loader

Hlavná

Liečba

Desať prípadov, keď je masáž zdraviu škodlivá

Mnohí už počuli o výhodách masáže - nielenže tónujú svaly, ale tiež pomáhajú pri rôznych chorobách. Existujú však situácie, keď tento postup môže len uškodiť. Hovoríme, kedy je masáž prísne kontraindikovaná.

Výhody masáže

Výhodou tohto postupu je to, že do masáže je zapojených niekoľko vrstiev tkanív naraz - pokožka, tuk, svaly, krvné cievy, nervy. Preto pôsobí na niekoľko systémov súčasne: obehový, kardiovaskulárny, nervový a dokonca aj tráviaci. A to je univerzálny liek na omladenie kožných buniek..

Keď je masáž kontraindikovaná

Zdá sa, aké kontraindikácie môže mať takýto užitočný postup. Ale v skutočnosti ich je veľa - počínajúc kožnými chorobami až po zápalové procesy a neoplazmy. Tu je zoznam najdôležitejších:

1. Ochorenia krvi spojené s častým krvácaním.

2. Mechanické poškodenie kože (popáleniny, odrezky, uhryznutie, škrabance).

3. Choroby čriev a žalúdka. Vo všeobecnosti akákoľvek neidentifikovaná bolesť brucha.

4. Akékoľvek infekcie.

5. Nádory a novotvary (aj nezhubné).

6. Kombinácia s inými podobnými postupmi.

7. Srdcové choroby, najmä zlyhanie srdca.

8. Horúčka. Označuje prítomnosť infekcie v tele. Masáž urýchľuje krv, zvyšuje prietok krvi - takže infekcia sa môže prenášať z chorého orgánu na zdravý.

9. Akékoľvek alergie (bez ohľadu na štádium).

10. Príliš dlhá procedúra. Odborníci odporúčajú návštevu masážnej miestnosti nie každý deň a často si robia prestávky.

Ak sa počas procedúry náhle necítite dobre, určite o tom informujte maséra. Ešte lepšie je ísť k lekárovi. Pamätajte, že masáž nie je „relaxácia“, je to liečba.

Skôr sme hovorili o tom, čo hovoria „hviezdy“ na nohách a ako sa ich zbaviť.

Na základe materiálov z medikforum.ru.

Existujú kontraindikácie pre použitie, je potrebné prečítať si návod alebo získať odborné rady.

Výhody masáže - účinok masáže na ľudské telo a nervový systém

Výhody a účinky masáže na vzhľad, telo a psychiku sa ťažko preceňujú. Pomáha liečiť veľa chorôb a zmierňuje množstvo estetických problémov..

Pred niekoľkými tisíckami rokov Avicenna dokázala, že masáž pomáha ničiť škodlivé a zbytočné látky, ktoré sa tvoria v tkanivách az nejakého dôvodu sa z tela nevylučujú. Účinok masáže je vynikajúci: aktivuje produkciu hormónov a enzýmov, čistí tkanivá, stimuluje metabolické procesy, zvyšuje fyzickú vytrvalosť, má psychoterapeutický účinok a dokonca pomáha zlepšovať stav pokožky a vlasov. Použitie masáže je také, že nervovými zakončeniami nachádzajúcimi sa na pokožke sa signály vysielajú do mozgu, čo vyvoláva produkciu endorfínov. Chceš získať svoju časť šťastia? Potom choďte do toho - zavolajte svojmu obľúbenému masérovi.

Televízia v spojení s modernou medicínou nám už dávno ukladá stereotyp, že zdravotné problémy, psychika a vzhľad sa riešia pomocou liekov. Áno, ich vplyv a efektívnosť možno len ťažko preceňovať, ale ak chcete mať krátkodobé, ale trvalé výsledky, alebo ak je vaším cieľom navždy zbaviť sa problému mučenia, je lepšie uchýliť sa k menej agresívnym opatreniam, ktoré telu iba pomôžu a nepodkopajú ho „chémiou“. ". Hlavné výhody masáže sú:

 • komplexné a systémové účinky na organizmus;
 • predĺžené pôsobenie;
 • bezpečnosť.

Prúd masáže na ľudskom tele je založený na fyziologických procesoch a, napodiv, na reťazových reakciách, to znamená, že pri pôsobení na určité oblasti masážny terapeut začína metabolické procesy, stimuluje krvný obeh, stimuluje orgány a systémy, aby pracovali v správnom rytme. Prostredníctvom aktívnych miest - projekcií orgánov môžete organizovať činnosť celého organizmu, stabilizovať nervovú sústavu, urýchliť regeneračné procesy. Kombináciou rôznych masážnych techník a striedaním intenzity expozície môžete uvoľniť a tonizovať svaly, upokojiť alebo vzrušiť nervový systém, zvýšiť sebavedomie a odstrániť emocionálne bloky. Účinok masáže na telo je taký veľký, že nesprávne vykonaná procedúra môže spôsobiť škodu: problémy sa budú zhoršovať, bolesti sa budú stupňovať, klient bude pociťovať ostré poruchy a depresie.

Účinok masáže na telo a jeho výhody

Vplyv masáže na nervový systém

Masáž zvyšuje citlivosť nervových zakončení, zrýchľuje regeneračný proces, zmierňuje bolesť alebo úplne zmierňuje jej stav, znižuje jej náchylnosť na bolesť, zvyšuje prísun krvi do tkanív, zlepšuje trofizmus, stimuluje mozgovú aktivitu a zrýchľuje tvorbu nervových buniek. Ak ste zvyknutí na výraz, že nervové bunky nie je možné obnoviť, potom na to zabudnite - nie je to pravda, obnovujú sa iba veľmi pomaly a masáž urýchľuje tento proces..

Účinok masáže na svaly

Masáž zvyšuje elasticitu svalových tkanív, zvyšuje prietok krvi, obnovuje pracovnú kapacitu po nadmerne intenzívnej fyzickej námahe, zvyšuje rýchlosť vylučovania produktov rozpadu z tkanív a znižuje prejav oxidačných reakcií, t.j. takzvaná krepatura, ktorá je výsledkom hromadenia kyseliny mliečnej vo svaloch. Experimentálne štúdie ukázali, že aj päťminútová masáž zvyšuje účinnosť unavených svalov osemkrát.

Účinok masáže na pokožku

Masáž podporuje intenzívne čistenie epidermy z mŕtvych buniek a stimuluje tvorbu nových. Normalizuje sekrečné funkcie všetkých žliaz (pot a mazových), zvyšuje saturáciu pokožky kyslíkom, aktivuje lymfatický tok, zlepšuje reguláciu tepla a trofické procesy, zlepšuje hladinu pokožky a svalov, zlepšuje hladkosť, hustotu a pružnosť pokožky, odstraňuje opuchy a prekrvenie, znižuje jej citlivosť na mechanické a tepelné vplyvy.

Výhody masáže hlavy

Pomocou rôznych masážnych techník môžete normalizovať fungovanie mozgu, zlepšiť spánok a pamäť. Masáž hlavy pomáha obnoviť zrak, zlepšuje fungovanie nervového systému, zmierňuje únavu a stabilizuje krvný tlak. Tento postup tiež vďaka zlepšenému krvnému obehu pomáha zlepšovať stav vlasov a zbavuje sa mnohých problémov s pokožkou hlavy..

Výhody masáže nôh

Masáž pomáha odstraňovať svalové svorky, únavu a pocit ťažkosti spôsobený prepracovaním alebo fyzickou námahou. Pomocou manuálnej terapie je možné zabrániť vzniku kŕčových žíl a ochorení pohybového aparátu, odstrániť kŕče a urobiť telo odolnejším. Výhody masáže chodidiel sú tiež veľké, pretože pomáhajú bojovať proti plochým chodidlám a podporujú fyziologicky správny vývoj chodidla..

Výhody masáže žalúdka

Pravidelná masáž pomáha zlepšovať fungovanie tráviaceho systému, zvyšuje rýchlosť vylučovania toxínov a toxínov, pomáha tónovať brušné svaly, odstraňuje preťaženie a pomáha bojovať proti gynekologickým problémom. Masáž brucha pomáha znižovať hmotnosť, normalizovať menštruačný cyklus a reprodukčné funkcie..

Výhody masáže chrbta

Masáž zvyšuje elasticitu tkanív, podporuje tvorbu tzv. Svalového korzetu, ktorý podporuje chrbticu v správnej polohe, pomáha zvyšovať pracovnú kapacitu a redukuje únavu, normalizuje metabolické procesy, zabraňuje rozvoju skoliózy a osteochondrózy a tiež účinne bojuje proti týmto chorobám. Masáž chrbta pomáha zlepšovať držanie tela a zmierňuje bolesť chrbtice..

Akákoľvek masáž (manuálna, hardvérová, všeobecná, lokálna) rovnako intenzívne ovplyvňuje absolútne každú bunku tela, čo ju núti pracovať tak, ako ju poskytuje príroda..

Zlomeniny, modriny, horúčka. Aké je nebezpečenstvo masáže?

