loader

Hlavná

Liečba

Kompletný prehľad o burzitíde bedrového kĺbu: príčiny, príznaky a liečba

Z tohto článku sa dozviete o príznakoch a liečbe burzitídy bedrového kĺbu, o čo ide, o dôvodoch jeho vývoja. Znaky a typy chorôb: trochanterický a ileo-bedrový.

Autor článku: Nivelichuk Taras, vedúci oddelenia anesteziologickej a intenzívnej starostlivosti, pracovná prax 8 rokov. Vysokoškolské vzdelanie v odbore „Všeobecné lekárstvo“.

Burzitída bedrového kĺbu (skrátene TBS) je zápalový proces v periartikulárnych vakoch (bursa) umiestnených vedľa tohto kĺbu. Bursa - dutiny naplnené synoviálnou tekutinou. Znižujú trenie medzi rôznymi tkanivami tela, najčastejšie medzi šľachami alebo kosťami a svalmi kĺbov.

V blízkosti bedrového kĺbu sa nachádzajú 2 hlavné burzy:

 • Špíz - nachádza sa na veľkej ražni bedrovej kosti.
 • Iliao-bedrový - nachádza sa na vnútornom povrchu bedrového kĺbu, pod ileo-bedrovým svalstvom.
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

V súlade s tým existujú 2 hlavné typy burzitídy TBS - trochanterická a bedrovej bedrovej.

V oblasti bedrového kĺbu sa nachádzajú ďalšie 2 periartikulárne vaky - bursa stredného gluteálneho svalu a sciaticko-gluteálny vak - ich zápal je však veľmi zriedkavý.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Príznaky burzitídy sa delia na:

 • lokálne: bolesť zhoršená pohybom nohy, opuch v oblasti bedrového kĺbu;
 • všeobecne: slabosť, poruchy spánku, horúčka.

Pri včasnom ošetrení je možné úplné uzdravenie. Zanedbaná choroba môže kĺb trvale zosilniť..

Traumatickí chirurgovia sa zaoberajú burzitídou TBS.

Príčiny patológie

Najčastejšie príčiny choroby, ako aj rizikové faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj burzitídy TBS:

 1. Poškodenie bedra. Boky na akomkoľvek tvrdom povrchu alebo padanie na jeho vonkajšiu stranu môžu viesť k krvácaniu vo vnútri burzy a zápalu jej stien. Aj keď sa krv rozpustí, môže sa zapáliť sliznica periartikulárneho vaku, čo môže spôsobiť príznaky burzitídy..
 2. Opakovaný stres na kĺb. Burzitída je najčastejšie spôsobená častou „mikrotraumou“. Ľudia, ktorí jazdia na bicykli dlhšiu dobu, behajú alebo stoja, sú náchylnejší k tejto chorobe..
 3. Vek a pohlavie. U žien je väčšia pravdepodobnosť bolesti bedrového kĺbu ako u mužov. Hoci sa burzitída vyskytuje v akomkoľvek veku, ohrozené osoby sú vo veku od 40 do 70 rokov..
 4. Reumatoidná artritída a dna. Ľudia s reumatoidnou artritídou majú zápal synoviálnej artikulárnej membrány, takže sa môžu častejšie objavovať burzitídy. U pacientov s dnou, v ktorej sa akumulujú soli kyseliny močovej vo vnútri kĺbov, je tiež zvýšené riziko vzniku TBS burzitídy..
 5. Choroby, ktoré porušujú biomechanické vlastnosti kĺbu, môžu viesť k rozvoju burzitídy v bedrovom kĺbe. Patria sem: artróza alebo artritída kolenného kĺbu, spondylartróza (poškodenie medzistavcových fazetových kĺbov), skolióza (zakrivenie chrbtice), rôzne dĺžky nôh.
 6. Chirurgia na TBS alebo v jeho blízkosti.
 7. Bakteriálna infekcia bursa. Infekčné lézie periartikulárnych vakov sa nazývajú septická burzitída. Riziko vzniku tohto ochorenia je zvýšené u niektorých chorôb a liekov, ktoré potláčajú imunitný systém tela. Pravdepodobnosť septickej burzitídy je vyššia u pacientov s rakovinou, AIDS, systémovým lupus erythematodes, alkoholizmom, cukrovkou.
 8. Doteraz prenesená burzitída. U pacientov, ktorí už trpia burzitídou TBS, je pomerne vysoká pravdepodobnosť opätovného rozvoja tohto ochorenia..
 9. Rast kostí alebo usadenín vápnika. Kosti nachádzajúce sa v blízkosti bedrového kĺbu a iných mäkkých tkanív môžu byť podráždené rastom kostí (osteofyty) a ukladaním vápnika (malé hromadenie vápnika, ktoré sa zväčšuje a časom stvrdne)..

Charakteristické príznaky

Najčastejším príznakom burzitídy je bolesť bedrového kĺbu. Jeho povaha a umiestnenie závisia od typu periartikulárneho vaku postihnutého touto chorobou.

 • Pľuvateľná burzitída bedrového kĺbu často spôsobuje bolesť na vonkajšom povrchu panvy a stehna, čo sťažuje osobe ležať na tejto strane..
 • Pri iliakálnej bedrovej burzitíde sa cítia bolesti v slabinách a predná časť TBS sa môže dať kolenu..
 • Pri zápale sedacej a glutálnej burzy sa v hornej časti zadku nachádza bolesť.

Syndróm bolesti je intenzívnejší pri nadmernom chôdzi, fyzickom cvičení, horolezeckých schodoch. U mnohých pacientov sa stáva silnejším po dlhodobej imobilite - napríklad po spánku.

Ľudia sa často sťažujú, že syndróm akútnej bolesti obmedzuje pohyblivosť kĺbov a spôsobuje slabosť svalov v postihnutej dolnej končatine.

lokalizácia bolesti s burzitídou bedrového kĺbu

Pri septickej burzitíde je bolesť v oblasti TBS spojená so zvýšenou telesnou teplotou, celkovou slabosťou a únavou. Sčervenanie kože je zaznamenané v blízkosti chorého kĺbu, na dotyk je horúce.

Možné komplikácie

Možné komplikácie burzitídy bedrového kĺbu môžu byť:

 • progresívna alebo chronická bolesť;
 • znížená pohyblivosť;
 • obmedzenie úrovne fyzickej aktivity;
 • ochabnuté chôdze;
 • poruchy spánku - najmä u pacientov, ktorí radi spia na svojej strane.

diagnostika

Pred stanovením diagnózy burzitídy by mal lekár vylúčiť ďalšie choroby, ktoré môžu spôsobiť bolesť v oblasti TBS: artróza, zlomeniny, nádory, problémy s chrbticou.

Na zistenie základnej príčiny existujúcich príznakov lekár vykonáva:

 1. Výsluch pacienta. Lekár sa pýta pacienta na výskyt symptómov, povahu syndrómu bolesti a snaží sa získať dôležité informácie na stanovenie správnej diagnózy..
 2. Vyšetrenie pacienta. Lekár skúma postihnutý kĺb a snaží sa odhaliť prejavy burzitídy: opuchy, bolestivé miesta a miesta s vysokou citlivosťou..
 3. Inštrumentálne vyšetrenie: rádiografia, MRI, počítačová tomografia, ultrazvuk. Pomocou týchto vyšetrovacích metód môžete získať podrobný obraz bedrového kĺbu a mäkkých tkanív nachádzajúcich sa vedľa neho a nájsť kĺbové vaky zväčšené burzitídou..
 4. Aspirácia (príjem) synoviálnej tekutiny s jej ďalším laboratórnym vyšetrením. Ak máte podozrenie na septickú burzitídu, lekár vykoná punkciu (punkciu) periartikulárneho vaku a aspiráciu synoviálnej tekutiny. Výsledná vzorka sa odošle do laboratória na ďalšie štúdium s cieľom zistiť infekciu a určiť jej patogén..

Liečebné metódy

Pri včasnej liečbe je prognóza priaznivá. Pri neskorom alebo nesprávne zvolenom ošetrení je možné narušenie štruktúr kĺbových a periartikulárnych vakov, čo vedie k narušeniu pohyblivosti kĺbov..

Metódy liečby závisia od typu a príčiny patológie:

 • Ak choroba vznikla následkom traumy alebo veľkého zaťaženia kíbu, úľavu možno často dosiahnuť po odpočinku a pri použití iných metód používaných doma.
 • Pri septickej burzitíde je potrebné použitie antibiotík, ktoré bránia ďalšiemu šíreniu infekcie.

Konzervatívne zaobchádzanie

Počiatočná liečba burzitídy bedrového kĺbu je konzervatívna. V podstate môžu pacienti s týmto ochorením dosiahnuť úľavu od svojho stavu pomocou jednoduchých zmien:

 • Znížená fyzická aktivita. Ľudia s burzitídou bedrového kĺbu by sa mali vyhnúť činnostiam, ktoré zhoršujú bolesť v zapálenej burze: sú to športy a predĺžené státie. Je veľmi dôležité neobnoviť fyzickú aktivitu, kým príznaky burzitídy úplne nezmiznú, pretože to môže spôsobiť recidívu choroby..
 • Chladné obklady. Aplikácia ľadu na bolesť kĺbov pomôže zmierniť bolesť a opuch. Trvanie tohto postupu nie je dlhšie ako 10 minút. Odporúča sa vykonať studené obklady po akejkoľvek fyzickej námahe, ktorá môže spôsobiť zápal v periartikulárnom vaku.
 • Nesteroidné lieky s protizápalovým účinkom (NSAID): ibuprofén, celekoxib, naproxén, piroxikam a iné lieky. NSAID môžu zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Ich použitie však môže viesť k vedľajším účinkom (krvácanie do gastrointestinálneho traktu, trombóza, precitlivenosť na slnko), preto by sa mali používať opatrne a nie dlhšie ako 7 dní. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 • Spotrebujte do jedného týždňa, ak je to potrebné, barle alebo trstinu..
 • Fyzioterapia. Váš lekár vám môže predpísať cvičenia na zvýšenie sily a flexibility svalov obklopujúcich TBS. Môžete ich vykonávať sami alebo pod dohľadom rehabilitačného špecialistu, ktorý vás naučí, ako správne napínať svaly stehien a používať iné metódy vrátane masáže..

