loader

Hlavná

Liečba

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma

Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..

Algoritmus na liečbu medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice:

Manažment bolesti,

normalizácia pohybovej aktivity,

prevencia ďalšieho rozvoja choroby.

Na dosiahnutie týchto cieľov sa používajú tradičné konzervatívne metódy a inovatívne nechirurgické metódy liečby..

Konzervatívne metódy sú:

 • lieky,
 • manuálna terapia
 • fyzioterapia,
 • fyzioterapia,
 • akupunktúra,
 • masáž,
 • na sebe mäkký korzet.

Prečítajte si viac o metódach liečby a ich použití - ďalej v článku.

Účinnosť liečby bedrovej prietrže doma nebola dokázaná, niektoré postupy však môžu zmierniť stav pacienta..

Ak konzervatívna terapia neprináša požadované výsledky, lekár (vertebroológ alebo neurológ) môže pacientovi ponúknuť moderný minimálne invazívny alebo radikálny chirurgický zákrok. Podľa svetových štatistík nie je viac ako 10% takýchto prípadov: v zostávajúcich 90% prípadov môže byť stavová kýla liečená bez chirurgického zákroku..

Miecha sa dá liečiť bez chirurgického zákroku

Drogová terapia

NSAID a lieky proti bolesti - zlatý štandard

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a lieky proti bolesti sú zlatým štandardom pri liečení medzistavcových hernií. Inhibujú pôsobenie enzýmu, ktorý sa vytvára v ohnisku zápalu a je zodpovedný za tvorbu bolesti..

Klasické (neselektívne) NSAID znižujú citlivosť nervových zakončení a intenzitu zápalového procesu, zlepšujú prietok krvi. Na rýchlu úľavu od bolesti sa predpisuje pacientom s herniou bedrovej chrbtice ibuprofén, diklofenak, lornoxikam, indometacín atď..

Lekári tiež široko používajú selektívne NSAID na meloxikam (movalis), ktoré pacienti tolerujú lepšie ako ostatní.

Selektívne NSAID pôsobia iba v mieste zápalu a nemajú prakticky žiadny účinok a nemajú vedľajšie účinky na iné orgány. Neselektívne činidlá nemajú tieto výhody..

Pri výbere liekov berie lekár do úvahy vek pacienta, prítomnosť sprievodných patológií, hodnotenie rizika vzniku gastrointestinálnych komplikácií. Veľkosť jednej dávky a trvanie podávania závisí od intenzity syndrómu bolesti.

Svalové relaxanciá

Svalové relaxanciá - skupina liekov, ktoré znižujú tón zovretých spazmodických svalov. V kombinácii s NSAID majú dobrý terapeutický účinok..

Príklady liekov v tejto skupine: midokalm, diazepam, sirdalud, tizanidín, tetrazepam.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Prostriedky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu krvi a lymfy

Prostriedky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu, sú povinné pri použití u pacientov s kýlami bedrovej chrbtice. Pomáhajú zlepšovať prietok krvi v oblasti poškodenia a znižujú opuch..

Dobre osvedčené: pentoxifylín, berlícia a aktovegín.

Miestne lieky: masti, gély, obklady

Na silnú bolesť sa používajú lieky proti bolesti, masti, gély a obklady s novokainom a dimexidom..

Výrazná úľava od porušenia miechového segmentu prináša blokádu prokaínu s pridaním kortikosteroidov.

Manuálna terapia

Manuálna terapia je špeciálny „liečebný systém“ založený na manuálnej práci manuálneho terapeuta. Špecialista pôsobí na postihnuté oblasti tela, pracuje so svalovým tonom v oblasti poškodených stavcov - a tak odstraňuje svalové kŕče a posuny stavcov..

Táto technika je predpísaná, ak je prietrž bedrovej chrbtice kombinovaný so subluxáciou stavcov..

fyzioterapia

Terapeutická gymnastika je predpísaná až po odstránení príznakov kompresie nervov a pri absencii bolesti v postihnutej nohe (pri kýloch bedrovej chrbtice sa bolesť zvyčajne rozširuje na nohu).

Inštruktor cvičebnej terapie pre každého pacienta vyvinie individuálny súbor cvičení vrátane hladkých zákrut, naklonení a rotácie tela..

Približná súprava cvičení pre pacienta s bedrovou kýlou.
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

akupunktúra

Akupunktúra je ďalší spôsob liečby, ktorý v kombinácii s inými spôsobmi liečby urýchľuje proces hojenia..

Pri podráždení biologicky aktívnych miest sa eliminuje kŕč stavcov, ktorý sa vyskytuje v dôsledku zmeny polohy poškodeného disku, a obnovuje sa miestny krvný obeh..

Massotherapy

Masáž stimuluje mikrocirkuláciu krvi, lymfy, zmierňuje svalové kŕče.

Postup zahŕňa štyri hlavné prvky: trenie, miesenie, vibrácie a hladenie.

Dnes je zvlášť žiadaná periostálna hlboká masáž (alebo inými slovami myofasciálna terapia). Toto je účinok na zmenené bolestivé škvrny a zóny, čo vedie k podráždeniu vysoko citlivých receptorov perioste. Prietrzi lumbálnej chrbtice sa masírujú krížovou kosťou, oblasťou ochlpenia, sedacieho svalu a iliu..

Pri kýloch lumbálnej chrbtice je hydromasáž veľmi účinná (voda sa dodáva vysokotlakovými tryskami). Tento postup:

 • stimuluje imunitný systém,
 • znižuje svalové kŕče,
 • eliminuje krvné stázy v krvných cievach,
 • normalizuje krvný obeh.

Pri použití hydromasáže sa funkcie pohybového aparátu obnovujú omnoho rýchlejšie a efektívnejšie.

Inovačné metódy liečby medzistavcových prietrží

Spinálna stimulácia (SCS)

Pri tejto technike sa používa neurostimulátor, ktorý vytvára slabé elektrické impulzy. Prístroj prenáša impulzy priamo na nervové zakončenie miechy prostredníctvom mikroelektród implantovaných do epidurálneho priestoru..

Epidurálny priestor sa nachádza medzi dura mater miechy a perioste stavcov.

