loader

Hlavná

Späť

Hip osteoporóza: Čo robiť?

Osteoporóza bedra je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku metabolických porúch v tele, ktoré vedie k deštrukcii kostného tkaniva. K lokalizácii choroby dochádza na miestach náchylných na veľké zaťaženie. Bedrový kĺb je najčastejšie zranený a zničený z dôvodu neustálej mobility..

Osteoporóza je dôsledkom a príčinou poranenia kostry, zložitosť liečby zvyčajne spočíva v rozsiahlom poškodení kostí. Okrem bedrového kĺbu postihuje choroba úzko rozmiestnené kosti, chrupavku, rebrá a chrbticu.

Na pozadí osteoporózy je krk stehna podrobený rezolúcii, ktorej porušenia imobilizujú osobu a vedú k smrti bez liečby..

Dôvody vzhľadu

Hip osteoporóza sa objavuje, rovnako ako osteoporóza iných kostí, je častým javom a vyskytuje sa z mnohých dôvodov. Zhoršenie kostného tkaniva a v dôsledku toho aj osteoporóza spôsobuje množstvo porúch:

 • Hormonálne poruchy, znížená produkcia estrogénu počas menopauzy u žien;
 • Endokrinné choroby;
 • Nedostatok látok a vitamínov v dôsledku zlej výživy;
 • Zlé návyky - závislosť od alkoholu a fajčenie;
 • Dedičný faktor;
 • Užívanie liekov;
 • Dlhodobé používanie imunosupresív;
 • Zmeny súvisiace s vekom;
 • Odstránenie orgánov ženského reprodukčného systému a príjem umelých hormónov.

Príznaky a príznaky

Za hlavné príznaky osteoporózy sa považuje bolesť a nepohodlie v postihnutej oblasti..

Bolesť sa objavuje postupne a po fyzickej námahe zosilňuje. Po bolesti neprechádza dlhú dobu, a to aj v pokoji. Atrofia svalového tkaniva nastáva postupne a ako výsledok sa motorická aktivita každý deň znižuje.

Zo strany lézie dochádza k skráteniu kĺbu a deformácii, ktorá je vyjadrená krívaním.

Pokrok v chorobe narúša činnosť iných systémov tela, predovšetkým nútená nečinnosť potláča náladu a prejavujú sa nervové poruchy. Vývoj osteoporózy sprevádza pocit depresie, slabosti a malátnosti.

Jedným typom ochorenia, ktoré postihuje hlavne staršie osoby, je difúzna osteoporóza. Od ostatných typov poškodenia sa líši nielen jedným kĺbom, ale aj všetkými časťami ľudskej kostry.

Táto forma sa na začiatku svojho vývoja nijako neprejavuje, bolesť sa nepozoruje. Kostné tkanivo stráca svoju hustotu, iba pravidelné zlomeniny a zvýšená krehkosť kostí sú znakom difúznej osteoporózy..

Stupne hip osteoporózy

Tri stupne vývoja choroby sa vyznačujú povahou a zanedbávaním priebehu.

1 stupeň

Toto je počiatočné štádium osteoporózy, ktorá sa vyznačuje miernym zúžením kĺbového lúmenu. Rovnako ako prvé osteofyty sa v rôntgenovom snímaní nachádzajú medzery.

Z príznakov je možné rozlíšiť výskyt bolesti pri fyzickej námahe, ktorá prechádza v pokoji.

Táto fáza bez komplikácií a hlbokého poškodenia kĺbu dobre reaguje na liečbu.

2 stupne

Postupuje s ťažkou bolesťou, ktorá nezmizne, kĺb začína strácať pohyblivosť. Zápalový proces v mäkkých tkanivách a opuchy neumožňuje flexiu a predĺženie kĺbu.

Bolesť sa pravidelne mení lokalizáciou a najčastejšie sa dá do triesloviny a dolných končatín. Niekedy sú pocity spojené s ochorením chrbtice a sú zamieňané s osteochondrózou.

Ďalším charakteristickým znakom druhého stupňa osteoporózy je výskyt pískania a drvenia pri pohybe, ktorý je sprevádzaný bolestivou bolesťou chrbta..

Postihnuté končatiny sú skrátené kvôli dystrofickým zmenám vo svaloch panvy.

Diagnóza choroby pomocou röntgenového žiarenia. Rasty vápnika a začiatok deformácie femorálnej hlavy sú už na obrázkoch zreteľne viditeľné. Medzera v kĺbe sa zväčšuje trikrát a hlava stúpa.

3 stupňa

Pokročilá fáza osteoporózy vedie k úplnému oklúzii kĺbu.

Svaly okolo bedrového kĺbu sú atrofované a mäkké tkanivá sú čiastočne ovplyvnené nekrózou. Bolesť zintenzívňuje a neodíde vo dne iv noci.

Panvové kosti sa zdeformujú a sklon k lézii sa zvyšuje, čo je už zrejmé voľným okom..

Na röntgenovom snímaní nie je kĺbová medzera vôbec vôbec viditeľná alebo zjavne slabý tieň. Osteofyty vyplňujú celú dutinu.

Stehenný krk je zhrubnutý a jeho okraje sú nerozoznateľné.

V tomto štádiu choroby sú konzervatívne metódy prakticky bezmocné. Ak chcete obnoviť pohyblivosť nôh, možno iba chirurgický zákrok a komplexná terapia.

Metódy a metódy liečby osteoporózy bedrového kĺbu

Hlavným smerom liečby osteoporózy je inhibícia procesu deštrukcie kĺbov, doplnenie nedostatku vápnika a ďalších stopových prvkov dôležitých pre rast kostí, ako aj aktivácia prirodzených procesov regenerácie kostí..

Existuje mnoho spôsobov liečby, v rôznych štádiách sú kombinované a je vybraná optimálna schéma pre individuálny prípad.

Medzi hlavné oblasti patria:

 • Liečba drogami;
 • Fyzioterapia, masáže;
 • Plasmolifting;
 • Gymnastika a terapeutické cvičenia rôznymi technikami;
 • Alternatívna terapia;
 • Chirurgický zákrok.

Liečebný režim závisí od závažnosti ochorenia.

V prvej fáze, keď ešte nebola narušená kĺbová štruktúra a objavili sa iba prvé známky deformácie, ktorá spôsobuje zápal a opuchy, stačí podstúpiť liečebnú kúru a podľa potreby rehabilitačnú terapiu pomocou gymnastických a fyzioterapeutických procedúr..

Zápalový proces a bolesť sú blokované steroidnými látkami. Na lokálnu aplikáciu to môžu byť intramuskulárne injekcie, tablety a čapíky. Ak nie je koža poškodená, používajú sa masti s protizápalovým účinkom. Pri exacerbácii sa používa antibiotická liečba. Na zabránenie trombózy v imobilizovaných končatinách sa používajú riedidlá krvi.

Svalový tonus pri osteoporóze je spôsobený kompenzáciou v dôsledku nestabilného stavu kĺbu. To vedie k problémom s prietokom krvi v poškodenej oblasti. Antispasmodické lieky ako No-shpa, Drotaverina tomu môžu zabrániť. Zníženia priepustnosti môžu pomôcť krvnému obehu.

Na zmiernenie silnej bolesti sa používa lokálna aplikačná terapia. Protizápalové steroidové masti zmierňujú bolesť lokálne a na krátky čas, ale sú vhodné doma a znižujú potrebu ďalších liekov, ktoré môžu pri dlhodobom používaní narušiť fungovanie iných systémov. Vedľajšie účinky týchto liekov sú navyše omnoho menšie.

Tieto lieky poskytujú iba krátku dočasnú úľavu, ale chrupavkové tkanivo sa neregeneruje. Na doplnenie vápnika a ďalších potrebných mikroelementov pre fungovanie kĺbu sú predpísané pomocné komplexy vitamínov a vápnikových prípravkov.

V druhej fáze, keď sa začína proces deštrukcie a celkový stav pacienta sa už zhoršuje a je komplikovaná mobilita, sa k liekom pridávajú chondroprotektory a plazmolifting..

Plazmolifting sa považuje za nový a účinný spôsob liečby a obnovy bedrového kĺbu. Autoplazma s vysokým obsahom doštičiek vstupuje do postihnutej oblasti pomocou špeciálneho prístroja, ktorý stimuluje rast novej kosti a chrupavkového tkaniva. Priebeh procedúr začína proces prirodzenej regenerácie. Úspešnosť liečby závisí od percenta zdravého tkaniva a náchylnosti k nekróze, takže metóda je účinná s minimálnym poškodením.

