loader

Hlavná

Späť

Bursitída chodidiel - príčiny a zásady liečby

Výskyt bolesti pri chôdzi v oblasti päty môže byť prvým príznakom burzitídy chodidla. Uvedené príznaky si vyžadujú núdzovú diagnostiku a primerané ošetrenie..

Čo sa týka burzitídy

Burzitída chodidla znamená zápalový proces v kĺbovom vaku končatiny. Aby ste pochopili, čo toto ochorenie znamená, musíte pochopiť význam taštičky. Je to kapsula so špeciálnou tekutinou. Hlavnou úlohou kĺbového vaku je ochrana kĺbov a zabezpečenie plného výkonu. Prítomnosť kĺbovej tekutiny zabraňuje odieraniu a rozptylu kĺbov.

Existuje niekoľko druhov burzitídy nôh:

 1. Achillobursitída - zápalový proces je pozorovaný v zadnej Achillovej šľache. Pacient sa sťažuje na opuch a sčervenanie bolestivej oblasti. Bolesť na bolesť a napätie sú zaznamenané.
 2. Kalkanálna burzitída - charakteristickým znakom choroby je zápal v prednej zóne Achillovej šľachy. Príznaky identické s predchádzajúcou chorobou..
 3. Bunion z palca na nohe a burzitída malíčka - výsledky utrpenia sa prejavujú vo forme deformácie končatín palca alebo palca a vyčnievania kĺbu..

Ak chcete včas rozpoznať ochorenie a obrátiť sa na špecialistu o pomoc, musíte poznať príznaky choroby.

Aké príznaky naznačujú prítomnosť burzitídy nôh

Nie je ťažké rozpoznať počiatočnú burzitídu chodidla. Stačí počúvať svoje telo a jeho reakciu na vonkajšie a vnútorné faktory. Príznaky choroby sú nepríjemné a bolestivé, sprevádzané opuchom a sčervenaním. Počas palpačnej procedúry pacient trpí zvláštnou bolesťou. Ignorovanie liečby môže prispieť k problematickému pohybu. Príznaky burzitídy nôh závisia od typu choroby. Za bežné možno považovať:

 • zvýšenie teploty;
 • slabosť a nevoľnosť;
 • bolesť vedúca k obmedzeniu motorických funkcií;
 • precitlivenosť pri burzitíde nohy.

Burzitída chodidla je často zamieňaná s inými chorobami, pretože príznaky sa príliš nelíšia. Príkladom toho je ostroha na päte. Kvalifikovaný lekár môže na základe tejto diagnózy stanoviť správnu diagnózu..

Muži vo veku nad 35 rokov sú považovaní za ohrozených týmto ochorením. Akútne útoky sa vyskytujú pri nosení nekvalitnej alebo tesnej obuvi.

Čo je dôvodom vzniku choroby

Podľa povahy vývoja základných príčin choroby sa delia na tieto skupiny:

1. Infekčné. Hlavná príčina spočíva v traume, objavení sa odrenín, modrín a iného poškodenia hornej časti pokožky. Infekcia vstupuje do tela cez otvorenú ranu a šíri sa krvným riečiskom.

2. Mechanické. Dôvody sú spojené s dlhodobým nosením nepohodlnej nízkej kvality obuvi. U žien je výskyt burzitídy nohy spojený s preferenciou topánok s vysokou platformou a pätami. Neobvyklé umiestnenie chodidla môže spôsobiť zakrivenie synoviálneho vaku a objavenie sa burzitídy. Najčastejšie diagnostikovaná u športovcov, ktorých práca súvisí s každodennou fyzickou aktivitou.

3. Endokrinný systém. Problémy s poruchami endokrinného systému, hormonálna nerovnováha a prítomnosť nadváhy môžu viesť k zápalu kĺbov a spôsobiť burzitídu chodidla.

4. Vrodené. To sú príčiny spojené s vrodenými anomáliami končatín..

Lekári diagnostikujúci chorobu

Spočiatku musíte navštíviť reumatológa alebo ortopéda. Pomôžu liečiť chorobu v počiatočných fázach. Ak je choroba dlhodobá, budete sa musieť poradiť s chirurgom.

 1. Špecialista nasmeruje pacienta na diagnózu pomocou vpichu artikulárneho vaku, ktorý vám umožní určiť povahu priebehu choroby. Rádiografia pomáha identifikovať potenciálne zranenia a rast kostí.
 2. Po vyšetrení chodidla lekár predpíše liečebný režim zameraný na minimalizáciu syndrómu bolesti a zastavenie zápalového procesu..
 3. Ak sa infekcia dostane do krvného obehu, je predpísaná antibiotická liečba. Problematické miesto sa prepichne, exsudát sa odstráni a dutina vaku sa spracuje a premyje antiseptikami antibiotikami..
 4. Diagnostika chronickej formy zahŕňa odstránenie vápenatých usadenín.

Vyššie uvedení lekári liečia príznaky a nezaručujú úplné zotavenie a obnovenie poškodených tkanív. Proces rehabilitácie a zotavenia pacienta spočíva na chiropraktikovi. Proces zotavenia závisí od včasnosti jeho účasti na liečbe pacienta.

Liečba drogami

Včasná implementácia terapeutických opatrení vám umožňuje zastaviť zápalový proces a zabrániť deštrukcii tkaniva. Akútna fáza môže byť vyliečená do jedného mesiaca. Chronické - ťažko liečiteľné a vyžaduje dlhodobú komplexnú liečbu. Liečba burzitídy nôh sa vykonáva týmito metódami:

1. Lieky. Zabezpečuje elimináciu alebo minimalizáciu bolesti. Zmierňuje opuchy a zápalové procesy v tkanivách. Jednotlivé liečebné režimy protizápalových liekov a antibiotík sa vyvíjajú v závislosti od typu burzitídy nôh. Hlavnými antibiotikami, ktoré lekári používajú na liečbu pacientov, sú: ceftriaxón, lincomycín, amoxiclav a doxycyklín. Podľa vlastného uváženia lekár okamžite predpíše 2 alebo 3 antibiotiká. Intramuskulárne alebo intravenózne podávanie lieku spolu s injekciami do periartikulárneho vaku prináša vysoký výkon.

2. Chirurgické. Praktizuje sa v prípadoch diagnózy abscesového procesu v dutine vaku. Zabezpečuje prepichnutie, čerpanie výlučky a umývanie dutiny antibiotikami. Zásah chirurga je nevyhnutný v prípade hrozby poškodenia Achillovej šľachy a diagnózy patologickej formy burzitídy, ktorá sa nedá liečiť konvenčnými liekmi..

3. Fyzioterapeutické. Používa sa na odstránenie príznakov, ktoré vyvolávajú opuchy a bolesť. Vysoký výkon sa prejavuje aplikáciou parafínu a bahna aplikovaného na bolestivú oblasť chodidiel. V závislosti od závažnosti ochorenia sa používa fonoforéza a ultrazvukové ošetrenie..

Liečba choroby metódami starej mamy

Pred začatím liečby burzitídy nôh doma pomocou ľudových prostriedkov sa odporúča konzultácia s odborníkom. Dôvodom je skutočnosť, že mnoho rastlín má kontraindikácie a môže poškodiť organizmus..

1. Stlačuje. Rozdrvte škrupinu na práškovú konzistenciu. Zmiešajte s kyslým mliekom v pomere 1: 1. Položte zmes na problémovú oblasť, prikryte polyetylénom a zabaľte vreckovkou. Odporúčaný čas na postup je nočná. Trvanie liečby je 5 dní. Po uplynutí tohto času päťdňová prestávka a ďalší postup.

Aplikácia zmesi 1 lyžičky na nohu šťava z aloe, 2 lyžičky med a 3 lyžičky Vodka pomáha zmierniť zápal a minimalizuje bolesť.

Listy kapusty odtrhnuté valčekom sú rozmazané medom a pripevnené k nohe elastickým obväzom. Trvanie kompresie je 24 hodín. Trvanie liečby závisí od rýchlosti získania požadovaného výsledku..

2. Vane. Postupy ihličnatej vody pripravené z infúzií borovicových šišiek a smrekových konárov rýchlo zmierňujú zápalové procesy a majú priaznivý vplyv na celé telo..

