loader

Hlavná

Späť

Čo je nebezpečné prietrž

Poranenie prietrže je najnebezpečnejšou komplikáciou, ktorá spočíva v stlačení v oblasti prietrže brány orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom vaku. Najčastejšie sa táto komplikácia pozoruje u pacientov s tříslovými kýlami (viac ako polovica prípadov), nasledovanými pupočnými, pooperačnými, bielymi kýlami, bránicami atď. V posledných rokoch bola tendencia zvyšovať počet pacientov s uškrtenými kýlami. Okrem toho pacient často nemá podozrenie na prítomnosť prietrže a prvým príznakom, ktorý ho prinútil obrátiť sa na chirurga, je jeho porušenie.

Rozvoju prietrže prietrže spravidla predchádza nadmerná fyzická námaha, silný kašeľ a intenzívne cvičenie. V tomto prípade sa prietrž prestala usadzovať, existujú rôzne intenzity bolesti v oblasti herniálneho výčnelku a potom v celom bruchu, nevoľnosti, niekedy zvracajú.

Veľmi rýchlo sa v stene zadržiavaných orgánov vyvíja narušenie krvného zásobovania, ktoré môže viesť k nekróze tkaniva (nekrotizácia), prasknutiu steny dutého orgánu, peritonitíde a dokonca k smrti. Ak pacient nedostane včasnú pomoc do 1-2 hodín, jeho stav sa začne zhoršovať veľmi rýchlo. Zápalový proces sa môže šíriť aj z herniálneho vaku do podkožného tkaniva a kože..

V takejto situácii je potrebná záchranná operácia na záchranu života pacienta, ktorej výsledok vo veľkej miere závisí od včasnosti diagnostiky a liečby. Okrem toho sa v tejto situácii chirurgický zákrok vykonáva v celkovej anestézii. Hlavným účelom operácie je odstrániť porušenie prietrže a jej následkov (zachrániť život pacienta) a iba ak to situácia umožňuje, sú to plastové herniové brány. Na uzavretie prietrže pri tejto tragickej situácii by sa mali použiť najjednoduchšie metódy plastickej chirurgie s miestnymi tkanivami, pretože existuje veľmi vysoká pravdepodobnosť vzniku rôznych komplikácií, vrátane potlačenia pooperačnej rany..

Najčastejšie sa porušujú ingulinálne kýly (viac ako polovica všetkých prípadov), po ktorých nasledujú femorálne, pooperačné pupočné kýly a tak ďalej. Pri výbere metódy chirurgickej liečby uškrtených prietrží, faktor času, závažnosť patologických zmien v postihnutých orgánoch a celkový stav pacienta.

V pokročilých prípadoch je potrebné významne rozšíriť chirurgický zákrok, vykonať ďalší rozsiahly rez v strednej línii a vykonať resekciu zadržiavaných orgánov (segment tenkého alebo hrubého čreva, zámky väčšieho omentum...). Počas odstraňovania kýly, ktorá bola porušená, vždy existuje reálne riziko infekcie z hernálneho vaku (infekcia sa vyskytuje v dôsledku nekrózy orgánov, ktoré sa porušili) do brušnej dutiny..

Predchádzanie porušovaniu herniového výčnelku spočíva vo vykonaní plánovanej hernioplastiky, pretože je nesporné, že k úmrtiu a komplikáciám bude pravdepodobne dôjsť po operáciách pre zranenú prietrž. Pacientom s veľkými, nenapraviteľnými a už obmedzenými kýlami by sa mali poskytovať predovšetkým dlhodobo plánované operácie.

Zápal prietrže sa v niektorých prípadoch vyskytuje v dôsledku prenikania infekcie z pokožky do herniálneho vaku. Vývoj tejto komplikácie môže mať za následok predĺžené nosenie obväzu, ktorý spôsobuje podráždenie, maceráciu kože a vytváranie odrenín. V budúcnosti sa sčervenanie pokožky prejaví zvýšením telesnej teploty a samotná prietrž sa zväčšuje a stáva sa veľmi bolestivou. V závažných prípadoch sa môže vyvinúť hlien mäkkého tkaniva..

V iných prípadoch je zdrojom zápalu obsah herniálneho vaku (črevo, maternicové doplnky, omentum). Ak je obsah herniového vaku vermiformný dodatok (dodatok), môže sa vyskytnúť aj jeho zápal, ktorý si vyžaduje vynútenie prietrže a apendektómiu súčasne s dvoma operáciami.

Uzavreté alebo otvorené prietržové zranenie (až do prasknutia vnútorných orgánov) sa môže vyskytnúť pri príliš hrubom pokuse o jeho vloženie do brušnej dutiny, pád alebo tvrdé údery. Ihneď po vzniku modrín, silnej bolesti, opuchu, krvácania v oblasti herniálneho výčnelku sa zaznamená zväčšenie prietrže.

Nádory herniálneho vaku a jeho obsah sú menej časté a sú benígne (lipómy, fibromy) a zhubné (karcinómy, sarkómy). Liečba takýchto pacientov sa musí uskutočňovať v súlade so všetkými zásadami onkológie.

Čo je to nebezpečná prietrž? Jej príznaky a liečba

Často počujeme slová, ktorých význam začneme chápať až potom, keď sa osobne stretneme s problémom.

Rovnako tak je prietrž chrbtice, slovo, bohužiaľ, populárne, dobre známe všetkým. Zároveň to vôbec nezaručuje, že pacient jasne chápe kliniku choroby, ktorá je uvedená v jeho lekárskom zázname..

Kýla je vyčnievanie orgánu alebo časti orgánu pod kožou. Existuje mnoho rôznych druhov kýly, v závislosti od orgánu, kde boli vytvorené. Okrem toho vo väčšine prípadov k vyčnievaniu dochádza vo vnútornej dutine tela alebo v intramuskulárnom priestore.

Hlavným dôvodom výskytu kýly dodnes je nerovnováha medzi vnútrobrušným tlakom a funkciou svalov. Zároveň pri formovaní prietrže zohrávajú významnú úlohu zranenia a chronické choroby, ako aj tvrdá fyzická práca..

Zlá výživa, nedostatok potravín bohatých na vápnik v strave, zlá ekológia, neaktívny životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, stres, vrodené patológie a mnoho ďalších faktorov.

Najbežnejšia pupočná kýla, ingvinická prietrž u mužov, prietrž bernovej línie, pooperačná prietrž, femorálna prietrž, medziobratlová prietrž, priškrtená prietrž.

Okrem toho má každý typ prietrže svoje vlastné príznaky a vývoj choroby.

Bežným príznakom všetkých hernií je ostrá bolesť, ťažkosti s pohybom, nevoľnosť.

Najnepríjemnejšou vecou pri takomto ochorení nie je ani to, že je veľmi ťažké ho liečiť, ale skutočnosť, že veľmi veľké percento pacientov je postihnutých.

Kýla má nielen schopnosť pohybovať sa, ale tiež berie schopnosť pohybovať sa úplne. Mnoho pacientov po operácii nemôže vstať z postele a zostať zdravotne postihnutí po zvyšok svojho života. Toto je presne najhorší scenár..

Bohužiaľ, vo väčšine štátnych zdravotníckych zariadení je jediným spôsobom liečby kýly chirurgia. A proces zotavenia po operácii je komplikovaný a nemá vždy pozitívne výsledky. Okrem toho po odstránení medzistavcovej prietrže je možnosť relapsu viac ako 60%, čo sa zriedkavo hlási pacientom..

Zároveň sa ignoruje prevencia a ďalšie metódy liečby chorôb..

Existuje však kinezoterapeutika, ktorá sa už nejaký čas osvedčila. Napríklad väčšina medzistavcových prietrží môže byť dokonale liečená cvičením a prácou na simulátoroch a dýchacie cvičenia môžu zmierniť bolesť.

Zároveň nezabudnite, že ste hlavným nepriateľom vášho zdravia. Nebuď lenivý, venuj viac pozornosti svojmu zdraviu!

Kýla: hlavné typy a liečba

Prehľad

Kýla je vyčnievanie orgánu alebo jeho časti otvorom v okolitých tkanivách.