Chondroprotektory nielen zastavujú proces ničenia, ale bránia faktorom opätovného vývoja. Prípravky sa vyrábajú na základe prírodných zložiek chrupavky a kyseliny hyalouránovej. Charakteristickým rysom iných liekov je ich komplexný účinok. Liečivo má protizápalové, analgetické a liečivé účinky..

Kyselina hyalouranová pôsobí na povrch kĺbov ako prírodné mazivo, ktoré zlepšuje pohyblivosť a pružnosť tkanív.

Absencia trenia počas deformácie umožňuje zastaviť deštrukčný proces.

Po odstránení akútneho zápalového procesu je možné predpísať iba prípravky založené na kyseline hyalouranovej.

Tretí stupeň ochorenia sa vyznačuje pokročilými zmenami v štruktúre kĺbu a poškodením hlavy bedrového kĺbu. Konzervatívne metódy sú tu bezmocné.

Existuje niekoľko typov chirurgických korekcií:

 1. osteotomia Postihnuté miesto je očistené od osteofytov a opravuje deformáciu kostí. Po takomto zásahu sa motorická funkcia obnoví pomerne rýchlo a takmer bezbolestne.
 2. Kĺbu. Vyžaduje si kreatívny prístup, pretože pomáha obnovovať a modelovať povrch kĺbu takmer nanovo. Aj v tomto prípade pretrváva motorická aktivita..
 3. Protéza. Postihnutý kĺb a jeho postihnutá časť sa nahradia umelým analógom. Protéza sa časom opotrebuje, ale môže trvať až 20 rokov. Existuje riziko odmietnutia protézy telom, je to však šanca na obnovenie pohyblivosti nôh.
 4. Artrodéza. Použiť, ak nie je možné použiť iné metódy. Pomocou dosiek a skrutiek je zničený spoj upevnený, čím sa obnoví podporná funkcia. Spoločná mobilita nie je úplne obnovená.

Chirurgia je nákladnou metódou a vyžaduje si od pacienta veľa trpezlivosti, rehabilitačná rehabilitácia je v tomto prípade oddialená na dlhú dobu a nie vždy poskytuje pozitívne výsledky..

Lieky na hip osteoporózu

Liečba osteoporózy liečivami je zameraná na zmiernenie bolesti, zápalu a urýchlenie procesu regenerácie kostného tkaniva. Štruktúru kostného tkaniva môžete obnoviť pomocou mnohých liekov, vzhľadom na povahu pôvodu choroby..

Vápnik a vitamín D

Nedostatok týchto látok vedie k opotrebovaniu kĺbu a ďalšia stimulácia zastavuje proces deštrukcie. Populárny a cenovo dostupný liek je kalcitonín a analóg myakaltsiku.

Hormonálne lieky

V prípade porúch reprodukčného systému spôsobených chorobami a počas menopauzy môžu prirodzenú rovnováhu hormónov obnoviť iba syntetické analógy.

anaboliká

Testosterón, raloxifén a teriparatid sú hlavné lieky, ktoré pomáhajú aktivovať prirodzený proces obnovy kosti..
Antiresorpčné lieky. Biofosfonáty a kalcitonín zastavujú ničenie kostí bedrového kĺbu.

Cvičenie a gymnastika

Neodmysliteľnou súčasťou liečby je okrem konzervatívnej liečby aj fyzioterapia. Napriek obmedzeniam fyzickej aktivity pomôže špeciálne cvičenie obnoviť pohybovú aktivitu. Terapeutická gymnastika je zameraná na zmiernenie príznakov bolesti, relaxáciu poškodených svalov.

Cvičenie zlepšuje prietok krvi a podporuje rýchle uzdravenie..

Na dosiahnutie požadovaného výsledku je potrebné pravidelne, ráno a večer vykonávať gymnastiku.

1) Pri ležaní na chrbte musíte stlačiť nohy cez celú rovinu na povrchu a jednu minútu napnúť panvové svaly..

2) Bez toho, aby ste zmenili polohu, ponožky súčasne vytiahnite smerom od seba a seba.

3) Ležanie na šírenie nôh po šírke ramien. Nohu pootočte postupne od bedra doľava a doprava, súčasne.

4) Prípadne zdvihnite nohu z podlahy a pritiahnite prst k sebe. V tejto polohe držte 10-15 sekúnd.

5) Noha sa ohýba na kolene a pomaly sa otáča.

6) Natiahnite ohnutú nohu na koleno čo najbližšie k hrudníku. Opakujte 10-krát s každou nohou..

7) V polohe na bruchu pomocou ruky potiahnite chodidlo k zadku.

8) Striedajte sa, aby ste zdvihli nohu nad podlahu a držali v tomto stave 10 - 15 sekúnd.

9) Po otočení na jednu stranu zdvihnite nohu a držte ju na vzduchu 10 sekúnd.

10) Na kolenách musíte nohu prudko nakloniť dozadu a pomaly sa vracať do pôvodnej polohy.

11) V rovnakej polohe zdvihnite nohu a zároveň ju ohnite v kolene.

Cvičenia a komplexy vyvinuté známymi lekármi špecializujúcimi sa na túto oblasť sú tiež veľmi populárne..

Gittova metóda - terapeutická gymnastika je založená na plynulých pohyboch s častým opakovaním, ktoré bez námahy zahrievajú kĺb a zlepšujú krvný obeh v tkanivách jeho okolia. Ležanie na valci a jeho kladenie pod kolená alebo stehná, svaly panvy spontánne sa napínajú a vibračné pohyby miesia svalové tkanivo bez bolesti..

V Bubnovského metóde je stanovená schéma cvičení prostredníctvom špeciálnych blokov, ale zložitosť umožňuje vykonávať gymnastiku iba pod dohľadom špecialistu..

Prístroj Evminov pomáha uvoľňovať stres a obnovuje pracovnú kapacitu a pôvodnú štruktúru kĺbu..

Cvičte v pozastavenej polohe a relaxujte panvové svaly a zvyšujte zaťaženie chrbtice. Rovnováha zlepšuje pacienta po niekoľkých sedeniach.

Prognóza na zotavenie

Iba včasná diagnostika a kontaktovanie špecialistu pomôžu vyhnúť sa následkom a komplikáciám..

Pri začatí liečby v ranom štádiu ochorenia sú šance na obnovenie mobility omnoho väčšie ako v prípade operatívneho riešenia..

Úplné dodržiavanie predpisov lekára a implementácia všetkých odporúčaní po hlavnej liečbe zvyšuje šance na úplné vyliečenie choroby..

Hip osteoporóza

Panvový kĺb nesie funkciu podpery a má vysokú pevnosť. Výsledkom je, že je najcitlivejší na rôzne choroby..

Dôvody vzhľadu

Osteoporóza je choroba, ktorá sa vyznačuje zmenou vnútornej štruktúry kosti, ktorá znižuje jej hustotu.

Príčiny choroby môžu byť:

 • poruchy endokrinného metabolizmu - v dôsledku hormonálnych zmien sa vápnik a fosfor začínajú absorbovať horšie, čo vedie k zmene pevnosti kostí;
 • menopauza u žien, zníženie hladiny hormonálneho estrogénu;
 • vekový faktor (ľudia starší ako 40 rokov), opotrebenie bedrového kĺbu;
 • chronické zranenia a chronické ochorenia kĺbov;
 • zlá výživa - nedostatok stopových prvkov v každodennej strave;
 • nedostatok vitamínu d;
 • sedavý spôsob života, obezita;
 • dedičná príčina - vrodené poruchy metabolizmu;
 • závislosť od zlých návykov, najmä chronického alkoholizmu;
 • gynekologické operácie;
 • stavy po transplantácii orgánov;
 • priebeh liečby kortikosteroidmi, diuretiká - vylúhovanie vápnika z tela.

Rizikové faktory

Osteoporóza bedrového kĺbu sa často u žien môže vyvinúť počas menopauzy, ale toto ochorenie je bežné v mladšom veku - do 40 rokov - v dôsledku nesprávneho životného štýlu..

