loader

Hlavná

Hlava

Injekcie pre bolesť chrbta prietrže: prehľad liekov. Vertebrálna kýla: príčiny, príznaky a metódy liečby

Počet ľudí, ktorí trpia prejavmi vertebrálnej hernie, každoročne rastie. Okrem toho choroba nekontrolovateľne „dospieva“. Lekári stále častejšie robia túto diagnózu pacientom stredného veku. Degeneratívne zmeny sú najčastejšie nezvratné. Včasná a kompetentná terapia vám však umožňuje prerušiť priebeh patologického procesu a zastaviť nepríjemné príznaky. V článku sa budeme podrobnejšie zaoberať tým, ktoré injekcie na bolesť chrbta prietrže odporúčajú moderným odborníkom.

Lekársky certifikát

Vertebrálny stĺp tvorí mnoho jednotlivých kostí - stavcov. Aby sa zabránilo silnému treniu medzi nimi, existujú špeciálne „tesnenia“, ktoré absorbujú zaťaženie počas pohybu. Jedná sa o takzvané medzistavcové platničky. Ich vonkajší plášť, ktorý sa inak označuje ako vláknitý prsteň, musí zostať pevný a pevný po celý život. Chráni vnútro buničitého jadra..

Keď pod vplyvom rôznych faktorov začnú horné a dolné stavce vyvíjať zvýšený tlak na disk, posúva sa ďalej. Stratí svoje funkcie. Vláknitý krúžok sa začína deformovať. Súčasne sa vytlačí buničité jadro. Takto sa vytvorí vertebrálna kýla. Patologický proces je vždy sprevádzaný bolesťou, ktorá v priebehu času zvyšuje intenzitu.

Hlavné dôvody

K tejto chorobe môže viesť veľké množstvo faktorov. Zvyčajne niekoľko z nich ovplyvňuje osobu súčasne..

Hlavné príčiny sa skrývajú v nezdravom životnom štýle a existujúcich patológiách motorického aparátu:

 • žilové preťaženie v dôsledku sedavého životného štýlu;
 • nesprávna výživa, ktorá vyvoláva nedostatok vitamínov a minerálov;
 • nadváhou;
 • matrac a vankúš zlej kvality;
 • závislosti;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice spojené s profesionálnymi alebo športovými aktivitami;
 • predchádzajúce zranenia;
 • patológia chrbtice (osteochondróza, skolióza, kyfóza);
 • predchádzajúce infekcie;
 • vrodené chyby chrbtice.

U žien môže tehotenstvo vyvolať vertebrálnu prietrž. Počas tohto obdobia sa zaťaženie celého tela niekoľkokrát zvyšuje. Podľa štatistík však muži trpia patológiou oveľa častejšie. Príčinou je slabo vyvinutá chrupavka, ktorá podlieha degeneratívnym zmenám..

Klinický obraz

V počiatočnej fáze patologického procesu je jeho jediným príznakom nepohodlie v chrbte alebo krku. Najčastejšie sa pripisuje svalovej námahe. Ako choroba postupuje, záchvaty bolesti sa predlžujú a sú výraznejšie. V neskorších fázach už nezávisia od fyzickej aktivity a neustále sprevádzajú človeka.

Bolesť nie je jediným prejavom prietrže. Symptómy sú do značnej miery determinované lokalizáciou patológie. Celkovým klinickým obrazom sú charakteristické tieto príznaky:

 • akútna bolesť chrbtice, ktorá sa po cvičení zosilňuje a v pokoji sa znižuje;
 • opuch;
 • rachiocampsis;
 • svalové napätie
 • pocit pálenia, brnenie v postihnutej oblasti.

Pacientom sa najčastejšie diagnostikuje kýla bedrovej chrbtice. V tomto prípade si pacienti sťažujú na tieto zdravotné problémy:

 • záchvaty akútnej bolesti v dolnej časti chrbta;
 • strata citlivosti kože na dolných končatinách;
 • zápal močového mechúra;
 • hemoroidy v dôsledku narušenia krvného obehu;
 • hnačka / zápcha;
 • urolitiázová choroba;
 • amyotrophy.

Bolesť je zvyčajne klesajúca. Keď sa nabudúce pokúsite ohnúť alebo narovnať chrbát, výrazne sa zintenzívni.

Diagnostické metódy

Injekcie pre bolesť chrbta prietrže môže predpísať iba odborník. Tento problém sa zaoberá neuropatológ a manuálny terapeut. Liečba sa však vyberie po komplexnom vyšetrení tela a štúdiu klinického obrazu pacienta, jeho anamnézy.

Diagnostika zvyčajne pozostáva z nasledujúcich opatrení:

 1. röntgenový Umožňuje vylúčiť ďalšie patológie muskuloskeletálneho systému.
 2. CT alebo MRI. Pomáha získať kompletný klinický obraz o stave miechového kanála a priľahlých štruktúr, pri identifikácii degeneratívnych porúch a novotvarov..
 3. Myelogram. Postup zahŕňa počítačovú tomografiu s použitím kontrastného činidla. S jeho pomocou je možné presne určiť polohu prietrže a jej veľkosť.
 4. Elektromyelogram. Používa sa na identifikáciu „zranených“ z prietrže nervových zakončení.

Lekár môže predpísať ďalšie štúdie v závislosti od individuálnych charakteristík tela pacienta.

Liečebné metódy

Liečba tejto patológie spočíva v integrovanom prístupe. Lekár vyberie špecifický liečebný režim pre každého pacienta individuálne. V akútnom období sa odporúča odpočinok na posteli. Na zmiernenie bolesti a kŕčov, zastavenie následného ničenia chrupavky sa predpisujú rôzne lieky. Na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice sa používajú vo forme injekcií a mastí. Je nevyhnutné dodržať zvolené dávkovanie a ďalšie odporúčania lekára..

Po skončení akútneho obdobia sa predpíšu:

 • rehabilitácia;
 • masáže;
 • rôzne fyzioterapeutické postupy;
 • Kúpeľná liečba.

Obzvlášť účinný v prípade bolesti chrbta pri injekciách prietrže. Viac podrobností o ich odrodách sa bude diskutovať ďalej v tomto článku..

Druhy injekcií

Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia sa používajú lieky z nasledujúcich skupín liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) na zmiernenie bolesti a zápalu;
 • Vitamíny B s cieľom zvýšiť prietok krvi, urýchliť obnovu poškodených nervov a vlákien;
 • svalové relaxanciá pre svalovú relaxáciu.

Priebeh vitamínov zvyčajne trvá 5-10 dní. Po uplynutí tejto doby sa injekcia nahradí tabletami. Najlepšie injekcie na kýlu chrbtice z tejto skupiny sú nasledujúce: Milgamma, Neuromultivit, Neurobion. Sú však kontraindikované v tehotenstve a mladistvých mladších ako 18 rokov v prípade alergickej reakcie na zložky lieku..

Svalové relaxanciá sa injikujú 5 dní. Predstavujú ich lieky Medokalm a Kalmireks, v ktorých je navyše prítomný lidokaín. Ten zvyšuje účinok hlavnej zložky a anestetizuje.

