loader

Hlavná

Späť

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Choroby pohybového ústrojenstva sa liečia rôznymi spôsobmi, jednou z nich je masť na kýlu bedrovej chrbtice. Odporúča sa používať na zmiernenie bolesti a opuchov, používa sa samostatne aj v kombinácii s inými metódami liečby. Iba lekár môže predpísať konkrétny liek, v každom prípade zohrávajú dôležitú úlohu individuálne vlastnosti. V čase prudkého zhoršenia stavu sú zbytočné. Sú zväčša komplementárne k hlavnej liečbe..

Nesteroidné protizápalové lieky

K dispozícii vo forme gélov. Potlačte látky, ktoré prenášajú bolesť a zápal. Obnovte normálny krvný obeh v mieste lézie a výživu tkanív. Menovaný s pretrvávajúcou bolesťou chrbta a bedrovou kosťou. Najlepšie lieky na vonkajšie použitie pri prietrži chrbtice:

 • Fastum gél. Prenikanie cez pokožku blokuje zameranie zápalu. Odporúča sa rozmazávať nie viac ako 2-krát denne, priebeh liečby nie je dlhší ako 14 dní;
 • Ketonal. Má analgetické a antipyretické vlastnosti. Denný náter nie viac ako 200 mg 3-krát denne;
 • Nurofen Zmierňuje akútne príznaky medzistavcovej prietrže. Pri aplikácii nie viac ako 4 krát denne, ak sa účinok po 2 týždňoch aplikácie nepozoruje, je potrebné sa znovu poradiť s odborníkom;
 • Voltaren. Znižuje intenzitu zápalových reakcií a vysokú horúčku. Prípustná dávka 100 - 150 mg za deň.

Vonkajšie prostriedky pre medzistavcovú prietrž by mali zmierniť stav pacienta v počiatočnej fáze liečby. Úlohou je zabezpečiť včasný začiatok odstránenia príčiny choroby.

kombinovaný

Obsahujú niekoľko prísad a prvkov na obnovenie fungovania chrbtice. Okrem analgézie môžu liečiť poškodené tkanivá a znižovať opuch. Medzi predstaviteľmi tohto typu krémov lekári rozlišujú najúčinnejšie:

 • Dexpanthenol. Má metabolický a regeneračný účinok. V skutočnosti je to vitamín skupiny „B“, preto obnovuje poškodené štruktúry, v tomto prípade chorý stavca;
 • Dolobene. Viaczložkové činidlo má tiež protizápalový účinok v dôsledku spomalenia impulzov bolesti neurónmi.

Hlavnou črtou týchto mastí je ich všestrannosť a možnosť aplikácie vo vážnom štádiu choroby, keď je potrebné obnoviť stratené funkcie bedrovej chrbtice. Najviac žiadaná je kombinovaná masť na kýlu.

Nepríjemný

Základom tejto masti s medzistavcovou prietržou je účinok prírodných receptorov, ktoré zlepšujú prietok krvi v problémovej oblasti, urýchľujú remisiu a všeobecne zlepšujú pohodu. Sú predpísané na zranenia po ťažkej fyzickej námahe a zvýšenom svalovom tóne. Najefektívnejšie:

 • Nikoflex. Preniká hlboko do kože, ovplyvňuje periférne nervové zakončenie. Účinné látky rozširujú cievy, majú otepľovací účinok. Účinok prichádza rýchlo, trvá asi 1 hodinu;
 • Paprika. Rýchlo sa vstrebáva a spôsobuje pocit tepla a pálenia v mieste aplikácie. Anestézia trvá až 6 hodín;

Použitie tejto masti je potrebné iba so súhlasom lekára, pretože špecifickosť účinku má množstvo kontraindikácií a v prípade prudkého zhoršenia ochorenia nie je možné predpísať..

Preparáty pre křupavku

Obnovte zničené oblasti medzistavcovej štruktúry, normalizujte prirodzené zloženie chrupavky. Bolesť sa replikuje blokovaním aktivácie nervových receptorov. Súčasne sa zvyšuje množstvo tekutiny v buničitom jadre, čo bráni jej strate. Masti tejto skupiny:

 • Arthrocyte. Prostriedky na vonkajšie použitie. Obnovuje chrupavku a spojivové tkanivo, zabraňuje degeneratívnym procesom v kĺboch ​​alebo ich zvracia;
 • Chondroxide. Analóg k účinku predchádzajúcej masti. Výber závisí od konkrétnych podmienok ošetrenia a individuálnej tolerancie komponentov.

Zvláštnosťou mastí tohto typu je schopnosť aplikovať sa dokonca aj v pokročilom štádiu spinálnej patológie a nie vo veľkom počte kontraindikácií. Na rozdiel od iných liekov, jedná sa o tie, ktoré liečia, skôr než zmierňujú príznaky. Existuje veľa liekov, z ktorých väčšina skutočne zmierňuje stav pacienta, je však potrebné pamätať na to, že účinok izolovane od iných liečebných metód bude mať krátkodobý účinok a choroba sa bude naďalej vyvíjať a bude mať vážne následky. Liečba drogami sa nedá nahradiť masťami, čo je veľká chyba..

Funkcie aplikácie

Masť na kýlu chrbtice predpisuje lekár na základe anamnézy, ktorá určuje, ktoré zložky lieku pomôžu jeho oddeleniu. Niektoré typy krémov budú obsahovať silné byliny a včelí jed, takže musíte vziať do úvahy možnú prítomnosť alergií.

Moderná medicína nestojí a na regáloch drogérie sa pravidelne objavuje nový vývoj, ale staré modely liekov sú niekedy rovnako účinné. Drahý a moderný nástroj nie je vždy lepší ako ten starý, preverený. Napríklad, terpentínová masť založená na prírodných zložkách lieči spinálne hernie už mnoho rokov.

Masti by sa mali používať iba na umyté mydlo umyté na koži a osušené dosucha, je to spôsobené skutočnosťou, že na ceste k lézii prechádza liek niekoľkými vrstvami tkaniva, čo tento proces uľahčuje.

Po trení zabalte spodnú časť chrbta teplým šatkou, aby sa efekt zväčšil. Niektoré druhy mastí majú špecifickú vôňu, najlepšie sa používajú pred spaním..

kontraindikácie

Akákoľvek masť na kýlu chrbtice je súbor bylinných extraktov a anestetík, ktoré majú svoje obmedzenia, keď sa predpisujú pacientovi. V prípade silného svrbenia, pálenia alebo alergickej reakcie je potrebné liek zlikvidovať. Existuje niekoľko bodov, ktoré v zásade zakazujú používanie mastí:

 • Individuálna neznášanlivosť;
 • tehotenstva;
 • Veková hranica do 15 rokov;

Osobitná pozornosť by sa mala venovať chondroprotektorom, ktoré majú najviac kontraindikácií, ignorovanie môže zhoršiť stav pacienta. Neprepisujte masť pre seba, je to práca kvalifikovaného odborníka. Samoliečba nepovedie k ničomu dobrému.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako rozmazať dolnú časť chrbta prietrž chrbtice

Masti na kýlu bedrovej chrbtice

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice a ďalších segmentov chrbtice je pomerne častou komplikáciou osteochondrózy a iných porúch v chrbtici. Patológia vyžaduje povinné ošetrenie, aby sa predišlo zdravotnému postihnutiu..

