loader

Hlavná

Liečba

Hlavné príznaky hernie pažeráka, príčiny, diagnostika a liečba

Podľa mnohých odborníkov je dnes ezofágová hernia veľmi častým ochorením gastrointestinálneho traktu, pričom po peptickom vrede a cholecystitíde je na 3. mieste..

Okrem toho v 50% prípadov diafragmatická hernia prebieha tajne, buď asymptomaticky, alebo s minimálnymi príznakmi a nepohodlím. Často sa objavuje náhodne pri endoskopickom vyšetrení alebo pri röntgenovom vyšetrení žalúdka a pažeráka..

U 30% pacientov s herniou pažeráka sú primárnymi ťažkosťami, s ktorými pacienti prichádzajú k lekárovi, bolesti srdca - nekoronárna kardiagia a poruchy srdcového rytmu - paroxysmálna tachykardia a extrasystol. Toto najčastejšie vedie k diagnostickým chybám a neúčinnej terapii kardiológom, pretože možnou príčinou srdcových porúch je prietrž.

Toto ochorenie je spravidla kombinované s gastroezofageálnym refluxným ochorením, ktoré vedie nielen k kardiologickým poruchám, ale tiež k celému komplexu pľúcnych a dyspeptických porúch v ľudskom tele..

Membránová hernia je rozšírenie ezofágového otvoru bránice, pri ktorom dochádza k podvrtnutiu väzov spájajúcich žalúdok a pažerák..

Takéto narušenie vedie k vrhnutiu žlčovej a žalúdočnej šťavy do pažeráka, k zápalu ak zmene jeho sliznice postupne dochádza, čo nakoniec vyvoláva vznik zhubných nádorov..

Podľa štúdií svetových gastroenterologických asociácií má pacient pri nedostatočnej včasnej liečbe prietrže po 7-10 rokoch zvýšené riziko rakoviny pažeráka. Ak sa liečba nevykonáva 7 rokov, potom sa riziko rozvoja onkológie zvýši o 280%, ak je choroba viac ako 10 rokov, potom sa riziko zvýši na 400%..

Príznaky prietrže

 • Bolesť s diafragmatickou prietržou pažeráka je veľmi rôznorodá a závisí od typu, trvania ochorenia, veku pacienta:
 • Najbežnejšia lokalizácia bolesti je v epigastrickej oblasti, objavuje sa pri zmene polohy tela po jedle.
 • Niekedy môže bolesť vyžarovať do oblasti medzi lopatkami alebo chrbtom.
 • Je tiež možné, že sa objaví bolesť pletenca, ktorá sa môže podobať príznakom charakteristickým pre ochorenie, ako je pankreatitída.
 • Pätina pacientov, najmä starších, má bolesti v srdci, čo môže súvisieť so sprievodnými ochoreniami - ischemická choroba srdca, angína pectoris.
 • Keď prietrž vedie k rôznym komplikáciám, mení sa smer, povaha, intenzita bolesti. Pri opaľovaní sa bolesti stanú neznesiteľným charakterom horenia a ich intenzita sa zvyšuje s tlakom v epigastrickej oblasti, a keď sa pacient ohne vpred, pre pacienta sa stáva ľahšou. Keď sa vyskytne perivisceritída, bolesť je boľavá, matná, sú nepretržité a vysoko koncentrované v epigastrickej oblasti. Ak dôjde k porušeniu hrudného vaku, objavia sa za hrudnou kosťou piercing a brnenie, ktoré sa rozširujú do oblasti medzi lopatkami (pozri bolesť chrbta medzi lopatkami).

Pri rútení v ústach zostáva chuť horkosti, žlče alebo pacient má časté rútenie vzduchom, najčastejšie sa vyskytuje po jedle.

Tento symptóm sa najčastejšie vyskytuje v noci, po jedle alebo na chrbte, nie je sprevádzaný nevoľnosťou. Ak je množstvo hmoty počas regurgitácie významné, môže to spôsobiť aspiračnú pneumóniu..

Toto nie je stály príznak kýly pažeráka, môže sa objaviť alebo zmiznúť. Ak jete horúce alebo príliš studené tekuté jedlo, prehltnite ho veľmi rýchlo, môžete mať ťažkosti pri prechode potravou pažerákom. Pokiaľ ide o pevné jedlo, ľahšie a rýchlejšie sa pohybuje po pažeráku. Ak tento symptóm hernie pažeráka začína byť trvalý, je to príležitosť na diagnózu onkológie, zúženia, vredu pažeráka, porušenia prietrže.

Najcharakteristickejšia, najvýraznejšia a najčastejšia známka kýly pažeráka. Stáva sa to po jedle, v noci a v ľahu. U väčšiny pacientov je to konštantný symptóm a hrá rozhodujúcu úlohu pri diagnostike diafragmatickej prietrže.

Nie je to najcharakteristickejší príznak, pretože sa vyskytuje iba u 4% pacientov. ak sa vyskytne, vyznačuje sa dlhým obdobím, pacient môže čkanie od niekoľkých hodín do niekoľkých dní.

Zriedkavý príznak sa objaví iba vtedy, ak sa žalúdočný obsah vyhodí do ústnej dutiny alebo hrtanu a môže sa objaviť chrapot..

 • Kombinácia prietrže pažeráka s poruchami dýchacieho systému

Ezofágová hernia je najčastejšie sprevádzaná bronchiálnou astmou, obštrukčnou bronchitídou a aspiračnou pneumóniou. Najnebezpečnejšou z týchto patológií je aspirácia žalúdočných hmôt do respiračného traktu. Súčasne sa u pacienta vyskytuje dusenie, pretrvávajúci kašeľ a bolesť za hrudnou kosťou.

Na rozlíšenie bolesti v pažeráku pri hernii, ktorej príznaky sú podobné a charakteristické pre iné choroby, by sa mali zvážiť nasledujúce faktory charakterizujúce prítomnosť diafragmatickej prietrže u pacienta:

 • Po jedle sa vo väčšine prípadov bolesť zintenzívňuje a intenzita bolesti sa zvyšuje s kašľom, fyzickou námahou, akýmkoľvek napätím, dokonca aj v horizontálnej polohe..
 • Po zvracaní, grganí alebo regurgitácii sa zhlboka nadýchne, bolesť oslabí alebo prestane. K zníženiu bolesti prispieva aj sóda, voda a ležanie..
 • Povaha bolesti je skôr mierna, boľavá, nudná, iba v zriedkavých prípadoch môže dôjsť k silnej bolesti.

Aký je rozdiel medzi klznou kýlou?

Jedným typom diafragmatickej prietrže je kĺzavý herniálny výčnelok. V tomto prípade časť pažeráka alebo žalúdka preniká cez slabé miesto bránice do hrudnej dutiny. Pravidelne sa vracajú na svoje obvyklé miesto (v brušnej dutine), čo vedie k vymiznutiu príznakov. Fyzická aktivita, napätie brušných svalov a množstvo ďalších faktorov vedie k opätovnému vytvoreniu kýly pažeráka..

Charakteristickým príznakom klznej hernie je pálivá bolesť, ktorá sa nachádza za hrudnou kosťou alebo v hornej časti brucha. Zosilňuje sa v polohe na bruchu a so silným stúpaním, často sprevádzaným spevnením, pálením záhy alebo nevoľnosťou.

Aké sú znaky porušenia prietrže?

Jednou z najnebezpečnejších komplikácií bránice prietrže je jej porušenie. Môže sa vyskytnúť aj po dlhom priebehu choroby a môže byť prvým prejavom choroby. Aby sa včas zistilo porušenie, mala by sa u pacienta vyhodnotiť prítomnosť nasledujúcich príznakov:

 1. Náhla bolesť ostrej alebo streleckej povahy v dolnej polovici hrudníka / hornej tretiny brucha. Často vyžaruje do lopatky alebo supraclavikulárnej fosílie. Zvýšená bolesť vyvoláva zvýšenú črevnú motilitu (v dôsledku príjmu potravy, tekutín, niektorých liekov atď.). Intenzita bolesti je extrémne vysoká, v zriedkavých prípadoch môže viesť k šoku;
 2. Zvracanie, ktoré sa nezastaví na dlhú dobu (od niekoľkých hodín do jedného dňa). Spravidla sa zosilňuje vo výške bolesti;
 3. Ťažké nadúvanie so zvýšenou bolesťou.

