loader

Hlavná

Žalúdok

Osteochondróza krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice: ako liečiť?

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením. Osteochondróza môže priniesť veľa nepohodlia a významne znížiť kvalitu života. Našťastie je možné túto chorobu liečiť symptomaticky: v súčasnosti existuje veľa terapeutických riešení..

Príznaky a príčiny osteochondrózy

Osteochondróza je degeneratívna lézia medzistavcových platničiek a priľahlého kostného tkaniva. Stáva sa to krčné, hrudné a bedrové - všetko záleží na oblasti chrbtice, v ktorej sa začali patologické zmeny. Pri osteochondróze je postihnutý predovšetkým medzistavcový disk. V dôsledku metabolických porúch sa deformuje a stráca elasticitu, čo vedie k tomu, že vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje a nervy vystupujúce zo miechy sú stlačené. Výsledkom je silná bolesť, obmedzenie pohyblivosti, únava, zmena postoja, čo vedie k ešte horšej situácii.

Hlavným dôvodom rozvoja osteochondrózy je nevyvážené a nadmerné zaťaženie chrbtice, ku ktorému dochádza napríklad v prítomnosti nadváhy, pri sedavej práci, čo je ďalšia potreba dlhého času byť v nepohodlnej polohe. Osteochondróza môže byť spôsobená plochými nohami alebo každodenným nosením topánok s príliš vysokými podpätkami, spánkom na nepohodlnej matraci, ako aj svalovou slabosťou. Ohrozené sú aj tehotné ženy.

Osteochondróza však nie je vždy výsledkom priameho zaťaženia stavcov. Toto ochorenie je často spôsobené metabolickými poruchami, chronickou intoxikáciou, hormonálnymi a autoimunitnými chorobami, nedostatkom určitých vitamínov (najmä vitamínov D, C a B), zraneniami a nakoniec zmenami súvisiacimi s vekom.

Nanešťastie neurológovia často robia diagnózu „osteochondrózy“ so štrukturálnymi zmenami v tele. Napríklad, keď sú na röntgenovom snímaní viditeľné zmeny v chrbtici, ako sú svahy, výrastky, skolióza, zlomy, pacient bude pravdepodobne liečený na osteochondrózu. Ak v chrbtici nie sú žiadne abnormality, môžu byť diagnostikované psychogénnymi bolesťami. Medzitým zostáva príčina bolesti chrbta nevyriešená.

Čínska medicína považuje ľudské telo za celok. Preto, keď je diagnostikovaný lekárom tradičnej čínskej medicíny (TCM), „pozerá sa na koreň“ problému, ktorý je určený jeho príznakmi. Odstránenie „koreňa“ choroby tiež odstraňuje jej prejavy, vrátane vymiznutia bolesti chrbta..

Príznaky osteochondrózy do značnej miery závisia od lokalizácie zdroja choroby. S osteochondrózou krčnej chrbtice začína choroba bolesťou v krku a pažiach, bolesťou hlavy a znecitlivením prstov. Pri osteochondróze hrudnej oblasti sú charakteristické nasledujúce prejavy: akútna bolesť chrbta, mravenčenie v hrudníku, ťažkosti s dýchaním. Osteochondróza bedier je sprevádzaná bolesťou dolnej časti chrbta a nôh, zníženou citlivosťou nôh, vyskytujú sa aj poruchy urogenitálnej sféry - poruchy moču, sexuálna dysfunkcia u mužov, poruchy funkcie vaječníkov u žien..

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny sa zoznam prejavov choroby dopĺňa o tieto príznaky:

 • bolesť vyžarujúca do zadku alebo nôh;
 • svalová ťažkosť a stuhnutosť;
 • pocit chladu v chrbte;
 • nočné potenie;
 • teplo v dlaniach a nohách;
 • hluk v ušiach;
 • bolesť brucha;
 • chlad v končatinách a nedostatok energie;
 • akútna bolesť lokalizovaná na ktoromkoľvek mieste;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • opuchy končatín.

Pulz sa môže líšiť: od hlbokého, vláknitého a pomalého po vibračný a častý. Symptómy, rovnako ako povaha pulzu, môžu závisieť od príčiny choroby..

Najčastejšie si ľudia všimnú prvé príznaky osteochondrózy približne vo veku 25 rokov, ale dlho ich ignorujú. Zvyčajne preto pacienti vo veku 30 - 35 rokov navštevujú lekárov av mnohých z nich je osteochondróza už v pokročilom štádiu.

Ako sa lieči osteochondróza?

Ak vám lekár diagnostikoval osteochondrózu, buďte trpezliví - liečba bude dlhá. Integrovaný prístup výrazne urýchľuje proces hojenia, ale v každom prípade nie je možné vyliečiť osteochondrózu za mesiac.

Priebeh liečby osteochondrózy by sa mal rozdeliť do niekoľkých etáp a každá z nich sleduje konkrétne ciele.

Prvým krokom je odstránenie bolesti. Možno vám odporúčame nosiť špeciálny korzet, ktorý podopiera chrbát a krk vo fyziologicky správnej polohe. Lieky proti bolesti a rôzne postupy sa predpisujú: tak z arzenálu fyzioterapie, ako aj z tých, ktoré sa týkajú tradičnej medicíny, napríklad akupunktúry, ktorá je už dlho oficiálne uznávaná a je zahrnutá v nomenklatúre zdravotníckych služieb schválenej Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie..

Druhou fázou liečby osteochondrózy je obnova medzistavcových platničiek a prevencia dystrofických zmien. Spravidla sa uvádzajú fyzioterapeutické cvičenia, masáže, manuálna terapia, akupunktúra, korekcia stravy, fyzioterapeutické postupy zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov..

Neurológ môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Ak je to potrebné, uchýlite sa k blokáde s novokainom alebo závažnejšou liečbou zameranou na zmiernenie kŕčov. Zdroj choroby, ktorý zostáva v tele, však po určitom čase vedie k návratu choroby.

Lekári tradičnej čínskej medicíny v praxi často dokazujú, že diagnóza „osteochondrózy“ je v mnohých situáciách chybná. V prípadoch, keď sa tento záver potvrdí, lekár TCM odstráni opuch od pacienta a začne obnovovať šľachy a svaly. Spazmy z pozdĺžnych a šikmých svalov sa postupne eliminujú, zatiaľ čo schopnosť pohybovať sa v celom rozsahu sa vracia do kĺbu. Vo väčšine prípadov takáto liečba pomáha uzdraviť sa..

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice

Pri osteochondróze hrudnej chrbtice bude musieť pacient tiež prehodnotiť svoje zvyky: na to, aby liečba priniesla požadované výsledky, je potrebné dávky zaťažiť, striedať prechádzky s odpočinkom, niekedy je žiaduce, aby sa na nejakú dobu chodilo s paličkou. Liečba liekov spočíva v užívaní nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, relaxantov, vitamínov B a glukokortikosteroidov..