Príčiny a typy medzistavcových prietrží

Dnes odborníci rozlišujú medzi medzistavcovú prietrž, ktorá sa nachádza v hrudníku, krčku alebo bedrovej oblasti. Najčastejšia porucha je diagnostikovaná v lumbosakrálnej oblasti. Medzi hlavné príčiny choroby patria:

 • poranenie miechy;
 • silné rozťahovanie, vrátane starého typu;
 • metabolické problémy;
 • nedostatočný vývoj svalového korzetu a kosti;
 • prítomnosť infekčných lézií;
 • patológia spojivového tkaniva;
 • iné patológie miechy;
 • nesprávnym držaním tela a stálou fyzickou aktivitou;
 • dedičná predispozícia;
 • prasknutie chrupavkového krúžku a porušenie koreňov miechy.

Pozor! Ochorenie často spôsobuje hneď niekoľko faktorov. V 80% prípadov sa ochorenie vyvíja v dôsledku patológií v chrbtici a modrín.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Existenciu poškodenia je možné rozpoznať typickými znakmi prietrže:

 1. Bolestivý syndróm, ktorý je lokalizovaný v oblasti postihnutého disku. Ak je zápal zameraný na krk, nepohodlie je tiež cítiť v zadnej časti hlavy, ramien a hornej časti chrbta. Pri hrudnej kýle je cítiť bolesť na hrudi. S bedrovou prietržou je možné cítiť bolesť v perineu a nohách..
 2. Pacient si sťažuje na zníženie citlivosti v oblasti vyčnievania prietrže.
 3. Môžu sa vyskytnúť problémy v rukách a nohách..
 4. Pri lumbálnej prietrži pacient zaznamenáva problémy vo fungovaní črevného a genitourinárneho systému.
 5. V prípade poškodenia krku možno pozorovať aj problémy, ako je zvýšený krvný tlak, problémy so sluchom a zrakom..

Pozor! Bolesť prietrže má inú povahu ako bolesť až rezanie. Pri fyzickej námahe, zdvíhaní hmotnosti a pri pohybe sa pozoruje zvýšené nepohodlie.

Metódy liečby kýly chrbtice

Po identifikácii porušenia je nevyhnutné viesť terapiu, ktorá spočíva v použití konzervatívnych a chirurgických metód. Pacientovi sú predpísané lieky, ktoré môžu zmierniť zápal a bolesť v postihnutej oblasti. Môže sa to robiť pomocou injekcií, mastí a tabliet nesteroidnej protizápalovej triedy, hormónov a akýchkoľvek liekov proti bolesti..

V závažných prípadoch sa používa blokáda. Špecialista zavádza do epidurálneho priestoru analgetikum, takže v prvých minútach dôjde k úľave. Výsledok postupu môže trvať niekoľko týždňov. Užívanie liekov je podporované komplexmi vitamínov a liečiv, ako sú chondroprotektory.

Chondroprotektory sú nevyhnutné na liečenie a regeneráciu chrupavky. Odstraňujú tiež prebytočnú tekutinu z prietrže, zvyšujú motorickú aktivitu. Po odstránení akútneho obdobia ochorenia je predpísaný priebeh masáže, fyzioterapeutické cvičenia a manuálna terapia.

Ak k výsledku z použitia týchto metód nedošlo, mali by ste vyhľadať chirurgickú pomoc. Operácia sa vykonáva buď otvorenou metódou, alebo pomocou endoskopu. Počas zásahu je možné obnoviť poškodenú oblasť alebo úplne nahradiť previsnutý vláknitý krúžok špeciálnym implantátom.

Pozor! Niekedy môže byť medzistavcová prietrž zamieňaná s femorálnou prietržou. Vyznačuje sa výčnelkom čreva. Podobný stav sa prejavuje aj silnou bolesťou. Porušenie možno odstrániť iba operačnými prostriedkami. Počas operácie lekár odstráni boľavé miesto vyčnievajúcich čriev a na poškodenom mieste vykoná špeciálnu plastickú chirurgiu.

Funkcie liečby kýly u detí

U pediatrických pacientov je liečba vždy konzervatívna. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak používanie liekov a pomocných metód nevedie k zlepšeniu.

Pred chirurgickým zákrokom sa deťom, ako aj dospelým, pridelia rovnaké skupiny liekov vrátane protizápalových, analgetických a obnovujúcich chrupaviek, a to aj vo forme mastí. Pacientom sa okrem toho predpisuje dlhý odpočinok, ktorý môže trvať až jeden mesiac.

Pozor! Ak je účinnosť liekov nízka, predpisuje sa extrakt z chrbtice. Malo by sa to však vykonávať vo výnimočných prípadoch a iba prostredníctvom vysoko kvalifikovaného manuálneho lekára.

Diagnóza kýly chrbtice

Pri kontakte s lekárom pacient kontroluje citlivosť miesta pacienta, zníženie svalového tonusu, či existujú príznaky deficitu reflexu. Neurológ, traumatológ alebo reumatológ tiež predpisuje röntgen v predných a bočných projekciách, aby zistil porušenie..

Pre presnejšiu históriu sa odporúča podstúpiť počítačovú alebo magnetickú tomografiu, pretože tieto postupy sa môžu použiť na starostlivé preskúmanie poškodenej oblasti a na určenie stupňa poškodenia disku..

Pozor! Pokiaľ ide o bolesť v dolnej časti chrbta a priľahlých oblastiach u mužov, malo by sa vylúčiť vytváranie prietrže v miešku. Scrotum hernia u mužov je zistená počas vyšetrenia urológom, po ktorom je predpísaná chirurgická liečba na jej odstránenie.

Klasifikácia mastí proti hernii

Pri odstraňovaní príznakov a následkov prietrže akéhokoľvek typu predpisuje špecialista jeden z typov miestnych liekov..

Typ mastivlastnosť
Zahrievanie alebo nepríjemnosť1. Zmierniť bolesť.
2. Zlepšiť tok lymfy a krvi.
3. Zvyšujte výživu tkanív užitočnými látkami
Chladiče alebo lieky proti bolesti1. Zmierniť bolesť.
2. Uvoľnite svaly
Nesteroidné protizápalové lieky1. Zmierniť bolesť.
2. Eliminujte opuch a zápal.
3. Normalizujte teplotu v ohnisku porušenia
Preparáty pre křupavku1. Stimulujte obnovu kostí a chrupavky.
2. Zlepšuje pohyblivosť kĺbového aparátu
Balzamy a masti na prírodnom základe1. Zvýšenie účinku iných liekov.
2. Zlepšiť výživu tkanív.
3. Uvoľnite nepohodlie na postihnutom disku

Pozor! Vo väčšine prípadov si pacienti vyžadujú vymenovanie komplexu mastí, ktoré môžu súčasne poskytovať protizápalové, dekongestantné, hojivé a obnovujúce chrupavky..

Funkcie aplikácie a výber miestnych fondov

Vyžaduje sa výber liekov s prihliadnutím na zvláštnosti ich účinku na prietrž. Otepľovacie a dráždivé lieky zvyšujú prietok krvi, normalizujú výživu buniek a znižujú intenzitu bolesti.

Chladiace masti sa tiež používajú na rýchle odstránenie bolesti. Okrem toho zmierňujú opuchy a zlepšujú mobilitu postihnutej oblasti..

Masť nesteroidného protizápalového typu má kombinovaný účinok. Liek ďalej znižuje teplotu boľavého miesta, čo eliminuje ďalšie šírenie choroby.

