loader

Hlavná

Hlava

Ramenná burzitída

Ako vyzerá burzitída ramenného kĺbu, jeho prvé príznaky a možnosti liečby

Ramenná burzitída je zápal burzy, ktorý sa môže vyskytnúť akútne alebo chronicky. Hlavným znakom je nadmerná tvorba synoviálnej tekutiny, ktorá sa hromadí v burze, vytvára silné opuchy a opuchy kĺbu, zväčšuje sa veľkosť.

Burzitída ramena výrazne ovplyvňuje motorickú činnosť ramena a schopnosť vykonávať motorické manipulácie a burzitída môže viesť k rozvoju ešte závažnejších chorôb v priebehu času, napríklad artrózy alebo artritídy, k zničeniu kĺbov a k invalidite..

Čo to je?

Bursitída ramenného kĺbu je zápalový proces, ktorý je lokalizovaný vo vonkajšom kĺbovom vaku, ktorý obklopuje kĺbový kĺb v ramene. V kĺbe je iba jeden vak, má však prídavky súvisiace s deltovými, supraspinatálnymi a kakaovými svalmi..

Dôvody rozvoja

Zápal ktorejkoľvek zo synoviálnych membrán ramenného kĺbu môže byť aseptický alebo infekčný. Najbežnejšie príčiny choroby sú:

 1. dna.
 2. Reumatoidná artritída.
 3. Sekundárne artropatie v rôznych léziách orgánov a systémov.
 4. Zranenia alebo trvalá mikrotraumatizácia (modriny, dislokácie, výrony, roztrhané väzivá).
 5. Významná fyzická námaha vedúca k nadmernému zaťaženiu šliach-väzivového aparátu.
 6. Akútna alebo chronická infekcia (stafylokoková, streptokoková, tuberkulóza, syfilis, kvapavka).

Vo väčšine prípadov vedie stafylokoková infekcia k hnisavej burzitíde ramenného kĺbu.

klasifikácia

V závislosti od príčiny patológie môže existovať serózna, hemoragická alebo hnisavá forma:

sérovýzvyčajne sprevádza systematickú artritídu (reumatická, dnavá, psoaritická, alergická). Synovia môže byť sterilná a transparentná..
hemoragickésa stane so zranením spôsobujúcim krvácanie v kĺbe. Krv vo forme zrazenín je viditeľná v synoviálnej tekutine, je červenkasto hnedá.
hnisavýpozorované pri infekčnej artritíde a prítomnosti purulentného ohniska. Analýza kĺbovej tekutiny ukazuje prítomnosť mikroorganizmov a samotná synovia je špinavá s bavlníkovými inklúziami.

Príznaky burzitídy sú veľmi podobné artritíde ramena..

Príznaky a fotografie burzitídy cez rameno

Prejavy burzitídy ramenného kĺbu sú nasledujúce:

 • bolesť, hmatateľný zápal. Toto je obzvlášť akútne pri napínaní alebo hnetení počas vykonávania akýchkoľvek tréningových cvičení;
 • opuch v oblasti kĺbu - v počiatočnom štádiu to nie je problém, pretože nie je obmedzená schopnosť pohybovať sa v kĺbe a nie sú pozorované žiadne bolestivé pocity;
 • začervenanie kože a zvýšenie teploty výlučne nad kĺbom;
 • obmedzenie objemu motora, ktoré je sprevádzané ostrými bolestivými pocitmi, neprítomnosť bolesti je možná.

V zdĺhavých prípadoch sa objaví:

 • vysoká teplota - do 38 stupňov;
 • bolesť sa stáva silnou a pulzuje;
 • hnisavé procesy - s týmto scenárom sa manifestácie začnú prejavovať, čo naznačuje intoxikáciu tela - zimnicu, migrénu a zvýšenie teploty na 39 - 40 stupňov. Bez riadneho ošetrenia je pravdepodobná hnisavá artritída.

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u človeka.

diagnostika

Skúsený špecialista je schopný správne diagnostikovať iba na základe vizuálneho vyšetrenia a prítomnosti špecifických symptómov. Charakteristickým znakom burzitídy pri artritíde je zachovanie motorickej funkcie kíbu.

Ďalej sa uskutoční defekt spoločného vrecka. Je potrebné študovať patogénnu mikroflóru v jej zložení (streptokoky, gonokoky, spirochéty atď.), Čo vám umožňuje zvoliť si správny liek a vyvinúť liečebný režim pre burzitídu ramenného kĺbu. Ak má lekár pochybnosti, na diagnostiku sa použije rádiografia.

liečba

Cieľom liečby burzitídy ramenného kĺbu je zmierniť príznaky bolesti a opuchy a obnoviť pohyb v ramene v objeme pred začiatkom ochorenia..

 1. Chorobný kĺb by mal byť znehybnený pevným obväzom a, ak je to potrebné, sadrou.
 2. Je potrebné vylúčiť všetok stres počas akútneho obdobia..
 3. V prípade núdze (s hemoragickou alebo hnisavou burzitídou) sa môže vykonať defekt na odstránenie výpotku..
 4. Analgetická terapia sa uskutočňuje pomocou bežných NSAID (diklofenak, ibuprofén, indometacín atď.) Alebo ich analógov používaných perorálne, vo forme injekcií alebo lokálnej liečby (masti alebo gély obsahujúce vyššie uvedené NSAID)..
 5. Akútna hnisavá burzitída ramenného kĺbu si vyžaduje rozsiahlejšiu liečbu antibiotikami a intraartikulárnymi injekciami kortikosteroidov..
 6. Výber antibiotika sa najlepšie uskutoční bakteriologickou analýzou synovie.

Fyzioterapia burzitídy sa vykonáva až po vymiznutí opuchy, úľave od bolesti a zastavení hnisavého procesu..

chirurgia

Pri hnisavej burzitíde by sa mal vykonať vpich. V prípade, že táto metóda neukáže očakávané výsledky, je potrebné odstrániť vytvorenú hnisu pomocou chirurga.

Potom sa ošetrenie formovanej rany uskutoční štandardnými metódami. Pri analýze výsledkov operácie ošetrujúci lekár v niektorých prípadoch predpisuje priebeh antibiotík. Pri zvlášť závažných formách ochorenia sa vyžaduje aj podávanie sulfónamidových činidiel.

Chirurgický zákrok zahŕňa nasledujúce metódy:

 1. Rozklad zamerania choroby a následné upchatie rany.
 2. Odrezanie časti vrecka na burzitídu s cieľom vyčistiť ju od prebytočnej vytvorenej tekutiny a zaviesť lieky na rýchle hojenie.
 3. Odstránenie časti vaku a ošetrenie rany antiseptickými prostriedkami.
 4. Úplné vybratie vaku so vzniknutým zápalom bez jeho prvého otvorenia.

Rýchle zotavenie pacienta je priaznivo ovplyvnené použitím UHF alebo použitím suchého tepla na predlaktie. Po liečbe zápalového procesu môže odborný lekár predpísať masáž..

