loader

Hlavná

Hlava

Burzitída - príčiny, príznaky a liečba choroby

Neustále mechanické podráždenie alebo trauma môže spôsobiť burzitídu - akútny, subakútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku. Hlavnými príznakmi patológie sú horúčka, bolesť, opuch, sčervenanie kože na poškodenom kĺbe. Vykonáva sa konzervatívna liečba, ale charakteristické príznaky chronickej burzitídy sa stávajú základom pre chirurgický zákrok.

Čo je burzitída

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Bursitída je zápalové ochorenie, ktoré postihuje axilárne, subfasciálne, suché šľachy a subkutánne synoviálne vaky. Častejšie sa diagnostikuje patológia veľkých kĺbov - lakte, ramena, bedra, kolena, členka (chodidla)..

Zápalný proces, ktorý v nich prebieha, vedie k akumulácii exsudátu, k zväčšeniu synoviálnych vakov. To je príčinou akútnych miestnych a systémových príznakov burzitídy.

Patologická klasifikácia

V závislosti od lokalizácie sa rozlišuje ulnar, koleno, bedra a ďalšie typy burzitídy. Ochorenie je tiež klasifikované podľa etiológie zápalového procesu. Je aseptický a vyvíja sa ako výsledok imunitnej reakcie na rozklad tkanív. U pacientov sa často diagnostikuje infekčná burzitída vyvolaná zavedením patogénnych mikroorganizmov, zvyčajne patogénnych baktérií, do kĺbovej dutiny..

Faktor, ktorý je základom klasifikácie burzitídyCharakteristické znaky patológie
Klinický kurzAkútna, subakútna, chronická
Infekčný pôvodca1. Špecifické, vyvolané gonokokmi, svetlým treponémom, brucellou, mycobacterium tuberculosis.

2. Nešpecifické, spôsobené epidermálnymi alebo zlatými stafylokoky, streptokoky, enterokoky

Zloženie patologického exsudátu1. Serózna plazma s malým počtom krviniek.

2. Purulent - produkty rozkladu tkanív, biele krvinky, mikroorganizmy.

3. Hemoragické - tekutina s nečistotami krvi.

4. Fibrinózne - veľké množstvo fibrínu

Príčiny choroby

Hnisavé zápaly (osteomyelitída, preležaniny) alebo dokonca menšie zranenia, napríklad odreniny, poranenia, modriny, vedú k rozvoju akútneho infekčného ochorenia. Patogénne mikroorganizmy môžu prenikať do kĺbových dutín z primárnych zápalových ohnísk. Zvyčajne sú lokalizované v orgánoch dýchacích, tráviacich a genitourinárnych systémov. Nasledujúce patologické stavy sa stávajú predpokladom rozvoja infekčnej burzitídy:

 • znížená imunita;
 • fajčenie, zneužívanie alkoholu,
 • závažné ochorenie obličiek;
 • autoimunitné endokrinné choroby;
 • metabolické poruchy obehového systému.

Hlavnou príčinou chronického zápalu synoviálneho vaku je mechanické podráždenie, často kvôli športu, profesionálnym činnostiam.

Príznaky burzitídy

Charakteristickým klinickým prejavom patológie je vznik bolestivého, obmedzeného, ​​okrúhleho a hustého opuchu. Koža nad ňou zčervená, napučiava, vyhladzuje. Tlak na formovanie sa mierne ohýba a posúva, čo potvrdzuje akumuláciu vo výpotku.

Keď sa zápalový proces zintenzívňuje, telesná teplota stúpa, objavujú sa znaky všeobecnej intoxikácie tela. Bolesť kĺbov sa vyskytuje v pokoji, zosilňuje sa jej flexiou a predlžovaním.

diagnostika

Na diagnostiku vo väčšine prípadov postačuje externé vyšetrenie, anamnestické údaje a opis príznakov pacienta. Pri klinických prejavoch burzitídy je možné maskovať infekčnú, reaktívnu, reumatoidnú artritídu, dnu, deformujúcu osteoartrózu. Na ich diferenciáciu sa uskutočňuje rôntgenové a (alebo) magnetické rezonančné zobrazenie.

Punkcia sa používa na extrakciu vzorky synoviálnej tekutiny. Pri vykonávaní biochemických štúdií sa zisťuje zloženie exsudátu. Zistil sa tiež typ patogénnych mikroorganizmov, ich citlivosť na antibiotiká.

Ako liečiť burzitídu

Uplatňuje sa integrovaný prístup k liečbe akútnych patológií. Vo fáze rehabilitácie používame lieky rôznych klinických a farmakologických skupín, fyzioterapeutické postupy, masáže a cvičenie. Pacientom sa odporúča nosiť elastické obväzy, ktoré mierne obmedzujú pohyb, alebo polotuhé ortézy, ktoré spoľahlivo stabilizujú kĺbové štruktúry..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Chladné obklady sa používajú na riešenie zápalových opuchov - uterák namočený v studenej vode, vrece naplnené kockami ľadu. Aplikujú sa na postihnuté kĺby po dobu 10-15 minút každú hodinu..

lieky

Pri výbere liekov ortopéd alebo traumatológ berie do úvahy druh choroby, jej tvar, štádium priebehu. Na zmiernenie akútnej patológie sa používajú injekčné roztoky, uskutočňuje sa blokáda liekov. Bolestivé pocity strednej a slabej závažnosti je možné odstrániť užívaním tabliet alebo použitím mastí.

Protizápalové a analgetické lieky

Ťažká bolesť sa eliminuje extrakciou pomocou punkcie patologickej tekutiny, umývaním kĺbovej dutiny roztokmi glukokortikoidov, anestetikami a, ak je to potrebné, antibiotikami. Na zníženie závažnosti bolesti sa tiež používajú nesteroidné protizápalové lieky:

S masťami a gélmi sa môžete zbaviť slabého nepohodlia. Sú to Voltaren, Fastum, Arthrosilen, Ibuprofen, Dolgit.

Antibiotická terapia

Na liečenie infekčných patológií sa používajú antibakteriálne, antimikrobiálne lieky vrátane sulfonamidov. Pred získaním výsledkov biochemických štúdií pacienta sa predpisujú širokospektrálne látky:

 • polosyntetické penicilíny chránené kyselinou klavulanovou - Flemoklav, Amoksiklav, Augmentin;
 • cefalosporíny 2 alebo 3 generácií - ceftriaxón, cefazolín, cefotaxím;
 • Makrolidy - klaritromycín, azitromycín.

Po stanovení rezistencie patogénnych baktérií sa upraví liečebný režim. A na konci antibiotickej liečby sa pacientom odporúča absolvovať kurz eubiotík.

Detoxikačná terapia

Patogénne baktérie v procese rastu a aktívnej reprodukcie emitujú do okolitého priestoru veľké toxické látky. Sú prenášané do tela prúdom krvi, čo vyvoláva všeobecnú intoxikáciu. Na odstránenie škodlivých látok lekári odporúčajú piť veľa tekutín - čistú vodu, zeleninové šťavy, ovocné kompoty, bobuľové ovocné nápoje, infúziu šípiek, harmančekový čaj.

Pri ťažkej intoxikácii sa predpisujú pacienti Atoxil, Albumin a na obnovenie rovnováhy voda-soľ - Hydrovit, Regidron.

Posilnenie imunitného systému

Ak sa u pacientov so systémovými zápalovými alebo degeneratívnymi-dystrofickými patológiami často objaví burzitída, potom je potrebné posilniť obranyschopnosť tela. Na zvýšenie imunity sa pacientom odporúča príjem vyvážených komplexov vitamínov a minerálov:

Ďalej je možné predpísať v tukoch rozpustné vitamíny tokoferol, retinol, ergokalciferol. Posilnenie imunity umožňuje používanie liekov so ženšenom, echinaceou, citrónovou trávou.

