loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je spondylartróza

Spondylartróza chrbtice je degeneratívne-dystrofické ochorenie, pri ktorom sú ovplyvnené štruktúry fazetového kĺbu chrbtice. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov starších ako štyridsať rokov a postihuje niekoľko stavcov súčasne. Ochorenie postihuje krčnú a bedrovú chrbticu. Krčná oblasť je najmobilnejšia, ale lumbosakrálna je najväčšou záťažou - všetky tieto faktory spôsobujú rozvoj artrózy, čo zasa prispieva k rozvoju spondylartrózy..

Spondylartróza má charakteristickú symptomatológiu - bolesť v chrbte vo vzpriamenej polohe, čo veľmi znepokojuje pacientov. Spravidla už nie je ľahké vyrovnať sa s touto chorobou, pretože patológia je dlhodobo asymptomatická..

Toto ochorenie sa zriedka vníma ako nezávislá patológia, zvyčajne majú pacienti osteochondrózu, spondylózu a spondylartrózu. Spondylóza a spondylartróza sú takmer rovnaké. Spondylóza je počiatočný proces spondylartrózy, pri ktorej sa opotrebujú anatomické prvky chrbtice a spondylartróza je ďalším štádiom patológie, v ktorej začínajú nezvratné zmeny..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja deformujúcej sa spondylartrózy sú degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanive chrupavky. Z tohto dôvodu sa štruktúra chrupavky sama mení, stáva sa menej elastickou a prakticky prestane plniť svoju funkciu. Chrupavkové tkanivo sa zdrsňuje a je skôr ako kosť. Po prechode do akútneho štádia môže byť patológia dosť agresívna, pretože spolu s kĺbmi faziet je ovplyvnené aj kostné tkanivo v ich blízkosti..

Hlavné príčiny spondylartrózy možno identifikovať takto:

 • poranenie chrbtice (obvykle traumatické subluxovanie fazetových kĺbov, stresové zlomeniny, preklz stavcov);
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • chronické degeneratívne procesy v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • profesionálne športy spojené so zvýšeným stresom v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • nestabilita stavcov (obvykle diagnostikovaná medzi 3 až 4 až 5 stavcami bedrovej oblasti);
 • nadváha.

Napriek tomu, že u starších pacientov sa predtým diagnostikovala spondylartróza a mladí ľudia prakticky nevedeli, o čo ide, teraz sa mladí ľudia oveľa častejšie stretávajú s chorobami miechy. Spondylartróza oblúkových kĺbov nie je výnimkou. Zvyčajne to nie je spojené s opotrebovaním stavcov, ale s:

 • vrodené anomálie v štruktúre stavcov, napríklad prítomnosť prechodných stavcov v lumbosakrálnej oblasti;
 • lumbarizácia - prítomnosť ďalšieho stavca (šiesteho) v bedrovej oblasti alebo fúzia s krížovou sieťou piateho bedrového stavca;
 • porušenie kĺbového tropismu - umiestnenie kĺbových prvkov v rôznych rovinách (považované za variant normy, ale stáva sa príčinou rozvoja spondylartrózy);
 • lineárne usporiadanie fazetových kĺbov.

príznaky

Príznaky choroby u pacientov závisia od toho, na ktorom oddelení sa patológia objavila. Typicky sa pacienti sťažujú na bolesť v chrbte, ktorá sa prejavuje najviac pri pohybe, ohýbaní alebo otáčaní. Bolestivosť v pokoji je znížená.

Povaha nepohodlných pocitov môže byť konštantná a boľavá, ale niekedy sú bolesti výrazné, akútnej povahy a sú rozptýlené so stretnutými bedrami. Ovplyvňuje vzhľad bolesti a počasia. Pacienti hlásia zvýšené príznaky vo vlhkom počasí s prudkou zmenou tepla.

Zvyčajne sú pocity zosilnené otočením hlavy alebo naklonením. Ak sedíte dlhú dobu v jednej polohe alebo prudko otočíte hlavu, bolesti sa zintenzívnia a vystrelí ich charakter, ale cítite aj silný pocit pálenia. Stuhnutý krk sa objavuje aj ráno, ale zvyčajne zmizne asi po pol hodine a pacienti tento nepohodlie pripisujú nepríjemnej polohe spánku..

S progresiou patológie a zvýšenými príznakmi osteochondrózy, ak pacient túto chorobu nelieči, príznaky sa zvyšujú. Prejavy bolesti sú také rozmanité, že zmiasť pacientov. Objaví sa a zmizne nepohodlie. Bolesť sa začína cítiť v ramene a hornej časti chrbta.

Objaví sa závraty, migrény, pocit ťažkosti v hlave a hmla vedomia. Parestézia a narušená citlivosť sú možné. Ak sú postihnuté prvé a druhé stavce krčnej chrbtice, môžete k symptómom pridať problémy s rovnováhou, slabé reflexy, neuritídu..

Príznaky spondylartrózy sa zvyčajne vyskytujú v cervikálnej a bedrovej oblasti..

Hrudná spondylitída je zriedkavá. Príznaky tu začínajú objavením sa mierneho nepohodlia, ktoré sa objavuje najskôr z času na čas, ale potom sa vyvinie do stáleho pocitu bolesti. Mobilita je obmedzená, ráno je mimoriadne ťažké sa dostať do formy a ostrým pohybom môžete počuť charakteristické chrumkavé zvuky. Hrudné svaly môžu čiastočne atrofovať.

Patológia v bedrovej oblasti dáva takmer najbolestivejšie pocity. Bolesť je lokalizovaná v zadku, šíri sa do spodnej časti chrbta a ovplyvňuje dokonca aj boky. V dopoludňajších hodinách - charakteristická tuhosť a dokonca aj chôdza je rozbitá a držanie tela sa skrýva. Známky spondylartrózy v bedrovej oblasti dávajú najrozmanitejšiu symptomatológiu. Bolesť možno rozdeliť na kompresnú a reflexnú bolesť.

Charakteristickým prejavom choroby je syndróm laterálnej stenózy v bedrovej oblasti. Dôvodom tejto odchýlky je podľa lekárov segmentová rotácia, ku ktorej dochádza pri chôdzi. To ďalej vyvoláva stenózu medzistavcového kanála a zvyšuje žilové plnenie. Tento syndróm je zvyčajne diagnostikovaný u pacientov starších ako 60 rokov..

Pacienti opisujú svoje pocity ako znecitlivenie končatín, silnú prepichovaciu bolesť v chrbtici, ako aj slabosť nôh, pocit bavlnenej chuti ako pri prechladnutí. Na jednej strane chrbta a na oboch stranách sú pocity. Jeho vzhľad je niekedy spojený výlučne s predĺženým pobytom na nohách. Ak pacient zaujme pohodlnú vodorovnú polohu, nepohodlie zmizne.

diagnostika

Diagnóza choroby je rozsiahla, pretože je dôležité rozlišovať patológiu od iných degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice..

V počiatočnej fáze lekár zhromažďuje sťažnosti pacientov. Pacienti naznačujú bolesť chrbta, hlavne pri pohybe, svalovú slabosť a ďalšie charakteristické príznaky. História ukazuje čas nástupu bolesti, s čím je spojená a ako choroba progreduje (obdobia recidívy a remisie, iba mierna bolesť chronickej povahy atď.).

Pri všeobecnom vyšetrení pacienta ošetrujúcim lekárom je stanovená pohyblivosť chrbtice na všetkých oddeleniach, skúma a cíti oddelenie, ktoré spôsobuje sťažnosť pacienta. Všetky údaje sa zaznamenávajú v anamnéze, po ktorej bude mať pacient sériu inštrumentálnych štúdií, a to:

 • rádiografia - obrázok umožňuje vidieť traumatické poškodenie chrbtice. Pre väčší obsah informácií sa vykonáva v dvoch projekciách;
 • magnetická rezonancia je najpresnejším spôsobom stanovenia prítomnosti patológie. Pomocou MR je možné vidieť poškodenie chrupavkových štruktúr, prítomnosť osteofytov, zmenu veľkosti faziet, svalové napätie, hruškovitý kĺb fazety, zmeny synoviálnych tkanív;
 • počítačová tomografia je citlivejšia ako röntgenová diagnostika, čo vám umožňuje vykonať diagnostiku už v počiatočnej fáze patologických zmien;
 • rádioizotopové skenovanie - umožňuje identifikovať zápalový proces;
 • ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev - umožňuje vyhodnotiť prísun krvi do ciev krčnej zóny a mozgovej panvy, ak existuje podozrenie na kompresiu.

