loader

Hlavná

Hlava

Celebrex na bolesť chrbta

Súhrn: Použitie Celebrexu na bolesti chrbta by malo byť krátkodobé, nie dlhšie ako tri dni. Droga je menšia ako všetky ostatné NSAID, ktoré poškodzujú sliznicu gastrointestinálneho traktu, ale môžu spôsobiť srdcový infarkt aj u ľudí, ktorí nie sú ohrození..

bolesť chrbta, celebrex.

Čo je celebrex?

Celebrex (celecoxib), inhibítor COX-2, je predpisovací nesteroidný protizápalový liek (NSAID), ktorý sa často predpisuje na bolesť a zápal kĺbov. Táto droga sa predáva pod obchodnou značkou Celebrex alebo vo forme generika. Celecoxib je druh liečiva známeho ako inhibítor COX-2, ktorý je spojený s princípom jeho činnosti..

Stavy, ktoré sa liečia celebrexom

Bežné stavy liečené celekoxibom zahŕňajú:

 • osteoartróza. Stuhnutosť kĺbov, bolesť a zápal - najmä po období nečinnosti - sú bežné príznaky osteoartritídy, ktorú je možné zmierniť celekoxibom. Znížením závažnosti symptómov tento liek umožňuje pacientovi cvičiť viac, čo je mimoriadne dôležité pre osteoartrózu. Jedna štúdia tiež ukázala, že užívanie celecoxibu na osteoartrózu spomaľuje poškodenie kĺbov;
 • reumatoidná artritída. Hlavné príznaky reumatoidnej artritídy, ktoré zahŕňajú opuch a zápal kĺbov, sa často môžu zmierniť celekoxibom. Na rozdiel od antireumatických liekov modifikujúcich ochorenie (BMARP) celekoxib nelieči samotnú chorobu. Zmiernenie príznakov umožňuje ľuďom stať sa viac fyzicky aktívnymi, čo vedie k zvýšeniu rozsahu pohybu;
 • juvenilná reumatoidná artritída. Zápal, stuhnutosť, bolesť, opuch a bolesť kĺbov, ako aj vyrážka a horúčka, sú častými príznakmi juvenilnej reumatoidnej artritídy. Spravidla sa pri tomto ochorení predpisujú iba nesteroidné protizápalové lieky vrátane celekoxibu. Celekoxib môže zmierniť všetky príznaky juvenilnej reumatoidnej artritídy okrem vyrážky. Celekoxib môžu užívať deti od dvoch rokov. Úľava od príznakov vedie k zvýšeniu fyzickej aktivity, čo pozitívne ovplyvňuje kvalitu života;
 • ankylozujúca spondylitída alebo ankylozujúca spondylitída. Ráno tuhosť, bolesť a zápal v sakroiliakálnom kĺbe, ako aj bolesť v dolnej časti chrbta, stehna a sedacieho svalu, sú typickými príznakmi ankylozujúcej spondylitídy. Celekoxib lieči bolesť, zápal a stuhnutosť;
 • ostrá bolesť chrbta, krku a ďalších oblastí. Schopnosť Celebrexu zmierňovať bolesť a zápal môže pomôcť pri liečbe podvrtnutia a pretrhnutia svalov alebo väzov, bolesti hlavy, menštruačnej bolesti a bolesti spôsobenej nadmerným zaťažením. Používa sa tiež na chrípku a iné choroby;
 • pooperačná bolesť. Celekoxib (samotný alebo v kombinácii s inými liekmi) sa tiež používa na zmiernenie príznakov bolesti po chirurgickom zákroku, vrátane chirurgického zákroku náhradného kĺbu;
 • chronická bolesť dolnej časti chrbta. Medzi príznaky tohto stavu patrí bolesť a zápal;
 • dna. Celekoxib sa často predpisuje na dnu, hoci tento liek nie je zaradený do zoznamu liekov odporúčaných na liečbu tohto ochorenia..

Ľudia trpiaci osteoartrózou, reumatoidnou artritídou alebo juvenilnou reumatoidnou artritídou zvyčajne užívajú celekoxib 30 minút pred fyzickou aktivitou. Zvyčajne k zlepšeniu dôjde do dvoch týždňov od začiatku celebrexu.

Ak užívate celekoxib iba so zhoršením príznakov, je lepšie to urobiť pri prvých prejavoch bolesti..

Ako celebrex funguje?

Ako inhibítor COX-2 blokuje celekoxib enzým zvyšujúci zápal nazývaný COX-2. Na zníženie účinkov na žalúdok boli vyvinuté lieky známe ako inhibítory COX-2..

Ukázalo sa však, že inhibítory COX-2 zvyšujú riziko infarktu. Dva lieky tejto triedy boli stiahnuté z predaja..

Celebrex sa stále predáva, rovnako ako všetky nesteroidné protizápalové lieky by sa mal užívať s veľkou opatrnosťou. Celekoxib sa odporúča užívať v minimálnych dávkach na krátku dobu..

Na druhej strane na rozdiel od štandardných NSAID vedie užívanie celekoxibu oveľa menej často k problémom s gastrointestinálnym traktom, vrátane krvácania zo žalúdka, ulcerácie a perforácie žalúdka a čriev. Ďalšou výhodou celecoxibu je to, že nevyvoláva tvorbu krvných zrazenín. To môže byť rozhodujúcim argumentom v jeho prospech pre ľudí, ktorí berú riedidlá krvi..

Ako užívať Celebrex?

Celecoxib sa dodáva v 50, 100, 200 a 400 mg kapsulách a užíva sa s jedlom alebo mliekom, aby sa zabránilo podráždeniu žalúdka. Štandardné dávky sa pohybujú od 200 do 400 mg denne, ale pri akútnej dny môže byť denná dávka až 800 mg. Celekoxib sa odporúča užívať v minimálnych účinných dávkach..

Ľudia, ktorí majú problémy s prehĺtaním, typické pre dysfágiu, môžu naliať obsah kapsuly do čajovej lyžičky jablčnej omáčky (studená alebo izbová teplota) a liek okamžite vypiť vodou. Po užití celekoxibu sa odporúča ísť do postele 30 minút.

Potenciálne riziká a vedľajšie účinky užívania celekoxibu

Kardiovaskulárne rizikové faktory

Medzi riziká spojené s užívaním NSAID vrátane celekoxibu patrí:

 • ďalšie riziko infarktu nie je obmedzené na dlhodobé užívanie. Riziko sa môže zvýšiť v prvom týždni užívania NSAID;
 • ľudia so srdcovými chorobami alebo s rizikom vzniku srdcových problémov majú zvýšené riziko srdcového infarktu a srdcového infarktu. Okrem toho sa zvyšuje riziko infarktu a infarktu aj u ľudí, ktorí nemajú ochorenie kardiovaskulárneho systému;
 • štúdie ukázali, že toto riziko sa zvyšuje so zvyšujúcim sa dávkovaním;
 • u ľudí užívajúcich NSAID je zvýšené riziko srdcového zlyhania.

Vždy informujte svojho lekára o všetkých liekoch, ktoré užívate. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí so srdcovým ochorením..

Kto by nemal užívať celekoxib

Celecoxib sa neodporúča užívať ľuďom:

 • so žalúdočným alebo črevným krvácaním;
 • s alergickými reakciami (astmatický záchvat a iné) na aspirín, akékoľvek iné nesteroidné protizápalové liečivo alebo sulfamid;
 • po operácii aorto-koronárneho srdcového bypassu.

Celekoxib sa odporúča používať opatrne u detí s juvenilnou reumatoidnou artritídou. To môže zvýšiť riziko diseminovanej intravaskulárnej koagulopatie, ktorá sa vyznačuje závažným krvácaním a trombózou..

Celekoxib je kontraindikovaný u ľudí s vážnym ochorením obličiek a mal by sa používať opatrne v prípade miernych problémov s pečeňou; odporúča sa úprava dávky.

Dlhodobé používanie NSAID u žien v reprodukčnom veku môže viesť k reverzibilnej neplodnosti, ktorá zmizne po ukončení liečby..

Vedľajšie účinky lieku Celebrex

Vedľajšie účinky celekoxibu zahŕňajú okrem rizík vyplývajúcich z kardiovaskulárneho systému, ako sú srdcový infarkt a infarkt, tiež:

 • závažné kožné reakcie;
 • vážne problémy s pečeňou;
 • problémy s obličkami, najmä ak je pacient dehydratovaný;
 • problémy s gastrointestinálnym traktom. Hnačka, gastroezofageálna refluxná choroba (GERD), nevoľnosť a vracanie sú najbežnejšie vedľajšie účinky gastrointestinálneho traktu. Užívanie celekoxibu môže tiež viesť k krvácaniu žalúdka a žalúdočným vredom. Napriek skutočnosti, že pri krátkodobom užívaní celekoxib menej poškodzuje žalúdok ako iné NSAID, účinky dlhodobého užívania tohto lieku nie sú známe. Riziko problémov s gastrointestinálnym traktom sa zvyšuje, ak pacient užíva celekoxib s alkoholom;
 • hypertenzia alebo vysoký krvný tlak;
 • dysfágia (ťažkosti s prehĺtaním);
 • závraty;
 • ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosťou (dýchavičnosť);
 • sínusitída a iné respiračné infekcie horných dýchacích ciest.

