loader

Hlavná

Pažerák

Kompletný prehľad o burzitíde bedrového kĺbu: príčiny, príznaky a liečba

Z tohto článku sa dozviete o príznakoch a liečbe burzitídy bedrového kĺbu, o čo ide, o dôvodoch jeho vývoja. Znaky a typy chorôb: trochanterický a ileo-bedrový.

Autor článku: Nivelichuk Taras, vedúci oddelenia anesteziologickej a intenzívnej starostlivosti, pracovná prax 8 rokov. Vysokoškolské vzdelanie v odbore „Všeobecné lekárstvo“.

Burzitída bedrového kĺbu (skrátene TBS) je zápalový proces v periartikulárnych vakoch (bursa) umiestnených vedľa tohto kĺbu. Bursa - dutiny naplnené synoviálnou tekutinou. Znižujú trenie medzi rôznymi tkanivami tela, najčastejšie medzi šľachami alebo kosťami a svalmi kĺbov.

V blízkosti bedrového kĺbu sa nachádzajú 2 hlavné burzy:

 • Špíz - nachádza sa na veľkej ražni bedrovej kosti.
 • Iliao-bedrový - nachádza sa na vnútornom povrchu bedrového kĺbu, pod ileo-bedrovým svalstvom.
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

V súlade s tým existujú 2 hlavné typy burzitídy TBS - trochanterická a bedrovej bedrovej.

V oblasti bedrového kĺbu sa nachádzajú ďalšie 2 periartikulárne vaky - bursa stredného gluteálneho svalu a sciaticko-gluteálny vak - ich zápal je však veľmi zriedkavý.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Príznaky burzitídy sa delia na:

 • lokálne: bolesť zhoršená pohybom nohy, opuch v oblasti bedrového kĺbu;
 • všeobecne: slabosť, poruchy spánku, horúčka.

Pri včasnom ošetrení je možné úplné uzdravenie. Zanedbaná choroba môže kĺb trvale zosilniť..

Traumatickí chirurgovia sa zaoberajú burzitídou TBS.

Príčiny patológie

Najčastejšie príčiny choroby, ako aj rizikové faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj burzitídy TBS:

 1. Poškodenie bedra. Boky na akomkoľvek tvrdom povrchu alebo padanie na jeho vonkajšiu stranu môžu viesť k krvácaniu vo vnútri burzy a zápalu jej stien. Aj keď sa krv rozpustí, môže sa zapáliť sliznica periartikulárneho vaku, čo môže spôsobiť príznaky burzitídy..
 2. Opakovaný stres na kĺb. Burzitída je najčastejšie spôsobená častou „mikrotraumou“. Ľudia, ktorí jazdia na bicykli dlhšiu dobu, behajú alebo stoja, sú náchylnejší k tejto chorobe..
 3. Vek a pohlavie. U žien je väčšia pravdepodobnosť bolesti bedrového kĺbu ako u mužov. Hoci sa burzitída vyskytuje v akomkoľvek veku, ohrozené osoby sú vo veku od 40 do 70 rokov..
 4. Reumatoidná artritída a dna. Ľudia s reumatoidnou artritídou majú zápal synoviálnej artikulárnej membrány, takže sa môžu častejšie objavovať burzitídy. U pacientov s dnou, v ktorej sa akumulujú soli kyseliny močovej vo vnútri kĺbov, je tiež zvýšené riziko vzniku TBS burzitídy..
 5. Choroby, ktoré porušujú biomechanické vlastnosti kĺbu, môžu viesť k rozvoju burzitídy v bedrovom kĺbe. Patria sem: artróza alebo artritída kolenného kĺbu, spondylartróza (poškodenie medzistavcových fazetových kĺbov), skolióza (zakrivenie chrbtice), rôzne dĺžky nôh.
 6. Chirurgia na TBS alebo v jeho blízkosti.
 7. Bakteriálna infekcia bursa. Infekčné lézie periartikulárnych vakov sa nazývajú septická burzitída. Riziko vzniku tohto ochorenia je zvýšené u niektorých chorôb a liekov, ktoré potláčajú imunitný systém tela. Pravdepodobnosť septickej burzitídy je vyššia u pacientov s rakovinou, AIDS, systémovým lupus erythematodes, alkoholizmom, cukrovkou.
 8. Doteraz prenesená burzitída. U pacientov, ktorí už trpia burzitídou TBS, je pomerne vysoká pravdepodobnosť opätovného rozvoja tohto ochorenia..
 9. Rast kostí alebo usadenín vápnika. Kosti nachádzajúce sa v blízkosti bedrového kĺbu a iných mäkkých tkanív môžu byť podráždené rastom kostí (osteofyty) a ukladaním vápnika (malé hromadenie vápnika, ktoré sa zväčšuje a časom stvrdne)..

Charakteristické príznaky

Najčastejším príznakom burzitídy je bolesť bedrového kĺbu. Jeho povaha a umiestnenie závisia od typu periartikulárneho vaku postihnutého touto chorobou.

 • Pľuvateľná burzitída bedrového kĺbu často spôsobuje bolesť na vonkajšom povrchu panvy a stehna, čo sťažuje osobe ležať na tejto strane..
 • Pri iliakálnej bedrovej burzitíde sa cítia bolesti v slabinách a predná časť TBS sa môže dať kolenu..
 • Pri zápale sedacej a glutálnej burzy sa v hornej časti zadku nachádza bolesť.

Syndróm bolesti je intenzívnejší pri nadmernom chôdzi, fyzickom cvičení, horolezeckých schodoch. U mnohých pacientov sa stáva silnejším po dlhodobej imobilite - napríklad po spánku.

Ľudia sa často sťažujú, že syndróm akútnej bolesti obmedzuje pohyblivosť kĺbov a spôsobuje slabosť svalov v postihnutej dolnej končatine.

lokalizácia bolesti s burzitídou bedrového kĺbu

Pri septickej burzitíde je bolesť v oblasti TBS spojená so zvýšenou telesnou teplotou, celkovou slabosťou a únavou. Sčervenanie kože je zaznamenané v blízkosti chorého kĺbu, na dotyk je horúce.

Možné komplikácie

Možné komplikácie burzitídy bedrového kĺbu môžu byť:

 • progresívna alebo chronická bolesť;
 • znížená pohyblivosť;
 • obmedzenie úrovne fyzickej aktivity;
 • ochabnuté chôdze;
 • poruchy spánku - najmä u pacientov, ktorí radi spia na svojej strane.

diagnostika

Pred stanovením diagnózy burzitídy by mal lekár vylúčiť ďalšie choroby, ktoré môžu spôsobiť bolesť v oblasti TBS: artróza, zlomeniny, nádory, problémy s chrbticou.

Na zistenie základnej príčiny existujúcich príznakov lekár vykonáva:

 1. Výsluch pacienta. Lekár sa pýta pacienta na výskyt symptómov, povahu syndrómu bolesti a snaží sa získať dôležité informácie na stanovenie správnej diagnózy..
 2. Vyšetrenie pacienta. Lekár skúma postihnutý kĺb a snaží sa odhaliť prejavy burzitídy: opuchy, bolestivé miesta a miesta s vysokou citlivosťou..
 3. Inštrumentálne vyšetrenie: rádiografia, MRI, počítačová tomografia, ultrazvuk. Pomocou týchto vyšetrovacích metód môžete získať podrobný obraz bedrového kĺbu a mäkkých tkanív nachádzajúcich sa vedľa neho a nájsť kĺbové vaky zväčšené burzitídou..
 4. Aspirácia (príjem) synoviálnej tekutiny s jej ďalším laboratórnym vyšetrením. Ak máte podozrenie na septickú burzitídu, lekár vykoná punkciu (punkciu) periartikulárneho vaku a aspiráciu synoviálnej tekutiny. Výsledná vzorka sa odošle do laboratória na ďalšie štúdium s cieľom zistiť infekciu a určiť jej patogén..

Liečebné metódy

Pri včasnej liečbe je prognóza priaznivá. Pri neskorom alebo nesprávne zvolenom ošetrení je možné narušenie štruktúr kĺbových a periartikulárnych vakov, čo vedie k narušeniu pohyblivosti kĺbov..

Metódy liečby závisia od typu a príčiny patológie:

 • Ak choroba vznikla následkom traumy alebo veľkého zaťaženia kíbu, úľavu možno často dosiahnuť po odpočinku a pri použití iných metód používaných doma.
 • Pri septickej burzitíde je potrebné použitie antibiotík, ktoré bránia ďalšiemu šíreniu infekcie.