Podľa indikácií sa denzitometria, myelografia vykonáva, ak je to potrebné, zobrazuje sa elektrokardiografia, echokardiografia a ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu určiť diagnózu a určiť objem sprievodných lézií..

liečba

Výber metód na liečenie spondylartrózy chrbtice do značnej miery závisí od štádia patológie. V počiatočnej fáze vývoja ochorenia sa môžu použiť konzervatívne metódy a fyzioterapia. Terapia ľudovými liekmi nemá dostatočný účinok, preto je lepšie ju nepoužiť, aby sa terapia neodďaľovala. Liečba pokročilej spondylartrózy nie je úplná bez jedného z chirurgických spôsobov liečby.

konzervatívny

Liečba tohto ochorenia u mnohých pacientov v počiatočnom štádiu spočíva v zmiernení bolesti a korigovaní metabolizmu. Na silnú bolesť sa pacientom odporúčajú glukokortikosteroidy - liek Diprospan, ktorý pozostáva z betametazón dipropionátu a betametazónsulfátu sodného. Droga sa dokonale rozpúšťa vo vode a prináša rýchly účinok v prípade silnej bolesti a súčasne, hoci sa absorpcia začína rýchlo, dávkuje sa, čo zaisťuje trvanie pozitívnych zmien..

U niektorých pacientov sa dobrý účinok dosiahne iba liečbou Diprospanom s liekmi proti bolesti, napríklad lidokaínom. Droga Diprospan má pozitívny účinok, hlavne kvôli inhibícii produkcie prostaglandínov a interleukínov.

Injekcie Diprospan zmierňujú bolesť dobre a na začiatku môžu pomôcť.

Dobré pôsobenie sa dá dosiahnuť aj použitím lokálnej anestézie na pozadí stenózy. Táto metóda sa používa pomerne často, pretože umožňuje dosiahnuť vynikajúci účinok a oneskoruje alebo dokonca úplne ruší chirurgický zákrok.

Ak injekcia nie je z akéhokoľvek dôvodu možná, vyberie sa najúčinnejšie nesteroidné protizápalové liečivo. Liekom voľby sú látky blokujúce cyklooxygenázu-2.

Vynikajúci účinok sa dá dosiahnuť použitím arkoxie založenej na etorikoxibe. Stačí, keď pacienti užijú jednu tabletu denne, pretože terapeutický účinok trvá asi 22 hodín a najvyššia koncentrácia lieku, ktorá zmierňuje bolesť, sa objaví v krvi do jednej hodiny po užití lieku..

Okrem toho etorikoxib vyvoláva negatívny účinok na žalúdočnú sliznicu o polovicu menej, čo umožňuje jeho predpísanie širším skupinám pacientov. Priemerná doba liečby je od 10 do 14 dní. Je vhodné brať liek súčasne. Súčasne je predpísaná liečba chondroprotektormi, musia sa však užívať dlho.

Lekári berú na vedomie potrebu vykonať počas remisie špeciálnu gymnastiku zameranú na posilnenie chrbtových svalov, najmä bedrových a hrudných oblastí. Na tento účel sa používajú fyzioterapia (kinezioterapia, masáž, reflexológia) a fyzioterapeutické cvičenia. Aktívna fyzická aktivita pomôže nielen posilniť svalový korzet, ale tiež eliminuje zvyškovú bolesť.

Odporúča sa plávať, pretože tento druh aktivity znižuje zaťaženie chrbtice a posilňuje svalový korzet. Keď ovládate túto techniku, môžete pridávať nové cvičenia vo vode aj na súši. Po prvé, gymnastika sa vykonáva pod vedením lekára, a po chvíli si môžete robiť cvičenia sami.

prompt

Ak konzervatívna terapia nemá pozitívny účinok, má medicína rôzne chirurgické techniky. Spravidla sa používajú pri liečbe zanedbávaných

 • spondylarthrosis. Na liečbu def. spondylartróza, používajú sa metódy punkčnej terapie:
 • rádiofrekvenčná denervácia kĺbov - postup sa vykonáva vystavením elektródy s neizolovaným koncom a vysokofrekvenčným prúdom, ktorý zahrieva tkanivá a nakoniec zráža Lyushkov nerv a jeho vetvy. Expozičný čas na ukončenie nervov je jedna minúta, teplota je 90 stupňov. Pri vykonávaní postupu je možné ovplyvniť rôzne zóny a eliminovať multisegmentálny typ spinálnych lézií. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii;
 • chemická denervácia - technika je podobná tej predchádzajúcej, pacienti sú tiež prepichnutí a do miesta nervových zakončení sa vstrekne až 0,5 ml chemicky aktívnej látky, ktorá môže mať deštruktívny účinok na nervy. Aby sa zabezpečil trvalý účinok, je potrebné podať chemikáliu 3-4 krát alebo dovtedy, kým posledná punkcia nebude úplne bezbolestná. To znamená, že došlo k zničeniu.

Po liečbe vpichom sa pacient môže pohybovať o hodinu neskôr, ak neexistujú komplikácie. Počas týždňa sa odporúča ochranný režim: zdvíhanie záťaže, ostré zákruty a zákruty a spánok v nepohodlnej polohe sú zakázané. Pri prepichnutí krku alebo dolnej časti chrbta ho lekár môže pripevniť špeciálnym golierom. Obvykle sa punkcia vykonáva bez komplikácií, ale niekedy môžu pacienti po zákroku pozorovať negatívne reakcie, konkrétne:

 • infekcia, hnisanie rany;
 • Alergická reakcia;
 • trauma na nervy a krvné cievy miechy.

Okrem punkčnej terapie sa vykonávajú aj mikrochirurgické zákroky. Kožný rez v projekcii do miesta poškodenia je malý - iba 3 až 5 cm. Rez sa uskutočňuje vo vrstvách kože, podkožnom tkanive a aponeuróze, po ktorej sa odrezajú hlboko ležiace paravertebrálne svaly a odkryje sa intralaminárne okno..

Operácia je radikálna metóda liečby, intervencie sa vykonávajú iba pri absencii účinku konzervatívnej terapie.

Chirurgia sa vykonáva pod mikroskopom pre väčšiu presnosť. Počas procedúry sa oddelí žltý väz a nervové korene sa odklonia na stranu. Priebeh operácie ďalej závisí od videného obrázka, najčastejšie sú lekári uvedení na odstránenie herniového výčnelku. Po operácii je potrebné zostať v pokoji päť hodín, ale potom sa už môžete pohnúť a ak neexistujú žiadne komplikácie, pacient je prepustený na tretí deň. V budúcnosti je potrebné pozorovať neurológa.

Ďalším možným zásahom je interbody fusion. Počas operácie lekári poskytujú prístup na patologické miesto, eliminujú dekompresiu krvných ciev a nervových zakončení a potom tvoria lôžko pre budúce implantáty z porézneho titaničitého niklu. Vkladajú sa priamo do medzičlánku a potom sa rana zašíva..

Ochorenie tiež umožňuje zásahy stabilizujúce dekompresiu. Umožňujú vám dosiahnuť dva dôležité ciele naraz:

 • stabilizovať postihnutý segment chrbtice;
 • eliminovať kompresiu nervov a krvných ciev.

Eliminácia objemu miechového tkaniva je daná situáciou pacienta - je možné vykonať interlaminektómiu, fascektómiu a okrajovú resekciu procesov kĺbu. V každom prípade sa operácia vykonáva s maximálnym možným zachovaním tkanív. Termín hospitalizácie je o niečo viac ako jeden týždeň a po prepustení je potrebné sa zaregistrovať aj u neurológa.

Najdôležitejšie

Spondylartróza je lézia fazetových kĺbov chrbtice. Ochorenie je spojené s degeneratívnymi-dystrofickými procesmi vyskytujúcimi sa v chrupavke, v dôsledku čoho prestáva plniť svoju funkciu. Hlavným príznakom choroby je bolesť chrbta, ktorú pacienti obracajú na lekára.

