loader

Hlavná

Späť

Výčnelok z bedrovej chrbtice: čo je diagnóza, liečba a chirurgia chrbtice

Osteochondróza chrbtice je hlavným provokátorom vývoja degeneratívnych-dystrofických zmien bedrových medzistavcových platničiek s vytvorením kýly. V dôsledku pokročilej osteochondrózy bedrový disk (PO) začína strácať vodu, nemá dostatok hodnotných výživných zložiek, v dôsledku čoho sa postupne deformuje. Počiatočným stupňom takejto deformácie je výstupok.

Ale aj napriek stále menším zmenám v medzistavcovom L-disku je počiatočné štádium (predhernované) pre mnohých pacientov dosť bolestivé. Bolesť môže nadobudnúť jasnú a zdĺhavú povahu, je ťažké vzdať sa konzervatívnej liečby vrátane liekov proti bolesti. V tomto počiatočnom období, často spolu so silnou bolesťou, je často ovplyvnená biomechanika dolnej časti chrbtice..

Vypuklý výčnelok a tlak na nervový koreň.

Áno, veľa ľudí s malými výčnelkami disku môže tiež zažiť skutočnú fyzickú bolesť, niekedy dokonca viac ako niektorí pacienti s veľkými veľkosťami skutočných kýly. Otázka operácií nie je o nič menej dôležitá pre tých, ktorým sa diagnostikuje výčnelok bedrových diskov. Preto túto charakteristiku charakterizujeme, hovoríme o liečebných metódach, najmä o možnostiach modernej neurochirurgie vzhľadom na výčnelky bedrovej lokalizácie..

Čo je to vyčnievanie disku

Výčnelok je komplikácia posledného štádia osteochondrózy, ktorá sa vyznačuje miernym vydutím obrysu medzistavcovej platničky za fyziologické hranice bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Aby ste lepšie porozumeli tomu, o čo ide, pozrite si nasledujúce informácie, ktoré zahŕňajú informácie o štruktúre a funkcii diskov bedrovej chrbtice..

  Bedrová oblasť pozostáva z 5 (zriedka 6) stavcov. V priestoroch medzi každým párom susedných stavcov sú elastické vložky do chrupavky, v medicíne nazývané medzistavcové platničky. V alfanumerickej verzii je každý segment, kde sa nachádza disk, reprezentovaný nasledujúcimi názvami: L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5.

CT sken zdravej chrbtice a osteochondrózy.

Tvorba lumbálneho výčnelku je sprevádzaná riedením, stratifikáciou, mikrotrhnutím vlákien vnútorných vrstiev vláknitého prstenca disku v určitej oblasti. Jadro sa posúva do tejto oblasti s najväčším riedením, vyvíjajúc naň tlak, čo vedie k vydutiu disku do miechového kanála. V tomto prípade integrita vonkajších štruktúr krúžku zostáva v štádiu vyčnievania neporušená. Toto je počiatočné štádium tvorby prietrže, ale prietrž samotná ešte nie je, hoci sa označuje ako stupeň 1 medzistavcovej prietrže.

Fáza, druhy vyčnievania disku v dolnej časti chrbta

Existuje klasifikácia lumbálnych výčnelkov podľa štádií vývoja, čo umožňuje určiť závažnosť klinického procesu..

 1. Prvá etapa (ľahká) je charakterizovaná najmenším, sotva viditeľným vyčnievaním disku, ktorý nie každý špecialista dokáže detekovať, dokonca aj keď má po ruke obrazy MRI. Rozmery - 0,1 - 1 mm.
 2. Druhá fáza (mierna) - vydutie sa zvyšuje, čo uľahčuje diagnostiku pomocou špeciálnych zobrazovacích nástrojov. Množstvo výstupku v 2 stupňoch - 1-3 mm.
 3. Tretia etapa (ťažká) - v tejto etape je posun už dosť veľký, zreteľne vizualizovaný mimo obrysy stavcov. Prístrojové vyšetrenie ukazuje tvorbu 3-6 mm, ale zatiaľ bez známok pretrhnutia vonkajšej časti vláknitého prstenca..

Posledná fáza (3 polievkové lyžice) je hraničná s extrúziou. Z toho vyplýva, že krehký vláknitý prstenec nemusí v pozadí silnej previslej hmoty buničiny vydržať a nakoniec prasknúť. Potom časť jadra vylezie cez vytvorenú dieru, čo znamená, že prietrž sa objaví v pravom slova zmysle z lekárskeho hľadiska. Neprekročíme však rozsah témy článku, vrátime sa k bedrovému výčnelku. Zoberme si stručne jeho odrody v závislosti od smeru a polohy výsledného vydutia.

odrodacharakteristický
chrbtovejZ chrbtice vyčnieva opačným smerom od miechového kanála. Táto forma je zriedkavá a klinicky najtichšia.
postrannéVyčnieva z pravej alebo ľavej strany stavca v priemere predného otvoru. Bežný typ. Často sú v kontakte s nervovými procesmi vznikajúcimi na medzistavcovej foramene.
mediánProlaps sa „presne“ pozerá do stredu miechového kanála, kde je sústredený nervový zväzok miechy - cop. Najnešťastnejšia poloha.
kruhovýRovnomerná alebo nerovnomerná chyba okolo celého obvodu disku. Toto je ďalšia nebezpečná forma, je tiež najbežnejšou (80%).

Bolesť a príznaky protrúzie

Bedrové výčnelky v počiatočnej a strednej fáze sú častejšie asymptomatické alebo mierne. Spravidla v bedrovej oblasti bolesti a obmedzenie pohyblivosti začínajú narúšať nástup a progresiu stupňa 3, keď vydutá časť disku dosiahne 3 mm alebo viac. Prvým príznakom nešťastnej deformácie je bolesť dolnej časti chrbta a spája sa s tuhosťou chrbtice v dolnej časti. Ďalej uvádzame kompletný zoznam klasických prejavov bedrovej a lumbosakrálnej výčnelky a uvádzame ich špecifickosť..