Fyzioterapeutická liečba

V subakútnom období a vo fáze rehabilitácie sa vykonáva 5 - 10 relácií fyzioterapeutických opatrení. Použitím elektroforézy alebo ultraforoforézy sa roztoky liekov dodávajú priamo do oblasti zápalu. Používajú sa hormóny, anestetiká, chondroprotektory, vitamíny B..

Ak chcete obnoviť všetky funkcie kĺbu, zbaviť sa zvyškovej bolesti umožňuje magnetoterapiu, laserovú terapiu, UHF terapiu. Po zastavení akútneho zápalu sa používajú aplikácie s bischofitom, ozokeritom a parafínom.

Masáže a fyzioterapia

Klasická akupunktúrna, vákuová masáž s burzitídou akejkoľvek lokalizácie je indikovaná na zlepšenie zásobovania poškodených tkanív krvou živinami a kyslíkom. Mechanický účinok na kĺbové štruktúry tiež prispieva k eliminácii produktov rozkladu buniek, toxínov a posilňovaniu svalov..

Podobný terapeutický účinok je charakteristický aj pre pravidelné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky, plávanie, vodný aerobik, pilates, jogu.

Chirurgické zákroky pri liečbe burzitídy

U pacientov s chronickým ochorením sa odporúča chirurgický zákrok. S touto formou patologického priebehu prešiel synoviálny vak ireverzibilnými deštruktívnymi zmenami. Do zápalového procesu boli často zapojené aj ďalšie kĺbové štruktúry - väzivá, šľachy, chrupavkové tkanivá..

Často sa používajú minimálne invazívne metódy chirurgického zákroku. Lekár vyrezáva neinfikovaný synoviálny vak drobnými vpichmi alebo rezmi do kože a mäkkých tkanív..

Liečba diétou

Odborníci na výživu odporúčajú, aby pacienti s burzitídou vylúčili z potravy potraviny s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov vrátane spracovaných potravín, rýchleho občerstvenia a údeného mäsa. Aby ste zabránili vzniku opuchov, mali by ste obmedziť používanie soli, korenia, domácich marinád, omáčok.

Ľudové lieky a recepty

Vo fáze rehabilitácie sa po hlavnej terapii používajú obklady s čerstvými listami lopúcha alebo chrenu na odstránenie slabého nepohodlia. Sú dobre trené, mazané medom, aplikované niekoľko hodín na bolesť kĺbov. Potom sa odstránia zvyšky medu a šťavy, vyživujúci krém sa trie.

Brusnicová šťava vám umožní vyčistiť telo toxínov, odstrániť zvyškový zápal. Šťava sa vytlačí zo pohára čerstvých bobúľ, naleje sa do inej misky. Suchý zvyšok sa naleje do 3 šálok horúcej vody, 5 minút sa nechá zahriať, ochladí sa a filtruje. Vývar zmiešajte so šťavou, pridajte cukor podľa chuti, zoberte 100 ml s jedlom.

Možné komplikácie

Pri absencii lekárskeho zákroku má akútna burzitída rýchlo chronickú formu, ktorá je ťažko konzervatívna. Niekedy sa počas operácie vyskytnú ťažkosti v dôsledku jazvovej degenerácie tkanív kĺbového vaku. Najnebezpečnejšia patológia sprevádzaná hromadením hnisavého výpotku. V tomto prípade je zvýšené riziko vzniku fistuly, rozvoja osteomyelitídy, sepsy..

prevencia

Prevenciou zápalu kĺbového vaku môže byť včasná liečba pustulárnych ochorení, správna liečba rán. Je potrebné vyhnúť sa traumatickým situáciám, vylúčiť zvýšené zaťaženie kĺbov.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Čo je nebezpečná burzitída

Bursitída je zápal kĺbového vaku, ktorý je sprevádzaný hromadením prebytočnej tekutiny v ňom.

Najčastejšou diagnózou je burzitída kolenného alebo lakťového kĺbu, často postihuje kĺby ramien a členkov. Pohyblivosť končatín a v konečnom dôsledku kvalita ľudského života závisí od stavu kĺbov. Preto je dôležité venovať pozornosť akýmkoľvek problémom s nimi včas a okamžite začať liečbu burzitídy.

Bohužiaľ, veľa ľudí nechápe závažnosť tohto ochorenia a začína sa samoliečiť, stanovuje diagnózu samostatne a predpisuje lieky alebo používa tradičné recepty medicíny. A vôbec nemyslia na dôsledky, ktoré by takáto iniciatíva mohla viesť. O nich sa budeme baviť nižšie..

Dôsledky samoliečby burzitídy

Ak sa osoba rozhodne nevyhľadať pomoc lekára, je vystavená veľkému riziku. Hlavným rizikom je, že choroba povedie ku komplikáciám z dôvodu neúčinnosti zvolenej metódy liečby. Osoba môže robiť obklady alebo vykonávať iné postupy, jednoducho stráca čas, pretože nie sú tak účinné, aby odstránili zápal v kĺbe. Z tohto dôvodu sa môžu tieto komplikácie vyvinúť:

Imobilizácia kĺbu. To povedie k znehybneniu končatiny. Človek sa môže stať zdravotne postihnutým, kvalita života sa výrazne zníži, a to natoľko, že mu môže byť poskytnutá zdravotná postihnutie.

Infekcia iných orgánov. Nezabudnite, že burzitída je zápalový proces a telo je jeden celok. Preto sa zápal v jednej oblasti alebo orgáne môže rozšíriť na ďalšie. A to nie je len vážne, ale život ohrozujúce choroby - hnisavá artritída, osteomyelitída, nekróza steny kĺbového vaku, absces a dokonca sepse. Otravu krvi je veľmi ťažké zastaviť a zachrániť život človeka. Stojí to za riziko takýchto hrozných následkov?

Porušenie práce vnútorných orgánov. Burzitída je vždy sprevádzaná bolesťou, takže skôr alebo neskôr každý pacient, ktorý túto chorobu ignoruje, začne piť lieky proti bolesti. Ale nelieči, takže sa zápalový proces zosilňuje. Následkom toho sa bolesti prehlbujú a človek je nútený zvyšovať dávku liekov a brať ich častejšie. Nakoniec to povedie k zhoršeniu funkcie pečene a obličiek, žalúdočných vredov a ďalších sekundárnych chorôb.

Ako vidíte, dôsledky samoliečby sú veľmi nebezpečné. Preto je lepšie okamžite vyhľadať lekára - vie, ako liečiť burzitídu. Nebudete sa len vyliečiť z choroby, ale vyhnete sa aj jej komplikáciám.

Klinická liečba

Ponúkame integrovaný prístup k liečbe burzitídy. Pozostáva z nasledujúcich krokov:

Konzultácie s odborníkmi. Preskúma vás ortopéd a chirurg.

Diagnostika. Potom podstúpite ultrazvukové vyšetrenie a röntgenológiu kĺbu, aby lekár získal úplný obraz o svojom stave.

Laboratórne vyšetrenie. Je potrebné odobrať defekt zo spojovacieho vaku a potom skontrolovať tekutinu.

Na základe týchto vyšetrení lekár predpíše individuálny liečebný režim.

Pri akútnej burzitíde, ambulantnej liečbe a pri chronickej chorobe bude potrebná hospitalizácia.

Ako liečime burzitídu?

Pri prideľovaní liečebného režimu má lekár niekoľko cieľov:

eliminovať infekciu, pôvodcu zápalu;

zabrániť ďalším exacerbáciám (relapsom).

Liečebný režim je predpísaný v závislosti od zanedbania choroby. Môže vám byť ponúknutá:

v akútnej forme - lieková terapia (protizápalové, antimikrobiálne látky, analgetiká) v kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi (napríklad sa osvedčila terapia rázovou vlnou)..

v chronickej forme je predpísaný iba chirurgický zákrok, pretože výsledkom konzervatívnej liečby nebude výsledok. Preto je potrebné vypáliť zapálený vak na kĺby a odstrániť zrasty.

