loader

Hlavná

Späť

Spondylartróza - príznaky a liečba

Čo je spondylartróza? O príčinách, diagnóze a liečebných metódach sa bude diskutovať v článku Dr. Tikhonov I.V., chiropraktik so skúsenosťami 12 rokov.

Definícia choroby. Príčiny choroby

Spondylartróza (spondyl - stavce, artro - kĺb, osis - choroba) - získaná chronická dystrofická lézia faciálnych medzistavcových kĺbov.

Jednou z hlavných teórií vývoja choroby je nešpecifický zápal stavcov, ktorý sa môže vyvinúť v dôsledku starnutia alebo mechanického poškodenia..

Výskyt spondylarthrosis spravidla predchádza niekoľko dôvodov:

 • zvýšená telesná hmotnosť;
 • sedavý spôsob života;
 • zhoršený metabolizmus v tele;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • iracionálny motorový režim;
 • vrodené / získané zakrivenie chrbtice.

Okrem toho tvorba spondylartrózy môže prispievať k systémovým chorobám:

 • infekčné (tuberkulóza, vírusové infekcie);
 • dysmetabolický (diabetes mellitus, obezita);
 • dystrofická (osteochondróza, osteoartróza);
 • reumatická (systémová reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída);
 • traumatické (praskliny, zlomeniny stavcov a ich procesy);
 • zriedka toxické (účinky pesticídov a žiarenia na organizmus).

Spondylartróza je približne rovnako ovplyvnená mužmi a ženami, väčšinou staršími ako 45 rokov. Spondylartróza, ktorá je nezávislou chorobou, môže byť výsledkom chorôb, ako je napríklad skoliotická choroba miechy, systémové poškodenie reumatoidných kĺbov, infekčné a onkologické choroby chrbtice a jej traumatická lézia. Spondylartróza je tiež predchodcom ďalšieho poškodenia medzistavcových kĺbov - spondylózy (štiepenie štruktúr chrbtice), prietrže medzistavcových platničiek, spondylolistéz (skĺznutie stavcov) a ďalších. [1] [7] [9]

Príznaky spondylartrózy

Jedným z hlavných príznakov a hlavným dôvodom hľadania lekárskej (alebo alternatívnej) pomoci pri spondylartróze je bolesť - nepríjemný zmyslový a emocionálny pocit, ktorý je spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením telesných štruktúr (podľa definície Medzinárodnej asociácie pre štúdium bolesti)..

Vo väčšine prípadov je bolesť lokalizovaná v poškodenom segmente chrbtice. V počiatočnom štádiu ochorenia môže trvať niekoľko minút av poslednom štádiu, pri absencii kvalifikovanej liečby, môže byť takmer nepretržite..

Bolesť je často spôsobená pohybom v postihnutej chrbtici (krčka, hrudník, lumbosakrál). Z tohto dôvodu vzniká nasledujúci príznak - obmedzenie amplitúdy pohybov v chrbtici. Mobilita medzistavcových kĺbov môže byť tiež obmedzená lokálnym zvýšeným napätím svalov a fascie (membrán), ktoré sa vyskytuje ako ochranný mechanizmus, ako aj zmenami v štruktúre postihnutých medzistavcových kĺbov počas predĺženého priebehu ochorenia..

Podľa mnohých moderných lekárskych štúdií o spondylartróze sa u pacientov s dlhým priebehom ochorenia (viac ako tri mesiace) a dennými epizódami bolesti môže vyskytnúť vývoj asténových neurotických porúch (neurasténia). Viac ako 80% pacientov, ktorí trpia spondylartrózou dlhšie ako rok, má stavy depresie rôznej závažnosti. Preto je na vypracovanie najúčinnejšieho rehabilitačného programu potrebné potvrdenie psycho-neurologických príznakov.

Pacienti so spondylartrózou často zaznamenávajú ranné napätie, stuhnutosť v poškodenej časti chrbtice, ktorá sa pomerne rýchlo znižuje sama alebo po miernom zahriatí. [1] [7] [8] [9]

Patogenéza spondylartrózy

Patogenéza spondylartrózy je do značnej miery podobná mechanizmu rozvoja artrózy v periférnych kĺboch ​​pohybového aparátu..

V dôsledku nadmerného osového zaťaženia kĺbových štruktúr faziet a hypermobility (zvýšená flexibilita) dochádza k narušeniu mikrocirkulácie a difúzie látok v tkanive chrupavky. Po degenerácii kĺbovej chrupavky a synovitídy vedie k subluxácii kĺbov a natiahnutiu kĺbovej kapsuly..

Vznikajúci nešpecifický zápal je príčinou nociceptívnej (fyziologickej) bolesti v postihnutých segmentoch chrbtice. Následné neprimerané zaťaženie medzistavcových kĺbov a väzov môže spôsobiť podráždenie meningálnych vetiev miechových nervov - vyvíja sa neuropatický mechanizmus bolesti.

V následných štádiách choroby vytvárajú periartikulárne zóny kosti, ktoré sú podrobené mechanickému preťaženiu, osteofyty. Táto ochranná reakcia tela vedie k obmedzeniu pohyblivosti medzistavcov a k obmedzeniu zaťaženia fazetových kĺbov..

Pokračujúci rast kostných porastov v oblastiach postihnutých medzistavcových kĺbov v konečnom štádiu spondylartrózy vedie k ankylóze (kĺbovej imobilite) a postupnému rozvoju stenózy miechového kanálu stláčaním susedných ciev, miechy a jej koreňov. [1] [3] [4] [6] [7]

Klasifikácia a štádiá vývoja spondylartrózy

V závislosti od úrovne lokalizácie rozlišujú:

 • cervikálna spondylartróza;
 • hrudnej spondylartrózy;
 • lumbosakrálna spondylartróza;
 • polysegmentálna spondylartróza (s poškodením niekoľkých častí chrbtice).

Existujú rôzne typy spondyloartrózy:

 • uncrovertebral - sú ovplyvnené spinálne procesy krčných stavcov (uncus);
 • klenba - lézia je lokalizovaná v klenutých kĺboch ​​hrudnej chrbtice a v spojení stavcov s rebrami;
 • deformovanie - zmena tvaru stavcov rastúcimi osteofytmi;
 • degeneratívny - deštrukcia medzistavcových kĺbov a štruktúra medzistavcových platničiek;
 • ankylozujúca - charakteristika reumatických lézií chrbtice a periférnych kĺbov pri ankylozujúcej spondylitíde;
 • dysplastická - výrazná zmena tvaru štruktúry medzistavcových kĺbov.

Klinické štádiá spondylartrózy:

 • Fáza I - bolesť chýba, v paravertebrálnych väzoch je mierne narušenie, elasticita disku sa znižuje;
 • Etapa II - postihnuté sú vláknité krúžky medzistavcových platničiek, prejavuje sa syndróm miernej bolesti, mierna stuhnutosť svalov, mierne obmedzenie pohyblivosti;
 • Etapa III - začína sa rast osteofytov, objavuje sa nešpecifický zápal, je ovplyvnený väzivový aparát a povrch kosti medzistavcových kĺbov;
 • Štádium IV - výrazné štrukturálne zmeny sa vyskytujú v kĺboch ​​chrbtice, až po ankylózu a spondylózu, je narušená vaskulárna cirkulácia a inervácia postihnutého paravertebrálneho segmentu..

