loader

Hlavná

Hlava

Aká je nebezpečná kýla bielej línie brucha

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Kýla bielej línie brucha je výčnelok orgánov brušnej dutiny, ktorý pripomína guľaté vydutie na akomkoľvek mieste umiestnenom na stredovej čiare brucha. Táto línia prebieha od začiatku hrudníka po pubis. Vo väčšine prípadov je výčnelok pozorovaný v hornej časti brucha.

Prietrž kýly bielej čiary brucha spočíva v tom, že ak je vo vodorovnej polohe, môže zmiznúť. Môžete to zistiť umiestnením dlaní na brucho a vykašliavaním. Ak máte pocit, že sa niečo vydúva, máte prietrž.

Príznaky a príčiny prietrže

Ako pri prejavoch akejkoľvek inej prietrže, medzi hlavné príznaky patrí bolesť. Líšia sa v závislosti od štádia choroby: ostré, okamžité, dlhé, ostré alebo matné.

Medzi hlavné dôvody výskytu hernie bielej línie brucha patrí:

 • Po operácii zle zahojené rany alebo jazvy;
 • Vyčerpanie fyzickej námahy, zdvíhanie ťažkých bremien;
 • Dedičná predispozícia;
 • nadváhou;
 • Častá zápcha, v niektorých prípadoch môže mať chronická zápcha veľký vplyv;
 • Infekčné alebo vírusové choroby spojené s častým kašľom.

Samotná patológia sa vyvíja v dôsledku oslabenia svalových vlákien nachádzajúcich sa v bruchu. Z tohto dôvodu začína silné prasknutie spojivových tkanív a začnú sa tvoriť praskliny.

V niektorých prípadoch sa nemusí vyskytnúť bolesť, ale v predperitoneálnej časti je vždy nepríjemný pocit. Ďalšími príznakmi kýly bielej línie sú:

 • Objaví sa vydutie. U niektorých mužov a žien sa môže pri individuálnej štruktúre tela vyskytovať prietrž aj pri slabinách;
 • Vzhľad nevoľnosti, ktorá často vedie k zvracaniu;
 • Svaly strednej línie sú napnuté;
 • Bolesť je sprevádzaná náhlymi pohybmi počas ohýbania a povzdychu;
 • Belching sa často prejavuje, pálenie záhy je prítomné.

Ak s liečbou potiahnete, príznaky choroby sa zhoršia. Spolu s výkaly sa môžu začať prejavovať krvné zrazeniny, bolesť bude silnejšia. V prvom štádiu choroby sa prietrž môže samostatne zaviesť do brušnej dutiny, ale už pri výskyte prvých komplikácií sa to nedá urobiť..

Celá choroba sa dá rozdeliť do niekoľkých fáz, z ktorých každé predstavuje pre organizmus skutočnú hrozbu:

 1. Lipóm;
 2. Počiatočná fáza formovania;
 3. Prejav tejto prietrže. V tejto fáze je možné zovretie brušných orgánov.

Aké je nebezpečenstvo??

Foto: epigastrická kýla

Je známe, že v bielej línii brucha sú malé štrbiny podobné medzerám. Cez nich sa nachádzajú nervy a veľa krvných ciev. Vykonávajú väzbovú funkciu tukového tkaniva umiestneného v preperitoneálnej oblasti so subkutánnym tkanivom. Za určitých podmienok môže hernie uniknúť cez tieto trhliny. Majú negatívny vplyv na fungovanie a fungovanie nervov a obehového systému..

Počas tvorby prietrže začína prenikanie tukového tkaniva do otvorov aponeurózy. V dôsledku toho sa vytvorí preperitoneálny lipóm. Keď je stláčaná, objavuje sa bolesť - jeden zo symptómov vývoja prietrže bielej línie brucha. Ďalším nebezpečenstvom je, že tento symptóm možno považovať za symptóm jednej z chorôb: peptický vred, pankreatitída alebo iná patológia, ktorá sa vyvíja v brušnej oblasti..

V priebehu času peritoneum začína vyčnievať za tukové tkanivo cez praskliny aponeurózy, čo vedie k tvorbe skutočnej kýly. Až od tohto okamihu bude úplne jasné, aký druh defektu sa u človeka vyvinie. Vypuklé pobrušnice je zvyčajne predstavované omentom, o niečo menej tenkým črevom a veľmi zriedka stenou hrubého čreva..

Možné hrozby

Lekári tvrdia, že jedným z nebezpečenstiev je to, že prietrž málokedy dokáže okamžite rozpoznať. Pacienti neponáhľajú ísť do nemocnice na ošetrenie, pretože bolesť sa pozoruje iba v epigastrickej časti. Po kliknutí na toto miesto a prehmataní sa stanú trochu silnejšími. Existujú dyspeptické poruchy, ktoré zahŕňajú nevoľnosť a zápchu. Pacienti začínajú samoliečbu a snažia sa dosiahnuť optimálne fungovanie systému pankreasu. V niektorých prípadoch to môže viesť k novým komplikáciám..

Ďalším nebezpečenstvom kýly bielej línie brucha je to, že k jej diferenciácii spravidla dochádza spolu s ďalšími, nemenej vážnymi chorobami. Medzi ne patrí gastritída, žalúdočné vredy, dvanástnikové vredy, apendicitída. Pred liečbou kýly je potrebné vykonať veľa laboratórnych testov a diagnostiky. Tým sa odstránia prejavy choroby.

Nebezpečenstvo ošetrenia

Aká je nebezpečná kýla bielej línie brucha? Ďalším nebezpečenstvom je, že nejde o nechirurgickú liečebnú techniku. Túto chorobu sa môžete zbaviť iba okamžite. Na odstránenie prietrže sa používajú chirurgické techniky, ktoré sa používajú na odstránenie pupočnej prietrže. Väčšina zásahov sa vykonáva v lokálnej anestézii podľa Vishnevského metódy.

Prvým krokom je odrezanie kože umiestnenej nad výstupkom. Môže sa vyskytovať v pozdĺžnom alebo priečnom smere. Potom musí chirurg starostlivo vybrať vrece a spracovať ho podľa všeobecnej metódy. Niekoľko centimetrov okolo brány prietrže je potrebné uvoľniť aponeurózu z tukového tkaniva. A v záverečnej fáze chirurgovia rozrezajú herniálny prsteň, ktorý sa nachádza pozdĺž bielej línie brucha.

Foto: schematické znázornenie rôznych možností plastickej chirurgie prednej brušnej steny

Plastická operácia cieľa je potrebná v súlade s metódou Mayo. Ak existuje nesúlad medzi rektálnymi svalmi brucha, je potrebné použiť metódu Napalkov alebo Martynov..

Operácie na odstránenie kýly bielej línie brucha sa spravidla uskutočňujú podľa plánu. Hlavné nebezpečenstvo nespočíva v jeho prítomnosti, ale v skutočnosti, že existuje možnosť zovretia brušných orgánov. V takom prípade sa objaví silná bolesť a tráviaci systém prestane optimálne fungovať.

Prečo potrebujete liečiť kýlu??

Ak sa objaví prietrž, je to isté znamenie, že orgány zmenili svoje umiestnenie, zmenila sa ich vzájomná interakcia, zmenil sa vplyv systémov. To spôsobuje porušenie normálneho fungovania všetkých orgánov zapojených do tvorby prietrže.

Liečba tohto ochorenia sa neodporúča odkladať. Ak bol prietrž diagnostikovaná lekárom, potom počas špeciálnej gymnastiky, vyváženej a správnej výživy nebude schopná zmiznúť. Nemôže zmiznúť sám osebe, takže s postupom času to bude len postupovať, bude jasnejšie, prinesie nepríjemné pocity, drží pohyby.

Bez účinného zaobchádzania bude aj malá kýla brániť fungovaniu systémov, a to je práve hlavné nebezpečenstvo. Keď sa objaví, musíte sa okamžite poradiť s lekárom. Je potrebné pripomenúť, že čerstvá prietrž sa najlepšie lieči okamžite, nie dlhá, ktorá môže byť doplnená mnohými ďalšími komplikáciami..

Nebezpečenstvo používania obväzov

Väčšina pacientov verí, že prietrž je fenomén, ktorý pre telo nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo a môže sa prenášať sám. Preto pred zhoršením, keď príznaky nie sú také výrazné, používajú obväzy a špeciálne korzety.

To môže viesť iba k negatívnym dôsledkom, pretože brušné svaly sa začínajú oslabovať ešte viac, zväčšuje sa priepasť medzi tkanivami, pravdepodobnosť niekoľkokrát sa zvyšuje..

Bandáže je možné nosiť až po chirurgickom zákroku na dva účely. Po prvé, na zabránenie opätovného rozvoja choroby. Po druhé, aby ste sa pooperačným švom liečili rýchlejšie.

Kýla bielej línie je choroba, ktorá predstavuje veľké riziko pre celé telo a zažívací systém jednotlivo.

Aby sa predišlo komplikáciám, mali by ste okamžite vyhľadať lekára, keď sa objavia prvé príznaky. Iba on môže urobiť správnu diagnózu a predpísať správnu liečbu..

Biela línia prietrže

Tento výraz sa vzťahuje na strednú časť brucha, v ktorej sa môže vytvárať medzera medzi svalmi a cez ňu sa vydúvajú orgány. Kýla bielej línie brucha je diagnostikovaná u mužov aj u žien a má lekársky názov preperitoneálny lipóm, ktorý sa vyznačuje vyčnievaním cez brušné svaly orgánov a vyžaduje odstránenie. Tvorba medzier vo svaly konečníka v lise je spojená s anatomickými vlastnosťami ľudského tela.