Konzervatívne zaobchádzanie

Počiatočná liečba burzitídy bedrového kĺbu je konzervatívna. V podstate môžu pacienti s týmto ochorením dosiahnuť úľavu od svojho stavu pomocou jednoduchých zmien:

 • Znížená fyzická aktivita. Ľudia s burzitídou bedrového kĺbu by sa mali vyhnúť činnostiam, ktoré zhoršujú bolesť v zapálenej burze: sú to športy a predĺžené státie. Je veľmi dôležité neobnoviť fyzickú aktivitu, kým príznaky burzitídy úplne nezmiznú, pretože to môže spôsobiť recidívu choroby..
 • Chladné obklady. Aplikácia ľadu na bolesť kĺbov pomôže zmierniť bolesť a opuch. Trvanie tohto postupu nie je dlhšie ako 10 minút. Odporúča sa vykonať studené obklady po akejkoľvek fyzickej námahe, ktorá môže spôsobiť zápal v periartikulárnom vaku.
 • Nesteroidné lieky s protizápalovým účinkom (NSAID): ibuprofén, celekoxib, naproxén, piroxikam a iné lieky. NSAID môžu zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Ich použitie však môže viesť k vedľajším účinkom (krvácanie do gastrointestinálneho traktu, trombóza, precitlivenosť na slnko), preto by sa mali používať opatrne a nie dlhšie ako 7 dní. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 • Spotrebujte do jedného týždňa, ak je to potrebné, barle alebo trstinu..
 • Fyzioterapia. Váš lekár vám môže predpísať cvičenia na zvýšenie sily a flexibility svalov obklopujúcich TBS. Môžete ich vykonávať sami alebo pod dohľadom rehabilitačného špecialistu, ktorý vás naučí, ako správne napínať svaly stehien a používať iné metódy vrátane masáže..

 • Injekcie kortikosteroidov - hormonálne protizápalové lieky (jedná sa o prednison, dexametazón, betametazón, triamcinolón). Zavedenie kortikosteroidov a lokálnych anestetík (novokain, lidokaín, ropivakaín) do dutiny zapálenej burzy môže rýchlo zmierniť príznaky choroby, čo dočasne (na niekoľko mesiacov) alebo trvalé zlepšenie. Toto je jednoduchý a efektívny spôsob, ktorý sa môže vykonávať ambulantne (t. J. V nemocnici bez hospitalizácie). V prípade návratu bolesti môže byť potrebná druhá injekcia..
  Zavádzanie kortikosteroidov je extrémne opatrenie, používa sa v prípadoch, keď nie sú použiteľné iné metódy alebo neposkytujú úľavu, pretože kortikosteroidy vedú k deštrukcii tkaniva v mieste vpichu. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 • Antibiotiká. Septická burzitída je liečená antibakteriálnymi liekmi. Liečba sa zvyčajne začína liečivom zo skupiny cefalosporínov 2-3 generácií alebo chránených penicilínov. Ak nedôjde k zlepšeniu v liečebnom procese, potom sa očistiteľný obsah naočkuje na identifikáciu patogénu. Na základe toho si môžete vybrať liek, na ktorý je patogén citlivý.
 • Pri významnom zvýšení veľkosti zapálenej burzy lekár odporúča prepichnutie dutiny a príjem tekutín, vďaka čomu je možné znížiť tlak vo vnútri a zmierniť príznaky.

  chirurgia

  Chirurgický zákrok pri burzitíde bedrového kĺbu je veľmi zriedkavý. Ak sú všetky metódy konzervatívnej liečby neúčinné, uchyľujú sa k chirurgickým zákrokom:

  1. Bursektómia - odstránenie postihnutého periartikulárneho vaku otvorenou alebo laparoskopickou metódou.
  2. Šľachovitá chirurgia a operácia bedrovej kosti. Ak je burzitída spôsobená problémami s iliakálnymi tibiálnymi šliach alebo inými, sú chirurgicky korigované.
  3. Vyrezanie väčšieho trochanteru stehennej kosti, počas ktorého chirurg odstráni 5–10 mm vyčnievajúcej kosti. Operácia znižuje trenie a napätie, ktoré spôsobuje bolesť..

  Alternatívne metódy liečby

  Mnoho ľudí sa snaží vyrovnať s príznakmi burzitídy pomocou tradičnej medicíny. Najprv by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom, pretože pri klinických prejavoch burzitídy sa môžu ukrývať ďalšie nebezpečnejšie choroby..

  Tu sú niektoré populárne recepty:

  1. Kompresory s ricínovým olejom

  Navlhčite kúsok mäkkého tkaniva ricínovým olejom a pripevnite ho na postihnuté miesto. Prikryte polyetylénom zhora. Pre vyššiu účinnosť môžete pripojiť teplú (nie horúcu) vyhrievaciu podložku. Nechajte pôsobiť 30 minút, potom olej umyte teplou vodou a mydlom. Tento postup sa najlepšie vykonáva pred spaním..

  Trvanie kurzu - 7 dní.

  2. Stlačuje sa strúhaným zázvorom

  Nastrúhajte čerstvý zázvor na jemnom strúhadle. Pripojte strúhaný zázvor k problémovému kĺbu, zakryte mäkkou handričkou a polyetylénom.

  Trvanie kompresie je 30 minút. Ak dôjde k silnému pocitu pálenia, prerušte skôr! Priebeh liečby nie je obmedzený.

  3. Infúzia kôry bielej vŕby

  1 polievková lyžica nasekanú bielu vŕbu kôru, nalejte 250 ml vriacej vody, nechajte ju variť v termoske 4 hodiny. kmeň.

  Vezmite 1 polievkovú lyžicu. 30 minút pred jedlom 3-krát denne. Liečba trvá 1 mesiac.

  prevencia

  Aj keď nie vždy je možné zabrániť burzitíde bedrového kĺbu, existujú spôsoby, ako znížiť pravdepodobnosť jeho rozvoja a zabrániť zhoršeniu stavu..

  • Minimalizujte opakujúci sa stres v bedrách.
  • Sledujte svoju váhu.
  • Používajte ortopedické topánky s rôznymi dĺžkami nôh..
  • Udržujte silu a pružnosť svalov obklopujúcich TBC.

  Prognóza na zotavenie

  Prognóza tohto ochorenia je priaznivá..

  Zvyčajne môžu byť príznaky bedrovej burzitídy úplne odstránené konzervatívnou liečbou..

  V niektorých prípadoch však toto ochorenie vedie k rozvoju chronickej bolesti..

  Burzitída bedra

  Burzitída bedrového kĺbu je ochorenie, pri ktorom sa zapáli jeho synoviálna membrána (spolu s jej obsahom)..

  Vo väčšine prípadov sa s rozvojom burzitídy môžu okolo bedrového kĺbu zapáliť 3 periartikulárne vaky:

  Ischias. Pri zápale tohto vaku sa u pacienta vyvinie silný syndróm bolesti, ktorého intenzita sa zvyšuje aj pri miernej fyzickej námahe..

  Špíz. S rozvojom zápalového procesu v tomto vaku trpia pacienti silnou bolesťou femuru. Najčastejšie sa u žien alebo športovcov zisťuje zápal špízového vaku.

  Bedrové-zapekať. Vývoj zápalového procesu v tomto vaku je sprevádzaný bolesťou v slabinách.

  Príznaky burzitídy bedrového kĺbu

  Burzitída bedrového kĺbu je často sprevádzaná určitými príznakmi:

  bolesť (ostrá alebo postupne sa zvyšujúca) v oblasti bedrového kĺbu;

  problémy s: ohýbaním končatín, horolezeckými schodmi, dlhšou chôdzou, sedením na tvrdom povrchu;

  poruchy spánku (spôsobené bolesťou);

  slabosť, letargia, zdravotné postihnutie;

  hnisanie (keď infekcia vstúpi do synoviálneho vaku);

  opuch (určený hmatom aj vizuálne) atď..

  Príčiny hip burzitídy

  Hlavné dôvody rozvoja burzitídy bedrového kĺbu je možné zvážiť:

  rôzne choroby, vrodené patológie a abnormality (rôzne dĺžky nôh, zakrivenie chrbtice, artróza, reumatoidná artritída, ostrohy kostí, ukladanie solí atď.);

  silná fyzická námaha na bedrový kĺb;

  nadmerná vášeň pre šport;

  nadváha (akýkoľvek stupeň obezity);

  sedavý (sedavý) životný štýl;

  prenášané zranenia (pády, poškodenia vyčnievajúcich častí stehennej kosti atď.);

  vykonali chirurgické zásahy do bedrového kĺbu;

  infekcie bursa.

  Diagnóza burzitídy bedrového kĺbu

  Vzhľadom na to, že hlavným príznakom burzitídy bedrového kĺbu je syndróm silnej bolesti, sú pacienti nútení vyhľadať lekársku pomoc. Pri špecializovanom stretnutí sa pacient podrobí dôkladnému vyšetreniu. Hmatom určí lekár, ktorý vak je zapálený.

  Po zhromaždení anamnézy choroby je pacientovi pridelené ďalšie vyšetrenie:

  Vykoná sa Oberov test;

  urobí sa röntgen;

  vykonáva sa magnetická rezonancia.

  Liečba burzitídy bedrového kĺbu

  Pri liečbe burzitídy bedrového kĺbu je prvou úlohou lekára zmierniť bolesť. Pacienti sú zaradení:

  protizápalové a absorbovateľné lieky;

  oprava poškodeného kĺbu;

  lôžko (obmedzenie zaťaženia bedrového kĺbu) atď..