Liečime akúkoľvek formu burzitídy, bez ohľadu na závažnosť priebehu choroby. Napriek tomu odporúčame, aby každý pacient vyhľadal lekársku pomoc čo najskôr. V každom prípade vás skôr alebo neskôr choroba donúti navštíviť lekára. Preto je lepšie neodkladať a nevedie ku komplikáciám vo forme infekcie, poškodenia iných orgánov alebo imobilizácie kĺbu..

Polukarov Nikolay Viktorovich - kandidát lekárskych vied chirurg s ortopedickou traumou, chirurg zdravotníckeho centra „CHR“, ID ORCID: 0000-0002-5035-7265
Google+

Príčiny a liečba burzitídy

Ochorenie, pri ktorom sa vyskytuje zápal kĺbového vaku, sa nazýva burzitída. Patológia sa často vyskytuje v dôsledku úrazu kolena, bedra, lakťa alebo zápästia, ale niekedy sa ochorenie vyvíja pod vplyvom iných faktorov. Ochorenie je extrémne nebezpečné a ak sa nebude dlho liečiť, môže sa vyvinúť sepsa. Je dôležité liečiť burzitídu komplexnými, konzervatívnymi a pomocnými metódami..

Hlavné príčiny

Zápal synoviálneho vaku často spôsobuje vážne poškodenie kíbu s poškodením integrity pokožky, v dôsledku čoho infekčný patogén preniká a dochádza k ohnisku zápalu. Výskyt patológie môže súvisieť s vplyvom týchto negatívnych faktorov na organizmus:

 • Zakrivenie, nadmerné zaťaženie a nesprávna poloha kĺbu v dôsledku získanej alebo vrodenej deformácie končatiny. Choroba sa môže vyskytnúť na pozadí valgusu, pri ktorom je často diagnostikovaná burzitída 1 metatarsofalangálneho kĺbu, ploché nohy.
 • Zápalové choroby infekčnej povahy. Patria sem degeneratívne-dystrofické patológie, rôzne artikulárne cysty, hnisavý nádor, zubný kaz, ARVI, ARI, angína a iné.
 • Poruchy metabolizmu.
 • Kalcifikujúca tendinitída kolena, ramena alebo iného kĺbu.
 • Alergická reakcia na cudzí proteín.
 • Otrava, vďaka ktorej toxické prvky s krvou môžu prenikať do kĺbových tkanív a vyvolať zápal.
 • Autoimunitné ochorenia.
 • Systémové poruchy.
Športovci, ktorým často hrozí zranenie, sú náchylnejší k chronickým chorobám..

Chronická burzitída je často diagnostikovaná u športovcov zaoberajúcich sa traumatickým športom, ako aj u ľudí, ktorých profesionálne aktivity sú spojené s ťažkou fyzickou námahou. Patológia je výsledkom neustáleho podráždenia postihnutej oblasti a obnovenia zápalového procesu. Napríklad u baníkov je zápalová komplikácia častejšie lokalizovaná v lakťovom kĺbe alebo v oblasti akromioklavikulárneho kĺbu a predajcovia žien trpia burzitídou kolena..

klasifikácia

Druhy patológie sú klasifikované podľa niekoľkých dôvodov. Vzhľadom na povahu priebehu a súvisiace príznaky sa burzitída vyznačuje:

 • Akútna. Vyvíja sa rýchlo, má výrazné znaky.
 • Chronické. S jeho vývojom sú obdobia remisie nahradené relapsami, príznaky sú rozmazané.

V závislosti od charakteru výskytu existujú také typy burzitídy:

 • infekčné alebo septické;
 • traumatické alebo aseptické.
Infekcia môže prísť do kontaktu s prietokom krvi.

Infekčný patogén vstupuje do tela cez poškodenú kožu alebo sa šíri prietokom krvi z hlavného ohniska zápalu, ktorý sa môže nachádzať kdekoľvek. Vzhľadom na typ patogénu rozlišujte medzi nešpecifickými a špecifickými formami. Burzitída môže v závislosti od miesta zápalu ovplyvniť:

Patológia môže ovplyvniť končatinu na jednej strane, potom je diagnostikovaná jednostranná burzitída. Ak sa kĺby na oboch stranách zapáli súčasne, určí sa bilaterálna choroba. Zápal periartikulárneho vaku vyvoláva hromadenie patologickej tekutiny v kĺbe, čo sa prirodzene stáva:

A tiež rozlíšiť burzitídu týchto odrôd:

Aké sú príznaky??

Zápal burzy je charakterizovaný tvorbou opuchov v mieste lézie, po chvíli sa v blízkosti kĺbu objaví opuch, ktorý bolí a bráni normálnemu ohnutiu končatiny. Synoviálny vak vytvára nadbytočnú patologickú tekutinu, ktorá sa hromadí v medzibunkovom priestore a spôsobuje zvýšenie objemu opuchov. Ako postupujete, príznaky burzitídy sú výraznejšie, človek sa obáva:

 • bolesť
 • zvýšenie telesnej teploty na 39 °;
 • slabosť, porušenie všeobecného zdravia;
 • nevoľnosť, strata chuti do jedla;
 • opuchnuté lymfatické uzliny.
Späť na obsah

diagnostika

Burzitídu kíbu diagnostikuje traumatológ alebo ortopéd, ktorý vykoná úvodné vyšetrenie a pokúsi sa zistiť príčiny. Potom je uvedený smer pre laboratórne analýzy a inštrumentálny výskum. Hlavné metódy diagnostiky burzitídy:

 • röntgenový
 • MRI alebo CT;
 • ultrazvuk
 • artrografia;
 • agniography.
Na diagnostiku patológie a jej príčin môže byť potrebná spoločná punkcia.

Na určenie charakteru obsahu burzy sa z postihnutého kĺbu vyberie punkcia. Zápalové príznaky pomôžu diagnostikovať úplný krvný obraz. Uskutočňuje sa aj diferenciálna diagnostika, ktorá pomáha vylúčiť onkológiu. Burzitída sa môže zamieňať s artritídou, ale s degeneratívnym dystrofickým ochorením na röntgenovom žiarení budú viditeľné osteofyty v interartikulárnom priestore, zatiaľ čo pri burzitíde sa tieto príznaky nebudú pozorovať..

Aká liečba je predpísaná na burzitídu?

prípravy

Ak je diagnostikovaná burzitída končatín, je predpísaná lieková terapia. Ak sa stav rýchlo zhorší a príznaky, bolesť, pacientovi je vydaná práceneschopnosť. V závislosti od typu patológie bude liečba drog zahŕňať použitie takýchto skupín liekov:

 • antibiotiká:
  • linkomycín;
  • amoxiclav;
  • Doxycyclin.
 • Nesteroidné protizápalové lieky. Pri ochoreniach žalúdka je lepšie použiť ako injekciu:
  • "Diprophos";
  • Kenalog.
 • Masti a gély na vonkajšie použitie, s ktorými sa nádor rýchlejšie vylieči:
  • diclofenac
  • Voltaren;
  • Fastum Gel.
 • Antipyretické lieky, ktoré pomáhajú uvoľňovať teplo:
  • ibuprofen
  • "Paracetamol".
 • Kortikosteroidy. Určené v prípade, keď opuchy nezmiznú a NSAID nie sú bezmocné.

Ak bola liečba burzitídy včasná, nevyskytujú sa komplikácie a prognózy úplného zotavenia sú priaznivé.

Ako sa lieči chronická forma??

Liečba chronickej burzitídy často zahrnuje punkciu alebo pitvu burzy, z ktorej sa musí prečerpať hnis a patologická tekutina, potom sa do dutiny vstreknú antibiotiká a dezinfekčné prostriedky. Ak sa začne patológia, chirurg prijíma radikálnejšie opatrenia - úplne odstráni vak na kĺby a vykoná osteotómiu, počas ktorej pohybuje kosťami tak, aby sa vytvorila nová správna poloha..

