loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je nebezpečná osteochondróza chrbtice a čo sa stane, ak sa nelieči

Osteochondróza je jedným zo zriedkavých chorôb, ktorých odmietnutie liečby nie je vždy spojené s prudkým zhoršením zdravia a výskytom závažných komplikácií. Pacienti môžu žiť s príznakmi choroby takmer niekoľko desaťročí a iba v značnom veku sa dozvedeli, že ich chrbtica trpí osteochondrózou. Šetriaca povaha choroby však nie je dôvodom na odmietnutie liečby. Niektoré znaky vývoja a fungovania tela môžu spôsobovať vedľajšie účinky, najmä ak sú náchylné na choroby pohybového aparátu..

Stupeň rozvoja osteochondrózy

Podľa závažnosti príznakov odborníci rozlišujú niekoľko stupňov choroby. Každá z nich má svoje vlastné vlastnosti, ktoré nám umožňujú hovoriť o konkrétnom vývojovom trvaní problémov pohybového aparátu..

 • V prvom stupni príznaky choroby takmer úplne chýbajú, celkový stav tela pacienta je úplne uspokojivý. Ak sa nelieči, po určitom čase sa choroba presunie do nového štádia, ktoré môže sprevádzať charakteristické znaky chorôb chrbta, kĺbov a kostného tkaniva..
 • Ochorenie druhého stupňa sa často prejavuje závratmi a silnými bolesťami hlavy. Ak je osteochondróza lokalizovaná v krčnej oblasti, pacienti sa sťažujú na vizuálne patológie a viditeľný tinitus, ktorý sa zvyčajne objavuje pri náhlom pohybe tela, počas športu a hlbokých naklonení tela. Pre organizmus uvedené symptómy nie sú zvlášť nebezpečné, ale môžu sa stať prekážkou každodenných činností..
 • Osteochondróza tretieho stupňa je sprevádzaná silnou bolesťou v oblasti poškodenia chrbtových diskov, svalov chrbta a hlavy. Ak je choroba lokalizovaná v bedrovej oblasti, môžu si pacienti všimnúť zníženie citlivosti na dolných končatinách. Hrudná osteochondróza sa vyznačuje stratou citlivosti v ramenách a ramennom páse. Bolesť v tomto štádiu vývoja choroby môže dať rôzne časti tela, čo nám vždy neumožňuje hovoriť o jej jasnej lokalizácii. Vplyv osteochondrózy na vnútorné orgány je zrejmý - kompresia dýchacích a tráviacich orgánov, poruchy fungovania vylučovacieho systému atď..

Táto klasifikačná metóda vám umožňuje presne určiť riziko vedľajších účinkov a nových chorôb spojených s ochorením chrbtice. V prvom stupni sa komplikácie osteochondrózy prakticky nevyskytujú, zatiaľ čo u pacientov s tretím a štvrtým stupňom ochorenia sa pravdepodobnosť ich výskytu výrazne zvyšuje..

Osteochondróza sa môže liečiť v akomkoľvek štádiu, ale pri včasnej diagnóze je možné upustiť od metód konzervatívnej liečby, zatiaľ čo v pokročilých prípadoch sú pacienti indikovaní na operáciu chrbtice..

Možné komplikácie a dôsledky osteochondrózy

V priebehu času sa osteochondróza ovplyvňuje pohybový aparát a pociťuje celý rad komplikácií v rôznych orgánoch a systémoch tela. Čím dlhšie pacient odkladá vyhľadanie lekárskej pomoci, tým závažnejšie následky tejto choroby sú.

 • Cievne poruchy spôsobené stlačením a poškodením veľkých krvných ciev.
 • Tvorba jednej alebo viacerých medzistavcových prietrží, ktorých tvorba pokračuje s vývojom základného ochorenia.
 • Poranenie miechy, ktorého neustále podráždenie nervových zakončení spôsobuje, že pacient trpí silnou bolesťou.
 • Zápalové procesy vo vnútorných orgánoch nachádzajúcich sa v bezprostrednej blízkosti postihnutej oblasti.
 • Tvorba kompenzačných porúch - posturálne zakrivenie, tvorba vyrastania kostí.

Vývoj sprievodných ochorení vnútorných orgánov je často spojený s lokalizáciou osteochondrózy. V procese diagnostikovania choroby musí lekár zabezpečiť prítomnosť vedľajších účinkov a venovať osobitnú pozornosť štúdii.

Komplikácie krčnej osteochondrózy

Vedľajšie účinky tohto ochorenia sú spojené s miestom v blízkosti krku stavcovej artérie, ktoré dodáva krv svalom a tkanivám chrbta. Krčná chrbtica je jednou z najmobilnejších častí chrbtice, blízko ktorej je mozog, ktorý ovláda zmysly.

Medzi charakteristické komplikácie patrí:

 • Bolesti hlavy rôznej intenzity - od stredných, ktoré nespôsobujú zvláštne nepohodlie, až po dlhé a bolestivé bolesti, ktoré vám nedovolia pokojne odpočívať v noci a pracovať celý deň.
 • Závažné závraty, ktorých výskyt prechádza sínusoidom - od prudkého zhoršenia a zvýšenia frekvencie až po takmer úplné vymiznutie. V niektorých prípadoch sú závraty také silné, že vedú k strate vedomia..
 • Výskyt tinitu s vysokou frekvenciou sprevádzajúci pacienta počas dňa. Nie je možné vyliečiť príznak ako nezávislé ochorenie, pri úspešnej liečbe osteochondrózy zmizne.
 • Syndróm stavcov, keď existuje možnosť kompresie alebo prasknutia. Dôsledky tohto nepríjemného javu - mŕtvica alebo infarkt - sú veľmi nebezpečné.
 • Zhoršená koordinácia pohybu a jemných pohybových schopností, zvýšený krvný tlak, ďalšie podobné príznaky.

S týmito fenoménmi sa môžete vyrovnať, iba ak ste úspešne podstúpili liečbu základného ochorenia.

Zanedbanie zrejmých symptómov a odmietnutie liečby vedie k závažným poruchám v tele: zhoršenie mozgového obehu v dôsledku zúženia veľkých ciev, mdloby, prudké zníženie sluchu a zraku. Možno znecitlivenie rúk a dokonca aj vývoj Dupuytrenovho syndrómu, pri ktorom stratia mobilitu ruky a prsty horných končatín..

U žien sa na chrbte krku môže objaviť viditeľný „kopec“ chrupavkového tkaniva spôsobený poškodením krčných stavcov. Bežnými vedľajšími účinkami cervikálnej osteochondrózy sú hypertenzia a vegetatívno-vaskulárna dystónia.

Vedľajšie účinky pri osteochondróze hrudnej oblasti

Relatívne zriedkavá hrudná osteochondróza spôsobuje malý počet vedľajších účinkov a komplikácií. Je to kvôli nízkej pohyblivosti hrudníka a malému zaťaženiu tejto oblasti ľudského tela. Tieto faktory však sťažujú liečbu osteochondrózy kvôli nehybnosti väčšiny kĺbov a kĺbov. V pokročilých prípadoch sa ochorenie prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Dýchavičnosť a dýchavičnosť. Syndróm sa považuje za subjektívny a často nie je pravdivý, pretože množstvo kyslíka v krvi pacienta zostáva na normálnej úrovni..
 • Závažná bolesť v hrudnej kosti, ktorá môže spôsobiť medzirebrovú neuralgiu. Syndróm bolesti sa dramaticky zvyšuje s pohybmi, pokusmi o ohnutie, s kýchaním a kašľom.
 • Pocit znecitlivenia horných končatín, ktorý vám neumožňuje vykonávať každodennú prácu.
 • Subjektívny pocit zlyhania pri práci srdca, keď sa pacient cíti nerovnomerne a stráca svoje beaty.

