loader

Hlavná

Pažerák

Burzitída

Podľa lekárskych štatistík je burzitída každoročne zaznamenaná u 3% obyvateľov Ruskej federácie. Ochorenie nespôsobuje kritické poškodenie zdravia, ale chronická forma môže život významne skomplikovať. Existuje mnoho metód na liečbu burzitídy (protizápalové lieky, domáce, ľudové), ale bez špecializovaného vyšetrenia kĺbov sa ochorenie často zhoršuje samoliečbou..

Čo je burzitída

Ochorenie je charakterizované ako hnisavý zápal synoviálneho vaku alebo vaku (bursa). Medzi šliach, kosťami a svalmi sa v kapsule hromadí tekutina (exsudát). Často sú postihnuté kĺby kolena, lakťa, bedra, ramena a zápästia (zápästia). Samotná burzitída nepredstavuje ohrozenie života pacienta a môže dokonca vyliečiť za 1-2 týždne bez liečby. Sekundárne poškodenie burzy však môže spôsobiť chronickú formu choroby, ktorú je ťažké liečiť..

príznaky

Vývoj burzitídy často spôsobuje zranenia kĺbov alebo výrony. Druhými najčastejšími chorobnými faktormi sú infekčné choroby, alergie, intoxikácie, komplikácie chrípky, prepracovanie opakovanými pohybmi kĺbov pri práci. Na začiatku je možné symptómy pripísať únave a pacient bolesť ignoruje. Ak kĺb dlhodobo spôsobuje nepríjemné pocity, je to príležitosť konzultovať s lekárom. Príznaky akútnej alebo hnisavej burzitídy:

 • opuch, výskyt opuchu v kĺbe;
 • syndróm pravidelnej bolesti;
 • bolestivá palpácia;
 • hnisavé rany;
 • pohyb kĺbov je sprevádzaný bolesťou v normálnom stave v pokoji;
 • horúčka;
 • zápal, ktorý sa dá určiť aj dotykom (pokožka v oblasti kĺbu bude horúca, prejavuje sa pri fyzickej námahe);
 • sčervenanie kože v mieste zápalu.

Liečba burzitídy

Funkcie liečby závisia od formy ochorenia, povahy ochorenia, celkového stavu pacienta, jeho imunitného systému a súvisiacich ochorení. Akútna burzitída sa môže liečiť konzervatívne, zatiaľ čo chronická forma vyžaduje chirurgický zákrok na obnovenie burzy. Hlavným smerom na začiatku liečby je odstránenie zápalu, odstránenie zamerania vývoja, zmiernenie bolesti.

Primárne štádium sa realizuje zavedením liekov do oblasti burzy (antibakteriálne, analgetiká, imunostimulanty, detoxikátory). Druhým bodom je znehybnenie chorého kĺbu a jeho udržanie v pokoji, aby sa minimalizovalo zaťaženie synoviálneho vaku. Na to použite špeciálne obväzy, protézy, obväzy. Posledné úplné ošetrenie vyžaduje stravu a lieky, ktoré stimulujú rozvoj zdravej chrupavky.

Drogová terapia

Použitie liekov na akútnu burzitídu je hlavným smerom konzervatívnej liečby. Je dôležité zmierniť zápal, zastaviť bolesť a zastaviť rozvoj možnej infekcie. Používanie iba jedného lieku nebude fungovať, pretože účinok liečby je zameraný rôznymi smermi. Preto používajú komplex antibakteriálnych, protizápalových liekov a detoxifikátorov. Ignorovanie aspoň jednej zo zložiek liečby minimalizuje šance na úspešnú liečbu burzitídy.

Protizápalové lieky

Gel Diklak sa týka nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Pri vonkajšej aplikácii na burzitídu rýchlo zmierňuje zápal, bolesť, opuch. Po chvíli sa obnoví normálna funkcia motora. Gél sa nanáša 3-krát denne ľahkou masážou tkaniva. Priemerný priebeh protizápalových mastí trvá 2 týždne. Nie je vhodné pre pacientov s neznášanlivosťou diklofenaku.

Finálny gél je liek na báze piroxikamu. Tiež sa týka NSAID a je určený na zmiernenie bolesti, opuchu, zápalu. Môžete sa prihlásiť až štyrikrát denne a pokračovať v kurze až 3 týždne. Gél nemá žiadne kontraindikácie, s výnimkou osobnej neznášanlivosti a tehotenstva. Analógy sa považujú za Piroxicam, Erazon. Patria do tej istej farmakologickej skupiny..

Antibiotická terapia

Tetracyklín je antibiotikum tetracyklínovej skupiny (analógy sú doxycyklín, rondomycín). Je predpísaný v prítomnosti chlamydií, spirochét, pneumokokov, meningokokov v exsudáte. Iné mikroorganizmy sú voči liečivu rezistentné. Je zakázané používať deti mladšie ako 8 rokov, počas gravidity a laktácie, u pacientov s akútnym zlyhaním pečene alebo obličiek. Možné vedľajšie účinky zahŕňajú zvracanie, nevoľnosť, podráždené črevá, narušenú koordináciu, zafarbenie zubnej skloviny..

Ceftriaxón je antibakteriálne liečivo poslednej generácie (analógy sú Cefpirome, Cefaclor). Výber prostriedkov v tejto skupine závisí od mikroorganizmov nachádzajúcich sa v tele pacienta. Ceftriaxón úspešne bojuje proti patogénom, ktoré nie sú citlivé na tetracyklín. Nástroj nie je aktívny proti enterokokom a listériám. Samostatné podávanie môže viesť k zlyhaniu obličiek alebo pečene kvôli vysokej aktivite liečiva.

Detoxikačná terapia

Detoxikácia je potrebná z dvoch dôvodov: baktérie otrávia telo svojimi životne dôležitými produktmi a lieky proti burzitíde spôsobujú vedľajšie účinky. Hlavnými príznakmi otravy sú nevoľnosť, triaška, vracanie, silná slabosť, tras. Detoxikácia spočíva v pití veľkého množstva vitamínu C a používaní predpísaných liekov..

Bílek. Injekčný roztok. Navrhnuté na doplnenie prírodného plazmatického albumínu v tele. Má účinný účinok, existujú však závažné kontraindikácie: ťažká anémia, trombóza, pľúcny edém, otvorené krvácanie, závažné srdcové zlyhanie. Nástroj sa používa iba podľa predpisu lekára, pretože by sa mala overiť dávka pre každého konkrétneho pacienta..

Diéta na burzitídu

Úprava výživy je mimoriadne dôležitá pre tých, ktorí už liečili burzitídu. Možnosť druhého ochorenia a jeho premena na chronickú formu priamo závisí od stavu ľudskej imunity. To znamená, že strava by sa mala zameriavať na posilnenie imunitného systému, zníženie rizika alergií, kontrolu hmotnosti, odstránenie nadbytočnej tekutiny, zníženie používania potravín, ktoré prispievajú k ukladaniu solí. Čo by malo byť súčasťou stravy na burzitídu a čo by sa malo zlikvidovať:

 1. Bielkoviny živočíšneho pôvodu: kuracie, morčacie, hovädzie, teľacie, ryby, mliečne výrobky, morské plody. Nepoužívajte ich však častejšie ako trikrát týždenne..
 2. Potraviny s vysokým obsahom želatíny (želé jedlá, želé, želé, želé, želé mäso).
 3. Akékoľvek rastlinné produkty.
 4. Prírodné zeleninové a ovocné šťavy.
 5. Vylúčte rýchle občerstvenie.
 6. Zrušiť priemyselné zachovanie.
 7. Je zakázané piť alkohol, silnú kávu, párky, sódy, slané, mastné a korenené výrobky.

fyzioterapia

Je dôležité si uvedomiť, že fyzickú terapiu (cvičebnú terapiu) je možné začať až po absolvovaní akútnej fázy ochorenia. Pred tým bude kĺb počas liečby znehybnený. Cvičebná terapia je určená na obnovenie pohyblivosti artikulárneho vaku, stimuláciu regenerácie a pružnosti väzov. Spoločne s lekárom by sa mal zvoliť súbor cvičení, aby nedošlo k traumatickej burzitíde. Príklady niektorých cvičení (pred začiatkom sa odporúča naniesť ľad do krbu na pár minút):

 1. S burzitídou cez rameno nakloňte telo o 45 stupňov dopredu. Ramená sú rovnobežné s nohami a potom ramená robia kruhové pohyby s pravidelnou zmenou smeru.
 2. Pri rehabilitácii kolenného kĺbu - ležte na chrbte, zdvihnite nohy a ohnite sa na kolenách. Stehná striedavo ohýbajte a uvoľňujte bez použitia stehna.
 3. Pri burzitíde lakťa sú často k dispozícii iba jednoduché cvičenia na aktiváciu pohyblivosti kĺbov: predĺženie ohybu a rotácia v kruhu.