Masáž môže mať vážne následky, namiesto toho, aby pomohla relaxovať a zlepšovať zdravie. Toto sa stane, ak je služba poskytovaná zle..

Foto: © EAST NEWS

Nie je čas na telocvičňu, hamburgery sú príliš chutné a vôbec vám nebude utekať z práce. Ako sa dostať do formy? 23-ročný Muscovite Alevtina sa rozhodol ísť na masáž. Okrem toho našla ziskovú ponuku na webe, kde sa predávajú zľavové kupóny. Za dva tisíce rubľov si môžete kúpiť 5 relácií po 40 minútach (a po každej relácii tiež zabaliť, to znamená, že na telo sa aplikuje užitočná maska). A je to výhodné riadiť: masážna miestnosť sa nachádza vo veľkom obchodnom centre takmer v centre Moskvy. Len sen.

Ale sen bol veľmi vzdialený od toho, čo Alevtina skutočne videla. Maséri nevzbudili dôveru: jednu v mikinách, tričku, vlnených ponožkách a bridlici, druhú v pokrčenom lekárskom obleku. Obaja sa usmiali, ale dievča sa stále cítilo neisto. Nebol žiaden správca ani recepcia - bola tu malá vstupná hala s jedným kreslom a špinavou podlahou. A aby ste sa dostali do samotnej kancelárie, museli ste ísť dole do suterénu pozdĺž tmavých schodov.

Kancelária sa tiež hovorí nahlas. Malá miestnosť so špinavými stenami. Bolo to veľmi dusno - žiadne okná, žiadni fanúšikovia. Alevtina si nemyslela, že hlavnou vecou je, že masážny terapeut by mal poznať svoju prácu. Spýtal sa, čo presne chce. Dievča odpovedalo, že je napríklad vhodná anticelulitídna masáž. Ale muž v pokrčenom obleku odpovedal, že je lepšie pracovať chrbtom, hovoria, že všetko je upnuté zo sedavej práce.

Dievča súhlasilo. Rozhliadol som sa a všimol som si na poličkách krému, masiek a olejov. Všetky boli zo série najlacnejších - predávajú sa ako značka jedného z najpopulárnejších hypermarketov. A samotná masáž bola ako mučenie. Bolo to veľmi bolestivé, ale terapeut povedal, že by to malo byť a malo by vydržať.

Masáž sa skončila obalením: na dievčenské telo sa aplikovala maska, terapeutka odmietla povedať jej meno. Potom bola Alevtina poslaná do sprchovacieho kúta, kde stále zostali stopy predošlého pobytu klientov - vlasy, zvyšky krémov a použité jednorazové spodné prádlo. Alevtina si masku rýchlo umyla, musela bežať k jej masážnemu stolu cez ďalší stôl, na ktorom masíroval dievča ďalší masér. To znamená, že úplne cudzinci sa pozreli na nahú Alevtinu. Pri výjazde sa jej masér náhle opýtal:

Foto: © EAST NEWS

"> - A mimochodom, nemáte žiadne kŕčové žily?

- Nemôžeš s ním robiť masáž.

- Prečo si sa ma okamžite nepýtal?

- Áno, zvyčajne nikto nemá problémy, zabudol som.

Po masáži mal Alevtina strašne bolestivý chrbát.

- Keď som prišiel domov, pozrel som sa na chrbát v zrkadle, bola celá modrá! - hovorí Alevtina. - A neboli to svaly, ako sa to obvykle stáva, ale pokožka - nedotkli sa jej. Bolesť zostala ešte týždeň. Bude pre mňa lekcia! Nikdy nikomu neodporučím ísť k pochybným masážnym terapeutom. Nevidel som v nich žiadne licencie, osvedčenia, diplomy - zvyčajne sú zavesené na stenách na najviditeľnejšom mieste.!

Modriny by nemali byť

- Dobrý masážny terapeut by sa mal najprv opýtať, čo mu vadí. Alebo ponúkne možnosť vidieť nového klienta rukami a až potom sa rozhodne, aký typ masáže bude robiť, “hovorí Andrey Kosarev, masážny terapeut a kineziológ vo federálnej sieti fitnes klubov X-Fit. - Odporúčam vám, aby ste sa pri rozhovore s masážnym terapeutom hanbili opýtať, či má osvedčenie alebo diplom, aké skúsenosti má, aké druhy masáže môže robiť. A samozrejme, po dobrej masáži by nemali byť žiadne modriny.

Vysoký tlak, teplota a zlomeniny

„Vzhľadom na to, že masáž zahŕňa predĺženú polohu ležania, pomáha to zvýšiť objem a rýchlosť lymfy (tekutina v tele. - Poznámka k životu),“ hovorí neurológ Michail Moiseev. - V dôsledku toho sa môžu vyskytnúť náhle zmeny krvného tlaku. Počas masáže je krv nasýtená kyslíkom. Preto môže dôjsť k závratu a neustálej snahe spať. Počas masáže často dochádza k prehriatiu, čo prispieva k zvýšeniu tlaku a teploty.

Zlé masáže sú však vážnejšie..

- Hypermobilita chrbtice, zlomeniny procesov stavcov, rebier, kostí, posunutie a blokovanie stavcov sú následkami, ktoré čakajú na pacientov po návšteve chudobných masérov, hovorí neurológ. - Vo všeobecnosti je najčastejšou komplikáciou po masáži bolesť. Existuje tiež možnosť zvýšeného krvného tlaku, bolesti hlavy, závratov a slabostí.

Foto: © EAST NEWS

Relax alebo uzdraviť?

"Keď idete do masážneho terapeuta, mali by ste sa riadiť určitými cieľmi: niekto sa chce uvoľniť, niekto sa chce po cvičení zotaviť, niekto potrebuje terapeutickú masáž," hovorí masážny terapeut Andrei Kosarev. - Ak sa chcete zúčastniť terapeutickej masáže, určite musíte ísť k masážnemu terapeutovi s lekárskym vzdelaním - v tejto veci je kompetentný len on. Ak sa viac zaujímate o kozmetické služby, je lepšie zvoliť si salón s dobrou povesťou: manažment sleduje svojich zamestnancov, má strach stratiť zákazníkov.

Každý potrebuje masáž, hovoria lekári. A predovšetkým zdraví ľudia - na udržanie dobrého zdravia a prevenciu rôznych chorôb. Neurológ Michail Moiseev povedal, za akých chorôb je možné predpísať masáž. Medzi nimi - výron svalov, šliach a väzov, osteochondróza (ochorenie miechy), neuralgia (poškodenie periférnych, to znamená lokálnych, nervov) a dokonca aj choroby kardiovaskulárneho systému (rehabilitácia po infarkte, nízky krvný tlak) a choroby tráviaceho traktu ( gastritída, zhoršená motorická funkcia hrubého čreva).

Oveľa širší zoznam kontraindikácií pri masáži. Medzi ne patrí opuch, gangréna, sexuálne prenosné choroby, zápal kože, tuberkulóza, hypertenzia a zlyhanie obličiek. Nemastite tiež tých, ktorí majú psychické problémy, najmä choroby so zvýšenou podráždenosťou..

Nezabudnite na samotnú kanceláriu: podľa odborníkov by mala byť priestranná, dobre vetraná, bez nepríjemných zápachov a zvukov a uterák a župan pre každého klienta by mali byť čisté. Ak nie, je lepšie zvoliť iné miesto..

Neefektívne predplatné

Podľa Andrei Kosareva, masážneho terapeuta a kineziológa vo federálnej sieti fitness klubov X-Fit, by ste si tiež nemali kupovať dlhodobé (a zvyčajne drahé) masáže..

- Niektorí masážni terapeuti ponúkajú predplatné na 5-10 masážnych sedení. Toto je nesprávny prístup. Možno budete potrebovať iba dvakrát alebo trikrát - všetko individuálne. Nemôžete vopred vedieť, ako dlho bude trvať, kým sa problém vyrieši, “uviedol..

Masáž zdravotných rizík

Masáž je príjemným a zároveň užitočným relaxačným prostriedkom na unavené a napäté svaly. Jediným problémom je, že nie vždy je možné dosiahnuť požadovaný výsledok a čo je ešte nepríjemnejšie, masáž často len zhoršuje existujúce problémy..

Terapeutické princípy masáže sú založené na hlbokom poznaní a porozumení ľudskej anatómie a fyziológie. Masáž zahŕňa úplnú relaxáciu a uvoľnenie stresu zo svalov, zvýšenú cirkuláciu a dýchanie cez pokožku. Tento liečebný postup zlepšuje prietok krvi, čo zase stimuluje metabolické procesy. Masážny terapeut bez vybavenia, liekov a tabliet, iba svojimi citlivými prstami dokáže problém rozpoznať a pomôcť pri jeho riešení..

Niekoľko masážnych sedení môže zastaviť alebo úplne zmierniť bolesť, zlepšiť flexibilitu kĺbov a pohyblivosť a pomôcť s osteochondrózou. Masáž okrem toho zmierňuje stres a napätie, zlepšuje celkovú pohodu. Tento postup je možné vykonať pomocou aromatických olejov, rôznych mastí, krémov a kadidla..