Čo je kýla bielej línie brucha

Toto je proces vyčnievania herniálneho vaku, predperitoneálneho tkaniva cez štrbinový priestor, ktorý vytvoril divergenciu bielej línie brucha. Podľa ICD-10 je toto ochorenie klasifikované v časti ako „K43 - Kýla prednej brušnej steny“. Pri tejto forme ochorenia osoba trpí nádorovým výbežkom, ktorý je lokalizovaný na prednej brušnej stene. Ochorenie je sprevádzané dyspeptickými poruchami, bolesťou a nasledujúcimi príznakmi:

príznaky

V prvých štádiách vývoja choroby nemusia byť žiadne zjavné príznaky, nedochádza k zhoršovaniu zdravotných alebo vizuálnych prejavov, kvalita života zostáva na rovnakej úrovni. V nasledujúcich fázach sa prejavujú menšie bolesti, ktoré sú lokalizované v hornej časti brucha, vyskytujú sa spravidla so silným sklonom a svalovým napätím. Pravidelné bolesti sa objavujú v dôsledku niekoľkých faktorov:

 1. Keď nastane svalové napätie, nastane kompresia nervov parietálneho pobrušnice.
 2. Tráviace orgány sa dostali do medzery, ktorá sa vytvorila, a dochádza k ich porušovaniu. Tento faktor predstavuje hrozbu pre ľudský život a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť. V vyzrážaných orgánoch dochádza k narušeniu krvného zásobovania, rozvíja sa peritonitída a môže sa prejaviť nekróza..
 3. Žalúdok je napnutý omentom, ktoré ho môže premiestniť z miesta. Z tohto dôvodu sa v bruchu vytvárajú nepochopiteľné pocity, po jedle sa zaznamenávajú menšie príznaky bolesti.

Kýla je často sprevádzaná zvracaním, nevoľnosťou, nedostatkom chuti do jedla a zápchou. Pri stanovovaní diagnózy by mal lekár vylúčiť choroby tráviaceho traktu a potvrdiť prietrž. Epigastrické formy choroby sú zovreté dokonca, majú malú veľkosť, často sa mýlia kvôli symptómom črevnej choroby. Je dôležité začať liečiť výčnelok v počiatočných fázach, aby sa minimalizovali možné komplikácie..

Medzi ženami

Medzi príznakmi u mužov a dievčat nie sú žiadne jasné rodové rozdiely. V niektorých prípadoch sa choroba prejavuje iba vo forme výčnelku, ktorý je charakteristický pre prvé štádiá vývoja patológie. Potom sa objavia bolestivé pocity, ktoré sa počas námahy, počas aktívnych pohybov zosilňujú. Povaha bolesti sa môže meniť: ostrá, ťažná, nudná, predĺžená alebo paroxyzmálna. U žien a mužov je toto ochorenie sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť inej povahy;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • škytavka, pálenie záhy, grganie;
 • bolesť po jedle.

Keď kýla postupuje, zaznamenávajú sa tieto príznaky:

 • bolesť je pre pacienta silnejšia a neznesiteľná;
 • pretrvávajúce zvracanie
 • krv sa objaví v stolici;
 • narovnať výčnelok je nemožné.

Príčiny vyčnievania brucha

Hlavným dôvodom vzniku preperitoneálnych lipómov je slabosť spojivových tkanív. K ich zoslabeniu dochádza pozdĺž stredovej línie brucha, pričom sa svaly rozchádzajú a vytvára sa otvor (medzera), cez ktorý dochádza k vyčnievaniu. Pacientovi v tejto situácii je diagnostikovaná diastáza svalov rekta abdominis. Expanzia predperitoneálneho vlákna môže dosiahnuť šírku 10 cm. Medzi ďalšie faktory patria nasledujúce faktory:

 • silná fyzická námaha;
 • častá zápcha;
 • obezita;
 • tehotenstva;
 • pooperačné jazvy;
 • svalová slabosť súvisiaca s vekom;
 • ascit (peritoneálna kvapka);
 • pretrvávajúci alebo dlhotrvajúci kašeľ;
 • vrodená predispozícia.

Defekt aponeurózy vedie k vzniku 2 hlavných typov patológie, ktoré závisia od lokalizácie. Toto ochorenie je rozdelené na priamo prietrže bielej línie a pupočníka. Posledne menované sú vytvorené v blízkosti pupočného prstenca, môžu byť umiestnené nižšie, vyššie, vľavo alebo vpravo od pupku. Kýla bielej línie je vždy vyššia. Malo by sa rozlíšiť v samostatnej skupine možnosti ventrálnej patológie.

Vyskytuje sa po operácii v mieste jazvy. Tento typ prietrže sa vyznačuje výstupkom počas napínania a vo vodorovnej polohe nie je viditeľný. Rozlišujú sa tieto typy ventrálnej prietrže:

 • malý - nemení štruktúru brucha, je viditeľný iba pri napätí;
 • uprostred - vypĺňa jednu z častí brušnej steny;
 • rozsiahle - umiestnené po celej prednej stene;
 • obr - nachádza sa hneď na niekoľkých miestach brušnej steny.

Etapy vývoja choroby

Existujú 3 hlavné stupne rastu výčnelkov: preperitoneálny lipóm, počiatočné štádium, konečná tvorba. Takmer vždy sú patológie veľké a obzvlášť veľké. Niekedy sa proces môže zastaviť na vytvorenom lipóme bez ďalšieho progresu. V medicíne sa rozlišujú tieto štádiá patologického rastu:

 1. V prvom stupni preperitoneálne vlákno prechádza štrbinovým defektom v šľachových vláknach. Herniový vak sa začína tvoriť, keď časť tenkého čreva alebo omentum preniká.
 2. Keď sa prietrž už vytvorila v druhej fáze, zaznamenajú sa všetky klasické prejavy patológie: zvracanie, vak s obsahom prietrže.
 3. V konečnom štádiu sa patológia stanoví vizuálne a pri pohmate. Presmerovanie už nie je možné, pretože je nebezpečné.

Čo je nebezpečné prietrž

Skutočnou hrozbou pre človeka sú okrem samotnej patológie aj jej komplikácie. To vedie k veľkému počtu nepríjemných symptómov. V niektorých prípadoch je bolesť taká silná, že pacient dostáva bolesťový šok. Medzi najnebezpečnejšie následky prietrže patria:

 • peritonitídy;
 • obštrukcia čriev;
 • nekróza;
 • porušenie.

Posledný dôsledok sa vyvíja v posledných fázach vývoja divergencie vlákien a tvorby výbežku. K poraneniu prietrže dochádza, keď sú patologické zmeny viditeľné pri normálnom vzhľade. Podľa lekárskych štatistík je 1 z 10 prípadov vývoja choroby sprevádzaná touto komplikáciou. Dokonca aj pri absencii negatívnych príznakov vyčnievania by sme si mali pamätať na možnosť porušenia, ktoré by mohlo spôsobiť zastavenie prívodu krvi do orgánu vytlačeného do prietrže a rozvoj peritonitídy..

diagnostika

Hlavnou metódou diagnostiky je počiatočné vyšetrenie pacienta chirurgom. Špecialista na prehmatanie výčnelku zbiera anamnézu. Na stanovenie diagnózy sa môžu použiť aj inštrumentálne techniky. Potreba týchto účinkov so zjavným vývojom patológie je nevyhnutná na určenie štádia choroby, charakteristických rysov, ktoré orgány spadli do vaku. Okrem inšpekcie možno predpísať aj tieto štúdie:

 • Ultrazvuk tvorby prietrže;
 • gastroskopia;
 • herniografia s kontrastom;
 • röntgenové vyšetrenie duodena a žalúdka;
 • CT vyšetrenie brucha.

liečba

Najúčinnejšou liečebnou technikou je chirurgický zákrok. Iba táto metóda poskytuje 100% výsledok, pri ktorom je najmenšia pravdepodobnosť recidívy. Ak sú patológie identifikované v skoršom štádiu, môžu sa použiť niektoré metódy, ktoré inhibujú rozvoj patológie a pomáhajú predchádzať závažným komplikáciám. Tie obsahujú:

 • prevencia fyzickej námahy;
 • strava;
 • použitie bandáže.

Liečba bez chirurgického zákroku

Tento smer liečby je povolený iba vtedy, ak sú praskliny aponeurózy veľmi malé a lipóm je malý, nedochádza k zovretiu. Lieky nedávajú požadovaný účinok pri viacnásobných prietržoch a silnej divergencii vlákien bielej línie. Existuje možnosť, že lekár ju bude môcť jednoducho opraviť v počiatočnom štádiu lipómu. Potom musíte nosiť obväz, špeciálne spodné prádlo na nejaký čas, budete potrebovať terapeutickú masáž, ktorú by mal vykonať špecialista na odstránenie diastázy.

obväz

Tento liek sa odporúča používať po znížení lipómu, chirurgickom zákroku na zníženie tlaku na peritoneálnu stenu, prevencii recidívy. Bez chirurgického zákroku, plastického chirurgického zákroku na stene, odstránenia herniálnych otvorov, nosenia bandáže nebude mať žiadny terapeutický účinok. Zariadenie je potrebné nosiť najmenej 3 - 6 mesiacov po operácii, ale na prevenciu nezrovnalostí v vláknach šľachy sa odporúča používať obväz na celý život.

Prietrž hernie bielej línie brucha

Hlavnou možnosťou chirurgického odstránenia výčnelku je hernioplastika. Existujú dva typy operácií:

 1. Gernioplastika s použitím lokálneho tkaniva. Táto technika spočíva v šití kýly pomocou spojovacích tkanív samotného pacienta. Toto nie je najspoľahlivejší spôsob, pretože existuje možnosť rozdielov vo švíkoch. Podľa štatistík je v 20 - 40% prípadov zaznamenaný relaps.
 2. Gernioplastika pomocou syntetických protéz. Počas operácie sa aplikuje špeciálna sieť, ktorá chybu uzavrie. Táto možnosť sa považuje za spoľahlivejšiu, existuje len veľmi málo prípadov recidívy.

Ďalšou možnosťou chirurgického ošetrenia je laparoskopia. Toto je najpokročilejší spôsob liečby choroby. Aby sa problém vyriešil, lekár vykoná niekoľko vpichov, rezy tkanív sú asi 1 cm (prakticky neexistujú žiadne jazvy). Ďalej sa uskutoční odstránenie a redukcia obsahu herniového vaku. Mimoriadne nízka pravdepodobnosť recidívy po laparoskopii a minimálne zranenia na povrchu kože prepichnutím.