V počiatočnom štádiu vývoja patológie je možné pomôcť s konzervatívnymi metódami liečby, ale v pokročilých prípadoch pacienti potrebujú chirurgický zákrok. Používa sa niekoľko chirurgických techník, z ktorých každá poskytuje pacientom so spondylartrózou povzbudzujúcu prognózu..

Čo je spondylartróza chrbtice a ako ju liečiť?

Pri spondylartróze chrbtice sú postihnuté medzistavcové kĺby. Spondylartróza chrbtice je forma osteoartrózy, pri ktorej zápalový proces vedie k obmedzeniu pohyblivosti chrbtice. V kĺboch ​​dochádza k degeneratívnym zmenám v dôsledku prerušenia dodávky krvi do chrupavky. Patológia sa často vyvíja u starších ľudí, najmä žien.

Príčiny patológie

Príčiny rozvoja spondylartrózy sú spojené so zápalovým procesom, do ktorého sú zapojené všetky zložky kíbu: chrupavka, väzivo, subchondrálna kosť, periartikulárne svaly a kapsula. Medzistavcová spondylartróza sa vyvíja postupne. Po prvé, chrupavkové tkanivo kĺbových atrofií, v dôsledku čoho sa stratí elasticita chrupavky, začnú sa odhaľovať kĺbové povrchy kostí. Tento proces začína v centrálnej časti chrupavky prechodom na perifériu. Potom sa kĺbová kapsula zapáli a kostné tkanivo rastie pozdĺž okrajov kĺbového povrchu.

Obratle, ktoré sa snažia chrániť disky pred tlakom, akoby sa navzájom spájali kostnými procesmi - osteofytmi.

Spondylartróza sa vyskytuje v dôsledku rozvoja degeneratívnych-dystrofických zmien. Sú spôsobené vplyvom patologických faktorov aj fyziologických. Tieto zahŕňajú prirodzené procesy starnutia. Patologické faktory zahŕňajú:

 • Dedičná predispozícia;
 • Autoimunitné ochorenia;
 • Poruchy tvorby pohybového aparátu.

Riziko rozvoja spondylartrózy sa zvyšuje so zvýšenou záťažou chrbtice, zraneniami, nadváhou, zhoršeným držaním tela, plochými nohami, nestabilitou stavcov, osteochondrózou, operáciou chrbtice.

Pri plochých nohách je narušená chôdza a nerovnomerne sa rozdeľuje telesná hmotnosť, čo vedie k nesprávnemu zaťaženiu chrbtice. Sedavá práca a predĺžený pobyt tela v jednej polohe môžu tiež spôsobiť poruchy chrbtice. Patológia sa často vyvíja v dôsledku kyfózy alebo skoliózy, ktorá je spojená s nadmerným ohýbaním chrbtice do strany alebo dopredu..

Zranenia, ktoré zvyšujú riziko vzniku spondylartrózy, zahŕňajú kompresné zlomeniny chrbtice. Vedú k zmene anatomicky zabudovaného pomeru veľkosti a vzdialenosti medzi stavcami. Športovanie, niektoré jeho typy, napríklad vzpieranie, s nedostatočne vyvinutým a slabým korzetom svalov, môže vyvolať rozvoj spondylartrózy..

príznaky

Klinické príznaky spondylartrózy v chrbtici sú charakterizované prejavmi, ako sú bolesť a ranná stuhnutosť. Pocity bolesti sa objavujú, keď sa mení držanie tela a pri pohybe, v pokoji.

Tuhosť po rannom prebudení nastáva s progresiou ochorenia, trvá 30-60 minút.

Vo svojom vývoji spondylartróza prechádza 4 etapami:

 1. Spondylartróza je asymptomatická, iba občas môžu byť v chrbte nepríjemné pocity.
 2. Pocity bolesti sa stávajú zreteľnejšie a častejšie sa prejavujú po nočnom spánku alebo zmene polohy tela. Pacient sa cíti stuhnutý v mieste chrbtice, kde je lokalizovaná porucha.
 3. Spondylartróza sa vyznačuje komplikáciami. V medzistavcových kĺboch ​​dochádza k nadmernému rastu kostného tkaniva a zvieraniu nervových koreňov. V dôsledku patologických procesov dochádza k zúženiu miechového kanála..
 4. Dochádza k ankylozácii postihnutého kĺbu chrbtice, t.j. je imobilizovaný v dôsledku fúzie. Pacient pociťuje silnú bolesť, fungovanie končatín a vnútorných orgánov nachádzajúcich sa blízko chrbtice je narušené.

Hlavným nebezpečenstvom spondylartrózy chrbtice je rozvoj ischemickej mozgovej príhody v dôsledku poškodenia krčnej chrbtice a zhoršeného prísunu krvi do mozgu..

diagnostika

Diagnóza spondylartrózy sa vykonáva pomocou palpácie, röntgenového žiarenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie. Skúsený lekár bude schopný určiť príslušnú patológiu počas vyšetrenia a podľa sťažností pacienta. Na röntgenových lúčoch, ktoré by sa mali robiť v 2 projekciách, nájdete kĺbové zmeny charakteristické pre túto chorobu. Môže to byť najmä zúženie kĺbovej medzery alebo jej neprítomnosti, zhutnenie kostí a chrupavky, ako aj subchondrálna skleróza..

Tomografia, počítačová aj magnetická rezonancia, umožňuje identifikovať abnormality v kosti a chrupavke chrbtice v ranom štádiu vývoja patológie. Používa sa tiež rádioizotopové vyšetrenie chrbtice, ktoré vám umožňuje určiť prítomnosť zápalového procesu v kĺboch ​​chrbtice..

Liečebné metódy

Hlavná liečba spondylartrózy chrbtice sa vykonáva v troch smeroch: lieková terapia, fyzioterapia a cvičenie. Chirurgické liečebné metódy sa používajú zriedkavo, iba v závažných prípadoch, pri absencii účinnosti konzervatívnej liečby. Keďže choroba má progresívny charakter, nebude fungovať rýchlo a ľahko. Hlavným terapeutickým cieľom je preto spomaliť a postupne zastaviť vývoj choroby.

Bolesť môžete zmierniť nasledujúcimi typmi liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky;
 • Analgetiká a iné lieky proti bolesti;
 • Kortikosteroidné hormóny.

Pretože je choroba spojená s deštrukciou chrupavkového tkaniva kíbu, liečenie sa nezaobíde bez použitia chondroprotektorov. Je potrebné si ich vziať pomerne dlho, účinok sa prejaví do 2 mesiacov.

Fyzioterapeutické metódy sa predpisujú iba v remisii a zahŕňajú:

 • Ultrafonoforéza, ktorá pomáha znižovať príznaky a obnoviť funkčnosť kĺbov pomocou ultrazvuku;
 • Masáž, ktorá pomôže odstrániť vznikajúce obmedzenie pohybu stavcov;
 • Elektroforéza, pomocou ktorej môžete dosiahnuť odstránenie zápalu;
 • Elektrická stimulácia, ktorá zlepšuje vystavenie elektrickým impulzom v tkanivách;
 • Diadynamická terapia, ktorá pomáha zmierniť opuchy a stimuluje procesy bunkovej výživy.

Pomocou fyzioterapeutických cvičení sa posilňujú a napínajú svaly hlbokého chrbta, ktoré podporujú chrbticu. Prednosť by sa mala venovať cvičeniam, ktoré sa vykonávajú v sede alebo v ľahu a ktoré sú zamerané na posilnenie chrbtových svalov. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť nosenie špeciálnych ortopedických korzetov, ktoré významne pomôžu zmierniť bolesť spôsobenú fixáciou chrbtice..

U pacientov, ktorí trpia príslušnou patológiou, sa odporúča znížiť telesnú hmotnosť, ak významne prekračuje normu. Je potrebné mať na pamäti, že všetky lekárske metódy spojené s liečbou spondylartrózy by sa mali vykonávať prísne pod dohľadom ošetrujúceho lekára..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Spondylartróza v lumbosakrálnej oblasti

Osobitnou formou spondylartrózy chrbtice s osteoartrózou je chronické degeneratívne-dystrofické ochorenie, ktoré pri neprítomnosti komplexnej liečby postupuje stále a môže mať za následok vážne následky v priebehu času. Najčastejšie je diagnostikovaná spondylartróza bedrovej chrbtice, vrátane lumbosakrálnej. Mimoriadne zriedkavo pozorovaná mierna spondylartróza v oblasti hrudníka 2 stupne, pretože toto oddelenie je dosť obmedzené v mobilite a nezaťažuje veľké zaťaženie..

