loader

Hlavná

Späť

Osteochondróza

Osteochondróza je choroba svetovej úrovne, pretože ju postihujú ľudia na celom svete (40 - 90%). Táto patológia sa vo väčšine prípadov vyskytuje u ľudí v dospelom veku po 30 rokoch. Bolesť chrbta v každodennom živote je často pripisovaná tejto chorobe. V našom článku zvážime podrobné príznaky, zistíme príčiny a metódy liečby osteochondrózy. V medicíne sa toto ochorenie považuje za degeneráciu miechového tkaniva degeneratívnej-dystrofickej povahy. Osteochondróza je sprevádzaná léziami medzistavcových platničiek, kĺbových povrchov, stavcov a väzov. S osteochondrózou sa spravidla najskôr postihujú kosti a väzivový aparát.

Pri vývoji osteochondrózy sa rozlišuje niekoľko fáz. Pozrime sa na ne podrobnejšie:

 • Osteochondróza v počiatočnej fáze vyzerá ako dehydratácia buničitého jadra, čo vyvoláva pokles polohy stavcov. Aby sme to čitateľovi objasnili, vysvetlíme, čo je vláknité jadro. Tento lekársky termín sa týka vnútra medzistavcových platničiek, predstavovaných polotekutými (vláknami spojivového tkaniva) a želatínovými (chondrínovými) zložkami. Počas tohto obdobia má pacient praskliny vo vláknitom kruhu.
 • Ďalšia fáza úzko súvisí s predchádzajúcou fázou: kvôli prolapsu stavcov sa väzivo a svaly previsli. Tento stav vyvoláva motorickú nerovnováhu stavcov. Toto obdobie je charakterizované spondylolistézou alebo, jednoducho povedané, posunom stavcov.
 • Tretie štádium vývoja osteochondrózy sa vyznačuje jasnejšími prejavmi priemerného človeka - výčnelky medzistavcových platničiek (vyčnievanie ich obsahu) a artrózou..
 • Posledné štádium osteochondrózy je spojené s osteofytmi. Naše telo, keď si všimlo „uvoľnenie“ stavcov, sa pokúša vrátiť k chrbtici svoje pôvodné funkcie: podporné a ochranné. Na tento účel sa na povrchoch stavcov objavujú kostné výrastky, ktoré sa nazývajú osteofyty. V rovnakom období dochádza k rastu vláknitého tkaniva. Výsledkom týchto procesov je oplotenie v krku motorického segmentu chrbtice.
Osteochondróza je multidruhové ochorenie. Priradiť osteochondrózu krčka, hrudníka a lumbosakral, ako aj bežný typ osteochondrózy. V lekárskej praxi sa čoraz častejšie vyskytuje osteochondróza kolenného kĺbu.

Príčiny osteochondrózy

Príčiny rozvoja tohto ochorenia sú početné a nie vždy ľahko určené. Ľudia sú priblížení k rozvoju osteochondrózy sedavým životným štýlom, ktorý je dnes taký obvyklý, nadváhou, zlými návyky (najmä fajčenie), zlou výživou, plochými nohami, silnou fyzickou námahou a zhoršeným držaním tela. Osteochondróza môže prispievať k poškodeniu chrbtice a môže sa tiež vyvíjať prostredníctvom genetickej predispozície. Zhoršený metabolizmus, infekcie, vrodené anomálie a zmeny súvisiace s vekom sú častými príčinami vývoja tohto ochorenia. Zaujímavým faktom je súvislosť medzi rozvojom osteochondrózy a vibrácií. Toto sa priamo vzťahuje na vodičov poľnohospodárskych strojov alebo obrábacích strojov.

Príznaky osteochondrózy

Najzreteľnejším príznakom osteochondrózy je bolesť a nepohodlie. Bolesť nie je vždy trvalá, môže sa pravidelne zhoršovať a potom ustupovať. Tieto príznaky sú často sprevádzané zníženou citlivosťou končatín. Vo väčšine prípadov bolesť vyžaruje na ľavú stranu tela. Ak spozorujete príznaky tohto ochorenia, poponáhľajte sa k špecialistovi - terapeutovi alebo neurológovi. Detekcia osteochondrózy v skorom štádiu zlepší účinnosť jej liečby.

S osteochondózou sa pacienti často sťažujú na zvýšenú únavu. Zaujímavou vlastnosťou, ktorá je na prvý pohľad nepochopiteľná v súvislosti s touto chorobou, je chladnosť končatín. Osteochondrosa často sprevádza bolesť hlavy a závraty. Charakteristickým rysom choroby je tiež vysoká únava očí a dokonca aj pokles zraku. S osteochondrózou v lumbosakrálnej oblasti môžu mať pacienti problémy s reprodukčným systémom. Je dôležité, aby ženy vedeli, že osteochondróza môže zasahovať do normálneho priebehu tehotenstva a do samotného počatia. Každý typ osteochondrózy má svoje charakteristické znaky. Pri cervikálnom type ochorenia sa teda pozorujú príznaky vo forme bolesti hlavy (najmä pri pohybe hlavy), závraty pri otáčaní hlavy, zhoršená citlivosť postihnutej oblasti, bolesť v krku, lopatka, ramená a hrudník. Zaujímavým a nie obzvlášť príjemným príznakom osteochondrózy krčnej chrbtice je narušenie pohyblivosti jazyka. Hrudná osteochondróza je zriedkavá a vyznačuje sa bolesťou v hrudnej kosti, najmä pri dýchaní. Bolesť môže byť spôsobená žalúdkom, srdcom a pečeňou. Necitlivosť je tiež charakteristická pre tento druh, až teraz v oblasti hrudníka. Pri lumbosakrálnej forme patológie sa pacienti často sťažujú na bolesť vyžarujúcu na nohy. Ďalším príznakom osteochondrózy tohto druhu je paréza dolných končatín.

Diagnostické metódy na osteochondrózu

Pred vykonaním diagnostických testov neuropatológ zhromaždí anamnézu pacienta a starostlivo preskúma jeho sťažnosti. Osteochondróza má bežné príznaky pri niektorých iných chorobách, preto je dôležité rozlišovať patológie. Potvrdenie diagnózy „osteochondrózy“ pomôže röntgenovým štúdiám: rádiografia, myelografia a počítačová tomografia.

Panoramatická röntgenová štúdia umožňuje získať röntgenový obraz chrbtice alebo jej časti. Lekár tak môže určiť miesto postihnuté chorobou. Kvôli prehľadnosti vysvetlíme, ako určovať osteochondrózu rôntgenovým žiarením: bude zrejmé zúženie medzistavcovej platničky, prítomnosť kostných výrastkov (osteofyty) alebo zmena tvaru segmentu stavcov..

Myelografické vyšetrenie je zložitejšie ako rádiografické vyšetrenie. Dôvodom sú určité manipulácie, ktoré lekári majú s myelografiou: do kanála miechy sa vstrekne kontrastná tekutina. To môže byť pre pacienta nebezpečné: po prvé, môže sa vyvinúť alergická reakcia na injikovanú látku a po druhé, ak je punkcia neúspešná, môže sa poškodiť miecha. Napriek tomu správne vykonaná myelografia umožňuje odborníkom zvážiť vnútornú štruktúru miechového kanála. Táto metóda je zvlášť dôležitá pre diagnózu miechy..

CT (počítačová tomografia) a MRI (magnetická rezonancia) sú najúčinnejšie a najmodernejšie metódy na rozlíšenie osteochondrózy a chorôb chrbtice s podobnými príznakmi..

Liečba osteochondrózy

Liečba osteochondrózy sa vykonáva komplexne. Takáto terapia sa snaží eliminovať hlavný syndróm a príčiny choroby. Na boj proti osteochondróze lekári používajú akupunktúru, vákuové ošetrenie, manuálnu terapiu, laserové ošetrenie, trakciu, elektrickú stimuláciu, farmakologickú a magnetopunktúru. Hlavnou úlohou pre dosiahnutie účinnej liečby je včasné odhalenie choroby. Ľudia, ktorí čelia tomuto vážnemu ochoreniu, sa obávajú hlavnej otázky: je možné vyliečiť osteochondrózu? Odpoveď na to bude závisieť od formy a stupňa osteochondrózy. Ak sa liečba choroby začne v prvom štádiu, môžete sa natrvalo zbaviť osteochondrózy.

