loader

Hlavná

Pažerák

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice

Liečba kýly krčnej chrbtice sa vykonáva v špecializovaných klinikách a nemocniciach. Do tohto procesu je zapojený vedúci neuropatológ, terapeut alebo chirurg. Ak je povaha patológie mierna a pacient sa obrátil v skorých štádiách, potom sa uskutoční konzervatívna liečba.

V neskorších štádiách patogenézy ošetrujúci lekár rozhodne o chirurgickej operácii, aby sa odstránil útvar. Po radikálnej terapii musí pacient absolvovať rehabilitačný kurz, po ktorom bude obnovená funkčnosť jeho orgánov.

Vo väčšine prípadov vznikajú medzistavcové prietrhy krčnej chrbtice v dôsledku výčnelkov, osteochondrózy, artritídy a iných difúznych degeneratívnych ochorení. Patologická formácia môže ovplyvniť krčný stavca od 1 do 7. Všetko záleží na kostných štruktúrach, v ktorých prebieha degeneratívny proces..

Najčastejšie sa patológia vyskytuje na stavcoch C3, C4, C5 a C6. Metabolická porucha prispieva k postupnému ničeniu stavovcov, vďaka ktorému medzistavcové platničky čelia nadmernému zaťaženiu. Postupne sa stráca jej elasticita, hnané jadro sa posunie a vláknitý prstenec sa zlomí. Tieto procesy sprevádzajú nasledujúce príznaky:

 • pretrvávajúce závraty;
 • migrény;
 • znecitlivenie tváre a pocit mravčenia;
 • narušenie svalov predlaktia a horných končatín;
 • dýchavičnosť;
 • znecitlivenie prstov;
 • dysfunkcia vnútorných orgánov;
 • slabosť a únava.

Táto symptomatológia je charakteristická prietrže medzistavcových platničiek od prvého do šiesteho stavca. Ak postihuje siedmy stavec a prvý hrudník, má choroba horných dýchacích ciest (chronický kašeľ, bronchitída, chrapot a iné).

Liečba drogami

S pomocou liekov sa dosiahne úľava od akútnej bolesti pri hernii krčnej chrbtice, zmiernení zápalu a svalového spazmu. V období exacerbácie sú to lieky, ktoré môžu odstrániť nepríjemné príznaky a umožňujú vám prejsť na cvičebnú terapiu (fyzioterapeutické cvičenia) a fyzioterapiu..

Rozlišujú sa tieto skupiny liekov:

 • Protizápalové glukokortikoidy a nesteroidné lieky. Hormonálne lieky proti bolesti sa predpisujú iba v pokročilých prípadoch, keď NSAID nemajú účinok.
 • Svalové relaxanciá sú lieky, ktoré znižujú zvýšený tonus spastických svalov. Pri dlhotrvajúcom kŕče cíti pacient bolesť, nepríjemné pocity a pálenie v krku.
 • Chondroprotektory sú skupinou výrobkov, ktoré obsahujú látky, ktoré nahrádzajú chrupavku. Sú to látky ako kyselina hyalurónová, chondroitín sulfát a glukozamín. V rôznych kombináciách sa tieto zložky používajú na obnovu chrupavkových a metabolických procesov v hrebeni.

Fyzioterapeutické postupy

Kýlu krčnej chrbtice je možné liečiť pomocou fyzioterapeutických procedúr až po zastavení syndrómu bolesti. Potom špecialista vymenuje jednu z nasledujúcich metód.

Manuálna terapia

Postup, pri ktorom vyškolený pracovník hlboko študuje svaly krku a chrbta. Takýto účinok zlepšuje krvnú mikrocirkuláciu a metabolické procesy. Po 12 až 15 sedeniach pacient pozoruje výraznú úľavu a obnovenie funkčnosti chrbtice.

Liečba rázovými vlnami

Vplyv na chrupavkové tkanivo s akustickými impulzmi prispieva k jeho obnove a regenerácii. Použite nízkofrekvenčné impulzy, ktoré urýchľujú proces hojenia rán a zranení.

kryoterapia

Liečba lokálnym ochladzovaním zvyšuje krvný obeh v postihnutých stavcoch a medzistavcových platničkách. Zdravotnícky pracovník používa tekutý dusík na zníženie opuchov a zápalu nervového koreňa.

Laserová terapia

Vystavenie zahrievanému laseru stimuluje metabolické procesy v tých tkanivách, ktoré môžu byť ožarované. Táto technika nahrádza lieky a chirurgický zákrok, pretože priamo ovplyvňuje prietrž chrbtice.

fyzioterapia

Cvičenie by sa malo začať iba po konzultácii s lekárom a počas obdobia remisie, keď je herniálny výčnelok malý. Pacienti najčastejšie vykonávajú tieto cvičenia:

 • V polohe na sedenie je potrebné striedavo nakláňať hlavu oboma smermi a snažiť sa ju položiť na rameno. Musí sa to robiť čo najpomalšie a najpresnejšie, aby nedošlo k poškodeniu tela. Ak sa počas naklonenia objaví nepríjemný pocit, nemusíte to preháňať, je lepšie zastaviť cvičenie.
 • Na vykonanie nasledujúceho cvičenia musíte zaujať pozíciu, v ktorej sa chrbát maximálne narovná a ramená budú uvoľnené. Musíte zvracať hlavu a zostať v tejto polohe na krátku dobu. Potom musíte hlavu nakloniť dopredu a dotknúť sa hrudníka. Odporúča sa najmenej desať opakovaní.
 • Posledným cvičením je otočenie hlavy do strán. Ak to chcete urobiť, musíte si sadnúť a narovnať svoje plecia. Potom sa hlava v tejto polohe otočí na jednu stranu s ďalším oneskorením hlavy.

Gymnastika okrem toho zlepšuje krvný obeh v tejto oblasti, zmierňuje stres a nadmerný stres. Ak sa však počas gymnastických cvičení neustále cítite nepohodlie, je to znamenie, že potrebujete poradiť so špecialistom. Hneď ako sa problémy s bolesťou vyriešia, mali by ste sa vrátiť do tried.

Chirurgický zákrok

Chirurgia je radikálna metóda liečby, ktorá odstraňuje stavcovú deformitu a vystupuje medzistavcové platničky. Uchyľujú sa k postupu, keď je ohrozený život človeka. Jedná sa o situácie, keď sa jedná o stlačenú nervovú gangliu alebo tepnu. V takom prípade sa musí hlavný lekár rozhodnúť, aký typ operácie zvoliť..

Vo väčšine prípadov sa vykonáva predná cervikálna discektómia. Jeho podstatou je odstránenie poškodeného disku malým rezom na prednej stene krku. Hneď ako sa štruktúra odstráni, zaujme jej miesto fragment z tkaniva panvovej kosti, ktorý sa predtým odobral pacientovi. Pre väčšiu mobilitu chirurg vkladá malú kovovú alebo titánovú platňu, ktorá zaisťuje stabilitu fúzie.

V iných prípadoch sa neurochirurgovia obracajú bez fragmentu panvovej kosti. Namiesto toho berú umelú klietku navrhnutú špeciálne na vyplnenie dutiny medzi dvoma stavcami. Výrazne sa tým znižuje množstvo času, kozmetických defektov a rehabilitačné obdobie potrebné na obnovenie mobility.

Je takmer nemožné vyliečiť závažný prípad bez chirurgického zákroku. Pacient môže potrebovať urgentnú implantáciu medzistavcových platničiek. V tomto prípade je počas operácie postihnutá oblasť vyčistená, zničený disk je odstránený a implantát je vložený. Po operácii cíti osoba výraznú úľavu, pretože táto štruktúra znižuje tlak na stavce a rovnomerne rozdeľuje záťaž..

Liečba Bubnovského

Liečba krčnej prietrže podľa Bubnovského zahŕňa:

 • úvodná konzultácia s lekárom;
 • diagnostika v jednom z lekárskych stredísk Bubnovského;
 • výber techniky a pravidelnej fyzioterapie.

