loader

Hlavná

Liečba

Aké masti pomáhajú prietrže chrbtice

Kýla medzistavcových platničiek je patológia, ktorá spôsobuje deformáciu stavcov. Toto ochorenie najčastejšie postihuje bedrovú oblasť. Podobné procesy v chrbtici môžu byť liečené rôznymi metódami, od tabliet a injekcií po lieky na vonkajšie použitie..

V tomto prípade masti s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice prispievajú k zníženiu príznakov a pôsobia lokálne v lézii. V tomto článku sa budeme zaoberať všetkými typmi liečby tohto ochorenia a liekov, ktoré sú predpísané pre stavovú kýlu.

efektívnosť

Hlavným rysom mastí je to, že ich pôsobenie je lokálne zamerané. Aplikáciou externého agenta na postihnutú oblasť tela nepoškodíte iné orgány. Kvapalný stav lieku mu tiež umožňuje preniknúť hlboko do tkanív, čím sa zvyšuje účinok terapie.

Na základe typu masti je možné pozorovať rôzne účinnosti. Jedna skupina je zodpovedná za zahrievanie svalov, ktoré zlepšuje prietok krvi, druhá skupina má analgetický účinok, tretia zmierňuje zápaly a opuchy, atď..

Ďalšou výhodou mastí je rýchlosť ich pôsobenia. Pri aplikácii niektorých z nich sa efekt prejaví po niekoľkých minútach. Je potrebné si uvedomiť, že tieto prostriedky majú rôzne účinky na patológiu, takže iba lekár si môže vybrať správnu masť z stavovcovej kýly.

kontraindikácie

Ako každé liečivo, masti majú kontraindikácie, pretože obsahujú celý rad rastlinných extraktov a ďalších látok, ktoré majú rôzne reakcie.

Použitie mastí je zakázané v týchto situáciách:

 • individuálna intolerancia zložiek v kompozícii;
 • tehotenstva;
 • obdobie laktácie;
 • vek detí do 15 rokov;
 • chronická forma ochorení obličiek a pečene;
 • choroby srdca.

Druhy mastí

Všetky prostriedky na vonkajšie použitie v medicíne sú rozdelené podľa účinku na poškodenú oblasť a celé telo. Miestne drogy sa delia do skupín na základe ich zloženia a vlastností.

 • nesteroidné protizápalové;
 • v kombinácii;
 • nepríjemný;
 • Preparáty pre křupavku;
 • balzamy;
 • otepľovania;
 • chladenie.

Nesteroidné protizápalové lieky

Prípravky tejto skupiny sú najobľúbenejšie s medzistavcovou prietržou a najmä pri prietrži krčnej chrbtice. Pracovným účinkom týchto fondov je blokáda zápalových mediátorov. Okrem toho majú nesteroidné lieky antipyretické a analgetické účinky..

Druhy nesteroidných protizápalových krémových výrobkov:

kombinovaný

Kombinované výrobky na vonkajšie použitie sa líšia tým, že obsahujú niekoľko účinných látok. Majú protizápalové, analgetické, regeneračné a trombolytické účinky..

Populárni predstavitelia tejto skupiny:

Nepríjemný

Lieky, ktoré majú dráždivý účinok, stimulujú receptory, čo vedie k lokálnej vazodilatácii. Najčastejšie sa tieto lieky používajú na silné bolesti chrbta, s medzistavcovou prietržou a silným svalovým tonom.

Preparáty pre křupavku

Zástupcovia tejto skupiny krémových výrobkov aktívne obnovujú postihnuté tkanivo medzistavcových platničiek a normalizujú rovnováhu voda-soľ. Účinok liečiva má výrazne zvýšiť tekutinu v jadre miechy, čo zmierňuje bolesť.

stimulanty

Tieto prostriedky na vonkajšie použitie sa používajú na obnovu tkaniva a normalizáciu metabolických procesov v nich. Zlepšujú krvný obeh v postihnutej oblasti a urýchľujú proces hojenia. Takéto lieky sa zvyčajne predpisujú počas rehabilitačného obdobia..

Zástupcovia stimulačných fondov:

balzamy

Takéto prostriedky na odstránenie prietrže chrbtice sú účinné kvôli charakteristickým schopnostiam: zmiernenie bolesti, zníženie svalového napätia, inhibícia zápalového procesu. Je obzvlášť užitočné používať tieto výrobky v kombinácii s masážou..

Najčastejšie používané:

 • "Balm Valentine Dikul";
 • masť "kostival";
 • krém "Sophia".

otepľovanie

Zástupcovia skupiny zahrievajúcich mastí (gélov) dokonale zmierňujú zápal a svalové kŕče. V zložení týchto prostriedkov často nájdete jed z hadí a včelieho hmyzu, v dôsledku čoho dochádza k zahrievaniu..

Druhy vykurovacích činidiel na vonkajšie použitie:

chladenie

Pri silnej bolesti chrbtice je najlepšie používať chladiace masti. Zloženie týchto fondov zahŕňa špeciálne zložky, ktoré pôsobia proti bolesti a upokojujúco. Je potrebné pripomenúť, že tieto lieky sa nemôžu používať na patológie dýchacích ciest, kožné ochorenia a počas laktácie.

Zástupcovia tejto skupiny:

Pravidlá používania mastí a gélov

Liečba medzistavcovej prietrže externými látkami by sa mala uskutočňovať na odporúčanie lekára. Aby ste dosiahli požadovaný účinok, mali by ste poznať pravidlá používania mastí a gélov. Na zvýšenie terapeutického účinku je potrebné pred použitím masti dôkladne umyť pokožku mydlom.

Po nanesení produktu je potrebné postihnuté miesto prikryť teplou handrou. To umožní látkam v zložení lieku preniknúť dovnútra rýchlejšie a hlbšie. Pamätajte, že ak sa vyskytne akákoľvek reakcia vo forme začervenania, pálenia alebo svrbenia, užívanie drogy by sa malo zastaviť a vyhľadať lekára..

záver

Masti sú skutočne účinné a rýchle pri liečení patologických stavov miechy. Je dôležité riadiť sa všetkými pokynmi lekára, a nie samoliečbou, aby ste mohli situáciu len prehĺbiť. Liečba kýly bedrovej chrbtice sa môže kombinovať s cvičením. Mierne cvičenie vám pomôže rýchlejšie sa zotaviť..

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Deformácia stavcov vedie k najrôznejším nepríjemným symptómom. Obzvlášť často sa to deje v bedrovej chrbtici. Patológie sa liečia rôznymi spôsobmi, obvykle základom liečebného režimu je liečba, používajú sa najmä špeciálne lieky. Pacientovi sa okrem tabletiek a injekcií odporúča používať aj externé látky. Špecializované masti na kýlu bedrovej chrbtice pomáhajú rýchlo zbaviť nepríjemných a bolestivých symptómov patológie..