Liečba kĺbovej burzitídy fyzioterapiou

Fyzioterapeutické postupy sú súčasťou komplexnej liečby burzitídy. V rôznych štádiách terapie sa používajú rôzne techniky. Výber postupu radikálne závisí od stavu kĺbu, štádia liečby a osobnej tolerancie pacienta. V prvom týždni akútnej burzitídy sa elektroforéza používa v kombinácii s prednizolónom na potlačenie bolesti. Terapia mikrovlnami a UHF účinne zmierňuje zápal. Okrem toho platí:

 • laserová elektroforéza;
 • terapia rázovými vlnami;
 • obklady a aplikácie;
 • massotherapy;
 • laserová terapia atď.

chirurgia

Ak sa v burze s pokročilou chronickou burzitídou vyskytuje ukladanie vápenatých solí, odporúča sa chirurgická liečba. V tomto prípade sa vykoná punkcia, otvorí sa ohnisko zápalu, dutina sa vyčistí, odstránia sa zrasty a lokalizácia choroby sa priamo spracuje. Niektoré vyžadujú úplné alebo čiastočné vybratie spoločného vrecka. Takéto radikálne pôsobenie sa používa, keď existuje riziko zdravotného postihnutia pacienta. Je prísne zakázané prepichovať burzu doma.

burzitída

Burzitída je akútny zápal, ktorý sa vytvára v periartikulárnom vaku, to znamená v mäkkom vaku naplnenom tekutinou a používa sa ako vankúšik medzi kosťami, svalmi alebo šliach. V súlade s tým sú také vaky umiestnené na miestach s najväčším mechanickým tlakom v blízkosti synoviálnych vakov. Príčinou tohto zápalu je oder alebo modrina, ako aj malé rany alebo sekundárna infekcia synoviálnych vakov v dôsledku pyogénnych mikróbov..

Toto ochorenie je väčšinou charakteristické pre ľudí, ktorí v ňom hrajú športy so zvýšeným rizikom zranenia (futbalisti, cyklisti atď.). V chronickej forme burzitída, ktorej príznaky sú zreteľné, prechádza so stálym podráždením ohňa so zápalom. Zápal burzitídy spravidla sprevádza zápal šliach..

Hlavné príznaky burzitídy

Ako sme už uviedli, burzitída môže byť prítomná vo forme akútnej alebo chronickej choroby. Pre akútnu burzitídu je charakteristický výskyt vo forme silnej a silnej bolesti, ktorá sa zhoršuje najmä pokusmi o pohyb postihnutého kĺbu. Bezprostredne nad miestom zápalu sa prejavujú mimoriadne bolestivé a okrúhle opuchy, ktoré sa vyznačujú svojou elastickou konzistenciou. Jeho priemer môže často dosiahnuť 10 cm. Odvrátenie bolesti sa urobí do oblasti blízko kíbu, so zvláštnym zvýšením v noci.

Miesto so zápalom podlieha opuchom, pričom sa zaznamenáva začervenanie kože s hyperémiou kože. Teploty často stúpajú okolo 40 ° C. Progresívny proces zápalu s prechodom na mäkké tkanivá vyvoláva výskyt príznakov flegmonov (akútny hnisavý zápal, ktorý sa tvorí v tukovom tkanive s následnou tendenciou rýchlo sa šíriť po bunkových priestoroch)..

Ďalším stupňom akútnej formy je chronická burzitída, pri ktorej je bolesť zaznamenaná nie tak silná, ale s dlhším vývojom. Chronické štádium je charakterizované výskytom vápenatých usadenín v oblasti synoviálneho vaku. To zasa prispieva k tvorbe takých príznakov burzitídy, pri ktorých je obmedzená mobilita kĺbu, ako aj k jeho všeobecnému opuchu. Chronická burzitída sa v niektorých prípadoch môže zhoršiť, zatiaľ čo množstvo tekutiny v dutine peňaženky sa zvyšuje. Tento znak stavu určuje vytvorenie cystickej dutiny, ktorá je, ako je zrejmé z opisu, naplnená tekutinou..

Celková závažnosť, ako aj vlastnosti priebehu burzitídy, sú stanovené priamo z miesta, kde je lokalizovaná. Najzávažnejším je priebeh choroby v oblasti bedrového kĺbu..

Burzitída bedrového kĺbu: príznaky

Pri posudzovaní príznakov priebehu tejto dosť závažnej formy poškodenia je možné poznamenať, že pri burzitíde bedrového kĺbu sa príznaky zaznamenávajú hlbokou a často pálivou bolesťou v tejto oblasti. V tomto prípade môže bolesť spôsobovať aj celý vonkajší povrch postihnutého stehna. Je nemožné klamať na boľavej strane a bolesť zosilňuje, keď je bedra ohnutá a nezadržaná. Častým javom je nočná bolesť, ktorá sa vyskytuje v postihnutej oblasti. Môžu rásť postupne, avšak nie je vylúčená náhla povaha ich prejavu, ktorá je spôsobená traumou. Mimochodom, pacienti najčastejšie pociťujú charakteristické kliknutie, ku ktorému dochádza v jej okamihu v bedre.

Bursitída kolena: príznaky

V tomto prípade sa môže vyskytnúť burzitída kolenného kĺbu, ktorej príznaky sa vyskytujú, ako sme už uviedli, na pozadí zodpovedajúceho zápalu synoviálneho vaku, v ktorejkoľvek z troch burzy.

 • Bursitis prepatellar. Zápal sa tu vyskytuje v synoviálnom vaku, ktorý sa nachádza priamo nad patellou. Vývoj tohto typu burzitídy je dôležitý po poranení kolena, ktoré by mohlo byť vo forme priameho úderu alebo pádu spôsobeného kalichom. Infekcia rán v tomto vývoji udalostí sa vyskytuje pomerne často.
 • Infrapatelárna burzitída. Tu vzniká zápal pod veľkou šľachou umiestnenou pod patellou. Pomerne často sa tento typ lézie vyskytuje v dôsledku zranení spôsobených blízkymi šľachami. Môže ísť najmä o neúspešný skok z výšky alebo podobné pristátie s rovnými nohami.
 • Bakerove cysty. Typ zápalu burzy, ktorý sa nachádza na spodnej vnútornej strane kolena. Najvýznamnejšia trauma u žien nad 40 rokov, ktoré sú obézne.