Funkcie NSAID

Základom liečby sú nesteroidné protizápalové lieky. Priamo ovplyvňujú léziu, zastavujú zápal a bolesť.

Čo injekcie robia s kýlou chrbtice? „Staré“ alebo všetky známe lieky sú tieto:

Uznávajú sa bezpečnejšie a účinnejšie lieky novej generácie: „Ksefokam“, „Dexalgin“ a „Movalis“. Injekcie s herniou chrbtice z tohto zoznamu nemajú prakticky žiadny účinok na žalúdočnú sliznicu, ale môžu sa prejaviť ako pálenie záhy alebo kŕče..

Na zníženie nadmerného účinku NSAID na tráviaci trakt lekári predpisujú inhibítory protónovej pumpy (Omeprazol, Nexium). Musia sa užívať v priebehu injekcií..

Injekcie pre prietrž chrbtice v bedrovej oblasti alebo na akékoľvek iné sa používajú intramuskulárne. V prípade silnej bolesti sa používajú dve lieky: jedno ráno na zmiernenie zápalu a druhé večer na zmiernenie akútnej bolesti..

Epidurálna blokáda

Ak sú NSAID neúčinné, lekár predpíše injekcie steroidov a epidurálny blok vertebrálnej hernie. Podľa pacientov ich použitie umožňuje rýchlo zastaviť bolesť. Pravdepodobnosť závislosti je však vysoká. Samotné injekcie sa injikujú priamo do lézie, ktorá je sprevádzaná nepohodlím.

Na blokádu sa používajú tieto lieky:

Injekcie spinálnej prietrže by mal robiť iba kvalifikovaný odborník..

Steroidné injekcie

Kortikosteroidy sa používajú v prípade ťažkých zápalových procesov so známkami vystupovania a štiepenia nervových zakončení. Pôsobia nielen v čase podania injekcie, ale aj po dosiahnutí maximálnej koncentrácie v krvi. Jeho účinnosť je porovnateľná s operáciou.

Medzi najobľúbenejšie drogy patria:

Injekcie s herniou chrbtice majú protizápalový účinok, zmierňujú opuchy, majú pozitívny vplyv na svalový systém. Dávku a trvanie podávania volí lekár. Okrem toho musí vziať do úvahy vek pacienta, závažnosť choroby, prítomnosť sprievodných zdravotných problémov.

Injekcie kýly chrbtice bedrového kĺbu s kortikosteroidmi sú liečebné metódy, ktoré sa používajú, keď sú všetky ostatné metódy ovplyvňujúce tento problém neúčinné. Ich časté používanie je však neprijateľné. Môže dôjsť k závislosti a zvýšenie dávky nemusí vždy viesť k pozitívnemu výsledku..

fyzioterapia

Pravidelné vykonávanie špeciálnych cvičení je dôležité na boj proti chorobe v jej počiatočných fázach, ako aj počas zotavovania z operácie. Výučbový plán vypracuje ošetrujúci lekár individuálne. Po prvé, všetky cvičenia sa vykonávajú pod jeho vedením. Po určitom čase môžete začať s domácimi úlohami, držať sa odporúčaní lekára a vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu, zdvíhaniu závaží.

Toto sú najjednoduchšie a najúčinnejšie cvičenia:

 1. Choďte okolo miestnosti na všetkých štyroch, držte chrbát a ruky rovno.
 2. V rovnakej polohe striedavo natiahnite ruku a nohu z opačných strán. Pozíciu môžete na niekoľko sekúnd uzamknúť, aby ste posilnili väzivo.
 3. Vis na brvne.

Aj v počiatočnej fáze ochorenia môžete robiť jogu. Jediným obmedzením nie je cvičenie v posteli. Ak pociťujete bolesť alebo nepohodlie, je najlepšie prestať.

Chirurgický zákrok

Ak bola diagnóza stanovená v neskorom štádiu patologického procesu a tradičné metódy liečby boli neúčinné, pacientovi sa odporúča chirurgický zákrok. Je predpísaný na bolesti chrbta prietrž, injekcie a iné lieky, ktoré nedokážu zvládnuť, neurologické komplikácie. Tiež sú uvedené impotencia u mužov a močová inkontinencia.

Existuje niekoľko možností chirurgického zákroku:

 1. Dysectomy Počas operácie lekár odstráni buničité jadro a niekedy aj celý disk. Vo výnimočných prípadoch sa uchýlia k svojej pomoci z dôvodu dlhého obdobia zotavenia a vysokej pravdepodobnosti infekcie miesta lézie.
 2. Endoskopická chirurgia. Ide o minimálne invazívnu techniku ​​odstraňovania prietrže, pri ktorej je potrebné použiť kameru a špeciálny nástroj na manipuláciu. Aplikujú sa pomocou malej punkcie, ktorá neumožňuje zabrániť poškodeniu svalov..
 3. Laserová prevádzka. Používa sa u pacientov mladších ako 40 rokov a pri absencii deštrukcie miechy. Znamená to zavedenie ihly so svetlovodom cez malú punkciu, po ktorej nasleduje „odparenie“ postihnutých oblastí laserom.

Je dôležité pochopiť, že chirurgický zákrok je poslednou možnosťou. Lekári sa pokúšajú uchýliť k svojej pomoci, ak je zdravie pacienta relatívne bezpečné.

Obdobie vymáhania

Po ukončení liečby pomocou liekov proti bolesti na stavovcovú herniu alebo chirurgický zákrok potrebuje pacient rehabilitáciu. Umožňuje konsolidovať účinok získaný z liečby a následne zabrániť recidíve.

Najskôr sa odporúča použiť špeciálny korzet. To vám umožní správne rozdeliť a dokonca znížiť zaťaženie chrbtice. Súčasne sa časť tlaku prenáša do brušnej dutiny. Kvalitný výrobok je obvykle vyrobený z hustého, ale flexibilného materiálu. Dĺžku nosenia určuje lekár..

Dôležitú úlohu v rehabilitačnom procese zohráva chrbtová trakcia, ktorá vám umožňuje vrátiť jej premiestnené komponenty na miesto. Na tento účel je pacientovi predpísané triedy na špeciálnych simulátoroch. Výsledok je stanovený v priebehu cvičebnej terapie.

Ak má pacient problémy s hmotnosťou, je potrebné dodržiavať správnu výživu. Na normalizáciu telesnej hmotnosti sa odporúča znížiť obsah kalórií v každodennej strave a zvýšiť množstvo vlákniny. Mali by ste tiež opustiť vyprážané, slané a mastné tuky. Liehoviny a koreniny sú zakázané. Je dôležité nezabudnúť na správny režim pitia (do dvoch litrov vody denne).

Metódy prevencie

Dodržiavaním pomerne jednoduchých pravidiel môžete znížiť pravdepodobnosť vertebrálnej prietrže a iných chorôb motorického prístroja. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. Kontrolná telesná hmotnosť.
 2. Sledujte správne držanie tela.
 3. Snažte sa vyhnúť vzpieraniu..
 4. Pravidelne ťahajte chrbticu a špeciálne cvičenia.
 5. Vzdajte sa zlých návykov.
 6. Vo výnimočných prípadoch noste obuv s vysokými podpätkami.