Na liečbu osteochondrózy lekári používajú lekárske a nelekárske metódy. Spomedzi liekov používaných pri liečbe osteochondrózy je potrebné zdôrazniť:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Pomáhajú eliminovať bolesť a zápal. Dobrými príkladmi týchto liekov sú Meloxicam, Diclofenac a Ibuprofen. NSAID sa môžu predpisovať na lokálne použitie vo forme mastí a gélov. Jasnými predstaviteľmi mastí na osteochondrózu sú diklofenak, kapsicam a Finalgon.
 • Novokainická blokáda. Účinne sa vysporiadajú s bolesťou.
 • Steroidné lieky. Sú predpísané ako epidurálne a intramuskulárne injekcie..
 • Svalové relaxanciá. Takéto prostriedky pomáhajú pacientovi bojovať proti svalovým kŕčom. Na dosiahnutie tohto účinku môžete použiť lieky Midokalm a Sirdalud.
 • Vitamíny B1, B6 a B12. Pomôžu zlepšiť metabolické procesy potrebné pre zdravie chrbtice..
Príklady liečby bez drog sú rôzne, zaujímavé a príjemné. Zvládnutie prejavu osteochondrózy bez drog pomôže:
 • Cvičebná terapia;
 • rehabilitácia;
 • masáže;
 • manuálna terapia;
 • trakcie;
 • reflexné.
Tieto liečebné metódy budeme podrobnejšie analyzovať. Fyzikálna terapia v prípade osteochondrózy je výber fyzických cvičení na odstránenie tlaku nervových koreňov, správneho držania tela a na posilnenie svalového korzetu. Cvičebná terapia pomáha predchádzať rozvoju komplikácií osteochondrózy. Takáto fyzická aktivita pomáha znižovať záťaž priamo na chrbtici a tiež zlepšuje jej prísun krvi.

U pacientov s osteochondrózou sa predpisujú fyzioterapeutické postupy na odstránenie bolesti a zápalu. Elektroforéza, ultrazvuk a ošetrenie laserom a magnetom pracujú v tomto smere efektívne. Masáž stimuluje krvný obeh a zmierňuje svalové napätie. Pre odstránenie bolesti pomáha nielen terapeutická masáž, ale aj manuálna terapia. Okrem toho pomáha obnoviť pohyblivosť stavcov a správne držanie tela.

Pohon... čo to je? Na prvý pohľad toto nepochopiteľné slovo skrýva jednoduchý význam - „rozšírenie“. Túžba natiahnuť chrbticu je pravdepodobne známa všetkým ľuďom trpiacim osteochondrózou. V dnešnej medicíne existujú špeciálne zariadenia, ktoré vám to umožňujú. Tento postup umožňuje zbaviť sa bolesti a zväčšiť medzistavcový priestor.

Ďalším zaujímavým spôsobom neliečivovej liečby osteochondrózy je reflexológia. Je úzko spojený s akupunktúrou, pretože spočíva v ovplyvňovaní reflexogénnych bodov ľudského tela..

Najlepší liek na osteochondrózu

Ideálnym liekom na osteochondrózu je odstránenie bolesti a zápalu, zlepšenie krvného obehu, obnovenie pohyblivosti chrupavky a kĺbov, ako aj vyrovnanie depresívnych stavov pacienta. Pri všetkých týchto úlohách sa vyrovná komplex dobre vybraných liekov. V tejto časti článku podrobne analyzujeme všetky tieto lieky..

Nesteroidné protizápalové lieky alebo NSAID na osteochondrózu

NSAID pomáhajú pacientovi s osteochondrózou prekonať bolesť, zápal a opuch. Tieto liečivá sa môžu vyrábať tak na vonkajšie vonkajšie použitie vo forme mastí a gélov, ako aj na vnútorné podávanie vo forme tabliet a injekcií. Nesteroidné protizápalové lieky môžu byť z rôznych skupín:

 • Diklofenaková skupina zahŕňa Naklofen DUO, Voltaren, Diclofenac Retard-Akrikhin a ďalšie. Táto separácia je spôsobená skutočnosťou, že hlavnou aktívnou zložkou týchto liekov je diklofenak. Tieto látky zvyšujú analgetický účinok iných liekov proti bolesti a zmierňujú zápal. Nevýhodou tejto skupiny je nemožnosť ich použitia počas tehotenstva a laktácie.
 • Na rozdiel od predchádzajúcich liekov sú lieky skupiny ibuprofénov schválené na použitie u tehotných a dojčiacich žien pod dohľadom lekára. Ibuprofén je dobre tolerovaný, a preto ho možno predpísať deťom. Drogami tejto skupiny sú Nurofen, MIG a Dolgit.
 • Skupina prípravkov Ketoprofenu má urýchlený analgetický účinok: Fastum gel, Ketonal a Bystrumgel.
 • NSAID novej generácie zahŕňajú skupinu nimesulidov. Majú minimálne vedľajšie účinky. Zástupcami tejto skupiny sú Nimesil, Nise a Nimulid..
Vasodilatačné lieky na osteochondrózu

Zúženie krvných ciev pri osteochondróze sa pozoruje v súvislosti s bolesťou a svalovým napätím. V dôsledku toho dochádza k hladovaniu poškodených tkanív kyslíkom a výsledkom je narušenie funkčnosti vnútorných orgánov. Aby sa predišlo takým komplikáciám, lekári predpisujú svojim pacientom vazodilatačné lieky: Pentoxifyllín, Eufillín a Trental. Actovegin pomôže zlepšiť periférny krvný obeh a obnoviť cievny tonus.

Svalové relaxanciá na osteochondrózu

Svalové relaxanciá uvoľňujú svaly a dávajú sedatívny účinok. To má priaznivý vplyv na prietok krvi a pomáha analgetickému účinku nesteroidných protizápalových liekov. Svalové relaxanciá tiež pomáhajú urýchliť opravu poškodených tkanív. Vzhľadom na svalové kŕče na pozadí osteochondrózy preukázali svoju účinnosť lieky, ako je baklofén, midokalm a sirdalud..

Chondroprotektory pre osteochondrózu

Chondroprotektory a vitamínové komplexy pomáhajú obnoviť chrupavku. Pod chondroprotektormi sa rozumejú prostriedky, ktoré obnovujú nielen tkanivo chrupavky, ale tiež pohyblivosť kĺbov. Slušnými liečivami tejto skupiny sú výrobky na báze chondroitínu a glukozamínu: Osteoartisi a Teraflex. Vo forme masti sa môže použiť chondroxid.

Sedatíva na osteochondrózu

Zdalo by sa, prečo brať sedatíva pri liečbe osteochondrózy? Odpoveď nie je tak komplikovaná, ako sa predpokladá: syndróm bolesti, ktorý človeka dlho trápi, môže ľahko vyvolať depresívne stavy a časté stresy. Vo väčšine prípadov bude stačiť odobrať tinktúry valeriánskej alebo materskej mladiny. V závažnejších prípadoch môžu lekári predpísať Gidazepam alebo Donormil.

Ošetrujúci lekár by mal zvoliť prostriedky na liečenie takého závažného ochorenia, ako je osteochondróza.