 • Injekcie kortikosteroidov - hormonálne protizápalové lieky (jedná sa o prednison, dexametazón, betametazón, triamcinolón). Zavedenie kortikosteroidov a lokálnych anestetík (novokain, lidokaín, ropivakaín) do dutiny zapálenej burzy môže rýchlo zmierniť príznaky choroby, čo dočasne (na niekoľko mesiacov) alebo trvalé zlepšenie. Toto je jednoduchý a efektívny spôsob, ktorý sa môže vykonávať ambulantne (t. J. V nemocnici bez hospitalizácie). V prípade návratu bolesti môže byť potrebná druhá injekcia..
  Zavádzanie kortikosteroidov je extrémne opatrenie, používa sa v prípadoch, keď nie sú použiteľné iné metódy alebo neposkytujú úľavu, pretože kortikosteroidy vedú k deštrukcii tkaniva v mieste vpichu. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 • Antibiotiká. Septická burzitída je liečená antibakteriálnymi liekmi. Liečba sa zvyčajne začína liečivom zo skupiny cefalosporínov 2-3 generácií alebo chránených penicilínov. Ak nedôjde k zlepšeniu v liečebnom procese, potom sa očistiteľný obsah naočkuje na identifikáciu patogénu. Na základe toho si môžete vybrať liek, na ktorý je patogén citlivý.
 • Pri významnom zvýšení veľkosti zapálenej burzy lekár odporúča prepichnutie dutiny a príjem tekutín, vďaka čomu je možné znížiť tlak vo vnútri a zmierniť príznaky.

  chirurgia

  Chirurgický zákrok pri burzitíde bedrového kĺbu je veľmi zriedkavý. Ak sú všetky metódy konzervatívnej liečby neúčinné, uchyľujú sa k chirurgickým zákrokom:

  1. Bursektómia - odstránenie postihnutého periartikulárneho vaku otvorenou alebo laparoskopickou metódou.
  2. Šľachovitá chirurgia a operácia bedrovej kosti. Ak je burzitída spôsobená problémami s iliakálnymi tibiálnymi šliach alebo inými, sú chirurgicky korigované.
  3. Vyrezanie väčšieho trochanteru stehennej kosti, počas ktorého chirurg odstráni 5–10 mm vyčnievajúcej kosti. Operácia znižuje trenie a napätie, ktoré spôsobuje bolesť..

  Alternatívne metódy liečby

  Mnoho ľudí sa snaží vyrovnať s príznakmi burzitídy pomocou tradičnej medicíny. Najprv by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom, pretože pri klinických prejavoch burzitídy sa môžu ukrývať ďalšie nebezpečnejšie choroby..

  Tu sú niektoré populárne recepty:

  1. Kompresory s ricínovým olejom

  Navlhčite kúsok mäkkého tkaniva ricínovým olejom a pripevnite ho na postihnuté miesto. Prikryte polyetylénom zhora. Pre vyššiu účinnosť môžete pripojiť teplú (nie horúcu) vyhrievaciu podložku. Nechajte pôsobiť 30 minút, potom olej umyte teplou vodou a mydlom. Tento postup sa najlepšie vykonáva pred spaním..

  Trvanie kurzu - 7 dní.

  2. Stlačuje sa strúhaným zázvorom

  Nastrúhajte čerstvý zázvor na jemnom strúhadle. Pripojte strúhaný zázvor k problémovému kĺbu, zakryte mäkkou handričkou a polyetylénom.

  Trvanie kompresie je 30 minút. Ak dôjde k silnému pocitu pálenia, prerušte skôr! Priebeh liečby nie je obmedzený.

  3. Infúzia kôry bielej vŕby

  1 polievková lyžica nasekanú bielu vŕbu kôru, nalejte 250 ml vriacej vody, nechajte ju variť v termoske 4 hodiny. kmeň.

  Vezmite 1 polievkovú lyžicu. 30 minút pred jedlom 3-krát denne. Liečba trvá 1 mesiac.

  prevencia

  Aj keď nie vždy je možné zabrániť burzitíde bedrového kĺbu, existujú spôsoby, ako znížiť pravdepodobnosť jeho rozvoja a zabrániť zhoršeniu stavu..

  • Minimalizujte opakujúci sa stres v bedrách.
  • Sledujte svoju váhu.
  • Používajte ortopedické topánky s rôznymi dĺžkami nôh..
  • Udržujte silu a pružnosť svalov obklopujúcich TBC.

  Prognóza na zotavenie

  Prognóza tohto ochorenia je priaznivá..

  Zvyčajne môžu byť príznaky bedrovej burzitídy úplne odstránené konzervatívnou liečbou..

  V niektorých prípadoch však toto ochorenie vedie k rozvoju chronickej bolesti..

  Ako rozpoznať a liečiť burzitídu bedier?

  Kód ICD-10: M70.6 (burzitída väčšieho trochanteru stehennej kosti), M70.7 (ostatná burzitída stehien)

  Burzitída bedrového kĺbu je ochorenie, ktoré je spojené so zápalom obsahu synoviálneho vaku (bursa)..

  Bursa alebo kĺbový vak je vak naplnený gélovou tekutinou, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov a znižuje trenie kĺbov proti sebe..

  Burzitída bedrového kĺbu môže ovplyvniť ischiadický, iliakálny hrebeň alebo trochanterický vak bedrového kĺbu..

  Príčiny choroby

  Okolo bedrového kĺbu sa nachádza niekoľko synoviálnych vakov, pretože táto časť kostry je vystavená veľkému stresu. Príčiny všetkých brušných burzitíd sú približne rovnaké:

  • silná a pravidelná fyzická aktivita na bedrový kĺb;
  • intenzívny športový výcvik;
  • podchladenie;
  • rôzne choroby, vrodené anomálie a patológie (artróza, artritída, depozícia solí, rôzne dĺžky končatín);
  • obezita;
  • pasívny životný štýl;
  • predtým vykonané operácie bedrového kĺbu, zranenia a zranenia;
  • starší vek;
  • infekčné poškodenie kĺbového vaku;
  • metabolické poruchy.

  Hlavné typy burzitídy bedrového kĺbu: charakteristické príznaky

  Príznaky choroby závisia od umiestnenia zapáleného kĺbového vaku, pretože sa v každom prípade líšia.

  Ischiatická burzitída

  Taška na sedací kĺb je umiestnená v mieste, kde sa kostrový sedací tubercle spája so svalmi. Pri zápale sedacieho burzy sa u človeka vyvinú príznaky silnej bolesti na hornom stehne, ktoré sa zvyšujú aj pri minimálnom zaťažení..

  Ischiatická burzitída bedrového kĺbu sa často prejavuje pri pokuse ohyb alebo vyrovnanie kĺbu, pri šplhaní na naklonenom povrchu a tiež pri dlhodobom sedení na niečom tvrdom..

  Acetabular (ražňa)

  Trianterický vak na kĺb sa nachádza mimo stehna. Ochorenie často postihuje iba túto časť bedrového kĺbu, objavuje sa trochanterická burzitída. Pri acetabulárnej burzitíde sa na vonkajšom stehne objavuje silná bolesť, takže príznaky bolesti sa objavujú aj pri ležaní na poranenej strane..

  Je takmer nemožné spať. Pri šplhaní po schodoch dochádza k pálčivej bolesti v nohách a podporuje pohyb osoby. Pľažková burzitída sa vyskytuje dvakrát častejšie ako iná burzitída bedrového kĺbu. Takéto ochorenie sa často diagnostikuje u žien stredného a staršieho veku, ako aj u športovcov..

  Hrebeň na hrebeni

  Brušná hrebeňová lopatka je umiestnená na vnútornej strane femorálneho kĺbu. Ak je zapálená, bolesť sa šíri na prednú, vnútornú stranu stehna a dáva slabiny.

  1. Pálenie.
  2. Ostrá a postupne sa zvyšujúca bolesť bedrového kĺbu. Keď zápal práve začína, objaví sa silná bolesť, bod bolesti sa nachádza nad zapáleným vakom. Ako sa burzitída vyvíja, bolesť sa postupne mení z akútnej na bolesť, pričom pokrýva stále väčšiu oblasť.
  3. Letargia a apatia v dôsledku neustálej bolesti, straty pracovnej kapacity.
  4. Poruchy spánku.
  5. Nie je možné úplne ohnúť a uvoľniť spodnú časť končatiny.
  6. Po dlhšom chôdzi nepohodlie pri lezení po schodoch.
  7. Hnisanie pri kontakte s infekciou bursa.
  8. Horúčka.
  9. Opuch. Objaví sa v dôsledku zranenia. Najskôr sa nádor stáva viditeľným, ale postupne sa zmenšuje a mizne.

  Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, je to príležitosť konzultovať s lekárom. Koniec koncov, čím skôr sa liečba začne, tým rýchlejšie sa uľaví.

  Komplikácie chorôb

  Burzitída bedrového kĺbu, ak sa nelieči, sa môže stať chronickou.

  V tomto prípade sa všetky kapsuly bedrového kĺbu zapália, čo obmedzuje jeho pohyblivosť. Aby sa predišlo komplikáciám aj po operácii, je potrebné posilniť imunitný systém, vyriešiť problém nadváhy, tráviť viac času na čerstvom vzduchu, chôdzou a posilňovaním dolných končatín, opustiť zlé návyky.

  Ak sa ischiadická, ilická, trochanterická burzitída stane chronickou, bolesť postupne ustupuje, je menej výrazná, v mieste postihnutej burzy je mierny opuch guľatého tvaru a jemnej konzistencie. V chronickej podobe je zachovaná kĺbová funkcia.
  "alt =" ">
  Keď je bursa infikovaná mikróbmi, vyvíja sa hnisavá burzitída bedrového kĺbu. Pri pokuse o kyčel na bok sa pozoruje ostrá bolesť. Pred stehnom sa tvorí opuch. Nie je možné úplne ohnúť alebo ohnúť stehno, takže je neustále v ohnutej polohe.

  diagnostika

  Pacient sa podrobuje sérii vyšetrení, podľa výsledkov ktorých je liečba predpísaná:

  1. Vizuálna kontrola a prehmatanie bolestivého kĺbu.
  2. Vzorka Ober. Toto je ďalší test na únos bedra. Ak sa vyskytne burzitída, bude taký pohyb extrémne ťažký a spôsobí silnú bolesť.
  3. X-ray na identifikáciu osifikovaných oblastí.
  4. MRI Identifikuje oblasti zápalu a akumulácie exsudátu.