Ako liečiť burzitídu doma

Pocity bolesti s nízkou intenzitou sa dajú odstrániť pomocou jednoduchých ľudových prostriedkov:

 1. Na zasiahnutú oblasť a obväz naneste čerstvo zozbierané listy. Udržujte svoju končatinu v pokoji.
 2. Kompresia z propolisovej tinktúry pomáha. Tinktúra sa pripravuje na vodke (pomer jeden ku desiatim) na päť dní.
 3. Vezmite 200 gramov prírodného medu, pridajte 100 ml šťavy vytlačenej z aloe, zmiešajte s 300 ml alkoholu. Všetky prísady sa miešajú do hladka, ktorá sa potom aplikuje na poškodenú oblasť, fixuje sa obväzom a izoluje sa. Kompresia sa udržiava na spoji po dobu 60 minút, postup sa vykonáva dvakrát denne. Trvanie liečby je dva týždne.
 4. Na zasiahnutú oblasť sa nanesie jemne zbitý list kapusty a zhora sa izoluje vlnou šatkou alebo šatkou. Kompresia by sa mala meniť po štyroch hodinách počas dňa, trvanie liečby dosahuje týždeň. Pomáhajú tiež čerstvé zemiaky..
 5. Upokojujú sa teplé kúpele s ihličnatými výťažkami a senom. Užitočná denná masáž (15 minút dvakrát denne), zameraná na uvoľnenie svalov v oblasti opuchu. Masáž sa vykonáva levanduľovým alebo borovicovým olejom. Po zákroku je nevyhnutné obaliť postihnutý kĺb teplým tkanivom..
 6. Jednoduchým a efektívnym nástrojom sú soľné obklady. V 500 ml prevarenej vody sa zriedi veľká lyžica stolovej soli. Vo výslednom zložení je gáza zvlhčená a aplikovaná na postihnutý kĺb počas 8 hodín. Potom naneste čerstvý obklad. Trvanie liečby je 14 dní.

V prípade výrazných zmien, silnej bolesti a dlhodobého zápalu sa dôrazne odporúča neliečiť sa a poradiť sa s lekárom čo najskôr, aby sa predišlo komplikáciám. Pri absencii riadnej liečby môže choroba postupovať a viesť k závažným motorickým poruchám ramenného kĺbu..

prevencia

Keď sme prišli na to, ako a ako liečiť našu burzitídu, prejdeme k rovnako dôležitému problému - včasnej a správnej prevencii choroby..

Medzi hlavné preventívne opatrenia v tomto prípade by sa mala venovať osobitná pozornosť:

 • povinné antiseptické zaobchádzanie s malými poškodeniami;
 • minimalizácia trvalých zranení synoviálneho vaku;
 • povinné používanie špeciálnych ochranných obväzov pri fyzickej námahe;
 • včasné liečenie rôznych infekčných chorôb.

Kíby ľudského tela sú zložité mechanizmy a poškodenie ktorejkoľvek ich súčasti môže v budúcnosti viesť k vážnym problémom. S včasným prístupom k lekárom je väčšina pacientov úplne vyliečená z burzitídy konzervatívnymi metódami, najmä v skorých štádiách choroby. Úspech liečby v tomto prípade koniec koncov závisí iba od načasovania jej použitia.

Ramenná burzitída

Ramenná burzitída je akútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku (bursa), ktorý sa nachádza v ramennom kĺbe.

Bursa je malá anatomická formácia tvaru vaku, ktorého dutina je vyplnená synoviálnou tekutinou. Bursa sa nachádza v miestach ľudského tela, ktoré sú vystavené mechanickému treniu pri pohybe napríklad cez šľachy prechádzajúce cez výčnelky kostí. Pri zápale začnú bunky vnútornej membrány synoviálneho vaku syntetizovať tekutinu vo väčších množstvách, čoho výsledkom je zväčšenie objemu burzy. Kvapalina môže byť serózna alebo hnisavá, určovaná povahou zápalového procesu. Dlhotrvajúci aseptický alebo akútny hnisavý zápal tkanív synoviálneho vaku môže spôsobiť rozvoj adhézií, tvorbu fokálnych fibróz, jazvové tkanivo. Okrem toho môže dôjsť k kalcifikácii tkaniva zapáleného synoviálneho vaku, ako aj okolitých mäkkých tkanív, čo vedie k tvorbe vápenatej burzitídy ramenného kĺbu..

Ramenná burzitída je rozšírenou patológiou. Traumatická forma choroby postihuje hlavne mužov mladších ako 35 rokov, najmä tých, ktorí v dôsledku svojej profesionálnej činnosti významne a často namáhajú ramenný kĺb (baníci, nakladače, športovci). Infekčná burzitída s rovnakou frekvenciou sa pozoruje u ľudí akéhokoľvek veku a pohlavia.

Pri zápalovom procese je zvyčajne zapojený sub-deltoidný alebo subakromiálny synoviálny vak.

Liečba burzitídy ramenného kĺbu sa vykonáva lekármi rôznych špecialít, ktoré sú určené formou ochorenia. Zápal burzy v dôsledku autoimunitných procesov je liečený reumatológmi. Traumatológovia vedú pacientov s aseptickou chronickou burzitídou a chirurgovia liečia pacientov s infekčnými a akútnymi aseptickými formami ochorenia..

Príčiny a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou aseptickej formy burzitídy ramenného kĺbu je predĺžené preťaženie kĺbov a súvisiace mikrotraumy. Preto je typický pre atlétov (oštepy, jadrá), kladivové kladivá, kováčov, nakladače a predstaviteľov iných profesií, ktorých práca je spojená s opakovanými pohybmi rovnakého typu zbraní, zdvíhaním závaží, zvýšeným zaťažením ramenných kĺbov. V niektorých prípadoch sa zápal kĺbového vaku môže vyvinúť ako komplikácia traumatického poškodenia ramenného kĺbu ako celku (modrina) alebo jeho jednotlivých štruktúr (trhliny alebo výrony)..

Pri niektorých chorobách spojených s metabolickými poruchami sa kryštály soli akumulujú v synoviálnom vaku. Poškodzujú jeho steny, čím vyvolávajú vznik aseptického zápalového procesu. Príkladom takého variantu patologického procesu je vápenatá burzitída ramenného kĺbu spojená s usadeninami vápenatých solí v synoviálnom vaku..

Jednou z bežných príčin burzitídy cez rameno sú autoimunitné procesy. Pod vplyvom určitých faktorov imunitný systém pacienta začne mylne vnímať bunky synoviálnej membrány ako cudzie. Výsledkom je, že na ne aktívne útočí a ničí ich, čo vedie k rozvoju aseptického zápalu.

Infekčná burzitída ramenného kĺbu je spôsobená prienikom patogénnej mikrobiálnej flóry do dutiny synoviálneho vaku. Mikrobiálne látky môžu vstúpiť do dutiny burzy buď v dôsledku prenikajúcich rán kĺbov alebo hematogénnych (s prietokom krvi) alebo lymfogénnych (s prietokom lymfy). Hematogénne a lymfogénne dráhy infekcie sa pozorujú na pozadí nasledujúcich patologických stavov:

Infekčná burzitída môže byť nezávislou patológiou alebo komplikáciou aseptického procesu v dôsledku pripojenia sekundárnej infekcie..

Formy choroby

Podľa stupňa aktivity zápalového procesu v synoviálnom vaku sa rozlišuje akútna, subakútna a chronická forma burzitídy ramenného kĺbu..

Podľa etiologického faktora je burzitída ramenného kĺbu rozdelená na infekčnú a aseptickú. Infekčné sa zase v závislosti od typu patogénu delia na špecifické (spôsobené Koch bacillus, gonokok, svetlo spirochete) a nešpecifické (vyvolané stafylokoky, streptokoky, Escherichia coli)..

Charakterom zápalovej tekutiny, ktorá sa hromadí v dutine synoviálneho vaku, sa rozlišujú serózne, hnisavé, vláknité a hemoragické formy burzitídy ramenného kĺbu..

Traumatická forma burzitídy ramenného kĺbu postihuje hlavne mužov mladších ako 35 rokov, najmä tých, ktorí kvôli svojim odborným činnostiam značne a často namáhajú ramenný kĺb (baníci, nakladače, športovci)..

