loader

Hlavná

Liečba

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

Cirhóza je nebezpečné ochorenie jedného z najdôležitejších orgánov ľudského tela - pečene. Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha pomáha vyhodnotiť možnosti liečby a riziká úmrtia chorého.

Prečítajte si článok

Čo je to dieťa - Pugh?

V roku 1964 vedci z University of Michigan vynašli metódu na hodnotenie pacientov s cirhózou. Za meno hlavných vedcov dostala meno Child - Pugh..

Pomocou klasifikácie pečene podľa Childa-Pugha môžu lekári predpovedať riziko smrti už v prvý deň po hospitalizácii..

V súčasnosti je táto klasifikácia cirhózy medzinárodná. Je podmienečne rozdelené do troch tried: A, B a C. Dáta sa triedia podľa rôznych parametrov výsledkov analýzy, z ktorých vyplýva percento prežitia pacienta:

 • s triedou A (5-6 bodov) - 100% prežitie (85% v 2. roku);
 • s triedou B (7–9 bodov) - 81% prežitie (57% pre 2. rok);
 • s triedou C (10 - 15 bodov) - 45% prežitie (35% v 2. roku).

Ako je založená trieda Cirhóza dieťaťa - Pugha

Každá trieda má svoje vlastné body, ktoré sa udeľujú pacientovi po absolvovaní testov a externom vyšetrení.

Čím viac bodov, tým horší je stav pacienta.

Pri klasifikácii sa zohľadňujú tieto ukazovatele:

 1. ascites je patologický stav, pri ktorom dochádza k hromadeniu tekutiny v pobrušnici;
 2. Bilirubín je proteín, ktorý sa tvorí v pečeni počas rozkladu červených krviniek. Jeho veľký počet naznačuje problémy s fungovaním pečene;
 3. albumín - jeho hlavnou funkciou je odstránenie bilirubínu z pečene. Pokles ukazovateľa tohto proteínu naznačuje cirhózu;
 4. protrombínový index - označuje množstvo protrombínového proteínu v pečeni. Je nevyhnutná pre normálnu koaguláciu krvi a vytvára sa v pečeni. Nízky protrombínový index nie je len spojený s rizikom krvácania, ale je tiež ukazovateľom ochorenia pečene;
 5. pečeňová encefalopatia je súbor porúch vo fungovaní orgánu, ktoré môžu viesť k zlyhaniu pečene.

Celkové skóre pomáha určiť triedu cirhózy. Lekári to potrebujú pre:

 • určenie rizika smrti bez liečby;
 • určenie možnosti úmrtia počas transplantácie orgánov na operačnom stole alebo počas obdobia zotavenia;
 • posúdenie potreby transplantácie v blízkej budúcnosti alebo v budúcnosti.

Ďalej môže lekár začať liečiť pacienta. Niektorí odborníci v budúcnosti robia opakovane niekoľko štúdií a môžu vytvoriť novú skupinu chorôb.

Interpretácia údajov

Klasifikácia Child - Pugh zahŕňa použitie špeciálnej tabuľky ukazovateľov vyšetrenia a analýzy, vďaka ktorej môžete vypočítať body. Indikátory na hranici triedy sa považujú za približné, pretože stav pacienta sa môže zhoršiť alebo zlepšiť..

ukazovatele1 bod2 body3 body
ascitesúplne chýba, v brušnej dutine nie sú žiadne známky hromadenia tekutínmierny, s chirurgickým zákrokom dobre reaguje na liečbuťažké, prakticky neliečiteľné
bilirubínjeho hladina je nižšia ako 34 μmol / ldo 50 μmol / lviac ako 50 μmol / l, objaví sa závažná žltačka
bielokmenej ako 3,5 g / dlod 3,5 do 2,8 g / dlmenej ako 2,8 g / dl
Hepatálna encefalopatiachýbajúceFáza 1 alebo 23 a 4 stupne v ťažkej forme
Protrombínový indexviac ako 60v priemere 50 (nie menej ako 40)40 a nižšie

Trieda A

Toto je najjednoduchšia trieda poškodenia pečene. Ak začnete s liečbou včas, pacient sa rýchlo zotaví a riziko zlyhania pečene je minimálne. Transplantácia pečene je voliteľná. Lieky môžete liečiť pomocou diéty a povinného opustenia alkoholu. Úmrtnosť v triede A je 0. Ale pri odmietnutí liečby sa stav pacienta rýchlo zhoršuje.

Trieda B

V tomto štádiu vývoja cirhózy sú príznaky nedostatočného fungovania buniek parenchýmových orgánov - hepatocytov. Riziko úmrtia je dosť vysoké, vyskytuje sa v každej pätine. Zároveň nie každý potrebuje transplantáciu. Je vhodný iba pre určité príčiny choroby. Lekári predpovedajú asi 10 rokov života pri nepretržitej liečbe a pozorovaní.

Trieda C

To je stanovené v najťažšom priebehu cirhózy. V prvom roku zlyhania pečene zomrie asi polovica chorých. V prípade odmietnutia transplantácie, a to aj pri včasnej liečbe, je riziko úmrtia do 3 - 5 rokov 80%. Možnosť smrti počas operácie je približne rovnaká (kvôli možnosti krvácania). Transplantácia sa preto vykonáva iba v naliehavých prípadoch..

Klasifikácia cirhózy u dieťaťa

Lekári z celého sveta vyvíjajú prístupy k diagnostike závažnosti ochorenia na základe klinických prejavov, laboratórnych a inštrumentálnych údajov s cieľom správne vyhodnotiť stav pacienta a stanoviť ďalšiu kvalitu života. Jednou z takýchto metód hodnotenia je klasifikácia cirhózy pečene podľa detského pughu, ktorá ostatné predstihuje svojou jednoduchosťou a komplexnosťou prístupu..

Súhrn klasifikácie Child Pugh

Systém na hodnotenie prežitia pacienta a závažnosti ochorenia je rozdelený do 3 hlavných tried, ktoré sa určujú na základe systému bodov nastavených pri získavaní objektívnych údajov pri pozorovaní pacienta..

 • Trieda A podľa Childa Pugha odráža najjednoduchší stupeň, v akom sú adaptívne vlastnosti tela stále schopné pracovať v podmienkach kompenzácie. Rozsah 5-6 bodov zodpovedá tejto kategórii.
 • Child Pugh trieda B sa vyznačuje subkompenzáciou patologických procesov. Pri výpočte bodov zodpovedá tejto triede rozsah 7-9 bodov.
 • Child Pugh trieda C sa vyskytuje počas dekompenzácie patologických procesov, najnepriaznivejšej kategórie prežitia pacientov. Trieda C sa vyznačuje rozsahom 10 - 15 bodov.

Parametre požadované na hodnotenie detskej laviny

Cirhóza pečene spôsobuje poruchy vo všetkých telesných systémoch a je ťažké posúdiť prežitie alebo závažnosť stavu bez bodového systému, pretože klinický obraz ochorenia u rôznych pacientov sa môže výrazne líšiť. Klasifikácia cirhózy podľa Childa Pugha umožňuje oddeliť každý parameter od súboru údajov a racionálne ho vyhodnotiť.