Ako sa ochorenie vyvíja, intenzita týchto symptómov sa zvyšuje, čo núti pacienta vyhľadať lekársku pomoc. Zamietnutie liečby môže spôsobiť rozvoj celého súboru patológií: poruchy fungovania srdca a pľúc, bolesť v tráviacich orgánoch, ako aj spondylóza, ktorá sa vyznačuje výskytom mnohých kostných útvarov..

Dôsledky osteochondrózy bedrového kĺbu

Komplikácie a vedľajšie ochorenia pri osteochondróze dolnej časti chrbta sú podobné dôsledkom ochorenia krčka maternice. Medzi nimi je syndróm silnej bolesti, ktorý núti pacienta k dlhodobému leženiu, porušenie citlivosti dolných končatín s výskytom krívania a kliešťa. V noci je spánok pacienta narušený kŕčmi a symptómami charakteristickými pre parézu. Za zmienku tiež stojí silná bolesť v kostrči a pobrušnici. S výrazným symptómom bolesti budú do liečebného cyklu zahrnuté anestetiká. Ak sa osteochondróza pritlačí na močový mechúr, liečba bude komplexná, vrátane liekov na stimuláciu vylučovacieho systému..

Ak pacient odmietne liečbu, bude musieť čeliť najzávažnejším následkom osteochondrózy: vyčnievanie medzistavcových platničiek so zvieraním, poškodenie kĺbov dolných končatín, rozvoj patológií reprodukčného systému. Okrem toho výskyt neurologických chorôb - zápal sedacieho nervu, ischias a následné zakrivenie chrbtice v dôsledku silnej bolesti chrbta, čo spôsobuje, že sa pacient neustále ohýba..

Ak máte podozrenie na osteochondrózu, je dôležité navštíviť lekára včas. Včasná diagnóza vám umožní obísť sa bez zložitých traumatických chirurgických zákrokov a dokončiť liečbu v priebehu niekoľkých mesiacov od prijatia predpísaných liekov.

Čo je nebezpečná osteochondróza: následky choroby

Osteochondróza je komplexné a nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú liečbu. Zvážte dôsledky choroby..

Komplikácie osteochondrózy pri absencii liečby

Osteochondróza je jednou z nebezpečných patológií, ktorá by sa mala liečiť čo najskôr. V opačnom prípade existuje veľké riziko, že následky budú nezvratné. Ak objavíte doma alebo blízkeho prvé príznaky tejto zákernej choroby, mali by ste navštíviť lekára a začať s predpísaným kurzom.

Časté komplikácie, ktoré môžu spôsobiť patológiu medzistavcových platničiek v chrbte, ak sa neliečia:

 1. Po prvé, degeneratívne procesy začínajú v chrbtici a v oblasti medzistavcových platničiek. Patológia vedie k poškodeniu stavcov, kĺbom, deštrukcii chrupavky, ktorá spôsobuje bolesť, zvyšuje nepohodlie a stuhnutosť pohybu. Človek sa musí mnohými spôsobmi obmedziť, pohybovať sa opatrne, vyhnúť sa náhlym pohybom, aby nespôsobil útok bolesti.
 2. Ďalšou možnou komplikáciou je rozvoj medzistavcovej prietrže.
 3. Výskyt osteofytov - rast kostí na stavci, spôsobujúci zväčšenie jeho oblasti alebo osifikáciu väzov alebo medzistavcových platničiek.
 4. Posun chrbtice. Jeden z stavcov vyčnieva dopredu, stlačuje nervy a spôsobuje bolesť v dolnej časti chrbta a znecitlivenie chrbta..
 5. Poškodenie štruktúry kostí, vyrovnanie stavcov.

Okrem komplikácií spojených s chrbtom môže osteochondróza spôsobiť ďalšie komplikácie, vrátane:

 • U žien - choroby reprodukčného systému, nemožnosť tehotenstva.
 • U mužov - porušenie sily.

Cervikálna osteochondróza vyvoláva pretrvávajúce bolesti hlavy, migrény a vedie k zníženiu výkonnosti.

Osteochondróza v krku môže spôsobiť problémy v mozgu, ktoré začínajú dostávať menej krvi v dôsledku porúch obehového systému.

Oblasť hrudníka ovplyvnená patológiou spôsobuje poruchy činnosti dýchacích a tráviacich orgánov.

Medzi komplikácie osteochondrózy patrí neuralgia, ischias, radikulitída a lumbago.

Toto ochorenie je často sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním, podráždenosťou, slabosťou v tele, vysokým krvným tlakom. V pokročilých prípadoch môže patológia viesť k strate sluchu a zraku. Medzi následky ignorovanej osteochondrózy patrí glaukóm, neurologické syndrómy, obštrukcia čriev, retencia alebo inkontinencia moču, vegetatívno-vaskulárna dystónia, obličková kolika..

Medzistavcové platničky a chrupavka strácajú v dôsledku osteochondrózy svoju elasticitu, čo vedie k bolesti pri pohybe. V najpokrokovejších prípadoch môže ochorenie viesť k úplnej strate motorických schopností.

Postihnutie pri osteochondróze

Osteochondróza je zákerná v tom, že v prvých štádiách prakticky nespôsobuje pacientovi nepohodlie, ktoré sa vyznačuje iba dočasným nepohodlím, takže jeho liečbe sa venuje len malá pozornosť. V pokročilých prípadoch je ochorenie už ťažké liečiť, čo spôsobuje zdravotné postihnutie. Funkcie postihnutia pri tejto chorobe sú nasledujúce:

Skupina III. Porušenie motorických funkcií, bolestivé syndrómy, periodické exacerbácie. V takom prípade je pacient schopný vykonávať všetky základné úkony nezávisle a nevyžaduje neustále monitorovanie.

Skupina II. Exacerbácie sa opakujú často a trvajú dlho, liečba sa vykonáva s malou účinnosťou. Pacient môže nezávisle vykonávať úkony potrebné na údržbu alebo potrebuje pomoc. Ak sa chcete pohnúť, musíte často používať palicu..

Ja som skupina. Chrbtica úplne stratila svoje funkcie, čo spôsobuje ochrnutie a neschopnosť osoby pohybovať sa nezávisle a vykonávať jednoduché operácie.

V takýchto zanedbávaných štádiách už nie je možné chorobu vyliečiť, človek trpí neustálymi záchvatmi bolesti a svojou bezmocnosťou. Ale ešte väčšie utrpenie je myšlienka, že ak by sa liečba začala včas, dalo by sa vyhnúť vážnym následkom.

Hlavné spôsoby, ako zabrániť osteochondróze

Napriek tomu, že moderná medicína vyvinula pomerne produktívne spôsoby, ako sa zbaviť tejto patológie, prevenciu možno právom nazvať najlepšou liečbou. Ako zabrániť rozvoju takej závažnej a nebezpečnej choroby u vás alebo blízkej osoby?

Je veľmi dôležité dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Spánok na ortopedickej matraci strednej tvrdosti prispeje k zaujatiu prirodzenej polohy chrbtice. Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby deti spali na takomto základe a používali malé vankúše.
 2. Predpokladom pre zdravie chrbtice je pravidelná mierna fyzická aktivita. Dospelí by si mali zvyknúť na cvičenia, vrátane niekoľkých jednoduchých cvičení: rotácie, naklonenia a otočenie krku, niekoľko pohybov ramenného pletenca, naklonenia a otočenie tela..