Pooperačné zotavenie

Po operácii je nevyhnutná rehabilitácia, ktorá vyžaduje určité obmedzenia a vyžaduje si určitý režim. Pacient má užívať lieky proti bolesti a postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • so súhlasom lekára vykonávať ľahké fyzické cvičenia;
 • dlhé a časté prechádzky po ulici;
 • fajčenie je zakázané.

Pooperačná rana musí byť ošetrená antiseptickými činidlami, vykonať obväzovanie. Jednou z hlavných podmienok tohto obdobia je strava. Pomôže to chrániť pred reštartom gastrointestinálneho traktu, vyhnúť sa zápche a obnoviť normálne pohyby čriev. Pacient bude potrebovať špeciálne spodné prádlo, ktoré znižuje riziko recidívy. Ak človek získal prietrž pri ťažkej produkcii, potom ju bude musieť zmeniť na ľahšiu. Celý proces regenerácie trvá 2 až 3 týždne.

diéta

Nejde o metódu liečby herniálneho výčnelku, preto je potrebná špeciálna strava na zníženie rýchlosti rozvoja patológie, zníženie pravdepodobnosti štípania v pooperačnom období. Musíte jesť často, ale v malých porciách. Posledná dávka by mala byť 3 hodiny pred spaním. Je potrebné vylúčiť alebo minimalizovať spotrebu týchto výrobkov:

 • paradajky
 • špargľa;
 • orechy
 • hrach;
 • fazuľa;
 • korenené vyprážané jedlá;
 • čokoláda;
 • maslo;
 • polotovary, konzervované potraviny, hranolky;
 • nadúvanie potravín.

predpoveď

Nebezpečenstvom pre ľudský život nie je ani tak prítomnosť diastázy (oslabenie brušných svalov), ale vznik komplikácií pri absencii liečby. Pri racionálnej a včasnej terapii kýly bielej línie je prognóza vždy priaznivá. Recidíva a jej pravdepodobnosť je určená výberom metódy hernioplastiky alebo laparoskopie, spôsobu života osoby, ktorý vedie v pooperačnom období av budúcnosti.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju patológie, je potrebné vykonať kroky, ktoré budú zamerané na posilnenie brušných svalov, treba sa vyhnúť faktorom, ktoré môžu spôsobiť výčnelok. Pravdepodobnosť vzniku choroby môžete znížiť pomocou týchto odporúčaní:

 • pri obezite je potrebné normalizovať telesnú hmotnosť;
 • posilňovaním brušných svalov;
 • počas tehotenstva noste obväz, ktorý zabráni poraneniu šliach, brušných svalov;
 • správna výživa;
 • pri práci s veľkými váhami v telocvični musíte použiť špeciálne pásy.

Biela línia prietrže

Ako liečiť kýlu bielej línie

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, počas ktorého sa vytvára vydutie brušných orgánov medzi prasklinami vlákien výstuže svalov strednej línie (biela čiara). Iným spôsobom sa takéto ochorenie nazýva epigastrická hernia a vyskytuje sa v 10% všetkých prípadov, častejšie u mužov..

K vydutiu orgánov dochádza kdekoľvek pozdĺž stredovej čiary brucha v mieste otvoru. Biela čiara slúži ako prepletanie zväzkov šľachy širokých svalov brucha vo forme doštičky. Čiara pozdĺž stredovej osi od xiphoidného procesu po ochlpenie je lokalizovaná, jej hrúbka je asi tri centimetre.

Čo to je?

Kýla bielej línie je výčnelok podkožného tuku a vnútorných orgánov cez veľké medzery medzi plexom šliach bielej línie brucha..

Ako ukazuje prax, patológia je častejšia u mužov mladších ako 30 rokov o 3-10%. Pri tejto forme ochorenia sa začnú objavovať časti vnútorných orgánov a tuku cez otvory medzi svalmi. Typickým lokalizačným miestom je epigastrická oblasť.

Nasledujúce typy hernií sa rozlišujú v závislosti od lokalizácie vzhľadom na pupočnú dutinu:

 1. Nadledvina (nachádza sa nad pupkom);
 2. Takmer pupočníková (nachádza sa v blízkosti pupočnej dutiny);
 3. Pupočník (lokalizovaný pod pupočnou dutinou).

Poloha kýly bielej línie v blízkosti pupku a pod ňou je zriedkavé.

Moderné metódy liečby uľahčujú odstránenie choroby, avšak pri jej identifikácii v počiatočnej fáze sa musíte oboznámiť s príčinami rozvoja patológie a jej sprievodnými príznakmi. Kýla, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, sa ľahšie lieči v počiatočnej fáze vývoja.

Na prvý pohľad vzdelanie nespôsobuje značné nepohodlie, ale choroba je stále plná nebezpečenstva. Hlavnou hrozbou je štiepenie orgánov, ktoré sú uväznené vo vnútri herniálneho vaku. V niektorých prípadoch dochádza k kompresii nervov..

príčiny

Faktory vyvolávajúce vývoj choroby sú rozdelené do 2 kategórií: príčiny vyplývajúce zo slabosti bielej čiary a faktory spôsobené zvýšeným tlakom vo vnútri pobrušnice.

Dôvody týkajúce sa prvej skupiny slúžia ako predpoklad pre výskyt prietrže. to:

 1. Genetická predispozícia V prítomnosti príbuzných s touto diagnózou sa zvyšuje riziko ochorenia.
 2. Nadváha Vďaka hrubej vrstve podkožného tuku sa predná brušná stena slabne a biela čiara sa začína napínať.
 3. Jazvy, ktoré sú výsledkom chirurgických zákrokov, a každý z nich je slabým miestom, kde sa môže prietržovať hernia..
 4. Zranenia Každé poškodenie brucha oslabuje prednú brušnú stenu..
 5. Tehotenstvo Počas tohto obdobia sú brušné svaly oslabené a brušná stena je napnutá..

Faktory v druhej skupine sú priami provokatéri nástupu choroby. Tie obsahujú:

 • silné a dlhšie plačúce deti;
 • silné narodenie, veľké dieťa;
 • choroby, ktoré sa vyskytujú v dôsledku problémov s močením;
 • veľká fyzická námaha;
 • zápcha
 • choroby brušnej dutiny, vyskytujúce sa na pozadí silného kašľa.

Príznaky kýly bielej línie brucha, foto

Príznaky kýly bielej línie brucha (pozri fotografiu) sú rovnaké pre mužov aj pre ženy, patológia nezávisí od sexuálnych charakteristík. V niektorých prípadoch sa prietrž môže prejaviť iba výbežkom, ktorý je charakteristický pre počiatočné štádium patológie.

Kýla sa v priebehu času začína prejavovať bolesťami, ktoré sa počas intenzívneho pohybu a namáhania výrazne zosilňujú. Bolesť môže mať v každom prípade odlišnú povahu. Môžu byť ostré, nudné, ťahajúce, dlhé alebo paroxyzmálne, ostré alebo dokonca „dýky“..

Ochorenie u mužov a žien je sprevádzané aj týmito príznakmi:

 • nevoľnosť, po ktorej nasleduje zvracanie;
 • bolesti inej povahy - s ohnutím, ohybmi a inými pohybmi;
 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, škytavka.

S progresiou choroby sa zosilňujú príznaky patológie:

 • bolesť zosilňuje a stáva sa pre pacienta neznesiteľnou;
 • vracanie neustále mučí pacienta;
 • v stolici sa dá zistiť krv;
 • správna prietrž sa stáva nemožnou.

V prípade zvieracej prietrže by pomoc pacientom mala byť naliehavá. V prípade akýchkoľvek prejavov by ste mali okamžite kontaktovať kliniku.

etapy

Bežne je biela čiara od hrudnej kosti po pupok široká 10–25 mm a zužuje sa dole až na niekoľko milimetrov pod ňou. V mieste vzniku prietrže bielej línie brucha sa vlákna šľachy môžu líšiť o 100 až 120 mm, čím sa vytvoria herniálne brány rôznych tvarov (oválne, kosoštvorcové, okrúhle)..

Široké herniové brány sa neobjavia okamžite - herniálny výstupok prechádza niekoľkými fázami vývoja:

 1. Prvým stupňom je preperitoneálny lipóm. Vyskytuje sa, keď sa objaví jeden alebo viac provokujúcich faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. V tomto prípade cez ešte malé diery v rozbiehavej šľache vyčnieva tuk pod kožu.
 2. Počiatočné štádium. Pobrušnice vstupuje do brány prietrže, ktorá začína tvoriť membránu pre vnútorné orgány, ktoré vystupujú pod kožu. Peritoneum je tenká membrána pokrývajúca vnútorné steny brušnej dutiny a povrch vnútorných orgánov.

Kýla bielej línie brucha vo fáze konečnej formácie obsahuje všetky potrebné prvky:

 • hernial gates - diera v bielej línii, odkiaľ pochádzajú orgány;
 • hernial sac - peritoneum;
 • obsah vaku: omentum, črevá, steny žalúdka, niektoré väzy.

Zložitosť operácie závisí od toho, kedy sa choroba objavila..

Pruh

Porušenie kýly bielej línie brucha predstavuje kompresiu orgánov a tkanív umiestnených v herniálnom vaku. V závislosti od mechanizmu vývoja dochádza k hernii pružným, fekálnym a retrográdnym porušením.

K elastickému porušeniu prietrže dochádza s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku (napríklad počas pohybov čriev, kašľa, kýchania atď.), Keď sa prietržná brána kýly prudko rozširuje, vyčnieva z nich väčšina brušných orgánov. Potom sa prietržová brána vráti do pôvodného stavu, pretože tkanivá sú elastické a spadnuté orgány nemajú čas na návrat späť do brušnej dutiny..

