loader

Čo je prietrž žalúdka

Žalúdková kýla je typ prietrže ezofágového otvoru bránice, pri ktorom dochádza k čiastočnému alebo úplnému vstupu žalúdka do hrudnej dutiny. Patológia sa často neprejavuje a diagnostikuje sa pri liečbe iného ochorenia. Pozrime sa bližšie, prietrž žalúdka: čo to je, ako s tým zaobchádzať.

Pojem a typy chorôb

Ak chcete dať úplnú odpoveď, čo je kýla žalúdka, je potrebné vyhľadať anatómiu. Brušná a hrudná dutina sú oddelené svalovou doštičkou - bránicou. Pažerák z jednej dutiny do druhej vstupuje cez AML, čo znamená ezofágové otvorenie bránice. Pažerák v tomto otvore je držaný bránicou. Keď sa vyskytne žalúdočná prietrž, spojenia okolo AML sa oslabujú. So zvýšeným vnútrobrušným tlakom sa žalúdok a časť pažeráka plazí do hrude. Takto sa objaví prietrž.

Existujú tri typy kýly:

 1. Perioesophageal. Zakrivenie žalúdka sa vydúva cez otvor v bránici blízko hrudníka.
 2. Plávajúce (hiatálne, pohyblivé). Vyskytuje sa v pažeráku v blízkosti bránice. Vyznačuje sa pohybom časti pažeráka a hornej polovice žalúdka. Objaví sa, keď pacient zmení svoju polohu tela.
 3. Zmiešané. Kombinuje znaky hernie pažeráka aj plávajúce..

Príznaky a príčiny choroby

Žalúdočná prietrž: príznaky a liečba. Kýla v žalúdku je spravidla asymptomatická. Niektorí pacienti však hlásia príznaky choroby po jedle alebo pri ľahnutí. Medzi príznaky patrí:

 • bolesť brucha;
 • pálenie záhy;
 • ťažko prehltnúť (veľmi zriedkavo);
 • dýchavičnosť;
 • horká alebo kyslá reč;
 • zachrípnutie po spánku;
 • suché ústa
 • pocit „zastavenia“ jedla v pažeráku;
 • striedavá hnačka a zápcha;
 • zvýšenie krvného tlaku bez zjavného dôvodu;
 • ťažkosť brucha;
 • tmavá stolica, zriedka - zvracanie krvou.

Ohrozené sú staršie a senilné osoby. Patológia sa vyskytuje aj u detí. Podľa lekárskych štatistík trpí žalúdočnou prietržou 9% detí a približne 70% ľudí nad 60 rokov.

Dôvody sú rôzne. U detí sa táto patológia vyvíja in utero v dôsledku porušenia formovania pažeráka. Veľmi krátky pažerák vtiahne žalúdok do hrudníka.

U starších ľudí sa toto ochorenie vyvíja v dôsledku starnutia, spojivové tkanivá sa stávajú nepružnými a nakoniec atrofiou. Existujú podmienky vyvolávajúce vznik prietrže. Medzi príčiny choroby patria:

 • dedičná predispozícia;
 • vnútrobrušný tlak spôsobený tvorbou plynu, zápchou, zraneniami, pravidelným zdvíhaním hmotnosti);
 • narušené fungovanie tela;
 • zakrivenie chrbtice, ktoré vyvoláva premiestnenie orgánov;
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie;
 • prejedanie;
 • bulímia
 • opakované tehotenstvo.

Diagnóza choroby

Ak sú prítomné klinické príznaky, môže byť podozrenie na žalúdočnú herniu..

Na zistenie stupňa ochorenia a výskytu komplikácií je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia: stanovenie pH a atmosférického tlaku v žalúdku a pažeráku, biopsia, vyšetrenie výkalov okultnej krvi.

Konzervatívne zaobchádzanie

Ako liečiť prietrž žalúdka? Ochorenie sa dokonale lieči konzervatívnymi metódami. Je predpísaný liek, ktorý je zameraný na ochranu pažeráka pred agresívnymi účinkami obsahu žalúdka. Antacidá sú predpísané - látky, ktoré majú účinok obalového charakteru. Tiež sa predpisujú lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy (omeprazol, ranitidín, famotidín, lansoprozol)..

Pri vykonávaní liečby lekári odporúčajú:

 1. Spite trochu vo zdvihnutej polohe (vankúše si môžete dať pod chrbát alebo zdvihnúť hlavu postele).
 2. Noste priliehavé oblečenie..
 3. Neohýbajte sa.
 4. Nezapájajte sa do ťažkej fyzickej práce a aktívnych cvičení, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak.

Nemenej dôležitá je výživa pri diagnóze „hernie žalúdka“. Liečba zahŕňa diétu. Musíte jesť 4-5 krát denne, porcie by mali byť malé. Potraviny sa musia opatrne žuť a jesť pomaly. Strava by mala obsahovať: obilniny, parné kotlety, pečenú zeleninu, varené ryby, vajcia, sušienky, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku. Niektoré výrobky sa musia úplne opustiť. Patria sem: sýtené nápoje, kakao, káva, alkohol, sladkosti, vyprážané a korenené jedlá, korenie, huby, strukoviny.

Chirurgický zákrok

Pre operáciu existujú 4 indikácie. Vykonáva sa iba v 10% prípadov. Chirurgický zákrok je potrebný pre:

 • porušenie prietrže;
 • prítomnosť zhubných a prekanceróznych zmien v stenách orgánov;
 • ťažké trávenie, ktoré sa nelieči liekmi;
 • komplikácia zúženia, perforácie a krvácania pažeráka.

Pri klasickej operácii sa orgány vracajú na svoje „miesto“. Ďalej je otvor membrány šitý a zosilnený. Žalúdok je niekedy fixovaný pomocou ďalších švov v brušnej dutine.

Tradičná medicína proti hernii žalúdka

Po dlhú dobu v arzenáli liečiteľov nahromadil dostatočný počet receptov. Majú najmä dobrý účinok:

 1. Yarrow. 3 lyžice. l suché bylinky by sa mali variť v 300 ml vriacej vody a nechať 10 minút variť. Vypite pol pohára trikrát denne.
 2. Šťava z kapusty. Každý deň musíte vypiť štvrtinu šálky čerstvo vylisovanej kapusty. Dávka by sa mala postupne zvyšovať na 2,5 šálky. Liečba trvá 2 týždne. Ak kapusta vyvoláva nadúvanie, vypite rascovú infúziu. 1 lyžička uvarené suroviny uvarené v pohári vriacej vody a horúce v malých dúškoch.
 3. Ľanové semienko. 1 polievková lyžica. l varte semená pohárom horúcej vody a zakryte. Infúzia bude pripravená, keď semená napučia. Infúzia by sa mala piť pred jedlom ráno a večer.
 4. slivky 5-8 plodov sušených sliviek by sa malo variť v 0,5 litri vody. Ovocie sa musí jesť a nápoj sa musí opiť za deň.
 5. Listy egrešov 1 polievková lyžica. l uvariť v pohári vody a trvať na tom, 15 minút. V deň, keď potrebujete vypiť 3-4 poháre tohto nápoja.
 6. Pomaranč a sladké drievko. Plátky koreňa sladkého drievka by sa mali miešať so sušenou pomarančovou kožou. 2 lyžice. l Výsledná zmes sa varí 30 minút v 0,5 1 vody. Take by mala byť 1 polievková lyžica. l pred jedlom.

Čo je prietrž žalúdka

Takáto patológia ako „hernie žalúdka“ neexistuje v Medzinárodnej štatistickej klasifikácii, pretože názov prietrže je spojený s tkanivom alebo orgánom, ktoré tvoria prietržovú bránu alebo zväčšený priechod. Žalúdku nevynecháva nič iné ako jedlo.

Medzi ľuďmi bol stanovený nesprávny pojem „žalúdočná prietrž“ kvôli schopnosti tohto orgánu preniknúť cez slabé miesta bránice (najmä ezofágový otvor) do hrudnej dutiny. Herniové brány sa môžu vytvárať v oblasti prirodzených pasáží krvných ciev, nervov alebo môžu mať patologický pôvod.

V MKN-10 je pod kódom K44 uvedená získaná hiátová hernia a v rubrike „Anomálie vývoja“ je toto ochorenie kódované ako vrodená malformácia Q40.1..

Preto s použitím nešpecifikovanej terminológie budeme mať stále na pamäti diafragmatický pôvod prietrže.

Aký je herniálny otvor?

Membrána je svalová vrstva, ktorá oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Pretiahnutím šliach okolo priechodov ich dôkladne stláča, poskytuje pevné oddelenie a optimálny tlak na činnosť orgánov kardiovaskulárneho, dýchacieho a tráviaceho systému..

