loader

Hlavná

Žalúdok

Burzitída bedra

Zápalový proces v synoviálnom vaku sa nazýva burzitída. Môže ovplyvniť všetky kostné chrupavkové útvary nachádzajúce sa v ľudskom tele. Keď sa zápal bedrového kĺbu zapáli: vrece zakrývajúce veľký špíz, vrecko iliac-hrebeň umiestnené na vnútornej strane stehna a tiež umiestnené v hrúbke lepkavého svalu. Ak sa vyskytnú príznaky burzitídy, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Liečbu choroby môže predpísať iba kvalifikovaný lekár.

príznaky

Hlavným prejavom choroby je bolesť bedrového kĺbu. Pri zápale iliakálneho hrebeňa je lokalizovaný vo trieslovej zóne. Pri trochanterickej burzitíde sa nepohodlie šíri po celom stehne. Môže mať rôznu intenzitu. Napríklad v skorých štádiách burzitídy bedrového kĺbu taký príznak, ako je bolesť, je celkom akútny. Ako sa patológia vyvíja, stáva sa nevýraznou a rozširuje sa do celej dolnej končatiny. Pohodlie sa zosilňuje po fyzickej aktivite, po horolezeckých schodoch, chôdzi.

Vypľujte burzitídu bedrového kĺbu

Výčnelok umiestnený na stehennej kosti sa nazýva väčší trochanter. Okolo nej je svalové tkanivo, ktoré prispieva k pohyblivosti dolnej končatiny. Synoviálny vak pokrýva veľká špíz. Jeho podráždenie a následne zápal vedie k trochanterickej burzitíde bedrového kĺbu. V tomto prípade má pacient tieto prejavy:

 • bolesť pri pohybe;
 • nepohodlie pri ležaní na vašej strane;
 • mierne opuchnutie vonkajšej strany stehna.

Faktory rizika bursitídy bedrového kĺbu

Podľa odborníkov je choroba častejšie pozorovaná u žien vo veku od 30 do 60 rokov ako u mužov. Do rizikovej skupiny patria aj profesionálni športovci a naopak, ľudia, ktorí vedú sedavý životný štýl. Burzitída sa niekedy vyvíja bez zjavného dôvodu. Výskyt choroby môže prispieť k:

 • vrodené kostrové poruchy (napríklad rôzne dĺžky nôh);
 • operácia bedra;
 • patológia chrbtice (skolióza, artróza);
 • prítomnosť osteofytov.

príčiny

Lekári dnes identifikujú niekoľko príčin burzitídy bedrového kĺbu, zatiaľ čo príznaky nezávisia od toho, prečo sa objavila patológia. Medzi faktory, ktoré prispievajú k zápalu, patria:

Kompletný prehľad o burzitíde bedrového kĺbu: príčiny, príznaky a liečba

Z tohto článku sa dozviete o príznakoch a liečbe burzitídy bedrového kĺbu, o čo ide, o dôvodoch jeho vývoja. Znaky a typy chorôb: trochanterický a ileo-bedrový.

Autor článku: Nivelichuk Taras, vedúci oddelenia anesteziologickej a intenzívnej starostlivosti, pracovná prax 8 rokov. Vysokoškolské vzdelanie v odbore „Všeobecné lekárstvo“.

Burzitída bedrového kĺbu (skrátene TBS) je zápalový proces v periartikulárnych vakoch (bursa) umiestnených vedľa tohto kĺbu. Bursa - dutiny naplnené synoviálnou tekutinou. Znižujú trenie medzi rôznymi tkanivami tela, najčastejšie medzi šľachami alebo kosťami a svalmi kĺbov.

V blízkosti bedrového kĺbu sa nachádzajú 2 hlavné burzy:

 • Špíz - nachádza sa na veľkej ražni bedrovej kosti.
 • Iliao-bedrový - nachádza sa na vnútornom povrchu bedrového kĺbu, pod ileo-bedrovým svalstvom.
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

V súlade s tým existujú 2 hlavné typy burzitídy TBS - trochanterická a bedrovej bedrovej.

V oblasti bedrového kĺbu sa nachádzajú ďalšie 2 periartikulárne vaky - bursa stredného gluteálneho svalu a sciaticko-gluteálny vak - ich zápal je však veľmi zriedkavý.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Príznaky burzitídy sa delia na:

 • lokálne: bolesť zhoršená pohybom nohy, opuch v oblasti bedrového kĺbu;
 • všeobecne: slabosť, poruchy spánku, horúčka.

Pri včasnom ošetrení je možné úplné uzdravenie. Zanedbaná choroba môže kĺb trvale zosilniť..

Traumatickí chirurgovia sa zaoberajú burzitídou TBS.

Príčiny patológie

Najčastejšie príčiny choroby, ako aj rizikové faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj burzitídy TBS:

 1. Poškodenie bedra. Boky na akomkoľvek tvrdom povrchu alebo padanie na jeho vonkajšiu stranu môžu viesť k krvácaniu vo vnútri burzy a zápalu jej stien. Aj keď sa krv rozpustí, môže sa zapáliť sliznica periartikulárneho vaku, čo môže spôsobiť príznaky burzitídy..
 2. Opakovaný stres na kĺb. Burzitída je najčastejšie spôsobená častou „mikrotraumou“. Ľudia, ktorí jazdia na bicykli dlhšiu dobu, behajú alebo stoja, sú náchylnejší k tejto chorobe..
 3. Vek a pohlavie. U žien je väčšia pravdepodobnosť bolesti bedrového kĺbu ako u mužov. Hoci sa burzitída vyskytuje v akomkoľvek veku, ohrozené osoby sú vo veku od 40 do 70 rokov..
 4. Reumatoidná artritída a dna. Ľudia s reumatoidnou artritídou majú zápal synoviálnej artikulárnej membrány, takže sa môžu častejšie objavovať burzitídy. U pacientov s dnou, v ktorej sa akumulujú soli kyseliny močovej vo vnútri kĺbov, je tiež zvýšené riziko vzniku TBS burzitídy..
 5. Choroby, ktoré porušujú biomechanické vlastnosti kĺbu, môžu viesť k rozvoju burzitídy v bedrovom kĺbe. Patria sem: artróza alebo artritída kolenného kĺbu, spondylartróza (poškodenie medzistavcových fazetových kĺbov), skolióza (zakrivenie chrbtice), rôzne dĺžky nôh.
 6. Chirurgia na TBS alebo v jeho blízkosti.
 7. Bakteriálna infekcia bursa. Infekčné lézie periartikulárnych vakov sa nazývajú septická burzitída. Riziko vzniku tohto ochorenia je zvýšené u niektorých chorôb a liekov, ktoré potláčajú imunitný systém tela. Pravdepodobnosť septickej burzitídy je vyššia u pacientov s rakovinou, AIDS, systémovým lupus erythematodes, alkoholizmom, cukrovkou.
 8. Doteraz prenesená burzitída. U pacientov, ktorí už trpia burzitídou TBS, je pomerne vysoká pravdepodobnosť opätovného rozvoja tohto ochorenia..
 9. Rast kostí alebo usadenín vápnika. Kosti nachádzajúce sa v blízkosti bedrového kĺbu a iných mäkkých tkanív môžu byť podráždené rastom kostí (osteofyty) a ukladaním vápnika (malé hromadenie vápnika, ktoré sa zväčšuje a časom stvrdne)..

