loader

Hlavná

Späť

Divertikulum Zenker alebo patologická defekt pažeráka

Divertikulum pažeráka - tvorba vetvy pažeráka vo forme posvätnej formácie alebo slepej trubice, ktorá je sprevádzaná akumuláciou potravy v nej a nástupom zápalových procesov.

Vlastnosti divertiklov rôznych typov

Lekári musia často diagnostikovať jeden alebo viac divertiklov pažeráka, ktoré sú svojou podstatou:

 • Pravda - výčnelok je vytvorený zo všetkých vrstiev pažeráka a jeho povrch je lemovaný normálnou sliznicou..
 • Falošné, pri ktorom je vrecko tvorené výhradne v dôsledku poruchy svalovej vrstvy pažeráka. Príčinou ich rozvoja je spravidla zápal perezofágových lymfatických uzlín, sprevádzajúci chronickú mediastinálnu adenitídu a ďalšie patológie. Falošné divertikly sa najčastejšie vyskytujú na prednej alebo bočnej stene pažeráka, majú pomerne širokú komunikáciu s lúmenom orgánu a nijako sa neprejavujú..

V závislosti od miesta vývoja rozlišujú:

 • Divertikulum hltanu pažeráka alebo Tsenkerovského a epifrenické alebo suprafrenické. Hlavnými prejavmi takýchto formácií sú bolesti v krku, kašeľ, nevoľnosť, regurgitácia nestráveného jedla, halitóza, závraty, pocit cudzieho tela, dysfágia a opuch na krku..
 • Epibronchiálna alebo stredná pažerák. Divertikuly tohto druhu dávajú svoju prítomnosť s dysfágiou (ťažkosti s prehĺtaním), regurgitáciou, nevoľnosťou, bolesťou chrbta, za hrudnou kosťou a mediastinitídou..
 • Abdominálne alebo subfrenické. Vzhľad týchto divertikúl je sprevádzaný bolesťou v srdci, bronchospazmom a dýchavičnosťou.

Pozor! Divertikulum nie je také neškodné, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Ich vzhľad môže byť sprevádzaný rozvojom krvácania, angíny pectoris, pľúcneho abscesu, bronchitídy alebo dokonca rakoviny..

Každý typ divertikla sa prejavuje rôznymi spôsobmi, čo závisí najmä od ich umiestnenia, veľkosti a prítomnosti zápalových procesov. Lekári sa však najčastejšie musia vysporiadať s pravou Tsenkerovou divertikolou.

Zenker diverticula

Zenkerov divertikulum pažeráka má spravidla pulzujúcu povahu výskytu, to znamená, že je to dôsledok porušenia motility pažeráka a zvýšenia úrovne tlaku v ňom. Typicky sa takéto výčnelky tvoria priamo nad dužinou pažeráka, pretože práve v tejto oblasti sú steny orgánu najmenej vyvinuté. Pri peristaltických svalových kontrakciách sa vytvára zvýšený tlak na zaseknutý kus potravy, v dôsledku čoho sa steny orgánu napínajú presne v mieste najmenšieho odporu, čo vytvára podmienky na vznik výčnelku..

Najmä často dochádza k zvýšeniu intraesofageálneho tlaku s:

 • prítomnosť jaziev;
 • výskyt spazmu vyvolaného inými patológiami;
 • prítomnosť cudzích telies;
 • tvorba nádoru;
 • prítomnosť strumy a tak ďalej.

Vo väčšine prípadov sa divertikulum Zencker nachádza na ľavej strane zadnej steny pažeráka, jeho veľkosť sa však môže líšiť od priemeru niekoľkých milimetrov do 10 cm. Pri hlavnej dutine orgánu vystupuje výstupok cez úzku štrbinu alebo širokú kruhovú dieru, vďaka ktorej jedlo preniká do divertikla a postupne vedie k významnému zvýšeniu ich veľkosti.

Pretože viditeľné zvýšenie divertikla smerom von vyžaduje niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov, hnijúce jedlo spôsobuje akútny a potom chronický zápal slizníc obklopujúcich formáciu. Ako ochorenie postupuje, sliznica začína vredovať a zápalový proces sa šíri.

Zápal niekedy presahuje divertikulum a ovplyvňuje hlbšie perioezofageálne tkanivá. Dôsledkom toho je tvorba jaziev a adhézií medzi pažerákom a okolitými tkanivami, ale pretože sa jazvy v priebehu času sťahujú, vnútorné orgány sa zdeformujú a v pažeráku sa tvorí trakčná divertikula. Preto sú Tserterove divertikly najčastejšie príčinou vyčnievania v spodných častiach pažeráka..

Pozor! Niekedy sa divertikula môže rozdeliť na susedné orgány. Toto je sprevádzané rozvojom extrémne nebezpečných komplikácií, ktoré nie je možné vyriešiť bez chirurgického zákroku..

príznaky

Zenkerov divertikulum pažeráka, ktorého príznaky sa vyskytujú tak nepostrehnuteľne, že pacienti nedokážu vždy povedať, kedy presne sa to stalo, sa prejavuje ako ťažkosti s prehĺtaním, tj dysfágiou. Zároveň sa pri menovaní lekára zvyčajne zistí, že už dávno, pred niekoľkými rokmi, sa vyskytlo toto:

 • silná salivácia;
 • pocit sucha a bolesti v krku;
 • bolesť hrdla;
 • pretrvávajúci kašeľ, často sprevádzaný vykašliavaním hlienu, v ktorom môžu byť prítomné potravinové nečistoty.

Dôležité: Pacienti spravidla zaznamenávajú, že kašeľ je horší po jedle a môže spôsobiť atak zvracania..

V priebehu času sa objavenie pocitu prítomnosti prekážky v pažeráku pri voľnom priechode hrudky jedla spája s týmito nevýznamnými príznakmi. Preto pacienti začínajú žuť jedlo s dôkladným prehltnutím a prehltnú ho iba v malých porciách. Kým divertikulum je stále malé, počas prvých dúškov sa rýchlo plní jedlom a už neinterferuje s normálnym procesom stravovania, ale ako rastie, plnenie jedlom vedie k stlačeniu pažeráka, čo nevyhnutne zabraňuje prehltnutiu..

To sa môže dokonca prejaviť zvonka tým, že spôsobí mäkký opuch na krku, ktorý zmizne po stlačení. Súčasne sa pacient začne umelo dusiť a vyvolávať zvracanie sám a snaží sa odtrhnúť masy uviaznuté vo vreckovej formácii. Takéto činnosti vedú k vyprázdneniu divertikula a obnoveniu schopnosti pokračovať v jedle, kým nie je opäť naplnené jedlom a nevyvoláva kompresiu pažeráka..


V takýchto situáciách sa ľudia správajú celkom charakteristicky: ponáhľajú sa, nakloňujú hlavy a skrútia ich, snažia sa nájsť miesto, v ktorom sa z nej môže dostať jedlo nahromadené v divertikle. Pacienti zvyčajne vedia, ktorým smerom musíte sklopiť hlavu a aké pohyby je potrebné vykonať, aby došlo k úľave. Hlad sa potom vracia k osobe, ale už sa bojí pokračovať v jedle, pretože sa obáva možnosti opakovania situácie..