Neurostimulátor a elektródy implantované do epidurálneho priestoru na stimuláciu chrbtice

Perkutánna laserová dekompresia

Jedná sa o šetrnú metódu liečby, ktorá umožňuje použitie mikroplazéra na dosiahnutie zníženia medzistavcovej prietrže a na zníženie tlaku na okolité tkanivá..

Paralelne laser, ktorý ovplyvňuje miechu, obnovuje kolagénové vlákna chrupavky a napína malé praskliny na povrchu kĺbovej chrupavky..

Chemonucleiolysis

Chemonukleolýza je účinný inovatívny spôsob liečby kýly bedrovej chrbtice. Do poškodeného medzistavcového disku sa zavedie enzymatický prípravok, ktorý rozpúšťa buničinové jadro, chymopapain. Po skvapalnení jadra sa odsaje, v dôsledku čoho sa medzistavcová prietrž výrazne zníži.

Nevyhnutným predpokladom uskutočnenia tohto pomerne jednoduchého a menej traumatického postupu je bezpečnosť diskovej membrány.

Liečba bedrovej prietrže doma

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • silné listy 3-4 rokov staré aloe,
 • 150 - 200 ml vodky,
 • 100 g čerstvého medu.

Listy prešli mlynčekom na mäso a vytlačili sa do tenkej plátna. Do výslednej šťavy pridajte vodku a med. Všetko dôkladne premiešajte a nechajte jeden deň stáť..

Na odstránenie bolesti dolnej časti chrbta namočte gázu alebo obväz s liečivou kompozíciou, preložte ju do 10 vrstiev a aplikujte jednu hodinu na postihnuté stavce..

Tento postup opakujte každý deň, až do vyčerpania produktu..

 • tri suché korene kostry,
 • 500 ml vodky,
 • 10% roztok Dimexidum.

Korene rozmelte v mlynčeku na mäso a naplňte ich vodkou. Po 2 týždňoch pridajte do výslednej tinktúry roztok dimexidu (10 ml roztoku v 90 ml vody).

Tinktúra votrite do spodnej časti chrbta. Na odieranie tradiční liečitelia odporúčajú použiť kúsok plsti, ktorý má masážny a otepľovací účinok..

záver

Ak pociťujete bolesť bedrovej chrbtice, neodkladajte návštevu u lekára, čo zhoršuje vývoj choroby. Kvalifikovaný stavovec pomôže určiť príčinu nepohodlia a predpíše účinnú liečbu.

Pamätajte si: kýla bedrovej chrbtice je komplexná, ale liečiteľná choroba, ktorú je možné odstrániť bez operácie, ktorá môže viesť k množstvu komplikácií..

Príznaky bedrovej prietrže, liečba

Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice je výstupok strednej časti disku medzi dvoma stavcami za medzeru medzi nimi. Takéto divertikulum je najčastejšie nasmerované na miechový kanál a stláča korene miechových nervov, ale môže tiež narušiť krvný obeh v mieche samotnej. Ochorenie spôsobuje príznaky perineum, nohy a panvové orgány..

Liečba je najčastejšie konzervatívna a pozostáva z komplexu: pomáhajú lieky, cvičebná terapia, fyzioterapia a blokády. Okamžité odstránenie poškodenej časti disku alebo jeho celku sa používa zriedka, pretože so sebou nesie pomerne veľké riziká. V zásade sa to deje v dôsledku zavinenia samotnej osoby: buď keď sa otočí neskoro, pričom zvažuje, čo sa deje s jeho chrbtom a nohami, ako „prejavy veku“ alebo „maličkosť“, alebo v prípade zanedbania pravidiel liečby, ktoré sa líšia v rôznych obdobiach choroby..

Čo je kýla

Stĺpec stavca je spojenie 34 stavcov, ktoré sú vzájomne spojené medzistavcovými platničkami. Nie je rovný: od hlavy po kostrč robí niekoľko striedajúcich sa ohybov: ohyb je konvexný dopredu v krčnej oblasti, konvexný chrbát v hrudníku, potom opäť predný ohyb a potom sa krížová kosť a kostrč odchyľujú dozadu. To všetko je potrebné na zabezpečenie odpisov spojených s chôdzou na dvoch nohách. Takáto štruktúra však tiež určuje koncentráciu ťažiska v lumbosakrálnej oblasti. Príroda si to predstavovala tým, že urobila bedrové stavce najhrubšie a najsilnejšie, zatiaľ čo sakrálne stavce boli úplne spájkované..

Všetky stavce, okrem sakrococcygeal, majú špeciálnu štruktúru. Pozostávajú z valcového telesa, ktoré zodpovedá za hlavné zaťaženie, a procesov, ktoré nám umožňujú ohýbať sa v rôznych smeroch, otáčať sa a krútiť. Dve časti sú spojené dvoma polkruhovými oblúkmi na oboch stranách tak, aby medzera zostala v strede. Toto je miechový kanál a je určený pre miechu. Ten je akýmsi „kontrolným bodom“ druhého stupňa (po mozgu), ktorý prenáša impulzy z mozgu do orgánov a naopak..

Periférne konce myelonu (tzv. Miecha) sú miechové nervy, ktoré z neho vystupujú ako súčasť koreňov. Predné korene sú motorické. Nesú príkazy na svaly. Zadné korene sú citlivé, naopak, smerujú od orgánov k mozgu. Korene sa spočiatku nerozdeľujú na predný, ale iba na pravý-ľavý a ponechávajú sa bokom od miechy cez otvor medzi procesmi horných a dolných stavcov. Pri prechode kostným prstencom dochádza okamžite k oddeľovaniu.

Drvivá prietrž miechy samotnej vedie k porušeniu veľkého počtu funkcií: vnútorné orgány prestanú fungovať, je narušená citlivosť a pohyb končatín (v prípade lumbosakralu iba dolné). Ak disk začne vyčnievať smerom k jednému z koreňov, spôsobí to zmyslové motorické poruchy iba v jednej končatine.