Chondroprotektory sú potrebné na zvýšenie účinku iných mastí, ako aj na obnovu chrupavky. Po použití tohto typu nástroja sa zlepší pohyblivosť prehĺbeného disku. Viac informácií nájdete vo videu..

Video - Liečba chondroprotektívnych chorôb chrbtice

Pozor! Na dosiahnutie požadovaného účinku sa odporúča koordinovať akékoľvek stretnutia s neurológom. Toto je obzvlášť dôležité v prípade chronických patológií srdca a obličiek, pretože veľa mastí môže mať na tieto systémy negatívny účinok..

Najlepšie masti na liečbu prietrže

Voltaren

Populárna liečba porúch spojených s deštrukciou medzistavcových platničiek. Lieky vykazujú rýchly účinok a súčasne poskytujú kombinovaný protizápalový a analgetický účinok. Pod vplyvom gélu Voltaren zmizne bolesť a stuhnutosť v poškodenej oblasti. Produkt používajte ráno a večer v individuálne nastavenom čase.

Dolobene

Droga má protizápalové a analgetické účinky, vďaka schopnosti spomaliť vedenie koreňov nervov. Na ošetrenie sa má na bolesť aplikovať malé množstvo dolobénu, zvyčajne 3 až 3 cm masti. Liek môžete použiť pri hernii až štyrikrát denne. Trvanie liečby - individuálne pre každého pacienta.

Traumeel C

Masť má analgetický účinok a normalizuje výživu tkanív prietrže. Zvyčajne sa liek predpisuje ráno a večer, ale ak je to potrebné, Traumeel sa používa až štyrikrát denne. Nemôžete nanášať naraz viac ako 4 cm masti. Trvanie liečby - najmenej päť týždňov.

Lieky proti bolesti a otepľovacie masti

Fastum gél

Liek má takmer okamžitý analgetický účinok. Aplikujte liek rukavicami alebo špeciálnym aplikátorom. Odporúčané množstvo aplikácie je 1-2 krát denne. Dĺžka liečby závisí od anamnézy pacienta, ale Fastum Gel sa nemôže používať samostatne dlhšie ako jeden až dva týždne..

Ketoprofénový gél

Analgetická rýchla akcia. Vhodný na častejšie používanie. Lieky tiež zmierňujú zápaly a zvyšujú odolnosť tkanív voči škodlivým látkam. Ketoprofénový gél sa môže nanášať až trikrát denne. Trvanie používania masti je 10 dní, pokiaľ ošetrujúci lekár neurčí inak.

Nikoflex

Má dráždivé a okamžité otepľovanie. Zmierňuje bolesť a zvyšuje prietok krvi v bolestiach. Je potrebné aplikovať liek ráno alebo večer počas troch dní. Po uplynutí tejto doby sa odporúča prestávku päť dní a potom sa v liečbe pokračuje každých 72 hodín. Všeobecný priebeh liečby bez prerušenia - 30 dní.

Nesteroidné protizápalové masti

diclofenac

Produkt s rýchlym účinkom, ktorý vyžaduje prísne dodržiavanie pokynov, pretože ľahko spôsobuje predávkovanie. Pri liečbe kýly by sa účinná látka mala distribuovať v množstve 2 až 4 g, pričom sa bolesti 3-5 minút starostlivo masírujú..

Ťažkosti s používaním vďaka ibuprofénu, ktorý je súčasťou. Nise môžete aplikovať až štyrikrát denne, dĺžku liečby určí lekár. Pri použití masti sa pozoruje rýchly protizápalový, antipyretický a dekongestantný účinok. V postihnutej oblasti sa zvyšuje citlivosť.

Ortofen

Klasické protizápalové liečivo má súčasne analgetický účinok. Nemôžete aplikovať naraz viac ako 2 g účinnej látky. Ortofén sa používa najviac štyrikrát denne. Nepoužívajte masť dlhšie ako 10 dní, pokiaľ lekár neodporučí inak.

Pozor! Protizápalové nesteroidné lieky triedy sa vždy predpisujú na spinálnu prietrž bez ohľadu na jej umiestnenie. V priebehu liečby môžu byť okrem nich zahrnuté aj ďalšie masti a lieky vo forme injekcií a tabliet.

Prírodná masť proti hernii

Masť Dikul

Droga, ktorá obsahuje extrakty liečivých rastlín, včelí jed, múmie a vitamíny. Terapia spočíva v použití masti trikrát denne, mala by sa natrieť na boľavé miesto na dve minúty. Po otrení miesto s prietržou by malo byť zabalené do vlnenej látky. Liečba trvá až šesť týždňov..

Karipazim

Zloženie liečiva na lokálne použitie zahrnuje aminokyseliny, antioxidanty, vitamíny a ďalšie látky potrebné na kĺby a odstraňovanie prietrže. Caripazim sa aplikuje až trikrát denne po 6-8 hodinách individuálne špecifikovaného času.

Pozor! Masti prirodzene nemôžu odstrániť akýkoľvek typ prietrže, sú potrebné na udržanie zdravia pacienta. Musia byť vždy súčasťou komplexu s inými drogami..

Chondroprotektory a stimulanty pre prietrž

Arthrocin

Liek založený na chondroitíne, výťažku z liečivých bylín a éterických olejov. Uvoľňuje sa vo forme gélu a krému. Liek sa používa podľa osobitnej schémy, ktorá ustanovuje 2-3 použitia denne počas prvých piatich dní. Potom je potrebná prestávka na tri dni a liečba sa opakuje znova podľa danej schémy. Odporúčaná dĺžka liečby bez prestávok sú štyri týždne.

Chondroxide

Stimuluje tvorbu kostí a chrupaviek. Zároveň dochádza k rýchlym protizápalovým výsledkom. Liek aplikujte až trikrát denne v množstve 3 až 6 cm masti. Pre rýchlu expozíciu je potrebné masírovať bolesť po dobu 3 až 7 minút. Trvanie liečby - podľa indícií a odporúčaní neurológa.

Balzamy na ošetrenie kýly

Sophia

Zloženie liečiva obsahuje špeciálny komplex s chondroitínom a glukozamínom. Balzam na Sophiu by sa mal nanášať trikrát denne a vtierať ho do prietrže najmenej päť minút. Aby sa dosiahol požadovaný účinok, postihnutá oblasť by sa mala po použití liečiva zohriať a zabaliť do vlny. Trvanie liečby - podľa pokynov lekára, ale nie menej ako šesť týždňov.

kostihoj

Má rýchly analgetický a otepľovací účinok vďaka alkoholu. Vďaka chondroitínu je vyvolaný proces obnovy chrupavkového tkaniva a je zabránené jeho ďalšiemu ničeniu. Kostival sa používa 2 až 3-krát denne a opatrne trie oblasť prietrže. Trvanie liečebného cyklu - podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Pozor! Balzamy majú podpornú a posilňujúcu funkciu, preto sa vždy používajú v kombinácii s inými miestnymi liekmi.

Domáce masti proti prietrži chrbtice

Yarrow a Aloe

100 g listov aloe sa rozdrví a zmieša s 20 g rebríčka. Do zložiek sa pridá štipka čierneho korenia a zmieša sa s maslom, aby sa vytvorila hmota podobná masti. Mal by sa aplikovať ráno a večer po dobu jedného mesiaca.

Bylinná masť

Z kýly bedrovej a ingvinálnej oblasti pomáha zmes bylín s olivovým olejom. V rovnakom množstve sa predtým, ako sa rozdrvili všetky zložky, zmieša rebríček, nesmrteľka, praslička a kostival. Aplikujte liek 2-3 krát denne po dobu štyroch týždňov.