 • Syndróm bolesti. Výskyt bolesti naznačuje zapojenie miechových nervov do patogenézy. Vďaka výčnelku má hlavne nestabilný nudný, boľavý charakter. Samozrejme nie bez výnimiek. Bolesť sa môže vyskytnúť aj vo forme pálenia alebo paroxyzmálneho bedrového kĺbu. Bolestivé javy sa často zhoršujú, keď sa snažíte zmeniť postoj, počas fyzickej námahy, v čase alebo po pobyte v dlhej monotónnej póze (napríklad pri dlhom sedení). Je možné ožarovanie bolesti v jednom z dolných končatín, nepríjemnejšie nepohodlie je zaznamenané v stehennom lýtkovom svale..
 • Blok mobility. Zníženie potenciálu motora je určené spodnou časťou chrbta. Pacient sa sťažuje na ťažkosti, keď sa snaží nakloniť dopredu / dozadu, otočte telo nabok. Mnoho ľudí, ktorí sa dopúšťajú tohto alebo tohto typu pohybu dolnej časti chrbta, je zabránené vzrastajúcou alebo rastúcou bolesťou. Niekedy môže byť tiež problematické prejsť z pokojného do aktívneho stavu práve z dôvodu tesnosti a tuhosti na úrovni lézie..
 • Senzorické poruchy. Tento typ poruchy lekári klinicky nazývajú parestéziou. Vyznačujú sa neprirodzenými pocitmi v problémovej oblasti vo forme mravčenia, necitlivosti, plazivosti. Je potrebné poznamenať, že poruchy citlivosti môžu narušovať kožu, svaly dolnej časti chrbta a / alebo nohy, v perineu a stehnách. V mnohých z nich sa začínajú cítiť v oblasti prstov, chodidiel a zadných končatín. Po zvýšení motorickej aktivity sa parestézia často sama o sebe zastaví.
 • Porušenie svalového tonusu. Tento jav sa vo väčšej miere vyznačuje slabosťou, rýchlou únavou aparátu svalu dolných končatín. Naopak, v čase exacerbácie výčnelku sú svaly naopak častejšie v stave hypertonicity, spazmu. Ak v priebehu choroby neexistuje správne ošetrenie, obidva opísané stavy sú plné hrubej svalovej atrofie, až do neschopnosti stáť a sebaisto sa pohybovať..
 • Porucha panvy. Patologické abnormality vo fungovaní močového mechúra, čriev a pohlavných orgánov sú mimoriadne neuspokojivou komplikáciou pokročilého stavu vyčnievania, čo naznačuje prítomnosť syndrómu chvosta koní. Hlavnými príznakmi sú inkontinencia moču, stolica, impotencia, problémy s počatím a znášaním plodu. Takýto syndróm je presvedčivým argumentom pre naliehavé vymenovanie chirurgického zákroku, pretože predčasná pomoc ohrozuje nielen nezvratnosť patológií, ale aj ochrnutie osoby. Našťastie vo fázach vyčnievania je syndróm chvosta pomerne zriedkavý..

Intenzita bolesti a iných neurologických príznakov, kombinácia a počet symptómov závisí predovšetkým od miesta, objemu ohniska, stupňa zápalu a opuchu nervového tkaniva okolo disku..

Metódy prieskumu

Počas prvej návštevy neurológ vykoná úvodné vyšetrenie pacienta, zahŕňa kompletnú anamnézu a špeciálne testy na vyhodnotenie neurologického stavu pacienta. Kvalifikovaný odborník bude mať podozrenie na vyčnievanie bedrového disku už na základe počiatočného monitorovania problému. Zdôrazňujeme, že nie je možné podozrenie na liečbu, schválenie a predpísanie liečby bez inštrumentálnej diagnostiky. Podobné symptómy a príznaky neurologického deficitu sú typické pre mnoho patológií CNS..

S cieľom potvrdiť alebo odmietnuť túto diagnózu neurológ nasmeruje pacienta na štúdium tohto oddelenia pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie. Röntgenové žiarenie sa môže použiť aj ako predchádzajúce vyšetrenie MRI, pretože je úplne zbavené schopnosti vizualizovať mäkké tkanivá. A mäkké tkanivá sú samotný disk, nervové a cievne útvary, miecha, muskulo-ligamentové štruktúry.

Výčnelok na MRI.

V téme „diagnóza“ si pacient nemôže pomôcť, ale informovať pacientov, že lekárska anamnéza, neurologické testy a rádiografia sú tiež veľmi dôležité. Áno, sú to pomocné metódy, ale umožňujú špecialistovi:

 • dozvedieť sa o povahe, sile, čase výskytu, miere opakovania rušivých ochorení skôr, ako človek ide do zdravotníckeho zariadenia;
 • hodnotiť silu svalov, koordináciu, motorický podporný potenciál a identifikovať vzťah nárastu bolesti s konkrétnym pohybom;
 • pochopiť, aká úroveň fyzických údajov o pacientovi bola pred debutom choroby a čo sa v súčasnosti stáva;
 • identifikovať porušenia polohy tela, zmerať amplitúdu pohybov chrbtice vo všetkých fyziologických smeroch;
 • dôkladne preskúmať reflexy, hmatovú citlivosť;
 • určiť prítomnosť, veľkosť, počet osteofytov v skúmanej oblasti hrebeňa, posuny stavcov vo vzťahu k sebe navzájom, veľkosť medzistavcových priestorov, hustotu kostí;
 • študovať históriu ľudských chorôb, životný štýl, profesionálnu sféru, rekordnú hmotnosť a výšku, brať do úvahy vek, ktorý, ako všetko ostatné, hrá dôležitú úlohu pri identifikácii etiológie degeneratívnej choroby chrbtice a pri určovaní taktiky liečby.

Proces dislokácie pulpózneho jadra, metamorfózy v tkanivách vláknitého prstenca, presnosť umiestnenia a smeru protrúzie, nervové štipky a stav miechy sú k dispozícii na stanovenie čisto na MRI obrazoch..

MRI vám umožňuje zhromažďovať komplexné informácie do najmenších detailov o stave všetkých diskov a iných štrukturálnych komponentov na každej úrovni softvéru. Na základe rezov MRI rezu skúmaného rezu sa v sagitálnej rovine určí aj najmenší výstupok, ktorý je menší ako 2 mm. Po schválení diagnózy lekárom sa v konkrétnom prípade predpíše adekvátna liečba, ktorá bude účinná.

Metódy liečby a ich účinnosť

Pri výčnelkoch bedrovej chrbtice sa odporúča konzervatívna a chirurgická terapia. V niektorých prípadoch pomáha konzervatívny prístup kvalitatívne bojovať proti exacerbáciám a relapsom patológie. Hlavný účel neinvazívnej taktiky:

 • zastaviť bolesť a zápal, vytvoriť priaznivé podmienky pre nervové korene;
 • zlepšujú krvný obeh, metabolizmus a dodávku potravín v oslabenej oblasti;
 • zabrániť progresii deštrukcie disku a zabrániť opakovaniu príznakov vyčnievania;
 • zvýšiť mobilitu postihnutej oblasti;
 • predchádzať rozvoju svalovej atrofie (chrbát, dolné končatiny);
 • zabrániť maximálnej degenerácii výčnelku do skutočnej hernie (bohužiaľ, v praxi skôr alebo neskôr sa tento výsledok ochorenia zvyčajne vyskytuje u väčšiny pacientov).

Aby bola konzervatívna liečba skutočne prospešná, musí komplexne a kompetentne brať do úvahy všetky kritériá hlavnej patológie, sprievodných chorôb a individuálnych charakteristík tela pacienta. Preto je ideálne plánovať to iba vysoko kvalifikovaný lekár, ktorý pacienta pozoruje. To, čo je obsiahnuté v základnom spektre neinvazívnej liečby a aké sú jej metódy účinné?