Teraz o hernii samotnej. Toto je výčnelok strednej časti disku, ktorý sa bežne v konzistencii podobá veľmi hustej a pružnej želé. Táto štruktúra sa nazýva vláknité jadro a je hlavným prvkom absorbujúcim otrasy a môže sa pohybovať vo vnútri disku a šíriť sa v závislosti od smeru a sily zaťaženia na stavcoch. Okrem toho okolité tkanivá normálne nemenia svoju štruktúru a netrpia, zostávajú rovnaké v hustote ako šľacha ktoréhokoľvek svalu. Hneď ako dôjde k riedeniu vlákien v periférnej časti disku (vláknitý prstenec), buničité jadro sa pri pôsobení zaťaženia ponáhľa na slabé miesto. Aj keď to ešte nepresiahlo disk, stále to nie je prietrž a situácia sa dá ešte napraviť.

Vláknitý prsteň sa v skutočnosti nedá ľahko rozbiť, pretože pozostáva z vlákien ležiacich vo viacerých vrstvách a pretínajúcich sa v troch rovinách. Je to však možné buď jednorázovým pôsobením veľkého tlaku na buničité jadro alebo pri výmene jazvového tkaniva známeho na disku. K tomu dôjde, keď dôjde k výpadku napájania. A ako jesť?

Disk je trochu podobný špongii: pri pohybe chrbtice, keď je naplnená chrupavka, prijíma kyslík a živiny. Keď sa opäť pod vplyvom pohybu stiahne, vyhorené látky sa z toho vytlačia. Zároveň, aby boli trofické medzistavcové platničky úplné, musia sa pohyby vykonávať v plnom rozsahu, musia obsahovať sklon, ohyb a roztiahnutie. Prudké zvýšenie typu a amplitúdy motorickej aktivity po perióde dlhodobej nízkej mobility chrbtice nezvyčajne nezvyšuje výživu chrupavky, ale významne zvyšuje riziko prasknutia vláknitého prstenca..

Trochu o mýtoch

Diagnóza „medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej chrbtice“ sa robí veľmi často, keď magnetická rezonancia zobrazuje akýkoľvek výčnelok disku v ľubovoľnom smere. Avšak s vekom sa výživa disku zhoršuje a vzhľad medzistavcového „divertikla“ 2 - 3 mm bez toho, aby bolesť nôh spôsobila, ochladenie kože, sa považoval za normálnu alternatívu. Ani mnohonásobný 2-3 mm výčnelok u osoby vo veku 40 rokov a viac nie je diagnóza a nevyžaduje si špeciálne ošetrenie. Keďže sú však hraničným stavom (medzi normou a patológiou), signalizujú človeku, že je čas, aby venoval pozornosť svojej chrbtici, pretože toľko od neho závisí. Na to nemusíte užívať žiadne tabletky, ale to, čo potrebujete, je zvýšenie rozsahu pohybov chrbta, ako aj pravidelných kurzov, klasických masáží. Opäť: žiadne lieky a najmä operácie!

Ako sa tvorí prietrž?

Vláknité jadro sa mimo disku neobjaví okamžite. Predtým prejde niekoľko etáp:

 1. Výstupok disku. Vláknitý prstenec mierne stráca elasticitu, v dôsledku čoho sa buničité jadro posúva na jednu stranu. Ak je v tejto fáze zabezpečená správna striedanie odpočinku a terapeutických cvičení, môže sa zastaviť proces tvorby medzistavcových prietrží.
 2. Neúplná strata časti disku. Vláknitý kruh je zničený v jednej oblasti a materiál buničitého jadra sa tam ponáhľa.
 3. Úplný prolaps disku. Jadro presahuje vláknitý prsteň a stlačí stavce a štruktúry nervového systému.
 4. Sekvestrácia disku. Toto je názov stavu, keď časť pulpózneho jadra „znovu získanej slobody“ vstúpi do miechového kanála. To spôsobuje alergické reakcie, pretože látka je pre túto lokalizáciu cudzia. Sekvestrácia je tiež nebezpečná v rozpore s prísunom krvi do miechy a jej nervov. Môže spôsobiť paralýzu dolných končatín a panvových orgánov.

Príčiny prietrže

Najčastejšie sa vertebrálna kýla bedrovej chrbtice objavuje s osteochondrózou, keď sa v dôsledku zmien súvisiacich s vekom trofizmus vláknitého prstenca zhoršuje, je suchší a krehký. Osteochondróza a medziobratlová hernia sú však rôzne choroby..

Vyvolávať vzhľad prietrže môže tiež:

 • zranenia chrbtice: dopravné nehody, rany, pády na chrbte;
 • ťažké zdvíhanie s nesprávnou zadnou pozíciou: osoba zdvihla bremeno zo stojacej polohy a ohýbala sa v dolnej časti chrbta, pričom bolo potrebné sadnúť si a postaviť sa, aby sa udržala spodná úroveň chrbta. Prietrž môžete získať „prietrž“ vykonaním vzpierania, ohnutím a otočením do strany;
 • skolióza alebo lordóza hrudníka alebo bedra, keď sa zaťaženie zvyšuje na určitých stavcoch dolnej časti chrbta;
 • dysplázia bedra na jednej alebo dvoch stranách. Degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek dolnej časti chrbta sa vyvíjajú v dôsledku zvýšeného a nesprávneho rozdelenia záťaže na ne;
 • choroby chrbtice: tuberkulóza, nádory, syfilis;
 • metabolické poruchy v dôsledku chorôb endokrinných orgánov, chronických procesov sprevádzaných intoxikáciou alebo v dôsledku genetických chorôb.

Rizikové faktory

Čím viac položiek na nasledujúcom zozname vyhovuje vášmu prípadu, tým väčšia je šanca na rozvoj prietrže lumbosakrálnej oblasti. to:

 • Veľa váhy, to znamená veľké zaťaženie chrbtice, ktorého bedrovej časti najviac trpia.
 • Pohlavie mužov: muži častejšie trpia medziobratlovou herníciou.
 • Vek 30 - 50 rokov: v rokoch „maximálnej prosperity“ a dôvery v vlastné skúsenosti často narastá najťažšie bremeno, ľudia sa najčastejšie dostanú do úrazu alebo utrpia pracovné úrazy.
 • Nedostatok pohybu: sedavá práca, „transplantácia“ z počítača za volantom a späť. Pri nedostatočnom objeme spinálnych pohybov sa zhoršuje výživa jej štruktúr, najmä medzistavcových platničiek. Navyše, v aute aj na pracovisku, chrbát najčastejšie zaujíma sklonenú polohu.
 • Tvrdá fyzická práca. V tomto prípade medzistavcové platničky nemajú čas na získanie potrebných látok, neustále sa zaťažujú. Monotónne pohyby sú obzvlášť nebezpečné..
 • Fajčiť. V tomto prípade je narušená saturácia krvi a potom medzistavcových platničiek kyslíkom..
 • Časté „menšie“ zranenia chrbtice, z ktorých každé porušuje výživu disku. Tieto zranenia sa necítia okamžite, ale po niekoľkých rokoch (do 5).