Hlavná vec - „Neubližujte!“

Je masáž nebezpečná? Táto otázka nevznikla náhodou: je známych veľa príkladov, keď pomocou masáže nie je možné dosiahnuť požadovaný výsledok.

Preto musíte zveriť svoje zdravie nielen známemu masážnemu terapeutovi alebo zamestnancovi kozmetického salónu, ale iba špecialistovi s určitou úrovňou vzdelania a potrebnou kvalifikáciou. Pri svojej práci sa kompetentný profesionálny masážny terapeut opiera o nasledujúce postuláty.

 • Telo je jediný systém.
 • Neubližujte.
 • Život je pohyb.

Školské a masážne princípy

Masáž je skupina špeciálnych techník, ktoré sa používajú na mechanické alebo reflexné účinky na organizmus. Ako viete, hlavným prostriedkom vplyvu sú ruky masážneho terapeuta. V niektorých prípadoch sa používajú špeciálne zariadenia: jedná sa o tzv. „Hardwarovú“ masáž.

Počas procedúry by nemal existovať jediný pohyb navyše, každé gesto profesionálneho masážneho terapeuta vykonáva určitú funkciu a úlohu, s ktorou sa liečba vykonáva..

Existuje niekoľko masérskych škôl. Európska škola je teda všeobecne známa a je založená na štyroch základných zásadách.

 • Hladenie pôsobí relaxačne na celé telo, zlepšuje cievny tonus, reflexne ovplyvňuje mozgovú kôru.
 • Trenie sa používa na ovplyvnenie hlbších vrstiev pokožky, zahrieva povrch tela, zmierňuje bolesť.
 • Telo je jediný systém.
 • Neubližujte.
 • Život je pohyb.

Školské a masážne princípy

Masáž je skupina špeciálnych techník, ktoré sa používajú na mechanické alebo reflexné účinky na organizmus. Ako viete, hlavným prostriedkom vplyvu sú ruky masážneho terapeuta. V niektorých prípadoch sa používajú špeciálne zariadenia: jedná sa o tzv. „Hardwarovú“ masáž.

Počas procedúry by nemal existovať jediný pohyb navyše, každé gesto profesionálneho masážneho terapeuta vykonáva určitú funkciu a úlohu, s ktorou sa liečba vykonáva..

Existuje niekoľko masérskych škôl. Európska škola je teda všeobecne známa a je založená na štyroch základných zásadách.

 • Hladenie pôsobí relaxačne na celé telo, zlepšuje cievny tonus, reflexne ovplyvňuje mozgovú kôru.
 • Trenie sa používa na ovplyvnenie hlbších vrstiev pokožky, zahrieva povrch tela, zmierňuje bolesť.
 • Vibrácie zlepšujú krvný obeh a tóny svalov.
 • Hnetenie ovplyvňuje podkožné tkanivo, odstraňuje prekrvenie a opuch, zlepšuje tonus svalových vlákien.

Populárna je aj škola orientálnej masáže založená na aktivácii biologicky aktívnych miest v tele..

Hlavné indikácie pre použitie masáže

Klinické štúdie dokazujú, že masáž znižuje krvný tlak a hladinu inzulínu, odstraňuje stuhnutosť pohybov tela, pomáha omladzovať a zmierňuje nervozitu. Okrem toho má masáž pozitívny terapeutický účinok, keď je vystavená rôznym systémom tela.

 • Na dýchací systém - ako rehabilitácia po chronickej bronchitíde, zápal pľúc.
 • Na nervový systém - pri liečbe neuritídy a neuralgie.
 • S chorobami pohybového aparátu - s osteochondrózou, artritídou, artrózou kĺbov.
 • S gynekologickými a urologickými chorobami vrátane neplodnosti.
 • S ortopedickými problémami - porušenie postavenia, zakrivenie chrbtice.
 • Pri liečbe následkov úrazov, zlomenín, vynútených ťažkých bremien.
 • Pri príprave športovcov na preteky ich posttraumatické zotavenie.
 • S astenickým syndrómom, depresiou, apatiou, únavou, úzkosťou, neurózou.
 • S oneskorením v psycho-emocionálnom vývoji detí, encefalopatia.

Myslite na seba, rozhodnite sa sami. Aké je nebezpečenstvo masáže??

Pravidelná profesionálna masáž je nevyhnutnou prevenciou mnohých chorôb. Tento postup posilňuje zdravie, predlžuje mladosť, poskytuje nárast energie a zmierňuje podráždenie..

Ale tu sú sústredené všetky „podvodné útesy“ akejkoľvek masáže. Po zákroku sa môžu vyskytnúť neočakávané komplikácie..

Napríklad vysoký krvný tlak zahŕňa masáž krku, ale toto je veľmi nebezpečná oblasť, kde prechádzajú najdôležitejšie nervové plexusy a krvné cievy. Ľahký dotyk rúk profesionála umožňuje rozpoznať a nájsť požadovanú oblasť a súčasne môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie pacienta, ak dôjde aj k najmenšej chybe..

Masáž, ktorú vykonáva laik, môže viesť k poškodeniu svalového a nervového tkaniva, posunu stavcov, porušeniu medzistavcových prietrží a výskytu akútnych zápalových reakcií. Bohužiaľ, existujú prípady, keď je po masážnych procedúrach potrebná ďalšia dlhodobá rehabilitačná liečba. Viac ako raz som počul o silnej bolesti a rozsiahlych hematómoch po procedúre manuálnej alebo hardvérovej masáže.

Osobitne pozorní, pokiaľ ide o masáž, by mali byť ľudia s tenkou stavbou. Namiesto toho, aby boli užitočné v takýchto prípadoch, je možné získať vážne zranenia alebo dokonca zlomeniny rebier, kostí a stavcov..

Je potrebné si uvedomiť, že masážna procedúra je nebezpečná a škodlivá pre kožné ochorenia, srdcové a duševné poruchy. Neprijateľná masáž v prítomnosti zhubných nádorov so zápalovými a infekčnými procesmi v tele, vaskulárnou trombózou, zvýšenou telesnou teplotou.

Ak ste v rukách profesionála, oddýchnite si a bavte sa. Masáž môže poskytnúť vynikajúce výsledky z hľadiska liečenia tela. Ale rovnako ako v každom podnikaní sa musíte báť neprofesionálov - všetky problémy s nimi súvisia.

Prečo môže zdravá masáž poškodiť vaše zdravie? Ako masírovať s prínosmi pre telo bez škodlivých účinkov?

Masážne procedúry u väčšiny obyvateľov sú spojené s príjemnými manipuláciami, ktoré umožňujú uvoľnenie a uvoľnenie napätia, a to ako zo svalových tkanív, tak aj z nervového systému..

Pod jednotným názvom „masáž“ sa však zhromažďuje veľké množstvo rôznych metód „manuálnej“ expozície tela pacienta, ktorých cieľom je zlepšenie, kozmetický, hygienický, regeneračný alebo terapeutický účinok..

Sú však všetky typy a metódy masáže pre telo prospešné??

Funkcie a typy masáží

Masáž je jedným z najstarších umení mnohých národov. Preto je pomerne ťažké určiť autorstvo lekárskych manipulácií s telom.

Lekári v súčasnosti využívajú orientálnu masážnu školu založenú na jednote fyziologických, duchovných a neurogénnych procesov v ľudskom tele a európsku, ktorá má dôkaz o terapeutickom účinku manuálnej expozície určitým tkanivám..

Akákoľvek masáž kombinuje mechanické a reflexné účinky priamo na ľudské telo. Na dosiahnutie terapeutického účinku sa používajú lisovanie, krútenie, hladenie, vibrácia alebo trenie manipulácie rukami alebo špeciálnymi zariadeniami. Masážne akcie sa môžu vykonávať ako vo vzduchu, tak aj pod vodou alebo v inom prostredí.

Aby sa posilnili blahodárne účinky masáže na telo, môžu sa terapeuti uchýliť k použitiu masáží, aromatických a aromatických olejov, liečivých mastí a gélov, ako aj účinkom teploty..

V závislosti od cieľov sa všetky typy masáží delia na:

Základné manipulácie sa vykonávajú manuálnymi (ručnými), pedálovými (nožnými), ako aj prístrojovými a hardvérovými metódami.

Hardvérové ​​typy masáže je možné vykonávať pomocou:

Pri masáži zóny je možné aplikovať rôzne efekty:

V lekárskej praxi sa masérski terapeuti navyše uchyľujú k špecializovaným manipuláciám, ktoré sa osobitne zameriavajú:

Vzhľadom na rôzne typy a smery masáže si môže zvoliť optimálnu možnosť expozície, ktorá bude skutočne prospešná pre telo, iba kvalifikovaný odborník, ktorý absolvoval špeciálne školenie..

Masáž: aké sú prínosy pre telo?

