loader

Hlavná

Žalúdok

Bursitída chodidla: príčiny, príznaky, liečba, prevencia

Burzitída chodidla, toto je meno zápalového ochorenia, sa prejavuje tvorbou elastického opuchu v postihnutej oblasti. Patológia je sprevádzaná bolestivou reakciou, ktorá pripravuje normálne fungovanie chodidla. Ochorenie sa vyvíja po zranení, nadmernom preťažení alebo po infekcii kĺbu. Liečba spočíva v liekovej terapii na pozadí vytvorenia režimu odpočinku pre chorú končatinu.

Opis choroby

Distálne dolné končatiny (chodidlo) sa skladajú z desiatich pohyblivých kĺbov. Každý kĺb je vybavený bursou. Synoviálny vak (bursa) je podšívkou obalený vnútri, ktorý má schopnosť syntetizovať synoviálnu tekutinu.

Počas zápalovej reakcie je proces spätnej absorpcie nadbytočného výluku prerušený, v súvislosti s ktorým je burza naplnená výtokom a má tvar vretena..

Bursitída chodidla môže byť predstavovaná ako jeden zápal alebo ako simultánny proces vo viacerých vreckách. Najčastejšie sa patológia vytvára v burze v blízkosti kĺbov, ktoré sa najčastejšie podieľajú na pohybe:

 • Achillova šľacha;
 • pätnej kosti;
 • metatarsofalangálna artikulácia prvého prsta;
 • pinky plocha.

V zásade je choroba pozorovaná u ľudí v pokročilom veku, ako aj u športovcov, ktorí často trpia Achillovou šľachou. Každý prípad burzitídy chodidla je komplikovaný sprievodnými patológiami: Hallux valgus (zakrivenie palca s vytvorením „hrbole“), plantárna fasciitída, podrážka päty.

Prečo je bursa zapálená?

Bursitída sa objavuje za rôznych okolností. Môže to byť bežné trenie so tesnou obuvou alebo hematogénna infekcia burzy.

Medzi hlavné dôvody možno rozlíšiť tieto faktory:

 1. Mikrodimage po „obvyklom“ traume;
 2. Intenzívne dlhodobé zaťaženie distálnej nohy;
 3. Po nosení topánok na vysokom podpätku;
 4. Vynechanie oblúkov chodidla (ploché nohy);
 5. Zápal kĺbov (artritída);
 6. Vrodené deformácie chodidla, ktoré spôsobujú nesprávne rozloženie zaťaženia;
 7. Patológia chrbtice - osteochondróza, kyfóza, skolióza;
 8. Infekčné patogény;
 9. Porušenie metabolických procesov (dna);
 10. Poruchy imunitného systému (reumatizmus);
 11. Choroby endokrinných žliaz.

Klinický obraz

Bursitída chodidla začína objavením sa zapálenej oblasti v oblasti pätnej kosti alebo v blízkosti prstov. Postihnuté miesto zčervená a opuchne a pod opuchom je viditeľná bolestivá pečať. Pokožka zčervená, motorická funkcia je čiastočne stratená. Pre osobu je ťažké pohybovať sa nezávisle, najmä ak je zapálená bursa umiestnená na chodidle.

Z dôvodu výsledného opuchu sú známe topánky stiesnené. V oblasti zápalu sa ráno objavuje bolesť. Povaha bolesti sa líši v závislosti od priebehu choroby. V akútnej fáze prevláda silná pulzujúca bolesť, ktorá získava silu tlakom na postihnutú oblasť. Po prechode na chronický priebeh sú bolesti zmiernené.

Achillobursitis

Ochorenie s lokalizáciou zápalovej reakcie v Achillovej šľache, ktorá sa nachádza na zadnej strane päty, je často diagnostikované u ľudí so zvýšenou telesnou hmotnosťou alebo u športovcov, ktorí zažívajú obrovské preťaženie. U pacientov je pozorovaná tvorba hyperemického opuchu v zadnej oblasti chodidla.

Bolesť s achillobursitídou je cítiť v päte a šíri sa pozdĺž zadnej plochy lýtkových svalov. Vrchol bolesti sa pozoruje po dlhom pobyte v horizontálnej polohe (po spánku), ako aj pri pokusoch o prenos telesnej hmotnosti na prednú časť chodidla (stúpanie „na prsty“). Keď sa snažíte cítiť opuchnuté burzy, dochádza k reakcii na bolesť.

Burzitída kĺbov prvého prsta

Táto odroda sa vždy objavuje na pozadí deformácie hallux valgus prvého prsta. Vývoju Hallux valgus predchádza priečna plochá noha, ktorá je patologickým prolapsom oblúka chodidla. V dôsledku „vychýlenia“ sa palec vychýli smerom von a v blízkosti metatarzofalangálneho kĺbu sa objavuje proliferácia kostí..

"Rana" dosahuje veľké rozmery a je neustále poškodená topánkami, v dôsledku čoho je bursa infikovaná. Deformovaná oblasť sa zmení na červenú a napučí, hmatom sa odhalí tesnenie. Počas pohybu sa objaví mierna bolesť.

Burzitída piateho prsta

Patologický stav prebieha analogicky s burzitídou chodidla kĺbov prvého prsta. Synoviálny vak sa zapáli v oblasti malého prsta, kde sa tiež vytvorí mierny výstupok v dôsledku priečnej plochej nohy. Pri trení v topánkach je bočná časť malého prsta neustále podráždená, čoho dôsledkom je zapálenie burzy..

Tento proces pokračuje na pozadí tolerovateľnej bolesti. Výrazný opuch vám nedovolí nosiť známe topánky. Pri vstupe do abscesovej infekcie sa zhoršuje celkový stav. Telesná teplota stúpa, bolestivosť zintenzívňuje a nadobúda zášklby. Táto forma vyžaduje okamžitú antibakteriálnu liečbu, aby sa zabránilo všeobecnej otrave krvi (sepsa)..

Burzitída päty

Porážka synoviálneho vaku, umiestnená na spodnej časti päty, je obzvlášť nevhodná z hľadiska jej umiestnenia. Burzitída päty je chronický proces, ktorý môže trvať roky. Ochorenie je často komplikované zápalom plantárnej fascie (fasciitis) a ostrohy na päte. Nepružné tkanivo fascie sa zapáli pri intenzívnej fyzickej námahe. Calcaneal ostroha je rast kostí na päte, ktorý je jasne viditeľný na röntgenovom snímaní.

Pri plantárnej burzitíde sa pozoruje „ranná“ bolesť, keď sa človek doslova nemôže postaviť na nohy. Po nejakej dobe sa bolesť po krátkej prechádzke zníži. Vo večerných hodinách, keď človek zníži záťaž motora, sa bolesť znova vráti. Počas pohybu sa bolesť mierne prejavuje, aj keď niekedy má charakter periodického charakteru, ktorý sa objavuje náhle. Osoba nemôže šliapnúť na boľavé nohy, v dôsledku čoho dochádza k porušeniu chôdze (krívanie).

diagnostika

Diagnóza burzitídy nôh sa zvyčajne zisťuje, ak existujú príznaky charakteristické pre túto chorobu. Na lekárskej konzultácii sa vykonáva vyšetrenie, po ktorom je predpísaná rádiografia, pomocou ktorej môžete určiť degeneratívne procesy v tkanivách, deformácie kostí vrátane ostrohy na päte..