Okrem klasickej lekárskej masáže sa na liečbu tohto typu osteochondrózy používajú akupresúra, akupunktúra a hirudoterapia. Všetky tieto postupy sa môžu vykonávať na bežnej klinike aj v licencovanom stredisku orientálnej medicíny..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je veľmi častá, dokonca aj medzi mladými ľuďmi - niekedy je diagnostikovaná dokonca aj u školákov a študentov, ktorí trávia priveľa času učebnicami a počítačom. Tento typ osteochondrózy je nebezpečný, pretože môže viesť k komplikáciám, ako je rozmazané videnie alebo zvýšený intrakraniálny tlak, ktorý sa prejavuje silnými bolesťami hlavy..

Na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a relaxanty svalov, injekčný cyklus vitamínov B..

Môžete si tiež predpísať masáž goliera, ultrazvuk a elektroforézu. Je nesmierne dôležité viesť mobilný životný štýl, rozvíjať správne držanie tela, zvyknúť si na prestávky v práci a vykonávať malý tréning uprostred dňa..

Z prostriedkov tradičnej (vrátane orientálnej) medicíny pri liečbe tohto typu osteochondrózy sa často používajú akupunktúra, akupresúra a bylinné liečby - fytoterapeutiká zlepšujú metabolizmus a činnosť malých ciev, zmierňujú zápaly, čo má priaznivý vplyv na zdravotný stav všeobecne a na pohybové ústrojenstvo. najmä prístroje.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Počas liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice hrá dôležitú úlohu zvyk dávkovania záťaže: nemali by ste tráviť príliš veľa času na nohách a sedení, pri ľahnutí si musíte častejšie odpočívať. Okrem toho budete musieť nejaký čas nosiť korzet, aby ste zlepšili držanie tela..

Rovnako ako pri cervikálnej osteochondróze sa pre bedrové bedra predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a svalové relaxanty, vitamíny B, často glukokortikoidy, enzýmy, ako aj masti, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť..

Sú zobrazené masáže, liečivé bahno a elektroforéza pomocou liekov proti bolesti, akupunktúry, otepľovania vrátane horúcich kameňov, čo je v posledných rokoch populárna terapia..

Liečba osteochondrózy tradičnou čínskou medicínou (TCM)

Osobitne pozoruhodný je prístup k liečbe rôznych typov osteochondrózy, ktorý sa praktizuje v tradičnej čínskej medicíne. Z hľadiska tisícročných skúseností s čínskymi lekármi je akupunktúra, tiež nazývaná akupunktúra alebo akupunktúra, kľúčovou liečbou osteochondrózy. Po prvé, lekár TCM určí pre každého pacienta prioritné hypersenzitívne (akupunktúrne) body. Je na nich, aby konal s najtenšími ihlami. To spúšťa reakciu tela, ktorá pomáha obnoviť poškodenú chrupavku a kosť a obnoviť pohyblivosť kĺbov..

Po liečbe sa s cieľom upevniť liečebný účinok a udržiavať organizmus v tvare odporúča v budúcnosti opakovať akupunktúrne kurzy s určitou frekvenciou, ale s preventívnym účelom..

Technika umiestnenia ihly a trvanie akupunktúrnej relácie sú ovplyvnené diagnózou a stavom pacienta. Akupunktúrne sedenia spravidla dobre tolerujú všetci pacienti, hoci pocity pacienta z tohto postupu sú odlišné. Pre niektorých je zavádzanie ihiel nepovšimnuté, niekto môže mať pocit svrbenia, mierny tlak a niekto zaspať vôbec..

To však neznamená, že výskyt osteochondrózy sa vyskytuje v dôsledku jedného faktora - najčastejšie sa príčinou rozvoja choroby stáva všeobecne nesprávny životný štýl. Preto by liečba mala byť komplexná. Strava s vysokým obsahom vitamínov vrátane odmietania mastných potravín, alkoholu a fajčenia, presne vypočítanej fyzickej aktivity v kombinácii s terapeutickými a lekárskymi metódami môže dosiahnuť lepší výsledok ako pri jednoduchej tabletke.

Ako liečiť liečbu bedrovej osteochondrózy drogami

Choroby chrbtice sa stali neoddeliteľnou súčasťou života mnohých ľudí. Bohužiaľ, pacienti často doháňajú príliš neskoro - je potrebný chirurgický zákrok. V počiatočných fázach sa však problém dá vyriešiť ľahšie. Pri osteochondróze bez problémov pomôže liečba bolesti pri lekárskom ošetrení bedrovej chrbtice.

Boj proti osteochondróze

Nezáleží na tom, čo spôsobilo túto patológiu - sedavý spôsob života, genetická predispozícia alebo nesprávna strava. Je potrebné si uvedomiť, že neexistuje jediný spôsob, ako problém vyriešiť - v každom prípade bude liečba komplexná a vyberie sa podľa individuálnych charakteristík každého pacienta..

Dôležité! Neopravujte problém sami. Takže iba zhoršujete stav chrbtice, najmä ak osteochondróza ovplyvňuje dolnú časť chrbta. Drogy vyberá výlučne lekár na základe vašej diagnózy a zdravotného stavu.

Existujú také spôsoby ovplyvnenia choroby:

liečba drogami; návšteva lekára; manuálna terapia; masáž, akupunktúra, špeciálna gymnastika.

Niekedy má zmysel liečiť ľudové lieky, ale musí sa dohodnúť s odborníkom, aby sa predišlo recidíve patológie..

Lieky na lumbálnu osteochondrózu: Výhody

Správne vybrané lieky sú schopné poskytnúť pacientovi úľavu od bolesti v pomerne krátkom čase. Okrem toho nemôžete zabudnúť na ďalšie výhody užívania drog:

odstránenie zápalu nervových koreňov, ktoré sú poškodené na prvom mieste; zlepšenie svalov; oprava tkanív; stabilizácia krvného tlaku.

Dôležité! Má zmysel konzultovať s lekárom časový rozvrh užívania drog, frekvenciu a tiež rozhodnúť, kde bude liečba. Niekedy je potrebná hospitalizácia av niektorých prípadoch je možné sa zotaviť aj doma.

Liečba počas exacerbácie

V akútnom štádiu sa musí odstrániť bolesť. Na tento účel sa používajú tieto typy liekov:

nesteroidné protizápalové lieky (NSAID); lieky proti bolesti; svalové relaxanciá.

Aká forma lieku je na lekárovi. Ak neexistujú žiadne zápalové ochorenia kože, používajú sa rôzne masti.

Zvážia sa hlavné druhy liekov na exacerbáciu - stručný opis, názvy liekov. Iným spôsobom liečby je blokáda. Dozviete sa o nej nižšie..

Nesteroidné protizápalové lieky

Opuch svalov a tkanív sa rýchlo odstráni. Stav pacienta sa čiastočne ustáli, čím sa rušia nepríjemné pocity. Lieky tohto druhu majú často analgetické funkcie. Zápal tiež rýchlo zmizne..

Predpisujú sa tablety aj topické prípravky. Najznámejšie drogy sú:

masti - Nurofen, Voltaren; Fastum gél; injekcie alebo tablety - Ibuprofen, Diclofenac.