Gymnastika sa najlepšie robí na čerstvom vzduchu alebo blízko otvoreného okna, aby svaly dostali kyslík v dostatočnom množstve. Dôležité pravidlo - triedy by nemali spôsobovať nepohodlie, zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať, aby sa predišlo preťaženiu.

 1. Veľmi užitočné sú tiež plávanie, joga, nordic walking..
 2. Počas práce je potrebné sledovať polohu tela, ramená by sa mali narovnať, chrbtica by sa mala predlžovať. Každých 1,5 - 2 hodiny počas pracovného dňa by ste sa mali trochu zahriať - vstaňte, chodte po kancelárii, robte jednoduché pohyby ramenami, nakloňte a otočte krk. Tým sa zvýši krvný obeh a zabráni sa stagnujúcim procesom..
 3. Samotné pracovisko musí byť riadne usporiadané tak, aby bola pri výkone pracovných povinností chrbtica v normálnej polohe. Preto by ste pri sedení mali nastavovať výšku stola a stoličiek.
 4. Organizácia vyváženej stravy je tiež dôležitá: mali by ste jesť potraviny obsahujúce vápnik, horčík, selén, vitamíny C a D. Menu musí obsahovať ryby a morské riasy, špenát a hrušky, lieskové orechy a tvaroh..
 5. Každých šesť mesiacov by ste mali navštíviť profesionálneho masážneho terapeuta. Relácie pomôžu zlepšiť krvný obeh a napnúť chrbticu..

Osteochondróza je sama o sebe nepríjemným ochorením, ktoré často spôsobuje bolesť a potrebu opustiť obvyklý spôsob života. Okrem toho v pokročilých štádiách to vedie k vážnym následkom až do straty mobility, zraku, sluchu a zdravotného postihnutia. Z tohto dôvodu je od útleho detstva mimoriadne dôležité zvyknúť si na zdravú výživnú stravu, pravidelné mierne cvičenie, racionálnu kombináciu práce a odpočinku..

Bedrová osteochondróza: príznaky a liečba, príčiny, diagnostika, štádiá, prevencia

Ľudia s osteochondrózou bedrovej chrbtice sa vždy vyhýbajú ostrým pohybom, opatrne sa ohýbajú a otáčajú sa do strán, pomaly si sadnú a vstávajú. Snažia sa tak predchádzať akútnemu prepichnutiu bolesti dolnej časti chrbta, čo spôsobuje, že zamrznú v jednej polohe tela. Osteochondróza sa prejavuje tiež drvením, klikaním a obmedzením pohyblivosti. Jeho liečba je často konzervatívna, ale pri závažnom poškodení diskov a stavcov je potrebný chirurgický zákrok.

Čo je osteochondróza bedrovej chrbtice

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Bedrová osteochondróza je degeneratívna-dystrofická patológia, ktorá spočiatku ovplyvňuje medzistavcové platničky. Kvôli nedostatočnému príjmu živín strácajú schopnosť udržať vlhkosť. Regeneračné procesy sa spomaľujú, disky sú ploché, krehké. Vzdialenosť medzi susednými stavcami sa preto zmenšuje, aby sa stabilizovalo bedrové segmenty postihnuté osteochondrózou, rastie kostné tkanivo. Vznikajú osteofyty - rast kostí, počas ktorého sa poškodzujú mäkké tkanivové štruktúry, nervové korene, krvné cievy.

Patologické štádiá

Fáza osteochondrózy je štádiom vývoja choroby, ktorá sa vyznačuje určitými deštruktívnymi zmenami v diskoch a tele stavcov. Inštaluje sa pomocou röntgenového vyšetrenia. Na získaných obrázkoch sú zreteľne viditeľné špecifické znaky deštrukcie stavcov. Každé štádium zodpovedá závažnosti osteochondrózy, súboru symptómov. Čím je vyššia, tým ťažšie sa dá ochorenie liečiť konzervatívne..

Štádium bedrovej osteochondrózyRöntgenové príznaky a klinické prejavy
Prvý (predklinický)Na röntgenových snímkach nie sú žiadne známky osteochondrózy. Po fyzickej námahe alebo dlhšom státí sa niekedy v dolnej časti chrbta vyskytnú nepríjemné pocity
druhýZaznamenáva sa narovnanie lordózy, menej často - šikmosť stavcov, deformácia lunátnych procesov. Výška diskov sa mierne zníži. Častejšie sa objavujú bolestivé pocity, ich trvanie sa predlžuje
tretinaVyskytuje sa subchondrálna skleróza koncových doštičiek, poškodenie veľkého počtu lunátnych procesov, mierny pokles výšky disku. Okrem bolesti v bedrovej oblasti má klinika aj kŕče, stuhnutosť pohybov
štvrtýLunátne procesy sa vychyľujú smerom von a zozadu. Vyskytuje sa kompenzačný rast kostného tkaniva, tvorba viacerých osteofytov. Bolesť sa vyskytuje pri pohybe a v pokoji.

Príčiny choroby

Príčinou osteochondrózy sú často zvýšené zaťaženia bedrovej chrbtice. Disky sú neustále mikrotraumatické a nemajú čas sa včas zotaviť. Významná časť z nich sa postupne poškodzuje a začína deformácia kostných telies stavcov. Takéto patologické stavy môžu tiež spôsobiť deštrukciu bedrového segmentu:

 • vrodené alebo získané abnormality - ploché nohy, skolióza, kyfóza, valgusová deformita chodidla, dysplázia TBS;
 • systémové patológie - reumatoidná artritída, sklerodermia, lupus erythematosus;
 • endokrinné a metabolické choroby - dna, cukrovka, hypotyreóza a hypertyreóza, obezita;
 • predchádzajúce zranenia - subluxácie stavcov a ich zlomenín, poškodenie miechy;
 • obehové poruchy, a to aj na pozadí sedavého životného štýlu.

Jedným z hlavných dôvodov rozvoja osteochondrózy je prirodzené starnutie tela. Po 50 rokoch sa regeneračné procesy spomaľujú, znižuje sa produkcia kolagénu a zhoršuje sa stav väzov..

Charakteristické znaky a príznaky choroby

V počiatočnej fáze vývoja sa osteochondróza klinicky neprejavuje. Osoba berie slabú bolesť dolnej časti chrbta na svalové napätie po pracovnom dni a nejde k lekárovi. Závažnosť symptómov sa však pomaly zvyšuje - čoskoro sa kŕče spájajú s bolesťami a zákrutami tela, poruchami citlivosti, stuhnutosťou..

Radikálny syndróm

Toto je názov porážky koreňov miechy, ktorá vedie k motorickým, autonómnym a bolestivým poruchám. Radikulárny syndróm sa vyvíja s osteochondrózou 3 - 4 závažnosti. V týchto fázach sa vytvára medzistavcová prietrž, ktorá stláča korene miechy. Patológia prebieha ako lumbago, lumbalgia a bedrová ischialgia. Radikulárny syndróm je okrem silných bolestí charakterizovaný pocitmi necitlivosti, mravčenia, plazenia mravcov, znížením alebo úplnou nedostatočnou citlivosťou..

Ischemický syndróm

V neskorých štádiách lumbálnej osteochondrózy je možná kompresia herniálnym výstupkom veľkých krvných ciev. Panvové orgány prestávajú prijímať dostatočné množstvo živín, čo vedie k narušeniu ich fungovania. Trofia miechy je tiež naštvaná, vyvíja sa neurologický deficit - objavuje sa prerušovaná klaudikácia, teplota, citlivosť na bolesť klesá.