Príznaky burzitídy ramenného kĺbu

Klinický obraz burzitídy ramenného kĺbu je určený formou ochorenia. Pri akútnom aseptickom zápale synoviálneho vaku si pacienti sťažujú na miernu bolesť v postihnutom ramene, opuch a začervenanie pokožky nad ňou. V niektorých prípadoch sa zaznamenáva zvýšenie miestnej teploty. Príznaky všeobecnej intoxikácie touto formou ochorenia zvyčajne neexistujú a iba malý počet pacientov má zvýšenie telesnej teploty na subfebrilné hodnoty. Vykonávanie aktívnych a pasívnych pohybov je ťažké kvôli bolesti. Palpácia ramenného kĺbu je bolestivá.

Ak nie je potrebná liečba, môže sa akútna aseptická burzitída ramenného kĺbu zmeniť na chronickú. Zároveň sa znižuje závažnosť syndrómu bolesti, opuchy mäkkých tkanív, hyperémia kože zmizne. Pri pohybe ruky si pacienti všimnú nepohodlie, sťažujú sa na slabosť a rýchlu únavu postihnutej končatiny. Vo väčšine prípadov sa zvyšuje svalový tonus. Niektorí pacienti hlásia lokálnu necitlivosť.

Najvýraznejšie príznaky burzitídy ramenného kĺbu sa prejavujú v infekčnej forme choroby. Tie obsahujú:

 • silná bolesť postihnutého ramenného kĺbu (prasknutie alebo trhnutie);
 • celková slabosť;
 • slabosť;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť;
 • zvýšenie telesnej teploty na 38 - 40 ° С, sprevádzané silnou zimnicou;
 • silné opuchy mäkkých tkanív obklopujúcich kĺb;
 • hyperémia (začervenanie) kože na postihnutom kĺbe.

Pri akútnej infekčnej burzitíde ramenného kĺbu sa pacient snaží držať pažu nehybne, pretože akékoľvek pohyby (pasívne, aktívne) sú sprevádzané silnou bolesťou.

diagnostika

Diagnóza burzitídy ramenného kĺbu sa vykonáva na základe charakteristického klinického obrazu choroby a potvrdzuje sa laboratórnym prístrojovým vyšetrením, ktoré zahŕňa:

 • všeobecný krvný test - identifikujte príznaky charakteristické pre zápalový proces (zvýšenie počtu leukocytov, posun vľavo leukocytového vzorca, zvýšenie ESR);
 • biochemický krvný test - v prípade vývoja burzitídy ramenného kĺbu na pozadí dny sa zistí zvýšená koncentrácia kyseliny močovej v sére;
 • bakteriologické vyšetrenie synoviálnej tekutiny - pri infekčnej forme choroby je možné identifikovať patogén a určiť jeho citlivosť na antibiotiká;
 • fluoroskopia - kvôli svojmu nízkemu obsahu informácií sa používa hlavne na vylúčenie iných patologických procesov v oblasti ramien;
 • magnetická rezonancia a ultrazvuk ramenného kĺbu - umožňujú vám vyhodnotiť stav okolitých mäkkých tkanív.

Diferenciálna diagnóza burzitídy sa vykonáva so zápalom subkutánneho tkaniva (celulitídy), osteomyelitídou, synovitídou, pretrhnutím šliach alebo svalov..

Pri zápalovom procese s burzitídou ramennej charty sa zvyčajne používa sub-deltoidný alebo subakromiálny synoviálny vak..

Liečba burzitídy

Výber režimu liečby burzitídy ramenného kĺbu závisí od formy ochorenia, aktivity zápalového procesu, prítomnosti alebo neprítomnosti komplikácií..

Pri akútnej a chronickej aseptickej burzitíde ramenného kĺbu sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré nielen inhibujú aktivitu zápalového procesu, ale majú tiež výrazný analgetický účinok. Tieto lieky sa môžu používať systémovo (vo forme tabliet a injekcií) a topicky (masti, gély, náplasti), v niektorých prípadoch je uvedené kombinované použitie..

Pri dlhotrvajúcom aseptickom zápale je postihnutý synoviálny vak prepichnutý zavedením glukokortikoidov s lokálnymi anestetikami. Ak je to potrebné, systémová terapia glukokortikoidmi sa môže vykonať v krátkom cykle (nie viac ako päť dní).

Liečba infekčného zápalu synoviálneho vaku ramenného kĺbu začína menovaním širokospektrálnych antibiotík. Po získaní výsledkov bakteriologickej štúdie synoviálnej tekutiny sa antibiotikum nahradí na základe údajov z antibiogramu..

S predčasnou liečbou akútnej infekčnej burzitídy ramenného kĺbu sa infekčný proces môže rozšíriť do okolitých tkanív, čo vedie k rozvoju osteomyelitídy humeru, hnisavej artritídy, abscesu, hlienu.

Hnisavá burzitída ramenného kĺbu je znakom chirurgického zákroku, ktorého podstatou je otvoriť postihnutý synoviálny vak, opláchnuť ho antiseptickými roztokmi a nainštalovať drenáž. V pooperačnom období sa vykonáva systémová antibiotická terapia (zavedenie antibiotík do dutiny synoviálneho vaku nie je znázornené).

Po ústupe akútneho zápalového procesu, ako aj pri chronických formách burzitídy ramenného kĺbu, sa často používa fyzioterapia (aplikácie parafínu alebo ozoceritu, UHF, fonoforéza s hydrokortizónom, ultrafialové žiarenie)..

Po zastavení syndrómu bolesti s cieľom obnoviť normálny svalový tonus a rozsah pohybu postihnutého kĺbu sa pacientovi odporúča masáž a pravidelné cvičenia fyzickej terapie. Tieto metódy liečby burzitídy ramenného kĺbu urýchľujú regeneráciu zlepšením krvného obehu v mäkkých tkanivách ramena a stimuláciou metabolických procesov v nich..

Možné následky a komplikácie

S predčasnou liečbou akútnej infekčnej burzitídy ramenného kĺbu sa infekčný proces môže rozšíriť do okolitých tkanív, čo vedie k rozvoju osteomyelitídy humeru, hnisavej artritídy, abscesu, hlienu.

predpoveď

Pri včasnom začatí a adekvátnej liečbe burzitídy na ramene je prognóza všeobecne priaznivá. Vo väčšine prípadov ochorenie končí úplným uzdravením. Pri chronickej burzitíde je prognóza horšia, ale tu riadne vedená liečba umožňuje dosiahnutie remisie..

prevencia

Prevencia burzitídy ramenného kĺbu zahŕňa predovšetkým opatrenia zamerané na prevenciu poranení ramena. Na tento účel sa pri vykonávaní fyzických cvičení alebo pri práci odporúča používať špeciálne ochranné pomôcky (obväzy, fixačné obväzy)..

Ak je mäkké tkanivo poškodené v ktorejkoľvek časti tela vrátane ramenného kĺbu, rana sa musí umyť roztokom antiseptík, ošetriť jej okraje tinktúrou jódu a potom prikryť obväzom..

Pri prieniku do rany je potrebné vyhľadať lekársku pomoc od chirurga alebo traumatológa. Lekár vykoná počiatočnú chirurgickú liečbu rany, a ak to bude potrebné, predpíše priebeh antibiotickej liečby, ktorá zníži riziko vzniku infekčnej burzitídy ramenného kĺbu..