Pre túto chorobu je typické ničenie chrupavkového tkaniva fazety a medzistavcových kĺbov, následne sa patologické procesy podieľajú na spojivovom tkanive a kostných štruktúrach chrbtice. Nedostatok náležitej pozornosti preto vedie spočiatku k zníženiu pracovnej kapacity av pokročilých prípadoch k invalidite. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom čo najskôr, ak sa prejavia príznaky spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice.

Špecialisti „SL Clinic“ sú schopní poskytnúť komplexnú konzultáciu o chorobe a zvoliť optimálnu taktiku liečby. Máme srdečnú atmosféru, slušný personál a pohodlné podmienky na absolvovanie diagnostických a lekárskych postupov..

Dôvody rozvoja

Ochorenie patrí medzi vekovo závislé a diagnostikuje sa u 90% ľudí starších ako 65 rokov. V poslednej dobe však došlo k tendencii jej „omladenia“, pretože u ľudí starších ako 30 rokov sa často vyskytuje deformujúca spondylartróza bedrovej oblasti a vyčnievanie medzistavcových platničiek..

Dôvodom je zrýchlenie priebehu prírodných degeneratívnych zmien v chrupavkovom tkanive. Od 25 rokov sa percento vlhkosti v ňom znižuje, pretože chrupavka sa postupne stáva menej elastickou a silnou a tvoria ložiská sklerózy. Rovnako dôležitý je pokles pohybovej aktivity, ktorý má za následok rozvoj preťaženia a výživy kĺbov.

Preto sa v mladom veku objavujú predpoklady na rozvoj patológie. Výrazne zvýšiť pravdepodobnosť:

 • osteochondrosis;
 • poranenia miechy, najmä subluxácia kĺbov;
 • abnormálna štruktúra chrbtice vrátane sakralizácie, lumbarizácie, asymetrického usporiadania klenutých kĺbov a nezatvorenia stavcových oblúkov;
 • silná obezita;
 • autoimunitné ochorenia;
 • dedičná predispozícia.

Obzvlášť veľká je úloha pri rozvoji spondylartrózy chrbtice. Pre neho je typické, že znižuje výšku medzistavcových platničiek, čo vedie k prudkému zvýšeniu zaťaženia fazetových kĺbov ak zrýchleniu ich opotrebenia. To vyvoláva mechanické stlačenie stavcov a ich „sploštenie“, čo vedie k trofickým poruchám a tvorbe okrajov kostí na ich okrajoch. Výsledkom je, že u lézií napríklad stavcov L5 - S1 je už diagnostikovaná spondylóza a spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice..

Tieto procesy sú sprevádzané prejavmi príznakov nestability kĺbov počas zatáčok a sklonov a obmedzením amplitúdy pohybov. Deformácia periartikulárnych vakov vyvoláva známky reaktívneho zápalu, ktorý spôsobuje silnú bolesť. Často dosahujú taký stupeň, že pripravujú osobu o pracovnú kapacitu.

Druhy a stupne spondylartrózy

V závislosti od charakteristík priebehu choroby sa rozlišuje niekoľko typov, ale častejšie sa zisťuje:

 • deformujúca spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice - je sprevádzaná deformáciou stavcov osteofytmi;
 • degeneratívna spondylartróza - typicky deštrukcia povrchov kĺbov na križovatke postihnutého stavca s rebrami a jeho medzistavcové platničky;
 • polysegmentovaný - diagnostikovaný, keď patologický proces pokrýva 2 alebo viac oddelení.

Pri vývoji choroby sa rozlišujú 4 štádiá. Počiatočná spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice nie je sprevádzaná zmenami v pohody pacienta, ale už v druhej fáze sa vyskytuje bolesť, zvyšuje sa únava. Je to kvôli nástupu deštrukcie kĺbov a výskytu nerovnomerného zaťaženia svalov. V dôsledku toho môžu byť nervy a krvné cievy zaseknuté, čo ďalej zhoršuje situáciu, pretože proces tvorby kolagénu sa zastaví a elasticita chrupavky sa postupne znižuje..

V 3. fáze sa v chrupavkovom tkanive tvoria trhliny a spájajú sa zápalové procesy. To vedie k tvorbe osteofytov malých rozmerov a k narušeniu väzivového aparátu.

Štvrtá etapa sa považuje za najťažšiu, pri ktorej v dôsledku silných degeneratívnych zmien a fúzie stavcov medzi sebou je inervácia prerušená a motorické funkcie sú deaktivované, čo je nezvratný proces. Ak choroba pokrývala niekoľko segmentov naraz, napríklad bola diagnostikovaná spondylartróza L4 - S1, je možné vyvinúť syndróm ťažkej bolesti..

Preto je mimoriadne dôležité diagnostikovať patológiu čo najskôr, zatiaľ čo šance na zotavenie sú stále vysoké. Rané odvolanie na kliniku SL vám pomôže pochopiť v čo najkratšom čase to, čo spôsobilo zhoršenie vášho stavu, a získať pomoc vysokokvalifikovaných odborníkov..

Klinický obraz

Pretože fazetové kĺby sú dobre inervovanými formáciami, najvýraznejším príznakom choroby je bolesť. Inak symptomatológia ochorenia závisí od stupňa spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice. Je pre neho charakteristická:

 • nepohodlie pri dlhšom cvičení, dlhom sedení alebo chôdzi;
 • ostré bolesti pri zatáčaní, ohýbaní, zmene polohy tela;
 • zhoršené držanie tela a chôdza;
 • svalová slabosť a ranná stuhnutosť pohybov;
 • nepohodlie až silná bolesť chrbta počas pohybov, zmena polohy tela a prechod v pokoji;
 • zadná kríza.

Povaha prejavov choroby tiež závisí od lokalizácie postihnutého disku. Preto sa spondylartróza L5 - S1 a spondylartróza L3 - L4, najmä ak sú do patologického procesu zapojené nervy, môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. V prvom prípade prevládne diskomfort v dolných končatinách, chodidlách, panve av druhom prípade budú pravdepodobne postihnuté funkcie pohlavných orgánov a močových orgánov..

V niektorých prípadoch je diagnostikovaná rozsiahla lézia chrbtice, napríklad spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice L3 - S1. Prejavuje sa to kombináciou symptómov, a preto predstavuje určité ťažkosti pri predbežnej diagnostike. V takýchto situáciách si pacienti sťažujú na bolesti chrbta, ktoré sa zhoršujú ohýbaním, ohýbaním, fyzickou prácou, nepohodliami v nohách a narušením panvových orgánov..

Diagnostické metódy

Spondylóza, osteochondróza a spondylartróza lumbosakrálnej chrbtice spolu úzko súvisia a majú podobné príznaky a často sa pozorujú súčasne. Na rozlíšenie diagnózy a presné zistenie príčin nepohodlia sa vyžaduje komplexné vyšetrenie vrátane:

 • UAC a OAM;
 • ultrazvuk
 • Röntgenové vyšetrenie;
 • MRI
 • CT
 • rádioizotopové skenovanie.

V kontroverzných prípadoch sa odporúča diagnostická blokáda. To znamená zavedenie anestetika priamo do dutiny postihnutého kĺbu. Ak zároveň dôjde k zníženiu závažnosti bolesti, môžeme s istotou hovoriť o prítomnosti zápalového procesu..

Liečba spondylartrózy chrbtice

Liečba spondylartrózy, osteochondrózy, spondylózy krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice je úlohou stavovcov. V závislosti od závažnosti ochorenia, jeho umiestnenia a stupňa deštrukcie kostných štruktúr môžu byť pacienti liečení komplexnou konzervatívnou terapiou alebo chirurgickým zákrokom..

Konzervatívna liečba eliminuje zápalový proces a pomáha obnoviť poškodené tkanivo. Ale ani dokonale vybraná terapia, vrátane užívania liekov, fyzioterapie a záťažovej terapie, nemôže viesť k úplnému uzdraveniu. Vo svojej moci len spomaliť proces deštrukcie kĺbu a zlepšiť stav pacienta.