Správne vybrané masážne techniky majú pozitívny fyziologický a neurogénny účinok na organizmus. Počas masážnych sedení sa vypracujú všetky vrstvy kože vo forme potu a mazových žliaz, krvných ciev, svalového tkaniva. Okrem toho môže mať masáž vďaka podráždeniu aktívnych bodov pozitívny vplyv na fungovanie nervového systému a vnútorných orgánov..

Prospešné vlastnosti masáže sú vyjadrené:

1. S mnohostranným fyziologickým účinkom na pokožku vo forme:

• čistenie epidermy a pórov;

• zlepšenie sekrečnej funkcie žliaz;

• aktivácia prietoku krvi a lymfatického toku;

• zvýšenie pohybového aparátu;

• zlepšenie lokálnych metabolických procesov.

2. Zmeny v podkožnej tukovej vrstve, prejavujúce sa:

• aktívne odbúravanie tukových zlúčenín;

• zlepšenie metabolizmu tukov.

3. Priaznivý účinok na svalové tkanivo vo forme:

• zlepšenie pružnosti svalov;

• spomalenie atrofie svalového tkaniva;

• obnovenie tónu a pracovnej kapacity.

4. Výrazný vplyv na kĺby, ktorý sa prejavuje:

• zlepšenie prietoku krvi v postihnutom orgáne;

• posilnenie väzivového aparátu;

• odstránenie zápalových reakcií a bolesti.

Prínos masáže pre zdravie tela sa navyše prejavuje pozitívnym účinkom na nervový systém a metabolické procesy..

Masáž: aké sú možné škody na zdraví?

Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam masáže môžu nešikovné ruky amatérky spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia. Nemilosrdné štatistiky vyjadrili úžasné údaje: až 10% pacientov je nútených liečiť účinky masáže po neprofesionálnych manipuláciách.

Na prvý pohľad môžu jednoduché masážne účinky na pokožku výrazne poškodiť zdravie. A to nie sú len modriny a modriny, s ktorými sa pacienti často stretávajú po neprofesionálnych masážnych sedeniach. Ale tiež poškodenie nervových a svalových tkanív, krvných ciev, zhoršenie chronických patológií, štípanie nervových zakončení.

Neoprávnené účinky na kĺby chrbtice môžu vo všeobecnosti viesť k desivým následkom v podobe zdravotného postihnutia.

Ani jeden masážny terapeut, aby nepoškodil pacienta jeho konaním, nevykoná masážne sedenie:

• v prípade poškodenia kože pacienta;

• ak dôjde k zvýšeniu ukazovateľov teploty;

• s exacerbáciou chronických chorôb;

• počas akútneho zápalového procesu;

• s problémami s plavidlami;

• ak je pacient pod vplyvom alkoholu;

• pre pacientov s nestabilnou psychikou;

• pri ochoreniach krvi.

V takýchto prípadoch sú výhody masáže pre telo vylúčené. Riziká komplikácií a poškodenia pri takejto masáži prekrývajú všetky jej prospešné vlastnosti.

Pre tehotné a dojčiace matky: poškodenie a výhody masáže

Ženy v tehotenstve sa často obávajú opuchov, kŕčových žíl, strií, bolestí chrbta, nespavosti, podráždenosti, zápchy, depresie, nadváhy. Lekári odporúčajú na vyriešenie týchto problémov použiť masáž. Ale či masážne manipulácie nepoškodia nenarodené dieťa?

Ak procedúru vykonáva skúsená špecialistka, berúc do úvahy špecifiká ženského stavu, masáž prinesie budúcej matke a dieťaťu iba zdravotné výhody. Počas masáže sa skutočne produkuje značné množstvo endorfínu, ktoré priaznivo ovplyvňuje telo.

Majte však na pamäti, že výhody masáže budú iba pomocou mäkkých relaxačných techník, ktoré nespôsobujú bolesť.

Lekári však neodporúčajú masírovať žalúdok u žien, ktoré sú v skorom tehotenstve. Takáto masáž môže výrazne poškodiť a dokonca vyvolať potrat.

Masáž je vynikajúcou alternatívou liekovej terapie. V niektorých prípadoch je to tak pre tehotnú, ako aj pre dojčiacu ženu jediná metóda riešenia problémov liečby.

Dominantným slovom je však „neha“. Akákoľvek aktívna manipulácia s pokožkou vyvoláva uvoľňovanie hormónu oxytocínu. A v takom prípade nie je možné hovoriť o výhodách masáže..

Oxytocín vyvoláva kontrakcie maternice, ktorá u tehotnej ženy môže viesť k jej tónu alebo k nechcenému ukončeniu tehotenstva..

U dojčiacej ženy spôsobuje oxytocín intenzívne uvoľňovanie mlieka, čo vedie k preplneniu mliečnych žliaz, úniku mlieka a dokonca k laktostáze..

Ak je masáž príliš intenzívna a spôsobuje bolesť, vytvárajú sa stresové hormóny, čo je neprijateľné aj pre tehotné a dojčiace ženy..

Preto, aby masáž nepoškodila telo, je lepšie prediskutovať vhodnosť každého typu manipulácie s lekárom.

Masáž pre deti: výhody a škody

Všetci rodičia by mali byť oboznámení s technikami detskej masáže. Prínosy masáže pre detské telo sú napokon obrovské.

Správne vykonané manipulácie:

• prispievať k emočnému rozvoju omrvín;

• sú prevenciou mnohých detských chorôb;

• pozitívne ovplyvniť tráviaci systém;

• pomôcť vyrovnať sa s problémami so zápchou, črevnými kolikami;

• rozvíjať motorickú aktivitu;

Masáž je navyše ďalším spôsobom, ako rodičia prichádzajú do styku s dieťaťom a odstraňujú psychologické bariéry..

Vďaka svojim blahodárnym vlastnostiam je terapeutická masáž schopná zvládnuť mnoho detských patológií vo forme:

• ploché nohy a skolióza;

• dysplázia bedra;

Aby sa nepoškodilo zdravie dieťaťa, pri vykonávaní špeciálnych druhov masáží sa dá dôverovať iba špecializovanému detskému špecialistovi.

Masáž: výhody chudnutia

Masáž ako spôsob, ako schudnúť, je veľmi populárna. Dnes existuje viac ako 300 druhov rôznych masáží, z ktorých tretina sa používa na úpravu postavy.

Rozsiahle presvedčenie, že mastné usadeniny sú rozrušené masážnymi účinkami, je chyba. Účinok spaľovania tukov a jednoznačný prínos masáže pri chudnutí sa vysvetľuje aktiváciou lokálnych metabolických procesov, pri ktorých dochádza k zhluku krvi do tkanív, čo prispieva k zvýšenej spotrebe tuku..

Masážne manipulácie tiež stimulujú zlepšenie toku lymfy, ktoré obnovuje rovnováhu vody a odstraňuje stagnáciu medzibunkovej tekutiny a opuchy..

Nemali by sme však zabúdať, že prínosy masáže na chudnutie budú podliehať iba odporúčaniam pre správnu výživu a fyzickú aktivitu.

Pravdepodobnosť prínosu alebo poškodenia masáže môže posúdiť iba špecializovaný odborník. Preto pred návštevou masážneho terapeuta konzultujte aspoň terapeuta alebo neurológa, ktorý bude schopný starostlivo posúdiť riziká a upozorniť na možné následky..

Masáže - výhody a škody

Masáž je dobrá metóda na relaxáciu, zbavenie sa nervového stresu, naberanie sily. Liečebná masáž je vynikajúcim doplnkom (alebo dokonca alternatívou) k obvyklému ošetrovaniu bolestí a zranení rôznej povahy. Má mnoho výhod a je nielen schopný sa uvoľniť, ale tiež pomáha telu rýchlejšie sa zotaviť po ránach, čo zlepšuje krvný obeh a stimuluje imunitný systém. Masáž vykonávajú odborníci s potrebnými znalosťami a zručnosťami. Pomoc profesionálneho masážneho terapeuta však nemusí byť potrebná, ak nie je potrebná hlboká masáž. Ľudia sa chcú uvoľniť, zostať doma a nepoužívať na profesionálne postupy.

 • Zvládnuť základy samomasážnych techník nie je ťažké, hoci výsledok bude zďaleka profesionálny.
 • Pomocou masáží môžete vyliečiť veľa ochorení, napríklad svalové kŕče. Masáž zlepší prívod krvi do spazmodických svalov, čo ju uvoľní..
 • Dotyk spazmodického svalu spôsobuje bolesť, najčastejšie kvôli problémom s prísunom krvi, pretože krv obsahuje kyslík, ktorý využíva kyselinu mliečnu, ktorá je vinníkom bolesti..
 • Na odstránenie kŕče je vhodná klasická masáž. Dokonale uvoľňuje napäté svaly, zmierňuje únavu a zvyšuje celkovú schopnosť ľudskej kvality. Deje sa to po celom povrchu tela..
 • Masážna procedúra pomáha zmierniť bolesť chrbta, krku, ktorá je bežným problémom všetkých skupín obyvateľstva bez ohľadu na vek.
 • Bežnou príčinou bolesti chrbta je zápal, zlé držanie tela počas spánku a iba krivé chrbát.