Medzi pacientmi s juvenilnou idiopatickou artritídou patria medzi najčastejšie vedľajšie účinky celekoxibu bolesť brucha, artralgia (bolesť kĺbov), kašeľ, hnačka, horúčka, bolesť hlavy, infekcie horných dýchacích ciest, nevoľnosť, bolesť v hornej časti brucha a zvracanie.

Ak sa počas užívania celekoxibu vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, informujte o tom svojho lekára. Na sledovanie Vášho stavu môže lekár odporučiť pravidelné laboratórne testy.

Tehotným a dojčiacim matkám sa odporúča, aby sa pred užitím celekoxibu poradili s lekárom. U starších ľudí je pravdepodobnejšie, že sa u nich vyskytnú vedľajšie účinky, ako sú problémy s obličkami a zažívacím traktom. Celekoxib nie je dobre kombinovaný s riedidlami krvi, steroidmi a liekmi na krvný tlak. Celekoxib sa má pred chirurgickým zákrokom a testovaním zastaviť. Úprava dávky sa odporúča u pacientov s problémami s pečeňou.

Použitie liekov na osteochondrózu chrbtice a jej komplikácie zriedka vedie k pozitívnemu účinku. Nepoužívajte lieky dlho a bez lekárskeho predpisu..

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2018-05-08, 17:31.

Všetko o liečbe medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice

Berte liečbu vážne, riaďte sa všetkými pokynmi svojho lekára

Liečba tohto ochorenia je nevyhnutná nielen na odstránenie príznakov, ale aj na prevenciu strašných následkov. Nedostatok liečby vedie k úplnej alebo čiastočnej paralýze. Tým, že sa včas dohodnete s lekárom, sa takým komplikáciám môžete vyhnúť. Najprv lekári odporúčajú konzervatívnu liečbu prietrže lumbálnej chrbtice. Ak nie je pozitívny výsledok, je predpísaný chirurgický zákrok.

Ovládanie bolesti a zápalu v počiatočnej fáze vývoja choroby

Kýla bedrovej chrbtice segmentu l5 prechádza nezávisle počas šiestich týždňov, preto sa odporúča, aby pacienti začali s nechirurgickými zákrokmi. Avšak aj konzervatívne metódy liečby lumbálnej medzistavcovej prietrže sa môžu líšiť, liečba je predpísaná v závislosti od povahy a závažnosti symptómov..

Ľadová masáž na zmiernenie bolesti

Prvým spôsobom, ako zmierniť bolesť prietrži chrbtice bedrového kĺbu, je použitie ľadu. Použitie ľadu alebo špeciálneho studeného balenia je užitočné na zníženie počiatočného zápalu a svalových kŕčov spojených s vyčnievaním medzistavcových platničiek. Ľadová terapia je rýchla, bezplatná a ľahko použiteľná. Ľadové masáže znižujú opuch. Ľad pôsobí ako lokálna anestézia a na chvíľu anestetizuje postihnutú oblasť. Použitie tejto metódy na ošetrenie prietrže lumbálnej chrbtice medzi segmentmi l5 s1 spomaľuje nervové impulzy v postihnutej oblasti, čo preruší reakciu bolesti a spazmu..

Lekári odporúčajú takéto spôsoby liečby chrbtice bez chirurgického zákroku do 24-48 hodín po exacerbácii choroby. Chlad spôsobuje, že sa žily v tkanivách sťahujú, čo spôsobuje zníženie krvného obehu. Ihneď po odstránení ľadu sa zvýši krvný obeh, dorazia potrebné zložky na medzistavcové platničky a príznaky choroby sa znížia. Toto anestetikum nespôsobuje vedľajšie účinky. Teraz zvážte, aký druh liekov lekár predpíše pre túto chorobu..

Nesteroidné protizápalové lieky: účinok, zoznam

Ako sa lieči kýla bedrovej chrbtice? Pri lumbálnej prietrži vyžaduje liečba použitie nesteroidných protizápalových liekov. Tieto druhy liekov sú dostupné na pulte. NSAID iba zastavujú príznaky choroby, ale neliečia hlavný problém - výčnelok. Úľavu od bolesti pri chrbtici pomocou NSAID je možné dosiahnuť, ale používanie nesteroidných liekov je povolené na krátky čas. Používanie nesteroidných protizápalových liekov pomáha zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Liečba analgetikami a protizápalovými liekmi zabraňuje tvorbe prostaglandínov, ktoré spôsobujú bolesť. Najčastejšie sa predpisujú nasledujúce lieky proti bolesti pri prietrži:

Používanie tabliet môže spôsobiť vedľajšie účinky, je lepšie vyhľadať lekársku pomoc a potom použiť NSAID. Medzistavcová hernia lumbosakrálnej chrbtice medzi segmentmi 15 s1 sa lieči striedaním NSAID a acetaminofénu. Dávky liekov sa striedajú, aby nedošlo k závislosti. Výskyt vedľajších účinkov si vyžaduje okamžitú návštevu ošetrujúceho lekára. Môžete tiež použiť nesteroidné masti s kýlou bedrovej chrbtice. Napríklad Ibuprofen, Diclofenac.

Pri užívaní nesteroidných liekov na liečbu prietrže by sa mali používať aj chondroprotektory. Chondroprotektory s kýlou segmentov 14 l5 alebo l5 s1 môžu opraviť poškodené tkanivá, zmierniť zápal a bolesť. „Alflutop“ sa často predpisovalo herniou. Tieto lieky na prietrž lumbálnej chrbtice by sa mali používať iba po lekárskej pomoci.

Použitie svalových relaxancií

Ako liečiť spinálnu prietrž v prípade svalových kŕčov? Prietrž môže byť liečený v podobnej situácii pomocou špeciálnych liekov. V tejto situácii pomôžu svalové relaxanciá. Liečba prietrže kýlami pomocou svalových relaxancií zvyšuje pohyblivosť postihnutých svalov, znižuje kŕče a zmierňuje bolesť. Svalové relaxanciá používané na vyčnievanie bedrových medzistavcových platničiek:

Najčastejšie je predpísaný liek Midokalm na zmiernenie príznakov a svalových kŕčov. „Midokalm“ s kýlou segmentov medzistavcových platničiek l5 s1 alebo l4 l5 nie je povolený pre každého. Liek Midokalm je kontraindikovaný v prípade alergickej reakcie na lidokaín, myasténiu gravis a do veku troch mesiacov. Pri používaní tohto lieku sa môže na prvom mieste objaviť slabosť svalov, nepohodlie a nevoľnosť. Tieto príznaky nevyžadujú vysadenie lieku "Midokalm". Ak neprejdú dlhú dobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a nahradiť liek analógom. S výstupkom medzistavcovej platničky chrbtice nie je možné začať s liečbou. Všetky metódy liečby by sa mali používať v jednom komplexe. Medzistavcová prietrž l4 l5 segmentov je pozoruhodne prístupná lekárskemu ošetreniu, ak užívate lieky predpísané lekárom.

Iné lieky na liečenie choroby

Ako liečiť chorobu injekciou? Najbežnejšie sa podávajú injekcie epidurálnych steroidov. Pred injekciou sa vykoná anestézia. Anestetikum sa injikuje malou ihlou tak, aby pacient nepociťoval bolesť. Injekcie steroidného epidurálu pomáhajú zmierniť bolesť. V približne 50% všetkých prípadov sa pacienti rýchlejšie postavili na nohy. Tento spôsob liečby sa vykonáva na anestéziu postihnutej oblasti na dlhšiu dobu. Injekcie trvajú dlhšie ako užívanie nesteroidných protizápalových liekov. Injekcie sa uskutočňujú v epidurálnom priestore. Pri takomto liečení je potrebné postupovať opatrne, hoci epidurálne injekcie môžu zmierniť príznaky bolesti na dlhú dobu, majú tiež vedľajšie účinky a riziká..

Predpíšte tiež lieky, ktoré môžu eliminovať nedostatok kyslíka a obnoviť rovnováhu kyslíka v tele pacienta. Jedným z najlepších liekov, ktoré môžu poskytnúť medzistavcové platne užitočnými látkami vďaka saturácii kyslíkovej krvi a zlepšenej výžive buniek, je Actovegin. Keď vyčnievajú medzistavcové platničky, používajú sa kvapkadlá. Často sa používal „dexametazón“, kombinácia „lidokaínu“, „no-shpa“, „baralgínu“, „glukózy“. Kvapkadlá zmierňujú bolesť rýchlejšie ako tablety. Nezabudnite na vitamíny. Vitamíny sú nevyhnutné pre to, aby telo úplne fungovalo a obnovovalo tkanivá. Vitamíny posilňujú chrbticu, liečba bez nich nie je možná.