Prírodné slabé zóny v bráničnom svale sa tvoria nielen v oblasti priechodu pažeráka, ale aj v dolnej dutej vene cava, sympatickom nerve a brušnej aorte. Iné typy kýly prírodných otvorov v bránici sa nedotýkajú žalúdka, sú zriedkavé, nemajú praktickú hodnotu.

Medzi príčiny vzniku „kýly žalúdka“ sa rozlišujú predispozičné faktory a faktory priamo realizujúce. Prispievajte k slabosti bránice:

 • nedostatok spojivového tkaniva vrodenej alebo získanej povahy (nedostatok kolagénu, ktorý poskytuje elasticitu, Marfanov syndróm);
 • poranenia bránice počas rán, modriny v dôsledku chirurgického zákroku na orgánoch gastrointestinálneho traktu (GIT), srdci, pľúcach, pečeni;
 • involučné (senilné) zmeny svalov a väzov, niektorí autori sa domnievajú, že 70% ľudí nad 65 rokov má podmienky na prietrž.

Realizujúce faktory zahŕňajú akýkoľvek stav, ktorý spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku:

 • prudké zvýšenie gravitácie;
 • namáhanie zápchou;
 • tehotenstva;
 • ťažký kašeľ (u fajčiarov);
 • prejedanie, výrazné rozšírenie žalúdka;
 • obezita s ukladaním brušného tuku;
 • rýchle chudnutie;
 • rachiocampsis;
 • tvorba ascitu pri cirhóze pečene, zlyhanie srdca.

Jednou z dôležitých zložiek „hernie žalúdka“, ktorá poskytuje výskyt u 15–20% pacientov so peptickým vredom a chronickou cholecystitídou, je výrazná reflexná kontrakcia pozdĺžnych svalov pažeráka a pažeráka. Tieto príčiny vytvárajú podmienky na zníženie svalového tonusu a slabosti v oblasti prírodných otvorov.

Priechod medzi pažerákom a žalúdkom sa teda zväčšuje v priemere a so zvyšujúcim sa tlakom v brušnej dutine sa môže dostať do peritoneálnej časti pažeráka a hornej časti (kardie) žalúdka. Mechanizmus je charakteristický pre vznik hiátovej prietrže. Patologické dierky v bránici sa tvoria pri zraneniach, zvyčajne v kombinácii s orgánmi hrudníka a brušnej dutiny (cesta, spád z výšky)..

Sú lokalizované na rôznych miestach, ale častejšie v ľavej kopuli, pretože pečeň, ktorá sa nachádza pod pravou časťou bránice, ju chráni pred zraneniami a kýlami. Veľkosť brány prietrže závisí od typu mechanického poškodenia. Obsah herniálneho výčnelku zahŕňa črevné slučky, žalúdok, omentum.

Odrody kýly

Podľa pôvodu prietrže je bránica rozdelená na traumatickú a netraumatickú. Ak neexistuje vytvorená herniálna vak s obsahom, sú klasifikované ako nepravdivé. Pretože sa zaujímame iba o tie druhy, ktoré sú anatomicky spojené so žalúdkom, zdržiavame sa prietrži pažeráka alebo hiátového otvoru pažeráka.

Táto odroda predstavuje viac ako 90% všetkých bráničných hernií. Podľa štatistík sú na treťom mieste v skupine chorôb tráviaceho systému po peptickom vrede a cholelitiáze. Rozlišujú sa dva hlavné typy hiátovej prietrže: posuvná (axiálna), periofágová (paraezofágová, pevná).

Niektorí autori navyše zohľadňujú kombinované (kombinované) a komplikované kombinujúce znaky oboch typov. Posuvné predstavuje až 95% všetkých hiátových hernií. Líšia sa voľným pohybom časti žalúdka a pažeráka v oboch smeroch. Pretože smer pohybu sa zhoduje s osou pažeráka, nazýva sa aj axiálny (axiálny).

Posuvná prietrž

Pri formovaní axiálnej kýly je potrebné vziať do úvahy anatomické a fyziologické vlastnosti anastomózy žalúdka a pažeráka. Oba orgány sú spojené pod bránicou (časť pažeráka je subfrenická) pod ostrým uhlom. V oblasti vrcholu je záhyb sliznice, ktorý pôsobí ako ventil.

Spolu so srdcovým zvieračom nedovoľuje, aby obsah žalúdka prúdil do pažeráka (regurgitácia). Počas tvorby klznej kýly sa uhol na križovatke vyhladzuje, čo vedie k ukončeniu úlohy ventilu a jeho vymiznutiu. Tvorba gastroezofágového refluxu je nevyhnutná.

Posuvné kýly môžu byť pevné alebo nefixované. Pri fixácii sa pažerák skracuje (rozlišujú sa dva stupne). Neupravené kýly sa môžu samočinne prispôsobiť, ak je pacient vo zvislej polohe. Tento symptóm je dôležitý pri plánovaní chirurgickej liečby..

V Rusku používajú lekári klasifikáciu akademika B.V. Petrovskij. Zohľadňuje časť žalúdka, ktorá sa podieľa na tvorbe posuvnej hiátovej prietrže. Je obvyklé rozlišovať medzi kýlami:

 • kardiálny - do kardiálneho vaku vstúpi iba kardia;
 • kardiofundálny - zahŕňa kardiu a časť tela žalúdka;
 • medzisúčet žalúdka - zahŕňa všetky oddelenia do pylorusa;
 • celkový žalúdok - celý orgán prechádza do hrudnej dutiny vrátane pylorickej časti.

fixné

Paraezofágové hernie sú oveľa menej časté. Predstavujú iba 5% všetkých prípadov HPA. Kardiová fixácia je typická, vstupuje do zväčšeného otvoru pažeráka v dolnej časti žalúdka alebo celého orgánu so slučkou čreva, omentum, niekedy súčasťou sleziny..

Tento typ prietrže môže byť porušený. Rozlišujú sa tieto typy:

 • pozadie;
 • Antrum;
 • črevnej;
 • gastrointestinálne;
 • upchávka.

Príznaky požitia žalúdka v herniálnom vaku

Klinické príznaky „hernie žalúdka“ s kĺzavým typom sú vysvetlené rozrušenou kardiálnou chlopňou a gastroezofágovým refluxom. Typické bolesti, pálenie záhy, grganie s jedlom a vzduchom, ťažkosti s prehĺtaním. Syndróm bolesti je vyjadrený rôznymi intenzitami. Posilňuje po jedle, počas fyzickej práce, v náchylnej polohe.

Bolesť je lokalizovaná za hrudnou kosťou, v epigastrickej oblasti a pod xiphoidným procesom. Môžu vyžarovať na ľavú lopatku, rameno a rameno. Veľmi podobné angine pectoris. Môže to spôsobiť chybnú diagnostiku. K pitiu dochádza pri pití alkoholu, prejedaní. Pacienti sa cítia lepšie pri státí, po chôdzi, pití mlieka alebo sódy.

Dysfágia (zhoršené prehĺtanie) trvá mnoho rokov, zosilňuje sa pri exacerbácii pažeráka a vyznačuje sa benígnym priebehom. Okrem týchto príznakov, možné prejavy, ako sú:

 • nevoľnosť a zvracanie;
 • predĺžené čkanie;
 • pocit horkosti v ústach;
 • zvýšené slinenie;
 • zachrípnutie.

Klinika a priebeh pažerákovej hernie súvisia s povahou obsahu herniálneho vaku a stupňom vytesnenia orgánov v hrudnej dutine. Žalúdok najčastejšie komprimuje pleurálnu dutinu. Symptomokomplex sa podobá príznakom kĺzavej prietrže (bolesť v epigastriu a za hrudnou kosťou po jedle, požití a prehĺtaní). Ale pálenie záhy, zvracanie nie je typické, pretože nedochádza k gastroezofageálnemu refluxu.

Pre traumatické kýly je charakteristický posun srdca doprava, dýchavičnosť, poruchy rytmu, bolesť pri dýchaní a po jedle. Dlhodobý neliečený proces s chronickým krvácaním z ciev žalúdka a pažeráka vedie k anémii. Pacienti blednú, obávajú sa častých závratov, slabosti, ale nemôžu si ľahnúť kvôli zvýšenej bolesti v epigastrii..

Čo je nebezpečná hernia bránice?

Hlavným nebezpečenstvom predčasného zistenia je, že „prietrž žalúdka“ môžu byť svaly zaseknuté, s vysokou pravdepodobnosťou stláčania, skracovania orgánov a značne komplikujú priechod potravy. To narúša fungovanie celého zažívacieho traktu.