Na vyhodnotenie mäkkého tkaniva sa vykonáva magnetická rezonancia. Posúdenie stavu spojivového tkaniva šliach a väzov vám pomôže pri výbere správnej liečby. Ak je podozrenie na infekčné agens, vykoná sa diagnostická punkcia, aby sa zachytil výpotok, po ktorom nasleduje bakteriologická analýza.

liečba

V počiatočných fázach sa burzitída chodidla lieči konzervatívne. Po prvé, chorá končatina je vybavená mierom. Vykládka sa vykonáva pomocou širokej obuvi, často špecializovanej povahy. Moderné ortopedické spoločnosti ponúkajú topánky s elastickými vložkami, ktoré zabraňujú kompresii na bolesť bursa.

V prípade podrážky päty sa do topánok vloží stielka s výklenkom v päte. Táto konštrukcia je nevyhnutná, aby sa rast kostí na pätách dostal do diery a nerušil pacienta. Stielka by mala byť mäkká a mala by byť vybavená metatarzálnym vankúšom (zaoblený vydutie bližšie k prednej časti chodidla) na podoprenie priečneho oblúka chodidla..

Lieky sa predpisujú na odstránenie zápalovej reakcie a odstránenie prebytočnej tekutiny z mäkkých tkanív. V akútnej fáze lekár vykonáva protizápalovú liečbu NSAID (Diclofenac, Ibuprofen, Ketoprofen), ktoré zmierňujú bolesť a zápal. Ak je celková liečba neúčinná, vykoná sa punkcia s odčerpaním exsudátu a podaním glukokortikosteroidu (hydrokortizónu)..

Ak je príčinou choroby infekčné činidlo, bude potrebná antibiotická antibiotická terapia (ampicilín, azitromycín). Na dekongesciu a lokálnu anestéziu sa používajú gély bez otepľovacieho účinku - Nise, Dolobene, Bystrumgel.

Z miestnych postupov je patológia liečená studenými obkladmi. Ľad sa aplikuje na zapálenú oblasť po dobu 10 minút, vopred zabalenú látkou, aby sa zabránilo miestnej podchladeniu. Takýto postup pomôže zmierniť intenzitu zápalovej reakcie a znížiť opuch..

V štádiu remisie sa aktívne vykonáva fyzioterapeutická liečba - magnetoterapia, elektroforéza, UHF, induktotermia, aplikácie s parafínom alebo ozokeritom. Tieto metódy zlepšia krvný obeh v postihnutej oblasti a podporia regeneráciu tkanív..

V závažných prípadoch, keď liečba tradičnými metódami neprináša pozitívny výsledok, sa chirurgická liečba vykonáva excíziou postihnutého synoviálneho vaku malými rezmi..

prevencia

Prevencia burzitídy chodidla je ľahká. Jednoduché odporúčania sú vhodné pre akýkoľvek vek. V prvom rade treba mať na pamäti, že obuv na každodenné nosenie by mala byť na nízkom podpätku vyrobená z prírodných materiálov, dostatočne veľká a dostatočne priestranná v špici. Ak existujú ploché chodidlá, je potrebné nastaviť chodidlo pomocou vložiek, ktoré správne rozdelia zaťaženie na chodidlo.

Včasná liečba sprievodných chorôb zabráni nežiadúcej infekcii. Ak je to možné, snažte sa vyhnúť zraneniam a intenzívnej fyzickej námahe. Pri športe by ste si mali zvoliť kvalitnú športovú obuv s podrážkou tlmiacou nárazy.

Ak sa objaví začervenanie, opuch alebo bolesť v nohe, vyhľadajte lekára. Sebahojenie choroby je zriedkavé, iba pri miernych formách zápalu. Liečba pokročilých foriem v budúcnosti môže vyžadovať chirurgické ošetrenie.

Bursitída chodidla: účinná liečba

Na úspešné odstránenie burzitídy je potrebný integrovaný prístup k liečbe. Včasná diagnóza pomáha obmedziť progresiu ochorenia rýchlou normalizáciou stavu pacienta.

príčiny

Patológia sa vyvíja na pozadí chronického poškodenia určitej oblasti chodidla.

Rizikové faktory:

 • Nadváhou. Ďalšie kilogramy nepriaznivo ovplyvňujú stav kĺbov a spôsobujú poškodenie zodpovedajúcich vriec.
 • Nadmerné cvičenie. Športovci a ľudia zaoberajúci sa tvrdou prácou (baníci, robotníci, továrne) sa dostanú do rizikovej zóny.
 • Nevhodné topánky.
 • Patológie pohybového ústrojenstva sprevádzané nesprávnym prerozdelením záťaže na chodidlá.
 • Poruchy metabolizmu (dna, cukrovka).

Počas progresie zápalového procesu sa vo vaku hromadí prebytočná tekutina. Mechanický tlak na citlivé receptory spôsobuje nepohodlie.

V závislosti od agresivity patologického procesu môžu mať príznaky choroby rôzne intenzity. Pri absencii včasnej a adekvátnej liečby burzitída chodidla významne obmedzuje voľný pohyb chodidla.

Príznaky a typy

Klinický obraz burzitídy je typický pre takmer všetky lokalizácie patologického procesu. Bez ohľadu na to, ktorý vak je postihnutý, si pacient zaznamená tieto charakteristické znaky:

 • Syndróm bolesti. Závažnosť závisí od množstva tekutiny v zapálenom vaku a od prítomnosti sprievodnej patológie.
 • Edém. Zóna akumulácie kvapaliny vizuálne narastá.
 • červeň.
 • Lokálne zvýšenie telesnej teploty.
 • Znížený pasívny a aktívny pohyb chodidla.

Pacienti s burzitídou nemôžu vykonávať prácu v domácnosti úplne. Pacienti sa snažia šetriť nohu a minimalizovať pohyby chodidiel. V závislosti od charakteru patologického procesu je burzitída akútna a chronická..

Druhá možnosť je sprevádzaná syndrómom miernej bolesti, ktorý pacienta pravidelne varuje a je často spojený so zmenami poveternostných podmienok. Niektoré z vyššie uvedených príznakov môžu chýbať..

Klasifikácia choroby podľa lokalizácie:

 • Metatarsophalangálny kĺb bursitídy I. Znakom tejto formy choroby je tvorba kostného kužeľa v zodpovedajúcej oblasti. Prvý prst, akoby „ležal“ na druhom. Príznaky sa niekedy podobajú dnovej klinike.
 • Patológia je sprevádzaná bolesťou a opuchom oblasti nad pätou, kde je šľacha spojená s kostným tkanivom. Pre pacientov je ťažké postaviť sa na prsty na nohách, vykonávať kruhové pohyby chodidla.
 • Burzitída päty. Ochorenie často prebieha súbežne s plantárnou fasciitídou. Patologická charakteristika bežcov, ktorí pri výkone primeranej fyzickej námahy neustále zaťažujú chodidlo.


V závislosti od závažnosti príznakov ochorenia lekár vyberie konkrétne ošetrenie. Klinický obraz nám umožňuje rozlíšiť patológiu s inými podobnými chorobami.

Ktorý lekár lieči burzitídu nôh?

Burzitída chodidla je ochorenie, ktoré vyžaduje pozornosť lekára. Liečba problému sa môže vykonávať v ambulantnom aj v nemocničnom prostredí. Hospitalizácia pacientov je zabezpečená na exacerbácie zápalu s výrazným porušením ľudskej pohody.

Ak potrebujete pomoc, obráťte sa na miestneho lekára, rodinného lekára alebo reumatológa. Ak je burzitída kombinovaná s mechanickým poškodením pohybového aparátu, je potrebná ďalšia konzultácia s traumatológom alebo ortopédom..

diagnostika

Vyššie opísané príznaky sú často nešpecifické. Je ťažké okamžite stanoviť diagnózu, spoliehajúc sa iba na prítomnosť bolesti v nohe. Na objasnenie príčiny zodpovedajúceho problému sa používajú tieto metódy:

 • Vyšetrenie postihnutej oblasti s prehmataním.
 • Ultrazvuk kĺbu v patologickej oblasti.
 • Všeobecné a biochemické krvné testy.
 • Všeobecná analýza moču.
 • Zobrazovanie magnetických rezonancií (MRI) postihnutých kĺbov.
 • Rentgenografie Táto metóda sa používa hlavne na vylúčenie traumatického a degeneratívneho poškodenia kostného tkaniva..