Video - Liečba miechy pri ľudových liekoch

Elekampánová a dubová kôra

V rovnakých pomeroch je potrebné miešať bylinky, ktoré sa predbežne prechádzajú lisom, aby sa vytvoril prášok. Výsledné množstvo zmesi sa zmieša v pomere 1: 1 s akýmkoľvek tukom, výhodne so jazvcom. Masť používajte až štyrikrát denne po dobu jedného mesiaca.

Pozor! Používanie domácej masti je možné iba so súhlasom lekára, pretože nemôže vždy ovplyvniť príčinu porušenia. Okrem toho je pred prvou aplikáciou lieku pripraveného na použitie potrebné úplne vylúčiť alergickú reakciu na ktorúkoľvek zo zložiek.

Kýla bedrovej chrbtice a ďalšie segmenty chrbtice je vážny stav pacienta, ktorý v prípade neúspešnej liečby alebo jej neprítomnosti vedie k zdravotnému postihnutiu. Použitie mastí na takéto porušenie je iba jedným zo spôsobov boja proti patológii. Aby sa úspešne odstránili príznaky a následky prietrže, odporúča sa kombinovať miestne lieky s inými metódami liečby a inými liekmi.

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Zoznam najlepších mastí na ošetrenie kýly bedrovej chrbtice

Pri chorobách pohybového ústrojenstva môže človek úplne alebo čiastočne stratiť pohyblivosť. Aj keď sa tak nestane, tento druh ochorenia spôsobuje veľa problémov. Neustála bolesť bude každého poblázniť. Jedným z takýchto ochorení je prietrž bedrovej chrbtice, ktorý sa lieči konzervatívnymi metódami, tj liečivami, fyzioterapiou, fyzioterapiou atď..

V prípadoch, keď všetky vyššie uvedené metódy neprinášajú výsledky, je predpísaný chirurgický zákrok. Komplexné lekárske ošetrenie zahrnuje použitie rôznych mastí. Masť na herniu bedrovej chrbtice sa vyberá individuálne v závislosti od závažnosti patológie a vlastností tela..

Čo je kýla chrbtice

Medzistavcová kýla je porušením fungovania pohybového aparátu. Prejavuje sa to vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi dvoma stavcami. Výsledkom výčnelku je kompresia miechy a nervov. V tomto prípade je narušený krvný obeh a objavia sa bojové pocity.

Hlavnou príčinou objavenia sa medzistavcovej prietrže je choroba, ako je osteochondróza, ktorá sa vyskytuje v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. Kýla sa môže objaviť aj v dôsledku:

 1. Zranenia, pády na chrbte, modriny;
 2. Ťažká fyzická námaha, napríklad zdvíhanie závaží, ak je súčasne nesprávna poloha chrbta;
 3. Skolióza alebo prítomnosť vrodených patológií chrbtice;
 4. Spinálne dysfunkcie vyskytujúce sa v dôsledku chorôb, ako sú syfilis, tuberkulóza alebo nádory, vrátane zhubných nádorov;
 5. Oslabenie svalovej aktivity v dôsledku sedavého životného štýlu;
 6. Poruchy metabolických procesov, ktoré sa vyskytujú v dôsledku prítomnosti endokrinných alebo genetických chorôb, ako aj chronických chorôb, pri ktorých dochádza k všeobecnej intoxikácii tela..

Miecha sa prejavuje:

 • Syndróm bolesti a stuhnutosť bedrovej chrbtice pri rôznych fyzických činnostiach. Ďalej bolesť zostupuje na dolnú časť nohy, chodidlo a pätu;
 • Porušenie citlivosti dolných končatín (znížená citlivosť, pálenie, pocit chladu), výskyt ischias a bedrovej kosti v mieste lézie;
 • Zníženie tonusu svalov nôh, ich atrofia, narušenie krvného obehu postihnutej oblasti atď..

Najcitlivejšie na túto chorobu:

 • Ľudia s nadváhou;
 • Jednotlivci čeliaci veľkej fyzickej námahe alebo naopak, ktorí vedú sedavý spôsob života;
 • Muži vo veku 30 až 50 rokov;
 • Tí, ktorí často trpia drobnými poraneniami miechy, ktoré narúšajú výživu medzistavcových platničiek;
 • Fajčenie mužov a žien. Fajčenie vedie k zhoršeniu saturácie krvi a medzistavcových platničiek kyslíkom.

Ak sa vyššie uvedené príznaky objavia, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože ak sa choroba nelieči, začne rýchlo postupovať, čo môže viesť k čiastočnej alebo úplnej nehybnosti chrbtice a dolných končatín..

Masti na medziobratlovú prietrž bedrovej chrbtice

Komplexná terapia tohto ochorenia zahŕňa použitie rôznych liekových masť:

 1. Protizápalové nesteroidné lieky;
 2. Preparáty pre křupavku;
 3. stimulanty;
 4. balzam
 5. Kombinované fondy.

Nesteroidné masti

Ktorá masť na medziobratlovú prietrž bedrového kĺbu sa najlepšie používa? Na zmiernenie zápalu a zmiernenie bolesti uprednostňujú:

 • Nurofen;
 • Ketonal;
 • ketoprofén;
 • Fastum gél;
 • Nize gel;
 • Voltaren.

Tieto masti dokonale zmierňujú bolesť, zmierňujú zápal a majú antipyretický účinok. Tieto výrobky sa používajú nasledovne - nanášajú sa na čistú a suchú pokožku s tenkou vrstvou a trú sa masážnymi pohybmi. Jednorazová dávka použitia týchto prostriedkov nie je vyššia ako 3 až 3 g. Priebeh liečby nesteroidnými masťami predpisuje lekár..

Preparáty pre křupavku

Chondroprotektory sa široko používajú ako masti na prietrž v dolnej časti chrbta. Tieto prostriedky sa používajú na obnovu chrupavky. Pomáhajú tiež spomaľovať ničenie medzistavcových platničiek. Je pozoruhodné, že takéto masti nielen odstraňujú príznaky, ale tiež bojujú proti príčine samotnej choroby.

 • Chondroxide;
 • Cieľ T;
 • Chondroitín sulfát artrocín;
 • Traumeel C.

Stimulačné masti

Aké masti pomáhajú prietrže lumbálnej chrbtice? Na rehabilitáciu po hlavnej liečbe sa používajú masti stimulujúce látky, ktoré v nich obnovujú tkanivové a metabolické procesy. Účinkom týchto mastí je zlepšenie krvného obehu, normalizácia výživy buniek kyslíkom a inými látkami potrebnými na ich rýchle zotavenie..

V takýchto prípadoch použite:

balzamy

Masti z kýly zahŕňajú balzamy, ktoré môžu znižovať svalový tonus a odstraňovať zápal, čím zmierňujú bolesť a kŕče. Okrem toho použitie týchto prostriedkov zlepšuje krvný obeh v postihnutých oblastiach a obnovuje tkanivo v chrupavke. Použitie balzamov je najúčinnejšie spojené s masážou.

Najobľúbenejšie prostriedky v tejto kategórii sú:

 • Cream Sofia;
 • Balzam na Dikul;
 • Kostival masť.

Kombinované masti

Zloženie takýchto fondov zahŕňa niekoľko zložiek, preto sa nazývajú kombinované. Tieto lieky súčasne zmierňujú zápal, odstraňujú bolesť, znižujú svalový tonus a tiež bránia trombóze..