Možné vážne následky zahŕňajú:

 • vznik zúženia pažeráka;
 • gastroezofageálna refluxná choroba;
 • perforácia pažeráka;
 • tvorba žalúdočných vredov;
 • krvácanie z ciev pažeráka a žalúdka, ktoré prispieva k anémii;
 • reflexné záchvaty angíny pektoris;
 • vysoké riziko malígnej degenerácie tkaniva (Barrettov pažerák).

Aká je diagnóza?

Diagnóza vyčnievania žalúdka do herniálneho otvoru si vyžaduje starostlivé vypočúvanie pacienta, objasnenie podmienok, za ktorých sa príznaky vyskytujú, povaha stravovania, trvanie prejavov a príznaky iných ochorení žalúdka. Pri vyšetrení môžete zistiť účinky chronického krvácania (bledosť), odchýlku relatívnej tuposti srdca, bolesť pri pohmatu epigastria..

Hlavný význam sa pripisuje röntgenovej a endoskopickej metóde. Na röntgenové vyšetrenie sa používa panoramatická a kontrastná fluoroskopia (priechod kontrastného média a vyplnenie pažeráka a žalúdka v online režime). Ďalej vytvárajte obrázky (röntgenové snímky). Na pacienta sa pozerá vo zvislej vodorovnej polohe, ležiacej po jeho boku, v polohe Trendelenburg (koleno)..

Medzi objektívne príznaky hernie pažerovej bránice patrí iba jasný dôkaz o premiestnení časti alebo celého žalúdka do mediastinálnej zóny. Nepriame značky sú:

 • neprítomnosť plynovej bubliny v žalúdku alebo zmena jeho tvaru, veľkosti, nadrafrenického umiestnenia;
 • hladkosť uhla pažeráka s obrázkom vysokého prílivu pažeráka s posuvnou prietržou;
 • gastroezofageálny reflux s reverzným liatím kontrastu;
 • symptóm „tanca hltana“, keď sa pri prehltnutí kontrastu pozoruje reverzná peristaltika.

Pri ezofagogastroskopii uskutočňovanej s použitím fibrogastroskopu sa zisťujú tieto skutočnosti:

 • príznak „zlej kardie“ alebo nezatvorenia pažeráka na úrovni priechodu bránicou;
 • lokalizácia srdcovej činnosti žalúdka cez bránicu so skrátením pažeráka;
 • prejav gastroezofageálneho refluxu;
 • ložiská epitelovej degenerácie.

Endoskopická metóda vám umožňuje vyhodnotiť závažnosť poškodenia sliznice žalúdka a pažeráka, vylúčiť rakovinovú degeneráciu a iné patológie. Niekedy je potrebné zistiť stupeň dekompenzácie zvierača pažeráka, čo naznačuje závažnosť refluxného refluxu. Použite na to techniku ​​ezofagomanometrie, intraesofageálny pH meter, scintigrafiu.

Elektrokardiografia eliminuje ischémiu myokardu. Ultrazvuk brušnej dutiny sa vykonáva na identifikáciu ďalších chorôb, ktoré môžu byť príčinou kýly. S dôsledkami zranení, ťažkosťami pri diagnostike sa laparoskopia používa ako príležitosť na vyšetrenie brušnej dutiny a subfrenického priestoru..

Diferenciálna diagnostika diafragmatických hernií postihujúcich žalúdok sa vykonáva:

 • s jazvovým zúžením pažeráka;
 • opuch pažeráka;
 • portálna hypertenzia;
 • angina pectoris;
 • choroby peptických vredov a žlčníkových kameňov;
 • iné typy bránice hernie.

Ako liečiť žalúdočný výčnelok?

Liečba žalúdočnej prietrže závisí od druhu. Posuvná hernia preto zriedka potrebuje chirurgický zákrok. Neporušujú sa a úspešne sa liečia terapeutickými metódami. Hlavné ciele konzervatívnej liečby:

 • predchádzať gastroezofageálnemu refluxu;
 • eliminovať zhoršenú motilitu pažeráka a žalúdka (používajú sa prokinetiky Tserukalu, Motilium);
 • potláča zvýšenú tvorbu žalúdočnej kyseliny (omeprazol) a chráni sliznicu (Almagel);
 • používať všetky možnosti liečby refluxnej ezofagitídy.

Povinné podmienky liečby sú dodržiavanie dietetických a stravovacích odporúčaní pacientom. Pacienti by nemali byť zdvíhaní, takže akákoľvek práca spojená s fyzickou aktivitou je kontraindikovaná. Neodporúča sa nosiť tesné pásy, ktoré prispievajú k rastu vnútrobrušného tlaku. Nefajčite, pretože nikotín prispieva k atónii pažeráka.

Miesto na spanie by malo byť usporiadané tak, aby bol koniec hlavy vždy výrazne zdvihnutý. Večera nie je neskoršia ako 18 hodín. Z menu budete musieť vylúčiť všetky jedlá, ktoré spôsobujú podráždenie žalúdka, džús, zvýšenú tvorbu plynov. Alkoholické nápoje, sýtená voda, silná káva, vyprážané a údené jedlá, mäsové korenie, strukoviny, kapusta, čerstvo upečený chlieb, mlieko sú prísne kontraindikované.

Chirurgická liečba klznej prietrže sa vykonáva:

 • ak sú príznaky výrazné a liečba nemá žiadny účinok;
 • so závažným stupňom refluxnej ezofagitídy s častým krvácaním, ulceróznym procesom, anémiou;
 • ak sa zistí zúženie pažeráka;
 • keď sa plánuje liečba kýly žalúdka medzisúčtu a úplného typu, je herniálny vak veľký;
 • ak je kĺzavá hiátová prietrž kombinovaná s inou patológiou, ktorá vyžaduje chirurgický zákrok (peptický vred, žlčové kamene).

Paraezofágové hernie sú náchylné na zväčšovanie, predstavujú hrozbu porušenia. Preto vždy potrebujú operáciu. Operácia častejšie spočíva v šití kýlovej brány. Pri herniach veľkej veľkosti a existujúcich príznakoch nedostatočnosti zvierača srdca sa vykonáva zosilnenie plastickou chirurgiou Nissen (fundoplikácia).

Operácia po vytvorení traumatickej hernie sa vykonáva prístupom do hrudníka, naľavo sa otvára siedmy medzirebrový priestor. Podstatou intervencie je obnovenie integrity zlomenej membrány.

Môžu byliny liečiť??

Ľudové lieky nemôžu napraviť kýlu alebo obmedzovať pohyblivosť žalúdka. Avšak nekonvenčné recepty rastlinnej medicíny pomáhajú eliminovať bolestivé príznaky. Odporúčané poplatky za lieky používané pri odvaroch:

 • Č. 1 - z listov podbeľa, egrešov, mäty, ľanu, koreňa marshmallow;
 • Č. 2 - kvety nechtíka, pastviny trávy, lopúcha, paliny, koprového semena.

Pred použitím si môžete zo zbierky vybrať najvhodnejšiu rastlinu. Je lepšie poradiť sa s lekárom. Ak existujú príznaky podobné prietrži, musíte sa podrobiť vyšetreniu a objasniť diagnózu. Podobné príznaky sprevádzajú mnoho chorôb, preto je dôležité začať s liečbou včas.

Žalúdočná prietrž: príznaky a liečba, príčiny

Žalúdočná prietrž - čo je a ako liečiť takéto vzdelanie? Tento lekársky termín označuje uvoľnenie orgánu z dutiny, ktorú zaberá, v normálnom stave, pod kožou, do intermuskulárneho priestoru alebo do vnútorných vreciek..

Základné informácie

Kýla žalúdka sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby. Preto je veľmi dôležité vedieť, kto je vystavený riziku vzniku takého patologického stavu a ako tomu zabrániť.

Ľudská anatómia naznačuje prítomnosť bránice. Tento orgán je akýmsi prepážkou medzi brušnými a hrudnými dutinami. Na druhej strane je to hladký sval, na celej ploche ktorého je iba jedna diera, určená na prechod pažeráka, ako aj jeho spojenie so žalúdkom. Pri absencii patológií priemer tejto diery úplne zodpovedá veľkosti pažeráka. Ale s niektorými provokujúcimi faktormi sa môže ľahko zväčšiť a vytvoriť prietrž žalúdka.

Typy subjektov

Uvedená patológia je dvoch typov:

O tom, aký typ vzdelania vznikol u konkrétneho pacienta, by mal určiť iba špecialista.

vonkajšie

Hovoríme o vonkajšej prietrži žalúdka (pozri fotografiu nižšie), ak k jeho patologickému vyčnievaniu tohto tráviaceho orgánu na prednú brušnú stenu dôjde. Zvyčajne sa to deje v dôsledku traumy alebo po operácii, keď je napríklad narušená integrita svalového tkaniva.