Nástup symptómov je vyjadrený v nasledovnom poradí:

 • Väčšinou bezbolestné zväčšenie tvaru kolenného kĺbu s možnosťou rovnakého rozsahu pohybu.
 • Lokálne zvýšenie teploty, sčervenanie kože pozorované v oblasti nad postihnutým kĺbom.
 • Výskyt bolesti v kĺbe so zodpovedajúcim obmedzením jeho pohyblivosti.
 • Infekčná forma burzitídy spôsobuje zvýšenie teploty, ako aj množstvo sprievodných symptómov intoxikácie..
 • V prípade rozvoja burzitídy tohto typu v dôsledku dny, osteoartritídy atď. Sa pozoruje exacerbácia skutočného ochorenia so zvýšením príznakov, ktoré sa im zodpovedajú..

Ramenná burzitída: príznaky

Rovnako ako burzitída kolenného kĺbu, burzitída ramenného kĺbu, ktorej príznaky sú sťažnosti, ktoré sa zmierňujú na bolesť vznikajúcu v procese únosu na horné končatiny, je medzi týmito léziami celkom bežná. Je potrebné poznamenať, že oblasť ramenného kĺbu sa najčastejšie podrobuje léziám vaku bez spojenia s dutinou samotného kĺbu..

Teda sťažnosti, rovnako ako vyšetrenia, odhaľujú celkovú hladkosť ramena, existuje tiež rovnomernosť zvýšenia deltoidného svalu. Veľká veľkosť tašky v dôsledku poškodenia umožňuje spozorovať opuch, ktorý sa vyskytuje na vonkajšej strane povrchu ramien. Pri pohmate spravidla tlak spôsobuje bolesť. Ak hovoríme o súvisiacem ochorení, ktorým je supraclavikulárna burzitída, potom je často potrebné určiť, či ide o skutočnú podobnosť s hnisavou artritídou, ako aj s ramenným kĺbom, ramenom a ramennou periartritídou, čo samozrejme môže urobiť iba odborník..

Bursitída lakťa: príznaky

Predtým, ako sa budeme zaoberať takou diagnózou, ako je burzitída lakťového kĺbu, ktorej príznaky v skutočnosti budeme brať do úvahy nižšie, je potrebné poznamenať, že vak na lakťový kôš možno oprávnene považovať za najobľúbenejšie miesto pre burzitídu. Preto nebude prehnané tvrdiť, že táto lézia sa vyskytuje častejšie ako ktorákoľvek iná forma.

Teraz o príznakoch. V tomto prípade sa v oblasti zapáleného vaku hromadí lokálne tesnenie samo o sebe a tiež sa zaznamená nárast objemu tkanív. Samozrejme cez kožu nie je možné vidieť, že to bol synoviálny vak, ktorý prešiel zápalom, ale kvôli charakteristickým vlastnostiam je to stále možné určiť. Takže podľa konzistencie sa opuch vyznačuje mäkkosťou, jeho rozmery môžu byť asi 7 až 10 cm. Palpácia vám umožňuje určiť kolísanie (dutina s tekutinou), ku ktorej dochádza, ako je zrejmé, v postihnutej oblasti. Relevantná je prítomnosť bolesti so všeobecnými príznakmi intoxikácie. Okrem toho sa pri zvýšenej teplote zaznamenáva nevoľnosť.

Dôležitým rozdielom medzi burzitídou lakťového kĺbu a artritídy je to, že jej funkcia v dôsledku bolesti je vystavená určitým poruchám, ale bez obmedzenia rozsahu pohybu, ktorý je v skutočnosti sprevádzaný artritídou. V prípade vzniku hnisavej burzitídy so súčasným šírením zápalu v oblasti susediacich tkanív sa pozoruje významné zhoršenie stavu pacienta. Teplota môže dosiahnuť 40 ° C, čo často vedie k hospitalizácii.

Bursitída chodidla: príznaky

Vzhľadom na burzitídu chodidla, ktorej príznaky určujú jej charakteristické štádium, by sa mali rozlišovať tri hlavné formy, ktoré sú relevantné pre túto oblasť..

 • Hnisavá burzitída. Hnisavý zápal sa pritom vytvára z vnútorného povrchu metatarzálnej kosti. Infekcia v oblasti vaku vyvoláva vznik abscesu sprevádzaného opuchom a sčervenaním. Tieto prejavy sa prejavujú najmä v procese chôdze.
 • Gonorrhálna burzitída. Vyznačuje sa zvláštnou bolesťou s vhodným opuchom postihnutého vaku. Vyjadrené sú aj zápalové javy, ktoré sa vyskytujú v tkanivách obklopujúcich túto oblasť. Medzitým sa najbežnejšia lézia vyskytuje v prepatelárnych a kalkanálnych vakoch..
 • Tuberkulózna burzitída. Poškodené vrecká s charakteristickou bolestivosťou a opuchom sú poškodené. V ich dutine sa vytvára exsudát serózne-vláknitého typu, ktorého prechod môže byť uskutočnený do formy hnisavého tvarohu. Táto forma burzitídy v oblasti chodidla je často komplikovaná vzhľadom na výskyt vonkajších fistúl.

V tomto prípade, ako v predchádzajúcom prípade s lakťovým kĺbom, je rozdiel medzi burzitídou a jej podobnými príznakmi artritídy zachovaný..

Kalkanálna burzitída: príznaky

Achillobursitída alebo calcaneus bursitis, ktorých príznaky sú podobné ako u iných foriem choroby, sú prítomné vo forme zápalu synoviálneho vaku tekutinou obklopujúcou šľachu a komunikujúcou s dutinou kĺbu samotného. V tejto forme sa kalciálna šľacha zapáli v mieste jej pripojenia k pätnej kosti. Táto diagnóza je sprevádzaná charakteristickým zranením alebo vážnym bremenom v podobe nadmerného športu, nosenia nie príliš pohodlnej obuvi, ako aj obuvi s vysokými podpätkami. Nadváha má tiež výrazný vplyv na tvorbu kalkanálnej burzitídy..

Jeho charakteristickými znakmi sú silná bolesť s opuchom vytvoreným v bezprostrednej blízkosti päty. Pozoruje sa tiež sčervenanie kože, charakteristické pre oblasť zápalu. Vstávanie na nohách a chôdza sú sprevádzané bolesťou. Členok získava obmedzenú pohyblivosť.

Liečba burzitídy

Liečba akútnej burzitídy je spravidla konzervatívnej povahy bez toho, aby vyžadovala povinný chirurgický zákrok. Postihnutý kĺb sa imobilizuje fixačným obväzom alebo obväzom, zatiaľ čo končatinu drží v mierne zvýšenej polohe. Ďalšou podmienkou liečby je odpočinok..

Systematicky boľavé miesto sa masíruje tkanivom pomocou ľadového balenia. Účinným riešením je kompresia pri stlačovaní oblasti s týmto poškodením obväzmi alebo obväzmi. Často pomáha zlepšovať stav nielen zima, ale aj teplo (zahrievanie, masti, vyhrievacie doštičky). Z liekov predpísaných protizápalové lieky je možné, že bude naliehavé podávať anestetiká pri silnej bolesti (novokain v kombinácii s liekmi na báze glukokortikoidového spektra atď.).

V prípade podozrenia na burzitídu so sprievodnými zraneniami by ste sa mali obrátiť na ortopedického traumatológa, ktorý určí príslušnú liečbu na základe všeobecnej diagnózy..

Bursitída: príčiny, príznaky, liečba, prevencia

Burzitída je chronický akútny zápal synoviálneho vaku. Ochorenie je sprevádzané silnou akumuláciou a tvorbou zápalovej tekutiny (exsudátu) v samotnom vaku. V dôsledku traumy môže dôjsť k akútnej burzitíde a v dôsledku stáleho mechanického účinku na kĺb chronická burzitída..

Burzitída sa prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, opuchom, sčervenaním, nevoľnosťou v kĺbe. Diagnostika je založená na vizuálnom vyšetrení, MRI, röntgenových kĺboch, analýzach a bakteriologickom vyšetrení.

Liečba burzitídy je predĺžený zvyšok postihnutej končatiny užívaním liekov proti bolesti a protizápalových liekov. Pri chronickej burzitíde je možný chirurgický zákrok.