Aké masti sa používajú na prietrž bedrovej chrbtice? Aké sú rozdiely v účinkoch nesteroidných, dráždivých, kombinovaných mastí, ako aj chondoprotektorov, stimulancií a balzamov. Aké sú hlavné parametre na klasifikáciu týchto mastí? Ako ich správne používať?

klasifikácia

Na terapeutickú vonkajšiu liečbu sa môže použiť veľa činidiel, ktoré majú rôzne účinky na chorobu. Musia sa používať presne podľa pokynov (všetky certifikované lieky majú k nim návod na použitie). Každá masť má individuálne kontraindikácie. Preto sa neodporúča používať zdravotnícke pomôcky bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

Ak nemôžete navštíviť lekára, prečítajte si návod na použitie. Všetky masti určené na liečbu prietrže sú rozdielne, pokiaľ ide o ich účinky na patologické tkanivá a na celé telo. Lieky sú klasifikované podľa ich liečivých vlastností. Každú kategóriu posudzujeme osobitne.

Nesteroidné protizápalové lieky

Táto skupina mastí na kýlu bedrovej chrbtice sa predpisuje ako prvá. Zloženie liečiva obsahuje látky, ktoré môžu blokovať zápal a znižujú jeho aktivitu. Zároveň dochádza k protizápalovým analgetickým účinkom. NSAID masti zahŕňajú ketanol, Fastum, Nurofen, Nice-gel, Voltaren.

kombinovaný

V dôsledku ich použitia sa rýchlejšie lieči zníženie bolesti, zníženie opuchu, profylaxia zápalových procesov a poškodenie tkanív. Vlastnosti kombinovaných gélov sú také, že vedú k účinku resorpcie existujúcich krvných zrazenín. Toto sú presne vlastnosti liekov, ktoré sa dnes v televízii bežne propagujú (Dolobene, Dexpanthenol)..

Nepríjemný

S exacerbáciou sa u pacientov vyskytujú akútne, ťažko tolerovateľné bolesti v strede chrbta. Na zmiernenie tohto bolestivého stavu masti umožňujú špeciálny dráždivý účinok. Nástroj ovplyvňuje telo tak, že stimuluje prírodné receptory. Výsledkom je, že po použití lieku sa krvné cievy rozširujú v miestach aplikácie. Je predpísaný na bolesti chrbta a svalové kŕče (Nikoflex, Apisatron, Capsicam)..

Chondoprotectors

Chondoprotektory sú predpísané nielen prietrži, ale aj pri všetkých ostatných chorobách pohybového aparátu. Majú silný regeneračný účinok. S ich použitím sa všetky miestne procesy v tele vrátia k normálu, tkanivo chrupavky sa obnoví oveľa rýchlejšie. Ďalším účinkom chondoprotektorov je to, že anestetizujú, zabraňujú patológiám nervov a zvyšujú objem tekutiny v jadre stavcov. Chondoprotektory zahŕňajú Target T a Traumeel C..

stimulanty

Tieto masti pomáhajú tkanivám a chrupavkám zotaviť sa, normalizujú ich funkciu. Nemôžeme hovoriť o významnej účinnosti stimulantov. Častejšie sa nepripisujú k liečbe, ale ako prostriedok počas obdobia zotavenia. V mieste aplikácie stimulantov sa zlepšuje prísun krvi do tkanív a proces hojenia prebieha rýchlejšie. Stimulanty sa tiež používajú ako ďalší nástroj. Stimulanty zahŕňajú Diclofinac, Solcoseryl.

balzamy

Na normalizáciu fungovania kĺbov a svalovej kontrakcie anestézia a masáže používajú balzamy. Pôsobia efektívnejšie pri aplikácii s masážnymi priesvitmi. Balzamy tiež normalizujú prietok krvi v chrupavke, stabilizujú metabolické procesy v tele. Bolo vyvinutých veľa balzamov, z ktorých každá má svoje charakteristické vlastnosti. Medzi najobľúbenejšie patria kostra obyčajná, balzam Dikul a špeciálny krém Sofia.

Expozičné metódy

Masti sa líšia v mechanizme ich fungovania. Rozdeľujú sa na chladenie a zahrievanie. Oba typy sa môžu použiť na prietrž s exacerbáciou choroby alebo počas úľavy. Drogy musíte začať používať až po konzultácii s lekármi, pretože niekedy existujú kontraindikácie.

Otepľujúce masti sa používajú na zvýšenie prietoku krvi do oblasti tvorby prietrže. Lokálne otepľovanie pomáha urýchliť wellness. Zahrievacie gély sú predpísané manuálnou terapiou, elektroforézou, terapeutickou masážou. Najznámejšie drogy tohto druhu sú jed včiel a hadov. Avšak otepľovacie masti a gély majú množstvo závažných kontraindikácií:

 • ochorenie srdca a ciev;
 • patologické stavy pečene;
 • tuberkulóza;
 • nezhojené rany;
 • alergia na zložky masti;
 • tehotenstvo.

Ak je bolesť čo najintenzívnejšia, predpisujú sa chladiace masti. Dôvodom je skutočnosť, že pri zahrievaní sa zvyšuje prísun krvi do miesta a bolesť sa zosilňuje. Na zmiernenie bolesti je oveľa účinnejšie ochladiť časť tela, preto sú chladiace látky veľmi populárne ako lieky proti bolesti. Účinok chladu je zabezpečený prostriedkami ako Fastum gel, Comfrey - to sa dosahuje pomocou špeciálnych komponentov, ktoré majú upokojujúci účinok. Chladiace prípravky sú zakázané pre ochorenia obličiek, srdca, počas tehotenstva, dojčenia. U niektorých pacientov je zaznamenaná individuálna intolerancia niektorých zložiek v kompozícii..

Ak sa chladiaci gél používa v rehabilitačnom období po operácii, nemôžete ho trieť. Gél by sa mal absorbovať do pokožky samostatne. Pri všetkých ostatných možnostiach je lepšie trieť masážnymi krúživými pohybmi. Niektoré gély sú vyrobené tak, ako je to možné (aby sa dosiahol rýchly účinok).

záver

Liečba kýly masťami sa začína na odporúčanie lekára. Pred nanesením produktu sa pokožka umyje mydlom. Po aplikácii sa miesto zabalí do teplej látky, aby sa liek lepšie prenikol do tela. Niekedy je pacient alergický na masť - v takom prípade by sa mal liek vysadiť a vyhľadať lekára.

Je potrebné poznamenať, že liečba takého vážneho ochorenia, ako je bedrová prietrž, je nemožná iba pri masťoch, súčasne by ste mali užívať iné lieky, používať fyzioterapiu a fyzioterapiu. Kľúčom k úplnému uzdraveniu je iba komplexná terapia a prísne dodržiavanie lekárskych predpisov. Vonkajšie lieky sú najpriaznivejšie pre obličky a pečeň..

Aké masti sú účinné pri miechovej hernii: prehľad najlepších liekov

Jednou z najlepších metód symptomatickej liečby medzistavcovej prietrže je použitie terapeutických mastí, krémov a gélov. Rôzne krémy sú účinné pri hernii krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice.

Masti sa môžu použiť iba na zastavenie príznakov choroby: predovšetkým bolesť, stuhnutosť pohybov chrbta a na zastavenie opuchov. Neupravujú ochorenie, ale významne zmierňujú stav pacienta.

1 Je možné liečiť miechovú prietrž?

Môžu sa masti použiť na liečbu prietrže miechy? Áno, na ošetrenie medzistavcových prietrží a výčnelkov sa veľmi často predpisujú rôzne masti. Spravidla sú predpísané pre bolesť, ťažké zápalové procesy a výskyt opuchov.