S fekálnym porušením sa slučka čreva, ktorá sa objavuje v herniálnom vaku, výkaly a plyny postupne vypĺňajú. Výsledkom je, že črevná slučka sa rozťahuje a rastie, čoho dôsledkom je jej porušovanie.

Pri retrográdnom porušení sa vytlačí časť črevnej slučky alebo iného orgánu, ktorý nie je v herniálnom vaku, ale v brušnej dutine. Pri tomto type porušenia sa veľmi rýchlo vyvíja peritonitída a nekróza čreva a závažnosť klinických symptómov rýchlo rastie..

diagnostika

Počiatočná diagnóza sa môže vykonať na základe externého vyšetrenia pacienta, na presné určenie stavu sú potrebné ďalšie vyšetrenia.

 1. Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Kontroluje stav vnútorných orgánov.
 2. X-ray vyšetrenie hernial vak. Pred vyšetrením sa pacientovi pripraví bárium na zvýšenie kontrastu obrazu.
 3. Multispirálna tomografia. Používa sa v najťažších prípadoch a umožňuje vám úplne odstrániť chyby pri diagnostike a hodnotení súčasného stavu.

liečba

Pri liečení choroby sa často robia chyby, ktoré negatívne ovplyvňujú patológiu:

 1. Liečba liekmi proti bolesti alebo antispasmodickými liekmi bude iba odstraňovať bolesť.
 2. Neustále nosí obväz. Zariadenie sa nedá dlho používať. Pás nenahrádza plnú funkčnosť svalov. Pri častom používaní zariadenia môžu svalové vlákna strácať svoj tón, čo vedie k ich atrofii..
 3. Ľudové liečivá (výťažky z listov kôstok, nesmrteľka, palina), brané ústne, môžu znižovať tvorbu plynov a zlepšovať funkciu čriev. Tým sa zníži stupeň vystupovania čriev, ale defekt v šľachách sa v dôsledku vlastností tohto tkaniva neprevýši..
 4. Užívanie liekov na zvýšenie žalúdočnej motility. Tento typ liečby nejakú dobu skutočne prináša úľavu, ale problém nevyrieši. Odporúča sa liečiť patológiu pomocou chirurgického zákroku..
 5. Cvičenie je dobré na prevenciu prietrže, ale nie na liečenie.

Odmietnutie samoliečby, včasná diagnostika patológie a jej správna liečba je jediným spôsobom, ako sa vyhnúť komplikáciám a vrátiť sa k plnohodnotnému životnému štýlu..

Príprava na operáciu

Vlastná príprava pacienta zahŕňa nasledujúce položky:

 • odmietnutie alkoholu najneskôr tri dni pred plánovanou operáciou;
 • vylúčenie liekov, ktoré zhoršujú zrážanie krvi a zvyšujú riziko krvácania (musíte informovať lekára o všetkých užívaných liekoch a uvedie zoznam zakázaných liekov);
 • 14 dní pred operáciou zabezpečte vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné stopové prvky a vitamíny (pomôže to ľahšie preniesť postup a anestéziu a zlepší sa aj rehabilitácia);
 • úplné odmietnutie jedla po 20:00 deň pred operáciou.

Nemocnica musí vykonať potrebné laboratórne testy na kontrolu hladiny cukru, vylúčenie HIV, hepatitídy a iných pohlavne prenosných chorôb, presné stanovenie krvného typu a faktor Rh. Vykoná sa aj EKG na kontrolu činnosti srdca, aby sa zabezpečilo, že pacient podstúpi anestéziu.

Prietrž hernie bielej línie brucha

Chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví diagnózu, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie v nemocnici.

Typy operácií na prietrž bielo-bielej línie brucha:

 1. Otvorená chirurgia s nezatiahnuteľným štepením. Na posilnenie bielej čiary brucha chirurg používa špeciálne protetické sieťky. Táto metóda sa dnes najčastejšie používa, pretože po nej je relaps najmenej pravdepodobný..
 2. Otvorená chirurgia s pružným plastom. Po odstránení kýly chirurg uťahuje bielu čiaru brucha švami, čím ju posilňuje - odtiaľ v názve slovo „stretch“. Tento typ operácie je jednoduchý, ale má nevýhody: musíte urobiť pomerne dlhý rez (zostáva veľká jazva), riziko recidívy je vysoké.
 3. Paraperitoneálna chirurgia. Vyrábajú sa tiež tri vpichy, ale na rozdiel od laparoskopickej chirurgie sa nástroje nezasúvajú do brucha a neprenikajú ani do pobrušnice. Medzi ňu a okolité tkanivá sa vloží špeciálny balónik a nafúkne sa - vytvorí sa priestor, z ktorého budete mať prístup k herniálnemu vaku a vykonávať chirurgický zákrok. Výhody takejto operácie sú rovnaké ako pri laparoskopickej operácii. Jeho implementácia je však technicky zložitejšia, nie je možné bezpečne opraviť protézu oka.
 4. Laparoskopická operácia. S príchodom high-tech zariadení na moderných klinikách sa tento typ operácie prietrže kýly bielej línie brucha stáva stále populárnejším. Namiesto narezania chirurg urobí tri diery, cez ktoré odstráni prietrž a vytvorí protézu oka. Laparoskopická operácia poskytuje nízke riziko relapsu a môže skrátiť dobu rehabilitácie na 10 dní - potom môže pacient znova robiť obvyklé veci. Túto operáciu však nie je možné vykonať pri ochoreniach pľúc a srdca. Je tiež nemožné, ak klinika nemá vhodné vybavenie a odborníkov..

Pri obmedzenej prietrži bielej línie brucha by sa mal chirurgický zákrok vykonať v naliehavom prípade. Chirurg otvára herniálny vak a skúma časť čreva, ktorá sa v ňom nachádza. Ak zomrela - musí sa odstrániť. Niekedy sa ukáže, že veľká časť čreva má čas odumrieť - musíte zvýšiť incíziu a odstrániť všetky odumreté tkanivá..

Rehabilitačné obdobie

Po plánovanej operácii, tj keď kýla nebola porušená, je obnova dostatočne rýchla. Pacient je držaný v nemocnici najviac tri dni. Počas tohto obdobia sestra pravidelne robí obväzy a lekár monitoruje stav stehov a blaho pacienta, aby sa vylúčila možnosť infekcie. Na rovnaké účely sa predpisuje preventívny priebeh antibiotík.

Obdobie rehabilitácie zahŕňa dodržiavanie určitých pravidiel:

 • Je zakázané zdvíhať závažie nad 5 kg (obmedzenie platí najmenej 3 mesiace od dátumu uvedenia do prevádzky)
 • zákruty vpred, náhle pohyby a príliš intenzívny tréning sú zakázané;
 • prejavuje sa mierna fyzická aktivita, najmä chôdza;
 • je potrebné brať laxatíva predpísané lekárom (zápcha môže spôsobiť odchýlku švíkov);
 • mali by ste prehodnotiť svoju stravu a prejsť na vyváženú stravu.

Ľudia, ktorých povolanie súvisí s ťažkou fyzickou prácou, sa presunú na ľahkú prácu až na 6 mesiacov.

diéta

Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

 • Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..
 • Neodporúča sa používať výrobky, ktoré spôsobujú nadúvanie: strukoviny, vyprážané a údené jedlá, čokoláda, orechy, maslo, nakladaná zelenina..

Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

prevencia

Prevencia hernia bielej línie zahŕňa tieto opatrenia:

 • identifikácia príčin ďalších libier a normalizácia telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb sprevádzaných kašľom;
 • vyhýbanie sa vzpieraniu;
 • dodržiavanie zásad vyváženej zdravej výživy, ktorá by uľahčovala pravidelné pohyby čriev;
 • zabránenie poraneniam prednej brušnej steny;
 • pravidelná telesná výchova na posilnenie brušných svalov (ranné cvičenia, cvičenia v telocvični);
 • dávkovanie fyzickej námahy, do ktorej je zapojená brušná tlač, v pomere k jej vlastnej fyzickej príprave;
 • implementácia všetkých odporúčaní lekárov (vrátane nosenia brušného obväzu) počas tehotenstva a pooperačného obdobia.

Pamätajte, že obväz nelieči prietrž. Naopak, pri dlhodobom nosení môže naopak prispievať k jeho výskytu, pretože začína vykonávať funkciu brušných svalov, ktoré v dôsledku nečinnosti oslabujú, odkloní sa ešte viac, čo prispieva k výskytu prietrže.

Biela línia prietrže

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, pri ktorom k výčnelku vnútorných orgánov brušnej dutiny dochádza pozdĺž stredovej čiary brucha. Šírka bielej čiary v normálnom stave je 1,5–2 cm a pod pupkom sa výrazne zužuje - do 0,2–0,3 cm. Rozdiel vo vláknitých vláknach pri tejto forme ochorenia môže dosiahnuť 10–12 cm.

Kýla bielej línie u detí je diagnostikovaná veľmi zriedka. Najčastejšie je tento typ patologického procesu diagnostikovaný u mladých mužov - vo veku 20 - 30 rokov.

Klinický obraz tohto ochorenia je dosť jednoznačný a dobre vyjadrený - v prednej stene brušnej dutiny sa tvorí bolestivý výčnelok, bolesti brucha, dyspeptické poruchy.

Diagnostická kýla bielej línie brucha sa určuje fyzikálnym vyšetrením, laboratórnymi a inštrumentálnymi vyšetrovacími metódami. Liečba takýchto patológií je vo väčšine prípadov iba radikálna - vykonáva sa operácia na odstránenie prietrže. Konzervatívne terapeutické opatrenia sú v tomto prípade neúčinné, rovnako ako pri iných typoch prietrží.