Korzet na osteochondrózu

Pri komplexnej liečbe osteochondrózy akéhokoľvek druhu je pre lekárov užitočné nosiť korzet. Korzety sa vyrábajú osobitne pre krčné, hrudné a bedrové oblasti alebo pre úplnú fixáciu chrbtice. Pri osteochondróze prsníka sa korzety používajú zo špeciálneho napínacieho materiálu s kovovými alebo plastovými dlaškami vo vnútri. Pri bedrovej osteochondróze sa používajú korzety s pevným krížom a pozdĺžnymi vložkami z kovu alebo plastu. Ako materiál na výrobu obväzovej pásky alebo neoprénu. Korzet na krku sa nazýva golier a je tuhý. Korzety, ktoré fixujú celú chrbticu, sa tiež nazývajú korektory držania tela. Korzety sú mäkké, stredné a tvrdé. Stupeň rigidity korzetu je predpísaný ošetrujúcim lekárom individuálne.

Nosenie korzetu na osteochondrózu pomôže posilniť svaly chrbta, zmierniť bolesť, zlepšiť držanie tela, zabrániť vývoju komplikácií a urýchliť regeneráciu. Pri nosení korzetu existujú určité pravidlá. Pacienti s osteochondrózou sa musia poradiť s odborníkom o výbere a potrebe použitia korzetu. Prvýkrát sa korzet nosí viac ako 15 minút a neskôr ho môžete nosiť najviac 6 hodín denne..

Prevencia osteochondrózy

Diéta na osteochondrózu

Niektorí odborníci hovoria o dôležitej úlohe výživy pre zdravie chrbtice. Potraviny konzumované ľuďmi by im mali poskytovať látky, ktoré syntetizujú chrupavku. Hovoríme o mukopolysacharidoch obsiahnutých v želé, aspiku, želatíne. Je dôležité kontrolovať dostatočný príjem tekutín, pretože jeho nedostatok vedie k dehydratácii medzistavcových platničiek. Bielkoviny sú užitočné pri normálnej výžive, najmä v prítomnosti osteochondrózy. Tieto látky sa dajú získať z mäsa, orechov, rýb, fazule a baklažánu..

Minerály a vitamíny posilňujú kostné tkanivo. Môžeme teda získať vápnik z tvrdých syrov, mliečnych výrobkov, fazule a šalátu. Je dôležité si uvedomiť, že vitamín D sa nachádza vo vajciach, masle a morských rybách, ktoré absorbujú vápnik. Horčík pomáha udržiavať vápnik v kostnom tkanive a zabraňuje jeho vyplavovaniu z tela. Horčík je možné získať konzumáciou uhoriek, orechov a slnečnicových semien. Mnoho ľudí vie o obsahu fosforu v rybách, ale skutočnosť, že tento prvok je tiež súčasťou hrášku, sóje, otrúb a bielej kapusty, nie je dobre známou skutočnosťou. Zdrojmi mangánu sú kuracie mäso, žĺtky, tvaroh, zemiakové šupky a banány.

Medzi vitamínmi je potrebné zdôrazniť osobitnú úlohu skupín A, B a C. Zdrojom vitamínu A sú surové vajcia, pečeň, mrkva a melón. Bravčové, hovädzie, morské plody, huby a obilniny obsahujú vitamíny B. Kyselina askorbová, ktorú poznáme od detstva, sa nachádza v čerstvom ovocí a zelenine.

Takže, ak sa pozrieme na produkty, ktoré sú súčasťou stravy na osteochondrózu alebo na jej prevenciu, zistíme, že z tohto zoznamu si môžete pripraviť ponuku veľmi chutných a rozmanitých jedál.

A teraz sa budeme zaoberať zakázanými výrobkami. Čierny zoznam výrobkov na osteochondrózu zahŕňa: soľ, uhorky a marinády, horúce koreniny, polotovary, cukor (možno nahradiť medom), sódu a kávu.

Komplikácie osteochondrózy

Osteochondróza pri absencii riadneho liečenia môže viesť k invalidite. Medzi komplikácie tejto patológie patrí:

 • Stenóza miechy v dôsledku zúženia jej kanála. To vyvoláva znecitlivenie končatín a poruchy chôdze..
 • Zvieranie miechových nervov.
 • Výčnelok disku a neskôr medziobratlová hernia.
 • radikulitida.
 • Lumbago a ischias.
 • Vegetatívno-vaskulárna dystónia.
 • Schmorlova kýla.
 • Posun chrbtice.
 • Migréna.
Pri osteochondróze krčnej chrbtice sa často pozoruje zvýšenie krvného tlaku.

Ak máte sťažnosti týkajúce sa zdravia chrbtice, poponáhľajte sa vyhľadať pomoc lekára, pretože včasné ošetrenie je kľúčom k úspešnému uzdraveniu..

Osteochondróza krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice: ako liečiť?

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením. Osteochondróza môže priniesť veľa nepohodlia a významne znížiť kvalitu života. Našťastie je možné túto chorobu liečiť symptomaticky: v súčasnosti existuje veľa terapeutických riešení..

Príznaky a príčiny osteochondrózy

Osteochondróza je degeneratívna lézia medzistavcových platničiek a priľahlého kostného tkaniva. Stáva sa to krčné, hrudné a bedrové - všetko záleží na oblasti chrbtice, v ktorej sa začali patologické zmeny. Pri osteochondróze je postihnutý predovšetkým medzistavcový disk. V dôsledku metabolických porúch sa deformuje a stráca elasticitu, čo vedie k tomu, že vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje a nervy vystupujúce zo miechy sú stlačené. Výsledkom je silná bolesť, obmedzenie pohyblivosti, únava, zmena postoja, čo vedie k ešte horšej situácii.

Hlavným dôvodom rozvoja osteochondrózy je nevyvážené a nadmerné zaťaženie chrbtice, ku ktorému dochádza napríklad v prítomnosti nadváhy, pri sedavej práci, čo je ďalšia potreba dlhého času byť v nepohodlnej polohe. Osteochondróza môže byť spôsobená plochými nohami alebo každodenným nosením topánok s príliš vysokými podpätkami, spánkom na nepohodlnej matraci, ako aj svalovou slabosťou. Ohrozené sú aj tehotné ženy.

Osteochondróza však nie je vždy výsledkom priameho zaťaženia stavcov. Toto ochorenie je často spôsobené metabolickými poruchami, chronickou intoxikáciou, hormonálnymi a autoimunitnými chorobami, nedostatkom určitých vitamínov (najmä vitamínov D, C a B), zraneniami a nakoniec zmenami súvisiacimi s vekom.

Nanešťastie neurológovia často robia diagnózu „osteochondrózy“ so štrukturálnymi zmenami v tele. Napríklad, keď sú na röntgenovom snímaní viditeľné zmeny v chrbtici, ako sú svahy, výrastky, skolióza, zlomy, pacient bude pravdepodobne liečený na osteochondrózu. Ak v chrbtici nie sú žiadne abnormality, môžu byť diagnostikované psychogénnymi bolesťami. Medzitým zostáva príčina bolesti chrbta nevyriešená.

Čínska medicína považuje ľudské telo za celok. Preto, keď je diagnostikovaný lekárom tradičnej čínskej medicíny (TCM), „pozerá sa na koreň“ problému, ktorý je určený jeho príznakmi. Odstránenie „koreňa“ choroby tiež odstraňuje jej prejavy, vrátane vymiznutia bolesti chrbta..

Príznaky osteochondrózy do značnej miery závisia od lokalizácie zdroja choroby. S osteochondrózou krčnej chrbtice začína choroba bolesťou v krku a pažiach, bolesťou hlavy a znecitlivením prstov. Pri osteochondróze hrudnej oblasti sú charakteristické nasledujúce prejavy: akútna bolesť chrbta, mravenčenie v hrudníku, ťažkosti s dýchaním. Osteochondróza bedier je sprevádzaná bolesťou dolnej časti chrbta a nôh, zníženou citlivosťou nôh, vyskytujú sa aj poruchy urogenitálnej sféry - poruchy moču, sexuálna dysfunkcia u mužov, poruchy funkcie vaječníkov u žien..