Ako rozpoznať lumbosakrálnu prietrž

To však neznamená, že príznaky prietrže lumbosakrálnej chrbtice sú veľmi špecifické a môžu sa použiť na stanovenie diagnózy: nádor, ktorý sa vyvíja v tejto časti a stláča korene alebo miestny zápal koreňa, sa môže objaviť rovnakým spôsobom. Aj keď sú najnovšie choroby dosť zriedkavé, nedajú sa zľaviť. Preto sa po prečítaní príznakov neponáhľajte, aby ste si stanovili túto diagnózu.

Príznaky, ktoré prejavujú prietrž bedrovej chrbtice, možno rozdeliť do niekoľkých skupín:

Názov a prísadyAko pripraviť liekAko použiť

Lokalizácia: záleží na tom, kde sa nachádza obmedzený nervový koreň. Najčastejšie ide pozdĺž vnútornej strany stehna, dosahuje po koleno, dolnú časť nohy, vnútorný členok. Môže sa dať na zadok a nohu, dosahuje na chodidlo, je cítiť po stranách nôh. Môže byť lokalizovaná na jednom mieste v dolnej časti chrbta

Bolesť postupne mení svoje umiestnenie a klesá k dolnej časti nohy, päte, zadnej časti chodidla, najmä v palci

Intenzita: v počiatočných fázach - od „bedrovej“ po ťažké, bolestivé pocity.

Keď sa zintenzívňuje: pri státí, dlhej chôdzi, otáčaní alebo nakláňaní tela, kašľaní, zdvíhaní závaží, vykonávaní ostrých pohyboch, cvičeniach s napínaním svalov dolnej časti chrbta, pri zdvíhaní rovnej nohy z tejto strany nahor, pri dlhom sedení, jazde po ceste s hrbolmi.

Čo oslabuje: v počiatočných fázach, keď leží v ležiacej polohe, bolesť ustupuje, neskôr pomáha zmierniť bolesť ležiacu na zdravej strane s boľavou nohou, ohnutou vo všetkých kĺboch.

Je ťažké drepať, stúpať po schodoch, odskočiť. Noha sa unaví rýchlo.

Ak hovoríme o stlačení miechy, slabosť svalov nôh bez liečby môže viesť k ochrnutiu oboch dolných končatín.

Môže sa prejaviť ako znecitlivenie, brnenie, pálenie alebo mrznutie. Pocit horúčavy, chladu a bolesti sa zhoršuje.

Porušenie citlivosti je lokalizované buď v bedrovej oblasti s prechodom na vonkajšiu stranu stehna alebo v oblasti krížovej kosti a vonkajšej strany stehna alebo z hrádze a pozdĺž vnútorného povrchu stehien k dolnej končatine a dolnej časti. Závisí to od toho, na ktorom disku je herniálny výčnelok umiestnený:

V porovnaní so „zdravou“ nohou je pacient bledší, tenší (kvôli svalovej atrofii), vlasy na ňom rastú menej. Rozlišuje sa aj jej mastnota a potenie. Bolesť v nohách je zvyčajne chladnejšia.

Dôležité: pulz na tejto nohe je cítiť na stehne a pod kolenom a medzi palcom a ukazovákom.

Z čriev: hlavne zápcha, menej často - hnačka. Takmer nezávisí od povahy jedla (situácia so zápchou sa však pri jedle tekutých jedál mierne zlepšuje), nesprevádza ju bolesť brucha ani nadúvanie..

Ak je narušená nervová regulácia močového mechúra, je potrebné časté močenie, zatiaľ čo moč sa vylučuje po malých častiach, čistý, bez krvi a močenie samotné je bezbolestné. Môže sa vyskytnúť močová inkontinencia..

Porušenie regulácie pohlavných orgánov. Prejavuje sa to znížením sexuálnej túžby u mužov - erektilná dysfunkcia, chronická prostatitída, u žien - gynekologické choroby.

Osoba blízka pacientovi si môže všimnúť, že loví, zohýba sa, jedna noha sa javí kratšia ako druhá, poloha tela sa zmenila a pohyby sa stávajú nestabilnými..

Ak sa pozriete na holé chrbát v bedrovej oblasti, môžete vidieť napäté svaly na jednej strane chrbtice (vyčnievajú a cítia sa ako ťažká šnúra na dotyk). Viditeľná hladkosť gluteálneho záhybu.

Tlak na spinálne procesy stavcov (to sú kosti, ktoré tvoria obrys chrbtice) v bedrovej oblasti spôsobuje bolesť

symptómcharakteristický
bolesť
Obmedzenie pohybuV dôsledku slabosti svalov a zhoršenia prijímania „príkazov“ im jedna alebo obe nohy vykonávajú menšie rozsah pohybov ako predtým. Je ťažšie zdvihnúť nohu, nemusí sa úplne ohnúť v kolene. V dolnej časti chrbta je tiež pozorovaný menší rozsah pohybov: teraz nie je také ľahké ohýbať sa úplne s rovnými nohami, naklonenými do strany atď.
Slabé svaly nôh (ak kýla stlačí miechu - príznaky sa týkajú oboch nôh)
Senzorické poškodenie
Zmena kože na boľavej nohe (ak je miecha stlačená, obe nohy trpia)
Porucha panvových orgánov. Tento symptóm je charakteristický pri kompresii prietrže miechy.
Príznaky viditeľné pre príbuzných a priateľov chorého

diagnostika

Predtým, ako sa v tomto konkrétnom prípade rozhodne, aké ošetrenie bude lumbálna kýla liečiť, musí sa urobiť diagnóza. Toto sa vykonáva pomocou inštrumentálnych metód (pozri nižšie), ale neuropatológ bude schopný určiť, ktorú oblasť chrbtice má vyšetriť rádiológ alebo špecialista na diagnostiku magnetickej rezonancie, až po:

 • stanovenie reflexov zo šliach umiestnených na nohách;
 • cesto so stúpaním rovnej nohy;
 • štúdium citlivosti na teplotu, bolesť a vibrácie po celom povrchu nôh, v oblasti zadku, hrádze, brucha.