  Veľký účinok pri liečbe burzitídy prináša fyzioterapeutický zákrok. Pacienti sú predpisovaní:

  fyzioterapeutické cvičenia (cvičenia vyberá individuálne podľa inštruktora v závislosti od formy burzitídy);

  aplikácie (ozocerit alebo parafín);

  suché teplo atď.

  V prípade, že lieky a fyzioterapia nepriniesli požadovaný výsledok, pacienti sa podrobia chirurgickému zákroku. Počas operácie je pacient oslabený napnutými svalmi. Ak existuje dôkaz, chirurg môže vykonať excíziu pľuvnej burzy, ktorá je zapálená. Počas operácie musí chirurg často vypustiť tekutinu, ktorá sa tvorí v periartikulárnom vaku. Aby sa zabránilo jeho opätovnej akumulácii, pacientovi sa podáva chirurgická drenáž.

  Pri ťažkých formách burzitídy bedrového kĺbu chirurg vykonáva burzektómiu, počas ktorej je odstránená postihnutá bursa. V posledných rokoch využívajú moderné lekárske strediská najmenej traumatickú metódu odstránenia burzy - artroskopiu (pomocou špeciálneho lekárskeho vybavenia). Pacienti takúto chirurgickú manipuláciu veľmi dobre tolerujú a veľmi rýchlo sa zotavujú. Pri artroskopii nie sú narušené funkcie bedrového kĺbu, pretože pacient sa podrobuje chirurgickému zákroku s minimálnym kontaktom s tkanivami svojho tela..

  Rehabilitácia

  Všetci pacienti, ktorí sa podrobili chirurgickej liečbe burzitídy, by sa mali podrobiť rehabilitácii, ktorá im pomôže rýchlejšie sa vrátiť k plnohodnotnému životnému štýlu.. Pacientom sa odporúča:

  dávať miernu fyzickú aktivitu;

  pravidelne trénovať kĺby a svaly;

  prechádzky (na uľahčenie chôdze sa odporúča použiť barle, špeciálne chodníky alebo trstinu).

  komplikácie

  Na pozadí burzitídy bedrového kĺbu sa u pacientov môžu vyvinúť rôzne komplikácie. Najčastejšie sa akútna forma ochorenia stáva chronickou, pri ktorej sa zapáli všetky kapsuly bedrového kĺbu. Táto forma komplikácií môže viesť k obmedzeniu mobility pacientov..

  Profylaxia burzitídy bedrového kĺbu

  Nikto nie je v bezpečí pred rozvojom burzitídy bedrového kĺbu. Je možné znížiť pravdepodobnosť výskytu tejto choroby, ak sa prijmú včasné preventívne opatrenia:

  minimalizovať stres na kostiach a kĺboch ​​panvy;

  zbaviť sa nadváhy;

  posilniť imunitný systém;

  tráviť viac času vonku pri turistike;

  žiť aktívnym životným štýlom;

  choďte na šport (najlepšie zo svojej schopnosti dať telu fyzickú aktivitu);

  po náročnom dni úplne relaxovať;

  dostatok spánku (choď do postele súčasne);

  jesť zdravé potraviny (odstraňovať mastné a vyprážané potraviny, ktoré môžu viesť k obezite);

  vzdať sa všetkých zlých návykov atď..

  vzdelanie: diplom „Všeobecné lekárstvo“ získal doktorát v roku 2009 na Lekárskej akadémii. I.M.Sechenova. V roku 2012 ukončil postgraduálne štúdium odboru „Traumatológia a ortopédia“ v Mestskej klinickej nemocnici pomenovanej po Vajcia na oddelení traumatológie, ortopédie a chirurgie katastrof.

  Jogging predlžuje životnosť o 6 rokov!

  10 spôsobov, ako zmierniť stres

  Burzitída je zápalové ochorenie synoviálnych vakov sprevádzané zvýšenou tvorbou a hromadením exsudátu v ich dutinách. Príčinami tohto ochorenia sú modriny, odreniny, malé rany a sekundárna infekcia synoviálneho vaku pyogénnymi mikroorganizmami..

  Skúsenosti s domácou liečbou burzitídy ponúkajú rôzne spôsoby. Vrátane - najjednoduchšie. Napríklad soľný obklad. Jedna polievková lyžica soli sa zriedi pol litra vriacej vody. V roztoku je navlhčená flanelová tkanina alebo hrubá vlna. Na boľavé kĺby naneste obklad a uzavrite lepiacou fóliou.

  Mali by ste si kúpiť kapustu, listy pritlačiť valčekom predtým, ako pripevníte list kapusty na koleno, po pomazaní kolena slnečnicovým olejom. Vymeňte plachtu na noc a chodte celý deň. Stačí zviazať plachtu s niečím teplým. Za mesiac sa s ním zaobchádzalo - a bolesť zmizla.

  Existujú tri typy burzitídy kolenného kĺbu, a to prepatelárne, infrapatelárne a suprapatelárne. V špeciálnej skupine by sa mali zaviesť Bakerove cysty, čo je útvar pripomínajúci nádor v popliteálnej oblasti a septickú burzitídu. Názov každého typu burzitídy.

  Burzitída lakťa je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v tkanivách obklopujúcich ulnárny proces. Aby ste pochopili, o čo ide, mali by ste vedieť, že okolo každého kĺbu vrátane lakťa sú synoviálne vaky naplnené malým množstvom tekutiny, ktoré v latinčine znejú ako bursa.

  Burzitída ramenného kĺbu je zápalový proces v periartikulárnom vaku, ktorý sa vyskytuje, keď je sprevádzaný akumuláciou takejto tekutiny, ktorá je obohatená nielen bielkovinami, ale aj krvnými časticami. Toto ochorenie by sa malo pripisovať chorobám pohybového ústrojenstva a najčastejšie sa vyskytuje u zúčastnených.

  Burzitída bedrového kĺbu: príznaky a liečba

  Zápal synoviálneho periartikulárneho vaku bedrového kĺbu sa nazýva burzitída. Synoviálny vak je malá dutina potiahnutá synoviálnou membránou. Synoviálny vak hrá úlohu tlmiča nárazov pri kĺzaní svalov vzhľadom na kosti. S rozvojom burzitídy okolo kĺbu sa môže zapáliť niekoľko synoviálnych vakov naraz.

  V nemocnici Yusupov sú rehabilitovaní pacienti s chorobami pohybového ústrojenstva a kĺbov. Po konzultácii s ortopedickým chirurgom je pacient odoslaný na diagnostické testy. V nemocnici môžete získať MRI, CT, RTG, ultrazvukové vyšetrenie, otestovať sa, získať radu od iných odborníkov. Podľa výsledkov štúdie sú predpísané liečebné a rehabilitačné opatrenia.

  Burzitída bedra

  Burzitída bedrového kĺbu sa môže vyvinúť v sedacích vakoch, iliak-lastúre, trochanterických synoviálnych vakoch. Výčnelok kosti stehennej kosti (veľký trochanter) je pokrytý synoviálnym vreckom. Po zranení alebo v dôsledku infekcie sa môže objaviť zápal synoviálneho vaku alebo jeho podráždenie. Pacient má silnú bolesť v oblasti bedier. Najčastejšie sa takýto zápal vyvíja u športovcov a žien. Zápal trochanterického synoviálneho vaku sa nazýva trochanteritída alebo trochanterická burzitída.

  Na druhej strane (vnútornej) stehennej kosti je synoviálny vak iliakálneho hrebeňa, ktorý sa môže tiež zapáliť. Zápal synoviálneho vaku iliakového hrebeňa je zriedkavý, bolesť pri zápale spôsobuje slabiny. Synoviálny vak iliak-lastúry sa nachádza vedľa kĺbu, jeho zápal sa často mylne považuje za zápal kĺbov (zápal bedrového kĺbu samotný). Zápal sedacieho synoviálneho vaku je sprevádzaný bolesťou, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou.

  Burzitída postihuje najčastejšie ženy stredného a staršieho veku, u mužov je oveľa menej bežná. Je to kvôli štrukturálnym vlastnostiam kostry ženy, širšej panve, ktorá prispieva k treniu mäkkých tkanív na veľkej trochanter stehennej kosti.

  Burzitída bedrového kĺbu: príznaky

  Príznaky burzitídy bedrového kĺbu sa prejavujú vo forme:

  • pálivé pocity v bedre;
  • bolesť počas spánku, poruchy spánku;
  • bolesť bedrového kĺbu, bolesť sa postupne zvyšuje alebo ostáva;
  • obmedzenie pohybu kĺbov pri lezení po schodoch, dlhá chôdza, dlhé sedenie na tvrdých povrchoch;
  • slabosť;
  • malátnosť;
  • edém bedra;
  • zvýšenie teploty;
  • hnisavý proces v oblasti synoviálneho vaku.