Charakteristické príznaky a liečba burzitídy ramien

Ramenná burzitída je zápalové ochorenie, pri ktorom je poškodený jeden z periartikulárnych vakov. Takéto tašky sa nazývajú bursa. V normálnom stave ide o malú dutinu, ktorá je vo vnútri potiahnutá synoviálnou membránou - vytvára špeciálnu tekutinu, ktorá odoláva trecej sile. Pri zápale kĺbového vaku sa objem takejto tekutiny zvyšuje, opuchy a bolesti. Infekcia môže niekedy preniknúť do dutiny samotného kĺbu, čo má vážne následky.

Hoci sa burzitída vyvíja častejšie u mužov mladších ako 45 rokov, najmä u profesionálnych športovcov a tých, ktorí sa venujú fyzickej práci so silným zaťažením ramenného kĺbu, existujú ďalšie príčiny tohto ochorenia..

Burzitída je spôsobená vysokou fyzickou námahou, zraneniami, výronmi. Príčinou môže byť artritída ruky. K tomu sa zvyčajne pridá infekcia. Navyše, niekedy začína artritída ako prvá, zápal vedie k burzitíde a na pozadí tohto zápalu bakteriálna infekcia.

Toto ochorenie, ktoré postihuje synoviálny vak, môže byť spôsobené príčinami, ktoré nesúvisia s kĺbmi. Sú to alergické reakcie, diabetes mellitus, chronické intoxikácie, vrátane tých, ktoré sú spojené s užívaním tabaku alebo alkoholu. To všetko znižuje prirodzenú imunitu a vytvára určité riziká..

Bursitída sa dá klasifikovať podľa niekoľkých kritérií. V závislosti od charakteristík vývoja je akútna, subakútna a chronická. Akútna burzitída je zvyčajne sprevádzaná bolesťou, opuchom a sčervenaním. Niekedy dochádza k zvýšeniu teploty, ale ak nedôjde k spojenej infekcii, potom bude malá.

V závislosti od prítomnosti infekčného agens existujú:

 • aseptická burzitída spôsobená zraneniami;
 • infekčná forma vyvolaná špecifickými činiteľmi (tuberkulóza, gonokok) a nešpecifická (stafylokok, streptokok).

Aseptickú burzitídu je možné úplne liečiť. S predčasnou návštevou lekára však ide do chronického štádia. Hlavné príznaky tohto ochorenia sa budú pozorovať, ale nebudú také výrazné a začervenanie v chronickej forme úplne vymizne. Pridá sa však čiastočná necitlivosť ramena a svaly obklopujúce chorý kĺb sú v zvýšenom tóne. Ruka sa rýchlo unaví. Pri infekčnej forme sa môžu vyvinúť sprievodné choroby - rovnaká artritída.

Príznaky burzitídy závisia od jej rozmanitosti. Ak je choroba spôsobená tuberkulózou, bude zreteľné zhrubnutie steny vaku na kĺby. V takýchto prípadoch sa v synoviálnej membráne vyšetrenie ukáže na prítomnosť kazuálnych tuberkulóz - to je typický znak vitálnej aktivity pôvodcu pôvodného ochorenia..

Existujú príznaky spoločné pre všetky typy chorôb. Je to hlavne opuch a bolesť. Pri zápale sa zvyšuje množstvo intraartikulárnej tekutiny, čo vedie k vzniku opuchov. A vďaka zápalovému procesu sa objavuje bolesť, ktorá sa zvyšuje iba v dôsledku zvýšenej produkcie tekutín - tá natiahne kĺbovú kapsulu. Z tohto dôvodu dochádza k viditeľnému opuchu, ktorý je sprevádzaný začervenaním. Bolestivé pocity sú zvyčajne lokalizované v jednom bode nad zapáleným kĺbom, v ktorom je bolesť obzvlášť silná. Zároveň je však bolesť špecifická - zdá sa, že klesá pažou a môže sa dať na krk. Všetky tieto príznaky sú charakteristické pre akútnu formu burzitídy..

Môžu sa objaviť ďalšie príznaky:

 1. 1. V dôsledku zápalových procesov teplota stúpa. Je ťažké pre človeka zdvihnúť ruky a šaty bez pomoci.
 2. 2. Pri chronickej forme burzitídy nie je bolesť taká silná. Častejšie sa táto forma vyvíja s relapsom úrazu. So zvýšenou fyzickou námahou sa môže bolest zosilniť. V tomto prípade v problémovej oblasti dochádza ku kondenzácii, hoci nejde o sčervenanie.
 3. 3. Najprv sa udržiava pohyblivosť ramenného kĺbu, po čase sa môže stratiť, je pozorovaná letargia alebo atrofia svalov ramenného pletenca..

Okrem už uvedených príznakov zahŕňajú príznaky burzitídy obmedzený pohyb a nepohodlie v postihnutej oblasti, ktoré sa môže prehĺbiť prehmataním ramena. Ak zápalové procesy zašli ďaleko, objaví sa pocit stuhnutosti.

Pri infekčných chorobách sa pozorujú príznaky všeobecnej intoxikácie: slabosť, zvýšená únava, niekedy prudký skok v teplote, nevoľnosť atď. Pri infekčnej forme bolesti praskajú, niekedy existuje pocit, že sa niečo, čo sa krčí v ramene, keď sa zápal dotkne nervové zakončenie. Bolesť sprevádza takmer akýkoľvek pohyb. Ak cítite zápal kĺbov, môžete cítiť, ako tekutina, ktorá sa vytvorila v dôsledku zápalu, kolíše. V porovnaní s bežnou synoviálnou tekutinou je hustejšia, pretože obsahuje hnis. Niekedy je tento jav sprevádzaný ťažkou horúčkou. Môže sa vyvinúť absces..

Ak sa infekčná burzitída často opakuje, vytvorí sa v kĺbovom vaku cystická dutina nazývaná hygróm. Musí sa odstrániť.

Pre vápenatú burzitídu, ktorá je sprevádzaná ukladaním vápenatých solí, je charakteristický výskyt nočnej bolesti. V tomto prípade sa samy vytvárajú, keď sa vyskytli mikrotraumy. Môžu byť veľké aj dosť malé a ich štruktúra môže byť tiež rôzna - bunková alebo homogénna. Táto forma burzitídy sa môže vyskytnúť rôznymi spôsobmi. Niekedy bolesť zmierňuje. To naznačuje, že choroba prešla do podoblasti. Ale v spoločnom vaku je stále suspenzia vápenatých solí, ktoré sa samy nerozpúšťajú, takže kedykoľvek môžu vyvolať exacerbáciu alebo vytvoriť priaznivú pôdu na infekciu špecifickými a nešpecifickými činidlami. Preto je táto forma považovaná za zvlášť nebezpečnú a vyžaduje iba chirurgický zákrok.

Diagnóza burzitídy zahŕňa použitie rôznych metód. Dôležitú úlohu hrá hodnotenie klinického obrazu. Vo väčšine prípadov stačí symptomatológia na diagnostikovanie burzitídy a nie vždy sú potrebné ďalšie metódy. Je však veľmi dôležité rozlišovať medzi burzitídou a artritídou, pretože liečba sa bude líšiť. Pokiaľ ide o klinický obraz oboch chorôb, rozdiel medzi nimi je ten, že pri artritíde sa aktívne a pasívne pohyby, dokonca aj v tých najmiernejších prípadoch, obmedzujú a časom je mobilita obmedzená. Pri burzitíde je mobilita úplne zachovaná. Ďalšia vec je, že pacient sám obmedzuje pohyb, pretože prežíva silnú bolesť..

Z dôvodu objasnenia povahy burzitídy a správneho predpísania liečby sa z dutiny vyberie punkcia. Vzorky tejto tekutiny sa kontrolujú na prítomnosť hnisu a patogénov a na tomto základe sa predpisuje antibiotická liečba..