Riziková skupina pre vývoj patologického procesu zahŕňa:

 • ľudia belošskej a mongoloidnej rasy;
 • výška nad 170 cm u dievčat a 180 cm u mužov;
 • krehká, tenká postava.

Toto ochorenie často postihuje stehennú kosť, ramenný kĺb, stavce.

príznaky

Medzi príznaky osteoporózy bedra patrí:

 • Dlhé obdobie vývoja choroby až niekoľko rokov.
 • Ťažká, akútna alebo boľavá bolesť v slabinách alebo s ožarovaním do gluteus maximus.
 • Bolesť v kĺbe pri fyzickej námahe, vstávanie zo stoličky, prechádzanie v pokoji.
 • Zmena chôdze, krivosti, vzhľadu a bolesti chrbtice.
 • Sťahovanie svalov v noci na stehne.
 • Zhoršenie celkového stavu: nedostatok spánku, znížená chuť do jedla, slabosť, nevysvetlená úzkosť.

Stupne osteoporózy

Existujú 4 štádiá choroby:

 • Prvý - nemá vonkajšie príznaky. Zmeny v kĺbovom a kostnom tkanive môžu byť zistené náhodne počas diagnózy počas fyzického alebo lekárskeho vyšetrenia. Nepriamymi znakmi poklesu metabolizmu vápnika sú krehké nechty, vypadávanie vlasov a suchá pokožka.
 • Za druhé - sú viditeľné zmeny v hustote kostí. Ničenie môže byť izolované. Objaví sa bolestivosť a nepohodlie, krčiace sa počas námahy alebo chôdze. Röntgenové lúče vykazujú prvé príznaky zmien kĺbov.
 • Tretí je charakterizovaný bolesťami, ktoré nezastavia lieky proti bolesti. Existujú príznaky svalovej atrofie a osteopénie, kĺb je zdeformovaný, zvyšuje sa riziko zlomeniny krčka stehnovej kosti, rast pacienta sa znižuje, zmeny chôdze.
 • Štvrtá je najzávažnejšou formou choroby. Obrázok ukazuje zhrubnuté trámce, difúzne zmeny zachytávajú celé kostné tkanivo. Kĺb je úplne zdeformovaný, nedochádza k žiadnym pohybom. V tomto období sa často vyskytujú zlomeniny, dokonca aj pri malom pôsobení na stehennú kosť.

Priaznivá prognóza sa objaví až na začiatku liečby v skorom štádiu ochorenia.

Diagnostické metódy

Detekcia osteoporózy sa vykonáva pomocou niekoľkých metód:

 • sťažnosti pacienta, vizuálna prehliadka a prehmatanie kĺbu;
 • anamnéza a rizikové faktory;
 • röntgen v rôznych projekciách - s vývojom ochorenia viditeľná priehľadnosť kosti na obrázku, zníženie hustoty, trabekuly kostí, deformácia kĺbov;
 • denzitometria - umožňuje vypočítať minerálnu hustotu kostného tkaniva;
 • chémia krvi - stanovenie alkalickej fosfatázy, osteokalcínu, celkového vápnika, anorganického fosforu. Ukazovatele sa porovnávajú s normou a predbežne sa zisťuje ich rozdielnosť;
 • vyšetrenie na hormóny štítnej žľazy, paratyroidný hormón.

liečba

Po rozlíšení príznakov a stanovení diagnózy lekár predpíše liečbu osteoporózy bedrového kĺbu.

Boj proti tejto chorobe je komplexný a je založený na kombinácii niekoľkých typov a metód medicíny.

Drogová terapia

Ako liečiť osteoporózu bedrového kĺbu pomocou drog - pozná špecialistu.

V prvých fázach sú predpísané lieky, ktoré môžu utíšiť bolesť, zlepšiť krvný obeh a obnoviť kost.

 • Na zmiernenie bolesti sa NSAID predpisujú vo forme tabliet alebo injekcií. Lieky zmierňujú zápal a opuch, ale môžu ovplyvniť sekréciu žalúdka a spôsobiť exacerbáciu gastritídy. Najvýhodnejšou formou aplikácie sú krémy a gély, ktoré pôsobia lokálne, obchádzajú tráviaci trakt a znižujú možnosť vedľajších účinkov..
 • Na pridanie kostnej hmoty je predpísaný fluorid. Pri použití vápnikových prípravkov je denná dávka rozdelená do troch dávok, aby sa lepšie vstrebávala v čreve. Stopový prvok je k dispozícii v kombinácii s rôznymi soľami pre väčšiu stráviteľnosť.
 • U syndrómov akútnej bolesti je indikované použitie kalcitonínu..
 • Injekcie vitamínu D, A, C a skupiny B pomáhajú zlepšovať celkový stav tela a obnovujú výživu v tkanivách. Zároveň sa odporúča užívať komplex minerálov..
 • Užívanie anabolických steroidov znižuje riziko atrofie svalov a stabilizuje stav poškodeného tkaniva. Hormóny by sa však mali užívať dlhodobo, čo môže spôsobiť komplikácie. U žien môžu spôsobiť sekundárne mužské príznaky, muži sú ohrození adenómom prostaty.
 • Použitie bisfosfonátov má pozitívny účinok. Prostriedky významne znižujú remodeláciu kostí, udržiavajúc svoju pôvodnú štruktúru bez narušenia mineralizácie.

Výživa

Na posilnenie kĺbov a nasýtenie tela užitočnými látkami by ste mali dodržiavať špeciálnu diétu:

 • úplné odmietnutie alkoholu, kofeínu, fajčenia, pečenia, bieleho chleba, sýtených nápojov a slaných potravín;
 • - zahrnúť fermentované mliečne výrobky do stravy - kefír, fermentované pečené mlieko, tvrdé syry;
 • jesť obilniny z celých obilnín, piť prírodné čerstvo vylisované šťavy zo zeleniny a ovocia;
 • z mäsových výrobkov môžete mať odrody s nízkym obsahom tuku (kuracie prsia, morky, králiky);
 • uprednostňovať jedlá obsahujúce minerálne komplexy bohaté na fosfor a vitamíny (morské plody, orechy).

Terapeutická gymnastika je hlavným opatrením na prevenciu osteoporózy. Cvičenie pomáha znižovať riziko atrofie svalového tkaniva, udržuje pohyblivosť kĺbov, zlepšuje prietok krvi a lymfy v tkanivách.

Pri vedení tried by nemali byť nepríjemné pocity a nepohodlie. Mali by ste začať jednoduchými pohybmi, postupne zvyšovať počet sád a opakovaní.

Pred začatím gymnastiky je potrebné rozcvičku a strečing. Užitočné sú niektoré prvky z jogy, dýchacích cvičení. Starší ľudia radšej cvičia pod dohľadom inštruktora alebo člena rodiny, aby sa vyhli zraneniu..

Približný priebeh cvičení:

 • ľahnúť si na chrbát, namáhať a uvoľniť svaly panvy;
 • potiahnite si ponožky na seba a na seba;
 • nohu striedavo zdvihnite z podlahy a upevnite ju v tejto polohe na 10 sekúnd;
 • otočte dolnú končatinu ohnutú na koleno;
 • otočte sa na bok a zdvihnite nohu.

Gittova metóda: gymnastika sa vyznačuje plynulým pohybom, aby sa zlepšil trofizmus tkaniva. Ležiaci na chrbte, položte valec pod kolená alebo stehno, zdvihnite nohy a otočte ich. Svalové napätie bez bolesti pomáha znižovať riziko atrofie.

Squatting, rotácia tela, chôdza s vysokým kolenným výťahom sú užitočné vo fáze prevencie..

Po cvičení si dajte teplú sprchu, uvoľnite si svaly a uvoľnite sa, aby ste obnovili dýchanie..

Ľudové lieky

Alternatívna medicína dokáže zmierniť stav pacienta a eliminuje výskyt alergických reakcií spôsobených prírodnými zložkami a domácou kuchyňou (výnimka - individuálna intolerancia zložiek).

 • Prášok z vajec sa zmieša s čajovou lyžičkou čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy. Vezmite ½ lyžičky.
 • Zmiešajte 6 surových vajec s 10 citrónovou šťavou, pridajte 100 g medu a koňaku. Trvajte v chladničke na niekoľko hodín a pred jedlom vypite polievkovú lyžicu.
 • Účinný protizápalový výsledok poskytuje ľubovník bodkovaný. Raz za deň sa odporúča používať odvar z tejto rastliny namiesto čaju, aby sa posilnil celkový stav tela.