Na prípravu borovicového kúpeľa pridajte uvedené ingrediencie do vedra prevarenej vody a niekoľko minút dusíme. Zabalená kapacita je vylúhovaná počas 12 hodín a je pripravená na použitie.

Existuje veľa alternatívnych receptov na liečbu burzitídy chodidla doma. Spôsob a spôsob liečby pacienta závisí od individuálnych charakteristík tela a závažnosti ochorenia.

Burzitída chodidla je choroba, ktorá si vyžaduje trpezlivosť pacienta a správne určenie liečby lekárom. Kľúčom k rýchlemu zotaveniu sú včasné opatrenia.

Príčiny vývoja a príznaky burzitídy nôh

Noha je denne vystavená tlaku a stresu, najmä medzi profesionálnymi športovcami alebo tými, ktorí sú neustále na nohách. Normálne fungovanie väzov a kĺbov členka sa vykonáva pomocou synoviálnej burzy. Z mnohých dôvodov sa môžu zapáliť a viesť k objaveniu sa burzitídy, čo výrazne zhoršuje životnú úroveň a môže viesť k závažným komplikáciám. Liečba tohto ochorenia je náročná a zdĺhavá. Preto, keď sa objavia prvé charakteristické príznaky ochorenia chodidla, mali by ste sa čo najskôr spojiť s traumatológom alebo ortopedom. V článku sa budeme zaoberať tým, čo je burzitída chodidiel, konkrétne liečenie tejto patológie.

Čo je burzitída chodidiel

Burzitída chodidiel znamená zápalový proces v jednom alebo viacerých synoviálnych vakoch, ktoré sú umiestnené na chodidle v blízkosti kĺbov a väzov. Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje v dospelosti po 35 rokoch. Zápal chodidla je často sprevádzaný ďalšími patologickými chorobami, ako je napríklad výplach kalkany, hallux valgus a ďalšie..
Počas zápalu syntetizuje synoviálne tkanivo nadmerné množstvo tekutiny a váčka sa výrazne zväčšuje. Objavujú sa aj opuchy a bolesť v susedných mäkkých tkanivách. Bursitída chodidla prebieha bez tvorby hnisu a bez prítomnosti patogénnej mikroflóry. Bolesť na nohe je však výrazná a závažná, vyskytuje sa pri pohybe alebo inom strese zapáleného tkaniva.

Čo je spondylóza hrudnej chrbtice, nájdete v tomto článku..

príčiny

Bursitída chodidla sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov:

 • Infekčné. Objavuje sa v dôsledku vývoja patogénnych mikróbov. Po pomliaždení, roztrhnutí väzov, odrenín, poranení a iných poraneniach nohy sa pokožka poškodí a cez ňu sa môže dostať do synoviálneho vaku;
 • Mechanický Zvyčajne vzniká dlhodobým nosením nepohodlnej obuvi. Noha je zdeformovaná kvôli konštantnej nesprávnej polohe, synoviálny vak je podráždený a zapálený;
 • Žliaz s vnútornou sekréciou. Pacienti zároveň priberajú na váhe príliš rýchlo, čo negatívne ovplyvňuje chôdzu a stav chodidiel. Nerovnováha hormónov a metabolických porúch môže tiež viesť k objaveniu sa zápalového procesu v burze.

Čo je burzitída husacej nohy, nájdete na odkaze.

V prípade rizika dedičnej burzitídy musíte dodržiavať pravidlá prevencie zápalu od mladého veku..

príznaky

Známky choroby sú výrazné a prinášajú veľké nepohodlie v každodennom živote pacienta. Burzitída je sprevádzaná príznakmi, ako sú:

 • silná impulzívna bolesť v nohe, bolesť pri chôdzi alebo odpočinku na nohe;
 • ostro sa objavujúci edém, ktorý dlho nezmizne;
 • ostrá bolesť pri pohmate;
 • sčervenanie kože v oblasti zápalu a opuchu;
 • porušenie funkcie kĺbu podporujúcej motor;
 • horúčka;
 • celková slabosť a nevoľnosť.

Všeobecné príznaky sa môžu líšiť v závislosti od aktuálnej formy ochorenia: akútna, chronická alebo hnisavá. Pri akútnom priebehu burzitídy má pacient vážne bolesti, ktoré nezmiznú, aj keď sú nohy nehybné. V mieste zápalu sa vytvára silný opuch, ktorý dlho nezmizne, zvyšuje sa citlivosť postihnutej oblasti. V mieste zápalového procesu je na palpácii začervenanie a bolesť.

Ako si navždy prečítať synovitídu kolenného kĺbu.

Pri chronickej burzitíde sa na mäkkých tkanivách v mieste zápalu kondenzujú jazvy. Hnisavá forma choroby sa vyznačuje vysokou teplotou pacienta, jeho všeobecným zlým zdravotným stavom a únavou. Pacienti s akoukoľvek formou ochorenia zaznamenávajú pri chôdzi vážne nepohodlie. Pri nosení obuvi sa prejavuje bolesť.

Niekedy sú príznaky burzitídy zamieňané s inými chorobami chodidla. Zápal kĺbov je často zamieňaný s plantárnou ostrohou. Ošetrujúci lekár však môže ľahko identifikovať skutočné ochorenie a predpísať liečbu.

Existuje niekoľko typov chorôb, ktoré sa líšia v mieste vzniku a príčiny vzniku. Najčastejšie sa vyskytujú zápaly burzy Achillovej šľachy - achillobursitída; dolná časť pätnej kosti - burcaitída pätnej kosti a prvý metatarsofalangálny prst (burzitída prvého prsta).

Achilská šľachovitá burzitída

Achillobursitída je charakterizovaná výskytom zápalového procesu v synoviálnom vaku, ktorý sa nachádza v mieste pripojenia Achillovej šľachy na zadnej strane pätnej kosti. Ochorenie je charakteristické pre profesionálnych atlétov alebo pacientov s nadváhou. Pacienti sa sťažujú na silnú bolesť v oblasti päty a dolnej časti nohy. Bolesť je najťažšia v noci a pri pokuse postaviť sa na prsty na nohách. Počas hmatu je cítiť opuch kĺbov a silná bolesť, je zjavné začervenanie kože na zadnej strane päty. Pohyb chodidiel je obmedzený a bolestivý.

Na diagnostikovanie ochorenia stačí vykonať úvodné vyšetrenie s palpáciou, niekedy je predpísané röntgenové vyšetrenie alebo MRI. Konzervatívna liečba, pri ktorej je pacient predpísaný nosiť pohodlnú obuv alebo špeciálne ortopedické pomôcky.

Burzitída päty a päty

Vyskytuje sa v dôsledku zápalového procesu v synoviálnom vaku v oblasti dolnej časti päty. Najčastejšie sú typické pre bežcov, ľudí, ktorí veľa chodia a sú neustále na nohách, napríklad kuriérov, predajcov.

Pri pätovej burzitíde sa pri odpočinku na nohách alebo pri chôdzi objavuje silná bolesť. Môžu sa objaviť neočakávane a bolesť sa porovná s ostrým predmetom, ktorý sa drží na päte. Najzávažnejšie bolesti sú zaznamenané okamžite po spánku alebo odpočinku. Choroba päty sa vyskytuje v chronickej forme, ktorá dlhodobo narušuje pacienta. Počas zhoršovania príznakov bolesti je takmer nemožné dostať sa na pätu, takže proces pohybu je oveľa komplikovanejší..

Pri konzervatívnej liečbe kalcinálnej burzitídy sa používajú vhodné ortopedické topánky, kúpele z morskej soli, elektroforéza s novokainom a ďalšie metódy. Pri silnej bolesti sa používa anestetizačná blokáda..

Strata elasticity tkaniva chodidla vedie k ich mikrotrhlinám. Zápal burzy môže viesť k sprievodnej patológii - kalkanálnej ostrohe.

Bursitída kĺbov metatarsofalangu

Burzitída sa objavuje v dôsledku deformity halucitu valgus v kĺboch ​​metatarsofalangu. Slabé priečne väzy chodidla nemôžu držať kĺb, takže sa ohýba pod uhlom k špičke. Vysoký tlak a trenie v mieste kĺbu vedie k poškodeniu mäkkých tkanív. Pri vyšetrení sa pozoruje začervenanie kože v mieste zápalu, zhutnenia a opuchu. S rozvojom choroby sa objavujú kukurica a kukurica.