Fyzioterapia a telesná výchova

Liečba burzitídy nie je úplná bez použitia fyzioterapeutických procedúr. Nezabudnite však, že fyzioterapia má kontraindikácie - ak je kĺb vážne opuchnutý a bolesť, je prísne zakázané otepľovanie miesta zápalu. Ak sa stav normalizuje a nie je potrebné prečerpávať exsudát, odporúča sa absolvovať postup, ako napríklad:

 • elektroforéza;
 • magnetoterapia;
 • fonoforézou;
 • akupunktúra;
 • zahrievanie prenosným zariadením „Almag“.

Aby sa zabránilo kontrakcii kĺbu kolena, lakťa, členku, zápästia, je potrebné rozvíjať svaly. To znamená, že lekár vám odporučí pravidelné cvičenie. Sú užitočné najmä vtedy, keď sa u človeka okrem burzitídy vyvinie cervikálna, hrudná alebo bedrová osteochondróza, artritída alebo artróza kĺbov. Náklady by mal prísne dávkovať a vyberať školiteľ. Až do úplného vyliečenia burzitídy sú kontaktné športy kontraindikované..

Aká by mala byť výživa?

Počas liečby je dôležité jesť správne, vylúčiť z ponuky nezdravé jedlá, alkohol a znížiť príjem soli a korenené prísady. Môžeš jesť:

 • ovocie a zelenina;
 • obilniny;
 • chudé mäso;
 • červená ryba;
 • morské plody;
 • orechy, sušené ovocie;
 • mliečne nápoje.
Späť na obsah

Ľudové lieky

Používajú sa iba po dohode s lekárom, pretože samoliečba vyvolá nebezpečné následky. Odporúčané použitie:

 • Kalanchoe komprimujte s medom. Rozdrvte 2 veľké listy rastliny, pridajte veľkú lyžičku medu, pripevnite k boľavému miestu a upevnite obväzom.
 • Masť z jahňacieho tuku. Zmäkčte ingredienciu, pridajte nasekané aloe listy, dobre premiešajte. Kužeľ potiahnite masťou, zabaľte ho polyetylénom a prírodnou handričkou.
Späť na obsah

Čo je nebezpečná burzitída?

Ak zápal nie je možné včas vyliečiť a príčiny výskytu nie sú objasnené, môžu sa vyskytnúť komplikácie nebezpečné pre zdravie a život:

Nedostatočné včasné ošetrenie môže spôsobiť kalcifikáciu kĺbu.

 • tvorba zrastov a jaziev, ktoré v budúcnosti narušia fungovanie kĺbu;
 • kalcifikácie;
 • šírenie infekcie do iných orgánov;
 • vytvorenie purulentnej fistuly;
 • smrť tkanív kĺbového vaku;
 • otrava krvi.
Späť na obsah

Preventívne metódy a prognózy

Bursitída sa dá úplne vyliečiť, ak včas vyhľadáte lekársku pomoc a podstúpite úplnú liečbu pod dohľadom lekára. Inak zápal prúdi do chronickej formy, ktorá je zložitejšia a zvládnuteľná dlhšie. Okrem toho sa prognózy úspešného zotavenia zhoršujú bez ďalšieho relapsu. Z vyššie uvedeného vyplýva, že čím skôr je problém diagnostikovaný a liečba je zahájená, tým väčšie sú šance na úplné uzdravenie.

Ako profylaxia sa odporúča dávkovanie záťaže kĺbov, včasné liečenie infekčných a zápalových ochorení, sledovanie hmotnosti, výživy a životného štýlu. Pri traumatických športoch stojí za to chrániť kĺby nasadením špeciálnych ortopedických ochranných pomôcok. Pri vrodených patológiách je dôležitá včasná korekcia deformovaných kĺbov. Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel budete môcť zabrániť rozvoju burzitídy a súvisiacich komplikácií..

Burzitída - príznaky, príčiny, typy a liečba burzitídy

Dobrý deň, milí čitatelia!

V dnešnom článku vás vezmeme do úvahy ochorenie, ako je kĺbová burzitída, ako aj jej príznaky, príčiny, typy, diagnostika, liečba, lieky, ľudové liečivá a prevencia burzitídy. Takže...

Čo je burzitída?

Burzitída je zápalové ochorenie synoviálneho vaku, ktoré sa vyznačuje nadmernou tvorbou a hromadením tekutiny (exsudátu) v dutine. Nebezpečenstvo choroby je obmedzenie motorickej funkcie kĺbov, ako aj ich zničenie.

Synoviálny vak (Latinská bursae synoviales) alebo, ako sa tiež nazýva bursa, je mäkká kapsa naplnená synoviálnou tekutinou, ktorá sa nachádza medzi kosťami, svalmi a šliach, na miestach ich najväčšieho trenia a tlaku. Funkciou burzy je zmierniť mechanický účinok na kĺbové prvky, vďaka čomu existuje lepšia mobilita, ako aj ochrana kĺbov pred nepriaznivými faktormi. Bursa môže byť kĺbová a periartikulárna.

Hlavnými príčinami burzitídy sú zranenia, modriny, infekcie tela, nadmerné zaťaženie pohybového aparátu, najmä ak je telo často citlivé na tieto faktory, aj keď niekedy je ťažké zistiť zjavný dôvod..

Zápalový proces sa najčastejšie vyvíja v ramenných, lakťových a kolenných kĺboch, menej často v femorálnych kĺboch ​​a burze medzi kalkanami a Achillovou šľachou..

Aby sme lepšie porozumeli mechanizmu burzitídovej choroby, pozrime sa na nasledujúci odsek.

Vývoj burzitídy

Predtým, ako zvážime mechanizmus rozvoja burzitídy, poďme trochu hlbšie do ľudskej anatómie.

Kĺb je spojenie kostí, šliach, svalového tkaniva a ďalších menších prvkov. Aby sa dosiahla najvyššia účinnosť vo funkcii práce - motor, kĺb je uzavretý v kĺbovej kapsule. Kĺbová kapsula má zase vnútornú vrstvu - synoviálnu membránu, ktorá, s výnimkou chrupavkových rezov, lemuje celý povrch kĺbovej dutiny a väzov nachádzajúcich sa v kíbe..

V synoviálnej membráne, jej vnútornej časti, sú nervové vlákna a krvné cievy, ktoré zabezpečujú výživu kĺbovej chrupavky, ako aj metabolizmus v kĺbovej dutine. Funkciou synoviálnej membrány je chrániť kĺbovú dutinu pred vonkajšími zápalovými procesmi, ďalšie tlmenie a pohyblivosť kĺbov, syntézu synoviálnej tekutiny.

Okrem toho v synoviálnej membráne a mimo jej hraníc sú zvláštne dutiny (synoviálne vaky) nazývané bursa alebo vaky naplnené synoviálnou tekutinou, ktorá má ťažnosť a žltkastý odtieň. Účelom burzy a synoviálnej tekutiny je zmierniť vzájomné trenie kostí, chrupavky, väzov a šliach. Bursa je, ako by to bolo, mukózne, „hydraulické“ vložky a mazivá, ktoré zabezpečujú lepšie kĺzanie prvkov kĺbu, zlepšujú ich výkonnosť a bránia ich rýchlemu opotrebeniu. Celkovo je v tele zdravého človeka okolo 100 bursa.

K rozvoju burzy dochádza v spojivovom tkanive, ako človek starne, od jeho narodenia. Na začiatku spojovacie tkanivo spája sval alebo jeho šľachu s kosťou, po ktorej sa konštantným pohybom stáva tenčším a v oblasti medzi kosťou a svalovým tkanivom, šľachou a ďalšími prvkami, v ktorých sa tvoria vrecká, sa objavujú medzery - burza v priebehu času.

Bursa môže byť vrodená (trvalá) a získaná (nestála).

Pomliaždeniny, odreniny, rany, zvýšená fyzická námaha, infekcie, nosenie nepohodlnej obuvi a iné nepriaznivé okolnosti pre ľudské zdravie, najmä často sa opakujúce, prispievajú k zápalu synoviálnych (artikulárnych a periartikulárnych vakov - frézok) vakov, vďaka ktorým sú normálne fungovanie - motorická funkcia kĺbov.

