loader

Hlavná

Žalúdok

O hernii v krčnej chrbtici

Kýla krčnej chrbtice je nebezpečná patológia, ktorá vedie k vyčnievaniu buničitého jadra a presahuje disky na úrovni 1 až 7 krčných stavcov..

Kýlová medzistavcová platnička sa obvykle vyskytuje u ľudí v produktívnom veku a je spojená s nadmerným stresom, profesionálnym športom, vzpieraním.

Herniová hmota sa vyvíja na úrovni stavcov s5 s6 a s6 s7. Príznaky môžu zostať nezistené na dlhú dobu, pretože miecha nie je stlačená a neurovaskulárne zväzky na krku zostávajú nedotknuté..

Druhy patológie

Druhy kýly závisia od veľkosti a umiestnenia. Medzi novotvary v krku sa teda rozlišujú:

 • prolaps so zväčšením veľkosti až o 3-6 mm;
 • vytláčanie ako defekt na chrbtici, čo vedie k tvorbe výbežku a výstupu z buničitého jadra za medzistavcové platničky;
 • sekvestrácia, keď sa dosiahne novotvar až do priemeru 15 mm na pozadí jadra, ktoré spadá do chrbtice, čo vedie k silnej bolesti;
 • výstupok pri vyčnievaní prietrže z vláknitého prstenca do dvoch mm.

Prejav kýly je možný okamžite, súčasne na niekoľkých miestach - zadnom, prednom, medzi stavcami, bokom, pozdĺž okrajov disku, bez ovplyvnenia miechového kanála. Hlboká oblasť krku často trpí, keď u pacienta dochádza k silnej bolesti a kŕču pri ohýbaní a otáčaní hlavy.

Faktory výskytu

Pri kýle v krčnej chrbtici sú príčiny: znížená pohybová aktivita, nerovnomerné rozloženie záťaže počas športového tréningu. V dôsledku osteochondrózy sa pri jednom zo segmentov medzi stavcami vyvíja prietrž hernie, keď sa bolesť a nepríjemné javy objavujú aj pri smiechu, kýchaní, zívaní..

Hlavnými príčinami sú poškodenie chrbtice a narušenie integrity vláknitého prstenca. Výsledkom je kýla krčka maternice:

 • padanie z výšky;
 • porušenia gymnastiky;
 • skreslenie držania tela, keď je svalstvu krku priradená zvýšená fyzická aktivita;
 • zdvíhať závažia;
 • nehybnosť;
 • zmeny pohybového aparátu súvisiace s vekom;
 • osteochondrosis;
 • dedičná predispozícia;
 • reuma;
 • zlý životný štýl.

Ako sa prejavuje?

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa môže vytvoriť v miechovom kanáli:

 • pozadu - príznaky sú výrazné;
 • vpredu, v prípade bubnovania do brušnej dutiny;
 • medzi stavcami c6 c7, čo vedie k zovretiu ciev a nervov;
 • na strane pri lokalizácii pozdĺž okrajov medzistavcových platničiek bez ovplyvnenia miechového kanála. Pozoruje sa posun stavcov, zvieranie nervov medzi siedmymi a šiestimi stavcami, silná bolesť chrbta, znížená citlivosť a brnenie v končatinách. Ak neodkladne nenavštívite lekára, následky prietrže môžu byť katastrofálne. Pri stlačení miechy a nepohyblivosti dolných končatín bude paralýza.

Klinické prejavy závisia predovšetkým od miesta:

 • pri formovaní medzi 3 a 2 stavcami - znížená citlivosť jazyka, zhoršená pohyblivosť krčnej chrbtice, prítomnosť kómy v krku, ťažkosti s otáčaním hlavy, silné bolesti hlavy, zhoršené videnie;
 • hernia disku c4 spôsobuje bolesť pri zdvíhaní ramien, necitlivosť a bolesť v zápästí, slabosť v bicepse, opuch indexu a palca;
 • s lokalizáciou medzi šiestym a siedmym stavcom - bolesť a znecitlivenie zadného povrchu ramena, predlaktie, ruky (krúžok a stredné prsty), ťažkosti s ohýbaním rúk v päsť a vykonávanie spätných pohybov.

Príznaky hernie chrbtice sa prejavujú zúžením a stuhnutosťou konkrétneho nervového koreňa..

Prietrž sa obvykle prejavuje vo forme migrény, tupej, bolestivej a dlhotrvajúcej bolesti v krku so zvýšeným kašľom, kýchaním..

Porucha krvného obehu v obehovom systéme. Mozog prežíva hladovanie kyslíka, nedostáva dostatok živín.

Znaky sú podobné ako iné patológie muskuloskeletálneho systému, ale dôvodom a signálom na vyhľadanie lekárskej starostlivosti by mala byť bolestivosť v krku so zvýšením pri fyzickej námahe, brnenie a znížená citlivosť končatín rúk, zvonenie v ušiach, neustála únava, zhoršená pamäť, čiastočné strata zraku.

Ako sa lieči?

Kýla v krčnej chrbtici môže viesť k obmedzeniam pohybu až do úplnej straty pohyblivosti končatín. Degeneratívne procesy v chrbtici, najmä na pozadí osteochondrózy, je potrebné liečiť, tj konzultovať s odborníkom a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu. Komplexná liečba: lieky, fyzioterapia, masáže, gymnastika, UHF.

Liečba drogami sa uskutočňuje pomocou týchto liekov:

 • nonsteroidy (diklofenak, ibuprofén, meloxikam) na zmiernenie opuchu, bolesti, zápalu stavcov;
 • analgetiká na silnú bolesť (Baralgin);
 • svalové relaxanciá na potlačenie excitability svalov, odstránenie napätia a kŕčov v krku.