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny sa zoznam prejavov choroby dopĺňa o tieto príznaky:

 • bolesť vyžarujúca do zadku alebo nôh;
 • svalová ťažkosť a stuhnutosť;
 • pocit chladu v chrbte;
 • nočné potenie;
 • teplo v dlaniach a nohách;
 • hluk v ušiach;
 • bolesť brucha;
 • chlad v končatinách a nedostatok energie;
 • akútna bolesť lokalizovaná na ktoromkoľvek mieste;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • opuchy končatín.

Pulz sa môže líšiť: od hlbokého, vláknitého a pomalého po vibračný a častý. Symptómy, rovnako ako povaha pulzu, môžu závisieť od príčiny choroby..

Najčastejšie si ľudia všimnú prvé príznaky osteochondrózy približne vo veku 25 rokov, ale dlho ich ignorujú. Zvyčajne preto pacienti vo veku 30 - 35 rokov navštevujú lekárov av mnohých z nich je osteochondróza už v pokročilom štádiu.

Ako sa lieči osteochondróza?

Ak vám lekár diagnostikoval osteochondrózu, buďte trpezliví - liečba bude dlhá. Integrovaný prístup výrazne urýchľuje proces hojenia, ale v každom prípade nie je možné vyliečiť osteochondrózu za mesiac.

Priebeh liečby osteochondrózy by sa mal rozdeliť do niekoľkých etáp a každá z nich sleduje konkrétne ciele.

Prvým krokom je odstránenie bolesti. Možno vám odporúčame nosiť špeciálny korzet, ktorý podopiera chrbát a krk vo fyziologicky správnej polohe. Lieky proti bolesti a rôzne postupy sa predpisujú: tak z arzenálu fyzioterapie, ako aj z tých, ktoré sa týkajú tradičnej medicíny, napríklad akupunktúry, ktorá je už dlho oficiálne uznávaná a je zahrnutá v nomenklatúre zdravotníckych služieb schválenej Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie..

Druhou fázou liečby osteochondrózy je obnova medzistavcových platničiek a prevencia dystrofických zmien. Spravidla sa uvádzajú fyzioterapeutické cvičenia, masáže, manuálna terapia, akupunktúra, korekcia stravy, fyzioterapeutické postupy zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov..

Neurológ môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Ak je to potrebné, uchýlite sa k blokáde s novokainom alebo závažnejšou liečbou zameranou na zmiernenie kŕčov. Zdroj choroby, ktorý zostáva v tele, však po určitom čase vedie k návratu choroby.

Lekári tradičnej čínskej medicíny v praxi často dokazujú, že diagnóza „osteochondrózy“ je v mnohých situáciách chybná. V prípadoch, keď sa tento záver potvrdí, lekár TCM odstráni opuch od pacienta a začne obnovovať šľachy a svaly. Spazmy z pozdĺžnych a šikmých svalov sa postupne eliminujú, zatiaľ čo schopnosť pohybovať sa v celom rozsahu sa vracia do kĺbu. Vo väčšine prípadov takáto liečba pomáha uzdraviť sa..

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice

Pri osteochondróze hrudnej chrbtice bude musieť pacient tiež prehodnotiť svoje zvyky: na to, aby liečba priniesla požadované výsledky, je potrebné dávky zaťažiť, striedať prechádzky s odpočinkom, niekedy je žiaduce, aby sa na nejakú dobu chodilo s paličkou. Liečba liekov spočíva v užívaní nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, relaxantov, vitamínov B a glukokortikosteroidov..

Okrem klasickej lekárskej masáže sa na liečbu tohto typu osteochondrózy používajú akupresúra, akupunktúra a hirudoterapia. Všetky tieto postupy sa môžu vykonávať na bežnej klinike aj v licencovanom stredisku orientálnej medicíny..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je veľmi častá, dokonca aj medzi mladými ľuďmi - niekedy je diagnostikovaná dokonca aj u školákov a študentov, ktorí trávia priveľa času učebnicami a počítačom. Tento typ osteochondrózy je nebezpečný, pretože môže viesť k komplikáciám, ako je rozmazané videnie alebo zvýšený intrakraniálny tlak, ktorý sa prejavuje silnými bolesťami hlavy..

Na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a relaxanty svalov, injekčný cyklus vitamínov B..

Môžete si tiež predpísať masáž goliera, ultrazvuk a elektroforézu. Je nesmierne dôležité viesť mobilný životný štýl, rozvíjať správne držanie tela, zvyknúť si na prestávky v práci a vykonávať malý tréning uprostred dňa..

Z prostriedkov tradičnej (vrátane orientálnej) medicíny pri liečbe tohto typu osteochondrózy sa často používajú akupunktúra, akupresúra a bylinné liečby - fytoterapeutiká zlepšujú metabolizmus a činnosť malých ciev, zmierňujú zápaly, čo má priaznivý vplyv na zdravotný stav všeobecne a na pohybové ústrojenstvo. najmä prístroje.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Počas liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice hrá dôležitú úlohu zvyk dávkovania záťaže: nemali by ste tráviť príliš veľa času na nohách a sedení, pri ľahnutí si musíte častejšie odpočívať. Okrem toho budete musieť nejaký čas nosiť korzet, aby ste zlepšili držanie tela..

Rovnako ako pri cervikálnej osteochondróze sa pre bedrové bedra predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a svalové relaxanty, vitamíny B, často glukokortikoidy, enzýmy, ako aj masti, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť..

Sú zobrazené masáže, liečivé bahno a elektroforéza pomocou liekov proti bolesti, akupunktúry, otepľovania vrátane horúcich kameňov, čo je v posledných rokoch populárna terapia..

Liečba osteochondrózy tradičnou čínskou medicínou (TCM)

Osobitne pozoruhodný je prístup k liečbe rôznych typov osteochondrózy, ktorý sa praktizuje v tradičnej čínskej medicíne. Z hľadiska tisícročných skúseností s čínskymi lekármi je akupunktúra, tiež nazývaná akupunktúra alebo akupunktúra, kľúčovou liečbou osteochondrózy. Po prvé, lekár TCM určí pre každého pacienta prioritné hypersenzitívne (akupunktúrne) body. Je na nich, aby konal s najtenšími ihlami. To spúšťa reakciu tela, ktorá pomáha obnoviť poškodenú chrupavku a kosť a obnoviť pohyblivosť kĺbov..

Po liečbe sa s cieľom upevniť liečebný účinok a udržiavať organizmus v tvare odporúča v budúcnosti opakovať akupunktúrne kurzy s určitou frekvenciou, ale s preventívnym účelom..

Technika umiestnenia ihly a trvanie akupunktúrnej relácie sú ovplyvnené diagnózou a stavom pacienta. Akupunktúrne sedenia spravidla dobre tolerujú všetci pacienti, hoci pocity pacienta z tohto postupu sú odlišné. Pre niektorých je zavádzanie ihiel nepovšimnuté, niekto môže mať pocit svrbenia, mierny tlak a niekto zaspať vôbec..

To však neznamená, že výskyt osteochondrózy sa vyskytuje v dôsledku jedného faktora - najčastejšie sa príčinou rozvoja choroby stáva všeobecne nesprávny životný štýl. Preto by liečba mala byť komplexná. Strava s vysokým obsahom vitamínov vrátane odmietania mastných potravín, alkoholu a fajčenia, presne vypočítanej fyzickej aktivity v kombinácii s terapeutickými a lekárskymi metódami môže dosiahnuť lepší výsledok ako pri jednoduchej tabletke.

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma masťami, cvičením, ľudovými prostriedkami, procedúrami

Sedavý životný štýl alebo naopak ťažká fyzická námaha vedie k tomu, že osteochondróza krčnej chrbtice je detekovaná u pacientov vo veku od 25 do 30 rokov a niekedy dokonca aj skôr. Liečba doma sa odporúča po vyšetrení a konzultácii s odborníkmi (terapeut, neurológ, chirurg).