Pri medziobratlovej kýle lumbosakrálnej kosti sa v oblasti inervovanej postihnutým koreňom zaznamenajú citlivé poruchy, neurológ určí stratu alebo zníženie reflexov šľachy a odhalí hlboké porušenie biomechaniky pohybov postihnutých končatín..

Takéto vyšetrenie okrem predbežného určenia postihnutého segmentu pomáha určiť stupeň narušenia inervácie, taktiky liečby a po jeho začatí - vidieť dynamiku zmien.

Samotná diagnóza sa vykonáva na základe jedného z tomografických skenov - magnetickej rezonancie alebo multispirálneho počítača - lumbosakrálnej (pozri MRI lumbosakrálnej chrbtice). Pri indikácii poškodenia miechy sa diagnóza môže doplniť kontrastnou myelografiou - štúdia, v ktorej sa kontrastná látka pre röntgenové žiarenie vstrekne do miechového otvoru lumbálnou punkciou. Ďalej sa uskutoční röntgenové žiarenie, ktoré ukazuje, ako kontrastné médium prechádza v mieche, akumuluje sa na určitej úrovni (druhá znamená, že miecha je stlačená a s najväčšou pravdepodobnosťou je potrebná operácia odstránenia prietrže, aby sa zabránilo jej smrti. bedrový).

Liečba chorôb

Liečba kýly v lumbosakrálnej oblasti je zameraná na odstránenie bolesti, uvoľnenie spazmu „zovretej“ (na udržanie relatívnej rovnováhy) miechových svalov, odstránenie ischémie miechy a jej koreňov. Okrem toho musíte vytvoriť silný svalový korzet, vyvážiť kĺby medzi procesmi stavcov, odstrániť ich subluxácie, pretože tieto javy môžu vyvolať rast medzistavcovej prietrže.

Ako sa lieči bedrová hernia? Používajú sa tu 2 hlavné metódy liečby: konzervatívny (tablety, injekcie, cvičenia) a operatívny. Priebeh choroby je rozdelený do troch období:

 1. Akútna. Na nohách sú bolesti, stuhnutosť pohybov, narušenie citlivosti..
 2. Subakútnej. Začína sa po 3 až 5 dňoch. Vyznačuje sa znížením závažnosti bolesti. Citlivosť sa mierne zotavuje.
 3. Výplňový materiál. Začína sa 3-4 týždňami liečby, nie je vždy prítomná. Vyznačuje sa absenciou bolesti, miernymi poruchami citlivosti..

Toto oddelenie je potrebné na uplatnenie správnej taktiky liečby. Takže v akútnom období sa vykonáva iba konzervatívna terapia; subakútna a regeneratívna sa môže stať časom, keď je spojená chirurgická liečba.

Zvážte plán konzervatívnej liečby na obdobie.

Akútne obdobie

Tu potrebujete odpočinok s minimálnou pohybovou aktivitou v bedrovej oblasti. Ľahnite si na malý vankúš, na chrbte, pod chrbtom - malý valec z bavlnenej gázy. Polohu chrbta by mal určiť lekár - v závislosti od toho, v ktorej oblasti disku je medzera, aby sa mohla uzdraviť. Ak dôjde k ischiatickej neuralgii, musia byť nohy ohnuté na kolenné a bedrové kĺby.

Lieky

 • Lieky proti bolesti, sú protizápalové. Zvyčajne - vo forme injekcií počas prvých 3-5 dní: „Diklofenak“, „Rofika“, „Movalis“. Potom sa oplatí postupne nahradiť injekcie podobnými tabletami („Ibuprofen“, „Meloxicam“ a ďalšie)..
 • Blokáda novokainu s prídavkom protizápalového hormónu. Takýto liek môže okamžite odstrániť bolesť - a to po dobu 2 až 3 týždňov. Na kurz môžete použiť 3-4 také blokády, iba na rôznych miestach blízko postihnutého disku.
 • Svalové relaxanty centrálnej akcie: „Midokalm“, „Sirdalud“. Sú potrebné, aby zmiernili bolestivé svalové kŕče na jednej strane chrbtice..
 • Vitamíny B1, B6, B12 v komplexe (prípravky "Milgamma", "Neurovitan", "Neurobeks"). Majú nejaký relaxačný účinok, obnovujú nervové tkanivo, zlepšujú vodivosť impulzov vo vláknovom vlákne.

Manuálna terapia

V tomto období sa neuplatňuje..

Môžete len hýbať prstami, nič viac.

Ako liečiť lumbálnu prietrž

Bedrové hernie sú najbežnejšie choroby tohto typu. Ich charakteristiky a príznaky sú podrobne rozobrané v tomto článku. Pacienti, ktorí čelia podobnej diagnóze, sa pravdepodobne budú zaujímať o to, ako liečiť prietrž bedrovej chrbtice.

Lieky

Konzervatívne liečenie medzistavcovej prietrže má niekoľko smerov v závislosti od miesta aplikácie:

 • etiotropická terapia;
 • symptomatické;
 • patogénne.

Nápravné opatrenia pre príčiny

Cieľom etiotropickej liečby je odstránenie príčiny ochorenia. Zahŕňa tieto skupiny liekov:

 • Preparáty pre křupavku;
 • tradičné a homeopatické lieky, ktoré zlepšujú výživu chrupavky.

Okrem toho majú chondroitín a glukozamín protizápalový účinok, ktorý ovplyvňuje základné mechanizmy zápalu. Lieky na ich báze znižujú infiltráciu buniek, uvoľňovanie zápalových mediátorov a klíčenie patologických ciev.

Prípravky s chondroprotektívnym účinkom majú niekoľko liekových foriem: vonkajšie krémy, masti, gély, tablety, kapsuly a prášky, ako aj injekčné roztoky. Bez ohľadu na formu sa lieky musia brať na dlhú dobu, pretože pôsobia na bunkovej úrovni.