Charakteristické príznaky

Najčastejším príznakom burzitídy je bolesť bedrového kĺbu. Jeho povaha a umiestnenie závisia od typu periartikulárneho vaku postihnutého touto chorobou.

 • Pľuvateľná burzitída bedrového kĺbu často spôsobuje bolesť na vonkajšom povrchu panvy a stehna, čo sťažuje osobe ležať na tejto strane..
 • Pri iliakálnej bedrovej burzitíde sa cítia bolesti v slabinách a predná časť TBS sa môže dať kolenu..
 • Pri zápale sedacej a glutálnej burzy sa v hornej časti zadku nachádza bolesť.

Syndróm bolesti je intenzívnejší pri nadmernom chôdzi, fyzickom cvičení, horolezeckých schodoch. U mnohých pacientov sa stáva silnejším po dlhodobej imobilite - napríklad po spánku.

Ľudia sa často sťažujú, že syndróm akútnej bolesti obmedzuje pohyblivosť kĺbov a spôsobuje slabosť svalov v postihnutej dolnej končatine.

lokalizácia bolesti s burzitídou bedrového kĺbu

Pri septickej burzitíde je bolesť v oblasti TBS spojená so zvýšenou telesnou teplotou, celkovou slabosťou a únavou. Sčervenanie kože je zaznamenané v blízkosti chorého kĺbu, na dotyk je horúce.

Možné komplikácie

Možné komplikácie burzitídy bedrového kĺbu môžu byť:

 • progresívna alebo chronická bolesť;
 • znížená pohyblivosť;
 • obmedzenie úrovne fyzickej aktivity;
 • ochabnuté chôdze;
 • poruchy spánku - najmä u pacientov, ktorí radi spia na svojej strane.

diagnostika

Pred stanovením diagnózy burzitídy by mal lekár vylúčiť ďalšie choroby, ktoré môžu spôsobiť bolesť v oblasti TBS: artróza, zlomeniny, nádory, problémy s chrbticou.

Na zistenie základnej príčiny existujúcich príznakov lekár vykonáva:

 1. Výsluch pacienta. Lekár sa pýta pacienta na výskyt symptómov, povahu syndrómu bolesti a snaží sa získať dôležité informácie na stanovenie správnej diagnózy..
 2. Vyšetrenie pacienta. Lekár skúma postihnutý kĺb a snaží sa odhaliť prejavy burzitídy: opuchy, bolestivé miesta a miesta s vysokou citlivosťou..
 3. Inštrumentálne vyšetrenie: rádiografia, MRI, počítačová tomografia, ultrazvuk. Pomocou týchto vyšetrovacích metód môžete získať podrobný obraz bedrového kĺbu a mäkkých tkanív nachádzajúcich sa vedľa neho a nájsť kĺbové vaky zväčšené burzitídou..
 4. Aspirácia (príjem) synoviálnej tekutiny s jej ďalším laboratórnym vyšetrením. Ak máte podozrenie na septickú burzitídu, lekár vykoná punkciu (punkciu) periartikulárneho vaku a aspiráciu synoviálnej tekutiny. Výsledná vzorka sa odošle do laboratória na ďalšie štúdium s cieľom zistiť infekciu a určiť jej patogén..

Liečebné metódy

Pri včasnej liečbe je prognóza priaznivá. Pri neskorom alebo nesprávne zvolenom ošetrení je možné narušenie štruktúr kĺbových a periartikulárnych vakov, čo vedie k narušeniu pohyblivosti kĺbov..

Metódy liečby závisia od typu a príčiny patológie:

 • Ak choroba vznikla následkom traumy alebo veľkého zaťaženia kíbu, úľavu možno často dosiahnuť po odpočinku a pri použití iných metód používaných doma.
 • Pri septickej burzitíde je potrebné použitie antibiotík, ktoré bránia ďalšiemu šíreniu infekcie.

Konzervatívne zaobchádzanie

Počiatočná liečba burzitídy bedrového kĺbu je konzervatívna. V podstate môžu pacienti s týmto ochorením dosiahnuť úľavu od svojho stavu pomocou jednoduchých zmien:

 • Znížená fyzická aktivita. Ľudia s burzitídou bedrového kĺbu by sa mali vyhnúť činnostiam, ktoré zhoršujú bolesť v zapálenej burze: sú to športy a predĺžené státie. Je veľmi dôležité neobnoviť fyzickú aktivitu, kým príznaky burzitídy úplne nezmiznú, pretože to môže spôsobiť recidívu choroby..
 • Chladné obklady. Aplikácia ľadu na bolesť kĺbov pomôže zmierniť bolesť a opuch. Trvanie tohto postupu nie je dlhšie ako 10 minút. Odporúča sa vykonať studené obklady po akejkoľvek fyzickej námahe, ktorá môže spôsobiť zápal v periartikulárnom vaku.
 • Nesteroidné lieky s protizápalovým účinkom (NSAID): ibuprofén, celekoxib, naproxén, piroxikam a iné lieky. NSAID môžu zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Ich použitie však môže viesť k vedľajším účinkom (krvácanie do gastrointestinálneho traktu, trombóza, precitlivenosť na slnko), preto by sa mali používať opatrne a nie dlhšie ako 7 dní. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 • Spotrebujte do jedného týždňa, ak je to potrebné, barle alebo trstinu..
 • Fyzioterapia. Váš lekár vám môže predpísať cvičenia na zvýšenie sily a flexibility svalov obklopujúcich TBS. Môžete ich vykonávať sami alebo pod dohľadom rehabilitačného špecialistu, ktorý vás naučí, ako správne napínať svaly stehien a používať iné metódy vrátane masáže..