Najúžasnejšia vec je, že pri takejto patológii si pacient nevšimne žiadne odchýlky vo svojom tele. A ani po diagnostikovaní nie je pacient schopný kontrolovať vývoj vzdelávania.

Existuje mýtus, že vonkajšia kýla žalúdka môže vzniknúť iba zo silného stresu, neustálej fyzickej námahy a ďalších provokujúcich faktorov. To nie je pravda. Podobná patológia sa veľmi často pozoruje u ľudí, ktorí sú takmer vždy v úplnom pokoji.

Možná príčina vonkajšej formácie

Prečo sa vyskytuje vonkajšia prietrž žalúdka? Ako je uvedené vyššie, hlavným dôvodom rozvoja takejto patológie je slabosť vlákien spojivového tkaniva. V niektorých prípadoch sa však táto formácia vyskytuje v dôsledku genetickej predispozície osoby, náhleho chudnutia, prítomnosti silnej obezity, vekovej hranice 60 rokov, tehotenstva, viacnásobných pôrodov atď..

Odrody vnútorných kýly

Podľa svojej polohy môže byť vnútorná prietrž žalúdka:

Na základe názvu je ľahké uhádnuť, že prvé útvary majú konštantnú polohu, ale druhé formácie sa objavujú alebo miznú (zvyčajne pod vplyvom niektorých provokujúcich faktorov)..

Podtypy posuvnej prietrže

Posuvná prietrž môže byť:

 1. Trakcia. Takéto formácie vznikajú vďaka trakčnému mechanizmu, ktorý je pozorovaný v čase redukcie pozdĺžnych svalov pažeráka..
 2. PULSION. Tento poddruh patológie sa môže vyvinúť v dôsledku zmien svalových a intersticiálnych tkanív súvisiacich s vekom. Veľmi často sa vyskytuje u ľudí s obezitou, so sedavým životným štýlom a tiež po tehotenstve, keď je ženská hrudná dutina silne stlačená kvôli rastu maternice a intraabdominálnemu tlaku..
 3. Zmiešané. Tento poddruh vnútornej prietrže je spôsobený prítomnosťou porúch pulzu a trakcie.

Hlavné dôvody rozvoja patológie

Kýla prietrže - čo je to v žalúdku? Skratka AML znamená „tráviace otvorenie bránice“. Rovnako ako prietrž žalúdka, taká patológia môže diagnostikovať iba odborník. Je pozoruhodné, že také formácie majú rovnaké dôvody na vývoj..

Ako ukazuje prax, ľudia, ktorí prekročili hranicu 50 rokov, majú atypické umiestnenie tráviaceho systému niekoľkokrát častejšie ako mladí ľudia. Je to spôsobené zmenami v ľudských tkanivách spôsobenými vekom, ktoré sa vyskytujú v dôsledku biomechanických procesov, ako aj degeneratívnymi poruchami v štruktúre svalov. Mimochodom, ak po dosiahnutí 50 rokov pacient naďalej zdvíha závažia, zapája sa do fyzickej aktivity atď., Potom sa riziko rozvoja prietrže žalúdka a AML výrazne zvyšuje.

Nedá sa povedať, že uvažovaná patológia takmer vždy vzniká v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku. Na druhej strane je tento druh často pozorovaný kvôli častému prejedaniu, chorobám pečene, tehotenstvu a chorobám žlčníka (to znamená, ak sa tlak v dutine žalúdka zvyšuje v dôsledku veľkého množstva patologickej tekutiny)..

Iné príčiny rozvoja

Prečo sa vyskytuje prietrž prietrže? Chronická zápcha, rovnako ako plynatosť a zvýšená tvorba plynu, môžu nepriamo slúžiť ako dôvody na vývoj takejto formácie..

Niektorí odborníci tvrdia, že ľuďom, ktorí aktívne zdvíhajú závažie, zažívajú silné fyzické námahy, zapájajú sa do profesionálneho športu, niekedy utrpeli zranenia brucha, prežili viacnásobné pôrody atď., Sa vždy vyskytuje riziko vzniku prietrže zažívacích orgánov..

V niektorých prípadoch lekári dokázali, že vyššie uvedená formácia je vrodenou patológiou. Inými slovami, pri narodení u detí sa už mohlo pozorovať zlyhanie spojivového tkaniva. V tomto prípade, z dôvodu nedostatočnej pružnosti a hustoty, mohol žalúdok ľahko prejsť cez bránicu a spadnúť na miesto..

Príznaky prietrže žalúdka

Liečba vyššie uvedeného ochorenia by sa mala začať okamžite po jeho zistení. Bohužiaľ, nie každý špecialista je schopný zvážiť túto patológiu bez toho, aby mal príslušné výsledky vyšetrenia..

Aké sú príznaky žalúdočnej prietrže? Hlavným znakom, ktorý naznačuje prítomnosť tohto útvaru, je bolesť. Je potrebné poznamenať, že intenzita týchto pocitov, lokalizácia výbežku, ako aj ďalšie charakteristiky sú veľmi podobné ochoreniu nazývanému refluxná ezofagitída. Mimochodom, mnohí odborníci naznačujú, že práve táto posledná choroba vedie k rozvoju prietrže zažívacieho orgánu.

Znaky stáleho vzdelania

Pri takejto prietrži môže bolesť pripomínať určité problémy so srdcom (napríklad ako pri angíne pectoris). Pacient sa často obáva príznakov angíny pectoris, ako aj ostrého stláčania v strede hrudníka, bolestí, nepohodlia v okolitých tkanivách a orgánoch..

Najčastejšie sa nepríjemné pocity so žalúdočnou prietržou vyskytujú po jedle, najmä po prejedaní, s prednými ohybmi, predĺženým ležaním na chrbte, počas obdobia aktívnej fyzickej aktivity alebo bezprostredne po nej..

Iné príznaky

Ako inak sa môže prejaviť prietrž prietrže? Príznaky tejto formácie môžu byť zamieňané so symptómami mnohých chorôb. Napríklad veľmi často spomínaná patológia je sprevádzaná grganím. Najskôr je to vzduch, potom je pozorovaný zápach obsahu žalúdka, po ktorom je zreteľne cítiť horkú pachuť. Takéto príznaky sú spôsobené skutočnosťou, že v prítomnosti ezofageálneho lúmenu v okrajovej časti žalúdka sa vyvoláva kyslé obsahy. Môžeme teda bezpečne povedať, že prietrž tráviaceho ústrojenstva sa vyznačuje pomliaždením s postupným zvyšovaním jeho intenzity..

Pre uvažovanú patológiu je tiež pálenie záhy spojené. Spravidla sa pozoruje vo chvíľach fyzickej aktivity, v horizontálnej polohe, pri prejedaní a požití sýtených nápojov. Tento stav sa dá celkom ťažko odstrániť pomocou tabliet. Najčastejšie prechádza samostatne potom, čo obsah žalúdka vstúpi do čriev..

komplikácie

Aká je nebezpečná prietrž žalúdka? Odborníci tvrdia, že patologické zmeny spojené s ťažkosťami v prirodzenom prostredí hlavného tráviaceho orgánu v normálnom stave často vedú k dysfágii. Prítomnosť takejto choroby naznačuje zhoršenie procesu a jeho progresiu. V tomto prípade sa u pacienta môže vyskytnúť úplná obštrukcia pažeráka (tj osoba stráca schopnosť prehltnúť). Dysfágia trvajúca dlhšie ako dva dni vyžaduje urgentnú operáciu.

Pri kýle žalúdka môže pacient krvácanie otvoriť. Zvyčajne je tento príznak pozorovaný počas vracania alebo je určený farbou, konzistenciou stolice (stáva sa želé a čiernou). Pacient má teda ťažkú ​​anémiu (v dôsledku straty krvi), čo môže viesť k katastrofálnym následkom.

diagnostika

Ako sa zbaviť prietrže žalúdka? Liečba tohto ochorenia by sa mala začať až po stanovení diagnózy. Preto by ste mali pri prvých príznakoch choroby okamžite konzultovať s gastroenterológom.

Je potrebné poznamenať, že žalúdočná prietrž je veľmi často asymptomatická. U pacientov môže byť v epigastrickej oblasti iba mierne pálenie záhy, ako aj pravidelné nepohodlie. Spravidla ľudia neprikladajú takýmto príznakom veľký význam, a tak sa mnohí z nich dozvedia o prítomnosti vzdelávania iba počas diagnostickej ezofagogastroduodenskopie. Mimochodom, ak existuje podozrenie na prietrž, lekári primárne odporučia pacienta konkrétne na endoskopiu.