Chondroitín sulfát obsahuje nasledujúce roztoky: Artradol, Mukozát, Chondrolon, Tablety Chondroxide, Tobolky Structum.

Glukozamín je účinná látka v Don, Elbon, tablety Glukozamín Maximum.

Kombinované zloženie týchto liekov: Arthra, Kondronova, Teraflex, Teraflex Advance (doplnené ibuprofenom).

Lieky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus tkaniva medzistavcových platničiek, môžu byť prírodného alebo syntetického pôvodu..

Liek Alflutop, ktorý je k dispozícii vo forme injekčného roztoku alebo gélu, sa vyrába z extraktu z malých morských rýb s prídavkom rôznych pomocných látok..

Jeho pôsobenie je protizápalové, analgetické, regeneračné, chondroprotektívne. Liečba lumbálnej medzistavcovej prietrže je založená na zabránení deštrukcie molekulárnej štruktúry medzistavcových platničiek, najmä medzi 4. a 5. stavcom.

Medzi homeopatické prípravky na liečenie medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice patria medzi najúčinnejšie masti Zell-T a Traumeel. Účinné látky sú obsiahnuté v mikroskopických dávkach, ale vďaka jemnej frakcii sú schopné preniknúť do vertebrálnej kýly a zastaviť deštrukciu tkanív a spomaliť ich starnutie. Masť sa trie 3-4 krát denne a používa sa aj pri masáži.

Je tiež obvyklé liečiť chrbtovú kýlu bedrovej oblasti pomocou liekov, ktoré zlepšujú výživu a krvné zásobenie medzistavcových platničiek a koreňov nervov. Na tento účel sa predpisujú pentoxifylínové a trentalistické prípravky, komplexy vitamínu B, vápenaté a horečnaté ióny.

Symptómové lieky

Symptomatická terapia lumbosakrálnej hernie spočíva v potlačení syndrómu bolesti, odstránení svalového kŕča a parastézie, ktoré vznikajú zovretím nervov medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom alebo medzi koncom bedrovej a krížovej kosti..

Hlavnou skupinou liekov sú analgetiká, ktoré predstavujú nesteroidné protizápalové lieky.

Existuje veľa obchodných názvov, medzi účinnými látkami je však potrebné uviesť diklofenak, ibuprofén, nimesulid, naproxén. Vyrábajú sa vo forme tabliet, mastí, injekčných roztokov, ako aj transdermálnych náplastí, ktoré zaisťujú rovnomerné a neustále uvoľňovanie účinnej látky..

Eliminácia bolesti z medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta je spôsobená inhibíciou mediátorov zápalu COX. Lieky skutočne blokujú bolesť v nerve, ale neovplyvňujú samotnú tvorbu kýly bedrovej chrbtice..

Pri veľmi silnej bolesti, keď sú nervové korene narušené výčnelkom bedrovej prietrže, sa okrem zavedenia NSAID vo vnútri a používania liekov proti bolesti používa aj tzv. Blokáda. Toto je lekárske vypnutie jednej zo zložiek oblúka bolesti. Malo by byť zrejmé, že kýla chrbtice sa nelieči týmto spôsobom, ale zlepšuje kvalitu života pacienta a spoľahlivo eliminuje syndróm bolesti. Blokáda sa môže pripraviť pomocou roztoku novokainu alebo inej zmesi liekov, pretože liečivá sa podávajú blízko chrbtice, postup sa nazýva paravertebrálna blokáda.

Drogy sa môžu podávať epidurálne v stredovej línii medzi procesmi stavcov alebo na mieste výstupu z koreňov miechových nervov. Táto posledná metóda vám umožňuje bodovo znecitliviť obmedzený nerv a zmierniť necitlivosť z inervovaného svalu, odstrániť pocit husacích hrčiek (parastézia)..

Príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice - ako liečiť liekmi a cvičiť

Ak má osoba kýlu chrbtice bedrovej chrbtice, liečba by sa mala začať okamžite, aby sa predišlo komplikáciám. Lekári odporúčajú na uvoľnenie diskov kombináciu liekov proti bolesti a cvičebnej terapie. Po vyšetrení pacienta bude odborník schopný poskytnúť presnejšie odporúčania.

Čo je bedrová prietrž

V lekárskej terminológii je prietrž v bedrovej chrbtici pretrhnutím disku miechy alebo vláknitého prstenca, chrupavky, posunutím buničitého jadra. Existuje patológia v dôsledku nerovnomerného zaťaženia stavcov, spôsobuje bolesť dolných častí chrbta, spôsobuje chodidlám, pohybom plodu a môže viesť k neplatnému stavu..

Na odpisy sa používa päť stavcov bedrovej chrbtice, ktoré sú spojené medzistavcovými platničkami. Ak dôjde kýla, dôjde k vyčnievaniu disku, stlačí nerv a spôsobí bolesť, ktorú je potrebné čo najskôr odstrániť..

Príčiny bedrovej miechy sú nasledujúce faktory:

 • zvýšené zaťaženie;
 • vrodené rysy väzivového aparátu;
 • patológia šikmej panvy;
 • radiculopthia;
 • zápal sedacieho nervu;
 • zranenia
 • silná fyzická námaha;
 • pasívny životný štýl;
 • zlé návyky;
 • osteochondróza, skolióza.

U ľudí sa toto ochorenie prejavuje týmito príznakmi a príznakmi:

 • tuhosť v dolnej časti chrbta;
 • slabosť v špičke;
 • bolesť v horných končatinách;
 • husia koža;
 • prsty po dlhšom sedení znecitlivia.

Dá sa vyliečiť spinálnu prietrž?

Ak sa príznaky zistia včas, liečba bude úspešná a účinná. Je dôležité, aby ste nevynechali okamih, keď sa môžete stále obmedzovať na lieky, konzervatívnu liečbu a predchádzať chirurgickému zákroku. Cieľom liečby je eliminácia bolesti, posilnenie svalového korzetu, eliminácia subluxácií stavcov, čo môže spôsobiť zvýšenie patológie..