Čo je to cervikálna osteochondróza

Ochorenie sa prejavuje vo forme degeneratívnych a dystrofických zmien na krčných medzistavcových platničkách. Oblasť krku má slabý svalový korzet, stavce sú tu veľmi pevne v kontakte. Z tohto dôvodu môže aj malé zaťaženie spôsobiť posun stavcov, stlačenie krvných ciev a nervové zakončenie..

Hlavné príznaky, príčiny a štádiá vývoja

Počiatočná forma ochorenia je charakterizovaná pocitom ťažkosti, nepohodlia a svalového napätia. V 2. štádiu choroby sa vyskytuje bolesť, ktorá sa môže šíriť od krku po chrbát.

Syndróm bolesti môže byť sprevádzaný takými príznakmi choroby, ako sú:

 • Neustála ospalosť, únava.
 • Závraty a mdloby.
 • bolesť hlavy.
 • Crunch pri otáčaní hlavy alebo tela.
 • Znížená pamäť a mentálny výkon.
 • Porucha sluchu alebo zraku.
 • Necitlivosť a pocit slabosti v rukách.
 • Strata pružnosti v krku.

K vývoju choroby prispievajú tieto faktory:

 • Zranenia a zakrivenie chrbtice.
 • Ploché nohy.
 • Sedavý alebo sedavý spôsob života.
 • Dedičná predispozícia.
 • Zhoršený metabolizmus.
 • Časté prepracovanie.
 • Nevhodné miesto na spanie.
 • Ťažká podchladenie.
 • Nadváha.
 • Ťažká fyzická námaha.
 • Infekčné choroby.
 • Častý stres.
 • podvýživa.
 • Chôdza v nepohodlnej obuvi.

Osteochondróza v ktorejkoľvek časti chrbtice sa vyvíja postupne.

Rozlišujú sa tieto štádiá patologického procesu:

 1. Vzhľad trhlín na medzistavcovej platničke v dôsledku zmenšenia vzdialenosti medzi stavcami.
 2. Posun stavcov v dôsledku klesajúcich svalov a väzov.
 3. Vývoj artrózy v medzistavcových kĺboch.
 4. Rast kostného tkaniva, zastavenie nadmernej pohyblivosti stavcov. Porušenie plnej motorickej funkcie chrbtice, strata časti jej predchádzajúcich funkcií.

Drogová liečba doma

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma liekmi je zameraná predovšetkým na odstránenie bolesti a zápalového procesu. Ďalej sa uskutočňuje terapia na obnovenie a udržanie zdravého stavu medzistavcových platničiek..

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Účelom účinku NSAID je zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalu. Lieky inhibujú pôsobenie enzýmu cyklooxygenázy, ktorý sa podieľa na vývoji vnútorného zápalového procesu.

Pri cervikálnej osteochondróze sú niektoré z najúčinnejších NSAID:

 • Diclofenac. Dospelí a deti staršie ako 15 rokov by mali užívať tabletu 25-50 mg 2-3 krát denne. Liek sa tiež používa ako injekcia: až 3 injekcie denne počas 2-7 dní.
 • Voltaren. U pacientov starších ako 12 rokov je denná dávka v tabletách 100 - 150 mg.
 • Celekoxib. Odporúčaný denný príjem pre dospelých je 200 mg v 1 - 2 dávkach.

Liečivé náplasti

Náplasti obsahujúce liečivé zložky a stopové prvky sú dobrou alternatívou k tabletám a injekciám. Nemajú škodlivý vplyv na vnútorné orgány, pričom odstraňujú opuchy, vytvárajú krvný obeh, obnovujú chrupavku.

Terapeutické náplasti na osteochondrózu možno rozdeliť do nasledujúcich typov:

 • Pepper. Majú mierne dráždivé účinky na zlepšenie krvného obehu, uvoľnenie svalov a nervových koreňov, tok kyslíka a živín. Odporúča sa na použitie do 2-5 dní.
 • Lieky proti bolesti a protizápalové lieky (Versatis, Voltaren). Používajú sa na ťažkú ​​a akútnu bolesť, zmierňujú kŕče a bolesti a obnovujú poškodené tkanivo. Náplasť môže byť na pokožke 12 hodín, potom musíte urobiť 12-hodinovú prestávku.
 • Číňan s prírodnými rastlinnými extraktmi a hmyzím jedom. Táto kompozícia zmierňuje kŕče, zápaly a opuchy, obnovuje prísun krvi a výživu tkanív. Výsledkom je, že bolesti hlavy, závraty, chronická únava zmiznú. Náplasť sa aplikuje 3-4 dni, potom sa urobí 24-hodinová prestávka a potom sa postup opakuje. Priebeh liečby môže trvať až 3 týždne.

Masti a gély

Pri domácej liečbe raného štádia osteochondrózy krčnej chrbtice, mastí a gélov, ktoré sa delia na:

 • Protizápalové (Voltaren, Nurofen). Táto skupina liekov zmierňuje zápaly a opuchy, zlepšuje vaskulárnu permeabilitu a obnovuje pohyblivosť kĺbov. Pacientom starším ako 14 rokov sa odporúča naniesť gél na bolesť v mieste až štyrikrát denne, jemne ho trieť.
 • Otepľovače a lieky proti bolesti (Finalgon, Kapsikam). Zlepšujú krvný obeh, stimulujú metabolické procesy v tkanivách a pomáhajú uvoľňovať svalové napätie. Masť sa nanáša jemným pohybom 2-3 krát denne. Kontraindikácia je vek do 12 rokov..
 • Integrovaná akcia (Dolobene, Fitobene). Prostriedky majú antimikrobiálne, regeneračné a antitrombotické účinky. Môžete ich aplikovať od piatich rokov a nanášať na pokožku 2-4 krát denne. Dĺžka užívania drog závisí od závažnosti ochorenia..

Svalové relaxanciá

Účinkom svalových relaxancií je odstránenie svalového tonusu a kŕče, zníženie bolesti. Trvanie kurzu závisí od stupňa bolesti a progresie patológie..

Táto kategória liekov zahŕňa:

 • Tizanidín. Dospelým sa predpisuje 2-4 mg liečiva trikrát denne. Dávka by sa mala postupne zvyšovať na 10 - 20 mg za deň..
 • Baklofen. Dospelí aj deti začínajú užívať pod dohľadom lekára dávku od 15 mg za deň, čím sa dávka zvyšuje počas 7-10 dní na 30-70 mg za deň..
 • Midokalm. Priemerná dávka pre dospelých - príjem 50 mg trikrát denne.

kortikosteroidy

Tieto hormonálne lieky, ktoré zahŕňajú metylprednizolón, prednison, dexametazón, 100% eliminujú zápal.

Sú účinnejšie ako NSAID, ale majú závažné vedľajšie účinky, ako napríklad:

 • Pribrať.
 • Rast hladiny cukru v krvi.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Porucha kostnej výživy.

Steroidné hormóny sa zvyčajne predpisujú na obmedzenú dobu 1 alebo 2 týždne. Najväčší objem (lekár vypočíta dávku) sa užije 1. deň liečby a potom sa dávka postupne znižuje.

blokáda

Blokády sa vykonávajú so silnou bolesťou, keď iné metódy liečby nedávajú požadovaný výsledok. Zmiernenie bolesti sa dosiahne zavedením anestetika (lidokaín alebo novokain) do postihnutej oblasti dlhým vpichom ihly. Bolesť zvyčajne ustupuje veľmi rýchlo..

Blokáda tiež zmierňuje zápal a svalové kŕče, normalizuje miestny krvný obeh.

V tomto prípade liečivá látka pôsobí priamo na postihnutú oblasť bez toho, aby mala negatívny vplyv na iné orgány a systémy. Jeden postup zvyčajne postačí na odstránenie bolesti a kŕče, ale niekedy je v zložitých prípadoch potrebné vykonať niekoľko blokád s prestávkou 4 - 5 dní..

Vitamíny B6, B12, A, C

Vitamínová terapia je zameraná na odstránenie vnútorných príčin choroby..