 • Injekcie kortikosteroidov - hormonálne protizápalové lieky (jedná sa o prednison, dexametazón, betametazón, triamcinolón). Zavedenie kortikosteroidov a lokálnych anestetík (novokain, lidokaín, ropivakaín) do dutiny zapálenej burzy môže rýchlo zmierniť príznaky choroby, čo dočasne (na niekoľko mesiacov) alebo trvalé zlepšenie. Toto je jednoduchý a efektívny spôsob, ktorý sa môže vykonávať ambulantne (t. J. V nemocnici bez hospitalizácie). V prípade návratu bolesti môže byť potrebná druhá injekcia..
  Zavádzanie kortikosteroidov je extrémne opatrenie, používa sa v prípadoch, keď nie sú použiteľné iné metódy alebo neposkytujú úľavu, pretože kortikosteroidy vedú k deštrukcii tkaniva v mieste vpichu. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 • Antibiotiká. Septická burzitída je liečená antibakteriálnymi liekmi. Liečba sa zvyčajne začína liečivom zo skupiny cefalosporínov 2-3 generácií alebo chránených penicilínov. Ak nedôjde k zlepšeniu v liečebnom procese, potom sa očistiteľný obsah naočkuje na identifikáciu patogénu. Na základe toho si môžete vybrať liek, na ktorý je patogén citlivý.
 • Pri významnom zvýšení veľkosti zapálenej burzy lekár odporúča prepichnutie dutiny a príjem tekutín, vďaka čomu je možné znížiť tlak v nej a zmierniť príznaky.

  chirurgia

  Chirurgický zákrok pri burzitíde bedrového kĺbu je veľmi zriedkavý. Ak sú všetky metódy konzervatívnej liečby neúčinné, uchyľujú sa k chirurgickým zákrokom:

  1. Bursektómia - odstránenie postihnutého periartikulárneho vaku otvorenou alebo laparoskopickou metódou.
  2. Šľachovitá chirurgia a operácia bedrovej kosti. Ak je burzitída spôsobená problémami s iliakálnymi tibiálnymi šliach alebo inými, sú chirurgicky korigované.
  3. Vyrezanie väčšieho trochanteru stehennej kosti, počas ktorého chirurg odstráni 5–10 mm vyčnievajúcej kosti. Operácia znižuje trenie a napätie, ktoré spôsobuje bolesť..

  Alternatívne metódy liečby

  Mnoho ľudí sa snaží vyrovnať s príznakmi burzitídy pomocou tradičnej medicíny. Najprv by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom, pretože pri klinických prejavoch burzitídy sa môžu ukrývať ďalšie nebezpečnejšie choroby..

  Tu sú niektoré populárne recepty:

  1. Kompresory s ricínovým olejom

  Navlhčite kúsok mäkkého tkaniva ricínovým olejom a pripevnite ho na postihnuté miesto. Prikryte polyetylénom zhora. Pre vyššiu účinnosť môžete pripojiť teplú (nie horúcu) vyhrievaciu podložku. Nechajte pôsobiť 30 minút, potom olej umyte teplou vodou a mydlom. Tento postup sa najlepšie vykonáva pred spaním..

  Trvanie kurzu - 7 dní.

  2. Stlačuje sa strúhaným zázvorom

  Nastrúhajte čerstvý zázvor na jemnom strúhadle. Pripojte strúhaný zázvor k problémovému kĺbu, zakryte mäkkou handričkou a polyetylénom.

  Trvanie kompresie je 30 minút. Ak dôjde k silnému pocitu pálenia, prerušte skôr! Priebeh liečby nie je obmedzený.

  3. Infúzia kôry bielej vŕby

  1 polievková lyžica nasekanú bielu vŕbu kôru, nalejte 250 ml vriacej vody, nechajte ju variť v termoske 4 hodiny. kmeň.

  Vezmite 1 polievkovú lyžicu. 30 minút pred jedlom 3-krát denne. Liečba trvá 1 mesiac.

  prevencia

  Aj keď nie vždy je možné zabrániť burzitíde bedrového kĺbu, existujú spôsoby, ako znížiť pravdepodobnosť jeho rozvoja a zabrániť zhoršeniu stavu..

  • Minimalizujte opakujúci sa stres v bedrách.
  • Sledujte svoju váhu.
  • Používajte ortopedické topánky s rôznymi dĺžkami nôh..
  • Udržujte silu a pružnosť svalov obklopujúcich TBC.

  Prognóza na zotavenie

  Prognóza tohto ochorenia je priaznivá..

  Zvyčajne môžu byť príznaky bedrovej burzitídy úplne odstránené konzervatívnou liečbou..

  V niektorých prípadoch však toto ochorenie vedie k rozvoju chronickej bolesti..

  Burzitída bedra

  Zápal periartikulárneho vaku (bursa) sa nazýva burzitída. Periartikulárna bursa slúži ako ochrana a tlmenie kĺbov počas pohybov. Ochorenie postihuje veľké a malé kĺby ľudského tela. Toto ochorenie je často lokalizované v kĺboch ​​kolenného, ​​lakťového a bedrového kĺbu.

  Burzitída bedrového kĺbu sa vyvíja v dôsledku úrazu kíbu alebo nadmerného stresu. Ohrození sú profesionálni športovci a ľudia, ktorých práca je spojená so zvýšeným zaťažením dolných končatín. Bedrový kĺb je obklopený rôznymi kĺbovými burkami.

  Tri z nich podliehajú rozvoju burzitídy:

  1. Bursa, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti stehennej kosti a jej väčší trochanter. Zápal, ktorý sa vyvinul v tejto zóne, sa nazýva burzitída väčšieho trochanteru stehennej kosti..
  2. Iliac - bedrový synoviálny vak, umiestnený pred svalu iliopsoasu. Patologické zameranie zápalu má symptomatické prejavy podobné artritíde bedrového kĺbu.
  3. Sedacia burza sa nachádza v mieste pripojenia svalových vlákien k sedaciemu tuberkulátu.

  Podľa štatistík sa za najbežnejšiu považuje trojanterová burzitída bedrového kĺbu. Ďalej uvádzame, čo je to burzitída bedrového kĺbu, príznaky a liečba tohto ochorenia pomocou rôznych metód.

  Burzitída bedier je zápalový proces patriaci do skupiny ortopedických chorôb

  Príčiny hip burzitídy

  Výskyt ohniska zápalu v rovine kĺbovej burzy bedrového kĺbu je spôsobený mnohými dôvodmi.

  Medzi najbežnejšie patria:

  1. Meniaca sa závažnosť poškodenia (zlomeniny, dislokácie, podvrtnutie svalov a väzov) kĺbov samotných a svalových vlákien, väzov a šliach. Takéto zranenia sa vyskytujú pri páde, nadmernom zaťažení, nárazoch do ostrých rohov nábytku.
  2. Mechanické funkčné preťaženie kĺbov panvových kostí. Môže to byť spôsobené intenzívnou fyzickou námahou, ťažkým zdvíhaním, systematickými monotónnymi pohybmi v oblasti bedrového kĺbu..
  3. Geneticky zdedené malformácie a abnormality vývoja končatín dolnej zóny (rozdiely v dĺžke končatín).
  4. Chronická artritída reumatoidného alebo dnového pôvodu. Nekontrolovaný vývoj patologického infekčného procesu v kĺbe prispieva k porážke synoviálnych vakov.
  5. Anamnéza artrózy, s tvorbou viacerých osteofytov. Takéto formácie sa často vyskytujú na povrchu epifýz bedrovej kosti a vyvolávajú výskyt trochanterickej burzitídy bedrového kĺbu..
  6. Komplikácie spôsobené operáciou ako spôsob liečby chorôb kĺbov (resekčná artrodéza, endoprotetika).
  7. Vrodené alebo získané patológie chrbtice (artróza, spondylitída, skolióza).
  8. Poruchy endokrinného systému a poruchy látkovej výmeny (cukrovka, psoriáza).
  9. Autoimunitné ochorenia (lupus erythematodes).
  Nadmerná pravidelná záťaž bedrového kĺbu môže spôsobiť ochorenie.