Miechová hernia (medziobratlová hernia, disk herniation) je časté ochorenie, ktoré sa často vyvíja proti osteochondróze. V dôsledku opotrebenia medzistavcovej chrupavky pri pôsobení zaťaženia praskne hustý chrupavkový krúžok medzistavcových platničiek a jeho elastický obsah - jadro sa pohybuje na stranu a tvorí prietrž. Kýla chrbtice sa môže prejavovať bolesťou chrbta a zhoršenou citlivosťou, ale často je asymptomatická a pri MRI sa prejavuje ako náhodný nález. Pri liečbe a diagnostike hernie disku musíte kontaktovať neurológa.

V tomto článku budeme hovoriť podrobnejšie o kýly prednej brušnej steny. Kýla brucha je vyčnievanie vnútorného orgánu z brušnej dutiny cez defekt v prednej stene brucha. Kýly vytvárajú estetické a psychické ťažkosti, často ich sprevádzajú bolesti a v prípade ich porušenia môže predstavovať ohrozenie života. Kýly patria:

 • Vonkajšia brušná hernia je najbežnejším variantom choroby. V tomto prípade vnútorný orgán vyčnieva cez slabiny prednej brušnej steny pod kožu brucha a je viditeľný pre oko..
 • Vnútorné brušné kýly sú zriedkavé ochorenie, keď orgán alebo jeho časť presahuje svoju anatomickú oblasť do susednej oblasti, napríklad do hrudnej dutiny cez bránicu. Takéto kýly sa nedajú určiť samostatne, nachádzajú sa iba pri lekárskom vyšetrení.

Vonkajšia brušná hernia je veľmi časté ochorenie, ktoré spôsobuje 10 - 15% všetkých chirurgických operácií na svete. V Rusku sa diagnóza kýly robí asi 220 tisíc krát ročne. Výskyt prietrže sa zvyšuje po 50 rokoch, muži častejšie ochorejú ako ženy. U novorodencov sa vyskytujú vrodené kýly.

Medzi vonkajšími kýlami patria:

 • trieslové kýly - tvoria 70 - 80% všetkých vonkajších prietrží, častejšie u mužov; výstupok sa nachádza v slabinách, niekedy klesá do šourku alebo tkanív labia majora u žien;
 • femorálne prietrže - vyskytujú sa u 5 až 6% všetkých vonkajších prietrží, častejšie u žien v starobe; vzhľadu sa podobajú na slabinovú prietrž, niekedy to môže viesť k opuchu nohy v dôsledku kompresie femorálnych krvných ciev;
 • pupočná kýla je diagnostikovaná u 3 až 5% vonkajších prietrží, častejšie u obéznych žien starších ako 30 rokov; herniálny výčnelok je v pupku.

Výrazne zriedkavejšie sú hernie bieleho brucha, bočné hernie, bedrové hernie, panvové a iné, ako aj hernie pooperačnej jazvy. Umiestnenie prietrže závisí od príčiny..

Kýly sú niekedy asymptomatické, najmä v počiatočných fázach. Najbežnejšími prejavmi prietrže sú výčnelky viditeľné očami a bolesť v oblasti kýly, brucha, slabín, panvy. Nebezpečnou komplikáciou prietrže je jej porušenie (kompresia). Ak sa lekárska pomoc neposkytne včas, porušenie prietrže môže viesť k rozvoju hnisavého zápalu v bruchu a smrti..

Samoliečenie je možné iba u detí s určitými typmi kýly. Vo väčšine prípadov je liečba brušnej prietrže chirurgická. Technika chirurgického zákroku závisí od veľkosti a umiestnenia prietrže. V prípade kontraindikácií na operáciu (zlý celkový stav pacienta, prítomnosť závažných chronických ochorení) je predpísaná konzervatívna terapia - obvaz, špeciálna diéta a prevencia zápchy. Nie je možné sa zotaviť z prietrže bez chirurgického zákroku, ale konzervatívna liečba pomáha spomaliť vývoj choroby a zabrániť prietrži.

Príznaky prietrže

Hlavným príznakom prietrže je výskyt výčnelku, ktorý je očividne viditeľný pod kožou, podobne ako nádor, zvyčajne na bruchu alebo v trieslovine, ktorý rýchlo mení svoju veľkosť a môže úplne zmiznúť..

Kýla má obvykle nekonzistentné rozmery: zväčšuje sa vo zvislej polohe, keď kašľa, kýcha, napína, zdvíha ťažkosti a klesá v ležiacej polohe. Kýla niekedy môže byť nezávisle ustúpená. Ale po chvíli sa objaví znova.

Neúmyselné kýly sú menej časté - jej veľkosť zostáva konštantná bez ohľadu na záťaž a polohu tela. Nezvratnú prietrž od nádoru môžete odlíšiť pomocou príznaku kašľa: pri kašľaní pociťuje prst alebo dlane pripevnené k prietrži.

V počiatočných fázach, keď sa prietrž len začína tvoriť, nemusí dôjsť k žiadnemu viditeľnému výčnelku. Potom sú často príznaky možnej kýly:

 • kreslenie bolesti v oblasti tvorby prietrže (v oblasti brucha, slabín);
 • defekt detegovaný dotykom v stene brucha, pod kožou je hernia brána, odkiaľ môže pri vynaložení (počas kašľa, pohybov čriev atď.) vyjsť mierny výčnelok.

Ak si všimnete podobné príznaky, urobte si čas na návštevu lekára. Liečba prietrže v skorých štádiách je efektívnejšia, menej často vedie ku komplikáciám a relapsom (opakovaná tvorba prietrže) a tiež zabraňuje zovretiu prietrže.

Pri porušení je hernálny výčnelok pevne zovretý v hernálnom portáli - svaloch prednej brušnej steny. V dôsledku kompresie je narušený krvný obeh tohto orgánu, ktorý je obsahom herniálneho vaku (črevá, omentum atď.). Znaky porušenia hernie:

 • prietrž nie je ustúpená;
 • v oblasti kýly a brány prietrže je silná bolesť;
 • nie je príznakom kašľa, pretože obsah prietrže je oddelený od brušnej dutiny;
 • možné pripútanie nevoľnosti a zvracania;
 • po niekoľkých hodinách sa prietrž zväčšuje, veľkosť je hustejšia a pri dotyku ostro bolestivá.

Ak existujú znaky porušenia prietrže, je potrebné zavolať sanitku. Bez chirurgického zákroku môže v priebehu niekoľkých hodín dôjsť k nekróze - nekróze herniálneho obsahu (časť čreva, omentum, mezentérium atď.) A rozvoju peritonitídy (zápal brušnej dutiny) - smrteľný stav.

Príčiny prietrže

Kýly sa tvoria v dôsledku nerovnováhy medzi tlakom vo vnútri brucha a silou prednej brušnej steny, ktorá tento tlak obmedzuje. Na prednej brušnej stene človeka sú „slabiny“ - oblasti s najmenšou rezistenciou voči tkanivám. Tieto zraniteľné miesta sú anatomicky určené a každý z nás má napríklad:

 • oblasť slabín,
 • pupok,
 • biela čiara brucha (stredná čiara brucha),
 • ako aj niektoré anatomické kanály medzi svaly, šľachami a väzmi.

Na týchto miestach sa najčastejšie tvoria hernie.

Počas života sa môže objaviť niekoľko defektov v brušnej stene, napríklad:

 • po operáciách a zraneniach - v oblasti jazvy;
 • po pôrode - v dôsledku preťaženia brušnej steny);
 • s obezitou, dystrofiou, sedavým životným štýlom, v starobe, keď klesá sila svalov brušnej tlače - náš ochranný korzet,.

Vrodená slabosť spojivového tkaniva

Ďalším rizikovým faktorom prietrže je vrodená dysplázia spojivového tkaniva. V tomto stave majú väzivo a šľachy tendenciu nadmerne namáhať a zle vykonávať svoju mechanickú funkciu. U ľudí s dyspláziou spojivového tkaniva sa často vyskytujú dislokácie, ploché nohy, hypermobilita kĺbov (môžu ťahať palcom do predlaktia atď.), Prolaps mitrálnej chlopne..

Zvýšenie tlaku v brušnej dutine v prítomnosti vyššie opísaných defektov brušnej steny môže viesť k vyčnievaniu vnútorných orgánov. K zvýšeniu tlaku v bruchu zvyčajne dochádza pri:

 • zdvíhať závažia;
 • ťažkosti s pohybom čriev (zápcha);
 • tehotenstvo a pôrod.