Fyzioterapia je nasledovná:

 • elektroforéza;
 • fonoforéza použitím ultrazvukových vĺn na postihnuté miesto na odstránenie bolesti;
 • UHF pripevnením platní k postihnutým oblastiam a aplikáciou prúdu na ovplyvnenie prietrže, potlačenie nepríjemných symptómov;
 • telesná výchova na dosiahnutie rýchlej regenerácie po prietrži, odstránenie únavy, stuhnutých pohybov krku. Hlavnou vecou je správne uplatňovanie a dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel. Pamätajte, že gymnastika je kontraindikovaná v prípade silnej herniovej bolesti, rozvoja zápalového procesu, ostrých trhnutí. Zaťaženia by sa mali merať as postupným zvyšovaním v postihnutých oblastiach. Ak bolesť iba zosilnie, triedy by sa mali zastaviť a vyhľadať lekára;
 • Masáž zmierňuje bolesť, zlepšuje krvný obeh, odstraňuje prebytočnú kyselinu mliečnu, zmierňuje napätie a svalové kŕče z stavcov. Používa sa čínska alebo švédska technika, pri ktorej sa používa ľad, ktorý sa považuje za originálnu techniku ​​na zmiernenie opuchy a zníženie bolesti v krku. Zvyčajne stačí šesť až sedem relácií na zlepšenie.

Chirurgické techniky

Ak nič nepomôže počas 6-8 mesiacov, stav sa zhoršuje a svaly umiestnené blízko nervových koreňov sú úplne oslabené, potom je extrémnym opatrením na odstránenie prietrže v krčnej chrbtici chirurgia. V takom prípade platí:

 • Klasická metóda spočíva v odstránení novotvaru prepichnutím v krku. Pred operáciou alebo po nej sa predpisujú lieky na potlačenie nepríjemných symptómov. Priebeh zotavenia - 2 až 3 týždne;
 • laserová metóda aplikáciou laserového lúča cez tenkú ihlu na prietrž;
 • mikrodisektómia ako bezpečná operácia. To nevedie k poraneniu nervových štruktúr a komplikáciám, pretože rezy nepresahujú 5 cm. Za dva týždne je pacient úplne obnovený;
 • endoskopia vyrezaním prietrže so sledovaním všetkých účinkov v dôsledku endoskopu a zobrazením výsledkov na monitore. Obnova trvá dva týždne.

Pri diagnóze dorzálnej hernie krčka disku sa predpisuje laminektómia. Je to dosť bolestivý postup, je potrebné vykonať veľké rezy, aby ste získali prístup k prietrži. Výsledkom je, že svalový korzet je značne oslabený a zotavovacie obdobie má zdĺhavý charakter..

Počas laserovej terapie nedochádza k relapsom, ale je ťažké kontrolovať prietrž pomocou lúčov a je možné poškodiť okolité orgány. Táto technika však zostáva dnes najrelevantnejšou..

Aké je riziko kýly?

Pri odpovedi na otázku, čo je nebezpečné pre kýlu krčnej chrbtice, je dôležité pochopiť, že je narušená integrita medzistavcových platničiek, stavce sú veľmi posunuté. Zaťaženie je rozdelené nerovnomerne, zatiaľ čo v krčnej oblasti dochádza k rýchlemu zväčšeniu medzistavcovej prietrže.

Hernia diskov c4, c5, c6, c7 vedie k bolesti aj v pokoji. Človek už nemôže bez námahy otočiť krk alebo jednoducho nakloniť hlavu, aby si nasadil topánky. Degeneratívne procesy v chrbtici nevyhnutne povedú k paralýze končatín a liečba už bude neúčinná..

Kýla c6 môže kedykoľvek viesť k stlačeniu miechy ak rozvoju myelopatie na pozadí takýchto degeneratívnych zmien. Takéto stlačenie vedie k ťažkostiam pri močení, znecitliveniu končatín, slabému ramenu a nohám.

Je nebezpečné, keď sa medzistavcová prietrž lokalizuje v blízkosti miechy a vedie k posunu krčných stavcov až k prekrývaniu lúmenu tepny. Ak bude tepna uvoľnená z miesta zvierania nejaký čas, stačí urobiť zákruty hlavy, pretože kompresia sa bude opakovať znova.

Pacienti sa obávajú silnej bolesti, závratov, hučania v ušiach. Chôdza sa stáva neistá, zrak klesá. Človek začína hľadať prijateľné držanie tela, aby nejako minimalizoval syndróm bolesti, ale to ešte viac zhoršuje situáciu. Komplikácie sú nevyhnutné.

V prípade sekvestrácie prietrže cervikotoraciálnej oblasti sa v miechovom kanáli začínajú vyvíjať autoimunitné zápalové procesy. Vláknitý prsteň stráca svoju elasticitu a nemôže zostať na jednom mieste, čo vedie k obmedzeniu pohyblivosti rúk, krku s herniou disku v krčnej chrbtici..

Vláknitý prsteň začne vyčnievať, nervové zakončenie sa zapáli. Lieky (analgetiká) na zmiernenie bolesti sú zbytočné. Existuje iba jedna cesta von - chirurgický zákrok. Inak bude stála kompresia artérií viesť k mŕtvici, pretože tok krvi do mozgu sa zastaví a štipnuté nervové korene s prietržom na krčných stavcoch povedú k paralýze končatín a postihnutiu..