Bolesť môžete zmierniť, ak sa uchyľujete k rôznym cvičeniam a strečingom, ale iba masáž vám pomôže úplne ju odstrániť. Uvoľní napätie vo svaloch a súčasne pomôže prekonať bolesť hlavy, oblasti krku chronickej povahy, zbaví sa únavy očí a dokonca aj sinusitídy..
Ľudia často berú lieky proti bolesti, ale užívanie liekov kvôli bolesti krku môže byť škodlivé, pretože tieto lieky majú veľký zoznam tzv. Vedľajších účinkov..

Nezávislá masáž je vhodná takmer pre každého, pretože bolesť krku sa môže vyskytnúť u každého, bez ohľadu na to, kde človek pracuje, v kancelárii alebo na dlhší čas pri sedení pri počítači alebo dokonca pri nejakom športe. Častejšie túto bolesť zažívajú starší ľudia..

Ľudia, ktorí neustále prichádzajú na masáž, majú mladší vzhľad, pretože, ako je uvedené vyššie, masáž zlepšuje hemodynamiku a pomáha odlupovať odumreté kožné bunky. Pri konštantných masážnych sedeniach sa pokožka výrazne zlepšuje a potné žľazy sú normálne.

A po tréningu, bolesti svalov tiež pomôžu odstrániť, respektíve masáž. Pomáha odstraňovať zápaly svalov. Okrem toho sa dokázalo, že masáž má okrem odstránenia kyseliny mliečnej aj protizápalový účinok, ktorý sa dá porovnávať s liekmi, napríklad s flurbiprofénom..

V súčasnosti veľa ľudí predstavuje masáž ako nevyhnutný prvok na zlepšenie zdravia. Od samého okamihu narodenia majú ľudia inštinkt dotýkať sa bolestivého miesta na povrchu tela. Takmer každý človek má tendenciu trieť, žehliť, pokrčiť zranené miesto, aby sa zbavil bolesti.

Veľmi žiadané sú aj masáže z východu - shia-tsu, akupresúra, masáž ohňom, kozmetika. Klasická masáž, sochárstvo, vákuum sa pripojili k anticelulitídovým komplexom.
Okrem toho by sa nemalo obmedzovať na šport, segment, periosteal, lymfatickú drenáž, spojivové tkanivo, črevá, gynekologické a samomasáže..

Na základe vyššie uvedeného je možné konštatovať, že masáž má veľa užitočných vlastností, ako napríklad:

 • Stimulácia metabolizmu a obnova hemodynamiky.
 • Relaxácia svalového systému a obnova kože z dôvodu rôznych zranení.
 • Má účinok vďaka zlepšeniu prísunu buniek, odstráneniu zvyškov z nich a pórom kože..
 • Dopĺňa tkanivá kyslíkom odstraňujúcim kyselinu mliečnu.
 • Pomáha obnoviť rovnováhu hormónov a kvalitu práce vnútorných orgánov.
 • Harmonizuje nervový systém ako celok a každú časť tela.

V dôsledku vývoja, s cieľom získať vyššie uvedené, ľudia vyvinuli metódy a potrebné zručnosti masírovania, vo vzťahu k príčine a vývoju chorôb, rôznym priebehom chorôb, súčasne s ohľadom na roky pacienta.

Poškodenie masáže.

Nevýhody sú však aj pri masáži, z čoho vyplývajú podmienky, za ktorých sa masáže najlepšie vyhnúť..
Je potrebné starostlivo preštudovať všetky kontraindikácie, ktoré sú rozdelené na jednotlivé typy a zakázať masáž.

 • Absolútne - eliminujte masáž. Vykonávanie tohto postupu je prísne zakázané. Je potrebné pacienta odmietnuť.
 • Nádory na rôznych miestach.
 • gangréna.
 • skorbut.
 • tuberkulóza.
 • vredy.
 • trombóza.
 • celulitída.
 • angiitída.

Dočasné kontraindikácie súvisiace s priebehom choroby a zdravím pacienta, keď masáž môže predstavovať riziko pre zdravie pacienta alebo terapeuta.

 • nevoľnosť.
 • Horúčka.
 • Lymphangitis.
 • zvracanie.
 • Bolesť srdca.
 • teplo.
 • krvácanie.
 • Purulentné procesy.
 • Kožné vyrážky.
 • Alkohol alebo drogová intoxikácia.
 • Lokálne - častejšie sa spájajú so schopnosťou šíriť infekciu.
 • bradavice.
 • Podráždenie kože.
 • mastopatia.
 • neurodermatitída.
 • Opuchnuté a bolestivé lymfatické uzliny.

Bedrá a brucho sa nemasírujú:

- S ovariálnou cystou.
- menštruácia.
- Dva mesiace po pôrode alebo potrate.
- Po strate krvi vredom, chorobách ženského reprodukčného systému a zraneniach.
- endometrióza.
- Fibrome.

 • Miesta excízie zhubných nádorov.
 • Oblasti napadnuté hubami a inými patogénmi.
 • Lymfatické uzliny.
 • Prsia, slabiny, bradavky.
 • Povrch hrudníka s mastopatiou.
 • V miestach kŕčových žíl.
 • Vyčnievajúce krtky
 • Brucho s prietržom, tehotenstvom, obličkovými kameňmi a žlčníkom.
 • Dôrazne sa odporúča masírovať, ak sú prítomné plesňové a vírusové infekcie, aby sa zabránilo ich šíreniu.
 • Pred samotnou masážou je lepšie poradiť sa s lekárom.

Aj keď je človek v dobrom zdravotnom stave, nesprávne metódy masážneho terapeuta, nadmerná sila, môžu iba pridať ložiská bolesti. Pri masáži chrbta tenkej osoby môže postup spôsobiť poškodenie koreňov nervov, ktoré opúšťajú miechu medzi stavcami. Pre kvalitnú masáž musíte študovať všetky funkcie.

Okrem toho je masážny účinok na organizmus, ktorý bude neustále horší, pokiaľ ide o výhody tradičných metód, vytvorenie bolestivých častí chrbta - cvičenie, jóga, rôzne prírodné záťaže, ktoré vás v momente cvičenia nepresiahnu. To znamená, že ak nebude vykonané správne, nebude spôsobovať škodu. Ale nevyzerajte, masáž má jednoznačne viac výhod ako nevýhod. Hlavnou vecou je zaobchádzať so svojím vlastným zdravím so zodpovednosťou, nevenovať pozornosť kontraindikáciám a dôverovať iba majstrom.

Indikácie a kontraindikácie pre masáže. absolútne a dočasné dôvody odmietnutia masáže

Účinok na telo

Postup sa odporúča v týchto prípadoch:

 • Rehabilitácia po operáciách a zraneniach;
 • Obnovenie imunity;
 • Tuhosť, bolesť chrbta;
 • Chronická únava;
 • Duševné a fyzické zaťaženie;
 • Znížená vitalita;
 • nespavosť;
 • Choroby chrbtice.

Masáž chrbta je veľkým zdravotným prínosom pre celé telo. Účinný mechanizmus ničenia škodlivých, zbytočných látok, ktoré sa hromadia v tkanivách az nejakého dôvodu, sa nevylučuje.

Drogová terapia stresu nedáva taký trvalý výsledok, aký poskytuje masáž po prvom sedení. Ľudia spojené s duševnou aktivitou, ktorí vedú sedavý životný štýl, často zažívajú syndróm chronickej únavy. Použitie masáže tento problém vyrieši. Pár minút strávených v masážnej miestnosti obnovuje stratu celkového tónu tela, ktorý je výsledkom duševného stresu. Po návšteve špecialistu stopy po únave zmiznú bez stopy a natrvalo.

Zaujímavé na čítanie: čo je postisometrická svalová relaxácia

Časté prechladnutia znižujú imunitu. Počas procedúry sa dýchanie zlepšuje, prehlbuje, rozširujú sa krvné cievy. Krvný pohyb je normalizovaný, mozog začína prijímať dostatok kyslíka, obnovuje sa obrana, posilňuje sa zdravie.

Pri osteochondróze pomáha masáž obnoviť ich predchádzajúci stav na medzistavcových platničkách, čo vedie k relaxácii svalov. Hlavným cieľom procedúry je odstránenie tesnosti, blokovania, zápalového procesu. Bolesť môže byť veľmi silná, človek sa stáva nervóznym, podráždeným. Po zákroku, zápale v postihnutej oblasti, je možné normalizovať spánok.

Čítať tiež: Technika masáže chrbta doma.

Masáž chrbta je prínosom pre svalové tkanivo. Výsledok - svaly znovu získajú flexibilitu, elasticitu. Relácie môžu zlepšiť fungovanie celého pohybového aparátu. Stav jednotlivých orgánov a držania tela sa zlepšuje.

Odporúčame prečítať si: masáž na osteochondrózu.