Diagnóza kýly

Vo väčšine prípadov je vyšetrenie dostatočné na odhalenie prietrže, vyžaduje sa však ďalšie vyšetrenie na objasnenie typu prietrže a taktiky liečby..

Ak máte podozrenie na kýlu, môžete vyhľadať pomoc praktického lekára: terapeuta, rodinného lekára, praktického lekára, ale je lepšie okamžite sa dohodnúť na stretnutí s chirurgom, pretože tento lekár sa bude zaoberať hĺbkovou diagnostikou a liečbou kýly.

Na recepcii sa vás chirurg opýta na sťažnosti, vyšetrí, prehmatá (cíti) výčnelok, skontroluje príznak kašľa. Niekedy sa vykonáva bicie (klepanie prstami) prietrže, aby sa zistilo, ktorý orgán je obsahom herniálneho vaku. Lekár potom môže navrhnúť, aby ste si herniu sami napravili a hmatovú bránu určili na určenie ich veľkosti.

Ďalšie metódy výskumu prietrže

Niekedy (napríklad u obéznych ľudí alebo v prítomnosti veľmi malej kýly) môže byť ťažké diagnostikovať. Lekár Vám môže predpísať ďalšie štúdie, z ktorých najbežnejšie sú:

 • počítačová tomografia brucha (CT) je röntgenové vyšetrenie brucha, ktoré vám umožňuje určiť veľkosť prietrže, povahu jej obsahu a niektoré ďalšie faktory, ktoré sú dôležité pre rozvoj taktiky operácie;
 • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) herniového výčnelku - diagnostická metóda využívajúca okrem iného ultrazvuk, umožňuje zistiť vlastnosti dodávky krvi do prietrže;
 • peritoneoentgenografia - zriedkavejšia metóda výskumu prietrže; Do brušnej dutiny sa vstrekne roztok rôntgenovej látky a potom sa urobí séria röntgenových snímok, ktoré umožňujú rozpoznať typy ingvinských a femorálnych hernií, ktoré je ťažké diagnostikovať..

Vo výnimočných prípadoch sa uchýlite k diagnostickej laparoskopii. Jedná sa o mierne invazívny zákrok: po anestézii sa na prednej brušnej stene uskutoční niekoľko bodových rezov, cez ktoré sa do brušnej dutiny zavedie tenké pružné zariadenie - laparoskop vybavený svetelným zdrojom a kamerou. Kamera prenáša detailný obraz vnútorných orgánov na externú obrazovku..

Ak sa rozhodnete podstúpiť chirurgický zákrok, v rámci prípravy na chirurgický zákrok budú potrebné ďalšie vyšetrenia a testy na kontrolu činnosti a stavu životne dôležitých orgánov: srdca, pľúc, obličiek a pečene. Zoznam predoperačných testov bude závisieť od vášho celkového stavu, veku a prítomnosti chronických chorôb..

Liečba prietrže

Kýla u dospelého môže byť vyliečená iba pomocou chirurgického zákroku - oprava prietrže, po ktorej nasleduje plastická chirurgia prednej brušnej steny.

Akákoľvek prietrž u dospelého je indikáciou pre chirurgický zákrok, aj keď je malý a nespôsobuje nepohodlie. Takáto taktika je spojená so špecifickým rysom kýly: nikdy sa neprenášajú samy osebe, ale naopak, sú náchylné k postupnému rastu. Ak sa zistí prietrž a nie sú kontraindikácie, odporúča sa plánovaná oprava prietrže..

Kontraindikácie plánovanej opravy prietrže:

 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • ťažká arteriálna hypertenzia (štádium III);
 • nestabilná angína pectoris alebo nedávny infarkt myokardu;
 • dekompenzovaná cirhóza.

V prípade kontraindikácií na opravu prietrže je predpísaná konzervatívna liečba.

Konzervatívna terapia pri liečbe brušnej prietrže

Konzervatívna terapia pomáha spomaliť vývoj choroby a vyhnúť sa zovretiu prietrže, avšak pri operácii nie je možné vyliečiť prietrž. V rámci konzervatívnej liečby sa odporúča:

 • dodržiavajte stravu bohatú na vlákninu (zelenina, ovocie, hnedý chlieb, cestoviny, obilniny, džúsy s dužinou), aby ste zabránili zápche a nadmernému napätiu brušných svalov počas pohybu čriev;
 • vyhnúť sa ťažkej fyzickej práci, najmä vzpieraniu;
 • nosiť obväz - špeciálne zariadenie, ktoré vytvára ďalšiu podporu brušných svalov.

Bandáž je zariadenie vyrobené z tkaniny s tuhými a polotuhými vložkami, ktoré sú omotané okolo tela a pripevnené suchým zipsom. Dizajn obväzov sa môže líšiť v závislosti od typu kýly a štruktúry tela, ako aj od mužov a žien. Vyberte obväz pod dohľadom lekára.

Špeciálny rez obväzu a výstužné vložky vyvíjajú tlak na brušné svaly a slabiny v brušnej stene, čím bránia výstupu kýly a jej porušeniu. Bandáž sa nosí nad odevom a pod oblečením je takmer neviditeľná. Šaty ho iba na bruchu. S nezvratnými prietržami nemôžete nosiť obväz.

Oprava prietrže - chirurgická liečba prietrže

Operácia na ošetrenie prietrže pozostáva z dvoch fáz. Zvyčajne sa obidva tieto kroky uskutočňujú v jednej operácii..

 • Odstránenie prietrže (prietrže): rozrezanie kože a prietrže kýly, redukcia obsahu prietrže do brušnej dutiny, úprava a odstránenie prietrže prietrže;
 • Spoľahlivé uzatvorenie brány prietrže (hernioplastika) - slabé miesto na stene brucha, cez ktoré prišla kýla.

Plánovanej operácii excizie kýly predchádza prípravné obdobie, keď potrebujete podstúpiť vyšetrenie, aby lekári mohli vyhodnotiť stav a výkonnosť vnútorných orgánov. V prípade chronických ochorení je potrebné uviesť ich do stavu kompenzácie pred operáciou (napríklad normalizovať krvný tlak, hladinu cukru v krvi, pľúcnu ventiláciu atď.)..

V prítomnosti sprievodnej chirurgickej patológie v brušnej dutine sa plánuje jej odstránenie spolu s obnovením prietrže. Pretože všetky následné chirurgické zákroky v brušnej dutine môžu narušiť mechanické vlastnosti brušnej steny a viesť k opätovnému objaveniu sa prietrže.

Pri korekcii prietrže je možné použiť celý rad anestéziových metód. Výber anestézie závisí najmä od vášho zdravotného stavu, typu kýly a typu chirurgického zákroku, ktorý sa má vykonať. Pri komunikácii s chirurgom a anestéziológom sa však zohľadnia vaše želania. Pri oprave prietrže sa najčastejšie používajú tieto typy anestézie:

 • Lokálna anestézia - zavedenie anestetického roztoku do miesta incízie, ktoré impregnuje tkanivá a po určitú dobu vedie k strate citlivosti. Pred anestéziou je predpísaná premedikácia - injekcia sedatíva, ktorá vám pomôže vyrovnať sa s vzrušením. Počas operácie budete pri vedomí, ale v ospalom stave. Pri správnej anestézii by bolesti nemali byť. Pri tomto type úľavy od bolesti je pooperačná doba lepšia, na mieste rezu nie je nevoľnosť, menej bolesti..
 • Miechová anestézia - zavedenie anestetika do priestoru okolo miechy. Miechová anestézia eliminuje citlivosť na bolesť a vy zostávate pri vedomí. Pri anestézii sa koža anestetizuje v mieste vpichu injekcie (v bedrovej oblasti) a do medzistavcového priestoru sa zavedie dlhá ihla, do ktorej potom vstúpi roztok anestetickej látky. Miechová anestézia sa častejšie používa pri komplikovaných prietržoch, pretože to trochu uľahčuje prácu chirurga..
 • Všeobecná anestézia je anestézia pod vplyvom liekov, ktoré pôsobia na celé telo ako celok, čo vedie k strate vedomia, svalovej relaxácii a úplnej strate citlivosti. Tento typ anestézie sa v súčasnosti používa zriedka, zvyčajne v prípadoch, keď sa operácia vykonáva na iných orgánoch brušnej dutiny spolu s obnovením prietrže..