Dôležité: Zvyčajne sa rozumie, že pacient má dostatočne veľké divertikulum pažeráka, môžete sa ho opýtať na stravovacie návyky, pretože v prítomnosti útvarov pevnej veľkosti sa ľudia vždy snažia riediť husté jedlo nápojmi, dôkladne ho prežúvajú a prehltávajú iba v malých porciách. Okrem toho zvyčajne medzi dúškami robia dlhé intervaly, aby sa zabezpečilo, že jedlo prechádza do žalúdka. Preto jedlo vždy zaberie veľa času..

Avšak ani regurgitácia alebo určité pohyby hlavy nevedú vždy k úplnému vyprázdneniu formácie. Preto hnilobné procesy začínajú vo zvyškoch potravy, výsledkom čoho je výskyt zlého dychu a rozvoj dyspeptických porúch. V závažných prípadoch pacienti začínajú zreteľne schudnúť a môžu dokonca zomrieť na vyčerpanie. Ak sú do zápalového procesu zapojené susedné orgány, je možné pozorovať nasledujúce:

 • dysfónia, tj vývoj neopodstatneného chrapľavosti a slabosti hlasu;
 • parézia krku;
 • hluk v pľúcach;
 • bolesť vyžarujúca do lopatky, krku, krku, za hrudnou kosťou a na iných miestach.

Pozor! Ak vzduch alebo kvapalina vstúpila do divertikla pri otáčaní hlavy, môžete počuť šplouchanie a charakteristický dúhový zvuk.

liečba

Po potvrdení prítomnosti divertikla sondou alebo rádiografiou s použitím bária ako kontrastného činidla začnú vyvíjať taktiku na liečbu tohto ochorenia. V závislosti od veľkosti útvaru a celkového stavu pacienta môže byť liečba pľuzgierového divertikla:

  Konzervatívny. Prvá vec, ktorú lekári robia, keď pacient vstúpi na kliniku so znakmi vyplnenia divertikula, opláchnite ho, ale to nemôže viesť k regresii výčnelku. Na uľahčenie prechodu potravy sú pacientom predpísané diéty, frakčná výživa a odporúča sa piť jedlo s minerálnou vodou alebo odrezky harmančeka a ľubovníka bodkovaného. Pomalé jedlo, starostlivé mletie a žuvanie výhradne teplého jedla sú kľúčom k neprítomnosti nepohodlia počas jedla. To je niekedy dosť v počiatočných fázach vývoja choroby. Konzervatívna liečba je tiež indikovaná pre závažnú slabosť pacienta ako predoperačný prípravok. V takýchto prípadoch je gastrostómia prekrývaná, predpisujú sa imunomodulátory, vitamíny, potravinové prísady a lieky normalizujúce metabolizmus. To pomáha telu zotaviť sa a pripraviť sa na odstránenie výčnelku..

Pozor! Konzervatívna terapia je samozrejme pre pacientov výhodnejšia, ale vzhľadom na to, že pacienti s už prerastenými divertikulami zvyčajne vyhľadávajú lekársku pomoc, častejšie je možné normalizovať proces stravovania pomocou chirurgického zákroku..

U malých divertikúl, ktoré nespôsobujú zápalové procesy a zhoršených pacientov v pokročilom veku, môžu byť indikované taktiky pozorovania. Obzvlášť často sa vyžaduje v prípade závažných sprievodných ochorení u pacienta.

Lokalizované je Zenkerovo divertikulum pažeráka

Ďakujeme, zavoláme vám späť do 1 hodiny počas pracovných hodín
(od 8 do 21 moskovského času).

Táto Zmluva o užívaní je verejným dokumentom správcu stránky www.puchkovk.ru (ďalej len „správca“) a určuje postup, akým môžu návštevníci (ďalej len „návštevník“) používať stránky www.puchkovk.ru vo vlastníctve správcu a spracovanie, uchovávanie a iné použitie informácií, ktoré správca získal od Návštevník na webe administrátora. Správca stránok môže túto zmluvu o používateľovi kedykoľvek zmeniť bez toho, aby o tom upozornil návštevníka stránky.

 • Návštevník stránky, ktorý zanecháva akékoľvek informácie, ktoré sa priamo alebo nepriamo týkajú konkrétnej alebo určenej osoby (ďalej len „osobné údaje“), potvrdzuje, že si prečítal túto zmluvu s používateľmi a súhlasí s ňou..
 • V súvislosti so všetkými nahlásenými osobnými údajmi dáva návštevník správcovi úplný súhlas s ich spracovaním.
 • Správca stránky zaručuje návštevníkovi, že spracovanie a uloženie osobných údajov návštevníka bude vykonané v súlade s ustanoveniami federálneho zákona z 27. júna 2006 č. 152-FZ „o osobných údajoch“..
 • Návštevník stránky chápe a súhlasí s tým, že je zakázané poskytovať akékoľvek informácie správcovi, ktoré nesúvisia s cieľmi stránky. Týmito informáciami môžu byť informácie týkajúce sa zdravotného stavu, intímneho života, národnosti, náboženstva, politického, filozofického a iného presvedčenia návštevníka, ako aj informácie, ktoré sú obchodným, bankovým a iným tajomstvom návštevníka stránky..
 • Správca zaručuje návštevníkovi, že použije osobné údaje získané od návštevníka výlučne na účely obmedzené marketingovými, reklamnými, informačnými účelmi správcu, ako aj na analýzu a výskum návštevníkov webových stránok, ako aj na poskytnutie tovaru alebo služieb, ktoré sa nachádzajú priamo alebo nie, na stránke správcu.
 • Návštevník v súlade s časťou 1 čl. 18 spolkového zákona o reklame dáva správcovi súhlas s prijímaním reklamných správ na uvedených kontaktných informáciách.
 • Návštevník je výlučne zodpovedný za porušenie zákona pri používaní stránky správcu.
 • Správca nenesie žiadnu zodpovednosť v prípade porušenia zákona návštevníkom, vrátane, nezaručuje, že obsah stránky spĺňa ciele návštevníka stránky..
 • Návštevník stránky je zodpovedný výlučne za to, že návštevník porušil práva a legitímne záujmy tretích strán pri používaní stránky správcu návštevníkom..
 • Správca má právo zakázať používanie stránky návštevníkom, ak existujú právne dôvody.

Divertikulum pažeráka (Q39.6)

Verzia: MedElement Disease Guide

všeobecné informácie

Stručný opis

Rozlišujte medzi pravdivým a falošným divertiklom pažeráka.


Skutočným divertiklom je výčnelok, ktorého steny tvoria všetky vrstvy steny pažeráka - sliznica, sval a vonkajšia membrána..