Prítomnosť jedného z týchto príznakov si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť pre pacienta..

Hlavnými príčinami hernie pažeráka

Známky bráničnej prietrže sa najčastejšie vyskytujú u starších ľudí, keď sa z prírodných dôvodov telo opotrebuje a tkanivá, svaly, vnútorné orgány strácajú elasticitu. S progresiou hernie u niektorých pacientov do 60 rokov sa môžu vytvárať tzv. Herniálne brány, keď sa otvorenie pažeráka môže zvýšiť o niekoľko centimetrov..

Príčiny hernie pažeráka:

 • Oslabenie svalov a väzov pažeráka súvisiace s vekom
 • Absorpcia tukového tkaniva pod bránicu
 • Zmena polohy vnútorných orgánov, napríklad počas tehotenstva
 • Atrofia ľavej strany pečene
 • Dyskinéza pažeráka
 • Nadúvanie, napätie brušných svalov
 • Zvýšený brušný tlak
 • Vrodené chyby - skrátený pažerák
 • Chirurgia pažeráka
 • Tepelné popáleniny z horúcich potravín znižujú pažerák a spôsobujú prietrž.

K dispozícii je asymptomatický priebeh choroby a naopak, u pacientov v kombinácii s rôznymi chorobami gastrointestinálneho traktu sa tiež nachádza hernia pažeráka. Podľa niektorých správ teda u 40 - 60% pacientov s žalúdočnými alebo duodenálnymi vredmi, u 50% pacientov s chronickou gastroduodenitídou, u 20 - 40% ľudí s cholecystitídou (pozri príznaky a liečba cholecystitídy) a pankreatitídou (pozri pankreatitída). príznaky, liečba) diagnostikovaná diafragmatická prietrž.

diagnostika

Prvým krokom pri zisťovaní diafragmatickej prietrže je hľadanie charakteristických symptómov u pacienta a možných príčin. Potom je potrebné začať priame vyšetrenie, pri ktorom môžete zistiť nasledujúce príznaky choroby:

 • Inšpekcia - pri kýle pažeráka sa hrudník pri dýchaní prakticky nepohybuje v dôsledku narušenia funkcie bránice. Ak osoba trpí touto patológiou po dlhú dobu, žalúdok sa stane „potopeným“. Tento príznak sa nemusí pozorovať u ľudí so zvýšenou telesnou hmotnosťou;
 • Palpácia brucha (palpácia) - v dôsledku silného svalového napätia sa stáva hustou v hornej časti brušnej steny. Bolesť pri palpácii je tiež možná;
 • Auskultácia (počúvanie fonendoskopom) - charakteristickým znakom bránice prietrže je výskyt črevného hluku v hrudnej dutine. Normálny dýchací zvuk zvyčajne chýba alebo je výrazne znížený..

Vyššie uvedené príznaky sú dostatočné na naznačenie diagnózy. Je však možné spoľahlivo potvrdiť prítomnosť prietrže pažeráka iba pomocou inštrumentálnych diagnostických metód..

RTG / fluorografia hrudníka

Nie je to informačná metóda, ale je potrebné rozlišovať patológiu bránice od chorôb hrudnej dutiny (pneumotorax, pohrudnice, zápal pľúc, atď.). Môžete tiež nájsť niektoré nepriame príznaky kýly pažeráka:

 • Kupola bránice je nad normálne;
 • Prítomnosť črevných slučiek / bubliniek žalúdka v hrudnej dutine;
 • Posun tieňa mediastina (biela oblasť medzi pľúcami v röntgenovom snímaní) od stredovej čiary.

Je pomerne ťažké odhaliť tieto zmeny na röntgenovom snímači / fluorografii bez primeraných skúseností. Preto je dôležité, aby kvalifikovaný lekár preskúmal situáciu..

Röntgen pažeráka a žalúdka s kontrastom

V neprítomnosti CT je najlepším spôsobom potvrdenia diafragmatickej prietrže röntgenová diagnostika. Na tento účel sa pacientovi podá nápoj z roztoku kontrastnej látky (asi 200 ml síranu bárnatého), po ktorom sa urobí röntgen. Spoľahlivým znakom bránice prietrže je prítomnosť žalúdka alebo tenkého čreva v hrudníku.

Ako sa pripraviť na štúdiu?

Pre optimálnu kvalitu röntgenovej snímky by príprava mala začať 3 dni pred zákrokom:

 • Počas tohto obdobia sa pacientovi zobrazí diéta s minimálnym množstvom vlákniny. Malo by sa to vylúčiť: ražný chlieb, perličkový a kukuričný krupica, mliečne výrobky, ovocie, zelenina a výrobky z nich (šťavy, zaváraniny atď.);
 • 12 hodín pred kontrastnou rádiografiou musíte dodržiavať „hladovú“ diétu;
 • Večer a ráno pred zákrokom sa pacientovi podá jeden očistný nález..

Je potrebné poznamenať, že užívanie preháňadiel sa neodporúča, pretože zvyšujú množstvo voľného plynu v črevách a znižujú kvalitu diagnózy..

Ultrazvuk pleurálnej dutiny

Ďalšia metóda, ktorá sa používa na pochybné výsledky rádiografie. Pomocou ultrazvuku sa slučky tenkého čreva alebo žalúdka odlišujú od ostatných patologických procesov na hrudi. Tento postup nevyžaduje žiadnu prípravu a trvá 7-10 minút.

CT hrudníka a brucha

Pomocou tohto drahého röntgenového žiarenia sa diafragmatická prietrž určuje v 100% prípadov. Prítomnosť falošných výsledkov je vylúčená kvôli vynikajúcej vizualizácii. Počítačové tomografy majú, žiaľ, iba veľké mestá a regionálne centrá. Štúdia sa spravidla vykonáva za poplatok (priemerná cena - približne 2 000 rubľov). To vysvetľuje jej zriedkavé použitie..

Laparoskopia / torakoskopia

Nejde iba o diagnostickú metódu bránice prietrže, ale o úplný chirurgický zákrok. Jeho princíp je jednoduchý - v určitej anatomickej oblasti (brucha alebo hrudníku) sa urobia dva rezy dlhé 1 až 2 cm, cez ktoré sa do dutiny vyrobí endoskopický nástroj vo forme úzkych kovových trubíc s nejakým druhom pracovnej špičky (čeľuste). Jedna z nich nevyhnutne obsahuje videokameru so zdrojom svetla. Chirurg tak môže priamo vyšetriť bránicu a zvoliť si ďalšiu taktiku.

Je potrebné poznamenať, že tieto postupy sa najčastejšie používajú pri ťažkých poraneniach brucha alebo hrudníka. Ako diagnostická metóda sa zriedka používa laparoskopia a torakoskopia..

Liečba bránice hernie

Najskôr je potrebné zdôrazniť, že liečba pažerákovej kýly bez chirurgického zákroku je nemožná. Jediným spôsobom, ako sa tohto ochorenia zbaviť, je chirurgický zákrok. Malo by sa vykonať čo najskôr, pretože dlhé čakanie môže viesť k nasledujúcim komplikáciám: porušenie prietrže, obštrukcia zažívacieho traktu, zlyhanie dýchacích ciest atď..

Táto operácia nemá absolútne kontraindikácie na vykonanie, preto ju možno vykonať pre všetkých pacientov. V závislosti od závažnosti ich stavu sa vykonáva buď naliehavo (do 2 hodín) alebo plánuje. Núdzová intervencia je indikovaná u týchto pacientov:

 • S porušením prietrže pažeráka;
 • S ťažkým zlyhaním dýchacích ciest;
 • S porušeniami srdca spôsobenými prietržou;
 • S ťažkými príznakmi (neskrývateľné vracanie, intenzívna akútna bolesť atď.).

V ostatných prípadoch sa operácia vykonáva podľa plánu (termín nie je obmedzený, ale odporúča sa niekoľko týždňov) na špecializovanom oddelení „hrudnej chirurgie“..