Aby sa predišlo opätovnému vytvoreniu prietrže, po jej odstránení sa v mieste rezu vykonáva plastická chirurgia prednej brušnej steny - jej ďalšie posilnenie..

Predtým sa plastová hernia brána (slabá strana brušnej steny) uskutočňovala s použitím ich vlastných ľudských tkanív. Teraz sa na tieto účely syntetické materiály často používajú vo forme plochých sietí alebo volumetrických implantátov, ktoré sú všité do brušnej steny a dodávajú jej ďalšiu silu. rozlišovať:

 • Absorpčné siete - pozostávajú z materiálu, ktorý sa po určitom čase v tele úplne rozloží, v tomto mieste by sa v mieste incízie mala vytvoriť silná jazva. Absorpčné implantáty sa používajú iba u mladých ľudí s dobre vyvinutými svalmi..
 • Neabsorbovateľné siete - pozostávajú z materiálov odolných voči rozkladu (biodegradácia). Takéto implantáty v priebehu času nestrácajú svoje mechanické vlastnosti..
 • Zložené siete - majú dve vrstvy materiálov opísaných vyššie. V prvých dňoch po chirurgickom zákroku zohrávajú obe vrstvy ochrannú úlohu a po čase, keď sa rana dostatočne uzdraví, sa jedna vrstva rozpustí, čím sa vytvorí priestor pre vlastné spojivové tkanivo, ktoré klíčí póry oka a vytvára s ňou spoľahlivú ochranu vnútorných orgánov..

Operácie odstránenia prietrže sa vykonávajú pomocou minimálne invazívnej techniky - laparoskopie a pomocou širokého rezu - laparotómie. Druh operácie určuje lekár v závislosti od typu a veľkosti prietrže, ako aj od prítomnosti sprievodných chorôb..

Ak existuje technická možnosť, uprednostňuje sa laparoskopický chirurgický zákrok, pretože v tomto prípade sú tkanivá menej poškodené, komplikácie sa vyvíjajú menej často a rany sa hoja rýchlejšie..

Plánované operácie prietrže majú zriedkavo komplikácie a zvyčajne vedú k úplnému vyliečeniu. Čím je kýla menšia a čím skôr je operácia, tým vyššia je jej účinnosť. Pravdepodobnosť opätovného výskytu prietrže (relaps) je 0,8 - 16% a vyššia u obéznych ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl..

V prípade porušenia prietrže je nevyhnutná naliehavá operácia zo zdravotných dôvodov. V takom prípade nie je čas na úplné školenie. Preto je urgentný chirurgický zákrok ťažší, ťažšie tolerovateľný a menej účinný. Preto je najlepšou prevenciou komplikácií a recidív prietrže jej včasné odstránenie.

Kýla u detí

U detí je kýla často vrodenou patológiou alebo sa vyvinie v prvých rokoch života. Príčinou sú vrodené chyby alebo slabiny v brušnej stene..

Predispozičné faktory rozvoja hernie u detí môžu byť:

 • dysplázia spojivového tkaniva je vrodená porucha pri vývoji väzov a šliach, ktorá znižuje ich mechanické vlastnosti;
 • závažné dlhodobé choroby, ktoré spomaľujú vývoj svalov prednej brušnej steny;
 • choroby spojené s predĺženým kašľom (napríklad čierny kašeľ);
 • predčasnosť (keď sa deti narodia predčasne, so slabou, nedostatočne rozvinutou brušnou stenou).

U detí sú možné rôzne kýly prednej brušnej steny, z ktorých najbežnejšie sú ingvinálne a pupočné kýly.

Pupočná prietrž

Bežný typ prietrže u detí, najmä u dievčat. Po narodení nie je pupočníková oblasť - pupočníkový kruh - dostatočne formovaná a ľahko sa napína, čím sa stáva bránou na výstup z kýly.

Príznaky pupočnej kýly sa objavia v prvých dňoch po narodení: v pupku sa vytvorí zaoblená tvorba nádoru, ktorá sa zvyšuje s plačom a aktívnymi pohybmi dieťaťa a znižuje sa, keď novonarodený odpočíva..

Pupočná prietrž sa zvyčajne ľahko fixuje a zriedka sa porušuje. V 60% prípadov dochádza k samoliečeniu o 2 až 3 roky. Preto sa rodičom detí s pupočnou kýlou odporúča:

 • denná masáž brucha dieťaťa;
 • pravidelne robte s dieťaťom gymnastiku, často položte dieťa na brucho;
 • pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa dlhodobému plaču a náladám;
 • absolvujte kurz fyzioterapie s dieťaťom pod vedením lekára a potom opakujte cvičenie doma;
 • zaregistrujte dieťa v špeciálnych plaveckých skupinách pre batoľatá.

Ak hernia nezmizla do 5 rokov, plánuje sa chirurgická operácia. V neskoršom veku je samoliečenie takmer nemožné, pretože pupočníkový prstenec je zhutnený. V budúcnosti, bez liečby, hernie pokročí.

Inguinálna kýla

Hnačka je najbežnejším typom prietrže u detí, chlapci majú 8 až 10-krát vyššiu pravdepodobnosť choroby ako dievčatá. Spravidla sa prietrže tvorí prietrž.

Znakom slabinovej kýly je prítomnosť výčnelkov v slabinách, niekedy v šourku (u chlapcov). Kýla je zvyčajne bezbolestná a ľahko sa dá opraviť. Objavuje sa (alebo sa zvyšuje) s plačom vo zvislej polohe s aktívnymi pohybmi dieťaťa.

Poruchy hnačky u detí sa často porušujú, čo je sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • výskyt akútnej bolesti prietrže, úzkosti a plaču dieťaťa;
 • opakované vracanie;
 • opuch a sčervenanie kože v prietrži - neskoré známky štipnutia.

Ak lekárska starostlivosť nie je poskytovaná včas, nekróza (nekróza) tkaniva prietrže sa vyvíja, peritonitída (zápal brušnej dutiny), často - črevná obštrukcia. Všetky tieto komplikácie sú smrtiace. Ak existujú znaky porušenia prietrže, musíte zavolať sanitku.

Kvôli častému porušovaniu je pri ingvinálnej kýle plánované premiestnenie detí starších ako 6 mesiacov. V prípade uškrtenej prietrže je indikovaná pohotovostná operácia bez ohľadu na vek dieťaťa.

Je možné hovoriť prietrž?

Chirurgia vždy vydesí rodičov malých detí. V tomto veku je chirurgia vážnym testom pre telo. Preto veľa matiek a otcov detí s herniou hľadá spásu od tradičných liečiteľov a mágov, ktorí sľubujú uzdraviť dieťa bez skalpelu a krvi.

Predtým, ako sa obrátime na služby čarodejníkov, si však podrobnejšie preštudujte dôvody vzniku kýly. Potom bude zrejmé, že žiaľ, žiadne sprisahania a modlitby nemôžu dieťaťu ochrániť pred touto chorobou. Úsilie kúzelníkov a tradičných liečiteľov bude nanajvýš zbytočné, v najhoršom prípade povedie k oneskoreniu liečby, čo pri slabinovej kýle môže stáť zdravie dieťaťa a dokonca aj život.

Liečitelia však často pripisujú šťastné prípady zbavenia sa pupočnej kýly na svoj vlastný účet, hoci v skutočnosti zásluhy patria samotnému dieťaťu. Je to on, nekonečne plaziaci sa, pohybujúci sa a trénujúci, ktorý posilňuje jeho svaly, čo vedie k nezávislému zúženiu pupočného prstenca a kýla zmizne. Svojemu dieťaťu môžete pomôcť s gymnastikou a plávaním. Nestrácajte čas a peniaze na mágiu, keď je všetko vo vašich rukách!

Ktorého lekára by som mal konzultovať s kýlou brucha?

Pomocou služby NaPravka môžete nájsť dobrého herniológa - špecialistu na liečbu kýly alebo spoľahlivú kliniku pre chirurgiu brucha, ak plánujete operáciu.

Veľký prehľad o hlavných druhoch kýly: triesloviny, pupočníky, stavce a iné

Nepoužívajte informácie zverejnené na webe bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.!