Burzitída zahŕňa aj zápal synoviálnej vagíny, ktorý do istej miery tiež pôsobí ako bursa.

Nástup burzitídy je sprevádzaný akumuláciou v synoviálnom vaku, na mieste modriny - synoviálnej tekutine, ktorá sa môže naplniť krvou, zatiaľ čo bursa sa začína nadmerne zväčšovať. Krv sa postupom času rozloží a tekutina sa zmení na žltkastočerveno. Ak je bursa bližšie k povrchu tela, výsledný vak vyčnieva smerom von, zatiaľ čo človek vizuálne pozoruje opuchy, opuchy, niekedy až do priemeru 10 cm. V dôsledku zápalu a zväčšenia veľkosti stien burzy začínajú stláčať okolité tkanivá vrátane nervových vlákien a do medzibunkových priestorov sa vytlačí transudát, pacient pociťuje bolesť a súčasne začervenáva opuch. Ak sa bursa nachádzajúca sa príliš hlboko, napríklad pod kolenom, zapáli, pacient môže pociťovať iba bolesť a mierny opuch a diagnóza burzitídy bez rádiografie je nemožná.

Ak sa burzitíde nebude venovať náležitá pozornosť, potom v prípade krvácania, v boji proti zápalovým procesom, odumrú biele krvinky a spolu s odumretými červenými krvinkami môžu vytvárať hnisavé útvary, zatiaľ čo hemoragický exsudát bude maľovaný červenkastým odtieňom..

Ďalším znakom burzitídy je ukladanie solí v stenách kĺbového vaku. Ak nie sú rozpustené alebo sa nevylučujú, môžu vápenaté soli spôsobiť poruchu synoviálnych vreciek..

Štatistika chorôb proti burzitíde

Vďaka svojej funkcii, t. lokalizácia, burzitída sa najčastejšie vyskytuje u mužov, najmä vo veku do 35 - 40 rokov, kvôli ich fyzickej aktivite, ako aj u športovcov, hýbateľov a ľudí často náchylných na infekčné choroby.

Burzitída sa niekedy nazýva „voda v kolene“, „pokrývacie koleno“, „koleno obkladača“, „koleno SUV“, „koleno domácnosti“, „koleno futbalistu“, „koleno hodiniek“, „koleno klenotníka“, „ minerálny lakeť “atď.

Bursitída - ICD

ICD-10: M70-M71;
ICD-9: 727,3.

Burzitída - príznaky

Hlavným príznakom burzitídy je zaoblený a elastický dotykový opuch poranenej oblasti na povrchu tela s priemerom do 10 cm. Príčinou opuchu je nadmerná akumulácia prebytočnej tekutiny v synoviálnom vrecku (bursa). Keď je pacient ešte dlhšiu dobu, opuchy a bolesti sa zvyšujú.

Iné príznaky burzitídy:

 • Bolesť, ktorá má bolesť, streľbu, niekedy silnú a pulzujúcu povahu, v noci zintenzívňujúca s ožiarením (návratom) do ramena alebo nohy, v závislosti od lokalizácie patologického procesu;
 • Edém, ktorého vývoj je spôsobený hromadením tekutiny v medzibunkovom priestore;
 • Sčervenanie zapáleného a opuchnutého miesta (hyperémia);
 • Obmedzený pohyb zapáleného miesta, kíbu, ku ktorému dochádza po uložení solí v zapálenej burze;
 • Zvýšená alebo vysoká telesná teplota až do 40 ° C;
 • Všeobecná nevoľnosť, pocit slabosti a bezmocnosti;
 • Zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v mieste rozvoja burzitídy;
 • nevoľnosť.

Chronická burzitída je charakterizovaná menej závažnými príznakmi, vrátane miernejšieho opuchu, zníženej pohyblivosti kĺbov a normálnej telesnej teploty.

Komplikácie burzitídy

Komplikácie burzitídy môžu byť:

 • Silná bolesť;
 • hygrom;
 • Tvorba jaziev, ktoré pomáhajú obmedzovať pohyblivosť kĺbov;
 • kalcifikácie;
 • Nekróza stien synoviálneho vaku (bursa), fistula, sepsa, absces, flegmon;
 • synovitída;
 • artritída;
 • osteomyelitída;
 • Pretrhnutie šliach;
 • Neplodnosť u žien v prípade rozvoja burzitídy bedrového kĺbu;
 • Infekcia iných orgánov;
 • lymfadenitída;
 • postihnutia;
 • Smrteľný výsledok (s rýchlou sepsou).

Príčiny burzitídy

Príčiny burzitídy sú veľmi rôznorodé, ale najbežnejšie z nich sú:

 • Zranenia, silné modriny, odreniny kĺbov, najmä často sa opakujúce;
 • Nadmerné dlhodobé zaťaženie kĺbov - pri športe, tvrdej fyzickej práci, vzpieraní, nosení vysokých podpätkov, plochých chodidiel;
 • Nadmerná váha - kila navyše zvyšujú zaťaženie kĺbov dolnej časti tela, najmä kolien;
 • Infekcia v kĺbe, ktorá je najčastejšie podporovaná častými infekčnými chorobami - angína, faryngitída, laryngitída, tracheitída, bronchitída, zápal stredného ucha, disky, sinusitída, chrípka, SARS a ďalšie;
 • Dostať sa do spoločného priestoru prostredníctvom otvorených rán infekcie, najčastejšie bakteriálnej povahy - stafylokoky, streptokoky, pneumokoky a iné;
 • Požitie hnisu v dôsledku chorôb a stavov, ako je osteomyelitída, erysipel, vary (vary), karbunkly, abscesy, otlaky;
 • Poruchy metabolizmu, metabolizmus;
 • Zvýšené množstvo soli v kĺboch, dna;
 • Alergie, autoimunitné ochorenia;
 • Otrava tela rôznymi toxínmi - otrava jedlom, otrava alkoholom, ako aj otrava toxínmi vyvolanými patologickou infekciou v dôsledku jeho životne dôležitej činnosti v tele.

Niekedy nie je možné zistiť príčinu burzitídy.

Druhy burzitídy

Klasifikácia burzitídy je nasledovná:

Prietok:

Akútna burzitída - vývoj nastáva rýchlo, za pár dní, pričom sú prítomné všetky príznaky tohto patologického procesu.

Chronická burzitída - vyznačujúca sa nevyjadrenými príznakmi, minimálnou alebo žiadnou bolesťou, nedostatočnou tuhosťou zapáleného kĺbu a pravidelnými exacerbáciami.

Lokalizáciou kĺbu zapojeného do patologického procesu:

 • Burzitída ramenného kĺbu (ramena);
 • Bursitída lakťového kĺbu (ulnar);
 • Burzitída bedrového kĺbu (bedra);
 • Bursitída kolenného kĺbu (kolena), ktorá môže byť:
  - Infrapatellar (popliteálny);
  - prepatelár (patella);
 • Suprapatellar (horná časť kolenného kĺbu);
 • Calcaneal bursitis (achillobursitis);
 • Burzitída členka (členok);
 • Zápästie zápästia (zápästie).

Podľa umiestnenia synoviálneho vrecka (bursa):

 • Subkutánne - nachádza sa na konvexnom povrchu kĺbu v podkožnom tkanive;
 • subfasciální;
 • podpažní;
 • sucho.

Podľa etiológie (príčiny):

 • Septik (infekčná burzitída):
  - Hematogénna infekcia;
  - Lymfogénna infekcia.
 • Aseptická (traumatická burzitída).

Podľa charakteru patogénu:

 • Špecifické, spôsobené týmito patogénmi:
  - brucella;
  - gonokoky;
  - stafylokoky;
  - streptokoky;
  - pneumokoky;
  - črevný alebo tuberkulózny bacil;
  - syfilis.
 • nešpecifická.