Pomocou týchto metód je možné presne stanoviť diagnózu a zvoliť terapiu. Ak je to potrebné a potrebné, lekár môže predpísať ďalšie postupy a zapojiť príbuzných odborníkov do zotavenia pacienta.

liečba

Liečba burzitídy nôh je proces, ktorý si vyžaduje integrovaný prístup. Na začiatku by mal pacient minimalizovať fyzickú aktivitu chodidla. To si môže vyžadovať použitie špeciálnej ortopedickej obuvi alebo dokonca bariel (dočasne).

V prípade obezity musíte upraviť telesnú hmotnosť. Metabolické ochorenia si vyžadujú ďalšie použitie špecializovaných liekov.

Na odstránenie syndrómu bolesti sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré pomáhajú minimalizovať klinické príznaky. Vďaka inhibícii COX 1 a 2 je možné vyrovnať uvoľňovanie prozápalových látok do dutiny zodpovedajúcich vakov. Výsledok - príznaky ustupujú.

V praxi sa používajú tieto NSAID:

 • diclofenac.
 • ibuprofen.
 • indometacín.
 • Ketoprofen a ďalšie.

Vzhľadom na lokalizáciu patologického procesu je lepšie liečiť burzitídu nôh pomocou miestnych prípravkov - masti, gély a krémy.

Ľudové metódy

Liečba burzitídy nôh doma pomocou tradičnej medicíny sa môže použiť ako pomocná metóda liečenia. Zlepšenie stavu pacienta sa pozoruje iba pri kombinácii nekonvenčných liekov s klasickými NSAID.

V praxi sa používajú tieto recepty:

 • Stlačuje s horúcou soľou. Otepľovanie postihnutej oblasti zvyšuje mikrocirkuláciu a pomáha stabilizovať pohodu pacienta..
 • Prírodná masť na báze jazvečieho tuku. Nástroj znižuje závažnosť zápalu, podporuje regeneráciu poškodených tkanív.
 • Alkoholové tinktúry na mletie. Alkohol má lokálne dráždivé účinky, ktoré zrýchľujú metabolizmus.

Ďalší jednoduchý recept sa používa na liečbu chronickej formy burzitídy. Je potrebné zmiešať mydlo a med v rovnakom množstve. Špecifikovaná hmota sa aplikuje na postihnuté miesto chodidla, zabalí sa do polyetylénu a teplej látky. Cieľ - zahriatie chorého kĺbu so zrýchlením metabolických procesov.

Tradičná medicína nezaručuje dosiahnutie požadovaného výsledku. Pred použitím ktorejkoľvek z vyššie uvedených metód by ste sa preto mali poradiť s lekárom, aby sa zabránilo vzniku nepríjemných následkov.

prevencia

Prevencia choroby je vždy jednoduchšia ako boj proti nej. Na prevenciu burzitídy nôh sa vyžaduje primeraný motorický režim. Fyzioterapeutické cvičenia sa odporúčali dobre.

Nevyhnutným predpokladom na zabránenie progresie patológie je minimalizovať vplyv provokujúcich faktorov. Okrem toho sa odporúča včas jesť a liečiť patologické nálezy vnútorných orgánov.

Výskyt burzitídy chodidla môže významne obmedziť schopnosť osoby pracovať. Aby ste tomu zabránili, musíte sa poradiť s lekárom so zvýšenými príznakmi opísanými vyššie. Včasná pomoc je kľúčom k stabilizácii pohody pacienta.

Burzitída s veľkým prstom na nohách

Burzitída palca na nohe je najbežnejšou komplikáciou bolestivej kosti na chodidle.

Burzitída sa nazýva zápalový proces kĺbového vaku, ktorý je ochrannou membránou kĺbu. Kĺbový vak obmedzuje kĺb od subkutánnych tkanív a faktorov prostredia. Okrem toho je jeho vnútorná škrupina vyrobená zo špecifického epitelu, ktorý vytvára synoviálnu tekutinu. Je potrebné poskytnúť živiny kĺbovým povrchom kostí, ako aj chrupavkám. Účinne ich namažíte, čím sa zníži trenie. Synoviálna tekutina reguluje tlak vo vnútri kĺbového vaku, je schopná meniť vzdialenosť medzi kosťami.

Výskyt burzitídy palca prispieva k zvýšenému ukladaniu solí v kĺbe, najčastejšie sa vyskytuje pri dne. Systémové zápalové ochorenia vedú k narušeniu imunitného systému, čo sa prejavuje reumatizmom alebo reumatoidnou artritídou kĺba palca na nohe.

S rozvojom uvedených chorôb imunitný systém tela začína vytvárať protilátky proti svojim vlastným bunkám spojivového tkaniva, čo vedie k poškodeniu membrán malých kĺbov a okolitého spojivového tkaniva..

Po jeho deformácii sa vyskytuje vysoký výskyt burzitídy na nohe. Ochorenie sa prejavuje ako vydutie kosti na chodidle, ako aj zakrivenie palca na nohe..

Táto patológia sa nazýva - Hallux Valgus. Vyskytuje sa kvôli:

 • nosenie nepohodlnej obuvi;
 • značné zaťaženie dolných končatín;
 • obezita
 • ateroskleróza ciev dolných končatín;
 • cukrovka;
 • tehotenstvo.

Tieto zmeny vedú k narušeniu rozloženia záťaže na tomto mieste chodidla, k poškodeniu kĺbových povrchov kostí a chrupavky, ako aj k vrecku spojivového tkaniva tohto kĺbu, čo prispieva k výskytu burzitídy..

Príznaky zajačika

Neustále podráždenie, trauma, záťaž vedú k nástupu zápalového procesu prvého metatarzofalangálneho kĺbu. V takom prípade si pacient nemusí všimnúť svoje prvé príznaky alebo ich ignorovať. Jedným z prvých javov burzitídy na palci je:

 • lokálne zvýšenie teploty - pri palpačnom vyšetrení metatarsofalangálneho kĺbu je cítiť mierne zvýšenie teploty a pacienti sa môžu v tejto oblasti sťažovať na pocit tepla;
 • hyperémia kože nad kĺbom - je potrebné rozlišovať medzi sčervenaním kože v dôsledku predĺženého trenia a zápalovým procesom. V druhom prípade má pokožka karmínovú farbu, ktorá nemení svoju intenzitu v mieste hyperémie;
 • opuch v oblasti kĺbu - hmatom kĺbu je cítiť kolísavý opuch mäkkej elastickej konzistencie;
 • mierna bolesť - pri dlhšej chôdzi alebo fyzickom strese sa v oblasti tohto kĺbu cíti bolesť.

Prejavy burzitídy palca na nohe sa môžu s vývojom deformity chodidla zvyšovať. Pomerne často sa k tomuto zápalovému procesu pripája bakteriálna infekcia, ktorá vedie k závažným komplikáciám.