Nanešťastie, rozmazanie chrbta aj s najsilnejšími prostriedkami neznamená vyliečenie z kýly. Akékoľvek výrobky z pokožky sa môžu používať iba vo forme symptomatickej liečby. Hlavným cieľom kožných prípravkov je zlepšenie pohody pacienta, odstránenie tuhosti pri pohyboch chrbta.

Nemali by ste počítať s nepretržitým používaním mastí: ich trvanie je obmedzené.

To platí najmä pre nesteroidné protizápalové a lokálne dráždivé látky. Preto sa zvyčajne používajú kožné prípravky na zhoršenie medzistavcovej prietrže. Exacerbácia zvyčajne trvá 2 až 14 dní.
do menu ↑

2 Typy mastí na kýlu chrbtice

Aké druhy mastí sa používajú na liečbu kýly a výčnelkov chrbtice? V súčasnosti je účinných iba 5 skupín kožných činidiel. Niektoré z nich majú priamy účinok (ako analgetiká na lieky) a niektoré nepriame (ako jednoduché dráždivé látky)..

Diclofenac-MFF masť na ošetrenie kýly chrbta

Typy mastí na prietrž chrbta:

 1. Lieky proti bolesti. V rámci fondov môžete často vidieť Lidokain alebo Novokain - klasiku žánru v anestéziológii. Veľmi silné látky, ktoré rýchlo znižujú intenzitu syndrómu bolesti, ale majú krátkodobý účinok (približne 3 až 6 hodín).
 2. Otepľovanie (otepľovanie). Majú otepľovací účinok na obmedzenú plochu pokožky. Vzťahujte sa k „nepriamemu“, jednoducho rozptyľujte bolesť (ako nepríjemné prostriedky).
 3. Chladenie. Majú mechanizmus vplyvu podobný predchádzajúcemu typu. Zvládnite bolesť a stuhnutosť pohybov.
 4. Nepríjemný. Takmer identické s otepľovaním, ale silnejšie a, bohužiaľ, častejšie s vedľajšími účinkami. Pri dlhodobom používaní je teda možná kontaktná dermatitída a rôzne alergické reakcie.
 5. Protizápalové účinky. Najúčinnejšie lieky, ktoré majú silné analgetické aj protizápalové účinky. Vo všetkom sú dobré, s výnimkou jedného: nemôžu sa používať dlho. Zvyčajne sa používa iba s exacerbáciou v najakútnejšej fáze.

Ďalej uvádzame každú skupinu podrobnejšie..
do menu ↑

2.1 Lieky proti bolesti

V kompozícii sa spravidla používajú liečivá, ako napríklad novokain, lidokaín a ich deriváty. Niekedy sa používa kombinovaná kompozícia (Novocain + Lidocaine). Takáto symbióza je užitočná v tom, že účinok lieku je silnejší a trvanie zmiernenia bolesti je dlhšie.

Chondroxidová masť na miechu

Existuje však významné mínus: zvyšujú sa riziká vedľajších účinkov, najmä alergií. Anestetizačné masti sa predpisujú iba na odstránenie bolesti a stuhnutosti pri pohyboch chrbta na pozadí bolesti.

Názvy analgetických mastí na prietrž:

 • kožný indometacín - obsahuje nesteroidné protizápalové zložky, je tiež dostupný vo forme čapíkov;
 • kutánny Nurofen - obsahuje nesteroidné protizápalové zložky, odstraňuje horúčku proti exacerbácii prietrže;
 • kožný dolobén - obsahuje heparín sodný, dexpanthenol a dimetylsulfoxid;
 • kožný Fitobene - používa sa na odstránenie bolesti svalov na pozadí kompenzačných kŕčov.

2.2 Otepľovanie

Vystavenie teplu nemá prakticky žiadny vplyv na priebeh choroby, ale dobre sa vyrovnáva so svojimi príznakmi. Najmä intenzita syndrómu bolesti môže byť znížená (ale nie úplne eliminovaná)..

Tiež vplyvom tepelnej expozície sa zlepšuje pohyblivosť chrbta, zvyšuje sa regionálny krvný obeh na úrovni kapiláry (prakticky nemá žiadny vplyv na veľké cievy). Pri ťažkých formách hernie sú tieto látky neúčinné.

Masť Capsicum na ošetrenie kýly chrbtice

Názvy hrejivých mastí na zahrievanie:

 1. Otrevin - Obsahuje hydrochlorid xylometazolínu a dodekahydrát.
 2. Virapín - Netrvá dlhšie ako štyri po sebe idúce týždne.
 3. Artrocín - obsahuje chondroprotektívne zložky na ochranu zdravého tkaniva.
 4. Vipratox - obsahuje jed zmieru a kyselinu salicylovú.
 5. Viprosal B - obsahuje jed pravidelného zmija a gáfru alkoholu.

2.3 Chladenie

Majú približne rovnaký účinok ako otepľovacie masti. Použitie tohto konkrétneho typu je zvyčajne určené skúsenosťami: najskôr môžete vyskúšať otepľovacie masti a ak nepomáhajú, ochladzujte.

Zásadný rozdiel medzi chladiacimi masťami a otepľovacími masťami spočíva v tom, že tie, ktoré eliminujú bolesť a stuhnutosť chrbta, môžu ovplyvňovať zápalové procesy. V dôsledku lokálneho chladenia dochádza k kŕču malých kapilár, krv klesá k patologickému zameraniu menej a zápalový proces ustupuje.

Názvy chladiacich mastí na prietrž:

 • Bom Bengue z metylsalicylátu a mäty piepornej;
 • Benghin z metylsalicylátu a mentolu;
 • Menovazín s mentolom, anestezínom a novokainom;
 • Reparil z výťažku z gaštanu konského a heparínu;
 • Flexall z gáforu, salicylátov a aloe extraktu.

2.4 Otravné

Jedna z najpopulárnejších kategórií: takéto masti sú relatívne lacné a súčasne účinne zmierňujú bolesť.

Masť doktor Tyss OKOPNIK na liečbu kýly na chrbte

Princíp činnosti dráždivých mastí: dochádza k lokálnemu podráždeniu pokožky, rozvíja sa dermatitída, ktorá jednoducho odvádza pozornosť pacienta na bolesti chrbta.

Mozog pacienta sa zameriava na pocity spôsobené podráždením pokožky a zdá sa, že bolesti chrbta ustupujú do pozadia (ale úplne nezmiznú). Tieto lieky sú, žiaľ, účinné iba pri miernom a strednom priebehu stavovcovej hernie..

Názvy dráždivých mastí na prietrž:

 1. Finalgon - obsahuje vanillylnonamid a butoxyetylester kyseliny nikotínovej.
 2. Nikoflex - obsahuje prírodný kapsaicín (ten istý sa používa v spreje na korenie).
 3. Krém Analgos - hlavnou účinnou látkou je propylnikotinát.
 4. Capsicam - obsahuje dimetylsulfoxid a kafrový alkohol.
 5. Apizartron - má okrem iného vazodilatačný účinok.