Je užitočné použiť Dimexidum. Zmierňuje s liekom „Dimexidum“ zastavuje bolesť. Hlavným stavom pri používaní lieku je použitie podľa pokynov a dodržiavanie proporcií. V opačnom prípade môžete spôsobiť vážne chemické opuchy tkanív. Na vonkajšie liečenie ochorenia sa používa náplasť. Náplasť je dostupná v niekoľkých formách: s NSAID, korením, s účinkom odrazu tepla. Náplasť vyberie lekár na základe príznakov choroby. Náplasť s nesteroidnými protizápalovými liekmi je najúčinnejšia, takáto náplasť nespôsobuje podráždenie, ale zmierňuje bolesť..

Výhody fyzickej terapie

Fyzioterapia pri prietrži je nevyhnutná, pretože fyzioterapia pri prietrži v lumbálnej oblasti zmierňuje bolesť, zlepšuje mobilitu a zabraňuje recidíve. Na ošetrenie výčnelku medzistavcovej platničky sa pre lumbálnu prietrž predpísali nasledujúce postupy fyzioterapie:

 1. Laserová terapia Laserové ošetrenie
 2. Okrem toho sa na prietrž predpíše „Karipazim“. Liek sa podáva iba elektroforézou. Elektroforéza pre kýlu bedrovej chrbtice umožňuje zmäkčenie tkaniva, obnoví sa elasticita chrupavkového tkaniva.
 3. Túto chorobu môžete vyliečiť pomocou kýly.
 4. Magnetoterapia. Magnetoterapia sa čoraz častejšie používa na patologické ochorenia chrbtice. Magnetoterapia je využitie magnetického poľa, ktoré má priaznivé účinky na tkanivovú tekutinu a krv. Magnetoterapia sa vykonáva pomocou špeciálnych magnetofórov pripevnených k dolnej časti chrbta pomocou elastického pásu. Magnetoterapia podporuje regeneráciu tkanív, zlepšuje krvný obeh.

Akupunktúra prietrže lumbálnej chrbtice sa považuje za jednu z najúčinnejších metód liečby. Akupunktúra pomáha vyrovnať sa s bolesťou a svalovými kŕčmi. Reflexológia sa vykonáva pomocou špeciálnych ihiel. Ak chcete čo najviac využiť akupunktúru, mali by ste absolvovať úplnú akupunktúrnu liečbu. Hirudoterapia herniou bedrovej chrbtice nie je o nič menej dobrá. Pijavice s kýlou môžu anestetizovať, odstraňovať toxické látky a začať regenerovať tkanivá medzistavcových platničiek. Liečba pijavíc je lacná, je účinná pri mnohých ochoreniach chrbtice. Pomocou hirudoterapie je možné za krátky čas zbaviť bolesti, zápalu a vyliečiť chorobu. Nasledujúce metódy liečby nie sú o nič menej účinné:

 • manuálna terapia prietrže lumbálnej chrbtice, liečba sa vykonáva manuálnym terapeutom, je založená na natiahnutí v polohe ležmo alebo v sede;
 • Aplikátor Kuznetsova na kýlu.

Užitočné nordic walking. Chôdza s kýlou bedrovej chrbtice zahŕňa 90% svalov, zlepšuje krvný obeh, obnovuje látkovú výmenu. Je potrebné chodiť pomaly, najlepšie prvýkrát s trénerom. V poslednej dobe sa často používa kinesiotapeing. Kinezioterapia je jednoduchý spôsob, ako napraviť stav svalových tkanív, väzov a šliach použitím špeciálnych elastických náplastí. Kinezioterapia neinterferuje s pohybom medzibunkových tekutín, táto liečebná metóda zlepšuje prietok krvi a lymfy.

Tipy oficiálnych lekárov. Ako jesť pacienta?

Môže byť choroba vyliečená? Toto ochorenie sa samozrejme dá vyliečiť, ak k liečebnému procesu pristupujete správne a nezačínate ochorenie do tej miery, že je už potrebná chirurgická liečba. Toto ochorenie sa najlepšie lieči, keď výstupok nedosiahol päť milimetrov, presahujúci 5 mm, lekári ponúkajú chirurgický zákrok, pretože pri použití konzervatívnych látok existuje malá šanca na vyliečenie..

Musia sa dodržiavať preventívne opatrenia. Prevencia medzistavcovej prietrže znamená dodržiavanie súboru opatrení zameraných na zotavenie a prevenciu recidívy. Metodika spoločnosti Bubnovsky navrhuje uskutočnenie série cvičení, ktoré zlepšujú mobilitu a flexibilitu. Liečba podľa Bubnovského sa zakazuje vykonávať nezávisle, najmä v akútnom období priebehu choroby. Fyzioterapeutické cvičenia sa vykonávajú pod dohľadom fyzioterapeuta alebo sa s nimi pred ich uskutočnením poradia. Okrem lekárskej metódy liečby a použitia fyzioterapie sa odporúča dodržiavať výživa prietrž prietržnej časti driekovej chrbtice. Strava s kýlou chrbtice znamená vylúčenie rýchleho občerstvenia, mastných, vyprážaných, údených. Lekári neodporúčajú piť sýtené nápoje, alkohol alebo kávu..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Použitie celebrexu s kýlou chrbtice

"Život bez hraníc, alebo ako 29-ročný chlap vyliečil" neliečiteľnú "medzistavcovú kýlu s veľkosťou 1,4 centimetra bez chirurgického zákroku po dobu 5 mesiacov

• Pri akejkoľvek veľkosti medzistavcovej prietrže, utrácaní 20 minút denne;
• bez zvláštnych vedomostí;
• Doma.

Priemerný výsledok obnovy chrbtice pri použití tohto systému je 4 mesiace !

Liečba medzistavcovej prietrže, liečba prietržovej kýly, liečba prietrže medzistavcových platničiek, operácia medzistavcovej prietrže, osteochondróza, liečba osteochondrózy, bolesti chrbta, bolesti dolnej časti chrbta, prietrž chrbtice, prietrž bedrovej chrbtice, prietrž hrudného stredu hrudnej kosti neurochirurgie.

Medzistavcová hernia disku (bedrovej)
Bedrový herniovaný disk

mikrodiscektómia v Medzinárodnom neurochirurgickom centre

Prehľad a anatómia

Ľudská chrbtica pozostáva z stavcov, medzi ktorými sú medzistavcové platničky (medzistavcové platničky). Chrbtica má 3 hlavné oddelenia: krčné (7 stavcov), hrudník (12 stavcov), bedrové (5 stavcov). V dolnej časti bedrovej oblasti je sakrálna kosť. Chrbtica končí chvostovou kosťou (chvostová kosť).

Medzistavcové platničky umožňujú, aby sa chrbtica pohybovala a zabezpečovala jej tlmenie, čím sa zmäkčuje zaťaženie. Samotný disk pozostáva z tvrdého vonkajšieho vláknitého prstenca (prstenec prstenca) a mäkkého vnútorného pulpózneho jadra (jadro pulposus)..

Ak sa vyskytne prietrž medziobratlového disku, vláknitý prstenec sa pretrhne a malá časť pulpózneho jadra sa vytlačí von. Pri veľkej prietrži komprimuje nervový koreň, ktorý sa nachádza neďaleko. Takže bolí noha.

Nie všetky kýly potrebujú liečbu, pretože často nekomprimujú nervový koreň a ak áno, nie je to vždy také, aby spôsobovalo vážne sťažnosti..

Malo by sa však pamätať na to, že v niektorých prípadoch môže prietrž medziobratlového disku predstavovať vážny problém, a ak sa nelieči, môže spôsobiť nezvratné poškodenie nervových štruktúr, čo môže následne viesť k oslabeniu končatín, narušeniu panvových orgánov a paralýze..

Príznaky medzistavcovej prietrže v bedrovej oblasti

 • Bolesť nôh (ischias, ischias), najmä pri šírení pod kolenom, je charakteristickým príznakom herniovanej platničky. Často sprevádzané pocitom „husacích hrčiek“ a zníženou citlivosťou nôh.
 • Bolesť dolnej časti chrbta (často sa vyskytuje niekoľko týždňov alebo mesiacov pred objavením sa bolesti nôh)

Bolesť zosilňuje pri sedení, kašľaní a kýchaní, pri pokuse ohyb dopredu a pri spánku počas spánku zo strany na stranu..

Príznaky naznačujúce závažnosť poškodenia nervových koreňov:

 • Slabé pohyby v nohe (zvyčajne v chodidle alebo kolene);
 • Porušenie močenia (zadržiavanie moču, inkontinencia moču);
 • Porušenie kontroly defekácie;
 • Znecitlivenie v perineu;
 • Porucha chôdze (v závažných prípadoch - ochrnutie).

Herniovaný disk môže často existovať asymptomaticky bez toho, aby sa prejavil sám. Dôkazom toho sú časté prípady detekcie prietrže pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou (MRI) u pacientov, ktorí nemajú žiadne sťažnosti..

Kedy okamžite kontaktovať neurochirurga

Ak máte aspoň jeden z nasledujúcich príznakov, okamžite kontaktujte svojho neurochirurga.