Obzvlášť nebezpečná je dorzálna prietrž v prípade vyčnievania smerom k mieche a môže viesť k jej zovretiu. Ak výčnelok v chrbtovej kýle krčnej chrbtice začne dosahovať obrovskú veľkosť, povedie to k poškodeniu pozdĺžnych väzov, ktoré vyplní celý subarachnoidálny priestor. Takýto novotvar sa stáva rozptýleným, čo vedie k paralýze a ochrnutiu končatín..

Ako predchádzať tejto chorobe?

Niektorí pacienti sa pýtajú s prietržom krčnej chrbtice - čo majú robiť?

Toto je bežný problém u ľudí, ktorých činnosť je spojená s dlhodobým pobytom v nepohodlných pozíciách (vodiči, programátori)..

V segmentoch medzi stavcami sa postupne vytvára dorzálny vak, čo vedie k predĺženiu medzistavcových platničiek..

Cervikálna kýla sa môže tvoriť takmer kdekoľvek, ale disky začínajú slabnúť presne v riedených oblastiach náchylných na degeneratívne procesy. Preto je veľmi dôležité sledovať vašu polohu, prestávky počas 5 hodín počas 1 hodiny pri práci s počítačom alebo neustále sedieť v škole, na pracovisku v kancelárii..

Prevencia choroby znamená nezanedbanie jednoduchých preventívnych opatrení:

 • vykonávať denné cvičenia;
 • bežať, plávať;
 • častejšie masírujte svaly krku;
 • posilniť väzivo krčnej chrbtice pridaním viac vápnika, vitamínov, ovocia do stravy;
 • Nepreťažujte chrbticu;
 • lepšie spať na tvrdom povrchu s ortopedickými matracmi;
 • zabráňte dlhodobému držaniu hlavy v nepohodlnej polohe.

Svaly sa musia neustále udržiavať v tóne, relaxácia vedie iba k ukladaniu solí, k degeneratívnym procesom v jednom zo segmentov krčných stavcov. Ak sa objavia nepríjemné príznaky, je lepšie neváhať sa poradiť s lekárom (neuropatológ, chirurg, ortopéd)..

Oneskorená liečba „na neskôr“ môže viesť k postihnutiu, neustálej chronickej bolesti v krku, ktorú nemôžu zmierniť ani silné lieky proti bolesti, protizápalové lieky..

POZOR! Aká je nebezpečná kýla chrbtice bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice, dôsledky, ako sa liečiť, nový životný štýl

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Pacienti s deštruktívnymi chorobami chrbtice sa často pýtajú lekárov na nebezpečenstvo miechy. Medzi odborníkmi sa verí, že viac ako 80% ľudí žijúcich na našej planéte má herniu medzi stavcami krčka, hrudníka alebo bedra. Kým sa však neobjavia prvé príznaky bolesti chrbta a svalov, človek to nemusí ani podozrieť..

Bolesti chrbta s prietržou sa vyskytujú v dôsledku kompresie nervových koreňov

Kýla chrbtice sa vyskytuje v dôsledku postupného ničenia membrány disku a deformácie jeho buničitého jadra. Spravidla pretrvávajúca bolesť vzniká podráždením nervových koreňov a koncov. Niekedy to môže mať vážne komplikácie a následky: napríklad kompresia miechy alebo zhoršená činnosť vnútorných orgánov.

Neuropatológovia najčastejšie používajú konzervatívne metódy liečby, ale v niektorých prípadoch je pacientovi predpísaný chirurgický zákrok.

Dôsledky prietrže

Čo predchádza herniovaným diskom:

 • výstupok (deformácia puzdier disku, doteraz bez zlomov);
  Čo je to výčnelok
 • deformácia buničinových jadier (napríklad v dôsledku silnej fyzickej námahy, zranení, náhlych pohybov);
 • stupeň deštrukcie vláknitého prstenca, ktorý končí herniovým výstupkom disku.

Ohrozené sú:

 • pacientov s rozšírenou spinálnou osteochondrózou;
 • ľudia, ktorých práca súvisí s pravidelným zdvíhaním hmotnosti;
 • jednotlivci s fyzickou nečinnosťou, ktorí vedú sedavý spôsob života.

Dôsledky prietrže chrbtice závisia od oddelenia, v ktorom sú lokalizované:

bedrový

V lekárskej praxi sa najčastejšie vyskytuje prietrž lumbosakrálnej chrbtice. Je to on, kto nesie väčšinu všetkého fyzického stresu, ktorý zažívame počas celého života. Mali by sa zohľadniť nielen zdvíhanie ťažkých predmetov, ale aj úroveň statického zaťaženia na spodnej časti chrbta pri normálnej chôdzi.

Najčastejšie sa vyskytuje prietrž v dolnej časti chrbta

Medzistavcové platničky v bedrovej oblasti sú väčšie a väčšie, preto sa v nich často vyvíja degeneratívny proces. Čím je disk väčší, tým je horšia. Významné zhoršenie prísunu krvi a výživy (napríklad pri fyzickej nečinnosti) môže viesť k vážnemu zhoršeniu väzivového aparátu..

Je spinálna prietrž životu nebezpečná? V pokročilých prípadoch je pacient vystavený závažným komplikáciám:

 • močová inkontinencia;
 • spinálna stenóza;
  Čo je to spinálna stenóza?
 • iné poruchy močenia a opuchu pohlavných orgánov;
 • úplné zlyhanie panvových orgánov s parézou alebo ochrnutím dolných končatín.

Takéto následky nie vždy nastanú. Môžu sa objaviť s obzvlášť „neúspešným“ umiestnením medzistavcovej prietrže, keď sú do patologického procesu zapojené nervové dráhy vedúce k životne dôležitým orgánom..