2.5 Recept na masť z kýly chrbtice (video)

2.6 Protizápalové

Veľmi výkonné nástroje, ktoré poskytujú niekoľko terapeutických účinkov:

 1. Redukcia bolesti. Vďaka tomu sa zlepšuje pohoda pacienta, zmiznú kŕče svalov chrbta, zvyšuje sa jeho pohyblivosť.
 2. Protizápalový účinok. Eliminácia edému, zníženie bolesti, zvýšená pohyblivosť chrbta.
 3. Uvoľnením svalového kŕča sa zlepšuje držanie tela, chrbtový stĺp sa narovnáva.

Názvy protizápalových mastí na prietrž:

 • neliečivá masť terpentínu - oveľa menej účinná ako analógy liečiv, ale tiež bezpečnejšia (odporúča sa užívať aj s doplnkami Karipain, aby sa zosilnil terapeutický účinok);
 • Ibuprofen je klasika tohto žánru, jeden z najúčinnejších a najpopulárnejších prostriedkov skupiny;
 • Voltaren - obsahuje diklofenak sodný;
 • Ketonal - v zmesi obsahuje ketoprofén (hlavná účinná látka);
 • Nise gel - hlavnými účinnými látkami sú nimesulid a sorbitol.

Všeobecne sú účinné lieky, ale nemôžu sa používať dlhšie ako 2 až 3 týždne, inak sú možné veľmi vážne vedľajšie účinky. Pri dlhodobom používaní sú obzvlášť nebezpečné tie protizápalové masti, ktoré majú dokonca mierny systémový účinok.

Liečivá masť na miechu

Účinnosť mastí z kýly chrbtice, zloženie a mechanizmus ich pôsobenia

Miechová kýla je patológia, pri ktorej je medzistavcový disk posunutý a vláknitý prstenec sa pretrhne. Hlavným príznakom je bolesť, ktorá sa prejavuje po spánku alebo pri akomkoľvek pohybe. Syndróm bolesti sa postupne zosilňuje tak, že bráni osobe vykonávať jednoduché každodenné činnosti. V počiatočných fázach je povolená liečba konzervatívnymi metódami, pri ktorých sa môže používať masť z kýly chrbtice..

Je možné kýlu liečiť masťami?

Chirurgia je posledná možnosť. Pokiaľ je to možné, špecialisti sa snažia spoľahnúť na komplexnú konzervatívnu liečbu. Pri hernii stavcov sa používajú:

 • lieky
 • masáže;
 • napínanie chrbtice;
 • rehabilitácia;
 • rehabilitácia;
 • reflexné.

Lokálna terapia zahŕňa rôzne krémy a masti. Ich pomocou je eliminovať príznaky choroby..

Takýto nástroj by mal znížiť zápalový proces, zvýšiť regeneráciu, odstrániť bolesť, obnoviť normálnu fyzickú aktivitu a zlepšiť celkovú pohodu pacienta. Rôzne druhy liekov sa používajú na zmiernenie príznakov, keď sa objavia určité príznaky prietrže..

Druhy mastí na prietrž

V medicíne sa liečivé krémy a masti líšia farmakologickým pôsobením a obsahom chemických zložiek. Tieto ukazovatele spadajú do podmienenej klasifikácie miestnych liekov. Každý druh je vhodný na terapiu v určitom štádiu vývoja vertebrálnej hernie. V počiatočných fázach je lepšie používať lieky proti bolesti a protizápalové lieky po ukončení liečby - obnovenie.

kombinovaný

Súčasťou kombinovaných prípravkov je niekoľko účinných látok, ktoré prispievajú k obnoveniu normálnej funkcie stavcov. Zmierňujú opuchy, liečia poškodené tkanivo a umožňujú zmiernenie bolesti. Môžete použiť masť „Dexpanthenol“ s rovnakou účinnou látkou.

"Dexpanthenol" je derivát kyseliny pantenolovej, vitamínu skupiny B. Je nevyhnutný pre metabolizmus tukov a uhľohydrátov, zúčastňuje sa procesov oxidácie a acetylácie. Pri medziobratlovej kýle bedrovej chrbtice alebo iných častí hrebeňa sa prostriedok aplikuje raz denne, s tenkou vrstvou a jemnými masážnymi pohybmi. Medzi kontraindikácie patrí precitlivenosť na zložku.

Kombinované fondy zahŕňajú aj Dolobene. Zloženie tohto gélu zahrnuje nielen dexpanthenol, ale aj heparín sodný a dimetylsulfoxid. Liek deaktivuje hydroxylové radikály, ktoré sa začínajú aktívne vytvárať počas zápalového procesu. Analgetický účinok sa dosiahne znížením rýchlosti impulzov bolesti. Riešiť problémové oblasti 2-4 krát denne. Zoznam kontraindikácií je rozsiahly, zahŕňa tehotenstvo, problémy s obličkami alebo pečeňou, astmu, laktáciu.

Nepríjemný

Základom dráždivých masťov sú látky, ktoré rozširujú takmer všetky cievy, od kapilár po veľké tepny. Postihnuté oblasti dostávajú viac krvi, čo ovplyvňuje rýchlosť opravy tkanív. V tomto prípade zápalový proces klesá a bolesť sa eliminuje.

Medzi dráždivé vonkajšie látky patria:

Apizartron obsahuje prečistené extrakty z horčičného oleja, ktorý oslabuje tonické svalové kontrakcie. Metylsalicylát obsiahnutý v prostriedku ovplyvňuje zápalový proces a včelí jed blokuje životaschopnosť grampozitívnych mikroorganizmov a odstraňuje syndróm bolesti..

„Nikoflex“ pomáha pri zahrievaní chrbtice, čo spôsobuje predĺžené rozšírenie povrchových ciev priamo v mieste aplikácie. „Capsicum“ účinkuje podobným spôsobom a navyše zmierňuje svalové napätie. Finančné prostriedky začnú fungovať do 15 až 40 minút po použití.

Otravné lieky sa zvyčajne odporúčajú na zhoršovanie ochorenia. Trvanie akcie - až do šiestich hodín, použité podľa potreby.

Preparáty pre křupavku

S prietržom krčnej chrbtice alebo dolnej časti chrbta sa môžu použiť chondroprotektory. Majú spevňujúce a regeneračné účinky. To vám umožní blokovať ďalšie ničenie svalov a chrupaviek a prispieva k regenerácii. Dôležitou výhodou je minimálny počet vedľajších účinkov a kontraindikácií..

Chondroprotektory zahŕňajú:

stimulanty

Stimulanty sú pomocné látky, ktoré sú účinné v rehabilitačnom štádiu po exacerbácii bedrovej prietrže. Stimulujú metabolické procesy a opravy tkanív, ale nemajú výrazný hojivý účinok..

Na tieto účely sa uplatňujú:

Kompozícia Solcoserylu tiež obsahuje polydocanol 600, anestetikum, ktoré ovplyvňuje zakončenie periférnych nervov. Po 2 až 5 minútach po aplikácii začne bolesť ustupovať, účinok pretrváva 3 až 5 hodín. Pomocou diklofenaku je možné eliminovať ranný opuch a stuhnutosť kĺbov, aby sa znížil opuch problémovej oblasti..

otepľovanie

Na domácu starostlivosť o chrbát sa používajú otepľovacie masti a gély. Sú založené na kapsaicíne alebo rôznych jedoch, ktoré majú dráždivý účinok. Užívanie týchto liekov vedie k vazodilatácii. To zlepšuje prietok krvi, čo vedie k tomu, že tkanivá prijímajú viac živín a kyslíka. Zotavenie výrazne zrýchli.