Operácia je predpísaná, ak sú všetky pokusy liečiť spondylartrózu pomocou injekcií, fyzioterapie a iných metód neúčinné..

Liečba spondylartrózy liečivami

Pacientom sa predpisuje komplex liekov, ktoré spoločne riešia problém bolesti, svalových kŕčov a prispievajú k obnove chrupavky. Zoznam liekov vyberie jednotlivo stavovec a môže obsahovať:

 • NSA;
 • spazmolytiká;
 • kortikosteroidy;
 • svalové relaxanciá;
 • Preparáty pre křupavku;
 • Vitamíny B atď..

Pretože je potrebný čas na začatie prejavu účinku chondroprotektorov, prvé hodnotenie podanej liečby sa uskutoční až po 2 až 8 týždňoch. V prípadoch, keď perorálne podávanie liekov proti bolesti nemá výrazný účinok, sú indikované terapeutické blokády. Injekcie pri liečbe spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice sa uskutočňujú so zmesou glukokortikoidov a analgetík. Rýchlo odstraňujú bolesť, ale nemajú terapeutický účinok na kĺb.

Fyzioterapia a cvičenie

Deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice, ktorá sa vyvíja na pozadí osteochondrózy, si nevyhnutne vyžaduje fyzioterapeutické ošetrenie. Povaha a počet postupov sa vyberajú individuálne. Zvyčajne pridelené:

 • laserová terapia;
 • fonoforézou;
 • elektroforéza;
 • magnetoterapia;
 • ultrazvuková terapia;
 • diadynamické prúdy.

Pri liečení choroby a eliminácii rizika jej relapsu má veľkú úlohu cvičebná terapia. Individuálne vybraný súbor špeciálnych cvičení pomáha obnoviť silu svalov zodpovedných za podporu chrbtice. Aby však fyzioterapeutické cvičenia priniesli viditeľné výsledky, je potrebné pravidelne vykonávať cvičenia odporúčané odborníkom. Každý pohyb by mal byť opatrný a hladký. Ak sa vyskytne bolesť, okamžite prestaňte cvičiť..

Pacienti sú povinní nosiť ortopedický korzet. Podporuje chrbticu, znižuje stres na poškodenom segmente a umožňuje uvoľnenie svalov..

Chirurgické metódy na liečenie spondylartrózy lumbosakrálnej chrbtice

Spondylartróza bedrovej chrbtice 2 alebo viac stupňov spojená s ťažkou bolesťou sa úspešne lieči pomocou deštrukcie nervov fazety pomocou moderných metód:

Najbežnejšia je rádiofrekvenčná ablácia. Metóda je založená na princípe termokoagulácie, pretože priechod vysokofrekvenčných prúdov biologickými tkanivami vedie k aktívnemu uvoľňovaniu tepelnej energie..

Táto mikrochirurgická operácia sa vykonáva pomocou špeciálnej elektródy, ktorá je pripojená k generátoru. Po označení sa do mäkkých tkanív pod trubicou zosilňovača obrazu vloží vodivá ihla, presne zostava z poškodeného kĺbu. Hneď ako dosiahne požadovanú plochu, zavedie sa do nej elektróda. Po zapnutí prístroja sa nervová zakončujúca bolesť rýchlo zahreje na 80 ° C počas 1,5 minúty.

Výsledkom je, že nerv koaguluje, čo zvyčajne okamžite vedie k odstráneniu nepohodlia. Menej často sa pozitívne zmeny postupne zvyšujú v priebehu 6 - 8 týždňov. Moderné inštalácie nainštalované v „SL Clinic“ vám umožňujú dosiahnuť prísne regulované zahrievanie tkanív, čo takmer úplne eliminuje riziko nežiaducich účinkov..

Ale rádiofrekvenčná ablácia má výrazný účinok pod podmienkou, že sa vykonáva iba v prípadoch, keď blokáda lokálnymi anestetikami a steroidmi prináša výraznú úľavu. Celková doba trvania procedúry je až 30 minút. V takom prípade môžu pacienti opustiť kliniku takmer okamžite po jej dokončení. Až do konca rehabilitácie je im zakázané zdvíhať závažia, ohýbať sa a aktívne sa zapájať do športu.

V pokročilých prípadoch môže byť tiež potrebné vykonať:

 • Fasektómia - odstránenie fazetového kĺbu. Operácia je indikovaná, ak jej degeneratívne zmeny vyvolávajú kompresiu nervových zakončení.
 • Foraminotómia - rozšírenie veľkosti otvorov stavcov, v ktorých prechádzajú nervy. Je nevyhnutný na kompresiu rastu kostí nervových koreňov.
 • Laminektómia - resekcia časti stavca sa vykonáva v prípadoch, keď vytvára tlak na miechu..
 • Discectomy - odstránenie časti alebo všetkých medzistavcových platničiek.

Otvorené operácie sa vykonávajú hlavne zadným prístupom, aby sa znížilo riziko poranenia miechy..

Komplikácie spondylartrózy

Ak sa choroba nelieči, môže viesť k:

 • tvorba medzistavcových hernií, najmä spondylartrózy L4 - L5, často vedie k tvorbe herniálnej výčnelky v rovnakom segmente;
 • paralýza;
 • skolióza
 • trombóza;
 • invalidita.

Liečba spondylartrózy v "SL Clinic"

Aby spondylartróza nevyvolávala vznik nezvratných komplikácií, je potrebné ju diagnostikovať čo najskôr a prijať opatrenia na zastavenie procesu ničenia kĺbov. Špecialisti „SL Clinic“ to pomôžu v čo najkratšom čase..

Najlepšie vybavenie bolo nainštalované v stenách kliniky, pomocou ktorého môžeme rýchlo vykonať komplexné vyšetrenie pacienta a presne zistiť príčinu syndrómu bolesti. Chirurgovia našej kliniky to dokážu eliminovať tým najšetrnejším spôsobom. Vysoká profesionalita chirurgov umožňuje s najvyššou mierou úspešnosti vykonávať najzložitejšie operácie a dosiahnuť výrazné zlepšenie stavu pacientov. S našou pomocou sa stovky pacientov vrátili do plného života a navždy zabudli na stuhnutosť pohybov a nepohodlie v chrbte..

Neuvoľňujte starostlivosť o svoje zdravie až neskôr. Prihláste sa na konzultáciu na SL Clinic práve teraz.

Ako liečiť spondylartrózu lumbosakrálnej chrbtice

V gréčtine znamená spondylos stavce, artron znamená kĺb a prípona –óza označuje degeneratívne ochorenie spojené s bunkovou smrťou a deformáciou orgánov. Okrem spondylartrózy a artrózy medzistavcových kĺbov má choroba mnoho ďalších názvov: artróza fazetových kĺbov, fazetová artropatia, syndróm fazetovej bolesti, syndróm facetových kĺbov, artróza kĺbových kĺbov, osteoartróza chrbtice, spondylartrózový syndróm a ďalšie. Všetky znamenajú jednu vec: chronické poškodenie chrupavky na povrchu medzistavcových kĺbov, jej predčasné zrýchlené starnutie až do úplného zničenia, ako aj pridružené aseptické zápaly (bez účasti mikroorganizmov) a obmedzenie pohyblivosti miechy..

Spondylarthrosis - čo to je?

Pri odpovedi na túto otázku najprv zvažujeme ľudskú chrbticu z anatomického hľadiska. Každý vie, že pozostáva z 33-34 individuálnych stavcov, ale málokto sa čudoval, ako sa navzájom spájajú. Tento proces zahŕňa niekoľko samostatných subjektov. Tie obsahujú:

 • medzistavcové platničky - nielen upevňujú susedné stavce, ale pôsobia aj ako tlmič nárazov s vertikálnym zaťažením;
 • väzový aparát - väzivo doslova obklopuje chrbticu a vytvára akýsi kryt, ktorý ho chráni pred patologickou pohyblivosťou a bráni stavcom v relatívnom pohybe;
 • tonické svaly - spolu s väzmi zabezpečujú integritu chrbtice;
 • fazetové kĺby - stavce majú vďaka nim schopnosť pohybovať sa v určitej vzdialenosti od seba, to znamená, že vďaka medzistavcovým kĺbom sa chrbtica môže ohýbať vo všetkých smeroch, ale tiež obmedzuje amplitúdu týchto pohybov fyziologickými rámami.