Dôležité! NSAID sa nemôžu používať dlhšie ako 1 - 2 týždne. Samoliečba nie je vítaná - túto skutočnosť jednoducho nemôžete poznať. Toto vám povie kompetentný lekár..

lieky proti bolesti

Drogy v tejto kategórii sa môžu používať dlhodobo, ale v porovnaní s NSAID nebudú mať taký výrazný účinok. Často sa používa spolu s blokádami, ak nie je možné odstrániť kŕče. Opioidné analgetiká sú účinné, ale majú rozsiahly zoznam nepriaznivých účinkov na zdravie..

Populárne lieky tohto druhu:

Ketonal, Milgamma; ANALGIN inj; Masť Finalgon.

Nezabudnite dodržať svoje pocity - ak máte pocit, že bolesť iba zosilňuje, okamžite sa poraďte s odborníkom.

Svalové relaxanciá

Osteochondróza ovplyvňuje svalové tkanivo, preto sú lieky nevyhnutné na zlepšenie stavu svalov a ich postupnú relaxáciu jednoducho nevyhnutné. Ak nebudete ignorovať používanie svalových relaxancií, bude mať pacient neustále kŕče, ktoré negatívne ovplyvňujú jeho duševné a fyzické zdravie..

Často sa používajú pilulky alebo ampulky (Midokalm, Sirdalud), ale masti nie sú o nič menej populárne - kvôli ich priaznivému účinku na svaly počas trenia. Čas použiteľnosti zriedka presahuje 14 dní. Úspešne kombinovaná s masážou, terapeutickými cvičeniami.

Použitie blokády pri osteochondróze bedrovej kosti

Špecialisti často používajú injekcie do tej časti reflexného oblúka, ktorá spôsobuje silnú bolesť. Je to pomerne progresívna metóda, pretože prakticky neexistujú žiadne vedľajšie účinky a konečný cieľ sa rýchlo dosiahne. Toto je zvyčajne prípad, keď je účinnosť iných metód liečby nedostatočná..

Nasledujúce kontraindikácie:

ochorenia pečene; choroby kardiovaskulárneho systému; myasthenia gravis; epilepsie; alergia na zloženie injekcií (zvyčajne znamenajú novokain).

Bedrové blokády sa delia na anestetizujúce, protizápalové a zmiešané. Tieto látky poskytujú najvyššiu účinnosť a zlepšujú metabolizmus a obnovujú mäkké tkanivá.

Liečba počas remisie

Ak bolo možné úspešne neutralizovať bolestivé kŕče, začína sa obdobie remisie. Mnoho pacientov sa uvoľní, pretože si myslia, že liečba skončila, ale táto chyba môže byť rozhodujúca. Aj keď nemáte obavy z nepohodlia, neznamená to, že patológia navždy zmizla. Je potrebné konať múdro, aby sa chrbtica vrátila k svojej predchádzajúcej pohyblivosti a svalovej výkonnosti.

Preto odborníci zvyčajne predpisujú takéto lieky:

vitamíny Kvôli dlhodobej expozícii imunitnému systému stratil niektoré zo svojich ochranných vlastností - musia sa obnoviť. Preparáty pre křupavku. Obnovuje kostné tkanivo, priaznivo ovplyvňuje chrupavku. Prijaté na dlhú dobu. Cievne činidlá.

V niektorých prípadoch sú predpísané antidepresíva. Osteochondróza ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale aj duševné zdravie, preto sa odporúča obnoviť ho. Nedodržanie tohto odseku bude mať za následok nervové poruchy, stres, letargia a podráždenosť. Pacienti majú často nespavosť.

Po odstránení hlavnej časti symptómov špecialista odporúča navštevovať masážne a akupunktúrne stretnutia, venovať pozornosť terapeutickým cvičeniam. Rôzne cvičenia vrátia predchádzajúcu silu do dolnej časti chrbta a pacient sa nakoniec prestane báť recidívy - samozrejme, ak sa prísne dodržiavajú pokyny lekára..

Ako liečiť dolnú časť chrbta osteochondrózou? Pomôže to pri výbere liekov, ktoré sú pre vás vybrané - pri zohľadnení zdravotného stavu a individuálnych charakteristík. Špecialista určite vypracuje osobný program na užívanie drog s uvedením harmonogramu, frekvencie a načasovania zotavenia. Pamätajte, že v žiadnom prípade by ste nemali predpisovať lieky sami - existuje riziko recidívy.

Počas remisie neopustite liečbu. Telo ešte nemalo čas na úplné uzdravenie, takže neopatrnými činmi zničíte pokrok a vrátite sa do počiatočnej fázy.

Najbežnejším typom osteochondrózy je lumbosakrálna chrbtica. Obratle v tejto oblasti sú najväčšie, ale niekedy nedokážu tolerovať nadmerné mechanické namáhanie. Ak máte bolesti v dolnej časti chrbta, je lepšie podstúpiť vyšetrenie čo najskôr. Včasný prístup k lekárovi uľahčí a urýchli liečbu.

Liečba osteochondrózy je dlhá a náročná, hlavnou úlohou je zbaviť pacienta krvácania. Je nemožné úplne vyliečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice. Medzistavcové platničky menia svoju štruktúru, sú drsné. Tento proces je nezvratný, môžete len zmierniť situáciu a udržať stabilný stav so zdravým životným štýlom..

Komplexná liečba: používanie liekov a tradičných lekárskych metód, fyzioterapeutické cvičenia a masáže, chirurgický zákrok.

Liečba drogami

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice liekom je základom zotavenia. Sú to lieky, ktoré pomáhajú telu obnoviť poškodenú chrupavku.

Preparáty pre křupavku

Dôležitou súčasťou liečby drogami sú chondroprotektory - lieky na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Je schopný zastaviť deštruktívne procesy spojené s chrupavkovým tkanivom. Formy uvoľňovania tohto typu liekov - tablety a injekčné roztoky.

Tablety z osteochondrózy sa môžu užívať veľmi dlho. Účinok prichádza pomaly, kým prvé zlepšenia nemusia trvať asi šesť mesiacov. Preto je potrebné užiť tabletky niekoľko rokov, injekciu si môžete podať priamo do chrbtice. Táto možnosť je bolestivá, ale efekt je oveľa rýchlejší..

Bude to tiež zaujímavé: kyselina nikotínová pri osteochondróze.

Chondroprotektory prichádzajú v troch generáciách:

Prvá generácia sa považuje za zastaranú, ale na použitie je jeden liek - Aflutop. Môže spôsobiť dermatitídu a pocit pálenia. Druhá generácia je založená na glukozamín - hydrochloride. Arthron chondrex, mucosat, chondroxide, atď. Nie sú iba chondroprotektory, ale tiež vynikajúce protizápalové lieky. Vedľajšie účinky: vyrážka, nevoľnosť. Tretia generácia chondroprotektorov bola vytvorená kombináciou liekov druhej generácie s niektorými typmi nesteroidných liekov, ktoré majú protizápalové účinky. Príklady liekov: Teraflex, Movex, Arthron a ďalšie. Lieky 3. generácie majú najlepšiu účinnosť a najobľúbenejšie sú menej vedľajších účinkov.

Odporúčame vám prečítať si, čo podávajú injekcie s osteochondrózou?