V prvom rade pracovníci vykonávajú diagnostiku na špeciálnych simulátoroch MTB, ktoré skúmajú jednotlivé svalové skupiny. To vám umožní zistiť presnú lokalizáciu patológie a jej povahu. Potom kinezoterapeut predpisuje súbor jednoduchých cvičení, ktoré časom zvyšujú ich zložitosť.

Lekárske centrá sa zameriavajú predovšetkým na fyzické cvičenia, ktoré sa vykonávajú pomocou špeciálne navrhnutých simulátorov. Ošetrujúci lekár sleduje pacienta počas liečby, aby mohol pacienta napraviť včas, ak cvičenie nesprávne vykonáva. Lieky a operácie sa pri liečbe nepoužívajú.

Ľudové metódy

Alternatívna liečba má niektoré výhody vo vzťahu k liekovej terapii a chirurgickému zákroku. Ide o bezpečnosť, dostupnosť a použitie prírodných zložiek. Nevýhodou je nedostatok klinických štúdií a relatívne dlhá doba liečby.

obklady

Tradičná terapia poskytuje široký výber surovín, z ktorých sa má komprimovať. Spomedzi nich sa najčastejšie používa obklad na báze roztaveného koňa alebo jazvka. Tuk sa musí trochu zahriať a potom aplikovať na telo. Zhora časť tela, na ktorú sa tuk nanáša, je potiahnutá polyetylénom a dodatočne zabalená do tkaniny, vlny.

Obklad by mal byť na tele najmenej osem hodín. Pacient sa spravidla cíti úľava po niekoľkých hodinách. Obklady sa robia v priebehu týždňa a potom si telo musí odpočívať ďalší týždeň. Pacienti tiež dobre reagujú na cesnakový obklad, najmä preto, že je to oveľa jednoduchšie. Stačí vziať tristo gramov nasekaného cesnaku a dvesto gramov vodky.

To všetko je zmiešané a vylúhované dva týždne. Potom musíte odobrať tkanivo, navlhčiť ho v roztoku a pripojiť sa k boľavému miestu. Kompresia sa musí uchovávať najmenej päť hodín a musí sa robiť raz za dva dni. Pri hernii sa obklad dobre zakladá na listoch Kalanchoe. Musíte len rezať listy a potom ich pripevniť k telu a prikryť gázou na osem hodín. Liečba trvá dva týždne..

Tinktúry a infúzie

Všetky recepty na tinktúry a dekorácie sa pripravujú doma a nevyžadujú lekárske vzdelanie, ale je nutná predchádzajúca konzultácia s lekárom. Kýla je možné liečiť samostatne, iba ak odborník potvrdí počiatočné štádium patológie a schváli vybrané liečebné metódy. Spomedzi všetkých receptov sa rozlišuje:

 • Púpava sirup. 200 g kvetov zmiešaných s jedným nasekaným citrónom a naliať 2 litre horúcej vody. Zmes sa varí 2 hodiny a potom sa nechá vychladnúť. Vezmite 1 čajovú lyžičku s jedlom.
 • Infúzia kostných listov. Na prípravu infúzie je potrebné odobrať 15 g rozdrvených listov a naliať do 250 ml vriacej vody. Potom sa zmes nechá stáť 3-4 hodiny. Napätý vývar je rozdelený do troch dávok za deň.
 • Odvar kôry osiky. 20 g rozdrvenej kôry sa naleje do 250 ml vriacej vody a vylúhuje sa po dobu 5 hodín. Odvar sa odoberá počas jedla 1 polievková lyžica. lyžice.

Masti a oleje

Ľudové liečivá vo forme mastí a krémov sa pripravujú na báze rastlín a éterických olejov. Liečivé vlastnosti majú také rastliny, ako sú korene elecampanu a cinquefoilu, listy ďateliny a semienka hallocku. Všetky tieto rastliny sa odoberajú v rovnakých pomeroch, po ktorých sa rozdrvia a naleje lekárskym alkoholom. Takáto zmes trvá 2 až 3 týždne na tmavom mieste. Keď je masť hotová, aplikuje sa na postihnutú oblasť v tenkej vrstve.

Nasledujúce oleje majú protizápalové a analgetické účinky: jedľa, kostival, ľubovník bodkovaný a breza. V lekárni sú k dispozícii jedľové a kostrové silice. Olej z Hypericum a mladé breza sa pripravujú ručne. Za týmto účelom zoberte 50 gramov suroviny, rozomelte ju a pridajte do kukuričného oleja. Potom bude trvať 3 týždne.

Príznaky krčnej prietrže, liečba

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je choroba, pri ktorej časť štruktúry spájajúcej dva stavce presahuje tento kĺb. Tento výčnelok sa uskutočňuje v smere, v ktorom sú umiestnené prvky nervového systému, miecha a nervy odchádzajúce z neho, ako aj veľké cievy, ktoré živia mozog. Hustá hmota deformovaného disku, ktorá pritláča tieto orgány, môže narušiť krvný obeh v nich. To spôsobuje charakteristické príznaky..

Kýla krčnej chrbtice je nebezpečné ochorenie, ktoré vyžaduje rýchlu diagnostiku a liečbu. Účel liečby: opraviť vyčnievajúcu časť miechy vo vnútri nej a umožniť periférnym štruktúram obnoviť bariérovú bariéru. Ak zistíte tento stav v skorých štádiách a začnete ho liečiť, má konzervatívna terapia dobrý účinok. Inak, s cieľom odstrániť syndróm bolesti a obnoviť kvalitu života, je potrebné uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Aj keď sa toto vyšetrovanie, vzhľadom na súčasné zručnosti chirurgov a ich vybavenie, vykonáva pomerne rýchlo a ľahko, nemali by ste čakať, kým sa jej výpoveď neobjaví.

Čo je medzistavcová prietrž

Miecha nie je integrálnou štruktúrou. Pozostáva z 34 stavcov, z ktorých 24 je pohyblivo spojených pomocou niekoľkých kĺbov (1 veľký - medzi telami a pár menších, medzi procesmi stavcov). Zostávajúcich 10 je krížová kosť a chvostová kosť, 5 spolu zvarených a zmutovaných stavcov.

Krčná chrbtica je najmobilnejšia zo všetkých: musí držať hlavu a otáčať ju rôznymi smermi. Toto je povolené vďaka nasledujúcim vlastnostiam tohto segmentu:

 • Ohyb je vydaný v tvare písmena C smerom dopredu. To je dôležité pre držanie dosť ťažkej lebky. Pomáhajú v tom aj ligatúry, ktoré sú v tomto segmente mnohé..
 • Hrudníková časť po krčku je tiež konvexná, ale jej ohyb je nasmerovaný opačným smerom. Zaťaženie je teda okamžite rozdelené na 2 osi.
 • Prvé 2 stavce nie sú ako ostatné: prvý sa podobá krúžku, ktorý sa točí okolo výstupku druhého stavca. To vám umožní kývnuť hlavou, nakláňať ju dozadu a dopredu a do strán.

Akýkoľvek krčný stavca je špongia, ktorá sa skladá z jednotlivých kostných lúčov. Všetky stavce, s výnimkou prvých dvoch krčných, pozostávajú z valcového tela, z ktorého úzke oblúkové polkruhy vyčnievajú sprava a zľava a od nich sa odchyľuje 7 procesov: 2 po stranách, 2 hore, 2 dole a 1 späť. To je to, čo vidíme u ľudí: tvorí obrys chrbtice a je možné to cítiť (a u ľudí bez ťažkej obezity - a vidieť to). Tie stavce, ktoré sa pohybujú hore a dole, tvoria plné kĺby. Keď sú tieto kostné kĺby zablokované, nastáva skolióza, nestabilita stavcov, drvenie v chrbte. Situácia s nerovnomerným zaťažením na rôznych stranách chrbtice a „uvoľnením“ medzirastových kĺbov vedie k rozvoju prietrže medzistavcových platničiek..