 1. Užívanie liekov je účinok liekov na ochorenie. Medzi použité lieky patria: nesteroidné protizápalové lieky (ak je to potrebné v akútnej fáze) - ketorol, ibuprofén, diklofenak; látky stimulujúce metabolizmus a regeneráciu chrupavky - Chondromix, Rumolon; vitamíny a potravinové doplnky na báze vitamínov B a vápnika. Všetky lieky pôsobia symptomaticky a profylakticky. S malými výčnelkami, chondroprotektormi a minerálnymi vitamínovými formuláciami v kombinácii s inými povinnými taktikami liečby stále funguje dobre, čo neumožňuje rozptýlenie deštrukcie patogenézy. A v ojedinelých prípadoch môžu disk úplne obnoviť, ak je deformovaný nie viac ako 1 mm. Formácie s veľkosťou viac ako 1 mm prostredníctvom týchto liekov sa chránia iba od progresie, ale nie všetkých a nie vždy. Lieky proti bolesti akejkoľvek skupiny neovplyvňujú zníženie objemov vyčnievania, majú iba schopnosť „splácať“ bolestivé príznaky..
 2. Fyzikálna terapia je hlavnou formou konzervatívneho zotavenia pacienta. Taktika zahŕňa každodenné používanie mierne šetrných, ale účinných metód telesnej výchovy. Cvičebná terapia uvoľňuje patologickú oblasť z nadmerného stresu, lokálne a všeobecne zvyšuje vytrvalosť a plasticitu pohybového aparátu, vytvára tonizujúci účinok, zlepšuje syntézu hlavných metabolitov disku. Okrem toho sa v dôsledku správnej gymnastiky narovnávajú stavce a kĺby, čím sa zväčšuje medzistavcová medzera a uvoľňujú sa nervové korene zo svorky. Je preukázaná výkonnosť metódy cvičebnej terapie. Samozrejme, že sa nevykoná úplné vyliečenie, ako je povaha patológie, ale udržať výčnelok pod kontrolou je celkom realistické. Hodnota tried sa však vyškrtne neoprávneným použitím cvičení, odporúčania, ktoré pacient nedostal od prvej osoby (od svojho vlastného špecialistu), ale od iných osôb (známych, konzultantov z tematických internetových stránok atď.).
 3. Fyzioterapeutické procedúry - stabilizácia pohody optimálne vybraným súborom fyziologických sedení. Výber fyzioterapie môže pozostávať z niekoľkých procedúr v jednom liečebnom a rehabilitačnom programe. Napríklad z elektroforézy, liečby rázovými vlnami, laserovej terapie, magnetoterapie, balneoterapie a bahna, atď. Fyzioterapia môže významne zlepšiť pohodu pacienta, čo môže viesť k dlhodobému zastaveniu ďalšieho rozvoja patológie. Jeho účinnosť je obzvlášť známa pri výčnelkoch miernej a strednej závažnosti, ktoré nie sú komplikované neurologickým deficitom. Bohužiaľ lumbosakrálna lézia nemôže ustúpiť a môže byť nanešťastie v tejto forme navždy odstránená.
 4. Masážne procedúry - pomocné ošetrenie špeciálnymi netraumatickými masážnymi technikami. Masáž lokálne stimuluje lymfatické odtoky, krvný obeh, metabolické procesy. Vďaka svojej činnosti sa upravuje svalový tonus, reflexy a citlivosť, zlepšuje sa lokomotorizmus a podporná sila lumbosakrálnych segmentov. Výška účinnosti je podobná fyzioterapii. Masáž s určitými typmi posunov môže byť úplne kontraindikovaná. Preto je zakázané kontaktovať ho bez súhlasu ošetrujúceho lekára. Ak lekár s vašou diagnózou schváli takúto lekársku starostlivosť, mala by sa brať iba v zdravotníckom zariadení s najlepším úzkoprofilovým masérom. V opačnom prípade riskujete vážne následky. A to je nestabilita chrbtice, zvýšenie stupňa prolapsu disku, kritické porušenie a smrť nervov, rozvoj prolapsu na iných úrovniach atď..

Metódy fyzioterapie, cvičenia, masáže je možné v praxi implementovať iba pri absencii príznakov zápalu a bolesti, to znamená bez relapsu. Na začiatku, v akútnom období, je pacient liečený liekmi, má ortopedickú bandáž a zaisťuje maximálny pokoj dolnej časti chrbta. Až po úplnom potlačení akútnej fázy sa používajú ožarované metódy.

Klinické skúsenosti ukazujú, že 5% - 10% pacientov s výčnelkami potrebuje chirurgickú liečbu. Spravidla sa používajú minimálne invazívne punkčné technológie neurochirurgie z profilu nukleoplastiky. Ďalej o údajoch, vlastnostiach a účinnosti minimálne invazívnych postupov.

Protrúzna chirurgia

Pripomeňme, že výstupok je počiatočná forma tvorby prietrže, keď je zachovaná anatomická integrita vonkajšej gule vláknitého prstenca, vďaka ktorej je vláknité jadro stále v disku. Iba taký obraz choroby umožňuje použitie metód vpichu pri oprave plastových diskov. Odporúča sa odporučiť nukleoplastiku osobe s výčnelkom v lumbálnej / bedrovej sakrálnej polohe iba za nasledujúcich okolností:

 • neúčinnosť nechirurgickej liečby počas 3 až 6 týždňov;
 • časté exacerbácie bolestivých symptómov;
 • porušenie funkcií nervov koňského uzla;
 • chronický reflexný a radiálny syndróm;
 • rýchlo progresívna dynamika výčnelku.

Cieľom punkčnej nukleoplastiky je zníženie tlaku vo vnútri medzistavcových platničiek, čo podporuje jej návrat do normálnej podoby. Účinok zníženia intradiskálneho tlaku a stiahnutia deformácie späť je zabezpečený priamym dopadom na jadro (s cieľom jeho čiastočného zničenia) určitým fyzikálnym faktorom:

 • studená plazma (plast zo studenej plazmy);
 • laser (laserové odparovanie);
 • elektromagnetické vlny (rádiofrekvenčná ablácia);
 • tlakový prúd izotonickej tekutiny (zastaraná taktika, hydroplastika).

V zásade sa všetky metódy ovplyvňovania „práce“ vykonávajú na rovnakom princípe. Z hľadiska efektívnosti sú tiež približne rovnaké - pravdepodobnosť úspechu postupov je približne 80%. Prístup na medzistavcové platničky sa vykonáva zozadu perkutánne (pomocou punkcie). Anestézia sa používa hlavne lokálne, ale v niektorých situáciách nie je vylúčená celková anestézia alebo epidurálna anestézia. Intervencia sa vykonáva na lačný žalúdok, pred ktorým je pacientovi očistený klystír. Procedúra sa vykonáva na oddelení minimálne invazívnej neurochirurgie, vybavenej intraoperačným röntgenovým prístrojom. Trvanie relácie je 15-30 minút. Zoberme si všetky štádiá nukleoplastiky.