Uvedené odporúčania samozrejme nie sú úplnou zárukou absencie problémov s chrbticou. Minimalizujú však pravdepodobnosť ich výskytu..

Zmiernenie bolesti pri medziobratlovej prietrži

Jedno liečime, druhé mrzačíme. Toto príslovie dokonale vyjadruje následky užívania liekov proti bolesti na kýlu chrbtice. Pri uskutočňovaní anestézie na jednej strane tieto lieky štrajkujú na druhej strane vo forme vedľajších účinkov. Používanie týchto liekov spôsobuje, že vnútorné orgány človeka pracujú so zvýšenou záťažou. Preto sa príjem takýchto liekov môže začať až po vyšetrení lekárom.

Berúc do úvahy priebeh choroby a celkový zdravotný stav, lekár predpíše iba tie lieky, ktoré prinesú maximálnu úľavu, keď sa utrpí najmenšia škoda..

Ničenie vonkajšieho kruhu medzistavcových platničiek vedie ku kritickému zbližovaniu kostí chrbtice. Medzistavcové platničky, ktoré presahujú chrbticu, vedú k deformácii blízkych tkanív, ktorá sa prejavuje nadmerným stláčaním a vytvára medzistavcovú prietrž. Keď sa osoba pohne, chrbtica sa začne hýbať. V tomto prípade nervové zakončenie bolestivo reaguje na nadmernú kompresiu, ktorá padá medzi stavce a spôsobuje neznesiteľnú bolesť. Môže to utopiť iba silný liek. Úľava od bolesti pri prietrži chrbtice je záchranné lano pre ľudí postihnutých touto chorobou.

Dávkové formy

Výroba liekov s potrebným účinkom sa uskutočňuje na základe rôznych zložiek. Každá z nich má svoj vlastný vplyv na prietrž chrbtice a každá iným spôsobom. Paracetamol inhibuje pohyb chemikálií v ľudskom nervovom systéme, čo vedie k pomalšiemu prenosu signálu bolesti a zníženiu jeho sily. Opioidy zase „zmrazujú“ nervové zakončenie miechy a znižujú tak ich citlivosť.

Uvoľňovanie liekov proti bolesti pri prietrži bedrovej chrbtice je vo forme tabliet, mastí, injekčných roztokov..

NSAID s prvými asistentmi

Hlavnými asistentmi lekára a pacienta s bolesťou dolnej časti chrbta sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Patria sem: diklofenak, movalis, ketotifén, indometacín, naproxén, ketorolak, fenylbutazón. Inhibujú zápalové procesy, normalizujú prietok krvi, čo vedie k zníženiu bolesti. Pri účinnom odstraňovaní bolesti prietrži chrbtice majú všetci významné obmedzenia, pokiaľ ide o príjem:

 • Niektoré z nich nemôžu vziať vodiči, ako aj ľudia s pracovnými miestami, ktoré si vyžadujú neustále sústredenie pozornosti;
 • Mnohé sa nedajú dlho používať;
 • Je potrebné dodržiavať diétu, vylúčiť konzumáciu alkoholu a tabaku na fajčenie;
 • Zakázané pre porušenie systému obnovenia krvi, astmy aspirínu, tehotenstva, detí do 6 rokov.

Užívanie týchto liekov v tabletách má negatívny vplyv na žalúdok, pečeň a gastrointestinálny trakt, preto použitie liekov na ochranu týchto orgánov.

Bez drog

Narkotické analgetiká pomáhajú zmierniť bolesť chrbta. Táto skupina zahŕňa lieky, ako je dicloberl, indometacín, baralin. Ich pôsobenie na zníženie bolesti je založené na znížení nervovej aktivity mozgových buniek zodpovedných za príjem a spracovanie signálov bolesti. Môžete si ich kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu..

Použitie konvenčného analgínu ako prostriedku na utlmenie bolesti sa neodporúča z dôvodu zničenia klíčku z bielej krvi.

Analgetický komplex významne zvyšuje uvoľňovanie toxínov v tele, a preto je potrebné ich používať pri dodržaní dátumov a dávok uvedených lekárom..

Narkotiká

Bolesť medzistavcovej prietrže môže byť taká silná, že ju možno tolerovať aj za hranicami ľudskej sily. Doteraz prijaté formulácie sa s tým nemusia vyrovnať alebo majú len krátkodobý účinok. Potom prichádza do hry „ťažké delostrelectvo“. Na spinálnu herniu sa používajú nasledujúce lieky na narkotickú bolesť: kodeín, tramadol, fentatín, morfín. Môžete si ich kúpiť iba na lekársky predpis. Aby sa vylúčila závislosť tela od týchto liekov, odporúča sa ich použiť raz, aby sa útok zastavil. Účinné látky obsiahnuté v zmesi spomaľujú činnosť mozgu, uvoľňujú svalové tkanivo a privádzajú pacienta do stavu „narkotického spánku“, čo vedie k úľave od stavu.

Integrované nástroje

V číslach je bezpečnosť. Anestetický liek na prietrž chrbtice nemôže sám zvládnuť všetky problémy, ktoré sa vyskytnú. Pridelené ďalšie prostriedky možno rozdeliť do troch veľkých skupín:

 • Svalové relaxanciá (svalové relaxanciá Valium, Midokalm, Sirdalud, baklofen, Sibazon) zmierňujú trvalé svalové napätie v oblasti, kde sa vyskytuje prietrž, čo znižuje tlak na chrbticu, odstraňuje opuchy a bolesti;
 • Hormonálne lieky aktívne bojujú proti vznikajúcemu zápalu a nahrádzajú nesteroidné lieky, keď sa choroba dostane do ťažkej fázy. Zníženie negatívneho účinku závisí od presnosti stanoveného dávkovania;
 • Sedatívne lieky sú prostriedkom na elimináciu, ak nie samotnú bolesť, jej následkov (úzkosť, podráždenosť, depresia, poruchy spánku)..

tablety

Pri kúpe zvoľte účinné látky v špeciálnom obale. Tým sa zabezpečí ich dodanie do čreva, kde sa rozpustí s maximálnou rýchlosťou a prínosom. Lieky proti bolesti na miechu sa majú užívať až po jedle. Aplikácia liečiv v tejto forme je nevyhnutná pri použití minimálnej dávky. V takom prípade bude počet negatívnych dôsledkov minimálny..

injekcie

Injekčné podanie na zmiernenie bolesti je často dobrou alternatívou k iným metódam dodávania liekov proti bolesti. Podávanie injekcií priamo do stavcov alebo do svalového tkaniva umiestneného v blízkosti znižuje čas dodania liečiva desiatky krát, čo vám umožňuje anestéziu prietrže. V súvislosti s touto indikáciou na použitie injekčných roztokov je zhoršenie priebehu ochorenia, ktoré sa prejavuje silnou bolesťou, zníženou citlivosťou končatín a zvýšeným opuchom. Na injekciu sa používajú tieto zlúčeniny: Lidokaín, Movalis, Midokalm, Novokain, Lasix, Furosemid.