Medzi stavcami je tiež spoj, ale pohyby v ňom sú minimálne: horná stavca sa môže tlačiť buď na prednú alebo na zadnú časť tela ležiaceho „suseda“, takže sa vzdialenosť zväčšuje buď medzi zadnými polovicami stavcov alebo medzi jej prednými časťami. Takže sa človek môže nakloniť dopredu alebo dozadu.

V opísanom spoji medzi stavcami je „vinník kýly“ - medzistavcový disk. Skladá sa z želatínovej (želatínovej) konzistencie centra - buničitého jadra, obklopeného prsteňom hustého tkaniva šľachy nazývaného „vláknitý prsteň“. Želatínové jadro je potrebné na zaistenie tlmenia pri pohybe stavcov. Je schopný sa mierne pohybovať v rôznych smeroch, prispôsobovať sa meniacemu sa smeru gravitácie. V jeho strede je malá dutina s priemerom 1 - 1,5 cm 3.

Vláknitý kruh sa skladá z hustých vlákien spojivového tkaniva, ktoré sú vzájomne prepletené rôznymi smermi. Jeho centrálne vlákna ležia voľne a postupne prechádzajú do kapsuly buničitého jadra. Na periférii sú vlákna vláknitého prstenca veľmi husto umiestnené a rastú do okraja kosti horných a dolných stavcov. Okrem toho je v cervikálnej oblasti zadná polovica kruhu slabšia ako predná a samotný disk neoddeľuje stavce po celom tele..

Celý stavcový disk sa živí nasledovne: so zväčšujúcou sa medzerou medzi stavcami sa rozširuje ako špongia, priťahuje kyslík a potrebné látky zo susedných tkanív. Keď sa medzera zníži, disk sa stlačí a odpadové produkty získajú vlastný metabolizmus. Tieto javy sa vyskytujú iba pri pohyboch a čím väčší je ich objem, tým lepšie sa podáva disk. S vekom sa jej výživa zhoršuje v dôsledku zhoršenia prieniku látok do štruktúry a naopak, ale tento proces sa zreteľne urýchľuje nečinnosťou alebo vykonávaním monotónnych pohybov. Potom sa vláknitý prsteň, ktorý nemá potrebné látky, stáva tenším a vytvára oblasť so zníženým tlakom, v ktorej sa vlní želatínové jadro, ktoré sa stalo hustejším. Pri pohybe oslabeného prstenca do strany tvorí jadro prietrž. A ak pred jej vyčnievaním v intervale medzi stavcami môže byť situácia ešte napravená najprv vytvorením mieru pre disk a následným poskytnutím dostatočnej výživy, potom po objavení sa prietrže, najmä ak sa v procese zahrnú stavcové kosti, rastie namiesto nariedeného disku, je ťažšie to urobiť. Okrem toho potrebujeme jasný plán takýchto opatrení..

Ako už bolo povedané, vláknitý prsteň je v zadnej časti slabší od začiatku. Zadná časť je časťou, z ktorej odchádzajú polkruhy oblúkov. Medzi ňou a stavcom je kruhová diera. Všetky také priestory stavcov sú spojené do jedného kanála, v ktorom je umiestnená miecha. Z tejto časti centrálneho nervového systému miechové nervy opúšťajú orgány opúšťajúce miechový kanál cez otvory medzi bočnými procesmi stavcov. Pri vypuknutí môže vláknité jadro vytlačiť jednu z týchto štruktúr nervového systému, čo je veľmi nebezpečné, pretože je to z krku, ktorý prikazuje dýchať, udržiavať krvný tlak a srdcové funkcie. V oblasti 5., 6. a 7. stavcov majú otvory, ktorými výstupy miechových nervov vystupujú, trojuholníkový tvar, čo na tomto mieste uľahčuje drvenie koreňov. Preto je hernia c5 c6 najbežnejšia.

Okrem toho v krčnej oblasti blízko stavcov prechádza stavcová artéria, ktorá prenáša krv do drene oblongata a zadných častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za videnie, rovnováhu a sluch. Vláknité jadro, ktoré sa stalo prietrží, ju môže zraniť. Vyskytujúce sa príznaky potom naznačujú poškodenie oddelení, ktorých prívod krvi je narušený.

Prečo sa vyvíjajú medzistavcové prietrže?

Vypuknutie pulpózneho jadra medzi krčné stavce sa vyskytuje u 5 ľudí z 10 000 obyvateľov, najčastejšie u mužov nad 60 rokov. Na túto chorobu sú najviac náchylní vodiči, atléti (boxeri, plavci, basketbalisti, zápasníci), tanečníci..

„Podiel“ tohto oddelenia predstavuje iba 8% všetkých medzistavcových prietrží: väčšina z nich je lokalizovaná v bedrovej, najviac „zaťaženej“ časti..

Choroba je spôsobená:

 • osteochondróza - stav, pri ktorom je podvýživa vláknitého kruhu medzistavcovej platničky, v dôsledku ktorej je vysušená, zdeformovaná, krehká;
 • spondylóza - zápal kĺbu medzi procesmi horných a dolných stavcov. V dôsledku tejto patológie dochádza k nesprávnemu rozdeleniu záťaže na medzistavcové platničky;
 • náhly pohyb krku;
 • časté poranenia krku;
 • monotónne pohyby krku alebo ich nájdenie v nepohyblivom a nepohodlnom stave. Toto zvyčajne sprevádzajú odborné činnosti..

Rizikové faktory výskytu medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice možno nazvať:

 • choroby chrbtice: ankylozujúca spondylitída, tuberkulóza alebo iná spondylitída;
 • konštantná, chronická dehydratácia, keď do tela vchádza menej tekutín, ako stráca: so zvykom piť trochu vody, pracovať v horúcej predajni, choroby, ktoré spôsobujú stratu tekutín s hnačkami, dýchavičnosťou, horúčkou;
 • nesprávne držanie tela;
 • metabolické poruchy spôsobené endokrinnými chorobami alebo nedostatočným príjmom potrebných látok;
 • fajčenie, keď všetky telesné tkanivá bez výnimky trpia nedostatkom kyslíka;
 • abnormality krčných stavcov;
 • fyzická nečinnosť;
 • práca s vibráciami.

Znaky patológie

Počiatočné príznaky kýly krčnej chrbtice sú nasledujúce:

 • v krku sa pravidelne vyskytujú nepríjemné pocity;
 • človek nemôže dosiahnuť svojej hrudnej kosti pomocou brady. Počas tohto testu môže byť krk mierne zatiahnutý, ale nesprevádza ho bolesť hlavy alebo silné nepohodlie;
 • ak je hlava ostro otočená do strany, v krku je kŕč.