V neskorších štádiách vývoja burzitídy pacienti venujú pozornosť:

 • - významná odchýlka palca smerom von, zvýšenie vyčnievajúceho kužeľa v oblasti hlavy metatarzálnej kosti - v tomto prípade sa môže zvýšiť buď kĺbový vak samotný (kvôli hromadeniu tekutiny) a hlava metatarzálnej kosti (kvôli veľkej odchýlke);
 • syndróm bolesti - vznikajúca bolesť so strednou burzitídou je v prírode zvlnená, počas obdobia výrazných javov môže byť bolesť dosť závažná, čo obmedzuje pacienta na fyzickú aktivitu;
 • výskyt problémov s topánkami - ich nosenie sa stáva bolestivým procesom, zatiaľ čo uvoľnené a predtým pohodlné topánky môžu byť nepríjemné;
 • trenie hrče, poškodenie kože nad ňou - prispieva k chronickosti zápalového procesu v tejto oblasti. V hornej časti kužeľa sa môže objaviť bolestivá, dlhodobo sa hojiaca ulceratívna vada..

Ak v tomto štádiu neliečite burgitídu valgus, pokračujte vo vedení toho istého životného štýlu, pričom užívajte lieky proti bolesti, môže to viesť k nasledovnému:

 • pridanie bakteriálnej infekcie - v kĺbe sa vyvíja hnisavý proces, ktorý ničí kĺbové povrchy, vak a chrupavku. Infekcia môže ísť do kostí a viesť k rozvoju osteomyelitídy;
 • zvýšená bolesť - bolesť sa stane neznesiteľnou, čo vedie k neschopnosti postaviť sa na chodidlo a vykonávať akékoľvek pohyby chodidla;
 • - významná odchýlka prvej metatarzálnej kosti a palca - vedie k zmene zaťaženia na chodidle chodidla;
 • artróza metatarzafalangálneho kĺbu - je chronický proces. Je ťažké ho vyliečiť, najčastejšie sa uchýli k artrodéze. Artróza je sprevádzaná proliferáciou kostného tkaniva v kĺbovej dutine - osteofyty. Takéto procesy zvyšujú bolesť pri chôdzi a obmedzujú pohyblivosť v tomto kĺbe;
 • v ostatných častiach chodidla je preťaženie - v miestach neustáleho silného stlačenia tkanív sa môžu objaviť atrofie kože a bolestivá a krvácajúca vredová vada..

Konzervatívna liečba burgitídy valgus v tomto štádiu nemusí byť účinná, preto sa uchyľujú k chirurgickému zákroku. Úplne odstráni všetky deformujúce zmeny v chodidle a zlepší liečbu zápalových javov.

Ako liečiť burzitídu na palci

Na zvýšenie účinnosti použitých liečebných metód je potrebné zmeniť váš životný štýl. Začnite jesť zdravé potraviny bohaté na vitamíny, antioxidanty a minerály. To bude mať pozitívny vplyv na stav kĺbov. Zaťaženie dolnej končatiny je potrebné obmedziť. Špeciálne fixátory chodidla a obuvi sa používajú na prevenciu rozvoja hallux valgus, ktorý vyvoláva zápalové procesy v kĺbe palca. Poskytujú tiež masáže končatín a gymnastiku..

Ak je to možné, odporúča sa schudnúť, ale treba sa vyhnúť značnému zaťaženiu postihnutej nohy. Odporúča sa vyhľadať pomoc fyzioterapeuta, ktorý predpíše priebeh cvičení a monitoruje ich správne vykonávanie..

ethnoscience

Počiatočné štádiá burzitídy sú charakterizované miernym zápalom bolestivosti postihnutého kĺbu. Ak chcete zastaviť takéto príznaky, môžete sa obrátiť na tradičné lieky. Nasledujúce recepty na obklady pomôžu prekonať bolesť, zmierniť opuchy a zlepšiť stav kĺbov:

 • odvar lopúcha, ľubovníka bodkovaného a rebríčka - na jeho prípravu je potrebné zmiešať rovnaké časti rastlín. Pred zmiešaním musia byť starostlivo rozdrvené v mixéri alebo v mlynčke na kávu a výsledná zmes bylín potom nechajte niekoľko dní na suchom, neprístupnom mieste, aby vlhkosť úplne zmizla. Potom varte veľkú lyžicu zmesi v 250 - 300 ml vody, nie viac ako 5 - 10 minút, namáhajte. Na aplikáciu namočte gázu do tohto vývaru a celú noc aplikujte na miesto zápalu. Tento odvar sa používa počas naparovania nôh. Na tieto účely sa 200 ml pripraveného lieku pridá do misky vriacej vody a nohy sa prudko stúpajú;
 • obklad octu a medu - pri aplikácii je veľmi jednoduchý a efektívny. Prípravok spočíva v zmiešaní čajovej lyžičky octu s rovnakým množstvom medu. Výsledná zmes sa nanesie na gázu alebo vatový tampón a cez noc sa aplikuje na boľavé miesto. Po 3 až 4 dňoch od týchto aplikácií bolesť úplne zmizne a opuch sa výrazne zníži;
 • med a mydlo na pranie - mydlo je potrebné roztaviť a zmiešať s medom, zložky sa prijímajú v rovnakom množstve. Do tejto zmesi môžete pridať polovicu cibule v práškovej forme. Musíte sa prihlásiť do kĺbu palca nie dlhšie ako 5 hodín. Niektorí pacienti môžu pociťovať pocit zovretia alebo pálenia v mieste aplikácie a na pokožke sa môže objaviť podráždenie, v takom prípade sa musí zmeniť metóda liečby;
 • Odvar harmančeka a lopúcha na vnútorné použitie. Ak chcete pripraviť, musíte zmiešať rovnaké časti sušených listov rastlín a drviť. Potom polievkovú lyžicu tejto zmesi povarte v 400 - 500 ml vody po dobu 10 minút. Konzumuje sa v 100 ml bujónu dvakrát denne, trvanie cyklu nie je dlhšie ako tri týždne.

Liečba drogami

Lieky na burzitídu kĺbov palca na nohách sú založené na použití protizápalových a analgetík. Vhodné sú masti a gély zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov:

 • „Fastum gel“, „Ketoprofen“, „Bystrumgel“ - hlavná účinná látka ketoprofénu, má antipyretické, dekongestantné, analgetické a protizápalové účinky. Musí sa aplikovať na postihnuté miesto tela až trikrát denne. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť vo forme fotosenzibilizácie, purpury a exantému v mieste aplikácie;
 • „Nise“, „Nimulide“ - nimesulid sa používa ako hlavná účinná látka. Má silné analgetické a protizápalové účinky. Pri dlhodobom používaní je možné z pokožky vyvinúť vedľajšie účinky: peeling, hyperémia, exantém, svrbenie a popraskanie. Pri aplikácii na veľké plochy sa môžu objaviť systémové vedľajšie účinky vo forme nevoľnosti a zvracania, zadržiavania tekutín, pálenia záhy, závratov a bolesti hlavy, krvácanie pri rôznych lokalizáciách;
 • „Diclovit“, „Ortofen“, „Voltaren“, „Diclac“ - v tomto prípade sa ako hlavná účinná látka používa diklofenak. Pri používaní týchto liekov je možné vyvinúť alergické reakcie z kože (svrbenie, vyrážku, sčervenanie) alebo systémové (astmatické záchvaty, anafylaktický šok)..

Chirurgické ošetrenie

Používajú sa pri komplikáciách burzitídy a priľnavosti bakteriálnej infekcie, pri neúčinnosti konzervatívnych metód, pri chronickom priebehu zápalových javov a pri zosilňovaní hlavných príznakov..

Na zvýšenie účinnosti sa odporúča používať antibakteriálne lieky systematicky, čím sa zabráni rozvoju miestnej osteomyelitídy.

Ak je húsenica palca na nohe vyvolaná deformáciou, premiestnia sa. Je možné použiť šetrné metódy, keď sa vyčnievajúca metatarzálna kosť privedie na iné kosti pomocou ich vlastných šliach alebo väzov. Stále je možné vykonať resekciu vyčnievajúcej časti hlavy prvej metatarzálnej kosti. Traumatické metódy sú založené na uskutočňovaní osteotómie a prispôsobení častí kostí na dosiahnutie fyziologického vzhľadu chodidla.