V počiatočných fázach tvorby burzitídy sa bolesť objavuje po dlhej prechádzke alebo pri nosení nepohodlnej obuvi. S ďalším vývojom sa bolesti po bolesti objavujú po námahe a dokonca aj pri nočnom odpočinku. Rast kužeľa v palci je jedným z charakteristických znakov bunionu na špičke. Pacient sa sťažuje na silnú bolesť aj pri najmenšom ohnutí prsta.

Rozdiely v plantárnej burzitíde a výbežkoch

Na rozdiel od burzitídy nastáva ostroha v dôsledku nadmernej rotácie a drvenia päty, napínania svalového tkaniva chodidla alebo jeho oslabenia. Ostruha je výrastok, ktorý sa objavuje na päte pod mäkkými tkanivami. Najčastejšie má formu hrotu alebo klinu. Ďalším charakteristickým rysom ostrohy na päte je úplná absencia bolesti. Prináša iba nepohodlie pri chôdzi. Počas chôdze alebo behu si pacienti v päte všimnú pocit cudzieho tela. Poloha ostrohy je hľuza na pätnej kosti z plantárnej strany. Môže sa tiež rozvíjať v oblasti pripevnenia Achillovej šľachy.

Plantárna ostroha sa ťažko lieči, často sa stáva chronickou.

Vlastnosti hallux valgus

Deformácia hallux valgus sa vyznačuje zakrivením palca vo vnútri chodidla. Ochorenie sa prejavuje nosením nepohodlnej obuvi. Zakrivenie ovplyvňuje nielen vzhľad, ale aj normálne fungovanie kostí, kĺbov a väzov chodidla. Okrem deformácie palca má pacient tiež rast v podobe vypuklej kosti na plantárnej strane. Valgus môže viesť k rozvoju nasledujúcich chorôb:

 • artróza palca na nohe;
 • chronická burzitída;
 • ploché nohy;
 • priehyb metatarzov.

O liečbe ľudovými liekmi na osteoartrózu chodidla si môžete prečítať tu.

Liečia chorobu konzervatívnymi a chirurgickými metódami. Prvý spôsob liečby pacienta je úplne nemožný. Lekári dôrazne odporúčajú, aby ste sa podrobili komplexnej liečbe hormonálnymi liekmi, fyzioterapiou a nosením pohodlnej ortopedickej obuvi, aby ste zabránili ďalšiemu rozvoju deformity. V závažných prípadoch sa používa chirurgický zákrok. Ortopedická obuv by mala byť počas rehabilitácie pohodlná, mäkká a so širokými špičkami. Je lepšie mať na sebe pätu, jej maximálna výška môže byť 4 cm. Okrem toho sa pacientom odporúča používať podporu podbehov, nočné pneumatiky, ortopedické vložky a interdigitálne tesnenia..

Možné komplikácie

Ak túto chorobu neliečite včas alebo nedodržíte všetky rady lekára, burzitída môže postupovať a môže viesť k závažným komplikáciám. S rozvojom choroby sa v mieste zápalu môžu objaviť jazvovité adhézie. Tiež sa výrazne zníži pohyblivosť a zhoršuje sa fungovanie kĺbov, takže je ťažké alebo takmer nemožné, aby sa pacient pohyboval. Vápnikové soli sa môžu ukladať v mäkkých tkanivách.

Rozvoj burzitídy je sprevádzaný šírením infekcie do celého tela. Vážny stupeň ochorenia s progresívnou infekciou lymfatickým systémom vedie k vzniku nekrózy a sepsy. Mobilita chodidla je úplne stratená, je nevyhnutne potrebný chirurgický zákrok, je možná strata končatín.

Je lepšie vyhľadať lekára v skorých štádiách nástupu príznakov choroby, aby sa znížilo riziko komplikácií..

video

Toto video hovorí o burzitíde nôh a hallux valguse.

zistenie

 1. Bursitída chodidla - zápal synoviálnych vakov, ktoré sú zodpovedné za normálnu činnosť členku.
 2. Hlavné príčiny choroby - infekcie popáleniny alebo nosenie nepohodlnej obuvi.
 3. Príznaky choroby - bolesť pri chôdzi, opuch chodidla a sčervenanie kože.
 4. Nesprávne zaobchádzanie môže mať vážne následky vrátane straty končatín..
 5. Burzitída je lepšie liečiteľná v počiatočných fázach formácie, preto neodkladajte návštevu u lekára.

Prečítajte si tiež informácie o stenotickej ligamentitíde prostredného prsta v tomto materiáli..

Ako liečiť kalkanálnu burzitídu doma

Obsahuje trochanterický TBS burzitídy

Aký je rozdiel medzi sub-deltoidnou a falošnou burzitídou ramenného kĺbu

Burzitída s prstami na nohách: ošetrenie chodidiel doma

Čo je burzitída nôh: príčiny, typy a metódy liečby

Bursitída chodidla je séria zápalových patológií, ktoré ovplyvňujú špecifický synoviálny vak chodidla. Na diagnostike a liečbe zápalu kĺbov chodidla sa podieľajú špecialisti v odbore ortopédia, traumatológia a vo výnimočných prípadoch chirurgovia. Môžete sa ho zbaviť po konzultácii s lekárom doma..

Aké sú znaky plantárnej burzitídy

Často bursa trpí Achillovou šľachou, spodným povrchom kosti päty, metatarsophalangálnym kĺbom. Skomplikujte priebeh abnormálnych ortopedických stavov: deformitu palca hallux valgus, plantárnu fasciitídu, ostrohu päty.

Zápal postihuje starších pacientov, ľudí stredného veku, nájdených u športovcov, ľudí, ktorí vedú aktívny život. Vyskytuje sa u dieťaťa.

Burza nohy, ktorá je dutinou so sterilnou tekutinou, je mimoriadne náchylná na poranenie, zápalové zmeny. Kíby sú neustále vystavené zvýšenému namáhaniu. Vďaka patológii vytvára vnútorná podšívka vaku viac exsudátu a zväčšuje objem kĺbu. Tento proces spôsobuje bolesť, opuchy mäkkých tkanív. Burzitída sa zvyčajne vyskytuje asepticky, so zavedením mikroorganizmov do burzy je možný hnisavý zápal..

 • Známky vývoja burzitídy Achillovej šľachy
 • Ako odstrániť Bunion
 • Domáca liečba zápalu lakťa

Príčiny a príznaky

Burzitída je spôsobená zraneniami v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, patológiami, ktoré poškodzujú biomechaniku končatiny.

 • nadmerná telesná hmotnosť,
 • kĺbové opotrebenie kvôli starobe,
 • Znížený podkožný tuk okolo burzy,
 • artróza,
 • tesné topánky chôdze,
 • zmeny chrbtice s následným prerozdelením záťaže na chodidlá,
 • kĺbové ukladanie solí,
 • reumatoidné podmienky.

V mnohých ohľadoch burzitída, ktorá sa vyskytuje v chodidlách, dáva podobné príznaky s bolesťou, opuchom, nútenou imobilizáciou končatiny. Miesto patológie pri palpácii je bolestivé, koža je hyperemická. Pacient si všimne letargiu, slabosť. Po pripojení infekcie sa objavia známky intoxikácie.

 • Nárast teploty,
 • poníženie,
 • znížený výkon,
 • trhavé bolesti kĺbov,
 • kolísavý edém,
 • sčervenanie kože v patologickej zóne,
 • nespavosť.

Ak je vak poškodený v zóne Hallux valgus, kde je lokalizácia abscesu povrchová, pri vývoji chronickej burzitídy je možný prienik na povrch..

Druhy burzitídy nohy

Achillobursitída - zápal burzy zadného kalcanového povrchu v blízkosti prichytenia Achillovej šľachy.

 • silná bolesť na dolnej časti nohy,
 • ranná dávka,
 • neschopnosť postaviť sa na prsty,
 • opuch päty,
 • začervenanie oblasti.

Burzitída päty, fasciitída chodidiel, ostroha päty prúdi súčasne. Plantárna fascia (tkanivo s hustými zväzkami kolagénových vlákien) chodidla zapálená v dôsledku preťaženia zahrňuje päticu do patologického procesu. V zóne maximálnej bolesti sa vytvára rast kostí, ostroha. Charakteristické sú bolesti pri chôdzi, podpora. Pacient pociťuje nepohodlie ráno, počas dňa, keď stimuluje, bolesť sa minimalizuje, zvyšuje sa po činnosti, počas odpočinku.