  "alt =" ">
  Diagnóza zápalového procesu bedrového kĺbu je trochu ťažká kvôli jeho hlbokému umiestneniu a pokrytiu svalov. Preto je založený na analýze sťažností pacientov a röntgenovom vyšetrení. MRI je potrebné na detekciu osteofytov v periartikulárnom vaku a na vylúčenie rozvoja artritídy.

  terapia

  Pri zápale synoviálneho vaku bedrového kĺbu je prvotným cieľom odstránenie syndrómu bolesti. Je potrebné zabezpečiť úplný odpočinok postihnutého kĺbu, aby sa minimalizovalo zaťaženie pri pohybe.

  Predpisuje liečbu liekmi proti bolesti a protizápalovými liekmi.

  Na úľavu od bolesti sa používajú hormonálne lieky a lokálne anestetiká. V pokročilých prípadoch sa liečba burzitídy bedrového kĺbu vykonáva v ambulantnom prostredí, spočíva v jedinej injekcii silných liekov do zapálenej burzy. Ak sa znova objaví exacerbácia, vykoná sa ďalšia injekcia.

  Aby sa predišlo opakovaniu ochorenia, mali by sa použiť: prírodné chondroprotektory, ktoré normalizujú prísun krvi do chrupavky a kĺbového tkaniva. Antioxidanty, ktoré vyživujú kĺbové tkanivo, rýchlo obnovujú mikrocirkuláciu krvi (napríklad dihydroquercetín). Užitočné biologicky aktívne prísady na báze včelárskych výrobkov.

  Infekčná burzitída by sa mala liečiť antibiotikami. Liečba neinfekčnej burzitídy sa uskutočňuje pomocou ľadovej kompresie, protizápalových a analgetík. Niekedy môže byť potrebná aspirácia (vyčerpanie exsudátu zo synoviálneho vaku).

  Neinfekčná burzitída sa môže liečiť injekciou kortizónu v oblasti burzy, niekedy spolu s anestetikom. Takéto ošetrenie sa obvykle uskutočňuje po aspiračnom postupe. Ak existuje veľké množstvo exsudátu, čerpá sa z dutiny vaku a tam sa zavádzajú lieky..

  Po odstránení akútneho zápalu a bolesti je predpísaná fyzioterapia.

  Fyzioterapeutická liečba

  • Ozokeritové a parafínové kúpele.
  • Mikrovlnná terapia.
  • Massotherapy.
  • Indukčná terapia.
  • elektroforéza.
  • UHF.
  • Cvičebná terapia.
  • Suché teplo.

  operácie

  Chirurgická liečba sa predpisuje iba v prípade, ak ischiatická, iliakálna skalp, trochanterická burzitída nie je vhodná na konzervatívnu liečbu, zápaly a bolesti nezmiznú.

  V tomto prípade je predpísaná excízia artikulárneho vaku. Aktívne sa používa artroskopia, pri ktorej sa vykonáva malá disekcia stehna a zavádza sa prístroj, ktorý umožňuje lekárovi kontrolovať nástroje na odstránenie burzy..

  Takáto operácia je dobre tolerovaná pacientmi, funkcia bedrového kĺbu nie je narušená a ľudia sa po operácii zotavujú veľmi rýchlo.Odtok sa často používa na odstránenie exsudátu z zapálenej burzy. Pri závažnej forme ochorenia sa vykonáva burzektómia, pri ktorej sa úplne odstráni celý vak na kĺb spolu s jeho obsahom..

  prevencia

  Po operácii by mal človek podstúpiť rehabilitačný kurz, ktorý mu pomôže rýchlejšie sa zotaviť. Obdobie rehabilitácie zahŕňa:

  • stála, ale mierna fyzická aktivita, tréning svalov dolných končatín;
  • pri používaní palice alebo špeciálnych chodcov sú potrebné denné prechádzky;
  • maximálne zníženie zaťaženia bedrového kĺbu, obmedzenie fyzickej aktivity, ktoré vyvoláva zápal synoviálneho vaku;
  • kontrola telesnej hmotnosti;
  • ak sa burzitída vyvinula z dôvodu rôznych dĺžok nôh, mali by sa nosiť špeciálne ortopedické pomôcky;
  • mali by ste si pravidelne chodiť dobre odpočívať.

  Burzitída bedrového kĺbu sa najčastejšie lieči konzervatívnou liečbou..

  Použitie protizápalových liekov v kombinácii s anestetikami úplne zmierňuje príznaky bolesti a zápalu za 5, maximálne 7 dní. A prevencia zabráni opakovaniu choroby.

  Burzitída bedrového kĺbu: príznaky a liečba

  Zápal synoviálneho periartikulárneho vaku bedrového kĺbu sa nazýva burzitída. Synoviálny vak je malá dutina potiahnutá synoviálnou membránou. Synoviálny vak hrá úlohu tlmiča nárazov pri kĺzaní svalov vzhľadom na kosti. S rozvojom burzitídy okolo kĺbu sa môže zapáliť niekoľko synoviálnych vakov naraz.

  V nemocnici Yusupov sú rehabilitovaní pacienti s chorobami pohybového ústrojenstva a kĺbov. Po konzultácii s ortopedickým chirurgom je pacient odoslaný na diagnostické testy. V nemocnici môžete získať MRI, CT, RTG, ultrazvukové vyšetrenie, otestovať sa, získať radu od iných odborníkov. Podľa výsledkov štúdie sú predpísané liečebné a rehabilitačné opatrenia.

  Burzitída bedra

  Burzitída bedrového kĺbu sa môže vyvinúť v sedacích vakoch, iliak-lastúre, trochanterických synoviálnych vakoch. Výčnelok kosti stehennej kosti (veľký trochanter) je pokrytý synoviálnym vreckom. Po zranení alebo v dôsledku infekcie sa môže objaviť zápal synoviálneho vaku alebo jeho podráždenie. Pacient má silnú bolesť v oblasti bedier. Najčastejšie sa takýto zápal vyvíja u športovcov a žien. Zápal trochanterického synoviálneho vaku sa nazýva trochanteritída alebo trochanterická burzitída.

  Na druhej strane (vnútornej) stehennej kosti je synoviálny vak iliakálneho hrebeňa, ktorý sa môže tiež zapáliť. Zápal synoviálneho vaku iliakového hrebeňa je zriedkavý, bolesť pri zápale spôsobuje slabiny. Synoviálny vak iliak-lastúry sa nachádza vedľa kĺbu, jeho zápal sa často mylne považuje za zápal kĺbov (zápal bedrového kĺbu samotný). Zápal sedacieho synoviálneho vaku je sprevádzaný bolesťou, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou.

  Burzitída postihuje najčastejšie ženy stredného a staršieho veku, u mužov je oveľa menej bežná. Je to kvôli štrukturálnym vlastnostiam kostry ženy, širšej panve, ktorá prispieva k treniu mäkkých tkanív na veľkej trochanter stehennej kosti.

  Burzitída bedrového kĺbu: príznaky

  Príznaky burzitídy bedrového kĺbu sa prejavujú vo forme:

  • pálivé pocity v bedre;
  • bolesť počas spánku, poruchy spánku;
  • bolesť bedrového kĺbu, bolesť sa postupne zvyšuje alebo ostáva;
  • obmedzenie pohybu kĺbov pri lezení po schodoch, dlhá chôdza, dlhé sedenie na tvrdých povrchoch;
  • slabosť;
  • malátnosť;
  • edém bedra;
  • zvýšenie teploty;
  • hnisavý proces v oblasti synoviálneho vaku.

  Hlavnými dôvodmi rozvoja burzitídy sú tieto faktory:

  • zakrivenie chrbtice (skolióza), rôzne dĺžky nôh, vrodené patológie vývoja pohybového aparátu, choroby chrbtice (artritída, artróza bedrovej oblasti);
  • reumatické choroby;
  • osteofyty;
  • veľká fyzická námaha na bedrový kĺb;
  • nadváhou;
  • poranenia bedier a stehennej kosti;
  • fyzická nečinnosť;
  • podchladenie;
  • operácia bedra;
  • diabetes;
  • ochorenie štítnej žľazy, hormonálna nerovnováha;
  • starší vek;
  • infekčná infekcia.

  Prvým príznakom burzitídy je silná bolesť, ktorá spôsobuje, že pacient vyhľadá lekársku pomoc. Lekárske vyšetrenie pomôže určiť zmeny v stave bedrového kĺbu, umiestnení zapáleného synoviálneho vaku. Potom môže byť pacient poslaný na niekoľko štúdií - MRI, röntgen, Ober test (na únosy bedra)..

  Burzitída bedrového kĺbu: liečba

  Liečba burzitídy sa začína menovaním protizápalovej terapie. Hormonálna terapia sa môže predpisovať pacientovi, v prípade závažného priebehu ochorenia sa často uchyľuje k chirurgickej liečbe - minimálne invazívnej chirurgii. Vyžaduje sa obmedzenie pohybu v oblasti stehien, čo umožňuje zmierniť bolesť a obmedziť zaťaženie bedrového kĺbu (posteľová opierka). Fyzioterapeutické procedúry sú predpísané: terapeutická masáž, cvičebná terapia (individuálny tréningový program), elektroforéza, UHF, aplikácie parafínu alebo ozokeritu a ďalšie fyzioterapeutické procedúry.

  V nemocnici Yusupov pracuje rehabilitačný program pre pacientov s ochorením bedrových kĺbov. Cvičebné fyzioterapeutické cvičenia pomáhajú posilňovať svalové svaly zamerané na napínanie napínača širokej fascie stehien alebo otibiálneho traktu. Môžete sa dohodnúť na návšteve u lekára zavolaním do nemocnice Jusupov.

  Príznaky burzitídy bedrového kĺbu a spôsoby jeho liečby

  Burzitída TBS je aseptický alebo infekčný zápal synoviálneho vaku bedrového kĺbu, ktorý vykonáva tlmiacu funkciu. Ochorenie sa vyvíja po rôznych zraneniach, podchladení, ťažkej fyzickej námahe, nadváhe a vrodených malformáciách pohybového aparátu. Pacienti sa sťažujú na akútnu bolesť, nevoľnosť a obmedzenie pohyblivosti. Liečia patológiu lekársky alebo používajú chirurgické metódy liečby.