Absolvent Štátnej lekárskej univerzity Ďalekého východu. Podiatristicko-traumatológ chirurgického oddelenia na súkromnej klinike Khabarovsk. Preferuje chirurgické metódy na ošetrenie kostí na chodidle.

Čo je burzitída nôh: príčiny, typy a metódy liečby

Bursitída chodidla je séria zápalových patológií, ktoré ovplyvňujú špecifický synoviálny vak chodidla. Na diagnostike a liečbe zápalu kĺbov chodidla sa podieľajú špecialisti v odbore ortopédia, traumatológia a vo výnimočných prípadoch chirurgovia. Môžete sa ho zbaviť po konzultácii s lekárom doma..

Aké sú znaky plantárnej burzitídy

Často bursa trpí Achillovou šľachou, spodným povrchom kosti päty, metatarsophalangálnym kĺbom. Skomplikujte priebeh abnormálnych ortopedických stavov: deformitu palca hallux valgus, plantárnu fasciitídu, ostrohu päty.

Zápal postihuje starších pacientov, ľudí stredného veku, nájdených u športovcov, ľudí, ktorí vedú aktívny život. Vyskytuje sa u dieťaťa.

Burza nohy, ktorá je dutinou so sterilnou tekutinou, je mimoriadne náchylná na poranenie, zápalové zmeny. Kíby sú neustále vystavené zvýšenému namáhaniu. Vďaka patológii vytvára vnútorná podšívka vaku viac exsudátu a zväčšuje objem kĺbu. Tento proces spôsobuje bolesť, opuchy mäkkých tkanív. Burzitída sa zvyčajne vyskytuje asepticky, so zavedením mikroorganizmov do burzy je možný hnisavý zápal..

 • Známky vývoja burzitídy Achillovej šľachy
 • Ako odstrániť Bunion
 • Domáca liečba zápalu lakťa

Príčiny a príznaky

Burzitída je spôsobená zraneniami v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, patológiami, ktoré poškodzujú biomechaniku končatiny.

 • nadmerná telesná hmotnosť,
 • kĺbové opotrebenie kvôli starobe,
 • Znížený podkožný tuk okolo burzy,
 • artróza,
 • tesné topánky chôdze,
 • zmeny chrbtice s následným prerozdelením záťaže na chodidlá,
 • kĺbové ukladanie solí,
 • reumatoidné podmienky.

V mnohých ohľadoch burzitída, ktorá sa vyskytuje v chodidlách, dáva podobné príznaky s bolesťou, opuchom, nútenou imobilizáciou končatiny. Miesto patológie pri palpácii je bolestivé, koža je hyperemická. Pacient si všimne letargiu, slabosť. Po pripojení infekcie sa objavia známky intoxikácie.

 • Nárast teploty,
 • poníženie,
 • znížený výkon,
 • trhavé bolesti kĺbov,
 • kolísavý edém,
 • sčervenanie kože v patologickej zóne,
 • nespavosť.

Ak je vak poškodený v zóne Hallux valgus, kde je lokalizácia abscesu povrchová, pri vývoji chronickej burzitídy je možný prienik na povrch..

Druhy burzitídy nohy

Achillobursitída - zápal burzy zadného kalcanového povrchu v blízkosti prichytenia Achillovej šľachy.

 • silná bolesť na dolnej časti nohy,
 • ranná dávka,
 • neschopnosť postaviť sa na prsty,
 • opuch päty,
 • začervenanie oblasti.

Burzitída päty, fasciitída chodidiel, ostroha päty prúdi súčasne. Plantárna fascia (tkanivo s hustými zväzkami kolagénových vlákien) chodidla zapálená v dôsledku preťaženia zahrňuje päticu do patologického procesu. V zóne maximálnej bolesti sa vytvára rast kostí, ostroha. Charakteristické sú bolesti pri chôdzi, podpora. Pacient pociťuje nepohodlie ráno, počas dňa, keď stimuluje, bolesť sa minimalizuje, zvyšuje sa po činnosti, počas odpočinku.

Valgus burzitída sprevádza zmenu v palci. Je spojená so zvláštnosťou umiestnenia kĺbu, v ktorom mäkké tkanivá umiestnené nad ním podliehajú neustálemu traumatu. Pozoruje sa sčervenanie kože, oblasti keratózy, kalusy. Pri zápale synoviálneho vaku dochádza po namáhavej chôdzi k bolesti. Keď sa proces stupňuje, syndróm bolesti sa prejavuje v noci, v pokoji, po miernom zaťažení. Noha je sploštená, vytvára sa „kosť“, deformácia výrazne neohraničuje pohyb v kĺbe.

Malíček chodidla trpí občas. Zápal burzy nastáva v dôsledku nosenia obuvi, sandálov s ostrým úzkym nosom. Neprirodzená poloha v týchto modeloch, trenie, stlačenie s materiálom topánky vyvoláva bolesť, opuch, sčervenanie kože prsta. Liečba sa nelíši od liečby iných zápalov..

Spôsoby liečby zápalu kĺbového vaku chodidla

krajTerapeutické technikyPoznámky
AchillesNSAID, analgetiká v pilulkách, masti, fyzioterapia, pleťové vody s dimexidom.Použitie ortopedických podpätkov, stieliek.
pätaNSAID, analgetiká, fyzioterapia, pleťové vody s dimexidom.Soľné kúpele, ortopedické výrobky.
Zápal 1 metatarzafalangálneho kĺbu (počiatočné štádium)NSAID, analgetiká, fyzioterapia, pleťové vody s dimexidom.Cvičebná terapia, ortopedické deliče, so zlyhaním terapie, v neskorších štádiách - chirurgický zákrok.

Je možné liečiť doma

Konzervatívna burzitída. Operácie sa prideľujú vo výnimočných prípadoch. Po konzultácii s lekárom na klinike môžete pristupovať k liečbe prejavov doma. Zvyšok nohy je potrebné zaistiť pod ortézou, dlahou, elastickým obväzom av prípade opuchov aplikujte ľadový obklad. Užívajte protizápalové lieky, analgetiká podľa pokynov. Keď akútny proces ustane, tablety sa môžu nahradiť účinnou masťou, gélovými liekmi s analgetickými vlastnosťami, Ketanov, Diclofenac. Po akútnom štádiu môžete používať výrobky na individuálnu fyzioterapiu s elektrickým, ultrazvukovým, magnetickým žiarením.

 • Funkcie burzitídy lakťového kĺbu a liečba
 • Výhody liečby burzitídy liekom Almag
 • Príčiny rozvoja burzitídy ramenného kĺbu a spôsoby jeho eliminácie

Pri hnisavom zápale sú antibiotiká indikované po punkcii burzy. Môžete si vziať doma, pravidelne absolvovať kontrolu na klinike. V extrémnych prípadoch, pri zlyhaní konzervatívnych metód pri liečení burzitídy nôh, pacient dostáva smer na zavedenie hormonálne obsahujúcich látok do kĺbovej dutiny, radikálne vyrezanie burzy. Manipulácie sa vykonávajú v podmienkach operačných kliník, nemocníc.

Možné komplikácie a prevencia

Burzitída je komplikovaná a zriedka vedie k invalidite. Komplikácie sú obsiahnuté v zanedbávaných prípadoch, s dlhou neprítomnosťou lekárskej starostlivosti, nesprávnym zaobchádzaním, najlepšie s použitím metód tradičnej medicíny. V epizódach je možná tvorba fistuly s konštantným hnisavým výtokom, nekrotické zmeny v burzovom tkanive, artritída a osteomyelitída. V zriedkavých situáciách je pravdepodobná gangréna, sepsa je choroba, ktorá priamo ohrozuje životné funkcie človeka.