Prečítajte si dobrý článok:

Hrudné oddelenie

Hrudná chrbtica je najmenej zasiahnutá herniovými výčnelkami, pretože je menej pohyblivá ako dolná časť chrbta a krku. Toto je plné symptómov pripomínajúcich patológiu srdca, pretože nervy, ktoré k nemu prichádzajú, a ich plexusy sú sústredené v hrudníku..

Bolesť na hrudníku môže byť silná alebo stredná intenzita, s návratom k „srdcovým bodom“ vrátane lopatky. Preto pacienti nehľadajú pomoc od neurológa, ale od iných odborníkov, ktorí veria, že sa u nich vyvinie angína pectoris.

Kýla v hrudnej chrbtici sa môže prejavovať bolesťou v srdci

Útoky bolesti sa zvyčajne vyvíjajú v noci. Často sú sprevádzané interkstálnou neuralgiou, ktorá je pre angínu pectoris netypická. Do rána príznaky zmiznú bez stopy, ale u osoby dochádza k oslabeniu spôsobenému poruchami spánku.

V tomto prípade môže pacient vylúčiť srdcovú patológiu, pričom počas dňa venuje pozornosť svojim pocitom. Osteochondróza alebo prietrž na týchto miestach často „znecitlivuje“ ruky, prsty, nepríjemné bolesti pri ťahaní horných končatín a mierne kŕčovité javy. Ak pozorujete takéto príznaky sami so sebou, rovnako ako bolesti podobné „srdcu“ - pravdepodobne nemajú nič spoločné s angínou pectoris.

Po identifikácii príčiny majú ľudia záujem o to, či je nebezpečný, pretože do patologického procesu sú zapojené nervové korene a cesty vedúce k srdcu. Pri včasnej liečbe nie je medziobratlová hernia hrudnej oblasti život ohrozujúca. Je vhodný na konzervatívnu liečbu bez potreby chirurgického zákroku..

krčnej

Krk je jednou z najmobilnejších častí ľudského tela. Nie je prekvapujúce, že sa v nej najčastejšie rozvíja osteochondróza a následne, ak proces pokračuje, môžu sa objaviť hernie..

Krčné stavce sú pohyblivejšie ako všetci ostatní, takže k ich premiestňovaniu a rýchlemu opotrebovaniu väzivového aparátu dochádza veľmi často. Pri pravidelnej kompresii veľkých ciev vedúcich do mozgu trpí pacient nedostatkom kyslíka. Príznaky a dôsledky sú nasledujúce:

 • bolesti hlavy;
 • závraty;
  Kýla v krčnej chrbtici sa môže prejaviť ako bolesť hlavy a závraty
 • diplopia (v očiach štvorhra);
 • hučanie v ušiach;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • zúženie krčnej miechy;
 • chronická únava;
 • problémy s pamäťou, pozornosťou a myslením všeobecne.

U pacientov sa niekedy pozorujú aj prejavy krčnej radikulitídy, ktoré sa ťažko liečia..

Vo zvlášť závažných prípadoch so závažnou cerebrovaskulárnou príhodou sa zvyšuje riziko ischemických alebo hemoragických mozgových príhod..

Veľký článok na túto tému:

Najnebezpečnejšia kýla chrbtice a ich komplikácie

Napriek všeobecnej viere nie všetky kýly sú nebezpečné. Je však potrebné rozlišovať niekoľko „ťažkých“ odrôd, v ktorých existujú takmer vždy indikácie pre chirurgický zákrok:

 • absolútny prolaps disku;
 • sekvestrovaná prietrž;
 • predsieňový výčnelok prietrže.

Absolútny prolaps disku

Prolaps je objavenie sa zdeformovanej chrupavky disku do kanálika miechy alebo okolitých tkanív. Toto spôsobuje neznesiteľnú bolesť chrbta s nútenou polohou tela. Pri najmenšom pohybe vznikajú bolestivé pocity. Ak sa osoba nepoužíva včas, môže to mať za následok úplnú ochrnutie.

Ako vyzerá prolaps disku?

Sekundovaná prietrž

Pri sekvestrovanej hernii „častice zničených diskov„ migrujú “v mieche. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie ukazuje posun chrupavky smerom dole alebo nahor, takže pre chirurga je ťažké nájsť „odtrhnutý“ fragment počas operácie a odstrániť ho z tela pacienta tak, aby nepoškodil tkanivo miechy. Lekár potrebuje moderné lekárske vybavenie - najmä kvalitný mikroskop.

Komplexné operácie s oddelenými kýlami vyvolali v mysliach ľudí mýtus, že akýkoľvek chirurgický zákrok je spojený so závažnými komplikáciami. To nie je pravda. Práca s oddelenou prietržou si samozrejme vyžaduje vysokú zručnosť chirurga. Ak hovoríme o dobrej klinike a skúsených lekároch, pravdepodobnosť komplikácií bude minimálna.

Ako vyzerá oddelená prietrž?

Hrudná kosť

Ďalší vzácny, ale nebezpečný a bolestivý typ prietrže, ktorý je ťažké diagnostikovať. MRI a počítačová tomografia nezaznamenávajú abnormality v miechovom kanáli, ale osoba trpí silnou bolesťou.

V našej chrbtici sú foraminálne diery, ktoré tvoria telá a procesy stavcov. Na niektorých miestach chrbta sa ich priemer zužuje natoľko, že je veľmi ťažké vizuálne odhaliť prietrž. V tomto prípade je problém vyriešený iba chirurgicky.

Čo je foraminal kýla

Ak je výčnelok veľký, jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že pokrýva veľkú oblasť okolitých tkanív, stláča ich, narušuje ich výživu a nervové vedenie. Pri zložitých patológiách však nie je dôležitá veľkosť útvaru, ale jeho umiestnenie vzhľadom na hlavné nervy, cievy a ich plexusy..