Zoznam liekov slúži iba na informačné účely, neoprávnené používanie týchto liekov je zakázané. Samoliečba môže byť škodlivá pre zdravie. Použitie chondroprotektorov sa vykonáva iba na odporúčanie ošetrujúceho lekára.

Vasodilatačné lieky

Vasodilatačné lieky na osteochondrózu bedrovej chrbtice obnovujú narušený krvný obeh v dôsledku zúženia krvných ciev. S osteochondrózou bedrovej chrbtice dochádza k hladovaniu kyslíka, ktoré je spojené s napätím svalov, kompresiou krvných ciev a metabolickými poruchami. Existujú lieky na liečbu týchto dôsledkov: Trental, Actovegin, Eufillin, Berlition. Môže ich vymenovať iba kvalifikovaný odborník.

Nesteroidné lieky

Nesteroidné protizápalové lieky na liečenie osteochondrózy bedrovej chrbtice (NSAID) sú lieky, ktoré majú protizápalové účinky. Indikované pri akútnych a chronických formách osteochondrózy. V závislosti od analgetického účinku sa nesteroidné lieky delia do skupín:

Prípravky na báze diclofenaku. Prípravky na báze ibuprofénu. Prípravky založené na indometacíne. Lieky na báze ketoprofénu. Prípravky na báze nemisulidu.

Najúčinnejšie sú protizápalové lieky na báze ketoprofénu. Jedným z príkladov je Fastum Gel. Ak sa však osteochondróza bedrovej chrbtice lieči liekmi na báze nemisulidu, počet vedľajších účinkov sa minimalizuje..

Odporúčame vám prečítať si: ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Nesteroidné tablety na osteochondrózu, masti alebo injekčné roztoky môžu zmierniť zápal a eliminovať bolesť, čím sa končí ich účinok.

sedatíva

Osteochondróza bedrovej chrbtice je sprevádzaná silnou periodickou bolesťou v bedrovej oblasti. Toto zasiahne nervový systém a komplikuje priebeh choroby. Neuróza a depresívny stav oslabujú telo. Na normalizáciu stavu nervového systému sa používajú sedatíva..

Na zmiernenie stresu môžete použiť dekorácie založené na korene valeriánu. Medzi antidepresíva je možné rozlíšiť dobrý liek, liek - Gidazepam. Antidepresíva sú vo forme tabliet a injekčných roztokov. Tablety sa častejšie používajú a injekcie na osteochondrózu sa používajú iba v naliehavých prípadoch..

Svalové relaxanciá

Osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice spôsobuje svalové kŕče, ktoré spôsobujú napätie, stláčajú krvné cievy a sú sprevádzané bolesťou. Svalové relaxanciá zmierňujú napätie vo svaloch, zabezpečujú pohyblivosť bedrového kĺbu a tým urýchľujú hojenie pacienta osteochondrózou..

Pozri tiež: Masáž na osteochondrózu hrudnej chrbtice.

Relaxačné lieky na osteochondrózu bedrovej oblasti sú dostupné vo forme tabliet. Používajú sa iba podľa predpisu lekára, pretože majú vedľajšie účinky. Najúčinnejšie svalové relaxanciá pre lumbosakrálnu osteochondrózu sú: baklofen, tizanidín, midokalm.

vitamíny

Vitamíny sú dôležitým doplnkom liečby chondroprotektormi. Vitamínový komplex pomáha posilňovať kosti obnovením vápnikovej rovnováhy a zlepšením citlivosti nervových zakončení. Vitamíny urýchľujú regeneráciu pacienta, zlepšujú metabolizmus, posilňujú chrbticu. Počas užívania multivitamínového komplexu môžete jesť potraviny bohaté na vitamíny.

Ľudové lieky

Okrem liečby liekmi sú alternatívne spôsoby liečby. Zoznam ľudových liekov obsahuje rôzne odvary a nálevy, masti a odreniny, liečebné kúpele, obklady na chrbticu. Ľudovými metódami sa osteochondróza lieči doma. Tento typ liečby však môže sprevádzať iba liekovú terapiu..

Nezabudnite si prečítať: ako liečiť dolnú časť chrbta doma

Cvičenie a masáž

Komplex fyzioterapeutických cvičení pozostáva z cvičení, ktoré pomáhajú zastaviť progresívnu bedrovú osteochondrózu. Cvičenia sa vyberajú v závislosti od štádia vývoja osteochondrózy. Môžete vykonávať cvičenia ležiace na bruchu, na chrbte, sedení alebo státí. Pohyby by mali byť plynulé a pomalé. Je dôležité zvoliť si pohodlnú polohu tela, aby ste udržali svoje bedrové zaťaženie na minime.

Môžete sa prihlásiť na plávanie. Pre osteochondrózu bedrovej chrbtice sú nevyhnutné vodné postupy.

Pri masáži bedrovej osteochondrózy je najlepšie kontaktovať kvalifikovaného odborníka. Masér využíva plynulé ťahacie pohyby na vyloženie spodnej časti chrbta, normalizáciu krvného obehu a uvoľnenie napätia zo svalov dolnej časti chrbta. Samomasáž je povolená, ale iba pomocou najjednoduchšej techniky.

Odporúčame vám prečítať si: plávanie s osteochondrózou.

operácie

Približne 15% pacientov s osteochondrózou bedrovej chrbtice dostáva odporúčanie na chirurgický zákrok. Chirurgia je predpísaná neurochirurgom v ťažkých, pokročilých podmienkach osteochondrózy, keď kýly sa objavia pri stlačení medzistavcových platničiek o viac ako tretinu hrúbky..

Operácia sa vykonáva na odstránenie zovretia stavcových nervov a odstránenie postihnutého disku. Po úspešnej operácii začína rehabilitačné obdobie. Rehabilitácia trvá asi šesť mesiacov. Prvých pár týždňov si nemôžete ani sedieť, a po zvyšok mesiacov môžete zdvíhať závažia, podchladiť, jazdiť vo vozidlách.

Počas rehabilitačného obdobia sú zobrazené komplexy masáží, akupunktúry, relaxačných procedúr.

Operácia je nebezpečná a so zdravotnou chybou môže človek zostať zdravotne postihnutý na celý život. Preto sa snažia nepredpisovať operáciu do posledného obdobia pomocou liekov a iných druhov liečby.

prevencia

Je ťažké liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice, preto by ste sa mali vopred starať o svoje zdravie chrbta. Pre prevenciu je potrebné sledovať držanie tela, správne jesť, mierne obmedziť čas sedenia počas dňa. Pri sedení pri počítači je dôležité sa neskĺzť, prestať, vstávať a chodiť niekoľko minút.

Posilnenie chrbtových svalov pomôže znížiť zaťaženie chrbtice. Môžete navštíviť rôzne športové sekcie. Je dôležité, aby ste nikdy nevynechali rozcvičovacie cvičenia, ktoré sú kľúčom k zdraviu a úspechu v športe. Ráno je lepšie urobiť trochu zahrievania chrbta.

Odporúčame vám prečítať si: prevencia osteochondrózy.

Bedrová osteochondróza s mobilným životným štýlom a neprítomnosťou nadmerného zaťaženia chrbtice neohrozuje.