Najbežnejšie kombinované činidlá sú:

Vlastnosti účinku mastí z medzistavcových prietrží

Všetky vyššie uvedené fondy ovplyvňujú postihnuté oblasti rôznymi spôsobmi. Podľa druhu účinku sa všetky masti používané na prietrž chrbtice bedrovej chrbtice delia na:

 1. Prostriedky s účinkom otepľovania;
 2. Otravné lieky;
 3. Chladiace masti.

Ohrievacie prípravky

Zloženie týchto prostriedkov spravidla zahŕňa hadí alebo včelí jed.

Otepľujúci účinok týchto mastí je obnova krvného obehu, čím sa zlepší saturácia buniek kyslíkom a živinami..

Regeneračný proces tkanív pri použití zahrievacích činidiel nastáva veľmi rýchlo, čo prispieva k rýchlemu zotaveniu. Jedným z najčastejšie používaných otepľovacích mastí pre spinálnu prietrž je Finalgon..

Nepríjemný

Pri liečbe medzistavcovej prietrže sa často uchýlia k pomoci:

Tieto lieky svojím dráždivým účinkom prispievajú k expanzii všetkých krvných ciev, zlepšujú prísun krvi do postihnutých oblastí, čo vedie k zníženiu zápalu a bolesti..

Chladiace masti

Ich chladiaci účinok zlepšuje krvný obeh v tkanivách. Pomáha to zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Tieto fondy zároveň majú miestne antipyretické a upokojujúce účinky a tiež uvoľňujú nervové zakončenie postihnutých oblastí..

Podmienky používania

Všetky vyššie uvedené masti musia byť nanesené tenkou vrstvou na predtým pripravenú (umytú mydlom a suchou utierkou). Masírujte pohyby na niekoľko minút. Potom sa miesta, na ktoré sa aplikovala masť, zabalia do teplej vlnenej látky, ktorá nespôsobuje podráždenie pokožky, a ruky sa umyjú mydlom..

Ohrievacie činidlá vydržia tak dlho, ako pacient vydrží, ale nie menej ako 30 minút, a potom ich opláchnu teplou vodou..

Domáca masť na chrbticu s herniou

Popri farmaceutických prípravkoch sa v liečbe medzistavcových prietrží široko používajú aj alternatívne spôsoby liečby. Jedným z nich je masť vyrobená z dobytka (kostival). Robí sa takto:

 1. 0,5 kg koreňa kostnej kosti sa premyje a prechádza mlynčekom na mäso.
 2. 70 g borovicovej živice a 350 g sadla sa rozpustí vo vodnom kúpeli.
 3. Koreň žalúdočnej kosti sa vloží do roztaveného tuku a nechá sa variť na miernom ohni počas 40 minút, nezabudnite sa premiešať, potom pridajte živicu a nechajte ju v ohni ďalších 10 - 15 minút. Potom sa do zmesi naleje 300 ml vodky, všetko sa premieša a 10 minút potom sa z kachlí vyberú riady s produktom..

Uchovávajte liek v chladničke.

Táto masť odstraňuje bolesť, zmierňuje zápal, obnovuje poškodené tkanivo, zlepšuje krvný obeh. Kostival je schopný sa dokonca rýchlo spojiť s kosťami. Masť na báze kostry je skvelým doplnkom k hlavnej liečbe medzistavcových prietrží, ako aj k hlavnej metóde liečby..

Lieky na spinálnu prietrž: prehľad liekov a účinok ich použitia

Je možné, že si nemožno spomenúť na jediný prípad, v ktorom pacientka dokázaná medzistavcová prietrž nevyžaduje skôr alebo neskôr užívanie drog. Lieky pomocou určitých prostriedkov prietrže chrbtice sa zvyčajne uskutočňujú v počiatočnom štádiu jej výskytu, keď je pacient náhle obmedzený silnou a akútnou bolesťou, ako aj počas období exacerbácie. Aké sú znaky liečby hernie liekmi a na čo sú tieto lieky??

Krčka prietrže na MRI.

Funkcie a ciele liečby kýly

V interiktálnom období, ktoré sa nazýva štádium „stabilnej klinickej remisie“, sa zvyčajne nevyžaduje užívanie drog a pacient niekedy úplne zabudne, že má výčnelok a prietrž krčnej alebo bedrovej chrbtice. To spôsobuje riziko nesprávneho správania a následkom pošmyknutia na ľade, podchladenia chrbta, náhleho pohybu, vzpierania, prietrže sa opäť mierne zvyšuje, začína sa kompresia okolitých mäkkých tkanív, väzov a nervových koreňov. Mimochodom, miecha nebolí, keď je stlačená - nemá receptory bolesti. Výsledkom je, že sa syndróm bolesti opäť vracia a vyžaduje použitie určitých liekov. Na fotografii - príklad MRI hernie krčnej chrbtice, ktorá viedla ku kompresii miechy - vývoj vážnej komplikácie. Kýla je znázornená šípkou.

Aké sú ciele liekov na liečbu medzistavcovej prietrže? Tieto ciele sú uvedené nižšie:

 • odstránenie bolesti, symptomatický cieľ. Po dosiahnutí cieľa sa pacient začína obsluhovať v každodennom živote, pohybuje sa a môže nezávisle navštíviť zdravotnícke zariadenie;
 • zmiernenie zápalu a edému, ktoré je spôsobené kompresiou herniovou tvorbou rôznych štruktúr mäkkých tkanív. Zmiernenie príznakov zápalu tiež zmierňuje bolesť a umožňuje pacientovi zlepšovať kvalitu života. Našťastie existuje celá skupina nesteroidných protizápalových liekov - NSAID, ktoré kombinujú lieky proti bolesti a protizápalové vlastnosti;
 • zníženie svalového kŕča, ktorý sa vyvíja v hlbokých svaloch chrbta v reakcii na dráždivý účinok prietrže a vytvára takzvaný sekundárny myofasciálny syndróm.

Toto je stav, pri ktorom je v chrbte dlhý, chronický zdroj bolesti spojený s napätými svalmi. Tieto plomby sú zdrojom narušeného obehu. Ako viete, každý sval môže reagovať na bolesť a podráždenie iba jedným známym spôsobom - ide o ostré kontrakcie. Kýla spôsobuje neustálu bolesť, preto je sval na dlhú dobu v kontrakcii.

Výsledkom je, že cievy zásobujúce svalovú krvou sa zužujú a svalové tkanivo bráni žilovému výtoku. Metabolické produkty sa hromadí vo svaloch vrátane kyseliny mliečnej a to vedie k sekundárnemu chronickému kŕču, ktorý vytvára začarovaný kruh. Takéto uzávery môže neurológ ľahko zistiť počas prehmatávania zadných svalov. Sú umiestnené paravertebrálne, tj vedľa stavcovej línie vpravo a vľavo.

Anestézia, protizápalové lieky, ako aj lieky, ktoré zmierňujú chronický svalový spazmus (alebo svalové relaxanciá) a tvoria tri piliere liekovej liečby pre medzistavcové výčnelky a prietrže, keď sa objavia a zhoršujú..

Všetky tieto lieky sú liečivá alebo lieky (ktoré niekedy nie sú úplne správne nazývané liekmi) hneď na začiatku, v prípade zvlášť akútnej bolesti sa používajú spravidla parenterálne, to znamená vo forme intramuskulárnych injekcií. Potom, zvyčajne po 3 až 4 dňoch, sa začne prechod na formy tabliet a spája sa lokálna liečba. Pacientovi sú predpísané rôzne krémy, gély a masti, ktoré sa natierajú alebo nanášajú na požadovanú oblasť chrbta v projekcii medzistavcovej prietrže, ako aj okolité svalové hmoty..