Drogová terapia

Vďaka nekomplikovaným variantom ochorenia pomáha pacientom konzervatívna terapia. V prípade bolesti môžete užívať akékoľvek analgetikum v tabletách, ale neodporúča sa zneužívať:

Na odstránenie opuchu tkanív neuropatológ predpisuje nesteroidné protizápalové lieky vo forme injekcií, tabliet a mastí:

 • indometacín;
 • Voltaren;
 • Arthrosan;
  Arthrosan - dobré injekcie na bolesti chrbta
 • Ortofen;
 • meloxicam;
 • diklofenak;
 • ibuprofen.

Liečba NSAID by nemala trvať dlhšie ako jeden a pol mesiaca, aby nedošlo k žiadnym komplikáciám vo forme ochorení žalúdka a čriev..

Všetky analgetiká a nesteroidy sú tiež dostupné v ampulkách. Jeden alebo dva po sebe idúce cykly intramuskulárnej injekcie často stačia na trvalé zmiernenie bolesti pacienta.

Dobrý článok na pokračovanie:

V komplikovanom priebehu kýly je použitie hormónov povolené ako pohotovostná a krátkodobá starostlivosť:

 • dexametazón;
 • hydrokortizón;
 • prednizón.

Hormonálne lieky sa používajú v medicíne a na „blokádové zmesi“. Paravertebrálna novokainová blokáda je jednou z metód hlbokého podávania liekov na zmiernenie bolesti a zápal v hlbokých svaloch, tkanivách a nervových koreňoch miechy. Lekár podá injekciu do priestoru vzdialeného niekoľko centimetrov od miechového kanála. Ihla sa vloží do hĺbky 3 až 3,5 cm.

Pri veľmi silnej bolesti lekár predpisuje terapeutické blokády

Na liečbu medzistavcovej prietrže sa tiež používajú vitamíny skupiny B:

 • B1 - stimuluje imunitné sily tela, zlepšuje trofické nervy;
 • B2 - ideálny na obnovenie väzivového aparátu chrbtice (disky, chrupavka);
 • B6 - tónuje svalový korzet a podporuje chrbticu v normálnej polohe;
 • B12 - vyživuje tkanivá, pomáha zmierniť kŕče a napätie.

Čítaj viac:

Jedným z najúčinnejších komplexných prípravkov je Milgamma (Combilipen). Obsahuje takmer všetky vitamíny B a jednu analgetickú látku. Zvyčajne ide o lidokaín alebo novokaín..

Milgamma obsahuje vitamíny B.

Lekárske náplasti sú jednou z účinných a pohodlných metód na liečbu ťažkej bolesti chrbta prietrže.

 1. Versatis. Je schopný zmierniť zápalové procesy. Liečba trvá 5 dní. Versatis je platný najviac 12 hodín.
 2. Voltaren. Toto sú náplasti s NSAID (diklofenak sodný). Znižuje opuchy a mierne bolesti. Produkt je platný 1 deň.

fyzioterapia

Je nemožné predstaviť si plnohodnotnú liečbu prietrže bez komplexu cvičebnej terapie. Niektorí pacienti mylne veria, že pri tejto diagnóze sa musíte pohybovať menej a brať viac liekov. Toto je nesprávny prístup. Jednou z príčin hernie je nízka motorická aktivita, keď dochádza k stagnácii vo väzivom aparáte chrbtice a panvových orgánov..

Samozrejme by ste sa mali vyhnúť silnému zaťaženiu chrbtice, ale pravidelné cvičenie fyzioterapeutických cvičení vám pomôže zlepšiť kvalitu života a znížiť intenzitu syndrómu bolesti..

Cvičebná terapia s herniou zníži príznaky prietrže a zabráni výskytu následkov

Jeden z odporúčaných komplexov je možné vykonávať samostatne doma. Každé cvičenie by sa malo opakovať 5 až 8 krát. Vyzerá to takto;

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite ruky za lakte na úrovni hrudníka. Ohnite hrudník s polovičným mostíkom, v tejto polohe niekoľko sekúnd podržte, vráťte sa do východiskovej polohy;
 2. Zostaňte na chrbte. Ohnite nohy na kolenných kĺboch, obidve ruky položte pozdĺž tela. Opatrne zdvihnite panvu, stlačte obe zadok, krátko vydržte. Cítite svalové napätie na hrudníku a bedrách;
 3. Narovnajte nohy, roztiahnite ruky a položte ich na podlahu. Utiahnite chrbtové svaly, ktoré stúpajú nad podlahu. Zamerajte sa na plecia a dlane;
 4. Dajte ruky za hlavu a jemne zatiahnite ohnuté koleno k hrudníku. Narovnať nohu a znížiť ju;
 5. Zdvihnite ruku a nohu zľava nahor, podržte ho 5-7 sekúnd, sklopte ho. To isté urobte s pravou nohou a pažou;
 6. Natiahnite obe ruky dopredu. Narovnať jednu nohu a ohnúť druhú na kolennom kĺbe. Zostaňte v tejto polohe a skúste zdvihnúť obe nohy. Počkajte niekoľko sekúnd, opakujte to isté a zmeňte polohu nôh;
 7. Prevalte sa na brucho. Ohnite obe ruky za lakťové kĺby a pritlačte si dlane k ušiam. Začnite zdvíhať hornú časť tela, chvíľu držte a vráťte sa do východiskovej polohy;
 8. Zostaňte na bruchu, ohnite ruky za lakte a kĺby dlaní položte na podlahu v úrovni hrudníka. Zdvihnite hornú časť tela a skúste mierne ohnúť;
 9. Ležiaci na bruchu, roztiahnite obe ruky do strán, ohnite nohy na kolená a kývajte nimi;
 10. Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Dlane by mali mať šírku ramien od seba. Dajte ich dovnútra. Pokúste sa opatrne napnúť „piaty bod“ dozadu a jemne sa dotknúť podlahy. Potom sa ohnite vpred, akoby ste sa snažili vyliezť do diery. Hrudník sa musí posúvať na tvrdom povrchu.
 11. Zostaňte na všetkých štyroch a urobte si „lakťami“ pár krokov: najprv vpred a potom dozadu. Držte chrbát rovno.
 12. Pohybujte sa tiež „chôdzou“ po kolenách, striedavo na ľavú a pravú stranu.