Príprava na naplánovanú operáciu

Pred chirurgickým zákrokom anesteziológ / chirurg podrobne vedie rozhovor s pacientom o jeho zdravotnom stave, prítomnosti alergií, predchádzajúcich krvných transfúziách atď. Pacientovi je pridelená séria štúdií, ktoré vyhodnotia funkcie hlavných orgánov: všeobecné krvné a močové testy, biochemická analýza venóznej krvi, kyslá báza, EKG.

Ak je to potrebné, stav pacienta sa trochu zlepšuje (stabilizujú krvný tlak, srdcovú aktivitu, respiračné funkcie atď.). Bezprostredne pred operáciou sa črevá očistia (ak nedochádza k zovretiu kýly pažeráka), močový mechúr sa katetrizuje a podávajú sa potrebné lieky..

Ako liečiť hiátovú prietrž?

Hlavným cieľom operácie je korigovať hernálny výstupok späť do brušnej dutiny a zošiť poškodenú oblasť bránice. Za týmto účelom môže chirurg vykonať jeden z dvoch prístupov: odrezať prednú stenu brucha v stredovej línii alebo urobiť torakotómiu (otvoriť spodnú časť hrudníka). Pri obmedzenej diafragmatickej prietrži lekár potrebuje oba tieto prístupy.

Ak sa operácia vykonáva podľa plánu na oddelení hrudnej chirurgie, lekár môže použiť modernejšiu metódu liečby prietrže - video endoskopickú operáciu. Rovnako ako v prípade diagnostickej laparoskopie sa urobia dva rezy s veľkosťou 1 až 2 cm, ktorými sa do hrudnej dutiny vkladajú špeciálne nástroje. Jeden z nich je nevyhnutne vybavený videokamerou s baterkou, prostredníctvom ktorej chirurg riadi jeho činnosť. Druhý môže vykonávať funkciu pinzety, elektrického / plazmového noža, sacej kvapaliny atď..

Po zavedení orgánov do brušnej dutiny sa membrána zošije a spevní telesnými tkanivami (najčastejšie so šľachou alebo aponeurózou), aby sa zabránilo opätovnému výskytu hernie pažeráka..

Rehabilitácia po operácii

Chirurgická liečba prietrže pažeráka je dosť traumatická. Preto sa v pooperačnej fáze môže u pacienta vyskytnúť bolesť, porucha trávenia a infekčné komplikácie. Aby sa tomu zabránilo, lekári odporúčajú nasledujúce činnosti:

Adekvátna úľava od bolesti

Spravidla na to stačí NSAID, ktoré sa podávajú intramuskulárnou injekciou (do zadku). Najčastejšie - Ketorolac / Ketorol. Pri silnej bolesti môžu byť do chirurgického rezu alebo epidurálnou analgéziou vložené lokálne anestetiká (Lidokaín alebo Novokaín)..

Ako epidurály anestetizujú? Lekár s tupou ihlou zavádza liek (Lidokain, Novokain) do miechového kanála, do priestoru medzi miechou a vnútorným povrchom stavcov. Ak je to potrebné, epidurálna analgézia sa môže udržiavať nepretržite, ak sa do označeného priestoru zavedie trubica, cez ktorú sa anestetikum nepretržite dodáva..

diéta

Liečba diétou: hernia pažeráka často narúša normálny pohyb potravy v črevách. Preto je v pooperačnej fáze dôležité postupne obnoviť jej funkciu. Pacientom sa odporúča strava, ktorá vylučuje múku, slané, korenené a mastné jedlá. Strava musí obsahovať obilniny (ryža, pohánka, kukurica), ktoré obsahujú mierne množstvo vlákniny; varené mäso (kuracie alebo hovädzie); Polievky varené v kuracích vývaroch;

Prevencia tromboembolických komplikácií

Po väčšine chirurgických zákrokov existuje riziko vzniku týchto komplikácií. V tomto prípade sa na stene cievy pacienta hromadí trombus, ktorý môže vypadnúť a uzavrieť lúmen vitálnych tepien (pľúcne, koronárne, stavcové atď.) Alebo vstúpiť do srdcovej dutiny. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa pacientom nosiť kompresívne pančuchy a podávať injekcie s heparínovými prípravkami (ak nedochádza k závažnému krvácaniu)..

Implementácia vyššie uvedených odporúčaní môže znížiť riziko komplikácií pooperačnej fázy a urýchliť zotavenie pacienta. V priemere na to stačí 7-10 dní.

Pri výbere čakacej taktiky alebo liečby ľudovými liekmi sa môže prietrž pažeráka považovať za život ohrozujúcu. Preto je po stanovení diagnózy potrebné určiť dátum operácie a techniku ​​jej vykonávania. Ak bol chirurgický zákrok vykonaný včas, prognóza pre pacienta je vo väčšine prípadov priaznivá. Správna rehabilitácia a prevencia pooperačných komplikácií umožňujú pacientovi vrátiť sa do predchádzajúcej kvality života v krátkom čase.

Ezofágová prietrž

Ezofágová hernia je chronické ochorenie. Patologické zmeny v úzkej svalovej trubici a väzivovom aparáte bránice vedú k vážnemu narušeniu činnosti všetkých orgánov gastrointestinálneho traktu. Akékoľvek odchýlky negatívne ovplyvňujú kvalitu života osoby a môžu spôsobiť veľa nepríjemných symptómov a komplikácií. Včasná diagnóza vás ušetrí od zbytočných problémov. Nemôžete začať s ochorením, dá sa liečiť a zvyšuje pravdepodobnosť zotavenia tých pacientov, ktorí hľadajú lekársku pomoc pri prvých príznakoch choroby..

U osôb nad 60 rokov sa často diagnostikuje hernia pažeráka. Okrem kritéria veku sa zaznamenala aj súvislosť s pohlavím. Ženy majú častejšie túto chorobu ako muži. Existuje vysvetlenie pre všetko, ako pri každej chorobe, prietrž pažeráka má príčiny a charakteristické príznaky. Vedieť o nich nie je ťažké určiť prítomnosť patológie. Samoliečba je v tomto prípade zbytočná a neprijateľná, riziko komplikácií je príliš vysoké.

Ako sa lieči choroba, ako efektívne sú moderné terapeutické prístupy a čo by sa malo robiť, ak existuje podozrenie na vývoj choroby? Odpovieme na aktuálne otázky a načrtneme hlavné body, ktoré vám umožnia rozpoznať chorobu a chrániť sa pred následkami.

Čo znamená kýlová pažerák??

V zdravom tele zaujme každý orgán svoje miesto, ktoré je mu anatomicky priradené. Medzi brušnou a hrudnou dutinou prechádza svalová doska. Tento orgán sa nazýva bránica. Sval hrá veľmi dôležitú úlohu v ľudskom tele, je hlavným a je zodpovedný za dýchanie. V bránici je malá diera, cez ktorú prechádza pažerák. Všetko, čo sa nachádza pod bránicou, by za normálnych okolností nemalo spadať do oblasti hrudníka. Tomu sa dá zabrániť spojivovými tkanivami a väzivovými štruktúrami. Akýkoľvek pohyb do hrudníka pažeráka alebo do samostatnej časti žalúdka sa považuje za abnormálny. Ak sa zistí takáto patológia, u pacienta sa diagnostikuje hiátová hernia.

S progresiou ochorenia a bez liečby sa žalúdočné žlče dostávajú bez problémov do pažeráka. Dlhodobé odlievanie obsahu spôsobuje zápal sliznice. Toto telo nemá ochranu proti obsahu žalúdočnej kyseliny. Zápal sliznice je ľahko poškoditeľný, čo spôsobuje bolesť. To je jeden z hlavných príznakov prietrže pažeráka, existujú ďalšie problémy, ktoré sprevádzajú ochorenie.

Príznaky hernie pažeráka

Malá kýla pažeráka nespôsobuje pacientovi problémy. Pomerne často sa vyskytuje asymptomatická forma herniálnych formácií. Toto ochorenie sa nijako neprejavuje a nespôsobuje nepohodlie. Pacient nemá ani podozrenie na problémy a naďalej žije známym životom. Počas röntgenového žiarenia alebo ultrazvuku sa niekedy náhodou zistí závažná patológia.

Ochorenie sa môže kedykoľvek prehlásiť. Spravidla sa zaznamenáva aktivita klinických prejavov s progresiou choroby a rastom kýly. Frekvencia a závažnosť symptómov závisí od veľkosti patologickej formácie a jej typu, prítomnosti sprievodných chorôb a identifikovaných komplikácií..