  Príčiny burzitídy

  Časté preťaženie šliach a svalov počas intenzívneho športového tréningu, keď človek opakovane opakuje rovnaké pohyby, vedie k rozvoju burzitídy..

  Môže to byť beh, jazda na bicykli, preťahovanie prednej časti stehna, horolezecké schody, prepracovanie.

  Iné príčiny burzitídy:

  • mechanické poranenia kĺbu, pád;
  • chronické ložiská infekcie v tele;
  • alergická diatéza;
  • reumatoidná artritída;
  • ostré oslabenie imunitného systému;
  • neaktívny životný štýl;
  • obezita;
  • zhubné nádory;
  • chirurgické operácie, výmena kĺbov;
  • tvorba osteofytov;
  • asymetria chodidla.

  Intenzívne zaťaženie bedrového kĺbu spôsobuje zvýšený tlak, rozvoj akútneho zápalového procesu.

  Infekčný typ burzitídy sa vyvíja, keď patogénne mikroorganizmy vstupujú do dutiny vaku počas chirurgických zákrokov, otvorených zranení alebo chronického zamerania sa na bakterémiu. Ak nie je možné zistiť povahu vývoja choroby, etiológia je idiopatická.

  Typy burzitídy TBS

  Ochorenie je klasifikované podľa miesta patologického procesu, príčin a povahy exsudátu v dutine burzy. Klinické prejavy burzitídy a stupeň bolesti sa rozlišujú v závislosti od typu..

  Vzhľadom na pôvodcu infekcie je choroba špecifická (tuberkulóza, syfilis, kvapavka) a nešpecifická, vyvolaná stafylokokmi alebo streptokokmi..

  S nástupom zápalového procesu sa v dutine vaku hromadí veľké množstvo tekutiny, v závislosti od zloženia sa choroba klasifikuje:

  • hemoragická burzitída je diagnostikovaná pri plnení burzy krvou;
  • hnisavý typ sa vyskytuje na pozadí poškodenia infekčným tkanivom;
  • fibrinózny exsudát sa hromadí, keď sa fibrín ukladá do dutiny vaku;
  • vápnitá burzitída je charakterizovaná hromadením vápnika v stenách synoviálneho vaku;
  • početný typ je sprevádzaný tvorbou kameňov zo solí.

  Počas diagnózy sa infikovaná burzitída a aseptické bunky oddeľujú bez prítomnosti patogénnych baktérií v synoviálnej tekutine.

  Vzhľadom na klinický priebeh je burzitída akútna a chronická..

  V akútnom štádiu sa príznaky zreteľne prejavujú, prejavuje sa výrazným bolestivým syndrómom, narušením celkového stavu, opuchom a začervenaním kože. Pri chronickej burzitíde sa príznaky choroby zmierňujú a pravidelne sa objavujú relapsy.

  Trochanteritis

  Hlboká trochanterická burzitída bedrového kĺbu sa vytvára s aseptickým zápalom vaku, ktorý sa nachádza v oblasti zadného výčnelku trochanteru (trochanter major) stehennej kosti. Tento typ patológie je diagnostikovaný najčastejšie, trpia to najmä obézne ženy stredného veku: je to kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry panvy, zvýšenému tlaku na kĺb a konštantnému treniu mäkkých tkanív na ražni. Pocity bolesti s trochanteritídou sú lokalizované z boku vyčnievajúcich kostí na stehne, narušujú v noci, počas spánku na boku, poskytujú zadok, koleno.

  Iliakálna skalpová burzitída

  Poloha zápalovej burzitídy synoviálneho vaku iliak-skalpu v bedrovom kĺbe je pred bedrovo-bedrovým svalom, bursa sa nachádza pozdĺž povrchu TBS kapsuly, takže príznaky sa môžu podobať koxitíde. Bolesť sa vyskytuje na prednej strane stehna pod trieslovým väzom, zväčšuje sa s predlžovaním a únosom končatiny. Tento typ ochorenia sa zvyčajne vyskytuje na pozadí artritídy alebo mechanického poškodenia..

  Sciatic-gluteal lokalizácia burzitídy

  Ischiatická burzitída sa vyvíja so zápalom synoviálnej burzy umiestnenej v oblasti fixácie glutálneho svalu a šľachy k sedaciemu tuberkulátu. Nepohodlie narušuje pacienta pri ohýbaní bedra, pri sedení, chôdzi a pritláčaní postihnutej oblasti.

  Bursa sa môže zapáliť častým cyklovaním, patológia sa nazýva aj „tkáčska“ choroba, pretože sa často diagnostikuje u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života a trávia veľa času pri počítači.

  ICD-10 kód

  Podľa medzinárodného systému klasifikácie chorôb je burzitída väčšieho trochanteru stehennej kosti označená M70.6, ischiadická - M70.7, nešpecifikovaná - M70.9, iná burzitída - M70.8. Patológia sa týka chorôb mäkkých tkanív spojených so zaťažením, preťažením a tlakom..

  Klinické príznaky burzitídy TBS

  Hlavným príznakom choroby je bolesť bedrového kĺbu, jej umiestnenie závisí od toho, ktorý vak je postihnutý. Pri trochanterickej burzitíde sa môže objaviť diskomfort na vonkajšom povrchu stehna, forma patológie ileo-scallop je charakterizovaná diskomfortom v prednej slabine a sedací sval spôsobuje intenzívnu bolesť v oblasti gluteálnej oblasti..

  V akútnom priebehu bolí pálenie, koleno, spodná časť chrbta, sa stáva príčinou nespavosti, neskôr sa nudí. Koža nad zapáleným synoviálnym vakom je červená, na dotyk horúca, tkanivá sú edematózne, majú jemnú konzistenciu. Kvapalina sa hromadí v dutine vaku, počas procesu infekcie sa tvoria hnisavé hmoty. V takýchto prípadoch bolesť obťažuje človeka, zvyšuje sa telesná teplota, objavuje sa zimnica, chuť do jedla sa zhoršuje.

  Z dôvodu ťažkého nepohodlia nemôžu pacienti pohybovať končatinami v plnej sile, je ťažké chodiť, snažia sa zaujať pohodlnú polohu, zvyčajne k úľave dochádza pri miernom ohnutí a zatiahnutí nohy do strany..

  Bolesť môže byť konštantná, postupne sa zvyšovať v priebehu niekoľkých dní alebo môže dôjsť k prudkému výskytu. Pacienti si všimli, že príznaky choroby sa objavia okamžite po páde alebo zranení.

  diagnostika

  Pri vyšetrení pacienta lekár venuje pozornosť lokalizácii a povahe bolesti. Osoba sa sťažuje na nočné útoky, ktoré sa objavia pri ležaní na postihnutej strane tela. U športovcov sa vyskytuje nepríjemný pocit, keď sa zvyšuje intenzita tréningu. Pri infekčných chorobách existuje hypertermia, príznaky všeobecnej intoxikácie tela.

  Čo musíte preskúmať?

  Lekár skúma oblasť panvy. Pri palpácii kostí, kĺbov, ohybe, roztiahnutí, únose alebo roztiahnutí končatiny sa v oblasti bedrového kĺbu zaznamená výrazná bolesť. Vizuálne viditeľné oblasti sčervenania pokožky, opuch môže byť mierne viditeľný, ale pri skúšaní sa zaznamená hromadenie tekutín. Pri infekčnej burzitíde sú mäkké tkanivá zhustené a ostro bolestivé.

  Ako prieskumu?

  Jednou z vysoko informatívnych diagnostických metód je Ober test. Noha je ohnutá v uhle 90 ° a pomaly odložená nabok a potom sklopená. Ak je ileo-holenná fascia napnutá, končatina sa úplne nerozťahuje.

  Zistenia z vyšetrenia a prieskumu sú zvyčajne dostatočné na stanovenie diagnózy. Môžu sa predpísať ďalšie štúdie s cieľom vylúčiť zranenia, iné choroby s podobnými príznakmi, vyhodnotiť stav kostí a chrupavky kĺbu.

  Punkcia synoviálnej tekutiny sa používa na bakteriologickú analýzu a stanovenie pôvodcu infekčného procesu.

  Na röntgenovom žiarení sú viditeľné kalcifikácie a osteofyty. CT, artroskopia a ultrazvuk môžu vizualizovať hromadenie tekutiny v kĺbovom vaku, príznaky zápalu.

  Na koho sa obrátiť?

  Traumatológ, chirurg, ortopéd alebo reumatológ vykonáva vyšetrenie a predpisuje liečbu burzitídy. V období zotavenia je terapia vykonávaná chiropraktikom, lekár tiež predpisuje preventívne postupy. Fyzioterapeut predpisuje ďalšie terapeutické opatrenia, ktoré urýchľujú regeneráciu poškodených tkanív.

  Spôsoby liečenia burzitídy TBS

  Na odstránenie príznakov burzitídy bedrového kĺbu sa vyžaduje liečba protizápalovými liekmi, chondroprotektormi a lokálnymi injekciami steroidných hormónov. Ak sú konzervatívne metódy neúčinné, vykoná sa chirurgický zákrok.

  Fyzioterapeutické postupy

  Terapia burzitídy TBS začína obmedzením záťaže na kĺb, zmiernením akútneho zápalu a bolesti. Po zmiernení stavu sú predpísané protahovacie cvičenia ileo-tibiálnej fascie a posilnenie svalov gluteus maximus. Komplex tried fyzickej terapie sa vyberá individuálne pre každého pacienta.

  Na ošetrenie sa používa priebeh elektroforézy, laser, decimetrická mikrovlnka, magneto, kryoterapia, naftalán. Procedúry pomáhajú zmierniť svalové kŕče, uvoľniť šľachy, znížiť kompresiu nervových zakončení.

  Lieky proti burzitíde

  Na zmiernenie akútnej bolesti, opuchu a zápalu sa pacientom predpisujú nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Ibuprofen), s hnisavou burzitídou, antibiotikami a hormonálnymi liekmi. Lokálne aplikujte masti s NSAID.