Realizačný čas celého komplexu je od 25 do 30 minút, s jemnými a opatrnými pohybmi, s malými prestávkami medzi jednotlivými cvičeniami.

Video: fyzioterapeutické cvičenia na prietrž bedrovej chrbtice

Manuálna terapia

Manuálna terapia sa líši od terapeutickej masáže tým, že počas relácií špecialista nastaví pacientove prvky chrbtice. Môže to byť zväzok alebo disk. Ich návrat do fyziologicky správnej polohy zmierňuje bolesť, odstraňuje svorky a uvoľňuje zovreté korene miechových nervov.

Ak nie sú kontraindikácie, chiropraktik jemne roztiahne chrbticu pacienta, aby sa zväčšila vzdialenosť medzi stavcami. To zlepšuje krvný obeh v bolestivých miestach a obnovuje väzivový aparát.

Po správne vykonanej manuálnej terapii sa pacient okamžite stáva ľahším.

Fyzioterapeutické pomôcky, ktoré sa môžu používať samostatne doma, majú dobrý terapeutický účinok. Toto je Almag-01 a Denas. Nie sú drahé a v skutočnosti nie sú horšie ako pomôcky, ktoré sa liečia v zdravotníckych zariadeniach.

Fyziologické nástroje pomáhajú znižovať bolesť, liečiť samotné ochorenie.

masáž

Pri prietržoch medzistavcových platničiek sa najčastejšie používajú dva typy masáží:

 • klasický dopad;
 • vákuová masáž;
 • masážne.

Pri vykonávaní klasickej masáže špecialista aplikuje povrchové a hlboké údery. Šetrí a miesi svaly a tiež používa paty a kohútiky, čím poskytuje efektívny vibračný účinok. Pomáha zlepšovať prietok krvi, zmierňovať bolesť, uvoľňovať svaly a väzivo..

Voda dokonale odstraňuje akúkoľvek záťaž aj bez masáže, ale vďaka tomu je jej účinok niekoľkokrát vylepšený. Hydromasáž pôsobí na pacienta jemne, preto je indikovaná aj pri komplikovaných formách prietrže.

Vákuová masáž plechoviek je účinnou metódou liečby doma. V dôsledku vákua, prietoku krvi a lymfatického odtoku je zvýšená, eliminácia toxínov je urýchlená, dokonca prejdú aj veľmi silné bolesti..

Vákuové plechovky majú liečivý účinok na prietrž

chirurgia

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Chirurgia sa vykonáva pomocou predného prístupu. Jedná sa o šetrnú metódu, ktorá spočíva v jemnom roztiahnutí svalov. Chirurg ich nerozrezáva, ale rozťahuje ich od seba a nebude potrebné ich pri procese uzatvárania chirurgického poľa šiť..

V závislosti od úrovne „zložitosti“ prietrže počas zásahu sa môžu použiť tieto látky:

 • autograftů;
 • kovové dosky;
 • implantuje namiesto vzdialeného disku.

Najbežnejšou operáciou je endoskopická discektómia. To vám umožní uvoľniť nervové korene a eliminovať kompresiu miechy. Ďalším typom intervencie je mikrodisektómia. Je to menej traumatické a na jeho implementáciu je potrebný špeciálny mikroskop..

Ako sa vykonáva mikrodisektómia?

Vďaka úspechom modernej chirurgie po operácii môže byť pacient prepustený z nemocnice za pár dní.

Komplikácie po operácii kýly

V niektorých prípadoch existujú závažné pooperačné komplikácie:

 • opakované zúženie kanála miechy v dôsledku jaziev a adhézií;
 • porucha panvových orgánov;
 • zápalové procesy v membránach miechy;
 • spondylitída a osteomyelitída.

Názory lekárov

Daukaev Dmitrij Nikolaevič (Mestská klinická nemocnica č. 67, Moskva)

Pri krčnej a bedrovej chrbtici sa najčastejšie vyskytuje prietrž. Bežnými príčinami jeho výskytu sú fyzická aktivita bez merania, nepríjemné držanie tela počas spánku a práce. Asi 3000 ľudí sa každý rok obracia do našej nemocnice so sťažnosťami na bolesti chrbta. Z nich je približne 700 pacientov vystavených chirurgickému zákroku, ktorý funguje dobre. Ak sa pacient v pooperačnom období riadi odporúčaniami lekára, bude sa určite môcť vrátiť do plného života.

Hamilton Hall (ortopedický chirurg, Kanada)

Všetkým svojim pacientom vysvetlujem jednu jednoduchú vec: iba v 2% prípadov ľudia skutočne podstúpili operáciu. Viac ako 90% pacientov sa s touto chorobou úspešne vyrovná tým, že užíva lieky, fyzioterapeutické postupy a pravidelne vykonáva terapeutické cvičenia. “.