Čo je burzitída?

Burzitída je akútny chronický zápalový proces. Bursitída sa objaví v synoviálnom vaku. Ochorenie je charakterizované výskytom veľkého množstva výpotkovej tekutiny. V približne 85% prípadov sa u mužov vyskytuje ochorenie kĺbov burzitídy. Najbežnejšou formou je burzitída lakťového kĺbu..

Navyše, burzitída sa vyskytuje v kolene a ramene mužov mladších ako 40 rokov. U športovcov sa vyskytuje najčastejšie. Spravidla ide o profesionálne ochorenie kĺbov, ale môže sa vyskytnúť aj u ľudí s nadváhou alebo nesprávne zvolenou obuvou..

Opuch v kĺbe môže dosiahnuť až 10 centimetrov v priemere. Je to spôsobené skutočnosťou, že kĺbová taška má abnormálnu veľkosť. Napríklad v dôsledku silného úderu dochádza k prasknutiu krvných ciev a krvácaniu. Pri rozklade sa krvné zložky premenia na žltkastú tekutinu. Vyskytuje sa vylučovací výpotok. Výsledný vak tekutiny začne ťahať pokožku, ak nie je kĺb hlboký. Môže sa objaviť opuch a tlak na nervové zakončenie zvyčajne spôsobí bolesť.

Príčiny burzitídy

Príčinou burzitídy sú vo väčšine prípadov zranenia, odreniny a modriny. V dôsledku mozgovej príhody infekcie krvou vstupuje do oblasti postihnutého kĺbu. Okrem toho sa hnis môže dostať s varom, preležaninami, karbunkami alebo osteomyelitídou. Bursitída sa často vyskytuje u osôb zapojených do traumatického športu. Infekcia sa môže dostať cez vážne modriny alebo odreniny. Chronická burzitída sa vyskytuje v dôsledku neustáleho podráždenia kĺbov.

Existujú aj ďalšie príčiny burzitídy:

- mechanické pretiahnutie kĺbu, neustále zdvíhanie závaží, rôzne zranenia. Príčina burzitídy môže byť: nadváha, chôdza na vysokých podpätkoch, nosenie príliš úzkej obuvi;

- všetky druhy chorôb, ktoré môžu byť sprevádzané akýmkoľvek zápalom. Môže to byť artritída, erysipel, prenasledovanie, brucelóza, angína, chrípka, SARS, sínusitída, zápal stredného ucha;

- metabolická choroba;

- poranenia burzy, kolena a priľahlých šliach;

- poškodenie alebo zmena kože v kĺbe. Burzitída sa môže vyskytnúť v dôsledku neopatrného rezania kôstok alebo mozoľov;

- pri alergiách je nadbytok protilátok. Rozlišujú sa rôzne mediátory zápalu;

- Príčina burzitídy môže byť otrava. Toxíny vstupujúce do krvného obehu;

Dohodnite sa, že pre človeka je nadmerná fyzická aktivita samozrejmosťou. Toto je charakteristické pre mužov aj ženy. V prípade, že burzitída je komplikáciou iného ochorenia, liečba by sa mala vykonať komplexnou metódou.

Zápal burzitídy sa vyskytuje v 3 fázach:

 1. Zmena. Dochádza k poškodeniu buniek;
 2. Exsudácia. Kvapalina sa uvoľňuje;
 3. Proliferácia. Obnovte integritu.

Príznaky burzitídy

Hlavným príznakom burzitídy je zaoblený a elastický dotykový opuch poranenej oblasti na povrchu tela s priemerom do 10 cm. Príčinou opuchu je nadmerná akumulácia prebytočnej tekutiny v synoviálnej kapse (bursa). Keď je pacient ešte dlhšiu dobu, opuchy a bolesti sa zvyšujú.

Iné príznaky burzitídy:

- Bolesť s bolesťou, streľbou, niekedy silná a pulzujúca v prírode, v noci priťažujúca, s ožarovaním (návratom) do ramena alebo nohy, v závislosti od miesta patologického procesu;

- edém, ktorého vývoj je spôsobený hromadením tekutiny v medzibunkovom priestore;

- sčervenanie zapáleného a opuchnutého miesta (hyperémia);

- obmedzený pohyb zapáleného miesta, kĺbu, ku ktorému dochádza po uložení solí v zapálenej burze;

- zvýšená alebo vysoká telesná teplota až do 40 ° C;

- všeobecná nevoľnosť, pocit slabosti a bezmocnosti;

- zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v mieste rozvoja burzitídy;

Chronická burzitída je charakterizovaná menej závažnými príznakmi, vrátane miernejšieho opuchu, zníženej pohyblivosti kĺbov a normálnej telesnej teploty.

Druhy burzitídy

Lekári s rôznymi typmi burzitídy používajú niekoľko klasifikácií. Podľa povahy priebehu ochorenia sa rozlišuje chronická a akútna burzitída. Akútna burzitída sa môže vyvinúť do 2 až 3 dní. Chronická burzitída sa vyvíja s pravidelnými exacerbáciami.

Druhy burzitídy spôsobenej výskytom:

- septický alebo infekčný;

- traumatické alebo aseptické.

Infekcia môže preniknúť cez kožu, krv alebo lymfatický systém. Burzitída sa dá rozlíšiť podľa charakteru patogénu, vyskytuje sa špecifická a nešpecifická burzitída.

Typy burzitídy v mieste poškodenia:

- burzitída ramenného kĺbu;

- burzitída bedrového kĺbu;

- burzitída zápästného kĺbu;

- kalkanálny typ burzitídy.

Synoviálne tašky sú umiestnené na rôznych miestach. Na základe nich môžete rozlíšiť také typy burzitídy, ako napríklad:

Typ burzitídy je zvyčajne určený typom infekcie, povolania alebo akéhokoľvek športu.

Diagnóza burzitídy

Diagnóza burzitídy zahŕňa nasledujúce vyšetrovacie metódy:

 • Vizuálna prehliadka, prehmatanie zapálenej oblasti;
 • anamnéza;
 • Röntgenová röntgenová snímka;
 • Všeobecná analýza krvi;
 • Bursografia - rádiografia so zavedením kontrastného média;
 • Artrografia - endoskopia kolena;
 • Angiografia krvných ciev;
 • Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk);
 • Počítačová tomografia (CT);
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI).

Niekedy diagnostikuje burzitída, lekár čítal robiť niekoľko jednoduchých cvičení, napríklad:

- Urobte pár krokov v drepe;

- Ruku niekoľkokrát vložte za hlavu, ako keby ste ju vyčesali.

Ak počas týchto cvičení pacient pociťuje bolesť, môže to znamenať zapálenú burzu v tele.

Liečba burzitídy

Pri akútnej forme burzitídy je liečba vo väčšine prípadov konzervatívna. Tu nie je potrebná žiadna operácia. Postihnutý kĺb je imobilizovaný obväzom alebo obväzom. Pacientovi sa poskytuje mier.

Systematicky boľavé miesto je chránené obväzmi a obväzmi. Niekedy pomáha nielen chladu, ktorá sa aplikuje na spoj, ale aj teplu (masti, vyhrievacie podložky, zahrievanie). Ak existuje podozrenie na výskyt burzitídy, mali by ste sa poradiť s lekárom ortopedickým traumatológom, ktorý môže určiť presnú diagnózu. Na základe analýzy a diagnostiky predpíšte najúčinnejšiu liečbu.

Ako liečiť burzitídu?