Označte všeobecné príznaky prietrže pažeráka:

Najčastejším príznakom, ktorý sprevádza takmer všetky známe typy choroby, je pálenie záhy. Po jedle môže pacienta obťažovať ohýbaním, ktoré sa v noci často zosilňuje. Pálenie záhy môže spôsobiť ťažké fyzické námahy, prejedanie sa alebo nadmerné pitie. Niekedy sa symptóm prejavuje miernou formou a neovplyvňuje blaho pacienta. Pozoruje sa aj závažný pálenie záhy, keď je pre pacienta ťažké znášať pálenie na hrudi. Tento stav môže byť doplnený plynatosťou, nevoľnosťou a nepríjemnou dochuťou v ústach. Keď je obsah žalúdka v pažeráku, pálenie záhy sa stáva kyslým alebo horkým. Všetky tieto prejavy sa odrážajú v psychickom a fyzickom zdraví človeka. Spánok je narušený, pacient stráca pracovnú kapacitu a chuť do jedla. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky pálenia záhy, ako sa zbaviť pálenia záhy?)

Bolesť je ďalším výrazným príznakom hiátovej prietrže. Väčšina pacientov pozná syndróm bolesti, ktorý sa najčastejšie prejavuje sklonmi a horizontálnou polohou tela. Bolesť môže byť lokalizovaná za hrudnou kosťou, v hypochondrii, bruchu, v oblasti srdca. Bolestivé pocity sú zvyčajne bolesti v prírode. Po jedle zintenzívňujú, oslabujú po dychu alebo zhlboka sa nadýchajú..

Grganie. Tento príznak môže byť spôsobený kŕčmi zažívacieho traktu, aktívnym pôsobením žalúdka a zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Počas rozhovorov a jedenia môže dôjsť k nedobrovoľnému uvoľneniu vzduchu. Útok je často sprevádzaný charakteristickým zvukom a zápachom. Pri grganí sa môže uvoľňovať nielen vzduch, ale aj obsah žalúdka. Použitie antispasmodík, ktoré niektorí pacienti používajú na zmiernenie príznaku, málokedy prináša investície, takže pacienti často nezávisle na sebe burácajú, čím sa zbavujú nepohodlia. (Pozri tiež: Príčiny a typy grgania po jedle)

U 35% pacientov s diagnózou „ezofágovej hernie“ sa pozoruje regurgitácia. Dôvody sú rovnaké: stravovanie, svahy, vodorovná poloha. Tento príznak je charakteristický pre stredne veľké útvary a spôsobuje veľa nepríjemností. Objemy zvratkov v Ingode sú pomerne veľké, takže pacient musí zásoby a prepravovať špeciálne nádoby na zvratky.

Medzi bežné príznaky, ktoré sprevádzajú prietrž pažeráka, patrí dysfágia alebo porucha prehĺtania. Ponáhľajte sa pri vstrebávaní jedla, príliš horúcich (studených) nápojoch, tento jav môžu vyvolať neurogénne faktory. Dysfágia sa môže vyskytnúť zriedkavo, ale môže byť trvalá. To je zvyčajne spojené s pridaním komplikácií. Po zhoršení choroby je možné úplné alebo čiastočné zablokovanie konzumovanej potravy. Tento príznak zvyčajne sprevádza pálenie záhy. Pri plnení pažeráka pacient jednoducho nemôže prehltnúť jedlo. Tieto nepríjemné ťažkosti spôsobujú úzkosť a nervozitu. V priebehu času sa nepohodlie zosilňuje, čo môže viesť k odmietnutiu jesť jedlo a mať vážne následky.

Klinické prejavy sa môžu líšiť v závislosti od typu kýly. S posuvnou prietržou pažeráka vystupuje výčnelok do herniálneho vaku. Príznaky choroby sa objavujú iba vtedy, keď obsah žalúdka preniká do pažeráka. V medicíne je tento jav definovaný výrazom „gastroezofágový reflux“. Pacient môže byť narušený pálením záhy a bolesť medzi rebrami, časté fľaky a regurgitácia.

Iný, menej bežný typ prietrže sa nazýva pažerák. Ak je to možné, jedlo v žalúdku stagnuje. V tomto prípade sa pravidelne cíti bolesť a nepohodlie v oblasti hrudníka. Ak choroba progreduje, príznaky sa zosilňujú, zvyčajne sa prejavujú po užití. V niektorých prípadoch pacienti úmyselne znižujú svoj objem a niekedy odmietajú jesť.

Príčiny hernie pažeráka

Príčiny vzniku kýly pažeráka sa delia na získané a vrodené. K posledným menovaným patrí tzv. Krátky pažerák. Patológia je zriedkavá, ale je známe, že osoba sa už narodila s neplnkom. Časť žalúdka je spočiatku umiestnená v hrudnej dutine. Všetky ostatné dôvody sa vzťahujú na získané. Zvyčajne sa vyskytujú u ľudí vo veku nad 55 rokov, ale to neznamená, že choroba, ako je kýlová pažerá, nie je typická pre mladých ľudí. Takéto prípady sú známe a hoci sa ochorenie považuje za súvisiace s vekom, nikto nie je v bezpečí..

Zdôrazňujeme hlavné dôvody, ktoré prispievajú k vytvoreniu kýly:

Zvýšená elasticita tkaniva a svalová slabosť bránice a pažeráka. S vekom ľudské tkanivá a svaly strácajú svoju elasticitu, oslabujú, strácajú svoju predchádzajúcu činnosť, čo nepriaznivo ovplyvňuje ich prácu. Akákoľvek porucha vedie k porušeniu funkcií pažeráka. Svalová slabosť spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom prispieva k expanzii otvoru bránice, čo je najzávažnejším faktorom vyvolávajúcim výskyt hernie. Existujú časté prípady, keď príčinou výskytu patológie je resorpcia (resorpcia) tukového tkaniva v bránici. Toto porušenie je spojené aj so zmenami súvisiacimi s vekom a vysvetľuje častý výskyt ezofageálnej prietrže u starších ľudí. Riziko a mladí, pretože svalová slabosť môže spôsobiť nízku fyzickú aktivitu a sedavý životný štýl.

Dedičná predispozícia. Slabosť svalového tkaniva je vrodená. Táto patológia sa môže prenášať na deti od rodičov. Dedičské sú tiež nedostatočne vyvinuté svaly, dlhé končatiny, ploché nohy, tenká kosť. Všetky tieto fyziologické abnormality sú zahrnuté v zozname príčin hernie pažeráka..

Zvýšený tlak v brušnej dutine. Tento jav je náhle a pravidelný. V každom prípade to vyvoláva rozšírenie otvoru bránice a výstup do hrudníka vnútorných orgánov alebo ich jednotlivých častí. Tlak v bruchu sa môže počas tehotenstva a ťažkých pôrodov zvýšiť, nadúvanie, ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine), silný, dlhotrvajúci kašeľ, nadmerná fyzická námaha. Medzi príčiny zvýšeného tlaku v brušnej dutine patrí vždy prejedanie, obezita a chronická zápcha. Existuje veľa rizikových faktorov, z ktorých každý môže vyvolať vzhľad prietrže.

Porušenie motorickej funkcie a skrátenie pažeráka. Tieto fyziologické abnormality vedú k vytiahnutiu pažeráka. Takéto procesy môžu byť spôsobené mnohými chorobami: cholecystitída, žalúdočné vredy, pankreatitída atď. Tieto choroby sú zvyčajne sprevádzané žalúdočnou aktivitou, ktorá spôsobuje zvýšenie tlaku v orgáne. Skrátenie pažeráka vyvoláva jazdecké zmeny. Môžu sa objaviť v dôsledku tepelných (chemických) účinkov spôsobených chorobami žalúdka a čriev. Bol odhalený vzorec: čím dlhšie choroba trvá, tým vyššia je pravdepodobnosť hernie pažeráka.

Poškodenie zatvorenej alebo otvorenej bránice. Uzatvorené zahŕňajú zranenia spôsobené modrinami stien brušnej dutiny a prudký nárast vnútrobrušného tlaku. Otvorené poškodenie je najčastejšie spojené s mechanickým nárazom zranenej strely. Môže to byť guľka alebo nôž. Prienikom do brušnej alebo hrudnej dutiny poškodzujú bránicu.