Komplikácie spondylartrózy

Pri absencii včasnej a riadnej liečby môžu byť zastúpené komplikácie spondylartrózy:

 • syndróm chronickej bolesti, ktorý významne znižuje kvalitu života pacienta a vedie k rozvoju psychoemocionálnych porúch (úzkosť, depresia);
 • výrazné obmedzenie až do nedostatku mobility v postihnutých segmentoch chrbtice a následkom toho zmena stereotypu chôdze, nemožnosť dlhodobého pobytu v polohe na sedenie a státie;
 • narušenie nervových štruktúr (miechy, miechy) s rozvojom motorických, zmyslových a zmiešaných porúch v závislosti od stupňa poškodenia;
 • nemožnosť splniť zvyčajné domáce a profesionálne bremená, ktoré vedú k invalidite.

Komplikácie dlhodobej prebiehajúcej spondylartrózy krčnej chrbtice môžu byť tiež reprezentované vestibulárnymi poruchami - hlavne vertigo (závraty) a ataxiou (porucha koordinácie pohybov). Vznikajú v dôsledku mechanického stlačenia stavcov v dôsledku odkrytej spondylartrózy..

Pri chronickej spondylartróze bedrovej chrbtice sa môže vyvinúť stavcová nestabilita, ktorá môže viesť k spondylolistéze s podráždením (podráždenie) alebo stlačením susedných koreňov miechy. To zase môže spôsobiť šírenie bolesti v dolných končatinách. [3] [7] [9]

Diagnóza spondylartrózy

Objektívna diagnostika sa vykonáva pomocou zobrazovacích metód (rádiografia, magnetická rezonancia a počítačová tomografia), ktoré sa vyberajú individuálne so zameraním na postihnutú chrbticu:

 • pri poškodení cervikálnej oblasti s vaskulárnymi poruchami sa vykonáva ultrazvuková diagnostika ciev krku a zobrazovanie ciev kontrastnou látkou pomocou magnetickej rezonancie;
 • pri príznakoch poškodenia nervových štruktúr je na stanovenie úrovne a stupňa poškodenia predpísaná elektromyografia (stimulácia alebo ihla).

Na stanovenie závažnosti zápalového procesu sa vyšetrí všeobecný krvný test s vyhodnotením faktorov reumatickej horúčky (s podozrením na systémové ochorenie)..

Neoddeliteľnou klinickou diagnózou je zhromažďovanie sťažností a anamnéza, vykonanie štandardného neurologického vyšetrenia a manuálne vyšetrenie chrbtice.

Príznaky spondylartrózy sú spravidla mierne alebo vôbec neexistujú v skorých štádiách ochorenia a maximum pri závažných štrukturálnych poruchách. V závislosti od stupňa poškodenia chrbtice sa môžu objaviť ďalšie príznaky spojené s poškodením susedných anatomických štruktúr..

Pri dlhodobej prebiehajúcej spondylartróze krčnej chrbtice sa teda pacient môže sťažovať na objavenie sa cievnych porúch (závraty, nestabilná chôdza) spojených s kompresiou stavcových tepien. Stlačenie krčných koreňov miechy je sprevádzané sálajúcou bolesťou do inervovanej oblasti hornej končatiny a možnými motorickými, senzorickými a autonómnymi poruchami..

Príznaky spondylartrózy v hrudnej chrbtici sa týkajú pacientov v menšej miere kvôli obmedzenej mobilite týchto segmentov. Bolesť sa niekedy môže šíriť pozdĺž pobrežného oblúka a napodobňovať bolesť v srdci, pankrease, pečeni alebo žlčníku..

V lumbosakrálnej chrbtici - najbežnejšom mieste na rozvoj spondylartrózy - môže byť lokalizovaný bolesťový syndróm v bedrovej oblasti, zadok, horná tretina stehien a ak sú poškodené miechy, môžu vyžarovať do dolnej končatiny. [1] [3] [7] [9]

Liečba spondyloartrózy

Symptomatická liečba spondylartrózy spočíva v úľave od hlavného utrpenia - bolesti. Pri nociceptívnej bolesti sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré tiež eliminujú existujúce nešpecifické zápaly. Moderné štúdie potvrdzujú približne rovnakú účinnosť selektívnych COX-2 NSAID pri proporcionálnych dávkach a dlhodobom používaní. V tejto súvislosti je vhodné uprednostniť menej gastrointestinálne a kardiotoxické lieky (celekoxib, meloxikam, nimesulid)..

V prípade neuropatickej bolesti sa používajú antikonvulzíva (Gabapentín, Pregabalín), inhibítory spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu (Venlafaxín, Duloxetín), tricyklické antidepresíva (Amitriptylín, Imipramín) a analgetiká s centrálnym účinkom (Borelisenes), Baclofény. V prípade syndrómu miernej a stredne ťažkej nociiceptívnej bolesti so spondylartrózou nezabudnite na účinnosť selektívnych liekov COX-3 (Acidum acetylsalicylicum, acetaminofén). Syndróm pretrvávajúcej ťažkej bolesti vyžaduje vymenovanie opioidných liekov (Tramadol, kodeín)..

Účinná je lokálna infiltračná anestézia s lokálnymi anestetikami (Novokain, Lidokaín) v kombinácii s glukokortikosteroidmi (Betametazón, Dexametazón) bolestivých svalových spojov a spúšťacích bodov paravertebrálnych svalov chrbtice postihnutých spondylartrózou..

K dispozícii na štúdium vo vedeckej lekárskej literatúre nie sú údaje o štúdiách použitia chondroprotektorov na spondylartrózu. Preto je vhodnosť použitia tejto skupiny liekov na toto ochorenie pochybná.

Cieľom neliekovej liečby spondylartrózy je:

 • odstránenie myofasciálneho spazmu (manuálna terapia a perkutánna elektroneurostimulácia);
 • udržiavanie a obnovovanie pohyblivosti postihnutých kĺbov (manuálna terapia a fyzioterapeutické cvičenia).

Pri sprievodných úzkostných a depresívnych poruchách, ktoré sa vyvíjajú pri syndróme dlhodobej bolesti, sú účinné psychoterapeutické metódy (individuálna a skupinová kognitívno-behaviorálna terapia) [Referencia:] [4] [5] [8] [9]

Prognóza. prevencia

Prognóza ochorenia závisí od jeho identifikovanej formy a štádia. V skorších štádiách lézie je možná významná obnova motorických funkcií medzistavcových kĺbov a zmiernenie syndrómu bolesti. Stupeň IV sa považuje za nezvratný, preto je hlavnou úlohou v tomto prípade zastaviť ďalšie štrukturálne ničenie a vytváranie prispôsobivých funkčných mechanizmov na zachovanie pracovnej kapacity pacienta a aktivity v domácnosti..