 • Stratíte kontrolu nad močením;
 • Stratíte kontrolu nad pohybmi čriev;
 • Cítite sa znecitlivení v perineu;
 • Máte slabé pohyby v nohách (chodidlo, koleno);
 • Ochromí vás.

Je dôležité si uvedomiť, že pri vyššie uvedených príznakoch musíte vyhľadať lekársku pomoc v priebehu prvých 24 hodín, pretože oddialenie času môže viesť k nezvratnosti stratených funkcií (kontrola panvových orgánov, schopnosť chodiť)..

Príčinou takýchto komplikácií s prietržami medzistavcových platničiek môže byť veľká prietrž, ktorá v niektorých prípadoch môže blokovať miechový kanál a vytlačiť všetky nervy, ktoré v ňom prechádzajú. Tento syndróm sa bežne nazýva syndróm konského chvosta a vyžaduje si okamžitú chirurgickú liečbu..

Stav, keď existuje slabosť alebo nedostatok pohybu v nohe, sa nazýva paréza chodidla a označuje narušenie fungovania nervového koreňa. S parézou chodidla sa musí operácia vykonať v prvých 7 dňoch od jej výskytu.

Príčiny herniovaných diskov

Medzistavcové platničky majú napriek svojej trvanlivosti niektoré slabé stránky. Na medzistavcových platničkách nie sú žiadne krvné cievy. Výživa disku sa uskutočňuje difúziou (impregnáciou) z okolitých tkanív. Zároveň sa živiny dostávajú aktívnejšie na disk až v okamihu pohybu v chrbtici. Moderný ľudský životný štýl neposkytuje potrebnú motorickú činnosť (napríklad kancelárske práce), čo vedie k zhoršeniu výživy medzistavcových platničiek a v dôsledku toho k zníženiu ich sily a prasknutia..

Nemenej deštruktívny účinok na medzistavcové platničky má tiež ťažkú ​​fyzickú prácu, najmä spojenú so zdvíhaním závaží a prácou v nepohodlnej polohe (napríklad práca v teréne v ohnutej polohe). Roztrhnutie vláknitého prstenca a vytvorenie prietrže medziobratlového disku môže nastať, aj keď je disk poškodený pri nadmernej jednotlivej fyzickej námahe (napríklad pri zdvíhaní ťažkého predmetu)..

V posledných rokoch sa väčšia pozornosť venovala genetickej slabosti chrbtice. Najmä po mnohých štúdiách vykonaných za účasti dvojčiat, ktoré vedú úplne iný životný štýl, sa dokázalo, že 60 - 70% degeneratívnych zmien v chrbtici závisí od genetiky. Platí to najmä v prípadoch, keď pozorujeme herniované disky u dospievajúcich a mladých ľudí..

Medzi ďalšie rizikové faktory pre herniovaný disk patria:

 • Fajčiť. Fajčenie tabaku zvyšuje riziko hernie medzistavcových platničiek, pretože hladina kyslíka v krvi klesá, čo vedie k nedostatku životne dôležitých živín v tkanivách tela..
 • Hmotnosti. Nadváha spôsobuje dodatočné namáhanie diskov v spodnej časti chrbta. Niekedy je nemožné zbaviť sa bolesti chrbta bez toho, aby sa váha vrátila späť do normálu..
 • Výška. U vysokých ľudí existuje zvýšené riziko herniovaného disku. Muži sú považovaní za vyšších ako 180 cm a ženy nad 170 cm.

Ako zmierniť bolesť pred lekárom

Ak je bolesť v dolnej časti chrbta alebo v dolnej časti chrbta, niekedy môže trvať niekoľko dní, kým dôjde k jej zmierneniu. Nemali by ste však zostať v posteli dlhšie ako 2 až 3 dni, pretože to môže viesť k oslabeniu svalov chrbtice a zvýšenej bolesti. V prvých týždňoch po nástupe bolesti sa neodporúča vykonávať žiadne špeciálne cvičenia, vykonávať fitnes, aerobik, beh, tvarovanie a podobne. Na udržanie fyzickej zdatnosti v tejto chvíli môžete odporúčať kúpanie, jazdu na bicykli, chôdzu. Ak pociťujete zvýšenie bolesti pri akejkoľvek fyzickej aktivite, okamžite ju zastavte.

Medzi nesteroidnými liekmi môžu stavy dočasne vylepšiť nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je diklofenak, ibuprofén, meloxikam, celebrex, naproxén, acetaminofén atď. Ich užívanie by však nemalo prekročiť odporúčanú dennú dávku a celkové trvanie podávania (10 - 15 dní). ) Mali by ste tiež starostlivo brať tieto lieky ľuďom s ochorením žalúdka a čriev (gastritída, vred)..

diagnostika

Na zistenie, či máte medziobratlovú prietrž, lekár zhromaždí anamnézu a vykoná neurologické vyšetrenie. Najmä skontroluje príznaky naznačujúce kompresiu nervových štruktúr a ak existujú, preskúma, ako tieto štruktúry stratili svoju funkciu. Takéto metódy vyšetrenia, ktoré sú rozhodujúce pri diagnostike chorôb chrbtice, sú:

Liečba herniovaných diskov

vo väčšine prípadov (80%) nekomplikovaných herniovaných diskov sa pacienti zotavujú bez chirurgickej liečby. Dôvodom je to, že prietrž stráca v priebehu času vodu, „zasychá“ a v dôsledku toho klesá jej veľkosť. Priemerná doba „sušenia“ prietrže je 6 - 12 mesiacov. Je to prirodzený proces, ktorý nemožno urýchliť. Často používaný pojem „oprava prietrže bez chirurgického zákroku“ je v skutočnosti iba súbor opatrení, ktoré zmierňujú bolesť pri čakaní na prirodzené zníženie prietrže. Takéto opatrenia zahŕňajú lekárske ošetrenie, vykonávanie blokád, vymenovanie špeciálnych cvičení, fyzioterapiu a podobne..

Liečba drogami

Ak konvenčné lieky proti bolesti nepomáhajú prekonať bolesť chrbta, lekár vám môže predpísať silnejšie lieky proti bolesti (niekedy dokonca narkotiká) a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Napriek veľkému počtu NSAID na trhu, všetky majú približne rovnakú účinnosť a líšia sa iba závažnosťou vedľajších účinkov. Preto dôrazne odporúčame, aby ste sa pred užitím týchto liekov poradili s lekárom. Najbežnejšie NSAID, ktoré sa používajú na zmiernenie bolesti chrbta, sú: Ibuprofen, Diclofenac (Dicloberl, Voltaren, Olfen), Meloxicam (Movalis), coxibs (Arcoxia, Celebrex) atď. Z dôvodu možných vedľajších účinkov sa neodporúča užívať NSAID. viac ako 15-20 dní. Najbežnejším vedľajším účinkom pri dlhodobom používaní NSAID je poškodenie sliznice žalúdka a čriev, čo môže viesť k ulcerácii. Drogy iných skupín napriek ich významnému rozšíreniu na trhu nepreukázali svoju účinnosť pri liečbe herniovaných diskov a bolesti chrbta. Odporúča sa používať lieky iba na zmiernenie exacerbácie bolesti, a nie ako trvalé ošetrenie.

Röntgenová blokáda

Ak liečba liekmi bola neúčinná, pacientovi možno odporučiť vykonať röntgenovú blokádu. Podstata metódy spočíva v tom, že pod kontrolou röntgenového lúča sa roztok hormónov a liekov proti bolesti vstrekuje pomocou špeciálnej ihly do miesta kompresie nervového koreňa prietrži.

Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Pacient vidí celý proces na monitore. Je prepustený z domácnosti 2-3 hodiny po zákroku. Pacient pociťuje zvyčajne niekoľko hodín po zákroku výrazné zníženie bolesti. Trvanie analgetického účinku závisí od stupňa stlačenia prietrží nervového koreňa. U približne 50% pacientov je táto blokáda spúšťačom uzdravenia. Tento postup sa môže opakovať 1-3 krát..

Lokálne podávanie liekov umožňuje dosiahnuť maximálny účinok v mieste bolesti s minimálnou systémovou expozíciou. Realizácia takýchto blokád vám umožní kontrolovať proces bolesti na dlhú dobu, oddialiť alebo často zabrániť operácii.

Rôntgenová blokáda miechy v Medzinárodnom neurochirurgickom centre

Chirurgické ošetrenie herniovaného disku

V prípadoch, keď bolesť nie je kontrolovaná liekmi a epidurálnymi blokádami, ak sa po 6 týždňoch konzervatívnej liečby bolesť neznížila alebo ak existujú príznaky naznačujúce možné nezvratné poškodenie nervov, môže byť potrebné chirurgické ošetrenie. Približne 9 - 10% pacientov s herniovanými diskami vyžaduje operáciu.