Ďalšia prognóza bude mať výlučne individuálny charakter, pretože všetko závisí od včasnosti začiatku terapeutických opatrení, závažnosti patologického procesu a celkového zdravotného stavu pacienta..

etiológie

Kýla bielej línie brucha sa môže vyvinúť na pozadí nasledujúcich etiologických faktorov:

 • dedičného porušenia štruktúry šliach;
 • pooperačné jazvy v bielej línii brucha;
 • poranenia brucha;
 • obezita;
 • chronický kašeľ, ktorý vyvoláva silné a neustále napätie v brušnej dutine;
 • chronická zápcha;
 • ťažké narodenie, ťažké tehotenstvo;
 • patologické procesy, pri ktorých sa vyskytujú ťažkosti s močením;
 • ascites;
 • fyzický stres;
 • nadmerné cvičenie.

Rovnako ako ďalšie formy tohto patologického procesu sa v tých prípadoch, keď dôjde k nadmernému zaťaženiu brušnej steny, vytvára aj hernia bielej línie brucha dospelých..

U detí sa takéto ochorenie môže vyvinúť uprostred silného a dlhodobého plaču..

klasifikácia

Podľa klinických a morfologických príznakov a povahy priebehu choroby sa rozlišujú tieto formy:

 • nekomplikovaný;
 • uškriabaná prietrž bielej línie brucha.

Podľa charakteru vývoja sa rozlišujú tieto fázy:

 • prvý stupeň - preperitoneálny lipóm, diery v rozbiehajúcej sa šľache sú malé;
 • druhá etapa - peritoneum vstupuje do brány prietrže a začína sa vytvárať membrána pre vnútorné orgány;
 • tretia etapa - konečne vytvorená prietrž, ktorá obsahuje bránu prietrže, herniálny vak s obsahom (omentum, črevá, väzivo).

Podľa úrovne umiestnenia sa rozlišujú tieto formy patologického procesu:

 • supra umbilical kýla - vytvorená nad pupkom;
 • pupočník - nachádza sa blízko pupku;
 • hypogastrický alebo pupočníkový - sú umiestnené pod pupkom (táto forma je najmenej pravdepodobná).

Spravidla sú také útvary jednoduché, ale vyskytujú sa aj viaceré tvary, zatiaľ čo výčnelky sú umiestnené jeden po druhom.

Iba lekár môže určiť štádium vývoja patologického procesu vykonaním fyzikálneho vyšetrenia a laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrovacích metód.

symptomatológie

Kýlu bielej línie brucha je možné diagnostikovať už v počiatočnom štádiu.

Vo zvislej polohe bude v stredovej čiare prítomný mierny výčnelok, ktorý bude charakterizovaný nasledujúcim klinickým obrazom:

 • bolestivé vzdelávanie;
 • mäkký na dotyk;
 • ak osoba zaujme horizontálnu pozíciu, vzdelanie zmizne;
 • pri fyzickej aktivite sa môže bolest zosilniť.

Symptómy u mužov, rovnako ako u žien, sa budú všeobecne charakterizovať takto:

 • elastický útvar je umiestnený v stredovej oblasti;
 • pri náraste namáhania;
 • dunenie v bruchu, ak je črevo zapojené do patologického procesu;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • oneskorené uvoľňovanie plynov a stolice;
 • celkové zhoršenie pohody;
 • slabosť, rastúca nevoľnosť;
 • pri fyzickej aktivite a zdvíhaní hmotnosti je bolesť výrazne zvýšená.

Pri obmedzenej prietrži sa celkový klinický obraz doplní o tieto príznaky:

 • pretrvávajúca nevoľnosť a opakované vracanie;
 • krv môže byť prítomná v stolici;
 • nadúvanie, pocit plnosti;
 • pálenie záhy, grganie;
 • bolesť môže byť daná oblasti lopatky a dokonca aj spodnej časti chrbta.

S týmto klinickým obrazom musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc a nie samoliečiť.

diagnostika

Dôkladný diagnostický program umožňuje rýchlu a presnú diagnostiku.

Predovšetkým sa vykonáva fyzické vyšetrenie pacienta, počas ktorého lekár vykonáva palpačné vyšetrenie brušnej dutiny, zisťuje povahu klinického obrazu, študuje anamnézu a zbiera osobnú anamnézu.

Napriek tomu, že kýla bielej línie brucha má špecifické príznaky, vykonávajú sa určité diagnostické opatrenia na určenie povahy priebehu patologického procesu:

 • rádiografia žalúdka báriom;
 • Ezofagogastroduodenoskopie;
 • Ultrazvuk herniálneho výčnelku;
 • MSCT brušných orgánov;
 • Röntgenové štúdie s kontrastným činidlom;
 • diagnostická laparoskopia prietrže bielej čiary.

Ďalej sú predpísané štandardné laboratórne testy.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku nasledujúcich patologických procesov:

Na základe výsledkov klinických skúšok sa stanoví presná diagnóza, na základe ktorej sa určujú taktiky liečby.

liečba

Liečba bez chirurgického zákroku v tomto prípade nebude vhodná, pretože konzervatívnymi opatreniami na odstránenie patologického procesu nie je možné. Vo výnimočných prípadoch, ak operácia nie je možná, sa predpíše podporná liečba - pre pacienta sa vyberie obväz na prietrž. Malo by sa však chápať, že takúto metódu nemožno považovať za plnohodnotnú liečbu a pri dlhodobom používaní vedie len k zhoršeniu stavu..

Kýla bielej čiary sa spravidla odstráni. Plast sa dá natiahnuť pomocou miestnych tkanív alebo voľne (pomocou syntetických protéz)..

Pri takýchto patologických procesoch sa hernioplastika vykonáva:

 • defekt je zošitý pomocou šnúrky na šnúrky a kontinuálnych štep zo štepu;
 • plastická chirurgia aponeurózy.

Je potrebné poznamenať, že pri použití miestnych tkanív sa často pozoruje recidíva prietrže.

Môže sa použiť jedna z nasledujúcich hernioplastických metód:

 • mriežka je umiestnená nad aponeurózou;
 • mriežka je inštalovaná medzi listami aponeurózy;
 • oko je umiestnené vo vnútri brušnej dutiny.

V pooperačnom období je pacientovi predpísaná lieková terapia, ktorá prispieva k rýchlemu uzdraveniu po operácii. Je tiež predpísaná strava. Fyzická aktivita je v tomto prípade kontraindikovaná.

Malo by byť zrejmé, že v tomto prípade je liečba ľudovými liekmi kontraindikovaná. V niektorých zdrojoch nájdete metódu, ako je bankové ošetrenie, ale jej použitie sa dôrazne neodporúča.

Prognóza bude priaznivá, iba ak sa liečba začne včas a správne. Obmedzená prietrž bielej línie sa vyznačuje negatívnejšími prognózami, pretože do patologického procesu sú zapojené aj iné orgány..

Ako prevencia je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá zdravého životného štýlu: sledovať svoje zdravie a prijať opatrenia na prevenciu patologických procesov, ktoré sú na etiologickom zozname. Samoliečba je v tomto prípade nepraktická, pretože to môže viesť nielen ku komplikáciám, ale aj k smrti.

Kýla bielej línie - príčiny, liečba a rehabilitácia

Kýla bielej línie brucha je vada v brušnej stene, cez ktorú prechádzajú vonkajšie orgány (omentum a črevné divertikulum). Patologický stav sa častejšie pozoruje u mužov v produktívnom veku a u tehotných žien. U detí sa toto ochorenie prakticky nevyskytuje.

Fotografie z webovej stránky gastrocentro.med.br

Najprv choroba nespôsobuje značné nepohodlie. Avšak s tým, ako sa šľachy líšia, zvyšuje sa riziko zoštipnutia a vznik ďalších výbežkových komplikácií. Moderné metódy chirurgického ošetrenia ľahko zmiernia prietrž bielej línie brucha a spolu s ňou eliminujú diastázu svalu konečníka..

 • Pooperačné obdobie
 • Aká je nebezpečná kýla bielej línie brucha?
 • prevencia
 • Užitočné video o hernii bielej línie brucha

  Čo je kýla bielej línie brucha

  Toto je proces vyčnievania herniálneho vaku, predperitoneálneho tkaniva cez štrbinový priestor, ktorý vytvoril divergenciu bielej línie brucha. Podľa ICD-10 je toto ochorenie klasifikované v časti ako „K43 - Kýla prednej brušnej steny“. Pri tejto forme ochorenia osoba trpí nádorovým výbežkom, ktorý je lokalizovaný na prednej brušnej stene. Ochorenie je sprevádzané dyspeptickými poruchami, bolesťou a nasledujúcimi príznakmi:

  • nadúvanie;
  • nevoľnosť;
  • zvracanie
  • zápcha;
  • nadúvanie.

  Možné komplikácie

  Po určitom čase sa môžu pacienti stretnúť s takýmito komplikáciami rôznej závažnosti:

  • relaps, najmä po použití trakčnej hernioplastiky;
  • hnisanie v oblasti pooperačnej rany;
  • obehové poruchy;
  • porušenie;
  • zvýšenie telesnej teploty a rozvoj všeobecnej nevoľnosti na pozadí otravy;
  • necitlivosť a opuch pri švíku;
  • ruda;
  • lokálna bolesť.


  Po určitom čase sa u pacientov môžu vyskytnúť komplikácie, ako sú poruchy obehového systému.

  Výskyt takýchto komplikácií súvisí s nedodržiavaním preventívnych opatrení v pooperačnom období. V zriedkavých prípadoch môže byť komplikácia spôsobená zdravotnou chybou.

  príznaky

  V prvých štádiách vývoja choroby nemusia byť žiadne zjavné príznaky, nedochádza k zhoršovaniu zdravotných alebo vizuálnych prejavov, kvalita života zostáva na rovnakej úrovni. V nasledujúcich fázach sa prejavujú menšie bolesti, ktoré sú lokalizované v hornej časti brucha, vyskytujú sa spravidla so silným sklonom a svalovým napätím. Pravidelné bolesti sa objavujú v dôsledku niekoľkých faktorov:

  1. Keď nastane svalové napätie, nastane kompresia nervov parietálneho pobrušnice.
  2. Tráviace orgány sa dostali do medzery, ktorá sa vytvorila, a dochádza k ich porušovaniu. Tento faktor predstavuje hrozbu pre ľudský život a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť. V vyzrážaných orgánoch dochádza k narušeniu krvného zásobovania, rozvíja sa peritonitída a môže sa prejaviť nekróza..
  3. Žalúdok je napnutý omentom, ktoré ho môže premiestniť z miesta. Z tohto dôvodu sa v bruchu vytvárajú nepochopiteľné pocity, po jedle sa zaznamenávajú menšie príznaky bolesti.