Falošné divertikulum je výčnelok sliznice cez defekt vo svalovej vrstve steny pažeráka. Stena takého výčnelku pozostáva iba zo sliznice a vonkajšej membrány.

Rozlišuje sa tiež divertikulum Zenker - divertikulum hltanu a pažeráka, ktoré je lokalizované na zadnej stene hltanu a pažeráka..

- Profesionálni lekárski sprievodcovia. Štandardy liečby

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

- Profesionálni lekárski sprievodcovia

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

klasifikácia

Lokalizáciou:
- faryngálny pažerák (Zenker);
- epibronchiálna (bifurkácia, stredná pažerák);
- suprafrenický (epifrenálny);
- brušná (subfrenická);

Najčastejšou lokalizáciou je cervikálny pažerák (u 70% pacientov), ​​úroveň tracheálnej rozdvojenosti (20%) a suprafrenický pažerák (10%)..

Podľa vývojového mechanizmu:
- PULSION;
- trakcie;
- pulzná trakcia;

Bifurkačné divertikly sú klasifikované ako trakčné divertikly, zvyšok - do pulzných divertikúl.

typ:
- pravé divertikulum;
- falošné divertikulum.

Etiológia a patogenéza

Etiológia sa líši v závislosti od typu divertikula.

Divertikuly hrudnej časti pažeráka sú spravidla vrodené (vrodená slabosť svalovej membrány steny pažeráka)..

Divertikuly brušného pažeráka sú dôsledkami predĺženej peptickej ezofagitídy, zúžení. Okrem toho môžu byť príčinou chirurgické traumy pažeráka, achalázia kardia, ezofagospazmus.

V mnohých prípadoch tieto mechanizmy fungujú súčasne.

epidemiológia

Vek: hlavne od 50 do 75 rokov

Pohlavný pomer (m / f): 2

Klinický obraz

Klinické diagnostické kritériá

Príznaky, samozrejme

Klinický obraz závisí od umiestnenia divertikla.

S divertikulárou dolnej tretiny pažeráka sa k klinickému obrazu pripája reflexná dýchavičnosť, bronchospazmus, búšenie srdca, bolesť v oblasti srdca bez zmien EKG, ktoré sú spojené s podráždením vagového nervu a kompresiou pažeráka z prednej steny..

diagnostika

Pri iných divertikloch je fyzikálny výskum neinformatívny.

Röntgenová kontrastná štúdia je hlavnou metódou, ktorá vám umožňuje určiť prítomnosť divertikla, jeho veľkosť, trvanie oneskorenia bária, motorické poruchy pažeráka, výskyt komplikácií..

Prieskumná rádiografia a počítačová tomografia hrudných orgánov v prítomnosti veľkej divertikly odhaľujú zúženia naplnené vzduchom a tekutinou Strikúra - ostré zúženie lúmenu akéhokoľvek tubulárneho orgánu v dôsledku patologických zmien v jeho stenách.
, pažerák.

Na presnejšie určenie motorických porúch pažeráka v niektorých prípadoch ezofageálna manometria.

Laboratórna diagnostika

Neexistujú žiadne kritériá pre laboratórnu diagnostiku. Testy sa používajú na identifikáciu príčiny a komplikácií choroby..

Povinné štúdie: kompletný krvný obraz.

Dodatočné štúdie (uskutočňované na identifikáciu komplikácií a diferenciálnej diagnostiky iných chorôb): krvná chémia (celkový proteín, albumín, kyseliny sialové, C-reaktívny proteín, AlAT, AsAT, amyláza, alkalická fosfatáza).

Odlišná diagnóza

komplikácie

liečba

Asymptomatické alebo nízko symptomatické divertikuly nevyžadujú liečbu. Pre veľkých sa odporúča mechanicky, chemicky a tepelne šetrná strava, ako aj opatrenia zamerané na zlepšenie vyprázdňovania divertikla: pitná voda po jedle, namáhanie, umývanie dutiny divertikla slabými roztokmi antiseptík..

Chirurgická liečba je indikovaná pre veľké divertikuly, ktoré sú náchylné na komplikácie, ako aj pre divertikulitídu, perforáciu pažeráka, krvácanie, prítomnosť pažeráka pažeráka alebo pažeráka, polypózy, malignity..

Divertikly Zenker sa častejšie používajú. Pri chirurgickej liečbe sa za operáciu voľby považuje divertiklektómia s kôreforéznou myotómiou.
Pri suprafrenických divertikulách je divertiklektómia doplnená pozdĺžnou myotómiou alebo myotómiou dolného zvierača (podľa výsledkov ezofagotonomanometrie), pretože často dochádza k porušeniu motorickej funkcie pažeráka..

V poslednej dobe boli vyvinuté a vylepšené endoskopické techniky na liečbu divertikúl pažeráka..

Liečba drogami. Liečia komplikácie - pažerák a iné. Predpíšte antibakteriálne látky, sekretolytiká, antacídy, prokinetiká.

Zenker divertikulum

Divertikulum Zenker je veľmi zriedkavý typ patológie tráviaceho traktu. Takáto choroba predstavuje 3-5% všetkých prípadov. Z vonkajšej strany sa patológia prejavuje v dôsledku sakrálneho vystupovania sliznice pažeráka a hltanu, môže mať odlišný tvar a veľkosť. Defekt tráviaceho traktu sa spočiatku vyskytuje na jeho zadnej stene, po ktorej dosiahne bočné. Divertikulum hltanu a pažeráka je vrodené aj získané ochorenie, ktorého vývojový mechanizmus je najčastejšie pulzálny, pretože sa vyskytuje v najslabšom mieste orgánu v dôsledku zvýšeného tlaku v jeho lúmene..

Funkcie choroby

Divertikulum Zenkeru sa vyvíja veľmi pomaly. Jeho rozmery môžu byť rôzne a v niektorých prípadoch dosahujú veľkosť hlavy novorodenca. Divertikulum má krk a telo pokryté sliznicovým epitelom. Vo svojej dutine môže byť kvapalina, ktorej objem môže dosiahnuť 1,5 litra.

Táto formácia sa nachádza za pažerákom a vľavo od neho smerom k hornému prostrediu. Veľmi zriedkavo sa vyvinie intramurálna forma patológie, keď dôjde k preniknutiu divertikla v priestore medzi svaly stien pažeráka..

Táto formácia, ktorá dosahuje veľké rozmery, začne vyvíjať tlak na orgány nachádzajúce sa v okolí. Takéto divertikuly nerastú spolu a nespôsobujú zápal v okolitých tkanivách, kým sa nevyvinie peridivertikulitída..

Hlavné príčiny choroby

Pri normálnom procese prehĺtania potravy dochádza k sťahovaniu svalov hltanu, k uvoľňovaniu vlákniny cricofaringálneho svalu ak otvoreniu úst pažeráka. Pri narušení svalovej aktivity dochádza k divertiklu.