Progresia choroby vedie k objaveniu sa príznakov, ktoré závisia od miesta prietrže:

lokalizáciapríznaky
Medzi prvým a druhým stavcomPorážka disku tejto lokalizácie vedie k:

 • bolesti hlavy v jednej polovici hlavy;
 • závrat
 • poruchy spánku;
 • psychóza;
 • hučanie v ušiach;
 • narušená koordinácia pohybov
Medzi druhým a tretím stavcomOdtiaľ pochádza inervácia a prísun krvi do očí, jazyka, na čelo. Preto sú príznaky poškodenia tohto oddelenia nasledujúce:

 • „Husacie hrbole“ pred očami;
 • potenie hlavy;
 • bolesť hlavy;
 • torticollis;
 • zhoršenie chuti;
 • depresívny stav;
 • nervozita;
 • záchvaty paniky;
 • pocit plazivých husacích hrčiek
Medzi tretím a štvrtýmOdtiaľ pochádza nervový koreň, ktorý inervuje líca, zuby, vonkajšie ucho a tvárové kosti. Jeho zovretie vedie k rozvoju:

 • oslabenie zápachu;
 • sluchové postihnutie;
 • zrakové postihnutie;
 • trigeminálna neuralgia
Medzi štvrtým a piatym stavcomOdtiaľ pochádza inervácia nosa, pier, úst. Jeho porušenie vedie k výskytu takýchto príznakov:

 • ochrnutie tvárových svalov na jednej strane;
 • bolesť hlavy;
 • časté choroby uší;
 • neustále sa opakujúce choroby nosa;
 • neschopnosť zdvihnúť natiahnuté ruky;
 • je ťažké nakloniť krk do strany a dozadu;
 • slabosť v ohybe-predĺženie ramena
Kýla 5 a 6 stavcaV intervale medzi týmito stavcami je koreň, ktorý inervuje hlasivky, hltan a hltan. Je stlačený:

 • chrapot;
 • pocity cudzieho tela v hrdle;
 • časté očné choroby;
 • hrdla s konštantnými bolesťami;
 • opakujúce sa choroby ústnej dutiny;
 • znecitlivenie a mierne chvenie rúk;
 • porušenie funkcie flexie-predĺženie zápästia;
 • môže dôjsť k ochabnutiu zápästia;
 • brnenie, pálenie alebo znecitlivenie na vonkajšom povrchu predlaktia;
 • slabosť bicepsov na ramene;
 • bolesť v ramene, ktorá siaha od ramenného kĺbu po palec
Poškodený disk medzi 6 a 7 stavcamiZ tohto intervalu dochádza k inervácii svalov krku a ramien a tiež sa inervujú mandle. Porušenie koreňa vedie k vývoju:

 • lapanie po dychu
 • chrapot hlasu;
 • krúpy;
 • chronický kašeľ;
 • slabosť tricepsu;
 • mravčenie a pálenie, zostupovanie po chrbte ruky dole k prostrednému prstu
Medzistavcové platničky medzi siedmym krčným a prvým hrudným stavcom trpeliOdtiaľ pochádza inervácia štítnej žľazy, lakťov a oblasti ramien. Po stlačení tohto koreňa sa objavia nasledujúce príznaky:

 • bolesť ramena alebo ramena;
 • častá bronchitída;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • častá artróza, burzitída;
 • „Letargia“ potrasenia rukou;
 • pocit „bavlny“ ruky, viac v oblasti ruky;
 • môže dôjsť k porušeniu jemných pohybových schopností ruky;
 • citlivosť sa líši od lopatky po malíček

Tieto príznaky sa nelíšia od príznakov nádoru alebo zápalu koreňov miechy, ako aj od osteochondrózy tohto oddelenia. Tieto patológie sa dajú rozlíšiť podľa magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie krčnej chrbtice.

Pri existujúcej diagnóze „osteochondrózy krčnej chrbtice“ sa môže tiež vyskytovať hernia, pretože na pozadí liečby tohto ochorenia nedochádza k zlepšeniu alebo sa stav zhoršuje..

Aká je diagnóza

Pred predpísaním liečby sa musí potvrdiť kýla krčnej chrbtice. U tejto osoby by mal neurológ vyšetriť. Stanovením reflexov zo šliach rúk a citlivosti horných končatín určí lekár polohu poškodeného nervového koreňa a na základe výsledkov štúdie na mape bude môcť neskôr vyhodnotiť účinnosť liečby..

Potvrďte, že diagnóza môže slúžiť len na pomocné štúdie:

 1. X-ray chrbtice. Toto je najdostupnejší typ štúdie, ale v prípade medzistavcovej prietrže môže naznačovať iba nepriame príznaky patológie..
 2. Magnetická rezonancia. Toto je štúdia, ktorú nie je možné použiť, ak sa v tele nachádzajú kovové protézy alebo kardiostimulátor, pretože sa „vykonáva“ pomocou veľkého magnetu. Podľa jeho výsledkov je prietrž diagnostikovaná..
 3. CT sken. Ide o röntgenovú štúdiu, ktorej kontraindikáciou je gravidita a kŕmenie, čo diagnózu nezhorší ako predchádzajúca. Lepšie „vidí“ kosti, zatiaľ čo MRI je informatívnejšia z hľadiska vizualizácie mäkkých tkanív. Pretože pri hernii je to v zásade rovnocenné, zamerajte sa na tomografiu predpísanú ošetrujúcim neurológom.
 4. Myelogram. Toto je kontrastná röntgenová štúdia, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť stupeň zúženia kanála, ktorým prechádza miecha. Kontrastné médium sa vstrekne vpichom medzi stavce. Tento typ diagnózy sa vykonáva podľa prísnych indikácií..

Liečba chorôb

Neurológ, ktorý sa zameriava na údaje z inštrumentálnych vyšetrení, ako aj na výsledky získané počas vyšetrenia pacienta, by mal povedať, ako liečiť prietrž. Rozhoduje sa, či nasmeruje osobu na konzultáciu s neurochirurgom a začne sa pripravovať na chirurgický zákrok, alebo v tomto prípade nedochádza k výraznému narušeniu krvného obehu v mozgu, čo dáva pol roka na liečbu prietrže bez chirurgického zákroku. Ak počas týchto 6 mesiacov nedôjde k zlepšeniu alebo, horšie, k zhoršeniu stavu, príznakom zhoršenia krvného zásobovania mozgu, rada neurochirurgov rozhodne o potrebe a type zásahu. Viac o tom neskôr. Teraz hovorme o metódach konzervatívnej liečby.

Konzervatívne zaobchádzanie

Pozostáva z niekoľkých „veľrýb“ zameraných na:

 1. zlepšiť výživu vláknitého kruhu chorého disku;
 2. uvoľniť svaly na krku stiesnené počas tejto patológie, aby sa zabezpečila rovnováha chrbtice v súčasných podmienkach;
 3. spevniť celý objem svalov krku tak, aby držali krk v správnej polohe a bránili mu v pohybe smerom k slabším svalom;
 4. odstráňte bolesť, ktorá bráni stavcom v zaujatí normálnej polohy.

Na tento účel sa používajú nasledujúce typy liečby..

režim

V prvom týždni je nevyhnutné nosiť Shantsov golier alebo podobné upevňovacie ortézy (napríklad Philadelphia alebo jej modifikácie). Je to alternatíva k odpočinku na kýlu medziobratlových platničiek iných oddelení, ktorá je potrebná na to, aby sa „chorý“ disk mohol začať zotavovať a odobrať buničité jadro späť.

Krk môže byť odstránený iba vtedy, keď bolesť v krku a pažiach pominula. Náhle to nestojí za to. Najprv sa oplatí skúsiť ho odstrániť, keď spíte, a potom sa osprchovať. Po neprítomnosti bolesti môžete skúsiť odstrániť západku vo dne. Aktívne točte hlavou a masírujte si krk potom, čo to nestojí za to..

Keď sa kúpite, z dôvodu nefyziologickej polohy krku sa oplatí počkať 3 až 4 týždne po celú dobu sprchovania..

Liečba drogami

Spočíva v užívaní týchto liekov:

 1. Protizápalové (zmierňujú bolesť odstránením zápalových enzýmov). V priebehu prvých 3 až 5 dní sa najlepšie užívajú vo forme injekcií (jedná sa o diklofenak, analgin, denebol), potom sa prechádzajú na užívanie týchto liekov vo forme tabliet (ibuprofén, meloxikam, nimesil)..
 2. Svalové relaxanciá (relaxačné svaly). Sú to lieky, ktoré odstraňujú kŕče iba „sviazaných“ svalov. Sú to Tizalud, Midokalm, Tolperizon, Sirdalud. Najskôr sa predpisujú vo forme intramuskulárnych injekcií. potom prepnite na tabletky.
 3. Preparáty pre křupavku. Sú to „Arthra“, „Don“, „Structum“ a ďalšie drogy. Musia sa odobrať najmenej šesť mesiacov, aby sa začal proces obnovy vláknitého prstenca disku.
 4. Ak sa zaznamená ťažká slabosť, znížená citlivosť alebo pálenie v ramene, môže byť užitočná blokáda postihnutého segmentu novokainom doplneným o glukokortikoidy. Tento postup by sa nemal opakovať častejšie 3 až 3-krát za 2 mesiace liečby.