Prevencia spondylartrózy je predovšetkým:

 • pravidelné lekárske vyšetrenie chrbtice;
 • udržiavanie fyziologickej telesnej hmotnosti;
 • racionálny profesionálny a domáci motorový režim;
 • odstránenie fyzického preťaženia (vrátane športu);
 • pravidelná fyzická aktivita (primerané kondičné programy s inštruktorom);
 • včasná kvalifikovaná liečba zápalových ochorení.

Výživa pre spondylartrózu, ako aj pre väčšinu iných chorôb, by mala byť vyvážená, pokiaľ možno najprirodzenejšia. Pretože väčšina ľudí so spondylartrózou má nadváhu, preskúmanie výživových preferencií by sa malo zamerať na potraviny s nízkym obsahom kalórií. Vo všeobecnosti je potrebné pamätať na pomerne jednoduché pravidlo všetkých diétnych programov na chudnutie: množstvo spotrebovanej energie by malo byť väčšie ako množstvo spotrebovanej energie..

Rozšírené odporúčanie mnohých odborníkov na „sledovanie polohy“ tejto choroby má určite právo na existenciu, ale praktická účinnosť takéhoto odporúčania sa často znižuje na nulu. Ani podmienečne zdravý človek nie je schopný pozorovať si svoju zadnú polohu počas dňa z dôvodu mnohých profesionálnych a domácich rozptýlení. Navyše pacient so spondylartrózou nebude schopný držať sa tela, pretože sa snaží zaujať najbolestivejšie miesto..

K formovaniu naj fyziologickejšej polohy dochádza pri pravidelnej fyzioterapii cvičenia (fitnes rehabilitácia) s kvalifikovaným inštruktorom najmenej šesť mesiacov. Počas tohto obdobia sa vytvára najprimeranejší tonus paravertebrálneho svalu, ktorý umožňuje dať chrbtici maximálnu fyziologickú polohu bez kontroly pozornosti..

Programy kondičnej rehabilitácie by mali byť neoddeliteľnou súčasťou liečby pacientov so spondylartrózou. Pod dohľadom ošetrujúceho lekára sa vyberie individuálny súbor liečebných cvičení, pričom sa berie do úvahy štádium choroby a celkový stav pacienta. Včasný začiatok korekcie motorických porúch a naučenie sa správneho motorického stereotypu prispieva k rýchlejšiemu uzdraveniu postihnutia. [1] [7] [9]

Liečba a prevencia osteochondrózy. Spondylóza a spondylartróza bedrovej chrbtice

Podľa lekárskych štatistík asi 70% ľudí vo veku nad 30 rokov trpí rôznymi formami osteochondrózy. V tomto prípade jednotky berú vážne patológie. Väčšina z nich má nepravidelnú masáž alebo počká, kým „prechádza“.

Medzitým má osteochondróza negatívny vplyv na väzivo medzistavcových kĺbov, v pozadí sa môže vyvinúť nemenej nebezpečný stav: spondylóza a spondylartróza.

Vzťah s chorobou

Mechanizmus vývoja ochorenia je nasledujúci: s pokročilou osteochondrózou sa v kostnom chrupavkovom tkanive vyvíjajú deštruktívne procesy, ktoré vyvolávajú silnú bolesť (bolesti chrbta) a nehybnosť chrbtice..

Patológia môže ovplyvniť ktorúkoľvek časť pohybového aparátu, ale najčastejšie sa ochorenie diagnostikuje v lumbosakrálnej chrbtici..

Vertebrálna fúzia je charakteristická pre ochorenie.

Spondylóza a spondylartróza sú rovnaké?

V lekárskej terminológii sú spondylóza a spondylartróza označenie štádií vývoja osteochondrózy. Oba patologické stavy spôsobujú v chrbtici degeneratívne procesy. Avšak pri spondylóze dochádza k deformácii medzistavcových platničiek prostredníctvom tvorby kostných výrastkov a pri spondylartróze trpí celá štruktúra medzistavcových kĺbov..

Charakteristickým znakom patológií je lokalizácia rastu (osteofyty)..

 • V prvom prípade rastú medzi stavcami a znižujú klírens.
 • V druhom - pozdĺž okrajov kĺbov.

Vývoj choroby

Nedostatok liečby „bežnej osteochondrózy“ spôsobuje vývoj život ohrozujúcich, ale nepríjemných patologických stavov:

 1. Deštrukcia tkanív systému kostnej chrupavky.
 2. Vznikajú osteofyty, ktoré blokujú pohyblivosť jednej z oblastí pohybového aparátu..
 3. Ničenie medzistavcových platničiek často vedie k prietrži.

U pacientov s genetickou predispozíciou k chorobe a zranených v chrbte sa patologické procesy vyvíjajú rýchlo.

Vizuálne video o zmenách chrbtice s vývojom spondylózy v nižšie uvedenom videu:

Príčiny a rizikové faktory

Ochorenia kĺbov sa považujú za patologické stavy súvisiace s vekom a pripisujú sa starším osobám. Zmeny v chrupavkovom tkanive súvisiace s vekom v niektorých prípadoch vyvolávajú spondylózu a spondylartrózu. Ale existuje mnoho ďalších faktorov, nezávislých od veku, ktoré spôsobujú vývoj chorôb:

 • obezita;
 • časté a veľké zaťaženie chrbtice (u ľudí určitých profesií);
 • zranenia
 • chronické choroby;
 • narušenie estrogénového hormónu.

Kto a prečo vzniká?

Menopauzálne ženy, pacienti s metabolickými poruchami, autoimunitné poruchy a geneticky náchylné ženy sú často ohrozené..

Bolesť chrbta je často problémom pre ľudí, ktorí sú zamestnaní v ťažkej fyzickej práci. Patológia však môže vzniknúť aj v dôsledku jediného silného zaťaženia.

príznaky

Spondylóza sa nazýva výsledkom neliečenej spondylartrózy. S takým úzkym vzťahom patológií je rozdiel v symptómoch.

Spondyloartróza sa vyznačuje:

 • stuhnutosť v chrbte (ráno rušivá);
 • bolesť kĺbov;
 • amyotrophy;
 • kŕč v chrbtici;
 • obehové poruchy;
 • rozvoj citlivosti na počasie a sprievodných bolestí hlavy;
 • neuritis;
 • vývoj kontraktúr (neschopnosť úplne sa ohnúť alebo narovnať).

Spondylóza je určená nasledujúcimi príznakmi:

 • ostrá a silná bolesť v kostrči;
 • znecitlivenie bedrovej oblasti;
 • „Husacie hrbole“ v nohách;
 • zníženie telesnej teploty (lokálne);
 • pocit bolesti pri chôdzi;
 • dostať sa okolo je ťažké.

Môžu sa vyskytnúť ďalšie príznaky: objavenie sa krívania, strata citlivosti nôh. V tomto zanedbanom prípade pacient stráca túžbu a schopnosť pohybu, trávi viac času ležaním v polohe embrya - táto poloha trochu zmierňuje jeho stav.

odrody

V dôsledku „nedostatočnej liečby“ osteochondrózy existuje niekoľko druhov patológie, ktoré mnohí nepovažujú za chorobu. Komplikácie sa vyvíjajú postupne, niektoré z nich majú nejasné príznaky a je ťažké ich identifikovať..

deformujúca

Táto komplikácia sa vyznačuje oderom medzistavcových platničiek.