Môžu sa tiež nazývať ďalšie metódy liečby drogami. Toto je menovanie rôznych vitamínov, najskôr aj intramuskulárne, a potom v tabletách je možné menovanie rôznych chondroprotektorov. Ako však ukázala prax, chondroprotektory nemajú osobitný význam, ani preukázaný mechanizmus účinku. Samostatne existuje terapia, keď sa pohotovostná starostlivosť vykonáva vo forme blokád, ale tento problém sa v článku nebude brať do úvahy. Je potrebné poznamenať, že ani jeden liek nedokáže radikálne vyliečiť výstupok a prietrž a vylúčiť ho ako fyzický objekt. To je možné dosiahnuť iba pomocou chirurgického zákroku neurochirurga. Môžete povedať viac. Žiadne relácie osteopatie, manuálna terapia, kraniosakrálna terapia, šoková vlna, elektroforéza s karipazímom, karboxyterapia, trakčná terapia atď. - nevedú k radikálnemu vyliečeniu osteochondrózy z týchto komplikácií. Áno, stav pacientov pod vplyvom zručných rúk masážneho terapeuta sa skutočne výrazne zlepšuje. Zároveň sa však obnoví prietok krvi v hlbokých svaloch, normalizuje sa ich metabolizmus a nikde nezmizne „číhajúci“ výčnelok alebo prietrž a pri ďalšom zhoršení sa znova prejaví.

Čo nevyvoláva výčnelok a prietrž

Okamžite by sa malo objasniť, že v Ruskej federácii neexistuje spôsob, ako liečiť aj veľmi silnú akútnu bolesť chrbta spôsobenú prietržou narkotickými analgetikami, napríklad použitím náplasti Durogezik. To, čo sa používa vo vyspelých krajinách, ako sú USA, Veľká Británia, Izrael, Česká republika, kde sa ošetrenie kýly uskutočňuje podľa moderných štandardov as veľkou účinnosťou, je v Rusku prakticky nemožné. Lekár, ktorý predpísal Durogezikovi najmenej prietrži, riskuje, že zostane bez postavenia av krajných prípadoch upozorní príslušné orgány..

Tiež nie je akceptované liečiť medzistavcové prietrže pomocou liekov nazývaných antispasmodiká. Napríklad Baralgin alebo No-shpa nebudú účinné, pretože uvoľňujú hlavne hladké svaly vnútorných orgánov a nesúvisia so zadnými svalmi, hoci anestetizujú kŕče pri žlčníkových chorobách..

Je zbytočné „liečiť“ medzistavcovú prietrž s analgiom a inými starými drogami. Aspirín, všetky odrody kyseliny acetylsalicylovej, ako aj paracetamol, nebudú mať žiadny vplyv na bolesť. Ich úlohou je znížiť teplotu. Mimochodom, s exacerbáciou osteochondrózy a objavením sa bolesti chrbta spôsobenej výčnelkami a prietržami nikdy nedochádza k zvýšeniu teploty..

Ak existuje horúčka uprostred bolesti chrbta, potom je to pravdepodobne vážne znamenie exacerbácie pyelonefritídy, prítomnosti atypických foriem cholecystitídy a apendicititídy s ožiarením chrbta a iných závažných chorôb..

Neaplikujte výčnelok a prietrž pomocou rôznych angioprotektorov, ako je pentoxifylín, trental a ďalšie. Ich úlohou je zlepšovať kapilárnu mikrocirkuláciu pri chorobách, ako je diabetes mellitus, Raynaudov syndróm atď. Pretože medzistavcová chrupavka vo všeobecnosti nemá žiadne cievy, nemá zmysel ich používať. A nemá zmysel zlepšovať mikrocirkuláciu v spastických svaloch, pretože najskôr musíte odstrániť svalový spazmus (pomocou svalových relaxancií) a potom sa samotný sval dokáže vyrovnať bez ďalších finančných prostriedkov.

Rôzne „kvapkadlá“ alebo intravenózne infúzie nie sú zobrazené: koniec koncov je prvoradou úlohou odstránenie zápalu a odstránenie opuchov, a to pridaním tekutiny do tela tomu zabráni a môže iba zvýšiť bolesť. Najúčinnejšie lieky sú NSAID a svalové relaxanciá. Pravda, v niektorých prípadoch, prvý deň, s akútnou bolesťou chrbta, môžete dodatočne odstrániť opuch predpísaním ľahkých diuretík, ktoré nepoškodzujú srdce a udržujú draslík v tele. Na tento účel môže byť pacientovi predpísaný spironolaktón (alebo Veroshpiron) na jeden až dva dni.

Zoznam populárnych a účinných liekov

Nižšie sú uvedené najlepšie populárne lieky na liečbu akútnej bolesti chrbta, vrátane prítomnosti výčnelkov a herniovaných diskov. Najskôr je medzinárodný nechránený názov (INN) spoločný pre všetky komerčné analógy (alebo generiká) tohto lieku. Potom - pôvodný liek s týmto INN. Potom sú uvedené niektoré populárne generiká..

Pre každý liek sú priemerné náklady relevantné pre lekárne všetkých foriem vlastníctva v Ruskej federácii do konca júna 2019. Žiadne hodnotenie, obsadenie prvého a posledného miesta nie je uvedené.

Finančné prostriedky NSAID

Prípravky zo skupiny NSAID majú tri dôležité liečivé vlastnosti: znižujú zápalový proces, znižujú bolesť a znižujú horúčku alebo teplotu. Tie druhé sa nezaujímajú o kvalitu s výčnelkami a kýlami.

Je dôležité vedieť, že bez výnimky majú NSAID kontraindikácie a najstaršie lieky prvej generácie, ako napríklad Diclofenac alebo Voltaren, sa zvyčajne nemôžu užívať dlhšie ako dva až tri dni. Všetky dokážu zhoršiť priebeh peptického vredu žalúdka a dvanástnika a vo výnimočných prípadoch dokonca spôsobiť ulcerózne krvácanie. Vedú k exacerbácii erozívnej gastritídy a pri dlhodobom nekontrolovanom užívaní po dobu niekoľkých týždňov môže dôjsť k toxickej hepatitíde lieku.

Napriek veľmi nízkemu bezpečnostnému profilu sa Diclofenac, aj keď je „starým“ liekom, stále považuje za jeden z najúčinnejších a najúčinnejších. Iné lieky, ako je meloxikam a ketoprofén, už patria k liekom druhej generácie, sú bezpečnejšie na použitie, hoci na intramuskulárnu injekciu sa vzťahujú rovnaké pravidlá: nie dlhšie ako 3 až 5 dní..

Meloxikam (Movalis, Amelotex, Arthrosan, Mirlox, Revmart)

Movalis alebo originálny liek meloxikam, ktorý prvýkrát získala nemecká spoločnosť Beringer Ingelheim, je jedným z najlepších vo svojej skupine. Okrem zmiernenia akútnej bolesti chrbta je indikovaný na rôzne formy artritídy, bolesti kĺbov, reumatologické choroby a ďalšie zápalové lézie pohybového ústrojenstva..