Fyzioterapeutické metódy

Na liečbu kýly krčnej chrbtice sa odporúčajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy, ale - po 7 dňoch od začiatku liečby, keď už neexistuje bolesť:

masáž

Masáž herniou by sa mala robiť s veľkou opatrnosťou po 7 dňoch od začiatku liečby a len s veľmi kvalifikovaným odborníkom, ktorý nielenže dokáže uvoľniť sprísnené a zmiernené oslabené svaly, ale tiež neprichytiť stavcovú tepnu alebo miechu. Ak takýto odborník nemá na mysli, je lepšie sa obísť bez tohto postupu..

Manuálna terapia

Tento typ liečby, rovnako ako pri fyzickej terapii prietrže, v rukách profesionálov, je skutočne schopný obnoviť chrbticu. Kompetentný manuálny terapeut nikdy nebude postupovať bez toho, aby mal možnosť oboznámiť sa so zobrazením MRI alebo CT pacienta. Podľa nich bude vedený, kam by jeho úsilie malo smerovať k náprave situácie..

fyzioterapia

Cvičenia s herniou krčnej chrbtice sú rozdelené do troch období. V prvom akútnom stave, ktorý trvá prvých 7 dní od začiatku liečby, je možné vykonávať iba dychové cvičenia na bráničné dýchanie..

Po týždni môžete cvičenia rozšíriť. Stále nemôžete hýbať krkom, ale musíte začať posilňovať svaly rúk. Za týmto účelom vyrobte:

 • kruhové pohyby s kefami;
 • zaťaté ruky v päste a zaťaté päste;
 • kruhové pohyby v lakťových kĺboch;
 • flexia lakťa.

Gymnastika s kýlou po 2 alebo viacerých týždňoch od začiatku liečby pozostáva z takých cvičení, ktoré posilňujú korzet svalu krku:

 • ľahnite si na chrbát a zatlačte chrbát hlavy na gauč;
 • z tej istej polohy pritlačte na čelo lekára alebo asistenta;
 • ležiac ​​na bruchu, pritlačte si čelo na pohovku;
 • z predchádzajúcej polohy musíte zatlačiť zadnú časť hlavy na ruku asistenta;
 • teraz musíte zatlačiť ruku asistenta, potom čelom, potom chrbtom hlavy (ale nie v plnej sile), z miesta na sedenie;
 • tiež sedí, ale položte kefy na stôl, zdvihnite a spustite plecia;
 • z miesta na sedenie, ruky voľne ležia na kolenách, pomaly otočte hlavu teraz doprava, potom doľava a postupne zvyšujte uhol rotácie;
 • ďalším krokom bude naklopenie hlavy doľava a doprava a potom tam a späť;
 • postavte sa na nohy, ruky voľne visia pozdĺž tela, chrbát je rovný. Postupne sklopte hlavu a snažte sa bradu dostať na hruď.

Majte na pamäti, že ak zaznamenáte bolesť, závrat alebo akékoľvek nepríjemné príznaky, prestaňte cvičiť..

Dodatočné terapie

Naozaj pomôcť pri liečbe hernie hirudoterapie (liečba pijavice), akupunktúra, rovnako ako metóda postisometrickej relaxácie - cvičenia vykonávané špeciálnym spôsobom, so špecialistom na fyzioterapiu.

Chirurgické ošetrenie

Plánuje sa operácia na odstránenie kýly krčnej chrbtice:

 • príznaky obehových porúch mozgu. Je to závrat, bolesť hlavy, zhoršený sluch, zrak, zápach;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • prítomnosť veľkých sekvestrov (oddelené fragmenty buničitého jadra) v stavovcových kanáloch.

Kýla sa odstráni jednou z nasledujúcich metód:

 1. Predná discektómia a osteosyntéza. Na prednej časti krku sa urobí rez asi 3 cm dlhý. Tkanivá z neho odlupujú: orgány, krvné cievy, svaly, nervy, ktoré sa pohybujú nabok. Ďalej sa uskutoční odstránenie časti disku, ktorá tlačí na štruktúru nervového systému. Vo výslednej dutine je kostná hmota, ktorá zlúči 2 stavce spolu. Namiesto hmoty sa môže vložiť umelý disk, aby sa udržala pohyblivosť medzi stavcami.
 2. Back discectomy. V tomto prípade sa vykoná rez na zadnej strane krku. Svaly sú tlačené do strán tupým spôsobom (gázovým tampónom zovretým v zvierke alebo pinzetou), je odkryté kostné tkanivo stavcovského procesu, z ktorých niektoré bude potrebné odstrániť, aby sa zabezpečil prístup k disku. Ďalej je hernia disku odstránená a výstupné miesto bývalého upnutého miechového nervu v kostnom kruhu je mierne rozšírené.
 3. Mikroendoskopická discektómia. Toto je minimálne poškodenie tkanivovej operácie. Prístup je zabezpečený zozadu krku, ale manipulácia sa vykonáva pomocou malých nástrojov. Viditeľnosť chirurgického poľa je zabezpečená endoskopom - nástrojom s kamerou vloženou do rezu, zatiaľ čo na monitore sa zobrazuje „obraz“..

prevencia

Aby sa zabránilo medzistavcovej prietrži krčnej chrbtice, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • vyhnúť sa nepríjemným polohám hlavy;
 • pravidelne zahrievajte krk a pracujte pri počítači;
 • spať na tvrdej posteli (optimálne s ortopedickou matracou) s malým vankúšom;
 • držte chrbát rovno;
 • nepreťažujte chrbticu.

Ak sa objavia prvé príznaky patológie, neodkladajte liečbu až neskôr - okamžite kontaktujte neurológa.

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Kýla je prolaps medzistavcových platničiek, ktorý následne spôsobuje zovretie nervového koreňa a rozvoj komplikácií. Toto ochorenie je vždy sprevádzané silnou bolesťou, nepohodlím. Kýla krčnej chrbtice je najnebezpečnejšou chorobou, pretože touto oblasťou prechádza veľa tepien, ktoré dodávajú kyslík do vnútorných orgánov - pečeň, srdce. Aby sa predišlo komplikáciám a aby ste mohli viesť normálny životný štýl, je dôležité včas diagnostikovať a začať liečbu.

Príčiny kýly krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa vyskytuje v dôsledku vystavenia rôznym faktorom. Príčiny vývoja choroby zahŕňajú:

 • Choroba. Predpokladom vzniku prietrže je často prítomnosť iných chorôb chrbtice, medzi ktoré patrí osteochondróza, spondylóza, skolióza..
 • Poranenie. Akékoľvek poškodenie, modriny, hrbole krčnej chrbtice môžu spôsobiť vznik choroby. Povaha ich výskytu sa môže líšiť: športové alebo domáce zranenia.
 • Vek. Ľudia vo veku od tridsiatich do päťdesiatich rokov sú vystavení riziku rozvoja tejto choroby. Spravidla vedú neaktívny životný štýl, chrbtice a medzistavcové platničky strácajú svoju pôvodnú silu, nedostávajú potrebné množstvo užitočných komponentov.
 • Životný štýl. Sedavá práca, nízka aktivita počas dňa, nedostatok elementárnej fyzickej aktivity môžu spôsobiť vznik prietrže.
 • Zlé návyky, podvýživa. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo mastných potravín bráni dodávaniu užitočných látok do chrbtice, v dôsledku čoho medzistavcové platničky oslabujú, strácajú svoju elasticitu, elasticitu, čo vyvoláva tvorbu prietrže.
 • Vrodená patológia. Vzdelanie alebo zmeny chrbtice.