 1. Pacient je položený na operačný stôl. Klasická poloha je na boku, zatiaľ čo nohy sú pritlačené k žalúdku.
 2. Koža bedrovej oblasti je široko ošetrená antiseptikami. Vykonáva sa anestézia.
 3. Pri röntgenovej kontrole v bezpečnom intervale chirurg urobí vpich (2-5 mm) so zavedením vpichovacej ihly do disku v požadovanej vzdialenosti. Zvyčajne do stredu jadra.
 4. Do pracovnej kanyly ihly sa vloží elektróda, ktorou sa dodá „deštrukčné činidlo“ želatínovej látky..
 5. Rotačno-translačnými pohybmi elektródy, emitujúcimi napríklad laserové impulzy alebo nízkoteplotný plazmový prúd, sa gélovitá zložka v disku čiastočne odparuje..
 6. Uskutočnené odstraňovanie deklinácie poskytuje inverzné stiahnutie buničiny premiestnenej na okraj prstenca počas ochorenia buničiny. Konfigurácia bedrového disku sa obnoví a vylúči sa narušenie nervového koreňa.
 7. Na konci operácie sa odstránia tenké pracovné nástroje, na punkciu sa nanesie antiseptická náplasť. Takáto malá rana obvykle nevyžaduje šitie.

Počas konania.

Ak výbežok nepotvrdí MRI a diagnostikuje sa roztrhnutie vláknitej časti medzistavcovej výstelky, význam nukleoplastiky sa úplne zruší. Operácia voľby pre už vzniknuté prietrže dolnej časti chrbta je mikrodisektómia alebo endoskopia.

Osobitne je potrebné zdôrazniť skutočnosť, že starší pacienti (po 50 až 55 rokoch) nepodliehajú punkčným operáciám na bedrových diskoch. Odborníci to pripisujú skutočnosti, že v dôsledku starnutia súvisiaceho s vekom sú bedrové medzistavcové platničky v tomto veku príliš dehydrované. Táto skutočnosť indikuje neprijateľnosť neprijateľne dehydratovaného vláknitého kruhu na reverznú retrakciu v vyčnievajúcej zóne s použitím akéhokoľvek typu nukleoplasty. A preto neefektívnosť týchto postupov u starších pacientov.

Zotavenie po operácii

Po minimálne invazívnom jednoduchom sedení je pacient aktivovaný po 2 až 3 hodinách. Väčšina operovaných pacientov zaznamenala značné zlepšenie už v prvých hodinách po minimálne invazívnych chirurgoch. Možno hneď po aktivácii bude môcť ísť domov sám. Aby sa predišlo pooperačným komplikáciám, ktoré nie sú vylúčené po perkutánnej (najšetrnejšej) operácii, sú predpísané:

 • antibiotická terapia (proti infekciám a hnisaniu);
 • užívanie vaskulárnych liekov (proti trombóze končatín, tromboembolizmu);
 • pokojný fyzický režim, najmä šetrenie dolnej časti chrbta po dobu zotavenia;
 • špeciálne fyzioterapeutické cvičenia pre dobré zotavenie operovaného oddelenia, posilnenie svalov a prevenciu relapsu;
 • nosiť podporný korzet počas rehabilitácie;
 • vzpieranie, celoživotné opustenie ťažkých športov.

Celkovo trvá rehabilitácia 2 mesiace. To však neznamená, že po všetky tieto 2 mesiace bude osoba obmedzená chôdzou, prácou, domácimi prácami atď. Nie. Pri úspešnom zásahu pacienti dokonca chodia do práce na 3-5 dní. Nesúlad so špecifickými rehabilitačnými a celoživotnými režimami, ktoré lekár pri prepustení dôsledne informuje, však predstavuje vysoké riziko pooperačných komplikácií. Prvým z nich je rýchla obnova a progresívnejší výbežok.

Bedrové výčnelky

Čo je bedrový výčnelok?

Diagnóza bedrového výčnelku znamená, že ste na polceste do prietrže. A skutočne to tak je. Preto, aby prietrž neprichádzala k prekvapeniu a nevznikla otázka - odkiaľ prišla - stojí za to brať problém vážne a výbežok považovať za dozrievajúcu prietrž. Jediný rozdiel medzi nimi je, že výstupok je deformácia plášťa disku a prietrž je už roztrhnutím plášťa a vyčnievaním časti jadra von.

Bedrová chrbtica pozostáva z piatich stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Počet stavcov a diskov ide zhora nadol. Bedrové stavce sú označené latinským písmenom „L“ - od latinského slova „Lumbus“ - dolnou časťou chrbta a číslicou sériového čísla od 1 do 5 - L1, L2, L3, L4, L5. Disky sú označené inak. Pomlčka udáva, ako to bolo, medzi ktorými stavcami je disk: L1 - L2, L2 - L3, L3 - L4, L4 - L5, L5 - S1. „S“ znamená „Sacrum“ - krížovú kosti. V závislosti od toho, ktorý disk je ovplyvnený a v ktorom smere vyčnieva - dozadu alebo zo strany, príznaky bedrového výčnelku budú závisieť..

Výčnelok sa vyskytuje v segmentoch s najväčšou pohyblivosťou. Ak je mobilita vyššia, opotrebenie je vyššie. Preto sú disky L4 - L5 a L5 - S1 najčastejšie zasiahnuté, ostatné - menej často.

Zóna inervácie bedrových segmentov

Príznaky bedrového výčnelku

S rozvojom choroby príznaky bedrovej výčnelky dlhodobo existujú v slabej forme, takže toľko pacientov jednoducho nepripisuje dôležitosť a pripisuje tieto pocity únave. Intenzívnejšie procesy však zvýrazňujú príznaky..

Bolesti dolnej časti chrbta. Nepokoj sa postupne premení na bolesť. Stáva sa silnejším a vyskytuje sa častejšie. Pohyby v dolnej časti chrbta sú bolestivé. Bolesť časom prechádza na nohy.

Bolesť v nohách. Pohodlie a bolesť sa šíria od spodnej časti chrbta po zadok a potom môžu tiež zachytiť nohy. Niekedy sa vyskytnú brnenie a znecitlivenie, niekedy - pocity alebo kŕče alebo kŕče.

Bolesti chrbta. To, čo hovoríme hovorové „výhonky v dolnej časti chrbta“, môže byť často dôkazom vyčnievania. Oslabenie tkaniva disku vedie k účinkom na nervy, ktoré môžu spôsobiť akútnu aj bolesť v dolnej časti chrbta.

Svalová slabosť. Pri dlhodobej neprítomnosti liečby môže výstupok viesť k zhoršenej motorickej aktivite nôh a oslabeniu ich svalovej sily.