  Lokálne injekcie glukokortikoidov s anestetikami do zapálenej burzy pomáhajú rýchlo zastaviť útok. Injekcia sa podáva na najbolestivejšom mieste. Punkcia synoviálneho vaku sa vykonáva na odstránenie prebytočnej tekutiny a zníženie tlaku na okolité tkanivá, nervové zakončenie. Liečba liekom vám umožňuje eliminovať bolestivé príznaky, opuchy a obnoviť pohyblivosť končatín v krátkom čase.

  Chirurgické odstránenie burzy

  Chirurgická liečba burzitídy bedrového kĺbu je indikovaná pre neúčinnosť konzervatívnej terapie a fyzioterapie. Zapálené vrecko sa odstráni artroskopickou metódou (burzektómia). Operácia je minimálne invazívna, prístup k postihnutým tkanivám sa získa pomocou 2 malých rezov. Do dier sa zavádza videokamera a špeciálne nástroje.

  Zapálené fragmenty sa vyrezávajú, aby sa uvoľnilo napätie ileu, vytvorí sa femorálny kondyl v tvare Z.

  Odstránenie buriny otvorenou burektómiou sa používa zriedka: je traumatickejšie, často spôsobuje komplikácie, rehabilitačné obdobie je dlhé.

  Ľudové lieky

  Ako liečiť burzitídu bedra doma? Okrem konzervatívnych liečebných metód je možné použiť ľudové liečivá na báze liečivých bylín. Alternatívne lekárske predpisy sa môžu používať iba po konzultácii s lekárom a pri absencii kontraindikácií.

  obklady

  Lokálne aplikácie od odvarov harmančeka, šalvie, ľubovníka bodkovaného, ​​kvetov nechtíka, koreňa valeriána pomáhajú zmierniť akútnu bolesť, opuch, podráždenie a zápal. Byliny sa varia vriacou vodou, trvajú na tom a ochladia sa na izbovú teplotu. Vo filtrovanej tekutine je kúsok gázy zvlhčený a aplikovaný na bolestivý kĺb.

  Pri hnisavej burzitíde môžete byť ošetrený obkladom kapusty alebo plátom Kalanchoe naolejovaným medom. Takýto nástroj poskytuje dobrý terapeutický výsledok: podporuje vstrebávanie prebytočnej tekutiny, má analgetický a antioxidačný účinok.

  Liečivé kúpele

  Na zmiernenie stavu sa môžete kúpať s eukalyptom, jedľovým olejom, odvarmi z liečivých bylín, sena. Procedúry pomáhajú relaxovať, znižujú akútnu bolesť. Domáca liečba sa môže vykonávať 2-3 krát týždenne až do úplného zotavenia.

  Infúzie a odvarky

  Na liečenie chronickej burzitídy sa podáva alkoholická infúzia propolisu alebo perga. Na jeho prípravu sa naleje 20 g včelieho produktu do 200 ml vodky a trvá 10 dní na tmavom mieste. Tento liek sa používa na obklady, trecie TBS.

  Vonkajšie spracovanie sa môže vykonať aj týmto spôsobom: 20 olúpaných plodov gaštanu konského sa musí naliať do 0,5 l vodky, pridať ½ lyžičky šťavy z aloe vera a 1 fľaštičku lekárskej žlče. Použitie tohto lieku urýchľuje odtok krvi zo zapálenej burzy, zmierňuje opuchy a bolesť.

  Rehabilitácia

  Trvanie obdobia zotavenia závisí od liečby, závažnosti ochorenia, prítomnosti sprievodných patológií a stavu imunitného systému..

  V priemere trvá rehabilitácia od 2 týždňov do 2 mesiacov.

  Najdlhšia doba zotavenia je pozorovaná pri chronickej hnisavej burzitíde a po otvorenej chirurgii.

  prevencia

  Medzi opatrenia na prevenciu burzitídy TBS patrí:

  • kontrola množstva fyzickej aktivity;
  • včasná liečba sprievodných chorôb;
  • Pred silovým tréningom by sa mali vykonať rozcvičovacie a napínacie cviky;
  • cvičenia na posilnenie unesených svalov stehna;
  • príjem vitamínov s prídavkom vápnika, fosforu;
  • vyvážená strava;
  • zdravý životný štýl.

  Okrem preventívnych odporúčaní je potrebné vylúčiť faktory vyvolávajúce rozvoj burzitídy. Platí to pre ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou, športom..

  Možné komplikácie a prognóza liečby

  Pokiaľ sa liečba trochanterovej burzitídy bedrového kĺbu (sedacieho, povrchového a hlbokého) nevykonáva včas, stáva sa chronickou.

  Môže sa vyvinúť zápal TBS kapsuly, môže byť znížená pohyblivosť kĺbových kĺbov. Tvorí sa zápal pľúc: človek nie je schopný vychýliť a úplne natiahnuť končatinu. V pokročilom štádiu je potrebné chirurgické odstránenie vaku.

  Prognóza akútnej burzitídy je priaznivá. Včasná liečba umožňuje rýchle obnovenie funkcie panvového kĺbu, zníženie rizika komplikácií, zdravotného postihnutia pacienta. Príznaky akútneho zápalu zmiznú za 5 až 10 dní, chronická forma patológie vyžaduje dlhšiu liečbu.

  Burzitída - príčiny, príznaky, diagnostika, liečba a metódy prevencie

  Poškodenie bedrového kĺbu pri burzitíde sa prejavuje bolesťou, vysokou telesnou teplotou, celkovou nevoľnosťou a obmedzenou pohyblivosťou. Patológia v akútnej a subakútnej forme je vhodná na konzervatívnu liečbu. Všetky príznaky zápalu vymiznú po užití liekov, pri použití ľadových obkladov a pozorovaní odpočinku v posteli. A pri chronickej, pomalej burzitíde bedrového kĺbu sa pacientom odporúča chirurgická liečba.

  Čo je burzitída bedrového kĺbu

  Jedná sa o zápalový proces sústredený v periartikulárnom vaku, ktorý znižuje uvoľňovanie kĺbovej tekutiny a tým významne zvyšuje zaťaženie bedrového kĺbu, čo prispieva k jeho poraneniu. Takto sa stráca amortizácia tuhej štruktúry a v patologickom procese sú už zapojené trochanterické, ischiálne a iliakálne lastúry. Podľa symptómov stehno naďalej silno bolí a pri absencii včasnej liečby nadobúda akútna bolesť stály, opakujúci sa a zosilňujúci charakter. Toto ochorenie má kód pre ICD-10 M71.1.

  Komplikácie a prognózy

  Pri včasnom zistení patológie je prognóza najčastejšie priaznivá. Ak neexistujú žiadne komplikácie, môže sa pacient do niekoľkých mesiacov vrátiť do aktívneho života.

  Komplikáciou je prechod patológie do chronickej formy. Zápal je tiež nebezpečný. Ak sa to nevyrieši, môže sa vyskytnúť kapsulitída. V tomto prípade zápalový proces ovplyvní celú kapsulu bedrového kĺbu.

  príčiny

  Pred začatím konzervatívnej liečby je dôležité zistiť etiológiu patologického procesu. Výskyt zápalovej tekutiny častejšie predchádzajú zranenia a mechanické poškodenie bedrovej kosti, ktoré sa vyskytujú pri podráždení, páde alebo bedrách stehien proti ostrým rohom. Ak je človek zvyknutý robiť všetko na úteku, automaticky spadá do rizikovej skupiny. Progresívna burzitída väčšieho trochanteru stehennej kosti je spojená s vplyvom nasledujúcich patogénnych faktorov:

  • predĺžené statické a dynamické zaťaženie bedrového kĺbu;
  • patológia chrbtice;
  • operácia bedrového kĺbu;
  • poranenia femuru;
  • nadváha, sedavý spôsob života;
  • dôchodkový vek;
  • infekcia pľuby bursa;
  • predĺžená podchladenie tela;
  • ako komplikácia artrózy, reumatoidnej artritídy, ostrohy kostí, depozície solí (tiež charakteristické pre reumatoidnú artritídu).

  O tejto chorobe

  Ťažké zaťaženie kĺbov hrozí, že sa v synoviálnom vaku nahromadí výpotok

  Burzitída bedier nie je zriedkavou patológiou v dôsledku špecifického zaťaženia kíbu. Zápal synoviálneho vaku sa môže vyvinúť u absolútne akejkoľvek osoby na pozadí zranení a zranení.

  Patológia sa prejavuje hromadením exsudátu v synoviálnom vaku. K tomu dochádza z rôznych dôvodov a vedie k zhoršenej pohyblivosti kĺbu. Hlavnou funkciou burzy je zabezpečiť plynulé pohyby a tlmenie pri chôdzi. S akumuláciou tekutého obsahu sa v ňom tvorí opuch, ktorý narúša normálne fungovanie kĺbu, čím znižuje amplitúdu pohybov v oblasti bedrového kĺbu..

  S touto formou zápalu sa často stretávajú ľudia všetkých vekových skupín, existuje však množstvo faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku burzitídy. Medzi nimi:

  • osteoartróza;
  • intenzívne športy;
  • špecifiká odbornej činnosti;
  • vrodená alebo získaná patológia pohybového aparátu.

  Osteoartritída je ochorenie kĺbov a kostí, ktoré zažívajú starší ľudia. Táto patológia môže viesť k narušeniu trofizmu synoviálnej tekutiny v dôsledku zmien v kĺbe. Na tomto pozadí sa vyvíja burzitída..

  Intenzívne športy môžu viesť k poškodeniu kĺbov, najmä ak sú náklady nerovnomerné.

  Mnoho športovcov, ktorí venujú pozornosť úľave od svalov, úplne zabudne na kĺby, v dôsledku čoho pracujú doslova na nosení, čo je potenciálne nebezpečné pri vývoji burzitídy..

  Z tohto dôvodu je narušená výroba a pohyb synoviálneho vaku, bursa sa zapáli, pohyblivosť kĺbov sa zhoršuje.

  Ľudia, ktorí denne zaťažujú bedrový kĺb z dôvodu odbornej činnosti, sú tiež vystavení riziku rozvoja zápalu vrecka na kĺby. Patológie muskuloskeletálneho systému vrátane chorôb chrbtice vedú k nesprávnemu rozdeleniu záťaže kĺbov, čo je potenciálne nebezpečné pre rozvoj burzitídy a iných chorôb bedrového kĺbu..