 • Celkový bilirubín sa stanoví pomocou biochemického krvného testu. Cirhóza sa vyznačuje zvýšením priameho a nepriameho bilirubínu. Kvôli porážke pečeňového parenchýmu je prerušený konjugačný (väzbový) cyklus toxického nepriameho na priamy netoxický bilirubín. Klinicky sa zvýšenie tohto parametra prejavuje žltačkou.
 • Albumín, proteín syntetizovaný v pečeni, sa tiež stanoví biochemickým krvným testom. Porušenie funkcie tvorby albumínu vedie k jeho zníženiu, tiež zvyšuje frakciu priameho bilirubínu.
 • Ascites je určený objektívnym vyšetrením pacienta alebo ultrazvukom brušných orgánov. Kavitárny edém je dôsledkom zvýšeného tlaku v portálnej žile a poklesu onkotického tlaku, ku ktorému dochádza, keď je narušená syntéza albumínu a ďalších proteínov, ktoré zadržiavajú krvnú plazmu a bránia jej výstupu z vaskulárneho lôžka do brušnej dutiny. Vyzerá to ako obrovské brucho s kŕčovými žilami na prednej časti brucha.
 • Hepatálna encefalopatia sa prejavuje závažnými neuropsychiatrickými poruchami. Vyskytuje sa kvôli neschopnosti pečene neutralizovať toxické produkty, ktoré sa objavujú počas metabolizmu. Jedným z týchto produktov je amoniak, ktorý zostáva po rozklade proteínov. Toxíny, ktoré nepodstúpili detoxikáciu v pečeni, voľne vstupujú do mozgu a narušujú metabolizmus v nervovom tkanive a postupne vedú pacienta k pečeňovej kóme.
 • Index protrombínu (PTI),% protrombínového času (PTV), medzinárodný normalizovaný pomer (INR) - parametre systému zrážania krvi, stanovené pomocou koagulogramu. Jednou z najdôležitejších funkcií pečene je syntéza proteínov nevyhnutných pre normálne fungovanie systému zrážania krvi, zmeny týchto parametrov často vedú pacientov k masívnemu krvácaniu, najmä zo žíl pažeráka a konečníka..

Scorecard

Pri výpočte celkového počtu bodov na základe vyššie uvedených parametrov lekári používajú tabuľku uvedenú nižšie.

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha

Cirhóza pečene je zložitá a nebezpečná choroba. Na jeho hodnotenie sa používajú rôzne klasifikácie: morfológia, etiológia, povaha klinického priebehu, vývojové štádiá a ďalšie príznaky..

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha je určená na hodnotenie závažnosti ochorenia, potreby transplantácie postihnutého orgánu, predpovedania prežitia a pravdepodobnosti úmrtia po operácii. Táto technika je pomenovaná podľa vývojárov.

Cirhóza pečene je chronické ochorenie charakterizované nahradením funkčných tkanív žľazy hrubými spojivovými vláknami. Zmeny, ktoré sa uskutočňujú, sú nezvratné. Etiológia cirhózy je rozmanitá, ale najvýznamnejšími faktormi sú vírusové lézie a alkoholické ochorenie pečene. Ak pravidelne pijete alkohol, vedie to k vzniku alkoholickej hepatitídy a hepatózy, ktorá sa vyvinie do cirhózy. Toto ochorenie je diagnostikované u 35% ľudí, ktorí pravidelne pijú alkohol po dobu 5 až 10 rokov.

Prečítajte si tiež

Prečítajte si tiež

Kritériá cirhózy dieťaťa-Pugha

Posúdenie stavu pacienta sa uskutočňuje podľa piatich alebo šiestich kritérií. Každému je pridelený špecifický počet bodov v trojbodovom systéme. Ukazovatele sú zhrnuté a konkrétnemu prípadu je pridelená trieda (A, B alebo C). Zvyčajne sa hodnotia nasledujúce príznaky:

 • hladina bilirubínu;
 • stupeň ascitu;
 • protrombínový čas alebo index;
 • hladina albumínu;
 • stupeň hepatickej encefalopatie.

Všetci pacienti s podozrením na cirhózu sa podrobia biochemickému krvnému testu. Táto štúdia určuje aktivitu hlavných pečeňových enzýmov (ALT, AST, GGTP, ALP, ako aj albumínu, protrombínu a bilirubínu). Všetky tieto ukazovatele sa menia pod vplyvom cirhotického procesu na funkciu pečene. Klasifikácia podľa Childa-Pugha berie do úvahy iba hladinu bilirubínu a albumínu, ako aj protrombínový čas..

Na hodnotenie sa používa táto tabuľka:

parameter1 bod2 body3 body
Bilirubín (μmol / l)menej ako 3434 až 51viac ako 51
Albumín (g / l)viac ako 3528-35menej ako 28
PTV (s) alebo PTV (%)1-4 alebo viac 604-6 alebo 40-60viac ako 6 alebo menej ako 40%
ascitesžiadnymäkké, dobre ošetriteľnénapätý, zle liečiteľný
Hepatálna encefalopatiažiadnymierne (1 alebo 2 stupne)ťažký (3 alebo 4 stupne)

Body sú zhrnuté vo všetkých ohľadoch. Ak je celková suma od 5 do 6 bodov, potom je chorobe pridelená trieda A, od siedmich do deviatich bodov - B, od desiatich do pätnástich - C.

bilirubín

Bilirubín je žlčový pigment, jedna z hlavných zložiek žlče sa tvorí v dôsledku rozkladu hemoglobínu, cytochrómu a myoglobínu. Zvýšenie bilirubínu sa prejavuje žltnutím kože, slizníc a očných sklérov.

V ľudskej krvi je bilirubín v dvoch frakciách - viazaný a voľný. Pridružený bilirubín sa filtruje obličkami a prirodzene sa vylučuje. Vstupuje do obličiek z pečene a ak táto žľaza nezvláda záťaž spôsobenú progresiou cirhózy, potom sa bilirubín začne hromadiť a otráviť krv..

V nekonjugovanej forme je bilirubín toxický, jeho nadmerná akumulácia negatívne ovplyvňuje biochemické procesy v bunkových štruktúrach. Dýchanie buniek je narušené, metabolické procesy sa vyskytujú nesprávne. To má negatívny vplyv na fungovanie nervového systému. Pri nadmernej koncentrácii krvi je bilirubín schopný prekonať hematoencefalickú bariéru, ktorá vedie k hepatálnej encefalopatii..

Miera celkového bilirubínu v krvi je približne 21 μmol / l. Ak ukazovateľ nie je vyšší ako 34, potom sa pri cirhóze pečene podľa Childa-Pugha pridelí 1 bod, až 51 - 2 body, viac ako 51 - 3 body..

bielok

Albumín je jednoduchá proteínová zlúčenina syntetizovaná v pečeni. U zdravého človeka predstavuje albumín polovicu všetkých krvných bielkovín. Cirhóza významne zhoršuje funkciu pečene a množstvo albumínu sa znižuje.

Norma albumínu je 35 - 50 g / l. Ak je dokonca o niečo viac ako 35 g / l, potom sa chorobe pridelí 1 bod, od 28 do 35 - 2 body, menej ako 28 - 3 body.