Po zákroku sa zlepšuje činnosť obličiek, žliaz, regeneračné procesy prebiehajú rýchlejšie. Soli, toxíny a toxíny sú z tela dobre odstránené. Pokožka sa očistí od starých častíc a nasýti sa kyslíkom. Metabolizmus sa z masáže zlepšuje, telo je očistené, prispieva k spaľovaniu tukov a chudnutí, zvyšuje sa svalový tonus.

Procedúra má pozitívny vplyv na hormóny:

 • Oxytocín sa vyrába vo veľkých množstvách, je zodpovedný za pohodu;
 • Vzhľad endorfínu, ktorý je zodpovedný za pocit radosti, sa zvyšuje;
 • Množstvo kortizolu je znížené, čo ovplyvňuje stresové situácie..

Účinok masáže tak pozitívne ovplyvňuje stav všetkých telesných systémov.

Masáže rôznych oddelení

Moderní odborníci sa domnievajú, že pre lepšie zdravie je potrebné vypracovať všetky časti chrbta a potom prejsť k tým konkrétnym, ktorým je určený hlavný problém..

 1. Spodná časť hrudníka. Všetky pohyby sa vykonávajú zhora nadol zo stredu chrbta, používajú sa techniky hladenia, hnetenia a stláčania. Okrem toho si môžete vziať facku. Ak sa pacient náhle cíti nepohodlne, postup by sa mal zastaviť.
 2. Lopatky. Z dôvodu pohodlia položte ruku pacienta na spodnú časť chrbta a zdvihnite rameno rukou. Prstami rozdrobte priestor medzi lopatkami a hrebeňom. Nezabudnite na plecia, mali by ste ich tiež hniesť krúživými pohybmi.
 3. Oblasť goliera. Štúdia je od 1 do 6 stavcov. Tu bude potrebné použiť menej intenzívne kroky, pretože oblasť je krehká a za žiadnych okolností nie je možné tvrdo tlačiť. Pohybujte sa po obvyklej trajektórii - zo stredu na strany a dole. Používajú sa štandardné techniky hladenia, stláčania atď. Postup ukončite ľahkým poklepaním prstami na pokožku..
 4. Bedrá. Pohyby sa vykonávajú zo stredu bedrovej strany do strán. Používajú sa štandardné techniky. Po nich sa vykonávajú techniky otrasov a vibrácií. Procedúra trvá 5 - 10 minút. Ak ide o liečivý druh, odporúčaný čas sa zvýši na 20 minút.

Všetky oddelenia sú starostlivo a bez veľkého tlaku vypracované tak, aby nepoškodili pacienta.

Existujú nejaké zákazy na masáž hlavy?

Okrem toho, ak je masáž predpísaná staršiemu človeku, počas postupu nie je možné použiť metódu, ktorej cieľom je aktivácia mnohých funkcií hlavy. Mimochodom, stojí za zmienku, že ak sa začala závažná strata vlasov v dôsledku infekčnej lézie, masáž nezmení situáciu, je lepšie okamžite kontaktovať trichológa..

Tento typ masáže je úžasný nástroj, ktorý zmierňuje stres a únavu. Ak máte zlý sen, kvalitná masáž sa môže zbaviť tohto ochorenia. Okrem toho je dobrým pomocníkom pri bolestiach hlavy, úzkosti, vypadávaní vlasov a dokonca lieči stav, ktorý sa vyskytuje po úrazoch hlavy. Keďže masáž hlavy môže posilniť imunitný systém, používa sa pri prechladnutí, samozrejme, ak telo zostáva normálne. Je tiež predpísaná ľuďom, ktorí majú neurotické choroby..

Technika medovej masáže

Vykonajte masáž prírodným kvetinovým, lipovým alebo iným medom: tekutinou alebo kryštálmi. V prípade pevného medu trvajú biologicky aktívne vlastnosti dlhšie. Kvapalný med sa môže ukázať ako falošný alebo môže byť podrobený tepelnému spracovaniu, po ktorom nezostane hlavnou „živou náplňou“. Pevný med zmäkne a počas procedúry sa distribuuje z tepla rúk a tela. Pohárik s produktom poskytujúcim život môžete zohriať vo vani, ale nezohrievajte ho nad 40 ° C, aby ste nestratili liečivé vlastnosti..

Pridajte do pohára a dobre premiešajte éterické oleje citrónu, pomaranča, mandarínky, grapefruitu, borievky, eukalyptu alebo levandule. Esenciálne oleje citrusov zbavujú celulitídy, solí, mastných usadenín v bruchu, ak na ne nie je alergia.

Pred medovou masážou zahrejte telo:

 • Pri všeobecnej svalovej klasickej masáži bez olejov, pretože med sa nebude držať na klzkej pokožke.
 • Rôzne prírodné masérky, napríklad nefritové cievky alebo lyapky Lyapko, manuálne vibračné masáže môžu zvýšiť krvný obeh..

Ďalej, na horúcom tele, začneme medom masírovať masážne pohyby. Akonáhle sa časť medu vstrebáva a zvyšok začína zhusťovať, masážne manipulácie už nebudú možné. Prejdeme na „odlepenie“ rúk od tela pacienta. Tieto pohyby môžu byť rôznej povahy: s ostrým alebo mäkkým potiahnutím prstov, všetkými prstami, okrajom alebo celou dlaňou. Ruky sa môžu striedať alebo pracovať naraz, čo je dobré na chudnutie, z celulitídy na zadok a boky.

Pri chudnutí a celulitíde brucha postupujú opatrnejšie a pracujú s prstami. Anticelulitídna masáž tváre by sa mala vykonávať prstami a nespôsobovať bolesť

S osteochondózou ustupujú od chrbtice a pracujú so všetkými časťami rúk.

Každý pacient má svoj prah bolesti. Na konci masáže sa dlane lepia pevnejšie na tele, preto pri prvých príznakoch nepohodlia a bolesti zastavíme intenzívnu fázu masáže, umývame vločky horúcim mokrým uterákom, dáme teplú komprimáciu na 1-3 minúty a presunieme sa do inej oblasti tela.

Masáž medom nie je len anticelulitída na chudnutie alebo soli, ako sa dnes inzeruje v salónoch. Celulitída sa vyskytuje iba v určitých častiach tela, a takúto masáž nie je možné aplikovať na iné „jemné“ oblasti, preto je medová masáž v týchto miestach nahradená olejom a klasikou. Ak sa tak nestane, krv sa ponáhľa iba na miesta, kde ruky pracujú, a vyleje z oblastí, kde sa masáž nerobí. Masáž medom na jednej strane tela je pre zdravie všeobecne nebezpečná a zásada šetrenia času je tu nevhodná.

Dôležité: vyčerpaný med sa stáva skutočne toxickým kvôli obrovskému množstvu toxínov a toxínov, ktoré odstraňuje z tela. Po medovej masáži nestačí jednoduché vymazanie šedej hmoty

Áno, a musíte ho jemne umyť, pretože sa vstrebáva späť do pórov. Je nevyhnutné, aby ste sa osprchovali a umyli jej zvyšky. Ak neponúkate sprchy v salónoch, potom... doma alebo vo vani tento postup prinesie viac výhod. Po sprchovaní je pokožka namazaná olejom alebo zvlhčovačom, výhodne včelími produktmi v spodnej časti, aby sa obnovila rovnováha kyseliny a bázy pokožky..

Výber špeciálnych nástrojov

Pre postup, ktorý budete potrebovať:

 1. Masážna stolička. Môžete si kúpiť v akomkoľvek špecializovanom obchode. Ak sa postup vykonáva doma, potom stredne tvrdá posteľ.
 2. Olej a smotana. Medzi krémy sú vhodné detské, to sú univerzálne možnosti. Oleje - mandľový, bambucký, avokádový, hroznový, konope alebo argan. Pre arómu sa pridávajú éterické oleje, ktoré navyše nezanášajú pokožku, čo znamená, že po zákroku sa upcháva a bude schopná regenerovať sa..
 3. Uterák. Je vhodný najjednoduchší uterák, ktorý sa bežne používa na pranie..

Masáž chrbta je náročný proces, ktorý vyžaduje veľa techník. Ak sa chcete dozvedieť, ako to urobiť správne, použite pokyny uvedené vyššie.

A nezabudnite, že je dôležité vykonať všetky činnosti v zhone, starostlivo tak, aby spracovanie každej oblasti trvalo aspoň 1 minútu.

Miestne kontraindikácie (pre určité oblasti tela)

Patologické zmeny, ktoré sa vyskytujú v určitých oblastiach tela pacienta, nútia masážneho terapeuta, aby zostavil individuálny liečebný režim. Aby nedochádzalo ku kontaktu s určitými oblasťami, špecialista sa zameriava na iné časti tela, často volí segmentovú alebo bodovú stimuláciu svalov..