Úvod: všeobecný opis patológie

Kýla je vyčnievanie orgánu, jeho časti alebo vnútorných tkanív organizmu prírodnými kanálmi alebo patologicky vytvorenými (abnormálnymi) dierami. Vyčnievajúce tkanivá menia svoju normálnu polohu a presahujú dutinu, v ktorej by mali byť. Tieto látky sú potiahnuté jednou alebo viacerými škrupinami a nemajú priamy kontakt s okolím..

Súčasti akejkoľvek hernie:

Hernial content - vyčnievajúce tkanivo alebo orgán, ktorý zmenil svoju polohu.

Hernial gate - diera alebo kanál, cez ktorý prechádzajú orgány.

Hernálny vak a škrupina. Vak priamo pokrýva obsah a slúži ako obal pre neho. Škrupiny môžu pozostávať z kože, fascie (jedná sa o membrány spojivového tkaniva pokrývajúce orgány, cievy, nervy), tkanivo jazvy.

Výskyt prietrže je možný v rôznych častiach tela. Najbežnejšie typy tohto ochorenia sú v závislosti od lokalizácie opísané v tabuľke:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Nachádza sa na prednej alebo bočnej strane brucha a choďte pod kožu. poddruh:

 • trieslovina a slabina;
 • stehenné
 • umbilikálne a umbilikálne;
 • ventrálna (hernia bielej a špicovej línie, pooperačná jazva).
Typ prietržeStručný opis a odrody
Vonkajšie brucho (70% všetkých typov prietrží)
Vnútorné brucho (prevalencia - nie viac ako 5%)

Nachádza sa vo vnútri brucha (v brušnej dutine) a choďte do iných dutín. poddruh:

 • bránice (pažerák);
 • vyčnievanie z omentálnej burzy a iných vnútorných peritoneálnych vreciek.
Stavovce (20–22%)Pochádzajú z tkanív chrbtice - medzistavcové platničky, spôsobujú kompresiu miechy alebo nervových koreňov.
Iné vzácne druhy (prevalencia 3-5%)
 • Miecha a prietrž mozgu - opláštenie vyčnievajúce z mozgu alebo miechy cez kostné defekty;
 • sval - vyčnievanie svalu pod kožou pretrhnutím jeho škrupiny (fascia);
 • pľúcne - vyčnievanie pľúcneho tkaniva pod kožu hrudníka v dôsledku poškodenia rebier alebo medzirebrových svalov.

Akýkoľvek herniálny výčnelok porušuje kvalitu života pacientov a spôsobuje:

 • kozmetický defekt (nádorový výčnelok vyzerá neesteticky);
 • bolesť pri výčnelku (mierna až veľmi ťažká);
 • potreba neustáleho znižovania prietrže a (alebo) obvazov;
 • poruchy trávenia (zápcha) s brušnými výčnelkami, slabosť nôh alebo zhoršenú chôdzu - u stavovcov.

Zranené brušné a medzistavcové prietrže môžu viesť k invalidite alebo smrti, ak pacientom nebude poskytnutá pohotovostná starostlivosť (od 2 hodín do 1 dňa). Priemerne je zranených 5–7% hernií, vždy však existuje riziko tejto komplikácie.

Niektoré typy výčnelkov (pupočníkové, malé triesloviny - až 3 - 5 cm) pacientov roky neobťažujú. U detí môžu samy zmiznúť a u dospelých sa nemôžu zväčšovať a neprejavujú sa žiadne príznaky..

95 - 97% všetkých výčnelkov je liečiteľných. Za týmto účelom sa zvyčajne vykonáva operácia (s ingvinálnymi, pupočnými a inými kýlami v brušnej dutine). Väčšina operácií na odstránenie prietrže je jednoduchá, vykonáva sa v akejkoľvek chirurgickej nemocnici. Nepracujte s deťmi do 4 - 5 rokov s pupočnou kýlou, ako aj s ľuďmi s vysokým rizikom pooperačných komplikácií (starší, vážne chorí). Výčnelok medzistavcových platničiek a pažeráka bránice sa lieči konzervatívne (lieky, postupy, normalizácia výživy a životného štýlu) a iba pri absencii účinku takejto liečby je indikovaný chirurgický zákrok.

Liečba kýly zahŕňala:

 • chirurg - lieči všetky kýly brucha;
 • vertebroológ, neurochirurg, neuropatológ - títo lekári liečia vertebrálnu hernie.

Tento článok popisuje najbežnejšie typy prietrží, ich príčiny, príznaky, moderné racionálne metódy liečby v závislosti od typu a vlastností choroby..

Kýly brucha: všeobecný opis

Na výbežkoch žalúdka môžu byť umiestnené:

v ingvinálnej oblasti - ingvinálna a ingvinálno-hernia;

v pupku - pupočníkové a pupočníkové;

na hranici prechodu predného povrchu brucha do laterálnej kýly línie Spigel;

v strede brucha nad pupkom - hernie bielej línie;

v oblasti pooperačných jaziev - pooperačná ventrálna;

vo vnútri brušnej dutiny na križovatke pažeráka od hrudníka do brušnej dutiny - pažerák-bránica.

Bériová hernia je uzavretá v herniálnom vaku (natiahnutá oblasť pobrušnice) a zvonka je pokrytá kožou. Vo vnútri to môže byť:

 • slučky tenkého čreva,
 • slepého čreva alebo slepého čreva,
 • zámok veľkej omentum (viscerálna tuková zástera),
 • predperitoneálne tukové tkanivo.

Bez ohľadu na umiestnenie majú všetky výčnelky v brušnej dutine spoločné príčiny, príznaky a možné komplikácie:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Príčiny a mechanizmy tvorby prietržeČasté príznaky brušnej hernie
Vrodené štrukturálne vlastnosti brušnej steny: poškodenie tkaniva, rozšírenie ingvinálnych a pupočníkových krúžkovNádorový herniálny výčnelok mäkkej elastickej konzistencie v bruchu (slabiny, pupok, pooperačné jazvy atď.)
Znížená pevnosť a elasticita tkanív brušnej steny u detí, starších ľudí, ľudí s obezitou alebo vyčerpanímPrerušovaná bolesť alebo nepohodlie v postihnutej oblasti, často s napätím v bruchu
Operácia bruchaPríznaky kašľa: ak v tom okamihu položíte prsty na výčnelok a kašeľ, z brušnej dutiny sa prenášajú trasy, čo vedie k napätiu a zvýšeniu výčnelkov.
Faktory spôsobujúce zvýšenie tlaku v pobrušnici: tvrdá fyzická práca, ťažký kašeľÚplná alebo čiastočná korekcia: väčšina výčnelkov, nezávisle alebo pomocou prstov, sa vkladá do brušnej dutiny (zmizne), keď človek leží na chrbte.
Nadúvanie, zápcha: u ľudí s dlhými výbežkami

Mechanizmus tvorby akejkoľvek prietrže brucha je neschopnosť brušnej steny vydržať zvýšenie vnútrobrušného tlaku. V dôsledku toho dochádza k natiahnutiu prírodných kanálov alebo prasknutiu oslabených oblastí. Prostredníctvom nich vnútorné orgány prechádzajú pod kožu.

Nebezpečenstvo a komplikácie brušnej prietrže

Každý výčnelok v bruchu sa postupne (v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov) zvyšuje. Samotná táto patológia nepredstavuje bezprostredné ohrozenie zdravia ľudí a života - spôsobuje estetické (kozmetické) a funkčné nepohodlie, pretože neustále narúša bežnú prácu. Pacienti sú nútení okoreniť výčnelok a nosiť špeciálne obväzy, ktoré ho držia.

Nasledujúce komplikácie výčnelku predstavujú zdravotné riziko:

Porušenie je akútny stav, vystupuje cez úzky herniálny krúžok (hradlo) veľkej časti čreva alebo omentum. Zároveň sa zviera v uzavretom priestore a nemôže sa narovnať späť do žalúdka. Takéto stlačenie tkanív ohrozuje ich nekrózu, prasknutie čreva, akútnu obštrukciu čreva, celkovú peritonitídu (zápal pobrušnice). Zúženie sa prejavuje silnými náhlymi bolesťami v oblasti výčnelku: výčnelok sa stáva ťažkým, napätým, ostro bolestivým, keď sa cíti, tlačí.