Protrombínový index

Protrombín je komplexná proteínová štruktúra, ktorá charakterizuje zrážanie krvi. Vyrába sa v pečeni a pri cirhóze je produkcia takýchto proteínov znížená. To má negatívny vplyv na fungovanie systému zrážania krvi. Ak existuje podozrenie na cirhózu, je predpísaný krvný test, v ktorom je zaznamenaný čas vzniku zrazeniny.

Vo výsledkoch analýzy môže laboratórny asistent odrážať koagulačný čas v sekundách. Najčastejšie sa však počíta medzinárodný normalizovaný pomer (INR) alebo protrombínový index. Je to pomer normy zdravého človeka k času vzniku krvnej zrazeniny u pacienta s cirhózou. Ukazovateľ sa počíta ako percento alebo v číselnom koeficiente..

Normálny index protrombínu je od 1 do 1,5. V percentuálnom vyjadrení je norma od 70 do 140%. Ak má pacient PTI najmenej 60% alebo do 1,7, potom je chorobe pridelený 1 bod, 40-60% alebo 1,7-2,2 - 2 body, menej ako 40% alebo viac 2,2 - 3 body.

ascites

Ascites je hromadenie tekutiny v brušnej dutine. Pod vplyvom cirhotického procesu sa zvyšuje tlak v portálnej žile. Časť prietoku krvi je distribuovaná pozdĺž kolaterálnych ciev, ale pri progresívnej cirhóze pečene to nestačí. Stagnácia krvi a obtiažnosť jej odtoku vedie k hromadeniu tekutiny v peritoneálnej dutine.

V extrémnych prípadoch môže množstvo tekutiny dosiahnuť 25 litrov. Závažnosť ascitu pri cirhóze sa odhaduje podľa množstva tekutiny, hmatateľnej hustoty a odpovede na liečbu. Ak kvapka chýba, chorobe sa pridelí 1 bod. V prítomnosti malého množstva tekutiny, nedostatku napätia a pozitívnej dynamiky pri použití terapeutických metód je chorobe pridelené 2 body. Keď je veľa tekutiny, brucho je nadmerne napäté, ťažko na dotyk, reakcia na liečbu liekom je slabá, potom sa patológiám pridelia 3 body.

Hepatálna encefalopatia

Toto je najzávažnejšia komplikácia cirhózy, najčastejšie diagnostikovaná u chronických alkoholikov. V dôsledku zníženia filtračnej funkcie pečene sa zvyšuje intoxikácia a je ovplyvnený centrálny nervový systém. Pečeň nedokáže využiť amoniak, zlúčeniny dusíka a ďalšie toxické látky. Keď sa dosiahne určitá koncentrácia, prekonajú hematoencefalickú bariéru a otrávia mozog.

Klinika hepatálnej encefalopatie zahŕňa množstvo duševných a neurologických porúch. Takíto pacienti sa stávajú inhibičnými, letargickými, s pevnou, fixovanou v jednom bode. Zaznamenávajú sa zmeny osobnosti, poruchy správania, neustála ospalosť a pokles intelektuálnych schopností. Dlhší alkoholizmus, ktorý sa často stáva príčinou cirhózy, zhoršuje priebeh encefalopatie a končí zdravotným postihnutím. Zvýšenie príznakov vedie pacienta k stavu stuporu a potom upadá do kómy.

Pri neprítomnosti encefalopatie sa chorobe pridelí 1 bod. S miernym poškodením nervového systému (poruchy spánku, mierna letargia, narušená inteligencia, reč) - 2 body. Závažný stav charakterizovaný výraznými zmenami v psychike, stratou priestorovej a časovej koordinácie, kŕčovými záchvatmi sa odhaduje na 3 body.

Prognóza prežitia cirhózy dieťaťa-Pugha

V tomto systéme sa za najjednoduchšiu považuje trieda A. Najčastejšie sa takáto cirhóza kompenzuje a pečeň sa stále vyrovnáva so svojimi funkciami. Potreba transplantácie pečene u pacientov s takýmito ukazovateľmi chýba, prežitie je 15 až 20 rokov. Takáto životnosť je možná s prísnym dodržiavaním lekárskych odporúčaní. Ak pacient potrebuje operáciu brucha, pravdepodobnosť úmrtia je 10%.

Pri zaradení cirhózy triedy B vzniká otázka transplantácie pečene. Očakávaná dĺžka života s takým poškodením orgánov sa odhaduje na približne 5 až 10 rokov. Počas brušnej operácie je pravdepodobnosť úmrtia 30%.

Trieda C je nebezpečný závažný stav, ktorý povedie k smrti pacienta od jedného roku do troch. Transplantácia pečene s týmto stupňom poškodenia je nevyhnutná. Pooperačná úmrtnosť navyše dosahuje 80%.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa metódy Child-Pugh je lepšia ako ostatné hodnotiace škály, ale nie všetci hepatológovia ju považujú za účinnú. Väčšina zástupcov vedeckej obce však uznala túto metódu posudzovania ako pomerne presnú pri určovaní pravdepodobnosti úmrtia a potreby transplantácie pečene. Dnes je to najobjektívnejšia a najúčinnejšia technika..

Spolu s klasifikáciou Cheydle a Pugha sa používajú ďalšie metódy na hodnotenie závažnosti patológie. Na určenie taktiky liečby, ktorá prinesie najlepšie výsledky, musí lekár pochopiť patetiológiu procesu, zistiť morfologické príznaky cirhózy, stanoviť stupeň rozvoja choroby a vyhodnotiť kompenzačné schopnosti pečene. Použitie iba jednej klasifikačnej stupnice neposkytuje úplný obraz o stave postihnutého orgánu a neumožňuje predpovedať ďalší vývoj patológie..

Nie je možné vyliečiť alkoholizmus.

 • Vyskúšal veľa spôsobov, ale nič nepomáha?
 • Ďalšie kódovanie bolo neúčinné?
 • Alkoholizmus ničí vašu rodinu?

Nezúfajte, našiel účinný liek na alkoholizmus. Naši klinickí čitatelia vyskúšali na sebe klinicky dokázaný účinok. Prečítajte si viac >>

Závažnosť cirhózy dieťaťa-Pugha

Cirhóza je chronické ochorenie pečene charakterizované poškodením špecifického tkaniva pečene a jeho nahradením spojivovou štruktúrou. Výmena tkaniva nemôže vykonávať celý rad funkcií pečeňových buniek. To vedie k zhoršeniu funkcie pečene, v tele je pozorovaná zvýšená citlivosť na toxíny a metabolizmus sa zhoršuje..

V ekonomicky vyspelých krajinách je cirhóza jednou zo šiestich chorôb, ktoré vedú k najväčšiemu počtu úmrtí v SNŠ, a na 4. mieste v tejto sérii v Spojených štátoch. Odhaduje sa, že na túto chorobu ročne zomrie asi 40 miliónov ľudí vo veku 35 - 60 rokov, v postsovietskom priestore trpí cirhózou 1% populácie..

V závislosti od charakteristík lézie pečene sa závažnosť ochorenia určuje pre pacienta - nazýva sa to členstvo v kategórii Child Pugh. Child-Pugh je štatistický dokument, ktorý vám umožňuje individuálne analyzovať obraz choroby a predpovedať očakávanú dĺžku života, určiť potrebu transplantácie pečene a ďalšie.