Vertebrálny syndróm

V dôsledku zmenšenia vzdialenosti medzi susednými stavcami, nadmerného rastu kostného tkaniva, sa bedrové stavce segmenty postupne deformujú. Situácia sa zhoršuje neustálym kompenzačným napätím zadných svalov s následnou atrofiou. Chôdza a držanie tela sa patologicky mení, a to aj v dôsledku nesprávneho prerozdelenia záťaže. Výrazne zvyšuje pravdepodobnosť účasti na deštruktívno-degeneratívnom procese iných častí chrbtice a kĺbov nôh..

Syndróm bolesti

V dolnej časti chrbta je veľký sedací nerv, tvorený sakrálnymi koreňmi miechy. Ak je porušený herniálnym výčnelkom, dochádza k rastu kostí, spazmodickým svalom, ischiasii - typickému príznaku bedrovej osteochondrózy. Objaví sa akútna bolesť, ktorá sa šíri po sedacieho nervu do bedier, kolien, dolných končatín (bedrovej ischialgie). Ďalším špecifickým príznakom patológie je lumbago alebo „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta po prudkom náklone alebo rotácii, hypotermia..

Diagnostické metódy

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Pri stanovovaní diagnózy sú informácie z röntgenových snímok vyhotovené v dvoch projekciách najinformatívnejšie. Aby sa podrobnejšie študoval postihnutý bedrový segment, vykoná sa MRI sken. Štúdia umožňuje vyhodnotiť stav miechy, štruktúry mäkkých tkanív, krvné cievy, nervové korene. Stupeň poškodenia nervových kmeňov sa dá určiť pomocou evokovaných potenciálov, elektroneurografie, elektromyografie. Na cielené vyšetrenie postihnutých diskov sa používa diskografia..

Ako sa lieči

Je praktizovaný komplexný prístup k liečbe bedrovej osteochondrózy. Liečba je zameraná na odstránenie bolesti, obnovenie rozsahu pohybu, zabránenie šírenia patológie na zdravé disky a stavce..

prípravy

Používanie nesteroidných protizápalových liekov (diklofenak, nimesulid, ibuprofén), glukokortikosteroidov (Diprospan, triamcinolón), svalových relaxancií (Midocalm, Sirdalud) vám umožňuje zbaviť sa bolesti chrbta. V terapii sa lieky používajú na zlepšenie krvného obehu (pentoxifylín, kyselina nikotínová). Pacientom musia byť predpísané vitamíny B (tiamín, pyridoxín, kyanokobalamín), chondroprotektory (Structum, Don, Teraflex)..

fyzioterapia

Toto je najúčinnejšia a cenovo dostupná metóda liečby osteochondrózy. Po 1 až 2 mesiacoch denných cvičení fyzickej terapie sa posilnia svaly nielen dolnej časti chrbta, ale aj celej chrbta, zlepší sa držanie tela a zrýchli sa prísun krvi do poškodených štruktúr spojivového tkaniva. Lekári fyzickej terapie odporúčajú pomalé pomalé ohyby a trup, plytké drepy a pľúca.

masáž

U pacientov s bedrovou osteochondrózou sú zobrazené všetky typy masáží - vákuum, akupunktúra, spojivové tkanivo, segmentové. Ale klasika je najviac žiadaná. Počas relácie masér vykonáva hlavné masážne pohyby: hladenie, trenie, miesenie, vibrácie. Cieľom týchto postupov je odstránenie svalových kŕčov, zlepšenie krvného obehu v postihnutom segmente, posilnenie kostrových svalov.

fyzioterapia

V akútnom a subakútnom období sú pacienti predpisovaní elektroforézou alebo ultrafonoforézou s glukokortikoidmi, anestetikami a vitamínmi skupiny B. V remisii sa často vykonáva laserová terapia, magnetoterapia, terapia rázovými vlnami a liečba UHF. Používajú sa aj ozokeritoterapia, aplikácie s parafínom, hirudoterapia, bahenná terapia, radón, sirovodíkové kúpele.

Chirurgický zákrok

Hlavnou indikáciou chirurgického zákroku je porušenie miechy herniovým výčnelkom. Počas operácie sa odstráni medzistavcová prietrž, chrbtový kanál sa dekomprimuje. Najbežnejšie používanými chirurgickými metódami pri bedrovej osteochondróze sú mikrodisektómia, odparenie vpichu alebo rekonštrukcia laserového disku, umiestnenie implantátu a stabilizácia segmentov stavcov..

ethnoscience

Po hlavnej terapii sa na dosiahnutie udržateľnej remisie v liečbe používajú domáce masti, bylinné čaje, obklady, olej a alkohol. Ľudové liečivá neovplyvňujú príčinu osteochondrózy, preto sa používajú na odstránenie slabých, bolestivých bolestí, ťažkosti v dolnej časti chrbta po podchladení, prudkej zmene počasia alebo zvýšenej fyzickej aktivite..

Dôsledky toho, že sa nelieči

Vznik takmer všetkých komplikácií bedrovej osteochondrózy je vyvolaný výslednou medzistavcovou prietržou. Diskogénna myelopatia je obzvlášť nebezpečná a nie vždy je možné ju eliminovať aj chirurgickým ošetrením. Prejavuje sa panvovými poruchami vrátane zhoršeného pohybu čriev, močenia. K komplikáciám osteochondrózy patrí aj radikulárny syndróm - častá príčina akútnej, prenikavej bolesti chrbta.

Prevencia a prognóza

Prognóza je priaznivá pre diagnostiku závažnosti patológie 1-2. Prispieva k konzervatívnej liečbe a u mladých pacientov je dokonca možná čiastočná obnova tkanív medzistavcových platničiek. S rozvojom komplikácií je prognóza úplného uzdravenia menej priaznivá..

Prevenciou osteochondrózy bedrovej chrbtice je kontrola telesnej hmotnosti, odstránenie nadmerného zaťaženia, včasná liečba endokrinného systému, metabolické ochorenia. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú navštíviť plavecký bazén, aqua aerobik, pilates, nordic walking.

Osteochondróza bedrovej chrbtice

Všeobecné informácie

Dorsalgia (bolesť chrbta) je jednou z najbežnejších príčin sťažností a vyhľadania lekárskej pomoci. Zároveň 70 - 90% populácie čelí problému dorsalgie počas svojho života a u 28% z nich sa vyvinie chronická bolesť, ktorá vedie k dočasnému / dlhodobému postihnutiu a zníženiu kvality života. Bolesť chrbta, okrem obmedzenia životnej aktivity, ovplyvňuje správanie / psychiku ľudí, čo sa prejavuje rozvojom chronického emocionálneho stresu..

Bolesťové syndrómy sú spojené najmä s osteochondrózou v lumbosakrálnej oblasti (bedrovej osteochondróze), ktorá sa vyznačuje vysokou pohyblivosťou / vysokou fyzickou aktivitou a je spôsobená degeneratívno-dystrofickými zmenami takmer vo všetkých zložkách segmentov chrbtice a chrbtice (stavce, medzistavcové platničky a ich spájanie) tkaniva).

V klasickej definícii je spinálna osteochondróza rozšíreným chronickým ochorením s častými recidivami chrbtice, ktoré sa prejavuje výrazným poklesom hydrofilnosti pulpózneho jadra medzistavcovej platničky a následnou deštrukciou jej tkaniva, herniovaným výbežkom v smere k miechovému kanálu a prejavujúcimi sa polymorfnými polymorfnými formami reflex a ich kombinácie). Kód ICD-10: M42 (osteochondróza chrbtice).