Môže sa tiež vyžadovať röntgenové žiarenie. Vykoná sa, ak existuje podozrenie na takzvanú vápenatú burzitídu. Potom vápenaté soli tvoria usadeniny, ktoré sú jasne viditeľné na röntgenovom snímaní.

Napriek bežnej mylnej predstave je chirurgický zákrok pri burzitíde pomerne zriedkavý, iba v pokročilých prípadoch. Konzervatívne metódy sa používajú omnoho častejšie..

Tie obsahujú:

 1. 1. Liečba liečivami, ktorá je zameraná na zmiernenie bolesti a zápalových procesov.
 2. 2. Fyzioterapia a masáže, ktoré sa používajú buď v subakútnom období, alebo keď sa choroba už zmenila na chronickú formu. Výber metód je pomerne široký. Môže to byť fonoforéza so steroidmi, parafínová terapia, ultrazvuk a laserová terapia.
 3. 3. Terapeutické cvičenie.

Ako protizápalová terapia sa prostriedky zvyčajne používajú vo forme mastí a gélov, ale niekedy aj vo forme tabliet (považujú sa za rýchlejšie a účinnejšie). Ak pacient trpí gastritídou, nesteroidné protizápalové lieky pre neho nie sú vhodné, pretože negatívne ovplyvňujú žalúdok. Ale pre týchto ľudí sa vhodné lieky uvoľňujú vo forme čapíkov (t.j. čapíkov)..

Na vnútorné alebo rektálne použitie sa odporúčajú lieky na báze diklofenaku alebo ketoprofénu. Ak je bolesť veľmi závažná, môžete po konzultácii s lekárom Nimesulid užiť. Z liečiv vyrábaných vo forme tabliet sa Aceclofenac osvedčil dobre. Existuje kategória liekov, ktoré sú určené na zmiernenie všeobecných príznakov - pocit slabosti a únavy, na zníženie teploty. Zvyčajne sa jedná o lieky ako Ibuklin alebo Nurofen, pretože obidve látky majú protizápalové a antipyretické vlastnosti.

Doma sa často používajú rôzne masti na základe rovnakých účinných látok, aké sa používajú v uvedených liekoch. Sú dostupné nielen vo forme masti, ale tiež vo forme gélu. Gél Voltaren na báze diklofenaku je populárny. Existujú kombinované masti, ktoré zahŕňajú dimexid, troxerutín a lieky proti bolesti. V lekárni nájdete aj náplasti s diklofenakom a ketaprofénom. Majú predĺžený účinok. Niektoré z nich zostávajú účinné počas dňa..

Lekár môže predpísať obklad iba na základe dimexidu. Tento nástroj dokonale odstraňuje zápalový proces. Ak je však burzitída infekčná, potom po zavedení ihly na odber vzoriek do synoviálnej dutiny je potrebné stanoviť nielen samotný patogén, ale aj jeho citlivosť na jednotlivé lieky. Až potom lekár predpíše účinné antibiotiká.

Ak burzitída pretrváva dlhý čas bez výrazných zlepšení, je možné použiť steroidné lieky (to sa robí iba podľa pokynov lekára, ktorý určí potrebné dávkovanie a trvanie kurzu). Steroidy sa najčastejšie predpisujú na ťažké úrazy, potom sa podávajú spolu s novokainom.

Fyzioterapia na burzitídu sa vykonáva najprv pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka. Cvičenia sú jednoduché, vyberajú sa individuálne v závislosti od typu choroby a celkového zdravotného stavu. Všetky z nich sú zamerané na obnovenie krvného obehu a normálny stav tkanív. Okrem cvičebnej terapie sú možné aj iné procedúry vrátane masáže a akupunktúry.

Operácia sa vykonáva, keď konzervatívna liečba nepomáha a často sa vyskytujú relapsy. Je to relatívne jednoduchý zásah, po ktorom sa uzdravenie uskutoční len za jeden, niekedy za dva týždne. Pri rozsiahlych infekčných procesoch sa často otvára kĺbový vak - z neho sa odstránia stopy so zhlukovaním a potom sa premyje antiseptickým roztokom.

Liečba burzitídy ľudovými liečivami spočíva predovšetkým v použití obkladov a kúpeľov. Sú pomôckou, ich použitie je vopred dohodnuté s lekárom.

Na jar a v lete môžete robiť obklady na základe roztrhaných listov šteňa, ktoré sa musia umyť a naniesť na problémovú oblasť a potom obviazať. Končatiny v tomto okamihu potrebujú mier.

Obklady sa často vyrábajú na báze zeleniny. Najobľúbenejšie recepty sú od repy, zemiakov a kapusty. Nie je potrebné ich miešať do jedného komprimovania - je lepšie striedať sa. V pondelok až utorok v noci vložte obklad zo surových zemiakov, nakrájajte na krúžky a položte na kúsok čistého tkaniva, ktoré obalí chorý kĺb. A v noci od utorka do stredy - komprimácia surovej repy, tiež nakrájaná na kruhy. Ale kapusta sa obaľuje trochu inak - listy musíte trochu poraziť, aby šťavu nechali.

Dôležitým detailom každého obkladu je zahrievanie - to znamená, že tkanina s rastlinnými surovinami musí byť na vrchu potiahnutá plastovou fóliou a zviazaná vlnenou látkou (použite šál alebo šatku). Takáto liečba pokračuje, až kým opuchy zmiznú. Môže byť použitý na zahrievanie a ďalšie obklady. Za týmto účelom si zoberte cukor a zohrejte ho na panvici, ale nie príliš, aby ste túto hmotu neroztopili. Po zahriatí sa cukor naleje do hustého ľanového vrecka, ktoré sa nanesie na chorý kĺb a zabalí sa naň plastovým obalom a zviaže sa vlnou šatkou. Takéto obklady sú pohodlnejšie robiť v noci.

Čaj zo zelerových semien pomáha pri burzitíde, ktorá zmierňuje zápal:

 • Na pohár vriacej vody vezmite 1 polievkovú lyžicu. Semená L. trvajú hodinu a pol a potom sa filtrujú.
 • Tento čaj sa odporúča piť dvakrát denne, ráno a večer.
 • Maximálna dĺžka liečby je dva týždne..

Ak na včelie produkty neexistuje alergia, odporúčajú sa propolisové vody. Pomáhajú zmierniť zápal a bolesť:

 1. 1. Na 100 g vodky sa odoberie 10 g propolisu, zmes sa podáva infúziou počas 5 dní.
 2. 2. Lotiony sa nanášajú priamo na ramenný kĺb.

Možno liečba burzitídy masážou. Môže to však urobiť len odborník, inak to spôsobí škodu, nie úžitok. Na masáž sa používa eukalyptus alebo levanduľový olej, ktorý má protizápalové vlastnosti. Po zákroku by mal byť spoj teplý, pre ktorý je zabalený do vlnenej šatky. Môžete si urobiť ľahkú samomasáž - tento postup trvá 15 minút. Pohyby by nemali byť príliš aktívne. Ale ak spôsobujú nepohodlie, musíte zastaviť.

Pri burzitíde si môžete pripraviť kúpeľ s extraktom z ihličia. Na prípravu extraktu si môžete vziať nielen ihly samotné, ale aj šišky a dokonca aj vetvičky. Obsahujú veľa užitočných látok - triesloviny, terpénové zlúčeniny, organické a mastné kyseliny, vitamíny. Tieto zložky pomáhajú pri rôznych zápalových procesoch vrátane burzitídy:

 1. 1. Ihličnaté suroviny musia byť namočené v studenej vode, potom zohriaté a privedené do varu.
 2. 2. Zmes sa varí pol hodiny a potom sa nechá vylúhovať v uzavretej nádobe počas 12 hodín.
 3. 3. Na úplné kúpanie potrebujete asi 1,5 kg ihličnatých surovín.
 4. 4. Môžete sa vykúpať 20 minút, dlhšie by voda nemala byť príliš horúca.