Podľa povahy výlučky:

 • serózna;
 • hnisavý;
 • hemoragické.

Podľa bunkového zloženia exsudátu:

 • Neutrofilné v akútnych podmienkach;
 • Lymfocytárne pri chronickom priebehu choroby;
 • Eozinofilný s alergickým zápalom;
 • Jednojadrové v chronickej forme;
 • zmiešaný.

Diagnóza burzitídy

Diagnóza burzitídy zahŕňa nasledujúce vyšetrovacie metódy:

Niekedy diagnostikuje burzitída, lekár čítal robiť niekoľko jednoduchých cvičení, napríklad:

 • Urobte pár krokov v drepe;
 • Niekoľkokrát položte ruku za hlavu, ako keby ste vyčesali.

Ak počas týchto cvičení pacient pociťuje bolesť, môže to znamenať zapálenú burzu v tele.

Liečba burzitídy

Ako liečiť burzitídu? Liečba burzitídy sa vykonáva na základe dôkladnej diagnózy a zahŕňa tieto položky:

1. Odpočinok a nehybnosť pacienta.
2. Drogová terapia:
2.1. Protizápalové a analgetické lieky;
2.2. Antibakteriálna terapia;
2.3. Detoxikačná terapia;
2.4. Posilnenie imunitného systému.
3. Fyzioterapeutické ošetrenie a masáže.
4. Diéta.
5. Terapeutické cvičenie (LFK).
6. Chirurgické ošetrenie (nepovinné).

Dôležité! Pred použitím liekov sa vždy poraďte so svojím lekárom!

1. Odpočinok a nehybnosť pacienta

Mier a nepohyblivosť pacienta, najmä zapálenej oblasti, je dôležitým bodom pri liečbe burzitídy, pretože ďalšie záťaže spôsobia zbytočné trenie v mieste zápalu, podráždenie zapáleného kĺbu a v dôsledku toho aj zvýšenie patológie..

Ako ďalšie opatrenie na obmedzenie motorickej aktivity je kĺb obalený elastickým obväzom, obväzom, dlahou, sadrovým obväzom (rozpätie) a ďalšími „fixačnými prostriedkami“..

2. Drogová terapia (lieky na burzitídu)

2.1. Protizápalové a analgetické lieky

Na zmiernenie opuchov je možné na toto miesto aplikovať obklad na základe Vishnevského masti.

Na zmiernenie bolesti sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a analgetiká Indometacín, Naproxen a Chlotazol..

Na lokálnu anestéziu sa používajú masti, gély, krémy - „diklofenak“, ako aj anestetické injekcie..

Ak bolesť pri burzitíde nezmizne, napriek použitiu liekov zo skupiny NSAID sa predpisujú hormonálne lieky - glukokortikoidy, z ktorých je možné rozlíšiť prednizolón a hydrokortizón..

Dôležité! Dlhodobé používanie glukokortikoidov vedie k deštrukcii kĺbových povrchov.

Na zmiernenie svalových kŕčov, ktoré sa môžu vyskytnúť pri silnej bolesti kĺbov, sa používajú svalové relaxanciá (baklofén, Sirdalud, Midokalm)..

Na odstránenie telesnej teploty môžete použiť: "Ibuprofen", "Nurofen", "Paracetamol".

Na odoberanie solí uložených v burze sa používajú prípravky proti dne: Allopurinol, Allomaron, Milurit.

2.2. Antibiotická terapia

Výber antibakteriálneho liečiva je založený na špecifickom type zápalového patogénu, ak existuje, pretože každé antibiotikum má svoje vlastné antibiotikum.

Najobľúbenejšie antibakteriálne lieky sú tetracyklín, penicilín, ampicilín, erytromycín, ceftriaxón a iné.

Probiotiká Ak sa užijú antibiotiká, je lepšie brať navyše probiotiká. Faktom je, že antibakteriálne lieky spolu s patogénnou mikroflórou ničia prospešné baktérie, ktoré, keď žijú v črevách zdravého človeka, prispievajú k normálnej absorpcii a tráveniu potravy. Probiotiká určené na obnovu prospešnej mikroflóry v tráviacom systéme.

Medzi probiotiká možno rozlíšiť: „Bifiform“, „Linex“.

2.3. Detoxikačná terapia

Akonáhle je v tele infekcia, otravuje ju svojimi odpadovými produktmi - toxínmi, ktoré pri nadmernom hromadení spôsobujú príznaky otravy - nevoľnosť, zvracanie, pocit slabosti, bezmocnosť.

Na vylučovanie toxických látok z tela vrátane mŕtva infekcia, po expozícii antibakteriálnym liekom sa používa detoxikačná terapia.

Detoxikačná terapia zahŕňa:

 • silné pitie - do 2-3 litrov tekutín za deň, najlepšie do vitamínu C pridanie;
 • užívanie detoxikačných liekov: Atoxil, Albumin.

2.4. Posilnenie imunitného systému

Na posilnenie imunitného systému, ktorého jednou z hlavných funkcií je boj proti patogénom, sa používajú imunostimulanty.

Vitamín C (kyselina askorbová) je prírodný imunostimulačný prostriedok, z ktorého najväčšie množstvo sa nachádza vo výrobkoch, ako sú dogróza, kalina, maliny, ríbezle, brusnice, citrusové plody atď..

Ďalšie vitamíny, ktoré je vhodné užívať, sú vitamíny A, E, vitamíny skupiny B.

Imunostimulanty chemického priemyslu sú tieto lieky: "Biostim", "Imudon", "IRS-19".

3. Fyzioterapeutické ošetrenie a masáže

Fyzioterapeutická liečba burzitídy je zameraná na odstránenie zápalového procesu, opuchov, normalizáciu metabolických procesov v mieste patológie, rýchle zotavenie.

Manuálna terapia (masáže) burzitída je zameraná na normalizáciu metabolických procesov, uvoľnenie svalového napätia, ako aj na rozvoj kĺbov, aby sa v nich zabránilo vzniku adhézií..

Medzi fyzioterapeutické postupy pri burzitíde je možné identifikovať:

 • Terapia rázovými vlnami;
 • Indukčná terapia;
 • Ultrafialové žiarenie;
 • Aplikácie - parafín, ozocerit a iné;
 • elektroforéza.

4. Diéta na burzitídu

Ako sme už uviedli v tomto článku, burzitída je veľmi často sprevádzaná ukladaním veľkého množstva solí na steny synoviálnych vakov. Na zabránenie dodatočného stresu na kĺboch ​​a na posilnenie patologického procesu pri burzitíde sa odporúča používať stravu..

Strava na burzitídu spočíva predovšetkým v obmedzení používania soli.

Čo nemôžete jesť s burzitídou: slané, korenené, mastné, údené mäso, rýchle občerstvenie, margarín, strukoviny, huby, korenie, čokoláda, alkoholické nápoje, kakao, silná káva a čaj.

Čo môžete jesť s burzitídou: obilniny, nízkotučné odrody mäsa a rýb, nízkotučné mliečne výrobky, zelenina, ovocie, citrusové plody, orechy, semená, med, marmeláda, džem, minerálna voda, citrónový čaj alebo zelený čaj.

5. Terapeutické cvičenie (LFK)

Fyzioterapeutické cvičenia sú zamerané na rozvoj kĺbu, na jeho rýchlejšie hojenie a rehabilitáciu. Cvičenia vyberá lekár v závislosti od lokalizácie burzitídy a jej zložitosti.

Zaťaženie sa podáva postupne, a ak budete postupovať podľa odporúčaní, aj komplikovaná burzitída sa vylieči do 3 mesiacov, nekomplikovaná forma - do 1 až 2 týždňov.

6. Chirurgické ošetrenie

Chirurgia je zameraná predovšetkým na otvorenie abscesu, ak je prítomný. Je to potrebné na zabránenie rastu ohnisiek hnisania a šírenia hnisavého výpotku v tele.