Okrem uvedených dôvodov sa vždy berie do úvahy vplyv nikotínu na bránicu a na tráviaci trakt, niektoré lieky, kofeín, hormonálne látky..

Nebezpečenstvo a dôsledky prietrže pažeráka

Asymptomatické malé prietrže sa zvyčajne nelieči. Lekár dá potrebné odporúčania a ak je za zdravotný stav zodpovedný pacient, nemusí čeliť komplikáciám. Iný prístup je potrebný, ak je výskyt prietrže sprevádzaný pálením záhy a častou bolesťou. V takýchto prípadoch je liečba povinná. Správna taktika liečby môže zabrániť vážnym následkom. Najčastejšie komplikácie sú: krvácanie a erózia stien pažeráka, skrátenie orgánov, zápal žalúdočnej sliznice, porušenie prietrže, rakovina pažeráka..

Akákoľvek komplikácia je sprevádzaná zhoršením stavu pacienta. Dýchavica a zvýšená srdcová frekvencia sa objavia, koža je bledá, často teplota stúpa. Existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku žalúdočných vredov postihnutých prietržou alebo chronickou gastritídou. (Pozri tiež: Príčiny, príznaky a príznaky gastritídy žalúdka)

Diagnóza kýly pažeráka

Utajenie a nešpecifickosť niektorých symptómov, charakteristických pre herniu pažeráka, často vedie k tomu, že pacienti strácajú čas a sú neúspešne liečení na iné choroby. To môže byť nebezpečné, všetko súvisiace s diagnostikou vnútorných orgánov si vyžaduje nielen účasť odborníkov, ale aj špeciálne lekárske vybavenie. Diagnóza kýly pažeráka je pomerne jednoduchá. Lekár predpíše niekoľko štúdií a na základe získaných výsledkov potvrdí alebo vylúči prítomnosť patológie.

Z inštrumentálnych štúdií o presnosti diagnostiky budete možno potrebovať údaje:

Fibrogastroduodenoskopia (FGDS). S pomocou fibrogastroskopu lekár skúma pažerák, žalúdok, dvanástnik. Diagnostický postup je predpísaný takmer každému, kto trpí chorobami čriev a žalúdka. Ak počas prieskumu pacient naznačil aspoň jeden z charakteristických symptómov, prechod diagnóz FGDS sa stáva nevyhnutným pre diagnostiku.

Röntgenové vyšetrenie. Bez tohto postupu je potvrdenie diagnózy takmer nemožné. Vyšetrenie je predpísané všetkým pacientom s podozrením na prietrž. Štúdia umožňuje posúdiť stav vnútorných orgánov. Pri dirigovaní je možné zistiť vredy, zúženie a zápalové procesy v pažeráku. Táto diagnostická metóda sa považuje za pomerne účinnú. Stane sa neinformatívnym iba v prípade stacionárnych patológií, keď je prietrž lokalizovaná v blízkosti pažeráka. V takýchto prípadoch je pH metry.

PH - metrika pažeráka a žalúdka. Štúdia je predpísaná na stanovenie pravidelnosti plnenia obsahu žalúdka do pažeráka. Na stanovenie žalúdočnej funkcie tvoriacej kyselinu sa skúma žalúdočná šťava. Tento postup sa vykonáva na špeciálnom zariadení. Sonda je vložená cez nos pacienta a je zavedená kožná elektróda. Všetky zmeny sa zaznamenávajú na bloku namontovanom na páse. Dáta sú spracovávané pomocou počítača a špeciálnych programov.

Všetky diagnostické testy sa vykonávajú nalačno. Pacientovi sa odporúča prestať fajčiť a prestať užívať lieky, ktoré môžu ovplyvniť výsledky..

Liečba hernie pažeráka

Je vhodné začať vyšetrenie a začať liečbu čo najskôr. Ak nezačne ireverzibilné procesy v tele a liečba je oneskorená, neprinášajte herniálnu formáciu do vážneho stavu. Zaručený pozitívny výsledok a úplné uzdravenie je možné iba so zodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu. Pri liečbe herniových formácií pažeráka sa používajú konzervatívne a chirurgické liečebné metódy..

Tradičná terapia sa vykonáva s cieľom stabilizovať stav pacienta a predchádzať komplikáciám. V prípadoch, keď sa zistí malá hernia a nie sú k dispozícii žiadne klinické prejavy, lekár radí pacientovi, že je potrebné upraviť stravu a životný štýl. Pacient má sledovať telesnú hmotnosť a kontrolovať fyzickú aktivitu.

Na dosiahnutie remisie umožňujú liečivá pôsobenie na zníženie sekrécie žalúdka a ochranu sliznice pažeráka pred agresívnymi účinkami žalúdočnej šťavy. Pri kýle pažeráka je strava a liečba sprievodných chorôb povinná. Ak účinok konzervatívnych metód neprináša výsledky a choroba postupuje, je predpísaný chirurgický zákrok.

Plastická operácia pažeráka

Operácia je niekedy jediným spôsobom, ako zabrániť vážnym následkom. Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

Neúspešné konzervatívne liečenie;

Zhoršenie stavu pacienta a prítomnosť komplikácií (krvácanie, erózia, vredy, zápal pažeráka);

Lokalizácia patológie v herniovej bráne;

Závažné poruchy pažeráka.

Prítomnosť hernií v blízkosti pažeráka a zvyšujúce sa riziko porušenia formácií.

Operácia sa nevykonáva počas tehotenstva, diabetes mellitus, závažných ochorení srdca a krvných ciev, zhubných nádorov..

Každý z existujúcich typov operácií má svoje výhody a nevýhody. Výber typu operácie robí odborník na základe údajov z predbežných štúdií. Zvážte najbežnejšie metódy chirurgického zákroku:

Nissen fundoplication

Operácia sa vykonáva otvorená a zatvorená. V prvom prípade je prístup zabezpečený rezom v brušnej stene alebo hrudníku. Uzatvorená metóda zahŕňa použitie laparoskopických techník.

Účelom operácie je zmenšiť priemer otvoru. To je možné vďaka špeciálne navrhnutej manžete..

Nevýhody: Nevýhodou je, že nie je zabezpečená jej fixácia, čo môže viesť k relapsu choroby.

Výhody: Pri použití laparoskopických techník je riziko zranenia minimálne. Pacient sa rýchlo zotaví a vráti sa do svojho obvyklého života. Riziko pooperačných komplikácií je znížené..

Operácia Belsi

Vykonáva sa otvorene, je povolený iba prístup k hrudníku. Počas operácie je dolný pažerák a pažerák chlopne pripevnený k bránici. Spodok žalúdka je prišitý k prednej stene pažeráka.

Nevýhody: Táto zložitá a bolestivá operácia je pre pacientov ťažšie znášateľná..

Výhody: Jeho výhoda v schopnosti eliminovať sprievodnú patológiu.

Gastrocardiopexy

Vykonáva sa rezom, podstatou je lemovanie pažeráka a časť žalúdka na štruktúry umiestnené pod bránicou..

Výhody: Výsledky a predpovede sú vždy dobré. Okrem možnosti eliminácie iných patológií v brušnej dutine, gastrocardiopexia takmer eliminuje vývoj komplikácií..

Allison Technika

Prístup je zabezpečený výrezom v 7,8 medzikostálnom priestore. Počas chirurgického zákroku šije lekár kýlu.

Nevýhody: tento typ chirurgického zákroku sa v súčasnosti nepoužíva ako nezávislá metóda. Je to kvôli vysokej miere recidívy. Použitie Allisonovej techniky sa zvyčajne spája s komplexom chirurgických opatrení.

Strava hernia pažeráka

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže spôsobiť mechanické poškodenie pažeráka. To všetko je sprevádzané obštrukciou čriev a chronickou zápchou. Tieto podmienky upravte pomocou správnej výživy. Strava s herniou pažeráka je veľmi dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby. Je to predpísané v prípadoch, keď je pacient pripravený na operáciu. Účelom tejto diéty je znížiť kyslosť žalúdočnej šťavy a chrániť sliznice žalúdka a pažeráka..