 • pohodlné topánky vo veľkosti,
 • ortopedické vložky,
 • fyzické cvičenia,
 • prekonanie obezity,
 • ošetrenie poranení, odier, pustúl, kalusov kože v oblasti kĺbov,
 • súlad s prácou.

Burzitída chodidla s kódom podľa ICD M71 (zápal chodidla na nohe, M20.1) - často sa vyskytovala, ale primerane liečiteľnými stavmi. Hlavnou vecou nie je začať s zápalovým procesom, konzultovať s lekárom, užívať lieky, predchádzať traumatickým situáciám.

Bursitída chodidla

Burzitída chodidiel je zápal jedného zo synoviálnych vakov (popálenín) chodidla. Častejšie sú postihnuté burzy nachádzajúce sa v oblasti I metatarsophalangálneho kĺbu, Achillovej šľachy a spodného povrchu päty. Prejavuje sa bolesťou a opuchom mäkkých tkanív. Je možná lokálna hyperémia. Pri infekcii sa bolesť stáva silnejšou a príznaky všeobecnej intoxikácie sa spájajú. Kurz je zvyčajne chronický, hoci sa vyskytujú aj akútne formy. Diagnóza burzitídy nôh sa robí na základe klinického obrazu, röntgenovej snímky, MRI a CT. Konzervatívna liečba: obmedzenie záťaže, NSAID, fyzioterapia, blokáda, nosenie ortopedickej obuvi. V niektorých prípadoch sa vykonávajú operácie na odstránenie sprievodnej patológie.

ICD-10

Všeobecné informácie

Burzitída chodidiel je skupina zápalových chorôb, pri ktorých je postihnutý jeden zo synoviálnych vakov umiestnených na chodidle. Bursa sa často zapáli v oblasti Achillovej šľachy (achillobursitída), spodného povrchu kalkaneus (calcaneus bursitis) a metatarsophalangeal kĺbov I (burzitída prvého prsta). Bursitída chodidla sa často kombinuje s inými patologickými stavmi (Hallux valgus - deformita valgusu I metatarsophalangálneho kĺbu, plantárna fasciitída, podrážka päty). Zvyčajne trpia ľudia stredného a staršieho veku, s výnimkou achillobursitídy, ktorá sa u športovcov často zisťuje. Ortopedickí traumatológovia sa podieľajú na diagnostike a liečbe burzitídy nôh.

príčiny

Príčinou rozvoja burzitídy nôh je zvyčajne opakovaná mikrotrauma spôsobená nadmernou fyzickou námahou a / alebo rôznymi patologickými stavmi sprevádzanými porušením biomechaniky chodidla (ploché chodidlá, klubová noha, hallux valgus atď.). Predisponujúcimi faktormi sú nadváha, starnutie tela, zníženie hrúbky vrstvy podkožného tukového tkaniva v miestach burzy, artróza blízkych kĺbov, nosenie nepohodlnej obuvi a patológia chrbtice, čoho dôsledkom je prerozdelenie záťaže na nohu (posturálne poruchy, Scheuermann-Mauova choroba, lumbosakrálna osteochondróza, atď.). Okrem toho sa v niektorých prípadoch vyvinie burzitída nôh pri reumatoidných a metabolických ochoreniach (napríklad dna). V druhom prípade je príčinou burzitídy nôh ukladanie solí v tkanivách synoviálneho vaku.

Pathanatomy

Bursa alebo synoviálny vak je dutá anatomická formácia vo forme vaku s malým množstvom tekutiny. Bursa sa nachádza v blízkosti kĺbov, na miestach vystavených najväčšiemu tlaku a treniu. Ich poslaním je chrániť mäkké tkanivá. Pri zápale (burzitída) začína vnútorný obal burzy vylučovať veľké množstvo tekutiny a objem vaku sa zvyšuje. Tento proces sprevádzajú ďalšie zápalové prejavy: bolesť a opuch okolitých mäkkých tkanív. Burzitída chodidla je zvyčajne aseptická, to znamená, že prebieha bez účasti mikrobiálnych agens a tvorby hnisu. Napriek tomu môže byť syndróm bolesti s burzitídou chodidla veľmi intenzívny, čo je spôsobené podráždením synoviálneho vaku počas pohybov a výrazným zaťažením zapáleného tkaniva pri odpočinku na nohe..

Druhy burzitídy nohy

Bursitída kĺbov metatarsofalangu

Bursitída chodidla v tejto oblasti sa zvyčajne vyvíja s deformitou hallux valgus metatarsofalangálneho kĺbu I. Vďaka slabosti priečnych väzív chodidla sa kĺb postupne „ohýba“ pod uhlom otvoreným smerom k V prstu. Zvýšený tlak a trenie v oblasti kĺbov spôsobuje trvalé poškodenie mäkkých tkanív. Pokožka zčervená, zhustne, kukurica a kukurica sa objavia na miestach najväčšieho tlaku. Synoviálny vak sa zapáli, čo spolu s podráždením kože a rozvojom artritických zmien v kĺbe spôsobuje rozvoj bolesti..

Spočiatku je pacient znepokojený bolesťou po dlhej chôdzi a nosením nepohodlnej obuvi. Potom sa syndróm bolesti stáva intenzívnejším, vyskytuje sa po miernom zaťažení alebo v pokoji, vrátane - av noci. Pri vyšetrení sa zistí sploštenie chodidla a viditeľná deformácia v oblasti prvého metatarzafalangálneho kĺbu - „hrbol“ kosti obklopený zhustenými mäkkými tkanivami. Prst je umiestnený pod uhlom k zvyšku av niektorých prípadoch „leží“ na II prsteň. Pri pohmate a pohyboch sa určuje neostrá bolestivosť, bolesť zosilňuje s maximálnym ohnutím chrbta. Možné obmedzenie pohybu. Na objasnenie diagnózy je predpísaná rádiografia chodidla, CT a MRI chodidla.

V skorých štádiách je liečba konzervatívna. Pacientovi sa odporúča nosiť široké topánky s nízkymi podpätkami, používať špeciálne vložky a vložky a vykonávať cvičenia na posilnenie chodidla. V období exacerbácie sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky s lokálnym a všeobecným účinkom, UHF a magnetoterapia. Vo fáze remisie je pacient zameraný na induktotermiu, ozokerit, parafín, elektroforézu s novokainom alebo fonoforézu s hydrokortizónom. Pri silnej deformácii sa vykonávajú nápravné operácie..

Achillobursitis

Achillobursitída je zápal synoviálneho vaku, ktorý sa nachádza na zadnej strane päty v oblasti uchytenia Achillovej šľachy. Z dôvodu nadmerného zaťaženia sa ochorenie zvyčajne vyskytuje u športovcov a ľudí s nadváhou (obézni). Pacienti sú znepokojení bolesťou v pätnej kosti a zadnom povrchu dolnej končatiny. Bolesť sa zintenzívňuje ráno a keď sa pokúsite „stáť na nohách“. Pri vyšetrení sa zistí opuch a miestna hyperémia pozdĺž zadnej strany päty. Palpácia je bolestivá. Obmedzený pohyb kvôli bolesti.