Na zmiernenie bolesti prietrže chrbtice môžete použiť masti obsahujúce rovnaké účinné látky ako tablety a injekčné roztoky. Ak nie je možné užívať tablety vo forme tabliet, je možné ich nahradiť masťami rovnakej značky a výrobcu. Široko používané sú Voltaren Emulgel a Fastum Gel. Majú veľmi dôležité vlastnosti. Nemajú prakticky žiadne kontraindikácie, nemajú negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt a ľahko sa používajú..

Masti sa nanášajú na čistú pokožku a potom sa bez námahy trú obiehajúcimi prstami prstov. Miesto aplikácie je pokryté teplým vlneným alebo kožušinovým pásom.

To vám umožní zväčšiť hĺbku prieniku účinných látok a zvýšiť analgetický účinok pri prietrži chrbtice. Frekvencia aplikácie mastí je určená časom ich pôsobenia. Cítite bolesť, naneste novú dávku. Bolesť bude odstránená pomalšie, ale neustále.

Je veľmi dôležité zmierniť bolesť medziobratlovej kýly. To pomáha lekárovi a pacientovi zamerať sa na liečbu choroby a dosiahnuť uzdravenie. Pamätajte, ako zmierniť bolesť, s ktorými liekmi môže povedať iba lekár.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Anestetika miechy

Ako zmierniť bolesť chrbta prietrž chrbtice? Takáto otázka je veľmi naliehavá nielen pre chorého, ale aj pre vývojárov vhodných liekov. Lieky proti bolesti sa neustále zdokonaľujú a môžu osobe účinne pomôcť.

Problém sa spravidla vyskytuje v nežiaducich účinkoch, ktoré komplikujú liečbu tejto nebezpečnej a závažnej patológie. Pri úľave od bolesti pri exacerbácii medzistavcovej prietrže sa používajú silné lieky, čo znamená, že ich použitie by sa malo vykonávať iba podľa pokynov lekára.

Prečo je problém

Podstatou kýly chrbtice alebo medzistavcovej prietrže je vytlačenie chrupavkového tkaniva vnútorného pulpózneho jadra za jeho anatomické hranice. Tento výčnelok chrupavky je spôsobený poškodením vláknitého prstenca, cez ktorého trhliny presakujú. Syndróm bolesti sa prejavuje ako výsledok kompresie nervových vlákien extrudovanými prvkami.

Nervové zakončenia opúšťajú miechový kmeň v oblasti akéhokoľvek stavca. Každá chrbtica má svoj vlastný segregovaný nervový systém, ktorý je zodpovedný za svoju vlastnú oblasť. Z tohto dôvodu spôsobuje poškodenie rôznych stavovcov odlišnú lokalizáciu zamerania sa na syndróm bolesti, a tým aj jeho nerovnakú povahu a ožarovanie..

Keď dôjde k cervikálnej lézii, bolesť sa objaví v smere hlavy, krku a ramenného pletenca, t.j. môže ovplyvniť najvyššiu časť chrbta priliehajúcu k krku a pleciam. S patológiou v oblasti hrudnej chrbtice sa bolesť podobá bolesti srdca a objavuje sa na hrudi.

Pri kýle bedrovej chrbtice je dolná časť chrbta, spodná časť chrbta a ožarovanie cítené v dolných končatinách a zadku. Táto patológia často spôsobuje znecitlivenie nôh.

Keď sa človek sťažuje na silné bolesti chrbta, často sa odkazuje na léziu lumbosakrálnej chrbtice. Raná fáza prietrže v tejto zóne sa prejavuje útokmi ostrých bolestí typu „bedrovej“ - bedrovej oblasti v dolnej časti chrbta. Počas akútneho útoku je človek obmedzený v pohybe - nemôže sa ohýbať ani ohýbať.

Vývoj patológie spôsobuje dysfunkciu panvových orgánov, ktorá je sprevádzaná problémami s močením a defekáciou (môžu sa vyskytnúť časté zmeny zápchy a hnačky)..

Zásady liečby

Hlavné liečenie tejto choroby je zamerané na odstránenie deštrukčného procesu a na opravu poškodených tkanív. Toto je zdĺhavý proces spojený s použitím zložitých efektov..

Zároveň prejav patológie vo forme akútnej bolesti vedie k zdravotnému postihnutiu a skutočnému utrpeniu osoby, čo si vyžaduje naliehavé opatrenia na jej zastavenie..

Ako zmierniť bolesť pri medzistavcovej prietrži? Na tomto probléme pracujú odborníci z mnohých popredných zdravotníckych stredísk. Táto symptomatická terapia je doteraz založená na 2 základných princípoch:

 1. Pasívna technika. Je založená na zabezpečení prísneho odpočinku. Predpisujú sa nehormonálne protizápalové lieky proti bolesti, fyzioterapeutické procedúry, terapeutická masáž, špeciálny komplex telesnej výchovy. Veľmi silná bolesť pri hernii chrbtice sa zastaví injekciou liekov proti bolesti priamo do postihnutej oblasti.
 2. Aktívna terapia. Odstránenie syndrómu bolesti je zabezpečené spôsobom napínania chrbtice na špeciálnom vybavení. Táto technológia vám umožňuje eliminovať zaťaženie stavcov a významne znížiť tlak na jadro buničiny. Uvoľnené nervové vlákna sa uvoľňujú, čo poskytuje požadovaný účinok. Nezávislá implementácia kapoty často vedie k závažným komplikáciám vo forme prolapsu disku a tvorby sekvestrácie. Tento postup by sa mal vykonávať pod prísnym dohľadom odborníka..

Drogová anestézia

K úľave od bolesti pri hernii chrbtice to umožňujú lieky s analgetickými schopnosťami. Takéto lieky majú iba dočasný účinok a spravidla nelieči základné ochorenie. Majú jasnú úlohu: rýchlo a účinne zmierniť bolesť. To vám umožní vykonať potrebné diagnostické testy v plánovanom režime a prejsť na komplexnú systémovú terapiu.

Na základe vyššie uvedeného je možné urobiť dôležitý záver: nemali by ste zneužívať analgetický účinok, je dovolené ho používať iba v naliehavých prípadoch.

Anestetika s herniou chrbtice nevylieči patológiu, ale zároveň sú to silné látky, ktoré môžu spôsobiť rôzne vedľajšie účinky. Častý príjem týchto prostriedkov spôsobuje zvýšené zaťaženie pečene, obličiek, tráviacich orgánov; schopné ovplyvniť nervový systém a krvný systém.

Lieky na odstránenie bolesti chrbta s prietržami chrbtice môžu byť rozdelené do niekoľkých kategórií podľa princípu ich účinku na telo. Ktorý liek môže v každom konkrétnom prípade najúčinnejšie anestetizovať, lekár sa musí rozhodnúť s prihliadnutím na lokalizáciu lézie, intenzitu, trvanie a povahu syndrómu bolesti, individuálnu vnímavosť ľudského tela a jeho stav..

Musí sa zohľadniť zoznam kontraindikácií.