Mikrodisektómia je celosvetovo uznávaný štandard pre chirurgickú liečbu herniovaných diskov. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá asi 20-30 minút. Mikrodisektómia sa vykonáva pod špeciálnym neurochirurgickým chirurgickým mikroskopom s použitím mikro-nástrojov. Takáto operácia je príkladom minimálne invazívnych technológií používaných pri chorobách chrbtice. Jeho vykonanie pod mikroskopom vám umožní odstrániť prietrž bez poškodenia okolitého tkaniva. To platí najmä pre nervové štruktúry, ktoré sú umiestnené v tesnej blízkosti..

Minimálne invazívne technológie znižujú bolesť v pooperačnom období. Extrakt sa uskutočňuje deň po operácii.

Alternatívne ošetrenia *

* Tieto informácie boli prevzaté z odporúčaní Agentúry pre politiku a výskum v oblasti zdravia, USA.

Odstránenie hernie laserom. Známe ošetrenie medzistavcových prietrží. Používa sa ako alternatíva k štandardnej konzervatívnej liečbe, ak neexistujú žiadne náznaky pre mikrodisektómiu. Má veľmi úzke indikácie a prakticky žiadne výhody v porovnaní so štandardnou konzervatívnou liečbou. Viac podrobností o tomto spôsobe liečby nájdete v príslušnej časti..

Manuálna terapia. Účinnosť manuálnej terapie nebola presvedčivo dokázaná. Štúdie neodhalili žiadne výhody použitia manuálnej liečby ako doplnku k zníženiu fyzickej aktivity a používania liekov proti bolesti a nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). V skutočnosti sa môže použiť v prvom mesiaci po problémoch s dolnou časťou chrbta na zmiernenie akútneho záchvatu bolesti. Použitie manuálnej terapie po 1 mesiaci nie je opodstatnené. Manuálna terapia nie je indikovaná v prítomnosti ischias (bolesť vyžaruje na nohu pod kolenom) a s progresívnou neurologickou nedostatočnosťou. Pred uskutočnením cyklu manuálnej terapie je nevyhnutné vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) na identifikáciu závažných chorôb (napríklad nádorov), pri ktorých je manuálna terapia prísne kontraindikovaná. Veľmi kontroverzným problémom je použitie manuálnej liečby krčnej chrbtice kvôli mnohým komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť..

Vstrekovanie drog do spúšťacích bodov. Podstatou metódy je zavedenie liekov proti bolesti na špeciálne (spúšťacie) body v chrbtici. Účinnosť metódy nie je dokázaná a pochybná. Neodporúča sa opakované použitie tejto metódy na zmiernenie bolesti chrbta..

Trakcia chrbtice. Trakcia chrbtice sa vykonáva rôznymi technikami. Príkladom je strečing vo vode (podvodná trakcia chrbtice), strečing pomocou špeciálnych zariadení (vodorovné pruhy) a simulátorov, strečing pri vykonávaní špeciálnych cvikov (kinezoterapia atď.). Napriek možnému krátkodobému zmierneniu bolesti sa použitie ťahania považuje za neúčinné. Pred takýmito postupmi je potrebné vykonať zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Kontraindikácie sú rovnaké ako pri manuálnej liečbe.

Nosiť korzet. Štúdie nepreukázali účinnosť korzetov na zmiernenie bolesti chrbta. Okrem toho dlhodobé nosenie korzetu môže oslabiť svaly chrbtice, čo oneskoruje proces hojenia. Pomáha zmierniť krátkodobú bolesť v prípade nestability chrbtice.

Akupunktúra (akupunktúra). Neexistuje dôkaz o liečbe akútnych záchvatov bolesti. To je veril, že to môže trochu zmierniť chronické bolesti dolnej časti chrbta..

Metódy vystavenia (teplo, chlad, ultrazvuk). Účinnosť nie je dokázaná, ale používanie v domácnosti môže tento stav trochu zmierniť.

prevencia

 • Telesná výchova. Pravidelné cvičenie zlepšuje výživu medzistavcových platničiek, posilňuje svaly podporujúce chrbticu. Cvičenie je však metódou prevencie, nie liečby. Preto ak máte bolesti chrbta, cvičenie by sa malo zastaviť a pokračovať iba po konzultácii s lekárom. Cvičeniu by sa malo vyhnúť najmä v prvom mesiaci po nástupe bolesti..
 • Podpora správneho držania tela. Dobré držanie tela znižuje namáhanie chrbtice a diskov. Udržujte chrbát rovný, najmä pri dlhom sedení, pretože v chrbtovej polohe najviac zaťažuje chrbticu.
 • Udržiavajte zdravú váhu. Nadmerná váha zvyšuje tlak na chrbticu a disky, môže viesť k vytvoreniu herniovaného disku. Niekedy sa zbaviť bolesti chrbta je možné iba pri normalizácii hmotnosti.
 • Vzdať sa fajčenia. Fajčenie zvyšuje riziko problémov s chrbtom v dôsledku podvýživy miechových tkanív, najmä pri medzistavcových platničkách..

Autor článku
Kurilets Igor Igorevich

Bedrové príznaky bedrovej chrbtice stavcov

V marci 2011 Prvýkrát som pri exacerbácii išiel k neurológovi - urobil som MRI, odhalil prietrž (výsledky sú v spise) a predpísané lieky proti bolesti (Movalis, injekcia milgammy), prešiel, začal robiť nejaké cvičenia v telocvični, chodil do bazéna, ale nakoniec ho opustil. Potom prietrž do 10 mm. Stojí to za to? Návod na použitie lieku Celebrex. Obsah: Indikácie; Metódy použitia; Vedľajšie účinky; kontraindikácie celebrex Celebrex je liek, ktorý má analgetické, protizápalové a antipyretické účinky. Aktívne konanie. 8. júna 2016 - Lieky na báze diklofenaku sú populárne, medzi položky patria Voltaren a Diclofenac. Táto zložka vám umožňuje efektívne anestetizovať chrbát kýlou chrbtice. Používa sa na zranenia chrbta a kĺbov. Dlhodobé použitie je nežiaduce, pretože nesteroidné. Akútna bolesť dolnej časti chrbta: ako liečiť. Hernia disku, lumbago, ischias, ischias.

Nesteroidné lieky

Anestézia pred príchodom lekára

obsah:

Celebrex je liek, ktorý má analgetické, protizápalové a antipyretické účinky. Liečivo je celekoxib. Potláča najmä aktivitu COX2 a minimálne - COX1. Vzhľadom na zanedbateľný účinok lieku na COX1 nie sú narušené prírodné procesy, ktoré sa vyskytujú v žalúdku a črevách..

Celebrex má dobrú absorpciu z tráviaceho traktu, jeho maximálna koncentrácia sa dosiahne po dvoch až troch hodinách. Mastné jedlá môžu spomaliť absorpciu lieku, takže po jeho užití sa maximálna koncentrácia v tomto prípade dosiahne po šiestich až siedmich hodinách. Preto je lepšie užívať tento liek na lačný žalúdok..

Liek je dostupný vo forme tvrdých želatínových kapsúl obsahujúcich 100/200 mg celecoxibu (cena od toho závisí). Môžete si ju kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu..

indikácia

Podľa pokynov je tento liek predpísaný ako symptomatická liečba akútnej bolesti s algodismenorea. Artritída (osteoartritída a reumatoidná artritída) a spondylitída sú tiež indikáciami na použitie..

Celebrex je súčasťou komplexnej liečby pri liečbe familiárnej adenomatóznej polypózy. S ním môžete znížiť počet adenomatóznych kolorektálnych polypov a ich veľkosť.

Metódy aplikácie

Množstvo a frekvencia užívania tabliet je ovplyvnená predovšetkým tým, z čoho sa liek berie, ako aj telesnou hmotnosťou pacienta, pohlavím a rasou. Koncentrácia celekoxibu v krvi žien a pacientov s nižšou telesnou hmotnosťou je vyššia. Okrem toho sa pozoruje aj zvýšenie koncentrácie tejto látky u osôb patriacich k černošskej rase. Preto sa týmto pacientom odporúča zahájiť liečbu malými (minimálnymi) dávkami. Patria sem aj starší pacienti.

Pri liečbe osteoartritídy sa odporúča užívať 200 mg denne. Môžete sa obmedziť na jednu dávku alebo ju rozdeliť na dve dávky (každá po 100 mg). Ak je to potrebné, denná dávka sa môže zvýšiť na 800 mg (2x400 mg)..

Pri reumatoidnej artritíde je predpísaný denný príjem liečiva v množstve 200 - 400 mg. Užívajte kapsuly dvakrát denne. Môžete tiež zvýšiť dennú dávku na 800 mg (2x400 mg)..

Ankylozujúca spondylitída sa lieči jednou dávkou liečiva v množstve 200 mg alebo dvakrát, pričom sa súčasne užíva 100 mg liečiva. Maximálna denná dávka je 400 mg.
Pri akútnej bolesti je liek predpísaný v počiatočnej dennej dávke 600 mg, potom 400 (2x200 mg)..

Liečba familiárnej adenomatóznej polypózy zahŕňa prijatie Celebrexu súbežne s inými (hlavnými) liekmi, ktoré sú súčasťou štandardnej liečby. 400 mg dvakrát denne - odporúčaná denná dávka.