Liečba hernie žalúdka

Existuje veľa názorov na liečbu kýly hlavného tráviaceho orgánu. Niektorí odborníci trvajú na okamžitom chirurgickom zákroku, zatiaľ čo iní sú presvedčení, že tento stav je možné napraviť pomerne dlho pomocou určitých liekov. Zároveň sa odvolávajú na skutočnosť, že ľudia žijú s prietržnou časťou žalúdka až do vysokého veku a dokonca ani netušia jeho prítomnosť..

Existuje taká kategória lekárov, ktorá dokonca tvrdí, že príznaky tejto odchýlky sú vymýšľané, prehnané a mali by sa napraviť iba v procese psychoterapie..

Ako sa teda lieči kýla žalúdka? Odstránenie tohto útvaru sa uskutoční iba vtedy, keď dosiahne veľkú veľkosť a zaberá viac ako 1/3 celého lúmenu pažeráka, ktorý hrozí zadusením. Malo by sa tiež povedať, že urgentný chirurgický zákrok možno predpísať na peptický vred, vnútorné krvácanie a neúčinnosť konzervatívnej liečby..

Našťastie sa v 90% prípadov vyhýba operácii na odstránenie prietrže. V takom prípade je potrebné určitý čas pod dynamickým dohľadom odborníka. Ak bola prietrž zistená prvýkrát, stojí za to ju odmietnuť prejedať a jesť vyprážané, mastné, korenené a korenené jedlá. Okrem toho musíte zabudnúť na tabak a alkohol..

Konzervatívna terapia

Konzervatívna liečba žalúdočnej prietrže zahŕňa tieto skupiny liekov:

 • Antacidá alebo takzvané antisekrečné lieky. Tieto tablety zahŕňajú: Esomeprazol, Omeprazol, Rabeprazol a Pantoprazol..
 • Prokinetika alebo lieky, ktoré zvyšujú tón zvierača lokalizovaného v mieste spojenia žalúdka s pažerákom. Takéto lieky normalizujú prirodzený priechod potravy. Medzi ne patria: Motilium, Tserukal, Tsizaprid.
 • Antacidá alebo lieky, ktoré normalizujú metabolizmus enzýmov a inhibujú kyslosť (Almagel, Smecta alebo Maalox).

Liečebná strava

Prítomnosť žalúdočnej prietrže znamená prísne dodržiavanie určitých potravín. Strava s takouto patológiou by mala byť vyvážená a racionálna. Pacient musí jesť v malých porciách až 5-6 krát denne, dobre žuť jedlo. V tomto prípade sú povolené iba varené, dusené a dusené jedlá.

Aby sa počas zápchy nevytvoril vnútrobrušný tlak, musí pacientovo menu obsahovať morské riasy, slivky, repu, čerstvú zeleninu.

Hiátová prietrž žalúdka: príznaky, strava a liečivá

Čo je kýlová pažerák?

Hiátová prietrž je jedným z najčastejšie nepochopených a najčastejšie nepochopených ochorení v celej oblasti medicíny: pacienti sú zvyknutí dávať hiátovej prietrži viac defektov, ako v skutočnosti je..

Preto je dôležité, aby najmä tí, ktorí týmto ochorením trpia, rozumeli chorobe a možným komplikáciám, s ktorými sa môžu lepšie stretnúť..

Z anatomického hľadiska prietrž pozostáva z prietrže (prietrže) časti žalúdka otvorom v bránici, svalu, ktorý podporuje pľúca a oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny..

Ezofágová hernia často spôsobuje gastroezofágový reflux, stav charakterizovaný nasledujúcimi príznakmi:

 • pálenie záhy a stagnácia,
 • ťažkosti s prehĺtaním,
 • suchý kašeľ,
 • zápach z úst.

Všimnite si však, že veľa pacientov má prietrže pažeráka bez refluxu, zatiaľ čo iní trpia refluxom bez rozvoja prietrže.

Vo väčšine prípadov malá kýla nespôsobuje problémy a jej prítomnosť môže byť počas života ignorovaná, preto sa u mnohých pacientov diagnostikuje náhodne počas lekárskych vyšetrení potrebných z iných dôvodov (subjekt je bežnejší. Viac ako 50 rokov); v tejto situácii nie je potrebný žiadny druh terapie.

Na druhej strane veľká prietrž podporuje návrat jedla a kyselín zo žalúdka do pažeráka, čo spôsobuje pálenie a iné viditeľné príznaky.

U väčšiny pacientov zostáva hlavná príčina vzhľadu neznáma; navrhuje sa, že to môže byť spôsobené slabosťou okolitých svalov a sprievodným účinkom zvýšeného tlaku v brušnej dutine, napríklad po

 • kašeľ,
 • zvracanie,
 • zápcha,
 • zdvíhanie ťažkých predmetov alebo iné fyzické úsilie.

Menej často to môže byť spôsobené zraneniami alebo vrodenými chybami (t. J. Prítomnými od narodenia). Obezita a fajčenie môžu zvýšiť vaše riziko.

Je veľmi malá pravdepodobnosť, že tento typ prietrže spôsobí vážnejšie problémy a často z dôvodu malých denných úprav a možného užívania drog môžete obnoviť vynikajúcu kvalitu života..

 • konzumujte malé časté jedlá namiesto dvoch veľmi bohatých jedál,
 • vyhnúť sa jedeniu určitých potravín,
 • nefajčite ani nepite alkohol,
 • schudnúť, ak je to potrebné.

Nakoniec je potrebné sa uchýliť k chirurgickému zákroku, čo je jediný prístup, ktorý možno považovať za konečný liek, ale ktorý sa zriedka musíte uchýliť k.

príčiny

Membrána je sval, ktorý oddeľuje pľúca od brušnej dutiny; keď sa zhlboka nadýchnete, bránica, ktorá má v uvoľnenom stave tvar kupoly, kontraktov a kontraktov. Vďaka tomuto pohybu umožňuje vstup vzduchu do pľúc.

Na ľavej strane bránice je malý otvor, cez ktorý prechádza pažerák, trubica, ktorá prenáša jedlo a tekutiny do žalúdka. Za normálnych podmienok je tento otvor (zlom) skutočne malý a perfektne sedí na pažeráku.

Žalúdok, keď je všetko v poriadku, je úplne pod bránicou.

U niektorých ľudí prestávka (diera v bránici) slabne a rozširuje sa, často bez zjavného dôvodu. Môže to byť dedičné ochorenie alebo dokonca

 • nadmerná sila počas cvičenia (napríklad zdvíhanie hmotnosti) alebo stres pri pohybe čriev,
 • lézie anatomickej príčiny,
 • zvlášť dlhá prestávka od narodenia (vrodená).

Bez ohľadu na príčinu sa vyskytuje prietrž: časť žalúdka ide do dutiny hrudníka, pretože otvor sa rozšíril. Toto sa nazýva herniovaná prietrž..

Hiátová kýla sú veľmi časté, staršie ako 50 rokov.

Známe sú hlavne 3 hernie hernie:

 1. Hiatálna kĺzavá prietrž: Jedná sa o najbežnejší typ, prietrž ide hore a dole, vstupuje a vystupuje do hrudnej dutiny. Tieto hernie sú zvyčajne malé a zvyčajne nespôsobujú problémy alebo príznaky..
 2. Pevné hernie pažeráka (alebo paraezofágu): v tomto prípade zostáva horná časť žalúdka zovretá v hrudi. Aj v tejto situácii môžu byť príznaky menšie. Je však pravdepodobnejšie, že spôsobí problémy s pažerákom..
 3. Zložitá alebo zmiešaná kýla pažeráka: našťastie je tento typ prietrže zriedkavý. Kýla môže mať mnoho podôb: aj v situáciách, keď celý žalúdok tvorí prietržovú kýlu. Je veľmi pravdepodobné, že tento typ prietrže spôsobuje problémy a že je potrebná liečba, ktorá často zahŕňa chirurgický zákrok. Zložité prietrže sú však veľmi zriedkavé..

Vo viac špecializovaných kontextoch je do tejto klasifikácie zahrnutá aj štvrtá forma prietrže, ktorá zahŕňa aj prietrže iných vnútorných orgánov, ako sú hrubé črevo a slezina..

Hiatal posuvná prietrž

Toto je najbežnejšia forma zistená u viac ako deviatich z desiatich pacientov; názov sa vzťahuje na detekciu viac-menej veľkej časti žalúdka, ktorá prekĺzne cez pažerák, je to otvor v bránici, ktorým prechádza pažerák. Toto je často spojené s obezitou..

To je príčinou najbežnejších príznakov, refluxu (zvýšenie kyseliny zo žalúdka do úst)..

Klzanie je niekedy dynamický, reverzibilný stav a je zvlášť citlivé na zmeny tlaku v bruchu (prehĺtanie, napätie, kašeľ... môžu prispieť k uvoľneniu prietrže, ktorá môže následne obnoviť svoju pôvodnú polohu)..