Jedlo by malo byť frakčné. Najlepšie je jesť po malých dávkach po celý deň. Posledné stretnutie 3 hodiny pred spaním.

Výrobky by nemali dráždiť steny pažeráka a spôsobiť pálenie záhy. Je zakázané jesť veľmi horúce a naopak príliš studené jedlo. Potraviny, ktoré spôsobujú trávenie a nadúvanie, sú vylúčené zo stravy.

Ezofágová prietrž alebo hiátová prietrž

Ezofágová prietrž je tiež definovaná názvom hiátová prietrž alebo hiátová prietrž.

Táto patológia je charakterizovaná zmesou jedného alebo niekoľkých orgánov, ktoré sú umiestnené v peritonea do hrudnej dutiny otvorom pažeráka v bránici. Toto ochorenie je spojené so zvláštnosťou ich vlastného vzdelania, ktoré určuje jeho nadobudnutý alebo vrodený charakter. Vzdelávanie môže vzniknúť z niekoľkých dôvodov..

Membrána, ktorá má skutočný vzťah k vzdelaniu, sa vyznačuje typom klenutého septa, ktoré sa skladá z jaziev a svalového tkaniva. Prostredníctvom tohto septa je peritoneálna dutina oddelená od hrudnej dutiny. Svaly tu tvoria dieru, cez ktorú prechádza pažerák, kde jedlo prechádza priamo z hrdla do žalúdka..

Diera tvorená svalovými zväzkami sa nazýva ezofágové otvorenie bránice.

Z analýzy morbidity týkajúcej sa náchylnosti patológie k veku vyplýva, že táto patológia sa pozoruje u ľudí mladších ako päťdesiat rokov - u 0,7% vo veku 51 - 60 rokov - u 1,2%, zo 4,7% - po veku šesťdesiatich rokov. Zistilo sa tiež, že diagnóza choroby sa častejšie pozoruje u žien ako u mužov.

klasifikácia

Na základe charakteristík patológie je hiátová hernia rozdelená do nasledujúcich kategórií.

 • Pevné hernie, nefixované (pre paraezofágové a axiálne hernie). Kôra pažeráka je útvar, v ktorom je zložka žalúdka umiestnená nad bránicou, blízko pažeráka. Umiestnenie anatomickej kardie sa koncentruje pod bránicu. Axiálna kýla - srdcový, pažerák, žalúdok a medzisúčet. Vagusová hernia, ktorej klinický obraz a vlastnosti sú spojené s tvorbou peritonea vo vaku, sa od axiálnej prietrže odlišuje tým, že táto prierez tento vak nemá. Axiálna kýla je lokalizovaná voľne v hrudnej oblasti z pobrušnice, čo je spôsobené zmenou polohy tela. Axiálne, vagové a srdcové prietrže sa vzťahujú na kĺzavé prietrže.
 • Kôra pažeráka (antrum, fundus).
 • Vrodená kýla, ktorá sa vytvára na pozadí malého pažeráka, ktorý je neobvykle umiestnený vo forme „hrudnej komory“.
 • Kýly iného typu (omentálne, črevné atď.).

Kĺzavá hernia pažeráka sa delí na stupne:

 1. I stupeň - brušná časť pažeráka vyčnieva do mediastína;
 2. II. Stupeň - srdcová časť žalúdka vyčnieva do mediastína a pažerák je rovnomerne stlačený;
 3. III. Stupeň - zložka alebo celý žalúdok sa objaví v mediastíne a dochádza k výraznej kontrakcii pažeráka;
 4. Paraezofág (súčasť žalúdka vyčnieva do oblasti hrudníka), sústredený hlavne v pažeráku bránice.

etiológie

Hiátová prietrž pochádza z mnohých príčin. Nasledujúce faktory sú často identifikované ako faktory vyvolávajúce ich vzhľad:

 • Zmeny súvisiace s vekom, ktoré sú spôsobené jednotlivými degeneratívnymi poruchami, v dôsledku ktorých sú postihnuté väzivá väzivového tkaniva;
 • Súčasné chronické alebo systematické chronické zvyšovanie tlaku v pobrušnici.

Dôvody, ktoré prispievajú k zvýšenému tlaku: nevýrazné poškodenie brucha; Obtiažny pôrod; Predĺžená zápcha; Intenzívne fyzické cvičenia, počas ktorých sa váhy pri nakláňaní zvyšujú atď. Prítomnosť chronických chorôb priamo súvisiacich s tráviacim systémom, pri ktorých je narušená pohyblivosť žalúdka, žlčníka a dvanástnika; Určitý typ endokrinopatie; Prítomnosť zlých návykov, ako aj staroba - tieto príčiny sú tiež identifikované ako príčiny náchylné na začiatok choroby..

diagnostika

Diagnózu vykonávajú kvalifikovaní odborníci na základe klinického obrazu a výsledkov týchto testov:

 1. Röntgenové vyšetrenie na základe báriového kontrastu - ako výsledok tohto testu sa získa snímka určitého výčnelku prietrže;
 2. fibrogastroskopia - týmto testom sa zistí stav, v ktorom sa zvyčajne nachádzajú žalúdok a pažerák;
 3. pH-metry - sa vykonáva ako metóda na stanovenie kyslosti žalúdka, ktorá je nevyhnutná na určenie správnej terapie.

liečba

Pri liečebnej terapii boli spočiatku zahrnuté konzervatívne metódy a chirurgický zákrok sa uskutoční iba vtedy, ak nevedú k požadovanému výsledku. Metóda konzervatívnej terapie je založená na liekoch, ktoré znižujú kyslosť žalúdka a vylučovanie žalúdka. Okrem všetkých vyššie uvedených sú predpísané činidlá, ktoré chránia sliznicu pažeráka. Predpísané sú aj ďalšie jedlá, ktorých zásady sa musia prísne dodržiavať. Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, znamená to odstránenie hernie pažeráka.

príznaky

Hernia pažeráka na základe charakteristických príznakov umožňuje určiť nasledujúce typy. Príznakov. Príznaky choroby sa neobjavujú, čo je typické pre také typy hernií, ako je pažerák a srdce, tj tvorba malých rozmerov. Ich diagnostika sa vykonáva úplne náhodne a hlavne pri vyšetrení úplne odlišných chorôb. Ezofágová hernia, pri ktorej je ochorenie sprevádzané srdcovou nedostatočnosťou.

Príznaky axiálnej kýly sú pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje po jedle, ako aj v dôsledku prudkej zmeny polohy, ktorú pacient zaujíma. Pálenie záhy v noci sa často vyskytuje v dôsledku zvýšeného tónu, ktorý je dôležitý pre vagus nerv, ako aj relaxácie, ktorá je zaznamenaná v dolnom zvierači pažeráka..

Pálenie záhy môže byť intenzívne alebo mierne, čo poskytuje úľavu od používania antacíd. Pri intenzívnom pálení záhy sú pacienti nefunkční. Závažnosť pálenia záhy je určená celým radom faktorov, medzi ktoré patrí kyslý-peptický, charakteristický pre žalúdočnú šťavu, reflux do pažeráka pažeráka, jeho natiahnutie v dôsledku účinkov gastroezofágového refluxu atď..

Pocity bolesti sa objavujú v súvislosti s vplyvom tých faktorov, ktoré spôsobujú pálenie záhy. Bolesť je koncentrovaná za hrudnou kosťou a jej nárast je spôsobený horizontálnou polohou pacienta. Pocity bolesti sú strihanie, šitie, pálenie. Bolesť sa spája s javom, ako je regurgitácia obsahu žalúdka.

To sa týka liatia časti žalúdka do ústnej dutiny pažerákom. Pokiaľ ide o bolesti, je potrebné poznamenať, že ich pacienti sa cítia v 50% prípadov, zatiaľ čo asi 10 až 25% pociťujú pseudokoronárne bolesti, ktoré sú lokalizované v oblasti srdca s charakteristickým ožarovaním..

Eliminácia takejto bolesti sa vykonáva v priebehu niekoľkých minút, keď sa užíva nitroglycerín. Okrem vyššie uvedených oblastí bolesti si pacienti často sťažujú na bolesť v iných častiach. Zahŕňa to bolesť v medzikapulárnej oblasti, ako aj v oblasti Shoffar-Minkowski.