Valgus burzitída sprevádza zmenu v palci. Je spojená so zvláštnosťou umiestnenia kĺbu, v ktorom mäkké tkanivá umiestnené nad ním podliehajú neustálemu traumatu. Pozoruje sa sčervenanie kože, oblasti keratózy, kalusy. Pri zápale synoviálneho vaku dochádza po namáhavej chôdzi k bolesti. Keď sa proces stupňuje, syndróm bolesti sa prejavuje v noci, v pokoji, po miernom zaťažení. Noha je sploštená, vytvára sa „kosť“, deformácia výrazne neohraničuje pohyb v kĺbe.

Malíček chodidla trpí občas. Zápal burzy nastáva v dôsledku nosenia obuvi, sandálov s ostrým úzkym nosom. Neprirodzená poloha v týchto modeloch, trenie, stlačenie s materiálom topánky vyvoláva bolesť, opuch, sčervenanie kože prsta. Liečba sa nelíši od liečby iných zápalov..

Spôsoby liečby zápalu kĺbového vaku chodidla

krajTerapeutické technikyPoznámky
AchillesNSAID, analgetiká v pilulkách, masti, fyzioterapia, pleťové vody s dimexidom.Použitie ortopedických podpätkov, stieliek.
pätaNSAID, analgetiká, fyzioterapia, pleťové vody s dimexidom.Soľné kúpele, ortopedické výrobky.
Zápal 1 metatarzafalangálneho kĺbu (počiatočné štádium)NSAID, analgetiká, fyzioterapia, pleťové vody s dimexidom.Cvičebná terapia, ortopedické deliče, so zlyhaním terapie, v neskorších štádiách - chirurgický zákrok.

Je možné liečiť doma

Konzervatívna burzitída. Operácie sa prideľujú vo výnimočných prípadoch. Po konzultácii s lekárom na klinike môžete pristupovať k liečbe prejavov doma. Zvyšok nohy je potrebné zaistiť pod ortézou, dlahou, elastickým obväzom av prípade opuchov aplikujte ľadový obklad. Užívajte protizápalové lieky, analgetiká podľa pokynov. Keď akútny proces ustane, tablety sa môžu nahradiť účinnou masťou, gélovými liekmi s analgetickými vlastnosťami, Ketanov, Diclofenac. Po akútnom štádiu môžete používať výrobky na individuálnu fyzioterapiu s elektrickým, ultrazvukovým, magnetickým žiarením.

 • Funkcie burzitídy lakťového kĺbu a liečba
 • Výhody liečby burzitídy liekom Almag
 • Príčiny rozvoja burzitídy ramenného kĺbu a spôsoby jeho eliminácie

Pri hnisavom zápale sú antibiotiká indikované po punkcii burzy. Môžete si vziať doma, pravidelne absolvovať kontrolu na klinike. V extrémnych prípadoch, pri zlyhaní konzervatívnych metód pri liečení burzitídy nôh, pacient dostáva smer na zavedenie hormonálne obsahujúcich látok do kĺbovej dutiny, radikálne vyrezanie burzy. Manipulácie sa vykonávajú v podmienkach operačných kliník, nemocníc.

Možné komplikácie a prevencia

Burzitída je komplikovaná a zriedka vedie k invalidite. Komplikácie sú obsiahnuté v zanedbávaných prípadoch, s dlhou neprítomnosťou lekárskej starostlivosti, nesprávnym zaobchádzaním, najlepšie s použitím metód tradičnej medicíny. V epizódach je možná tvorba fistuly s konštantným hnisavým výtokom, nekrotické zmeny v burzovom tkanive, artritída a osteomyelitída. V zriedkavých situáciách je pravdepodobná gangréna, sepsa je choroba, ktorá priamo ohrozuje životné funkcie človeka.

 • pohodlné topánky vo veľkosti,
 • ortopedické vložky,
 • fyzické cvičenia,
 • prekonanie obezity,
 • ošetrenie poranení, odier, pustúl, kalusov kože v oblasti kĺbov,
 • súlad s prácou.

Burzitída chodidla s kódom podľa ICD M71 (zápal chodidla na nohe, M20.1) - často sa vyskytovala, ale primerane liečiteľnými stavmi. Hlavnou vecou nie je začať s zápalovým procesom, konzultovať s lekárom, užívať lieky, predchádzať traumatickým situáciám.

Burzitída chodidiel

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Burzitída chodidiel je častá patológia, ktorá sa rýchlo mení na chronickú formu kurzu. Pri absencii včasnej adekvátnej liečby vyvoláva choroba deštrukciu malých kĺbov, čo môže viesť k strate mobility a strate schopnosti samostatne sa pohybovať.

Aby ste pochopili, aký druh choroby je burzitída nôh, musíte sa oboznámiť s anatomickou štruktúrou tejto časti dolnej končatiny. Je tiež potrebné pochopiť otázku, čo je bursa a akú úlohu hrá v procese distribúcie odpisov fyzickej aktivity pri chôdzi, behu alebo státí na nohách..

Na začiatku má ľudská noha 26 kostí. Všetky sú vzájomne prepojené pomocou malých kĺbov. To poskytuje flexibilitu a schopnosť chodidla absorbovať najväčšiu rázovú vlnu, ktorá sa vyskytuje v čase, keď je krok urobený. Každý kĺb má svoj vlastný vak na tašky. Jedná sa o vrece spojivového hustého tkaniva s vnútornou synoviálnou vrstvou. Je naplnená synoviálnou tekutinou, ktorá pomáha chrániť hlavy kostí pred zničením a distribuuje tlmiace zaťaženie ďalej do chodidla..

Tiež v anatomickej štruktúre chodidla je potrebné rozlišovať svaly pozdĺžneho a priečneho oblúka. Podieľajú sa aj na distribúcii odpisového zaťaženia. Preto môže mať osoba s vysokým stupňom pravdepodobnosti pri plochých nohách alebo klbku pravidelne burzitídu v blízkosti konkrétneho kĺbu..

Pri dlhšom priebehu vedie burzitída k degenerácii synoviálneho tkaniva vo vrecku kĺbov. V procese tvorby jazvového tkaniva je proces vylučovania tekutín prerušený. Bursa úplne stráca svoju tlmiacu schopnosť.

Každý malý spoj má podobnú štruktúru. Sú to dve hlavy kostí, ktoré sú pokryté vrstvou synoviálnej chrupavky. Chráni kostné tkanivo pred oderom a pretlakom počas pohybu. Čiastočne túto funkciu vykonáva bursa. Ak je kĺbový vak deformovaný zmenami tkanivového tkaniva, nielen stráca svoju tlmiacu schopnosť, ale tiež začína vyvíjať nadmerný tlak na malý kĺb. Postupne je zdeformovaný. Dochádza k nadmernému napínaniu kapsuly zlúčeniny. Schopnosť fixovať hlavy kostí v dutine kĺbu sa stráca. Začína sa proces riedenia chrupavkového synoviálneho tkaniva a jeho postupné ničenie.

V dôsledku chronickej burzitídy sa vždy vyvíja deformujúca osteoartróza malých kĺbov chodidla. Jedná sa o vážne ochorenie, ktoré vedie k zníženiu pohyblivosti nôh..

V článku budeme analyzovať hlavné príčiny, príznaky burzitídy nôh a liečbu pomocou metód manuálnej terapie. Ako rýchlo obnoviť tlmiacu schopnosť zapáleného kĺbového vaku a zabrániť tomu, aby sa choroba dostala do chronickej formy toku - je to opísané v navrhovanom materiáli.

Ak máte obavy o burzitídu chodidla alebo malé kĺby na špičke, odporúčame vám, aby ste sa okamžite obrátili na ortopeda. Lekár vykoná vyšetrenie a vykoná presnú diagnózu. Bude hovoriť o tom, ako účinne a bezpečne liečiť chorobu. V Moskve sa môžete objednať na bezplatnom ortopedickom chirurgovi na našej klinike ručnej terapie. Zavolajte správcovi a dohodnite si čas vhodný na návštevu..