Pri nákupe sa môžete zamerať na nasledujúce mená:

Miestne prípravky založené na jedoch by sa mali používať s veľkou starostlivosťou. Ak je potrebná liečba dolnej časti chrbta alebo krčka maternice, odporúča sa získať súhlas ošetrujúceho lekára. Osoby trpiace alergiou, tehotné a dojčiace ženy, ako aj ľudia trpiaci tuberkulózou, ochoreniami pečene alebo kardiovaskulárnym systémom sa budú musieť vzdať otepľovacích látok..

chladenie

Takéto gély a masti sú zvlášť účinné pri liečbe kýly chrbtice. Dočasné ochladenie problémovej oblasti vedie k zlepšenému toku krvi, ktorý stimuluje regeneráciu tkanív a zaisťuje tok užitočných látok do buniek. K liečebnému účinku sa pridáva ľahké anestetikum - behom niekoľkých minút po aplikácii hrebeň prestane bolieť.

Bez lekárskeho predpisu si môžete kúpiť:

Musia sa aplikovať okamžite po záchvate bolesti. Základom Fastum Gel je ketoprofén, ktorý sa vyznačuje antipyretickými, protizápalovými a anestetickými účinkami. Výhody kostnej masti - prirodzené zloženie a malý počet kontraindikácií.

S problémovými oblasťami zaobchádzajte najmenej raz denne

Kontraindikácia použitia mastí

Každý liek má svoje vlastné kontraindikácie a môže sa použiť na liečbu nie každého pacienta. Lekár by mal rozhodnúť, ktoré masti a balzamy pomáhajú pri určitom type kýly. Zohľadní všetky druhy zákazov.

Vo väčšine prípadov sú miestne drogy zakázané:

 • deti mladšie ako pätnásť rokov;
 • tehotná a dojčiaca;
 • ľudia s individuálnou neznášanlivosťou voči komponentom.

Ak po aplikácii na pokožku existujú príznaky alergickej reakcie (problémy s dýchaním, silné svrbenie, žihľavka), je lepšie odmietnuť ďalšie používanie nebezpečného lieku..

Hlavným stavom pri liečbe medzistavcovej prietrže je dodržiavanie všetkých lekárskych predpisov v maximálnej možnej miere. Je zakázané vyzdvihovať lieky sami: to môže iba zhoršiť stav.

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice a ďalších segmentov chrbtice je pomerne častou komplikáciou osteochondrózy a iných porúch v chrbtici. Patológia vyžaduje povinné ošetrenie, aby sa predišlo zdravotnému postihnutiu..

Príčiny a typy medzistavcových prietrží

Dnes odborníci rozlišujú medzi medzistavcovú prietrž, ktorá sa nachádza v hrudníku, krčku alebo bedrovej oblasti. Najčastejšia porucha je diagnostikovaná v lumbosakrálnej oblasti. Medzi hlavné príčiny choroby patria:

 • poranenie miechy;
 • silné rozťahovanie, vrátane starého typu;
 • metabolické problémy;
 • nedostatočný vývoj svalového korzetu a kosti;
 • prítomnosť infekčných lézií;
 • patológia spojivového tkaniva;
 • iné patológie miechy;
 • nesprávnym držaním tela a stálou fyzickou aktivitou;
 • dedičná predispozícia;
 • prasknutie chrupavkového krúžku a porušenie koreňov miechy.

Pozor! Ochorenie často spôsobuje hneď niekoľko faktorov. V 80% prípadov sa ochorenie vyvíja v dôsledku patológií v chrbtici a modrín.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Existenciu poškodenia je možné rozpoznať typickými znakmi prietrže:

 1. Bolestivý syndróm, ktorý je lokalizovaný v oblasti postihnutého disku. Ak je zápal zameraný na krk, nepohodlie je tiež cítiť v zadnej časti hlavy, ramien a hornej časti chrbta. Pri hrudnej kýle je cítiť bolesť na hrudi. S bedrovou prietržou je možné cítiť bolesť v perineu a nohách..
 2. Pacient si sťažuje na zníženie citlivosti v oblasti vyčnievania prietrže.
 3. Môžu sa vyskytnúť problémy v rukách a nohách..
 4. Pri lumbálnej prietrži pacient zaznamenáva problémy vo fungovaní črevného a genitourinárneho systému.
 5. V prípade poškodenia krku možno pozorovať aj problémy, ako je zvýšený krvný tlak, problémy so sluchom a zrakom..

Pozor! Bolesť prietrže má inú povahu ako bolesť až rezanie. Pri fyzickej námahe, zdvíhaní hmotnosti a pri pohybe sa pozoruje zvýšené nepohodlie.

Metódy liečby kýly chrbtice

Po identifikácii porušenia je nevyhnutné viesť terapiu, ktorá spočíva v použití konzervatívnych a chirurgických metód. Pacientovi sú predpísané lieky, ktoré môžu zmierniť zápal a bolesť v postihnutej oblasti. Môže sa to robiť pomocou injekcií, mastí a tabliet nesteroidnej protizápalovej triedy, hormónov a akýchkoľvek liekov proti bolesti..

V závažných prípadoch sa používa blokáda. Špecialista zavádza do epidurálneho priestoru analgetikum, takže v prvých minútach dôjde k úľave. Výsledok postupu môže trvať niekoľko týždňov. Užívanie liekov je podporované komplexmi vitamínov a liečiv, ako sú chondroprotektory.

Chondroprotektory sú nevyhnutné na liečenie a regeneráciu chrupavky. Odstraňujú tiež prebytočnú tekutinu z prietrže, zvyšujú motorickú aktivitu. Po odstránení akútneho obdobia ochorenia je predpísaný priebeh masáže, fyzioterapeutické cvičenia a manuálna terapia.

Ak k výsledku z použitia týchto metód nedošlo, mali by ste vyhľadať chirurgickú pomoc. Operácia sa vykonáva buď otvorenou metódou, alebo pomocou endoskopu. Počas zásahu je možné obnoviť poškodenú oblasť alebo úplne nahradiť previsnutý vláknitý krúžok špeciálnym implantátom.

Pozor! Niekedy môže byť medzistavcová prietrž zamieňaná s femorálnou prietržou. Vyznačuje sa výčnelkom čreva. Podobný stav sa prejavuje aj silnou bolesťou. Porušenie možno odstrániť iba operačnými prostriedkami. Počas operácie lekár odstráni boľavé miesto vyčnievajúcich čriev a na poškodenom mieste vykoná špeciálnu plastickú chirurgiu.

Funkcie liečby kýly u detí

U pediatrických pacientov je liečba vždy konzervatívna. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak používanie liekov a pomocných metód nevedie k zlepšeniu.

Pred chirurgickým zákrokom sa deťom, ako aj dospelým, pridelia rovnaké skupiny liekov vrátane protizápalových, analgetických a obnovujúcich chrupaviek, a to aj vo forme mastí. Pacientom sa okrem toho predpisuje dlhý odpočinok, ktorý môže trvať až jeden mesiac.

Pozor! Ak je účinnosť liekov nízka, predpisuje sa extrakt z chrbtice. Malo by sa to však vykonávať vo výnimočných prípadoch a iba prostredníctvom vysoko kvalifikovaného manuálneho lekára.