Osteochondróza lumbosakrálnej oblasti je spôsobená nízkou / nedostatočnou motorickou aktivitou, vysokým statodynamickým zaťažením s predĺženým pobytom v nútenej polohe, zvýšenou telesnou hmotnosťou, zhoršením kvality konzumovanej potravy (vysoký obsah xenobiotík v potravinách, t. J. Cudzích chemikálií pre živé organizmy - pesticídy (minerálne hnojivá, lieky atď.), problémy životného prostredia.

Napriek tomu, že významná úloha pri vývoji ochorenia patrí k opotrebeniu štruktúr miechy v závislosti od veku, prvé (počiatočné) príznaky degeneratívneho dystrofického procesu sa už nachádzajú v relatívne mladom veku. Netlakové / kompresné formy osteochondrózy sa diagnostikujú už vo veku 15 - 19 rokov s frekvenciou 2,6 prípadov na 1 000 obyvateľov tejto vekovej kategórie; do 30 rokov sa klinické prejavy choroby diagnostikujú u 12% a do 60 rokov u 85% populácie.

Malo by sa pamätať na to, že proces degenerácie medzistavcových platničiek neprebieha izolovane, ale je sprevádzaný podobnými patologickými procesmi v iných mobilných štruktúrach spinálneho motorického segmentu chrbtice, čo vedie k postupnej tvorbe spondylózy / spondylartrózy. Symptómy a liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice sa výrazne líšia v závislosti od štádia vývoja patologického procesu..

patogenézy

Hlavným východiskovým bodom vo vývoji osteochondrózy je narušenie výživy disku. Medzistavcové platničky (MTD) sú najviac avaskulárne tkanivo (t.j. tkanivo so zlým prísunom krvi) v ľudskom tele. Ako rastie, vaskularizácia sa znižuje, čo pomáha znižovať príjem výživných látok v tkanive a následne znižuje schopnosť buniek MTD syntetizovať novú matricu a tiež obmedzuje ich potenciál proliferácie, čo nakoniec vedie k zníženiu ich hustoty v priebehu starnutia tela. Ako ukazujú údaje z histologických štúdií, príčinou nástupu degeneratívnych (nedobrovoľných) zmien v medzistavcových platničkách je podvýživa, ktorá sa vyvíja na pozadí poklesu / vymiznutia v uzatváracích platniach stavcov krvných ciev..

Disková degenerácia na molekulárnej úrovni sa prejavuje znížením intenzity difúzie živín / produktov katabolizmu a životaschopnosti buniek, znížením syntézy proteoglykánov, hromadením fragmentov buniek a degenerovaných matricových makromolekúl a poškodením kolagénového rámca. Táto sada zmien je príčinou dehydratácie. V tomto prípade buničinové jadro stráca svoju schopnosť rovnomerne rozdeľovať vertikálne zaťaženia v celom svojom objeme v dôsledku straty hydrostatickej funkcie, t.j. stráca schopnosť chrániť vláknitý prsteň pred zvýšenou kompresiou.

Vláknitý kruh, ktorý je predmetom stáleho zvýšeného mechanického namáhania, podlieha patologickým zmenám, ktoré sa prejavujú poškodením kolagénovej matrice a dezorganizáciou vrstevnatej štruktúry, čo vedie najprv k vzniku trhlín a neskôr k prasknutiu vláknitého prstenca. Ako sa tieto zmeny vyvíjajú, MTD sa stáva mimoriadne zraniteľným pri zlomeninových procesoch, ktoré sa vyskytujú pod biomechanickými účinkami fyzickej aktivity, dokonca aj pri normálnej fyzickej aktivite. V dôsledku zníženia tlaku v MTD sa znižuje napätie vlákien vláknitého prstenca, čo vedie k porušeniu fixačných vlastností disku a tým sa vytvára patologická pohyblivosť v segmente miechy..

Dôležitým momentom vo vývoji degeneratívnych zmien na disku je rast krvi a ciev nervov do vláknitého prstenca MTD, ktorý je charakteristickým znakom zničenej štruktúry diskov. Nárast dovnútra je zapríčinený predovšetkým stratou hydrostatického tlaku spojeného s vnútornými oblasťami „zdravých“ diskov. Uľahčuje tiež rast kapilár / nervov a zníženie obsahu proteoglykánov v degenerovaných diskoch. Tieto zmeny vedú k strate ultraštrukturálnej interakcie všetkých komponentov segmentu miechy.

klasifikácia

Klasifikácia osteochondrózy je založená na patogenetickom prístupe, ktorý odráža patologický proces vo forme postupných štádií / stupňov degeneratívnych-dystrofických lézií, v súlade s ktorými sa rozlišujú nasledujúce.

Osteochondróza bedrovej kosti 1 stupňa

Toto je prvý (počiatočný) stupeň intradiskálneho patologického procesu, ktorý vytvára patologické impulzy z postihnutého disku. Osteochondróza 1. stupňa je charakterizovaná pohybom buničitého jadra vo vnútri disku, t.j. želatínové jadro preniká cez trhliny vo vláknitom kruhu a jeho dobre inervované vonkajšie vlákna. Podobne pri osteochondróze 1. stupňa dochádza k podráždeniu nervových zakončení a začína sa objavovať bolesť, ktorá vytvára rôzne reflexné syndrómy osteochondrózy..

Osteochondróza bedrovej chrbtice 2 stupne

Osteochondróza druhého stupňa je stupeň nestability, t.j. strata inherentnej schopnosti fixácie postihnutého disku. Charakteristické je dynamické posúvanie vrchného povlaku k základnému stavcu, čo je spôsobené praskaním buničitého jadra a prvkov vláknitého prstenca. Osteochondróza 2. stupňa je charakterizovaná syndrómom nestability, objavujú sa reflexné a čiastočne kompresné syndrómy.

Osteochondróza 3 stupne

Toto je stupeň / stupeň tvorby prietrže medzistavcových platničiek spôsobený narušením integrity štruktúry vláknitého prstenca (prolaps / výčnelok). S osteochondrózou je možné komprimovať stupeň 3: koreň miechového nervu, ako aj neurovaskulárne útvary susediace s MTD..

Osteochondróza 4 stupne

Toto je štádium fibrózy MTD a postupná tvorba medzných porastov stavovcov v kostnej chrupavke. Okrem toho, ako kompenzačný mechanizmus dochádza k zväčšeniu oblasti podpory stavcov na dolných diskoch, dochádza k imobilite. Tieto kostné výrastky, v niektorých prípadoch, ako napríklad hernie disku, môžu vyvíjať tlak na susedné neurovaskulárne formácie..

Obrázok nižšie ukazuje sekvenciu degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice.

príčiny

Medzi hlavné etiologické faktory rozvoja osteochondrózy patrí:

 • Abnormálny vývoj v štádiu embryogenézy vnútornej vrstvy medzistavcovej platničky a ďalšie kostné abnormality chrbtice.
 • Predčasné starnutie a zrýchlené poškodenie medzistavcových platničiek.
 • Makro / mikrotrauma chrbtice (zdvíhanie, klesanie, podliatiny chrbtice, trápne pohyby).
 • Porušenie tropismu (nesprávne usporiadanie kĺbových povrchov stavcov) bedrovej kosti.
 • Premorbidná hypermobilita motorických segmentov chrbtice.
 • Tvorba neadekvátneho stereotypu svalov a motorov, čo vedie k fyzickému preťaženiu komponentov medzistavcového segmentu..
 • Slabosť brušných svalov.
 • Úzký miechový kanál, epidurálna fúzia, spondylolistéza, nádorový proces, neuromyozitída.