  Hlavnými dôvodmi rozvoja burzitídy sú tieto faktory:

  • zakrivenie chrbtice (skolióza), rôzne dĺžky nôh, vrodené patológie vývoja pohybového aparátu, choroby chrbtice (artritída, artróza bedrovej oblasti);
  • reumatické choroby;
  • osteofyty;
  • veľká fyzická námaha na bedrový kĺb;
  • nadváhou;
  • poranenia bedier a stehennej kosti;
  • fyzická nečinnosť;
  • podchladenie;
  • operácia bedra;
  • diabetes;
  • ochorenie štítnej žľazy, hormonálna nerovnováha;
  • starší vek;
  • infekčná infekcia.

  Prvým príznakom burzitídy je silná bolesť, ktorá spôsobuje, že pacient vyhľadá lekársku pomoc. Lekárske vyšetrenie pomôže určiť zmeny v stave bedrového kĺbu, umiestnení zapáleného synoviálneho vaku. Potom môže byť pacient poslaný na niekoľko štúdií - MRI, röntgen, Ober test (na únosy bedra)..

  Burzitída bedrového kĺbu: liečba

  Liečba burzitídy sa začína menovaním protizápalovej terapie. Hormonálna terapia sa môže predpisovať pacientovi, v prípade závažného priebehu ochorenia sa často uchyľuje k chirurgickej liečbe - minimálne invazívnej chirurgii. Vyžaduje sa obmedzenie pohybu v oblasti stehien, čo umožňuje zmierniť bolesť a obmedziť zaťaženie bedrového kĺbu (posteľová opierka). Fyzioterapeutické procedúry sú predpísané: terapeutická masáž, cvičebná terapia (individuálny tréningový program), elektroforéza, UHF, aplikácie parafínu alebo ozokeritu a ďalšie fyzioterapeutické procedúry.

  V nemocnici Yusupov pracuje rehabilitačný program pre pacientov s ochorením bedrových kĺbov. Cvičebné fyzioterapeutické cvičenia pomáhajú posilňovať svalové svaly zamerané na napínanie napínača širokej fascie stehien alebo otibiálneho traktu. Môžete sa dohodnúť na návšteve u lekára zavolaním do nemocnice Jusupov.

  Burzitída - príčiny, príznaky, komplikácie, liečba a prevencia

  A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

  Ako viete, burzitída bedrového kĺbu je ochorenie pohybových orgánov, pri ktorom dochádza k zápalu kĺbových dutín, ktoré sú zodpovedné za mazanie a kĺzanie prvkov trenia kostí. Toto ochorenie postihuje hlavne atlétov, najmä bežcov na dlhé vzdialenosti..

  Pri absencii správnej diagnózy a správnej liečby strácajú pacienti svoju schopnosť samostatne sa pohybovať a niekedy dokonca zomierajú na otravu krvi. Iba včasné odvolanie občanov na zdravotnícke zariadenia o pomoc umožňuje vyhnúť sa následkom a komplikáciám.

  Tento materiál sa odporúča na oboznámenie sa so širokou škálou čitateľov. Každý vie, že vyhnúť sa takému ochoreniu, ako je burzitída bedrového kĺbu, je oveľa jednoduchšie ako liečenie.

  Bursitída bedrového kĺbu - všeobecne

  Burzitída bedrového kĺbu je ochorenie spôsobené zápalom synoviálneho vaku, ktoré zabraňuje treniu medzi svalmi, šliach a vyčnievajúcimi časťami kosti. Okolo bedrového kĺbu je veľa synoviálnych vakov, ale jeden z troch môže podstúpiť zápalový proces:

  1. Špízový vak Nachádza sa priamo pri trochantere stehennej kosti (tzv. Trochanterická burzitída). Bolesť je lokalizovaná v oblasti väčšieho trochanteru - vonkajšieho výčnelku kosti na stehennej kosti. Vedľa tohto vrecka je ďalšia ta - podrochanterická, ale nedostatočná burzitída nemá praktický význam, pretože v oboch prípadoch je liečba rovnaká..
  2. Bedrové-zapekať. Vak je umiestnený pred svalu iliopsoasu. Tento vak sa často spája s kĺbovou dutinou a jeho zápal pripomína koxitídu, t.j. zápal bedrového kĺbu. Opuch a citlivosť sú určené predným povrchom stehna pod trieslovým väzom. Posilnenie bolesti sa zaznamenalo s predĺžením bedra.
  3. Sedacia taška. Nachádza sa v sedacej trubici. Medzi príznaky tejto formy ochorenia patrí bolesť, ktorá sa zhoršuje predĺžením nohy..

  V lekárskej praxi je trochanterická burzitída najbežnejšia. Rizikovú skupinu pre rozvoj patológie zahŕňajú najmä ženy zapojené do profesionálneho športu. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam, pretože širšia panva u žien prispieva k väčšiemu treniu mäkkých tkanív na väčšom trochantere..

  Malo by sa odlíšiť od burzitídy bedrového kĺbu od synovitídy - zápalu synoviálnej membrány obklopujúcej samotný kĺb - artikulácie femorálnej hlavy s acetabulami..

  Vzhľadom na schopnosti modernej medicíny, a to aj pri závažnej forme ochorenia s prítomnosťou hnisavého procesu, je prognóza pre pacienta priaznivá. Zdravotné postihnutie na pozadí burzitídy bedrového kĺbu je mimoriadne zriedkavé a zvyčajne v prípadoch, keď má osoba príliš veľkú telesnú hmotnosť.

  Príčiny patológie

  Burzitída bedrového kĺbu je najčastejšia u žien, najmä v strednom alebo staršom veku. U mladých ľudí a mužov sa burzitída bedrového kĺbu vyvíja menej často. Nasledujúce rizikové faktory predisponujú k rozvoju burzitídy bedrového kĺbu:

  1. Femorálne zranenie. Zranenie alebo poškodenie vyčnievajúcich častí stehennej kosti sa vyskytuje pri dlhodobom páde na stehno, zasiahnutí rohu stola alebo dlhodobom vodorovnom postavení na jednej strane tela..
  2. Opakujúce sa a nadmerné zaťaženie bedrového kĺbu. Možné pri behu, stúpaní po schodoch, na bicykli alebo pri dlhodobom státí.
  3. Nerovnomerná dĺžka nohy. Ak je jedna noha kratšia ako druhá o viac ako 3-4 cm, potom to ovplyvňuje chôdzu a prispieva k podráždeniu synoviálnych vakov bedrového kĺbu..
  4. Reumatoidná artritída. Tento stav predisponuje k rozvoju zápalu synoviálnych vakov bedrového kĺbu.
  5. Predchádzajúca operácia bedra. Operácia bedrového kĺbu alebo umiestnenie umelého kĺbu (artroplastika bedra) prispieva k podráždeniu synoviálnych vakov a rozvoju burzitídy..
  6. Choroby chrbtice. Patria sem skolióza, artritída / artróza bedrovej chrbtice a ďalšie patologické stavy.
  7. Osteofyty (kostné ostrohy) alebo ukladanie vápenatých solí. Tieto stavy sa vyskytujú v oblasti šliach, ktoré sa viažu na väčší trochanter stehennej kosti. V tomto prípade je zaznamenané podráždenie a zápal synoviálneho vaku..

  K rozvoju choroby prispievajú aj:

  • Beží, najmä na cestách naklonených zvonka alebo zvnútra.
  • Ležanie na jednej strane atď..
  • Deformujúce, degeneratívne a zápalové ochorenia lumbosakrálnej oblasti a chrbtice ako celku.
  • Infekčná a alergická artritída.
  • Ankylozujúca spondylitída.
  • Vrodená dysplázia bedra.

  Príčinou akútnej burzitídy je často trauma (modrina, odreniny, malé rany) a sekundárna infekcia synoviálneho vaku pyogénnymi mikróbmi. Infekcia synoviálnych vakov sa vyskytuje pozdĺž lymfatických ciest z hnisavých ohnísk (erysipelami, varmi, karbunkami, osteomyelitídou, preležaninami) a infekcia krvou nie je vylúčená.

  Tiež nie je vylúčená možnosť infekcie v dôsledku porezania alebo oteru v oblasti kĺbového vaku (pri páde z bicykla, pri futbale). Chronická burzitída je často výsledkom dlhodobého trvalého mechanického podráždenia..

  Patologické zmeny pri akútnej burzitíde sú vyjadrené príznakmi akútneho zápalu stien synoviálneho vaku. Počiatočné štádiá akútnej burzitídy sú charakterizované seróznou impregnáciou tkanív a hromadením serózneho exsudátu v dutine vaku (akútna serózna burzitída)..

  V prítomnosti mikrobiálnej flóry sa serózny zápal rýchlo zmení na hnisavý (hnisavá burzitída). Šírenie hnisavého procesu do okolitých tkanív môže prebiehať ako zápal pľúc s nekrózou steny vaku a tvorba podkožného a intramuskulárneho hlienu. V pokročilých prípadoch sa liečivé fistuly vytvárajú na dlhú dobu. Prenikanie hnisu do kĺbovej dutiny vedie k rozvoju hnisavej artritídy.