  Kýla je často sprevádzaná zvracaním, nevoľnosťou, nedostatkom chuti do jedla a zápchou. Pri stanovovaní diagnózy by mal lekár vylúčiť choroby tráviaceho traktu a potvrdiť prietrž. Epigastrické formy choroby sú zovreté dokonca, majú malú veľkosť, často sa mýlia kvôli symptómom črevnej choroby. Je dôležité začať liečiť výčnelok v počiatočných fázach, aby sa minimalizovali možné komplikácie..

  Medzi ženami

  Medzi príznakmi u mužov a dievčat nie sú žiadne jasné rodové rozdiely. V niektorých prípadoch sa choroba prejavuje iba vo forme výčnelku, ktorý je charakteristický pre prvé štádiá vývoja patológie. Potom sa objavia bolestivé pocity, ktoré sa počas námahy, počas aktívnych pohybov zosilňujú. Povaha bolesti sa môže meniť: ostrá, ťažná, nudná, predĺžená alebo paroxyzmálna. U žien a mužov je toto ochorenie sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

  • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
  • bolesť inej povahy;
  • nevoľnosť a zvracanie;
  • škytavka, pálenie záhy, grganie;
  • bolesť po jedle.

  Keď kýla postupuje, zaznamenávajú sa tieto príznaky:

  • bolesť je pre pacienta silnejšia a neznesiteľná;
  • pretrvávajúce zvracanie
  • krv sa objaví v stolici;
  • narovnať výčnelok je nemožné.

  symptomatológie

  Najskôr sa choroba nemusí prejaviť. Iba fyzicky. pri záťaži môže byť na brušnej stene mierne vyčnievanie, ktoré zmizne po tom, čo osoba prestane cvičiť. Osoba tiež necíti bolesť a nepohodlie, avšak toto obdobie netrvá dlho, pretože postupom času sa medzera začína zväčšovať a príznaky kýly bielej línie brucha sa zvyšujú..

  Ako choroba postupuje, objavujú sa bolesti, ktoré môžu byť epizodické alebo trvalé. Okrem toho majú rôznorodú povahu - ťahanie, bolesť, paroxyzmálne atď..

  Okrem toho sa určujú ďalšie príznaky choroby:

  • konštantné zhutňovanie v oblasti stredovej čiary brucha s veľkosťou od niekoľkých mm do niekoľkých cm, ktorá vyčnieva nad povrch kože;
  • nevoľnosť (niekedy zvracanie);
  • ostré bolesti pri zatáčaní, ohýbaní;
  • bolesť brucha po jedle;
  • dyspeptické poruchy (grganie, pálenie záhy, hnačka).

  Rozlišujú sa tri fázy choroby:

  • stupeň tvorby lipómu;
  • počiatočné štádium;
  • pruh.

  Lipóm je vtedy, keď do medzery medzi šliachmi vstúpi iba tuk. V tejto fáze môžete problém vyriešiť bez problémov. Potom dôjde k prasknutiu svalov a vnútorné orgány (črevné slučky) sa už spolu s tukom dostanú do formovaného lúmenu. A nakoniec, v tretej etape je herniálny vak s obsahom už úplne formovaný a je to oválna diera do šírky 12 cm..

  Ak človek ignoruje objavené príznaky, kýla bielej línie brucha postupuje a jeho stav sa zhoršuje. V tomto prípade je možné pozorovať: výskyt krvi v stolici, neustále zvracanie, silnú bolesť. Môže sa zaznamenať oneskorená stolica alebo jej úplná neprítomnosť. Okrem toho, ak je hernia v počiatočných štádiách možné samostatne napraviť, potom s progresiou ochorenia sa to nedá urobiť, a čo je ešte horšie, môžu sa vyskytnúť komplikácie vo forme štípania, následného nekrotického tkaniva a rozvoja otravy krvi..

  Uškrtená prietrž je veľmi vážny jav, pretože v tomto prípade trpí nielen určitý orgán, ale aj celý organizmus. Okrem toho môže byť uškrtená prietrž fatálna, preto lekári dôrazne odporúčajú, aby pacienti s podozrením na bielu brušnú líniu prietrže vyhľadali lekársku pomoc včas..

  Príčiny vyčnievania brucha

  Hlavným dôvodom vzniku preperitoneálnych lipómov je slabosť spojivových tkanív. K ich zoslabeniu dochádza pozdĺž stredovej línie brucha, pričom sa svaly rozchádzajú a vytvára sa otvor (medzera), cez ktorý dochádza k vyčnievaniu. Pacientovi v tejto situácii je diagnostikovaná diastáza svalov rekta abdominis. Expanzia predperitoneálneho vlákna môže dosiahnuť šírku 10 cm. Medzi ďalšie faktory patria nasledujúce faktory:

  • silná fyzická námaha;
  • častá zápcha;
  • obezita;
  • tehotenstva;
  • pooperačné jazvy;
  • svalová slabosť súvisiaca s vekom;
  • ascit (peritoneálna kvapka);
  • pretrvávajúci alebo dlhotrvajúci kašeľ;
  • vrodená predispozícia.

  Príčiny ventrálnej prietrže

  1. Porušenie švu.

  Pooperačná šva nevhodne použitá chirurgom alebo vyrobená z nekvalitného materiálu sa môže zlomiť. V dôsledku toho sa tkanivá prednej brušnej steny líšia a uvoľňujú časť čreva a veľký omentum..

  Šev sa môže rozpadnúť nielen kvôli chybám chirurga, ale aj kvôli chybe samotného pacienta. V pooperačnom období je pacient prísne kontraindikovaný pri akejkoľvek fyzickej aktivite. Väčšina ľudí však k týmto odporúčaniam nie je dostatočne seriózna. Výsledkom je, že stehy, ktoré sa nelieči správne, sa rozbiehajú a vyvíja sa prietrž..

  Schematické znázornenie pooperačnej ventrálnej prietrže

  2. Slabosť svalov brušnej steny.

  Toto je pomerne častý jav u jednotlivcov s nadváhou. V brušnej stene takýchto ľudí sú svaly oslabené, nahradené tukovým tkanivom, ktoré rastie príliš pomaly. Tkanivá nezvládajú črevný tlak a rozchádzajú sa.

  Oslabená imunita, zápalové procesy v oblasti stehu, tendencia k zápche prispievajú k rozvoju hernií. Prietrž sa najčastejšie vyvíja, ak sa rez uskutoční pozdĺž bielej línie brušnej steny, pretože v tejto oblasti nie sú prakticky žiadne svaly a jazva sa hoja oveľa pomalšie..

  Rovnako dôležité je vzdelávanie o chorobe a pohlaví. U žien sú brušné svaly prirodzene slabšie ako samce, preto sa ich tkanivá častejšie líšia.


  Komplikácie ventrálnej prietrže

  Sprievodné ochorenia, v dôsledku ktorých je zvýšený vnútrobrušný tlak, môžu tiež vyvolať vývoj prietrže. Medzi ne patrí astma, bronchitída, adenóm prostaty, cukrovka, hypertenzia.

  Chirurg počas operácie môže urobiť chybu, urobiť hrubý šev. Nízka kvalita šitia spôsobuje nezrovnalosti v tkanivách a omentum a časť čreva vychádzajú tvarovaným otvorom.

  Pooperačné rany sa musia ošetrovať, obväzy sa musia meniť tak, aby nedošlo k infekcii a hnisaniu. V počiatočnom období po chirurgickom zákroku nie je možné na svaly brušnej steny nadmerne zaťažiť svaly, čo môže spôsobiť narušenie stehu a vzhľad prietrže. Mnoho lekárov verí, že taký dôsledok operácie ako ventrálnej prietrže sa vyskytuje iba v prípade predispozície, ktorá existovala pred operáciou..

  2. Vrodená alebo získaná svalová slabosť.

  Tento faktor sa často pozoruje najmä u ľudí s nadváhou, sedavým životným štýlom a vrodenými chorobami pohybového ústrojenstva. S obezitou sú svaly oslabené, nahradené tukovým tkanivom, ktoré po operácii rastie oveľa pomalšie. Zvýšený tlak a záťaž neprispievajú k normálnemu hojeniu tkanív, pretože existujú všetky podmienky na vznik pooperačnej prietrže.

  Rizikové faktory

  Predispozičné faktory pre výskyt ventrálnej prietrže budú:

  • nadúvanie;
  • častá zápcha;
  • chronický kašeľ;
  • patológia dýchacieho systému;
  • pokles tlaku v bruchu.

  Po operácii brucha je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia vrátane diéty, dennej rutiny a cvičenia. Ak sa ihneď po operácii vrátite k svojmu obvyklému životnému štýlu, môže to viesť k zlému uzdraveniu jazvy a fyzická aktivita a prejedanie pomôže oslabiť a odkloniť svaly.

  Choroby a stavy, ktoré po operácii vyvolávajú vývin brušnej prietrže:

  • chronická pankreatitída;
  • črevná obštrukcia;
  • kachexia a obezita;
  • utrpel ťažké narodenie;
  • obdobie tehotenstva;
  • diabetes;
  • bronchitída, zápal pľúc.

  Defekt aponeurózy vedie k vzniku 2 hlavných typov patológie, ktoré závisia od lokalizácie. Toto ochorenie je rozdelené na priamo prietrže bielej línie a pupočníka. Posledne menované sú vytvorené v blízkosti pupočného prstenca, môžu byť umiestnené nižšie, vyššie, vľavo alebo vpravo od pupku. Kýla bielej línie je vždy vyššia. Malo by sa rozlíšiť v samostatnej skupine možnosti ventrálnej patológie.