Nasledujúce faktory sú tie, ktoré vyvolávajú zhoršenie osteochondrózy: zdvíhanie / prenos hmotnosti, lokálna / všeobecná hypotermia, trhavé pohyby, predĺžený statický stres, stres / psychogenéza.

Príznaky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice sa prejavuje v pomerne širokom rozsahu: od mierneho pocitu nepohodlia v bedrovej oblasti po akútnu intenzívnu bolesť, ktorá môže byť vyvolaná nadmerným zaťažením, hypotermiou, zvýšenou závažnosťou atď. Celá kombinácia klinických prejavov bedrovej osteochondrózy je rozdelená na stavce. a extravertebrálne (reflexné) príznaky.

počiatočné štádium

Klinické príznaky osteochondrózy lumbálnej chrbtice v prvom štádiu sú dôsledkom vyčnievania disku smerom k miechovému kanálu (chrbát) a podráždenia zadného pozdĺžneho väzu bohatého na receptory bolesti. Hlavným symptómom v tomto štádiu je rôzna závažnosť lokálneho syndrómu bolesti - lumbago, lumbalgia, ktoré sa podmienečne líšia závažnosťou bolesti a trvaním patologických prejavov. Toto štádium sa vyznačuje „príznakom plaku“ (vyrovnanie bedrovej lordózy) a výrazným obmedzením v dôsledku bolesti v akútnom období pohybov bedrovej chrbtice..

Okrem lokálnej bolesti na úrovni postihnutého medzistavcového disku v dôsledku reflexnej svalovej reakcie je vo väčšine prípadov výrazné napätie paravertebrálnych svalov („defans“), ktoré prispieva k zvýšenej bolesti, ako aj k vyhladeniu / vyrovnaniu fyziologickej bedrovej lordózy a obmedzeniu pohyblivosti chrbtice. Obrana paravertebrálnych svalov v akútnom období sa považuje za ochrannú reakciu.

S osteochondrózou v prvom štádiu nie sú žiadne známky radikulárneho syndrómu a iné neurologické prejavy (príznaky napätia). Spravidla sa v priebehu času zaznamenáva adaptácia na podráždenie receptorov (bolesť) zadného pozdĺžneho ligamentu, čo sa uľahčuje imobilizáciou postihnutého medzistavcového disku. Závažnosť akútnej / subakútnej liečby sa postupne znižuje s adekvátnou liečbou striktného a dodržiavania ortopedického režimu. To znamená, že dochádza k premene exacerbácie na štádium remisie, ktorého trvanie sa veľmi líši, rovnako ako frekvencia exacerbácie bedrovej kosti..

Zároveň každá nová exacerbácia naznačuje ďalšie premiestnenie MTD (prolaps / výčnelok), čo vedie k zvýšenému tlaku disku na zadný pozdĺžny väz. To vedie v priebehu času k zoslabnutiu väzu a zníženiu jeho sily, a teda k riziku ďalšieho prolapsu disku a perforácii zadného pozdĺžneho ligamentu počas nasledujúcej epizódy smerom k miechovému kanálu, čo vedie k vývoju ďalšieho štádia neurologických komplikácií..

Štádium diskogénnej radikulitídy (radiálne štádium)

V dôsledku perforácie pozdĺžneho zadného väziva prenikajúce proklamačné tkanivo medzistavcového disku (obvykle v dorsolaterálnom smere) do epidurálneho priestoru v blízkosti koreňov miechy a radiálnych tepien prechádzajúcich medzistavcovým otvorom. V tomto prípade môže dôjsť k priamemu podráždeniu koreňov miechy a miechových nervov, čo spôsobuje príznaky radiálneho syndrómu na úrovni špecifického postihnutého segmentu miechy alebo viacerých segmentov (polysegmentálna osteochondróza)..

Dôležitú úlohu zohrávajú nielen mechanické faktory, ale aj imunologické a biochemické faktory, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku reakcie tkanív epidurálneho priestoru na fragment chrupavkového tkaniva MTD, ktorý do nej preniká. To znamená, že tkanivo chrupavky, ktoré spadlo do epidurálneho priestoru, pôsobí ako antigén a spôsobuje rozvoj zamerania autoimunitného aseptického zápalu zahŕňajúceho nervové korene v zápalovom procese, čo prispieva k predĺženiu syndrómu bolesti. Toto štádium osteochondrózy v lumbosakrálnej oblasti sa vyznačuje lumboradikalgiou, ktorá sa prejavuje vo forme bedrovej ischialgie / ischioradikulitídy..

Charakteristická je laterálna bedrová bolesť, ktorá sa spravidla kombinuje s ožarujúcou bolesťou pozdĺž sedacieho nervu, ktorá je spôsobená prevládajúcou zraniteľnosťou dolnej PDS na bedrovej úrovni, pretože majú veľkú záťaž, a najčastejšie sa podieľajú na patologických stavoch L4 - S1. proces. Môžu byť ovplyvnené oba jednotlivé korene, takže do patologického procesu je zapojených niekoľko koreňov naraz (polysegmentálna osteochondróza)..

Pri lumbálnej ischialgii je okrem vyrovnávania fyziologickej lordózy na úrovni bolesti charakteristická aj skolióza, ktorá má vydutie hlavne v smere podráždených koreňov. Pacienti sa vyznačujú túžbou imobilizovať nielen bedrovú chrbticu, ale aj boľavé končatiny, ktoré uprednostňujú, aby zostali napoly ohnuté v kolennom / bedrovom kĺbe..

Pri vyšetrovaní pacienta môžete pociťovať bolestivé body Hara, ktoré sú bolestivé pri stlačení: predné - v strede brucha pod pupkom; zadný je nad procesmi stavcov LIV - LV, Hariho iliakálny bod je nad vynikajúcou zadnou chrbticou iliakálneho hrebeňa a iliakálny sakrál sa nachádza nad kĺbom rovnakého mena. Tieto body sú tiež na päte (pri poklepaní neurologickým kladivom) av oblasti Achillovej šľachy (bolesť pri stláčaní). Charakteristická je aj prítomnosť ďalších bodov bolesti: body bolesti Raimista (s laterálnym stláčaním spinálnych procesov), ankylozujúca spondylitída umiestnená v strede chodidla, body Vale umiestnené medzi sedacím tuberkom a výstupné miesto z malej panvy sedacieho nervu, na zadnej strane stehna (v strede)., v strede lýtkového svalu, na okraji vonkajšieho členku, atď. Pri lumbosakrálnej osteochondróze sú tiež príznaky napätia - príznak Lasega, ktorý je určený flexiou bedrového kĺbu nohy narovnanej v kolennom kĺbe..

Sciatica je charakterizovaná „príznakom pristátia“, keď pacient ležiaci na chrbte v posteli nemôže sedieť s nohami narovnanými v kolenných kĺboch ​​kvôli silnej bolesti pozdĺž sedacieho nervu. Charakteristický je aj „príznak statívu“, keď pacient pri pokuse o sedenie z polohy „ležiaci na chrbte“ v posteli, položí ruky za jeho trup. Pri bedrovej ischialgii môže pacient sediaci v posteli napnúť bolesť nohy až po ohybe nohy v kolennom kĺbe na zdravej strane (ankylozujúca spondylitída). Charakteristické sú aj ďalšie príznaky: príznak únosu tela, príznak Alajuanin-Tyurel atď..