Na dosiahnutie tohto cieľa sa predpisujú lieky, ktoré zmierňujú bolesť prietrže chrbtice v inej dávkovej forme. To môže byť:

 • tablety;
 • injekčné roztoky;
 • (intramuskulárne alebo intravenózne injekcie, kvapkadlá na blokovanie postihnutej oblasti);
 • vonkajšie výrobky (masti, gély, trecie roztoky, obklady).

lieky

Aké lieky sa najčastejšie používajú na liečbu bolesti chrbta? Rozlišujú sa tieto skupiny liekov:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. Táto kategória liekov sa používa najčastejšie a môže sa používať vo forme tabliet aj injekčne. Princíp ich pôsobenia je založený na inhibícii enzýmov, ktoré zabezpečujú syntézu prostaglandínov (zápalové mediátory). Podľa trvania účinku je možné rozlíšiť tieto skupiny: krátky účinok - ibuprofén, ortofén, indometacín, ketorolak, naproxén; dlhodobá expozícia - Cebrex, Ketoprofen, Piroxicam, Sulindak.
 2. Svalové relaxanciá. Tento typ liečiva zmierňuje bolesť znižovaním svalového napätia. V prípade syndrómu bolesti spastickej povahy sa predpisujú látky, ktoré ovplyvňujú oddelenia centrálneho nervového systému, ktoré regulujú svalový tonus. Najbežnejší svalový relaxant sa považuje za Midocalm. Dokáže zabezpečiť také účinky: zníženie bolesti, zníženie svalového hypertrofického tonusu, zvýšenie duševnej aktivity; eliminácia nervového napätia, stresu a úzkosti.
 3. Syntetické lieky narkotickej povahy. S veľmi silnou bolesťou v pokročilom štádiu choroby, keď chorý stráca mobilitu, sú tieto silné lieky predpisované. Mechanizmus účinku je spojený s účinkom priamo na mozgové bunky a centrálny nervový systém. Účinná látka, ktorá je súčasťou lieku, úplne blokuje mozog v rozpoznávaní signálu bolesti a spôsobuje takzvaný narkotický spánok. Zároveň je zabezpečená relaxácia všetkých svalových systémov, čo pomáha zmierňovať celkový stav. Takéto lieky sa používajú iba v prípadoch, keď iné lieky nie sú bezmocné. Najsilnejším nástrojom je Morfín. Menej účinné lieky: Vicodin (Hydrocoron, Acetaminophen); Tylenol; Kodeín. Jedným z hlavných vedľajších účinkov je závislosť, preto sa lieky predpisujú iba vo veľmi krátkych cykloch alebo raz.
 4. Hormonálne kortikosteroidy. Tieto lieky sú predpísané iba pre závažnú patológiu, pretože majú významné vedľajšie účinky. Medzi najúčinnejšie lieky tohto typu patrí dexametazón a metylprednizolón.
 5. Lieky na pomocnú terapiu. S vertebrálnou prietržou v dôsledku štiepenia nervových vlákien sa vyskytujú neurologické poruchy. Syndróm závažnej bolesti spôsobuje určitý stresový stav a mentálnu odchýlku. Na odstránenie týchto účinkov sa používajú lieky, ktoré majú priaznivý vplyv na nervový systém. Najprv sa predpisujú antidepresíva: Gapabentín, Nortriptylín, Amitriptylín. Ďalším smerom adjuvantnej terapie je celkové posilnenie tela injekciou vitamínov B. Na tento účel sa často používa Milgamma, ktorá obsahuje niekoľko dôležitých vitamínov..

Využívanie vonkajších zdrojov

Interné podávanie silných liekov významne ovplyvňuje tráviaci systém. V prítomnosti patológií v gastrointestinálnom trakte sa syndróm bolesti odstráni externými prostriedkami, čo má pozitívny účinok, ak kýla nie je vážne zahájená. V týchto prípadoch sa nesteroidné protizápalové lieky používajú vo forme mastí a gélov.

Najbežnejšie používané sú Voltaren Emulgel a Fastum Gel. Voltaren obsahuje diklofenak ako účinnú látku s protizápalovými a analgetickými schopnosťami. Základom gélu Fastum je ketoprofén. Ďalej sa pridávajú látky s terapeutickým účinkom - neroli a levanduľový olej, mentol.

Neliečivé metódy na zmiernenie bolesti

Pri bolesti chrbta z prietrže bedrovej chrbtice sa techniky často nezaobchádzajú bez použitia liekov:

 1. Massotherapy. Malo by byť vykonané odborníkom, ale nemôže byť vykonané pri akútnom útoku. Masážne procedúry znižujú napätie svalov a znižujú bolesť.
 2. Mletie s medom. Odporúčaný recept: med (100 g), múmia (jedna tableta pre lekárne). Najskôr sa zadná strana potrie jedľovým olejom a potom sa spracuje pripravenou kompozíciou. Po odstránení drviny sa aplikuje krém s otepľovacím účinkom. Oblasť, kde sa postup uskutočnil, je zabalená do prikrývky.
 3. Mletie s olejovým zložením. Na tento účel môžete použiť rôzne oleje, ale najväčší účinok sa dosiahne pri použití oleja Hypericum.
 4. Trenie tinktúry saberfish. Odporúčaný recept: Cinquefoil a koreň elecampanu, ďatelina (100 g každej zložky), semená stepných hemlock (150 g). Zmes sa naleje vodkou, až kým bylinky nie sú úplne zakryté a vylúhované po dobu najmenej 20 dní.
 5. Tuk z konského obkladu.

Na elimináciu syndrómu bolesti môžete využiť možnosti fyzioterapie. Najúčinnejšie technológie sú:

 1. Vystavenie diadynamickým prúdom. Tento spôsob je implementovaný jednosmerným prúdom nízkeho napätia.
 2. Akupunktúra. Princíp metódy je založený na zavedení špeciálnych ihiel do biologicky aktívnych miest.
 3. elektroforéza Tento postup umožňuje vstúpiť do roztoku liečiva cez pokožku pomocou elektrického prúdu. Najčastejšie sa používajú Caripain a Papain..

Medzistavcová kýla môže spôsobiť silnú bolesť v chrbte. Niekedy môže bolesť spôsobiť vážne utrpenie a postihnutie. Pri anestézii sa môžu použiť rôzne metódy, ktoré by mal lekár predpísať s prihliadnutím na osobitosti patológie a stav tela..

Účinnosť liekov proti bolesti na prietrž chrbtice

Miechová kýla spôsobuje pacientom bolesť. Vznikajúce pocity bolesti narušujú spánok, zhoršujú pohodu a obmedzujú motorickú aktivitu. Aby sa zlepšil stav človeka, lekári mu predpisujú lieky proti bolesti pri spinálnej prietrži.

Lieky na zmiernenie bolesti

Na potlačenie bolesti chrbta je k dispozícii veľa liekov proti bolesti. Uvoľňujú sa vo forme tabliet, gélov, injekcií. Pri rozsiahlom výbere človek skutočne neuvažuje o tom, ako odstrániť bolesti chrbta. Len si kúpi cenovo dostupný produkt a použije ho.

Drogy používané bez lekárskeho predpisu však často zhoršujú priebeh nebezpečnej choroby a poškodzujú zdravie, čo má vedľajšie účinky..

Lieky proti bolesti pri stavovcových kýlach nevylučujú príčinu patológie. Môžu znížiť bolesť a na krátku dobu zlepšiť celkový stav.