  Vyššie uvedené dôvody nie sú záväzné faktory pri vývoji tohto ochorenia. Spúšťačom rozvoja patológie môže byť podchladenie, zvýšené stresové zaťaženie, nečinnosť.

  Klasifikácia burzitídy bedrových kĺbov

  V traumatologickej a chirurgickej praxi je burzitída bedrového kĺbu klasifikovaná podľa:

  1. Lokalizácia zamerania zápalu a názov synoviálneho vaku. Podieľa sa na patologickom procese.
  2. Povaha priebehu choroby a jej klinický obraz. Existujú také formy - subakútne, akútne, chronické, opakujúce sa.
  3. Makroskopické zloženie synoviálnej tekutiny. Na základe charakteru výtoku sa delí na: vláknitý-serózny, hemoragicko-hnisavý, serózny, hnisavý.
  4. Charakteristiky cytologických príznakov tekutiny nahromadenej v dutine kĺbového vaku.
  5. Genéza patológie. Bursitída sa stáva - aseptická (spôsobená traumou, funkčným preťažením), infekčná (patogénmi môžu byť streptokoky, stafylokoky, Kochov bacill, syfilis, kvapavka, brucelóza)..
  6. Stupeň vývoja choroby - primárne poškodenie buniek, vylučovanie exsudátu, proces obnovy alebo regenerácie poškodených tkanív.

  Príznaky burzitídy bedrového kĺbu

  Od samého začiatku vývoja choroby sa prejavuje burzitída príznakov bedrového kĺbu.

  Bolesť v bedre znamená ochorenie

  Medzi charakteristické znaky patria:

  • formovanie bolestivých hrčiek na dotyk;
  • výrazné obmedzenie rozsahu pohybu postihnutého kĺbu;
  • opuch oblasti lokalizácie zamerania zápalu;
  • hyperemická koža nad chorým kostným kĺbom;
  • porušenie miestneho krvného obehu;
  • akútna bolesť v femorálnej oblasti, zhoršená námahou;
  • zmena v konfigurácii končatiny a kĺbu;
  • zníženie celkového telesného tonusu sprevádzaného horúčkou.

  Burzitída acetabula a trochanterickej zóny sa vyznačuje akútnymi bolesťami vonkajšej časti stehna, ktoré spôsobujú ťažkosti pri prijímaní v horizontálnom stave na strane postihnutej končatiny a spôsobujú pohyby po schodoch. Ischiatická burzitída vyvoláva bolesť v hornej časti stehna.

  Progresia patologického procesu a jeho prechod do formy chronického priebehu sa symptomaticky prejavuje menej intenzívne. Vývoj infekčnej formy choroby je charakterizovaný vyplnením hnisavého exsudátu dutiny burzy, čo sa prejavuje bolesťou a ťažkosťami pri pohybe chorej končatiny..

  Diagnóza burzitídy bedrového kĺbu

  Je predčasné identifikovať a diagnostikovať burzitídu bedrového kĺbu, príznaky, liečba vám umožní začať včas.

  Pri diagnóze choroby sa vyžaduje rádiografia

  Stanovenie klinickej diagnózy je založené na lekárskom vyšetrení pacienta a laboratórnych a inštrumentálnych štúdiách:

  1. Úvodné vyšetrenie kvalifikovaným lekárom s úzkou špecializáciou. Je dôležité vziať do úvahy celkový stav pacienta.
  2. História medicíny.
  3. Povaha a trvanie klinických prejavov.
  4. Výsledky diagnostických testov krvi, moču.
  5. Prepichnutie, siatie synoviálnej tekutiny na mikroflóru.
  6. Ultrazvuk, údaje MRI, CT.
  7. X-ray, bursografia.
  8. Diagnostická artroskopia a endoskopia chorého kĺbu.
  9. Reumatické faktory.

  Na základe diagnostických testov a konzultácií s ortopédom a reumatológom pacient získa predstavu o tom, čo je burzitída bedrového kĺbu a ako sa má liečiť..

  Metódy liečby bedrovej burzy

  Po preskúmaní príčin vzniku ochorenia lekár predpíše súbor terapeutických opatrení na liečbu tohto ochorenia.

  Hlavné metódy liečby sú:

  1. Tradičná terapia.
  2. Konzervatívna alebo lieková terapia.
  3. Chirurgické ošetrenie.
  4. Nechirurgická alternatívna terapia.
  5. Liečba pomocou lekárskych predpisov a tradičnej medicíny.
  Burzitída bedra si vyžaduje komplexnú liečbu

  Konzervatívna terapia

  Konzervatívna liečba sa vykonáva v ambulantnom prostredí.

  Hlavné zásady konzervatívnej liečby sú:

  • úplná alebo čiastočná imobilizácia chorej končatiny;
  • užívanie liekov na zmiernenie bolesti, zníženie opuchov, zastavenie zápalu;
  • využitie terapeutických cvičení.

  Výsledok burzitídy bedrového kĺbu, závažnosť symptómov a úspešnosť liečby závisí od včasnej presnej diagnózy a adekvátnej liečby.

  Prevádzková metóda

  Lekári rozhodujú o vhodnosti použitia chirurgickej chirurgickej liečby na základe stupňa vývoja ochorenia, povahy lézie a zdravotného stavu pacienta. Takže manipulácia rehabilitácie synoviálnej dutiny a odstránenie osteofytov.

  V prípadoch, keď bola konzervatívna liečba neúspešná a prejavy choroby boli ostrejšie, za správne rozhodnutie sa považuje chirurgické odstránenie synoviálneho vaku spolu s jeho obsahom. Optimálnou metódou odstránenia je lekárska artroskopia (odstránenie burzy pomocou artroskopu zavedeného malým rezom do stehennej oblasti - mikroprobe). Takáto manipulácia minimálne poškodzuje susedné tkanivá pacienta a urýchľuje rehabilitačný proces..

  Ak konzervatívna liečba neprináša požadované výsledky, použije sa chirurgický zákrok

  Nechirurgická terapia

  Liečba počas remisie alebo v pooperačnom období zahŕňa tieto opatrenia a postupy:

  • manuálna terapia;
  • akupunktúra;
  • imobilizácia pomocou ortopedických pomôcok alebo sadrových odliatkov;
  • vákuový účinok na bolesť;
  • naftalánové aplikácie;
  • magnetoterapia;
  • Infra červená radiácia;
  • fonoforéza s hormonálnymi liekmi;
  • kryoterapia;
  • kinezioterapia;
  • Cvičebná terapia;
  • rázová vlna.

  Fyzioterapeutické postupy stimulujú zlepšenie lokálneho krvného obehu, zvyšujú ochranné vlastnosti tela, znižujú symptomatické prejavy.

  Burzitída bedrového kĺbu sa lieči aj fyzioterapiou

  Ako zaobchádzať s ľudovými liekmi?