V niektorých prípadoch je nutná punkcia synoviálneho vaku, po ktorej nasleduje odstránenie exsudátu. Po extrakcii patologickej tekutiny sa do zapálenej burzy injikujú antiseptické lieky s antibiotikom. Táto manipulácia pomáha zastaviť infekciu a zabrániť opätovnému zápalu na tomto mieste. Môžu sa tu tiež uviesť riešenia liekov proti bolesti..

Chirurgická liečba burzitídy sa tiež poskytuje v prípade veľkej akumulácie solí v synoviálnom vaku, ktoré narúšajú normálne fungovanie kĺbu. Extrakcia solí sa vykonáva ihlou alebo chirurgickým zákrokom, niekedy dokonca v celkovej anestézii.

Najextrémnejšou metódou chirurgickej liečby burzitídy je burzektómia, čo znamená úplné odstránenie zápalu burzy..

Liečba burzitídy ľudovými liekmi

Dôležité! Pred použitím ľudových liekov na liečbu burzitídy sa vždy poraďte so svojím lekárom!

Lopúch alebo kapusta. Opláchnite list kapusty alebo lopúcha, mierne ich zakryte napríklad valčekom, zapálenú oblasť namažte slnečnicovým olejom a pripevnite k nemu list kapusty alebo lopúchu a navlečte na ňu teplý šál. Pred spaním v noci, ako aj ráno, vymeňte plachtu na čerstvú. Tieto obväzy robte až do úplného zotavenia.

Kalanchoe. Vezmite 3 veľké listy Kalanchoe, opláchnite ich a vložte do chladničky cez noc. Ráno z nich urobte kašu a zabaľte ju ako obklad na boľavé miesto.

Soľ. Zrieďte v 500 ml vriacej vody 1 polievková lyžica. lyžica stolovej soli, po namočení v soľnom roztoku kúsok hustého tkaniva (flanel, vlna) a pripevnite ho na zapálenú oblasť, na hornú stranu ho zalepte. Takúto komprimáciu musíte vykonať 5 až 8 hodín, do 7 dní. Tento nástroj doslova prečerpáva prebytočnú tekutinu.

Infúzia aloe, žlče, gaštanu. Zmiešajte 1 fľašu farmaceutickej zmesi s dvoma pohármi gaštanu konského, 3 veľké sekané listy aloe a 2 poháre alkoholu. Nádobu uzavrite a na 11 dní umiestnite na tmavé, chladné miesto, aby ste na tom trvali, potom namočte do výslednej infúzie kúsok látky, najlepšie vyrobený z bavlny, a pripevnite ho ako obklad na burzitídu. Priebeh liečby je 10 dní, po 10-dňovej prestávke a priebeh sa opakuje.

Med s cibuľou a mydlom. Zmiešajte 500 g medu s 1 veľkou strúhanou cibuľou a kúskom strúhaného mydla. Tento nástroj sa musí používať ako obklad pred spaním po dobu 2 až 3 týždňov. Tento nástroj je vhodný na chronickú burzitídu..

Propolis. Urobte raz denne, denne, na zapálené miesto mlieka z propolisovej tinktúry, niekoľko dní.

Profylaxia burzitídy

Prevencia burzitídy zahŕňa dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní:

 • V prípade porezaní, škrabancov a otvorených rán je potrebné tieto miesta ošetriť antiseptickými prostriedkami;
 • Sledujte svoju váhu, nedovoľte prítomnosť ďalších libier;
 • Vyvarujte sa nadmernému fyzickému namáhaniu tela, snažte sa zdvíhať ťažké závažia;
 • Cvičiť;
 • Posilnite imunitný systém, vyhnite sa stresu;
 • Pokúste sa uprednostniť jedlo obohatené o vitamíny a mikroelementy;
 • Nedovoľte prechod rôznych chorôb do chronickej formy;
 • Noste pohodlnú obuv;
 • Pri športe venujte pozornosť špeciálnym zariadeniam, ktorých účelom je minimalizovať zranenie.

Ako liečiť burzitídu lakťa

Tuhosť pohybov, opuch a bolesť v lakťovom kĺbe & # 8212, charakteristické znaky zápalu synoviálneho vaku lakťového kĺbu. V dôsledku tejto patológie je narušená výživa periartikulárnych tkanív, čo ohrozuje rozvoj chronického ochorenia a výskyt nebezpečnejších patológií..

Burzitída lakťa má iný pôvod v dôsledku mechanického stresu a vnútorného stavu tela. Čo je burzitída lakťového kĺbu a aká je tekutina v lakťovom kĺbe, opíšeme nižšie.

Charakteristiky choroby

Burzitída alebo zápal lakťového kĺbu & # 8212 je stav, pri ktorom je vplyvom patogénnych organizmov alebo mechanického poškodenia ovplyvnený synoviálny vak kĺbov (bursa) a mení sa zloženie mazacej tekutiny..

Bursa, podšívka všetkých kĺbov, chráni jednu kost pred oderom a poškodením druhej uvoľňovaním maziva.

Ak sa z nejakého dôvodu tekutina zväčší ako fyziologická potreba, zvyšok sa hromadí v burze.

V tomto stave sa infekcie ľahko rozvíjajú, a to aj v dôsledku prítomnosti vreciek v štruktúre lakťového kĺbu.

Okrem opuchu je lakť bolestivý a neaktívny.

Pacient často zahajuje hojenie poškodeného kĺbu gravitáciou, pričom nevie, čo je akútna burzitída lakťového kĺbu nebezpečná..

Prebytočná synoviálna tekutina sa môže sama osebe rozpustiť, ale infekcia, ktorá zapĺňa burzu, spôsobuje degeneratívny proces kostí, chrupaviek a šliach, artrózy a artritídy..

Liečiť chronickú burzitídu lakťového kĺbu a jeho komplikácie je omnoho ťažšie ako odstrániť akútne prejavy zápalu burzy. Preto budeme ďalej hovoriť o príčinách, ktoré predchádzajú zápalu synoviálnej membrány, ako zistiť burzitídu a čo s nimi robiť..

príčiny

Bursitída zápästia, lakťa, kolena a iných kĺbov sa vyskytuje pod vplyvom jedného alebo viacerých provokačných faktorov.

Ohrozené sú ľudia, ktorých lakťové kĺby podliehajú trvalému poškodeniu & # 8212, tvrdí pracovníci, krajčírky, dirigenti, programátori, športovci, starší ľudia..

Neustále napätie a únava rúk môžu vytvárať priaznivé prostredie pre infekciu burzy na pozadí všeobecného poklesu imunity. Napríklad, burzitída lakťa.

Opuch a bolesť v lakťovom kĺbe sa môžu vyskytnúť z mnohých ďalších dôvodov:

zápal chrupavky (artritída),

 • často opakované monotónne pohyby,
 • mozgová príhoda, dislokácia, zlomenina,
 • infekčné choroby,
 • znížená imunita,
 • STD,
 • hormonálne alebo steroidné lieky,
 • endokrinné poruchy a cukrovka.
 • Klasifikácia ulnarskej burzitídy sa líši v závislosti od:

  • lokalizácia zápalu & # 8212, interosseous, subkutánna,
  • povaha kurzu & # 8212, akútna, subakútna, chronická,
  • zloženie exsudátu v burse a # 8212, hnisavé, fibrínové, hemoragické, serózne,
  • druh infekčného agens & # 8212, nešpecifický (streptokok, stafylokok), špecifický (syfilis, tuberkulóza, gonokok, atď.).

  symptomatológie

  Klinické príznaky patológie sa môžu značne líšiť v závislosti od stupňa poškodenia burzy, trvania priebehu a prítomnosti sprievodných chorôb..

  Zoberme si hlavné príznaky burzitídy, ktoré pomôžu diagnostikovať a začať liečbu včas:

  • opuch postihnutého kĺbu,
  • bolesť na prehmatanie a pohyb v oblasti opuchu,
  • sčervenanie kože a hematóm v mieste nádoru,
  • zvýšenie telesnej teploty,
  • celkový stav slabosti, apatia, straty pracovnej kapacity a chuti do jedla,
  • bolesť hlavy,
  • obmedzenie pohyblivosti lakťa.