V chladnom období je potrebné sa obliecť podľa počasia, vyhnúť sa prievanu, aby nedošlo k zamŕzaniu miechových nervov a aby nedošlo k podchladeniu tela. Časté prechladnutia tiež vyvolávajú choroby chrbta..

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

Akútna bolesť v bedrovej oblasti na pozadí osteochondrózy chrbtice je rozšíreným problémom, ktorému čelí veľká väčšina ľudí. Keďže nás táto choroba „odmenila“ za vzpriamené držanie tela (v dôsledku zvýšenia axiálneho zaťaženia chrbtice), skôr alebo neskôr ovplyvní každého obyvateľa planéty. Jedinou otázkou je, ako rýchlo sa to stane a aké závažné sú príznaky. Takéto „nešťastné“ štatistiky nás nútia klasifikovať túto patológiu ako spoločensky významné choroby a boj proti nej by mal byť úlohou nielen jedinca trpiaceho prejavmi choroby, ale aj celého svetového zdravotného systému. Preto je otázka liečby osteochondrózy chrbtice veľmi naliehavou témou..

Obsah článku

Čo je to osteochondróza? Poďme krátko zvážiť, ako sa objavuje vývoj choroby. Ak ho preložíme doslovne z latinčiny, sú definované štruktúry, ktoré sa menia počas osteochondrózy: kosť a chrupavka. Aby sa zmiernili a odolali vertikálnym zaťaženiam, príroda umiestnená medzi naše špeciálne vankúšové fibrokartilginózne vankúše - medzistavcové platničky. Ich výživa sa vykonáva v detstve kvôli stratám krvných ciev asi 25 rokov a výživa sa začína difúzne vykonávať v dôsledku okolitých svalov..

Pri patologickom zaťažení chrbtice (sedavá práca alebo naopak - nadmerná fyzická námaha), poruchách v metabolizme minerálov, medzistavcový disk stráca svoje elastické vlastnosti a tlmí nárazy, jeho výška sa znižuje, mení sa štruktúra stavcov, patologické kostné výrastky (osteofyty a uzatváracie platničky), mobilita postihnutej chrbtice je narušená. V neskorých štádiách choroby tvorí stredná časť medzistavcovej platničky, tzv. Želatínové jadro, prerazené vláknitým prstencom, zvláštny kruhovitý výčnelok medzi stavcami - medzistavcovú prietrž. Kýla môže spôsobiť stlačenie nervových koreňov priliehajúcich k stavcom, v kompresnej zóne, ako aj v oblasti regulovanej prácou postihnutého nervu, dochádza k intenzívnej bolesti. V dôsledku neustáleho podráždenia nervových plexov vzniká v medicíne reflexný spazmus kostrových svalov, ktorý sa nazýva defenzívna obrana, ktorá na jednej strane chráni trpiacu chrbticu pred nadmernými pohybmi a na druhej strane zvyšuje kompresiu, opuch a bolesť v postihnutej oblasti..

Vo veľkej väčšine prípadov (90%) je bolesť pri osteochondróze (dokonca aj veľmi výraznej) spôsobená svalovým kŕčom! V iných prípadoch je príčinou bolesti kompresia nervového koreňa alebo miechy priamo herniovaným diskom.

Osteochondróza bedrovej chrbtice: ako zaobchádzať

Zo všetkých častí chrbtice a celá osoba má päť (krčné, hrudné, bedrové, sakrálne a coccygeal), kvôli najväčšej motorickej záťaži, bedrové bedrá najčastejšie trpia prejavmi choroby. Osteochondróza bedrovej chrbtice má živé symptómy známe všetkým a jej liečba je významnou spoločenskou úlohou, pretože ovplyvňuje kvalitu života nielen starších ľudí, ale aj aktívnych ľudí v produktívnom veku..

Bolesť môže byť lokalizovaná priamo v bedrovej oblasti, rovnako ako pozdĺž prednej časti stehna alebo pozdĺž celého chrbta alebo vonkajšieho povrchu nohy, niekedy až po prsty na nohách. Bolesť sa často vyskytuje v oblasti slepého čreva, krížovej kosti, perineu a niekedy ich možno lokalizovať iba v týchto oblastiach, maskujúc sa ako choroby urogenitálnej sféry a čriev, čo sťažuje stanovenie správnej diagnózy. Intenzita syndrómu bolesti môže byť taká vysoká, že človek stráca schopnosť vykonávať elementárne pohyby, prijíma nútené pózovanie a stráca normálny spánok. To je presne to isté ischias, ktoré je v širokých kruhoch už dlho synonymom samotnej choroby..

Obmedzenie motorickej činnosti. Zvyčajné pohyby a citlivosť končatín sú narušené, dochádza k svalovým kŕčom, parestéziám (pocity mravčenia, pálenie „plazivej plazivosti“).

Poškodená funkcia panvových orgánov. Pri intenzívnom radiálnom syndróme, ktorý je každému známy ako ischias, alebo s mohutným herniálnym výčnelkom, môže byť dokonca narušené močenie a črevné funkcie, čo môže pacientovi spôsobiť silnú bolesť..

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice sa stáva často výzvou pre pacienta aj lekára. Každý, kto trpí touto chorobou, si položil otázky: „Ako liečiť bedrovú osteochondrózu?“, „Ako liečiť bedrovú osteochondrózu?“, „Ak liečba bedrovej osteochondrózy doma nepomôže, na ktorého lekára sa mám obrátiť?“, „Ak pilulky a masti“ s bedrovou osteochondrózou nepomáhajú - ako zaobchádzať? “.

Nasledujúci lekári pomôžu vyrovnať sa so zhoršením osteochondrózy a predpíšu kompetentnú liečbu: terapeut, neurológ, špecialista lekárskej masáže, chiropraktik, fyzioterapeut av prípade potreby chirurgická liečba, neurochirurgický lekár.

Spôsoby boja proti osteochondróze lumbálnej chrbtice

Hlavnou vecou pri liečbe osteochondrózy je správny životný štýl! U ľudí, ktorí sa aktívne a správne zaoberajú telesnou výchovou a sledovaním chrbtice, chrbát nikdy neuškodí! Bohužiaľ, len málokto sa riadi týmito jednoduchými pravdami..

Pri analýze tohto problému môžeme rozlíšiť:

Neliečivé metódy liečby patológie bedrovej chrbtice

Rušivé postupy. Ich účinok spočíva v samotnom názve - použitie rôznych aplikátorov, masážnych rohoží a valčekov, vlnených pásov, „pleťových vôd“ a „trenia“ v dôsledku účinku na povrchové nervové zakončenie a krvné cievy, čo do istej miery znižuje svalové kŕče a bolesti. Tieto metódy sa môžu použiť ako pomocné látky, ale ich izolované použitie pri exacerbácii osteochondrózy bedrovej chrbtice bez systémovej liečby špeciálnymi liekmi je neúčinné..