Liečba burzitídy sa vykonáva na základe dôkladnej diagnózy a zahŕňa tieto položky:

- Odpočinok a nehybnosť pacienta.
- Drogová terapia:
- protizápalové a analgetické lieky;
- antibakteriálna terapia;
- detoxikačná terapia;
- Posilnenie imunitného systému.
- Fyzioterapeutické ošetrenie a masáže.
- Diéta.
- Fyzioterapeutické cvičenia (LFK).
- Chirurgické ošetrenie (voliteľné).

dôležitý!
Pred použitím liekov sa vždy poraďte so svojím lekárom!

(9 hodnotení, priemer: 5.00 z 5)

Akútna burzitída

Dátum uverejnenia: 14/14/2018
Dátum aktualizácie: 13. 2. 2012
Všetci lekári kliniky

Športovci a predstavitelia niektorých profesií sú si dobre vedomí toho, čo je akútna burzitída. Ochorenie je spojené s neustálym zaťažením určitých kĺbov, ich zranením a mechanickým podráždením. Veľkým problémom je, že nie všetci pacienti okamžite idú k lekárovi a choroba je komplikovaná.

Prečo a ako sa vyvíja akútna burzitída

Aby ste pochopili, ako sa burzitída líši od artritídy, musíte poznať anatómiu a fyziológiu osteoartikulárneho systému. Každý kĺb je obklopený kĺbovým vakom. Jej zápal sa nazýva artritída. Ale okrem tohto vrecka sú ďalšie umiestnené vedľa kĺbovej kosti, obklopené synoviálnou membránou a kapsulou, ktoré pomáhajú tkanivám kĺzať relatívne k sebe. Tieto synoviálne vaky (bursa) sú svojou povahou uzavreté a zohrávajú úlohu tlmičov. Ak sa zápalový proces v burze vyvíja, nazýva sa burzitída. Keď sa vnútorné puzdro vaku, sekrečná tekutina, zapáli, zvýši sa priepustnosť stien jeho ciev, tekutina sa zhromaždí vo vaku, čo spôsobí charakteristický opuch a zväčšenie objemu (výstupok)..

Príčinou zápalu sú otvorené a uzavreté zranenia. Zápal je sterilný alebo infekčný. Sterilná (bez infekcie) sa veľmi často stáva infekčnou, keď preniká cez zápal infekcie cez kožu alebo krv z iných orgánov a tkanív..

Burzitída má niekedy sekundárny charakter a vyvíja sa na pozadí existujúcej infekcie (tuberkulóza, brucelóza atď.)

Keď je určite čas bežať k doktorovi

Nástup choroby je akútny. Nad postihnutým kĺbom sa objaví mäkký elastický opuch s priemerom až niekoľko centimetrov. Vzdelanie má jasné hranice. Pri palpácii je definovaný jasný bod najväčšej bolesti, okolo ktorej je možné vidieť začervenanie. Bolesť je horšia v noci a pri pohybe.

Ak zápal nie je hnisavý, nemusí trpieť celkový stav pacienta. Takíto pacienti často začínajú s ochorením a snažia sa s ním vyrovnať sami, čo vedie k prechodu akútneho procesu na subakútny. Znakom chronicity je zníženie intenzity bolesti.

Pri hnisavej burzitíde sa objavuje malátnosť, vysoká horúčka. Bolesť zosilňuje a stáva sa neznesiteľnou. Nebezpečenstvo tohto stavu je progresia hnisavého zápalu s tvorbou vredov a fistúl (kanály na výstup hnisu cez kožu)..

Akútne poškodenie kĺbov môže byť sprevádzané krvácaním, proti ktorému sa vyvíja akútna hemoragická burzitída. Funkcia postihnutého kĺbu zostáva, ale pohyby sú obmedzené kvôli bolesti.

Aby ste predišli komplikáciám, je najlepšie okamžite kontaktovať odborníka, ak máte podozrenie na zápal burzy a začať liečbu včas.

Akútna burzitída lakťového kĺbu

Ochorenie v oblasti lakťového kĺbu začína na pozadí neustáleho poranenia tašiek lakťov pracovníkov, ktorí neustále sedia pri počítači, hodinárov atď. Príznaky tohto procesu sú: ostrý výčnelok burzy, bolesť v lakte. Infekcia zápalového procesu je sprevádzaná zvýšením teploty, opuchom a začervenaním v lakťovom kĺbe. Hnisavé procesy sa ľahšie liečia včasným prístupom k lekárskej starostlivosti..

Brachioradiálna bursa je niekedy postihnutá, v dôsledku čoho sa vyvíja zápalový proces nazývaný „tenisová burzitída“. Toto ochorenie sa často pôvodne vymaže, čo rýchlo vedie k prechodu akútnej formy ulnárnej burzitídy na subakútnu.

Akútna burzitída kolena

V oblasti kolena sa toto ochorenie vyvíja v subkutánnych, subfasciálnych a subšliach prepatelárnych vakoch. Tieto burzy nemajú spojenie s kĺbovou dutinou, takže proces je zriedka komplikovaný artritídou..

Nástup akútnej burzitídy kolien je zvyčajne spojený s poranením kĺbov. V oblasti kolena sa objaví bolestivá rana. Keď je infekcia pripojená, v oblasti kolena sa vyskytuje horúčka, hyperémia a opuchy, intenzita bolesti sa zvyšuje, zápaly blízkych lymfatických uzlín.

Pri zápale popliteálnej burzy, ktorý sa nachádza hlboko v tkanivách, sa choroba detekuje s ťažkosťami, pretože sa vymaže. V dôsledku oneskorenej detekcie a začatia liečby môže byť zápal kolena komplikovaný.

Injekčné podanie kyseliny hyalurónovej intraartikulárne

Chondroprotektory, aké to je, ako si vybrať, ako efektívne sú

Ako prežiť, kým lekár

Pri akútnej burzitíde môže silná bolesť rušiť pacientov. Na zmiernenie stavu môžete urobiť nasledujúce kroky:

 • aplikujte tlakový obväz, snažte sa nepritláčať tkanivá príliš;
 • opravte léziu tak, aby bola končatina v pokoji;
 • ak nedochádza k hnisavému zápalu, neutrpí sa celkový stav pacienta, potom sa zahreje kompresia; pri zvýšenej telesnej teplote, opuchoch a hyperémii kože na kĺboch ​​je lepšie aplikovať chlad
 • dajte končatine zvýšenú polohu.

To všetko len zmierni bolesť a umožní vám čakať na poskytnutie kvalifikovanej starostlivosti. Návšteva lekára by sa preto nemala odložiť.

Čo sa stane, ak sa nelieči akútna burzitída

Výskyt výčnelku a bolesti by mal byť dôvodom návštevy lekára. Ak sa liečba nezačne včas, burzitída môže byť komplikovaná:

 • vývoj akútneho hnisavého procesu, infekcie okolitých tkanív, hlienu;
 • vývoj artritídy s následným znížením funkcie končatín;
 • akútny kurz sa zmení na chronický s neustálymi bolesťami, ktoré vás nútia opustiť profesiu alebo športovať.

Prečo je samoliečba nebezpečná?

Samoliečba nie je o nič menej nebezpečná. Lekár na recepcii rozpozná burzitídu aj pri minimálnych príznakoch. Na potvrdenie diagnózy predpíše ultrazvuk, röntgen, MRI a presne vie, kde je zápalový proces. Potom lekár predpíše liečbu akútnej burzitídy, ktorá môže zahŕňať:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - ibuprofén, dexalgin a ďalšie; tieto lieky majú tiež analgetický účinok;
 • pri hnisavom procese lekár prepichne vak, odstráni hnis a vypláchne dutinu antiseptikami, podáva antibiotiká;
 • pri výraznom zápalovom procese sa do vaku zavádzajú hormonálne lieky;
 • predpisuje fyzioterapeutické procedúry.

Ak to neurobíte a doma sa liečite ľudovými liekmi, riziko komplikácií sa prudko zvyšuje, ktorých liečenie je problematické aj pre špecialistov..