Hlavné príčiny vzniku patológie sú:

 • dedičná predispozícia;
 • poranenie sliznice pažeráka;
 • vrodené choroby svalového tkaniva;
 • skleróza a kalcifikácia chrupavky;
 • narušenie vnútromaternicového vývoja;
 • defekty svalového tkaniva;
 • poranenia miechy;
 • zápalové ochorenia pažeráka a hltanu.

Klinické prejavy patológie

Ako sa prejavuje takéto divertikulum? Závisí to od jeho veľkosti. Poruchy sú malé (do 2 cm), ktoré sa vôbec neprejavujú a sú náhodne zistené röntgenovým alebo fluoroskopickým vyšetrením..

Ak dôjde k divertikulu Zenkeru, príznaky tohto ochorenia sa rozdelia podľa štádií choroby..

Funkcie prvej fázy

Prvá etapa je charakterizovaná nešpecifickými prejavmi. Patria sem: bolesť hrdla, hojné slinenie alebo naopak suchosť ústnej sliznice. Za pacientmi sú nepríjemné pachy (hniloba, zhnitá hniloba, sírovodík). Môže sa vyskytnúť zriedkavý kašeľ alebo ťažkosti s prehĺtaním. Počas jedla dochádza k nárastu tónu sprevádzanému napätím vo svaloch krku, v dôsledku čoho sa pacient cíti, akoby sa mu do hrdla vrhol hrudka. Po nejakom čase si pacient vyvinie životný štýl, v ktorom si nevšimne neustály kašeľ a grganie a po jedle si zvykne kloktať..

Vlastnosti druhej a tretej etapy

Ako sa prejavuje divertikulum v druhej etape? Toto obdobie sa vyznačuje stagnáciou hlienu, potravou, hromadením vzduchu, ale celková pohoda sa nezhoršuje. Po vyšetrení lekár odhalí asymetriu krku kvôli jednostrannému výčnelku. Je hebký na dotyk, pri pohmate zmizne a počas jedla sa opäť zväčšuje. Keď klepnete na stred zahusťovania po pití tekutiny, objaví sa príznak rozstrekovania a pri bočnom tlaku sa zaznamená rachotenie.

V treťom štádiu je zaznamenaná dekompenzácia choroby. Prejav príznakov je výraznejší, celkové zdravie je omnoho horšie, pacient začína schudnúť dramaticky.

Chronický zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v dutine divertikula, vedie k rôznym komplikáciám: zápal pľúc, asfyxia, abscesy, stagnácia venóznej krvi, perforácia stien pažeráka, mediastinitída a výskyt zhubných nádorov..

diagnostika

Hlavnou metódou diagnostiky divertikla Zenkera je rádiologická analýza, ktorá sa vykonáva v rôznych rovinách. Špeciálne prípravky zafarbujú dutinu útvaru, čo umožňuje určiť nielen presné umiestnenie, ale aj jeho veľkosť, tvar, dĺžku krku, ohyby pozdĺž jeho dĺžky, stav susedných orgánov a anatomické štruktúry. Ak sa suspenzia bária začne zdržiavať v dutine divertikula, naznačuje to vývoj divertikulitídy.

Konzervatívna liečba choroby

Ak sa diagnostikuje divertikulum Zenkera, liečba sa vykonáva konzervatívnym aj chirurgickým spôsobom. Ak však v prvom prípade nie je patológia odstránená, môže pomôcť iba operácia. Konzervatívna terapia sa používa iba vtedy, ak existujú závažné kontraindikácie pre chirurgický zákrok. V takom prípade musí pacient dodržiavať prísnu diétu, mäkkú diétu a jedlo s dostatočným prežúvaním. Po jedle je pacient odvedený divertiklom, preto musí ležať v určitej polohe. Okrem toho sa táto formácia premyje a pacient musí na premastenie svojich stien tiež vziať rastlinný alebo parafínový olej..

chirurgia

Najčastejšie pomáha pri chorobe, ako je Zenker divertikulum, čo je operácia, ktorá je indikovaná v druhej a tretej etape vývoja choroby, sprevádzaná komplikáciami. 48 hodín pred operáciou je pacientovi predpísaná tekutá strava a táto formácia sa dôkladne umyje ezofagoskopom alebo katétrom..

Pri Zenkerovom divertikle bude typom operácie simultánna divertiklektómia, ktorá spočíva v odstránení tkaniva vaku tejto formácie rezom. Pred chirurgickým zákrokom sa pacientovi do pažeráka vstrekne silná sonda, čím sa uľahčí operácia. Divertikulum izolované z okolitých tkanív sa prechádza cez základňu a zošíva sa zviazaným alebo spojitým švom. Patologická formácia sa odstráni pomocou zošívačky, ktorá sa aplikuje na jej základňu.

Potom sa na vloženej sonde vykoná extramukózna ezofagomyotómia dlhá niekoľko centimetrov. Ak sú divertikuly malé, stačí iba jedna kryokarteálna myotómia, potom sa narovnajú a spolu so sliznicou tráviaceho traktu tvoria rovnú stenu..

Niektoré kliniky nedávno začali endoskopicky vykonávať chirurgický zákrok, to znamená bez toho, aby sa urobil rez na krku. Jeho podstatou je, že prerušujú spoločnú stenu medzi divertiklom a pažerákom a pomocou endoskopického staplera vykonávajú myotómiu. Po takejto operácii sa pacient zotavuje oveľa rýchlejšie a zníži sa aj počet komplikácií..

Pooperačné obdobie po odstránení divertikla Zenkera

Charakteristiky tohto obdobia sú, že pacient by nemal jesť jedlo po dobu 48 hodín. Niektorí chirurgovia nechávajú sondu 3-4 dni, aby pacienta nakŕmili tekutým jedlom. Po extrakcii počas 5 až 6 dní už dávajú polotekuté jedlo a postupne rozširujú stravu.

Ak sa toto ochorenie nelieči, prognóza je mimoriadne nepriaznivá. Rôzne komplikácie vedú k smrti v 23-33% prípadov.

Divertikulum Zencker je teda veľmi zákernou chorobou. Bez toho, aby sa prejavil na samom začiatku svojho vývoja, po chvíli výrazne zhoršuje zdravotný stav. Malo by sa s ním zaobchádzať nevyhnutne, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť úmrtia na rôzne komplikácie.

Divertikulum Zenkeru sa nachádza v križovatke hltanu a pažeráka. Je to jedna z druhov chorôb pažeráka. Je to výčnelok pažeráka vo forme vrecka. Hlavnými príznakmi choroby sú zlý dych, časté grganie, ťažkosti s prehĺtaním a suchý kašeľ. S rozvojom choroby sa na krku pacienta stáva viditeľná tvorba mäkkej zaoblenej štruktúry, ktorá pri konzumácii jedla mení veľkosť..

Na potvrdenie diagnózy lekár vykoná vyšetrenie. Ezofagoskopia a röntgenové vyšetrenie pažeráka kontrastnou látkou poskytnú potrebné informácie o stave orgánu.

Pri potvrdení diagnózy sa odporúča frakčná konzumácia potravín, oplachovanie na konci jedla.