Príznaky prietrže v závislosti od jej umiestnenia

Bolesť v krku môže byť príznakom hernie v krčnej chrbtici, existuje však množstvo ďalších príznakov, ktoré naznačujú jej prítomnosť:

 • Silná bolesť lopatiek, krku a ramien, ktorá sa šíri po celej končatine.
 • Necitlivosť prstov, znížená citlivosť ruky.
 • Porušenie spánku, emocionálny, psychologický stav.
 • Časté zmeny krvného tlaku.
 • Dvojité videnie, závrat alebo zlá koordinácia.

V závislosti od toho, kde kýla „rástla“, je možné pozorovať rôzne príznaky:

 • Kýla vytvorená na úrovni C4-C5 sa prejavuje bolesťou v predlaktí, deltový sval, bolestivé pocity sa zvyšujú, keď je zdvihnutá ruka..
 • Patológia C5 C6 krčnej chrbtice - najčastejšia - bolesť lakťov a bicepsov, brnenie v prstoch a rukách.
 • Na úrovni C6-C7 je charakterizovaná znecitlivenie ruky, predlaktia a bolesť v oblasti tricepsov..
 • Úroveň C7-T1 je charakterizovaná bolesťou v malíčku, zníženou citlivosťou, výskyt svalovej slabosti v rukách.

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice

Je mimoriadne dôležité začať s herniou krčnej chrbtice včas, aby choroba neovplyvnila celkový zdravotný stav. Pri identifikácii príznakov choroby sa mnohí pýtajú: čo robiť? Najprv musíte navštíviť zdravotnícke zariadenie, vykonať diagnózu na potvrdenie diagnózy, aby ste sa uistili, že neexistuje žiadne iné ochorenie, aby ste určili miesto choroby. Používajú sa tieto diagnostické metódy:

 • MRI Najúčinnejším spôsobom, ako určiť chorobu chrbtice, ktorá poskytuje príležitosť na presné určenie povahy prietrže krčnej chrbtice, umiestnenie zamerania choroby.
 • röntgenový Diagnostická metóda pomáha určiť možné príčiny prietrže, napríklad prítomnosť traumy alebo deformácie stavcov alebo medzistavcových platničiek..
 • Počítačová tomografia. Tento postup pomáha identifikovať malé prietrže, vyhodnotiť stav medzistavcových platničiek.

Po stanovení a potvrdení diagnózy - prietrž krčnej chrbtice so zameraním na štádium vývoja choroby a výskyt komplikácií lekár predpisuje liečbu. Možno použitie konzervatívnych metód alebo chirurgický zákrok. Bez ohľadu na výber liečby sa zameriava na:

 • Manažment bolesti.
 • Odstránenie zápalu, opuch.
 • Obnovenie normálneho krvného obehu.
 • Relaxácia krčných svalov.
 • Posilnenie krčného korzetu alebo celej chrbtice.

Na ošetrenie sa používajú tieto metódy:

 • Užívanie drog.
 • Manuálna terapia, masáž (na zníženie bolesti).
 • Triedy fyzickej terapie.
 • Laserové ošetrenie.
 • elektroforéza.
 • Použitie špeciálneho goliera. Mnohí sa zaujímajú o otázku, ako spať s takým korzetom, odpoveď je jednoduchá, pretože sa používajú špeciálne ortopedické vankúše..
 • Chirurgický zákrok.

Liečba drogami

Lieky sa široko používajú na liečbu krčnej prietrže. Na odstránenie rôznych problémov sa používa niekoľko skupín liekov:

 • Lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom: ibuprofén, analginín, ketorol, diklofenak, meloxikan, nemesil, ketan, nise. Masť - Finalgon, Troxevasin.
 • Chondroprotektory, ktoré pomáhajú spomaľovať rozvoj prietrže a majú regeneračný účinok: Chondrotín sulfát, glukozamín.
 • Na zmiernenie bolesti sa môžu použiť blokády s Kenolom, hydrokortizónom a veľkým podielom novokainu..
 • Často sa predpisujú sedatíva, ktoré pomáhajú zmierniť podráždenosť, úzkosť a upokojujúcu bolesť krčnej chrbtice: Elenium, Coaxil, Radedorm, Glycín..

Cvičebná terapia (fyzioterapeutické cvičenia)

Účinným spôsobom liečby kýly je cvičenie a vykonávanie určitých cvičení. Príklad niekoľkých:

 • Kolená a lakte sa ohýbajú a ohýbajú chrbát striedavo, pričom dbajte na to, aby v prvom prípade bola brada nasmerovaná nahor a v druhom - nadol..
 • Zoberte činky s hmotnosťou maximálne 1 až 2 kg, ležte na podlahe alebo na iný rovný povrch nahor. Natiahnite ruky činkami za hlavu a pomaly ich zdvíhajte a spúšťajte.
 • Základné cvičenie: naklonenie hlavy do strán, dopredu a dozadu.
 • Pozrite sa na fotografiu, kde nájdete jednoduché cvičenia na choroby krčnej chrbtice:

masáž

Masážne pohyby pomáhajú obnoviť štruktúru chrbtice a umiestnenie diskov, takže kýla krčnej chrbtice je predpísaná sedením. Postup má svoje vlastné charakteristiky:

 • Vykonáva ju výlučne skúsený špecialista v nemocnici alebo v špeciálnej masážnej miestnosti.
 • Prvé triedy sú zamerané na relaxáciu a netrvajú dlho..
 • Pri každom zákroku sa zvyšuje intenzita a sila, s ktorou masážny terapeut pôsobí na pacienta.
 • Procedúra zahŕňa nielen masáž krčnej chrbtice, ale aj paže, ramená, celú oblasť chrbta, osobitná pozornosť sa venuje oblasti chrbtice..

Manuálna terapia

Manuálna terapia pomôže zmierniť bolesť a zmierniť stav. Okrem toho je tento druh postupu zameraný na obnovenie krčka korzetu a zmenšenie diskov. Terapiu vykonáva výlučne praktický masážny terapeut, ktorý sa špecializuje na akupresúru chrbtice, inak môže jeden nesprávny pohyb nechať pacienta natrvalo zakázať.

Chirurgický zákrok

Konzervatívne metódy niekedy neprinášajú náležitú úľavu a stav pacienta sa iba zhoršuje. V takom prípade sa odporúča chirurgický zákrok. Okrem toho sa operácii nedá vyhnúť:

 • S intenzívnou bolesťou po dlhú dobu.
 • V prípade neurologických problémov, napríklad ochrnutie.
 • Nedostatok pozitívnych výsledkov pri použití iných metód liečby.

Niekoľko možností operácií na odstránenie kýly chrbtice:

 • laminektomie Zložitý postup vyžadujúci dlhé zotavenie.
 • Mikrochirurgie. Operácia, ktorá umožňuje odstrániť rôzne typy prietrží bez poškodenia susedných stavcov, diskov, tkanív.
 • endoskopia Nízka traumatická operácia, v dôsledku ktorej sa v mieste tvorby prietrže uskutoční injekcia (punkcia).

Ľudové lieky

Ľudové liečivá sú populárne a často pomáhajú pri liečbe mnohých chorôb, napríklad sa často používa hirudoterapia alebo rôzne obklady a masti. Takéto prostriedky pomôžu zbaviť sa choroby:

 • Ošúpeme a nasekáme tristo gramov cesnaku (pomocou mlynčeka na mäso alebo cesnaku), zmiešame s vodkou (150 ml). Vložte zmes do nádoby, dobre utesnite a pošlite ju do tmavého rohu na desať dní. Pri podávaní navlhčite gázu a položte ju na krk do boľavého miesta. Počkajte jednu hodinu. Tento postup opakujte až do úplného zotavenia v intervale jedného dňa.
 • Konský tuk sa musí roztaviť a aplikovať na hustú textúru. Naneste na krk obklad, potiahnite celofánom a zabalte do šálu. Opakujte až 10 dní, kým choroba neustúpi..
 • Jemne zjemnite červenú hlinu, zabalte ju do gázy a zahrievajte v mikrovlnnej rúre na 37 stupňov. Zabaľte všetko do tašky a pripevnite ho na boľavé miesto. Keď hlina úplne uschne, odstráňte ju. Pokračujte v liečbe raz denne.
 • Tabletu múmie rozpustite v lyžičke teplej vody, pridajte sto gramov medu. Naneste niekoľko kvapiek jedľa oleja a výslednej zmesi na boľavé miesto. Dobre trite jemnými masážnymi pohybmi. Vykonajte postup každý druhý deň až do úplného zmiernenia.