Rizikové faktory

 • Vek 50 a viac rokov,
 • obezita,
 • tehotenstvo.

Táto porucha je častejšia u žien ako u mužov, pravdepodobne kvôli brušným silám, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva..

príznaky

U väčšiny pacientov nespôsobuje hernia pažeráka zjavné príznaky, najmä v prípade kĺzavých hernií. Keď sa objavia príznaky, zvyčajne sa jedná o pálenie záhy a grganie, keď sa kyseliny produkované žalúdkom vrátia do pažeráka..

Všeobecne sa prietrž pažeráka môže prejavovať nasledujúcimi príznakmi:

 • pocit pálenia na hrudi, často po jedle (pálenie záhy),
 • kyslý reflux,
 • zápach z úst,
 • nadmerné grganie,
 • opuch,
 • nevoľnosť,
 • mať ťažkosti alebo bolesť pri prehĺtaní.

Niektorí pacienti s fixnou ezofágovou herniou trpia chronickým gastroezofágovým refluxom, ktorý môže spôsobiť vredy a krvácanie a prípadne astmu. V dôsledku toho sa môže vyvinúť anémia, to znamená nedostatočná koncentrácia červených krviniek v krvi a v dôsledku toho pocit únavy..

Môžu sa vyskytnúť aj zúženia, ktoré môžu zabrániť prehltnutiu (dysfágia)..

Atypické príznaky a srdce

Vzhľadom na veľké množstvo príznakov, ktoré môže spôsobiť, hernie pažeráka môže byť ľahko zameniteľná s inými nesúvisiacimi chorobami; medzi najbežnejšie atypické príznaky patria napríklad tie, ktoré sa týkajú srdca:

 • tupá bolesť na hrudníku,
 • dýchavičnosť (kvôli tlaku, ktorý má prietrž na bránicu, na ktorej spočíva srdcový sval),
 • búšenie srdca (kvôli podráždeniu nervov vagus).

Je však nesprávne uviesť všetky nedostatky prietrže prietrže, najmä ak má niekto bolesti žalúdka alebo trávenie je ťažké. Kýla prietrva zvyčajne nespôsobuje silnú bolesť a tieto príznaky môžu byť spôsobené inými chorobami, ako je prítomnosť peptického vredu alebo dokonca srdcové ochorenie. Niektorí pacienti s koronárnymi problémami berú svoju poruchu na jednoduchú prietrž.

Ak trpíte bolesťou horného brucha alebo slabým trávením, nemali by ste ich zanedbávať, pretože si myslíme, že príčinou všetkého je hiátová prietrž, je lepšie poradiť sa s lekárom a podrobiť sa dôkladnej prehliadke..

diagnostika

Prietržová prietrž sa obvykle diagnostikuje pomocou kontrastného röntgenového snímka (bárium) hornej časti tráviaceho traktu..

Dodatočné vyšetrenie je gastroskopia alebo endoskopia horného zažívacieho systému, pri ktorej lekár vyšetrí pažerák a žalúdok flexibilným nástrojom, ktorý sníma obrázky, zatiaľ čo pacient je trochu pokojný.

Nebezpečenstvo

Hlavné komplikácie prietrže pažeráka sú:

 • Chronický pálenie záhy a chronický zápal dolného pažeráka (refluxná ezofagitída),
 • Anémia v dôsledku chronického krvácania v dolnom pažeráku,
 • Vredy a zúženie dolného pažeráka, ktoré spôsobujú ťažkosti s prehĺtaním,
 • Počas spánku môže výtok zo žalúdka vstúpiť do pažeráka a pľúc, čo spôsobuje chronický kašeľ, dýchavičnosť (astmu) a dokonca aj zápal pľúc.

A konečne, zmiešaná prietrž môže spôsobiť vážne problémy, napríklad ťažkosti s dýchaním alebo silnú bolesť v hrudnej kosti, najmä u starších ľudí..

Mali by ste navštíviť lekára, ak:

 • objavia sa príznaky hiátovej prietrže,
 • príznaky známej hernie pažeráka sa pri liečbe zhoršujú alebo nezlepšujú,
 • objavujú sa nové príznaky.

Starostlivosť a ochrana

Terapia je potrebná iba v prípade, že prietrž spôsobuje zjavné príznaky, ako je chronický pálenie záhy alebo ťažkosti s prehĺtaním. Terapia je potrebná aj pri zápaloch a vredoch dolného pažeráka..

Zo všeobecného hľadiska na liečbu pálenia záhy a pažeráka (zápal pažeráka) odporúčame:

 1. Vyvarujte sa (alebo nepoužívajte šetrne) látky, ktoré zvyšujú reflux kyseliny do pažeráka, ako napríklad:
  • nikotín (cigarety),
  • kofeín,
  • čokoláda,
  • potraviny s vysokým obsahom tuku,
  • mäta pieporná,
  • alkohol.
 2. Jedzte menej husté a častejšie jedlo a medzi jedlom a momentom, keď idete spať, dajte najmenej 2 alebo 3 hodiny.
 3. Snažte sa neohýbať, robiť brušné cvičenia, nosiť pevné a pevné remene, aby sa nezvýšil tlak na žalúdok a nespôsobil sa reflux..
 4. Ak máte nadváhu, schudnite. Obezita tiež zvyšuje tlak na žalúdok..
 5. Opýtajte sa svojho lekára, ak máte liek užiť a pozrieť sa na liek, ktorý užívate; niektoré molekuly, napríklad črevné antispasmodiká, lieky blokujúce vápnikové kanály a niektoré antidepresíva oslabujú svaly, ktoré tvoria dolný pažerák.
 6. Vyhnite sa spánku pred 3-4 hodinami po jedle a vyhnite sa občerstveniu v noci.
 7. V posteli zdvihnite opierku hlavy asi na 20 - 30 centimetrov umiestnením vankúšov alebo podpier pod matrac. Gravitačná sila vám umožní udržať kyselinu mimo žalúdka, keď spíte.
 8. Prestať fajčiť.

Niektoré lieky sú účinné pri znižovaní kyslej sekrécie žalúdka, zatiaľ čo iné zvyšujú svalový tonus dolného pažeráka, a tým znižujú reflux..

chirurgia

Zmiešaná prestávka si môže vyžadovať chirurgický zákrok, najmä ak komplikácie spôsobujú núdzové situácie alebo ak nie je možné nájsť dostatočnú úľavu od príznakov, a to ani pri liekoch.

Najmä prítomnosť prietrže pažeráka nestačí na vyvolanie operácie..

Jedným z najbežnejšie používaných chirurgických postupov je Nissen-Rossettiho fundoplikácia vykonaná laparoskopicky (t. J. S použitím malých rezov)..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a vyžaduje:

 • 2 alebo 3 dni na návrat domov,
 • 3 až 6 týždňov na návrat do práce,
 • 6 týždňov pred tým, ako môžete prekročiť určité diétne obmedzenia podľa pokynov lekára,
 • niekoľko mesiacov na zotavenie sa z vedľajších účinkov, ako sú
  • opuch,
  • grganie,
  • nadúvanie,
  • ťažkosti s prehĺtaním.

diéta

Strava tých, ktorí trpia prietržovou herniou, zahŕňa použitie ľahkých jedál po celý deň, čím sa predíde veľkému prejedaniu v prospech stravy konzumovanej niekoľkokrát počas dňa; Je vhodné vyhnúť sa potravinám a potravinám, ktoré môžu zhoršiť pálenie záhy a reflux..

Je užitočné vyhnúť sa príliš horúcim jedlám, ktoré môžu dráždiť žalúdok..

Pokiaľ ide o nápoje, je potrebné vyhnúť sa všetkým sýteným nápojom..

V prvých hodinách po jedle je lepšie ísť do postele, pretože horizontálna poloha má tendenciu zmierňovať risalitu žalúdočných štiav, po ktorej nasleduje zvýšenie symptómov spojených s herniou pažeráka..

Ak sa chcete dozvedieť viac o strave a refluxe, nahláste zvýraznený článok..

Ako sa lieči kýla žalúdka?

Moderná medicína rozlišuje niekoľko typov prietrží žalúdka. V závislosti od miesta sú externé a interné.

S vonkajšími orgánmi brušnej dutiny, spolu s časťou pobrušnice, vystupujú cez slabé časti svalovej steny brucha. Vnútorné orgány sú charakterizované vstupom orgánov normálne umiestnených v brušnej dutine do hrudnej dutiny cez otvor v bránici..

Diskusia o tom, ako liečiť kýlu žalúdka, stále prebieha. Niektorí lekári sú si istí, že jediným efektívnym spôsobom je chirurgia, zatiaľ čo iní tvrdia, že k chirurgickému zákroku je možné pristúpiť iba v prípade hernií gigantických rozmerov a dôraz sa kladie na konzervatívnu terapiu..