Meloxikam má silný protizápalový účinok, musí sa injikovať 1,5 ml intramuskulárne denne počas 3 dní, potom sa používa v tabletách, jedna 7,5 mg tableta raz denne. Ale ani tableta by nemala byť dlhá. Liek je kontraindikovaný u pacientov s bronchiálnou astmou, nosovou polypózou, s exacerbáciou erozívnej gastritídy a žalúdočných vredov, so závažným zlyhaním pečene, počas tehotenstva, dojčenia a tiež do 12 rokov..

Spoločnosť Beringer Ingelheim vyrába Movalis a balenie 3 ampuliek (na krátky chod) s objemom 1,5 ml v priemere stojí 610 rubľov.

Ketoprofén (Ketonal, Arthrosilen, Flamax)

Liek Ketoprofen, ktorého zástupcom je Ketonal, je tiež veľmi populárny a je dostupný nielen v roztoku na intramuskulárne podanie, ale tiež vo forme gélu na lokálne použitie, ktorý bude opísaný neskôr v tabletách, ako aj v rektálnych čapíkoch..

Ketoprofén sa vyznačuje rovnakou patológiou s niekoľkými zmenami: pri artritíde, exacerbácii osteochondrózy chrbtice - výčnelkov a prietržoch, pri migrénach a bolestiach hlavy, rôznych formách neuralgie a radikulitídy, pri dne, ako aj pri pooperačnom syndróme bolesti, a to aj po mikrodisektómii..

Intramuskulárna injekcia zahŕňa jednu ampulku (100 mg) raz alebo dvakrát denne, maximálna denná dávka sú 2 ampulky. Liek má tiež výrazné spektrum kontraindikácií. Okrem kontraindikácií uvedených vyššie pre Movalis sa Ketonal nemôže používať na hemofíliu, dekompenzované zlyhanie srdca. Liek sa nesmie používať u detí mladších ako 15 rokov. Ketonal, vyrobený spoločnosťou Sandoz z Rakúska, stojí 225 rubľov. v balení po 10 ampúl.

Diclofenac (Voltaren, Diclobene, Diclovit, Dorosan, Ortofen)

Nakoniec, tretí liek, ktorý sa bežne používa pri výčnelkoch a prietržoch, je diklofenak a možno najčistejší a najúčinnejší je pôvodný Voltaren, ktorý vyrába švajčiarska spoločnosť Novartis. Jeho cena je v priemere 260 rubľov. v balení 3 ampulky po 5 ml. Ale sú dostupnejšie analógy. Takže diklofenak, ktorý vyrobila srbská spoločnosť Hemofarm, bude stáť iba 40 rubľov za rovnaké balenie. To naznačuje vysokú popularitu tohto lieku..

Voltaren je účinný liek proti bolesti: účinok sa prejaví do 20 - 30 minút. Tento liek sa tiež široko používa na rôzne zápalové a degeneratívne lézie muskuloskeletálneho systému, na bolesti chrbta, na lumbago, cervikaliu, ischias, vrátane výčnelkov a hernií. Je tiež indikovaný na závažné záchvaty migrény..

Intramuskulárne sa má podávať hlboko, dávka raz denne a v prípade zvlášť silnej bolesti sa injekcie môžu vykonávať dvakrát denne, s intervalom niekoľkých hodín. Odporúča sa použiť najnižšiu možnú dávku a najkratší možný priebeh liečby.

Svalové relaxanciá

Liečba akútnej bolesti chrbta bude neúplná bez vymenovania svalových relaxancií. Odstránením sekundárneho svalového kŕča zlepšujú krvný obeh a pomáhajú znižovať závažnosť chronickej bolesti chrbta, ktorá často viac menej sprevádza dokonca stav remisie s výčnelkami a prietržami.

V súčasnosti sa najčastejšie používajú nasledujúce svalové relaxanciá: Midokalm a Sirdalud. Výhodou lieku Midokalm je, že sa môže používať v prvých dňoch rozvoja akútnej bolesti, pretože je dostupný nielen v tabletách, ale aj v ampulkách na intramuskulárnu injekciu. Táto forma uvoľnenia sa nazýva Midokalm - Richter. Tizanidín alebo Sirdalud nie je predpísaný v akútnom období, pretože je dostupný iba v tabletách. Iné lieky, ktoré majú silný a hrubý účinok, ako napríklad baklofén, sa nepoužívajú na liečbu akútnej bolesti chrbta výčnelkami a kýlami..

Tolperison (Midocalm)

Tolperison je originálny liek Midokalm, ktorý vyrába maďarská farmaceutická spoločnosť Gedeon Richter, v balení po 5 ampúl (1 ml). Okrem tolperisonu sa do roztoku pridal lidokaín na zmiernenie bolesti, pretože jeden tolperisón je pri intramuskulárnom podaní dosť bolestivý. Takéto balenie stojí 475 rubľov.

Lidokaín patrí do skupiny relaxantov centrálneho svalstva a ovplyvňuje špecifické reflexy miechy. V dôsledku toho sa zníži pripravenosť reflexu v retikulospinálnom trakte a zvýši sa cirkulácia periférnej krvi vo svaloch. Tolperison má po ceste mierny antiadrenergický a antispasmodický účinok..

Tento liek je indikovaný pre všetky stavy, pri ktorých sa pozorujú kŕče a zvýšený tonus pruhovaných svalov. Nejde iba o akútnu a chronickú bolesť chrbta, ale aj o mozgovú príhodu, roztrúsenú sklerózu, svalovú spasticitu s artrózou veľkých kĺbov. Používa sa tiež v komplexnej liečbe po chirurgickom zákroku. Je potrebné aplikovať Midokalm intramuskulárne, jeden mililiter dvakrát denne. Midokalm je kontraindikovaný pri závažných formách myasténie gravis, počas tehotenstva, dojčenia a tiež u detí do 18 rokov..

Tizanidín (Sirdalud)

Liek Sirdalud je dostupný iba v tabletách, čo znamená, že je nežiaduce ho používať v prvých dňoch so syndrómom obzvlášť závažnej bolesti. Jeho úlohou je mierna podporná terapia počas obdobia upadajúcej exacerbácie, keď bolesť nie je taká silná a sekundárny myofasciálny syndróm je stále zachovaný.

Sirdalud spôsobuje viditeľný vedľajší účinok: neodporúča sa používať ľuďom, ktorí šoférujú, pretože Sirdalud spôsobuje ospalosť a veľmi často. Ak je to predpísané tým, ktorí bránia zaspaniu bolesti chrbta, je to skôr účinné riešenie.

Je potrebné pamätať na to, že tizanidín sa má vysadiť pomaly, najmä ak bola liečba dlhá. Ak sa náhle ukončí, pacient môže zvýšiť krvný tlak a vyvinúť atak tachykardie. Ak viete o týchto vlastnostiach lieku, môže sa použiť na výčnelky a prietrže na 10-12 dní a potom preniesť pacienta na hardvér alebo manuálnu fyzioterapiu a plávanie. Sirdalud vyrába Novartis a balenie 30 4 mg tabliet stojí 300 rubľov.