S vertebrálnou prietržou sú nervové procesy v postihnutej oblasti stlačené. Po porušení nastane reakcia, ktorá sa prejaví opuchom, zápalom a bolesťou. Pripojte sa k nemu nespavosť, hypertenzia a vysoká horúčka. Zakorenené nervové korene vedú k strate citlivosti a zníženiu rozsahu pohybu.

Úľavy od bolesti sú klasifikované ako silné lieky. Majú negatívne vedľajšie účinky. Porušuje funkciu pečene, obličiek, krvotvorby, iných orgánov.

Preto sa anestézia vykonáva komplexne, pričom sa berie do úvahy toxicita liekov, predpisuje pacientom lieky v nižších dávkach z rôznych skupín liekov..

Druhy liekov proti bolesti

Na predpísanie úľavy od bolesti:

 • Lieky, ktoré zmierňujú zápal (Diclofenac, Voltaren);
 • Prostriedky na drvenie (Ketanov, Baralgin);
 • Narkotické a narkotické analgetiká;
 • Svalové relaxanciá (midokalm);
 • Hormonálne lieky (dexametazón);
 • Sedatívne lieky.

V extrémnych prípadoch užívajte lieky na anestéziu a tiež spinálnu anestéziu. Lieky sú súčasťou komplexnej liečby. Spolu s nimi je medzistavcová prietrž liečená symptomatickými liečivami. Pacient môže užívať lieky, ktoré znižujú krvný tlak, zmierňujú teplotu, odstraňujú zápchu a opuch.

Nesteroidné protizápalové lieky

Po použití nehormonálnych protizápalových liekov zmiznú zápalové procesy, opuchy opuchnú, bolesť zmizne. Vďaka nim je eliminovaný nadmerný prísun krvi. Na potlačenie bolesti aplikujte:

 • indometacín;
 • amidopyrínu;
 • Fluibuprofen;
 • diklofenak;
 • ketoprofén;
 • ibuprofen.

Aj keď nesteroidné lieky sú hlavnými liekmi používanými na vertebrálnu kýlu, ktoré sa môžu používať doma, priebeh liečby s nimi je krátkodobý. Ich účinok nepriaznivo ovplyvňuje žalúdočnú sliznicu.

Na zníženie poškodenia týchto liekov zároveň používajú lieky, ktoré môžu chrániť orgány.

Nežiaduce reakcie

Používajte lieky proti bolesti s hrudnou kosťou chrbtice sa odporúča na krátky čas a v minimálnych dávkach. To znižuje škodlivé účinky na organizmus..

Vedľajšie účinky nesteroidných liekov sa znižujú, ak:

 • konzumujú sa po jedle a umyjú sa mliekom;
 • piť tablety v škrupinách, ktorých rozpustenie nastáva v čreve, a nie v žalúdku;
 • držať sa diéty, okrem korenených jedál;
 • používať iba jeden liek;
 • nefajčite ani nepite alkohol.

Najmenší počet nežiaducich reakcií sú podávané injekčnými liekmi a lokálnymi liekmi - gély, balzamy, masti.

Narkotické analgetiká

Analgetiká, ktoré neobsahujú omamné látky, blokujú zóny v mozgu, ktoré snímajú signály bolesti. Používajú sa na zmiernenie bolesti. Bolesť potláča:

 • Dicloberla;
 • aspirín
 • paracetamol;
 • indometacín;
 • Baralgina.

Tieto lieky majú výrazný analgetický a protizápalový účinok, vďaka ktorému je ochorenie liečené. Analgetiká však majú toxický účinok..

Poškodzujú obličky a obehový systém. Nemôžu sa konzumovať dlho. Optimálne dávkovanie a trvanie liečby týmito liečivami určuje lekár.

Niekedy pacienti nezávisle nahradia lieky predpísané lekárom analgínom. Nebezpečenstvo tabliet spočíva v tom, že môžu poškodiť biele klíčky pri tvorbe krvi, čo vedie k zníženiu odolnosti voči infekciám.

Narkotické analgetiká

Niekedy je bolesť medzistavcovej prietrže taká neznesiteľná, že musíte používať narkotické anestetiká. Pri neznesiteľnej bolesti môže lekár predpísať:

Takéto lieky sa používajú vo výnimočných prípadoch s oslabujúcou bolesťou. Pretože spôsobujú závislosť, používajú sa raz alebo čo najmenej..

Lieky zastavujú syndróm bolesti, umožňujú pacientovi relaxáciu, vstrekujú ho do narkotického spánku. Uvoľnené svalové tkanivá zmierňujú stav, dávajú osobe prestávku.

Svalové relaxanciá

Pomocou svalových relaxancií normalizujú krvný obeh a zmierňujú kŕče v postihnutej oblasti. Svaly, ktoré sú uvoľnené, nervové zakončenie menej komprimujú. Normalizovaný prietok krvi pomáha znižovať opuchy. V dôsledku toho bolesť zmizne.

Svalové napätie sa eliminuje užívaním Midokalm, Sirdalud, baklofénu alebo Sibazonu. Lieky sú dostupné vo forme tabliet a mastí.

Hormonálne lieky

Kortikosteroidy účinne bojujú proti zápalom a akútnej bolesti. Používajú sa v závažných prípadoch ochorenia, keď nesteroidné protizápalové lieky sú bezmocné..

Pri predpisovaní liekov na hormonálnu bolesť lekár presne vypočíta dávku a vypracuje harmonogram jej podávania. Metylprednizolón a dekadón sú predpísané na potlačenie bolesti..

Hormonálne lieky majú obrovské množstvo vedľajších účinkov. Dlhodobé používanie týchto liekov vedie k ireverzibilným procesom v tele..

Po prvé, trpí črevná sliznica - mnohopočetné vredy vo forme gastrointestinálneho traktu.

Snažia sa ich použiť na jednorazové núdzové postupy, keď človek nie je schopný znášať akútnu bolesť. V kritickom stave sa vytvára blokáda novokainu s kortikosteroidmi.

Sedatívne lieky

Bolesť zhoršuje psychický stav človeka. Zmierňuje úzkosť, podráždenie, zlepšuje spánok a upokojujúce prostriedky nápravy. Antidepresíva znižujú bolesť, umožňujú vám relaxovať.

injekcie

Intramuskulárne a intravenózne injekcie s herniou bedrovej chrbtice a jej ďalšími segmentmi zmierňujú bolesť rýchlejšie ako tablety a gély. Po prvej injekcii sa pacienti cítia lepšie.

Intramuskulárne injekcie zmierňujú bolesť, opuch, zápal a necitlivosť v rukách alebo nohách. Na injekciu sa používajú lieky proti bolesti s novokainom, lidokaínom, Movalisom, Midokalmom. Injekcie tabliet Lasix alebo Furosemide pomáhajú zmierniť opuchy.

blokáda

Ak medzistavcové platničky silne komprimujú nervové korene vychádzajúce zo miechy v medzerách medzi stavcami, vyskytne sa neznesiteľná akútna bolesť. Na jeho potlačenie je pacientovi poskytnutá blokáda.

Na výkon sú vhodné novokain, lidokaín a kortikosteroidy (hydrokortizón, prednison). Vstrekovanie sa vykonáva priamo do postihnutej oblasti. Bolesť po zákroku rýchlo ustupuje. Anestézia je platná 3 týždne.