Druhy vnútornej prietrže žalúdka

Existujú dva typy posuvných kýly: pevná a nefixovaná. Existujú tiež tri hlavné poddruhy kýly posuvného typu:

Hlavnú úlohu pri formovaní prvej odrody zohráva trakčný mechanizmus, ktorý sa vyskytuje pri kontrakcii pozdĺžnych svalov pažeráka..

Vývoj pulzného typu prietrže je spôsobený niekoľkými faktormi:

 • ústavná slabosť stredného (intersticiálneho) tkaniva;
 • vývoj súvisiaci s vekom;
 • prítomnosť obezity;
 • tehotenstvo
 • okolnosti vedúce k zvýšenému tlaku v bruchu.

Pohyblivá prietrž žalúdka často vyvoláva rozvoj nedostatočnosti dolného zvierača pažeráka, ktorý spôsobuje prejav gastroezofageálneho refluxu..

Ako sa choroba vyvíja?

Brušné a hrudné dutiny sú oddelené bránicou - tenkou doskou svalového tkaniva, ktorá slúži na oddelenie týchto dutín a izoláciu pľúc, srdca a aorty od brušných orgánov: žalúdka, pečene, hrubého čreva, tenkého čreva atď. Membrána má veľký otvor pre pažerák. V normálnom stave sú priemery pažeráka a diery rovnaké. Z určitých dôvodov sa pažerák otvára, v dôsledku čoho časť žalúdka av závažných prípadoch celý žalúdok preniká do hrudnej dutiny. Zvýšenie veľkosti ezofágového otvoru bránice môže byť vyvolané aj zdanlivo neškodným zvykom jesť pevne, po ktorom celé hodiny ležiace na pohovke alebo naopak veľké davy, aby sa zapojili do ťažkej fyzickej práce. V dôsledku toho sa často objavujú:

 • pálenie záhy;
 • grganie;
 • lokalizované v sternálnej oblasti bolesti;
 • zástava srdca.

Tieto javy sa vyskytujú v dôsledku prenikania obsahu žalúdka do pažeráka v dôsledku nesprávneho fungovania srdcovej pulpy - svalového prstenca, ktorý uzatvára prechod z pažeráka do žalúdočnej komory..

Je žalúdočná kýla nebezpečná?

Niektorí odborníci sa dnes domnievajú, že v situácii s herniou žalúdka sú farby mierne zosilnené: mnohí pacienti sa cítia úplne normálne až do okamihu, keď pri vyšetrení náhle nájdu herniu. Po prečítaní všetkých druhov pseudovedeckej literatúry títo pacienti mučili seba a ostatných svojimi mierne prehnaným utrpením. Táto skutočnosť je dôkazom toho, že prietrž žalúdka do istej miery patrí k chorobám psychosomatického typu..

príčiny

Pri práci s hmotnosťou vždy dodržiavajte túto techniku!

Hlavnými dôvodmi, ktoré vedú k rozvoju prietrže žalúdka, sú degeneratívne procesy spojené so zmenami tela, ktoré súvisia s vekom.

 • Toto ochorenie je často sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom a môže ním byť spôsobené. Príčiny vysokého tlaku vo vnútri brušnej dutiny sú:
  • chronická zápcha;
  • nahromadenie plynu v žalúdku;
  • výrazná fyzická námaha - napríklad vzpieranie;
  • intenzívne športy;
  • tupé poranenia brucha;
  • komplikované alebo viacnásobné pôrody.
 • Príčinou choroby sa niekedy stáva nesprávna činnosť žalúdka, jej nadúvanie.
 • Pri výskyte vonkajšej kýly má veľký význam vrodená slabosť väzivových štruktúr tkaniva brušnej steny alebo ich oslabenie z niektorých dôvodov..
 • Ako človek rastie, telesné tkanivá prechádzajú určitými zmenami. Sú primárne spojené s biomechanickým útlmom. Mnohí, ktorí už dosiahli vek, pokračujú vo fyzickej práci a zdvíhajú ťažké predmety. Ak v mladosti silné svaly ľahko odolajú takémuto zaťaženiu, potom po dosiahnutí určitého veku môžu byť aj malé preťaženia nadmerné pre oslabené svalové vlákna a tkanivá. Nielen fyzická práca, ale aj napätie, kýchanie a dlhodobý kašeľ niekedy vyvolávajú výskyt herniálneho výčnelku..

  5. Kýly vonkajšieho typu sa môžu vyvinúť v dôsledku prítomnosti defektov rôzneho pôvodu na brušnej stene. Takéto defekty vznikajú v dôsledku zranenia alebo chirurgického zákroku. V týchto prípadoch prechádza tvorba žalúdočnej prietrže bez povšimnutia samotným pacientom bez ohľadu na fyzickú námahu, intenzívny stres atď. Za týchto okolností je patológia primárne spôsobená získanou slabosťou spojivového tkaniva brušnej steny..

  Oslabenie štruktúr spojivového tkaniva môže byť spôsobené:

  • zlé dedičstvo;
  • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
  • ochabovanie v dôsledku veku alebo minulých chorôb;
  • nadváha;
  • tehotenstvo a súvisiace svalové výrony;
  • ascites.

  príznaky

  1. Prvým a možno hlavným príznakom prietrže žalúdka je bolesť. Vo väčšine prípadov sa pocity opísané pacientmi podobajú sťažnostiam pacientov s diagnózou refluxnej ezofagitídy. Predpokladá sa, že táto patológia predchádza žalúdočnej prietrži, ktorá je spôsobená ich podobnými príznakmi.

  Syndróm bolesti sa niekedy podobá angine pectoris alebo, ako sa tiež nazýva angina pectoris. Na objasnenie diagnózy sa vyžaduje rádiografia. Podobnosť príznakov týchto dvoch úplne odlišných patológií pôvodu sa vysvetľuje skutočnosťou, že pri prietrži sa orgány brušnej časti pohybujú do hrudníka, v dôsledku čoho sa bolesť často lokalizuje v oblasti hrudnej kosti alebo epigastrickej oblasti a niekedy vyžaruje z lopatky alebo krku..

  Bolesť sa môže vyskytovať stále alebo sa môže vyskytnúť v určitých situáciách:

  • po jedle (najmä pri prejedaní);
  • v náchylnej polohe;
  • keď sa nakláňate dopredu;
  • počas alebo po cvičení.

  2. Ďalším nevyhnutným príznakom prietrže žalúdka je horké alebo kyslé rúško. Vyskytuje sa v dôsledku prenikania obsahu žalúdka do pažeráka..

  3. Pálenie záhy - tento príznak sa prejavuje zvlášť zreteľne za nasledujúcich okolností:

  • počas fyzickej práce;
  • vo vodorovnej polohe;
  • s predným sklonom;
  • v dôsledku prejedania;
  • po pití alkoholu.

  4. Dysfágia alebo porušenie procesu prehĺtania - spravidla znamená zhoršenie priebehu choroby a pravdepodobnosť rozvoja úplnej obštrukcie pažeráka v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní..

  5. Krvácanie - prejavujúce sa najmä výskytom krvi v stolici a prítomnosťou príznakov anémie..
  Je potrebné uviesť prípady úplne asymptomatického priebehu žalúdočnej prietrže, keď nespôsobuje nepohodlie a pri diagnostickom vyšetrení iného ochorenia bola zistená celkom náhodou.

  Klinika posuvnej prietrže

  Klinický obraz kĺzavých kýly žalúdka má určité rozdiely. Je to hlavne v dôsledku progresívnej refluxnej ezofagitídy, ktorá je refluxom obsahu žalúdočnej komory späť do pažeráka..

  1. Vysoký obsah kyseliny chlorovodíkovej a enzýmov vedie k podráždeniu a značnému poškodeniu sliznice pažeráka, čo vedie k zmenám ulceróznej a eróznej povahy..

  2. Hlavné ťažkosti pacientov s herniou klznej odrody sú bolesti lokalizované v epigastrickej oblasti a hypochondrium. Vo väčšine prípadov horia alebo sú nudné. Bolesť veľmi často vyžaruje do ľavého ramena alebo do lopatky. Podobnosť kliniky so symptómami srdcových patológií (najmä koronárnej nedostatočnosti) vedie k tomu, že takíto pacienti sú niekedy kardiológmi dlhodobo liečení..

  Zvyšuje sa intenzita bolesti:

  • pri zmene polohy tela;
  • fyzická aktivita;
  • náklon.