Vitamíny - Milgamma (Binavit, Vitaxone, Combilipen, Larigamma)

Možno jeden z vitamínov možno nazvať iba jedným liekom - toto je Milgamma. Obsahuje potrebný komplex vitamínov B, konkrétne B6, B12 a B1, spolu s roztokom novokainu. Tieto vitamíny zlepšujú trofizmus nervového tkaniva a pomáhajú pacientovi rýchlo eliminovať neurologické poruchy spojené s kompresiou herniovým vyčnievaním nervových štruktúr: segmentové korene. Keď bola predpísaná Milgamma, významne sa skrátila doba existencie nepríjemných pocitov, ako je necitlivosť, pocit „plazenia sa“ v nohách alebo pažiach, v prítomnosti hernie bedrovej alebo krčnej chrbtice. Obnovenie sily v končatinách išlo rýchlejšie. Okrem komplikácií s osteochondrózou je Milgamma indikovaná pre rôzne formy neuritídy, pre paréziu tvárového nervu, pre kŕče nočného svalu a ďalšie podobné stavy. Liek je kontraindikovaný v prípade precitlivenosti, závažných foriem srdcového zlyhania, u detí, tehotných a dojčiacich žien.

Injekcie Milgammy sa majú podávať denne v 2 ml počas 10 dní. Po ústupe bolesti prechádzajú na tabletové formy lieku, ktoré sa nazývajú „Milgamma Compositum“. Nemecká spoločnosť Solufarm GmbH vyrába Milgamm a jedno balenie s 10 ampulkami určené na priebeh 5 dní stojí v priemere asi 490 rubľov..

Lokálne ošetrenie akútnej bolesti chrbta

Lokálne prostriedky na liečenie akútnej bolesti chrbta sa používajú veľmi často. Jedná sa o rôzne masti, krémy a gély, lekárske omietky. Tieto lieky môžete používať 2 - 3 dni po výskyte akútnej bolesti chrbta, keď sa v dôsledku liekovej terapie začala znižovať intenzita syndrómu bolesti. To je na začiatku injekcie a potom je možné predpísať spolu s tabletami, masťami a krémami.

Prečo je to tak? Faktom je, že medzi masťami je veľa zástupcov s otepľovacím účinkom. Napríklad kapsaicín obsahujúci kapsaicín (výťažok z kajenského korenia) alebo masť Finalgon. Ak tieto lieky použijete okamžite, opačný prírastok sa naopak zvýši, pretože prispievajú k toku krvi do miesta aplikácie, ako aj do hlbokých tkanív. V súlade s tým sa zvýši závažnosť syndrómu bolesti. Ale po niekoľkých dňoch, keď sa intenzita zápalu začne zmenšovať a opuchy sa rozpúšťajú, potom masti na zahrievanie naopak prispejú k zlepšeniu krvného obehu v ohnisku a odstráneniu syndrómu bolesti ich prietokom krvi..

V prvých dňoch objavenia sa veľmi akútnej bolesti môžete v zásade použiť miestne lieky, ktoré sa nezohrievajú. Ide o chladiace masti a krémy obsahujúce mentol a gáfor a ďalšie. Aby ste sa neublížili náhodou nesprávnym výberom, je potrebná konzultácia s lekárom. Zoberme si tri charakteristické miestne lieky používané na akútnu bolesť chrbta, vrátane výčnelkov a kýly. Jedná sa o gél, masť a toto je špeciálna náplast na zahrievanie..

Viprosal In

Viprosal B je terapeutická masť, ktorej účinnými zložkami je terpentínová guma, kyselina salicylová, gáfor a jed zmijí. Tieto zložky sa vyberajú veľmi dobre. Terpentín dráždi pokožku a zvyšuje prietok krvi z pokožky z hlbokých svalov, kyselina salicylová dilatuje krvné cievy, gáfor má rušivý a ochladzujúci účinok. Jed zmija zlepšuje reologické vlastnosti krvi a trofického tkaniva.

Viprosal B je indikovaný na rôzne formy neuralgie, myozitídy, ako aj na príznaky akútnej bolesti chrbta. Táto masť má veľa kontraindikácií. Preto ho nemôžete použiť v prípade pľúcnej tuberkulózy, náchylnosti na cievne kŕče, detí, tehotných a dojčiacich žien, s ťažkým poškodením funkcie pečene a obličiek av niektorých ďalších prípadoch.

Na miesto, kde sa prejavuje bolesť, naneste najviac jednu čajovú lyžičku masti a vtierajte ju do pokožky najviac dvakrát denne. Trvanie liečebného cyklu by nemalo trvať dlhšie ako dva týždne bez konzultácie s lekárom. Spúšťa Viprosal To Tallinn Chemical Farm (Estónsko), jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov stojí 286 rubľov.

Fastum gél

Fastum gél je obľúbený neohrievací prostriedok obsahujúci ketoprofén. V skutočnosti je to ten istý Ketonal, ktorý sa používa nielen v injekciách, ale lokálne. Jeho mechanizmus účinku je tiež spojený s protizápalovým účinkom, ktorý sa dosahuje inhibíciou syntézy prostaglandínov. Okrem toho anestetizuje. Popri osteochondróze, výčnelkoch a prietržoch je indikovaný na reumatizmus, dnu, rôzne zranenia, napríklad dislokácie a výrony, v prípade tendovaginitídy, ako aj na tromboflebitídu povrchových žíl. Pozitívnu spätnú väzbu poskytujú neurológovia, ale aj cievni chirurgovia.

Je potrebné ho aplikovať nanesením tenkej vrstvy gélu na pokožku a jemne votrieť, až dvakrát denne. Rovnako ako v minulosti, liečba nemá trvať dlhšie ako 2 týždne. Fastum gel má rovnaké kontraindikácie ako ketoprofén, ale je ich menej, pretože pri lokálnej aplikácii sa veľmi pomaly vstrebávajú do krvného obehu a prakticky sa v tele nehromadí. Talianska skupina Menarini uvoľňuje gél Fastum, jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov bude stáť 350 rubľov.

Teplá termálna omietka Ketonal

Táto náplasť v skutočnosti nie je liečivou látkou, ale prostriedkom domácej fyzioterapie. Obsahuje železný prášok, aktívne uhlie, soľ a vodu. Keď sa tieto komponenty kombinujú na jednom povrchu (čo sa stane po odstránení ochranného filmu z náplasti), rýchlo sa zahrieva na účinnú teplotu 45 stupňov. To mu umožňuje zahriať potrebnú časť dolnej časti chrbta na 10 hodín.

Termoplast sa prejavuje pri chronickej bolesti chrbta v štádiu upokojujúcej exacerbácie výčnelkami a kýlami. Pripomeňme, pretože sa zahreje, v prvých dňoch sa nemôže použiť. Náplasť má napriek jednoduchosti suchého tepla mnoho kontraindikácií. Ale nemá zmysel tu ich popisovať v plnom rozsahu. Túto náplasť vyrába čínska spoločnosť vedená spoločnosťou Sandoz Pharmaceuticals v Slovinsku. Relatívna nevýhoda tejto náplasti je jej pomerne vysoká cena. Za jedno balenie s 10 prúžkami, z ktorých každý je určený na jednorazové použitie, by ste mali zaplatiť 800 rubľov.

Na záver by sa malo povedať, že všetky tieto prostriedky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár v komplexe v určitom poradí, aby sa čo najrýchlejšie zlepšila kvalita života, zvýšila sa škála pohybov v chrbte a zmiernili silné bolesti. Lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky, takže všetky lieky uvedené v tomto článku by mal predpisovať iba lekár.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Počet ľudí, ktorí trpia prejavmi vertebrálnej hernie, každoročne rastie. Okrem toho choroba nekontrolovateľne „dospieva“.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je choroba, pri ktorej časť štruktúry spájajúcej dva stavce presahuje tento kĺb. Tento výčnelok sa uskutočňuje v smere, v ktorom sú umiestnené prvky nervového systému, miecha a nervy odchádzajúce z neho, ako aj veľké cievy, ktoré živia mozog.