Diagnóza je založená na klinických príznakoch. V prípade potreby sa predpíše röntgenová snímka a MRI členkového kĺbu. Ak existuje podozrenie na metabolické poruchy a endokrinné choroby (zvyčajne u pacientov s nadváhou), je potrebná konzultácia s endokrinológom a podrobnejšie vyšetrenie vrátane biochemických krvných testov a iných štúdií. Liečba burzitídy nôh je konzervatívna, vrátane NSAID všeobecného a miestneho pôsobenia, fonoforézy s hydrokortizónom, elektroforézy s novokainom, UHF, parafínu a ozokeritu. Pri intenzívnej bolesti sa vykonáva blokáda hydrokortizónom. Pacientovi sa odporúča obmedziť zaťaženie, nosiť pohodlnú obuv, používať špeciálne axiálne ložiská alebo dať mäkké tkanivo pod postihnutú oblasť.

Burzitída päty

Burzitída päty chodidla je kombinovaná s plantárnou fasciitídou a ostrohou päty. Plantárna fasciitída je zápal fascie chodidla, ktorý sa vyskytuje v dôsledku nedostatočnej elasticity v kombinácii so značným zaťažením (predĺžený beh u športovcov, predĺžený chôdza alebo neustále státie na nohách u ľudí určitých profesií). V dôsledku nedostatočnej elasticity sa v tkanive fascie vyskytujú mikrotrhliny. Zápalový proces sa rozširuje do synoviálneho vaku umiestneného na spodnom povrchu päty. Postupom času sa v oblasti najväčšej bolesti vytvára vyrastanie kostí - ostroha päty.

Pacient s burzitídou chodidla je pri podoprení a chôdzi znepokojený bolesťou v päte. Bolesť sa vyskytuje neočakávane, bez dôvodu, môže byť veľmi intenzívna (pacienti ju porovnávajú s nechtami uviaznutými v päte) a je zvyčajne lokalizovaná pozdĺž plantárnej plochy chodidla, mierne vzdialenej od pätnej kosti. Zaznamenáva sa počiatočná povaha bolesti - syndróm bolesti dosahuje maximum počas prvých krokov po spánku alebo odpočinku. Potom pacient „chodí“ a bolesť ustupuje, ale po ukončení chôdze sa môže večer znova zosilniť..

Kalcinálna burzitída chodidla má chronický priebeh, trvá niekoľko rokov a spôsobuje pacientovi značné ťažkosti. Vo výške syndrómu bolesti pacient stráca schopnosť opierať sa o pätu, čo veľmi komplikuje státie a chôdzu, najmä bilaterálnu burzitídu chodidla. Po určitom čase po vzniku ostrohy na päte sa bolesť zmierňuje a postupne ustupuje. Diagnóza sa robí na základe sťažností, údajov z vyšetrení, výsledkov röntgenovej analýzy päty, MRI chodidla a ultrazvuku chodidla. Malo by sa pamätať na to, že závažnosť rôntgenových zmien nie vždy koreluje s intenzitou syndrómu bolesti. Pri normálnom röntgenovom snímaní sú možné ostré bolesti a slabá bolesť v prítomnosti formovaného výbežku.

Konzervatívne zaobchádzanie. Pacientovi sa odporúča nosiť ortopedické vložky, axiálne ložiská alebo špeciálne ortopedické topánky. Priraďte teplé kúpele s morskou soľou, cvičením, elektroforézou s novokainom, fonoforézou s hydrokortizónom, ozokeritom a parafínom. Pri silnej bolesti blokujte hydrokortizón.

Burzitída palca na nohách - hlavné príznaky a opatrenia na liečbu

Mnoho pacientov sa sťažuje na objavenie sa charakteristickej kosti alebo kužeľa v metatarsofalangálnom kĺbe, ktorých postupný rast spôsobuje bolesť a sťažuje chôdzu. Patológia - húsenica palca na nohe - je dôsledkom porážky kĺbového vaku. Vývoj tohto problému je často spojený s dedičnou predispozíciou a predĺženým stresom na nohách..

Čo spôsobuje chorobu

Trvalé zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú v jeho dutine, môžu spôsobiť deformitu kĺbov na palci prstov spôsobenú hallux valgus. Medzi príčiny burzitídy patrí niekoľko hlavných bodov:

 • prítomnosť zranení nohy;
 • dedičná predispozícia;
 • používanie nepohodlnej zlej obuvi;
 • choroby pohybového ústrojenstva;
 • ploché nohy.

U žien sa pri dlhodobom používaní topánok s vysokými podpätkami často vyskytuje zápal kĺbového vaku metatarsofalangálneho kĺbu prvého prsta. Ak neustále nosíte úzke, nepohodlné topánky, deformácia chodidla, najmä palca, nastáva pomerne rýchlo.

Predpokladá sa, že burzitída má genetickú predispozíciu. Ak by príbuzní pacienta mali prípady haluciny dolných končatín dolných končatín, potom bude vysoké riziko vzniku tohto ochorenia..

Takáto kĺbová patológia, ako je dna a reumatoidná polyartritída, môže spôsobiť nielen rozvoj burzitídy v oblasti prvého prsta na nohe, ale aj valgusové zakrivenie ostatných prstov a prstov na nohách. K výskytu deformácie môžu prispieť nasledujúce provokujúce faktory:

 • chronické choroby rôznych orgánov a systémov;
 • vrodené chyby chodidiel;
 • infekčné choroby;
 • patológia endokrinného systému;
 • alergické stavy;
 • poúrazový zápal tkaniva.

Zaujímavé! Obzvlášť často sa také problémy vyskytujú u ľudí, ktorí v súvislosti s odbornou činnosťou preťažujú dolné končatiny. Preto baletky a tanečníci trpia chorobou, ktorej prsty na nohách zažívajú veľké denné zaťaženie.

Klinické príznaky

Nie vždy bolesť v nohe znamená zápalové lézie kĺbovej dutiny. Podobné príznaky má veľké množstvo iných chorôb..

Prvé príznaky patológie sú zvyčajne ťažko viditeľné. Najprv dochádza k opuchu tkanív a bolestivosti v oblasti kĺbov na palci. Tvar chodidla sa postupne mení, jeho oblúk je trochu sploštený. Chôdza spôsobuje bolesť. Pokožka v problémovej oblasti niekedy získava načervenalý odtieň, na dotyk sa zahreje. Ak sa liečba burzitídy nezačala včas, choroba postupne postupuje..

V budúcnosti dôjde k zakriveniu prvej falangy nasledovanej tvorbou kostnej drene. Pocity bolesti zostávajú trvalé a zostávajú v pokoji. Možno chronický zápal kože v oblasti poškodeného kĺbu, postupne dochádza k deformácii ostatných prstov na nohách. Chôdza pacienta sa mení, keď kráča, začne krívať v dôsledku pretrvávajúcej bolesti v dolných končatinách.

Charakteristické pre túto chorobu je výskyt rohov alebo kukuríc na plantárnom povrchu. Pacienti sa často snažia takéto útvary odstrániť pomocou brúsneho piliera alebo pemzy. Ale týmto spôsobom môžete poškodiť kukuricu a preniesť infekciu do tkanív nohy, a to aj v kĺbovej dutine. Je sprevádzaná horúčkou, silnou intoxikáciou, opuchom chodidla a stálou bolesťou v ňom..

Diagnostika a štádiá choroby

Rozpoznanie bunionitídy nie je problémom skúseného lekára. Diagnóza sa robí na základe anamnézy a vizuálneho vyšetrenia pacienta. Výsledky všeobecných a biochemických krvných testov, synoviálnej tekutiny odobratej s intraartikulárnou punkciou uľahčujú diagnostiku..