Klasifikácia cirhózy

Prvý variant oddelenia cirhózy pečene bol navrhnutý už v roku 1956 na Kongrese gastroenterológov v Havane a navrhol rozdiely medzi 3 druhmi chorôb:

Takýto systém sa ukázal byť veľmi nesprávny a obsahoval veľa nepresností, chýbajúcich ďalšie faktory nekrózy pečene. Tento systém bol nahradený novým poradím identifikácie druhov v roku 1974: Medzinárodná konferencia o združení lekárskej nomenklatúry sa rozhodla vyčleniť etiologický princíp a morfologický základ cirhózy. Už vtedy bol zavedený pojem mikronodular (priemer uzlov nepresahuje 3 mm) a makronodulár (priemer uzlov je väčší ako 3 mm) a bol zavedený zmiešaný typ regeneračných formácií.

Cirhóza pečene sa v súčasnosti klasifikuje podľa niekoľkých kritérií: príčina vývoja (etiológia), znaky lézie (morfológia ochorenia). Okrem toho podľa moderných štatistík Child-Pugha, podľa charakteristických čŕt individuálneho ochorenia, je pacient určený úrovňou vývoja cirhózy v tele. Podľa Childa-Pugha je skóre cirhózy určené podľa určitých kritérií, a čím vyššie je, tým závažnejšia a zanedbávanejšia choroba je.

Napriek trom hlavným metódam vymedzenia charakteristík choroby zatiaľ nebolo možné vytvoriť jednu klasifikáciu, ale v medicíne sa používajú tieto kritériá:

 • etiológie:
 • spôsobený etanolom,
 • ovplyvnené vírusovými chorobami,
 • toxická cirhóza,
 • kvôli genetickým metabolickým poruchám,
 • vyvolané poruchami žlčových ciest,
 • kryptogénny pôvod.
 • V závislosti od vývojovej aktivity dochádza k cirhóze:
 • subakútna (spôsobená expozíciou hepatitíde),
 • rýchly postup,
 • pomaly postupuje,
 • pomalý (vývoj je spomalený imunitným systémom a účinkami liekov),
 • latentné (zistené náhodne, aktivita neurózy je zamrznutá, pečeň nie je narušená, dĺžka života nezávisí od takejto cirhózy - nevyžaduje liečbu).
 • Morfologické znaky:
 • malá cirhóza,
 • cirhóza veľkých uzlín,
 • zmiešaná forma,
 • neúplná septálna forma.
 • komplikácie:
 • Krvácanie gastrointestinálneho traktu,
 • zlyhanie pečene, upadnutie do kómy, vývoj štádia encefalopatie 0-3,
 • spontánna ascites a peritonitída,
 • rozvoj hepatocelulárneho karcinómu alebo hepatorenálneho syndrómu,
 • krvné zrazeniny portálnej žily.
 • Fáza cirhózy podľa metódy "Child-Pugh":
 • A-stupeň (kompenzovaný),
 • Stupeň B (kompenzovaný),
 • Stupeň C (dekompenzovaný),

etiológie

Etiológia je príčinou vývoja choroby a faktorov sprevádzajúcich tento proces. Pri cirhóze pečene existujú určité body, ktoré významne urýchľujú nahradenie normálnej lobulárnej štruktúry orgánu spojivovými jazvami. Medzi ďalšie kritériá, ktoré tento proces urýchľujú, patria:

 • hepatitída vírusového pôvodu kategórií B, C, D a G, vrátane autoimunitnej hepatitídy,
 • schistosomiáza,
 • alkohol (druhý faktor významne zvyšujúci rýchlosť degradácie pečeňového tkaniva),
 • niektoré priemyselné toxíny, jedy a lieky,
 • stagnácia venóznej krvi v dôsledku srdcového zlyhania pravej komory, poruchy vaskulárneho systému pečene, narušený prietok krvi do malých vetiev a kapiláry štruktúry pečene,
 • dedičné metabolické poruchy, najmä: železo, meď, zmeny v reťazcoch premeny uhľohydrátov, nedostatok a1-antitrypsínu.

Neexistovali prípady, keď sa príčinou cirhózy stala syfilis, tuberkulóza, malária, iné infekčné choroby alebo aktivita parazitov vo vnútri tela..

V približne 25% prípadov nie je možné určiť príčinu choroby - táto cirhóza sa nazýva kryptogénna.

Alkoholická, vírusová a toxická cirhóza

Najbežnejšie typy cirhózy pečene sú alkoholické, vírusové a toxické. Medzi nimi však vedie cirhóza etanolu v pečeni..

Alkoholická cirhóza

Je to na prvom mieste, pokiaľ ide o prevalenciu medzi inými druhmi cirhózy. Ochorenie sa vyvíja u 20% ľudí, ktorí sú závislí od alkoholu, a cirhóza často predchádza alkoholická hepatitída. Pečeňové bunky sa značne poškodzujú, pretože v pečeni je takmer úplne zničený etanol a má škodlivý vplyv na tento orgán..

Pre alkoholický typ choroby existujú rizikové skupiny:

 • ľudia s nadváhou,
 • dievčatá a ženy, pretože majú zvýšenú citlivosť pečeňového tkaniva na alkohol (je to z dôvodu hormonálneho pozadia)
 • nosiče alebo pacienti s hepatitídou B, C alebo D. Predpokladá sa, že hepatitída typu C vyvoláva vývoj cirhózy, a keď sa objaví, zhoršuje celkový obraz a zhoršuje priebeh ochorenia.,
 • závislé od alkoholu. Na rozvoj alkoholického ochorenia pečene stačí konzumovať 40 gramov alebo viac denne po dlhú dobu (10 rokov).,
 • ľudia, ktorých blízki príbuzní trpeli týmto ochorením.

Napriek absencii špecifických symptómov, ktoré by mohli jasne odlíšiť tento typ cirhózy od ostatných, existujú niektoré charakteristické znaky:

 • Tvár je mierne opuchnutá, cez kožu sa objavujú malé kapiláry. Na ostatných častiach kože sú cievne „hviezdy“.
 • Atrofované svaly hrudnej a krčnej chrbtice.
 • Nadmerná príušná žľaza.

Alkoholická cirhóza sa nazýva ireverzibilný proces zmien v štruktúre pečene spôsobený nadmerným požívaním alkoholu, ale pri odmietnutí silných nápojov a účinnej liečbe existuje šanca, že bude možné zachovať existujúce zdravé bunky a výrazne spomaliť proces výmeny. Je dôležité nezačať s ochorením, ale s liečbou už v skorých štádiách, pretože každé nasledujúce štádium je komplikovanejšie ako predchádzajúce:

 • Obdobie choroby.
 • Vlastnosti.
 • odškodnenie.
 • Rozšírenie pečene je niekedy možné, iné príznaky chýbajú.
 • Subcompensation
 • Chuť pacienta sa zhoršuje, častá nauzea a vracanie, celková strata hmotnosti.
 • dekompenzácia
 • Vyvíja sa zlyhanie pečene, portálna hypertenzia a niekedy aj bakteriálne infekcie. Telo je úplne vyčerpané.