Akútna burzitída sa zriedka vyvíja bez chronického poškodenia kĺbov. Bolesť kĺbov vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Ak sa tak nestane, následky môžu trvať celý život..

Burzitída. Hlavné prístupy k diagnostike a liečbe

Už ste niekedy premýšľali o tom, ako sa naše kosti pohybujú, keď robíme nejaké pohyby, prečo nepočujeme zvuky trenia alebo fyzicky pociťujeme zmeny v našom kostnom systéme? Faktom je, že toto trenie je zmäkčené špeciálnou tekutinou, ktorá je umiestnená v kĺboch, má zase svoje vlastné meno - bursa. Existuje ochorenie, ktoré postihuje tento periartikulárny vak, pretože má tiež svoj vlastný termín - burzitída.


V skutočnosti je burzitída zápalom vyššie uvedenej tekutiny, podobné je možné pozorovať, ak sa v kĺboch ​​vyskytli veľké zaťaženia alebo ak boli dlho pod veľkým tlakom. Pozrime sa bližšie na túto chorobu a odpovieme na vaše otázky týkajúce sa metód liečby..

Prečo sa vyvinie burzitída kĺbov??

Celkovo existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť burzitídu, napríklad vyššie uvedená veľká záťaž významne zvyšuje pravdepodobnosť, že budete mať túto chorobu. Mimochodom, atléti často trpia týmto ochorením, pretože ich činnosti úzko súvisia s fyzickou aktivitou, a tak môžu byť do tohto zoznamu zaradení aj golfisti, ktorí sa snažia zasiahnuť svoje svaly..

Je pravdepodobné, že sa choroba vyvinie v oblasti kolien, u bežných ľudí sa to nazýva „slúžka koleno“, pretože vzniká pri neustálom kľačaní počas čistenia..

Nie je potrebné odpisovať ďalšie choroby, ktoré vyvolávajú burzitídu kolenného kĺbu, rovnaká dna alebo artritída je ideálnym mediátorom, pretože v ich prípade sú postihnuté šľachy a kĺby v celom tele a nikto nezaručuje, že bursa zostane sama a bude ignorovaná.

Hlavným miestom je výskyt burzitídy

Vzhľadom k tomu, bursa sú prítomné vo všetkých kĺboch ​​kostí, šliach, to znamená, že existuje šanca na ochorenie v ktorejkoľvek časti tela.

Napriek tomu existuje zoznam častí nášho tela, kde je toto ochorenie najčastejšie pozorované. Líder v tomto zozname je burzitída ramenného kĺbu, pretože práve ramenný kĺb sa môže pochváliť najväčším rozsahom pohybov..

Mimochodom, môžete diagnostikovať sami seba, v prípade burzitídy ramenného kĺbu je na vonkajšej strane ramena pozorovaná bolesť.

Aké komplikácie môžu byť v prípade burzitídy?

Samotné ochorenie je samozrejme dosť nepríjemné, pretože spôsobuje bolesť, ale to neznamená, že môžete zabudnúť na akékoľvek komplikácie, v prípade burzitídy sa najčastejšie myslí infekcia. Celý problém spočíva v tom, že bursa je veľmi blízko pokožky, čo znamená, že môže byť infikovaná baktériami a mikróbmi, ktoré môžu kožou prechádzať. V tomto prípade existuje špeciálny druh liečby - antibiotická terapia, ale viac nižšie.

Hlavné príznaky burzitídy

Celkovo je možné rozlíšiť niekoľko hlavných príznakov tohto ochorenia. Pri diagnostike sa im venuje samotný lekár, najmä:

Ako zmierniť príznaky burzitídy?

Hlavným príznakom, pretože to nie je ťažké pochopiť, je bolesť. Ale môžete proti nemu bojovať sami, odporúčame vám dodržiavať určité pravidlá:

Aké je vyšetrenie v nemocnici?

Akékoľvek ochorenie by ste si mali všimnúť vy, potom musíte prijať potrebné opatrenia, ale keďže málokto má lekárske vzdelanie, je lepšie dôverovať odborníkom - choďte do nemocnice.

Samotné vyšetrenie sa uskutočňuje podľa pomerne jednoduchého scenára: všetko začína všeobecnými otázkami o vašom zdraví, lekár sa tiež musí pýtať na fyzické cvičenie, športovanie na profesionálnej úrovni a všetko v rovnakom duchu. Ak existuje možnosť infekcie burzy infekčnými chorobami, môže byť potrebná malá manipulácia s odberom kĺbovej tekutiny na analýzu..

S vysokou pravdepodobnosťou lekár predpíše ďalšie vyšetrenia, vrátane požiadania o röntgenové vyšetrenie chorého kĺbu, pretože pomocou jeho pomoci môžete určiť štádium vývoja choroby. Musíte sa tiež pripraviť na upevnenie spoja pomocou pneumatiky, čím sa zníži amplitúda pohybu, ale pneumatiku môže zasunúť iba odborník, takže sa nemusíte snažiť sami zistiť, ako to urobiť sami..

liečba

Ak pociťujete veľkú bolesť, budú vám priradené lieky proti bolesti a protizápalové lieky, ktoré vám umožnia zmierniť bolesť a úplne sa ich zbaviť..

V prípade, že vám nič nepomáha a burzitída sa neustále opakuje, môže zvážiť prepichnutie vaku na kĺb, to znamená odstránenie prebytočnej tekutiny v burse. Existuje ďalšia operácia - burzektómia, v takom prípade sa predpokladá úplné odstránenie poškodenej burzy..

Bursitída: príčiny, príznaky a liečba zápalu vakového kĺbu

Príznaky sú podobné ako akékoľvek iné ochorenie kĺbov. Toto je opuch, opuch a bolesť. Ak sa nezaoberáte liečbou tejto choroby, stane sa chronickou.

odrody

Burzitída sa dá klasifikovať podľa dvoch hlavných príznakov: príčiny a lokalizácia lézie. Rozlišujú sa aj akútne a chronické formy..

Akútna burzitída je charakterizovaná bolesťou, ktorá sa počas pohybu zosilňuje. Bolestivé pocity sú lokalizované presne v oblasti kĺbu. Objaví sa nádor, ktorý dosahuje priemer 10 cm, postihnutá oblasť sčervená a objaví sa opuch. Ako choroba postupuje, bolí kĺb dokonca v pokoji..

Pri neustálom podráždení zapálenej oblasti sa vyvíja exacerbácia choroby. Akútna forma sa stáva chronickou. Relapsy sa môžu objaviť aj po liečbe..

Symptómy sú omnoho slabšie ako v akútnej forme. Chronická burzitída je sprevádzaná miernym opuchom, ktorý je lokalizovaný v oblasti synoviálneho vaku. Kĺb zostáva pohyblivý.

Synoviálny vak je vrecko naplnené synoviálnou tekutinou. Nachádza sa v oblasti kostí a šliach. Slúži na zníženie trenia a tlaku pri chôdzi a fyzickej námahe. Synoviálna taška podporuje lepšiu pohyblivosť kĺbov a chráni ju pred poškodením.

Okrem akútnych a chronických foriem existuje hnisavá a opakujúca sa burzitída. Prvá sa objavuje s predčasným poskytnutím prvej pomoci a prítomnosťou patogénnych mikroorganizmov.

Opakujúci sa stav je výsledkom reinfekcie, akútnej formy alebo poškodenia chrupavky. Akékoľvek opakované zranenie - priaznivé podmienky pre relaps.

Názory z dôvodov

Na tomto základe sa burzitída rozlišuje:

 • Infekčné. Tento druh má infekčný charakter výskytu. Infekcia môže vstúpiť cez ranu, spolu s krvou alebo lymfou.
 • Aseptické (neinfekčné). U tohto druhu sa diagnostikuje mechanické poškodenie mäkkých tkanív burzy. Vyvoláva dojem trenia burzitídy, hrbolkov, modrín a fyzickej námahy.