Príčiny burzitídy nôh

Existujú rôzne príčiny burzitídy nôh - vývoj choroby môže byť vyvolaný zápalovou reakciou, infekciou, stláčaním, traumou do okolitého kostného tkaniva, nadmernou fyzickou námahou a mnohými ďalšími rizikovými faktormi..

Hlavné príčiny burzitídy chodidla sú:

 • pokročilý vek, v ktorom sa vyskytujú viacnásobné deformačné procesy v ľudskom tele (staršie ako 60 rokov);
 • osteoporóza a osteomalacia (so znížením hustoty kostí dochádza k neprimeranému rozloženiu záťaže, čo spôsobuje poškodenie kĺbového vaku);
 • hormonálne poruchy, ktoré vedú k stagnácii mäkkých tkanív, zhoršenej mikrocirkulácii krvi a lymfatických tekutín;
 • menšie traumatické účinky v oblasti kĺbového vaku (údery, stláčanie, stlačenie, natiahnutie tkaniva väziva a šľachy, krvácanie v hrúbke svalového vlákna);
 • predĺžená alebo nadmerná fyzická aktivita, ktorá je na kostiach, svaloch, kĺboch ​​a vreckách kĺbov chodidla;
 • nesprávne umiestnenie chodidla vo forme plochých nôh, stĺpovitých alebo dutých chodidiel (to vedie k nesprávnemu rozloženiu mechanického zaťaženia, pri ktorom sa deformujú niektoré vaky na kĺby a iné atrofie, pretože sa nezúčastňujú na chôdzi);
 • dysplázia synoviálneho tkaniva chrupavky - dochádza k kompenzačnému zvýšeniu funkčného zaťaženia burzy, podlieha rýchlemu opotrebovaniu a deštrukcii;
 • artritída, artróza, šľachy, myozitída a iné zápalové a degeneratívne procesy v oblasti tkaniva chodidla;
 • infekcia, ktorá sa môže vyskytnúť pri šírení patogénnej mikroflóry s prietokom krvi a lymfatickou tekutinou;
 • infekcia patogénnou mikroflórou je tiež možná rán, odrenín, škrabancov (prípady vývoja hnisavej burzitídy sú známe po objavení sa hlbokého kalusu na kĺbe na špičke);
 • endokrinné patológie, ktoré vedú k narušeniu procesov mikrocirkulácie krvi v dolných končatinách (napríklad diabetes mellitus a diabetická angiopatia);
 • choroby spojené s narušeným prietokom krvi (kŕčové žily dolných končatín, ateroskleróza, zahladzujúca endarteritída atď.);
 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá vedie k významnému zvýšeniu zaťaženia nôh;
 • systémové a reumatické patológie (reumatoidná artritída, systémový lupus erythematodes, kĺbová forma ankylóznej spondylitídy, sklerodermia atď.).

V mladom veku sa burzitída chodidla často vytvára u žien, ktoré neustále nosia topánky na vysokom podpätku. Spočiatku je ovplyvnená bursa kĺbu palca na nohe. Zápalový proces však postupne ovplyvňuje burzu všetkých interhalangálnych a falangálnych a metatarzálnych kĺbov. Deformácia kostného tkaniva sa začína rýchlo..

Presnú príčinu rozvoja burzitídy nôh pozná iba skúsený ortopedický lekár. V žiadnom prípade sa nezaoberajte autodiagnostikou a liečbou. Iné ochorenia sa môžu skryť pod klinickými príznakmi zápalu kĺbového vaku, ktorého liečba sa môže zásadne odlišovať od liečby burzitídy..

Burzitída s veľkým prstom na nohách

Ako je uvedené vyššie, bunion je choroba, ktorá postihuje iba mladé ženy, ktoré zanedbávajú výber obuvi na každodenné nosenie.

Burzitída na nohách sa môže vyvíjať postupne. Ale skôr alebo neskôr príde okamih, keď spoločná taška už nebude schopná zvládnuť odpisové zaťaženie, ktoré na ňu pôsobí. Pri debutovaní burzitídy palca na nohách sa pozoruje zápalová reakcia. Koža je hyperemická, suchá a na dotyk horúca. Palpácia kĺbu palca na nohách je bolestivá. Bursa pripomínajúca hustý uzol je v projekcii hmatateľná. Je ostro bolestivá, neposúva sa. Pacient trpí akútnou bolesťou, nemôže nosiť obvyklú obuv kvôli opuchu mäkkých tkanív okolo palca na nohe.

Klinické príznaky burzitídy nôh

Prvé príznaky burzitídy chodidla sa zvyčajne objavia náhle po ťažkej fyzickej námahe. U niektorých pacientov je toto ochorenie na pozadí exacerbácie artritídy alebo artrózy po prechladnutí, bolestiach v krku, bronchitíde alebo pyelonefritíde..

S rozvojom burzitídy na prvom prste sa dostáva do popredia akútna bolesť v oblasti kĺbov. Silný opuch zápalovej genézy je silný. Je narušená podporná funkcia chodidla. Ako sa vyvíja, burzitída prvého prsta vedie k vzniku charakteristickej hrbole. Je mäkký na dotyk a môže sa posunúť na stranu. Palpácia bolestivá. Chatem, ak dôjde k kalcifikácii a kĺbovej deformite vnútornej synoviálnej vrstvy, kĺbový vak sa stane pevným a fúzuje s okolitými tkanivami. Spravidla sa odporúča takéto poškodené kĺbové vaky odstrániť chirurgicky. Odporúčame sa ponáhľať a najprv sa pokúsiť obnoviť predchádzajúci stav burzy pomocou metód manuálnej terapie..

Klinické príznaky burzitídy prstov na nohách rýchlo ustupujú, pretože choroba sa môže stať chronickou. V iných častiach chodidla budú príznaky tohto ochorenia približne rovnaké. Je to ostrá bolesť, opuch mäkkých tkanív, sčervenanie kože, znížená pohyblivosť atď..

Ak sa objavia charakteristické znaky, mali by ste sa okamžite poradiť s ortopedickým chirurgom. Predpíše röntgen, ktorý eliminuje pravdepodobnosť deštrukcie kostného tkaniva chodidla. Potom sa predpíše ultrazvuk a MRI tkanív chodidla. Tieto vyšetrenia ukazujú stav všetkých kĺbových vakov. Ak sa zistia patologické zmeny, predpíše sa vhodná liečba.

Pred ošetrením bunion

Na začatie liečby bunionitídy palca na nohách je vždy nevyhnutné vylúčiť vplyv patogénnych faktorov. Pretože je to s vysokou pravdepodobnosťou nesprávny výber obuvi, pre začiatočníkov musíte odmietnuť nosiť vysoké podpätky. Potom lekár na liečbu burzitídy na nohe vyvinie súbor gymnastických cvičení. Posilňuje pozdĺžne a priečne oblúky chodidla. So zvýšeným svalovým tonom sa zaťaženie z kĺbového vaku odstráni a začne proces regenerácie.

Pred liečením burzitídy na nohách sa musíte tiež postarať o zníženie nadmernej telesnej hmotnosti. Každý ďalší kilogram môže spôsobiť viacnásobné zvýšenie odpisového zaťaženia chodidla a veľké kĺby dolných končatín. Na našej klinike manuálnej terapie, pred liečbou húsenice veľkého prsta, lekár vyvinie individuálny program na chudnutie. Zahŕňa stravu a stravu, fyzickú aktivitu, akupunktúru, masáže atď..

Liečba burzitídy kĺbu na chodidle

Komplexné liečenie burzitídy nôh zahŕňa toľko smerov. Ako je uvedené vyššie, najprv musíte odstrániť všetky faktory možného rizika relapsu. Pri liečbe burzitídy chodidla sa potom obnoví narušená mikrocirkulácia krvi a lymfatickej tekutiny v oblasti poškodenia zápalového tkaniva. Na tento účel je predpísaný priebeh osteopatie..

V budúcnosti môže byť burzitída na chodidle liečená pomocou manuálnej expozície, laserovej terapie, fyzioterapie a terapeutických cvičení. Každý liečebný cyklus je vyvíjaný individuálne. Je dôležité najskôr identifikovať a odstrániť príčiny, ktoré vyvolali vývoj zápalu v kĺbovom vaku u každého jednotlivého pacienta. Potom musíte obnoviť výživu všetkých tkanív v dôsledku zvýšeného prietoku krvi kapilárami. A potom sa pomocou reflexológie začnú procesy regenerácie poškodených tkanív. Fyzikoterapia kinezioterapiou je nevyhnutná na odstránenie rizika opätovného rozvoja patológie.