Ak pacient trpí zníženou funkciou pečene, denná dávka sa má znížiť na polovicu. Pri zlyhaní obličiek nie je potrebné zníženie dávky.

Vedľajšie účinky

Podľa pacientov sa v prípade krátkodobého použitia Celebrexu môžu vyskytnúť také vedľajšie účinky, ako sú alergické reakcie, plynatosť, dyspepsia, periférny edém, poruchy spánku, infekčné choroby horných dýchacích ciest a močových ciest, nádcha, kašeľ. Niekedy sa môže vyskytnúť úzkosť, anémia, hučanie v ušiach, arytmia, hypertenzia, žihľavka, alopécia. Medzi najzriedkavejšie vedľajšie účinky patrí ulcerácia tráviaceho traktu, výskyt bully na koži, zakalenie vedomia, rozvoj pankreatitídy..

Pacienti, ktorí užívajú liek v maximálnych denných dávkach niekoľko mesiacov až rokov, sa môžu sťažovať na poruchu stolice a vysoký krvný tlak. Infekčné ochorenia uší, plesňové infekcie, nevoľnosť, prostatitída, dysfágia sú menej časté. Môžu sa tvoriť obličkové kamene a môže sa zvýšiť kreatinín. Ďalej rozvoj arytmie, angíny pektoris, dysmenorey, dysfónie, trombózy hlbokých žíl, koronárnej aterosklerózy. Môže sa zhoršiť aj spánok, môže sa vyskytnúť hemoroidné a vaginálne krvácanie.

kontraindikácie

Nepredpisujte liek na individuálnu intoleranciu jeho zložiek, ani na alergické reakcie na NSAID. Liek Celebrex nepoužívajú tehotné ženy v poslednom trimestri, inak sa môžu vyskytnúť porušenia kontraktívnej aktivity maternice. V tejto situácii je lepšie nahradiť liek analógmi.

Zadajte svoj e-mail, aby ste dostali bezplatnú knihu „7 jednoduchých krokov k zdravej chrbtici“.

Celebrex s kýlami chrbtice

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

V tomto článku sa budeme venovať efektívnym diagnostickým metódam a metódam liečenia medzistavcových prietrží rôznej lokalizácie. Bude určený algoritmus liečby počas obdobia exacerbácie. Oddelene sa zaoberáme kontraindikáciami použitia akýchkoľvek liečebných metód. Odpovieme na otázku, ako sa počas remisie lieči interdiskálna patológia? Poďme hovoriť o špecializovaných rehabilitačných centrách pre pacientov s kýlami chrbtice. Uvádzame odporúčania, ktorých dodržiavanie zlepší kvalitu života pacientov s ochorením chrbta.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Medzistavcová (medzistavcová) prietrž je porušením anatomického a fyziologického konsenzu medzi diskom a susednými stavcami. Medzistavcové platničky sú homogénne látky s vláknitým jadrom uprostred a sú úplne závislé od okolitých tkanív: chrbtica a chrbtové svaly poskytujú mechanickú ochranu, krv a lymfatické cievy dodávajú živiny. Medzistavcové platničky neobsahujú žiadne nervové vlákna. Bolesť chrbta sa vyskytuje v dôsledku podráždenia miechových nervov výslednej medzistavcovej prietrže.

Čo by mal pacient robiť s podozrením na herniovaný disk? Okamžite diagnostikujte jeho umiestnenie, veľkosť, stupeň poškodenia. Zistite, ktorý lekár lieči kýlu chrbtice. Potom vyhľadajte odborníka, s ktorým si zvoliť liečebné metódy.

Miesto a príznaky medziobratlovej kýly

Hrudný výčnelok možno rozdeliť na:

 • predná (ventrálna prietrž);
 • zadný (stredný; bočný (bočný, takmer stredný); foraminálny (v oblasti laterálnych stavcov) hernie).

To má dôležitú diagnostickú hodnotu pri výbere spôsobu chirurgického prístupu a typu chirurgického zákroku..

Čo môže byť bolesť chrbta? Spravidla to nie je miestne. Klinický obraz zodpovedá podráždeniu určitého miechového nervu. Bolesť vyžaruje z ramena, krku, lopatky, ramena, trieslovej oblasti. Niekedy sa jej zbavuje, pomáha zmeniť polohu tela (analgetické držanie tela pacienta). To sa nevzťahuje na fázu exacerbácie..

Tento stav (exacerbácia) je naliehavý (naliehavý), čo znamená, že je potrebné:

 • nepretržite sledovať a liečiť pacienta v nemocnici;
 • vykonávať pohotovostnú diagnostiku pomocou magnetickej rezonancie MRI (herniálny vak sa môže zvýšiť alebo nekroticky);
 • dodržiavať lekárske predpisy (zmierniť bolesť, zastaviť zápal).

Ako sa vyvíja bolesť chrbta? K poškodeniu medzistavcových platničiek nedochádza v ten istý deň. Tento stav je chronický. Na pozadí ťažkej difúznej osteochondrózy sa pri ktorejkoľvek časti chrbtice tvorí prietrž. Poruchy pohybu, citlivosti a panvových funkcií sa spájajú so syndrómom bolesti. Pacient nemôže vykonávať ohyby, drepy, zákruty, čo výrazne znižuje jeho prispôsobivosť v každodennom živote a vedie k psychofyzickej nerovnováhe..

Diagnostické opatrenia

Liečba medzistavcovej prietrže neprinesie pozitívne výsledky bez plánu diagnostických opatrení vypracovaného neurológom. Ako možno zistiť chorobu disku? V modernej medicíne existujú rôzne diagnostické metódy. Po vyhodnotení klinického obrazu, trvania ochorenia a závažnosti bolesti lekár nasmeruje pacienta na diagnostiku stavcovej patológie..

Je na röntgenových snímkach viditeľná kýla chrbtice? Prečítajte si článok na odkaze.

Moderná diagnostika medzistavcovej prietrže:

 1. všeobecne akceptované laboratórne výskumné metódy (krv, testy moču, kultivácia biologických tekutín na flóre, citlivosť na lieky atď.);
 2. magnetická rezonancia (MRI): vykonávaná bez predbežnej prípravy, môžete fotografovať rôzne časti chrbtice, neškodné (bez röntgenového zaťaženia), informatívne (hodnotené stav všetkých štruktúr), existujú ďalšie techniky (kontrast, angiografia a ďalšie);
 3. meranie tlaku mozgovej miechy: postup pri lumbálnej punkcii sa dopĺňa meraním tlaku mozgovej miechy v milimetroch ortuti; táto metóda umožňuje určiť stupeň zúženia vo vertebrálnom priestore (v mieste deformácie sa tlak zvýši trikrát) a potom zvoliť typ dekompresnej operácie;
 4. elektromyografia: odhaľuje pôvod motorickej nedostatočnosti;
 5. ultrazvukové vyšetrenie: neinvazívna metóda, nevyžaduje osobitnú prípravu, umožňuje podozrenie na prítomnosť medzistavcových porúch;
 6. duplexné skenovanie krčných ciev: s vývojom závratov krčka maternice;
 7. elektrokardiogram: vylúčenie patológie srdca;
 8. Ultrazvuk vnútorných orgánov: vylúčenie pankreatitídy, peptického vredu, patológie panvových orgánov.

Aby bola liečba medzistavcových hernií účinná, neurológ v prípade potreby zapojí do diagnostiky a liečby lekárov iných špecialít (neurochirurg, ortopéd, fyzioterapeut, chiropraktik, reflexológ)..

Chiropraktici a akupunktúrni terapeuti môžu pracovať v špecializácii iba vtedy, ak existujú dva osvedčenia (pre hlavnú špecializáciu a neurológiu).

Ako liečiť medzistavcovú prietrž?

Účinná liečba medzistavcových prietrží je dlhý proces. Vyžaduje to trpezlivosť pacienta a túžbu zbaviť sa nielen bolesti, ale aj patologického stavu jeho chrbtice.

Ako vyliečiť kýlu chrbtice a ako je možné dosiahnuť úspech v liečbe? Musíte urobiť nasledovné:

 1. zmierniť bolesť a znížiť opuch tkanív;
 2. zbaviť sa kŕčov zadných svalov;
 3. zlepšiť nervovú vertebrálnu vodivosť;
 4. vytvoriť trofickú (výživovú) funkciu;
 5. odstrániť príznaky zápalového procesu;
 6. obnoviť fyziologický medzistavcový priestor.

Liečba hernie medzistavcových platničiek sa uskutočňuje niekoľkými smermi:

 1. Konzervatívne zaobchádzanie:
  • lieková terapia;
  • nedrogová terapia.

Drogová terapia má významné postavenie v liečbe chorôb chrbtice:

 • nesteroidné protizápalové lieky (ortofén, nimesil, meloxikam, xefokam atď.) - zmierňujú zápaly, bolesti;
 • svalové relaxanciá (midokalm, sirdalud, baxolán, xeomin, memantín a ďalšie) - zmierňujú reflexné svalové kŕče;
 • hemorologické látky, angioprotektory (aktovegín, pentoxifylín) - zlepšujú prietok krvi v periférii, čo prispieva k správnej výžive poškodených medzistavcových platničiek;
 • antikonvulzíva (karbamazepíny) - eliminujú neuropatickú bolesť;
 • vitamínová terapia (skupina B) - obnovuje vedenie nervov;
 • chondroprotektory (teraflex, alflutop, karipain, chondroxid a ďalšie) - zlepšujú stav chrupavkového tkaniva.