Najmä:

 • Vitamín B6 zlepšuje krvný obeh a centrálny nervový systém, posilňuje svaly, posilňuje imunitný systém.
 • Vitamín B12 normalizuje metabolické procesy, eliminuje zápalové procesy v tele, posilňuje nervový systém.
 • Vitamín A sa podieľa na ochrane chrupavky, ako aj na procese krvotvorby.
 • Vitamín C má liečivé účinky na celé telo: zlepšuje regeneráciu kostí a chrupaviek, zmierňuje zápaly a odstraňuje toxíny. S jeho účasťou sú regulované procesy metabolizmu uhľohydrátov, proteínov a minerálov..

Antidepresíva a sedatíva

Dlhšia bolesť môže spôsobiť stres a depresiu..

Podľa predpísaných sedatív:

 • Valerian. Droga znižuje procesy excitácie v nervovom systéme, odstraňuje nadmernú podráždenosť, zlepšuje spánok. Tablety sa užívajú 3-krát denne po dobu 1 - 2 ks. Valeriánska tinktúra sa predpisuje dospelým 20 - 30 kvapiek pol hodiny pred jedlom.
 • Ľubovník bodkovaný. Extrakt z ľubovníka bodkovaného má tonizujúci účinok a bude účinný pre pacientov s nízkou náladou, slabosťou, ospalosťou. Odvar môžete vziať až 6-krát denne po dobu 1 - 2 lyžice. l.
 • Kombinovaná rastlinná príprava Persen. Pri zvýšenej nervovej vzrušivosti a podráždenosti by dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov mali užívať 2 - 3 tablety až 3-krát denne..

Antidepresíva, ako je Symbalta, fluoxetín, sa predpisujú pacientom so závažnejšími depresívnymi poruchami. Liek Symbalta sa odporúča užívať jedenkrát denne v dávke 60 mg, bez ohľadu na jedlo. Počiatočná dávka fluoxetínu pre dospelých je 20 mg denne. Ak je to potrebné, môžete objem lieku zvýšiť na 70 - 80 mg za deň, rozdelením dávky na 3 dávky.

diuretiká

Táto skupina liekov má diuretický účinok a odstraňuje prebytočnú tekutinu z tela. Tieto lieky sú účinné, ak má pacient zvýšený intrakraniálny tlak v dôsledku narušenia mozgovej cirkulácie. Vymenovanie diuretík je tiež vhodné na opuch tkanív a hromadenie tekutín v telových dutinách.

Medzi najznámejšie drogy patria:

 • Furosemid (denná dávka pre dospelých sa pohybuje od 20 do 80 mg).
 • Hypotiazid (pacienti starší ako 18 rokov majú užívať 25-50 mg denne v jednej dávke).
 • Veroshpiron (denná dávka pre dospelých je 50 - 100 mg raz).

Preparáty pre křupavku

Chondroprotektory sú lieky, ktoré obsahujú chondroitín a glukozamín. Ich účinkom je zastavenie degeneratívnych-dystrofických procesov vyskytujúcich sa v tkanive chrupavky, pri udržiavaní ich elasticity.

Formy uvoľňovania chondroprotektorov:

 • Tablety a kapsuly (Teraflex, Don). Teraflex je predpísaný pacientom starším ako 15 rokov, 1 kapsula trikrát denne. Po 3 týždňoch by ste mali prejsť na denný príjem 2 kapsúl. Trvanie liečby je od 3 do 6 mesiacov. Don tablety sa užívajú 750 mg dvakrát denne. Minimálna dĺžka liečby je 4-6 týždňov. Po dvojmesačnej prestávke je možné liečbu zopakovať..
 • Injekcia (Noltrex, Elbona). Dávka liekov sa počíta individuálne pre každý špecifický prípad choroby (obvykle nie viac ako 2,5 ml). Postup pri podávaní lieku by mal vykonávať kvalifikovaný odborník, aby sa predišlo komplikáciám.
 • Masti (chondroxid, chondroitín). Chondroxidová masť alebo gél sa odporúča nanášať na povrch pokožky až trikrát denne. Produkt sa musí trieť až do úplného vstrebania. Doba liečby masťou je 2 - 3 týždne, s gélom - až 2 - 3 mesiace. Chondroitín má podobný spôsob použitia.

Liečba ľudovými liekmi: recepty a režimy

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma sa uskutočňuje rôznymi ľudovými metódami, ktoré sú známe už od staroveku a testované viac ako jednou generáciou..

obklady

Veľmi účinné pri osteochondróze je použitie studeného obkladu. Pre takýto postup je vhodné použiť kúsok ľadu. Chlad zredukuje zápal v dôsledku zúženia krvných ciev, zmierňuje bolesť, zmierňuje opuchy tkanív. Chladný obklad sa môže používať až 3-krát denne.

Článok poskytuje účinné metódy liečby domácej osteochondrózy krčka maternice..

Dobrý terapeutický výsledok (relaxácia, zmiernenie bolesti, zlepšená výživa tkaniva) poskytuje kompresiu vyrobenú podľa nasledujúcej schémy:

 1. Pripravte produkty: 1 zemiak, 50 g medu, jedľa olej.
 2. Zemiaky jemne nastrúhame, pridáme med, premiešame.
 3. Rozložte zmes na krk a plecia.
 4. Položte kompresný papier na vrch.
 5. Zámok s obväzom.
 6. Po 2 hodinách odstráňte obväz.
 7. Krk a ramená utrite utierkou navlhčenou v teplej vode.
 8. Namažte pokožku jedľovým olejom.

Postup sa môže opakovať 10 dní..

Príprava kapusty a zemiakov sa veľmi ľahko pripravuje. Listy kapusty by sa mali uvariť a pripevniť k krku, zatiaľ čo si udržiavajú teplo. Varené a mierne vychladené zemiakové kaše by mali byť vložené do plastového vrecka a potom nanesené na boľavé miesto. Krk musí byť izolovaný vlnou šatkou. Takéto obklady môžu byť ponechané cez noc.

aplikácia

Na úplné liečenie osteochondrózy krčka maternice sa musí podať najmenej 7-10 aplikácií.

Takéto postupy majú nasledujúci účinok:

 • Lokálne ovplyvňujú biologicky aktívne miesta.
 • Vytvorte energetickú rovnováhu v tele.
 • Obnovte funkcie nervových a svalových prvkov chrbtice.
 • Normalizujte krvný obeh.
 • Eliminujte kŕče a bolesť.
 • Zmierniť zápal.

Žiadosti sa môžu pripraviť z rôznych zložiek, najmä:

 • Z brezových listov. Mladé listy sa zahrievajú, nanášajú na boľavé miesto, zabalia sa do teplého šálu alebo šálu na 1-2 hodiny.
 • Z rafinovanej hliny. Hlina sa dodáva do konzistencie hustej kyslej smotany s vodou alebo odvarov bylín (uzlík, jitrocel, harmanček). Hliníkový koláč s hrúbkou 2 až 3 cm sa umiestni na oblasť krku, na vrchu sa upevní gázou alebo obväzom a prikryje sa vlnou šatkou. Odporúča sa odstrániť aplikáciu po 3 hodinách.
 • Z medu a aloe. Musíte zmiešať 50 ml šťavy z aloe, 100 g medu a 150 ml vodky. Zmes sa nanesie na kus mäkkého plátna a aplikuje sa na krk počas 1,5 až 2 hodín. Aby ste udržali teplo, musíte navrchu aplikácie zabaliť šatku.

brúsenie

V noci sa odporúča trieť liek.

Takéto postupy prispievajú k:

 • Zvýšený prietok krvi do postihnutej oblasti.
 • Otepľovacie a relaxačné tkanivá.
 • Eliminujte zápal a usadeniny solí.

V prípade rastiry sa používajú tieto lieky s rastlinnými extraktmi:

 • Esenciálny olejový krém s citrusy, céder, borovica, eukalyptus, harmanček.
 • Alkoholová tinktúra z ihličia, malín, harmančeka, púpavy, nechtíka.
 • Jedlový olej.
 • Šťava z plantáží, šarlátová, žihľava, tymián, lopúch.