  Pri akútnej traumatickej burzitíde sa hemoragická tekutina (krv alebo plazma) hromadí v natiahnutých synoviálnych vakoch a ich vreckách. Pri spätnom vývoji dochádza k organizácii fibrínu a obliterácii ciev synoviálnej membrány..

  V stene vaku, ktorá sa zahusťuje, sa vyvíjajú trvalé zmeny, povrch synoviálnej membrány je pokrytý proliferáciou spojivového tkaniva (proliferujúca burzitída), pričom sa dutina vaku rozdeľuje na ďalšie vrecká..

  Keď akútny zápal ustupuje a počas subakútneho priebehu burzitídy zostávajú zapuzdrené oblasti nekrotického tkaniva alebo výpotku v stene a vreckách vakov, ktoré pri opakovanom traume a infekcii slúžia ako priaznivá pôda na rozvoj opakovaného zápalu (opakujúca sa burzitída)..

  Druhy a stupne choroby

  Odborníci používajú rôzne dôvody na klasifikáciu typov tohto ochorenia. Podľa charakteru priebehu ochorenia sa rozlišuje akútna a chronická burzitída. Akútna forma sa vyvíja za pár dní, chronická môže nastať s pravidelnými exacerbáciami. Tieto formy sa líšia povahou bolesti..

  Druhy burzitídy z dôvodov výskytu:

  • infekčné alebo septické. Infekcia preniká zvonku alebo zvnútra: priamo cez poškodenú kožu, krv (hematogénna infekcia pyogénnymi mikroorganizmami) alebo lymfu (lymfogénna)..
  • aseptické, vrátane traumatických.

  Podľa povahy patogénu sa rozlišuje nešpecifická a špecifická burzitída. Druhé príčiny sú spôsobené nasledujúcimi patogénmi: gonokoky; brucelóza; stafylokokov; streptokoky; pneumokoky; tuberkulóza alebo Escherichia coli. Druh patogénu určuje, čo bude exsudát, ako bude choroba pokračovať.

  Synoviálne tašky sú umiestnené na rôznych miestach. V závislosti od ich polohy sa druhy burzitídy rozlišujú:

  • subkutánne sa vyvinie v subkutánnom tkanive na vypuklom povrchu kĺbu;
  • subfasciální;
  • vyschnúť;
  • podpažní.

  Druhy zápalu burzy podľa povahy výpotku: serózne; hnisavý; hemoragická. Typ choroby je tiež určený umiestnením zapáleného synoviálneho vaku. V súlade s týmto rozlíšením:

  1. Spit burzitída.
  2. Iliakálna skalpová burzitída.
  3. Ischiatická burzitída.

  Spit burzitída. Táto forma choroby je najbežnejšia. Vyskytuje sa so zápalom synoviálneho vaku, ktorý chráni vyčnievanie kosti z vonkajšej strany stehna. Lekári túto kost nazývajú veľkým špízom. Ochorenie sa vyskytuje hlavne u starších ľudí, ako aj u osôb, ktoré sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou..

  Často sa vyskytujú prípady, keď sa takáto burzitída objaví po zranení. Medzi príznaky tohto ochorenia patrí syndróm akútnej bolesti, ktorý sa vyskytuje pri najmenšom pohybe po vonkajšom povrchu stehna a pri celkovom zhoršení stavu pacienta..

  Burkitída hrebenatiek na hrebeni. Vak na hrebenatku z lícnej kosti sa nachádza na vnútornej strane stehna. Druhé meno tejto formy choroby sú kosti. Hlavným miestom lokalizácie bolesti v tomto prípade je trieslovina. Syndróm bolesti sa prejavuje pri snahe vstať alebo si sadnúť. Bolesť sa môže výrazne zvýšiť ráno a po dlhšom odpočinku..

  Ischiatická burzitída. Najzriedkavejší typ choroby, ktorá sa vyskytuje pri nedostatku pohybu a objavení sa osteofytov v kĺbe. Zápal v tomto prípade ovplyvňuje spojenie svalových vlákien s ischiatickým tuberkulátom. Bolesť sa zvyčajne objaví iba pri pokuse o ohnutie bedra.

  V tomto prípade sa pacient sťažuje na intenzívnu nočnú bolesť v svalovom svale, ako aj na bolesť pri dlhodobom státí alebo ľahnutí. Pri pokusoch o drep alebo sedenie na tvrdom povrchu je zaznamenané výrazné zvýšenie bolesti. Ak musí pacient dlhodobo tvrdo sedieť, bolesť sa stane neznesiteľnou a nevylúči sa ani mdloby v pozadí..

  Hnisavá burzitída je pre pacienta obzvlášť nebezpečná, keď zapálený vak začne predstavovať jediný absces. Keďže choroba postihuje najväčšie svaly a kosti tela, stav je nesmierne ťažký. Telesná teplota môže stúpnuť na kritickú úroveň a pacient si vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu.

  Je neprijateľné liečiť hnisavú burzitídu doma, pretože to môže stáť život. Prvými signálmi o tomto procese, ktoré sa objavia 1 až 2 dni pred zvýšením teploty, sú opuchy kĺbovej oblasti a jej akútna bolesť, a to aj pri miernom dotyku.

  Bez ohľadu na to, aký typ burzitídy postihuje osobu, potrebuje lekársku pomoc a absolvovanie úplnej liečby, aby sa zabránilo zhoršeniu choroby a potrebe chirurgickej liečby..

  Príznaky burzitídy bedrového kĺbu

  Typický klinický obraz s burzitídou bedrového kĺbu je charakterizovaný týmito príznakmi:

  1. Akútna, niekedy pálivá, veľmi intenzívna bolesť, ktorá sa najčastejšie lokalizuje vo vonkajšom stehne.
  2. Syndróm bolesti môže byť trochu otupený, ale pocity sa šíria do rôznych častí stehna.
  3. Posilnenie bolesti pri ohybe a roztiahnutí stehna.
  4. Zápal trochanterického vaku je sprevádzaný pálivou bolesťou, ktorá sa stáva intenzívnejšou pri lezení po schodoch a chôdzi. Pri dlhšom sedení na tvrdom povrchu sa môžu príznaky zvýšiť..
  5. Opuch postihnutej oblasti.

  Všetky tieto príznaky spôsobujú značné nepohodlie, obmedzujú pohyblivosť. Avšak včasná liečba odstráni nepríjemné príznaky a zastaví zápalový proces..

  Rôzne typy burzitídy sa mierne líšia v príznakoch. Chronická forma môže byť prakticky asymptomatická. V rôznych štádiách choroby sa opuchy menia vo veľkosti a hustote. Známky burzitídy sa objavujú postupne.

  Pri akútnej forme ráno môže pacient odhaliť bolestivý nádor. Pokožka v tomto mieste je začervenaná, na dotyk horúca, mobilná. Postupom času bude pôsobenie končatín čoraz ťažšie. Keď sa hnis objaví v ohnisku zápalu, začne horúčka. Ak je ložisková zmena orgánu pohybového ústrojenstva komplikáciou iného ochorenia, jeho prejavy sa budú vyvíjať.

  Regionálne lymfatické uzliny v blízkosti postihnutého kĺbu sa zväčšujú, keď do nich vstupujú zápalové produkty. Toto je reakcia imunitného systému. Môže sa začať lymfadenitída. Pri brachiálnej burzitíde sa lymfatické uzliny zväčšujú na krku a v podpazuší, bedrá a kolená v slabinách.

  Pľuvateľná burzitída je najbežnejšia, a to najmä medzi ženami, športovcami, kvôli anatomicky širšej panve, ktorá zvyšuje trenie šliach v oblasti uchytenia. Diaľkové preteky prispievajú k chorobe. Hlavné príznaky sú:

  • Ostrá, pálivá bolesť, ktorá vyžaruje pozdĺž vonkajšej strany stehna, zhoršená rotačnými pohybmi smerom dovnútra (pronácia), drepom, stúpania po schodoch.
  • Je nemožné ľahnúť si na boľavú stranu.
  • Pri burzitíde traumatického charakteru je bolesť náhla a ostrá, traumatické poškodenie môže byť sprevádzané cvaknutím.
  • Z iných dôvodov (skolióza, artritída atď.) Sa príznaky bolesti postupne zvyšujú každý deň.

  V dôsledku prepojenia tohto vrecka s kĺbovou dutinou sa burskitída iliakál-skalp v jej príznakoch podobá synovitíde bedrového kĺbu, ktorá je hlavným príznakom koxitídy (artritída TBS). Príznaky sú mu vlastné:

  1. Bolesť v stehne, pozdĺž predného vnútorného povrchu, pod väzbami slabín.
  2. Keď je bedro vysunuté, bolesť zosilňuje, napríklad, keď vstáva zo stoličky alebo zdvihne bedro.

  Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre ischiatickú burzitídu:

  • Bolesť v čase flexie bedra: keď sedí na stoličke alebo v drepe.
  • Bolesť tiež nastáva, ak sedíte alebo klamete dlhú dobu..
  • Ischiatický tubercle na postihnutej strane sa zvýšil.
  • Bolesť v noci zosilňuje.

  Vzhľadom na to, že vrecká TBS nie sú povrchne lokalizované, ale sú pokryté svaly a tukovým tkanivom, opuch s burzitídou TBS nemá taký živý klinický obraz ako rovnaká patológia v iných kĺboch..

  diagnostika

  Burzitída bedrového kĺbu sa diagnostikuje na základe sťažností pacienta: do úvahy sa berú všetky príznaky, lokalizácia a intenzita bolesti, jej povaha a frekvencia. Lekár tiež pohmatá postihnuté miesto, vykoná Auberov test (test s únosom bedra).

  Na diagnostikovanie burzitídy sa používajú tieto metódy:

  • konverzácia;
  • inšpekcia;
  • rádiografiu
  • ultrazvuk
  • CT sken;
  • Magnetická rezonancia;
  • punkcia laboratórnych testov regenerovanej tekutiny;
  • celkový krvný test na zistenie príznakov zápalového procesu;
  • angiografia krvných ciev na určenie hraníc zápalu.

  Diagnóza niektorých druhov burzitídy je komplikovaná skutočnosťou, že ich príznaky sú podobné ako iné zápalové ochorenia. Príkladom je artritída - zápal kĺbu a synovitída - jeho škrupina. Okrem toho sa tieto patológie môžu vyskytovať súčasne. V tomto prípade je pomerne ťažké identifikovať hlavnú príčinu..

  V závislosti od výsledkov testu ortopéd predpisuje liečbu. Na diagnostiku však najčastejšie stačia iba vizuálne metódy a palpácie.

  Jednoduché testy pomáhajú diagnostikovať burzitídu:

  1. Lekár požiada pacienta, aby sa pokúsil položiť ruku za hlavu, akoby česal vlasy.
  2. Pacient by mal trochu sedieť.

  Ak sa zistí bolestivosť a obmedzený pohyb, zvyšuje sa pravdepodobnosť ochorenia. Čím ďalej je zapálený vak umiestnený od povrchu tela, tým ťažšie je diagnostikovať odborníka. Ale bez ohľadu na to, ako hlboko sa skrýva, bude pacient po stlačení určite cítiť bolesť.

  Bežné príznaky zápalu synoviálnych vakov sa príliš nelíšia od príznakov iných podobných chorôb. O to dôležitejšie je podstúpiť špecializované vyšetrenie, aby sa toto ochorenie včas rozlíšilo a aby sa začala liečba.

  Najbežnejšia trochanterická burzitída. Pri tomto ochorení je hlboká, niekedy pálivá bolesť bedrového kĺbu, ktorá niekedy vyžaruje (dáva) dole pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna..

  Typickým problémom je nemožnosť ľahnúť si na konkrétnu stranu z dôvodu výrazného zvýšenia bolesti v stehne, ako aj zvýšenej bolesti pri chôdzi, šplhaní po schodoch, drepe a otáčaní stehna smerom dovnútra, niekedy smerom von. Bolesť v pokoji klesá, ale môže sa v noci periodicky zosilňovať, najmä keď leží na boľavej strane.

  Bolesť môže byť chronická, postupne sa zvyšujúca po mnoho dní alebo akútna - v druhom prípade môže byť zvyčajne spojená s modrinami bedra, napríklad v dôsledku pádu alebo kolízie s niečím. Niektorí pacienti si môžu všimnúť, že v čase zranenia počuli alebo cítili kliknutie v bedre.

  Pľuvateľná burzitída je obzvlášť rozšírená medzi atlétmi, najmä medzi ženami, ktoré bežia: širšia panva ženy predisponuje k zvýšenému treniu mäkkých tkanív na veľkom trochanteri. Niekedy sú športovci schopní pomenovať príčinu bolesti, napríklad zväčšiť vzdialenosť behu alebo obtiažnosť tréningu. Pri behu ulicami iba jedna noha často trpí v dôsledku bočného sklonu vonkajšej strany cesty, ktorá je určená na vypúšťanie vody..

  Po vyšetrení lekár odhalí bolesť pri palpácii (tlaku) väčšieho trochanteru stehennej kosti. Podobná bolesť je prítomná s tendinitídou stredného gluteálneho svalu, ale je cítiť mierne vyššia a je vyvolaná aktívnym únosom stehna, zatiaľ čo bolesť s trochanterickou burzitídou je najviac pociťovaná v polohe pronácie a adukcie stehna. Na identifikáciu tohto príznaku lekár pohne rukou pacienta rukami a určí polohu maximálnej bolesti.

  Možno napätie v ileo-tibiálnom trakte, ako naznačuje pozitívny test Ober (test únosu nohy). Vykonáva sa nasledovne: pacient je položený na zdravú stranu, požiada o ohnutie dolnej končatiny bedrového kĺbu a horná časť končatiny ohnutá v kolenách kolenného kĺbu je odstránená a uvoľnená v bedrovom kĺbe a potom uvoľnená. Ak sa noha úplne neznižuje, ale zostáva mierne zasunutá, naznačuje to napätie iliakálno-tibiálneho traktu.

  V kontroverzných prípadoch sa uchýli k ďalším metódam výskumu, ale často je diagnóza zrejmá po vyšetrení a ďalšia diagnostika nie je potrebná. Röntgenové vyšetrenie na trochanterovú burzitídu môže preukázať kalcifikáciu (oblasti osifikácie) v periartikulárnych mäkkých tkanivách blízko väčšieho trochanteru..

  Okrem toho vo väčšom trochantere je možné zistiť osteofyty (hroty kostí). Zobrazovanie magnetickou rezonanciou môže vykazovať známky zápalu trochanterického váčku a akumulácie tekutín v ňom. Je možné vykonať ultrazvuk, ktorý tiež ukazuje prítomnosť prebytočnej tekutiny vo vaku.

  Komplikácie a prognózy

  Komplikácie burzitídy sú:

  • zjazvenia jaziev - tesnenia spôsobujúce stuhnutosť končatín - kontraktúra
  • vápenateniu
  • infekcia iných orgánov, napríklad zápal šliach a pretrhnutie šliach, absces, osteomyelitída, subkutánny a intramuskulárny flegmon, artritída vrátane hnisavého stavu (keď sa hnis rozbije do kĺbu) a koxartritída
  • fistula - fistula s tvorbou hnisu
  • nekróza steny vaku
  • sepsa

  Adhezívny proces niekedy prebieha patologicky. Hojenie stien slizničných vreciek kĺbov poškodených burzitídou prebieha neobvykle, vytvárajú sa extra „nite“ - tvoria sa komisúry. Vytvárajú zbytočné zlúčeniny, ktoré narúšajú normálne pohyby orgánov..

  Je nepríjemné, že k takýmto rastom dochádza často nepostrehnuteľne. Nie vždy je možné ich vidieť, a to ani pomocou ultrazvuku. V priebehu času sa objaví bolesť, adhezívne ochorenie postupuje. Ak je tento proces vyvolaný burzitídou bedrového kĺbu, abnormálne zjazvenie môže tiež chytiť ženské pohlavné orgány, čo spôsobuje neplodnosť..

  Zápal sa ľahko šíri z kĺbovej kapsuly na šľachy. Ich vlákna sú tesne prepletené s vonkajšou vláknitou membránou burzy. Takže svaly môžu efektívnejšie vykonávať motorickú funkciu, aktivujú proces pohybu kĺbových plôch.

  Hnisavá burzitída je najzávažnejšia. Hnisanie sa rozširuje na blízke mäkké tkanivá a kosti. Roztopí spojivového tkaniva hlien. Od abscesu sa líši tým, že nemá jasné hranice. Toto sú nepriaznivé následky nekrózy. Niekedy dochádza k spontánnemu otvoreniu abscesov. Objavujú sa fistuly.

  Upevňovacie obväzy môžu zvýšiť tlak vo vnútri burzy, že hnis vstupuje do iných tkanív, krvi. Obsahuje veľké množstvo proteolytických enzýmov, ktoré topia proteíny. Ničenie nekrotických buniek teda začína v iných častiach tela..

  Lymfoidné tkanivo sa takmer vždy podieľa na zápalových procesoch. Imunitný systém musí reagovať na infekciu. Počas nasledujúceho vyšetrenia ortopéd hmatne tie lymfatické uzliny, do ktorých lymfa tečie z postihnutej oblasti. Bolestivosť označuje progresiu patologického stavu.

  Nekróza vnútorného obalu burzy povedie k zastaveniu sekrécie synoviálnej tekutiny. Synoviálna tekutina plní veľmi dôležité funkcie pre zdravie kĺbov: vyživuje, zvlhčuje, pomáha šmyku.