Spondylartróza je chronické ochorenie týchto kĺbov. V tomto prípade dochádza k degeneratívnym zmenám na kĺbových povrchoch a ako choroba postupuje, všetky vyššie uvedené skupiny sú zapojené do patologického procesu..

Ľudové lieky

Okrem liečby drogami sa používajú ľudové liečivá. To znamená, že musíte pochopiť a nezabudnúť, že tradičná medicína nie je schopná eliminovať existujúci problém, len pomáha pri zmierňovaní príznakov, ktoré obťažujú ľudí spondylartrózou..

Ponúkame nasledujúce recepty:

 • Chrenový obklad. Aby ste to dosiahli, budete musieť nasekať chren, ktorý sa následne dusí vo vriacej vode, ale nevarí sa. Potom sa na plátno alebo plátno položí chren a aplikuje sa na boľavé miesto. Použitie tejto metódy na zmiernenie bolesti sa odporúča najviac na jeden mesiac;
 • Infúzia eukalyptu, ktorá sa používa na trenie boľavých miest. Na jej prípravu potrebujete 0,5 litra vodky a 100 g eukalyptu. Eukalyptus sa naleje vodkou a skladuje sa na tmavom mieste po dobu 1 týždňa. Potom je pripravený na použitie. Pred spaním sa odporúča prerušiť rušivé miesto kruhovými pohybmi;
 • Liečebná masť, pre ktorú je potrebné miešať v rovnakých pomeroch koriander, korene púpavy, brezy, mäta. Prijaté 3 polievkové lyžice zbierky sa musia naplniť 100 ml vriacej vody, variť 5 minút, potom sa nechajú 1 hodinu variť a preceňovať. Hotová infúzia by sa mala zmiešať s ohriatym maslom (100 g) a rastlinným olejom (75 g). Masť potom musíte ochladiť a potom ju uložiť do chladničky;
 • Protizápalová masť na báze gaštanu. Na jeho prípravu potrebujete 5 až 6 gaštanov a 1 šálku zeleniny alebo masla. Gaštany pomelíme na múku a pridáme do masla. Výsledná zmes sa musí rozmraziť v kúpeli po dobu 1 hodiny a potom trvať na tom, jeden deň. Po pripravení sa masť vtiera do rušivých oblastí 1 až 2 krát denne.

Informácie slúžia iba na informáciu a nie sú návodom na konanie. Nepoužívajte samoliečbu. Pri prvých príznakoch choroby sa poraďte s lekárom.

Príčiny choroby

Napriek rozšírenému rozšíreniu tejto patológie v súčasnosti neexistuje jednoznačný názor na príčiny tohto ochorenia. Niektorí sa domnievajú, že genetická predispozícia je tu veľmi dôležitá. Obvykle sú všetky rizikové faktory rozdelené do dvoch skupín - interné a externé. Medzi vnútorné faktory patria:

 • pohlavie - podľa štatistík trpia touto chorobou ženy takmer dvakrát častejšie;
 • vek - najčastejšie sa vyvinie spondylartróza chrbtice u starších ľudí;
 • dedičnosť;
 • vrodená patológia chrbtice.

Medzi vonkajšie faktory patria:

 • denné vysoké zaťaženie chrbtice spojené s odbornými činnosťami;
 • poranenia miechy;
 • obezita;
 • fyzická nečinnosť;
 • porušenie postoja;
 • nadmerné športové zaťaženie.

Prítomnosť týchto faktorov (samotných aj v kombinácii) môže vyvolať rozvoj spondylartrózy.

Cvičebná terapia a gymnastika

Terapeutické cvičenia na spondylartrózu sú kombináciou rôznych cvičení. Nasledujú najúčinnejšie z nich..

Pacient je vo vodorovnej polohe, napína a uvoľňuje nohy. Jedna-dva by mali ohýbať jednu nohu na koleno až po limit, chodidlá zostanú na vrhu. Pri „troch“ pacient ohne nohu v bedrovom kĺbe a pomocou ruky ju pritlačí k telu (chrbát by sa mal dotýkať podlahy).

V štvrtej až piatej pacient drží nohu v tejto polohe. Potom, o šiestej, sklonil nohu k podlahe. Na "sedem - osem" chrbát vráti chodidlo do pôvodnej polohy. Rovnaké pohyby by sa mali opakovať s druhou nohou. Cvičte iba 10-15 krát.

V polohe na chrbte človek ohýba dolné končatiny. Ohnutá noha musí byť pritlačená k hrudníku pomocou rúk a držaná v tejto polohe niekoľko sekúnd, potom sklopená dozadu. Podobné cvičenia by sa mali vykonávať na druhej vetve. Celkom - 10 krát.

Pacient je na chrbte. Rovnú nohu treba odtrhnúť asi 30 cm od podlahy a niekoľko sekúnd ju držať v podobnej polohe a potom ju spustiť. Rovnakú manipuláciu vykonajte s druhou nohou. Opakujte - 20-30 krát.

Gymnastika so spondylartrózou

Niektoré triedy sa musia vykonávať počas sedenia. Pacient si sadne, je povinný sa svojimi rukami pokúsiť dotknúť sa končekov nôh a ohnúť trup. Potom späť do východiskovej polohy. Opakujte 10 krát.

Pacient stojí na podlahe, ale jeho zadok sa musí oprieť o stôl alebo o akýkoľvek vhodný predmet. Kolená by mali byť mierne ohnuté a rozdelené. Pacient sa musí bez ohýbania chrbta nakloniť dopredu a vrátiť sa. Opakujte 10-15 krát.

Postavte sa na brucho. Toto spoločné cvičenie sa nazýva „nožnice“. Vykonajte bez ohýbania nôh, končatiny by mali byť rovné. Opakujte približne 15 - 20 krát.

Mechanizmus výskytu

Aby ste lepšie porozumeli: spondylartróza - čo to je, musíte presne pochopiť, aké procesy sa vyskytujú s medzistavcovými kĺbmi pri tejto chorobe. Je založená na porušení tlmiacej funkcie želatínového jadra medzistavcových platničiek. Pod vplyvom rôznych faktorov stráca elasticitu a lumen medzi stavcami sa zužuje. Výsledkom je, že chrupavka medzistavcových kĺbov a kĺbových povrchov stavcov začína byť vystavená zvýšenému stresu. Pod vplyvom pretlaku v bunkách chrupavky dochádza k zmenám, ktorých výsledkom je syntéza takzvaného „krátkeho“ kolagénu, ktorý nemôže reagovať s kyselinou hyalurónovou. Tkanivo chrupavky tak stráca svoje vlastnosti.

Príčiny kĺbovej patológie

Hlavným prejavom spondylartrózy sú degeneratívne-dystrofické poruchy medzistavcových tkanív. K tomu dochádza v dôsledku prírodných príčin spôsobených zmenami súvisiacimi s vekom. Tento proces prebieha veľmi pomaly a mierne deformuje tkanivové štruktúry kĺbov do veľmi vysokého veku. Spolu s tým je u ľudí so zvýšenou telesnou hmotnosťou, rozvinutými plochými nohami a osteoporózou možné riziko vzniku spondylartrózy kĺbových kĺbov. Faktory progresívnej tvorby choroby sú také hlavné príčiny:

 • zranenia vrátane zmien spôsobených obezitou;
 • genetická tendencia, vrodená dysplázia;
 • endokrinné poruchy tela;
 • zlý životný štýl;
 • zlyhanie imunitného systému.

Fázy choroby

Spondylartróza chrbtice sa vyvíja postupne a existujú štyri štádiá choroby.