Bubnovský Sergey Mikhailovič (kinezioterapeut, Moskva)

Ľudia s degeneratívnymi chorobami chrbtice by sa mali držať iba aktívneho života. Pretože sa náš väzivový aparát začína opotrebovať po 20 až 30 rokoch, je potrebné sa naučiť, ako obnoviť svoju energiu, aby sa disky nezmenili na „odpadky“. Jedným z najlepších cvičení je zavesenie na vodorovnej lište. Takže môžeme jemne roztiahnuť chrbát pod váhou nášho tela.

Životný štýl a prevencia

Na prevenciu bude užitočné použiť niekoľko jednoduchých tipov:

 • prestať fajčiť a alkoholu, aby sa v tele nehromadili toxíny, ktoré ničia chrupavku a väzivo;
 • nezabudnite sa prihlásiť do bazénu;
 • denne sa zapájajú do terapeutických cvičení a vyberajú si vhodný komplex;
 • dvakrát ročne navštevujte masážneho terapeuta alebo chiropraktika;
 • vyvinúť odolnosť proti stresu;
 • uistite sa, že máte dostatok spánku;
 • Nenoste topánky s vysokými podpätkami dlhšie ako 1-2 hodiny denne;
 • posilniť imunitný systém tela, cestovať častejšie na juh, absolvovať kúpeľnú liečbu;
 • vyvážte svoju stravu vylúčením rýchleho občerstvenia a obmedzením používania škodlivých a „ťažkých“ potravín.

Video: čo je nebezpečná kýlová kýla?

Skúsení lekári vždy informujú pacientov o nebezpečenstve hernie chrbtice a o tom, aké formy sú predmetom konzervatívnej liečby. K tejto patológii môže viesť akékoľvek systémové ochorenie. Po 30 rokoch naše disky a väzivá strácajú svoju elasticitu, najmä buničité jadro, ktoré po vážnom poškodení komprimuje miechu a spôsobuje symptómy bolesti a svalové kŕče v dôsledku stlačenia nervových koreňov..

Kýla chrbtice nie je dôvodom k zúfalstvu a neustále premýšľa o závažných komplikáciách a dôsledkoch.

Nezistia sa tak často a závažné patológie vnútorných orgánov vznikajú iba pri komplexných odrodách herniálnych výčnelkov. Bolesť krčka, hrudníka a bedra sa dá odstrániť nielen pomocou liekov, ale aj účinnými liečebnými cvičeniami. Jemne roztiahnu chrbát a dokonca „umiestnia“ na miesto vysídlené stavce. Aktívny životný štýl, mierne cvičenie a správna výživa vám pomôžu vyrovnať sa s touto chorobou..

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Prečo existujú kýly krčnej chrbtice, prečo sú nebezpečné

Obsah článku na mieste medicíny:

Kýla krčnej chrbtice je komplexná degeneratívna lézia muskuloskeletálnych štruktúr, ktorá má za následok prasknutie membrán medzistavcového disku (vláknitý kruh) a vyčnievanie jadra..

Toto zákerné ochorenie postihuje starších pacientov aj mladých ľudí. V priebehu času môže takáto neliečená patológia viesť k závažným komplikáciám a zdravotnému postihnutiu. Našťastie je spinálna prietrž v tejto časti zriedkavá, ale nemali by ste sa uvoľniť. Aby sa zabránilo rozvoju patológie, je potrebné „byť plne ozbrojený“..

Príčiny kýly krčnej chrbtice

Vo väčšine prípadov je človek schopný vyhnúť sa faktorom, ktoré vedú k rozvoju prietrže na úrovni krku. Podobné zdroje problémov zahŕňajú:

 • Osteochondróza. Večný „spoločník“ administratívnych pracovníkov, školákov a študentov. V priebehu času sa opotrebujú kostné štruktúry chrbtice, svaly podporujúce stĺpik strácajú normálny tón. Výsledkom je prasknutie vláknitého prstenca a vyčnievanie buničitého jadra disku. V tomto prípade je hernia považovaná za hroznú komplikáciu osteochondrózy..
 • Pacientom s týmto ochorením sa neodporúča vykonávať náhle pohyby..
 • Poranenia krku. V dôsledku toho krčné stavce nemôžu vydržať záťaž.
 • Konštantné statické zaťaženie krčnej chrbtice. Príčina kýly v krčnej chrbtici sa môže skrývať v nesprávnom držaní tela. V tomto prípade je stĺpik v stálom tóne, čo zvyšuje riziko tvorby prietrže. To tiež zahŕňa spanie na nepohodlnom vankúši..
 • Endokrinné poruchy Zmeny metabolizmu zmäkčujú kostné štruktúry chrbtice.
 • Zaťažený dedičnosťou. Osteochondróza nie je zdedená, ale potomkovia zdedia po svojich predkoch charakteristiky metabolizmu a pohybového aparátu. Je dokázané, že ak jeden z rodičov trpí chorobami pohybového aparátu, dieťa je vystavené riziku získania tej istej choroby s pravdepodobnosťou 15%. Ak trpia obaja rodičia, riziko sa zdvojnásobí.
 • Nadváha.
 • Dôležitú úlohu zohrávajú aj vlastnosti tela.
 • Poruchy príjmu potravy.
 • Dlhé dynamické zaťaženie.

Na základe príčin hernie krčnej chrbtice sa rozlišujú jednotlivé rizikové skupiny.

O rizikových skupinách

Rizikové skupiny sú skupinou ľudí, ktorí sú vo väčšej miere náchylní na vznik prietrže. Tie obsahujú:

 • Vysokí ľudia. Veľký rast je spojený so zvýšeným zaťažením chrbtice. Títo ľudia trpia problémami s stĺpcami dvakrát častejšie ako nedostatočne.
 • Osoby trpiace chorobami pohybového ústrojenstva.
 • Ľudia neustále sedia na jednom mieste.
 • Osoby zaoberajúce sa ťažkou fyzickou prácou.
 • Tí, ktorí spia na nízkych vankúšoch alebo v nepohodlnej polohe.