Ak niekto hľadá pomoc neskoro, je predpísaná endoskopická alebo otvorená divertiklektómia..

Príčiny a patogenéza

Divertikulum Zenkru je zriedkavou zmenou charakterizovanou vyčnievaním steny hltanu na konci pažeráka. Ochorenie sa týka chorôb tráviaceho traktu. Pacient zaznamenáva ťažkosti s prehĺtaním kusu potravy, ťažkosti s jeho pohybom po pažeráku a pažeráku..

Choroba je pomenovaná podľa lekára, ktorý prvýkrát popísal príznaky. Má zníženú prevalenciu medzi divertiklami v gastroenterológii. Podliehajú mu starší ľudia. Je to dôsledok zníženia elastického stavu svalov pažeráka a jeho pružnosti. U mužov je väčšia pravdepodobnosť výskytu choroby. Veľkosť divertikla Zenkeru sa líši.

Neexistujú žiadne jasne preukázané príčiny ochorenia. Môže byť dôsledkom vrodenej malformácie pažeráka. Dedičná svalová dystrofia zvyšuje riziko vzniku choroby.

Vývoj divertikla sa stáva komplikáciou súčasnej patológie orgánu tráviaceho systému. Trvalé poškodenie drsnej alebo drsnej potravy sliznice môže vyvolať vývoj sigmoidnej divertikulózy hrubého čreva..

Okrem hlavných dôvodov sú uvedené aj provokatívne faktory:

 1. Prítomnosť cudzích telies v oblasti steny hltanu alebo pažeráka.
 2. Nádory hltanu alebo pažeráka.
 3. Zväčšená štítna žľaza.
 4. Prítomnosť adhézií alebo začiatok tvorby adhézií.

Pomerne často sa divertikulum Zenker nachádza na zadnej stene oblasti hltanu a pažeráka. V tejto oblasti je fyziologicky zúžená časť pažeráka, kde hltan prechádza do pažeráka. Neďaleko je Killianov trojuholník. Pažerák je slabý.

Pri normálnom požití sú svaly hltana vystavené kontrakcii. Cricofaringálny sval sa uvoľnil. Ústa pažeráka sa otvoria. Vlnité kontrakcie ezofágových svalov tlačia jedlo do žalúdka.

Pri určitých chorobách pažeráka sa elasticita svalov znižuje. Oslabujú sa. Intraezofageálny tlak sa zvyšuje. Schopnosť svalov sťahovať sa je narušená. Vyskytla sa porucha. Tlak na horný zvierač pažeráka stúpa. Škrupiny trojuholníka začínajú vyčnievať. Objaví sa divertikulum.

Klasifikácia a príznaky

Divertikulum Zenkeru sa vytvára vydutím steny pod vplyvom vysokého tlaku. Vzťahuje sa na pulz. Môže byť vrodený alebo časom získaný..

Existujú tri štádiá choroby:

 1. Funkčné. Veľkosť divertikla je malá. Príznaky nie sú vyjadrené. Stanovuje sa náhodne v čase rádiografie chorôb žalúdka alebo pažeráka. Prieskum sa uskutočnil z dôvodu odlišnej patologickej formácie.
 2. Divertikulitída. Priemer je 10 centimetrov. Znaky choroby sú obzvlášť výrazné. Príznaky sa zaznamenávajú neustále. Pacient si jasne všimne všeobecné zmeny v tele. Vyjadruje sa asymetria krku. Na palpácii klesá. Jesť pomáha zväčšiť vak.
 3. Dekompenzácia. Veľkosť útvaru sa zväčšuje až do 30 centimetrov. Na mediastinálne orgány má kompresný účinok. Príznaky sú jasné, jasné. Zvyšuje sa závažnosť ochorenia a riziko komplikácií.

Symptomatológia ochorenia priamo závisí od veľkosti divertikulárneho vaku. Vzdelanie sa zvyšuje.

Známky sú intenzívnejšie a výraznejšie:

 1. Počiatočné štádium choroby je charakterizované bolesťou v krku. Sliny sa vylučujú silnejšie. Objaví sa zlý dych. Prehltnutie surového jedla je ťažké. Pacient si všimne výskyt suchého kašľa.
 2. Fáza divertikulitídy je charakterizovaná akumuláciou hlienu vo formácii. Jesť je sprevádzané kakosmiou a grganím. Pri jedle je v hrdle pocit hrče. Je zistená dysfágia, dýchavičnosť. Pri vyšetrení lekár zistí asymetriu krčnej chrbtice. Pri pohmate sa veľkosť zmenšuje.

Divertikulum, ktoré sa výrazne zväčšilo, má veľké množstvo hlienu alebo stojatej potravy. Ak zatlačíte na krk, budete počuť bublajúce, neustále dunenie. Pacient si sťažuje na bolesť krčnej chrbtice. Sprievodnými ochoreniami sú pneumónia, mediastinitída. Žilová krv narušuje krvný obeh. Celkový stav sa zhoršuje. Hmotnosť môže klesnúť. Vyskytuje sa zachrípnutie. Prispieva k zlyhaniu dýchania.

komplikácie

V posledných fázach je možný zápalový proces divertikulárnej formácie so známkami abscesu. Prítomnosť hnisu môže spôsobiť perforáciu divertikla, rozvoj krvácania. Je indikovaná súrna operácia. Zápal pľúc nastáva aspiráciou hlienu alebo jedla vo vrecku. Zarastená formácia môže spôsobiť afagiu. Ak je sliznica dlhodobo a trvalo poškodená, začína rast atypického epitelu. Degenerácia tkaniva pažeráka vedie k zhubným nádorom.

diagnostika

Na presné a úplné potvrdenie diagnózy je potrebných niekoľko štúdií..

Pacient navštívi lekára, keď si uvedomí, že sám sa nedokáže vyrovnať s prejavmi, alebo ak sa bolesť stane neznesiteľnou:

 1. Gastenterológ zhromažďuje anamnestické údaje. Osobitná pozornosť sa venuje dobe výskytu a trvaniu nepríjemných prejavov. Umožňuje palpáciu na detekciu mäkkých nádorov.
 2. Rádiografia s použitím kontrastného média poskytne informácie o mieste, veľkosti a tvare divertikla. Použitie suspenzie bária počas röntgenového žiarenia ukáže stav susedných tkanív a orgánov. Projekcia sa vykonáva v stojacej polohe, priamo a zboku..
 3. Ezofagoskopie Diagnóza ochorenia endoskopiou sa považuje za dodatočnú. Je predpísaný pre podozrenie na rakovinu, črevné fistuly. Výsledky ukazujú tvar a veľkosť divertikula, tiež ukazujú charakteristiky sliznice.