Terapeutické obklady

 • Zmes harmančeka a ďateliny sa naleje vodkou a trvá tri dni na tmavom mieste. Pred spaním naneste komprimáciu počas 14 dní;
 • breza trvať na alkohole na týždeň a robiť krémy na kĺbe. Liečba trvá jeden mesiac;
 • suché listy pelargónie sa varia vriacou vodou a vylúhujú sa 2 hodiny. Aplikujte navonok niekoľkokrát denne;
 • Kompresia z Dimexidum a kostihojovej kosti prispieva k zníženiu bolesti. Priebeh liečby - 14 dní.

infúzie

 1. Zmiernenie bolesti: mix drevnej hmoty, paliny, trávy na spanie za 1 polievkovú lyžicu. lyžicu a zalejeme vriacou vodou. Trvajte na tom, hodinu. Vezmite ¼ šálky za týždeň. Liek môže zmierniť bolesť a urýchliť regeneračné procesy v kosti a kĺbe..
 2. Perník nakrájaný na polievku a naliať pol pohára vriacej vody. Nechajte vychladnúť. Po konzumácii vypite výsledný vývar najviac 10 ml.

Tento nástroj pomôže zastaviť patologický proces v kostnom tkanive..

Rastlinu používajte veľmi opatrne, pretože obsahuje jed.

 1. Posilnenie kostí: na prípravu lieku potrebujete zmes bylín, šafranu, lucerny, borievky a borievky, vylejte vriacu vodu a nechajte pôsobiť 10 hodín. Nápoj 1 polievková lyžica. dvakrát denne až 14 dní.

Liečivé kúpele

Schopné uvoľniť svaly po náročnom dni a mať terapeutický účinok, zmierniť zápal, bolesť a opuch kĺbov s osteoporózou.

Voda určená na kúpanie by nemala byť príliš horúca. Tento postup nevykonávajte dlhšie ako 15 - 20 minút.

Do kúpeľa je užitočné pridať odvar z chmeľu, kôry vŕby, riasovky a materskej. Infúzia sa pripravuje s očakávaním 100 g surovín na 5 litrov vody. Rastliny sa varia vo vodnom kúpeli 15 minút.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju osteoporózy, je potrebné vykonať komplex jednoduchých opatrení:

 • Udržiavanie zdravého a zdravého životného štýlu s výnimkou zlých návykov, kofeínových nápojov, ktoré prispievajú k menšiemu vylúhovaniu vápnika z tela.
 • Pravidelná fyzická aktivita. Hlavné zaťaženie by nemalo byť príliš ťažké alebo príliš ľahké. Je užitočné robiť jogu, tanec, plávanie, častejšie sa oplatí chodiť na čerstvý vzduch v parku. Denne sa musí prejsť najmenej 5 km.
 • Vyvážená strava. Úvod do ponuky zeleniny, ovocia, obilnín, výrobkov so stopovými prvkami a vitamínmi.
 • Pokiaľ je to možné, opaľovanie: keď je telo nasýtené vitamínom D, dochádza k mineralizácii kostí.
 • Včasná liečba chronických chorôb. Je obzvlášť dôležité venovať pozornosť zdraviu tráviaceho ústrojenstva, obličiek.
 • Normalizácia hormonálneho metabolizmu, pozorovanie endokrinológom.

predpoveď

Výsledok ochorenia je v počiatočnej fáze priaznivý. Pri dodržiavaní lekárskych predpisov a pri prijímaní preventívnych opatrení je možné túto chorobu úplne vyliečiť..

V pokročilých prípadoch osteoporóza spôsobuje pretrvávajúce kontraktúry kĺbov: človek stráca schopnosť samostatne sa pohybovať, sú možné zlomeniny femorálneho krku.

Vyskytujú sa tiež patológie nervového systému, syndróm vegetovaskulárnej dystónie, záchvaty paniky a depresia.

Osteoporóza je problém, ktorý si vyžaduje zmenu životného štýlu. Ak sa u starších pacientov vyskytne patológia, mala by sa im venovať dostatočná pozornosť a pomoc s pohybom.

Ako liečiť osteoporózu bedra

Patogenéza lúhovania vápnika z kostí

Vedci odporučia na začatie včasnej liečby denzitometriu femorálneho krku po 35 rokoch a ženy po 30. Experimentálne štúdie ukázali, že u moderných ľudí prevažujú resorpčné procesy nad osteogenézou v mladom veku..

Ukazuje sa, že akonáhle je osifikácia koncov chrbtice (ukladanie vápenatých solí v chrupavkovej štruktúre), je geneticky stanovené postupné ničenie kostí. Faktom je, že telo potrebuje ióny Ca na fungovanie svalového systému a srdca. S nedostatkom krvi berie vápnik z kostného tkaniva.

Je zrejmé, že športovci by mali mať osteoporózu alebo osteopéniu. Takéto vyhlásenie je však nesprávne..

Osteogenéza (tvorba kostí) úzko súvisí s fungovaním svalového systému. Pri veľkej svalovej hmote rastie aj kostné tkanivo, pretože svaly „ťahajú“ osteoblasty spolu s nimi..

Vedecké experimenty ukázali, že u tenkých ľudí so zníženou hmotnosťou sa pozoruje ničenie krku stehennej kosti.

Podstata choroby

Podstatou osteopénie je zníženie hustoty a objemu kostí v dôsledku straty minerálov a rednutie ich kortikálnej (kortikálnej, povrchovej) vrstvy. Kostné tkanivo stráca vápnik a fosfor, stáva sa krehkým a podlieha zlomeninám v dôsledku fyzickej námahy alebo zraneniam (ľahké pády, hrbole, skrútenie nôh), ktoré za normálnych okolností nikdy nespôsobujú zlomeniny.

Charakteristické znaky, ktorými sa osteopénia líši od iných porúch kostnej denzity (osteoporóza a osteomalacia):

 • Je to dôsledok zrýchleného starnutia kostí..
 • Ochorieť môžu iba ľudia s už formovanou kostrou (po 30 rokoch).
 • Postihnuté sú všetky hlavné kosti kostry (chrbtica, stehno, rameno, panva). Pri ložiskových formách osteopénie sa stáva krehká iba jedna z kostí (napríklad periartikulárne kosti pri artritíde)..
 • Stupeň zníženia hustoty minerálov v kostiach (ich nasýtenie vápnikom a fosforom) pri osteopénii je mierny, zanedbateľný. S osteoporózou je výraznejšia.
 • Pravdepodobnosť vzniku tejto choroby existuje u každého človeka.
 • Načasovanie a rýchlosť progresie osteopénie závisí od počiatočného stupňa saturácie kostí minerálmi (vápnik a fosfor). U žien je nižšia (nízka pevnosť kostí) ako u mužov, takže sú častejšie choré.

Na základe vyššie uvedeného je osteopénia proces predčasného úbytku kostnej denzity u ľudí s ukončenou tvorbou a rastom kostného tkaniva (po 30 rokoch), čo sa prejavuje miernym poklesom pevnosti kostí. Takáto porucha je predchodcom závažnejšieho ochorenia - osteoporózy..

Liečba zlomeniny krčka femuru u žien s osteoporózou

Existujú dva spôsoby liečby zlomeniny bedra: konzervatívny a chirurgický. Konzervatívna liečba sa vykonáva v prípadoch, keď je riziko komplikácií počas chirurgickej liečby veľmi vysoké. Imobilizácia (imobilizácia) končatiny sádrou na dobu 4 až 6 mesiacov. Liečba musí byť sprevádzaná všeobecnými a dýchacími cvičeniami, aby sa zabránilo kongestívnej pneumónii, otlakom alebo zníženému svalovému tonusu

Pri konzervatívnej liečbe je dôležité začať s aktívnymi pohybmi čo najskôr, naučiť sa chodiť s chodcami alebo barlami; prísny odpočinok postele je u týchto pacientov kontraindikovaný

Pokiaľ je to možné, mala by sa uprednostniť chirurgická metóda liečby, pretože poskytuje obnovenie funkcie končatiny v 76% prípadov, na rozdiel od 24% pri aplikácii sadry. Existujú dve možnosti chirurgického ošetrenia zlomeniny krčka stehennej kosti:

Otvorená osteosyntéza femorálneho krku.