  Nestačí obmedziť fyzickú aktivitu a obmedziť pohyblivosť končatín, aby sa rýchlo obnovila alebo aspoň urýchlila prirodzený proces opravy tkaniva. Je potrebné vykonať diagnostiku, aby sa určil typ progresívnej burzitídy so zapojením do patologického procesu bedrového kĺbu. V závislosti od lokalizácie zamerania patológie lekári rozlišujú:

  1. Spit burzitída. Oblasť lézie je sústredená v mieste pripojenia k väčšiemu trochanteru gluteus medius, piriform, horných a dolných dvojčiat..
  2. Bedrové-zapekať. Zameranie patológie je lokalizované na vnútornej strane trieslovej oblasti, kde sú koncentrované šľachy hrebeňa a bedrových bedrových svalov..
  3. Sedacieho. Môže to bolieť na mieste, kde sú šľachy svalov zadného stehna (gluteálna zóna) pripevnené k sedaciemu tuberkulátu..
  • Suprapatelárna burzitída - príčiny, príznaky, diagnostika, liečba a chirurgický zákrok
  • Prepatelárna burzitída - príčiny, príznaky a formy ochorenia, metódy liečby a prevencie
  • Lieky na bolesť bedrového kĺbu - lieky a recepty na tradičnú medicínu

  Terapeutické expozičné techniky

  Taktika liečby závisí od závažnosti a povahy priebehu choroby. Pri liečbe sa používajú väčšinou konzervatívne metódy, chirurgické zákroky sú potrebné iba v zložitých prípadoch. Začínajú s jednoduchou terapiou - obmedzujú záťaž kĺbov a užívajú analgetiká.

  V niektorých prípadoch je indikovaná komplexná terapia, čo naznačuje tieto momenty:

  • užívanie liekov proti bolesti;
  • artroskopia;
  • fyzioterapeutické procedúry;
  • imobilizácia kĺbov.

  Pretože sa zameriava na zmiernenie príznakov, pacienti aktívne aplikujú všetky druhy obkladov a mastí. Prijateľné používanie tradičnej medicíny. Pacient si však musí pamätať na to, že tento alebo tento liek je možné používať iba so súhlasom lekára.


  Terapeutická taktika závisí od závažnosti a povahy priebehu choroby.

  príznaky

  Pri infekčnej burzitíde sa začína bolieť patológia. V skorom štádiu zápalu sa bolesť zosilňuje hlavne pri chôdzi, zatiaľ čo na zanedbaných klinických obrazoch sa neuvoľňuje ani v noci (v pokoji). Intenzita exacerbácie choroby závisí od oblasti gluteal, kde je patologický proces koncentrovaný. Nasledujú bežné príznaky bez ohľadu na typ burzitídy:

  • zvýšenie telesnej teploty;
  • zvýšené napätie širokej fascie stehna;
  • bolesť s hyperémiou a opuch zameranie patológie;
  • obmedzená mobilita;
  • bolesť svalov;
  • zvýšená nervozita.

  Spurs bursitis

  Častejšie je indikované poškodenie kĺbových tkanív pozorované u profesionálnych športovcov, ktorí majú širokú panvu. Tento anatomický znak ženského tela vyvoláva trvanie trenia svalov a šliach v oblasti uchytenia, čoho výsledkom je opotrebenie raz silných štruktúr. Nižšie sú uvedené príznaky, ktoré možno charakterizovať trochanterickými vakmi svalu gluteus maximus.

  • ostrá bolesť v stehnách a kolenných kĺboch, ktorá sa vyskytuje pri drepe, horolezeckých schodoch, rotačných pohyboch;
  • bolesť pri výbere polohy tela - ležiaca na boku, dočasná necitlivosť končatín;
  • pocit výrazného kliknutia pri pokuse o ostrý pohyb dolných končatín.

  Iliakálna skalpová burzitída

  Špecifikovaný typ burzitídy má podobné príznaky s artritídou bedrového kĺbu, preto je potrebné charakteristicky a včas rozlišovať charakteristickú chorobu. Bolestivý relaps je spojený s podchladením alebo predĺženou fyzickou aktivitou a pacient vyslovuje odborníkovi tieto sťažnosti:

  • bolesť v stehne pod slabinou;
  • zintenzívnenie bolesti v čase flexie a extenzie bedra;
  • obmedzená pohyblivosť končatín.

  Sciaticko-glutealálna burzitída

  Glutealná zóna v oblasti sedacieho tuberkulózy je zapojená do patologického procesu a lekári sa nepodarilo určiť etiológiu patologického procesu až do konca, predkladajú však niekoľko provokačných faktorov. Znížená tvorba synoviálnej tekutiny pri chronickej burzitíde sa prejavuje v postihnutom tele s nasledujúcimi príznakmi:

  • atak bolesti s predĺženým dodržiavaním jednej polohy;
  • zvýšená frekvencia nočných záchvatov bolesti;
  • vizuálne zväčšenie sedacieho hľuzy, hmatateľné na bedrovom kĺbe.

  Ako diagnostikovať?

  Lekár môže mať podozrenie na burzitídu bedrového kĺbu na základe externého vyšetrenia pacienta a zistenia povahy priebehu ochorenia, avšak na stanovenie diagnózy je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie kĺbu, ktoré zahŕňa také štúdie:


  Pre diagnostiku je predpísaná punkcia kĺbu.

  • rádiografiu
  • ultrazvukové vyšetrenie;
  • Magnetická rezonancia;
  • všeobecná analýza krvi a moču;
  • punkcia intraartikulárnej tekutiny a jej bakteriologická kultúra.

  diagnostika

  Na stanovenie burzitídy je potrebné kvalitatívne vyšetrenie. V tomto prípade hovoríme o vizuálnom vyšetrení ortopédom o údajnom zameraní patológie, pričom vykonáme Auberov test. Sú to manipulácie s nohou (ohyb v pravom uhle, predĺženie, únos), po ktorých lekár sleduje správanie údajného zamerania patológie. Ako inštrumentálnu diagnostiku lekári odporúčajú ďalšiu röntgenovú snímku, aby bolo možné rozlíšiť miesta osifikácie šliach blízko väčších trochanterov a osteofyty v miestach ich prichytenia..

  Príznaky choroby a rizikové skupiny

  Symptómy pri vývoji takejto burzitídy sú vo všeobecnosti identické s porážkou akýchkoľvek iných kĺbov. Pacienti sa začínajú sťažovať predovšetkým na hmatateľnú bolesť v oblasti bedrových kĺbov.

  S rozvojom choroby môže dokonca „odtekať“ z vaku dole z vonkajšej strany stehien. Ak ležíte na boľavej nohe, pocity sa stanú ešte neznesiteľnejšími, bude to stáť človeka veľa ťažkostí, aby ich znášalo. Takáto bolesť môže byť akútna aj chronická a dosť dlho mučí človeka. V priebehu času sa príznaky iba zvyšujú, preto je vhodné poradiť sa s lekárom čo najskôr. Najlepšie sa to robí bezprostredne po zranení (ak to bolo príčinou bolesti)..

  Pokiaľ ide o skupiny trpiace touto chorobou, pľuzková burzitída zvyčajne postihuje ženy po tridsiatich a v starobe, postihuje mužov oveľa menej často.

  Liečba burzitídy bedrového kĺbu

  Po prvé, pacientovi sa odporúča úplný odpočinok a odmietnutie nadmernej fyzickej námahy. Pri léziách kapsuly bedrového kĺbu lekár vykonáva systémovú analgetickú terapiu a úplnú záťažovú terapiu. V prvom prípade ide o používanie nesteroidných protizápalových liekov, v druhom o fyzioterapeutických cvičeniach s komplexom jednoduchých, ale účinných cvičení. Ďalšie ortopedické odporúčania sú uvedené nižšie:

  1. Pri akútnych bolestiach sa odporúča používať palice a barle, čím sa minimalizuje záťaž a zaisťuje sa pevná fixácia zamerania patológie..
  2. Účinnou rehabilitáciou je suché teplo, masážny kurz a chôdza vonku.
  3. Kĺby a svaly je potrebné dodatočne vyškoliť, avšak nedochádza k tomu v štádiu akútneho záchvatu bolesti.
  • Burzitída lakťa: príznaky a liečba choroby
  • Kalkanálna burzitída - príčiny a diagnostika, drogová a chirurgická liečba
  • Kĺby chodidiel: liečba a vlastnosti ochorení chodidiel

  prípravy

  Hlavným cieľom liekovej liečby burzitídy je potlačenie zápalu a odstránenie ataku bolesti postihnutého bedrového kĺbu. Preto je v režime komplexnej liečby vhodná prítomnosť nasledujúcich farmakologických skupín:

  • nesteroidné protizápalové lieky: Naproxen, Ibuprofen, Piroxicam;
  • lieky proti bolesti: Diclofenac, Analgin;
  • kortikosteroidy: prednison, kortizón, dexametazón.

  Ak hovoríme o účinných liekoch, ktoré poskytujú pozitívnu dynamiku pri burzitíde, lekári rozlišujú nasledujúce farmakologické polohy, ktoré by sa nemali stať metódou povrchovej samoliečby. takže:

  1. Prednizón. Jedná sa o hormonálny liek, ktorý má niekoľko foriem uvoľňovania. V akútnych stavoch sa odporúča začať s celkovou dávkou 20 - 30 mg / deň, zatiaľ čo udržiavacia liečba sa vykonáva v dávke 5 - 10 mg / deň. Priebeh liečby na odstránenie burzitídy sa určuje individuálne.
  2. Dihydroquercetin plus. Je to prírodný antioxidant, ktorý vyživuje kĺbové tkanivo a poskytuje rýchle obnovenie mikrocirkulácie krvi. Aktívne zložky neobsahujúce voľné radikály, ktoré narúšajú regeneráciu poškodených tkanív. Užívajte 4 tablety perorálne dvakrát denne.
  3. Diclofenac. Jedná sa o silný liek proti bolesti, ktorý pri burzitíde znižuje závažnosť symptómov úzkosti a poskytuje dočasnú úľavu. Denne sa odporúča užívať 1 tabletku dovnútra s intervalom najmenej 4 - 5 hodín, kým sa príznaky poplachu úplne nezmiznú.