Nástroje imobilizácie. Pod týmito prostriedkami rozumiete obväzy rôznych vzorov, ktorých nosenie vám umožňuje chrániť chrbticu pred ostrými a „nebezpečnými“ pohybmi a prerozdeľovať záťaž počas statickej práce. Imobilizačné fondy je možné zakúpiť v lekárňach a lekárňach, ale pred zakúpením je vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý vám pomôže určiť optimálny dizajn, tuhosť a konfiguráciu obväzu vo vašej situácii. Odporúča sa používať iba počas doby vystavenia nepriaznivým faktorom (vedenie vozidla, sedavá práca atď.), Pretože dlhodobé používanie spôsobuje svalovú hypotrofiu..

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) sú neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby osteochondrózy. Vykonávanie cvičení zameraných na udržanie tonusu kostrových svalov chrbta a zmiernenie patologického spazmu svalov pomáha obnoviť a udržať pohybovú aktivitu, znížiť intenzitu syndrómu bolesti. Významným plusom cvičebnej terapie je to, že po tréningu inštruktora môže osoba samostatne vykonávať denné cvičenia doma, ako aj v existencii súboru cvičení, ktoré sú použiteľné aj pri zhoršení procesu. Najúčinnejším spôsobom cvičenia je mechanoterapia - výcvik na simulátoroch podľa individuálne vyvinutej techniky, pretože vytvorenie svalového korzetu vyžaduje prácu s hmotnosťou.

Masáž je známa už od pradávna, najbežnejšou a možno najobľúbenejšou metódou prevencie a liečby pacientmi, napriek tomu je nemožné ju použiť vo fáze exacerbácie osteochondrózy bedrového kĺbu. Okrem toho by masáž s osteochondrózou mala vykonávať iba špecialista so zdravotným zázemím, ktorý veľmi dobre pozná anatómiu a fyziológiu a pozná techniky lekárskej lekárskej masáže..

Manuálna terapia a osteopatia získaná v posledných rokoch popularitou kompetentným odborníkom môžu mať významný terapeutický účinok a dokonca môžu zmierniť exacerbácie choroby na dlhú dobu. Je tiež dôležité pamätať na to, že pri kontakte s chiropraktikom pred začatím postupu je potrebné vykonať inštrumentálne vyšetrenie chrbtice (rádiografia, počítačové alebo magnetické rezonancie, osteodenzitometria), aby lekár mohol posúdiť prevalenciu a závažnosť procesu a vylúčiť možné kontraindikácie manipulácie. Rovnako ako masáž, manuálna terapia a osteopatia majú množstvo kontraindikácií, napríklad výrazné stlačenie prietrže nervového koreňa, subluxácia stavcov. V akútnom období osteochondrózy bedrovej chrbtice sa spravidla používajú techniky mäkkej manuálnej terapie (svalová relaxácia atď.)..

Akupunktúra. Podľa nedávnych štúdií sa použitie tejto techniky, všeobecne akceptovanej v širokých kruhoch, považuje za liek založený na dôkazoch za neprimeraný pre osteochondrózu bedrovej chrbtice, ktorý neodstráni príznaky choroby a odkazuje na netradičné metódy liečby..

Fyzioterapia, zahrnutá do národných klinických usmernení a štandardov pre poskytovanie lekárskej starostlivosti o osteochondrózu, sa už dlho ukázala ako účinná pri liečbe tohto ochorenia. Pri osteochondróze lumbálnej chrbtice sa používa elektromyostimulácia, amplipulázová terapia, šoková vlna, intersticiálna myostimulácia, laserová terapia. Populárnou metódou komplexnej liečby je magnetoterapia. Medzi jeho výhody patrí dobrá znášanlivosť a malý zoznam kontraindikácií, možnosť použitia v akútnom období ochorenia. Konajúc na všetkých súvislostiach patologického procesu, už po niekoľkých procedúrach výrazne zmierňuje bolesť a umožňuje osobe rozšíriť motorickú aktivitu. Okrem toho tým, že zlepšuje trofizmus postihnutých tkanív, spomaľuje progresiu choroby. Nepochybnou výhodou tejto metódy je možnosť jej nezávislého použitia pacientom mimo stien lekárskeho zariadenia.

Ak by však boli všetky vyššie uvedené nefarmakologické metódy neúčinné - potom sa lieči bedrová osteochondróza?

Liečba drogami

Choroba zahŕňa vymenovanie týchto skupín liekov:

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú k dispozícii v topických (gélových, masťových, krémových) aj systémových formách (tablety, čapíky, roztoky na intramuskulárne a intravenózne podanie). Ich účinok je založený na blokovaní zápalového procesu na enzymatickej úrovni, v dôsledku čoho je opuch v postihnutej oblasti eliminovaný a bolesťový syndróm je výrazne znížený..

V skorých štádiách ochorenia postačuje miestna aplikácia NSAID v kombinácii s nrogovými metódami (terapeutické cvičenia, magnetoterapia). S výrazným patologickým procesom a silnou bolesťou sa človek musí uchýliť k tabletovaniu a niekedy injekčným formám liekov.

NSAID, nanešťastie s dobrými protizápalovými a analgetickými účinkami, pri dlhodobom systémovom použití, môžu, bohužiaľ, spôsobiť rozvoj a exacerbáciu ulceratívnych erozívnych procesov gastrointestinálneho traktu, ako aj zhoršenú funkciu obličiek a pečene. Preto pacienti, ktorí užívajú NSAID dlhodobo, tiež potrebujú lieky, ktoré chránia žalúdočnú sliznicu a pravidelné laboratórne monitorovanie funkcie pečene a obličiek..

Systémové svalové relaxanciá, t.j. lieky, ktoré zmierňujú svalové kŕče. Princíp ich pôsobenia spočíva v názve: relaxácia spazmodických svalov pomáha znižovať kompresiu nervov a krvných ciev, opuchy v postihnutej oblasti - zlepšenie krvného obehu a inervácie - zníženie bolesti; v dôsledku poklesu svalovej defancie sa znižuje napätie väzivového aparátu - klesá vydutie (vyčnievanie) medzistavcových platničiek - bolesť ustupuje, rozsah pohybov sa zvyšuje.

Svalové relaxanciá na liečenie spinálnej osteochondrózy sú dostupné vo forme tabliet a roztokov na intramuskulárne podávanie, aby sa dosiahol terapeutický účinok, musia sa užívať po dlhú dobu a postupne zvyšovať dávku. Rovnako ako NSAID, aj svalové relaxanciá majú množstvo kontraindikácií a môžu spôsobovať nežiaduce vedľajšie účinky, preto by ste sa mali, napriek bezplatnému predaju v lekárňových reťazcoch, pred zakúpením poradiť s lekárom..

Lokálne anestetiká alebo lieky na lokálnu anestéziu sa používajú na liekovú liečbu bedrovej osteochondrózy vo forme tzv. Paravertebrálnych blokád, keď sa roztok liečiva podáva najskôr subkutánne, a potom do procesov postihnutého stavca pri premietnutí predpokladanej kompresie nervového koreňa..

Hromadenie lieku v membránach nervových vlákien účinne blokuje signál bolesti. Terapeut samozrejme nebude schopný vykonať takúto blokádu, na jej implementáciu je potrebné poradiť sa s neurológom alebo neurochirurgom.