Ak potrebujete podstúpiť úplnú liečbu burzitídy nôh, môžete sa prihlásiť na úvodné bezplatné stretnutie s ortopédom na našej klinike ručnej terapie. Tu vám bude ponúknuté úplné vyšetrenie, presná diagnóza a vývoj individuálneho liečebného cyklu. Po úvodnej konzultácii sa budete môcť rozhodnúť, či s nami budete pokračovať v liečbe alebo či to môžete urobiť sami.

Bursitída chodidla

Burzitída chodidiel je zápal jedného zo synoviálnych vakov (popálenín) chodidla. Častejšie sú postihnuté burzy nachádzajúce sa v oblasti I metatarsophalangálneho kĺbu, Achillovej šľachy a spodného povrchu päty. Prejavuje sa bolesťou a opuchom mäkkých tkanív. Je možná lokálna hyperémia. Pri infekcii sa bolesť stáva silnejšou a príznaky všeobecnej intoxikácie sa spájajú. Kurz je zvyčajne chronický, hoci sa vyskytujú aj akútne formy. Diagnóza burzitídy nôh sa robí na základe klinického obrazu, röntgenovej snímky, MRI a CT. Konzervatívna liečba: obmedzenie záťaže, NSAID, fyzioterapia, blokáda, nosenie ortopedickej obuvi. V niektorých prípadoch sa vykonávajú operácie na odstránenie sprievodnej patológie.

ICD-10

Všeobecné informácie

Burzitída chodidiel je skupina zápalových chorôb, pri ktorých je postihnutý jeden zo synoviálnych vakov umiestnených na chodidle. Bursa sa často zapáli v oblasti Achillovej šľachy (achillobursitída), spodného povrchu kalkaneus (calcaneus bursitis) a metatarsophalangeal kĺbov I (burzitída prvého prsta). Bursitída chodidla sa často kombinuje s inými patologickými stavmi (Hallux valgus - deformita valgusu I metatarsophalangálneho kĺbu, plantárna fasciitída, podrážka päty). Zvyčajne trpia ľudia stredného a staršieho veku, s výnimkou achillobursitídy, ktorá sa u športovcov často zisťuje. Ortopedickí traumatológovia sa podieľajú na diagnostike a liečbe burzitídy nôh.

príčiny

Príčinou rozvoja burzitídy nôh je zvyčajne opakovaná mikrotrauma spôsobená nadmernou fyzickou námahou a / alebo rôznymi patologickými stavmi sprevádzanými porušením biomechaniky chodidla (ploché chodidlá, klubová noha, hallux valgus atď.). Predisponujúcimi faktormi sú nadváha, starnutie tela, zníženie hrúbky vrstvy podkožného tukového tkaniva v miestach burzy, artróza blízkych kĺbov, nosenie nepohodlnej obuvi a patológia chrbtice, čoho dôsledkom je prerozdelenie záťaže na nohu (posturálne poruchy, Scheuermann-Mauova choroba, lumbosakrálna osteochondróza, atď.). Okrem toho sa v niektorých prípadoch vyvinie burzitída nôh pri reumatoidných a metabolických ochoreniach (napríklad dna). V druhom prípade je príčinou burzitídy nôh ukladanie solí v tkanivách synoviálneho vaku.

Pathanatomy

Bursa alebo synoviálny vak je dutá anatomická formácia vo forme vaku s malým množstvom tekutiny. Bursa sa nachádza v blízkosti kĺbov, na miestach vystavených najväčšiemu tlaku a treniu. Ich poslaním je chrániť mäkké tkanivá. Pri zápale (burzitída) začína vnútorný obal burzy vylučovať veľké množstvo tekutiny a objem vaku sa zvyšuje. Tento proces sprevádzajú ďalšie zápalové prejavy: bolesť a opuch okolitých mäkkých tkanív. Burzitída chodidla je zvyčajne aseptická, to znamená, že prebieha bez účasti mikrobiálnych agens a tvorby hnisu. Napriek tomu môže byť syndróm bolesti s burzitídou chodidla veľmi intenzívny, čo je spôsobené podráždením synoviálneho vaku počas pohybov a výrazným zaťažením zapáleného tkaniva pri odpočinku na nohe..

Druhy burzitídy nohy

Bursitída kĺbov metatarsofalangu

Bursitída chodidla v tejto oblasti sa zvyčajne vyvíja s deformitou hallux valgus metatarsofalangálneho kĺbu I. Vďaka slabosti priečnych väzív chodidla sa kĺb postupne „ohýba“ pod uhlom otvoreným smerom k V prstu. Zvýšený tlak a trenie v oblasti kĺbov spôsobuje trvalé poškodenie mäkkých tkanív. Pokožka zčervená, zhustne, kukurica a kukurica sa objavia na miestach najväčšieho tlaku. Synoviálny vak sa zapáli, čo spolu s podráždením kože a rozvojom artritických zmien v kĺbe spôsobuje rozvoj bolesti..

Spočiatku je pacient znepokojený bolesťou po dlhej chôdzi a nosením nepohodlnej obuvi. Potom sa syndróm bolesti stáva intenzívnejším, vyskytuje sa po miernom zaťažení alebo v pokoji, vrátane - av noci. Pri vyšetrení sa zistí sploštenie chodidla a viditeľná deformácia v oblasti prvého metatarzafalangálneho kĺbu - „hrbol“ kosti obklopený zhustenými mäkkými tkanivami. Prst je umiestnený pod uhlom k zvyšku av niektorých prípadoch „leží“ na II prsteň. Pri pohmate a pohyboch sa určuje neostrá bolestivosť, bolesť zosilňuje s maximálnym ohnutím chrbta. Možné obmedzenie pohybu. Na objasnenie diagnózy je predpísaná rádiografia chodidla, CT a MRI chodidla.

V skorých štádiách je liečba konzervatívna. Pacientovi sa odporúča nosiť široké topánky s nízkymi podpätkami, používať špeciálne vložky a vložky a vykonávať cvičenia na posilnenie chodidla. V období exacerbácie sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky s lokálnym a všeobecným účinkom, UHF a magnetoterapia. Vo fáze remisie je pacient zameraný na induktotermiu, ozokerit, parafín, elektroforézu s novokainom alebo fonoforézu s hydrokortizónom. Pri silnej deformácii sa vykonávajú nápravné operácie..

Achillobursitis

Achillobursitída je zápal synoviálneho vaku, ktorý sa nachádza na zadnej strane päty v oblasti uchytenia Achillovej šľachy. Z dôvodu nadmerného zaťaženia sa ochorenie zvyčajne vyskytuje u športovcov a ľudí s nadváhou (obézni). Pacienti sú znepokojení bolesťou v pätnej kosti a zadnom povrchu dolnej končatiny. Bolesť sa zintenzívňuje ráno a keď sa pokúsite „stáť na nohách“. Pri vyšetrení sa zistí opuch a miestna hyperémia pozdĺž zadnej strany päty. Palpácia je bolestivá. Obmedzený pohyb kvôli bolesti.

Diagnóza je založená na klinických príznakoch. V prípade potreby sa predpíše röntgenová snímka a MRI členkového kĺbu. Ak existuje podozrenie na metabolické poruchy a endokrinné choroby (zvyčajne u pacientov s nadváhou), je potrebná konzultácia s endokrinológom a podrobnejšie vyšetrenie vrátane biochemických krvných testov a iných štúdií. Liečba burzitídy nôh je konzervatívna, vrátane NSAID všeobecného a miestneho pôsobenia, fonoforézy s hydrokortizónom, elektroforézy s novokainom, UHF, parafínu a ozokeritu. Pri intenzívnej bolesti sa vykonáva blokáda hydrokortizónom. Pacientovi sa odporúča obmedziť zaťaženie, nosiť pohodlnú obuv, používať špeciálne axiálne ložiská alebo dať mäkké tkanivo pod postihnutú oblasť.