Ezofágová hernia, pri ktorej choroba pokračuje bez syndrómu deficitu charakteristického pre kardiu. V tomto prípade sú príznaky založené na nasledujúcich prejavoch: nepriehľadná hypermotorická dyskinéza alebo symptomatologická charakteristika komplikácií, ktoré sa objavujú v súvislosti so základným ochorením. Po jedle sa vyskytuje epigastrická, perikardiálna alebo retrosternálna bolesť, ako aj následkom nervového napätia alebo vzpierania. Bolesť môže trvať niekoľko minút až deň. Nitroglycerín alebo narkotické analgetiká sa užívajú na zmiernenie bolesti..

Pri zmene polohy tela a príjmu tekutín sa pozoruje úľava. Stáva sa tak, že na zníženie bolesti pacienti berú jedlo, ktoré funguje efektívne. V častých prípadoch sa pozoruje paradoxná dysfágia alebo intermitentná dysfágia. Kôra pažeráka.

Formácie tohto druhu nie sú charakterizované žiadnymi prejavmi. Ak sa prietrž výrazne zväčší, pozoruje sa kompresia pažeráka, čo prispieva k vzniku dysfágie..

Iba v ojedinelých prípadoch sú pozorované príznaky charakteristické pre ezofagospazmus. Porušenie formácií je sprevádzané bolesťou lokalizovanou v hrudnej kosti. Ochorenia, ktoré sa vyskytujú v spojení s chorobami gastrointestinálneho traktu.

Kýlová choroba sprevádzaná malým pažerákom vrodenej povahy. Existujú dve verzie prejavu..

 1. Najprv sa pozoruje umiestnenie srdcovej žalúdočnej časti do hrude; intrathorakálna lokalizácia je charakteristická pre žalúdok.
 2. V druhom uskutočnení je žalúdočná sliznica v distálnom pažeráku.

komplikácie

Z hlavných komplikácií, ktoré prispievajú k výskytu pankreatickej prietrže, sa určujú tieto patológie:

 • gastritída, ako aj vred v oblasti lokalizácie prietrže;
 • anémia, krvácanie;
 • invaginácia pažeráka alebo vloženie jeho spodnej zložky do herniálneho vaku;
 • skrátenie pažeráka;
 • prolaps pažeráka žalúdočnej sliznice;
 • porušenie prietrže (najnebezpečnejšia komplikácia, ktorá sa vyskytuje pri tejto formácii).

Príznaky a liečba prietrže pažeráka, kompletný prehľad ochorenia

Ľudský pažerák je dlhý svalový orgán, ktorý prechádza z hrudnej dutiny do brušnej dutiny otvorom v bránici (to je hlavný sval, ktorý reguluje dýchanie). Ak sa otvorenie bránice rozšíri, brušné orgány získajú voľný prístup k hrudníku a pohybujú sa tam - jedná sa o kýlu pažeráka. Iné názvy patológie: hiátová prietrž alebo hiátová prietrž.

Choroba zhoršuje kvalitu života človeka; spôsobuje bolesti brucha, grganie, pálenie záhy, ťažkosti s dýchaním, poruchy srdcového rytmu a ďalšie nepríjemné príznaky. Toto ochorenie môže tiež viesť ku komplikáciám zo srdca, pľúc, čriev. Dlhodobý reflux kyslého obsahu do pažeráka zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny pažeráka (ak sa choroba nelieči viac ako 10 rokov, riziko rakoviny sa zvyšuje 8-krát).

Dobrá správa: protidrogová liečba prietrže pažeráka a patologická liečba liekov. Zriedka sa uchýlia k operácii.

Celý prehľad o chorobe si môžete prečítať ďalej..

Príčiny patológie

Kýlová hernia sa vyvíja v dôsledku vrodených alebo získaných príčin..

Jedinou vrodenou príčinou je krátky pažerák, vďaka ktorému je časť žalúdka spočiatku umiestnená v hrudnej dutine..

Získané príčiny sa zvyčajne vyskytujú u ľudí starších ako 60 rokov, ale môžu sa vyvinúť skôr. Je ich trinásť:

oslabenie väzov pažeráka v dôsledku veku;

zníženie objemu, hmotnosti a funkcie pečene (atrofia);

prudký úbytok hmotnosti, pri ktorom sa tukové tkanivo absorbuje pod bránicu;

chirurgia pažeráka;

ascites (nahromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine);

viacpočetné tehotenstvo, v ktorom je relatívna poloha brucha;

nejaká fyzická aktivita (vzpieranie, drepy);

porušenie pohyblivosti pažeráka;

popáleniny pažeráka horúcim jedlom alebo chemikáliami (pri prehĺtaní kyselín a zásad);

chronické choroby, pri ktorých je narušená normálna motorická aktivita žalúdka, počiatočných častí tenkého čreva, žlčníka;

poranenia brucha bez poškodenia integrity pokožky.

Tri druhy chorôb

Ezofágová hernia je troch typov: periofágová (paraezofágová), axiálna (axiálna) a posuvná.

A - normálny stav pažeráka, B - kĺzavá kýla pažeráka, C - axiálna kýla pažeráka, D - pažerá hernia pažeráka

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

3 orgány idú do hrudnej dutiny (a nachádzajú sa v blízkosti pažeráka):

omentum (tenká oblasť tukového tkaniva, ktoré pokrýva črevá).

Kôra pažerákaaxiálneKĺzavá hernia pažeráka
Posun žalúdka pažerákom na zvislej osi. Žalúdok sa tak môže pohybovať úplne, jeho väčšia alebo iba horná časť.Orgány, ktoré tvoria prietrž, idú z jednej dutiny do druhej. V tomto prípade sú orgány v herniálnom vaku - tenká membrána spojivového tkaniva.

Charakteristické príznaky

V 5–50% prípadov tieto prietrže úplne postrádajú klinické prejavy patológie detegovanej náhodne (počas ultrazvuku, röntgenového vyšetrenia dutiny brušnej alebo hrudníka)..

Hlavné príznaky hernie pažeráka:

Bolesť v bruchu (podľa štatistík a recenzií pacientov - toto je najbežnejší symptóm):

 • najčastejšie lokalizované „pod lyžičkou“, ale môžu byť umiestnené v pupku alebo môžu mať „opasok“ (zadné);
 • horšie po jedle a pri vodorovnej polohe;
 • oslabuje po zhlboka nadýchnutí, zvracaní, grganí;
 • dáva späť medzi lopatkami;
 • zvyčajne bolesť; ale ak je súčasťou procesu solárny plexus, horí a zastaví sa, keď sa telo nakloní dopredu.

Po jedle je kyslá, horká, vzduch.

Zvracanie po jedle - výskyt obsahu žalúdka (zvracanie) v ústach bez predchádzajúcej nevoľnosti. Ak predtým došlo k bolesti brucha - znižuje sa.

Pálenie záhy - pocit kyslej chuti v ústach a pocit pálenia za hrudnou kosťou po jedle, pri ohybe, v ležiacej polohe, v noci.

Pocit „kómy“ za hrudnou kosťou, ku ktorej dochádza počas jedla, najmä pri jedle tuhých potravín. Dôležitý rozdiel od iných chorôb: táto „hrudka“ nie je konštantná a mizne mimo jedla.

Škytavka je voliteľnou, ale častou známkou ezofageálnej prietrže..

Ťažké dýchanie, bolesť srdca, narušenie srdcového rytmu (tento príznak ako znak kýly je relevantný v kombinácii s inými príznakmi z tohto zoznamu).

Aké je riziko tejto kýly?

Bez ohľadu na príčinu kýly v pažeráku môže byť toto ochorenie komplikované:

 • zápal žalúdočnej sliznice,
 • krvácajúci,
 • skrátenie pažeráka,
 • zavedenie iba do žalúdočnej sliznice do pažeráka,
 • zavedenie pažeráka do orgánov herniálneho vaku,
 • porušenie prietrže.

Ako sa diagnostikuje?