Na paravertebrálne podávanie sa niekedy používajú aj roztoky glukokortikosteroidov (GCS) - hormonálne prípravky, ktoré majú výrazný protizápalový účinok. Ich lokálna aplikácia umožňuje dosiahnuť maximálny účinok a zároveň minimalizovať riziko nežiaducich vedľajších účinkov lieku. Takéto blokády sa uskutočňujú kurzy 2 až 3-krát ročne, musia byť vykonané neurológom alebo neurochirurgom.

Vitamíny B. V ktorejkoľvek lekárni nájdete množstvo liekov tejto skupiny, a to v perorálnej aj intramuskulárnej forme. Predpokladá sa, že majú neurotrofický a mierny analgetický účinok, avšak medicína založená na dôkazoch nebola získaná na odôvodnenie ich použitia pri osteochondróze..

Fyzioterapia na osteochondrózu bedrovej kosti

Bohužiaľ, niekedy je zložitá liečba využívajúca moderné lieky, fyzioterapia, masáže a cvičenie neúčinná - osoba naďalej pociťuje bolesť, pretrváva obmedzenie fyzickej aktivity a kvalita života trpí. Stáva sa to v neskorých štádiách choroby, keď sa vytvára objemný, často viacnásobný herniálny výčnelok medzistavcových platničiek. V tejto situácii je indikovaná chirurgická liečba. Okrem toho je chirurgický zákrok indikovaný na takzvaný „hernia prolaps“, keď výrazná kompresia miechového kanála spôsobuje nepretržitú bolesť, statodynamické poruchy a blokovanie funkcií močového mechúra a čriev. V takýchto prípadoch sa operácia vykonáva na základe núdzového stavu. Účelom chirurgických zákrokov pri osteochondróze lumbálnej chrbtice je mechanická dekompresia miechového kanála a koreňov nervov..

V súčasnosti sa pri chirurgickej liečbe osteochondrózy využívajú ako dlhodobo známe objemové chirurgické techniky, tak aj minimálne invazívne endoskopické postupy, ktoré ponúka moderná medicína s použitím laserovej a rádiofrekvenčnej expozície, pričom niektoré z nich možno vykonať aj v lokálnej anestézii..

Po preskúmaní hlavných metód liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice by som chcel ešte raz poznamenať, že pacient uvažujúci „ako liečiť bedrovú osteochondrózu?“ Mal by sa spoliehať nielen na pomoc lekárov, ale aj na svoju vlastnú silu, porozumieť dôležitosti zdravého životného štýlu, v ktorom víta uplatňuje sa správna výživa, správne dávkovaná fyzická aktivita, a čo je najdôležitejšie, je presvedčená o víťazstve nad chorobou.

Opýtajte sa lekára

Existovali otázky na tému „Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice“.?
Požiadajte svojho lekára a získajte bezplatnú konzultáciu..

Metódy liečby lumbosakrálnej chrbtice: lieky a ľudové liečivá

Liečbu lumbosakrálnej osteochondrózy má vykonávať iba lekár. Udalosti, ktoré vykonávajú sami, nemusia mať účinok alebo spôsobiť značné škody. Hlavnou podmienkou pre výber terapie je dôkladná diagnostika pacienta. Je poslaný na röntgenové vyšetrenie chrbtice, MRI a CT, ako aj na ultrazvuk panvových orgánov a gastrointestinálneho traktu..

obsah:

Liečba patológie je komplexná - predpisujú sa lieky proti bolesti, ako aj svalové relaxanciá, chondroprotektory, sedatíva, komplexy vitamínu B, blokáda sa podáva pri silnej bolesti. Povinným doplnkom k liekovej terapii je masáž, liečebné cvičenia (cvičebná terapia), strava zameraná na zníženie telesnej hmotnosti a zlepšenie výživy chrupavky. Je povolené používať doma ľudové liečivá - odvary a alkoholové tinktúry na orálne podanie a domáce vonkajšie masti a odreniny..

Drogová terapia

Všetko je tu štandardné. Spôsoby liečby osteochondrózy rôznej lokalizácie pomocou liekov sú približne rovnaké:

 • Externé lieky proti bolesti, ak sa prvýkrát objavia nepríjemné príznaky (primárne „bolesti chrbta“) - masti, gély, krémy založené na NSAID (Diclofenac, Nise-gel, Fastum gel), kombinované lieky, ktoré navyše zmierňujú opuchy a zápaly (krém Dolobene), otepľovanie (Finalgon), zlúčeniny s včelím jedom (Apizartron, Viprosal).
 • Svalové relaxanty na zmiernenie svalových kŕčov pri akútnom a chronickom procese. Bez lekárskeho predpisu si môžete kúpiť externé výrobky iba v lekárni (masť Muscoflex). Svalové relaxanciá na orálne podávanie predpisuje lekár, majú veľa kontraindikácií a vedľajších účinkov (baklofén, Sirdalud).
 • Chondroprotektory - zvonka pri prvých príznakoch, vo vnútri a vo forme injekcií do II a vyšších štádií bedrovej osteochondrózy.
 • Homeopatické lieky. Za zmienku stojí opakovane dokázaná masť, ktorú v Nemecku vyrobil Zeel T. Prihláška trvá veľmi dlho. Účinok je kumulatívny. Najlepšie je používať tablety okrem masti.
 • NSAID na perorálne podávanie - lieky na báze nimesulidu, diklofenaku, ibuprofénu. Jedna dávka pri silnej bolesti je povolená bez konzultácie s lekárom. Predpisovanie nesteroidných protizápalových liekov na dlhú dobu je zakázané. Lieky majú veľa kontraindikácií.
 • Komplexy vitamínov B - neuromultivitída s osteochondrózou sa osvedčili veľmi dobre.

Na poznámku. Pri neznášateľných bolestiach sa vykonáva epidurálna blokáda novokainu (niekedy v kombinácii s kortikosteroidmi)..

Masážna a cvičebná terapia

Obe metódy dobre fungujú pri akejkoľvek osteochondróze a sú zvlášť užitočné pri lumbosakrálnej liečbe. Masáž by mala vykonávať kvalifikovaná osoba po kontrole röntgenových lúčov. Pri diagnostikovanej medzistavcovej prietrži je silný účinok na spodnú časť chrbta zakázaný. Pomocou masáže môžete zmierniť svalové kŕče a protonizovať nadmerne uvoľnené svaly, zlepšiť krvný obeh v paravertebrálnych tkanivách.

Je možné vykonať samomasáž:

 1. Sadnite si na stoličku (predná časť chrbta). Dajte ruky dolu a späť.
 2. Prvými prstami chytte pás, zvyšok začnite robiť masážne pohyby na spodnej časti chrbta - najprv hladte, potom hnette, potom preniknite.
 3. Bolesť je neprijateľná. Ak náhle pocítite bolesť, uvoľnite tlak.
 4. Kompletná samomasáž s dlaňami.

Zákrok môžete vykonať pomocou ktorejkoľvek z mastí predpísaných lekárom. Účinok bude výraznejší.