Burzitída päty

Burzitída päty chodidla je kombinovaná s plantárnou fasciitídou a ostrohou päty. Plantárna fasciitída je zápal fascie chodidla, ktorý sa vyskytuje v dôsledku nedostatočnej elasticity v kombinácii so značným zaťažením (predĺžený beh u športovcov, predĺžený chôdza alebo neustále státie na nohách u ľudí určitých profesií). V dôsledku nedostatočnej elasticity sa v tkanive fascie vyskytujú mikrotrhliny. Zápalový proces sa rozširuje do synoviálneho vaku umiestneného na spodnom povrchu päty. Postupom času sa v oblasti najväčšej bolesti vytvára vyrastanie kostí - ostroha päty.

Pacient s burzitídou chodidla je pri podoprení a chôdzi znepokojený bolesťou v päte. Bolesť sa vyskytuje neočakávane, bez dôvodu, môže byť veľmi intenzívna (pacienti ju porovnávajú s nechtami uviaznutými v päte) a je zvyčajne lokalizovaná pozdĺž plantárnej plochy chodidla, mierne vzdialenej od pätnej kosti. Zaznamenáva sa počiatočná povaha bolesti - syndróm bolesti dosahuje maximum počas prvých krokov po spánku alebo odpočinku. Potom pacient „chodí“ a bolesť ustupuje, ale po ukončení chôdze sa môže večer znova zosilniť..

Kalcinálna burzitída chodidla má chronický priebeh, trvá niekoľko rokov a spôsobuje pacientovi značné ťažkosti. Vo výške syndrómu bolesti pacient stráca schopnosť opierať sa o pätu, čo veľmi komplikuje státie a chôdzu, najmä bilaterálnu burzitídu chodidla. Po určitom čase po vzniku ostrohy na päte sa bolesť zmierňuje a postupne ustupuje. Diagnóza sa robí na základe sťažností, údajov z vyšetrení, výsledkov röntgenovej analýzy päty, MRI chodidla a ultrazvuku chodidla. Malo by sa pamätať na to, že závažnosť rôntgenových zmien nie vždy koreluje s intenzitou syndrómu bolesti. Pri normálnom röntgenovom snímaní sú možné ostré bolesti a slabá bolesť v prítomnosti formovaného výbežku.

Konzervatívne zaobchádzanie. Pacientovi sa odporúča nosiť ortopedické vložky, axiálne ložiská alebo špeciálne ortopedické topánky. Priraďte teplé kúpele s morskou soľou, cvičením, elektroforézou s novokainom, fonoforézou s hydrokortizónom, ozokeritom a parafínom. Pri silnej bolesti blokujte hydrokortizón.

Čo je burzitída chodidiel?

Zápal a opuch v členku, bolesť pri chôdzi a neustále nepohodlie môžu naznačovať rozvoj patológie. V tomto prípade je zvyčajne diagnostikovaná burzitída nôh. Toto ochorenie je bežné u aktívnej mládeže a starších ľudí. Kombinovaná terapia vám umožní úplne sa zbaviť choroby. Pozitívny výsledok je možný, ak sú príznaky identifikované včas a je vykonaná správna liečba.

Čo je burzitída nôh, druhy chorôb

Burzitída je zápalová lézia vakov spojivového tkaniva periartikulárneho priestoru. Je sprevádzaná akumuláciou patologického exsudátu v synoviálnych dutinách. Prejavuje sa zápalom, opuchom, bolesťou kĺbov. Patologické zmeny často postihujú chodidlo, ktoré je vystavené neustálemu stresu..

V členku sa nachádza asi desať bursa, ktoré chránia kĺby a mäkké tkanivá pred trením. Na pozadí nepriaznivých faktorov sa vnútorná membrána zapáli, čo vedie k rozvoju burzitídy.

Povaha zápalového procesu určuje dve formy choroby:

 • infekčný (septický);
 • neinfekčné (aseptické).
Burzitída je zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom a opuchom

Poloha lézie sa môže líšiť. V závislosti od toho sa rozlišuje niekoľko druhov burzitídy nôh:

 • prvý metatarzafalangálny kĺb (palec);
 • malý prst;
 • Achillova šľacha (achillobursitída);
 • podpätky (podpätky).

Burzitída chodidla je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v akútnej a chronickej forme. Aby sa predišlo komplikáciám, je dôležité poznať možné príčiny a rizikové faktory..

Príčiny burzitídy nôh

Zápal synoviálneho vaku sa nevyskytuje samostatne. Vo väčšine prípadov sa vyvíja na pozadí:

 • zranenia (zlomeniny, dislokácie, výrony);
 • predchádzajúca infekcia (angína, chrípka);
 • choroby kĺbov (artróza, artritída, burzitída husacej nohy);
 • vrodené chyby chodidla (ploché chodidlá);
 • autoimunitné poruchy (dna, reumatizmus);
 • zmeny pohybového aparátu súvisiace s vekom.

Predisponujúce faktory sú:

 • nadváha a obezita;
 • veľká fyzická námaha (ťažké pracovné podmienky, šport);
 • na sebe priliehavé a nepohodlné topánky, najmä topánky na vysokom podpätku;
 • patológia chrbtice (skolióza, osteochondróza).

Pod vplyvom vonkajších a vnútorných negatívnych faktorov sa burzitída chodidla objavuje s bolestivými príznakmi.

Príznaky burzitídy nôh

Klinický obraz ochorenia je celkom charakteristický. Medzi bežné príznaky zápalu patria:

 • opuch a opuch okolo postihnutého kĺbu;
 • zväčšená bursa naplnená tekutým obsahom;
 • bolesť rôznych intenzít (bolesť, streľba);
 • miestne zvýšenie teploty a začervenanie;
 • obmedzenie mobility v postihnutej oblasti;
 • zlé zdravie.

Závažnosť symptómov závisí od formy a štádia choroby. Akútna burzitída je svetlá, chronická - takmer asymptomatická. Je dôležité venovať pozornosť aj menším nepríjemnostiam a okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Rysy burzitídy prstov na nohách

Zneužívanie obuvi s pätami u žien často vedie k deformácii palca a malíčka. V dôsledku neustáleho stlačovania mäkkých tkanív a mikrotraumy sa vytvárajú kôry, kôry, artritické kosti..

Patologické zmeny spôsobujú burzitídu, ktorá sa prejavuje:

 • začervenanie a zhutnenie v oblasti prvého metatarzofalangálneho kĺbu;
 • zvýšenie bolestivosti pri chôdzi;
 • obtiažnosť obuvi;
 • neustále nepohodlie, najmä v noci;
 • rast kostí (hrudka) v blízkosti prsta;
 • ohýbacie prsty v smere susedných;
 • obmedzená mobilita.

Symptómy podobné artritickej lézii si vyžadujú diferenciálnu diagnostiku.

Burzitída na nohách je charakterizovaná sčervenaním a zhutňovaním v oblasti prvého metatarzofalangálneho kĺbu

Príznaky achillobursitídy

Achillova šľacha sa nachádza na zadnej strane päty. Často je zapálená kvôli nadmernej fyzickej námahe. Na tento typ burzitídy sú obzvlášť náchylní profesionálni športovci (bežci, cvičenci) a ľudia s nadváhou..

Sťažnosti pacientov klesajú na:

 • bolesť v dolnej časti nohy;
 • nepríjemné pocity pri zdvíhaní špičky;
 • preťaženie členkov;
 • významné obmedzenie pohybov nôh;
 • ostrá bolesť pri pohmate postihnutej oblasti.

Nie je ťažké identifikovať achillobursitídu na základe klinického obrazu a výsledkov rádiografie.

Burzitída päty

Burzitída päty nie je často diagnostikovaná. Zvyčajne sa kombinuje s podrážkou päty a plantárnou fasciitídou. V dôsledku nedostatočnej elasticity spojivového tkaniva (fascie) sa vyskytuje zápal, ktorý sa rozširuje na synoviálne membrány.

Túto formu choroby sprevádza:

 • bolesť v päte pri chôdzi;
 • náhla bolesť podrážky;
 • silné nepohodlie v členku ráno;
 • vymiznutie nepríjemných symptómov ako „stimulácia“.

Burzitída plesní je prevažne chronická. Nie vždy sa prejavujú akútnymi príznakmi, ktoré vedú k ignorovaniu problému na niekoľko rokov.