Je tiež dôležité vziať do úvahy, že pri ischiradikulitíde možno zaznamenať nielen podráždenie miechových nervov / koreňov nervov, ale aj narušenie vedenia nervových vlákien nervovými impulzmi pozdĺž nervových vlákien, čo sa prejavuje potlačením myotatických reflexov (šľachy), zníženie svalovej sily v inervačnej zóne postihnutého miechového nervu (znížené koleno / Achilles reflex). Okrem toho sa medziobratlová osteochondróza lumbosakrálnej zóny prejavuje spolu s motorickými poruchami, parestéziou, hypalgéziou, anestéziou v zodpovedajúcich dermatómoch a trofickou poruchou v oblasti denervovaných tkanív. Je dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že panva stojaceho pacienta s diskogénnou bedrovou ischialgiou je napriek prítomnosti skoliózy v horizontálnej polohe a k ohybu trupu pacienta v stojacej polohe dochádza k lézii..

Vaskulárno-radikálne štádium (štádium neurologických porúch)

Kombinácia patologických prejavov (ischémia koreňov / miechy, komplikovaná vytvorením kýly medzistavcovej platničky a výskytu sprievodnej oklúzie srdcovej tepny) prispieva k rozvoju motorických porúch u určitého myotómu a k zníženiu citlivosti u špecifického dermatómu. Rozvoju parézy / ochrnutia svalov a zmyslových porúch spravidla predchádza prudký pohyb, po ktorom bezprostredne nasleduje bolesť v lumbosakrálnej oblasti, akútne krátkodobé žiarenie pozdĺž sedacieho nervu (tzv. „Hyperalgická kríza sedacieho svalu“). Paralelne sa vyskytuje svalová slabosť v oblasti inervácie konkrétneho ischemického miechového nervu a vyskytujú sa senzorické poruchy. Spravidla ide o oklúziu radiálnej artérie, ktorá prechádza spolu so spinálnym nervom L5 do miechového kanála.

Charakteristický je akútny vývoj syndrómu „paralytickej ischias“, ktorý sa prejavuje parézou / ochrnutím na postihnutej strane extenzora chodidla / prstov („steppage“ alebo „penis chôdza“), ktorý sa vyvíja so zhoršenou funkciou peronálneho nervu. Takýto pacient pri chôdzi zdvíha nohu vysoko, vyhodí ju dopredu a udrie prednú časť chodidla na podlahu.

Posledné štádium neurologických prejavov

Osteochondróza chrbtice je spravidla príčinou narušenia toku krvi vo veľkých radiálnych artériách, ktoré dodávajú krv do miechy (radiálne a miechové tepny). Iba jedna Adamkevichova artéria zabezpečuje prívod krvi do miechy lumbosakrálnej úrovne a niektorí ľudia majú ďalšiu miechu Deprozh-Gutteron, ktorá zabezpečuje prívod krvi do kaudálnej sekcie / cauda equiny miechy..

Ich funkčná nedostatočnosť spôsobuje pomalý rozvoj cerebrovaskulárnej nedostatočnosti miechy, ktorej klinickým prejavom je syndróm intermitentnej klaudikácie, sprevádzaný slabosťou nôh a zníženou citlivosťou, ktorá sa objavuje pri chôdzi a po krátkom odpočinku zmizne. Najzávažnejším prejavom neurologických porúch v tomto štádiu sú akútne poruchy obehu miechy ako ischemická mozgová príhoda.

Testy a diagnostika

Diagnóza lumbosakrálnej osteochondrózy vo väčšine prípadov nie je náročná a je založená na analýze povahy a lokalizácie syndrómu bolesti a ich vzťahu k fyzickej aktivite (anamnéza), prítomnosti spúšťacích bodov bolesti a príznakom napätia. Z inštrumentálnych metód má hlavnú úlohu röntgenová snímka, počítačové a magnetické rezonancie (foto nižšie). Aby sa vylúčila somatická patológia (metastázy do chrbtice, urolitiáza, pyelonefritída), môže sa predpísať všeobecná / biochemická analýza krvi a moču..

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Otázka, ako liečiť osteochondrózu bedrovej oblasti, je jednou z najčastejšie kladených otázok. Po prvé, liečba degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice by mala byť fázovaná a komplexná, vrátane liečby liekmi, fyzioterapie a, ak je to potrebné, chirurgických metód.

Liečba drogami

V počiatočnom štádiu neurologických prejavov osteochondrózy lumbosakrálnej (lumbalgia) by sa pacient mal najprv dostať šetrný motorický režim / imobilizácia stavcových motorických segmentov zapojených do patologického procesu. V tomto štádiu sa liečba spravidla vykonáva doma. Zostať v posteli s lumbalgiou by malo byť najmenej 3 až 5 dní, po uplynutí ktorej sa ukazuje, že počas chôdze a cestovania by sa mal nosiť korzet / opasok počas 5 až 7 dní.

Na pozadí korekcie motorického režimu sa vykonáva blokáda bolestivých / spúšťacích bodov pomocou roztoku prokaínu, lidokaínu alebo, alternatívne, použitia jedného z týchto liekov spolu s hydrokortizónom. Znázornené sú tiež vitamíny B12. Milgamma je liek s preukázanou vysokou účinnosťou, ktorý obsahuje vysoké dávky troch aktívnych liekov (tiamín hydrochlorid, kyanokobalamín hydrochlorid a pyridoxín hydrochlorid)..

Epidurálny / paravertebrálny blok v prípade osteochondrózy v lumbosakrálnej oblasti je tiež pomerne účinným spôsobom zastavenia nevyjadrenej bolesti..

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice so silnou bolesťou je doplnená injekciami jednoduchých analgetík (Analgin, Paracetamol) s prechodom na tablety alebo NSAID (Diclofenac, Meloxicam, Lornoxicam, Ibuprofen, Celecoxib, Nimesulid, atď.). Tieto lieky majú komplexný účinok (antipyretický, protizápalový, analgetický) v dôsledku potlačenia syntézy enzýmu cyklooxygenázy (COX-1 / COX-2), ktorý je zodpovedný za transformáciu kyseliny arachidónovej na tromboxán, prostaglandíny, prostacyklín. Je dôležité vziať do úvahy, že u starších ľudí a pacientov s rizikovými faktormi vedľajších účinkov by sa NSAID mali používať pod zámienkou gastroprotektívnych liekov (Ranitidín, Omeprazol) a po ukončení injekcie sa odporúča presunúť pacienta do formy tabliet (Nimesulid, Meloxicam)..

Na lokálnu terapiu sa môžu používať masti, gély a krémy s analgetickým účinkom (obsahujúce lokálne dráždivé látky a NSAID) - Fastum gél, Voltaren, Ketonal, Nimid, Traumeel, Dolobene, Nikoflex masť atď., Ktoré sa aplikujú 2-3 krát denne. na oblasti postihnutej oblasti chrbtice. V tomto prípade sa ako základ predpisujú injekcie na osteochondrózu bedrovej chrbtice a ako ďalší nástroj sa používajú masti / krémy. V prípade neúčinnosti týchto liekov je možné na krátku dobu predpísať omamné analgetiká (Tramadol / v kombinácii s Paracetamolom). Podľa recenzií pacientov to stačí na rýchle zastavenie syndrómu bolesti doma.

Pri dlhodobej myofasciálnej bolesti je lieková liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice doplnená menovaním svalových relaxancií (Tizanidín, Midokalm, Tolperizon). Podľa mnohých autorov s predĺženým priebehom osteochondrózy s neurologickými prejavmi by sa mal uprednostniť Tizanidín, pretože pri zníženom svalovom tóne nedochádza k zníženiu sily svalov na pozadí jeho príjmu..