Diagnóza kýly chrbtice

Pri kontakte s lekárom pacient kontroluje citlivosť miesta pacienta, zníženie svalového tonusu, či existujú príznaky deficitu reflexu. Neurológ, traumatológ alebo reumatológ tiež predpisuje röntgen v predných a bočných projekciách, aby zistil porušenie..

Pre presnejšiu históriu sa odporúča podstúpiť počítačovú alebo magnetickú tomografiu, pretože tieto postupy sa môžu použiť na starostlivé preskúmanie poškodenej oblasti a na určenie stupňa poškodenia disku..

Pozor! Pokiaľ ide o bolesť v dolnej časti chrbta a priľahlých oblastiach u mužov, malo by sa vylúčiť vytváranie prietrže v miešku. Scrotum hernia u mužov je zistená počas vyšetrenia urológom, po ktorom je predpísaná chirurgická liečba na jej odstránenie.

Klasifikácia mastí proti hernii

Pri odstraňovaní príznakov a následkov prietrže akéhokoľvek typu predpisuje špecialista jeden z typov miestnych liekov..

Typ mastivlastnosť
Zahrievanie alebo nepríjemnosť1. Zmierniť bolesť.
2. Zlepšiť tok lymfy a krvi.
3. Zvyšujte výživu tkanív užitočnými látkami
Chladiče alebo lieky proti bolesti1. Zmierniť bolesť.
2. Uvoľnite svaly
Nesteroidné protizápalové lieky1. Zmierniť bolesť.
2. Eliminujte opuch a zápal.
3. Normalizujte teplotu v ohnisku porušenia
Preparáty pre křupavku1. Stimulujte obnovu kostí a chrupavky.
2. Zlepšuje pohyblivosť kĺbového aparátu
Balzamy a masti na prírodnom základe1. Zvýšenie účinku iných liekov.
2. Zlepšiť výživu tkanív.
3. Uvoľnite nepohodlie na postihnutom disku

Pozor! Vo väčšine prípadov si pacienti vyžadujú vymenovanie komplexu mastí, ktoré môžu súčasne poskytovať protizápalové, dekongestantné, hojivé a obnovujúce chrupavky..

Funkcie aplikácie a výber miestnych fondov

Vyžaduje sa výber liekov s prihliadnutím na zvláštnosti ich účinku na prietrž. Otepľovacie a dráždivé lieky zvyšujú prietok krvi, normalizujú výživu buniek a znižujú intenzitu bolesti.

Chladiace masti sa tiež používajú na rýchle odstránenie bolesti. Okrem toho zmierňujú opuchy a zlepšujú mobilitu postihnutej oblasti..

Masť nesteroidného protizápalového typu má kombinovaný účinok. Liek ďalej znižuje teplotu boľavého miesta, čo eliminuje ďalšie šírenie choroby.

Chondroprotektory sú potrebné na zvýšenie účinku iných mastí, ako aj na obnovu chrupavky. Po použití tohto typu nástroja sa zlepší pohyblivosť prehĺbeného disku. Viac informácií nájdete vo videu..

Video - Liečba chondroprotektívnych chorôb chrbtice

Pozor! Na dosiahnutie požadovaného účinku sa odporúča koordinovať akékoľvek stretnutia s neurológom. Toto je obzvlášť dôležité v prípade chronických patológií srdca a obličiek, pretože veľa mastí môže mať na tieto systémy negatívny účinok..

Najlepšie masti na liečbu prietrže

Voltaren

Populárna liečba porúch spojených s deštrukciou medzistavcových platničiek. Lieky vykazujú rýchly účinok a súčasne poskytujú kombinovaný protizápalový a analgetický účinok. Pod vplyvom gélu Voltaren zmizne bolesť a stuhnutosť v poškodenej oblasti. Produkt používajte ráno a večer v individuálne nastavenom čase.

Dolobene

Droga má protizápalové a analgetické účinky, vďaka schopnosti spomaliť vedenie koreňov nervov. Na ošetrenie sa má na bolesť aplikovať malé množstvo dolobénu, zvyčajne 3 až 3 cm masti. Liek môžete použiť pri hernii až štyrikrát denne. Trvanie liečby - individuálne pre každého pacienta.

Traumeel C

Masť má analgetický účinok a normalizuje výživu tkanív prietrže. Zvyčajne sa liek predpisuje ráno a večer, ale ak je to potrebné, Traumeel sa používa až štyrikrát denne. Nemôžete nanášať naraz viac ako 4 cm masti. Trvanie liečby - najmenej päť týždňov.

Lieky proti bolesti a otepľovacie masti

Fastum gél

Liek má takmer okamžitý analgetický účinok. Aplikujte liek rukavicami alebo špeciálnym aplikátorom. Odporúčané množstvo aplikácie je 1-2 krát denne. Dĺžka liečby závisí od anamnézy pacienta, ale Fastum Gel sa nemôže používať samostatne dlhšie ako jeden až dva týždne..

Ketoprofénový gél

Analgetická rýchla akcia. Vhodný na častejšie používanie. Lieky tiež zmierňujú zápaly a zvyšujú odolnosť tkanív voči škodlivým látkam. Ketoprofénový gél sa môže nanášať až trikrát denne. Trvanie používania masti je 10 dní, pokiaľ ošetrujúci lekár neurčí inak.

Nikoflex

Má dráždivé a okamžité otepľovanie. Zmierňuje bolesť a zvyšuje prietok krvi v bolestiach. Je potrebné aplikovať liek ráno alebo večer počas troch dní. Po uplynutí tejto doby sa odporúča prestávku päť dní a potom sa v liečbe pokračuje každých 72 hodín. Všeobecný priebeh liečby bez prerušenia - 30 dní.

Nesteroidné protizápalové masti

diclofenac

Produkt s rýchlym účinkom, ktorý vyžaduje prísne dodržiavanie pokynov, pretože ľahko spôsobuje predávkovanie. Pri liečbe kýly by sa účinná látka mala distribuovať v množstve 2 až 4 g, pričom sa bolesti 3-5 minút starostlivo masírujú..

Ťažkosti s používaním vďaka ibuprofénu, ktorý je súčasťou. Nise môžete aplikovať až štyrikrát denne, dĺžku liečby určí lekár. Pri použití masti sa pozoruje rýchly protizápalový, antipyretický a dekongestantný účinok. V postihnutej oblasti sa zvyšuje citlivosť.

Ortofen

Klasické protizápalové liečivo má súčasne analgetický účinok. Nemôžete aplikovať naraz viac ako 2 g účinnej látky. Ortofén sa používa najviac štyrikrát denne. Nepoužívajte masť dlhšie ako 10 dní, pokiaľ lekár neodporučí inak.

Pozor! Protizápalové nesteroidné lieky triedy sa vždy predpisujú na spinálnu prietrž bez ohľadu na jej umiestnenie. V priebehu liečby môžu byť okrem nich zahrnuté aj ďalšie masti a lieky vo forme injekcií a tabliet.

Prírodná masť proti hernii

Masť Dikul

Droga, ktorá obsahuje extrakty liečivých rastlín, včelí jed, múmie a vitamíny. Terapia spočíva v použití masti trikrát denne, mala by sa natrieť na boľavé miesto na dve minúty. Po otrení miesto s prietržou by malo byť zabalené do vlnenej látky. Liečba trvá až šesť týždňov..