Môžete si vyrobiť kúpeľ s hotovým ihličnatým extraktom, ale k nemu sa pridávajú syntetické pigmenty, stabilizátory atď. Zloženie z čerstvých ihličiek bude teda efektívnejšie.

Ramenná burzitída: čo to je, príčiny vývoja, príznaky, možnosti liečby, prevencia

Ramenná burzitída je zápal kĺbového vaku s tekutinou, ktorá je lokalizovaná medzi kosťou a šľachou v ramennom kĺbe. Takýto zápalový proces sa najčastejšie objavuje v dôsledku nárazu veľkých zaťažení na ramenný kĺb. Toto však nie je jediný dôvod progresie patológie. Poranenia ramien, abnormálna fúzia kostí po zlomenine, artritída, ako aj niektoré autoimunitné choroby, môžu takéto ochorenie vyvolať..

Ramenná burzitída je zápal periartikulárneho vaku. Toto ochorenie je dosť vážne a je potrebné sa ním zaoberať, počnúc prvými fázami jeho vývoja. Toto ochorenie je spravidla charakteristické pre profesionálnych športovcov, u ktorých bola aktivita spojená s veľkým zaťažením pliec. Čo je burzitída a ako sa s ňou vyrovnať, opíšeme ďalej.

Ramenná burzitída: čo to je?

Ramenná burzitída je zápal burzy, ktorý sa môže vyskytnúť akútne alebo chronicky. Hlavným znakom je nadmerná tvorba synoviálnej tekutiny, ktorá sa hromadí v burze, vytvára silné opuchy a opuchy kĺbu, zväčšuje sa veľkosť.

Burzitída ramena výrazne ovplyvňuje motorickú činnosť ramena a schopnosť vykonávať motorické manipulácie a burzitída môže viesť k rozvoju ešte závažnejších chorôb v priebehu času, napríklad artrózy alebo artritídy, k zničeniu kĺbov a k invalidite..

Dôvody rozvoja

Hlavné príčiny burzitídy v ramennom kĺbe:

 • poranenia ramena, poranenia,
 • dlhá monotónna záťaž spoja,
 • pretiahnutie šľachy,
 • artritída,
 • dlhodobý nezdravý životný štýl,
 • oslabenie a poruchy imunitného systému,
 • infekcie, alergické reakcie, intoxikácia.

Ramenná burzitída môže byť spôsobená nesprávne spojenými časťami kostného tkaniva po zlomenine alebo po objavení sa normálneho varu. Toto ochorenie najčastejšie postihuje mužov, ktorých profesionálne alebo športové aktivity sú spôsobené zvýšeným zaťažením ramenných kĺbov. S vekom sa zvyšuje aj riziko vzniku burzitídy v dôsledku straty elasticity a celkového tonusu svalov obklopujúcich kĺb a tým sa stáva zraniteľnejším.

Najčastejšie burzitída postihuje mužov mladších ako 35 rokov, hoci riziková skupina je rozsiahlejšia. Obsahuje

 • Ľudia, ktorých profesia je spojená so zvýšenou záťažou kĺbov - športovci, hýbatelia;
 • Imunokompromitovaní pacienti - kortikosteroidy liečené cukrovkou typu I alebo II, chronickí alkoholici;
 • Pacienti s reumatickými chorobami.

Bursitída môže spôsobiť poranenia ramenného kĺbu - modriny, výrony, ako aj infekcie, usadeniny solí v synoviálnom vaku. Okrem toho môže dôjsť k rozvoju patológie bez zjavného dôvodu..

odrody

 1. subakútna bolesťami pri pravidelných bolestiach, keď sa pohybuje rukou a hmatom;
 2. akútna so silnou bolesťou a zreteľnou exacerbáciou počas pohybov ramena, umiestnením za hlavu alebo za chrbát as rozvojom opuchov, opuchov a začervenania. Bolesť má tendenciu šíriť sa cez rameno a krk;
 3. chronické s pretrvávajúcou pretrvávajúcou bolesťou svalov, väzov, ramenného kĺbu, kľúčnej kosti a lopatky. V ramene je cítiť hustú formáciu, ktorá narúša celé množstvo funkčných pohybov ruky.

Rozlišujte aseptickú burzitídu a infekčnú. Tuberkulóza spôsobuje špecifickú infekciu (pozri Tuberkulóza kĺbov a kostí - ako ju rozpoznať a čo s ňou robiť?), Gonokoky, bledé spirochéty, nešpecifické - stafylokoky, streptokoky.

V súvislosti s charakterom výpotku sa zápal rozlišuje:

 • serózne s krvnými prvkami vo výpotku;
 • hnisavý vrátane mŕtvych bielych krviniek a mikroorganizmov;
 • fibrínové s prítomnosťou fibrínu v exsudáte, vďaka čomu sa vytvára viac kordov. Kvôli nim
 • dutina burzy sa stáva viackomorovou, ktorá je eliminovaná iba chirurgicky;
 • hemoragické s prímesou červených krviniek v tekutine.

Podľa typu rozlíšiť:

 1. Vápencová burzitída. Tendobursitída tohto druhu má rovnaké príznaky a príčiny ako normálne, môže byť sprevádzaná silným opuchom a sčervenaním kože. V tomto prípade môžu byť provokatívnymi faktormi choroby vonkajšie hry alebo šport.
 2. Subkoroidálny (kalcinovaný) Tento typ burzitídy sa vyvíja s chronickým poškodením periartikulárneho vaku alebo s ukladaním vápenatých solí v ňom. Kalcifikovaná burzitída ramena je sprevádzaná silnou bolesťou, keď sa človek pokúša vziať rameno späť. Ak dlho nevenujete pozornosť prvým príznakom, potom je pohyb ramenného kĺbu čoraz obmedzenejší a niekedy dôjde k úplnej imobilizácii ramena. Pri kalcifikovanej burzitíde sa vyvíja akútny zápal kĺbového vaku, objavuje sa pulzujúca bolesť, ktorá vyžaruje do krku a do celého ramena. Rameno sa môže tiež zväčšiť, telesná teplota stúpa. Bolestivosť v kĺbe môže trvať až niekoľko týždňov, po ktorých ustupuje, ale po chvíli sa znova objaví.
 3. Subakromiálna burzitída. S touto formou nemôže pacient bez bolesti brať ruku na stranu, bez akýchkoľvek problémov sa pohybuje dopredu a dozadu. V opačnom prípade sú prejavy choroby rovnaké.
 4. Subdeltoidná burzitída. Takéto ochorenie môže byť presne diagnostikované iba skúseným odborníkom. Výrazným príznakom tohto typu je bolesť nielen v ramene, ale aj v ruke zo strany poškodeného kĺbu.
 5. Kalcitová burzitída. Vývin choroby je klasický: najskôr dôjde k poškodeniu kĺbového vaku, potom k zápalu, opuchu a bolesti. Diagnóza kvalifikovaným lekárom.

Príznaky burzitídy ramenného kĺbu u dospelých

Zápal synoviálnej membrány kĺbového vaku sa vyvíja s poškodením a infekciou. V kapsule sa počas zápalového procesu aktívne zhromažďuje tekutina kĺbov - exsudát.