Táto operácia zahŕňa upevnenie úlomkov v oblasti lomu kovovými skrutkami. Takáto operácia umožňuje pacientovi sedieť v posteli po vyliečení chirurgickej rany a po mesiaci vstať a chodiť s barlami. Úplné zaťaženie chodidiel je povolené 4 mesiace po operácii.

Endoprotéza bedra.

Tento typ chirurgického zákroku sa najčastejšie používa u starších pacientov, pretože zabraňuje život ohrozujúcim komplikáciám (kongestívne zápal pľúc, pľúcny tromboembólizmus atď.) Počas tejto operácie sa vymieňa celý kĺb alebo jeho komponenty..

Konzervatívna aj chirurgická liečba zlomenín krčka stehnovej kosti u žien s osteoporózou by mala byť sprevádzaná anti-osteoporotickou liečbou vrátane prípravkov obsahujúcich vápnik a vitamín D. Bifosfonáty, predovšetkým ibandronát, sú najdôležitejšou skupinou liekov na liečbu osteoporózy u žien. Štúdie preukázali, že jeho užívanie môže znížiť riziko zlomenín bedrového kĺbu u žien s osteoporózou o 69%. Liek zastavuje proces resorpcie kostí a zvyšuje minerálnu hustotu kostného tkaniva. Okrem toho môžete ibandronát užívať iba raz mesačne, čo značne uľahčuje liečbu.

Liečba môže tiež zahŕňať hormonálnu substitučnú terapiu (estardiol, progestín), selektívne regulátory estrogénových receptorov (raloxifén). Používanie týchto liekov pomôže predchádzať riziku zlomenín bedra v budúcnosti a tiež výrazne urýchli proces regenerácie..

S nástupom menopauzy musí byť žena viac pozorná na svoje zdravie, nezabudnite jesť v plnom rozsahu, udržiavajte fyzickú aktivitu, sledujte telesnú hmotnosť. Je potrebné kontaktovať lekára, aby zhodnotil stav kostí, a ak sa zistí osteoprosa, je nevyhnutné začať liečbu. Len s týmto prístupom sa žena môže vyhnúť zlomeninám bedra a udržať si schopnosť viesť aktívny životný štýl, napriek jej veku.

Nechirurgická liečba chrbtice Osteoartróza ruky, čo je a ako ju liečiť Liečba artrózy bedrového kĺbu Rozdiel osteochondrózy od osteoartrózy Osteoporóza päty, čo to je

Charakteristické príznaky

Osteopénia je zákerný asymptomatický patologický stav. Prejavy sa prejavujú iba v procese spájania komplikácií - zlomenín kostí. U 75–76% pacientov je choroba zistená po výskyte tzv. Patologických zlomenín: kosti sú tak krehké, že sa zlomia kvôli ľahkým zraneniam..

Najčastejšie sa vyskytujú zlomeniny krčka stehna a bedrových stavcov - to sa môže stať pri nárazoch alebo pádoch, pomliaždeninách, zdvíhaní a prenášaní hmotnosti, krútení nôh. Ostatné časti kostrového systému sa stávajú krehkými (rameno, stehno, predlaktie, dolná časť nohy).

Najčastejšie oblasti, kde sa môžu vyskytnúť zlomeniny kostí pri osteopénii

Ak sa akékoľvek zlomeniny kostí často opakujú (napríklad niekoľkokrát za 3 až 4 roky), naznačuje to osteopéniu. Takéto kosti sa zle poistia (3-4 mesiace dlhšie ako u zdravých ľudí).

Viac ako 55% zlomenín stavcov spojených s osteopéniou sú kompresie alebo čiastočné (napríklad praskliny): to znamená, že kostné fragmenty sú stlačené jeden do druhého a nespôsobujú bolesť, kým sa obratlovec nezničí..

Technika liečby

Čo a ako liečiť osteoporózu bedrového kĺbu, lekár vám povie po podrobnom vyšetrení. Terapeutické metódy sú zamerané na zastavenie degeneratívnych procesov v kostnom tkanive a stimuláciu regeneračných procesov.

Liečba tohto ochorenia liečivom sa uskutočňuje v kombinácii s ďalšími technikami. Pri tejto diagnóze sa používajú nasledujúce metódy liečby:

 • Liečba drogami;
 • masáže;
 • Cvičebná terapia;
 • Plasmolifting;
 • Ľudové lieky;
 • operácie.

Drogová terapia

Liečba drogami je obzvlášť účinná v skorých štádiách ochorenia. Účelom užívania drog je zastaviť bolesť, zastaviť zápalový proces a vyrovnať nedostatok esenciálnych minerálov v tele..

Okrem liekov proti bolesti a nesteroidných protizápalových liekov sa používajú tieto lieky:

 • Prípravky na báze vápnika a vitamínu D na zastavenie vylúhovania potrebných látok a na ďalšiu stimuláciu regenerácie;
 • Hormonálne lieky na poruchy, najmä u žien počas menopauzy;
 • Anabolické lieky na vyvolanie regenerácie kostí;
 • Antiresorpčné lieky na spomalenie procesu ničenia.

Spolu s užívaním liekov je dôležité sledovať stravu. S výrobkami sa musí dodávať primerané množstvo živín.

Chondroprotektívne činidlá a injekcie kyseliny hyalurónovej majú priaznivý vplyv na chrupavku.

Masážna a cvičebná terapia

Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika sú dôležitým stupňom uzdravenia. Aj keď je na začiatku ochorenia potrebné dočasné obmedzenie aktivity, na zotavenie je potrebné mierne zaťaženie. Vďaka správnym cviceniam si svaly znovu získajú svoju aktivitu a posilnia sa..

Pravidelný tréning zlepšuje krvný obeh, ktorý pomáha regenerovať..

Masáž by mala vykonávať špecialista. Postup by nemal spôsobiť bolesť. Po relácii bolesť klesá a postupne sa obnovuje schopnosť pohybu.

Plasmolifting

Plazmolifting je nová metóda liečby, ktorá využíva hmotnosť doštičiek. Kompozícia sa injektuje priamo do postihnutej oblasti, čo stimuluje rast ich vlastnej kosti a chrupavky.

Ľudové lieky

Alternatívne metódy liečby sa musia nevyhnutne kombinovať s liečbou drogami. Všetky metódy by sa mali dohodnúť s lekárom, pretože môžu existovať kontraindikácie.

Na ošetrenie sa používajú obklady s dimexidom a kostrou. Vývar z kôry vrby má priaznivý účinok.

Chirurgický zákrok

Operácia sa vykonáva s tretím stupňom osteoporózy bedrového kĺbu. Použitie akýchkoľvek konzervatívnych metód nebude fungovať bez chirurgického zákroku.

Na ošetrenie sa používajú tieto 4 metódy:

 • Osteotómia, v ktorej sú odstránené osteofyty, je rehabilitácia rýchla a bezbolestná;
 • Artroplastika, počas ktorej sa obnovuje a modeluje kĺbová plocha;
 • Endoprotetika, pri ktorej je časť kĺbu alebo celý kĺb nahradená protézou, ktorej životnosť dosahuje 20 rokov;
 • Artréza, keď sú počas zásahu časti kĺbu upevnené pomocou skrutiek a skrutiek.

Rehabilitácia po chirurgickom zákroku je zložitý proces. Spoločná mobilita nie je vždy úplne obnovená.

Je možné zachovať zdravie pohybového aparátu, ak sa včas venuje akejkoľvek bolesti a nepohodliu. To vám umožní diagnostikovať osteoporózu v ranom štádiu a viesť adekvátnu liečbu.

Liečebné metódy

Po stanovení diagnózy lekár predpíše vhodné liečebné metódy..

diéta

Pomocné spôsoby liečby zahŕňajú diétu na osteoporózu. Špeciálne zvolená strava normalizuje metabolické procesy a zastaví progresiu choroby. Na chudnutie je potrebná špeciálna výživa. V tejto strave nie sú žiadne silné obmedzenia. Špeciálne vitamínové komplexy by sa mali brať iba ako profylaxia..

Mali by sa dodržiavať tieto pravidlá:

Jedálny lístok by mal obsahovať potraviny s vysokým obsahom horčíka a vápnika

Jedná sa o tvaroh, syr, kefír a vajcia.
Musíte konzumovať veľké množstvo ovocia a zeleniny.
Obzvlášť výhodné sú potraviny bohaté na vitamíny D, A, E a B.
Je dôležité znížiť spotrebu čokolády, mastných potravín, čaju a kávy. Musíte spotrebovať približne 800 mg vápnika denne, a v starobe by sa toto množstvo malo zvyšovať.