Karipazim

Zloženie liečiva na lokálne použitie zahrnuje aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny a ďalšie látky potrebné na kĺby a odstraňovanie prietrže. Caripazim sa aplikuje až trikrát denne po 6-8 hodinách individuálne špecifikovaného času.

Pozor! Masti prirodzene nemôžu odstrániť akýkoľvek typ prietrže, sú potrebné na udržanie zdravia pacienta. Musia byť vždy súčasťou komplexu s inými drogami..

Chondroprotektory a stimulanty pre prietrž

Arthrocin

Liek založený na chondroitíne, výťažku z liečivých bylín a éterických olejov. Uvoľňuje sa vo forme gélu a krému. Liek sa používa podľa osobitnej schémy, ktorá ustanovuje 2-3 použitia denne počas prvých piatich dní. Potom je potrebná prestávka na tri dni a liečba sa opakuje znova podľa danej schémy. Odporúčaná dĺžka liečby bez prestávok sú štyri týždne.

Chondroxide

Stimuluje tvorbu kostí a chrupaviek. Zároveň dochádza k rýchlym protizápalovým výsledkom. Liek aplikujte až trikrát denne v množstve 3 až 6 cm masti. Pre rýchlu expozíciu je potrebné masírovať bolesť po dobu 3 až 7 minút. Trvanie liečby - podľa indícií a odporúčaní neurológa.

Balzamy na ošetrenie kýly

Sophia

Zloženie liečiva obsahuje špeciálny komplex s chondroitínom a glukozamínom. Balzam na Sophiu by sa mal nanášať trikrát denne a vtierať ho do prietrže najmenej päť minút. Aby sa dosiahol požadovaný účinok, postihnutá oblasť by sa mala po použití liečiva zohriať a zabaliť do vlny. Trvanie liečby - podľa pokynov lekára, ale nie menej ako šesť týždňov.

kostihoj

Má rýchly analgetický a otepľovací účinok vďaka alkoholu. Vďaka chondroitínu je vyvolaný proces obnovy chrupavkového tkaniva a je zabránené jeho ďalšiemu ničeniu. Kostival sa používa 2 až 3-krát denne a opatrne trie oblasť prietrže. Trvanie liečebného cyklu - podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Pozor! Balzamy majú podpornú a posilňujúcu funkciu, preto sa vždy používajú v kombinácii s inými miestnymi liekmi.

Domáce masti proti prietrži chrbtice

Yarrow a Aloe

100 g listov aloe sa rozdrví a zmieša s 20 g rebríčka. Do zložiek sa pridá štipka čierneho korenia a zmieša sa s maslom, aby sa vytvorila hmota podobná masti. Mal by sa aplikovať ráno a večer po dobu jedného mesiaca.

Bylinná masť

Z kýly bedrovej a ingvinálnej oblasti pomáha zmes bylín s olivovým olejom. V rovnakom množstve sa predtým, ako sa rozdrvili všetky zložky, zmieša rebríček, nesmrteľka, praslička a kostival. Aplikujte liek 2-3 krát denne po dobu štyroch týždňov.

Video - Liečba miechy pri ľudových liekoch

Elekampánová a dubová kôra

V rovnakých pomeroch je potrebné miešať bylinky, ktoré sa predbežne prechádzajú lisom, aby sa vytvoril prášok. Výsledné množstvo zmesi sa zmieša v pomere 1: 1 s akýmkoľvek tukom, výhodne so jazvcom. Masť používajte až štyrikrát denne po dobu jedného mesiaca.

Pozor! Používanie domácej masti je možné iba so súhlasom lekára, pretože nemôže vždy ovplyvniť príčinu porušenia. Okrem toho je pred prvou aplikáciou lieku pripraveného na použitie potrebné úplne vylúčiť alergickú reakciu na ktorúkoľvek zo zložiek.

Kýla bedrovej chrbtice a ďalšie segmenty chrbtice je vážny stav pacienta, ktorý v prípade neúspešnej liečby alebo jej neprítomnosti vedie k zdravotnému postihnutiu. Použitie mastí na takéto porušenie je iba jedným zo spôsobov boja proti patológii. Aby sa úspešne odstránili príznaky a následky prietrže, odporúča sa kombinovať miestne lieky s inými metódami liečby a inými liekmi.

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Zoznam najlepších mastí na ošetrenie kýly bedrovej chrbtice

Pri chorobách pohybového ústrojenstva môže človek úplne alebo čiastočne stratiť pohyblivosť. Aj keď sa tak nestane, tento druh ochorenia spôsobuje veľa problémov. Neustála bolesť bude každého poblázniť. Jedným z takýchto ochorení je prietrž bedrovej chrbtice, ktorý sa lieči konzervatívnymi metódami, tj liečivami, fyzioterapiou, fyzioterapiou atď..

V prípadoch, keď všetky vyššie uvedené metódy neprinášajú výsledky, je predpísaný chirurgický zákrok. Komplexné lekárske ošetrenie zahrnuje použitie rôznych mastí. Masť na herniu bedrovej chrbtice sa vyberá individuálne v závislosti od závažnosti patológie a vlastností tela..

Čo je kýla chrbtice

Medzistavcová kýla je porušením fungovania pohybového aparátu. Prejavuje sa to vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi dvoma stavcami. Výsledkom výčnelku je kompresia miechy a nervov. V tomto prípade je narušený krvný obeh a objavia sa bojové pocity.

Hlavnou príčinou objavenia sa medzistavcovej prietrže je choroba, ako je osteochondróza, ktorá sa vyskytuje v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. Kýla sa môže objaviť aj v dôsledku:

 1. Zranenia, pády na chrbte, modriny;
 2. Ťažká fyzická námaha, napríklad zdvíhanie závaží, ak je súčasne nesprávna poloha chrbta;
 3. Skolióza alebo prítomnosť vrodených patológií chrbtice;
 4. Spinálne dysfunkcie vyskytujúce sa v dôsledku chorôb, ako sú syfilis, tuberkulóza alebo nádory, vrátane zhubných nádorov;
 5. Oslabenie svalovej aktivity v dôsledku sedavého životného štýlu;
 6. Poruchy metabolických procesov, ktoré sa vyskytujú v dôsledku prítomnosti endokrinných alebo genetických chorôb, ako aj chronických chorôb, pri ktorých dochádza k všeobecnej intoxikácii tela..

Miecha sa prejavuje:

 • Syndróm bolesti a stuhnutosť bedrovej chrbtice pri rôznych fyzických činnostiach. Ďalej bolesť zostupuje na dolnú časť nohy, chodidlo a pätu;
 • Porušenie citlivosti dolných končatín (znížená citlivosť, pálenie, pocit chladu), výskyt ischias a bedrovej kosti v mieste lézie;
 • Zníženie tonusu svalov nôh, ich atrofia, narušenie krvného obehu postihnutej oblasti atď..

Najcitlivejšie na túto chorobu:

 • Ľudia s nadváhou;
 • Jednotlivci čeliaci veľkej fyzickej námahe alebo naopak, ktorí vedú sedavý spôsob života;
 • Muži vo veku 30 až 50 rokov;
 • Tí, ktorí často trpia drobnými poraneniami miechy, ktoré narúšajú výživu medzistavcových platničiek;
 • Fajčenie mužov a žien. Fajčenie vedie k zhoršeniu saturácie krvi a medzistavcových platničiek kyslíkom.