To samozrejme nie sú všetky príznaky bedrového výčnelku. Ochorenie sa prejavuje aj vo forme bolesti v bruchu a hypochondriu, stuhnutosti celého chrbta a iných ochorení. Mali by sa však posudzovať iba v spojení s inými prejavmi. Pretože tieto príznaky môžu byť prejavmi iných chorôb.

Ak sa väčšina uvedených príznakov zhoduje s vašimi pocitmi, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom o presnej diagnóze!

Príčiny bedrových výčnelkov

K výčnelkom dochádza na pozadí dystrofických procesov v diskoch, najmä pri osteochondróze, ktorá vedie k deplécii tkaniva chrupavky. Disk postupne stráca svoju pružnosť a v jeho škrupine sa začínajú objavovať praskliny, ktoré časom povedú k prasknutiu a prietrži.

Okrem dystrofie sa vyskytuje aj dysplázia, najčastejšie je vrodená, menej často sa vyskytuje počas rastu. Dysplazia je kaz v tkanive medzistavcovej platničky, jej slabá stránka.

Skolióza a ďalšie zakrivenia chrbtice vytvárajú lokálne preťaženie chrbtice a tvoria miesto budúceho vyčnievania.

Záťaže. Nadmerné športy a pravidelné pracovné zaťaženie majú výrazný vplyv na disky..

Nízka mobilita. Rovnako ako nadmerná aktivita, aj nečinnosť vedie k patológii medzistavcových platničiek. Toto sú dva póly patológie..

Nevhodná poloha. Ak na pracovisku sedíte v nepohodlnej stoličke alebo počas spánku vám matrac neumožňuje relaxáciu chrbta, je zaručený bedrový výčnelok.

Štatistiky hovoria, že bolesť v dôsledku výčnelku sa často vyskytuje v strednom veku. V mladom alebo vyššom veku, dokonca aj v prípade, že je na MRI vyčnievanie, sa oplatí analyzovať ďalšie možné príčiny bolesti, napríklad myofasciálny syndróm. Jeho prejavy sú často zamieňané s prejavmi vyčnievania.

Liečba výčnelku bedrovej kosti

Prvá vec, ktorá sa má vyskytnúť, keď sa vyskytne bolesť, je zníženie záťaže na minimum a, samozrejme, konzultácia s lekárom. Otázka - na ktorú?

Hlavnou liečbou na vyčnievanie bedrovej chrbtice je manuálna terapia. Je to ako antibiotikum na zápal pľúc - bez toho sa môžete obísť. Iné prostriedky nápravy sú tiež dobré. Vedľajšou liečbou sú však metódy, ako sú masáže, lieky, fyzioterapia a cvičebná terapia. Pamätať! S vyčnievajúcim driekom je hlavná vec manuálna terapia. Preto musíte kontaktovať chiropraktika.

Na klinike „Spina Zdorova“ používame všetky metódy liečby vyčnievania bedrovej chrbtice, ktoré sú k dispozícii pre miernu manuálnu terapiu:

Ako liečiť bedrový výčnelok

Ak vám bol diagnostikovaný výčnelok bedrovej chrbtice, ako sa má liečiť, povie to iba skúsený odborník v tejto oblasti. Toto ochorenie nie je veta, je vhodná na terapiu, ak ho začnete včas. Čo je to výčnelok?

Toto sa nazýva komplikácia osteochondrózy a prvé štádium tvorby prietrže medzistavcových platničiek, ale už v tomto štádiu spôsobuje pacientovi veľa nepohodlia. Podľa toho, na ktorú stranu vyčnieva prietrž, je bočná (do strany), dorzálna (k mieche) a kruhová (rovnomerný výstupok vo všetkých smeroch). V tomto štádiu vývoja dosahuje vzdelanie v bedrovej oblasti zriedka veľkosť väčšiu ako 0,5 - 1 cm.

Príčiny vystupovania

K chorobe najčastejšie vedie niekoľko príčin, ktoré pôsobia súčasne. Medzi faktory, ktoré spôsobujú výčnelok, možno rozlišovať:

 1. Poruchy metabolizmu na medzistavcovej platničke. Je to kvôli neustálemu kŕču svalov dolnej časti chrbta, čo môže byť spôsobené nesprávnym držaním tela, slabosťou korzetu svalu, fyzickou nečinnosťou. V dôsledku stavu sú krvné cievy štiepané, cez ktoré vstupuje kyslík a živiny. Disky strácajú svoje elastické vlastnosti, stávajú sa ochabnuté a jednoducho vyschnú.
 2. Pasívny životný štýl. V polohe na sedenie sa zaťaženie chrbtice ako celku a na každom stavci jednotlivo niekoľkokrát zvyšuje, nemôžu vydržať taký tlak, vďaka ktorému sa vytvára prietrž.
 3. Veľké zaťaženie chrbtice. Najčastejšie sa to deje v dôsledku ostrého a nesprávneho zdvíhania závaží, v dôsledku čoho dochádza k nadmernému zaťaženiu okrajov diskov a k vyčnievaniu môže dôjsť veľmi rýchlo..
 4. Nadváhou. Výčnelok sa vyvíja v dôsledku nadmerného tlaku na miechové disky. Ak má osoba nadváhu, táto záťaž sa niekoľkokrát zvyšuje, čo zvyšuje riziko ochorenia.

Príznaky vyčnievania

Po dlhú dobu nemusí mať výčnelok v bedrovej oblasti klinické prejavy. Keď sa príznaky začnú objavovať, pacient im nemusí venovať pozornosť, pretože sú menšie a nenarušujú kvalitu života. A iba keď výstupok dosiahne veľké rozmery, pacient ide k lekárovi, pretože on sám nemôže ovplyvniť príznaky a liečbu.

 • neustála bolesť v bedrovej oblasti;
 • ožarovanie bolesti zadku a dolnej končatiny;
 • pocit tuhosti v dolnej časti chrbta;
 • znecitlivenie zadnej časti stehna a dolnej končatiny;
 • mravčenie prstov na nohách.

Klinické prejavy majú najčastejšie jednostranný charakter, zosilnený ostrými zákrutami tela po stranách, sklony, vzpieranie, podchladenie..

Ako liečiť patológiu?

Úspešnosť liečby závisí od toho, ako rýchlo bol pacient u lekára a bol diagnostikovaný, ako aj od včasnosti začatia liečby. Čím dlhšie osoba vycestuje za odborníkom, tým viac ochorenie progreduje, medzistavcové platničky sa zničia a môže byť potrebný ďalší závažnejší lekársky zásah..

Počas liečby je potrebné nielen odstrániť príznaky, ale aj ovplyvniť príčiny vzniku choroby. Len dopad na túto chorobu zo všetkých strán je zárukou jej úspešného a rýchleho odstránenia. Nemalo by sa zabúdať, že iba ošetrujúci lekár môže porovnávať príznaky a terapiu v závislosti od každého jedinečného klinického prípadu..