  Fyzioterapeutická liečba

  Toto je ďalší spôsob intenzívnej starostlivosti o burzitídu, ktorej hlavnou úlohou je konečne obnoviť pohyblivosť postihnutého kĺbu a vrátiť mŕtvicu zranenému pacientovi. Pri fyzioterapeutických procedúrach je vhodné absolvovať celý priebeh 10 až 12 sedení bez prerušenia. Tu je to, čo nechirurgická liečba v nemocnici je:

  • elektroforéza;
  • indukčná terapia;
  • Terapia UHF;
  • terapeutická masáž a telesná výchova;
  • mikrovlnná terapia;
  • terapia ozónom;
  • parafín;
  • suché teplo.

  chirurgia

  Pri hnisavej burzitíde a rozsiahlom poškodení kĺbových tkanív s podozrením na zdravotné postihnutie lekári odporúčajú vykonať chirurgický zákrok na vyprázdnenie periartikulárneho vaku, v ktorom sa hromadí prebytočná synoviálna tekutina. Ak nemáte chirurgický zákrok, môžete navždy zostať zdravotne postihnutý. Postupnosť úkonov chirurga je nasledovná:

  1. Najprv sa lokálna anestézia vykonáva v súlade s pravidlami asepsie..
  2. Potom sa tenká ihla vloží priamo do ohniska patológie..
  3. Cez ňu sa pomocou injekčnej striekačky nahromadená tekutina prečerpá a odstráni.
  4. Pri veľkom naplnení periartikulárneho vaku sa vykonáva burzektómia (veľmi zriedkavo).
  5. Organizuje sa rehabilitačné obdobie 2 až 4 týždne.
  6. Lekári nevylučujú artroplastiku bedra.

  terapia

  Pri zápale synoviálneho vaku bedrového kĺbu je prvotným cieľom odstránenie syndrómu bolesti. Je potrebné zabezpečiť úplný odpočinok postihnutého kĺbu, aby sa minimalizovalo zaťaženie pri pohybe.

  Predpisuje liečbu liekmi proti bolesti a protizápalovými liekmi.

  Na úľavu od bolesti sa používajú hormonálne lieky a lokálne anestetiká. V pokročilých prípadoch sa liečba burzitídy bedrového kĺbu vykonáva v ambulantnom prostredí, spočíva v jedinej injekcii silných liekov do zapálenej burzy. Ak sa znova objaví exacerbácia, vykoná sa ďalšia injekcia.


  Zavádzanie liekov do synoviálneho vaku

  Aby sa predišlo opakovaniu ochorenia, mali by sa použiť: prírodné chondroprotektory, ktoré normalizujú prísun krvi do chrupavky a kĺbového tkaniva. Antioxidanty, ktoré vyživujú kĺbové tkanivo, rýchlo obnovujú mikrocirkuláciu krvi (napríklad dihydroquercetín). Užitočné biologicky aktívne prísady na báze včelárskych výrobkov.

  Infekčná burzitída by sa mala liečiť antibiotikami. Liečba neinfekčnej burzitídy sa uskutočňuje pomocou ľadovej kompresie, protizápalových a analgetík. Niekedy môže byť potrebná aspirácia (vyčerpanie exsudátu zo synoviálneho vaku).

  Neinfekčná burzitída sa môže liečiť injekciou kortizónu v oblasti burzy, niekedy spolu s anestetikom. Takéto ošetrenie sa obvykle uskutočňuje po aspiračnom postupe. Ak existuje veľké množstvo exsudátu, čerpá sa z dutiny vaku a tam sa zavádzajú lieky..

  Po odstránení akútneho zápalu a bolesti je predpísaná fyzioterapia.

  Liečba burzitídy ľudovými liekmi

  Chladné obklady poskytujú dlho očakávanú úľavu s progresívnou burzitídou, ale taký analgetický účinok je pravdepodobne dočasný, nespoľahlivý. Na výrazné predĺženie obdobia remisie s charakteristickým ochorením je vhodné použiť metódy alternatívnej medicíny. Tu sú účinné ľudové lieky bez alergickej reakcie na jednotlivé zložky:

  1. Pripravte si klasický odvar z rebríčka alebo lopúcha (1 polievková lyžica L. Suroviny na 1 polievková lyžica. Vriaca voda), potom namočte gázu a pripevnite k zapálenému kĺbu. Nevyberajte po dobu 20 až 30 minút. Vykonajte až 3 - 5 procedúr za deň, kurz - 10 - 14 dní.
  2. Pripravte si čerstvé kapustové listy, urobte rezy vo vonkajších žilách. Pripojte patológov k prepuknutiu choroby v noci, použite obväz. Procedúra by sa mala opakovať pred spaním po dobu 7 až 10 dní, až do obdobia odpustenia.

  Iné ošetrenia

  Masáž vám umožní urýchliť regeneráciu mäkkých tkanív a zmierniť negatívny dopad ich opuchu na bolesť

  Po zastavení akútneho zápalu je potrebné normalizovať trofickú synoviálnu tekutinu a pohyblivosť kĺbov. Na tento účel sa používajú fyzioterapeutické metódy - laserové ošetrenie, magnetoterapia, masáže. Nezabudnite priradiť liečebný cyklus.

  Pri hnisavej burzitíde je indikovaná hygiena burzy. Za týmto účelom sa urobí rez, v ktorom je nainštalovaný katéter a drenáž. Potom sa tekutina odstráni a bursa sa ošetrí antibakteriálnym roztokom..

  prevencia

  Aby sa zachovala integrita štruktúr bedra a zabránilo sa nepríjemným symptómom v kĺboch ​​a šliach, je potrebné včas sa postarať o preventívne opatrenia. Nezabudnite sa najskôr poradiť s terapeutom, ortopédom. Na účely prevencie je potrebné:

  • znížiť zaťaženie kostnej štruktúry kĺbov panvy;
  • kontrola telesnej hmotnosti;
  • systematicky posilňovať imunitný systém;
  • chodiť na čerstvý vzduch;
  • vzdať sa zlých návykov a jesť správne.

  Čo ovplyvňuje výskyt patológie

  Ischiatická forma burzitídy sa môže vyvinúť v dôsledku rôznych faktorov. Odborníci identifikujú tieto príčiny patológie:

  • zranenia
  • Profesionálne funkcie;
  • Nadváha;
  • Zápalové ochorenia v tele.

  Poranenie sedacieho kĺbu vedie k rozvoju rôznych patologických stavov. Pri podliatinách sa zvyšuje riziko ischiatickej burzitídy. Silný tlak na steny burzy vedie k ich deformácii. Zranený synoviálny vak sa zapáli. Proces prechádza do dutiny vrecka. U pacienta sa vyvinie ischiatická burzitída.

  Pri otvorených ranách môže dôjsť k infekcii synoviálnej tekutiny patogénnymi mikroorganizmami. Patogénne baktérie spôsobujú zápal vnútorných stien synoviálnej dutiny. Je to kvôli charakteristikám života mikróbov. Živia sa zdravými tkanivami a spôsobujú smrť buniek. Pri bakteriálnom poškodení vaku zaznamenávajú odborníci akumuláciu životne dôležitých produktov tela a živých jedincov v tekutine. Niektoré druhy baktérií spôsobujú hnisanie burzy. Pri takejto lézii je vak úplne odstránený z tela.

  Bežnou príčinou ischiadickej burzitídy je nadváha. K tomu dochádza v dôsledku konštantného tlaku telesnej hmotnosti na steny synoviálneho vrecka. Menia svoj tvar, vrecko stráca hlavnú funkciu odpisovania. Tento problém je možné vyriešiť iba komplexným ošetrením chirurgom a odborníkom na výživu.

  Zápalové patológie, ktoré sa vyskytujú v iných orgánoch pacienta, môžu viesť k rozvoju ochorenia. Tento proces je sprevádzaný prechodom zápalu do krvného riečišťa, lymfatického systému. Prostredníctvom týchto tekutín môže zápal vstúpiť do ktoréhokoľvek orgánu, vrátane synoviálneho vaku. S týmto vývojom choroby je ťažké identifikovať príčiny. Špecialisti vykonávajú komplexnú diagnostiku pacienta.

  Profesia osoby môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie kĺbov. Najmä atléti sú náchylní na takéto patológie. Pri stálom behu alebo skákaní sa tvar vrecka mení. Nemôže mať svoju pôvodnú podobu. Táto patológia vedie k rozvoju zápalu stien synoviálneho vrecka. Synoviálna taška sa môže zapáliť aj pri dlhšom sedení v sede. Takáto patológia sa často vyskytuje u ľudí, ktorí dlho pracujú na počítači..

  Čo potrebujete vedieť o chirurgickej liečbe

  Ak konzervatívna liečba neprináša výsledky, používa sa chirurgická liečba. Počas operácie urobí lekár rez do vrecka na špajle. Odchádza, skontrolovaná veľkým špízom. Drsnosti na ňom sú odstránené, povrch je vyhladený. Koža je zošitá. Rana sa prikryje sterilným obväzom.

  Rehabilitačné opatrenia sú zamerané na rýchlu obnovu postihnutého kĺbu. V prvých dňoch pooperačného obdobia je cvičebná terapia zameraná na odstránenie opuchov, bolesti. Potom sú predpísané špeciálne cvičenia na rozvoj svalov. Tréningová terapia v pooperačnom období trvá až štyri mesiace. Termín liečby určuje lekár.

  Prevencia trochanterovej burzitídy je zameraná na zlepšenie fyzickej aktivity, boj proti zlým návykom a strave. Je dôležité, aby táto osoba nebola dlhodobá. Starší ľudia sú uvedení fyzioterapeutické procedúry, zvyšok v rezorte.

  Liečba exacerbácie choroby

  S exacerbáciou choroby sa terapeutické opatrenia obmedzujú na tieto opatrenia:

  • Pulzná magnetoterapia: 15 minút denne počas desiatich dní;
  • Infračervená laserová terapia pre postihnutú oblasť väčšieho trochanteru, trvajúca 10 dní;
  • Decimeterová mikrovlnná terapia;
  • Perkutánna elektroanalgézia počas 15 minút, 10 postupov.

  Po znížení intenzity zápalového procesu je pacientovi predpísaná liečba:

  • Ultrazvuková fonoforéza pomocou hydrokortizónu;
  • Aplikácie s naftalánom;
  • Terapia rázovými vlnami;
  • Miestna kryoterapia suchým vzduchom.