Čo je nebezpečná kýla a aké môžu byť následky

Nervové vlákna prechádzajú cez krčnú chrbticu, a preto sa pri zovretí koreňa môže vytvoriť hernia, radikulitída alebo môže dôjsť k mŕtvici. Okrem toho môže choroba viesť k zlému transportu krvi do mozgu, takže závraty môžu narušiť pamäť, trpí nervový systém. A s predčasným liečením a zanedbávanou formou choroby dochádza k porušeniu miechy, čo vedie k ochrnutiu, zdravotnému postihnutiu.

video

Fyzické cvičenia pomôžu vyliečiť prietrž: cvičenie, jogging. Priaznivo je táto oblasť chrbtice ovplyvnená jogou, plávaním. Pri fyzickej námahe je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel: systematické (angažovať sa každý druhý deň); Nezabudnite začať s zahrievaním a nezačínajte ostrými zákrutami hlavou; Cvičenie by mal vyzdvihnúť lekár alebo špecialista. Pozrite si video s komplexom liečebných cvičení pre prietrž krčnej chrbtice:

recenzia

Angelina, 48 rokov: „Pred šiestimi mesiacmi nám bola diagnostikovaná kýla krčnej chrbtice. Lekári odporúčali manuálnu terapiu, niektoré fyzické cvičenia. Po 3 mesiacoch sa môj stav výrazne zlepšil a teraz si ani nepamätám na túto chorobu, ale v prevencii pokračujem vo vykonávaní terapie “.

Ruslan, 52 rokov: „Keď som sa dozvedel, že mám medzistavcovú herniu krčných stavcov, začal som sa zaujímať o možné spôsoby liečby. Väčšina pozitívnych hodnotení svedčí o účinnosti masáže, ktorá pomôže zbaviť sa bolestivých pocitov. Ťažko sa mi podarilo nájsť dobrého masážneho terapeuta, ale po ukončení liečebného postupu a radikálnom zmene životného štýlu som bol schopný túto chorobu poraziť bez chirurgického zákroku. “.

Mária vo veku 50 rokov: „Po vypočutí diagnózy hernie som sa rozhodla vyskúšať tradičnú medicínu. Môj výber padol lacným a ľahkým spôsobom - cesnak a vodka sa obkladajú, čo robím dva mesiace. Výsledkom je, že bolesti sú preč, moje zdravie sa zlepšilo a cítim sa dobre. “.

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice

Cervikálna kýla je vážna patológia. Spomedzi chorôb chrbtice predstavuje patológia menej ako 15% všetkých prípadov. Patológia krčnej chrbtice s tvorbou herniálneho výčnelku je v porovnaní s inými oddeleniami menej častá. Patologický proces je založený na postupnom premiestňovaní želatínového jadra do miechy v chrupavke medzistavcových platničiek. Vystavenie zvýšenému tlaku vedie k posunu chrupavky za miechu. Najčastejšie sa lézia vyskytuje na stavcoch c5 c6.

Choroba bez včasnej liečby môže byť nebezpečná nielen pre zdravie, ale aj pre život pacienta. Pri predčasnej terapii dochádza k stlačeniu miechy so stlačenými vitálnymi štruktúrami. Najčastejšou komplikáciou je ochrnutie motorických svalov horných a dolných končatín. Liečba prietrže krčnej chrbtice sa uskutočňuje rôznymi technikami. Ich výber sa uskutočňuje po dôkladnej diagnóze a je založený na závažnosti a príznakoch..

Ortopedický golier

Obojok Shantsa je špecializovaný obväz určený na rôzne ochorenia krčnej chrbtice. Pomocou tohto zariadenia môžete odstrániť záťaž z chrbtice a znížiť tlak na herniálny výstupok. Okrem toho dochádza k stabilizácii, ktorá zabraňuje stlačeniu miechy zabezpečením správnej polohy tela a zväčšením vzdialenosti medzi stavcami. K zmierneniu bolesti dochádza v dôsledku zníženia svalového napätia, ako aj v dôsledku uvoľnenia stlačeného nervu.

Indikácie na použitie sú príznaky spôsobené akútnym obdobím choroby. Obojok Shantsa sa odporúča používať pri fyzickej námahe alebo v pooperačnom období na obnovenie tkaniva a odstránenie traumatického poškodenia..

V závislosti od umiestnenia herniového výčnelku sa môžu použiť polotuhé, tuhé, nafukovacie alebo pružné korzety. Voľba sa uskutoční až po dôkladnej diagnóze, určení závažnosti a účelu. Výber vykonáva výlučne odborník. Samostatné podávanie je zakázané z dôvodu rizika možných komplikácií spôsobených nesprávnym výberom.

Obojok môže byť určený na pravidelné alebo pravidelné používanie bez chirurgického zákroku. Anatomický dizajn so správnym výberom bráni rozvoju nepohodlia, trenia a ventilácie.

akupunktúra

Akupunktúrna procedúra je populárna technika používaná pri rôznych ochoreniach pohybového aparátu, sprevádzaná rozvojom patologických symptómov. Použitie vám umožňuje zmierniť príznaky bolesti, odstrániť kŕče svalových vlákien, znížiť závažnosť stlačených nervových vlákien. Do istej miery dochádza k zníženiu závažnosti zápalovej reakcie.

Výber optimálneho priebehu sa prideľuje individuálne v závislosti od závažnosti a prítomnosti sprievodných patológií u pacienta. Hlavným kritériom v tomto prípade je typ patologickej formácie.

Akupunktúrna procedúra sa vykonáva v oblasti herniálneho výčnelku. Zavádzanie ihiel sa vykonáva lokalizáciou aktívnych miest. Priebeh liečby sa uskutočňuje súčasne s liečbou liekom a fyzioterapiou. Táto technika umožňuje zvýšiť terapeutický účinok.

Akupunktúra nevylučuje prietrž, preto použitie ako hlavnej metódy pomáha zmierniť stav iba na krátku dobu. Procedúry sa vykonávajú denne. Stredný kurz pozostáva z 10-12 procedúr. Prestávky počas liečby sa neodporúčajú. Počas liečby je potrebné starostlivo vyhodnotiť stav pacienta. V prípade zhoršenia pohody je liečba úplne zrušená.

masáž

Ukázalo sa, že vymenovanie masáže medzistavcovou prietržou krčných stavcov znižuje závažnosť bolesti a napätia svalov. Podmienkou jeho realizácie je malá veľkosť útvaru, ako aj lokalizácia ohniska, pri ktorom nehrozí riziko zovretia miechy. Masáž vykonáva špecialista, ktorý pozná techniku ​​a pozná štrukturálne vlastnosti tejto oblasti..

Pre neho je povolené používať rôzne prostriedky, ktoré zvyšujú otepľovací alebo relaxačný účinok. Na dosiahnutie tohto cieľa musíte postupovať podľa postupu. Použitie masáže ako monoterapie sa neodporúča, zvlášť pri kýle piateho alebo šiesteho stavca.