  3. Bolesť je sprevádzaná regurgitáciou, grganím a pálením záhy.

  4. Ako choroba postupuje, je pohyb potravín cez pažerák a prehĺtanie obtiažny.

  5. Nie je vylúčená možnosť skrytého krvácania, ktorého zdrojom je erózia a vredy pažeráka. Jeho prejavmi sú krvavé zvracanie jasne červeného odtieňa alebo farba kávovej usadeniny, tmavá stolica.

  diagnostika

  1. Pri diagnóze žalúdočnej prietrže sa najprv vykoná objektívne vyšetrenie s prieskumom pacientov o sťažnostiach. História pokračuje.

  2. Nepriamym dôkazom prítomnosti prietrže sú údaje získané ako výsledok ezofagastastroduodenskopie. Súčasne sa uvádza:

  • prolaps žalúdočnej sliznice do pažeráka;
  • zlyhanie srdca;
  • morfologický ekvivalent patológie refluxu, veľmi často sprevádzajúci základné ochorenie - refluxná ezofagitída.

  3. Ak je to potrebné, zoberte materiál na ďalšie morfologické štúdie. Hlavným cieľom tejto analýzy je objasnenie sprievodných patológií pažeráka - od zvyčajného zápalového procesu po vývoj nádoru..

  4. Bez ohľadu na to, aké analýzy a štúdie sa vykonávajú, diagnóza sa potvrdí výlučne röntgenovým vyšetrením s použitím kontrastu horného gastrointestinálneho traktu..

  Možné komplikácie

  V dôsledku predĺženého priebehu kýly žalúdka a nedostatočnej liečby sa často vyskytujú závažné komplikácie. Dôsledky ignorovania choroby môžu byť:

  • erózia žalúdka;
  • peptický vred;
  • peptický vred pažeráka;
  • zúženie pažeráka a ďalšie zjazvenie úzkej časti;
  • perforácia pažeráka;
  • krvácanie do žalúdka;
  • anémia;
  • skrátenie žalúdka;
  • jazdecké zúženie;
  • rak.

  Jednou z najbežnejších komplikácií je zníženie žalúdočnej komory. Vyskytuje sa v dôsledku neustáleho zápalového procesu na sliznici. Výsledkom skrátenia pažeráka je zvýšenie veľkosti žalúdočnej prietrže a fixácia určitej časti žalúdka v hrudnej dutine..

  liečba

  V súčasnosti existuje medzinárodná dohoda medzi odborníkmi v oblasti gastroenterológie o liečbe kýly žalúdka, ktorá obsahuje tieto hlavné body:

  1. Operácia je indikovaná iba v prípade obrovských kýly, ktoré zaberajú viac ako 1/3 pažeráka.

  2. Komplikované kýly podliehajú chirurgickému zákroku - napríklad v prítomnosti vredu pažeráka a súvisiaceho krvácania..

  3. V iných prípadoch (tvoria 90% prípadov) nie je potrebné vykonať chirurgický zákrok.

  4. V každom prípade chirurgický zákrok nevylučuje faktory, ktoré prispievajú k rozvoju prietrže:

  • nadmerný príjem potravy;
  • fajčenie;
  • Zneužívanie alkoholu.

  5. Pacient sa musí zbaviť týchto zlých návykov a potom podstúpiť úplný priebeh konzervatívnej liečby, ktorého účelom je:

  • prevencia refluxu obsahu žalúdka do pažeráka;
  • odstránenie následkov takého obsadzovania: zápalový proces a erózia.

  Konzervatívna terapia

  1. Základom konzervatívnej liečby je menovanie liekov, ktoré majú antisekrečný účinok a neutralizujú kyslosť žalúdočnej šťavy. Najbežnejšie používanými liekmi sú:

  2. Druhou skupinou liekov potrebných na liečbu prietrže žalúdka sú prokinetika - prostriedky na zvýšenie tonusu svalovej chlopne umiestnenej medzi žalúdkom a pažerákom a na korekciu funkcie žalúdka pre jeho činnosť iba v nevyhnutnom smere:

  3. Tretia skupina pozostáva z antacíd:

  Výživa

  Pokiaľ ide o stravu na prietrž žalúdka, jej hlavným postulátom je frakčná výživa.

  1. Pacientom sa odporúča jesť často (5-6 krát), ale postupne, aby sa zabránilo preplneniu žalúdka..

  2. Večerné jedlo by sa malo uskutočniť najmenej 3 hodiny pred spaním.

  3. Strava je pripravená tak, aby použité výrobky nemali dráždivý účinok na žalúdok a nestimulovali zvýšenie kyslosti žalúdočnej šťavy. Vyžaduje sa obmedzenie:

  4. Výrobky, ktoré prispievajú k zvýšenej produkcii plynu, by sa mali vylúčiť:

  • mlieko;
  • čierny chlieb;
  • strukoviny;
  • čerstvá a nakladaná kapusta;
  • zrnko vína.

  5. Prevencia zápchy pomôže:

  • slivky
  • repa;
  • morský kel;
  • zeleninové šaláty;
  • vziať pohár čistej vody na lačný žalúdok.

  6. Je vhodné zostaviť zoznam tých výrobkov, ktorých používanie vyvoláva pálenie záhy, opuchnutie alebo nadúvanie. Napríklad vyprážané šišky spôsobujú pálenie záhy v takmer všetkých prípadoch - dokonca aj u úplne zdravých ľudí. Existujú individuálne možnosti: u niektorých pacientov sa tento nepríjemný jav vyskytuje po vypití určitých druhov instantnej kávy a ich telo nereaguje negatívne na čiernu mletú kávu..

  Zmena zvykov

  1. Pacienti s diagnostikovanou herniou musia zabudnúť na svoju lásku k popoludňajšiemu odpočinku v horizontálnej polohe.
  2. Po jedle je vylúčená aj fyzická aktivita - najmä po prejedaní a v naklonenej polohe.
  3. Optimálnym režimom pre týchto pacientov je chodiť hodinu alebo aspoň sedieť. Pohyb stimuluje proces evakuácie potravy zo žalúdka.
  4. Medzi jedlami nepite čistú vodu ani iné tekutiny. Sýtené nápoje by sa mali úplne zlikvidovať.
  5. Je lepšie spať na pravej strane: kvôli anatomickým vlastnostiam v tejto polohe žalúdočný obsah vstupuje do pažeráka oveľa menej často.

  operácie

  Jednou z populárnych operácií prietrže žalúdka je metóda Nissenovej fundoplikácie. Podstatou chirurgického zákroku je vytvorenie obvodovej manžety okolo kruhu založenej na zadnej a prednej stene pozadia žalúdka. Toto opatrenie je zamerané na prevenciu gastroezofágového refluxu a na odstránenie deštruktívneho účinku obsahu žalúdka na sliznicu pažeráka. V súčasnosti sa takéto operácie vykonávajú laparoskopickou metódou, ktorá umožňuje dosiahnuť minimálne zranenia a výrazne skrátiť dobu zotavenia..

  Pomôže vám tradičná medicína?

  Fanúšikovia bylinnej medicíny by mali vziať do úvahy, že použitie ľudových liekov s touto formou kýly nie je zamerané na liečbu, ale na odstránenie príznakov..

  1. Nasledujúci recept pomáha pri pálení záhy:

  Vezmite si marshmallow root, listy podstavca, mäty piepornej a ľanových semienok (na polievkovú lyžicu), nasekajte. Tri polievkové lyžice zmesi nalejte studenú vodu (1 l). Po trvaní jednej hodiny sa varí asi 4 až 5 minút vo vodnom kúpeli. Po ochladení napätie. Pite 120 ml niekoľkokrát denne.

  2. Vynikajúcim liekom na nadúvanie je infúzia zmesi mätových listov, semien anízu, feniklového ovocia a rasce. Polievková lyžica zmesi sa naleje do 1,5 šálky horúcej vody a varí sa asi štvrť hodiny. Po trvaní (asi 1 hodinu) vypite nápoj pred jedlom pol pohára.

  Pamätajte, že tieto recepty sa dajú použiť iba na zmiernenie príznakov skôr, ako idete k lekárovi..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa vnútorné orgány pobrušnice (zvyčajne črevá) vytesnia a vyčnievajú do trieslovinového kanálika. Zvyčajne je na začiatku choroby prietrž bezbolestná, takže pacient nevenuje dostatočnú pozornosť výslednému opuchu v dolnej časti brucha.
  Minimálna invazívna chirurgia v posledných rokoch naberala na sile. Endoskopické a perkutánne zákroky umožňujú chirurgovi aj pacientovi prekonať „malú krv“, pretože nevyžadujú veľké rezy, ťažké poranenie okolitých tkanív a dlhé trvanie operácie.
  Gymnastika metódou S.M. Bubnovsky sa čoraz viac používa doma. Dôveryhodnosť jeho vývoja je spôsobená skutočnosťou, že sa mu ako praktickému postihnutému po vážnom zranení podarilo úplne uzdraviť.