Nevyhnutelnosť je „ľahšia“ komplikácia. Pri porušení je zjednotená neustálym upevňovaním výčnelku a nemožnosťou jeho zmenšenia do žalúdka. Deje sa to však nie kvôli zovretiu v úzkom kruhu, ale kvôli tvorbe adhézií (adhézií) medzi obsahom prietrže a jej vaku. Súčasne je výstupok mäkký, pri jeho stlačení sa môže mierne poškodiť.

Zápal a hnisanie (hlien herniálneho vaku). Čiastočné porušenie alebo poškodenie čreva môže vyvolať jeho zápal. Ak sa v tejto súvislosti infekcia dostane do prietrže (z črevného lúmenu alebo z povrchu kože), vyskytne sa hnisanie. Tento stav sa prejavuje zvýšením telesnej teploty, bolesti, zvýšeným vystupovaním, začervenaním a napätím.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je nádorový výčnelok v oblasti trieslového kanálika. Môže byť jednostranný (pravý alebo ľavý) a obojstranný. U všetkých brušných hernií je tento výbežok najbežnejší (v 68–75% prípadov). Výstupné miesto výstupku je zväčšený krúžok trieslového kanálika. Najskôr je výstupok zreteľne umiestnený v slabinách. Keď sa zvyšuje, presúva sa do mieška (trieslovina) do stehna (stehennej formy)..

Väčšinou sú chorí ľudia - kvôli anatomickým rysom:

 • úzka panva;
 • vysoký ingvinálny priestor;
 • prítomnosť spermatickej šnúry (na nej sa drží vajíčko);
 • prítomnosť vonkajších a vnútorných otvorov inguinálneho kanála (spermatická šnúra nimi prechádza).

Všetky tieto faktory robia slabinami slabé miesto v brušnej stene..

liečba

Prítomnosť ingvinálnej prietrže u dospelých je priamou indikáciou chirurgického zákroku. Odmietnutie je prípustné iba v prípade absolútnych kontraindikácií: senilný vek, závažné ochorenia srdca, pečene, mozgu a iných vnútorných orgánov. Operácia sa vykonáva plánovaným spôsobom po absolvovaní potrebných testov, úplnom preskúmaní a korekcii existujúcich zdravotných odchýlok. Zásah môže byť klasický a laparoskopický..

Klasická (tradičná) operácia je incíziou 7 až 8 cm. Malé výčnelky sa operujú v lokálnej anestézii. Počas operácie sa herniálny vak izoluje a vyreže, obsah sa vloží do brušnej dutiny. Inguinálny kanál a jeho zväčšené krúžky sú zosilnené zošívaním medzi svaly a ingvinálnym ligamentom. V poslednej dobe sa väčšina pacientov podrobuje zosilneniu inguinálnej oblasti transplantáciou oka (polypropylénová sieťka)..

Laparoskopická operácia sa vykonáva v celkovej anestézii: po 3 až 4 vpichoch sa do brušnej dutiny vloží videokamera a chirurgické nástroje. S ich pomocou je inguinálna medzera na vnútornej strane brucha zosilnená polypropylénovou sieťkou.

Funkcie choroby v detstve

Pri chlapcoch je bežná hernia v detstve častejšia. Častejšie je vrodená, menej často získaná.

Jeho hlavným dôvodom je prítomnosť vaginálneho procesu pobrušnice, ktorá zostupuje cez trieslovinový kanál vo forme šnúry do mieška spolu s semenníkom a jeho šnúrou. Tento proces by normálne mal rásť okamžite alebo 2-3 mesiace po narodení. Ak sa tak nestane, brušná dutina komunikuje s lúmenom vaginálneho procesu a vnútorné orgány sú tam premiestnené. Môže sa objaviť okamžite aj niekoľko mesiacov po narodení.

Vrodené trieslové výčnelky u detí sa liečia výlučne chirurgicky. Operáciu je možné vykonať v akomkoľvek veku: od narodenia do 18 rokov. Ak je operácia vykonaná presne, závisí od veľkosti výčnelku, pravdepodobnosti jeho nezávislého vymiznutia, možnosti vzniku komplikácií (štípanie, stlačenie semenníka). Odporúčané obdobie na sledovanie dieťaťa s trieslovkou prietrže je 6–12 mesiacov. Ak neprejde skôr, ako dieťa dosiahne 3 roky, je potrebný chirurgický zákrok bez ohľadu na veľkosť výčnelku.

Pupočná prietrž

Umbilikálna kýla je vyčnievanie vnútorných orgánov cez pupočníkový prstenec: pupok je napnutý, zdeformovaný, napučiava vo forme nádoru a stráca svoju štruktúru. Pupočné prietrže sú vrodené a získané.

U detí mladších ako 4 až 5 rokov sa najčastejšie odovzdávajú samostatne. Medzi dospelými sú ženy väčšinou choré, najmä počas tehotenstva. U väčšiny z nich pupočná kýla zmizne 3 až 4 mesiace po narodení. Pupočné prietrže nie sú nebezpečné, zriedkavo sa porušujú a nerastú do veľkých rozmerov. Preto je často, keď pacienti nechodia k lekárovi a majú prietrž niekoľko rokov.

Liečba pupočníkovej prietrže:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

promptkonzervatívny
Odstránenie herniálneho vaku, redukcia vyčnievajúcich orgánov do brušnej dutiny, zošívanie pupočného kruhu. Ak vaše vlastné tkaniny nie sú dostatočne pevné - sú navyše vystužené polypropylénovou sieťou.Aplikácia obväzov na pupok, fyzioterapeutické cvičenia a cvičenia na posilnenie brušnej tlače. Tieto opatrenia sú najúčinnejšie v detstve..

Ventrálna prietrž

Pojem „ventrálny“ znamená, že prietrž sa nenachádza v miestach prirodzených kanálov, ale opúšťa dodatočne vytvorené otvory, čo by nemalo byť normálne. Toto je prietrž troch typov:

pooperačná - v oblasti pooperačnej jazvy,

biela línia brucha - pozdĺž stredovej čiary medzi pupkom a hrudníkom,

Špirálová čiara - v zóne prechodu prednej brušnej steny na bočné.

Najťažšia je pooperačná prietrž. Väčšina z nich je objemná (viac ako 10 - 15 cm), pozostáva z niekoľkých komôr, ireducibilných. Črevné slučky vo vnútri sú stlačené komisiami, ktoré spôsobujú neustálu bolesť a zhoršujú priechodnosť čriev. Výčnelky bielych a špicatých čiar nespôsobujú také ťažké nepohodlie.

Liečba ventrálnej hernie je chirurgická: excisujú pooperačnú jazvu spolu s natiahnutou kožou a herniovým vakom. Vnútorné orgány sú starostlivo oddelené, rozrežú komisúry a vložia sa do brušnej dutiny. Kýlová brána (defekt brušnej steny) je zošitá alebo zosilnená polypropylénovou sieťou. Takéto operácie sa vykonávajú výlučne v celkovej anestézii..

Diafragmatická prietrž (hiátová prietrž)

Membrána je mostík šľachy a svalu, ktorý oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Cez otvor v nej prechádza pažerák.

Toto miesto je slabou časťou bránice. Môže sa v ňom vytvoriť prietrž. Ak sa pažerák otvorí na pozadí zvýšeného tlaku v brušnej dutine, pažerá sa cez ňu dostane do hrude s časťou žalúdka..

Z tohto dôvodu sekundárny zápal (ezofagitída, gastritída) sa vyskytuje v pažeráku a (alebo) v žalúdku, sprevádzaný eróziou. Prejavuje sa to týmito príznakmi:

 • bolesť v hornej časti brucha,
 • pálenie záhy,
 • nepretržité drtenie vzduchu a jedenia,
 • s ezofagitídou - nepríjemné pocity a bolesť pri prehĺtaní jedla,
 • slabá chuť do jedla.

Zranenie bránice prietrže predstavuje bezprostredné ohrozenie života.

Liečba môže byť:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

konzervatívnyprompt
Dodržiavanie šetrnej stravy, odstránenie ťažkej fyzickej námahy, užívanie liekov na normalizáciu žalúdočnej motility a trávenia všeobecne (omeprazol, almagel, famotidín, cerukal, motilium, pankreatín atď.).Klasická chirurgia (rezom brucha) alebo laparoskopická chirurgia (pomocou punkcie). Zúženie ezofágového otvoru bránice pomocou niekoľkých stehov.