Nefarmakologické typy konzervatívnej liečby zahŕňajú:

 • fyzioterapeutická liečba (magnetoterapia, ultrazvuk, diadynamické prúdy, elektroforéza, amplipuláza, darsonvalizácia, parafínová terapia, blato, kúpele a ďalšie);
 • reflexológia (zavedenie jednorazových ihiel do spúšťacích zón alebo ihiel s liečivými látkami vykonáva reflexológ);
 • manuálna terapia (normalizácia biomechanického pohybu).

Fyzioterapia sa často kombinuje s liečbou drogami, pretože urýchľuje cielené dodávanie účinných látok. Napríklad elektroforézou s dimexidom sa Karipain Plus zavedie do problémovej oblasti.

Jeho pôsobenie je založené na schopnosti monotiolové cysteín endoproteázy (papaín) ničiť neživotaschopné bielkoviny, pričom zdravé tkanivá zostávajú nedotknuté. Zloženie liečiva zahrnuje rastlinný enzým papaín, antibakteriálne činidlo lyzozým, monohydrát laktózy, bromelaín, kolagenázu a chlorid sodný.

Po odstránení exacerbácie sa môžu začať akékoľvek nezávislé motorické manipulácie s pacientom. Medzi takéto aktivity patria triedy v telocvični s inštruktorom, simulátory, fitnes.

Predtým, ako lekár rozhodne, či je potrebný chirurgický zákrok, by sa mala vykonať kompetentná diagnóza následkov prietrže chrbtice (určiť stupeň stenózy miechy).

Všetky typy operácií sú zamerané na odstránenie nepríjemnej obštrukcie miechového nervu.

 • dekompresné operácie: odstránenie poškodeného disku, stavcov alebo artrodézie (spojenie dvoch alebo viacerých stavcov, aby sa posilnila chrbtica);
 • autológna alebo umelá transplantácia disku.
 1. Rehabilitačné ošetrenie

Táto časť komplexnej terapie prietrže chrbtice zahŕňa lekárske, fyziologické a psychoterapeutické metódy liečby. Psychoterapeutická korekcia umožňuje pacientom zbaviť sa depresívnych stavov. Neurologické prejavy miechy sa dajú prekonať pomocou každoročnej rehabilitácie sanatória a kúpeľov v špecializovaných zariadeniach..

Pomoc pri exacerbácii

Liečba medzistavcovej prietrže exacerbáciou má zmierniť bolesť. Existujú rôzne spôsoby liečby hernie miechy a zmiernenia bolesti:

 • odpočinok na lôžku, hospitalizácia;
 • tradičná lieková terapia (NSAID, diuretiká, antispasmodiká, analgetiká, vitamíny v terapeutických dávkach);
 • dobrý účinok majú intravenózne infúzie liekov (kvapkadlá): ich pomocou znižujú fenomén edému, zápal tkanív; existuje možnosť predĺženia analgézie, zlepšenia výživy svalov a chrupavky;
 • farmaceutická funkcia (blokovanie spúšťacích zón podávaním liekov) - intramuskulárne injikujte paravertebrálne (na obidve strany chrbtice) zmes liekov: roztok novokainu 0,5%, 5 ml (lidokaín 20 mg / lm, 2 ml), prednizolón 25 mg / ml - 2 ml, vitamín B1 (tiamín) 50 mg / ml - 1 ml;
 • môžete zvážiť možnosť kontaktovať chiropraktika (mali by ste mať so sebou vyšetrenie MRI chrbtice).

Kontraindikácie pri liečbe medzistavcovej prietrže môžu byť absolútne (prísne zakázané) a relatívne (nemali by sa používať).

Neurológovia neponáhľajú predpísať terapeutický masážny postup v akútnom a akútnom období ochorenia. Pacient by mal sedieť v pokoji po dobu 7 dní.

Keď už hovoríme o liečbe ochorenia na disk, malo by sa pamätať na to, že disk sa začne zotavovať až po 6 týždňoch od začiatku choroby. Pravdepodobnosť opakovaného prasknutia vláknitého prstenca však zostáva vysoká až do 6 mesiacov. Je kontraindikované venovať sa športu alebo kondícii bez špeciálnych korzetov..

Je možné vyliečiť, to znamená odstrániť prietrž len chirurgicky. Operácia je indikovaná po 4 - 8 týždňoch bez účinku konzervatívnej liečby.

Špecializované liečebné centrá

Čo robiť, ak chce pacient okrem udelených práv na primeranú liečbu rýchlo liečiť medzistavcové patológie? Alebo ako sa správať po operácii? Čo je možné urobiť a čo je kontraindikované? Niekedy nie každý ambulantný lekár má želanie alebo čas na individuálne odporúčania. Niekedy môže pacient počuť iba názov centra alebo meno lekára. Potom sa špecialisti lekárskych špecializovaných centier pripoja k túžbe poraziť chorobu.

Špecializované centrá pracujú podľa originálnych patentovaných metód alebo súboru konzervatívnych opatrení. Všetky možnosti sú založené na zásadách manuálnej terapie alebo fyzioterapie.

Uvádzame niektoré rehabilitačné centrá:

 • strediská lekárskej rehabilitácie Dikul: komplexné zotavenie pacientov; existuje centrum;
 • Centrum Dr. Bubnovského: používa sa patentovaná kinezoterapeutická technika; existuje centrum, online konzultácia;
 • Ignatievova klinika: stredisko manuálnej terapie využíva patentované techniky, existuje webová stránka, kde online konzultant odpovedá na otázky pacientov, je možné sa zaregistrovať na liečbu, trvanie kurzu je 1-1,5 mesiaca; táto technika je založená na obnove biomechanických procesov, ktorých porušenie má za následok vznik medziobratlovej chyby disku;
 • rehabilitačné centrum „Prekonávanie“: na posilnenie muskuloskeletálneho korzetu je vybraný individuálny výcvikový program (fyzické cvičenie);
 • Klinika Dr. Blum, rehabilitačné centrum „Tri sestry“: integrovaný prístup k rehabilitácii operovaných pacientov v chrbtici;
 • Bobyrova klinika: účinné metódy na liečenie problémov s chrbticou;
 • Klinika Danilov pre vertebrorevitológiu: vplyv na vertebrálnu herniu sa vykonáva autorovou metódou vertebrorevitológie.

Ako žiť pacienta so zlyhaním medzistavcových platničiek?

Je potrebné riadiť sa odporúčaniami:

 1. dohľad nad neurológom v mieste bydliska;
 2. kurzy udržiavacej terapie 1 - 2-krát do roka;
 3. počas exacerbácie je nevyhnutná hospitalizácia, vylúčenie motorickej aktivity (kúpanie v bazéne, gymnastika, masáž atď.);
 4. používať ortopedický nábytok na spanie (postele s ortopedickým dnom, matrace strednej tvrdosti, ortopedické vankúše) a na prácu (ortopedické stoličky fyziologickej výšky);
 5. sledujte svoju polohu pri sedení a chôdzi;
 6. normalizovať telesnú hmotnosť, dodržiavať pravidlá správnej výživy;
 7. nikdy nezabudnite na svoju diagnózu osteochondrózy a naučte sa s ňou žiť.

Liečba vertebrálnej hernie má vždy pozitívny výsledok. Nechajte niekedy minimálne, nepolapiteľné. Aj malé víťazstvo v boji proti tejto chorobe je omnoho lepšie ako nečinnosť, očakávanie, že „môže prejsť sama od seba“. Nie je potrebné čakať na úplné vyčerpanie zdrojov v medzistavcovom priestore. Mal by si ísť k doktorovi! Prajem vám veľa zdravia!

Ako používať "Karipazim" s kýlou chrbtice, návod na použitie je veľmi jednoduchý a jasný. Aký efektívny je však tento liek? Pomôže to radikálne alebo bude efekt sotva badateľný? Aký je postoj tohto lieku vo vedeckej lekárskej komunite? Existujú nejaké kontraindikácie? Tieto otázky sú zaujímavé pre mnoho pacientov s takým nepríjemným ochorením, ako je medzistavcová prietrž.

Charakterizácia lieku "Karipazim"

Niektorí pacienti sú si istí, že liek „Karipazim“ bol vytvorený v neurochirurgickom ústave. Burdenko, ale to nie je pravda. Tento výskumný ústav nevyvinul liek, ale metodiku jeho použitia, ktorej úspešné užívanie trvá už viac ako 10 rokov..