  Ďalším spôsobom liečby sú liečivé prostriedky tradičnej medicíny. S ich pomocou sa môžete zbaviť akútnej bolesti, zmierniť opuchy mäkkých tkanív, obnoviť pohyblivosť kĺbov, zlepšiť krvný obeh a odolnosť tela. Ľudové recepty sú jednoduché, cenovo dostupné a efektívne..

  Na zmiernenie podmienky platí:

  1. Aplikácia, obklady pomocou listov bielej kapusty, lopúcha, surových strúhaných zemiakov, repy. Pripravené bylinné prísady sa nanášajú cez noc na postihnutý kĺb a fixujú sa potravinovým filmom a teplou handrou.
  2. Infúzie a tinktúry pripravené na báze vody alebo výrobkov obsahujúcich alkohol. Koreň lopúcha, kvetiny ľubovníka bodkovaného, ​​rebríček sa naseká, vyleje sa vriacou vodou a nechá sa vylúhovať 2-3 hodiny. Používajte dvakrát denne pred jedlom, 100 ml.
  3. Vane a vane. Ihly, naparené vo vodnom kúpeli, majú liečivé vlastnosti. Takýto ihličnatý koncentrát sa pridá do nádoby s vodou s teplotou príjemnou pre telo a chorý kĺb sa udržuje 30 minút..
  4. Mletie na báze alkoholu. Rozpustite malú guľu propolisu v 100 ml etylalkoholu a nechajte 2 dni. Zasiahnutú kĺbovú oblasť trieť niekoľkokrát denne. Namiesto propolisu trvajte na alkohole, môžete prespať trávu a pšeničnú trávu. Podobne aplikujte na propolisovú tinktúru.
  5. Je užitočné piť taký liek: pridajte 1 polievkovú lyžicu do pohára prevarenej vody. l jablčný ocot a med. Po prebudení musíte piť taký elixír na lačný žalúdok.
  6. Domáce masti. Vo vodnom kúpeli roztavte vazelínu, pridajte tekutý med, šťavu z jednej cibule a šarlatový list. Zmiešajte a ochladte všetky ingrediencie. Naneste na postihnutý kĺb pred spaním.

  Tradičná medicína nedokáže túto chorobu vyliečiť sama. Ich cielené pôsobenie pomáha zmierňovať príznaky a inhibovať progresiu choroby..

  Regenerácia bedrového kĺbu po burzitíde

  Po liečbe ambulantnej a ústavnej povahy burzitídy bedrového kĺbu sa vyžaduje dlhá doba na zotavenie. Ako pomocné prostriedky sa odporúča používať palice, chodítka, barle, špeciálne ortopedické pomôcky a prostriedky na zastavenie končatín..

  Po akútnom období je potrebné pridať fyzické cvičenia zamerané na obnovenie svalového tonusu a funkčných schopností kĺbu.

  lieky

  Na zmiernenie bolestivosti, zníženie opuchov a inhibíciu zápalového procesu s burzitídou:

  1. NSAID (lieky s výrazným protizápalovým účinkom nehormonálneho pôvodu) - diklofenak, ketoprofén, ibuprofén.
  2. Steroidné hormóny v akútnom období - „Depo-medrol“, „Kenalog“.
  3. Lieky proti bolesti - Analgin, Paracetamol.
  4. Antibakteriálne lieky, po analýze rezistencie.
  5. Prostriedky na vonkajšie použitie - masť Voltaren, Dimexide, Viprosal.

  komplikácie

  Nedostatočné zaobchádzanie zvyšuje šance na vznik komplikácií. Takéto komplikácie môžu obmedziť pohyblivosť kĺbov pacienta a zhoršiť kvalitu života pacienta.

  Medzi hlavné komplikácie patrí:

  • vývoj infekčnej artritídy;
  • tvorba fistuly;
  • vývoj adhézií;
  • zmeny nekrotického tkaniva;
  • otrava septickou krvou;
  • tvorba podkožného hlienu.

  Preventívne opatrenia

  Lekári odporúčajú preventívne opatrenia na prevenciu rozvoja tohto ochorenia:

  1. Prevencia neodôvodnených poranení bedra.
  2. Sledovanie indexu telesnej hmotnosti (normalizácia výživy).
  3. Včas liečiť infekčné choroby.
  4. Noste pohodlnú obuv s ortopedickými vložkami.
  5. Držte svoju polohu správne.
  6. Žiť aktívnym životným štýlom.
  7. Znížte zaťaženie panvových orgánov a dolných končatín.
  8. Vyvarujte sa nadmernej artikulácie.

  Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel zníži riziko tohto ochorenia. Je dôležité, aby pri výskyte prvých príznakov vývoja choroby vyhľadali lekársku pomoc.

  Ako rozpoznať a liečiť burzitídu bedier?

  Kód ICD-10: M70.6 (burzitída väčšieho trochanteru stehennej kosti), M70.7 (ostatná burzitída stehien)

  Burzitída bedrového kĺbu je ochorenie, ktoré je spojené so zápalom obsahu synoviálneho vaku (bursa)..

  Bursa alebo kĺbový vak je vak naplnený gélovou tekutinou, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov a znižuje trenie kĺbov proti sebe..

  Burzitída bedrového kĺbu môže ovplyvniť ischiadický, iliakálny hrebeň alebo trochanterický vak bedrového kĺbu..

  Príčiny choroby

  Okolo bedrového kĺbu sa nachádza niekoľko synoviálnych vakov, pretože táto časť kostry je vystavená veľkému stresu. Príčiny všetkých brušných burzitíd sú približne rovnaké:

  • silná a pravidelná fyzická aktivita na bedrový kĺb;
  • intenzívny športový výcvik;
  • podchladenie;
  • rôzne choroby, vrodené anomálie a patológie (artróza, artritída, depozícia solí, rôzne dĺžky končatín);
  • obezita;
  • pasívny životný štýl;
  • predtým vykonané operácie bedrového kĺbu, zranenia a zranenia;
  • starší vek;
  • infekčné poškodenie kĺbového vaku;
  • metabolické poruchy.

  Hlavné typy burzitídy bedrového kĺbu: charakteristické príznaky

  Príznaky choroby závisia od umiestnenia zapáleného kĺbového vaku, pretože sa v každom prípade líšia.

  Ischiatická burzitída

  Taška na sedací kĺb je umiestnená v mieste, kde sa kostrový sedací tubercle spája so svalmi. Pri zápale sedacieho burzy sa u človeka vyvinú príznaky silnej bolesti na hornom stehne, ktoré sa zvyšujú aj pri minimálnom zaťažení..

  Ischiatická burzitída bedrového kĺbu sa často prejavuje pri pokuse ohyb alebo vyrovnanie kĺbu, pri šplhaní na naklonenom povrchu a tiež pri dlhodobom sedení na niečom tvrdom..

  Acetabular (ražňa)

  Trianterický vak na kĺb sa nachádza mimo stehna. Ochorenie často postihuje iba túto časť bedrového kĺbu, objavuje sa trochanterická burzitída. Pri acetabulárnej burzitíde sa na vonkajšom stehne objavuje silná bolesť, takže príznaky bolesti sa objavujú aj pri ležaní na poranenej strane..