Všeobecné lokálne kontraindikácie:

 • Abrázie, alergické vyrážky a rany. Ručné miesenie pokožky komplikuje hojenie zranení a spôsobuje bolesť. Masáž sa smie vykonávať iba na miestach výrazne vzdialených od lézie (bez ohľadu na príčinu jej vzniku - plesňové, infekčné alebo nejasná etiológia)..
 • Moles, nevi a bradavice. Masáž je povolená v oblastiach, kde krtky nevyčnievajú nad povrch pokožky (plochý typ), zatiaľ čo konvexné útvary sú pri masáži nebezpečné kvôli riziku poškodenia. Zoznam obmedzení rovnako obsahuje nevi, z ktorého vlasy rastú. Ak je príliš veľa krtkov (nachádzajú sa v tele), táto vlastnosť sa už označuje ako absolútna kontraindikácia..
 • Menštruačný cyklus. Počas tohto obdobia sa masér vyhýba vystaveniu dolnej časti chrbta a brucha, avšak pri diagnostike slabého výtoku je postup predpísaný naopak..
 • Dilatačné žily. Ak sa zistia vaskulárne deformácie, účinok na ne je kontraindikovaný: masáž zvyšuje riziko tromboflebitíd a trombózy..
 • tetovanie Vyvarujte sa vystaveniu nedávno aplikovaným tetovaniam, na ktorých povrchu ešte nebolo ukončené hojenie pokožky.

Bez ohľadu na stav pacienta neliečia pupok, bradavky, slabiny a podpazušia na terapeutické účely.

Miestne kontraindikácie pre akútne a chronické ochorenia:

 • Pruh. Korekcia pupočnej hernie pomocou masáže je povolená iba u dojčiat - u dospelých je chirurgicky odstránená.
 • Kamene v žlčníku, pečeni a obličkách. Hnetenie v bruchu sa týka miestnych kontraindikácií pri masáži, pretože postup zvyšuje pravdepodobnosť stiahnutia hustých útvarov, ktoré môžu poškodiť močovod, močovú trubicu alebo ešte horšie - uviaznu v močovom trakte. Odstránenie nepriepustného kameňa sa tiež vykonáva iba pomocou prevádzkových prostriedkov.
 • Choroby prsných žliaz. Masírovanie tejto časti tela je prísne zakázané, a to aj mastopatiou.
 • Lupienka. Počas exacerbácie choroby je zakázané pôsobiť na psoriatické vyrážky (plaky) a navštevovať odborníka. Dôsledkom porušenia tohto odporúčania je zvýšenie vyrážok na tele.
 • Endoarteritis. Nohy a oblasť pod kolenom sú vylúčené z miest vystavenia: zúženie krvných ciev môže viesť k smrti tkanív v dôsledku zvýšeného prietoku krvi..
 • Trofické vredy. V počiatočných štádiách ochorenia je povolená jemná masáž. Pri sklerotizácii periférnych ciev sa účinok na vredy s nohami neuskutočňuje rovnako.

Taktiež je potrebné sa vyhnúť expozícii určitým častiam tela, ak nepríjemné pocity pretrvávajú dlho a objavia sa vizuálne zmeny: vaskulárne „hviezdy“, podráždenie kože alebo svrbenie. Tieto príznaky môžu naznačovať výskyt ochorenia, o ktorom pacient ešte nevie. Prítomnosť vnútromaternicového zariadenia nie je kontraindikáciou pre masážny kurz.

To je dôležité. Po celú dobu tehotenstva a dva mesiace po pôrode (alebo potratoch) je zakázané masírovať sa do brucha a dolnej časti chrbta.

Výnimkou je masáž prsníkov vykonávaná na zvýšenie množstva mlieka vyrobeného v popôrodnom období..

Masáž na rôzne časti chrbtice

Masážna technika ktorejkoľvek časti chrbtice zahŕňa dopad na oblasť 3 až 10 centimetrov vpravo a vľavo od chrbtice. Masér postupujúci zdola nahor - od chvostovej kosti k hlave.

Lumbosakrálna chrbtica

Bolesť a časté poruchy v lumbosakrálnej oblasti sú spôsobené skutočnosťou, že na túto oblasť chrbtice pripadá maximálne zaťaženie. Aj počas spánku a odpočinku sa toto oddelenie len ťažko uvoľňuje.

Chiropraktikovi alebo masážnemu terapeutovi by sa mala venovať zvýšená pozornosť jeho vývoju

Masáž začína hnetením svalu svalu. Potom okamžite začnú masírovať lumbosakrálnu oblasť. V prvej fáze sa svaly zahrievajú hladkými pohybmi v oblasti panvy. Striedajú sa stláčaním a miesením pohybov rúk, trasením tkanív a hladením.

Po zahriatí nastane druhá etapa, v ktorej masér opäť napodobňuje stláčanie a hnusí svaly pozdĺž chrbtice pomocou kĺbov pästí. Pri masáži sa používajú tieto druhy mletia: mäkké končekmi prstov, tuhšie kĺbmi prstov, päsťami a okrajmi dlaní. Dokončite javisko hladkými a trasovými pohybmi, aby upokojili tkanivá..

Krčka-hrudná chrbtica

Kvôli veľkému počtu krvných ciev a nervových kanálov je krk jednou z najzraniteľnejších častí tela, takže bolesť krku a obmedzenie jeho pohyblivosti spôsobujú veľa problémov. Masáž krčnej chrbtice je navyše najúčinnejším a jediným spôsobom, ako sa zbaviť bolesti.

Technika vykonávania závisí od štádia choroby a klinického obrazu priebehu choroby, preto sa vyvíja individuálne pre každého pacienta. Uistite sa, že masáž krčnej chrbtice by mal byť lekár.

Tu sa používajú nasledujúce techniky:

 • váľanie,
 • hladí,
 • trasenie,
 • stláčanie,
 • oslabenia.

Pri masáži krčka maternice by sa mala venovať osobitná pozornosť oblastiam napravo a naľavo od chrbtice, výstupným bodom z koreňov miechy a reflexogénnym oblastiam končatín (paravertebrálne zóny Th1-Th6 a C3-C7). Ak je bolesť v oblasti krčka maternice iba na jednej strane, masáž by sa mala začať z opačnej, zdravej strany.

Ak sa bolesť prejavuje na oboch stranách, prvá časť, ktorú potrebujete masírovať, je tá časť, ktorá bolí menej

Ak je v oblasti krčka maternice iba jedna strana, bolesť by sa mala začať opačne, zdravo. Ak sa bolesť prejavuje na oboch stranách, prvá časť, ktorú potrebujete masírovať, je tá časť, ktorá bolí menej.

Masáž krku a goliera sa vykonáva v polohe na chrbte aj v polohe na sedenie.

Je však dôležité, aby boli svaly krku a chrbta uvoľnené. V počiatočnom štádiu sa masér posúva z goliera k axilárnym a supraclavikulárnym uzlom - hlavné body

Hladenie sa vykonáva rovinnými alebo hrebeňovými pohybmi rúk pozdĺž lymfy. Potom sa presunú k stlačeniu, treniu a hneteniu.

Na hrudníku, pri absencii kontraindikácií, môžete vyskúšať vákuovú masáž pomocou vákuového prístroja alebo špeciálnych lekárskych plechoviek. Táto terapeutická masáž zlepšuje krvný obeh v oblasti jeho účinku..

Samomasáž krčnej chrbtice

Nie vždy je možné navštíviť masážneho terapeuta, takže ak pociťujete bolesť v krku, môžete si urobiť samočinnú masáž krčnej chrbtice počas prestávky v práci alebo doma. Bude to trvať asi 10-15 minút. Je lepšie vykonať ho v sede a presunúť sa zo 4. hrudného stavca do zóny rastu vlasov.

Techniky na vykonávanie samomasáže sú rovnaké ako pri klasickej masáži krku. Môžete to urobiť jednou rukou alebo oboma rukami súčasne.

Vezmite prosím na vedomie, že na vykonanie všetkých opatrení veľmi opatrne a správne, ak niečo nefunguje, je lepšie zastaviť a dostať sa k lekárovi, ako ublížiť sebe

Indikácie a kontraindikácie

Takáto masáž sa odporúča vykonať v týchto prípadoch:

 • stav únavy, stresu, zníženie celkového tónu tela;
 • rehabilitácia po zranení;
 • príprava na športové podujatia;
 • porušenie postoja;
 • kŕče a zvieracie svaly, nervové zakončenie;
 • predĺžená, neprechádzajúca bolesť hlavy spôsobená poruchami krvného obehu v oblasti goliera;
 • osteochondrosis;
 • celulitída, formovanie postavy, udržiavanie tonusu pleti.

Nežiaduce využitie masážnych pohybov v thajskom systéme v týchto situáciách:

 • tehotenstva;
 • gynekologické choroby - endometrióza, myóm;
 • infekčné, vírusové, plesňové, atopické kožné ochorenia;
 • novotvary rôznych etiológií - móly, veľké hemangiómy;
 • duševné choroby, akútna psychóza, epilepsia;
 • tromboflebitída, trombóza, trofické vredy, narušenie integrity kože;
 • duševné ochorenie, psychóza, neuropsychické nadmerné nadúvanie, epilepsia;
 • arteriálna hypertenzia (prípustný tlak je 140 pri 90 úderoch za sekundu);
 • osteoporóza súvisiaca s vekom.