Príčiny ochorenia môžu byť gonokoky, stafylokoky, streptokoky, pneumokoky, tuberkulóza a Escherichia coli..

Pohľady na miesto lézie

Existujú také burzitídy:

 • Lakte lakte. Synoviálny vak lakťa má najväčšiu predispozíciu k burzitíde. Zápal je sprevádzaný opuchom do 10 cm, miesto opuchu je na dotyk mäkké. Palpáciou môžete otestovať dutinu naplnenú tekutinou. Telesná teplota pacienta stúpa na 40 ° C, objavujú sa príznaky intoxikácie. Zasiahnutá oblasť bolí, ale nie je tam žiadne obmedzenie pohybu.
 • Kolenný kĺb. Pri kolenovej burzitíde je ovplyvnená subkutánna a popliteálna bursa. Pohyb sprevádzajú bolestivé pocity. Lymfatické uzliny sú opuchnuté, plocha kĺbu sa zväčšuje.
 • Ramenné kĺby: Burzitída ramenného kĺbu je sprevádzaná bolesťou pri únose v horných končatinách. Otok môže byť videný voľným okom, na palpácii sa objaví bolesť.
 • Bedrový kĺb. Vyjadrujú sa príznaky burzitídy bedrového kĺbu. Bolesť je silná a dlhá, lokalizovaná po celom stehne. Pre pacienta je neznesiteľné ležať na boku s postihnutým kĺbom, bolí sa ohnúť a uvoľniť končatinu..
 • Členkový kĺb. Burzitída členka zahŕňa zápal chodidla, päty alebo Achillovej šľachy. Objaví sa bolestivý opuch.

Najbežnejšie sú prvé tri druhy..

Príčiny choroby

Najčastejšou príčinou je infekcia spôsobená traumou, pomliaždeninami alebo šokmi, ktoré vedú k poškodeniu kože..

Existujú prípady sekundárnej infekcie, napríklad s varom, karbunklom a preležaninami. Pri týchto kožných léziách môže hnisavý obsah preniknúť do synoviálneho vaku..

Burzitída sa často vyskytuje u športovcov alebo u ľudí, ktorí sa zaoberajú traumatickými aktivitami..

Príčiny choroby sú nasledujúce:

 • zápalové ochorenia - artritída, erysipel, dna, osteomyelitída, akútne vírusové infekcie dýchacích ciest, bronchitída, zápal stredného ucha, absces;
 • infekčná alebo hnisavá artritída - vírus, ktorý tieto choroby vyvoláva, je v krvnej moči;
 • nadmerné zaťaženie spoja;
 • zranenia, ktoré vedú k poškodeniu šliach, kostí alebo kĺbov;
 • metabolické ochorenie;
 • autoimunitné lézie;
 • intoxikácia tela.

Infekcia, ktorá sa dostane do burzy, spôsobuje zápalové procesy. V dôsledku toho sa vylučuje exsudát (hnisavý alebo serózny obsah). Kĺbový povrch je obnovený, ale tekutina zostáva v burze. Vzniká burzitída.

Zápal sa často vyvíja v kolennom, lakťom a ramennom kĺbe, menej často v bedre a Achillovej šľache.

príznaky

Hlavnými príznakmi burzitídy sú bolestivé opuchy v oblasti poškodenia. Je na dotyk elastický s obsahom tekutín vo vnútri. V priemere nádor dosiahne 8-10 cm.

V chronickej forme počas exacerbácie sa množstvo exsudátu zvyšuje, resp. Veľkosť opuchu.

Časté príznaky burzitídy bez ohľadu na typ:

 • akumulácia exsudátu v burze;
 • bolesť - bolesť môže byť ostrá, boľavá, pulzujúca, ťahajúca, horšia v noci alebo v pokoji;
 • obmedzený pohyb kvôli bolesti a hromadeniu vápenatých solí v burze;
 • začervenanie a opuch v postihnutej oblasti;
 • zvýšenie telesnej teploty až na 40 ° C (najčastejšie pri hnisavej forme choroby);
 • slabosť a všeobecná nevoľnosť;
 • opuchnuté lymfatické uzliny.

V niektorých prípadoch sa vyskytujú príznaky intoxikácie, najmä závraty, nevoľnosť a zvracanie.

Ktorý lekár lieči burzitídu?

Ktorý lekár lieči burzitídu? Ortopéd a traumatológ sa podieľajú na liečbe tohto ochorenia. V závislosti od vyvolávajúcich faktorov, ktoré spôsobili ochorenie, sa môže vyžadovať dodatočná konzultácia s artrologom alebo chirurgom. Ak sa choroba začne, iba chirurg môže pomôcť.

U tých, ktorí liečia burzitídu doma bez pomoci špecialistov, sa často vyskytnú vážne komplikácie. Je ťažké dosiahnuť pozitívny výsledok doma.

diagnostika

Po odchode do nemocnice lekár vykoná vizuálne vyšetrenie a načúva sťažnosti pacienta. Robí históriu a diagnostiku.

Na potvrdenie svojich záverov musí pacient podstúpiť vyšetrenie, ktoré zahŕňa:

 • celkový krvný test na identifikáciu zápalového procesu;
 • Röntgen alebo bursografia (ak sa počas röntgenového žiarenia dodatočne používa kontrastné médium);
 • Ultrazvuk kĺbu;
 • kĺbová endoskopia;
 • punkciou burzy, v dôsledku čoho sa odoberie a preskúma obsah synoviálneho vaku.

V závažných prípadoch sa uchýlia k CT a MRI.

Diagnóza ochorenia je komplikovaná skutočnosťou, že burzitída je podobná ako iné zápalové ochorenia kĺbov. V počiatočných fázach sa môže zamieňať so synovitídou alebo artritídou, najmä preto, že tieto choroby často sprevádzajú burzitídu. Niekedy nie je možné identifikovať hlavnú príčinu.

Iba v individuálnych prípadoch je možné vykonať presnú diagnózu po vyšetrení a palpácii. Pacientovi môže byť ponúknuté jednoduché vyšetrenie, podľa ktorého viete pochopiť, čo je jeho choroba..

Testy naznačujú nasledujúce:

 • kráčajte pár metrov v drepe;
 • položil ruku za hlavu, napodobňujúc česanie vlasov.

Ak pociťujete bolesť, môžete hovoriť o zápale burzy.

Prvá pomoc

Prvá pomoc pri burzitíde je znehybnenie kĺbu. Je potrebné použiť tlakovú bandáž, ktorá upevní spoj v jednej polohe. Koľko musíte nosiť obväz? Je vhodné neodstraňovať ho po dobu 5 až 7 dní a poskytnúť pacientovi úplnú duševnú pohodu.

Je počas tohto obdobia možné vykonávať fyzickú prácu? Kĺb nie je možné použiť, až po týždni sa môže končatina niekoľkokrát denne ohýbať a uvoľňovať. Počas tohto obdobia je obväz odstránený.

Ak sa opuch vytvoril s burzitídou, potom naneste na boľavé miesto ľad. V žiadnom prípade ho nezohrievajte počas prvých 2 dní. To povedie k rastu nádoru..

liečba

Liečba burzitídy je možná iba pod dohľadom lekára. Opuchy môžete odstrániť pomocou domácich liekov, stáva sa, že opuchy zmiznú samy o sebe, ale to neznamená, že choroba zmizla. To sú len príznaky skutočnosti, že burzitída prešla do chronického štádia, po ktorom sa objavia relapsy a komplikácie. Bez liečby sa infekcia šíri po celom tele..

Ak po začatí liečby bolesť zostáva na palpácii alebo sa zintenzívni, naznačuje to postup choroby.