Tizanidín má tiež gastroprotektívny účinok, ktorý umožňuje jeho kombináciu s NSAID. Pri dlhodobej bolesti sú indikované spolu s NSAID krátke kortikosteroidy (metylprednizolón), fonoforéza s hydrokortizónom. Odporúča sa tiež, aby od prvých dní choroby boli chondroprotektory vo vnútri predpísané na dlhé obdobie (1 - 2 mesiace), aby sa obnovilo tkanivo chrupavky (komplex Artron, chondroitín sulfát, glukozamín, artra, teraflex atď.)..

Keď sa syndróm bolesti znižuje, motorický režim sa postupne rozširuje, ale odporúča sa určitý čas vyhnúť sa náhlym pohybom, najmä otáčaniu chrbtice a ohnutiu. U tohto pacienta je potrebné sa naučiť, ako vykonávať sériu pohybov bez výrazného zvýšenia zaťaženia chrbtice. Podľa prehľadov liečby osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice je možné v tomto štádiu zastaviť syndróm bolesti a eliminovať (ak vôbec nejaké) svalovo-tonické poruchy..

Liečenie lumbálnej osteochondrózy neurologickými prejavmi v radiálnom štádiu sa uskutočňuje podľa podobnej schémy, avšak trvanie liečby sa v priemere predlžuje na 1,5 až 2 mesiace. Zároveň by mal byť odpočinok na lôžku dlhší, a ak je to možné, je vhodné vykonať liečbu v neurologickej nemocnici. Spolu s epidurálnymi / paravertebrálnymi blokádami sa vyžaduje energická liečba analgetikami, NSAID, vaskulárnymi liekmi (Pentoxifyllín, Prodektín, Actovegín). V závažných prípadoch je to kortikosteroidy trvajúce 3 až 5 dní. U pacientov s predĺženým priebehom sa môžu vyvinúť symptómy úzkostnej depresie a podľa toho aj úprava psycho-emocionálneho stavu predpísaním antidepresív - mianserínu (Lerivon), amitriptylínu, tianeptínu (Coaxil) atď..

Pri liečení choroby sa môžu široko používať nefarmakologické metódy (fyzioterapeutické metódy) av období zotavenia - fyzioterapeutické cvičenia a masáže..

Postupy a operácie

Pri liečení bedrovej osteochondrózy sa často používa fyzioterapia: ultrafonoforéza / elektroforéza liekmi (vrátane analgetík a antispasmodík) galvanickými / pulznými prúdmi; electroneuromyostimulation; UHF; laserová terapia; magnetoterapia; EHF (extrémne vysokofrekvenčná terapia); Mikrovlnná rúra (mikrovlnná terapia); terapia rázovými vlnami, akupunktúra.

V akútnom období sa odporúča súlad s motorickým (ortopedickým) režimom s nosením bedrového stabilizačného korzetu. Fyzikálna terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice v akútnom období je prevažne restoratívna. Počas tohto obdobia je potrebné obmedziť / vylúčiť amplitúdové cvičenia, ktoré spôsobujú bolesť alebo svalové napätie. Je prísne zakázané zaoberať sa „bolesťou“, cvičenia by sa mali vykonávať veľmi pomaly a opakovať 8-10 krát. Je tiež dôležité zabrániť zvýšeniu bedrovej lordózy pohybmi nôh, ktoré môžu spôsobiť zvýšenú bolesť. V ďalšej fáze akútneho obdobia, keď sa bolesti znižujú, je možné zahrnúť postupne izometrické cvičenia pre svaly gluteus maximus a brušné svaly..

Keď bolesť ustupuje, príležitosti sa zväčšujú a do komplexu sú zahrnuté všeobecné vývojové / špeciálne fyzické cvičenia. Okrem cvičení na zvýšenie sily extenzora stehennej a brušnej tlače sú zahrnuté cvičenia, ktoré zvyšujú pevnosť svalov chrbta a sú ohnuté v bedrovej chrbtici. Ktoré sa vykonávajú pri priemernom tempe 15 až 20 opakovaní. Mali by ste si byť vedomí, že nabíjanie osteochondrózou bedrovej chrbtice by malo byť pravidelné a nie od prípadu k prípadu..

Cvičenia zamerané na osteochondrózu bedrovej chrbtice počas obdobia remisie sú zamerané hlavne na posilnenie svalového korzetu tejto zóny a zvýšenie pohyblivosti chrbtice, musia sa však vykonávať veľmi opatrne. Počet opakovaní cvičení v tomto období sa môže zvýšiť až 50 - 100 krát. Dôležitou úlohou je tvorba svalového automatizmu pri udržiavaní špecifického postoja v akejkoľvek polohe (státie / sedenie, chôdza)..

Cvičenie na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa môže vykonávať v bazéne (vo vode, ale iba doplňuje hlavné „suché“ triedy). Z ďalších metód cvičebnej terapie sú veľmi užitočné: plávanie, ktoré sa často považuje za „najúčinnejšiu fyzioterapiu pri lumbosakrálnej osteochondróze“, ako aj bežecký pás, zdravotná cesta, lyžovanie, bicyklový ergometer, cvičenia s gumovým obväzom. Športovanie ako je volejbal, tenis / tenis, rytmická gymnastika sa neodporúča z dôvodu mnohých ostrých pohybov, ktoré môžu spôsobiť zhoršenie choroby..

Nabíjanie činkami sa vykonáva iba v polohe na chrbte (na chrbte), aby sa vylúčilo vertikálne zaťaženie chrbtice. Malo by sa pamätať na to, že pri výbere fyzického cvičenia, časté / neustále preťaženie / mikrotrauma chrbtice alebo nekoordinované otrasy a pohyby pozdĺž osi chrbtice spôsobujú riziko prasknutia degenerovaného disku a ďalšie zhoršenie bolesti..

Jóga môže byť pre chrbticu mimoriadne užitočnou aktivitou, avšak mnoho cvičení jogy je dosť zložitých a mala by sa vykonávať výlučne pod vedením inštruktora.

Najlepšia voľba na začiatku bude, ak sa terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice vykonávajú v špecializovanej kancelárii, kde vám lekár cvičebnej terapie ukáže súbor cvičení, ktoré sa potom môžu vykonávať doma..

Tieto cvičenia sa vykonávajú ako ranné cvičenia na osteochondrózu. Nemali by ste hľadať rôzne druhy cvičení na cvičenie alebo terapeutické cvičenia, videá na osteochondrózu, pretože toto video neumožňuje vytvorenie správnej biomechaniky cvičenia a môže spôsobiť zhoršenie. Nemenej rozšírená je medicínska masáž (manuálna, podvodná, vákuová, hydromasáž). Masáž bedrového kĺbu s osteochondrózou umožňuje odstránenie / zníženie bolesti, odstránenie svalového napätia v tejto zóne, obnovenie pohyblivosti chrbtice.

Chirurgická liečba sa vykonáva v prípade výrazného stlačenia miechy a je zameraná na dekompresiu miechy. Zahŕňa rôzne typy chirurgických zákrokov: odstránenie prietrže medzistavcového disku, mikrodisektómiu, laserovú rekonštrukciu disku, vpichovú valorizáciu disku, výmenu medziobratlového disku implantátom, chirurgický zákrok na stabilizáciu segmentu stavca.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ľudská chrbtica sa skladá z viac ako 30 stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky: krčka maternice (C1 - C7), hrudníka (Th1 - Th12), bedrovej (L1 - L5), sakrálnej (S1 - S3) a fúzovanej coccygeal (Co).
Inguinálna hernia u dieťaťa je vrodená patológia, pri ktorej brušné orgány presahujú brušnú dutinu v oblasti trieslovín. U chlapcov - najčastejšie sú to črevá, u dievčat - vaječníky, vajcovody.
Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.