Liečba burzitídy nôh

Liečba burzitídy sa vykonáva ortopedickým chirurgom. Ak dôjde k úrazu, odporúča sa dohodnúť si stretnutie s traumatológom. Lekár vykoná interné vyšetrenie, ak je to potrebné, predpíše dodatočnú diagnostiku - röntgen, CT, MRI a analýzu krvi. Po stanovení diagnózy sa zvolí terapia..

Štandardná schéma obsahuje:

 1. Lieky Nesteroidné protizápalové lieky sa používajú vo forme tabliet alebo mastí - ibuprofén, indometacín, nise, diklofenak. Pri silnej bolesti sú predpísané intraartikulárne injekcie kortikosteroidov - Prednizolón, Triamcinolón. Prítomnosť infekcie v burze naznačuje užívanie antibiotík (Penicilín, Amoxiclav).
 2. Fyzioterapia. Fyzioterapeutické metódy liečby pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou a obnoviť pohyblivosť. Najúčinnejšia elektroforéza a fonoforéza, blato, parafínové kúpele, ozokerit, ultrazvuk, magnetoterapia. Vykonáva sa na klinike podľa pokynov ošetrujúceho lekára.
 3. Prevádzka. V chronickej forme s tvorbou kalcifikácií v periartikulárnom priestore je indikovaný chirurgický zákrok. V závislosti od stupňa poškodenia, minimálne invazívny chirurgický zákrok (punkcia), extirpácia burzy, burzektómia, osteotómia.
 4. Ďalšie techniky. Rehabilitačné obdobie nie je možné bez lekárskej gymnastiky, masáže, manuálnej terapie. Koná sa počas remisie na obnovenie motorickej aktivity.
 5. Mier. Dôležitou súčasťou liečby je poskytnutie úplného odpočinku chorej končatiny. Akákoľvek fyzická aktivita je vylúčená. Odporúča sa používať špeciálne ortopedické bandáže, vložky, fixátory pre chodidlo a prst. Doma môžete používať ľudové recepty vopred dohodnuté s lekárom.

Terapia sa vyberá individuálne, berúc do úvahy vek, stav pacienta a závažnosť ochorenia. Samoliečba je zakázaná..

Liečba burzitídy ľudovými liekmi

Dobrú pomocnú funkciu s burzitídou chodidla vykonáva tradičná medicína. Recepty z prírodných a jednoduchých ingrediencií pomáhajú vyrovnať sa s príznakmi a urýchlujú regeneráciu..

Rastlinné obklady

Najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť bolestivých symptómov a zápalu, je obklad.

Klasická možnosť burzitídy spočíva v použití čerstvej zeleniny:

 • zemiaky - jedno ošúpané ovocie sa trie na jemnom strúhadle, ktoré je položené na bavlnenej handričke, navinuté okolo členku polyetylénom na noc;
 • kapusta - čerstvý list bielej kapusty sa prepichne vidličkou, aby sa izolovala šťava, rozmazaná tenkou vrstvou medu, ktorá sa aplikuje na patologickú oblasť.

Takéto obklady sa môžu striedať jeden deň pred reliéfom.

Ostatné obklady

Existuje mnoho účinných receptov na zápal v chodidle. Tu je niekoľko z nich:

 • studený obklad - zabalte niekoľko kociek ľadu do čistej látky, pripevnite ich na boľavé miesto po dobu 5 až 10 minút;
 • propolisová tinktúra - trvať na 10 g propolisu v 100 g vodky na týždeň, namočiť do bandážového roztoku a urobiť krém na kĺbe;
 • soľná soľ - polievkovú lyžicu stolovej soli rozpustite v 0,5 l teplej vody, navlhčite kúsok tkaniva, vložte na pätu na 6 hodín;
 • Aloe komprimovať - ​​dať do chladničky cez noc niekoľko listov domáceho kvetu, ráno naliať vriacu vodu, pripevniť na nohu na pár hodín.

Priemerný priebeh liečby je 5 až 7 dní. Ak počas tohto obdobia nenastane úľava, postupy by sa mali ukončiť..

Kompresia s burzitídou je účinný spôsob, ako sa zbaviť bolestivých symptómov

Cukorový obväz

V boji proti burzitíde, najmä v oblasti päty, pomáha biely cukor. Postup zahrievania sa vykonáva jednoducho:

 • nalejte hrsť cukru do panvice;
 • za tepla, za stáleho miešania, kým nebude horúci (netaví sa);
 • nalejte cukor na látku a zviazajte ju ako vrece;
 • dať pod pätu až do vychladnutia.

Na ostatných častiach členku si môžete vyrobiť obväz, ktorým ho pripevníte teplým šatkou na bolestivú oblasť.

Vlastná masáž

Masáž sa používa počas regenerácie po akútnom záchvate. V závislosti od umiestnenia lézie sa môžu použiť rôzne techniky:

Dobrý účinok sa dosiahne, ak si predohrejete nohu v sprche alebo vani.

Po akútnom záchvate sa aplikuje masáž

Počas procedúry sa tiež odporúča používať rôzne lieky proti bolesti a ohrievacie masti:

 • Diclac Gel;
 • liniment Vishnevsky;
 • Camphocin;
 • Viprosal.

Manipulácie sa vykonávajú presne a ľahkými pohybmi, ktoré nespôsobujú bolesť. Najlepšou možnosťou, ako sa vyhnúť komplikáciám, je absolvovať masážny kurz od špecialistu.

Bursitída chodidla: ošetrenie ihličnatými kúpeľmi

Dobrou domácou metódou na odstránenie burzitídy je kúpeľ. Znižujú bolestivosť a zápalové prejavy. Ako terapeutická výplň sa používajú ihličnaté ihličie a šišky..

Postup je nasledujúci:

 • zalejeme pár hrsti smrekových ihličiek 3 litrami studenej vody;
 • varte pol hodiny pri miernom ohni;
 • prikryte vývar a nechajte ho variť 12 hodín;
 • nalejte ihličnatý koncentrát do misy, zmiešajte s vodou pri teplote asi 40 stupňov;
 • dajte boľavú nohu do kúpeľa a držte ju 15-20 minút.

Liečba sa môže vykonávať každý deň pred spaním. Podobný recept je vhodný pre každý kĺb, mení sa iba množstvo surovín a tekutín. Pacienti poznamenávajú, že po niekoľkých procedúrach nastáva výrazná úľava.

Prevencia chorôb

Bursitída na chodidle sa dá predísť, ak sa viac sústredíte na svoje zdravie:

 • včasné ošetrenie modrín, zlomenín, výronov, zranení pri športe;
 • vyhnite sa nepríjemným, pevne uzavretým topánkam;
 • aktívne tráviť čas (turistika, cyklistika, plávanie, beh, fitnes);
 • pri zvýšenej záťaži a plochých nohách noste špeciálne obväzy, ortézy, vložky;
 • hmotnosť monitora;
 • podstúpiť preventívne vyšetrenie ortopédom v prítomnosti systémových artikulárnych patológií (dna, artritída) a tendencie k nim.

Burzitída je prístupná konzervatívnej liečbe. Je dôležité venovať pozornosť uvedeným príznakom a naplánovať si stretnutie s lekárom. Moderné liečebné metódy a zdravý životný štýl sú najlepším spôsobom, ako predchádzať chorobám a zostať aktívnymi až do vysokého veku..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Blokáda chrbtice prietrž sa používa, keď už konvenčné lieky proti bolesti už nepomáhajú. Je to moderná účinná technika, ktorá počas exacerbácie rýchlo zastaví útok. Je známe, že medziobratlové kýly významne znižujú kvalitu života, obmedzujú mobilitu a spôsobujú značné nepohodlie.
Liečba miechy pri novorodencoch v IzraeliMiechová kýla je komplexná vrodená anomálie spôsobená zhoršeným vývojom plodu. Miecha pri novorodencoch je spôsobená nezatvorením nervovej trubice v prenatálnom štádiu a neúplnou tvorbou miechy.
Predpokladá sa, že liečba rakoviny sódou môže pacienta vyliečiť vo všetkých štádiách patologického procesu. Teóriu eliminácie rakoviny s takouto látkou vyvinul taliansky Tulio Simonchini. Hoci veda napreduje a vedci skúmali zloženie nádorov na molekulárnej úrovni, v jedlej sódy sa nenašlo žiadne riešenie.