Masáže sami môžu viesť k stlačeniu miechy.

fyzioterapia

Cvičebná terapia je možná iba vtedy, ak sú zmiernené akútne príznaky. Najprv musíte navštíviť špecialistu, ktorý vylúči možné kontraindikácie, čo zníži riziko komplikácií. Priebeh liečby si vyberie odborník individuálne. Zohľadňuje sa nielen všeobecná pohoda a typ vzdelávania, ale aj úroveň telesnej zdatnosti. Optimálne fyzické cvičenie je pomalé nakláňanie hlavy, dýchacie cvičenie, ťahanie brady a prevrátenie. Pacient je upozornený na kontrolu celkového zdravia. Ak sa vyskytnú závraty, poruchy zraku alebo bolesti hlavy, je potrebné prerušiť fyzioterapeutické cvičenia..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické procedúry sa môžu predpísať iba počas obdobia akútnych symptómov. Je to kvôli možnému zhoršeniu krvného obehu a zvýšenej závažnosti edému. V období poklesu patologických prejavov s malou prietržou a absenciou príznakov podvýživy centrálneho nervového systému. Fyzioterapeutické postupy sú zamerané hlavne na zlepšenie tkanivového trofizmu, zníženie závažnosti zápalu v koreňoch nervových vlákien. Najúčinnejšou metódou je elektroforéza s liekmi, tepelné vystavenie a vystavenie účinkom vysokofrekvenčných prúdov.

Chirurgické metódy

Chirurgická liečba krčnej prietrže sa týka extrémnych metód odstraňovania patologických symptómov spôsobených prítomnosťou prietrže krčnej chrbtice. Indikáciami sú veľká veľkosť tvorby, príznaky kompresie miechy, ako aj neúčinnosť konzervatívnych metód. Operácia je potrebná v prípade ťažkého zdravotného stavu pacienta so známkami zovretia.

Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby, ktoré závisia od lokalizácie vzdelania, závažnosti pohody, ako aj od typu prietrže. Pred operáciou je potrebné kompletné vyšetrenie, ktoré vylučuje možné komplikácie.

Medzi hlavné techniky patrí predná cervikálna discektómia a osteosyntéza. Z prednej strany krku sa urobí rez, po ktorom nasleduje odstránenie časti herniálneho výčnelku. Miesto vytvorené po excízii tkaniva sa naplní kostnou hmotou. Umožní vám to spojiť dve stavce. Kostná hmota sa postupne stáva ťažšou, čo poskytuje hustú fúziu a rozvoj imobility. Aby sa udržala pohyblivosť krčnej chrbtice, je potrebné nainštalovať kovovú tyč. Funguje ako rám.

Výmena poškodeného medzistavcového disku s následnou inštaláciou umelého disku. Liečba umožňuje obnoviť nielen mobilitu, ale aj anatomické spojenie medzi oddeleniami chrbtice. Výber umelého implantátu sa uskutočňuje skôr, takže úplne zodpovedá veľkosti a iným znakom s umelým implantátom.

Vykonávanie zadnej cervikálnej discektómie. Táto technika sa vyznačuje nízkou invazívnosťou v dôsledku minimálneho poškodenia tkaniva. Po narezaní kože sa stavcové svaly pohybujú bez integrity. Táto technika sa nelíši od prednej cervikálnej discektómie. Použitím tohto postupu sa eliminuje štípanie, ktoré sa vyskytuje častejšie na úrovni 5 stavcov.

Mikroendoskopická discektómia s minimálnym zásahom do chrbtice. Na jeho implementáciu je potrebné špeciálne vybavenie, ktoré umožňuje odstránenie prietrže pri minimálnom otvorení.

Chirurgia nie je vždy radikálna. Vo väčšine prípadov sa chrupavka vykonáva iba čiastočne, aby sa na chvíľu kompenzovala a zlepšila pohoda. Je to do značnej miery spôsobené vysokým rizikom komplikácií spojených s vysokým poškodením tkaniva..

Po operácii je potrebný rehabilitačný kurz, ktorý pomáha znižovať riziko komplikácií a relapsov..

Lieky

Konzervatívna liečba je indikovaná pre malé veľkosti medzistavcovej prietrže v krčnej chrbtici, neprítomnosť príznakov obehových porúch alebo narušenie životných funkcií. Nepomáha úplne vyliečiť prietrž. Priebeh liečby si vyberie odborník po vyhodnotení celkového zdravotného stavu, fyzikálneho vyšetrenia a údajov z laboratórnych a inštrumentálnych metód výskumu.

Rozlišuje sa niekoľko metód liekovej terapie, medzi ktoré patria tablety, injekcie, ako aj zavádzanie liekov do dura mater pomocou blokády. Výber formy uvoľňovania závisí od závažnosti symptómov, ako aj od prítomnosti chorôb v gastrointestinálnom trakte.

Hlavnou skupinou liekov sú nesteroidné protizápalové lieky. Sú dostupné vo forme injekcií, tabliet, ako aj gélov alebo mastí. Najúčinnejšia je intravenózna alebo orálna metóda liečby. Kontraindikácie na ich účel rozlišujú zápalové procesy alebo prítomnosť tendencie ku vredovým defektom v tráviacom systéme. Na dosiahnutie tohto účinku je potrebný liečebný cyklus trvajúci až 10 až 15 dní. Najúčinnejšie lieky sú tie, ktoré sú založené na diklofenaku alebo ibuprofene. Lokálne formy sa odporúčajú používať v kombinácii s inými metódami, pretože ich terapeutický účinok je relatívne nízky v porovnaní so systémovými látkami.

Po odznení akútnych príznakov sa používa skupina chondroprotektorov. Mechanizmus ich pôsobenia je zameraný na obnovu chrupavky, ako aj na zníženie intenzity degeneratívnych zmien. Aby sa liečila prietrž a zastavila deštrukcia chrupavkového tkaniva a zvýšila sa elasticita medzistavcových platničiek, je potrebné v počiatočných štádiách patologického procesu uskutočniť liečbu. Optimálnou liečbou je viesť dva kurzy počas celého roka. Finančné prostriedky sa spravujú hlavne injekciou. Je to kvôli nízkej biologickej dostupnosti. Najúčinnejšie sú prípravky na báze chondroitín sulfátu..

Vitamíny skupiny B. Táto skupina liekov môže zlepšovať stav buniek nervového systému, zvyšovať metabolické procesy a tiež znižovať závažnosť bolesti. Prostriedky sa používajú metódou výmenných kurzov. Na dosiahnutie tohto účinku stačí 10 injekcií. Neuroprotektory sú indikované na zlepšenie výživy nervového systému a zlepšenie krvného obehu v systéme stavcov. Ich použitie je indikované v počiatočných štádiách choroby doma..

Ľudové lieky

Liečba ľudovými prostriedkami sa vykonáva až po konzultácii s odborníkom a po vyhodnotení bezpečnosti liečby. Tieto metódy sa môžu používať iba v počiatočných fázach vývoja patologického procesu alebo v kombinácii s inými metódami. Majú veľké množstvo výhod a nevýhod, ktoré treba vziať do úvahy pred výberom optimálneho nástroja..

Bylinné prípravky sa vyznačujú nízkou frekvenciou vedľajších účinkov, vysokou dostupnosťou a možnosťou použitia doma. Zároveň je ich terapeutický účinok v porovnaní s liekmi nižší, na pozadí závažných symptómov ich účinok tieto symptómy neznižuje. K najobľúbenejším liekom patrí šabľa, ďatelina, banán alebo tymián.

záver

Ak sa objavia patologické príznaky charakteristické prietrži chrbtice, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Diagnóza a hodnotenie stavu tela vám umožňujú zostaviť liečebný plán pre pacienta. Vylúčenie provokačných faktorov, ako aj moderných metód liečby, znižujú rýchlosť progresie patologického procesu. To eliminuje vážne komplikácie, ktoré ohrozujú život pacienta..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov.
Injekcie pre cervikálnu osteochondrózu sú jedným zo spôsobov liečby choroby. Lekári predpisujú injekcie pre mnohých pacientov trpiacich osteochondrózou krčnej chrbtice.
Rakovina pečene je závažné onkologické ochorenie, ktoré rýchlo progreduje a metastázuje do susedných orgánov. Pečeňová onkológia je na 5. mieste medzi mužmi a na 8.