V závislosti od typu infekcie v exsudáte môžu byť zaznamenané nečistoty krvi alebo hnisu. Ďalej sa zápal rozširuje na chrupavku hlavy humeru - vytvára sa periartritída ramenného kĺbu.

Subklavikulárna burzitída a artritída sú teda úzko spojené choroby, ktoré sa zriedkavo diagnostikujú jednotlivo.

Prvé príznaky

Fotografia ukazuje zápal synoviálneho vaku

V zásade je hlavným príznakom akéhokoľvek zápalu výskyt bolestivosti. V tomto prípade sa vyskytne bolesť s akoukoľvek patológiou, keď sa rameno stiahne dozadu alebo otočí.

Pri pohmate postihnutého kĺbu sa objaví ostrá a veľmi silná bolesť.

 • Okrem bolestivosti postihnutého kĺbu s burzitídou na ramene sú tiež príznaky stuhnutosti pohybov, nepohodlie, opuch, sčervenanie kože v okolí postihnutej oblasti, miestne zvýšenie teploty..
 • V tomto prípade sa zvyšuje tonus svalov ramien, zväčšuje sa objem spojivového tkaniva.
 • Môže sa tiež vyskytnúť pocit znecitlivenia končatiny a príznaky celkovej nevoľnosti.

Klinické prejavy patológie závisia od povahy patologického procesu, príčiny choroby, jej lokalizácie a predpisovania. Bežné príznaky burzitídy ramien zahŕňajú:

 • obmedzenie pohybov rúk;
 • výskyt bolesti na palpácii ramena;
 • nepríjemné pocity v oblasti zápalu;
 • začervenanie a opuch tkanív;
 • pocit stuhnutosti;
 • intoxikácia tela (nevoľnosť, slabosť, nevoľnosť, horúčka).

V závislosti od toho, aké výrazné sú príznaky, rozlišujú medzi akútnou, subakútnou a chronickou formou burzitídy.

diagnostika

Správnu diagnózu môže urobiť iba odborník na klinike. Úspešnosť liečby bude závisieť od toho, ako presne sa určí štádium a rozmanitosť choroby..

Ktorý lekár lieči burzitídu ramenného kĺbu?

Ak neviete, ktorý lekár sa podieľa na liečbe chorôb pohybového aparátu, dohodnite si stretnutie s terapeutom. Terapeut je praktický lekár, lekár skúma anamnézu pacienta, vykonáva testy, pýta sa na príznaky choroby, ako často sa bolesti vyskytujú.

Po povrchnom vyšetrení obete, oboznámení sa s anamnézou terapeut nasmeruje pacienta na odborníka. Takými špecialistami sú:

Artrológ by sa mal zaoberať spoločným zaobchádzaním. Špecifiká jeho činností sa odrážajú v názve. Zaoberá akútnymi a chronickými procesmi, pomáha pacientom s artikulárnym syndrómom na pozadí autoimunitných ochorení.

Medzi jeho záujmy patria zmeny kĺbov súvisiace s vekom, ktoré sa označujú ako deformujúca artróza, ako aj metabolické poruchy vrátane systémových. Arthrolog robí odporúčania pre dnu a osteoporózu, predpisuje vhodnú diétu alebo substitučnú terapiu.

Tento lekár nie je na každej klinike. Navyše sa v štátnych inštitúciách začali objavovať až v posledných rokoch. Takíto odborníci sa častejšie nachádzajú v komerčných zdravotníckych centrách, kde sú ich konzultácie pomerne drahé.

X-ray ramena s burzitídou

Je potrebné vykonať hardwarovo-inštrumentálnu a laboratórnu diagnostiku:

 • Uistite sa, že ste preskúmali povahu kĺbovej tekutiny podľa výsledkov vpichu alebo biopsie obsahu kíbu;
 • Stupeň intoxikácie je určený výsledkami biochemického krvného testu;
 • Anatomické abnormality sú viditeľné pri fluoroskopii;
 • Ultrazvukové údaje naznačujú stav synoviálnej tekutiny, jej objem, povahu poškodenia krvných kĺbov;
 • Všeobecný klinický obraz je zobrazený pomocou magnetickej rezonancie..

Ortopedický lekár kombinuje všetky tieto výsledky do jedinej diagnózy, pričom berie do úvahy zhromaždené údaje od pacienta, jeho sťažnosti, ako aj na základe klinického vyšetrenia..

Liečba burzitídy

Liečba choroby sa uskutočňuje konzervatívnymi alebo chirurgickými metódami. Akútne príznaky sa zmierňujú pomocou miestnych liekov, ak je to potrebné, vykonáva sa systematická terapia..

Cieľom liečby burzitídy ramenného kĺbu je zmierniť príznaky bolesti a opuchy a obnoviť pohyb v ramene v objeme pred začiatkom ochorenia..

 1. Chorobný kĺb by mal byť znehybnený pevným obväzom a, ak je to potrebné, sadrou.
 2. Je potrebné vylúčiť všetok stres počas akútneho obdobia..
 3. V prípade núdze (s hemoragickou alebo hnisavou burzitídou) sa môže vykonať defekt na odstránenie výpotku..
 4. Analgetická terapia sa uskutočňuje pomocou bežných NSAID (diklofenak, ibuprofén, indometacín atď.) Alebo ich analógov používaných perorálne, vo forme injekcií alebo lokálnej liečby (masti alebo gély obsahujúce vyššie uvedené NSAID)..
 5. Akútna hnisavá burzitída ramenného kĺbu si vyžaduje rozsiahlejšiu liečbu antibiotikami a intraartikulárnymi injekciami kortikosteroidov..
 6. Výber antibiotika sa najlepšie uskutoční bakteriologickou analýzou synoviálnej tekutiny.

Liečba burzitídy ramenného kĺbu sa vykonáva pomocou mnohých techník od terapie ľudovými liečivami až po operácie. Pomocou operácií nie sú liečené všetky typy burzitídy, ale len niektoré:

 • kameň, pretože ložiská vápenatých solí získavajú štruktúru vápna alebo kameňa, z ktorého
 • drogy nemôžu takýto proces vyliečiť;
 • početný - pretože vápnik prechádza omnoho hlbšie ako v iných formách a fungovanie ramena sa dá vrátiť k normálu iba operatívnym odstránením solí;
 • tenobursitída - je možné vyliečiť a obnoviť pracovnú kapacitu ruky iba pomocou operácie, pri ktorej sa odstraňujú usadeniny vápnika a umelo sa posilňuje kĺb;
 • hnisavý - cieľom operácie je odstránenie hnisavej tekutiny (niekedy s krvnými nečistotami) z vaku na plece.

Použité drogy

Všetky lieky, ktoré lekári používajú na odstránenie burzitídy v rôznych formách, je možné rozdeliť do niekoľkých skupín. Prvá skupina bude obsahovať lieky potrebné na zbavenie sa syndrómu bolesti a zastavenie zápalu. Sú to jednoduché tablety a masti a gély; v prípade, že je ochorenie sprevádzané gastritídou, je možné použitie rektálnych čapíkov. Vyrábajú sa špeciálne omietky, ktoré dávajú trvalý výsledok..

Najbežnejšie predpísané tablety sú:

 • Diklofenak / ketoprofén (vo vnútri alebo rektálne);
 • Aceklofenak (vo forme tabliet);
 • Nimesulid (v prípade syndrómu výraznej bolesti);
 • Ibuklin (ako sa zbaviť bežných príznakov - teplotné skoky, apatia, únava).