Hlavným príznakom je bolesť chrbta. Výskyt bolesti je možný pri behu aj chôdzi, ako aj pri sedení alebo ľahnutí a po nej.

Ďalším príznakom je pocit zovretia v sakrálnej oblasti (obyčajne zmizne sám za 2-3 hodiny).

degeneratívne

Predstavuje poškodenie kĺbov - klenuté a stavcové. Nebezpečné obmedzenie pohybu chrbtice.

V počiatočných štádiách nie sú príznaky zreteľné. S rozvojom patológie sa objavuje bolesť v chrbte, čo je porušením rozsahu pohybov.

Unvertebral

Je lokalizovaná v krčnej chrbtici. Vyznačuje sa výskytom kostných útvarov na kĺboch ​​krku. Ochorenie postihuje ľudí všetkých vekových skupín. Hlavnou rizikovou skupinou sú predstavitelia „sedavých“ povolaní.

Hlavné príznaky sú:

 • bolesť v zadnej časti hlavy;
 • bolesť krku prechádzajúca do lopatiek a ramien;
 • časté závraty a strata rovnováhy;
 • hlavná kríza.

Oblúkové kĺby

Chronické ochorenie kĺbov, ktoré sa vyskytuje na pozadí zápalových procesov. Porušuje pohyblivosť chrbtice.

Príznaky závisia od toho, ktorá časť chrbtice prešla patológiou..

 • V prvom štádiu choroby trpí pacient neustále bolesťou, horší večer.
 • Druhá etapa - objavenie sa krízy v chrbtici a narušenie jej pohyblivosti.
 • Treťou je neustála silná bolesť plus úplná nepohyblivosť postihnutej oblasti.

ankylozujúca

Zriedkavé chronické ochorenie s poškodením medzistavcových platničiek, priečnych a bočných kĺbov chrbtice. V medicíne sa nazýva ankylozujúca spondylitída.

Vyskytuje sa u pacientov vo veku 15 - 30 rokov. Vyskytuje sa v dôsledku autoimunitných porúch, chronických chorôb, vírusových a bakteriálnych infekcií..

Polysegmented

Patológia, ktorá má rôznorodé zloženie a pôvod, ovplyvňuje chrupavku, svaly, väzivo a kapsuly chrbtice. Okamžite sa šíri do niekoľkých segmentov chrbtice. Hlavnou príčinou choroby je starší pacient.

príznaky

 • bolesť s "bolesťou chrbta";
 • pocit stuhnutosti kĺbov;
 • strata pohyblivosti chrbtice;
 • rýchla únava.

dysplastické

Patológia je sprevádzaná štrukturálnymi zmenami tvaru kĺbov, porušením ich veľkosti a štruktúry. Dysplazia nie je diagnostikovaná ako samostatné ochorenie, je sprievodným prvkom spondylartrózy.

Etapy a formy patológie

Počiatočná forma spondylartrózy je asymptomatická. Príznaky osteochondrózy alebo spondylózy sa objavujú v diagnóze a je stále ťažké všimnúť si poškodenie malých kĺbov..

Znaky spondylartrózy sa začínajú zreteľne prejavovať po významnej proliferácii osteofytov. Rast kostí mení obrysový profil kĺbov a zužuje priechodnosť kĺbových priestorov.

Existujú 4 stupne rozvoja choroby:

 1. Ligamenty, škrupiny kĺbov a medzistavcové platničky strácajú elasticitu, zmenšuje sa rozsah pohybu chrbtice.
 2. Zvýšené zaťaženie diskov, čiastočná strata fungovania vláknitých krúžkov.
 3. Zvýšenie rastu kostí, degenerácia väzov.
 4. Rast kostí je taký veľký, že komprimuje krvné cievy a nervové zakončenie, čo výrazne obmedzuje mobilitu.

Diagnostické metódy

Znaky poškodenia miechy sa môžu v závislosti od štádia ochorenia a miesta výskytu podobať príznakom žalúdočných vredov, srdcových chorôb atď. Ak máte podozrenie na ochorenie chrbtice, pacient je požiadaný o stretnutie s neurológom. Pre presnú diagnózu je dôležitá anamnéza - lekárska anamnéza pomôže určiť recept a stupeň choroby.

Ako lekár robí diagnózu?

Diagnostika začína fyzickými testami, ktoré určujú:

 • rozsah pohybu;
 • účinok kompresie chrbtice na chôdzu;
 • reflexy a svalová sila.

Na získanie presnejšieho klinického obrazu môže lekár odporučiť pacienta, aby:

 • röntgenová snímka (obrázok ukáže všetky abnormality chrbtice);
 • počítačová tomografia (pre podrobnejší obraz);
 • MRI - na identifikáciu oblasti zovretých nervov;
 • myelografia - zavedenie značkovacieho farbiva do miechového kanála pacienta na dosiahnutie jasnejšieho obrazu na röntgenovom snímaní alebo tomografe;
 • elektromyografia - meranie elektrickej aktivity vo svaloch.

Čo to znamená?

Definitívna diagnóza znamená začiatok terapeutických procedúr. Najčastejšie ide o konzervatívnu liečbu. Chirurgický zákrok sa používa iba vo výnimočných prípadoch - so závažnými komplikáciami, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú životný štýl pacienta (mobilita)..

Operácia je tiež potrebná na uvoľnenie priestoru pre miechu a nervové korene:

 • odstránenie prietrže;
 • odstránenie časti stavcov;
 • implantácia štepu.

Celkový klinický obraz

Klasifikácia choroby je založená na závažnosti. Prvá etapa je asymptomatická alebo má rozmazané príznaky. Občas sa prejavuje nepríjemný pocit v chrbte, ale málokto ich berie vážne.

Potom nasleduje riedenie chrupavkového tkaniva, zníži sa pohyblivosť stavcov chrupavky. Pri pokročilých formách choroby môže byť ich pohyb úplne blokovaný. Použitím konzervatívnych metód liečby a vykonávania špeciálnych cvičení zabráňte ďalším vývojovým procesom patológie.

Vývoj nebezpečných komplikácií sa začína stupňom 2 deformujúcej sa spondylózy. Pri tejto forme choroby nie je možné vyliečiť len gymnastiku a masáže. Blokády sa používajú na odstránenie príznakov..

Ciele a metódy liečby

Hlavná metóda liečby patológií chrbtice je konzervatívna. Jeho úlohou je zastaviť bolestivé príznaky a zvýšiť pohyblivosť postihnutej oblasti.

Chirurgia je menej častá. Používa sa po liekovej terapii a fyzioterapeutické cvičenia nepriniesli očakávaný pozitívny účinok. Alebo so zložitým a pokročilým štádiom choroby.

Drogová terapia

Analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky sa používajú na zmiernenie bolesti a zápalu pri spondylóze a spondylartróze..

Z voľne predajných liekov proti bolesti, ktoré môžete použiť:

 • ibuprofen.
 • Naproxén sodný.
 • acetaminofénu.

Pri silnej bolesti vám lekár môže predpísať kortikosteroidy a svalové relaxanciá..

V priebehu lekárskeho výskumu sa zistilo, že niektoré antidepresíva a lieky proti záchvatom úplne zmierňujú syndróm bolesti..