Diagnózu hernie pažeráka určuje gastroenterológ alebo všeobecný chirurg na základe 4 štúdií:

Röntgenové vyšetrenie s prívodom bária do úst;

fibrogastroskopia - štúdie pažeráka a žalúdka pomocou špeciálnej hrubej „sondy“ s videosystémom;

ultrazvukové vyšetrenie orgánov hrudníka alebo brušnej dutiny;

Metriky pH - meranie úrovne kyslosti v pažeráku a žalúdku pomocou špeciálnej tenkej sondy.

Všetky štúdie sa vykonávajú po príprave, ktorú lekár povie.

Fibrogastroskopia je jednou z metód vyšetrenia pažeráka a žalúdka. Čierna trubica - fibrogastroskop (alebo „sonda“) s videokamerou a na konci podsvietenie

Liečebné metódy

Ako liečiť herniu pažeráka, ktorú spoločne rozhodli gastroenterológ a celiak. Na vypracovanie správnej metodológie liečby je dôležitý typ a charakteristika patológie (kĺzavá alebo pevná prietrž, či dochádza k porušeniu orgánov)..

Hlavné liečenie sa uskutočňuje doma a zahŕňa štyri metódy:

S nasledujúcimi komplikáciami sa uchýlime k chirurgickému zákroku:

 • porušenie prietrže;
 • krvácajúci;
 • implantácia jedného kýlového orgánu do druhého;
 • do hrudnej dutiny vstúpilo veľké množstvo orgánov a stláčajú srdce,

1. Diéta

Jedlo by malo byť časté, ale zlomkové - aby jedlo mohlo voľne prechádzať z pažeráka do žalúdka a ďalej; a tak, aby sa jedlo prispôsobilo a nevracalo sa späť.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Výrobky, ktoré zostanú v žalúdku alebo zvyšujú tvorbu plynov: kapusta, huby, strukoviny, mastné potraviny

Výrobky, ktoré zvyšujú kyslosť: alkohol, kyslé šťavy, mastné, korenené, korenené jedlá, marinády

Môcť jesťvylúčiť
Sušené buchty a chlieb
Mukózne polievky (bez mäsa, rýb, húb, zeleniny)
ovsená kaša
cestoviny
Mliečne výrobky
Varené, pečené alebo dusené mäso a ryby
Slnečnica a maslo

2. Drogová terapia

Pri diafragmatickej prietrži sa používa 6 skupín liekov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Neutralizujte nadbytok kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku

Pomôžte obnoviť správny smer pohybu potravín tráviacim traktom

Znížte tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku

Pôsobia ako lieky predchádzajúcej skupiny, ale má menej vedľajších účinkov

Neutralizujte žlčové kyseliny, ak sú „vyhodené“ do žalúdka

3. Cvičenia

Pri liečbe hernie pažeráka vykonajte špeciálne cvičenia na posilnenie a uvoľnenie svalov prednej brušnej steny. Príklady cvičení:

Východisková poloha (PI): leží na pravej strane, hlave a ramenách - na vankúši. Vdýchnite - vytrhnite žalúdok, vydýchnite - uvoľnite sa. Po týždni takéhoto tréningu sa pri výdychu natiahneme do žalúdka.

IP - Koleno. Na inšpiráciu sa ohýbame do strán. V počiatočnej polohe - výdych.

Ležiace na chrbte, vykonávať telo sa otočí do strán a nadýchne sa.

4. Ľudové lieky

Byliny používané pri hernii pažeráka pomáhajú eliminovať hlavné príznaky choroby:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Skupina liekovPríklad medicínyNačo sa to používa?
antacidáMaalox, Almagel, Phosphalugel
prokinetikáDomirid, Tserukal, Motilium
Blokátory histamínových receptorovFamotidín, ranitidín, roxatidín
Inhibítory protónovej pumpyNolpáza, omeprazol, kontraloc
Žlčové kyselinyUrohol, ursofalk

Naneste zmes koreňa sladkého drievka a pomarančovej kôry, ľanu, infúzie ľanu, čaju gentianu, šťavy zo surovej mrkvy a čerstvých zemiakov..

Infúzia kvetov horského popola, šťava z brusnicových bobúľ, do ktorej sa pridáva med a šťava z aloe.

Infúzia harmančekových kvetov, infúzia rasca.

Bylinné prípravky z rebríčka, ľubovníka bodkovaného a sušenej borovice; zo zmesi mäty piepornej, feniklového ovocia a koreňa valeriány

Infúzie listov sena, rakytníka, koreňa rebarbory, kompót zo sušeného ovocia.

5. Prevádzka

V závislosti od príčiny a typu prietrže sa vykonávajú 4 typy operácií:

zošívanie ezofágového otvoru bránice;

formovanie stien žalúdočnej "spojky" pre pažerák;

vytvorenie umelej chlopne v hornej časti žalúdka;

posilnenie väzu medzi bránicou a pažerákom.

Podľa pacientov a lekárov je najúčinnejšou liečbou pre väčšinu ľudí konzervatívna liečba (lieky a strava). Operácia sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch..

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Mám 80 rokov, pri pažeráku mám herniu, povedzte mi, prosím, či sa to môže stať. Po raňajkách sú bolesti hlavy veľmi silné. Tlak je normálny, a preto žiadny lekár nemôže zistiť všetky odkazy na vek, ale už nemôžem vstať z postele.

Dobrý deň, Lyubov Mikhailovna. Myslím, že vaše bolesti hlavy nie sú spojené s kýlou pažeráka. Príčinou môže byť otrava, intoxikácia, príliš horúce alebo príliš studené jedlá, prítomnosť migrény atď. Pri bolestiach hlavy sa vykonáva množstvo diagnostických opatrení, napríklad ultrazvuk mozgových ciev, vykonáva sa MR na zistenie stavu ciev a krvného obehu. Vek samozrejme môže tiež ovplyvniť. Pokúste sa jesť jedlo iba v teplej forme a kúsok po kúsku, najlepšie diétne, vo forme polievok, obilnín, mliečnych výrobkov..

Ak máte bolesti hlavy pred alebo po jedle, príčiny môžu byť skryté pri nesprávnej výžive. Keď množstvo mäsa, živočíšnych tukov a uhľohydrátov v dennej strave prekročí množstvo zeleniny, ovocia a obilnín, zdravotné problémy začínajú. Telo potrebuje veľa energie na trávenie potravy. Môžu spôsobiť bolesti hlavy výrobky obsahujúce farbivá, konzervačné látky, chemické prísady: majonéza, náhrady cukru, kečupy, konzervované potraviny, solené ryby. Určite musíte konzumovať olivový olej, zázvor, špenát, čerstvú zeleninu.

Žiadam vás, aby ste odpovedali a radili, som naozaj trápený! Mám 62 rokov, posuvnú rybu. Membránová kýla môže pôsobiť dlhotrvajúcu bolesť v solárnom plexe, ale aj na chrbte, rovnako ako celé telo sa trasie a namáha. Po 2,5 roku som veľmi unavená, nič nepomáha.

Láska, áno, takéto príznaky sa môžu vyskytnúť pri kĺzavej kýle s bránou. Pri takejto prietrži stena bránice oslabuje, má schopnosť voľne sa pohybovať z brušnej dutiny do hrude a naopak. V tomto prípade sa vyskytuje celý rad rôznych príznakov, napríklad bolesť a pocit pálenia za hrudnou kosťou (najmä po jedle), dysfágia, pretrvávajúci kašeľ, tracheitída, bolesť v solárnom plexe, zápal žalúdka atď..

Ak vám konzervatívna liečba vôbec nepomáha, musíte položiť otázku operácie.

Na tejto stránke si môžete prečítať podrobnejšie informácie, tu je odkaz na vás:

Teraz chápem dôvod, prečo sa slabosť prejavuje v bolesti.
Poďakovať ! Veľmi zaujímavá téma !

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla sú výčnelok vnútorných orgánov do tela alebo von. Takáto patológia sa nemôže objaviť bez defektu v brušnej stene, ako aj so zvýšeným tlakom na orgán.
Osteochondróza krčnej chrbtice je jedným z najnebezpečnejších typov neurologických chorôb. Čo je to choroba, ako sa prejavuje?
Medzistavcová hernia je jednou z najbežnejších príčin bolesti chrbta. Patológia sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek umiestnených medzi stavcami. Kýla je vo väčšine prípadov komplikáciou osteochondrózy.
pálenie záhyGrganienadúvaniezápcha