Vertebral kýla

Kýla medziobratlového disku môže byť umiestnená v ktorejkoľvek časti chrbtice: v bedrovej oblasti (častejšie), v krčku a hrudníku (menej často). To sa nedá vidieť bez použitia špeciálnych výskumných metód (rádiografia, počítačové a magnetické rezonancie)..

Medzistavcový disk pozostáva z hustého prstenca, vo vnútri ktorého sa nachádza želé podobná látka - jadro disku. K výčnelku dochádza v dôsledku zvýšeného zaťaženia chrbtice (napríklad zdvíhanie a prenášanie závaží): krúžok sa pri ich pôsobení začne zlomiť a látka vo vnútri sa postupne rozširuje za disk a je zarastená jazvovým tkanivom. Vyskytuje sa tiež kompresia miechy alebo nervových koreňov prechádzajúcich v vyčnievajúcej zóne..

 • konštantná bolesť v zodpovedajúcej chrbtici;
 • streľba z bolesti na podráždené nervy (do nohy, panvy, ramena, hrudníka);
 • znecitlivenie a slabosť rúk (s poškodením krčka maternice), nohy (s bedrovými kýlami);
 • porušenie pohybov;
 • poruchy močenia.

liečba

V 80% prípadov vertebrálnych hernií sa používa konzervatívna liečba. Obsahuje:

 • Jemné cvičenie.
 • Noste špeciálne korzety na chrbticu.
 • Cvičenie a terapeutické cvičenia.
 • Fyzioterapeutické postupy.
 • Zavedenie liekov:
 • protizápalové (ortofen, movalis);
 • antispasmodiká (midokálne);
 • dekongestanty (dexametazón, L-lyzín, furosemid);
 • lieky, ktoré zlepšujú štruktúru medzistavcových platničiek (alflutop, traumeel, diskutovať o kompozícii, štruktúra);
 • vitamíny (vitaxón, milgamma).

Takáto liečba je dlhá: od 2 až 3 týždňov do 2 až 3 mesiacov. Od 20 do 30 percent pacientov je nútených systematicky, 2 až 3-krát ročne, absolvovať liečebné kurzy alebo neustále nosiť korzet a vykonávať cvičenia.

Ak konzervatívna liečba neprináša úľavu - je indikovaný chirurgický zákrok. Výstupok disku je možné odstrániť pomocou:

 • sekcia (klasická technika);
 • punkcie (endoskopická technika);
 • kryodestrukcia (privádzanie tekutého dusíka na disk ihly, čo spôsobuje zníženie výčnelku).

Aby som to zhrnul: prietrž je nejednoznačným problémom. Niektoré kýly nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo a sú ľahko liečiteľné, iné ohrozujú život alebo ich nemožno chirurgicky odstrániť. Dávajte pozor na svoje zdravie a ak máte príznaky charakteristické prietrže, poraďte sa s odborníkom.

Upozorňujeme, že informácie uvedené na stránke slúžia na usmernenie a vzdelávanie a nie sú určené na autodiagnostiku a samoliečbu. Výber a predpisovanie liekov, liečebné metódy, ako aj sledovanie ich použitia môže vykonať iba ošetrujúci lekár.

Nezabudnite sa poradiť s odborníkom..

Dôsledky prietrže chrbtice: aká je choroba nebezpečná?

Nesprávna poloha pri práci s počítačom, nedostatok fyzickej aktivity alebo naopak ich nedostatočná kontrola, ako aj fyzická trauma môžu vyvolať výskyt medzistavcovej prietrže.

Toto ochorenie sa vyskytuje pomerne často, zatiaľ čo jeho liečba vyžaduje individuálny prístup ku každému pacientovi.

Ak zanedbáte liečbu a odložíte návštevu u lekára, môžu vzniknúť nepríjemné následky, ktoré je oveľa ťažšie odstrániť ako liečiť chorobu v prvých štádiách vzhľadu..

Čo je medziobratlová kýla, jej vývojové štádiá

Chrbtica pozostáva z kĺbov, medzi ktorými sú disky, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov pri chôdzi a pohybe osoby. Medzistavcový disk sa zase skladá z vláknitého prstenca a tekutej látky, ktorú obklopuje - želatínového jadra s vysokou elasticitou.

Kýla medzistavcových platničiek sa objaví v dôsledku straty elasticity vláknitým prstencom.

Toto ochorenie sa však neočakáva neočakávane, prechádza niekoľkými fázami:

 • V prvej fáze dochádza iba k prolapsu - vyčnievanie medzistavcovej platničky z chrbtice v rozsahu od jedného do troch milimetrov. Spravidla nespôsobuje žiadne zvláštne nepríjemnosti a je ľahko liečiteľné..
 • Druhá etapa sa vyznačuje výraznejším výčnelkom (výčnelkom) - až pätnásť milimetrov. Objavuje sa silná bolesť, ktorá spôsobuje rôzne orgány v závislosti od miesta prietrže.
 • Treťou fázou je samotná medzistavcová prietrž (extrúzia). V tomto prípade sa vláknitý kruh rozpadne a želatínové jadro odtiahne. Zvyčajne je sprevádzaná akútnou bolesťou, ako aj svalovými kŕčmi, ktoré obmedzujú pohyb. Vo väčšine prípadov si pacienti pamätajú tento okamih, pretože je to najbolestivejšie.
 • Sekvestrácia je najťažšia etapa, pretože s ňou časť medzistavcových platničiek odchádza a začína sa umiestňovať oddelene v okolitých mäkkých tkanivách. Telo to zaobchádza ako s cudzím telom a začína proces hnisania, ktorý je sprevádzaný akútnou bolesťou a opuchom okolitých mäkkých tkanív. Na liečbu je vo väčšine prípadov vhodná iba chirurgická metóda..

Dôsledky prietrže chrbtice

Kýla medzistavcových platničiek môže viesť k zložitejším chorobám rôznych orgánov a systémov, ak sa nezaoberáte včasnou liečbou. Dôsledky navyše závisia od umiestnenia prietrže a jej stupňa.

S kýlou krčnej chrbtice

S prolapsom sa v tejto časti objavujú príznaky, ako je bolesť v krku, dočasná a týlna časť hlavy. Niekedy sa bolesť šíri do celej oblasti hlavy. Zvýšené potenie sa prejavuje v rukách, bolesť v pleciach.

V počiatočnom štádiu kýly krčnej chrbtice, keď výstupok dosiahne tri milimetre, dôjde k prudkým skokom v krvnom tlaku v dôsledku stlačenia nervových zakončení a zhoršeniu zásobovania mozgu kyslíkom, hlava začne pociťovať závraty a únava sa objaví aj pri miernom zaťažení..

Kýla krčnej oblasti počas extrúzie sa vyznačuje ostrou bolesťou v krku, niekedy to môže viesť k úderom spôsobeným kompresiou nervových koreňov a prechádzajúcimi tepnami. V závažnejších prípadoch je možné znecitlivenie rúk a ramien až do úplného ochrnutia.

S kýlou na hrudi

Tento typ prietrže je nebezpečný, pretože je pomerne ťažké diagnostikovať a na dlhú dobu sa môže schovávať za iné choroby s podobnými príznakmi. V tomto prípade sa v počiatočnej fáze symptómy lokalizujú v mieste prietrže a prejavujú sa bolesťou obklopujúcou celý hrudník. Môže tiež zakrývať krk, plecia, ruky..

V druhej fáze pacient pociťuje bolesť brucha alebo oblasti srdca, keď sa mylne začnú domnievať, že existujú problémy so srdcom alebo genitourinárnym systémom. Bolesť sa stáva pravidelnou a nezávisí od príjmu potravy, čo vám umožňuje vylúčiť žalúdočné vredy zo zoznamu možných diagnóz..

V akútnejších štádiách, keď je výstupok nahradený únikom jadra pulposus, je možná silná kompresia koreňov nervu a miechy, čo vedie k čiastočnej alebo úplnej paralýze, zvyčajne pod miestom tvorby kýly..

S kýlou bedrovej kosti

Prvá etapa sa vyznačuje bolesťou, ťažkou bolesťou v bedrovej oblasti. Pri stlačení nervových koreňov sa môže objaviť brnenie v končatinách, ktoré sa zvyčajne vyvíja v oblastiach, ako sú boky, slabiny, zadok..