Domáca masť by sa mala skladovať pri teplote 0 až +4 ° C najviac jeden týždeň. Náradie by sa malo vtierať do krku, keď sa vyskytne bolesť, znížená pohyblivosť. Takýto prípravok sa môže pripraviť podľa nasledujúcich receptov.

Masť s maslom a vajcom:

 1. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu. l kukuričná múka a 1 polievková lyžica. 3% ocot.
 2. Pridajte 1 kuracie vajce.
 3. Nalejte 0,5 šálky rastlinného oleja (olivový, ľanový, kukuričný), všetko premiešajte.
 4. Zmes sa naleje do sklenenej nádoby a chladí sa 2 dni.
 5. Pred použitím dobre pretrepte..

Zázvorová masť:

 1. Lúpaný koreň zázvoru jemne nastrúhajte 5-7 cm dlhý.
 2. Zázvorový zázvor s 2 mletými strúčikmi cesnaku.
 3. Pridajte 1 polievkovú lyžicu. l olej z pšeničných klíčkov a 100 g vazelíny.
 4. Všetko dôkladne premiešajte.

odvary

Dekorácie liečivých bylín posilňujú imunitný systém, znižujú bolesť a opuchy, obnovujú pohyblivosť stavcov. Varené liečivé nápoje sa uchovávajú v chladničke dlhšie ako 3 dni.

Schéma prípravy odvarov:

 • 120 g slnečnicových koreňov v 2 litroch vody;
 • 250 g ihličiek na 1 liter vody;
 • 250 g koreňov púpavy na 1,5 litra vody.

Všetky recepty sú pripravené rovnakým spôsobom: varte 30 minút, trvajte na hodine a filtrujte. Po dobu 2 týždňov vypite denne 150 ml lieku.

Infúzie a tinktúry

Nižšie sú uvedené recepty na najúčinnejšie infúzie a tinktúry:

Hlavná zložkaštruktúravarenieprihláška
vavrín3 bobkové listy, 300 ml vriacej vodyTrvajte na tom v termoske po dobu 3-4 hodínVypite 1 šálku infúzie v deň prípravy v 1 alebo 2 dávkach
borovica1 šálka borovíc, 1 šálka cukruUmyte a nasekané obličky cukrom, nechajte 2 týždneDenne absorbujte 0,5 lyžičky. vybavenie
Mokritsa (hviezdička)2 lyžice. l rastliny, 500 ml vriacej vodyNalejte suchú rastlinnú zmes s vodou, nechajte ju 2 hodinyUžívajte 100 ml 2-krát denne pred jedlom
propolis20 g rozdrveného propolisu, 80 g alkoholuNalejte propolis s alkoholom, trvajte na tom, že v pevne uzatvorenej sklenenej nádobe týždeňPrefiltrovaná tinktúra sa užíva 20 kvapiek s mliekom alebo vodou pol hodiny pred jedlom 3-krát denne
Hlavná zložkaTrvanie liečbyakt
vavrín4 dniOdstránenie zápalu, bolesti a opuchov, posilnenie imunity, zlepšenie funkcie obličiek
borovicaŽiadne obmedzenia
Mokritsa (hviezdička)2 týždne
propolis2 mesiace

Liečivé kúpele

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma je rozdelená do niekoľkých účinných metód, z ktorých jedna je kúpaním s bylinkami. Výhodou kúpeľov oproti liekom je, že súčasne ovplyvňujú rôzne časti tela a vnútorné systémy.

Bylinné kúpele pomáhajú s osteochondrózou takto:

 • Zmierniť únavu.
 • Zmierniť bolesť.
 • Znížte opuch tkanív.
 • Prispievajte k uvoľňovaniu svalov, odstraňujte kŕče.
 • Urýchliť metabolické procesy v chrupavkách a kĺboch.
 • Pomoc s nespavosťou.

Výsledok terapeutických kúpeľov bude pri použití v kurze maximálny. Jeden chod zahŕňa 10 - 15 kúpeľov s intervalom 2 - 3 dni. Teplota vody by mala byť medzi 33-36 ° C. Trvanie procedúry je 15-20 minút. Po kúpeli je vhodné telo trieť uterákom, obliecť do teplého a pohodlného domáceho oblečenia a pol hodiny ležať pod pokrývkou..

Vtáčie kúpele

Na prípravu kúpeľa by malo:

 1. Nalejte 300 g sušených bylín 5 l vriacej vody.
 2. Trvajte na teplom mieste pod vekom 2 hodiny.
 3. Naplňte hotový vývar a nalejte do vody.

Vane s harmančekom

Heřmánkový kúpeľ sa pripravuje podobne ako predchádzajúci recept (300 g rastliny na 5 l vriacej vody). Vývar by sa mal variť v smaltovanej alebo sklenenej nádobe. Odporúča sa vyhnúť kontaktu s hliníkom alebo plastom. Najlepšie je kúpať sa s harmančekom pred spaním, pretože má sedatívny účinok.

Artyčokové kúpele Jeruzalem

Hlinený kúpeľ z hrušiek je možné pripraviť dvoma hlavnými spôsobmi:

 • 400 g stonky v suchej mletej forme alebo 1,5 kg čerstvej rastliny, nalejeme 5 litrov vody, privaríme do varu a varíme na miernom ohni 30-40 minút. Po ochladení vývaru na izbovú teplotu ju pridajte do vody z kúpeľa (môže byť neporušená).
 • Odvar zo 150 g suchých nasekaných hľúz a 3 l vody sa varí pri nízkej teplote 45 až 50 minút. Ochladenú tekutinu prepláchnite a nalejte do kúpeľa.

Kúpele z gaštanu konského

V tomto prípade potrebujete 1,5 kg ovocia. Orechy rozdrvte, pridajte 5 l vody a zmes varte pol hodiny. Pripravený bujón by sa mal ochladiť, prefiltrovať a pridať do vody.

Vane s brezovými listami

Mladé breza má liečivé účinky širokého spektra.

Poskytujú nasledujúci účinok:

 • protizápalový.
 • anestetikum.
 • antimikrobiálne.
 • diuretický.
 • antispazmodický.
 • Hojenie rán.
 • upokojujúce.

Na prípravu vane, ktorú potrebujete:

 1. Vložte 1 kg listov do veľkej nádoby.
 2. Pour zanechá 10 litrov studenej vody.
 3. Produkt varte 2 minúty.
 4. Trvajte na tom na hodinu.
 5. Nalejte vývar do kúpeľa.

Pred spaním sa kúpte.

Vane s ihlami

Na prípravu kúpeľa potrebujete 0,5 kg suchého alebo 0,8 kg čerstvých ihličiek. Rastlina sa musí dusiť 1 liter vriacej vody a nechať ju uvariť 30 minút. Potom musí byť infúzia filtrovaná a pridaná do naplneného kúpeľa.

Namiesto prírodných ihiel môžete použiť ihličnatý extrakt (100 ml tekutiny alebo 70 g suchého produktu na kúpeľ). Ďalší terapeutický účinok sa dosiahne pridaním 1-1,5 kg morskej soli do vody.

Žihľavy kúpele

Odvar pre kúpeľ sa pripravuje takto:

 1. 100 g sušených koreňov alebo 250 g sušenej žihľavy zanechá 1 liter studenej vody.
 2. Roztok varte pol hodiny.
 3. Vývar sa ochladí 30-40 minút.
 4. Preceďte a pridajte do pripravenej vody.

Úprava fólie

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice doma fóliou dáva vynikajúce výsledky bez použitia liekov. Fólia aplikovaná na boľavé miesto odráža biologické prúdy tela a sama začína proces hojenia.

nakoniec:

 • Zvýšený prietok lymfy a krvi.
 • Tkanivové metabolické procesy sa urýchľujú.
 • Zmierňuje bolesť, kŕče a zápaly.