Aké je využitie cvičebnej terapie?

Špeciálne navrhnuté fyzické cvičenia zmierňujú bolesť, stabilizujú tonus svalov a podporujú návrat mobility. Fyzioterapeutické cvičenia však fungujú iba v spojení s liečbou liekmi a inými postupmi..

Zvláštnosťou gymnastiky je, že sa musí vykonávať medzi útokmi, počnúc jednoduchými cvičeniami a postupne ich komplikovať..

Pri vykonávaní komplexu fyzioterapie sa treba vyhnúť ostrým a rýchlym pohybom, pri prvom pocite bolesti počas cvičenia sa musia prerušiť. Správne vykonávané fyzické cvičenia posilňujú bedrovú vrstvu, pomáhajú udržiavať chrbticu.

fyzioterapia

Fyzioterapeut učí cvičenia zamerané na napínanie a posilňovanie svalov krčnej oblasti ramena. „Natiahnutie“ pomáha uvoľniť miesto v chrbtici, keď sú stlačené nervové korene.

Tiež sa používa:

 • elektroforéza;
 • kúpele s minerálnou vodou;
 • studená a teplá sprcha.

masáž

Masáž patológií chrbtice, najmä pri exacerbácii, by mala byť ľahká a jemná pri použití protizápalových liekov alebo prírodného medu..

Masáž krčnej chrbtice zmierňuje kŕče, bedrové a hrudné - pomáha posilňovať svalový korzet. Vykonajte kurzy v 10 procedúrach podľa predpisu lekára.

Manuálna terapia

Jedna z alternatívnych metód, pri ktorej je chrbtica ovplyvňovaná rukami. Účinok je možný v kombinácii s inými fyzioterapeutickými postupmi..

Recepty tradičnej medicíny

Liečba chrbtice doma sa vykonáva pomocou mastí z prírodných ingrediencií.

Populárny recept:

 • 1/4 šálky medu;
 • 1/3 šálky strúhanej reďkovky;
 • 1/3 šálky vodky;
 • 2 lyžičky morská soľ.

Pred použitím uchovávajte v chladničke.

Okrem masáže pomocou masti môžu byť na postihnutú oblasť aplikované obklady chmeľových šištičiek a jedľového oleja.

Chirurgický zákrok

Ak sú všetky vyššie uvedené postupy neúčinné, lekár môže predpísať chirurgickú liečbu.

Hlavné metódy chirurgického zákroku:

 1. blokáda - chirurg ničí nervové zakončenie kĺbu, čím zmierňuje bolesť;
 2. umelá transplantácia kĺbov.

predpoveď

S včasnou diagnózou a kompetentnou terapiou sa vývoj ochorenia môže zastaviť už v prvom štádiu. Obtiažnosť spočíva iba v zanedbávaní väčšiny ľudí osteochondrózou alebo neznalosti závažnosti komplikácií tejto patológie..

Riziká komplikácií

Sedavý spôsob života, vzpieranie na váhe, silná fyzická námaha (napríklad nadmerné nadšenie pre telocvičňu), prudká zmena aktívneho pasívneho spôsobu života sú všetky rizikové faktory výskytu a komplikácií osteochondrózy..

Zvyšuje rozvoj patologických porúch metabolizmu chrbtice, zlý krvný obeh, nedostatok tekutín v tele. Tieto faktory vyvolávajú sploštenie vláknitého prstenca a rednutie miechy. A potom sa telo zapne obrana a začne sa hromadiť kostné tkanivo, ktoré distribuuje zvýšené zaťaženie chrbtice.

Preventívne opatrenia

S tendenciou k ochoreniam pohybového aparátu alebo s podozrením na patológiu je potrebné upraviť životný štýl:

 1. stratiť váhu;
 2. začnite sa aktívne zapájať do telesnej výchovy (alebo len choďte viac);
 3. upraviť stravu v prospech zdravých potravín.

Všeobecné odporúčania

Ponáhľať sa po práci v kancelárii doma, opäť každý večer sedieť na sociálnych sieťach, je zlý zvyk. Je tiež zlé nevytrhnúť sa z televízora a intenzívne jesť rýchle občerstvenie. Tiež negatívne ovplyvňuje stav chrbtice po dlhú dobu v nepohodlnej polohe.

Takéto návyky musia byť odstránené. Aj pri sedavej práci môžete stráviť niekoľko minút preventívnymi opatreniami:

 • prejsť skrinkami alebo podlahami;
 • vykonať jednoduché cvičenie "zákruty".

Na upokojenie svalov chrbta je potrebné v miestnosti pozorovať pohodlný teplotný režim.

Aké zásady by sa mali dodržiavať?

Algoritmus na udržiavanie chrbtice v dobrom stave je nasledujúci:

 1. Zvýšte fyzickú aktivitu.
 2. Nepreceňujte svoju silu a nezdvíhajte závažia.
 3. Neprepite sa a nesledujte hmotnosť.
 4. Vyhnite sa nedostatku tekutín v tele (vypite tieto notoricky známe 1,5 litra vody denne).
 5. Cvičte pravidelne.

Rozvoju spondylózy a spondylartrózy sa dá zabrániť za predpokladu včasnej diagnózy a liečby osteochondrózy. Ale pretože väčšina neurologických pacientov to nerobí, musia starostlivo načúvať signálom tela v prvom štádiu vývoja patológie. Stále sa dá zastaviť liekovou terapiou a terapeutickou masážou..

Aby sa predišlo závažným komplikáciám v druhom a nasledujúcich štádiách choroby, pomôžu miestne otepľovacie látky, príjem vitamínových a minerálnych komplexov, zavedenie mliečnych výrobkov a jedál mastných rýb do stravy pomôže..

Znaky a stupne spondylartrózy - počiatočné prejavy, diagnostika a liečba

Ľudia, ktorí majú problémy s chrbticou, sa zaujímajú o to, čo je spondylartróza, jej príznaky, diagnostika, liečebné metódy. Toto je bežný typ osteoartrózy, ktorý postihuje väčšinou starších ľudí. Charakteristickým znakom tohto ochorenia je zápalový proces pokrývajúci fazetové kĺby chrbtice, pri ktorom je znížené množstvo medzistavcovej synoviálnej tekutiny. To môže viesť k vyschnutiu chrupavky, objaveniu sa rastu kostí, ktoré môžu prenášať tepny a žily, ktoré idú do mozgu..

Spondylarthrosis - čo to je

Spondylartróza je považovaná za jednu z mnohých chorôb starších ľudí, ale tento problém sa niekedy diagnostikuje u mladých ľudí, dokonca aj u detí. Dôvodom je genetická predispozícia, chronické choroby, zranenia, osteochondróza, ploché nohy. Spondylartrózu nie je možné úplne vyliečiť, ale dá sa zvládnuť preventívnymi opatreniami.