  Komplikovaná burzitída zvyšuje bolesť. Všetky časti kĺbu okrem hyalínovej chrupavky sú dokonale inervované. Súčasne s rozvojom patológií sa zvyšuje počet ohnísk zápalu. Zvýšený zápalový proces tlaku na početné nervové zakončenie zhoršuje bolesť.

  Ak sa nelieči, pacient môže byť postihnutý alebo môže zomrieť. Samoliečba je nebezpečná a môže viesť k tragickým následkom..

  Hlavnou komplikáciou trochanterickej burzitídy je jej chronickosť, ktorá si môže vyžadovať chirurgický zákrok. Zvyčajne sa všetky fenomény trochanterovej burzitídy ustupujú po niekoľkých dňoch alebo týždňoch, ale u niektorých pacientov ochorenie trvá dlhšie (až niekoľko mesiacov) alebo dokonca chronickým priebehom..

  Súčasne pretrváva typický bolestivý syndróm a obmedzenie vnútornej rotácie stehna av prípade vývoja adhezívnej kapsulitídy (zápal kapsuly bedrového kĺbu) sa vytvorí obraz „zmrznutého“ bedrového kĺbu s progresiou jeho tuhosti a čiastočnou alebo úplnou zníženou pohyblivosťou..

  Liečba burzitídy bedrového kĺbu

  Na regeneráciu zvyčajne postačuje odpočinok, fyzioterapeutické cvičenia a protizápalové lieky. V zdĺhavých prípadoch môže byť potrebná fyzioterapia, injekcie glukokortikoidov alebo chirurgická liečba..

  Liečba začína menovaním protizápalových liekov a elimináciou pohybov, ktoré vyvolávajú bolesť. Po úľave od akútnej bolesti začnú napínacie cviky na napínanie ileo-tibiálneho traktu a tenzora širokej fascie, čím sa posilňujú gluteálne svaly. Konkrétne cvičenia závisia od typu burzitídy..

  Ak tieto metódy nemajú požadovaný účinok, predpíše sa fyzioterapia, najmä elektroforéza alebo ultrazvuková terapia. Ak to nepomôže, podajte injekciu glukokortikoidov na najbolestivejšie miesto. Vo väčšine prípadov tieto metódy postačujú na vyliečenie pacienta.

  Rozšírené iné fyzioterapeutické metódy liečby (magnetoterapia, laserová terapia, decimeterová mikrovlná terapia, perkutánna elektroanalgézia, naftalánové aplikácie) nemajú pri burzitíde žiadny terapeutický účinok a sú iba prejavom liečby, čo vám umožňuje prejsť čas pred spontánnou remisiou choroby..

  Je možné, že mimotelová terapia rázovými vlnami má účinok, ale nie je jasný dôkaz o jej užitočnosti pri burzitíde..

  V zriedkavých prípadoch bolesť pretrváva aj napriek konzervatívnej liečbe a slúži ako indikácia pre chirurgický zákrok. Opisuje sa niekoľko chirurgických metód na liečbu trochanterovej burzitídy, ktoré sú podľa zverejnených údajov celkom účinné dokonca aj u športovcov a umožňujú im vrátiť sa na šport niekoľko mesiacov po operácii..

  Pri akútnej burzitíde v skorom štádiu sa odporúča odpočinok, bandáž tlaku, obklady otepľovania. Aby sa zabránilo hnisavej burzitíde, je potrebná včasná aktívna liečba seróznej formy akútnej burzitídy, použitie fixačných obväzov..

  Pri chronickej burzitíde často narážajú na prepichnutie odstránením exsudátu a následným umytím dutiny vaku roztokmi antiseptík alebo antibiotík. V prípade traumatickej burzitídy sa roztok hydrokortizónu vstrekne do dutiny synoviálneho vaku (25 - 50 mg s antibiotikami 2 až 5 krát po predbežnom podaní 8 - 10 ml 2% roztoku novokainu)..

  Dôsledné dodržiavanie asepsie je dôležité, pretože inak sú možné vážne komplikácie. Pri hnisavej burzitíde sa používa liečba vpichu. Ak proces pokračuje, uchýli sa k otvoreniu vrecka a odstráneniu hnisu; hnisavá rana sa lieči podľa všeobecných pravidiel. Nevýhodou tohto spôsobu je trvanie hojenia rany.

  Prognóza akútnej burzitídy závisí od stupňa patologických zmien v tkanivách postihnutých vakov, ich výskytu, schopnosti šírenia infekcie a od telesného odporu pacienta. Nežiaduce účinky akútnej burzitídy sa môžu vyskytnúť, keď sú komplikované artritídou, osteomyelitídou, fistulami, sepsou..

  Chirurgický zákrok

  Chirurgická liečba burzitídy bedrového kĺbu sa používa veľmi zriedka: základom pre operáciu sú oveľa závažnejšie dôvody: zlomeniny krčka stehnovej kosti, dysplázia, deformujúca artróza..

  Pri burzitíde sa praktizuje artroskopia a chirurgia so širokým prístupom. Počas artroskopie sa postihnutá bursa odstráni pomocou dvoch malých rezov: do jednej sa vloží artroskop s mikroskopickou kamerou a do druhej sa vloží chirurgický nástroj..

  Hlavným bodom väčšiny operácií je uvoľnenie napätia ileum-tibiálneho traktu (PBT):

  1. V oblasti väčšieho trochanteru sa uskutoční pozdĺžny rez, ktorý odkrýva iliacibibálny trakt, tenzor širokej fascie a gluteus maximus.
  2. Potom cez rez v PBT preniknú do vrecka na špíz umiestneného pod ním.
  3. Vrecko sa vyreže a z PBT sa nad bočným epicondyle stehennej kosti vyreže oválna chlopňa alebo sa vyrobí plast na uľahčenie napnutia.

  Ak je konzervatívna liečba burzitídy neúčinná, môže sa uskutočniť chirurgická excízia kapsuly kĺbu, čo vedie k zníženiu závažnosti zápalu a obnoveniu účinnosti kĺbu. Najčastejšie sa burzitída vyskytuje u veľkých kĺbov: kolena, lakťa alebo bedra.

  Bursektómia sa vykonáva pri chronickej burzitíde, keď sú iné liečby už neúčinné.
  Pacienti s touto patológiou majú nasledujúce ťažkosti:

  • bolesť v zodpovedajúcom kĺbe;
  • začervenanie a opuch periartikulárnej oblasti;
  • obmedzenie spoločnej mobility;
  • lokálna hypertermia.

  Trauma, najčastejšie športy, ako aj chronické zápalové ochorenia kĺbov - reumatoidná artritída, dna, môžu viesť k burzitíde vyžadujúcej chirurgický zákrok..

  O otázke, či sa má operácia vykonať alebo nie, sa rozhoduje na základe klinického a rádiologického vyšetrenia. Boli vypracované špeciálne dotazníky, v ktorých by pacient mal upozorňovať na stupeň závažnosti klinických príznakov (bolesť, opuch, obmedzenie mobility), počet intraartikulárnych injekcií diprospanu..

  Potom sa podľa osobitného vzorca vypočíta konečný ukazovateľ, ktorého hodnota viac ako 15 bodov je priamou indikáciou burzektómie. Absolútne kontraindikácie pre túto operáciu sú:

  • odmietnutie pacienta chirurgicky;
  • prítomnosť závažnej neliečenej chronickej patológie (diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia);
  • porucha krvácania;
  • akútne infekcie, exacerbácia chronických chorôb sú dôvodom dočasného zrušenia operácie.

  Príprava na operáciu burzitídy bedrového kĺbu zahŕňa nasledujúce štúdie:

  1. všeobecné a biochemické krvné testy;
  2. krvný typ a faktor réz;
  3. Röntgenové vyšetrenie príslušného kĺbu;
  4. goniometria (stanovenie amplitúdy pohyblivosti kĺbov pomocou goniometra);
  5. Ultrazvuk kĺbu;
  6. indikovaná artroskopia.

  6-8 hodín pred operáciou by ste nemali jesť jedlo, na 2 hodiny musíte odmietnuť vziať tekutiny. Existujú dve hlavné metódy na vykonanie burzektómie:

  1. Otvorená burzektómia. Počas tejto operácie ortopedický traumatológ urobí dostatočne veľký rez kože v oblasti kĺbu (3 až 5 cm). Prostredníctvom tohto rezu sa uvoľní periartikulárne vrecko, ktoré sa potom rozreže, rana sa prišije. Nevýhody tejto operácie: dlhá rehabilitačná doba (najmenej týždeň), vysoké riziko komplikácií.
  2. Artroskopická burzektómia. Počas tejto operácie sa urobia 2 až 3 malé rezy (4 až 5 mm), cez ktoré sa vloží mikro-kamera a chirurgické nástroje. Operácia trvá 30 - 60 minút, na jej konci sa na rezy aplikuje aseptický obväz. Rehabilitačné obdobie je oveľa kratšie ako pri otvorenej chirurgii - 2-4 dni.