Fólie na osteochondrózu by sa mala používať takto:

 1. Pripravte si niekoľko prúžkov fólie (4 - 5 ks) šírky 1 cm.
 2. Prilepte pásovú pomôcku na ich matnú stranu.
 3. Prúžky nalepte na postihnutú oblasť vertikálne pozdĺž chrbtice vo vzdialenosti 1,5 cm od seba.

Fólia sa nanáša na telo lesklou stranou po dobu 2 až 3 hodín. Procedúra sa musí vykonávať každý deň, až kým bolesť nezmizne. Kurz je spravidla 5-7 dní.

Medová masáž

Na masáž použite prírodný kvetinový med. Trvanie kurzu je 8 - 10 20 minút.

Etapy postupu:

 1. Ľahké škvrny na chrbte.
 2. Aplikácia medu na krk a plecia posuvnými pohybmi rúk.
 3. Silné pritlačenie dlaní na pokožku, po ktorom nasleduje ostrá slza.
 4. Ramenný a krčný obal.
 5. Odpočinok po dobu 20-30 minút.
 6. Umývajte med a zvlhčovač.

Medová masáž pomáha:

 • Čisté póry.
 • Zlepšiť metabolizmus.
 • Uvoľnite svalové tkanivo.
 • Zbavte sa bolesti a zápalu.

Uterák masáž

Samomasírovanie uterákom, zmierňovanie svalových kŕčov a zlepšenie prekrvenia krčnej chrbtice sa vykonáva nasledovne:

 1. Sedieť na stoličke s rovným chrbtom, vziať si uteráky na obidva konce rukami, hádzať okolo krku a pomaly trieť oblasť krku zhora nadol po dobu 2-3 minút.
 2. Krk si šúchajte šikmo po dobu 1 - 2 minút a vymieňajte hornú a spodnú časť uteráka.
 3. Vytiahnite uterák za krk rovnobežne s úrovňou ramien, uvoľnite napätie a prudko roztiahnite ruky do strán. Na zadnej strane krku budú bavlnené uteráky. Opakujte 10-15 krát.

Masážny vankúš

Masážny účinok vankúša je zabezpečený rotujúcimi valčekmi.

Takáto masáž vylučuje:

 • únava.
 • prepracovanie.
 • bolesti hlavy.
 • kŕče.
 • Nervové napätie.

Dochádza tiež k posilňovaniu svalov, správnemu držaniu tela a vylučovaniu solí z tela..

Manuálna terapia doma

Manuálna terapia osteochondrózy je zameraná predovšetkým na zmiernenie kŕčov a zlepšenie lokálneho krvného obehu. Takúto terapiu je možné vykonávať samostatne pomocou cvičení zameraných na relaxáciu a napínanie svalov v ich spastickom stave..

Táto technika je založená na starostlivom napínaní svalov po miernom odpore svalov nasmerovanom opačným smerom. Pravidelným cvičením sa úplne obnoví pohyblivosť upnutých segmentov chrbtice..

Súbor cvičení, cvičebná terapia pre Bubnovského

Gymnastika sa osvedčila v akomkoľvek štádiu patológie..

Komplex obsahuje 7 základných cvičení:

 1. Nakloňte hlavu k ramenu a počkajte 30 sekúnd. Vráťte sa na pôvodné miesto a opakujte to isté pre druhú stranu.
 2. Dotknite sa brady hrudníka a potom vytiahnite krk nahor a dopredu.
 3. Odhoďte trochu dozadu. Otočte ho doľava a doprava.
 4. Položte pravú ruku na ľavé rameno, zdvihnite lakť a jemne otočte hlavu doprava. Držte v tejto polohe a to isté urobte aj pre ľavú ruku.
 5. Zdvihnite ruky a držte ich nad hlavou. Otočte hlavu rovnakým spôsobom ako v cvičení 3.
 6. Predĺžte si bradu a ruky držte za chrbtom.
 7. Postavte sa rovno, sklopte ruky. Natiahnite krk dopredu, pomaly otáčajte hlavou do strán a snažte sa dostať bradu k pleciam.

Komplex sa musí vykonávať denne 10-15 krát.

Aplikátor Kuznetsova a Lyapko

Aplikátor je koberec alebo valec vybavený hrotmi alebo ihlami rôznych tvarov.

Prístroj poskytuje cielený účinok na pokožku, čo vedie k:

 • Miestny krvný obeh sa zlepšuje.
 • Metabolizmus sa zrýchľuje.
 • Obnovuje sa kostné a chrupavkové tkanivo.
 • Zápalový proces sa zastaví.
 • Bolesť je znížená.
 • Opuchy zmiznú.

Vynález Kuznetsova má základňu látky a plastové hroty. Tento aplikátor pôsobí dosť tvrdo na povrch pokožky, ale vďaka tomu má vysoký terapeutický účinok.

Lyapko použil gumovú podložku a kovové ihly, ktoré sú umiestnené v bližšej vzdialenosti. Použitie tohto vynálezu spôsobuje menšie nepohodlie. Okrem mechanických účinkov sa liečebný účinok dosiahne aj vytvorením galvanických prúdov s ihlami, ktoré stimulujú nervové zakončenie..

Zostrihá sa na krku

Mäkký a elastický anatomický držiak sa používa na:

 • Znížte napätie krčka maternice.
 • Vyložte hornú chrbticu.
 • Zabezpečte teplo.
 • Pomôžte upevniť výsledok masáže a manuálnej terapie.

Obojok Shantsa by sa mal nosiť so vzpriameným telom (stojace alebo sediace). Nenechávajte ho na nočný spánok. Odporúča sa zvyknúť si na obojok postupne, počnúc 20 min. Časom by mala doba nosenia dosiahnuť 4 hodiny denne.

Vďaka joge je mobilita postihnutých oblastí chrbtice významne zvýšená. Posilnené svaly sú lepšie zásobované krvou, zlepšuje sa výživa tkanív.

Bude veľmi užitočné vykonávať takéto ásany, ako napríklad:

 • Ardha Matsyendrasana (pozlátená póza).
 • Parivritta Trikonasana (trojuholníková póza).
 • Bhujagasana (vychýlenie moci, ležiace na bruchu).
 • Simhasana (leví póza).

Výživa

Odporúčané potraviny zahŕňajú bohaté na zdravé bielkoviny a vitamíny A, B, C, D.

to:

 • Chudé mäso, hydina, ryby.
 • orechy.
 • Zelenina, ovocie, zelenina.
 • Nízkotučné mlieko.
 • Vajcia (kuracie a prepelice - najviac 2 ks za deň).
 • strukoviny.

Živočíšne tuky by sa mali nahradiť nerafinovanými rastlinnými olejmi.

Existuje mnoho spôsobov liečby osteochondrózy krčka maternice - od používania liekov a tradičnej medicíny až po gymnastiku a masáže. Najefektívnejšie je súčasné použitie niekoľkých techník. Vykonávanie postupov doma musí byť dohodnuté s lekárom, aby nedošlo k zhoršeniu priebehu choroby.

Zaslal: Olga Lavrová

Video o cervikálnej osteochondróze, jej príznakoch a metódach liečby

Fragment programu „Žite zdravo“ o cervikálnej osteochondróze:

Príznaky, diagnostika a liečba choroby:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia.
Technika pilatesMódne smerovanie fitness sa na internete aktívne propaguje ako liek na herniovaný disk. Odborníci nie sú proti takýmto kurzom, ale varujú, že by sa mali brať iba pod vedením trénera s vyšším lekárskym vzdelaním, ktorý chápe, čo je pre vás dobré a čo zlé.
Laserové odparovanie prietrže chrbtice je minimálne invazívnym spôsobom odstránenia tvorby prietrže aplikáciou prúdu na ňu alebo laserovým lúčom, ktorý vedie k zahrievaniu a postupnému odparovaniu mäkkých tkanív a chrupaviek a k zníženiu patologickej tvorby..