Tento liek je vyrobený z prírodného rastlinného materiálu (z mliečneho džúsu z papáje) a je to biely prášok. Do roku 2007 sa liek dovážal z Gruzínska, kde sa pod názvom „Karipazim FP 350 PE“ vyrábal na Farmakologickom ústave pomenovanom po Kutateladze. K dnešnému dňu bola v Rusku založená výroba úplne identického výrobku (za účasti gruzínskych odborníkov)..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

V lekárni v ústave. Burdenko je vždy možné kúpiť s dôverou v pravosť produktu. Účasť renomovaného inštitútu na príprave opisu metodiky, výroby lieku a liečbe pacientov s ním nám umožňuje dôverovať terapeutickým vlastnostiam Karipazimu..

Účinok lieku je spôsobený enzýmami latexovej papájovej šťavy. Táto biologicky aktívna látka (papaín) má podobné zloženie ako enzým ľudskej pankreatickej šťavy (trypsín) a má podobný mechanizmus účinku. Medzi nesporné výhody Karipazimu patrí:

 • neinvazívne liečenie;
 • dobrá znášanlivosť, malý počet kontraindikácií a vedľajších účinkov;
 • dlhodobé užívanie a pozitívna spätná väzba od pacientov;
 • dobrá pochvalu praktizujúcich;
 • dlhodobé zachovanie terapeutického účinku.

V lekárňach môžete často vidieť nástroj s názvom „Karipain“. Hlavná účinná látka v ňom je rovnaká ako v Karipazime, ale sú tu zahrnuté aj chondroprotektory. Existuje menej údajov o účinnosti tohto lieku ako o účinkoch Karipazimu, ktorý získal uznanie..

Technika liečby

Pred začatím liečby je potrebné podrobiť sa dôkladnej diagnóze pomocou zariadenia MRI. To je potrebné na presné určenie umiestnenia prietrže, jej veľkosti a smeru vyčnievania. Potom lekár predpíše liečbu a rozhodne o vhodnosti použitia Karipazimu.

Pri liečení spinálnej hernie týmto liekom sa používa elektroforézna metóda. Bezprostredne pred zákrokom sa pripraví roztok: 1 fľaša prášku sa zriedi v 10 ml fyziologického roztoku a pridajú sa 2 až 3 kvapky dimexidu, ktoré pri dobrej penetrácii cez pokožku zvyšujú citlivosť tkanív na hlavnú látku..

S pripraveným roztokom sa filtračný papier zvlhčí a umiestni na pozitívnu elektródu elektroforetického prístroja, potom sa aplikuje na projekciu postihnutej oblasti. Lekár umiestni zápornú elektródu cez podložku navlhčenú špeciálnou tekutinou do opačnej oblasti (nie vždy, napríklad, ak je bodom ovplyvnenia krk, záporná elektróda sa aplikuje na rameno). Prúd je obvykle nastavený v rozsahu od 10 do 15 mA. Teplota všetkých tekutín použitých pri tomto postupe by mala mať teplotu približne + 37 až 38 ° C.

Trvanie relácie sa zakaždým postupne zvyšuje: prvá trvá 10 minút, posledná - 20 minút. Celkovo je na liečbu potrebných 14 až 30 postupov. Medzi zasadnutiami je možná prestávka 1 deň. Potom sa uskutoční konzultácia s ošetrujúcim lekárom, potom sa kurz zvyčajne opakuje po mesiaci alebo pol. Odporúča sa celkovo 2 - 3 cykly, ale presnú sumu určí lekár na základe stavu pacienta a pozorovanej dynamiky zotavenia.

Po každej procedúre sa odporúča v oblasti expozície votrieť gél Papain-Active do pokožky. Obsahuje rovnakú účinnú látku ako Karipazim, má mierny protizápalový účinok, pomáha predlžovať terapeutický účinok elektroforézy a upokojuje pokožku po vystavení elektrickému prúdu.

Liečebný účinok "Karipazimu"

Kýla medziobratlového disku je porušením integrity membrány (vláknitý krúžok) disku s výstupkom mäkkého jadra smerom von. V dôsledku postupnej straty jeho pružnosti chrupavkovým tkanivom sa zvyšuje jej krehkosť a znižuje sa rozsah účinkov, pri ktorých disk hrá úlohu tlmiča nárazov. V dôsledku týchto procesov sa pri ľahkom neobvyklom pohybe alebo vzpieraní vyskytuje prietrž. Výčnelok jadra môže ovplyvniť nervové vlákna v okolí a spôsobiť akútnu bolesť..

Mechanizmus účinku Karipazimu je založený na schopnosti papájových enzýmov zmäkčiť tkanivo chrupavky. Metóda elektroforézy poskytuje tok biologicky aktívnych látok liečiva priamo do postihnutej oblasti, zatiaľ čo prietrž medzistavcových platničiek začína zmäknúť a uvoľňuje štípané nervové zakončenie..

Liečba spinálnej hernie pomocou Karipazimu sa často vyhýba chirurgickému zákroku. Účinnosť liečby týmto liekom je k dispozícii nielen prietrže, ale aj na vyčnievanie medzistavcových platničiek. V prípade vyčnievania mäkký obsah jadra disku neprenikne von, samotné chrupavkové tkanivo vyčnieva. Zmäkčujúci účinok enzýmov papája pomáha znižovať príznaky narušenia nervových koreňov na vyčnievajúcej časti disku.

Karipazim poskytuje vďaka svojim liečivým vlastnostiam dlhodobý účinok, pretože disk čiastočne obnovuje stratené funkcie a vďaka zníženiu krehkosti sa stáva menej náchylný na nežiaduce účinky dynamických vplyvov. To vám umožňuje úspešne používať prírodný liek v boji proti osteochondróze..

Karipazim sa používa aj v:

 • ortopedická oblasť;
 • traumatologická oblasť;
 • neurologické pole;
 • s kĺbovými kontraktúrami;
 • na zníženie jaziev keloidmi;
 • liečenie artrózy a artritídy;
 • humeroscapular periarthritis;
 • arachnoiditis;
 • tunelové syndrómy;
 • niektoré formy tvárovej neuritídy;
 • pri liečbe popálenín.

Kontraindikácie a upozornenia

Plody melónového stromu (často nazývaného papája) obsahujú enzým papaín, ktorý má sadu vlastností podobných pankreatickej šťave. Účinok enzýmu nielen zmäkčuje tkanivá obsahujúce proteín, ale tiež ich rozpúšťa. Túto funkciu používali od dávnych čias obyvatelia tropických krajín na zmäkčenie mäsa pred varením. Svetový potravinársky priemysel dnes prijal papájovú šťavu na varenie mäsa.

Je to možná agresia proti tkanivám živého tela, ktorá obmedzuje použitie Karipazimu iba elektroforézou; akákoľvek injekcia je zakázaná.

Opatrnosť je potrebná aj pri liečbe pacientov s alergiou - liek môže spôsobiť alergickú reakciu. Pred použitím Karipazimu u týchto pacientov by sa mal vykonať test na alergiu. Liečba je možná s nízkym stupňom alergie s ďalším priebehom antihistaminík. V takýchto prípadoch môže rozhodnúť iba lekár. Vo všeobecnosti sú prípady alergickej reakcie na Karipazim zriedkavé.

Existuje ešte jeden aspekt, ktorý má zmysel uvažovať pred začatím liečby: napriek skutočnosti, že pacienti, ktorí zažili účinky karipazímu s prietržami chrbtice, hodnotenia zostávajú vo všeobecnosti pozitívne, neexistujú údaje o medzinárodne uznávaných štúdiách terapeutického účinku lieku. Táto okolnosť spôsobuje nejednoznačné hodnotenie Karipazimu; niektorí lekári považujú jej terapeutický účinok za zanedbateľný.

Je potrebné zvážiť možné kontraindikácie elektroforetického postupu. Väčšina pacientov to bez problémov toleruje, ale občas sa vyskytne individuálna intolerancia. Toto je obzvlášť potrebné vziať do úvahy pri pokuse liečiť liek „Karipazim“ doma. V súčasnosti nie je ťažké kúpiť elektroforézny prístroj a používať ho doma. Pri práci s elektrickým zariadením musíte okrem dodržiavania pokynov na používanie lieku starostlivo dodržiavať aj bezpečnostné pravidlá.

Metóda elektroforézy pri liečbe starších pacientov sa používa s mimoriadnou opatrnosťou a súčasná sila by sa mala znížiť.

Karipazim sa nemá používať počas tehotenstva a počas dojčenia. Kontraindikácia je aj zhoršenie zápalových procesov (vysoká horúčka). Tiež by sa nemalo očakávať úplné zotavenie pri ťažkých formách medzistavcovej prietrže, najmä v prípade sekvestrovanej prietrže..

Anton Igorevič Ostapenko

 • mapa stránok
 • diagnostika
 • Kosti a kĺby
 • neuralgia
 • chrbtica
 • prípravy
 • Ligamenty a svaly
 • zranenia

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia.
Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.
Herniová hmota v pupku je treťou z vonkajších brušných hernií. Jedinou účinnou metódou odstránenia defektu je operácia odstránenia pupočnej kýly.