  Je veľmi zriedkavé, že pri burzektómii sa vyskytnú komplikácie. Počas operácie je možné poškodenie kĺbových povrchov a krvných ciev, ale frekvencia takýchto komplikácií je menšia ako 1 prípad na 5 000 operácií. Pravdepodobnosť opätovného výskytu burzitídy po burzektómii je 2,5 - 3%. V niektorých prípadoch je potrebná opakovaná operácia..

  Po operácii potrebuje pacient zotavenie. Fyzioterapia a masáže sú predpísané. Používanie trstiny, bariel alebo chodcov v prvých dňoch po operácii pomáha mnohým pacientom rýchlejšie sa zotaviť. Najčastejšie sa používa elektroforéza a ultrazvuk v oblasti bedra.

  Lekár odporúča odsťahovať sa a vstať z postele už prvý deň po operácii. Prispieva to k rýchlej obnove tkanív. Pooperačná bolesť u pacienta sa zvyčajne znižuje v priebehu niekoľkých dní.

  Všetci pacienti, ktorí sa podrobili chirurgickej liečbe burzitídy, by sa mali podrobiť rehabilitácii, ktorá im pomôže rýchlo sa vrátiť k plnohodnotnému životnému štýlu. Pacientom sa odporúča:

  • dávať miernu fyzickú aktivitu;
  • masáže;
  • pravidelne trénovať kĺby a svaly;
  • prechádzky (na uľahčenie chôdze sa odporúča použiť barle, špeciálne chodníky alebo trstinu).

  Ľudové lieky

  Mnoho pacientov, u ktorých sa vyskytla burzitída, uprednostňuje liečbu tejto choroby preukázanými ľudovými liečivami. V niektorých prípadoch je takáto terapia v počiatočnom štádiu ochorenia dostatočná na zastavenie zápalového procesu. Liečba ľudovými prostriedkami však môže byť vykonaná iba so súhlasom ošetrujúceho lekára.

  Najúčinnejšie recepty v boji proti burzitíde sú:

  • Teplé obklady z odvarov liečivých bylín: lopúcha, harmanček, ľubovník bodkovaný, rebríček.
  • Denný príjem 250 ml tinktúry medu a octu - lyžica medu a lyžička octu jablčného muštu sa riedia v pohári horúcej vody.
  • Teplé ľanové obklady sa obkladajú.
  • Aplikácia chladu na postihnuté miesto.
  • Lisuje z čerstvých listov kapusty, strúhaných zemiakov alebo repy.

  Skúsenosti s domácou liečbou burzitídy ponúkajú ďalšie metódy vrátane tých najjednoduchších. Napríklad soľný obklad. Jedna polievková lyžica soli sa zriedi pol litra vriacej vody. V roztoku je navlhčená flanelová tkanina alebo hrubá vlna. Na boľavé kĺby naneste obklad a uzavrite lepiacou fóliou.

  Držia päť až osem hodín, najlepšie v noci. Kompresia sa vykonáva raz denne po dobu jedného týždňa. Taký soľný kúpeľ spôsobuje, že tekutina, ktorá sa nahromadila vo vnútri kĺbu, vychádza von. Rovnako je to účinok osmózy.

  Ďalším známym ľudovým liekom na burzitídu je list kapusty. Veľký list bielej kapusty sa trochou zbije dreveným kladivom, aby sa objavila šťava. Potom je postihnuté miesto rozmazané medom a pokryté plachtou navrch - filmom a hrubou handrou. Šťava z kapusty poskytuje dobrý protizápalový účinok v kombinácii s medom.

  Užitočné pri burzitíde na kúpanie s bylinkami alebo ihlami. Na prípravu kúpeľa s odfarbením sena je potrebné priviesť do varu štyri litre vody. Potom nalejte jeden kilogram prachu do vody a pol hodiny varte na miernom ohni. Po tomto, vývar a nalejte do kúpeľa.

  Slávny recept je kúpeľ z ihličia. Pre ňu budete potrebovať veľkú vedro kužeľov a ihličia. Vylejú sa vriacou vodou a potom sa nechajú vylúhovať šesť hodín. Vývar je filtrovaný a používaný na kúpanie.

  Účinný domáci liek na burzitídu je masť založená na mede. Pomer sú dve časti medu (tekuté), tri diely etylalkoholu a ďalšia časť šťavy z aloe.

  V prípade chronickej burzitídy sa med zmieša so skrútenou cibuľou a nastrúhaným mydlom. Bude to trvať libru medu, jednu veľkú cibuľu a tyčinku mydla. Táto zmes sa používa na obklady, ktoré sa robia pred spaním po dobu troch týždňov..

  Podľa recenzií niektorých pacientov má použitie propolisovej tinktúry dobrý účinok. Používa sa na pleťové vody - raz denne po dobu niekoľkých dní.

  Ďalším liekom na burzitídu je balzam s ovocím z gaštanu konského. Na jeho prípravu sa jedna fľaša farmaceutickej žlče zmieša s dvoma pohármi nasekaných gaštanov a jemne nasekanými tromi listami aloe..

  To všetko je zmiešané a pridajte dve poháre alkoholu so silou 70 stupňov. Jedlá s balzamom sa umiestnia na tmavé miesto a nechajú sa tam desať dní. Potom sa zmes použije na obklady, ktoré sa nanášajú na bolesti v noci..

  Prevencia ochorenia

  Môžete zabrániť rozvoju burzitídy. Z tohto dôvodu je dôležité dodržiavať jednoduché preventívne odporúčania. Vykonaním nasledujúcich krokov sa môžete vyhnúť dlhému a často drahému ošetreniu. Musia byť dodržané nasledujúce pravidlá:

  1. Vyhnite sa opakovanej fyzickej aktivite s dôrazom na boky;
  2. Sledovanie telesnej hmotnosti;
  3. Posilniť imunitný systém;
  4. Strávte viac času vonku pri turistike;
  5. Žiť aktívny životný štýl;
  6. Vydajte sa na šport (podľa vášho najlepšieho vedomia).
  7. Oddýchnite si po náročnom dni;
  8. Dostatok spánku (choďte spať súčasne);
  9. Jedzte zdravé potraviny (odstraňte mastné a vyprážané potraviny, ktoré môžu viesť k obezite);
  10. Vzdať sa všetkých zlých návykov;
  11. V prípade potreby noste špeciálnu ortopedickú obuv.
  12. Udržiavajte miernu fyzickú aktivitu zameranú na udržiavanie pružnosti a sily stehenných svalov.

  Ako vidíte, burzitída nie je úplne neškodná choroba a jej príznaky spôsobujú veľa nepríjemností. Je dôležité, aby sa pri včasnej liečbe zápalový proces mohol rozšíriť do okolitých tkanív. Preto je pri prvých príznakoch choroby potrebné poradiť sa s lekárom a začať liečbu ľudovými liekmi alebo liekmi.

  Nikto nie je v bezpečí pred rozvojom burzitídy bedrového kĺbu. Je možné znížiť pravdepodobnosť tejto choroby, ak sa preventívne opatrenia prijmú včas..

  Všetky tieto činnosti budú prospešné nielen pre bedrové kĺby, ale aj pre chrbtové a kolenné kĺby. Dnes môžeme s istotou povedať, že pri dodržaní profylaxie sa riziko vzniku burzitídy mnohokrát znižuje. Prevencia je obzvlášť dôležitá po 35 rokoch, keď sa kĺby osoby začínajú postupne zrútiť a môžu sa ľahko zapáliť..

  Ak je to možné, zabráňte poškodeniu kĺbov a nepríjemným pohybom, nepreťažujte svaly, počas športu používajte ochranné pomôcky. Pred fyzickou námahou sa musíte zahriať, správne zahriať, po hodine - na dokončenie súboru záverečných cvičení.

  Je tiež dôležité starostlivo ošetrovať malé rany v kĺboch, aby sa zabránilo infekcii synoviálneho vaku nebezpečnými mikroorganizmami (najčastejšie stafylokoky a streptokoky)..

  Jedzte viac ovocia a zeleniny, nejedzte rýchle jedlo, vyprážané a mastné jedlá, čo môže viesť k obezite. Pred nadchádzajúcim tréningom by si mali športovci svoje telo „zahriať“. Trávte viac času vonku, chodte na prechádzky. Vzdajte sa zlých návykov a udržujte si zdravý životný štýl.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Liečba pooperačnej kýly, pod vedením doktora lekárskych vied, profesora Agapova Michail Andreeviča, na univerzitnej klinike ISTC MSU pomenovaného po M.V. Lomonosov Ako vyzerá pooperačná prietrž??
  Príčinou pupočnej kýly je pretiahnutie spojivového tkaniva prednej steny brucha a svalovej slabosti, čo vedie k zväčšeniu veľkosti a deformácii pupočného kruhu.
  Predtým, ako začnete používať ľudové lieky, poraďte sa s bylinkárom alebo lekárom s licenciouBolesť je prvým príznakom väčšiny chorôb súvisiacich s chrbticou.