  Vyskytuje sa po operácii v mieste jazvy. Tento typ prietrže sa vyznačuje výstupkom počas napínania a vo vodorovnej polohe nie je viditeľný. Rozlišujú sa tieto typy ventrálnej prietrže:

  • malý - nemení štruktúru brucha, je viditeľný iba pri napätí;
  • uprostred - vypĺňa jednu z častí brušnej steny;
  • rozsiahle - umiestnené po celej prednej stene;
  • obr - nachádza sa hneď na niekoľkých miestach brušnej steny.

  Ako sa správať po operácii

  Rehabilitácia po oprave prietrže v prvých dňoch zahŕňa obmedzenie pohybov dolných končatín a trupu. Znižuje sa tým zaťaženie prednej steny, aby sa zabránilo pooperačnej prietrži. Pohyby spojené s brušným svalovým napätím sa neodporúčajú. Pri kašľaní sa odporúča ranu držať za ruku. Pacienti by mali trup zabaliť do podporného obväzu, potom by mali nosiť obväz. Strava by mala mať vysoký obsah vlákniny, aby sa zabránilo zápche..

  V budúcnosti je potrebné postupne posilňovať svalový korzet chrbta a brucha, aby sa predišlo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, normalizovať hmotnosť, aby sa vylúčila recidíva choroby. Cvičenie by sa malo vykonávať najprv ležaním na chrbte, potom sedením a až potom státím. Kurzy telesnej výchovy sa vykonávajú najskôr 1 hodinu po jedle a trvajú najmenej 30 minút po jedle. Fyzioterapeutické postupy musia predchádzať fyzioterapii.

  Etapy vývoja choroby

  Existujú 3 hlavné stupne rastu výčnelkov: preperitoneálny lipóm, počiatočné štádium, konečná tvorba. Takmer vždy sú patológie veľké a obzvlášť veľké. Niekedy sa proces môže zastaviť na vytvorenom lipóme bez ďalšieho progresu. V medicíne sa rozlišujú tieto štádiá patologického rastu:

  1. V prvom stupni preperitoneálne vlákno prechádza štrbinovým defektom v šľachových vláknach. Herniový vak sa začína tvoriť, keď časť tenkého čreva alebo omentum preniká.
  2. Keď sa prietrž už vytvorila v druhej fáze, zaznamenajú sa všetky klasické prejavy patológie: zvracanie, vak s obsahom prietrže.
  3. V konečnom štádiu sa patológia stanoví vizuálne a pri pohmate. Presmerovanie už nie je možné, pretože je nebezpečné.

  Čo robiť v prípade porušenia predpisov?

  Podozrenie na obmedzenú prietrž je priamou indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu. Použitie antispasmodík a analgetík počas tohto obdobia je úplne kontraindikované. Je tiež nemožné predpísať kúpele a zahriať oblasť prietrže, opraviť obmedzenú prietrž. Ak sa prietrž pacienta vyrieši sama, nezáleží na tom, či sa to stalo počas prepravy, počas vyšetrenia alebo vo fáze lekárskeho hovoru, musíte pacienta hospitalizovať na chirurgickom oddelení. Diagnóza pri odovzdaní do nemocnice: „priškrtená prietrž s predpísaním (počet) hodín, ktoré sa usadili nezávisle.

  Pri zákrokoch sa pacienti operujú dva dni alebo sa dynamicky sledujú (vyšetrujú sa každé 2 hodiny). Všetci pacienti s obmedzenou prietržou potrebujú urgentný chirurgický zákrok. Príprava na chirurgický zákrok sa vykonáva najneskôr do 1 hodiny.

  Čo je nebezpečné prietrž

  Skutočnou hrozbou pre človeka sú okrem samotnej patológie aj jej komplikácie. To vedie k veľkému počtu nepríjemných symptómov. V niektorých prípadoch je bolesť taká silná, že pacient dostáva bolesťový šok. Medzi najnebezpečnejšie následky prietrže patria:

  • peritonitídy;
  • obštrukcia čriev;
  • nekróza;
  • porušenie.

  Posledný dôsledok sa vyvíja v posledných fázach vývoja divergencie vlákien a tvorby výbežku. K poraneniu prietrže dochádza, keď sú patologické zmeny viditeľné pri normálnom vzhľade. Podľa lekárskych štatistík je 1 z 10 prípadov vývoja choroby sprevádzaná touto komplikáciou. Dokonca aj pri absencii negatívnych príznakov vyčnievania by sme si mali pamätať na možnosť porušenia, ktoré by mohlo spôsobiť zastavenie prívodu krvi do orgánu vytlačeného do prietrže a rozvoj peritonitídy..

  • Postihnutie mŕtvice - liečba
  • Syndróm vertebro-bazilárneho arteriálneho systému: príčiny a diagnostika
  • Znášače mozgovej príhody - faktory vyvolávajúce vznik, metódy liečby a prevencie, pravidlá výživy

  Aká je prognóza pooperačnej patológie??

  • Tlak na herniálny obsah môže narušiť prísun krvi do miesta orgánu alebo tkaniva, čo vedie k ischémii, bunkovej smrti a dokonca aj gangréne. Uškrtená prietrž ohrozuje život a vyžaduje okamžitú operáciu;
  • Keď je časť čreva súčasťou čreva, nemôže už ďalej prechádzať prietržou, čo má za následok kŕče, nedostatok pohybu čriev a zvracanie..

  Z dôvodu rizika porušenia alebo obštrukcie by ľudia mali navštíviť pohotovostné oddelenie, ak sa u nich vyskytne jeden z nasledujúcich príznakov:

  • Náhla a silná bolesť;
  • Nevoľnosť a zvracanie;
  • Kýla je citlivá alebo tvrdá a nevracia sa do pôvodnej polohy..

  Uškrtená kýla alebo upchaté črevo je život ohrozujúca situácia, ktorá si vyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu..

  Mnoho hernií dobre reaguje na liečbu aj bez chirurgického zákroku. Mnohé z nich sa však môžu opakovať aj v 10% prípadov. Prognóza u pacientov, ktorí podstúpia zotavovacie obdobie s uškrteným črevom, závisí od stupňa chirurgického zákroku, počtu poškodených čriev a zdravotného stavu, ako aj od fyzického stavu pred chirurgickým zákrokom..

  diagnostika

  Hlavnou metódou diagnostiky je počiatočné vyšetrenie pacienta chirurgom. Špecialista na prehmatanie výčnelku zbiera anamnézu. Na stanovenie diagnózy sa môžu použiť aj inštrumentálne techniky. Potreba týchto účinkov so zjavným vývojom patológie je nevyhnutná na určenie štádia choroby, charakteristických rysov, ktoré orgány spadli do vaku. Okrem inšpekcie možno predpísať aj tieto štúdie:

  • Ultrazvuk tvorby prietrže;
  • gastroskopia;
  • herniografia s kontrastom;
  • röntgenové vyšetrenie duodena a žalúdka;
  • CT vyšetrenie brucha.

  liečba

  Najúčinnejšou liečebnou technikou je chirurgický zákrok. Iba táto metóda poskytuje 100% výsledok, pri ktorom je najmenšia pravdepodobnosť recidívy. Ak sú patológie identifikované v skoršom štádiu, môžu sa použiť niektoré metódy, ktoré inhibujú rozvoj patológie a pomáhajú predchádzať závažným komplikáciám. Tie obsahujú:

  • prevencia fyzickej námahy;
  • strava;
  • použitie bandáže.

  Liečba bez chirurgického zákroku

  Tento smer liečby je povolený iba vtedy, ak sú praskliny aponeurózy veľmi malé a lipóm je malý, nedochádza k zovretiu. Lieky nedávajú požadovaný účinok pri viacnásobných prietržoch a silnej divergencii vlákien bielej línie. Existuje možnosť, že lekár ju bude môcť jednoducho opraviť v počiatočnom štádiu lipómu. Potom musíte nosiť obväz, špeciálne spodné prádlo na nejaký čas, budete potrebovať terapeutickú masáž, ktorú by mal vykonať špecialista na odstránenie diastázy.

  obväz

  Tento liek sa odporúča používať po znížení lipómu, chirurgickom zákroku na zníženie tlaku na peritoneálnu stenu, prevencii recidívy. Bez chirurgického zákroku, plastického chirurgického zákroku na stene, odstránenia herniálnych otvorov, nosenia bandáže nebude mať žiadny terapeutický účinok. Zariadenie je potrebné nosiť najmenej 3 - 6 mesiacov po operácii, ale na prevenciu nezrovnalostí v vláknach šľachy sa odporúča používať obväz na celý život.

  Príprava na operáciu

  Pred operáciou sa pacientovi odporúča urobiť krvné testy. Uistite sa, že ste vykonali štúdiu na zistenie počtu bielych krviniek, počtu krvných doštičiek (na stanovenie rizika infekčných patológií a zabránenie vzniku možných problémov so zrážaním krvi). Iné testy:

  • hladina glukózy;
  • Wassermanova reakcia;
  • stanovenie prítomnosti markerov pre hepatitídu B a C;
  • rozbor moču.


  Pred operáciou sa vykonáva močový test.
  Ak niekto užíva nejaké lieky, je potrebné o tom informovať anestéziológa. Rozhodne o možnej zmene priebehu a spôsobu anestézie. Pacientom sa zakazuje užívať akékoľvek omamné látky a alkoholické nápoje, ktoré znižujú účinok anestézie av niektorých prípadoch môžu viesť k rozvoju závažnej otravy..

  Pred operáciou by posledné jedlo malo byť noc skôr, nie neskôr ako 19 hodín. V deň operácie by ste nemali jesť ani piť. Pacient by mal mať prázdne črevo a mechúr.

  Príprava pacienta na chirurgický zákrok:

  • odmieta piť alkohol 3 dni pred chirurgickým zákrokom;
  • nepoužíva lieky s kyselinou acetylsalicylovou 14 dní pred operáciou (znižujú zrážanie krvi);
  • racionálne živí a prijíma vitamíny 14 dní pred liečbou.
  • Naposledy jedol do 20-00 predchádzajúceho dňa.