Existujú dva typy liečby:

 • Konzervatívny. Zahŕňa úplný odpočinok, užívanie liekov, masáže a fyzioterapeutické techniky, diétu a cvičenie.
 • chirurgický.

Ako liečiť burzitídu? Najprv musíte určiť jeho typ, napríklad infekčný sa lieči iba antibiotikami a chronický potrebuje chirurgický zákrok.

Konzervatívne zaobchádzanie

Konzervatívna liečba burzitídy spočíva v používaní liekov.

použiť:

 • Protizápalové a analgetické lieky. Zmierňuje zápal chlotazolu, indometacínu a naproxénu. Na anestéziu je vhodná masť diklofenaku. Môžete vyrobiť obklad na základe Vishnevského masť.
 • Hormonálne lieky. Použite, ak burzitída neprešla po použití protizápalových liekov. Prednizolón alebo hydrokortizón je vhodný. Pred použitím si prečítajte návod na použitie, existujú kontraindikácie.
 • Antibakteriálne činidlá. Používajú sa tetracyklín, ceftriaxón a erytromycín..
 • Imunostimulanty. Na posilnenie imunitného systému sú vhodné lieky Biostim C, Imudon, IRS-19.

Na zmiernenie bolesti je efektívne používať obklady, napríklad aplikáciu bahna alebo hliny na bolesť. Nie je možné zahriať burzu hnisavou burzitídou. Môžete robiť obklady s listami kapusty alebo listami Kalanchoe. Priebeh liečby trvá jeden mesiac. Ak opuch začne miznúť, znamená to, že liečba je účinná.

Liečba burzitídy fyzioterapeutickými postupmi zahŕňa použitie terapie rázovými vlnami, elektroforézu, ultrafialové žiarenie a induktoterapiu..

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba burzitídy zahrnuje vpich alebo otvorenie vaku, aby sa pumpovala tekutina. Po tom, ako chirurg vyčerpal všetku tekutinu, sa vak premyje antiseptickým alebo antibakteriálnym roztokom.

Pri traumatickej burzitíde sa do burzy zavedie roztok novokainu. Ďalšia liečba burzitídy je pomocou antibiotických injekcií..

V zriedkavých prípadoch, ako aj v prítomnosti vápenatých usadenín, otvorte synoviálny vak, vyčistite a odstráňte výsledné usadeniny a hnis. Pri hnisavej forme sa odstráni časť sliznice burzy.

Bursitída u detí

Príznaky a príčiny burzitídy u dieťaťa sú podobné ako u dospelých. Výskyt choroby môže vyvolať vrodené zápalové ochorenia kĺbov. Bursitída u detí je akútna a chronická. Častejšie sú postihnuté choroby lakťa a oblasti päty. Detská burzitída sa lieči rýchlo, ale patologický proces je oveľa ťažší.
Ako liečiť burzitídu päty alebo chodidla u dieťaťa? Veľmi často sa uchýlili k chirurgickému zákroku alebo korekcii palcovej kosti. Bursitída sa musí liečiť skôr, ako sa konečne vytvorí detská noha.

komplikácie

Burzitída je nebezpečná pre svoje komplikácie. Chronická forma sa napriek svojim miernym symptómom môže zmeniť na hygróm (benígny nádor cystickej povahy). Je to kvôli veľkej akumulácii exsudátu v dutine burzy.

Komplikácie burzitídy sú:

 • tvorba adhézií a jaziev, ktoré zhoršujú pohyblivosť kĺbov;
 • kalcifikácie;
 • pretrhnutie šľachy;
 • synovitída;
 • hygroma;
 • artritída;
 • osteomyelitída.

Najnebezpečnejšími následkami burzitídy sú sepsa, absces, tvorba fistuly a nekróza steny burzy..

Čo je nebezpečná burzitída? S rozvojom sepsy dochádza k infekcii iných orgánov a tkanív. Ak sa choroba nevylieči, môže niekto zomrieť. Vďaka nekróze burzy sa zastaví tvorba synoviálnej tekutiny, ktorá chráni, vyživuje, zvlhčuje kĺby a zlepšuje kĺzanie. Ak nechcete vyhľadať pomoc lekára, bude to mať za následok zdravotné postihnutie.

Burzitída bedra môže dokonca viesť k neplodnosti, ale najnebezpečnejšou je hnisavá forma. Do procesu sú zapojené mäkké tkanivá a kosti, abscesy sa môžu spontánne otvárať, potom sa tvoria fistuly. Pri použití fixačných obväzov vstupuje hnis do krvi a tkanív. Nekróza ovplyvňuje ďalšie časti tela.

Ak nevyliečite burzitídu včas, objaví sa silná bolesť, vznikajú viaceré ložiská zápalu. Nervové zakončenie sa podieľa na zápalovom procese, ktorý iba zosilňuje syndróm bolesti.

Prognóza a prevencia

Prognóza burzitídy je priaznivá, iba ak lekár používa integrovaný prístup, pacient odišiel do nemocnice v počiatočnej fáze a prísne dodržiaval odporúčania lekára. V pokročilých prípadoch existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií.

Akútny zápalový proces sa lieči 7 až 10 dní. Po ukončení liečby bolesť zmizne as ňou aj ťažkosti s pohybom. Liečiteľné je aj bakteriálne zápalové ochorenie a existuje len malá pravdepodobnosť recidívy..

Vyliečený kĺb prechádza chronickou formou burzitídy až po tom, čo nosil nepohodlné topánky alebo znovu otrel poškodenú oblasť. Aby sa zabránilo recidíve, musia sa dodržiavať preventívne opatrenia. Obzvlášť prevencia je dôležitá pre tých, ktorých práca je traumatická a vyžaduje neustále zaťaženie kĺbu.

Prevencia je takáto:

 • vyhnúť sa preťaženiu, prestávkam v práci, počas ktorých môžete robiť cvičenia;
 • zahriať kĺby pred tréningom alebo vykonávaním ťažkej fyzickej práce: cvičenia na jogging, chôdzu, plávanie alebo činka
 • ak musíte kľačať, potom si obliecť mäkké vankúše, môžete použiť špeciálne ochranné obväzy;
 • pri jazde na bicykli, kolieskových korčuliach alebo korčuliach noste chrániče kolien a lakťové kusy;
 • včasné dezinfikovanie odrenín, škrabancov a rán;
 • liečiť zápal;
 • ak vám odporúčame nosiť ortopedické pomôcky alebo topánky so špeciálnymi vložkami alebo vložkami, nezabudnite na odporúčania.

Včasná liečba zápalových ochorení a starostlivý prístup k vášmu zdraviu vás ochránia pred komplikáciami.

Existuje široká škála ortopedických výrobkov určených na ochranu kĺbov pri rôznych činnostiach.

Burzitída sa líši od všetkých zápalových chorôb tým, že nevedie k narušeniu pohyblivosti kĺbov. Môže dôjsť k obmedzeniu pohybu v dôsledku silnej bolesti, nedochádza však k štrukturálnym zmenám..

Po zistení opuchu v oblasti kĺbov by ste mali okamžite ísť do nemocnice, nemali by ste čakať, až kým nezmiznú..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na následky po operácii trieslovej prietrže u mužov sa pacient musí pripraviť vopred. Dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára môže zabrániť vzniku komplikácií a čo najrýchlejšiemu návratu do vášho zvyčajného životného štýlu..
Kruhová hernia je komplikácia degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavky miechy. Najčastejšie sa kruhové prietrže diskov vytvárajú v bedrovej a bedrovej oblasti a spôsobujú výrazné syndrómy bedrovej a bedrovej ischialgie.
Kýla pod očami je patológia, ktorá sa vytvára vo forme tukového vrecka a kazí vzhľad tváre. Existuje veľa spôsobov, ako sa tohto problému zbaviť, ale len odborník môže zvoliť potrebnú metódu..