Metódy liečby budú závisieť od výsledkov diagnostických údajov a veľkosti vzdelania. Divertikulum Zenkeru je možné odstrániť chirurgicky. Ak sú rozmery malé, vykoná sa invaginácia. Divertikulektómia je označovaná ako radikálna metóda. Vak je v tomto prípade odrezaný. S formáciou divertikúl môžete zaobchádzať šetrne. Podstatou endoskopickej techniky je pitva pažeráka pažeráka a tkaniva. Vložte sponu na miesto. Obdobie zotavenia je kratšie ako pri otvorenej chirurgii. Nie je žiadna jazva. Endoskopická technika sa vykonáva v závislosti od stavu pacienta..

Pri divertikulóze sú uvedené diéty a zmena stravovania. Ak pri konzervatívnej liečbe nedôjde k výsledku, odporúča sa chirurgická liečba. Výživa po operácii pozostáva hlavne z tekutých potravín. Gastroenterológ zaobchádza s divertiklom Zenkera.

Divertikulum pažeráka - vyčnievanie stien pažeráka s narušením pohybu potravy a jej akumulácie. Výsledkom môžu byť zápalové procesy. V prípade divertikulitídy bude potrebná operácia na odstránenie výčnelkov.

Druhy divertikulov

V závislosti od toho sa rozlišujú rôzne divertikly

z miesta lokalizácie:

 • hltanový pažerák na zadnej strane hltanu a pažeráka,
 • endobronchiálny by mal byť lokalizovaný v strednej časti hrudnej kosti,
 • epifrenický v blízkosti bránice,
 • brušnej pri priesečníku pažeráka a ľavého priedušieku.

podľa času výskytu:

mechanizmom vzdelávania môžu byť:

 • trakcie,
 • PULSION,
 • trakčný impulz.

Okrem toho sa rozlišuje pravá a nepravá divertikula: prvá sú výčnelky so stenami zo svalovej, mukóznej a vonkajšej vrstvy pažeráka, zatiaľ čo druhá je vytvorená v dôsledku defektu svalovej vrstvy pažeráka, ktorý pozostáva iba zo sliznice a vonkajšej vrstvy..

Zenkerov divertikulum pažeráka je pulzujúce hltane-pažeráka, hltanu, pažeráka, lokalizované v zadnej časti steny hltanu. Zenkerove divertikulum sa spravidla vyskytuje vo veku 50 rokov a oveľa častejšie u mužov ako u žien - v 78% prípadov patrí chorá osoba k mužskému pohlaviu. Divertikly hltana a pažeráka sú zriedkavé (2,5 - 3% všetkých prípadov), ale divertikulum Zenker je najbežnejšia z nich.

Divertikulum Zenker vyrástlo a postupne sa presúva zo svojej pôvodnej polohy medzi chrbticu a pažerák a častejšie sa posúva na ľavú stranu. Jeho veľkosti sa môžu líšiť: od malého výčnelku, porovnateľného s hráškom, po veľkú tašku visiacu dole na mediastinum. Ústa môžu mať aj inú veľkosť a tvar, ale zvyčajne vyzerajú ako šikmý ovál, ktorého horná hrana prechádza do steny hypopharynx, zatiaľ čo spodná časť dosahuje lúmen pažeráka..

príčiny

Etiológia choroby nie je úplne objasnená. Existuje teória vrodeného pôvodu. Niektorí lekári sa domnievajú, že Zenkerove divertikulum vzniká kvôli slabému svalovému pokrytiu v mieste výskytu. Spravidla vzniká nasledovne: keď tlak vo vnútri lúmenu stúpa, dochádza k výčnelku sliznice cez svalovú vrstvu. Môže to byť dôsledkom zápalu, spastických kontrakcií pažeráka, tlaku spôsobeného hrudkami, ktoré prechádzajú pažerákom, prirodzeného starnutia tela a následkom toho vyplývajúcich degeneratívnych zmien pažeráka..

To znamená, že kľúčové body, ktoré vedú k vytvoreniu divertikla, možno nazvať:

 1. svalová slabosť,
 2. prvé fyziologické zúženie,
 3. zvýšenie intraluminálneho tlaku.

Fáza a hlavné príznaky

Existujú tri fázy rozvoja divertikula:

 • I. V mieste oslabenia svalovej vrstvy je mierne vyčnievajúca stena pažeráka.
 • II. Divertikulárna taška sa vytvára a rastie.
 • III. Získava veľké rozmery, rozširuje sa do mediastína a začína vyvíjať tlak na pažerák.

V prvej fáze, keď sa divertikulum začína formovať, sa nijakým spôsobom neprejavuje. Potom je nepríjemný pocit v krku, poškriabaniu bolesti. Kašeľ, slinenie, spúta, výrazný tlak v krku. V tomto štádiu môže byť pacientovi diagnostikovaná hrtanová parestézia alebo suchá faryngitída. Ak sú divertikly malé, potom už nebudú žiadne klinické príznaky.

V niektorých prípadoch sa vyvinú pľúcne komplikácie alebo sa objaví bolesť pažeráka, ktorá vyžaruje z krku. V prípade ulceratívnej divertikulitídy je možná perforácia divertikula. Zranenia a zápaly môžu viesť k atypickému epiteliálnemu rastu a rozvoju malígneho nádoru pažeráka..

Ako rastie formácia, tlak na priedušnicu sa tiež zvyšuje, je ťažké dýchať, pacient pravidelne kašle. Ak je nerv ovplyvnený, objaví sa chrapľavý hlas. Keď divertikulum dosiahne veľké rozmery, na krku sa objaví mäkký opuch, ktorý sa pri nasadení zníži.

diagnostika

Diagnóza sa uskutočňuje pomocou príznakov, ako aj kontrastného röntgenového vyšetrenia. S jeho pomocou sa študuje divertikulum, dostanú sa informácie o tom, aká je veľkosť a v akom stave je, ako ďaleko je priechodná priechodnosť. Obvykle sa výstupok vyplní pri prvom dúšku kontrastnej suspenzie, po ktorej sa vyšetrením odhalí vak so zaoblenými kontúrami. Nad báriom nahromadeným v dolnej časti výstupku je zreteľne viditeľná plynová bublina. Súčasne sa kontrastná suspenzia môže pohybovať pozdĺž pažeráka, ale niekedy začína prichádzať až po naplnení divertikulárneho vaku. Ďalšie informácie možno získať pomocou pažeráka..

Divertikulum sa môžete zbaviť iba chirurgickým odstránením a aby ste sa mohli pripraviť na operáciu, musíte podstúpiť konzervatívnu liečbu. Ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, musíte sa obmedziť iba na konzervatívnu liečbu, ale neodstráni divertikulum..

 • prísny príjem potravy,
 • mäkká strava,
 • dôkladné žuvanie príjmu potravy,
 • drenáž a oplachovanie divertikulov,
 • prívod oleja na mazanie steny.