  V zložitejších formách začína hnisavý proces v burze, ktorý ovplyvňuje tkanivá kĺbu. Hnis môže vystupovať cez subkutánny epitel a kožu von, čím vytvára hlien a fistulu.

  Ignorovanie ochorenia je spojené s prechodom akútneho zápalu na chronický opakujúci sa stav.

  Včasná liečba by mala zahŕňať rôzne metódy fyzioterapie a lieky..

  Samoliečba je prísne zakázaná! Koniec koncov, príznaky zápalu burzy sú do značnej miery podobné prejavom dny, artrózy alebo artritídy. Na potvrdenie počiatočnej diagnózy musíte vyhľadať pomoc špecialistu.

  Fotografia ukazuje prítomnosť opuchov spôsobených hromadením exsudátu.

  diagnostika

  Diagnóza burzitídy sa vyskytuje v kancelárii ortopéda alebo chirurga. Lekár zhromažďuje informácie o priebehu patológie zo slov pacienta, vykonáva počiatočné vyšetrenie, zhromažďuje punkciu synoviálnej tekutiny, aby určil jej zloženie, vykonáva klinický krvný test na identifikáciu infekcií, sníma röntgenové a ultrazvukové snímky.

  Po potvrdení počiatočnej diagnózy na základe výsledkov štúdií sa predpíšu vhodné postupy a liek na burzitídu lakťa.

  liečba

  Metódy liečby závisia od stupňa poškodenia synoviálnych vakov..

  Takže s ľahkým poškodením, ktoré sa vyznačuje slabým prejavom symptómov, stačí použiť kompresiu s protizápalovým prostriedkom s touto burzitídou lakťového kĺbu a obmedziť pohyblivosť, aby sa zabránilo väčšiemu zraneniu..

  Ak sú príznaky burzitídy lakťového kĺbu výrazné & # 8212, silná bolesť a opuch, znížená motorická funkcia, použite obklady, fixácie obväzy a lieková liečba choroby.

  Na odstránenie zápalu burzitídou lakťového kĺbu lekár predpisuje protizápalové nesteroidné lieky: Dimexid, Ibuprofén, Nimesulid, Diklofenak a iné.

  Ak je zápal spôsobený infekčným patogénom, na burzitídu lakťového kĺbu sa individuálne vyberie antibiotikum.

  Vpich s burzitídou lakťového kĺbu je potrebný v klinických prípadoch s výraznou akumuláciou tekutín v kĺbe, čo významne obmedzuje pohyblivosť lakťa a stláča periférne nervy a krvné cievy.

  Prepichnutie vám umožňuje odstrániť exsudát zo synoviálnych vakov, zmierniť prejavy príznakov, zmierniť riziko komplikácií. Spolu s odstránením nadbytočnej tekutiny sa môžu do synoviálnej dutiny zaviesť kortikosteroidy a antibiotiká.

  Závažná burzitída lakťového kĺbu, hnisavá a chronická recidíva nereagujú na konzervatívnu liečbu a vyžadujú chirurgický zákrok..

  Účelom burzektómie lakťového kĺbu je očistiť dutinu burzy od nahromadenia hnisu a osteofytov, zastaviť šírenie infekcie a bolesti. V zložitých klinických prípadoch je potrebné úplné alebo čiastočné odstránenie infikovanej steny burzy..

  Fyzioterapia výrazne uľahčuje procesy zotavenia po operácii, ako aj chronickú bolesť v lakťovom kĺbe.

  Dôležité! Počas akútneho zápalu nie je možné zahriať a miesiť kĺb.

  Fyzioterapia sa vykonáva až po úplnom odstránení burzitídy lakťového kĺbu.

  Liečba po hnisavej burzitíde lakťového kĺbu zahŕňa balneoterapiu, aplikácie parafínom, UHF, elektroforézu, kryoterapiu, masáže a rehabilitáciu..

  Fyzioterapia je nevyhnutná pre pacienta, aby sa zabránilo adhézii, urýchlilo hojenie a obnovenie funkcií väzov, šliach, svalov a chrupavky..

  Tradičné zaobchádzanie

  Tradičná medicína je známa nízkou cenou a účinnosťou v počiatočných štádiách choroby. Samoliečba opuchov lakťových kĺbov však môže byť nebezpečná pre ľudí so závažnou alebo hnisavou burzitídou.

  Ak k poškodeniu došlo v dôsledku malej rany alebo dlhodobej monotónnej práce rukami, exsudát sa dokáže rozpúšťať nezávisle, bez použitia konzervatívnej terapie..

  Na uľahčenie a urýchlenie tohto procesu recepty tradičnej medicíny pomôžu:

  • kapustové obklady (opláchnite listy kapusty, oparte vriacou vodou, odtrhnite, kým sa šťava nerozpustí a neprilepí na postihnuté miesto),
  • Kalanchoe komprimujte (opláchnite listy rastliny, jemne zamiešajte v mixéri, vložte zemiakovú kašu do gázového dresu alebo filmu a pripevnite k lakťu),
  • tinktúra na mletie a obklad z žlče (2 polievkové lyžice alkoholu, 250 g lekárskej žlče, 2 listy aloe, 40 ml extraktu z gaštanu konského & # 8212, mleté ​​a premiešané všetky ingrediencie, nechajte v chlade 7 dní).

  Pozor! Pred liečením burzitídy lakťového kĺbu doma pomocou ľudových liekov by ste sa mali uistiť, že nedochádza k infekcii. Ak to chcete urobiť, musíte navštíviť lekársku kanceláriu.

  prevencia

  Aby sa predišlo prípadom zápalu synoviálnej membrány kosti, je dôležité dodržiavať jednoduché odporúčania:

  oblečte sa podľa počasia, vyhnite sa podchladeniu,

 • dávajte záťaž na chrbticu a lakte, nepreťažujte ich,
 • pred športovaním sa zahrievajte,
 • Ak je vaša profesia spojená s monotónnou prácou s rukami, nezabudnite si oddýchnuť a natiahnuť predlaktie jednoduchou gymnastikou (ako to urobiť, čítajte tu),
 • zabezpečte, aby sa do tela dostali všetky potrebné živiny potrebné na tvorbu kostí a chrupavkového tkaniva,
 • vyhnúť sa zraneniam a opraviť sa už stalo včas,
 • Postupujte podľa odporúčaní lekára, pokiaľ ide o ďalšie podmienky ovplyvňujúce funkcie ODA.,
 • v prípade zranenia a prvých príznakov zápalu sa poraďte s lekárom včas.
 • Pozornosť pre seba vám poskytne zdravie po mnoho nasledujúcich rokov.!

  záver

  Zdravie kĺbov a # 8212, kľúč k pohody a vysokej kvalite života. Znaky zápalu môžu byť znížená pohyblivosť, opuch a bolesť. Príčinou je mechanické poškodenie alebo infekcia..

  Zistenie príčiny a predpísanie účinnej liečby pomôže chirurgovi alebo ortopédovi. Prorastanie je neprijateľné, pretože burzitída je schopná postupovať a spôsobiť veľa problémov pri neskorej liečbe.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl


  Zadná ozónová terapia je jednou zo služieb nášho sanatória. Tento postup umožňuje nielen zastaviť zápalový proces, ale tiež zmierniť bolesť chrbtice a kĺbov. Jeho hlavnou výhodou je jej trvalý účinok.
  Pupočné prietrže tvoria asi polovicu formácií, ktoré sa vyskytujú v oblasti prednej brušnej steny. Štatistiky ukazujú, že každých 10 ľudí sa stretáva s touto patológiou.
  Umbilická hernia u detí je vyčnievanie vnútorných orgánov pod kožou okrúhleho alebo oválneho tvaru v oblasti pupka dieťaťa. Ochorenie sa vyskytuje u každého piateho dieťaťa.