Spondylartróza postihuje stavcové kĺby fazety, krčná oblasť je zapálená častejšie a menej často bedrové a dorzálne kĺby. Účelom fazetových kĺbov je vzájomné spojenie stavcov. Spondylartróza oblúkových kĺbov sa vyvíja nasledovne. Najskôr dochádza k atrofii chrupavky klenutého kĺbu, ktorá vedie k degeneratívnym zmenám. Chrupavka sa stáva menej elastickou, kosť podlieha skleróze, synovitíde. Kapsula so synoviálnou tekutinou sa zapáli, okrajové osteofyty, na okrajoch kĺbov rastú procesy.

známky

Spondylartróza je ťažké odhaliť v skorých štádiách. Pacienti v prvom štádiu choroby nepociťujú príznaky hroziacej katastrofy - toto by sa malo vziať do úvahy pre tých, ktorí sa zaujímajú o to, čo je spondylartróza. Podľa štatistík je toto ochorenie diagnostikované v posledných štádiách, keď sa príznaky stanú výraznými. V skorých štádiách je spondylartróza zistená náhodne počas lekárskeho vyšetrenia, napríklad pri fyzickom vyšetrení.

Počiatočné prejavy

Spondylartróza sa vyvíja postupne. Lekári podmienene rozdelia vývoj choroby na 4 štádiá. Počiatočné prejavy zahŕňajú spondylartrózu 1. stupňa. Prvý stupeň je asymptomatický, alebo skôr, príznaky problému sú také zanedbateľné, že si ich chorý buď nevšimne alebo ich ignoruje. V tejto fáze sa môžete zbaviť spondylartrózy jednoducho a bez nákladov, zatiaľ čo ešte nemal čas šíriť svoj účinok na telo. Známky spondylartrózy 1. stupňa:

 • zníženie elasticity;
 • strata flexibility;
 • menšia bolesť kĺbov.

Medzistavcová spondylartróza 2. stupňa sa prejavuje ako chrbát v bedrovej oblasti. Pacient sa začne sťažovať na bolesť, ktorá sa začne obťažovať po spánku alebo náhlych pohyboch. Možno nepríjemná necitlivosť, ktorá sa objaví po stave klbu a prejde po miernom zahriatí. Zápalové opuchy a zápaly svalov okolo postihnutého kĺbu sú časté.

Netreba dodávať, že ďalšia fáza, do ktorej nedbanlivý pacient priniesol chorobu, sa prejavuje ako neustále jasné bolesti v kĺbe, ktoré sa šíri do rúk a nôh. V tomto štádiu dochádza k prerastaniu kostného tkaniva, ktoré vedie k tvorbe hrotov alebo osteofytov - spôsobuje neznesiteľnú bolesť pri zmene polohy tela a úplnej imobilizácii.

spondylolistéza

Spondylolistéza je ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť na pozadí spondylartrózy. Predstavuje posun stavca na stranu v porovnaní s ostatnými stavcami. Je to plné prerušenia práce orgánov v okolí. Napríklad, ak sa zistí spondylolistéza alebo spondylartróza hrudnej chrbtice, jej následky ovplyvnia dýchací systém, spôsobujú astmu, pleuritu, hyperémiu atď. Spondylolistéza sa vyskytuje s nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť pri ohybe a predĺžení chrbtice, bolestivé chôdze a sedenie v rovnakej polohe;
 • pri palpácii sa pozoruje „prah“, ktorý sa vyznačuje vyčnievaním spinálneho kĺbového prahu, alebo naopak, tvorbou fossy;
 • vypuklé telo na jednej strane;
 • vrásky alebo stláčanie na brušnej dutine alebo chrbte;
 • zmeny chôdze, pri ktorých chorá osoba ohýba nohy na kolenách a bokoch.

Ankylozujúca spondylartróza

Medzistavcová ankylozujúca spondylitída je zriedkavá patológia chrbtice, ktorá sa nazýva aj ankylozujúca spondylitída. Prvé príznaky sú bezbolestné, ale to nenaznačuje absenciu problému. Počas choroby dochádza k osifikácii kostných kĺbov a väzov chrbtice. Nemocný stráca mobilitu v hrebeni, trpí bolesťou v dolnej časti chrbta a na nohách. Existujú problémy s dýchaním, objavuje sa potenie. Súčasne s ankylozujúcou spondylózou sa vyvíja kyfóza, vyskytuje sa paréza, parestézia, nervový svalový tremor.

diagnostika

Diagnóza sa vyžaduje u každého, kto má prvé príznaky choroby. Lekár bude počúvať sťažnosti, pohmatať, skontrolovať pohyblivosť chrbtice a kĺbov, odporučiť pacientovi nasledujúce diagnostické metódy:

 • röntgenový Pri stanovení diagnózy je často hlavným vyšetrením röntgenové vyšetrenie.
 • Magnetická rezonancia. MRI je založená na rádiových vlnách, ktoré študujú atómy vodíka..
 • Počítačová tomografia. Táto metóda umožňuje fotografovať vo vrstvách.

Liečba spondyloartrózy

V prvom štádiu choroby sa môžu prijať preventívne opatrenia, ale nasledujúce štádiá si vyžadujú vážnejší prístup vrátane liekov. Liečba spondylartrózy zahŕňa:

 • Užívanie liekov. Patria sem lieky proti bolesti (analgetiká, nesteroidné lieky), chondroprotektory (chondroitín sulfát, diacereín, glukozamín), ktoré inhibujú deštrukciu chrupavky pri spondyloartróze, kortikosteroidy, protizápalové lieky.
 • Fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenie je kontraindikované u pacientov s akútnym prejavom spondylartrózy.
 • Masáže vrátane manuálnej. Pacient musí absolvovať masážny kurz, ktorý aktivuje dôležité body v tele a pomáha obnoviť krvný obeh, lymfatický pohyb.
 • Ultrazvuková terapia Vymenovaný počas obdobia odpustenia. Takáto liečba zmierňuje príznaky choroby..
 • Reflexoterapie Toto je nekonvenčný spôsob liečby chorôb chrbtice, ktorý poskytuje pozitívne výsledky..
 • Nosenie korekčného korzetu. S jeho pomocou sa vykonáva korekcia bedrovej chrbtice, znižuje sa zaťaženie chrbta.
 • elektroforéza Toto ošetrenie sa vykonáva jednosmerným prúdom, vďaka ktorému liek vstupuje do tela.

Je zakázané samoliečiť! To môže viesť k katastrofálnym výsledkom a zlému zdravotnému stavu. Pri prvých príznakoch choroby musíte vyhľadať pomoc lekára, ktorý vykoná vyšetrenie, poskytne odporúčanie na vyšetrenie, stanoví diagnózu a predpíše potrebné lieky a postupy, v závislosti od závažnosti ochorenia a stavu pacienta..

Ktorý lekár lieči

Na ktorého lekára sa mám obrátiť kvôli symptómom spondylartrózy? Všetko záleží na forme choroby. Ak to bolo spôsobené zraneniami, je lepšie dohodnúť si stretnutie s traumatológom. Ak existuje zápalový charakter, pomôže tu reumatológ. Ak príčina nie je známa, odborníci odporúčajú navštíviť neurológa, ktorý sa zaoberá všetkými patológiami chrbtice.

prevencia

Nasledujúce opatrenia by sa mali prijať ako profylaktické opatrenia pre riziko spondylartrózy, ktorá by sa mala vykonať pri remisii:

 • Telesná výchova. Niekedy stačí na nápravu situácie jednoduché cvičenie a ľahké cvičenie. Odborníci odporúčajú plávanie.
 • Dodržiavanie diéty. Choroby chrbtice sú niekedy spôsobené nadváhou..
 • Masáž. Z času na čas musíte absolvovať masážne kurzy.