  Je takmer nemožné spať. Pri šplhaní po schodoch dochádza k pálčivej bolesti v nohách a podporuje pohyb osoby. Pľažková burzitída sa vyskytuje dvakrát častejšie ako iná burzitída bedrového kĺbu. Takéto ochorenie sa často diagnostikuje u žien stredného a staršieho veku, ako aj u športovcov..

  Hrebeň na hrebeni

  Brušná hrebeňová lopatka je umiestnená na vnútornej strane femorálneho kĺbu. Ak je zapálená, bolesť sa šíri na prednú, vnútornú stranu stehna a dáva slabiny.

  1. Pálenie.
  2. Ostrá a postupne sa zvyšujúca bolesť bedrového kĺbu. Keď zápal práve začína, objaví sa silná bolesť, bod bolesti sa nachádza nad zapáleným vakom. Ako sa burzitída vyvíja, bolesť sa postupne mení z akútnej na bolesť, pričom pokrýva stále väčšiu oblasť.
  3. Letargia a apatia v dôsledku neustálej bolesti, straty pracovnej kapacity.
  4. Poruchy spánku.
  5. Nie je možné úplne ohnúť a uvoľniť spodnú časť končatiny.
  6. Po dlhšom chôdzi nepohodlie pri lezení po schodoch.
  7. Hnisanie pri kontakte s infekciou bursa.
  8. Horúčka.
  9. Opuch. Objaví sa v dôsledku zranenia. Najskôr sa nádor stáva viditeľným, ale postupne sa zmenšuje a mizne.

  Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, je to príležitosť konzultovať s lekárom. Koniec koncov, čím skôr sa liečba začne, tým rýchlejšie sa uľaví.

  Komplikácie chorôb

  Burzitída bedrového kĺbu, ak sa nelieči, sa môže stať chronickou.

  V tomto prípade sa všetky kapsuly bedrového kĺbu zapália, čo obmedzuje jeho pohyblivosť. Aby sa predišlo komplikáciám aj po operácii, je potrebné posilniť imunitný systém, vyriešiť problém nadváhy, tráviť viac času na čerstvom vzduchu, chôdzou a posilňovaním dolných končatín, opustiť zlé návyky.

  Ak sa ischiadická, ilická, trochanterická burzitída stane chronickou, bolesť postupne ustupuje, je menej výrazná, v mieste postihnutej burzy je mierny opuch guľatého tvaru a jemnej konzistencie. V chronickej podobe je zachovaná kĺbová funkcia.
  "alt =" ">
  Keď je bursa infikovaná mikróbmi, vyvíja sa hnisavá burzitída bedrového kĺbu. Pri pokuse o kyčel na bok sa pozoruje ostrá bolesť. Pred stehnom sa tvorí opuch. Nie je možné úplne ohnúť alebo ohnúť stehno, takže je neustále v ohnutej polohe.

  diagnostika

  Pacient sa podrobuje sérii vyšetrení, podľa výsledkov ktorých je liečba predpísaná:

  1. Vizuálna kontrola a prehmatanie bolestivého kĺbu.
  2. Vzorka Ober. Toto je ďalší test na únos bedra. Ak sa vyskytne burzitída, bude taký pohyb extrémne ťažký a spôsobí silnú bolesť.
  3. X-ray na identifikáciu osifikovaných oblastí.
  4. MRI Identifikuje oblasti zápalu a akumulácie exsudátu.

  "alt =" ">
  Diagnóza zápalového procesu bedrového kĺbu je trochu ťažká kvôli jeho hlbokému umiestneniu a pokrytiu svalov. Preto je založený na analýze sťažností pacientov a röntgenovom vyšetrení. MRI je potrebné na detekciu osteofytov v periartikulárnom vaku a na vylúčenie rozvoja artritídy.

  terapia

  Pri zápale synoviálneho vaku bedrového kĺbu je prvotným cieľom odstránenie syndrómu bolesti. Je potrebné zabezpečiť úplný odpočinok postihnutého kĺbu, aby sa minimalizovalo zaťaženie pri pohybe.

  Predpisuje liečbu liekmi proti bolesti a protizápalovými liekmi.

  Na úľavu od bolesti sa používajú hormonálne lieky a lokálne anestetiká. V pokročilých prípadoch sa liečba burzitídy bedrového kĺbu vykonáva v ambulantnom prostredí, spočíva v jedinej injekcii silných liekov do zapálenej burzy. Ak sa znova objaví exacerbácia, vykoná sa ďalšia injekcia.

  Aby sa predišlo opakovaniu ochorenia, mali by sa použiť: prírodné chondroprotektory, ktoré normalizujú prísun krvi do chrupavky a kĺbového tkaniva. Antioxidanty, ktoré vyživujú kĺbové tkanivo, rýchlo obnovujú mikrocirkuláciu krvi (napríklad dihydroquercetín). Užitočné biologicky aktívne prísady na báze včelárskych výrobkov.

  Infekčná burzitída by sa mala liečiť antibiotikami. Liečba neinfekčnej burzitídy sa uskutočňuje pomocou ľadovej kompresie, protizápalových a analgetík. Niekedy môže byť potrebná aspirácia (vyčerpanie exsudátu zo synoviálneho vaku).

  Neinfekčná burzitída sa môže liečiť injekciou kortizónu v oblasti burzy, niekedy spolu s anestetikom. Takéto ošetrenie sa obvykle uskutočňuje po aspiračnom postupe. Ak existuje veľké množstvo exsudátu, čerpá sa z dutiny vaku a tam sa zavádzajú lieky..

  Po odstránení akútneho zápalu a bolesti je predpísaná fyzioterapia.

  Fyzioterapeutická liečba

  • Ozokeritové a parafínové kúpele.
  • Mikrovlnná terapia.
  • Massotherapy.
  • Indukčná terapia.
  • elektroforéza.
  • UHF.
  • Cvičebná terapia.
  • Suché teplo.

  operácie

  Chirurgická liečba sa predpisuje iba v prípade, ak ischiatická, iliakálna skalp, trochanterická burzitída nie je vhodná na konzervatívnu liečbu, zápaly a bolesti nezmiznú.

  V tomto prípade je predpísaná excízia artikulárneho vaku. Aktívne sa používa artroskopia, pri ktorej sa vykonáva malá disekcia stehna a zavádza sa prístroj, ktorý umožňuje lekárovi kontrolovať nástroje na odstránenie burzy..