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice

Je dôležité začať včasnú liečbu patológie a poradiť sa s lekárom pri prvých príznakoch. Nebezpečenstvo pokročilého prípadu bedrovej miechy bez včasného ošetrenia lekári nazývajú nasledujúcimi rizikami pre celé telo:

 • poruchy krvného obehu v panvových orgánoch;
 • gynekologické problémy, poruchy menštruačného cyklu u žien;
 • problémy s močením;
 • rachiocampsis;
 • kompresia nervového koreňa;
 • suchosť a peeling kože, znížená citlivosť určitých oblastí;
 • lumbago v dolnej časti chrbta, sakrálnej oblasti;
 • obmedzenie pohyblivosti až na ochrnutie nôh.

Ktorý lekár lieči

Ak sa nájdu prvé príznaky choroby, odporúča sa navštíviť terapeuta alebo neurológa, ktorý pacienta vyšetrí a predpíše buď konzervatívnu liečbu, alebo ho pošle chirurgovi a neurochirurgovi. Posledne menovaní uskutočňujú štúdiu chrbtice pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie, ak je to uvedené, pripravujú pacienta na chirurgický zákrok alebo predpisujú inú liečbu..

Liečebné metódy

Ako liečiť kýlu bedrovej chrbtice, lekár si vyberie v závislosti od zanedbania a závažnosti prípadu. terapia:

 1. Konzervatívny - prevažná väčšina prípadov sa lieči týmito metódami vrátane cvičenia, užívania liekov (analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky), inštalácie kvapkadiel. Niekedy sa používajú terapeutické blokády. Pomocnými metódami pri liečbe kýly sú masáže, terapeutická domáca gymnastika, fyzioterapeutické procedúry.
 2. Chirurgický zákrok je extrémnou mierou liečby, predpisuje sa iba podľa prísnych indikácií (lieky proti bolesti nepomáhajú, prietrž ovplyvňuje fungovanie vnútorných orgánov). Odstráňte patológiu mikrodiscektómiou, endoskopickou metódou.

Žiadna operácia

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice bez chirurgického zákroku zahŕňa nasledujúce spôsoby, ako sa zbaviť choroby:

 • LFK - súbor cvičení zameraných na rozvoj svalov a väzov;
 • používanie liekov;
 • akupunktúra - vplyv mikroihiel na biologicky aktívne miesta;
 • manuálna terapia - „redukcia“ diskov rukami;
 • reflexológia - pre činnosť tkanív a orgánov, zlepšenie metabolizmu;
 • celková masáž - na zvýšenie svalového tonusu, zlepšenie imunity, môže zmierniť stav pacienta.

Cvičebná terapia prietrže

Po vymiznutí bolesti v polohe na chrbte je predpísaná cvičebná kýla bedrovej chrbtice. Vykonáva sa s cieľom zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, normalizovať svalový tonus. Cvičenia sa vykonávajú ležať na chrbte, žalúdku, boku a kolene a ruke počas 10 až 12 opakovaní, pomaly, hladko. Tréning trvá 10 - 40 minút. Tu je niekoľko efektívnych cvičení:

 1. Držte ruky okolo tela a ohnite nohy. Narovnajte pravú nohu a súčasne odložte ľavú ruku, opakujte s druhou stranou.
 2. Ľahnite si na chrbát. Držte ruky za hlavu, ohnite nohy, pomaly narovnajte pravú ruku a položte ju na ľavé koleno. Narovnať, opakujte na druhej strane.
 3. Ohnite ruky za lakte, oddeľte šírku ramien nôh a položte malý vankúš pod spodnú časť chrbta. Otočte svoje nohy a ruky do kruhu.
 4. Počiatočná poloha, rovnako ako v prvom cvičení, položte ľavú pätu na pravé koleno, opakujte s druhou stranou.
 5. Z polohy na bruchu narovnajte chodidlo smerom k sebe, roztiahnite pätu dozadu a roztiahnite zadnú plochu nohy.

cvičenie

Na posilnenie a rozvoj funkčných schopností chrbtice sa vyvinuli nasledujúce cvičenia na lumbálnu prietrž:

 1. Ležiaci na chrbte, natiahnite ruky okolo trupu a mierne ohnite nohy. Utiahnite brušné svaly.
 2. Počiatočná poloha, rovnako ako v prvom odseku, stačí roztiahnuť nohy. Nadvihnite telo bez zdvihnutia nôh z podlahy, sklopte telo.
 3. Ohnite nohy, ľahnite si na chrbát, natiahnite pravú ruku vpred a štetec položte na ľavé koleno. Ohnite ľavú končatinu a pritom držte ruku.

Bubnovsky cviky

Známy kineziológ Bubnovsky vyvinul svoj súbor cvičení, aby odstránil následky kýly chrbtice bedrového kĺbu:

 1. Breza - počiatočná poloha ležiaca na chrbte, zdvihnuté ruky. Lekár fixuje nohy káblom k simulátoru MTV, človek zdvíha panvu s nohami do polohy kolmej na ich hlavu..
 2. Brez naopak - všetko je úplne rovnaké ako v prvej pozícii, stačí len otočiť nohy na simulátore.
 3. Cvičte s jednou pevnou nohou - zdvihnite nohu bez ohybu.
 4. Žaba - ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, požiadajte lekára, aby simulátor pripevnil váhou na jednu nohu. Ohnite nohu simulujúcu pohyb žaby.
 5. Pomocou bloku - ležiace na chrbte, pohybujte sa hore a dole s rovnou nohou, zdvíhajte váhu.

Cvičte s elastickým obväzom na chrbticu

Na cvičenie na posilnenie svalov bedrovej chrbtice pri liečbe kýly používajte elastické obväzy. Pripevňujú sa k západke, ruky sa berú na voľných koncoch a robia nasledujúce cvičenia:

 1. Bandáž pripevnite pod pás, nakloňte sa dopredu a držte chrbát rovno. Vezmite ruky späť bez ohnutia chrbta.
 2. Postavte sa do stredu obväzu a držte konce v rukách. Zdvihnite ruky na plecia a pokúste sa prekonať odpor.
 3. Posaďte sa na lavicu, pripevnite si nohy pod ňu, pripevnite obväz na opasok. Ohnite sa, ohnite lakte a zoberte ho za chrbát.

prípravy

Lekári predpisujú nasledujúce lieky, aby zmiernili bolesť, zlepšili krvný obeh, tonizovali svaly a vrátili dolnú časť chrbta do normálu.