Spondylarthrosis

Autor materiálu

popis

Spondylartróza je ochorenie spojené s degeneratívno-dystrofickými zmenami fazetových medzistavcových kĺbov, ktoré vedie k rozvoju chronickej bolesti chrbta a krku..

Ukázalo sa, že viac ako 50% pacientov vo veku 50 rokov, ktorí majú problémy s bolesťou chrbta, má spondylartrózu krčnej chrbtice. Porážka bedrových a sakrálnych častí u dospelých sa pozoruje oveľa menej často. Spondylartróza u detí je veľmi zriedkavá a je spojená predovšetkým s dedičným faktorom. Každý rok sa objavuje stále viac pacientov so spondylartrózou. Vývoj spondylartrózy u ľudí starších ako 65 rokov sa pozoruje v 80% prípadov, po 75 rokoch - v 95%. V prvom rade je to kvôli zmenám tkanív kĺbov a klenbových stavcov, ktoré súvisia s vekom, nedostatku prevencie chorôb chrbtice a medzistavcových kĺbov a zhoršeniu dodávky krvi do štruktúr kĺbov. Spondylartróza u detí a ľudí v mladšom veku je do istej miery spojená s ďalšími zmenami, ktoré nakoniec vedú aj k degeneratívnym dystrofickým zmenám..

K rozvoju spondylarthrózy prispievajú tieto dôvody:

 • vrodené chyby v kĺbových štruktúrach chrbtice a dedičné defekty chrbtice;
 • traumatické zranenia chrbtice so zmenami fazetových kĺbov;
 • choroby spojené s poškodením medzistavcových platničiek (osteochondróza, herniované disky)
 • infekčné lézie miechy postihujúce chrbticu;
 • profesionálne vlastnosti, to znamená nepretržitá sedavá práca, dlhodobý pobyt krčnej chrbtice v jednej polohe, chronický stres.

Existuje niekoľko foriem spondylartrózy:

 • deformujúca sa forma - v dôsledku tvorby kostných výrastkov (osteofytov) sa pozoruje deformácia samotných stavcov;
 • degeneratívna forma, ktorá je sprevádzaná deštrukciou kĺbovej chrupavky a medzičasticových štruktúr;
 • ankylozujúca forma spondylartrózy, nazývaná ankylozujúca spondylitída, môže viesť k polyartikulárnym léziám, keď je do degeneratívneho procesu zapojených niekoľko kĺbov;
 • odkrytá forma, keď proces ovplyvňuje krčné stavce 1 a 2;
 • polysegmentálna forma - porážka ďalších 2 oddelení chrbtice.

Prognóza ochorenia závisí od formy spondylartrózy a včasnosti liečby.

príznaky

Pacienti trpiaci spondylartrózou sa sťažujú na bolesť počas pohybov, sklonov a zákrut tela. V pokoji sa obvykle bolesti neprejavujú. Na pozadí existujúcej spondylartrózy často vznikajú subluxácie fazetových kĺbov. V takých prípadoch sa bolesť objaví pri predĺženom pobyte v jednej polohe, pri zmene polohy tela ustupuje. Bolesť na bolesť a nepohodlie sú lokalizované v postihnutom segmente. Tento prejav ochorenia sa často pripisuje prietrži medzistavcovej platničky chrbtice alebo osteochondróze. Dôležitým rozlišovacím znakom spondylartrózy je však absencia ožarovania bolesti. Iba v ďalekosiahlych situáciách vyplývajúcich z neprimeranej diagnózy a liečby choroby sa objavujú príznaky, ktoré nie sú charakteristické pre spondylartrózu - vyžarujúce bolesti, slabosť, znecitlivenie končatiny. Okrem toho pacienti opisujú svoj stav a zaznamenávajú rannú stuhnutosť, ktorej trvanie je približne 20 až 30 minút.

diagnostika

V prvom rade lekár objasní sťažnosti pacienta. Lokalizácia bolesti, čas výskytu, prítomnosť ožarovania sú objasnené, sú špecifikované faktory spôsobujúce alebo eliminujúce bolesť. Je tiež dôležité určiť trvanie rannej stuhnutosti, ktorá mnohých ľudí znepokojuje spondylartrózou..

Pri vyšetrení pacienta je v postihnutej oblasti určitá tuhosť a obmedzenie pohybu. Pri pohmatu extravertebrálnych a paravertebrálnych svalov sa zisťuje bolesť a napätie týchto svalov. Tieto príznaky sú obzvlášť výrazné v akútnom období ochorenia..

Na potvrdenie jeho podozrenia lekár predpíše röntgenové vyšetrenie chrbtice v oddelení, ktoré je predmetom záujmu. Toto je najjednoduchšia inštrumentálna štúdia, ktorá vám umožní predstaviť si problémy zo chrbtice. Bohužiaľ, nie vždy je röntgen chrbtice schopný presne určiť patológiu. Preto sú v závažných prípadoch predpísané najviac informatívne výskumné metódy: zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) a počítačová tomografia (CT). CT vám umožňuje určiť prítomnosť a stupeň poškodenia kostí a chrupavky. Toto je bezbolestná a bezpečná štúdia, ktorá je v súčasnosti v rôznych oblastiach medicíny bežná. MRI, na rozdiel od CT, môže poskytovať informácie nielen o stave kostí a chrupaviek, ale tiež umožňuje vyšetriť nervové kmene, medzistavcové platničky, krvné cievy a miechu..

Po podrobnej štúdii stavu chrbtice, vyhodnotení závažnosti procesu sa predpíše potrebné ošetrenie. Čím skôr uvidíte lekára, ktorý má nepríjemné príznaky, tým úspešnejší bude výsledok liečby..

liečba

Po prvé, u ľudí trpiacich spondylartrózou sa odporúča normalizovať telesnú hmotnosť. Vzhľadom k tomu, nadváha vytvára silný tlak na chrbticu, čo môže viesť k vážnejším následkom. Ak to chcete urobiť, musíte si vytvoriť stravu, ktorá je nevyhnutná nielen na boj s nadváhou, ale tiež prispieva k akumulácii rôznych prospešných látok v tele, ktoré prispievajú k regenerácii chrupavky..

Predpisovanie liekov je neoddeliteľnou súčasťou liečby spondylartrózy. Na zníženie zápalu a opuchov v postihnutej oblasti sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré majú tiež analgetický účinok, ktorý je dôležitý pri liečbe spondylartrózy. Ak je syndróm bolesti veľmi výrazný a pri používaní liekov proti bolesti sa nezastaví, uchyťte sa k pomoci omamných analgetík, ktorých príjem sa musí prijať s mimoriadnou opatrnosťou. Predpísané sú tiež svalové relaxanciá, ktoré pomáhajú predchádzať zbytočnému namáhaniu svalov, ktoré spôsobujú kŕče a spôsobujú bolesť. Preto môžeme povedať, že svalové relaxanciá sú tiež schopné zbaviť pacienta bolesti, pretože priamo ovplyvňujú príčinu bolesti. Vymenovanie chondroprotektorov pomáha spomaliť degeneráciu chrupavky.