Zdravá strava zabráni metabolickým poruchám v tkanivách

Denne by sa malo spotrebovať asi 800 mg vápnika a v starobe by sa mal tento objem zvýšiť. Zdravá strava zabráni metabolickým poruchám v tkanivách.

Fyzické cvičenia

Nezabudnite na fyzioterapeutické cvičenia. Aj pri zákaze silnej fyzickej námahy si môžete vybrať špeciálny komplex, ktorý obnoví plnú mobilitu. Cvičenia zamerané na osteoporózu bedrových kĺbov sú zamerané na zníženie bolestivosti a relaxácie chorých kĺbov.

Takýto komplex stimuluje krvný obeh a podporuje rýchle zotavenie. Na dosiahnutie lepšieho výsledku sa odporúča robiť rána a večer gymnastiku..

Nasledujúce pohyby pomôžu obnoviť pracovnú kapacitu kĺbu:

 1. Ľahnite si na chrbát a nohy pevne pritlačte na pevný povrch. Utiahnite svaly na minútu.
 2. V rovnakej polohe potiahnite ponožky smerom k sebe a smerom od vás..
 3. Postupne zdvíhajte nohy z podlahy. Ponožky si musíte pritiahnuť k sebe.
 4. Ohnite nohy na kolenách a pritiahnite k hrudníku.
 5. Posaďte sa na brucho, uchopte svoje ruky rukami a vykonávajte kývavé pohyby.
 6. V rovnakej východiskovej polohe zdvihnite nohy nad podlahu a zostaňte v tomto stave 10 - 15 sekúnd.
 7. Nasadnite na všetky štyri a nohy vyklopte dozadu.

Jóga, Bubnovského technika a Gittova metóda sú populárne. Posledná možnosť spočíva v použití valca. Pozitívny vplyv na stav možno pozorovať po niekoľkých triedach. Vďaka včasnému prístupu k kvalifikovanej pomoci sa dá vyhnúť dôsledkom a komplikáciám. V počiatočnom štádiu je oveľa väčšia šanca na obnovenie spoločnej mobility..

liečenie

Konzervatívna terapia zahŕňa lieky. Špeciálne lieky pomáhajú eliminovať zápal, znižujú bolesť alebo urýchľujú zotavenie..

Na obnovenie štruktúry kostného tkaniva sa používajú lieky, ktoré sa vyberajú s ohľadom na príčinu choroby. Nedostatok vitamínu D a vápnika môže spôsobiť opotrebenie kĺbov.

Pomocná stimulácia vám umožňuje zastaviť deštruktívne procesy. Z dostupných finančných prostriedkov stojí za zmienku Calcitonin a Miacalcic. Ak je príčinou ochorenia hormonálna porucha, používajú sa lieky s hormonálnym účinkom. Na aktiváciu prírodných procesov regenerácie sa používajú také prostriedky, ako je raloxifén, teriparid a testosterón.

Ľudové lieky

Lokálne liečenie a ľudové liečivá. Považuje sa za účinné odvarovanie ľubovníka bodkovaného. Štipka trávy sa naleje vriacou vodou a trvá na tom dve hodiny. Zloženie sa vypije pol pohára denne. Na kĺby sa nanášajú krémy. Na infúziu pelargónie. Gáza sa navlhčí teplou zmesou, ktorá sa nanáša na postihnuté miesto. Môžete variť a odvar z petržlenu, lopúcha, borievky a presličky.

Nezabudnite na prevenciu chorôb. Zdravé stravovanie a pravidelné cvičenie môžu zázraky. Systematické cvičenia významne zlepšia stav kostrového systému.

Lieky na hip osteoporózu

Liečba osteoporózy liečivami je zameraná na zmiernenie bolesti, zápalu a urýchlenie procesu regenerácie kostného tkaniva. Štruktúru kostného tkaniva môžete obnoviť pomocou mnohých liekov, vzhľadom na povahu pôvodu choroby..

Vápnik a vitamín D

Nedostatok týchto látok vedie k opotrebovaniu kĺbu a ďalšia stimulácia zastavuje proces deštrukcie. Populárny a cenovo dostupný liek je kalcitonín a analóg myakaltsiku.

V prípade porúch reprodukčného systému spôsobených chorobami a počas menopauzy môžu prirodzenú rovnováhu hormónov obnoviť iba syntetické analógy.

Testosterón, raloxifén a teriparatid sú hlavné lieky, ktoré pomáhajú aktivovať prirodzený proces obnovy kosti..
Antiresorpčné lieky. Biofosfonáty a kalcitonín zastavujú ničenie kostí bedrového kĺbu.

Príznaky patológie

Prvé štádiá osteoporózy bedrového kĺbu sú takmer asymptomatické.

Ochorenie pokračuje, keď sa začína spomaľovať regenerácia špeciálnych buniek - osteoblastov. Symptómy sa prejavia, keď tretina z týchto buniek stratí svoju funkčnosť..

Bolesť pri osteoporóze bedrového kĺbu je hlavným príznakom patológie. Okrem bolesti je ochorenie sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • Celkové zhoršenie pohody;
 • Znížená kvalita spánku;
 • Pocit bolesti v panve;
 • Nepohodlie v oblasti trieslovín a svrbenia;
 • Zmena chôdze.

Pacient si začína všímať, že bolesť bedrového kĺbu ho obťažuje dokonca aj v pokoji. Celková kvalita života sa zníži, zníži sa pracovná kapacita. Ľudia s touto diagnózou sú niekedy depresívni..

Rok pred vývojom klinického obrazu choroby sa vyskytujú pocity slabosti v dolných končatinách a periodické bolesti pri ťahaní.

Liečebné metódy

V dôsledku nezvratnosti procesu geneticky určenej resorpcie kostí sa pri identifikácii alebo podozrení na osteopéniu zameriavajú hlavné terapeutické opatrenia na prevenciu ďalšieho rozvoja patológie a prevenciu jej komplikácií. Lieková terapia pri liečbe tohto ochorenia je mimoriadne zriedkavá, za hlavné spôsoby boja proti zhoršeniu hustoty kostí sa považuje správna strava, dostatočná fyzická aktivita a užívanie vitamínových a minerálnych doplnkov na zabránenie nedostatku vápnika..

Diéta na osteopéniu

 • Do denného menu musíte zahrnúť potraviny obsahujúce vápnik. Okrem mlieka a mliečnych výrobkov patria vajcia, obilniny, obilniny, veľa zelenej zeleniny, orechy.
 • Strukoviny a obilniny bohaté na horčík by sa mali pravidelne jesť, pretože práve tento prvok sa zúčastňuje na procesoch mineralizácie kostí a kĺbov..
 • Pretože prebytočná soľ urýchľuje vylučovanie vápnika z tela, mali by ste prestať používať potraviny s vysokým obsahom: konzervované potraviny, párky, mäsové výrobky, nakladaná a solená zelenina. Počas varenia by malo byť použitie soli tiež výrazne obmedzené..
 • Mali by ste odmietnuť nápoje obsahujúce kofeín: kávu, čaj (najmä zelený), sódu.

lieky

Ak sa zistí patológia, predpisujú sa vápnikové prípravky, ktoré bránia ďalšej demineralizácii kostného tkaniva. Na zlepšenie absorpcie vápnika súbežne je potrebné užívať vitamín D. V prípade osteopénie sa môžu predpisovať lieky:

 • na hormonálnu korekciu;
 • na potlačenie resorpcie kostí: raloxifén, teriparatid;
 • na zlepšenie metabolizmu vápnika: tyreoidálny hormón kalcitonín.

Aktívny životný štýl a pohybová terapia

Pravidelné športové aktivity, berúc do úvahy fyzickú zdatnosť a zdravie, pomáhajú posilňovať pohybový aparát. Jóga, plávanie, tanec, jazda na bicykli, fitnes, berúc do úvahy charakteristiky súvisiace s vekom, slúžia na prevenciu rozvoja osteoporózy a výskytu patologických zlomenín..