Všetky terapeutické metódy sú rozdelené na konzervatívne a operatívne. Toto ochorenie zvyčajne dobre reaguje na konzervatívnu terapiu, pretože výstupok nie je posledným štádiom tvorby herniovaného disku, to znamená, že disk nie je úplne zničený..

Cieľom liečby je ovplyvniť príznaky choroby a jej príčiny. Najskôr je potrebné odstrániť syndróm bolesti, potom odstrániť svalové kŕče a posilniť dolnú časť chrbta..

Liečba drogami

V akútnej fáze ochorenia je takmer nemožné robiť bez liekov, pretože syndróm bolesti sa nedá tolerovať a musíte sa ho čo najskôr zbaviť..

Na tieto účely sa predpisujú analgetiká, ktoré znižujú bolesť, a nesteroidné protizápalové lieky, ktoré ovplyvňujú zápalovú zložku choroby. V dôsledku pôsobenia druhého opuchu opuchy zmiznú, nervové zakončenie už nie je vystavené kompresii, v dôsledku ktorej bolesť ustupuje. Z protizápalových liekov sa diklofenak sodný predpisuje vo forme tabliet alebo injekcií, ibuprofénu, paracetamolu. Dávkovanie liekov určuje lekár. Trvanie takejto liečby je asi 3 dni.

S úľavou od bolesti sa niekedy dokáže vyrovnať iba paravertebrálna blokáda nervových zakončení. Na jeho použitie sa používajú analgetiká (Lidokaín, Novokaín). Hormonálne lieky (Prednison, Dexametazón) sú niekedy spojené, aby zmiernili zápal. Blokády sa nevykonávajú viac ako jedenkrát za 3 dni a opakujú sa trikrát.

Je tiež potrebné vykonať lokálnu expozíciu pomocou gélov a mastí založených na nesteroidných protizápalových liekoch. Lekáreň poskytuje obrovský výber týchto liekov. Liečivo je zvyčajne diklofenak alebo ibuprofén.

Je potrebné ovplyvniť nielen zložku bolesti, ale aj opuchy koreňov. Na jeho zníženie sú predpísané diuretiká, najčastejšie slučkové diuretiká (Furosemid, Torasemid) alebo tiazid (Hypotiazid, Cyklometiazid). Je dôležité pochopiť, že diuretiká odstraňujú z tela veľké množstvo draslíka, preto musíte sledovať jeho hladinu a predchádzať hypokaliémii. Za týmto účelom by ste mali jesť potraviny bohaté na draslík (sušené marhule, zemiaky, petržlen, špargľa, ríbezle atď.).

V zriedkavých prípadoch môže byť potrebné predpísať svalové relaxanciá (baklofén, tizanidín), aby sa uvoľnil svalový spazmus a obnovil krvný obeh v medzistavcových platničkách..

Nedrogová liečba

Dobré výsledky nie je možné dosiahnuť samotným užívaním drog. Fyzioterapia hrá veľmi dôležitú úlohu..

 1. Liečba rázovými vlnami. Táto metóda zahŕňa vystavenie tkanivám použitím silnej akustickej infračervenej vlny. V tomto prípade vlna pôsobí lokálne, iba v oblasti, kde je to potrebné. V dôsledku tohto vplyvu sa výrazne zlepšuje krvný obeh, zvyšuje sa prietok kyslíka, aktivujú sa všetky metabolické procesy v bunkách. Táto metóda sa nepoužíva v akútnom období choroby. Má kontraindikácie (tehotenstvo, dojčenie, rakovina).
 2. Laserová terapia Spočíva v náraze lúča určitej sily na postihnuté oblasti. Preniká hlboko do tkanív, zlepšuje trofizmus a krvný obeh, zlepšuje metabolizmus, zlepšuje biochemické procesy v tele. Laserové žiarenie má analgetické a protizápalové účinky.
 3. Akupunktúra. Nespornými výhodami sú to, že riziko alergických reakcií je vylúčené (lieky sa nepoužívajú), postup je bezbolestný a krátky. Jedna manipulácia trvá až pol hodiny a efekt nastane po prvej relácii. Zvyčajne je na dosiahnutie trvalého výsledku predpísaných 10 až 15 relácií. Metóda je kontraindikovaná v prípade hypertermie, rakoviny, kachexie, tehotenstva, menštruácie, veku pacienta nad 75 rokov..
 4. Magnetoterapia. Princíp fungovania tejto metódy je pozitívny účinok nízkofrekvenčného magnetického poľa na tkanivo tela. Pod jeho vplyvom syndróm bolesti rýchlo vymizne, zápalové opuchy sa znížia, zlepšuje sa prísun krvi, výmena plynov a výživa medzistavcových platničiek. Magnetické pole pomáha znižovať kŕče bedrových svalov. Je možné použiť ich počas exacerbácie aj pri remisii. Procedúra je úplne bezbolestná a je vhodná pre pacientov všetkých vekových skupín. Táto metóda je kontraindikovaná u ľudí s arteriálnou hypertenziou, ktorú stanovil kardiostimulátor, onkologické patológie, duševné poruchy, horúčka..
 5. Bahenné aplikácie. Obklady s liečivými prírodnými bahnami sú veľmi účinnou metódou. Terapeutický účinok na organizmus závisí od chemického zloženia materiálu a od množstva biologicky aktívnych látok. Pomocou bahna sa zápalová zložka eliminuje, zlepšuje sa krvný obeh a stimuluje sa regenerácia poškodených tkanív. Táto metóda je kontraindikovaná v akútnom období ochorenia a je predpísaná iba v období remisie..

Liečba výčnelkov nie je možná bez fyzioterapeutických cvičení. Je to najdostupnejší a najúčinnejší nástroj zo všetkých vyššie uvedených metód. Vďaka gymnastike je možné nielen vyliečiť, ale aj zastaviť ďalší deštruktívny vývoj choroby. Cvičenie by sa malo vykonávať opatrne, hladko, ľahko a bez veľkého stresu. Inak môžu poškodiť už oslabené medzistavcové platničky..

Ak sa počas cvičenia objaví bolesť, zastavte ju. Lekár by mal vybrať súbor cvičení na základe charakteristík každého konkrétneho prípadu. Od hodín by ste nemali očakávať výsledky blesku, pretože pôsobenie fyzioterapeutických cvičení si vyžaduje čas.

Výčnelok bedrovej chrbtice môže spôsobiť veľa problémov, mučenia a neopodstatnených obáv. Napriek závažnosti ochorenia sa úspešne lieči pomocou liekov, fyzioterapie a špeciálnej telesnej výchovy. Hlavnou vecou nie je čakať na vážne následky patológie, nezačať ju, netrpieť bolesťou v nádeji na úžasné uzdravenie. Pri prvých príznakoch je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože iba on vie, ako správne zaobchádzať s výčnelkom. Iba včasná diagnostika a liečba povedie k uzdraveniu..