Okrem toho sa používajú ďalšie metódy liečby spondylartrózy:

 • rehabilitácia;
 • masáže;
 • akupunktúra;
 • manuálna terapia;
 • rehabilitácia;
 • kurzy jogy.

Fyzioterapeutická liečba je celkom bežná v rôznych oblastiach medicíny. Pri liečbe spondylarthrosis, fyzioterapia urýchľuje odstránenie opuchy, bolesti, pomáha obnoviť rozsah pohybu v kĺboch, posilňuje svaly chrbta.

Masážne sedenie nielen pomáha normalizovať krvný obeh v tele, ale tiež prispieva k relaxácii svalov, a preto sa znižuje bolesť spôsobujúca kŕče. Okrem toho je dokázané, že po kvalitatívne uskutočnenej relácii dochádza k oslabeniu emocionálneho napätia a stresu. Toto sa dosiahne zvýšením hladiny endorfínov počas masáže..

Akupunktúra v súčasnosti získava na popularite. Podstatou metódy je použitie špeciálnych ihiel na konkrétne body tela.

Manuálna terapia spôsobuje početné spory. Predpokladá sa, že správnym pôsobením rúk lekára na kĺby chrbtice a končatín, svalov a väzov sa obnoví normálna funkcia pohybového aparátu, čo vedie k odstráneniu bolesti..

Liečebná gymnastika a hodiny jogy pomáhajú dosiahnuť zvýšenie rozsahu pohybu v postihnutej oblasti a tiež posilňujú chrbtové svaly..

liečenie

Na zmiernenie zápalovej zložky a zmiernenie bolesti sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky (meloxikam, ibuprofén). Najbežnejšie vedľajšie účinky sú:

 • alergické reakcie s individuálnou intoleranciou;
 • dyspeptické poruchy vo forme nevoľnosti, pálenia záhy, belgovania;
 • erózia a vredy na gastrointestinálnej sliznici.

Je dôležité poznamenať, že lieky proti bolesti sa neodporúčajú kombinovať navzájom, pretože súčasné používanie 2 alebo 3 liekov zo skupiny NSAID významne zvyšuje riziko vzniku peptického vredu..

Ak je to potrebné, na dlhodobé používanie NSAID sa predpisujú lieky, ktoré chránia sliznicu gastrointestinálneho traktu (omeprazol, lansoprazol, pantoprazol). Charakteristickým znakom týchto liekov je ich schopnosť zabrániť tvorbe dvanástnikových vredov, ale spravidla sú neúčinné proti žalúdočným vredom..

Keď NSAID s veľkou bolesťou nepomôžu, a to buď vo forme tabliet, alebo vo forme injekcie, uchyľujú sa k predpisovaniu omamných analgetík. Tieto lieky predpisuje výlučne lekár, a nie na dlhú dobu, aby sa zabránilo rozvoju závislosti.

Svalové relaxanciá sa používajú pri spondylartróze na zmiernenie svalových kŕčov, čím pomáhajú znižovať závažnosť bolesti. Okrem toho sú svalové relaxanciá schopné ovplyvňovať nervové zakončenie, a tým zabrániť vzniku bolestivých impulzov, ktoré sú tiež príčinou zníženia bolesti..

Chondroprotektory sa používajú na spomalenie degenerácie chrupavky. Alflutop je jedným zo zástupcov tejto skupiny drog. Zabraňuje deštrukcii makromolekulárnych štruktúr normálnych tkanív, stimuluje procesy obnovy tkaniva kĺbovej chrupavky. Jeho protizápalový účinok, ako aj schopnosť regenerácie tkanív sú založené na inhibícii hyaluronidázovej aktivity a normalizácii syntézy kyseliny hyalurónovej, ktorá je základom obnovy chrupavkového tkaniva. Vedľajšie účinky sú zriedkavé.

Vitamíny typu B (neurobex neo, borovit) sa používajú na posilnenie tela a zlepšenie vedenia nervových impulzov vláknami. V zriedkavých prípadoch je dobre znášaný vývoj malých vedľajších účinkov. Kontraindikácia je individuálna intolerancia lieku, ktorá sa prejavuje alergickou reakciou.

Ľudové lieky

Okrem liečby drogami sa používajú ľudové liečivá. To znamená, že musíte pochopiť a nezabudnúť, že tradičná medicína nie je schopná eliminovať existujúci problém, len pomáha pri zmierňovaní príznakov, ktoré obťažujú ľudí spondylartrózou..

Ponúkame nasledujúce recepty:

 • Chrenový obklad. Aby ste to dosiahli, budete musieť nasekať chren, ktorý sa následne dusí vo vriacej vode, ale nevarí sa. Potom sa na plátno alebo plátno položí chren a aplikuje sa na boľavé miesto. Použitie tejto metódy na zmiernenie bolesti sa odporúča najviac na jeden mesiac;
 • Infúzia eukalyptu, ktorá sa používa na trenie boľavých miest. Na jej prípravu potrebujete 0,5 litra vodky a 100 g eukalyptu. Eukalyptus sa naleje vodkou a skladuje sa na tmavom mieste po dobu 1 týždňa. Potom je pripravený na použitie. Pred spaním sa odporúča prerušiť rušivé miesto kruhovými pohybmi;
 • Liečebná masť, pre ktorú je potrebné miešať v rovnakých pomeroch koriander, korene púpavy, brezy, mäta. Prijaté 3 polievkové lyžice zbierky sa musia naplniť 100 ml vriacej vody, variť 5 minút, potom sa nechajú 1 hodinu variť a preceňovať. Hotová infúzia by sa mala zmiešať s ohriatym maslom (100 g) a rastlinným olejom (75 g). Masť potom musíte ochladiť a potom ju uložiť do chladničky;
 • Protizápalová masť na báze gaštanu. Na jeho prípravu potrebujete 5 až 6 gaštanov a 1 šálku zeleniny alebo masla. Gaštany pomelíme na múku a pridáme do masla. Výsledná zmes sa musí rozmraziť v kúpeli po dobu 1 hodiny a potom trvať na tom, jeden deň. Po pripravení sa masť vtiera do rušivých oblastí 1 až 2 krát denne.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Posledná aktualizácia: 30/04/2020Obsah článkuČo je ideálne tehotenstvo? Bez komplikácií a vyjadrených sťažností, ktoré v priemere trvajú 40 - 41 týždňov a v dôsledku ktorých sa narodí zdravé plnohodnotné dieťa..
Medzistavcová kýla je závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré sa vyznačuje ostrou bolesťou chrbta, siahajúcu až po zadok a nohy. Prietrž môže diagnostikovať výlučne lekár, pretože v medicíne existuje veľa chorôb s podobnými príznakmi.
Prietrž chrbtice sa často zhoršuje kvôli slabému svalovému korzetu chrbta. Príčiny problémov sú spojené so zlým prísunom krvi, nadmerným cvičením a krehkosťou kĺbov.