  Takáto operácia je dobre tolerovaná pacientmi, funkcia bedrového kĺbu nie je narušená a ľudia sa po operácii zotavujú veľmi rýchlo.Odtok sa často používa na odstránenie exsudátu z zapálenej burzy. Pri závažnej forme ochorenia sa vykonáva burzektómia, pri ktorej sa úplne odstráni celý vak na kĺb spolu s jeho obsahom..

  prevencia

  Po operácii by mal človek podstúpiť rehabilitačný kurz, ktorý mu pomôže rýchlejšie sa zotaviť. Obdobie rehabilitácie zahŕňa:

  • stála, ale mierna fyzická aktivita, tréning svalov dolných končatín;
  • pri používaní palice alebo špeciálnych chodcov sú potrebné denné prechádzky;
  • maximálne zníženie zaťaženia bedrového kĺbu, obmedzenie fyzickej aktivity, ktoré vyvoláva zápal synoviálneho vaku;
  • kontrola telesnej hmotnosti;
  • ak sa burzitída vyvinula z dôvodu rôznych dĺžok nôh, mali by sa nosiť špeciálne ortopedické pomôcky;
  • mali by ste si pravidelne chodiť dobre odpočívať.

  Burzitída bedrového kĺbu sa najčastejšie lieči konzervatívnou liečbou..

  Použitie protizápalových liekov v kombinácii s anestetikami úplne zmierňuje príznaky bolesti a zápalu za 5, maximálne 7 dní. A prevencia zabráni opakovaniu choroby.

  Príznaky a vlastnosti liečby burzitídy bedrového kĺbu

  Charakteristiky bedrovej burzy

  Bedrový kĺb spája femorálnu hlavu a kĺbový povrch acetabula panvovej kosti. Kostná zlúčenina je potiahnutá kĺbovou tobolkou, ktorej vnútorná membrána je schopná produkovať synoviálnu tekutinu. Prítomnosť tekutiny v kĺbovej dutine znižuje trenie kĺbových povrchov počas pohybu. Vnútorná membrána synoviálnej membrány je veľmi dobre inervovaná, a preto má vysokú citlivosť na stimuly bolesti.

  Každá svalová šľacha je chránená samostatným vreckom, takže zápal bedrového kĺbu môže byť lokalizovaný v troch oblastiach:

  • v synoviálnom vaku veľkého trochanteru tzv. trochanterická burzitída;
  • vak na hrebenatku z hrebeňa iliac;
  • sciatic-gluteal bursa, ktorá sa nachádza v oblasti sedacieho tuberkulu.

  Symptómy sa budú líšiť pre každý typ a trochanterická burzitída je najbežnejšia.

  Video „Čo potrebujete vedieť o burzitíde“

  Z tohto videa sa dozviete viac o príznakoch a liečbe burzitídy..

  Hlavné príčiny a príznaky

  Zápalný proces v synoviálnom vaku sa môže vyvinúť z niekoľkých dôvodov, burzitída môže vyvolať nasledujúce faktory:

  • traumatické poškodenie kĺbov, často pozorované pri páde na panvovú oblasť;
  • nadmerná fyzická aktivita, najmä beh a cyklistika;
  • kĺbová chirurgia;
  • sprievodné ochorenia pohybového aparátu (artróza, artritída);
  • etiológia hnisavej burzitídy je pripojenie bakteriálnej infekcie.

  Častejšia akútna burzitída, ktorá sa prudko prejavuje bolesťou a zápalovými syndrómami. V prípade zníženia imunitnej odpovede alebo nedostatočnej liečby sa môže akútna burzitída zmeniť na chronickú formu (vyvíja sa v priebehu niekoľkých mesiacov).

  Lokalizácia príznaku bolesti závisí od toho, ktorý synoviálny vak je zapálený. Burzitída väčšieho trochanteru stehennej kosti sa prejavuje bolesťou vo vonkajšej časti stehna, pri premietnutí väčšieho trochanteru. Ischiatická burzitída je charakterizovaná lokalizáciou v hornej alebo vnútornej časti stehennej kosti. Došlo k porušeniu funkcie bedrového kĺbu. Bolesť sa zosilňuje pri pohybe, najmä pri horolezeckých schodoch, chôdzi, únose stehna. Nepríjemné pocity sa môžu objaviť v noci, ak ležíte na boľavej strane.

  Ochorenie často prebieha vo forme akútneho procesu, takže bolesť sa objavuje rýchlo, spočiatku má intenzívny a pálivý charakter. V prípade prechodu na chronickú formu, nielen intenzita bolesti, ale aj ich zmena v prírode, bolesť bedrového kĺbu viac bolí..

  V oblasti lézie sa pozoruje opuch mäkkých tkanív a miestna hypertermia. Ak je burzitída infekčnej povahy, objavia sa všeobecné príznaky: horúčka, nevoľnosť, slabosť.

  diagnostika

  Diagnóza je založená predovšetkým na fyzickom vyšetrení. Je preukázané spojenie choroby s traumatickým faktorom, berú sa do úvahy sťažnosti bolesti a zhoršená funkcia. Palpácia mäkkých tkanív v oblasti kĺbu sa vykonáva, určuje sa objem aktívnych a pasívnych pohybov - pri burzitíde sa únos končatín vyznačuje obmedzením.

  Na diferenciálnu diagnostiku iných chorôb pohybového ústrojenstva sa používajú inštrumentálne výskumné metódy:

  1. X-ray kĺbu v 2 projekciách. Používa sa na vylúčenie patológie kĺbov, detekciu kostného rastu (osteofyty), miest kalcifikácie. Neprítomnosť zmien v röntgenovom žiarení nenaznačuje neprítomnosť choroby.
  2. Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk). Najbezpečnejšia a najinformatívnejšia metóda, ktorá vám umožní potvrdiť diagnózu. S ním môžete zistiť zápal synoviálneho vaku (zhrubnutie steny), prítomnosť tekutiny v dutine.
  3. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Jedná sa o presnejšiu a špecifickejšiu štúdiu, ktorá vám umožní zistiť prítomnosť zápalového edému, mieru poškodenia synoviálneho vaku. Nevýhody zahŕňajú vysoké náklady na postup..

  Vo všeobecnom krvnom teste je možné zistiť príznaky zápalu (neutrofilná leukocytóza s posunom doľava, zvýšenie sedimentácie erytrocytov), ​​čo je zvlášť charakteristické pre hnisavú burzitídu. Iné laboratórne diagnostické metódy nemajú špecifické zmeny..

  liečba

  Prvá pomoc pri trochanterovej burzitíde bedrového kĺbu je znehybnenie dolnej končatiny, obmedzenie pohybu kĺbov. Vo väčšine prípadov je konzervatívna liečba predpísaná pomocou protizápalových a analgetických liekov, obkladov, gélov a mastí, fyzioterapeutických cvičení (cvičebná terapia)..

  1. Drogová terapia. Zahŕňa menovanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré majú protizápalové aj analgetické účinky..
  2. Prostriedky na vonkajšie použitie. Burzitídu môžete liečiť lokálnymi prípravkami. Obidve NSAID sa používajú vo forme gélov a mastí, napríklad gél Voltaren a ľudových liekov. Je však potrebné si uvedomiť, že v akútnom období nemusíte drhnúť, masírovať alebo ohrievať oblasť bedrového kĺbu.
  3. Fyzioterapia. Cvičebná terapia sa predpisuje ako rehabilitačná metóda s cieľom obnoviť pohyb bedrového kĺbu. Cvičenia by sa mali vykonávať po úľave od príznakov bolesti..
  4. Fyzioterapeutická liečba. Na základe vystavenia suchému teplu, tepelnému žiareniu. Pred predpísaním týchto metód sa musíte uistiť, že v dutine kĺbu nie je žiadna bakteriálna infekcia. Fyzioterapia sa používa predovšetkým na liečbu chronickej neinfekčnej burzitídy.