Krčný golier

Zoberme si hlavné prvky krčnej golierovej masáže. Viac podrobností o polohe tela a použitých technikách je opísaných v osobitnom článku..

Masáž cervikálneho goliera pri „ukladaní soli“ sa vykonáva podľa schémy: začíname dostatočne hlbokou masážou oblasti ramien, potom si vypracujeme ramenný opasok, krk a plecia. Všetky pohyby začínajú hladením, intenzívnym trením, intenzívnym hnetením a končia vibráciami a hladením.

Ako ťahy používame uchopovacie, priečne a pozdĺžne priamočiare pohyby, kruhové a kľukaté prvky s celou plochou dlane, jej okrajom a tiež s končekmi prstov. Trenie sa vykonáva pílením, hrebeňovými a hrabľovými prvkami, trením päsťami, vyvíjame tlak spodnou časťou dlane, palcami a pre najpokročilejšie štúdie používame tlak lakťa..

Stláčanie sa vykonáva okrajom dlane alebo pomocou zobákovitých prvkov. Hlavná jednotka obsahuje miesenie. Vzhľadom na malú plochu povrchu sú najvhodnejšie prvky kliešte, dvojité pozdĺžne a dvojité prstencové hnetenie, valcovanie prstami a okrajom dlane, radenie..

Osobitná pozornosť sa venuje vývoju ramenného pletenca, pretože práve v tejto oblasti dochádza k hromadeniu „piesku“ - pohyby sú hlboké, ale skôr pomalé, sú vypracúvané hlboké svaly, ktoré sú pripevnené priamo na chrbticu. Končí sa silnými vibráciami vo forme výpraskov

Každé vyššie opísané cvičenie masážneho bloku sa opakuje 5-7 krát.

Ak si prajete počas masáže z ukladania solí vykonávať homeopatickú alebo fytoterapiu pomocou poplatkov za čistenie krvi a krvi - odstráni sa tým škodlivé látky a soľ z tela.

6. Znaky osteochondrózy

V krčnej chrbtici sa často diagnostikuje osteochondróza:

 • je pozorovaná tuhosť kĺbov,
 • nadmerné zaťaženie krčnej chrbtice,
 • bolesti a drví sa počas zatáčok hlavy.

7. Vykonávanie videí

8. Zhrnutie

Znovu pripomíname, že doma je možné vykonať zákrok iba pri absencii všeobecných kontraindikácií a vážnych problémov pohybového aparátu. Ako už bolo uvedené, masáž sa vykonáva pri relatívne dobrom zdravotnom stave, napríklad pri osteochondróze.

Za prítomnosti skoliózy, medzistavcových prietrží však masáž vykonáva kvalifikovaný odborník.

Hlavné kontraindikácie

Všetky hmatové alebo kontaktné masáže sú fyzioterapeutické látky, a preto majú určité kontraindikácie. Zahŕňajú procesy v tele pacienta, ktoré bránia implementácii jednej alebo viacerých techník. Znalosť kontraindikácií je nevyhnutná, aby nedošlo k poškodeniu tela a zhoršeniu stavu pacienta.

absolútny

Súbor pretrvávajúcich zákazov alebo absolútnych kontraindikácií (AP) sú obmedzenia, ktoré nie je možné zrušiť po dlhú dobu. Niektoré absolútne kontraindikácie masáže sú platné po celý život. Jedná sa najmä o chronické ochorenia počas obdobia exacerbácie. Z chorôb srdca, krvných ciev a krvi zahŕňa skupina AP:

 • Defekt aorty s výhodou aortálnej stenózy;
 • Angiitída, ateroskleróza periférnych ciev;
 • Aneuryzma sprevádzaná mozgovými krízami;
 • Ochorenia krvi sprevádzané častým krvácaním;
 • Skleróza mozgových ciev so sklonom k ​​krvácaniu a trombóze;
 • Dekompenzačné štádium ochorenia srdcových chlopní;
 • Etapa 3 kardiopulmonálneho zlyhania;
 • Akútna ischémia myokardu a akútne kardiovaskulárne zlyhanie;
 • Trombóza a tromboflebitída;
 • Kombinácia mozgovej artériosklerózy a tromboangiitídy.

Z iných chorôb je zakázané viesť relácie s:

 • Nádory, zhubné aj benígne;
 • Bronchiektatická choroba počas úpadku tkaniva;
 • Pľúcny edém a aktívna tuberkulóza;
 • Akútna forma pohlavne prenosných chorôb;
 • Trofické vredy a gangréna;
 • Ochorenia psychiky sprevádzané silným vzrušením;
 • osteomyelitída;
 • Causalgia syndróm, ktorý sa vyskytuje po traume do periférnych nervov;
 • Tsingy;
 • HIV infekcia.

Masáž prístrojov má tiež svoje kontraindikácie, ktorých hlavnými sú:

 • Vysoký krvný tlak;
 • neuróza;
 • tuberkulóza;
 • Trofické vredy;
 • ateroskleróza.

Kontraindikácie pri hardvérovej masáži - tehotenstvo

Vibro procedúry sú zakázané pre poruchy obehového systému, krvácanie a počas tehotenstva. Pneumatické masáže sú zakázané pre ľudí so srdcovým zlyhaním, počas infekčných chorôb a narušenia pohybového aparátu..

dočasný

Táto skupina zákazov je spojená s prítomnosťou chorôb alebo prejavov ľudského stavu, ktoré môžu v blízkej budúcnosti prejsť. Dočasné kontraindikácie sa zrušia okamžite po vyriešení problému a zahŕňajú tieto faktory:

 • Alergické reakcie;
 • Choroby kože, vlasov, nechtov plesňovej alebo infekčnej formy;
 • Zápal lymfatických uzlín a krvných ciev;
 • Krvácajúci
 • Horúčka;
 • Akútny horúčkový stav a zápalové procesy;
 • ARI a ARVI a prvých pár dní po zotavení, angína;
 • Ťažká bolesť brucha alebo bolesť v bruchu;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • Hypotonická, mozgová alebo hypertenzná kríza;
 • zranenia
 • Otrava alkoholom;
 • Akákoľvek forma bolesti, ktorú uvoľňujú analgetiká.

Čerstvé zranenie - kontraindikácia pri masáži

Nedodržanie dočasných kontraindikácií môže spôsobiť vznik komplikácií. Takže pri uskutočňovaní relácie, osoba v intoxikácii zvyšuje riziko ochorení kardiovaskulárneho systému. Zaťaženie srdca, ktoré sa pri masáži zvyšuje, zvyčajne končí kritickým zvýšením tlaku, vaskulárnymi mikrotraumami a poruchami krvného obehu. Relácie pri zvýšených teplotách môžu spôsobiť záchvaty, horúčku, problémy s dýchaním a poruchy srdcového rytmu..

Indikácie pre masáž chrbta

U neinformovaných ľudí sa môže zdať, že pracujem s rukami iba povrchne na svaloch. V skutočnosti však počas masáže celé telo začne fungovať a zotavovať sa.

Vyžaduje sa všeobecná masáž:

 • Vylepšenia obehu.
 • Relaxácia chrbta.
 • Odstránenie svalových kŕčov a hypertonicity.
 • Zlepšenie metabolických procesov v tele.
 • Odstránenie svoriek, blokov, roztiahnutie chrbtice.
 • Aktivácia nervového systému.

Ľudia rôznych vekových skupín prichádzajú ku mne na preventívnu a terapeutickú masáž chrbta s nasledujúcimi problémami:

 • s bolesťou chrbta;
 • v prítomnosti migrény;
 • osteochondrosis;
 • v prítomnosti zhoršeného držania tela;
 • radikulitída a artritída;
 • neuralgia;
 • myozitída a stenóza;
 • svalová atrofia;
 • depresie.

Nie je neobvyklé, že sa na mňa tehotné ženy obrátia so žiadosťou o pomoc. Masáž chrbta je pre nich jediným spôsobom, ako zmierniť bolesť a zmierniť napätie..

Existujú kontraindikácie pri masáži, na čo by sa nemalo zabúdať.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla medzistavcových platničiek je patológia, ktorá spôsobuje deformáciu stavcov. Toto ochorenie najčastejšie postihuje bedrovú oblasť. Podobné procesy v chrbtici môžu byť liečené rôznymi metódami, od tabliet a injekcií po lieky na vonkajšie použitie..
Hlavným cieľom liečby osteoporózy u žien je normalizácia procesov tvorby kostí. Pri terapii sa používajú tablety, injekčné roztoky, nazálne spreje, ktoré potláčajú zvýšenú resorpciu kostí a stimulujú tvorbu kostí.
Fitball je veľmi jednoduchá a všestranná gymnastická lopta na zahrievanie celého tela. Používa sa vo fitness tréningu, na fyzioterapeutické cvičenia a na efektívnu rehabilitáciu po rôznych zraneniach..