Tento typ cirhózy sa často pozoruje u mužov nad 40 rokov, ktorí už majú etanologické choroby: pankreatitída, neuritída, encefalopatia a ďalšie..

Vírusová cirhóza

Rozvoj takejto cirhózy je vyvolaný hepatitídou, ktorá sa do tela dostala cez krvné riečisko alebo cez tajomstvá sliznice B, C, D (metóda prenosu je hematogénna). Cirhóza sa vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že infekcia spôsobuje mutáciu hepatocytov a imunitný systém, vzhľadom na to, že zmenené štruktúry sú cudzie, atakuje a ničí ich. Výsledkom je nekróza a poškodené hepatocyty sú nahradené spojivovým tkanivom..

V závislosti od typu hepatitídy, charakteristík prenosu a jeho účinku na organizmus sa menia:

 • Hepatitída typu B je odolná voči teplotám a dobre sa prispôsobuje životnému prostrediu, preto je často oddávaná domácimi predmetmi, pohlavným stykom a lekárskou manipuláciou. Žiadny hepatotoxický účinok.
 • Hepatitída C v kombinácii s typom D sa zle prispôsobuje prostrediu, je citlivá na teploty, a preto k prenosu dochádza hlavne podľa typu krvnej krvi. hepatotoxický.

Medzi príznaky patrí: zhoršenie celkového zdravotného stavu, zväčšená pečeň, zmena farby stolice a moču, bolesti hlavy a časté závraty, horúčka a neustála ospalosť. Často sa vyskytuje nevoľnosť, bolesť brucha a zvracanie..

Toxická cirhóza

Toxická cirhóza pečene je neliečiteľné ochorenie, ktorého vývoj exogénne toxíny svojím pôsobením vyvolávajú. Raz v tele agresívne pôsobia na hepatocyty a spôsobujú ich smrť - rozvíja sa mnohopočetná nekróza, v dôsledku toho sa tvoria alergické hepatitídy a následne cirhóza pečene toxického pôvodu. Hlavnou črtou tohto typu cirhózy pečene je to, že jej vzhľad závisí iba od vonkajších faktorov. To znamená, že pri zápale, hepatitíde alebo iných ochoreniach pečene nedochádza k vývoju ochorenia.

Podľa revízie Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10 (ICD 10) sú toxické lézie pečene v rozmedzí kódov K 71-K71.9 XI trieda.

Látky, ktoré môžu spôsobiť vývoj toxického typu choroby:

 • Pravidelne užívané lieky, na ktoré má pacient zvýšenú citlivosť tela.
 • Jed z húb.
 • Ťažké kovy,
 • Niektoré rastlinné lieky. Phytopreparations.

Najčastejšie sú na túto chorobu náchylní ľudia pracujúci v chemickom priemysle alebo užívajúci drogy so silnými účinkami na pečeň. Hlavným príznakom toxickej cirhózy je bolesť brucha po každej dávke, dávka látky atď..

srdcové

Srdcová cirhóza je typom cirhotického ochorenia pečene, ktorého etiologický základ nebol pôvodnou patológiou orgánu, ale ochorením odlišnej štruktúry - srdca. Často ide o zlyhanie srdca akéhokoľvek pôvodu. Srdcová cirhóza pečene sa vyznačuje:

 • horúčka,
 • žltačka,
 • strata váhy,
 • krvácanie z čreva,
 • znížený výkon,
 • zmeny v zložení krvi.

Pri liečení je vývoj srdcového zlyhania spočiatku blokovaný - a potom sa vykonáva terapia, ktorá inhibuje rozvoj cirhózy.

genetický

Vrodený typ cirhózy - patológia, ktorá sa u plodu vyvíja in utero, je závažnou formou choroby. Bez transplantácie pečene je nemožné - aj moderná medicína poskytuje extrémne nízku dĺžku života. Dôvodom vývoja sú choroby matky: hepatitída, syfilis, HIV a niektoré ďalšie, dedičné choroby pečene pohlavných a vrodených patológií..

Morfologická klasifikácia cirhózy

Etiológia hrá dôležitú úlohu pri formovaní charakteristík choroby: zmeny, ktoré sa vyskytujú v lalokových peciach s cirhózou, sú od nej priamo závislé..

To znamená, že morfológia cirhózy je stálym znakom, ktorý je do značnej miery určený etiológiou. V závislosti od charakteristík sa rozlišuje niekoľko morfologických druhov choroby:

Podľa veľkosti uzlov a ich vlastností:

 • makronodulárna cirhóza,
 • malá cirhóza,
 • septálna lézia,
 • zmiešaný typ.
 • Uzly sú nerovnomerne rozdelené spojivovým tkanivom, veľkosť uzlov je od 3 mm do 5 cm.
 • Veľkosť uzlov neprekračuje 3 mm, mosty sú vzájomne prepojené malými priečkami (závity).
 • Predstavuje počiatočné štádium nodulárnej cirhózy pečene: pred objavením sa nodulárnych útvarov sa vyvinie fibrotická septa.
 • Prostredie medzi hrubou a jemnou léziou.

Podľa rýchlosti vývoja + príčiny:

 • cirhóza portálu,
 • postnekrotická cirhóza,
 • žlčový,
 • zmiešané zobrazenie.
 • Pomaly vymiera cirhóza, postupne inhibuje činnosť pečene. Prejavy portálových druhov sú zvyčajne prítomné v prípade mastnej hepatózy a vírusovej hepatitídy..
 • Vyvíja sa na pozadí toxického poškodenia pečeňovej štruktúry, rýchlo sa vyvíja a tvorí veľké uzly. V tomto prípade sa pečeň znižuje.
 • Príčiny: degradácia tkaniva žlčových ciest a zmeny v žlčníku samotnom, ktoré zhoršujú produkciu žlče.
 • Priemerný stupeň medzi portálnou a post-nekrotickou cirhózou.

Podľa charakteristík uzlov:

 • monobular,
 • multilobulárna cirhóza,
 • zmiešaný.
 • Uzol pozostáva z jedného pečeňového laloku, bez kanálov.
 • Uzol pozostáva z niekoľkých lalokov, žíl a kanálikov.
 • Existujú uzly dvoch typov približne rovnakej veľkosti.

Pri cirhóze malých uzlín na začiatku dekompenzácie prevládajú prejavy žltačky, hemoragický syndróm, môže dôjsť k vnútornému krvácaniu, je zaznamenaná hepatálna encefalopatia. S touto fázou cirhózy žije 40% z celkového počtu o niečo viac ako 3 roky, 60% - menej. Liečba v tomto štádiu zahŕňa iba boj proti symptómom choroby a použitie umelých krvných filtrov, pretože už nie je možné výrazne spomaliť vývoj bunkovej neurózy..

Postnekrotická cirhóza pečene je časté ochorenie charakterizované prítomnosťou príznakov iných poddruhov. V skutočnosti je to tá istá hrubozrnná cirhóza pečene s prejavom multilobulárnej štruktúry, ktorá sa vyskytuje ako komplikácia vírusovej hepatitídy alebo toxínov v tele. Hlavným znakom je znížená pečeň s prevahou uzlovej štruktúry.