  Invazívnejšie je intraartikulárne podávanie liekov. Tento spôsob liečby sa používa v prípade neúčinnosti minimálne invazívnych metód a je účinnejší. Lokálne anestetikum a glukokortikoidové liečivo sa injektuje do kĺbu pomocou špeciálnej ihly. To umožňuje nielen výrazne znížiť bolesť, ale tiež ovplyvniť proces zápalu.

  Chirurgická liečba burzitídy bedrového kĺbu sa zriedka používa, iba ak je adekvátna konzervatívna liečba neúčinná. Podstatou operácie je odstránenie zapáleného synoviálneho vaku.

  prevencia

  Preventívne opatrenia majú zabrániť nadmernej fyzickej námahe, ktorá vedie k traume. To platí najmä pre ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu. Fyzická aktivita by sa mala normalizovať, pred vykonaním cvičení je potrebné zahriať, aby sa svaly zohriali. Prevencia hnisavej burzitídy je včasná liečba zápalových a pustulárnych procesov na koži.

  Burzitída bedrového kĺbu: príznaky a liečba

  Zápal synoviálneho periartikulárneho vaku bedrového kĺbu sa nazýva burzitída. Synoviálny vak je malá dutina potiahnutá synoviálnou membránou. Synoviálny vak hrá úlohu tlmiča nárazov pri kĺzaní svalov vzhľadom na kosti. S rozvojom burzitídy okolo kĺbu sa môže zapáliť niekoľko synoviálnych vakov naraz.

  V nemocnici Yusupov sú rehabilitovaní pacienti s chorobami pohybového ústrojenstva a kĺbov. Po konzultácii s ortopedickým chirurgom je pacient odoslaný na diagnostické testy. V nemocnici môžete získať MRI, CT, RTG, ultrazvukové vyšetrenie, otestovať sa, získať radu od iných odborníkov. Podľa výsledkov štúdie sú predpísané liečebné a rehabilitačné opatrenia.

  Burzitída bedra

  Burzitída bedrového kĺbu sa môže vyvinúť v sedacích vakoch, iliak-lastúre, trochanterických synoviálnych vakoch. Výčnelok kosti stehennej kosti (veľký trochanter) je pokrytý synoviálnym vreckom. Po zranení alebo v dôsledku infekcie sa môže objaviť zápal synoviálneho vaku alebo jeho podráždenie. Pacient má silnú bolesť v oblasti bedier. Najčastejšie sa takýto zápal vyvíja u športovcov a žien. Zápal trochanterického synoviálneho vaku sa nazýva trochanteritída alebo trochanterická burzitída.

  Na druhej strane (vnútornej) stehennej kosti je synoviálny vak iliakálneho hrebeňa, ktorý sa môže tiež zapáliť. Zápal synoviálneho vaku iliakového hrebeňa je zriedkavý, bolesť pri zápale spôsobuje slabiny. Synoviálny vak iliak-lastúry sa nachádza vedľa kĺbu, jeho zápal sa často mylne považuje za zápal kĺbov (zápal bedrového kĺbu samotný). Zápal sedacieho synoviálneho vaku je sprevádzaný bolesťou, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou.

  Burzitída postihuje najčastejšie ženy stredného a staršieho veku, u mužov je oveľa menej bežná. Je to kvôli štrukturálnym vlastnostiam kostry ženy, širšej panve, ktorá prispieva k treniu mäkkých tkanív na veľkej trochanter stehennej kosti.

  Burzitída bedrového kĺbu: príznaky

  Príznaky burzitídy bedrového kĺbu sa prejavujú vo forme:

  • pálivé pocity v bedre;
  • bolesť počas spánku, poruchy spánku;
  • bolesť bedrového kĺbu, bolesť sa postupne zvyšuje alebo ostáva;
  • obmedzenie pohybu kĺbov pri lezení po schodoch, dlhá chôdza, dlhé sedenie na tvrdých povrchoch;
  • slabosť;
  • malátnosť;
  • edém bedra;
  • zvýšenie teploty;
  • hnisavý proces v oblasti synoviálneho vaku.

  Hlavnými dôvodmi rozvoja burzitídy sú tieto faktory:

  • zakrivenie chrbtice (skolióza), rôzne dĺžky nôh, vrodené patológie vývoja pohybového aparátu, choroby chrbtice (artritída, artróza bedrovej oblasti);
  • reumatické choroby;
  • osteofyty;
  • veľká fyzická námaha na bedrový kĺb;
  • nadváhou;
  • poranenia bedier a stehennej kosti;
  • fyzická nečinnosť;
  • podchladenie;
  • operácia bedra;
  • diabetes;
  • ochorenie štítnej žľazy, hormonálna nerovnováha;
  • starší vek;
  • infekčná infekcia.

  Prvým príznakom burzitídy je silná bolesť, ktorá spôsobuje, že pacient vyhľadá lekársku pomoc. Lekárske vyšetrenie pomôže určiť zmeny v stave bedrového kĺbu, umiestnení zapáleného synoviálneho vaku. Potom môže byť pacient poslaný na niekoľko štúdií - MRI, röntgen, Ober test (na únosy bedra)..

  Burzitída bedrového kĺbu: liečba

  Liečba burzitídy sa začína menovaním protizápalovej terapie. Hormonálna terapia sa môže predpisovať pacientovi, v prípade závažného priebehu ochorenia sa často uchyľuje k chirurgickej liečbe - minimálne invazívnej chirurgii. Vyžaduje sa obmedzenie pohybu v oblasti stehien, čo umožňuje zmierniť bolesť a obmedziť zaťaženie bedrového kĺbu (posteľová opierka). Fyzioterapeutické procedúry sú predpísané: terapeutická masáž, cvičebná terapia (individuálny tréningový program), elektroforéza, UHF, aplikácie parafínu alebo ozokeritu a ďalšie fyzioterapeutické procedúry.

  V nemocnici Yusupov pracuje rehabilitačný program pre pacientov s ochorením bedrových kĺbov. Cvičebné fyzioterapeutické cvičenia pomáhajú posilňovať svalové svaly zamerané na napínanie napínača širokej fascie stehien alebo otibiálneho traktu. Môžete sa dohodnúť na návšteve u lekára zavolaním do nemocnice Jusupov.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže.
  Dokonca aj v staroveku boli lekári v pokušení natiahnuť chrbticu v prípade patológie. Obzvlášť často sa tento postup používal na zlomeniny a skoliózu, avšak metóda trakcie (trakcia) sa čoskoro začala používať na osteochondrózu a prietrž.
  V oblasti diafragmatického otvoru pažeráka sa vyskytuje hiátová prietrž. Toto je najbežnejšia patológia zo všetkých bráničných hernií.