Tento postup sa vykonáva niekoľkokrát. Pri dlhodobom používaní to vedie k atrofii stavcovských väzov.

Uľahčenie stavu pacientov vykonávaním epidurálnych a paravertebrálnych blokád.

Masti a gély

Zloženie miestnych liekov zahrnuje nesteroidné protizápalové látky. Ich použitie nemá škodlivý účinok na gastrointestinálny trakt.

Ak je pacient kontraindikovaný v liekoch proti bolesti, má predpísané masti alebo gély s podobným účinkom. Vonkajšie lieky potláčajú bolesť na dlhú dobu. Ak je predpísaná medzistavcová prietrž:

 • Fastum gél - liek obsahuje účinnú látku ketoprofén. Bojuje s bolesťou, opuchom a zápalom.
 • Voltarénový gél - liek s diklofenakom má silný protizápalový účinok, nevyvoláva nepriaznivé reakcie.

Podľa recenzií na fóre tradičnej medicíny sa pozoruje dobrý účinok pri aplikácii korenistej náplasti na krčný a sakrálny región, pokiaľ nedôjde k poškodeniu kože..

Komplexná terapia

Lieky s rovnakou účinnou látkou sa vyrábajú vo forme tabliet, injekčných roztokov, balzamov a mastí. Často majú rovnaký názov (napríklad indometacín sa vyrába v tabletách, injekciách a ako masť).

Lekári kombinujú tieto lieky. Lieky pracujú účinnejšie v kombinácii ako samotné.

Po použití liekov nazývaných Pentoxifyllín (injekcie, tablety a masti) opuchy opuchy ustupujú, zápaly ustupujú, zlepšuje sa krvný obeh a obnovuje sa výživa tkanív. Lieky pod všeobecným názvom Actovegin vyživujú bunky kyslíkom a glukózou, stimulujú metabolizmus v postihnutých oblastiach.

Meloxikam - kombinované lieky, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť, horúčku a zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú pri hernii chrbtice.

Caripazim, predpísaný na elektroforetický postup, rozkladá odumreté tkanivo, riedi zahustené tajomstvá a zmierňuje zápaly a bolesti..

Imunomodulátory a vitamíny

Pri liečbe medzistavcových prietrží sa kladie dôraz na posilnenie imunity. Pacientom sa predpisujú imunomodulátory a vitamíny. Na regeneráciu bunkových štruktúr užívajte lieky s aloe. Liečivá z vlákniny pomáhajú opravovať poškodené tkanivá. Enzymatické lieky odstraňujú nerovnováhu látok. Pentoxifylín upravuje krvný obeh a tkanivový trofizmus.

Pri miechovej hernii je potrebné vziať:

 • Aevit (kombinácia vitamínov A a E). Vitamínový komplex má antioxidačný účinok, zlepšuje metabolické procesy.
 • Vitamíny skupiny B pomáhajú anestetizovať postihnutú oblasť a obnoviť citlivosť.
 • Vitamín D posilňuje väzivo a kosti.
 • Vápnik - stopový prvok, ktorý sa používa na vytváranie kostných buniek a stavcovej chrupavky, eliminuje opuchy.

Kýla chrbtice sa lieči v 3 etapách:

 • Potlačenie bolesti;
 • Odstraňujú zápalový proces;
 • Obnovte chrupavkové štruktúry.

Miechová kýla je nebezpečný patologický stav sprevádzaný silnou bolesťou. Sú natoľko neznesiteľné, že ich nemožno vydržať. Na ich odstránenie používajú lieky proti bolesti.

Ako zmierniť bolesť miechy

Základom ľudskej kostry je chrbtica. K nemu je pripojených veľa kostí a svalov. Má podpornú funkciu, zúčastňuje sa na pohybe končatín a tela a chráni miechu svojimi nervami a krvnými cievami pred možným zranením..

Štruktúra chrbtice

Zloženie chrbtice:

 • sedem krčka maternice,
 • dvanásť ošetrovateľov,
 • päť bedier,
 • päť fúzovaných sakrálnych stavcov.

Ďalej je chvostová kosť - pozostatok chvosta. Najhrubšie sú bedrové stavce - preberajú všetku hlavnú záťaž.

Stavca sa skladá z tela - hubovitej kosti valcového tvaru. Napriek špongii je telo najsilnejšou časťou stavcov: vydrží hlavné zaťaženie. Za nimi je oblúk s procesmi, ku ktorým sú väzy pripojené. Zúčastňujú sa tiež na tvorbe fazetových kĺbov..

Oblúk spolu s telom tvoria stavcové stavce a všetky diery v agregáte tvoria medzistavcový kanál obsahujúci miechu s nervami a krvnými cievami.

Telo stavca - hubovitá kosť - pozostáva z vodorovných tyčí s dutinami, v ktorých je umiestnená kostná dreň. Na vrchole hubovitej látky je hustá kortikálna vrstva.

Obratle sú od seba oddelené zaoblenými formáciami - medzistavcové platničky. V strednej časti každého disku je mäkké jadro s buničinou, ktoré má dostatočnú elasticitu a je zodpovedné za tlmenie pri vertikálnej fyzickej námahe..

Mimo jadra je vláknitý kruh - tuhá formácia, ktorá zachováva centrálne umiestnenie jadra a zabraňuje pohybom stavcov. Krúžok je plexus vláknitých vlákien so zvýšenou elasticitou a je umiestnený v troch rovinách. Funkcia medzistavcových platničiek - Odpisy počas cvičenia.

Z niekoľkých dôvodov sa vonkajšie vláknité vlákna stenčujú a buničina začína vyčnievať nad stanovené hranice umiestnenia disku. Toto sa nazýva kýla alebo výčnelok.

Klasifikácia kýly chrbtice

Rozlišujte prietrž chrbtice podľa intenzity vyčnievania stavcov:

 1. menej ako 3 mm - výčnelok (asymptomatický),
 2. do 6 - prolaps (objaví sa bolesť),
 3. nad 6 rokov - priamo prietrž (pretrhnutie prstenca so silnou bolesťou chrbta, rúk a nôh).

Najťažším prípadom je sekvestrácia - oddelenie buničitého jadra a jeho vstup do miechového kanála. Je to veľmi nebezpečné, pretože to môže viesť k ochrnutiu končatín. Kýla je vo väčšine prípadov dôsledkom dlhotrvajúcej osteochondrózy. Vrchol choroby je od 40 do 55 rokov.

Polohou výčnelku sa líšia predná, zadná a bočná kýla. Rovnako ako Schmorlova hernia, ktorá sa vydúva dovnútra. Sú to najnebezpečnejšie, pretože vedú k stlačeniu miechy..

Príčiny stavovej kýly

Prietrž najčastejšie vyvoláva kýla stavcov:

 • Dedičné faktory.
 • Poranenia miechy - kompresné zlomeniny a subluxácie.
 • Práca s nebezpečenstvom pri práci: vibrácie, zvýšená fyzická aktivita, v ponore, trasenie pri jazde po ceste.
 • Prenášanie ťažkých vriec, vzpieranie.
 • Vedenie sedavého životného štýlu.
 • Vrodené chyby.
 • Stav dlhodobého duševného stresu.
 • Skolióza, ploché nohy.
 • Vírusové a bakteriálne infekcie.
 • Metabolické ochorenie.
 • Vrodená alebo získaná slabosť väzivového svalového systému.
 • Hormonálne poruchy.

Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, zmeny v tele súvisiace s vekom a nadváhou hrajú v tomto zozname dôležitú úlohu..

Prejavy choroby

V závislosti od lokalizácie sa rozlišujú krčné, hrudné a bedrové prietrže disku, ktoré sú najbežnejšie.

Cervikálna kýla sa prejavuje bolesťou v krku, ramennom páse a ramenách. Bolesť hlavy so závratmi a nestabilným krvným tlakom. Slabosť v rukách a znecitlivenie prstov. Roztrasená chôdza a narušená koordinácia. Poškodená pamäť, zrak a sluch, nespavosť.

S prietržou v hrudníku, bolesťou v hrudníku, zakrivením chrbtice, pocitom „kolíka“ za hrudnou kosťou, zníženou pohyblivosťou chrbtice v hrudi. Znecitlivenie vnútra rúk, pokožka predného povrchu hrudníka a epigastrium. Dýchavičnosť, dýchavičnosť, nočné chrápanie.

S bedrovou prietržou - bolesť v dolnej časti chrbta, nohy (od bedier po chodidlá), zakrivenie bedier. Znížená citlivosť v oblasti triesla alebo chodidla, znížená citlivosť hrádze. Slabosť svalov nôh, strata podpory. Porucha močového mechúra, čriev a reprodukčných orgánov.

Ako zmierniť bolesť miechy

Anestetické tablety na vertebrálnu prietrž

Bolesť môžete zastaviť silnými analgetikami - Ketonal a Keterolak, ktoré sú považované za silnú bolesť v 2 - 3 štádiách prietrže. Rýchlym účinkom je príjem solpadeínu a Tempalginu.

Docela silné narkotiká sú Nise a Neurodolon..

Pozitívny účinok sa pozoruje pri užívaní prípravkov obsahujúcich kyselinu propiónovú - Voltaren, Brufen, Ketoprofen: nízko toxický, dobre vstrebávaný z gastrointestinálneho traktu a s dostatočnou šírkou účinku.

Deriváty kyseliny octovej - indometacín, tryptofán, Ketanov majú tiež dobrý vplyv na bolesť. Ketanov je najsilnejší - má účinok podobný morfínu. Okrem toho majú protidoštičkový účinok, znižujú opuch a rannú stuhnutosť kĺbov so sprievodným zápalom..

Široko sa používajú salicyláty - aspirín, metylsalicylát a salicylát sodný. Ako voliteľné - kombinované prípravky obsahujúce aspirín - Citramon a Sedalgin. Okrem analgézie znižujte viskozitu krvi. Čo umožňuje ich použitie so sprievodnou kardiovaskulárnou patológiou na prevenciu trombózy.

Deriváty pyrazolónu - narkotické analgetiká Analgin, Reopyrin, Butadion - dobre zastavujú bolesť. Butadion pôsobí silnejšie ako bežné salicyláty.

Kontraindikácie pre všetky skupiny liekov sú individuálna intolerancia, gravidita, bronchiálna astma, choroby žalúdka a čriev a krvné ochorenia so zníženou zrážanlivosťou..

Antispasmodické lieky

Spolu s analgetikami sa na zvýšenie účinku prijímajú svalové relaxanciá, ktoré zmierňujú svalové kŕče: Midokalm, baklofén, Sirdalud a predĺžený katadolonský forte.

Posledne menovaný nie je iba svalový relaxant, ale tiež analgetikum. Môže sa použiť na núdzové zmiernenie záchvatov bolesti a pri kontraindikáciách na užívanie iných narkotických analgetík..

Vedľajšie účinky týchto liekov: nevoľnosť, nízky krvný tlak, rozptýlenie, znížená výkonnosť, poruchy panvových orgánov.

Vonkajšie (masti a gély)

Lokálne - použitie odrenín a mastí. Dobrým účinkom sú „dráždivé“ masti - Capsicum, Finalgon, terpentínová masť. Po nanesení masti pre lepšiu účinnosť zabalte boľavé miesto šatkou. Nie je mokrý!

Masti na báze hadího jedu - (Viprosal, Vipratox) a včely - Apizartron dobre pomáha.

Intenzívne pôsobia nesteroidné zápalové masti - Ketonal, Nurofen, Voltaren. Pri spájaní bolesti v nohách majú gely - Voltaren Emulgel, Liotongel a Bystrumgel - účinný účinok. Sú dobre vstrebateľné, majú odprýskávací účinok a neznečistia oblečenie vôbec..

Amelotexový gél obsahujúci nesteroidnú protizápalovú látku meloxikam s minimálnymi vedľajšími účinkami má tiež analgetický a protizápalový účinok..

DIP Reef obsahuje dve liečivé látky - ibuprofén s protizápalovým účinkom a levomentol s chladením, ktorý komplexne pôsobí na poškodenú oblasť. Chladiaci účinok sa zaznamenáva aj pri mletí s menovazínom.

Kombinované masti - Dexpanthenol a Dolobén zmierňujú bolesť a zvyšujú metabolizmus.

Dimexid s novokainom v pomere 3 až 5 sa používa ako kvapalina na obklady.

Ľudové lieky na úľavu od bolesti prietrž chrbtice

Z ľudových liekov sa používa trenie čistým alkoholom alebo čisteným petrolejom, ktoré sa dá použiť aj na obklady.

Na čistenie kerozínu sa najskôr nechá stáť, potom sa vypustí a dvakrát prefiltruje cez aktívne uhlie. Pred kompresiou, aby ste predišli popáleniu, pokožku namažte mydlom.

Zmiešajte 50 ml vodky a 50 ml koreňovej šťavy z chrenu, použite na mletie.

Dôkladne premiešajte rovnaké diely vodky, medu a reďkovkovej šťavy. Rozdrvte problémové oblasti.

Rozdrvte hrsť chmeľových šištičiek. Nalejte pohár vriacej vody a varte 20 minút. Chlad a napätie. K výslednému roztoku pridajte niekoľko kvapiek olivového oleja, premiešajte, použite na drvenie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná kýla u dieťaťa je problém, ktorý sa vyskytuje pomerne často, a preto sa často stáva predmetom klamlivých diskusií. Okrem tradičných a odporúčaných opatrení detských chirurgov, ako sú masáže alebo gymnastika, sa rodičia často uchyľujú k sprisahaniam.
Príjemný čas! Moje meno je Halisat Suleymanova - som fytoterapeut. O 28 rokoch sa liečila rakovinou maternice bylinkami (viac o mojej skúsenosti s liečením a dôvod, prečo som sa stal bylinkárom, si prečítať tu: Môj príbeh).
Otázka sa týka mnohých pacientov: zlyhanie srdca druhého stupňa, čo je to? Kardiová insuficiencia sa chápe ako patológia tráviaceho systému, ku ktorej dochádza pri vstupe žalúdočnej šťavy do pažeráka.