 1. Prvý stupeň. Ochorenie spravidla pokračuje v tejto fáze nepostrehnuteľne alebo sa prejavuje miernou bolesťou chrbta alebo krku. Závisí to od miesta, kde je patologický proces lokalizovaný. V tejto fáze je možné ochorenie ľahko napraviť aj bez použitia liekov, ale, bohužiaľ, sa zriedka venuje pozornosť, takže stojí za to mu pripomenúť: ak máte bolesti chrbta, nemali by ste dúfať, že samy zmiznú. Navštívte lekára a zistite ich príčinu..
 2. Druhý stupeň. Tu sa zhoršuje stav pacienta. Počas prechodu z dlhej statickej polohy sa objavujú silné bolesti. V postihnutej oblasti je možné pozorovať opuch. Spondylartróza druhého stupňa sa častejšie prejavuje bolesťou, ktorá sa vyskytuje ráno, po spánku. Ďalšou charakteristickou črtou tohto štádia choroby je to, že bolesť v tomto štádiu zmizne po niekoľkých zahrievacích cvičeniach..
 3. Tretí stupeň sa vyvíja, ak boli ignorované príznaky predchádzajúcich dvoch a neboli prijaté žiadne opatrenia. Komplikácie sa tu už začínajú rozvíjať. Najbežnejšou z nich je spondylolistéza. Jeho charakteristickými znakmi budú neustále pálivé bolesti, ktoré majú určitú lokalizáciu (na postihnutej ploche) a neprítomnosť ožarovania. Okrem toho v dôsledku atrofie chrupavkového tkaniva dochádza k proliferácii kostí, ktorá vedie k tvorbe vyrastania kostí (osteofytov)..
 4. Štvrtý stupeň je nezvratný a vyznačuje sa takmer úplnou stratou pohyblivosti medzistavcových kĺbov. V tomto prípade dochádza k významnému stlačeniu nervových koreňov a krvných ciev, čo významne zhoršuje stav pacienta s chorobou, ako je spondylartróza. Zdravotné postihnutie je v tejto fáze takmer nevyhnutné.

Príznaky fazetového syndrómu

Hlavným príznakom fazetového syndrómu je takmer konštantná bolesť alebo periodická streľba ostrej bolesti, ktorá sa vyskytuje počas ohybov, predĺženie chrbtice (najmä ak je kombinovaná s otočením na boľavú stranu), zmena polohy tela z ležania na sedenie a naopak. Pri dlhodobom státí, chôdzi, športovaní sa syndróm bolesti zosilnie, pozoruje sa charakteristická kríza a pri ohýbaní, zahrievaní, zaujatí polohy v sede, spoliehaní sa na niečo, zvyčajne klesá. Bolesti hlavy sa môžu prejavovať bolestivými pocitmi (ak sú postihnuté medzistavcové kĺby krčnej chrbtice) alebo oblasti gluteálnej oblasti a horného stehna (ak sú postihnuté bedrové kĺby), nikdy však nesiahajú pod hornú časť chrbtice. Často sú spojené so zmenou atmosférického tlaku. Bolesť so spondylartrózou kĺbových kĺbov je laterálna, rovnomerne rozložená, ťažko lokalizovateľná, môže byť kŕčovitá.

Ďalším príznakom fazetového syndrómu je pocit nepohodlia, stuhnutosť chrbtice, ktorá sa prejavuje najčastejšie ráno, prvú pol hodinu po spánku. Jej príčinou je narušenie anatomickej štruktúry stavcov, nadmerné napätie hlbokých svalov obklopujúcich postihnutú oblasť chrbtice a pripojenie zápalu. Popísaný stav zmizne niekedy po spoločnom vývoji.

Ak je osteoartritída chrbtice sprevádzaná tvorbou kostných procesov, zovšeobecnenie miechového kanála, stlačenie nervových koreňov, rozvoj zápalového procesu, znížená citlivosť, slabosť, brnenie a bolesť v končatinách sa spájajú so všeobecnými príznakmi ochorenia. Bolesť sa šíri do susedných oblastí..

Bedrová spondylartróza

Ďalšou charakteristikou spondylartrózy je jej lokalizácia. Najbežnejšie sú podobné patológie krčnej a bedrovej chrbtice. Spondylartróza bedrovej chrbtice v skorých štádiách sa prejavuje bolesťou dolnej časti chrbta, ktorá sa vyskytuje po prechode z dlhej statickej polohy a zastaví sa po krátkom zahriatí. Bolesť môže vyžarovať do zadku alebo stehna nohy. Charakteristickým znakom bolesti spôsobenej spondylartrózou je absencia neurologických prejavov (znížená citlivosť, slabosť končatín, „husacie hrbole“ na koži) a jasná lokalizácia bolesti..

Ako pijavice pomáhajú?

Hirudoterapiou sa zmierňujú príznaky deformujúcej spondylartrózy. Pijavice kvôli tajomstvu ich slín, ktoré pôsobia ako chondroprotektor a vstupujú do krvi:

 • začať proces regenerácie diskov medzi stavcami a poškodenými tkanivami (proces aktualizácie štruktúr vo vnútri buniek, tkanív a kostí);
 • normalizovať prísun krvi do svalov blízko stavcov;
 • zlepšenie metabolizmu v tkanivách a zníženie bolesti;
 • odstrániť toxíny z oblastí so zápalom;
 • zmierniť miestnu teplotu, opuchy a preťaženie, a tým uvoľniť stlačený nerv;
 • posilniť imunitu, zmierniť nespavosť a bolesti hlavy.

Je užitočné kúpať sa z terpentínu na báze gumy (50%) s prídavkom ricínového oleja (20%), kyseliny olejovej (15%), hydroxidu sodného a vody (15%)..

Po otrení éterickými olejmi alebo liečebnými masťami je možné terapiu kameňmi použiť na vyhrievané ploché a hladké kamene v problémových oblastiach. V dôsledku dlhodobého zadržiavania tepla sa zlepšuje krvný obeh a zrýchľuje sa prienik aktívneho trenia cez kožu do svalového a kostného tkaniva..

Cervikálna spondloartróza

V závislosti od štádia choroby môže mať spondylartróza krčnej chrbtice rôzne prejavy, ale klinický obraz, najvýraznejší pre fazetovú artropatiu krčnej chrbtice, je charakterizovaný:

 • bolesti, ktoré sú lokalizované nielen v krku, ale aj v oblasti ramenného pletenca, škapulárnej oblasti, týlnej kosti a dokonca aj v horných končatinách;
 • porušenie citlivosti v týchto oblastiach;
 • ráno - obmedzenie pohyblivosti krku;
 • neurologické príznaky - nerovnováha, závraty, hučanie v ušiach, skoky v krvnom tlaku.

Hrudná spondylartróza

Táto lokalizácia patológie je oveľa menej bežná ako predchádzajúce dva. Je to kvôli fyziologickým vlastnostiam chrbtice - oblasť hrudníka je omnoho menej pohyblivá ako krčka maternice alebo bedrovej oblasti, čo vedie k nízkej úrovni neurologických porúch. Okrem toho je diagnóza hrudnej spondylartrózy komplikovaná aj anatomickými vlastnosťami skeletu - medziobratlové kĺby v tejto časti chrbtice sú počas röntgenových štúdií pokryté rebrami..

Štruktúra oblúkových kĺbov

Takmer všetky stavce ludskej chrbtice, s výnimkou základného kostrče a hornej krčka maternice (atlas), pozostávajú z tela a oblúka (oblúka). Oblúk je pripevnený k telu nohami a uzatvára stavcové stavce. Súbor všetkých otvorov tvorí chrbtový (spinálny) kanál. 7 výhonkov sa odchyľuje od každého oblúka - 1 spinos v strede, 2 priečne po stranách a 2 páry kĺbov, ktoré sa tiež nazývajú fazety. Sú umiestnené vľavo a vpravo od špirály, medzi ňou a priečne a sú nasmerované nahor a nadol. Tieto procesy tvoria párové kĺby, vďaka ktorým sa vykonávajú pohyby chrbtice a je zabezpečená jej stabilizácia, udržiavaná rovnováha tela..

Popri klenutých kĺboch ​​poskytujú medzistavcové platničky (MTD) flexibilitu chrbtice. Ide o ploché zaoblené vankúšiky medzi stavcami. Vo hustej škrupine spojivového tkaniva je uzavreté želatínové jadro, ktoré disku dodáva pružnosť. Medzi horizontálnymi povrchmi stavcov a MTD sú vrstvy vláknitej chrupavky.