Druhé štádium sa vyznačuje výraznejšou kompresiou nervových koreňov, čo vedie k ischias. V tomto prípade dochádza k strate citlivosti dolných končatín, k zníženiu reflexov, pálivej bolesti a znecitliveniu môže dôjsť z bedrovej oblasti na celý zadný povrch nôh. Môžu sa vyskytnúť problémy s vyprázdňovaním čriev a močového mechúra, u mužov sa môžu vyskytnúť problémy s potenciou.

Tretie štádium sa vyznačuje výskytom bedrovej kosti - akútnou streleckou bolesťou v bedrovej oblasti, ktorá sa objavuje s veľkým zaťažením a naznačuje prolaps medzistavcových platničiek. Prudká fixácia svalov v bedrovej oblasti vedie k tomu, že človek zamrzne v jednej polohe a stráca motorické schopnosti. Syndróm chvosta koní nastáva, keď je väčšina nervových zakončení stlačená na úrovni prvého bedrového stavca.

V nohách je bavlna, chôdza je nerovnomerná, zatiaľ čo poruchy prechádzajú do vnútorných orgánov v oblasti panvy a objavuje sa močová a fekálna inkontinencia. Svaly nôh, ak sa nelieči, môžu prestať poslúchať, chodidlo môže stratiť svoju plnú citlivosť. Tento symptóm sa všeobecne nazýva „facka“ - keď si pacient nemôže opatrne chodiť nohou, opatrne zaklapne na zem.

V ťažkých prípadoch je možná úplná strata schopnosti ovládať dolné končatiny alebo paréza.

Video: „Komplikácie medzistavcovej prietrže“

Kontraindikácie hernie chrbtice

Miechová kýla ukladá niektoré obmedzenia pre obvyklé činnosti.

Pretože náhle pohyby môžu viesť k akútnej bolesti a poškodeniu nervových koreňov a miechy, v dôsledku čoho sa môže pri paralýze končatín končatín a dokonca iktu mŕtvice:

 • Ísť behať. Medzistavcové platničky sa používajú na znehodnocovanie chrbtice počas pohybu. Beh je spojený s veľkým zaťažením diskov, čo môže viesť k rýchlejšiemu prasknutiu vláknitého prstenca a zhoršeniu choroby..
 • Zahrievajte kýlu. Opasky vyrobené z kožušiny rôznych zvierat slúžia na podporu svalov a ich relaxáciu. Pri správnom používaní sú prakticky bezpečné. Použitie špeciálnych vyhrievacích vankúšikov však môže viesť k atrofii svalov, čo vedie k rýchlejšiemu vývoju choroby. Návšteva kúpeľov a sáun nie je kontraindikovaná, čas strávený v parnej miestnosti by sa však mal skrátiť na päť minút, po uplynutí ktorého by sa mala vypiť vlažnou vodou..
 • Závesné na vodorovnej lište. Pretože prietrž je výstup miechy z jej miesta, akékoľvek nesprávne natiahnutie môže prispieť k stlačeniu nervových zakončení..
 • Lyžovať. Podobné ako pri behu. Lepšie nahradené pokojným plávaním..
 • Silná fyzická aktivita. Prítomnosť prietrže vylučuje aktívne športy, ktoré si vyžadujú veľké zaťaženie. V tomto prípade je lepšie zvoliť si cvičebnú terapiu..
 • Zdvíhať závažia. Aj keď s tým súvisí práca, na chvíľu pred odstránením choroby by ste mali odmietnuť zvýšiť hmotnosť nad štyri až päť kilogramov..

Video: „Čo je nebezpečnejšie ako medzistavcová prietrž?“

Mýty o dôsledkoch prietrže chrbtice

Táto choroba je známa mnohým z prvej ruky. Dnes však môžete počuť veľa nepravdivých informácií o tom, čo sa môže stať v dôsledku kýly chrbtice.

Mýtus 1. Ak cvičíte a sedíte správne, prietrž sa vylieči..

Ak je kýla už prítomná, nevyrieši sa. Cvičebná terapia môže viesť k lepšiemu zdraviu, najmä v počiatočnej fáze ochorenia. V zložitých prípadoch však nemožno vyradiť metódu neoperácie..

Mýtus 2. Kýla sa nevyvinie, ak neustále chodíte v zahrievacom páse..

Nadmerné otepľovanie vedie k atrofii svalov, ktorá v budúcnosti nebude schopná dostatočne udržať chrbticu v správnej polohe. Otepľovacie pásy môžu pomôcť zmierniť bolesť a zmierniť kŕče, ale nemajú liečivý účinok..

Mýtus 3. Kýla samotná prejde, ak nedovolíte podchladenie a zaťaženie.

Kýla sa nemôže prenášať sama o sebe, pokiaľ sa neprijmú opatrenia na jej odstránenie. V tomto prípade sa vyhýbanie sa podchladeniu a stresu môže zastaviť iba jeho vývoj a jedno z požadovaných opatrení.

Mýtus 4. Jediným príznakom prietrže je akútna bolesť..

Kýla hrudnej a krčnej chrbtice môže byť takmer asymptomatická. To však neznamená ich neprítomnosť. Indikácia na končatinách a ich znížená citlivosť sú jedným zo symptómov prietrže, ktorej by sa mala venovať pozornosť skôr, ako dôjde k akútnej bolesti. Posledne menovaná najčastejšie označuje prechod do tretieho stupňa - extrúziu, to znamená výstup medzistavcových platničiek z jej miesta.

Mýtus 5. Pri zdvíhaní závaží sa náhle objaví prietrž..

Toto ochorenie sa neobjavuje odnikiaľ. Zdravý človek ani pri prudkom náraste telesnej hmotnosti nebude môcť okamžite získať kýlu. Vyskytuje sa pod vplyvom mnohých faktorov a postupne.

Mýtus 6. Liečbou prietrže si môžete liečiť kýlu..

V skutočnosti je väčšina liekov určených na chrbticu zameraná na zmiernenie akútnej bolesti. Iba chondroprotektory prispievajú k obnove chrupavky v medzistavcových platničkách, používajú sa však iba ako podpora a ich podávanie nezaručuje úplné vyliečenie tejto choroby..

Mýtus 7. Kýly sa vyskytujú iba v bedrovej oblasti..

Kýla sa môžu objaviť po celej chrbtici. V tomto prípade je bedrový kĺb ľahšie diagnostikovateľný a vyliečiteľný, na rozdiel od krčka maternice a najmä hrudníka, ktoré sú obzvlášť nebezpečné kvôli ťažkosti s určením.

Mýtus 8. Kýla môže byť vyrezaná..

Chirurgická liečba sa predpisuje iba v desiatich percentách prípadov, keď sa ochorenie začína, a lieky nie sú schopné zvládnuť akútnu bolesť. V iných situáciách sa uprednostňujú konzervatívne metódy liečby, ktoré sa používajú komplexne..

Mýtus 9. Ak nebudete liečiť herniu, zmení sa na rakovinový nádor..

Rakovina je cudzí novotvar, zatiaľ čo prietrž je oddelená časť jedného z orgánov. Nevyvinula sa na rakovinový nádor, vyžaduje si však pozornosť.

záver

Kýla chrbtice môže mať vážne následky. Mali by ste si uvedomiť, že:

 • Nie všetky hernie sa dajú ľahko diagnostikovať;
 • Kýla hrudnej chrbtice sa môže skrývať za príznakmi, ktoré sú podobné príznakom chorôb vnútorných orgánov - srdca, genitourinárneho systému;
 • V pokročilých prípadoch je možná úplná alebo čiastočná paralýza končatín;
 • Včasná diagnóza a liečba významne urýchľuje proces hojenia a robí ho bezbolestným;
 • Vo väčšine prípadov sa hernie môže zbaviť nechirurgickou metódou;
 • Kýla chrbtice sa nestane rakovinovým nádorom;
 • Operácie sú predpísané iba v prípadoch, keď bolesť neprestáva dlho;
 • Konzervatívna liečba miechy je celý komplex procedúr vytvorených na základe diagnostickej mapy pacienta.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočné prietrže tvoria asi polovicu formácií, ktoré sa vyskytujú v oblasti prednej brušnej steny. Štatistiky ukazujú, že každých 10 ľudí sa stretáva s touto patológiou.

Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Minulú jar sa s nami stalo veľké znepokojenie, môj manžel ho chytil za chrbát. Navyše dosť. Stalo sa to už predtým, nebolo to však také bolestivé.