Proces vývoja patológie je podmienečne rozdelený do štyroch stupňov, ktoré röntgenová snímka pomáha určiť špecialistu. Na objasnenie stupňa deformácie kĺbu lekár zmeria uhol jeho zakrivenia:

 1. V počiatočnej fáze nepresahujú ukazovatele 20 stupňov.
 2. Druhý stupeň sa vyznačuje uhlom 20 - 30 stupňov a výskytom dočasnej bolesti v dolnej končatine, ktorá sa prejavuje pri dlhej chôdzi a pri oddychu prechádza..
 3. S vývojom tretieho štádia burzitídy nemôže pacient nosiť obyčajnú obuv a zakrivenie prvej falangy dosahuje 50 stupňov. Intenzita bolesti v nohách sa výrazne zvyšuje.
 4. Štvrtý stupeň ochorenia je obzvlášť ťažký - bolesti sa stávajú konštantné, zosilňujú sa počas pohybu, úroveň deformácie poškodeného kĺbu presahuje 50 stupňov.

V neskorých štádiách (tretí a štvrtý) choroby sa palec posúva ďalej a ďalej, postupne sa posúva smerom k falange druhého prsta.

Pacient môže určiť prítomnosť počiatočných štádií ochorenia sám pomocou jednoduchého cvičenia. Musíte sa drepnúť dolu a chodiť pár metrov v tejto polohe. Výsledok testu sa bude považovať za pozitívny, ak pri chôdzi dôjde k pocitu nepohodlia alebo bolesti v oblasti nôh.

terapia

Liečba deformity kolenného kĺbu hallux valgus môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Drobné nepohodlie pri chôdzi eliminujú špeciálne vybrané topánky vyrobené z mäkkých materiálov. V počiatočných fázach sa tiež odporúča používať vložky a podšívky, ktoré redistribuujú a normalizujú tlak telesnej hmotnosti na chodidlo. Ortopedické fixátory a obväzy pomáhajú znižovať zaťaženie bolesti kĺbov a znižujú bolesť pri pohybe.

Dôležitou súčasťou liečby je použitie liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • analgetiká;
 • hormonálne kortikosteroidy.

Na liečbu hnisavého zápalu sú potrebné silné antibiotiká alebo ich kombinácie..

Po dokončení akútneho štádia burzitídy sa použije fyzioterapia. Na urýchlenie regenerácie sa používajú laser, UHF a magnetoterapia. Pri moderných metódach je terapia rázovými vlnami veľmi účinná, čo pomáha znižovať objem rastu kostí. Pacientovi je predpísané 7 až 10 zákrokov, po ktorých je veľkosť hrudky významne znížená.

Ak sú všetky konzervatívne opatrenia neúčinné, pacientovi sa ponúkne chirurgický zákrok. Zameriava sa na opravu zmien valgusu v kĺbových štruktúrach a na obnovu motorickej aktivity prvého prsta.

Nevyhnutným predpokladom je použitie ortopedického fixátora v pooperačnom období, čím sa znižuje riziko recidívy ochorenia..

Dôležité! Burzitída s veľkým prstom na nohe spôsobuje pohyblivosť metatarsofalangálneho kĺbu. Preto by terapia mala pri znižovaní nepríjemných symptómov zahŕňať rad jednoduchých cvičení na obnovenie rozsahu pohybu. Fyzikálna terapia sa vykonáva pod dohľadom inštruktora, potom nezávisle.

Ako vyliečiť chorobu doma

Na zvýšenie účinku liekov je možné použiť ľudové liečivá dohodnuté s ošetrujúcim lekárom. Najúčinnejšie spôsoby liečby burzitídy:

 1. Yarrow, lopúcha, ľubovník bodkovaný - liečivé byliny by sa mali miešať v rovnakom pomere. Varená kolekcia vo výške 2 polievkové lyžice. l naleje sa do vody a dusíme 5 minút. Ochladený bujón sa používa na obklady.
 2. Med a ocot - v čistej miske premiešajte 2 polievkové lyžice. l med a rovnaké množstvo octu. Výsledná kompozícia sa používa ako masť do kĺbu.
 3. Alkohol, med, šťava z aloe - zložky sa kombinujú v pomere 1: 3: 2. Hotový produkt sa pred spaním nanáša na postihnutú oblasť vo forme obkladu. Liečba trvá najmenej 5 dní.
 4. Pracie mydlo, cibuľa a med - na získanie lieku musíte vziať 50 g medu a drveného mydla v rovnakom množstve. Pridajte k zmesi malú cibuľu. Nástroj sa aplikuje na problémovú oblasť, ktorú zohrievame.
 5. Jód a ocot - môžete použiť liečivú zmes jablčného alebo stolového octu - 1 polievková lyžica. l., a lekársky jód - 8-10 kvapiek. Výsledná kompozícia by sa mala vtierať do pokožky postihnutej oblasti ľahkými masážnymi pohybmi.
 6. Ľanové oleje a olivové oleje - pokožku v oblasti poškodenia je možné pretrieť prírodnými olejmi. Ak je to potrebné, môže sa do nich pridať 5 kvapiek levanduľového, jedľového alebo mätového éterického oleja..
 7. Listy brusnice - suché časti rastliny v množstve 1 - 2 lyžičky. naplnené prevarenou vodou - 200 - 250 ml, a potom infúziou 2-3 hodiny v termoske. Liek sa musí užiť pred jedlom po dobu 20-30 minút v 12 dieloch pohára.

Tradičné medicínske metódy nie sú schopné úplne zbaviť pacienta burzitídy. Znižujú však zápal kĺbov, zlepšujú stav a celkovú pohodu pacienta.

Pamätať! Použitie akýchkoľvek netradičných metód sa musí bezpodmienečne prediskutovať s lekárom!

Komplikácie patológie

Nedostatok včasnej liečby prispieva ku komplikáciám ochorenia, medzi ktoré sú najbežnejšie:

 • kontrakcie;
 • nekrotické zmeny kĺbov;
 • prenikanie infekcie do blízkych orgánov a tkanív (hnisavá artritída, absces, osteomyelitída);
 • sepsa.

Otázky a odpovede

Aké topánky sa dajú nosiť s prstom na nohách?

V tejto situácii je najlepšie používať priestranné a pohodlné topánky. Ženy vo všeobecnosti nechcú nosiť topánky s vysokými podpätkami. Priebeh a výsledok choroby závisí od výberu správnej obuvi..

Kto je ohrozený touto chorobou?

Najbežnejšími príznakmi burzitídy sú tanečníci, ľudia, ktorí sa profesionálne venujú športu alebo ktorých práca súvisí s konštantnou fyzickou aktivitou.

záver

Je možné vyliečiť bunion. Existuje veľa spôsobov, ako to dosiahnuť. Je však oveľa ľahšie zabrániť rozvoju choroby. Použitie ortopedických výrobkov a špeciálnej gymnastiky pre kĺby sú opatrenia, ktoré pomôžu udržať naše nohy zdravé po mnoho nasledujúcich rokov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nie vždy je možné okamžite určiť, že osteochondróza a tlak majú úzky vzťah. Preto je spočiatku vybraná nesprávna terapia, ktorá ovplyvňuje účinok a nie príčinu patológie. Preto, ak osoba neprimerane vyskočí v tlaku, bolesť hlavy a hornej časti chrbta bolesť, okrem kardiológa, odporúča navštíviť neurológa.
Aký je xiphoidný proces hrudnej kosti? Toto oznámi lekár, ktorému pacient vyhľadá radu.
Ak osoba pociťuje nepohodlie v oblasti hrudníka, najmä keď je stlačená, môže to poškodiť xiphoidný proces hrudnej kosti.
Bolesť s myómom do značnej miery závisí od miesta vzniku nádoru a od toho, v akom štádiu sa toto ochorenie dosiahlo. Samotný myóm je hormonálne závislá formácia benígnej povahy, schopná dosiahnuť pomerne veľkú veľkosť, avšak napriek tomu nepredstavuje vážne zdravotné riziko.