3 Metódy liečby osteoporózy bedrového kĺbu

Ako liečiť osteoporózu bedrových kĺbov? Liečba tejto patológie je dosť náročná, zdĺhavá a často finančne náročná. Prognóza na vyliečenie je horšia, čím je pacient starší. Štatisticky je pravdepodobnejšie, že muži uspejú v liečbe osteoporózy..

Ľudové liečivá pri liečbe osteoporózy často nemajú zmysel, hoci v niektorých prípadoch ich použitie nepoškodí (pri symptomatickej liečbe)..

X-ray hip osteoporóza

Na skutočnú liečbu osteoporózy sa používajú iba tradičné lekárske metódy, najmä:

 1. Úprava výživy: používanie potravín bohatých na vápnik a fosfor (vápniková strava), frakčná výživa 5-8 krát denne.
 2. Obsadenie liečebnými a rannými cvičeniami. Fyzikálne cvičenia pre terapeutické cvičenia vyberie ošetrujúci lekár pacienta.
 3. Užívanie doplnkov s vápnikom a vitamínom D, ako aj užívanie liekov, ktoré zlepšujú fungovanie gastrointestinálneho systému.
 4. Fyzioterapeutické procedúry (najmä liečba v bahenných kúpeľoch, magnetoterapia, vystavenie teplu).

3.1 Diéta

Ak sa dá osteoporóza vyliečiť, bez úpravy výživy, bude to mimoriadne ťažké a predĺžené. Na zvýšenie hladiny vitamínu D a vápnika v tele pacienta je potrebná strava. Za týmto účelom mu predpísali diétu s obsahom vápnika.

Zahŕňa to použitie mliečnych výrobkov, najmä mlieka a tvrdých syrov. Veľmi užitočné sú tiež ryby, akékoľvek zelené rastliny (zlepšuje vstrebávanie živín v črevách), mäso všetkých druhov zvierat (najlepšie sú kuracie a hovädzie mäso)..

Bedrové kĺby postihnuté osteoporózou

Na pozadí vápnikovej stravy je dovolené používať lieky s obsahom vápnika a vitamínu D, ale iba po získaní súhlasu od ošetrujúceho lekára. Pri miernych formách osteoporózy môže liečba spočívať výlučne vo výživovej korekcii..
do menu

3.2 Cvičenie

Príčinou osteoporózy je často hypodynamia spôsobená sedavým životným štýlom. Prečo sa to deje? Je to všetko o atrofii (slabosti) svalového korzetu a nedostatočnom zaťažení kostí. Pri konštantnom miernom zaťažení sú kosti podľa Wolfovho zákona silnejšie (a ak nie je zaťažené, potom slabšie).

Preto je predpísaná terapeutická gymnastika, prijateľné je však aj pravidelné cvičenie. Každý pacient má vlastné cvičenia, pretože choroba postupuje individuálne. Preto výber konkrétnych cvičení vykonáva ošetrujúci lekár (alebo rada lekárov).

Zdvíhanie, skákanie a nadmerná fyzická aktivita počas osteoporózy bedrových kĺbov sú zakázané, pretože určite povedú k vážnym zraneniam alebo zlomeninám kostí..
do menu

3.3 Lieky

Vo väčšine prípadov je lieková terapia hlavnou liečbou osteoporózy bedrových kĺbov. Existuje niekoľko dôvodov. Po prvé, lieky sú lepšie absorbované telom ako „prírodné analógy“. Po druhé, mnoho „prírodných analógov“ nefunguje bez katalyzátora vo forme liekov.

Normálny a osteoporotický bedrový kĺb

Napríklad pacient môže denne konzumovať veľa vápnika s vápnikom, z toho však nebude žiadny výsledok, ak bude narušená funkcia absorpcie (absorpcie) čreva. V takýchto prípadoch sú predpísané lieky, ktoré zlepšujú túto funkciu..

Okrem toho existujú lieky (biofosfonáty) na spomalenie alebo dokonca zastavenie progresie osteoporózy. Takéto lieky jednoducho neexistujú žiadne prírodné analógy..
do menu

3.5 Ľudové lieky

Netradičné lieky pri liečbe osteoporózy bedrového kĺbu sa používajú iba ako symptomatická terapia. S ich pomocou môžete v niektorých prípadoch „poraziť“ príznaky, ale ľudové liečivá samy o sebe majú malý vplyv na výsledok choroby..

Najúčinnejšími ľudovými liekmi na osteoporózu bedrového kĺbu sú odvariny ľubovníka bodkovaného a muškáty. Užitočný je aj škrupinový prášok zmiešaný v jednej nádobe s citrónovou šťavou..

Na zastavenie syndrómu bolesti (s nízkou účinnosťou) môžete použiť jablčný ocot rozpustený vo vode. Na pohár teplej vody je potrebné pridať 1 lyžicu jablčného octu. Užitočný je tiež ílový roztok, ktorý sa pripravuje jednoducho: do pohára vody pridajte čajovú lyžičku ílu a pite na prázdny žalúdok..

Ako liečiť chorobu

Osteopénia sa lieči komplexne konzervatívne (lieky, korekcia životného štýlu, strava, eliminácia existujúcich chorôb), pričom sa zohľadňujú individuálne charakteristiky choroby u konkrétneho pacienta..

Normalizácia životného štýlu

Liečbu osteopénie je vždy potrebné začať odstraňovaním faktorov, ktoré prispievajú k jej rozvoju a progresii, a to:

 • odstránenie ťažkej fyzickej námahy;
 • vyhnúť sa zraneniam;
 • zapojiť sa do fyzioterapeutických cvičení;
 • viesť mobilný životný štýl, trénovať aktivity v prírode, často navštevovať čerstvý vzduch;
 • prestať piť alkohol a fajčiť;
 • opustiť profesionálne činnosti spojené s akýmikoľvek škodlivými účinkami (chemikálie, ožiarenie, nadmerné vibrácie atď.).

Správna výživa

Strava pacientov s osteopéniou by sa mala obohatiť:

vápnik a fosfor;

rôzne vitamíny a minerály (vitamíny skupiny B, C, PP, selén, zinok, horčík).

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

V 30–35% prípadov je osteopénia liečená diétou, lieky nie sú potrebné.

Odporúčané potraviny: tvaroh a iné mliečne výrobky, vajcia, zelenina a ovocie, orechy, mäsové jedlá, strukoviny, otruby.

Liečba sprievodných chorôb

Jedným z dôvodov výskytu a progresie osteopénie sú rôzne poruchy endokrinného systému a vnútorných orgánov. Preto sa s ňou musia súčasne liečiť aj ďalšie existujúce choroby..

Pacienti by mali byť vyšetrení rôznymi odborníkmi: terapeutom, endokrinológom, gynekológom; uskutočňujú sa aj krvné testy.

Lieky

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Vápnik (Calcemin, D-3-Nycomed, Vápnik, Osteocar)

Biofosfanáty: Alendronát, Reclast, Risedonát. Prostriedky sú účinné, ale dlhodobé používanie je spojené s vysokou pravdepodobnosťou vedľajších účinkov. Nezávislé a nekontrolované použitie je neprijateľné.

Vitamín D3 (Aquadetrim)

Analógy hormónu kalcitonínu (Fortical, Miacalcic)

Analógy paratyroidného hormónu - paratyroidného hormónu: teriparatid (liek na osteoporózu)

Poznámka: väčšina moderných liekov z ľavého stĺpca je komplexná, to znamená, že obsahujú potrebné denné množstvo vitamínu D3 a minerálov (predovšetkým vápnik a fosfor). Preto je dávkovanie predpísaných liekov dohodnuté s ošetrujúcim lekárom.

Nehormonálny stimulátor kostných buniek, ktorého rast závisí od hladiny estrogénu: raloxifén (patentovaný analóg Evista)

Substitučná liečba hormónmi štítnej žľazy a vaječníkov (L-tyroxín, estrogény)

 • http://osankino.ru/osteoporoz/osteoporoz-tazobedrennogo-sustava.html
 • http://vse-sustavy.ru/lechenie/tazobedrennyj/osteoporoz-tazobedrennogo-sustava.html
 • https://NogoStop.ru/bedro/osteopenia-sejki-levoj-bedrennoj-kosti.html
 • https://spinazdorov.ru/osteoporosis/osteopeniya-shejki-bedra.html
 • http://o-piterburge.ru/osteopenija-shejki-bedra/

Príčiny vývoja a rizikové faktory

Za hlavný dôvod rozvoja osteopénie je potrebné považovať prírodné, geneticky stanovené zmeny, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. S vekom sa osteogenéza spomaľuje, hustota kostí a objem klesá. Telo začína používať vápnik, ktorý je nevyhnutný pre činnosť srdca a pre normálne fungovanie svalového tkaniva obsiahnutého v kostiach, najmä ak nie je z vonkajšej strany zásobovaný potravou v dostatočnom množstve..