 1. Nesteroidné protizápalové lieky - zmierňujú bolesť pri exacerbácii, zápale, zníženej horúčke. Patria sem tablety Diclofenac, Movalis.
 2. Chondoprotektory a prípravky s kyselinou hyalurónovou - posilňujú štruktúru medzistavcovej chrupavky. Sú to Alflutop, Teraflex, Karipain, Rumalon (v zložení je výťažok z chrupavky a kĺbov zvierat).
 3. Homeopatia - zvyšuje ochranné účinky mechanizmu, používa sa iba v kombinácii s inými liekmi.
 4. Glukokortikoidy - zmierňujú silnú bolesť, jedná sa o Diprospan, Dexametazón.
 5. Enzýmy - odstraňujú krvné zrazeniny, zmierňujú opuchy.

Svalové relaxanty pre prietrž lumbálnej chrbtice

Svalové relaxanciá sa používajú na relaxáciu svalov s medzistavcovou prietržou. Zastavujú bolesť, podávajú sa intramuskulárne. Midokalmy zlepšujú krvný obeh, zjemňujú miechy. Patrí medzi ne Pentoxifyllín, Trental - uvoľnite hladké svaly mozgových tepien. Pri liečbe bedrovej miechy sa používajú v spojení s vitamínmi, aktivátormi svalov a biogénnymi stimulátormi..

Manuálna terapia

Ak ste v bedrovej chrbtici našli prietrž chrbtice, môže liečba zahŕňať manuálnu terapiu, ktorá pozostáva z manuálnych techník na korekciu patologických javov v kĺboch. Účelom tejto metódy liečby je obnovenie normálnej polohy stavcov, diskov, krvného obehu. Špecialisti oddeľujú povrchy kĺbov od seba, konajú prísne v konkrétnych oblastiach, aby obnovili pohyblivosť chrbtice. Relácia trvá pol hodiny, kurz je 10-15 procedúr každé dva dni.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgia je extrémnym opatrením pri liečbe bedrovej prietrže. Údajom bude úplná alebo čiastočná ochrnutie s narušením činnosti vnútorných orgánov vrátane miechy. Operácia sa vykonáva aj vtedy, ak konzervatívna terapia nepomáha alebo zhoršuje stav pacienta a zvyšuje sa svalová slabosť. Existujú dve metódy na vykonanie kýly bedrovej chrbtice:

 1. Diskotómia je jednoduchá netraumatická operácia, pri ktorej chirurg odrezáva prietrž od poškodeného disku.
 2. Laminektómia je komplexná operácia, pri ktorej je odstránená časť kostného tkaniva stavca, zúžená medzistavcová vetva alebo kanál miechy sa rozširuje. Vyznačuje sa dlhým rehabilitačným obdobím.

Liečba medzistavcovej prietrže bedrovej kosti pomocou ľudových prostriedkov

Ak vám pomôže komplexná liečba vo forme manuálnej liečby a užívania liekov, môžete účinok posilniť tradičnou medicínou. Dekorácie bylín a mastí pomôžu zmierniť bolesť a zmierniť opuchy. Ak kýla bedrovej chrbtice postupuje, liečba alternatívnymi metódami môže byť nasledovná:

 1. Recipročná koreňová tinktúra - suché suroviny sa nalejú alkoholom, infúziou sa aplikujú tri týždne, aplikujú sa trikrát denne pred jedlom, na tretinu pohárika tinktúry na tretinu pohárika vody. Tinktúru môžete aplikovať lokálne zmiešaním v dimexide. Rub ju odporučil postihnutú oblasť a dolné končatiny.
 2. Masť s kostrou - zmiešajte libru čerstvého koreňa kostnej kosti s rovnakým množstvom roztopeného bravčového tuku, zahrievajte, nalejte alkohol v objeme 0,3 l, vychladnite. Aplikujte obklad pod teplou handrou po dobu 30-40 minút alebo v noci.
 3. Lisuje sa s aloe a medom - zmiešajte čerstvú rastlinnú šťavu s tekutým medom a alkoholom v pomere 1: 2: 3, trvajte jeden deň. Namočte gázu zmesou, naniesť na spodnú časť chrbta a postihnutú oblasť po dobu jednej hodiny pod teplou handrou.

prevencia

Ak bola liečba kýly bedrovej chrbtice úspešná, je dôležité dodržiavať nasledujúce odporúčania odborníkov, aby sa predišlo relapsom, komplikáciám a exacerbáciám:

 • vyhnúť sa zbytočnému stresu na chrbte;
 • pozorovať zmenu v práci chrbtice;
 • sledovať polohu tela, nestráviť dlho v sede;
 • hladko a pomaly sa posaďte z polohy na bruchu a vstaňte zo sedu;
 • vystúpte z prepravy bez ostrých otrasov;
 • spať na ortopedickej matraci alebo drevenej doske pod bežným matracom;
 • nosiť ortopedický korzet;
 • vyvarujte sa podchladeniu, noste pás psa.

Lekári okrem toho odporúčajú dodržiavať tieto pravidlá, aby sa zabránilo vzniku prietrže chrbtice bedrovej chrbtice.

 • chodiť viac;
 • športovať;
 • sledovanie polohy tela;
 • práca na počítači pri sedení na stoličke;
 • pri dlhom sedení si urobte prestávky a vstaňte, robte gymnastiku;
 • starostlivo priblížiť zdvíhanie, rovnomerne rozložiť hmotnosť;
 • spať na ortopedickej matraci;
 • zahŕňajú kuracie, hovädzie, rybie a mliečne výrobky v potrave;
 • odmietajte vyprážané, konzervované, korenené;
 • prestať fajčiť.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cirhóza pečene je zložitá a nebezpečná choroba. Na jeho hodnotenie sa používajú rôzne klasifikácie: morfológia, etiológia, povaha klinického priebehu, vývojové štádiá a ďalšie príznaky..
Príčinou pupočnej kýly je pretiahnutie spojivového tkaniva prednej steny brucha a svalovej slabosti, čo vedie k zväčšeniu veľkosti a deformácii pupočného kruhu.
Cervikálna chondróza sa zvyčajne nazýva patologický stav sprevádzaný poškodením medzistavcových platničiek. Dôvody sú často skryté v životnom štýle, ktorý vedie ľudí.