Ak chcete odstrániť divertikulum Zenkeru, vykonajte simultánnu divertikulárnu analýzu. Táto operácia sa vykonáva takto:

 1. Rez sa uskutoční pozdĺž predného okraja sternocleidomastoidného svalu.
 2. Tkanivá sa pitvávajú po vrstvách, veľké cievy sa tlačia späť, až kým sa nedosiahne štítna žľaza..
 3. Ľavý lalok štítnej žľazy by sa mal odstrániť vpravo, v prípade potreby sa musí resekovať.
 4. Potom sa objaví divertikulóza. Je potrebné starostlivo zvážiť umiestnenie divertikla.
 5. Na jeho krk ležia hodvábne švy alebo svorky v tvare U, po ktorých je vrecko odrezané. Divertikulárny výstupok nie je odrezaný nie na samej stene pažeráka, ale o niečo ďalej od neho, inak by sa mohol zúžiť lúmen pažeráka. Nie je však tiež možné príliš veľa odísť, aby nedošlo k relapsu.
 6. Nakoniec, po odstránení divertikla a po vykonaní stehu sliznice, sa na svaly aplikujú stehy. Rana sa spravidla pevne uzavrie, ale ak je infikovaná, mala by zostať drenáž..

Po operácii nemôžete jesť dva dni. Mnoho chirurgov odporúča kŕmiť tekuté jedlo pacienta pomocou sondy aj tretí alebo štvrtý deň po operácii. Potom môžete začať brať polotekuté jedlo a postupne rozširovať svoju stravu.

Existujú operácie, počas ktorých sa divertikulum nevyskytuje. Namiesto toho sa invaginuje do steny alebo dutiny pažeráka, po ktorej sa zašíva svalová pokrývka. Inaginovaná divertiklová atrofia v priebehu času. Takéto operácie sa vykonávajú iba vtedy, ak je divertikulum malé a jeho stena pozostáva zo sliznice. Táto technika je bezpečnejšia, pretože keď sa vykonáva, lumen pažeráka sa neotvorí.

Vykonávajú sa aj ďalšie operácie: pohyb divertikulárneho vaku a divertiklopexia. Obe operácie nemožno považovať za plnohodnotné riešenie problému a teraz sa takmer nikdy nerobia, preto o nich nebudeme hovoriť podrobne..

Prognóza ochorenia

Ak nepoužívate divertikulum, prognóza je zlá. Úmrtnosť na komplikácie je v týchto prípadoch 33%. Počas operácií dosahuje počet úspešných výsledkov 96,8%, a to aj pri zohľadnení komplikovaných prípadov.

Zenker divertikulum je zriedkavým typom ezofágovej patológie, pri ktorej sa horné steny orgánu v najslabšom mieste postupne napínajú a vydúvajú, čím vytvárajú kruhovitý rast. Patológiu opisuje lekár s názvom F.A. Zenker Zenker začal popisovať rozmanitosť divertikúl v hornej časti pažeráka v roku 1877. Jeho meno dalo meno choroby. Divertikulum Zenkeru sa vyvíja s vekom a je diagnostikované po 40 rokoch. S predčasnou liečbou to spôsobuje početné komplikácie - od zhoršeného trávenia až po zápal pľúc. Formácia sa zväčšuje a tlačí na okolité tkanivá, orgány a cievy, čo spôsobuje komplikácie.

Čo je divertikulum Zenkeru

Tkanivá hltana majú rôznu štruktúru. V niektorých oblastiach sú vlákna obzvlášť tenké a elastické, a preto poskytujú menšiu odolnosť voči vonkajším vplyvom ako ostatné. Tieto oblasti sú náchylné na roztiahnutie a zovretie susednými orgánmi..

V dôsledku negatívneho dopadu sa stena hrtana postupne rozťahuje, vyčnieva a objavuje sa veľká kapsa, ktorá je lokalizovaná hlavne na zadnej stene. V tejto dutine zostávajú prehltnuté potraviny a sliznica, ktoré ich ešte viac zvyšujú. Kusy potravín uviaznu, hnijú a spôsobujú nepohodlie a infekciu horných dýchacích ciest. Charakteristicky pomalý tok. Liečba je hlavne chirurgická.

Dôvody rozvoja

Muži sú náchylnejší na patológie pažeráka v dôsledku rozsiahlej oblasti samotného orgánu. Dôvodom vzniku divertikula je zvýšený tlak vo vnútri pažeráka. Faktory prispievajúce k napínaniu stien hltanu:

 • Svalové kŕče.
 • Nádory hltanu.
 • Požitie cudzích telies do pažeráka.
 • Hypertrofická štítna žľaza.
 • Pokles elasticity tkanív súvisiaci s vekom.
 • Patológia vývoja vo formovaní plodu (vrodený divertikulum).
 • Choroby centrálneho nervového systému vedúce k podvýžive.

Vývoj choroby je dlhodobý. Desať rokov môže prejsť z hľuzy do tašky s tenisovým loptičkou.

Príznaky choroby

Faryngeálna divertikulóza sa nevyskytuje okamžite. Pri veľkosti až 2 cm postupuje tajne. So zväčšovaním vrecka sa u pacientov objavujú príznaky:

 • Šteklenie a šteklenie v hrtane - ako pri hltane (hlavný príznak v raných štádiách).
 • Pálenie v hornej časti hrtanu, nevoľnosť a zvracanie.
 • Suchý kašeľ.
 • slinenie.

V prvej fáze je často nesprávne diagnostikovaná kvôli podobnosti symptómov s infekciami hrdla..

Známky hernie Zenker strednej fázy:

 • "Hrudka v krku" - pocit plnosti, ťažkosti s prehĺtaním.
 • Dusenie, nedostatok vzduchu.
 • Bolestivé prehĺtanie.
 • Na krku viditeľne vystupujúci výstupok.
 • Zápach z úst.
 • Pľuvanie (prehltnuté jedlo padá späť do ústnej dutiny).
 • Nočné chrápanie.
 • Chronické infekcie hrdla.

Obsah divertikula vstupuje do dýchacích ciest, ktorý je sprevádzaný zápalom a zápalom pľúc..

V posledných fázach sa krvácanie, bolesti hlavy, strata hmotnosti, rôzne komplikácie prejavujú sepsou a asfyxiou..

Pri vyšetrení lekár pociťuje hrdlo pacienta a zistí špecifické príznaky tohto ochorenia. Žuvací sval je napätý. Oblasť divertikula je viditeľná voľným okom, hltan sa vydúva smerom dopredu alebo do strán. Keď sa na formáciu aplikuje tlak, vydávajú sa charakteristické zvuky - kňučanie, varenie, škrípanie. Výstupok na dotyk je mäkký, ľahko sa posúva a stlačí.

diagnostika

Ochorenie tráviaceho ústrojenstva diagnostikuje gastroenterológ. Lekár vyšetrí, vyhodnotí vzhľad pacienta, zhromaždí anamnézu, predpíše laboratórne testy. Najskôr sa vyžaduje vyšetrenie v röntgenovom laboratóriu. Tento postup sa vykonáva pomocou špeciálnej kvapaliny s báriom. Liečivo sa vstrekne do dutiny vrecka, v dôsledku čoho röntgenové žiarenie ukáže veľkosť, tvar a miesto, kde sa nachádza divertikulum. Röntgenový obraz sa vyznačuje informatívnosťou, ale nestačí.