  Rehabilitácia

  Trvanie obdobia zotavenia závisí od liečby, závažnosti ochorenia, prítomnosti sprievodných patológií a stavu imunitného systému..

  V priemere trvá rehabilitácia od 2 týždňov do 2 mesiacov.

  Najdlhšia doba zotavenia je pozorovaná pri chronickej hnisavej burzitíde a po otvorenej chirurgii.

  Burzitída ruky

  Zápal zápästia bursa.

  Príznaky: silný opuch zápästia; ostrá bolesť siahajúca po rameno; pohyby kefy sú obmedzené; zápal kože a lokálne zvýšenie teploty v oblasti zápalu. Lymfatické uzliny sa zväčšujú.

  Liečbu. Akútna forma sa lieči operatívne a excituje burzu. Predovšetkým je spoj pevný - tlakový obväz alebo dlaha. Podávajú sa nesteroidné lieky a antibiotiká. Používa sa hydrokortizón il Kenalog - hormonálne lieky, ktoré pomáhajú zmierniť zápal. Používajte masti a gély.

  Opis pľuvovej burzitídy

  Doteraz sa dôvody na zhrubnutie šliach ešte nestanovili, predpokladá sa však, že choroba sa vyvíja po spoločnom prežívaní po dlhšiu dobu. Okrem toho je potrebné poznamenať, že burzitída sa často objavuje náhle, a to bez zjavného dôvodu, hoci kĺb už dlho trpí vážnym stresom. Nakoniec, ako už bolo povedané, patologický zápal spôsobuje časté trenie vaku na stehennej špici, ku ktorému dochádza pri neustálom chôdzi a častých pohyboch nôh.

  Prvým príznakom trochanterickej burzitídy je bolesť lokalizovaná v mieste, kde je vyčnievanie kostí, ktoré vytvárajú bedrový tvar. Pri pohyboch bolesti len zosilňujú a obmedzujú pohyb osoby. Ako sa ochorenie vyvíja a pri úplnej neprítomnosti liečby, môže bolesť zakrývať dolnú časť stehennej kosti, čo vedie k krívaniu pacienta. Ak neznížite zaťaženie postihnutých kĺbov, nepríjemné pocity sa prejavia v pokojnom stave.

  Faktory prispievajúce k rozvoju patológie

  Pred začatím liečby patológie je lekár povinný určiť svoje umiestnenie a urobiť presnú diagnózu. Ošetrovateľ najskôr vyšetrí pacienta a zhromaždí anamnézu. Je potrebné opýtať sa pacienta na príznaky, koľko času uplynulo od začiatku choroby, aké sú ďalšie pocity, má pacient problémy s pohybom alebo výstupom po schodoch, čo by mohlo viesť k tomuto ochoreniu atď..

  Na diagnostiku trochanterickej burzitídy lekár starostlivo vyšetrí pacienta pomocou nasledujúcich metód:

  • pohmat;
  • Röntgenové vyšetrenie;
  • Ober test.

  Test Auber vám umožňuje presne určiť, ktorý zapálený periartikulárny vak. U tohto pacienta je potrebné ležať na zdravej strane. Pacient je požiadaný, aby ohýbal nohu zdola na stehne a na hornom konci kolena v pravom uhle. Potom musíte ohnúť nohu ohnutú na koleno, skúste ju vziať späť a položiť na zem.

  Rovnakým spôsobom je diagnostikovaná trochanterická burzitída bedrového kĺbu. Pacient by si mal zobrať nohu čo najďalej. V prítomnosti patológie sa zapálená oblasť neposúva a zostáva na svojom mieste.

  Ak lekár zistí, že je ťažké diagnostikovať po vizuálnom vyšetrení a Oberovom teste, predpíše sa ďalšie vyšetrenie röntgenovým vyšetrením a MRI. Tieto metódy presne naznačia lokalizáciu vývoja patologického procesu, určia závažnosť stavu podľa množstva nahromadenej tekutiny vo vrecku bedrového kĺbu..

  Ďalším potvrdzujúcim faktorom pri zápalovom procese je lokálna injekcia liekov proti bolesti. Ak liek okamžite funguje a pacient dostáva úľavu, naznačuje to správnosť diagnózy.

  Charakteristickým rysom anatomickej štruktúry bedrového kĺbu je umiestnenie niekoľkých periartikulárnych vakov súčasne. Pridelte 3 veľké vaky, ktoré sú náchylné na vývoj zápalových reakcií vo forme burzitídy: ischiadická, trochanterická a iliakálna lastúra..

  Najčastejšie je špízový vak zapojený do patologických procesov, pretože je najbližšie k povrchu kože, čo niekoľkokrát zvyšuje riziko zranenia a preniknutia infekcie. Hlavnými príčinami vývoja trochanterovej burzitídy bedrového kĺbu sú:

  • vývojové abnormality a vrodené patológie;
  • nadmerné zaťaženie v oblasti kĺbu;
  • častá podchladenie;
  • sedavý spôsob života;
  • nadváha;
  • predchádzajúce zranenia;
  • kĺbová chirurgia;
  • infekcie.

  Pomoc pri alternatívnej medicíne

  Ako ďalšie terapeutické opatrenia pri trochanterovej burzitíde bedrového kĺbu lekári často odporúčajú používať tradičné lekárske metódy. Pomáhajú dobre v počiatočných štádiách choroby a slúžia ako dobrý pomocník pri liečbe choroby v závažnejších prípadoch. Môžu sa používať samostatne priamo doma..

  prísadyreceptSpôsob aplikácie
  Kapustový list slnečnicový olejVeľké listy kapusty musia byť vybrané a pokryté valčekom alebo tlakom..Plochu postihnutého kĺbu je potrebné pomazať slnečnicovým olejom a pripevniť 1 alebo 2 listy kapusty. Všetko prikryte čistou bavlnenou handrou a obväzom. Nechajte cez noc. Opakujte mesiac.
  Kalanchoe listyVečer vložte do chladničky 3 veľké listy Kalanchoe. Ráno ich musíte obariť vriacou vodou alebo ich trochu rozdrviť, aby dali šťavu.Listy sa musia naniesť na boľavé miesto ako obklad a často sa musia vymieňať. Opakujte, kým bolesť nezmizne.
  Ihly a šiškyZoberte veľký vedro borovicových šišiek a ihiel, nalejte na ne vriacu vodu a nechajte stáť 6 hodín..Po 6 hodinách namiešajte hotovú infúziu. Je potrebné sa s ním vykúpať.
  Etylalkohol, med, aloeAby sa získala homogénna hmota, je potrebné zmiešať med, alkohol a aloe v pomere 2: 3: 1.Výsledná masť by mala namazať boľavé miesta.
  Medové, cibuľové a pracie mydloJe potrebné otočiť jednu veľkú cibuľu v mlynčeku na mäso a nastrúhať kúsok mydla na strúhadle. Potom ich zmiešajte s librou medu.Výsledná zmes sa používa ako obklady pre postihnuté kĺby po dobu 3 týždňov.

  Po ukončení všetkých liečebných opatrení musí pacient podstúpiť rehabilitačné obdobie, ktorého cieľom je obnoviť stratené funkcie a pohyblivosť bedrového kĺbu..

  zistenie

  1. Pľažková burzitída nie je hrozbou pre ľudský život, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna.
  2. Najnebezpečnejšia je hnisavá burzitída, ktorá sa lieči iba v nemocnici.
  3. Samoliečba s trochanterickou burzitídou je neprijateľná. Všetky lieky a metódy liečby burzitídy môže lekár predpísať iba potom, čo pacient podstúpi diagnózu a potvrdí diagnózu.
  4. Správne vykonávaná liečba, ktorá zahŕňa antibiotiká, protizápalové lieky, masti burzitídy a ďalšie metódy, vám umožní zbaviť sa aj chronickej formy patológie..
  5. Aby sa zabránilo výskytu trochanterovej burzitídy, preventívne opatrenia pomôžu. Obzvlášť dôležitá je prevencia chorôb bedrového kĺbu po dosiahnutí veku 35 rokov.

  operácie

  V tomto prípade je predpísaná excízia artikulárneho vaku. Aktívne sa používa artroskopia, pri ktorej sa vykonáva malá disekcia stehna a zavádza sa prístroj, ktorý umožňuje lekárovi kontrolovať nástroje na odstránenie burzy..

  Takáto operácia je dobre tolerovaná pacientmi, funkcia bedrového kĺbu nie je narušená a ľudia sa po operácii zotavujú veľmi rýchlo.Odtok sa často používa na odstránenie exsudátu z zapálenej burzy. Pri závažnej forme ochorenia sa vykonáva burzektómia, pri ktorej sa úplne odstráni celý vak na kĺb spolu s jeho obsahom..

  Klinické prejavy

  Hlavným príznakom burzitídy je bolesť. Postupom patológie sa šíri po celom vonkajšom povrchu stehna. Spočiatku sa vyznačovala ostrosťou a intenzitou, ale časom ustupovala. Pacienti zaznamenávajú, že pri fyzickej námahe sa zvyšuje bolesť a zosilňuje sa, keď sa snažíte dostať z gauča alebo stoličky, ísť do postele na strane postihnutého kĺbu..

  Bolesť sa mení po dlhých prechádzkach, pri drepe alebo pri lezení po schodoch, čím sa zvyšuje intenzita. V prípade pripojenia infekčného agens sa objavia príznaky zápalu: zvýšenie telesnej teploty, začervenanie kože v oblasti kĺbov a opuch. Medzi ďalšie príznaky choroby patrí slabosť, poruchy spánku a všeobecná nevoľnosť.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva spondylóza krčnej chrbtice, príčiny a mechanizmus rozvoja patológie. Formy a štádiá spondylózy, liečba a prognóza ochorenia.
  Bardukova Elena Anatolyevna
  neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
  ✔ Článok skontroloval lekárSlávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce.
  Ideálna postava je cieľ, o ktorý sa mnohí usilujú bez ohľadu na pohlavie, vek a sociálne postavenie. Jednou z najproblematickejších oblastí ľudského tela je pás a brucho. Podľa štatistík sa táto oblasť chce prispôsobiť väčšine ľudí, ktorí nie sú spokojní so svojou osobnosťou.