Prevencia chorôb

Aby nedošlo k vyčnievaniu chrbtice, stačí postupovať podľa jednoduchých pokynov:

 • žiť aktívnym životným štýlom;
 • normalizovať stravu;
 • pravidelne užívajte vitamíny;
 • monitorovať polohu tela, podľa potreby opraviť existujúce zakrivenie;
 • majstrovské dychové cvičenia;
 • nepracujte.

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku bedrovej chrbtice - efektívne metódy a recepty

Patológia pohybového ústrojenstva vedie k obmedzeniu pohyblivosti, znižuje pracovnú kapacitu a schopnosť obsluhovať seba. Je potrebné liečiť výčnelok diskov bedrovej chrbtice už od raných štádií vývoja. Na tento účel sa používajú konzervatívne a chirurgické metódy..

Hlavné metódy liečby výčnelkov

Na boj proti vyčnievaniu medzistavcových platničiek hrudnej, krčnej a bedrovej oblasti sa používa niekoľko základných metód:

 • medikácie;
 • masáže a manuálna terapia;
 • rehabilitácia;
 • ľudové recepty;
 • chirurgický zákrok.

Tieto metódy sa môžu použiť v kombinácii navzájom. Napríklad počas obdobia exacerbácie sa lieky používajú na zmiernenie bolesti, opuchu a zápalu. Po zastavení akútnych príznakov sú predpísané masáže, manuálna terapia, gymnastika.

Drogová terapia

Cieľom liečby je zmierniť akútnu bolesť a opuch v hrčke, obnoviť štruktúru chrupavky a zlepšiť vedenie pozdĺž nervových kmeňov. Lieky sa predpisujú vo forme injekcií, tabliet a kapsúl na perorálne podanie, ako aj vo forme mastí a gélov na vonkajšie použitie. Populárnym liekom sú čínske náplasti na zmiernenie zápalu a bolesti..

skupinaNázov liečivaÚčinná látkaPriemerná cena za baleniekontraindikácie
Nesteroidné protizápalové liekydiclofenacDiclofenac SodiumTablety 100 mg 59 - 72 rubľov.
injekcie -
43 - 79 rub.
Individuálna intolerancia, gravidita, bronchiálna astma, peptický vred žalúdka a čriev.
MovalismeloxicamTablety 15 mg 680 - 825 rub.
injekcie
567 - 860 rub.
Neznášanlivosť, peptický vred žalúdka a čriev, bronchiálna astma, tehotenstvo, zlyhanie pečene a obličiek.
nimesulidnimesulidTablety 100 mg 87 - 97 rubľov.Erozívne ulcerózne choroby čreva a žalúdka, kombinácia bronchiálnej astmy a nosovej polypózy, alergia.
Preparáty pre křupavkuAlflutopKoncentrát morských rýbinjekcie
1740 rub.
Precitlivenosť, detstvo, tehotenstvo, dojčenie.
Svalové relaxanciáMidokalmtolperizón50 alebo 150 mg tablety
315 - 366 rub.
Individuálna intolerancia, vek do 3 rokov, myasténia gravis.
NeuroprotectorsMilgammatiamín,
pyridoxín,
kyanokobalamín lidokain hydrochlorid
Injekčný roztok, 5 ampúl
237 - 314 rub.
Tehotenstvo a laktácia.

Chirurgický zákrok

Operácia (nukleoplastika) pacienta s bedrovým výčnelkom je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • s neúčinnosťou konzervatívnej terapie;
 • s rýchlo rastúcim vývinom;
 • s narušením funkcie panvových orgánov - rýchle močenie, fekálna inkontinencia;
 • s chronickým radiálnym syndrómom.

Účelom chirurgického zákroku je znížiť tlak vo vnútri disku a eliminovať deformácie spôsobené čiastočným zničením jadra.

Na odstránenie patologického výčnelku sa používajú minimálne invazívne zákroky:

 • laserové odparovanie;
 • vystavenie studenej plazme;
 • deštrukcia elektromagnetickými vlnami (rádiofrekvenčná ablácia);
 • hydroplasty - odstránenie jadra kvapalinou pod tlakom.

Gymnastika a masáže

Liečba bedrového výčnelku gymnastikou a masážou je indikovaná iba mimo štádia exacerbácie. Počas procedúr je zahrnutá lumbosakrálna časť. Postup pri manipulácii s:

 1. Hladenie a trenie bedrovej oblasti a krížovej kosti.
 2. Gluteus hnetenie.
 3. Lisovanie a pretrepávanie svetla v oblasti výstupku disku L5 - S1, po ktorom sa vykonajú hladké zdvihy.
 4. Trením a hnetením paramediálnej oblasti s kĺbmi zaťatými v pästi.
 5. Procedúra končí jemnými relaxačnými pohybmi..

Je prísne zakázané vykonávať údery a potľapkanie - môžu spôsobiť roztrhnutie vláknitého prstenca a vytvorenie kýly.

Terapeutická gymnastika s výčnelkami a kýlami diskov L3 - S1 je predpísaná iba v prípade, že nedochádza k akútnej bolesti. Pohyby by mali byť mäkké a hladké, v žiadnom prípade by ste nemali robiť ostré trhnutia. Gymnastika autora Dr. Bubnovského má dobrý účinok. Tento komplex sa vykonáva na odstránenie svalového kŕča a zápalu, ale nepoužíva sa na zvieranie nervových koreňov.

Doska simulátora Evminov získala pozitívne recenzie. Môžete to urobiť sami a urobiť to, ako je uvedené vo videu.

magnetoterapia

Tento spôsob fyzioterapeutickej liečby sa uskutočňuje pomocou zariadenia, ktoré vytvára polia s rôznymi fyzikálnymi charakteristikami. Pomocou magnetoterapie môžete dosiahnuť nasledujúce terapeutické účinky:

 • normalizovať metabolizmus v postihnutej oblasti;
 • zlepšiť mikrocirkuláciu;
 • obnoviť reologické vlastnosti krvi, eliminovať nadmernú viskozitu a tendenciu vytvárať krvné zrazeniny;
 • stimulovať elimináciu toxínov;
 • zastaviť nepríjemné pocity;
 • eliminuje svalové kŕče a znižuje nervy;
 • začatie regeneračných procesov.

Liečba magnetickým poľom sa môže vykonávať v ambulantných zariadeniach, sanatóriách alebo doma pomocou prenosných zariadení.

Manuálna terapia

Charakteristickým rysom tejto liečebnej metódy je to, že premiestnené disky sú nastavené bez priameho dopadu na stavce. Špecialista vykonáva manipuláciu v iných častiach tela a zároveň vyvoláva zmeny v oblasti výčnelku.