Formy a fázy

V závislosti od štádia choroby je predpísaná liečba a sú stanovené predpoklady. Cirhóza je charakteristická pre tri štádiá vývoja:

 • Kompenzovaná cirhóza.
 • Subkompenzovaná cirhóza pečene.
 • Fáza dekompenzácie.

Fáza kompenzácie je prvým stupňom vývoja choroby, v skutočnosti je to počiatočná cirhóza, keď ešte nie je narušená funkčnosť pečene, ale začala sa ireverzibilná fibróza tkaniva. Hlavným diagnostickým problémom je nedostatok symptómov včasnej cirhózy. Často diagnostikovaná choroba pri krvných testoch na iné choroby. Kľúčové vlastnosti:

 • strata váhy,
 • žltkastý odtieň očí,
 • žalúdok je mierne zväčšený,
 • niekedy je bolesť pod rebrami na pravej strane,
 • telesná teplota stúpa na 37,5,
 • zhoršuje sa kvalita pokožky: stmavnutie a výskyt dermatóznych škvŕn.

Čo je to kompenzovaná fáza? - Toto je mierna forma choroby, ktorá vám umožňuje robiť veľmi priaznivé predpovede. Liečba je založená na prevencii ďalšieho vývoja do chronickej formy alebo na prechod do nového štádia.

Subkompenzovaná fáza - druhá etapa cirrhotických zmien. Už existujú abnormality v pečeni, ťažkosti po jedle, bolesť v pravej hypochondrii atď., Ktorá sa prejavuje v krvi, hladina bilirubínu a enzýmov v krvi stúpa. Hlavné príznaky, ktoré dávajú právo na podozrenie na druhú fázu cirhózy:

 • strata váhy,
 • hnačka, plynatosť, zväčšenie brucha,
 • žltačka, dermatitída,
 • rozšírené žily, objaví sa žilová sieťka,
 • výskyt vnútorného krvácania, zvyšuje sa ich stupeň.
 • zhoršená výkonnosť, slabý spánok, znížený svalový tonus, celková slabosť.

Krvné testy alebo ultrazvuk a biopsia môžu potvrdiť štádium..

Dekompenzovaná cirhóza je posledným a najnebezpečnejším štádiom choroby. Takmer celá štruktúra pečene pozostáva z pseudo segmentov a jaziev, funkčnosť orgánu je oslabená, prognóza je mimoriadne nepriaznivá. Charakteristiky choroby:

 • portálna hypertenzia,
 • hemoroidy,
 • žltá pokožka a oči,
 • silná častá bolesť brucha: bolí nielen pečeň, ale aj zväčšená slezina,
 • objavia sa veľké kŕčové žily,
 • brucho sa výrazne zväčšuje,
 • silná žltačka,
 • úplné vyčerpanie, strata sily a zhoršenie morálky, celková slabosť.

Pri neprítomnosti liečby nastáva smrť veľmi rýchlo: v závislosti od závažnosti a aktivity choroby - v najlepšom prípade do 2 až 3 rokov.

Okrem toho existujú také formy choroby ako kongestívne a zmiešané ochorenie.

Preťaženie - chronická cirhóza spôsobená stázami krvi v dôsledku porúch obehového systému. Dôvod vývoja: hladina hepatocytov kyslíkom a ich smrť. Vyvíja sa na pozadí toxicity alebo vystavenia alkoholu.

Zmiešaný typ cirhózy je morfologickým príznakom choroby, keď sú jazvy mikro- a makronodulárne súčasne, ich počet je približne rovnaký.

Stupnica detskej váhy

Klasifikácia cirhózy pečene podľa detského pughu zahŕňa stanovenie závažnosti cirhózy a vypracovanie predpovedí v závislosti od rôznych súvisiacich faktorov, ako sú: hladina bilirubínu, krvný obraz, dysfunkcia pečene, hepatitída, životný štýl a výživové vlastnosti atď. Každý taký faktor má svoj vlastný index, tieto ukazovatele sú zhrnuté na konci a získa sa celkové skóre ochorenia. Je to toto skóre, ktoré vám umožňuje urobiť nejaké predpovede a upraviť priebeh liečby.

V súčasnosti je klasifikácia podľa Childa-Pugha najpresnejšia dostupná a je schopná charakterizovať vývoj rozvinutého zlyhania pečene, jeho vlastnosti, popis celkového stavu a hodnotenie šancí na uzdravenie..

Hodnotenie prežitia na stupnici

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha umožňuje predpovedať očakávanú dĺžku života osoby s určitým stupňom cirhózy..

 • V kompenzovanej miere je zvyšok života približne 7 rokov alebo viac. Bez liečby dosiahne tento ukazovateľ približne 50% všetkých pacientov..
 • V prípade subkompenzovaných druhov je predpokladaná dĺžka života

5 rokov.

 • V poslednom štádiu dekompenzácie žije iba 3 - 40%, najlepšie 3 roky, zo 60 až 89% zomiera do jedného roka. Toto je vysvetlené vývojom závažných komplikácií a úplnou degradáciou pečeňového tkaniva.
 • Rozdelenie výsledkov

  Malá cirhóza, hrubý, zmiešaný typ, neúplná septálna forma - všetci môžu mať svoju vlastnú závažnosť, ktorá určuje charakteristiky liečby a postupov.

  Na posúdenie situácie môžete použiť parametre vyjadrené v nasledujúcej tabuľke:

  kritériá1 bod2 body3 body
  asciteschýbajúceSvetlá formaVýrazný, ostrý
  Index protrombínu,%> 6040-603,52,8-3,550 (> 3)

  V závislosti od počtu získaných bodov sa diagnostikuje:

  • Vyrovnaná fáza (trieda „A“) - 5 - 6 bodov.
  • Subkompenzácia (trieda „B“) - 7-9 bodov.
  • Dekompenzácia (trieda „C“) - 10 - 15 bodov.

  Dôležitým znakom dekompenzačného stupňa je to, že podľa kritérií 13 bodov a aktívnej formy ochorenia existujú indikácie pre transplantáciu pečene, ale táto otázka je veľmi nejednoznačná, pretože miera úmrtnosti na chirurgickom stole je veľmi vysoká..

  Dodatočné morfologické a etiologické parametre

  Morfologická klasifikácia je doplnená: existujú dva typy cirhózy v závislosti od miery jej rozšírenia:

  • Aktívne (veľmi vysoká miera nekrózy).
  • Pasívne (imunitný systém úspešne zvláda šírenie jaziev a pôsobí proti neuróze).

  Okrem toho existujú etiologické znaky post-cirrhotického účinku, to znamená vývoj komplikácií. V dôsledku zlyhania pečene sa často vyvíja portálna hypertenzia v rôznych štádiách:

  • pred asymptomatická fáza (bez príznakov),
  • klinické (zvýšenie objemu pečene, zvýšenie príznakov),
  • akútne (ascites sa vyvíja, všetky príznaky sú výrazné, vážny stav),
  • štádium komplikácií (vývoj súvisiacich chorôb, zachovanie príznakov, silné vnútorné krvácanie).

  Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

  Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha bola navrhnutá v roku 1964, revidovaná a doplnená v roku 1973. Doteraz sa bežne používa..
  Je presnejšie povedať, že táto klasifikácia sa používa na určenie stupňa narušenej funkcie pečeňových buniek pri cirhóze a nie na cirhózu ako ochorenie všeobecne. Preto je vhodné použiť vhodnejší názov: „Child-Pughova stupnica na posúdenie závažnosti zlyhania pečene“..
  Cirhóza pečene je známe ochorenie opísané pred mnohými storočiami. S rozvojom medicíny, šírením vírusovej hepatitídy a iných ochorení pečene bolo potrebné nejako vyhodnotiť stav hepatocytov a funkciu tohto orgánu ako celku, aby sa určilo ďalšie riadenie. Bolo navrhnutých veľa rôznych klasifikácií, ale najpohodlnejšou a zároveň celkom objektívnou metódou zostáva distribúcia pacientov s cirhózou pečene podľa Child-Pugha. Aj keď údaje, ktoré sa v tejto klasifikácii nepoužívajú, sú tiež veľmi dôležité.

  Na čo slúži škála Child-Pugh??

  Klasifikácia nesie najdôležitejšie štatistické ukazovatele pre správnu interpretáciu stupňa poškodenia pečene a ďalšiu správu pacienta:

  1. Stredná dĺžka života u pacientov s cirhózou
  2. Pooperačná úmrtnosť s brušným zásahom
  3. Posúdenie potreby transplantácie pečene u pacientov s cirhózou

  Získané údaje budú, samozrejme, čisto štatistické. Skúsený lekár sa nebude úplne spoliehať na túto klasifikáciu..

  Ako sa hodnotí cirhóza pečene dieťaťa-Pugha??

  Klasifikácia je založená na stanovení určitých ukazovateľov na stupnici od 1 do 3 bodov a ďalšom priradení triedy cirhózy v závislosti od počtu získaných bodov. Všetci pacienti sú rozdelení do 3 tried: A, B a C.

  • A - od 5 do 6 bodov - kompenzovaná cirhóza
  • B - od 7 do 9 bodov - subkompenzovaná cirhóza
  • C - od 10 do 15 bodov - dekompenzovaná cirhóza

  Žiaľ, v klasifikácii podľa Childa-Pugha neexistujú žiadne všeobecne akceptované ukazovatele. Existujú rôzne variácie, do jedného alebo druhého stupňa odlišné od seba. V Rusku poskytneme najpoužívanejšiu možnosť klasifikácie.

  ascites

  • 1 bod - bez ascitu
  • 2 body - ľahké konzervatívne ošetrenie
  • 3 body - nekontrolované ascites, laparocentéza je často potrebná na odstránenie

  Celkový bilirubín

  • 1 bod - indikátor menší ako 34 μmol / l alebo 2 mg / dl
  • 2 body - 34 - 50 mikromolov / l alebo 2 - 3 mg / dl
  • 3 body - viac ako 50 μmol / l alebo viac ako 3 mg / dl. Ak je toľko bilirubínu zvyčajne, začína sa objavovať žltačka.

  Plazmový albumín

  • 1 bod - množstvo proteínu je viac ako 3,5 g / l
  • 2 body - do 2,8 g / l
  • 3 body - menej ako 2,8 gramu na liter

  Žltačka pri ťažkom zlyhaní pečene

  Závažnosť hepatickej encefalopatie pri cirhóze

  • 1 bod - encefalopatia nie je vyjadrená
  • 2 body - encefalopatia do 2. stupňa, kontrolovaná adekvátnou liečbou
  • 3 body - ťažká encefalopatia 3 až 4 stupne až do pečeňového kómy

  Posúdenie systému zrážania krvi jedným z ukazovateľov
  Protrombínový index (PTI)

  • 1 bod - viac ako 60%
  • 2 body - 40 - 60%
  • 3 body - menej ako 40%

  OR
  Protrombínový čas (PTV)

  • 1 bod - 1-4 sekundy.
  • 2 body - 4 - 6 sekúnd.
  • 3 body - viac ako 6 sekúnd.

  OR
  Medzinárodný normalizovaný vzťah (INR)

  • 1 bod - menej ako 1,7
  • 2 body - 1,7 - 2,20
  • 3 body - viac ako 2,20

  Interpretácia získaných bodov

  Sčítaním všetkých ukazovateľov sa stanoví pomer pacienta s cirhózou pečene k jednej zo skupín.

  Trieda A

  Pacienti s najmenej závažným deficitom funkcie pečene podľa Child-Pugha. Pacienti sú liečení konzervatívnou liečbou, nie je potrebná transplantácia pečene. Priemerná dĺžka života viac ako 15 rokov (pod podmienkou primeraného monitorovania a liečby). Pravdepodobnosť smrteľných následkov brušnej operácie je menšia ako 10%. S ďalším rozvojom cirhózy je pravdepodobný prechod na ďalšie najťažšie triedy.

  Trieda B

  Stredná trieda deficiencie funkcie hepatocytov pri miernej cirhóze. Je potrebné zvážiť transplantáciu pečene (v závislosti od typu ochorenia, ktoré vedie k cirhóze). Pooperačná úmrtnosť dosahuje 20 - 30%. Odhadovaná dĺžka života až 10 rokov, pričom v prvých dvoch rokoch zomrela necelá polovica.

  Trieda C

  Pri závažnom zlyhaní pečeňových buniek je prognóza smrti menšia ako 3 roky, viac ako polovica zomrie v prvom roku. Veľmi vysoká pooperačná úmrtnosť (asi 80%) prakticky neumožňuje vykonávať plánované operácie brucha, chirurgický zákrok iba s bezprostredným ohrozením života. Pri tomto stupni poškodenia pečene je jeho transplantácia priamou indikáciou (pri absencii absolútnych kontraindikácií)..

  záver

  Stanovenie triedy cirhózy na stupnici Child-Pugh je dôležitým krokom pri určovaní taktiky riadenia pacienta. Odhaduje sa však, že je potrebné zohľadniť ďalšie klasifikácie a ukazovatele, z ktorých bolo vypracovaných veľké množstvo.
  Nanešťastie sa cirhóza medzi populáciou čoraz viac šíri a veda neprináša významné pokroky v liečbe tejto choroby už dlhší čas. Za obzvlášť smutné možno považovať ukazovatele v Rusku. Vysoké náklady na lieky, vybavenie, nízka pozornosť na tento problém lekárskej komunity, lekárska negramotnosť obyvateľstva - to všetko vedie k zlyhaniu poskytovania starostlivosti o pacientov s cirhózou vo väčšine krajiny..
  Absencia pokročilej transplantologie má osobitný význam - transplantácia pečene sa vykonáva iba v najväčších výskumných ústavoch a predstavuje iba desiatky a stovky, čo zjavne nestačí. Nedostatok celo ruskej základne darcovských orgánov, nevyriešené etické problémy, negramotnosť darcov, všeobecná korupcia, zlé financovanie a propaganda vedúcich cirkví neumožnia v blízkej budúcnosti dosiahnuť transplantáciu pečene na dostatočnú úroveň..

  0 z 9 dokončených úloh

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9

  Zúčastnite sa ZDARMA TEST! Vďaka podrobným odpovediam na všetky otázky na konci testu môžete znížiť pravdepodobnosť ochorenia občas!