Liečba burzitídy ramenného kĺbu masťami

Pri liečbe zápalového procesu ramenného kĺbu sa nezaobíde bez obkladov a zavedenia terapeutických mastí. Moderné lieky majú pozitívny vplyv na postihnuté tkanivo, zlepšujú stav pacienta a urýchľujú regeneráciu.

Väčšina pacientov si uvedomuje, že pri používaní mastí:

 • Opuch rýchlo zmizne;
 • Bolesť je odstránená;
 • Skôr sa obnoví hojenie rán a mobilita tkanív.

Najobľúbenejšie drogy sú Kolagén Ultra a Ketonol. V niektorých prípadoch sa spolu s nesteroidnými protizápalovými liekmi používajú masti a gély obsahujúce hormóny.

Masti sa aplikujú iba na neporušenú suchú pokožku (neaplikujte lieky na otvorené rany a odreniny, najmä na tie, ktoré obsahujú korenie, hadí alebo včelí jed). Droga sa jemne potiera a plece sa za tepla obalí. Pri exacerbácii choroby sa masti používajú niekoľkokrát denne. V budúcnosti stačí ich aplikovať v noci.

Liečebná masáž

Po odstránení choroby môžete aplikovať nielen fyzioterapeutické cvičenia, ale aj liečebné masáže. Samozrejme, mal by ju vyrobiť špecialista vo svojom odbore, ale tu je len niekoľko výhod, ktoré pacienti, ktorí po zotavení dostali terapeutickú masáž, majú:

 1. zlepšuje sa prietok krvi, obnovujú sa krvné cievy;
 2. posilnenie ramenného pletenca a stuhnutých svalov;
 3. zmiernenie napätia, návrat svalovej sily;
 4. všeobecné zvýšenie imunity.

Možno má zmysel naučiť sa sami masírovať plece, pretože počas rehabilitačného procesu nie je možné preceňovať pomoc terapeutickej masáže a jej pozitívny účinok..

fyzioterapia

Dobrý terapeutický účinok sa dosiahne použitím elektroforézy s použitím vápnika, ionoforézy s hydrokortizónom, amplipulázou a magnetickým poľom. Liečba trvá najmenej 10 dní.

Terapeutické cvičenie a gymnastika

Zoznam a rozsah cvičení určuje a upravuje špecialista. Priebeh liečby začína jednoduchými cvičeniami. Pacient je predpísaný na vykonávanie plynulých pohybov s minimálnou amplitúdou. Keď sa zlepšuje pohoda pacienta, objem motora sa postupne zvyšuje. Cvičenia musíte vykonávať počas celého života..

Pri vykonávaní fyzickej terapie musia byť splnené nasledujúce podmienky:

 • Je dôležité začať cvičiť statickými cvičeniami..
 • Dynamické cvičenia musia najprv obsahovať malé amplitúdy a zaťaženia a potom musia byť komplikované.
 • Sila cvičenia a náhle pohyby musia byť úplne vylúčené.

Techniku ​​vykonávania gymnastických cvičení by vám mal vysvetliť lekár.

akupunktúra

Akupunktúra vám umožňuje aktivovať metabolické procesy v kĺbovom vaku a lokalizovať bolesť.

Ako sa správať doma?

Liečba ľudovými prostriedkami nemôže opraviť poranenie ramena alebo zbaviť kĺb nahromadenej hnisavej tekutiny. V tomto prípade je liečba burzitídy doma sama osebe neprijateľná. Najprv je potrebné podrobiť sa fyzickému vyšetreniu ortopedom alebo traumatológom.

Ľudové lieky môžu mať analgetický účinok a znižujú zápal. Je však nebezpečné aplikovať lokálnu liečbu ľudskými liekmi na hnisavú alebo akútnu burzitídu, pretože to môže prehĺbiť a zhoršiť infekčný proces..

Doma môžete použiť nasledujúce recepty:

 • obklady;
 • horúce kúpele;
 • trenie olejmi a masťami na báze bylín a prírodných tukov;
 • bylinné odvar a infúzie.
 • Na zmiernenie príznakov choroby sa často používajú listy Kalanchoe. Je potrebné ich pomelieť a extrahovanú šťavu namočiť handrou, z ktorej neskôr musíte urobiť obklad na boľavé rameno..
 • Listy kapusty. Majú vynikajúce antiseptické a liečivé vlastnosti. Analogicky s listami Kalanchoe sa musí kapusta nakrájať a na jej šťava sa musí urobiť obklad..
 • Pri burzitíde ramenného kĺbu sa taká rastlina, ako je lopúch, dobre prejavuje. Užitočné odvar možno pripraviť z jeho koreňov: uvariť lyžicu sušených kúskov koreňa v 500 ml vody po dobu 5 minút. Potom, čo budete musieť počkať, až vývar mierne vychladne, potom namáhajte a aplikujte ako prostriedok na obklady;
 • Kúpele s henou. Na prípravu roztoku vložte ihličky a vetvičky do panvice a potom ich naplňte vodou (1: 3). Po varení vývar na miernom ohni varte 40 minút. Ďalej by malo byť liečivo podávané infúziou jeden deň kvôli vyššej koncentrácii. Do kúpeľa s horúcou vodou musíte pridať odvar v plnom rozsahu a úplne sa do neho ponoriť. Postupy sa vykonávajú každý deň po dobu 20 minút až do úplného zotavenia..
 • Pri burzitíde by sa ramenné kĺby mali liečiť nielen zvonka, ale aj vnútri. Za týmto účelom užívajte protizápalové lieky. Takýto liek sa môže pripraviť doma. Za týmto účelom sa zmieša 100 g. maslo a 15 g propolisu. Zložte prísne zložky, až kým sa nevytvorí homogénna hmota, a odoberte 1 lyžičku. hodinu pred jedlom.

prevencia

Preventívne opatrenia zamerané na zabránenie výskytu zápalu pozostávajú z:

 • znížená fyzická aktivita (zameraná na ramenné kĺby);
 • udržiavanie zdravého životného štýlu a vzdanie sa zlých návykov;
 • Dobrý odpočinok;
 • vykonávanie gymnastických cvičení medzi ťažkou prácou;
 • dobrá výživa, ktorá by mala byť obohatená o vitamíny a vápnik;
 • včasná diagnostika a liečba všetkých infekčných chorôb.

Kíby ľudského tela sú zložité mechanizmy a poškodenie ktorejkoľvek ich súčasti môže v budúcnosti viesť k vážnym problémom. S včasným prístupom k lekárom je väčšina pacientov úplne vyliečená z burzitídy konzervatívnymi metódami, najmä v skorých štádiách choroby. Úspech liečby v tomto prípade koniec koncov závisí iba od načasovania jej použitia.

Máte burzitídu ramenného kĺbu? Podeľte sa o svoje skúsenosti a zanechajte komentáre nižšie v článku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bývalí pacienti sa často pýtajú, či majú nosiť obväz po operácii. Aby sme správne odpovedali na tieto a ďalšie otázky, pochopíme, čo je pooperačné obväz, prečo a koľko obvazu nosiť po operácii.
Prirodzenou túžbou každého človeka je byť zdravý a atraktívny. Existujú choroby, ktoré nielen spôsobujú utrpenie, ale sú sprevádzané výraznými kozmetickými defektmi, zhoršujú vzhľad a zvyšujú ich vlastníkom na desať rokov.
Bohužiaľ, v našej dobe sa málokto môže pochváliť úplne zdravou chrbticou. Často sa dokonca aj mladí ľudia sťažujú na bolesti chrbta. Stáva sa tiež, že ženy už v tehotenstve majú výčnelky alebo kýly a v tomto prípade si samozrejme nemôžeme robiť starosti s tým, ako sa budú chovať chrbty pri čakaní na dieťa..