Sila, trvanie a počet sedení určuje chiropraktik individuálne pre každú osobu. Pri liečbe dorzálnych výčnelkov bedrovej chrbtice je pacient spočiatku v polohe na chrbte, potom je požiadaný, aby sa prevrátil na bok. Vplyvom manipulácií sa väzy natiahnu, zväčší sa priestor medzi bedrovými stavcami 4, 5, 6 a disk sa nastaví na svoje miesto..

Kontraindikácie manuálnej terapie sú:

 • štádium exacerbácie choroby;
 • onkologické choroby;
 • akútne infekcie;
 • čerstvé zranenia;
 • vysoký krvný tlak.

Laserová terapia

Fyzioterapia laserovým lúčom sa používa ako nezávislá metóda alebo v kombinácii s magnetoterapiou. Pomocou tohto postupu môžete získať nasledujúce účinky:

 • zahrievanie mäkkých tkanív;
 • obnova ich štruktúry;
 • vplyv na biologicky aktívne body a nervové zakončenie;
 • prietrž alebo prietrž.

Ošetrenie medzistavcových výčnelkov a prietrží sa môže tiež uskutočňovať pomocou špeciálnej ihly, cez ktorú sa vkladá laserový kábel a endoskop. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Pod vplyvom lúča sa tkanivá disku zahrievajú na 70 stupňov a odparujú sa. V dôsledku toho sa jadro zmenší a prestane komprimovať neurovaskulárny zväzok.
Pozitívny účinok liečby sa pozoruje najskôr po 6 mesiacoch.

Ľudové lieky

Pomocou výbežkov doma môžete zmierniť bolesť, opuchy a zápaly pomocou receptov tradičnej medicíny:

 1. Nalejte vodku viac ako 50 g kvetov divulínu a trvajte na tmavom mieste počas 15 dní. Výsledná kapucňa sa vtiera do bolesti chrbta v noci na týždeň. Ďalej si musíte dať pauzu.
 2. Koreň kostolnej drviny sa rozdrví a inkubuje sa v 500 ml alkoholu počas približne 2 týždňov. Hotový výrobok sa užíva perorálne čajovou lyžičkou ráno po dobu 10 dní, až kým sa nezastaví.
 3. Rozdrvte 300 g cesnaku a nalejte 150 ml vodky. Trvajte na zmesi 10 dní na tmavom mieste. Výsledná suspenzia sa aplikuje vo forme obkladov počas 45 minút. Buďte opatrní, pretože produkt môže spôsobiť popáleniny pokožky..
 4. Čerstvé listy Kalanchoe sa nanesú na boľavé miesto a predtým z nich odstránili povrchový film. Produkt pripevnite na telo pomocou náplasti alebo obväzu.
 5. Pohár čerstvých lila kvetov sa naleje litrom vodky a týždeň sa uchováva na tmavom mieste. Výsledná kompozícia sa potiera späť, až kým príznaky úplne nezmiznú.
 6. Trojlitrová nádoba sa naplní brezovými listami a vyleje sa na kukuričný olej. Nádobu tesne uzavrite a vydržte 2 týždne na slnku. Misky pravidelne pretrepte a na konci varenia odsajte odsávač cez gázu.

akupunktúra

Akupunktúrna liečba sa používa v kombinácii s masážou a cvičením. Táto metóda je zvlášť účinná v počiatočných štádiách vývoja patológie. Podstatou terapie je ovplyvňovanie biologicky aktívnych bodov. Výsledkom je niekoľko efektov:

 • zmierniť kŕče kostrového svalstva;
 • znížiť kompresiu;
 • na uvoľnenie obmedzeného nervu;
 • zbaviť pacienta bolesti.

Možné komplikácie a kontraindikácie pri liečbe výčnelkov

Najbežnejšou komplikáciou bedrového výčnelku je vytvorenie herniovaného disku. Okrem toho sa môžu vyskytnúť komplikácie počas liečby ochorenia. Najmä pri použití liekov je možné vyvinúť alergické reakcie alebo iné vedľajšie účinky charakteristické pre každé liečivo.

Je tiež potrebné vyberať komplexy masáží, manuálnej terapie a fyzických cvičení s veľkou starostlivosťou, aby nedošlo k zhoršeniu kvality. Kontraindikácie pri takejto liečbe sú:

 1. Stupeň exacerbácie - v tomto okamihu potrebuje chrbtica odpočinok.
 2. „Bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta, ktoré sa vyskytujú pri neobvyklých náhlych pohyboch.
 3. Nedostatok spoľahlivej diagnostiky výčnelku.

Počas gymnastiky by pacient nemal užívať lieky proti bolesti, aby nevynechal pohyb, ktorý môže viesť k zhoršeniu jeho kvality..

Môžem sa zbaviť bedrových výčnelkov?

Na úplné odstránenie výčnelkov a obnovenie funkcie chrbtice je potrebný integrovaný prístup. Terapia by mala zahŕňať lieky, fyzikálne metódy expozície, ako aj správnu výživu a spôsob fyzickej aktivity.

Čím skôr sa liečba začne, tým priaznivejšia je prognóza. V neskorších štádiách môže byť konzervatívna expozícia neúčinná a bude potrebný chirurgický zákrok..

Prevencia chorôb

Aby sa zabránilo výčnelku bedrovej chrbtice, je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Jedzte správne - obmedzte mastné, korenené a slané jedlá, ako aj cukrovinky. To normalizuje telesnú hmotnosť a zabráni vyplavovaniu vápnika z kostí. V ponuke by malo byť viac rýb, chudého mäsa a rastlinných potravín.
 2. Robte telesnú výchovu. Veľmi užitočné kúpanie v bazéne, jazda na bicykli.
 3. Sledujte svoju polohu.
 4. Ľudia, ktorí sú dlhodobo v statickej polohe, sa musia pravidelne vstávať, aby sa trochu pohybovali a robili ľahké cvičenia.
 5. Zúčastnite sa každoročných masážnych kurzov od špecialistu.
 6. Pravidelne vyšetrujte svojho lekára. Ak sa zistí chronické ochorenie chrbtice, podrobte sa liečbe.

záver

Aby ste zabránili poškodeniu pohybového aparátu, musíte jesť správne a viesť aktívny životný štýl. Liečba vyčnievajúcich diskov bedrovej chrbtice by mala byť komplexne pod dohľadom odborníka. Na boj proti tejto chorobe sa používajú lieky, fyzioterapeutické metódy a alternatívne recepty..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..
Čo spôsobuje akútnu a dlhodobú bolesť chrbta? Dá sa osteochondróza vyliečiť bez drog? Aké operácie sa v krajine robia pre choroby chrbtice?
Lekári preukázali gymnastiku s herniou lumbosakrálnej chrbtice ako atraumatickú metódu liečby, ktorá bráni rozvoju choroby. Pri pravidelnom výkone pľúc sú pacienti schopní posilňovať svaly, obnoviť pohyblivosť a vyhnúť sa operácii.