Cvičebná terapia by sa mala vykonávať pod vedením inštruktora, najmä v prvých týždňoch. Počas nabíjania si starostlivo pamätajte na všetky pohyby a odporúčania lekára, aby ste mohli všetko neskôr zopakovať presne doma. Cvičenia sa vykonávajú opatrne, bez zbytočného stresu, silou, ale bez bolesti. Po vykonaní terapeutických cvičení sa krvný obeh v tkanivách okolo chrbtice zlepší, flexibilita chrbtice sa zvýši a bolesť sa časom oslabí..

Na poznámku. S nestabilitou v dolnej časti chrbta alebo diagnostikovanou prietržou je neprijateľné vykonávať krútiace pohyby. Toto zhorší stav a zintenzívni syndróm bolesti..

Autorove metódy

Je potrebné venovať pozornosť cvičeniam Alexandry Boniny, Sergeja Bubnovského, Alexandra Gitta a ďalších odborníkov, ktorí dosiahli dobré výsledky v liečbe osteochondrózy..

Pozorne sledujte video a presne zopakujte činnosti inštruktora. Nerobte žiadne pohyby. Pri silnej bolesti v dolnej časti chrbta bude izometrickým cvičením v polohe na chrbte spasenie..

Pamätajte, že ak nespevníte svalový korzet okolo lumbosakrálneho stavu, stav sa bude neustále zhoršovať, pretože celé zaťaženie padne výlučne na chrbticu a nie je na to vhodné. Elementárne kolísanie lisu môže situáciu výrazne zlepšiť. Iba sa musíte vysporiadať s opatrnosťou a neustále sledovať aktuálny stav tela.

Diéta jedlo

Pri osteochondróze trpia disky nedostatkom výživy. Nemajú vlastný obehový systém, takže z paravertebrálnych tkanív berú užitočné látky. Ak pacient nemá dostatok vitamínov a minerálov s výživou, v medzistavcových platničkách sa začínajú degeneratívne-dystrofické procesy. Cieľom stravy je obnoviť rovnováhu. Ak sa používa súčasne s masážou a fyzioterapiou, môžete dosiahnuť dobrý účinok.

Nízkokalorická strava na lumbosakrálnu osteochondrózu by mala obsahovať:

 • zelenina a ovocie bohaté na vápnik, fosfor, horčík, draslík, vitamíny C, A, E;
 • zvieracie vnútornosti - pečeň, srdce, obličky (zdroj vitamínov B);
 • nízkotučné mliečne výrobky;
 • kuracie a prepeličné vajcia;
 • v obmedzenom množstve masla;
 • celozrnný alebo celozrnný chlieb;
 • mäso bez tuku (bravčové, teľacie);
 • hydina (kuracie prsia, akákoľvek časť jatočného tela z moriek);
 • králičie mäso;
 • mastné morské ryby;
 • morské riasy (zdroj ľahko stráviteľného jódu).

Zakazuje sa všetka korenistá, mastná, korenistá, slaná, sladká a múka sladká sóda ako Coca-Cola, silná káva, čaj. Povolené ovocné a ovocné nápoje z ovocia a bobuľovín, sušené ovocné kompóty na sacharóze, minerálna voda bez plynu, parné kotlety, pečené ryby, varená pohánka, omelety, dusené mäso a pečeň.

Na poznámku. Pre chrupavku sú užitočné bobule želé, osiky, želé, ryba - akékoľvek jedlá so želatínou alebo na vývare, ktoré sa získavajú po dlhom trávení chrupavky..

Ľudové recepty

Liečitelia berú holistický prístup ako lekári. Medzi ich odporúčaniami:

 • Pohybujte sa trochu viac. Tým sa zachovajú zvyšky flexibility a prípadne aj mierne zlepšia pohyblivosť chrbtice. Cvičenia z fyzioterapeutických cvičení, aspoň selektívne, budú veľmi užitočné.
 • Piť veľa vody. Ak v tele nie je dostatok tekutiny, veľkosť medzistavcových platničiek sa zmenší.
 • Dodržiavajte režim práce / odpočinku. Ak je práca sedavá, vstaň každých 45 minút alebo hodinu.
 • Správne zariadiť pracovisko.
 • Spite na rovnom a elastickom povrchu.
 • Ísť plávať.

Na zmiernenie bolesti pripravte z injektážnych hmôt nasledujúce:

 1. Kombinujte alkohol (30 ml), jód (1 ml), kafrový alkohol (1 ml).
 2. Rozpustite 10 tabliet dipyrónu a nalejte do alkoholového roztoku. Potras poriadne.
 3. Aplikujte na oblasť dolnej časti chrbta, kde je cítiť bolesť.

Takéto drvenie sa nepoužije, ak sú na koži škrabance alebo rany.

Ďalší účinný recept, buďte opatrní - môžete popáliť:

 1. Odtrhnite veľký, široký list chrenu, zalejte vriacou vodou a mierne osušte.
 2. Pripevnite k spodnej časti chrbta a zabalte bavlnenú tkaninu, na vrchu môžete navyše postihnuté miesto pokryť vlnenou šatkou.

Takýto obklad pomáha pri silnej bolesti. Urobí sa to raz s exacerbáciou. Ak po odstránení chrenového listu pociťuje silný pocit pálenia, opláchnite pokožku vodou a kefkou s detským krémom.

Odvar a infúzia zlatého fúzy:

 1. Rozdrvte plachtu dlhú 20 cm, vložte suroviny do litrovej nádoby a nalejte vriacu vodu. Zabaľte prikrývku a nechajte ju prirodzene vychladnúť. Pite trikrát denne na ⅓ šálky.
 2. Rozdrvte 40 kolien rastlín, nalejte 500 ml vodky alebo liečivého alkoholu a vložte ich na 21 dní na tmavé miesto. Použite prostriedok na čistenie spodnej časti chrbta..

fyzioterapia

Fyzioterapeutická liečba má výrazný účinok aj pri pokročilom osteochondróze. Pacienti majú predpísanú magnetoterapiu, elektroforézu s liekmi proti bolesti, fonoforézu, diadynamickú terapiu, amplipulázovú terapiu, ultrazvuk a laser. Každá z týchto metód je zameraná na zmiernenie bolesti, zlepšenie krvného obehu z paravertebrálnych tkanív, normalizáciu lymfatického toku.

Ako liečiť osteochondrózu dolnej časti chrbta a chvosta? Zanedbané štádiá patológie (III, IV) sa neliečia. Lekári dokážu spomaliť vývoj choroby a zlepšiť tak kvalitu života pacienta. V etapách I a II je možné proces zastaviť pomocou komplexnej liečby, ktorá zahŕňa liekovú terapiu, masáž (samomasáž), terapeutické cvičenia, správnu výživu a zdravý životný štýl..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Denná cvičebná terapia s osteochondrózou krčnej chrbtice je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby. Pravidelný tréning pomáha posilňovať svaly, zlepšuje krvný obeh v oblasti medzistavcových platničiek a stavcov postihnutých patológiou.

Inguinálna kýla

Pažerák
Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika.
Umbilická hernia u novorodencov je pre rodičov veľmi desivá, najmä ak je výčnelok obrovský. Mama a otec sú zdesení, keď premýšľajú o tom, ako ísť k chirurgovi, nadchádzajúcej operácii.