Predispozičné faktory pre vývoj choroby sú:

 • genetická predispozícia: prítomnosť jedného alebo viacerých blízkych príbuzných so sklonom k ​​patologickým zlomeninám;
 • pokles produkcie pohlavných hormónov, najmä estrogénu a testosterónu, súvisiaci s vekom;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov a antikonvulzív;
 • chronické zápalové procesy v tele;
 • endokrinné a metabolické poruchy;
 • chronický nedostatok živín a stopových prvkov s predĺženým hladom alebo poruchami absorpcie gastrointestinálneho traktu;
 • zhubné nádory;
 • chemoterapie;
 • zneužívanie alkoholu a nikotínu.

Príznaky a príznaky

Za hlavné príznaky osteoporózy sa považuje bolesť a nepohodlie v postihnutej oblasti..

Bolesť sa objavuje postupne a po fyzickej námahe zosilňuje. Po bolesti neprechádza dlhú dobu, a to aj v pokoji. Atrofia svalového tkaniva nastáva postupne a ako výsledok sa motorická aktivita každý deň znižuje.

Zo strany lézie dochádza k skráteniu kĺbu a deformácii, ktorá je vyjadrená krívaním.

Pokrok v chorobe narúša činnosť iných systémov tela, predovšetkým nútená nečinnosť potláča náladu a prejavujú sa nervové poruchy. Vývoj osteoporózy sprevádza pocit depresie, slabosti a malátnosti.

Jedným typom ochorenia, ktoré postihuje hlavne staršie osoby, je difúzna osteoporóza. Od ostatných typov poškodenia sa líši nielen jedným kĺbom, ale aj všetkými časťami ľudskej kostry.

Táto forma sa na začiatku svojho vývoja nijako neprejavuje, bolesť sa nepozoruje. Kostné tkanivo stráca svoju hustotu, iba pravidelné zlomeniny a zvýšená krehkosť kostí sú znakom difúznej osteoporózy..

Stupne hip osteoporózy

Tri stupne vývoja choroby sa vyznačujú povahou a zanedbávaním priebehu.

1 stupeň

Toto je počiatočné štádium osteoporózy, ktorá sa vyznačuje miernym zúžením kĺbového lúmenu. Rovnako ako prvé osteofyty sa v rôntgenovom snímaní nachádzajú medzery.

Z príznakov je možné rozlíšiť výskyt bolesti pri fyzickej námahe, ktorá prechádza v pokoji.

Táto fáza bez komplikácií a hlbokého poškodenia kĺbu dobre reaguje na liečbu.

2 stupne

Postupuje s ťažkou bolesťou, ktorá nezmizne, kĺb začína strácať pohyblivosť. Zápalový proces v mäkkých tkanivách a opuchy neumožňuje flexiu a predĺženie kĺbu.

Bolesť sa pravidelne mení lokalizáciou a najčastejšie sa dá do triesloviny a dolných končatín. Niekedy sú pocity spojené s ochorením chrbtice a sú zamieňané s osteochondrózou.

Ďalším charakteristickým znakom druhého stupňa osteoporózy je výskyt pískania a drvenia pri pohybe, ktorý je sprevádzaný bolestivou bolesťou chrbta..

Postihnuté končatiny sú skrátené kvôli dystrofickým zmenám vo svaloch panvy.

Diagnóza choroby pomocou röntgenového žiarenia. Rasty vápnika a začiatok deformácie femorálnej hlavy sú už na obrázkoch zreteľne viditeľné. Medzera v kĺbe sa zväčšuje trikrát a hlava stúpa.

3 stupňa

Pokročilá fáza osteoporózy vedie k úplnému oklúzii kĺbu.

Svaly okolo bedrového kĺbu sú atrofované a mäkké tkanivá sú čiastočne ovplyvnené nekrózou. Bolesť zintenzívňuje a neodíde vo dne iv noci.

Panvové kosti sa zdeformujú a sklon k lézii sa zvyšuje, čo je už zrejmé voľným okom..

Na röntgenovom snímaní nie je kĺbová medzera vôbec vôbec viditeľná alebo zjavne slabý tieň. Osteofyty vyplňujú celú dutinu.

Stehenný krk je zhrubnutý a jeho okraje sú nerozoznateľné.

V tomto štádiu choroby sú konzervatívne metódy prakticky bezmocné. Ak chcete obnoviť pohyblivosť nôh, možno iba chirurgický zákrok a komplexná terapia.

2 Príznaky osteoporózy bedrového kĺbu

Klinické príznaky osteoporózy bedrových kĺbov sú nešpecifické a sú podobné prejavom iných ochorení pohybového aparátu. Je nemožné urobiť diagnózu bez dôkladnej komplexnej diagnostiky (iba podľa príznakov).

Hlavné príznaky osteoporózy bedrových kĺbov:

 • bolesť rôznej intenzity v bedrovej oblasti, ktorá je zriedkavo závažná a obvykle má „boľavý“ charakter (vyskytuje sa na pozadí úplného pocitu, aj keď je odpočíva);
 • konvulzívny syndróm v lýtkových svaloch, možné nočné kŕče;
 • deformity chrbtice, vývoj stoopu, patologická kyfóza alebo lordóza, skoliotické ochorenie;
 • zníženie rastu o 5 až 15 centimetrov;
 • deformácie a zakrivenia hrudného a ramenného pletenca.

2.1 Diagnostika

Hlavnou metódou na diagnostiku osteoporózy bedrových kĺbov je denzitometria. Presne určuje pevnosť kostí fixáciou a analýzou jej hustoty. Zároveň vám denzitometria umožňuje diagnostikovať chorobu už v počiatočnom štádiu.

X-ray pre osteoporózu bedrových kĺbov

Počítačová tomografia je tiež veľmi efektívna. S jeho pomocou je možné vizualizovať kostné štruktúry a zvážiť priečne rezy jednotlivých fragmentov kosti. To vám umožní ľahko zachytiť najmenšie patologické zmeny a zlomeniny..

Laboratórne testy moču a krvného séra sú povinné. Napríklad zvýšenie obsahu deoxypyridinolínu v moči na pozadí kriticky nízkej hladiny osteokalcínu v krvi môže už presne naznačovať prítomnosť osteoporózy u pacienta..
do menu

Triedy fyzickej terapie

Denné cvičenie - účinná liečba a prevencia osteoporózy bedrového kĺbu

Je zásadne dôležité vykonávať terapeutické cvičenia mimo akútneho štádia

Gymnastika by sa mala vykonávať dvakrát denne, v závislosti od zdravotného stavu. Pri výkone je povolený pocit napätia vo svaloch, silná bolesť je známkou zastavenia.

Terapeutické cvičenia zohrávajú dôležitú úlohu, umožňujúc vám udržiavať pohyblivosť kĺbov a zároveň posilňovať svaly a väzivo.

To výrazne zvyšuje účinok liečby liekmi.

Najbežnejšie gymnastické komplexy sú zamerané na rozvoj svalovej sily bedrových a femorálnych svalov, stimuláciu svalov v oblasti gluteálnej oblasti. Užitočné cvičenia na rôznych rotopedoch. Výška sedadla na simulátore sa nastaví s prihliadnutím na to, že školenec sa nemusí príliš ohýbať nohami v oblasti bedrového kĺbu. Začať cvičiť s pár minút denne, postupne zvyšovať čas a intenzitu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo je prietrž hrudnej chrbticeKýla v oblasti hrudníka je patologická zmena, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním obsahu vláknitého prstenca do dutiny medzistavcových platničiek.
23. novembra 2016, 14:59 0 6,389Kombinácia liekov a liečby rakoviny žalúdka pomocou ľudových liekov je známa veľa príkladov pozitívnych výsledkov. S pomocou liečivých tinktúr a odvarov lastovičiek, hemlockov, aloe, koreňov lopúch alebo kalamárov, propolis, ASD:
Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.