  Operácia je odložená na pacientov po infekčných chorobách. Interval medzi ukončením liečby infekcií a chirurgickým zákrokom je 14 dní (s výnimkou núdzových situácií)..

  Pacient je odoslaný na lekárske vyšetrenie. Štúdia obsahuje:

  • krvný test;
  • testy na cukor, skupinu a Rh, protrombínový index (PTI);
  • výskum infekcií (syfilis, hepatitída, HIV);
  • elektrokardiogram.

  Prietrž hernie bielej línie brucha

  Hlavnou možnosťou chirurgického odstránenia výčnelku je hernioplastika. Existujú dva typy operácií:

  1. Gernioplastika s použitím lokálneho tkaniva. Táto technika spočíva v šití kýly pomocou spojovacích tkanív samotného pacienta. Toto nie je najspoľahlivejší spôsob, pretože existuje možnosť rozdielov vo švíkoch. Podľa štatistík je v 20 - 40% prípadov zaznamenaný relaps.
  2. Gernioplastika pomocou syntetických protéz. Počas operácie sa aplikuje špeciálna sieť, ktorá chybu uzavrie. Táto možnosť sa považuje za spoľahlivejšiu, existuje len veľmi málo prípadov recidívy.

  Ďalšou možnosťou chirurgického ošetrenia je laparoskopia. Toto je najpokročilejší spôsob liečby choroby. Aby sa problém vyriešil, lekár vykoná niekoľko vpichov, rezy tkanív sú asi 1 cm (prakticky neexistujú žiadne jazvy). Ďalej sa uskutoční odstránenie a redukcia obsahu herniového vaku. Mimoriadne nízka pravdepodobnosť recidívy po laparoskopii a minimálne zranenia na povrchu kože prepichnutím.

  Pooperačné zotavenie

  Po operácii je nevyhnutná rehabilitácia, ktorá vyžaduje určité obmedzenia a vyžaduje si určitý režim. Pacient má užívať lieky proti bolesti a postupovať podľa týchto odporúčaní:

  • so súhlasom lekára vykonávať ľahké fyzické cvičenia;
  • dlhé a časté prechádzky po ulici;
  • fajčenie je zakázané.

  Pooperačná rana musí byť ošetrená antiseptickými činidlami, vykonať obväzovanie. Jednou z hlavných podmienok tohto obdobia je strava. Pomôže to chrániť pred reštartom gastrointestinálneho traktu, vyhnúť sa zápche a obnoviť normálne pohyby čriev. Pacient bude potrebovať špeciálne spodné prádlo, ktoré znižuje riziko recidívy. Ak človek získal prietrž pri ťažkej produkcii, potom ju bude musieť zmeniť na ľahšiu. Celý proces regenerácie trvá 2 až 3 týždne.

  diéta

  Nejde o metódu liečby herniálneho výčnelku, preto je potrebná špeciálna strava na zníženie rýchlosti rozvoja patológie, zníženie pravdepodobnosti štípania v pooperačnom období. Musíte jesť často, ale v malých porciách. Posledná dávka by mala byť 3 hodiny pred spaním. Je potrebné vylúčiť alebo minimalizovať spotrebu týchto výrobkov:

  • paradajky
  • špargľa;
  • orechy
  • hrach;
  • fazuľa;
  • korenené vyprážané jedlá;
  • čokoláda;
  • maslo;
  • polotovary, konzervované potraviny, hranolky;
  • nadúvanie potravín.

  kontraindikácie

  Operácia na odstránenie prietrže je predpísaná v týchto prípadoch:

  • prítomnosť bolestivého výčnelku v stredovej línii;
  • veľký výstupok;
  • výskyt nevoľnosti a zvracania;
  • bolesť pri náhlom a nepohodlnom pohybe;
  • vzhľad grganie;
  • pocit pálenia v oblasti hrudníka;
  • výskyt škytavky;
  • objavenie sa krvi počas pohybov čriev;
  • zvýšenie bolesti (tento nebezpečný príznak môže naznačovať vývoj porušenia).

  Ak dôjde k škytavke, je predpísaná operácia.


  Hernia chirurgia je predpísaná pre nevoľnosť a vracanie.


  Ak dôjde k zvýšeniu bolesti (tento nebezpečný príznak môže naznačovať vývoj porušenia), vykoná sa operácia.

  Núdzová chirurgia je indikovaná na rozvoj takýchto príznakov:

  • oneskorené výkaly;
  • zápal herniálneho vaku;
  • zvýšený výčnelok v dôsledku opuchu okolitých tkanív;
  • začervenanie kože v oblasti vyčnievania a zvýšenie lokálnej teploty;
  • ostré vypuklé napätie určené dotykom a vizuálne;
  • náhle nevoľnosť;
  • vracanie, ktoré nastane po nástupe nevoľnosti a neprináša úľavu;
  • prímes krvi v stolici, niekedy úplná nemožnosť vyprázdniť črevá, napriek prítomnosti nutkania;
  • prudké zvýšenie teploty (takéto znamenie naznačuje všeobecné otravu tela, ku ktorému dochádza v dôsledku nekrózy obsahu obmedzeného herniálneho vaku).


  Oneskorená stolica je príznakom operácie.


  Pri prudkom zvýšení teploty je potrebná operácia.


  Núdzová prevádzka je označená ostrým výčnelkom, určeným dotykom.

  Chirurgické odstránenie prietrže sa nevykonáva, ak má pacient tieto patológie a stavy:

  • veľké kýly u pacientov starších ako 70 rokov;
  • choroby pľúcneho a kardiovaskulárneho systému v štádiu dekompenzácie;
  • tehotenstva;
  • cirhóza pečene;
  • portálna hypertenzia;
  • vodnateľnosť;
  • kŕčové žily pažeráka a konečníka;
  • cukrovka v kombinácii s nedostatočným účinkom podaného inzulínu;
  • závažné zlyhanie obličiek v štádiu dekompenzácie;
  • paliatívna liečba určitých chorôb.


  Kontraindikácia po operácii je tehotenstvo.


  Závažné zlyhanie obličiek vo fáze dekompenzácie je kontraindikáciou chirurgického zákroku.


  Cirhóza je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku..

  Ak sa u pacienta vyvinie priškrtená kýla, odporúča sa neodkladný chirurgický zákrok bez ohľadu na akékoľvek kontraindikácie. To isté platí pre liečbu opakujúcich sa a pooperačných hernií..

  Operácia je dočasne oneskorená, ak má pacient poruchu krvácania, vyvíja sa infekčné ochorenie.

  prevencia

  Aby sa zabránilo rozvoju patológie, je potrebné vykonať kroky, ktoré budú zamerané na posilnenie brušných svalov, treba sa vyhnúť faktorom, ktoré môžu spôsobiť výčnelok. Pravdepodobnosť vzniku choroby môžete znížiť pomocou týchto odporúčaní:

  • pri obezite je potrebné normalizovať telesnú hmotnosť;
  • posilňovaním brušných svalov;
  • počas tehotenstva noste obväz, ktorý zabráni poraneniu šliach, brušných svalov;
  • správna výživa;
  • pri práci s veľkými váhami v telocvični musíte použiť špeciálne pásy.

  Obdobie vymáhania

  V akútnom štádiu je chirurgický zákrok nevyhnutný.

  Pri vytvorenej kýle je nosenie obväzu zbytočné. Prístroj, ktorý vytláča výstupok, prispieva k zhoršeniu ochorenia.

  • zabrániť vzniku herniovej hmoty;
  • po operácii (nedovoľuje rozptyľovať švy a podporuje slabé svaly).

  Počas prvých 2 až 3 mesiacov sa pacientom odporúča vyhnúť sa nadmernej námahe a fyzickej námahe. Potom je potrebné vykonať terapeutické cvičenia, ktoré pomôžu posilniť svaly brucha. Súbor cvičení je lekár a je lepšie ich vykonávať pod dohľadom trénera.

  Po operácii je predpísaná strava. Je zakázané jesť jedlo, ktoré spôsobuje tvorbu plynu a oneskoruje črevné pohyby. V ponuke je šetrné jedlo (obilniny a tekuté jedlá). Pomáha udržiavať integritu švov. Pacientom sú v malých porciách uvedené zlomkové jedlá..

  Ak chcete urýchliť zotavenie po hernioplastike, musíte dodržiavať pravidlá:

  1. V ranom období zotavenia je na odporúčanie chirurga potrebné chodiť (okrem excízie medzistavcovej prietrže).
  2. Jedzte správne a vypite veľa tekutín, aby ste predišli zápche.
  3. Zo stravy odstráňte potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť.
  4. Nenechávajte niekoľko dní doma.
  5. Navštívte ošetrujúceho lekára, keď naplánuje schôdzku, a ak sa jazva obťažuje, prihláste sa skôr.
  6. Vzpieranie a ohýbanie sú zakázané na 6 mesiacov..
  7. Pacient by nemal priberať na váhe.
  8. Kým sa rana nezahojí, nemôžete robiť fitnes..
  9. Vyhýbanie sa kašľovej chorobe.
  10. So súhlasom lekára môžete vykonávať cvičenia na posilnenie brušných svalov, robiť kondíciu, chôdzu.

  Popísaný program musí byť dodržaný po celý život, aby nedošlo k recidíve. Osobitná pozornosť by sa mala venovať životnému štýlu.

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela. Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku.
  Vertebrálna hernia sa lieči dvoma spôsobmi: 1) pomocou chirurgického zákroku a 2) konzervatívnym spôsobom.Na rozdiel od prevládajúceho názoru pacientov nie je chirurgický zákrok pri hernii disku povinný a je indikovaný iba pri vývoji príznakov kompresie koreňov miechových nervov (strata citlivosti, zhoršený pohyb v končatinách, nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie atď.).
  Výčnelok diskov krčnej chrbtice sa týka ich vydutia do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Tento patologický proces nie je nezávislým ochorením, ale častou komplikáciou osteochondrózy.