CT sken sa považuje za najlepšiu diagnostickú metódu pre divertikulózu. Odráža charakteristiky výrastku a existujúce komplikácie - zápal, opuch, krvácanie, vredy. Endoskopické vyšetrenie sa zriedka odporúča kvôli riziku poškodenia stien divertikula. Video ezofagoskopia sa vykonáva mimoriadne starostlivo a čo najšetrnejšie, aby nedošlo k poraneniu sliznice a vylúčeniu perforácie. Je žiaduca ezofagomanometria - štúdia pohyblivosti pažeráka. Pacientom s kardiovaskulárnymi chorobami sú predpísané špecializované vyšetrenia - EKG, kardiologická konzultácia.

Taktika liečby závisí od štádia ochorenia, závažnosti príznakov. Stupeň rozvoja patológie sa hodnotí pomocou metód Lai, Morton alebo Van Overbeck.

Laiho metóda hodnotí polohu hrtanu k pažeráku. Čím väčší je posun, tým hlbšia je scéna.

Podľa Van Overbecka sa veľkosť divertikúl porovnáva s veľkosťou stavcov - menej ako 1 stavca, 1 až 3 stavce a viac ako 3 stavce.

Použitím Mortonovej metódy sa merajú veľkosť a poloha vrecka. V počiatočnom štádiu je formácia menšia ako 2 cm, to znamená, že na stene hrtanu je výčnelok. Druhá etapa - prietrž dosahuje 2 až 4 cm a pripomína prehĺbenie. V poslednom stupni je výstupok roztiahnutý na dĺžku 4 cm.

Konzervatívne zaobchádzanie

Taktika konzervatívnej liečby sa používa vtedy, keď veľkosť divertikulárnej prietrže nepresahuje 2 cm a pacient sa trochu obáva. Stáva sa, že príznaky úplne chýbajú a divertikulóza je detekovaná náhodne pri diagnostike iných chorôb.

Pacientovi sa odporúča zmena stravovacích návykov, šetrná strava, kloktanie a pravidelné monitorovanie gastroenterológom.

Menu zostavené dietológom by malo obsahovať teplé mäkké jedlo, ktoré nedráždi tráviaci trakt a jemnú sliznicu. Výber stravy by sa mal liečiť opatrne. Jesť sa vykonáva frakčne, v malých dávkach 6-krát denne. Po jedle vypite 200 ml čistej vody a divertikulárne vrecko umyte zmenou polohy tela..

V prípade menších príznakov a rozvinutého zápalu sa predpisujú antibiotiká..

Ak sú steny pažeráka veľmi vzdialené, divertikulum hltanu a pažeráka pripomína veľkú kapsu a príznaky ohrozujú život pacienta, chirurgickému zákroku sa nedá vyhnúť. Žiadna z lekárskych alebo fyzioterapeutických metód nemôže vložiť rozšírené tkanivá na svoje miesto..

Divertikulitída vyžaduje liečbu v ktorejkoľvek fáze, pretože aj najmenší výčnelok steny pažeráka bez liečby sa časom natiahne a dostane sa do štvrtého, najťažšieho štádia.

Chirurgické ošetrenie

V lekárskej praxi sa používa niekoľko metód chirurgickej liečby pažerákovej divertikly.

Pri prvých príznakoch rozvoja divertikulózy sa používajú jemné, minimálne invazívne metódy liečby. Včasná diagnostika v kombinácii s pokročilými liečebnými metódami poskytuje vynikajúci výsledok. Pri závažných príznakoch, komplikáciách a veľkom divertikule sa stále používa radikálna metóda - chirurgické odstránenie zmenených tkanív.

Klasickou metódou je divertiklektómia. Podstatou operácie je úplné odstránenie natiahnutej časti pažeráka so zošívaním zvyšných stien. Cervikálny prístup. Rez sa vykonáva na prednej časti krku. Najskôr sa rozrežú svaly, cievy a štítna žľaza sa odtlačia späť a zafixujú sa. Krk divertikla je izolovaný a prešitý špeciálnym prístrojom. Potom sa odreže napnuté tkanivo..

Na moderných klinikách sa všetky chirurgické výkony na odstránenie divertikúl vykonávajú pod kontrolou endoskopov, čo znižuje riziko komplikácií a čas pacienta v anestézii. Aby sa minimalizovalo riziko opätovného vzniku divertikúl, vykonáva sa extramukózna ezofagomyotómia. V dôsledku toho sa odstráni nadmerný tlak na steny orgánu. Ezofagomyotómia je čiastočná pitva svalov pažeráka bez poškodenia sliznice, ktorá zabraňuje recidíve..

Na veľkých klinikách sa používa endoskopická metóda vykonávania operácií pomocou mikro-rezov. Táto metóda minimalizuje komplikácie a niekoľkokrát skracuje trvanie pooperačného obdobia. Bohužiaľ, v posledných štádiách choroby s komplikáciami je to nemožné. V závažných prípadoch sa stále vykonáva chirurgické odstránenie divertikúl úplným rezom. Operácia je úspešná v 97% prípadov.

V dvadsiatom storočí sa uskutočňovali operácie so zachovaním natiahnutej časti hltanu - invaginácia a divertiklopexia. Podstatou týchto operácií je, že divertikulárny vak nie je vyrezaný, ale je prišitý k okolitým tkanivám v takej polohe, aby jedlo nevniklo do svojej dutiny. V súčasnej dobe takéto operácie upadli do pozadia kvôli nepreukázanej účinnosti, vykonáva ich vzácny chirurg..

Po operácii nemôžu 2 dni jesť. Niektoré kliniky praktizujú kŕmenie sondou tekutým jedlom. Pitie je povolené po 4 hodinách. Pobyt v nemocnici - od 3 do 6 dní. Bandáž sa bude musieť nosiť 14 dní..

Prognóza divertikulózy Zenkera

Štatistika ukazuje potrebu chirurgickej liečby. Bez adekvátnej liečby bol smrteľný výsledok zaznamenaný v 23% prípadov. Z veľkej časti je to výsledok komplikácií. Recidícia divertiklov Zenker po kvalitnej operácii nepresahuje 2%. To znamená, že takmer všetci pacienti, ktorí podstúpili operáciu na odstránenie divertikla, sa vrátili do plného života. Každý prípad divízie Zenker je individuálny a vyžaduje konzultáciu s odborníkmi..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pozrime sa, ako by sa mala organizovať správna strava pre tých, ktorí trpia divertiklom. Zistíme, čo musíte jesť v prípade divertikulózy, t. akútny zápal divertikla a ktorým produktom by sa malo v prípade divertikulózy vyhnúť, aby sa zabránilo akútnemu záchvatu.
Toto ochorenie narušuje tráviaci systém sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Z akých dôvodov sa vyvíja žalúdočná prietrž, aké sú príznaky problémov so signálom?
#! NevrologNA4ALO! #
Osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice je najbežnejšou formou choroby so závažnými symptómami a jej 3. stupeň je ťažké liečiť..