Pretože kĺby chrbtice sú tvorené procesmi stavcových oblúkov, nazývajú sa klenby. Iné názvy sú fazetové, medzistavcové, označujú kĺbové chrupavky. Čo to je? Tzv. Čiastočne pohyblivé kĺby, ktoré zaujímajú medzipolohu medzi voľne pohyblivými synoviálnymi kĺbmi a imobilnými vláknami. Ich kĺbové povrchy sú pokryté hyalínovou chrupavkou, ktorá sa spája s hustejším vláknitým materiálom.

Každý fazetový kĺb je uzavretý v spoločnom vrecku, ktoré je vnútorne pokryté synoviálnou membránou, kĺbová dutina je vyplnená synoviálnou tekutinou. V rôznych častiach chrbtice sa poloha kĺbových plôch a tvar kĺbov líšia. Fazetové kĺby hrudnej a krčnej chrbtice, lumbálne - valcové.

diagnostika

Za účelom stanovenia správnej diagnózy sa vykonáva komplexné vyšetrenie, ktoré zahŕňa prieskum pacienta a rôzne laboratórne testy. Po prvé, pre diagnostiku je dôležitý zber anamnézy a vyšetrenie pacienta. Ani v tomto štádiu nie je pre skúseného odborníka ťažké určiť oblasti spazmodických svalov, ktoré sa nachádzajú nad postihnutými oblasťami, a určiť čiastočné spojenie lumbálnych stavcov s krížovou kosti..

Diagnózu samozrejme nemožno urobiť bez ďalších vyšetrení. Tie obsahujú:

 • röntgenová snímka - umožňuje vidieť charakteristické patologické zmeny v chrbtici;
 • CT alebo MRI - umožňuje určiť podrobnosti o poškodení;
 • rádioizotopové skenovanie - pomáha identifikovať zápalový proces v medzistavcových kĺboch;
 • Ultrazvuk ciev hlavy a krku - umožňuje identifikovať kompresiu stavcových tepien.

Liečba spondylartrózy chrbtice

Vertebroológovia v súčasnosti vyvinuli štandardný liečebný režim pre túto chorobu. Po prvé, v prípade akútneho zápalového procesu zahŕňa použitie masážnych techník a rôznych aktivít, ktoré posilnia svalový rámec chrbtice - ľahkú gymnastiku, návštevu bazéna. U starších ľudí sa často používa fyzioterapia. Magnetoterapia, akupunktúra tiež poskytuje vynikajúce výsledky na posilnenie svalov obklopujúcich chrbticu. Elektroforéza s anestetikami (novokain, lidokaín) sa používa na zmiernenie bolesti a phonoforéza hormonálnymi liekmi (hydrokortizón) sa používa na zníženie lokálneho opuchu a zápalu. Trakčná terapia (chrbtová trakcia) tiež vykazuje dobré výsledky..

Liečba liekmi zahŕňa použitie nesteroidných protizápalových liekov, svalových relaxancií, vitamínov B, ako aj chondroprotektorov.

Pri pretrvávajúcej bolesti sprevádzajúcej degeneratívnu spondylartrózu sa predpisuje blokáda liekov, ktorá sa vykonáva pod kontrolou röntgenového žiarenia. Za týmto účelom sa anestetikum podáva do postihnutého fazetového kĺbu alebo ho nervy inervujú spolu so steroidným liečivom. Okrem analgetického a terapeutického účinku má tento postup tiež diagnostický charakter. Ak sa stav pacienta zlepší, diagnóza spondylartrózy sa môže považovať za potvrdenú.

Diagnostika, liečba choroby - konzervatívne a chirurgické metódy

Prvá vec, ktorú lekár urobí, je viesť rozhovor s pacientom, zistiť jeho históriu a vyšetriť pacienta. Ďalej, pred rozhodnutím o tom, ako liečiť patológiu, je možné predpísať tieto typy štúdií:

 1. Cervikálny röntgen alebo spondylografia.
 2. CT alebo MRI.
 3. Skenovanie rádioizotopmi, ktoré deteguje ložiská zápalu.
 4. Angiografia, ktorá pomôže identifikovať porušenia štruktúry krvných ciev.
 5. Diagnostická blokáda, ktorá pomáha zistiť reakciu na blokovanie liekov a určiť miesto problému.

Konzervatívna liečba spondylartrózy musí byť komplexná. Všetky terapie pôsobia odlišne. Niektoré sú zamerané na zastavenie syndrómu bolesti, iné na zastavenie degeneratívnych-dystrofických procesov, iné na regeneráciu tkanív ODA.

Z konzervatívnych metód sa používa štandardný súbor:

 1. Drogová terapia.
 2. Fyzioterapia - manuálna terapia, cvičebná terapia, gymnastika a ďalšie typy procedúr.
 3. Nosiť špeciálny krčný golier.
 4. Korekcia životného štýlu a ponuky.

Ak konzervatívna terapia nie je dostatočne účinná, môže sa vykonať liečba pomocou chirurgických metód..

Liečba drogami

Vo väčšine prípadov menujte:

 1. NSAID (Ibuprofen, Ibuprom) - zmierňujú zápal, zastavujú bolesť.
 2. Analgetiká (novokain) - zmierňujú silnú bolesť.
 3. Antispasmodika (No-Shpa) - zmierňuje svalové kŕče, ktoré sa vyskytujú v tkanivách vnútorných orgánov.
 4. Svalové relaxanciá (Midokalm) - zmierňujú spazmy kostrových svalov.
 5. Prípravky na posilnenie krvných ciev (Ascorutin).
 6. Chondroprotektory (Don) - zlepšujú stav tkanív ODA.
 7. Vitamíny B - obnovujú nervové vlákna.

Môžu byť tiež predpísané lokálne prípravky - otepľovacie masti, gély.

Cvičenie, fyzioterapia, životný štýl a strava

Životný štýl - stredne aktívny, bez namáhania krku. Pokiaľ ide o stravu - viac diétneho mäsa, zeleniny, ovocia, bylín, mliečnych výrobkov a rýb. Vyvarujte sa vyprážaniu, údeniu, slanej. A tiež znížiť spotrebu cukru, alkoholických, nealkoholických a nealkoholických nápojov sýtených oxidom uhličitým.

Z fyzioterapie je možné predpísať:

 1. Masáže, cvičebná terapia.
 2. elektroforéza.
 3. Magnetická a laserová terapia.
 4. Trakcia chrbtice.

Doma môžete robiť jednoduchú gymnastiku pre krk - zabezpečte plynulý rotačný pohyb hlavy, naklápanie. Je tiež veľmi užitočné robiť samomasáž rukami, uterákmi alebo špeciálnymi pomôckami (Lyapko masáž)..

Spondylartróza krčnej chrbtice je závažné ochorenie, ktoré môže na chvíľu zostať skryté. Táto patológia sama o sebe nebude fungovať, určite bude potrebná liečba. Ak sa však objaví spondylartróza na pozadí iných patológií OA, odstránenie jedného problému prispeje k liečbe sprievodného ochorenia. Hlavnou vecou je zabrániť tvorbe osteofytov. Ak sa tak nestane, spondylartróza je reverzibilná a je vhodná na konzervatívnu liečbu..

Prevencia exacerbácie

Aby ste sa vyhli ďalším exacerbáciám tohto ochorenia, musíte si vždy pamätať, čo presne je spondyloartróza - čo to je a aké sú faktory, ktoré ho spôsobujú. V prvom rade musíte zabrániť zdvíhaniu závaží a ostrým, trhavým pohybom a zákrutám. Vyvolávací faktor je tiež dlhodobý pobyt v statickej polohe. Pri exacerbáciách môžete použiť ortopedické korzety. Okrem toho cvičebná terapia, plávanie a iné typy fyzickej aktivity pomôžu vyhnúť sa opakovaným komplikáciám..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na pozadí rozsiahlej fyzickej nečinnosti a sedavého životného štýlu čelia choroby pohybového aparátu stále častejšie mladým ľuďom a ľuďom stredného veku.
Existuje názor, že počas spánku si naše telo nezávisle predstavuje pózu, ktorá je pre seba výhodná, a chrbtica sa v tomto období čo najviac uvoľňuje a odpočíva.
Dokonca aj prvé príznaky slabinovej prietrže u mužov hovoria, že choroba sa musí naliehavo liečiť konzervatívnou liečbou alebo chirurgickým zákrokom, inak to môže mať vážne následky.