Ak sa vyššie uvedené príznaky objavia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože ak sa choroba nelieči, začne rýchlo postupovať, čo môže viesť k čiastočnej alebo úplnej nehybnosti chrbtice a dolných končatín..

Masti na medziobratlovú prietrž bedrovej chrbtice

Komplexná terapia tohto ochorenia zahŕňa použitie rôznych liekových masť:

 1. Protizápalové nesteroidné lieky;
 2. Preparáty pre křupavku;
 3. stimulanty;
 4. balzam
 5. Kombinované fondy.

Nesteroidné masti

Ktorá masť na medziobratlovú prietrž bedrového kĺbu sa najlepšie používa? Na zmiernenie zápalu a zmiernenie bolesti uprednostňujú:

 • Nurofen;
 • Ketonal;
 • ketoprofén;
 • Fastum gél;
 • Nize gel;
 • Voltaren.

Tieto masti dokonale zmierňujú bolesť, zmierňujú zápal a majú antipyretický účinok. Tieto výrobky sa používajú nasledovne - nanášajú sa na čistú a suchú pokožku s tenkou vrstvou a trú sa masážnymi pohybmi. Jednorazová dávka použitia týchto prostriedkov nie je vyššia ako 3 až 3 g. Priebeh liečby nesteroidnými masťami predpisuje lekár..

Preparáty pre křupavku

Chondroprotektory sa široko používajú ako masti na prietrž v dolnej časti chrbta. Tieto prostriedky sa používajú na obnovu chrupavky. Pomáhajú tiež spomaľovať ničenie medzistavcových platničiek. Je pozoruhodné, že takéto masti nielen odstraňujú príznaky, ale tiež bojujú proti príčine samotnej choroby.

 • Chondroxide;
 • Cieľ T;
 • Chondroitín sulfát artrocín;
 • Traumeel C.

Stimulačné masti

Aké masti pomáhajú prietrže lumbálnej chrbtice? Na rehabilitáciu po hlavnej liečbe sa používajú masti stimulujúce látky, ktoré v nich obnovujú tkanivové a metabolické procesy. Účinkom týchto mastí je zlepšenie krvného obehu, normalizácia výživy buniek kyslíkom a inými látkami potrebnými na ich rýchle zotavenie..

V takýchto prípadoch použite:

balzamy

Masti z kýly zahŕňajú balzamy, ktoré môžu znižovať svalový tonus a odstraňovať zápal, čím zmierňujú bolesť a kŕče. Okrem toho použitie týchto prostriedkov zlepšuje krvný obeh v postihnutých oblastiach a obnovuje tkanivo v chrupavke. Použitie balzamov je najúčinnejšie spojené s masážou.

Najobľúbenejšie prostriedky v tejto kategórii sú:

 • Cream Sofia;
 • Balzam na Dikul;
 • Kostival masť.

Kombinované masti

Zloženie takýchto fondov zahŕňa niekoľko zložiek, preto sa nazývajú kombinované. Tieto lieky súčasne zmierňujú zápal, odstraňujú bolesť, znižujú svalový tonus a tiež bránia trombóze..

Najbežnejšie kombinované činidlá sú:

Vlastnosti účinku mastí z medzistavcových prietrží

Všetky vyššie uvedené fondy ovplyvňujú postihnuté oblasti rôznymi spôsobmi. Podľa druhu účinku sa všetky masti používané na prietrž chrbtice bedrovej chrbtice delia na:

 1. Prostriedky s účinkom otepľovania;
 2. Otravné lieky;
 3. Chladiace masti.

Ohrievacie prípravky

Zloženie týchto prostriedkov spravidla zahŕňa hadí alebo včelí jed.

Otepľujúci účinok týchto mastí je obnova krvného obehu, čím sa zlepší saturácia buniek kyslíkom a živinami..

Regeneračný proces tkanív pri použití zahrievacích činidiel nastáva veľmi rýchlo, čo prispieva k rýchlemu zotaveniu. Jedným z najčastejšie používaných otepľovacích mastí pre spinálnu prietrž je Finalgon..

Nepríjemný

Pri liečbe medzistavcovej prietrže sa často uchýlia k pomoci:

Tieto lieky svojím dráždivým účinkom prispievajú k expanzii všetkých krvných ciev, zlepšujú prísun krvi do postihnutých oblastí, čo vedie k zníženiu zápalu a bolesti..

Chladiace masti

Ich chladiaci účinok zlepšuje krvný obeh v tkanivách. Pomáha to zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Tieto fondy zároveň majú miestne antipyretické a upokojujúce účinky a tiež uvoľňujú nervové zakončenie postihnutých oblastí..

Podmienky používania

Všetky vyššie uvedené masti musia byť nanesené tenkou vrstvou na predtým pripravenú (umytú mydlom a suchou utierkou). Masírujte pohyby na niekoľko minút. Potom sa miesta, na ktoré sa aplikovala masť, zabalia do teplej vlnenej látky, ktorá nespôsobuje podráždenie pokožky, a ruky sa umyjú mydlom..

Ohrievacie činidlá vydržia tak dlho, ako pacient vydrží, ale nie menej ako 30 minút, a potom ich opláchnu teplou vodou..

Domáca masť na chrbticu s herniou

Popri farmaceutických prípravkoch sa v liečbe medzistavcových prietrží široko používajú aj alternatívne spôsoby liečby. Jedným z nich je masť vyrobená z dobytka (kostival). Robí sa takto:

 1. 0,5 kg koreňa kostnej kosti sa premyje a prechádza mlynčekom na mäso.
 2. 70 g borovicovej živice a 350 g sadla sa rozpustí vo vodnom kúpeli.
 3. Koreň žalúdočnej kosti sa vloží do roztaveného tuku a nechá sa variť na miernom ohni počas 40 minút, nezabudnite sa premiešať, potom pridajte živicu a nechajte ju v ohni ďalších 10 - 15 minút. Potom sa do zmesi naleje 300 ml vodky, všetko sa premieša a 10 minút potom sa z kachlí vyberú riady s produktom..

Uchovávajte liek v chladničke.

Táto masť odstraňuje bolesť, zmierňuje zápal, obnovuje poškodené tkanivo, zlepšuje krvný obeh. Kostival je schopný sa dokonca rýchlo spojiť s kosťami. Masť na báze kostry je skvelým doplnkom k hlavnej liečbe medzistavcových prietrží, ako aj k hlavnej metóde liečby..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Príčinou pupočnej kýly je pretiahnutie spojivového tkaniva prednej steny brucha a svalovej slabosti, čo vedie k zväčšeniu veľkosti a deformácii pupočného kruhu.
Náhla akútna bolesť dolnej časti chrbta je symptómom, ktorý zažila väčšina ľudí nad 25 rokov. Tento príznak môže byť sprevádzaný obmedzením pohyblivosti v dolnej časti chrbta, potom je ťažké sa narovnať.
Umbilikálna prietrž je výsledkom vystupovania časti vnútorného orgánu (častejšie čriev alebo veľkého omentum) z brušnej steny cez pupočníkový prsteň.