  Test ste už úspešne absolvovali. Nemôžete to znova spustiť.

  Aby ste mohli začať test, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať..

  Ak chcete začať, musíte vykonať nasledujúce testy:

  1. Bez nadpisu 0%

  1. Dá sa zabrániť rakovine??
  Výskyt choroby, ako je rakovina, závisí od mnohých faktorov. Pre zaistenie úplnej bezpečnosti nemôže jedna osoba. Každý však môže výrazne znížiť šance na zhubný nádor.

  2. Ako fajčenie ovplyvňuje vývoj rakoviny?
  Rozhodne sa kategoricky zakazujte fajčiť. Táto pravda už je unavená zo všetkých. Odvykanie od fajčenia však znižuje riziko vzniku všetkých druhov rakoviny. S fajčením súvisí 30% úmrtí na rakovinu. V Rusku pľúcne nádory zabíjajú viac ľudí ako nádory všetkých ostatných orgánov.
  Vylúčenie tabaku z vášho života je najlepšou prevenciou. Aj keď nefajčíte balenie denne, ale iba polovicu, riziko rakoviny pľúc je už znížené o 27%, ako zistila Americká lekárska asociácia..

  3. Ovplyvňuje nadváha rakovinu?
  Pozrite sa na váhy častejšie! Extra libry ovplyvnia nielen pás. Americký ústav pre výskum rakoviny zistil, že obezita spúšťa vývoj nádorov pažeráka, obličiek a žlčníka. Faktom je, že tukové tkanivo slúži nielen na zachovanie energetických rezerv, ale má aj sekrečnú funkciu: tuk produkuje bielkoviny, ktoré ovplyvňujú vývoj chronického zápalového procesu v tele. A onkologické choroby sa objavujú iba na pozadí zápalu. V Rusku pripisuje WHO v Rusku obezite 26% všetkých prípadov rakoviny..

  4. Pomáha šport znižovať riziko rakoviny?
  Strávte najmenej pol hodiny týždenne tréningom. Šport je na rovnakej úrovni so správnou výživou, pokiaľ ide o prevenciu rakoviny. V Spojených štátoch je jedna tretina všetkých úmrtí spojená so skutočnosťou, že pacienti nerešpektovali žiadnu diétu a nevenovali pozornosť telesnej výchove. Americká spoločnosť pre rakovinu odporúča cvičiť 150 minút týždenne miernym alebo polovičným tempom, ale aktívnejšie. Štúdia uverejnená v časopise Nutrition and Cancer v roku 2010 však ukazuje, že aj 30 minút stačí na zníženie rizika rakoviny prsníka (ktoré postihuje jednu z ôsmich žien na svete) o 35%..

  5. Ako alkohol ovplyvňuje rakovinové bunky?
  Menej alkoholu! Alkohol je zodpovedný za výskyt nádorov v ústnej dutine, hrtane, pečeni, konečníku a mliečnych žľazách. Etylalkohol sa v tele rozkladá na acetaldehyd, ktorý potom pôsobením enzýmov prechádza na kyselinu octovú. Acetaldehyd je najsilnejší karcinogén. Alkohol je zvlášť škodlivý pre ženy, pretože stimuluje tvorbu hormónov estrogénu, ktoré ovplyvňujú rast prsného tkaniva. Nadbytok estrogénu vedie k tvorbe nádorov prsníka, čo znamená, že každé ďalšie pitie alkoholu zvyšuje riziko ochorenia.

  6. Aký druh kapusty pomáha v boji proti rakovine?
  Milujte brokolicu. Zelenina nielen vstupuje do zdravej výživy, ale pomáha aj v boji proti rakovine. Preto odporúčanie týkajúce sa zdravej výživy obsahuje pravidlo: polovica dennej stravy by mala byť zelenina a ovocie. Krištáľová zelenina, ktorá obsahuje glukozinoláty, látky, ktoré pri spracovaní získajú protirakovinové vlastnosti. Medzi tieto druhy zeleniny patrí kapusta: obyčajná kapusta, ružičkový kel a brokolica.

  7. Aký druh rakoviny orgánov ovplyvňuje červené mäso?
  Čím viac zeleniny jete, tým menej dáte červené mäso na tanier. Štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí konzumujú viac ako 500 gramov červeného mäsa týždenne, sú vystavení väčšiemu riziku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

  8. Ktoré z nasledujúcich chránia pred rakovinou kože??
  Zásobte sa na opaľovacie krémy! Ženy vo veku 18 - 36 rokov sú osobitne citlivé na melanóm, najnebezpečnejšiu formu rakoviny kože. V Rusku sa za posledných 10 rokov výskyt melanómu zvýšil o 26%, svetové štatistiky ukazujú ešte väčší nárast. To je tiež vina na umelé opaľovanie zariadenia a slnečné lúče. Nebezpečenstvo je možné minimalizovať pomocou jednoduchej trubice opaľovacieho krému. Štúdia časopisu Journal of Clinical Oncology z roku 2010 potvrdila, že ľudia, ktorí pravidelne používajú špeciálny krém, majú dvakrát taký malý melanóm ako tí, ktorí takúto kozmetiku zanedbávajú..
  Krém sa musí zvoliť s ochranným faktorom 15 SPF, ktorý sa aplikuje aj v zime a dokonca aj pri oblačnom počasí (postup by sa mal zmeniť na rovnaký zvyk ako pri čistení zubov) a tiež nesmie byť vystavený slnečnému žiareniu od 10 do 16 hodín..

  9. Myslíte si, že stres ovplyvňuje rakovinu??
  Samotný stres nespôsobuje rakovinu, ale oslabuje celé telo a vytvára podmienky na rozvoj tohto ochorenia. Štúdie ukázali, že konštantná úzkosť mení aktivitu imunitných buniek zodpovedných za aktiváciu mechanizmu „hit and run“. Výsledkom je, že v krvi neustále cirkuluje veľké množstvo kortizolu, monocytov a neutrofilov, ktoré sú zodpovedné za zápalové procesy. Ako už bolo spomenuté, chronické zápalové procesy môžu viesť k tvorbe rakovinových buniek..

  ĎAKUJEM ZA TVOJ ČAS! AK JE POTREBA INFORMÁCIÍ, MÔŽETE PRIPRAVIŤ KOMENTÁR NA PRIPOMIENKY NA konci článku! ĎAKUJEME VÁM!

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Osteoporóza je mimoriadne bežné ochorenie charakterizované poklesom hustoty kostí. Zvyšujúcu sa frekvenciu diagnostikovaných prípadov osteoporózy možno do istej miery vysvetliť nielen zhoršením zdravotného stavu obyvateľstva, ale zvýšením očakávanej dĺžky života (choroba postihuje najmä ľudí v staršej vekovej skupine)..
  Degeneratívna patológia nezápalovej povahy je založená na deštrukcii stavcových tkanív a ich následnom nahradení patologickými prírastkami - spondylofyty a osteofyty.
  Myóm je benígny nádor svalovej vrstvy maternice. Presná príčina patológie nie je známa, ale relatívny hyperestrogenizmus, nadbytok estrogénu pri znížení hladín progesterónu, má veľký význam.