Prvé príznaky prietrže krčnej chrbtice

Ochorenie, ako je kýla krčnej chrbtice, je bohaté na príznaky. Obvykle možno rozlíšiť dva typy príznakov: všeobecné a fokálne. Medzi všeobecné príznaky patria:

 • Bolesť na úrovni lézie. V počiatočných fázach tvorby prietrže nemusia byť vôbec žiadne príznaky alebo je ich intenzita zanedbateľná. Len málo ľudí venuje pozornosť takýmto „maličkostiam“, ako je mierna bolesť. Ako hernia rastie, dochádza ku kompresii nervových koreňov, syndróm bolesti sa stáva výraznejším. Pohodlie dáva horné končatiny, čeľusť, hruď.
 • Svalová slabosť.
 • Pocit „husacích hrčiek“ na predlaktí a rúk. Táto impozantná manifestácia naznačuje, že nervové zakončenie je zapojené do patologického procesu..
 • Medzi prvé príznaky kýly krčnej chrbtice patrí „vizitková karta“ prejavov znecitlivenia predlaktia a prstov..
 • Poruchy krvného tlaku. Hladina krvného tlaku „skáče“. Hypertenzia sa zvyčajne pozoruje. Možné možnosti.
 • Bolesti hlavy. Tvorí sa ako reakcia na stlačenie prietrže ciev zásobujúcich mozog.
 • Cervikálna migréna.
 • Vertebrobazilárna nedostatočnosť. Vyvíja sa ako komplikácia patológie. Charakterizované poruchou videnia, závratmi, poruchou koordinácie.
 • Kýla na úrovni C6-C7 (podľa počtu stavcov). Táto lokalizácia je charakterizovaná znecitlivením ľavého ramena, ľavého ramena. Objavujú sa poruchy motora. Ruka sa stáva „nie vašou vlastnou“, prejavuje sa svalová slabosť.
 • Kýla na úrovni C5-C6. Prejavuje sa ako pocit slabosti jednej ruky, najmä lakťa. Pre pacienta je ťažké manipulovať s prstami, vykonávať malé pohyby motora.
 • Porážka na úrovni C4-C5. Nie je možné zdvihnúť ruku, cítiť bolesť ramena, svalovú necitlivosť.
 • Patológia na úrovni C3-C4. Sú pozorované symetrické bolesti na pleciach, krku, obmedzenie funkčnej aktivity krku..
 • Lokalizácia prietrže na úrovni C2-C3. To vás upozorní na znecitlivenie jazyka, hrtana a znížené videnie. Možné porušenie srdcového rytmu, dýchanie.

Znaky hernie krčnej chrbtice sa vyvíjajú postupne. Je dôležité, aby ste si včas vypočuli svoju pohodu a zabránili postupu choroby..

Kýlová diagnostika

Diagnóza lézie chrbtice nie je príliš ťažká, ale vyvstáva otázka: ktorý lekár by mal ísť na konzultáciu? Miechová kýla je komplexné „interdisciplinárne“ ochorenie. Na jeho liečbe a diagnostike sa podieľa neurochirurg, neurológ a ortopéd. Diagnóza začína anamnézou: ústny prieskum. Lekár sa zaujíma o povahu a stupeň sťažností a zostavuje počiatočný obraz možnej choroby.

Potom prichádza na rad palpácia. Lekár skúma problémovú oblasť a monitoruje reakciu pacienta. Najviac informatívne uznávané inštrumentálne metódy vyšetrenia pacientov. Medzi nimi:

 • Rentgenografie Umožňuje posúdiť stav stavcov. Nevýhodou tejto metódy je nedostatok vizualizácie mäkkých tkanív.
 • Diagnostika MRI. Umožňuje podrobne vyhodnotiť muskuloskeletálne štruktúry chrbtice.
 • Dopplerografia krčných ciev. Bez neho nie je možné vylúčiť kompresiu krčných ciev.

Tieto štúdie sú dostatočné na stanovenie diagnózy..

Kýla krčnej chrbtice: liečba

Liečba prietrže krčnej chrbtice spočíva v zastavení zápalového procesu, odstránení neurologických symptómov a bolesti. Ostatní lekári sa zúčastňujú taktiky vyčkávania a videnia: konzervatívna terapia je indikovaná, až kým si tento proces nevyžaduje chirurgický zákrok. Zahŕňa lieky, ortopedickú a fyzioterapiu, cvičebnú terapiu.

Liečba drogami zahŕňa užívanie nasledujúcich skupín liekov:

 • Protizápalový nesteroidný pôvod (Ketorolac, Diclofenac, Xefocam).
 • Analgetiká (Tempalgin, Analgin).
 • Antispasmodics (No-shpa).
 • Chondroprotektory (na ochranu kĺbov: Structum, Honroxide, atď.).
 • Steroidné prípravky (s neúčinnosťou prvého).
 • Svalové relaxanciá.

V subakútnom období je predpísaná fyzioterapia a záťažová terapia. Obaja sa musia praktizovať opatrne a s mimoriadnou opatrnosťou. Súbor cvičení a špecifické fyzioterapeutické postupy vyberá iba lekár. Počas hlbokej remisie je prijateľné masážne stretnutie.

Chirurgia sa používa v extrémnych prípadoch, jedná sa o radikálnu metódu. Existuje niekoľko spôsobov činnosti:

 • Klasická operácia (dysektómia). Predpokladá úplné alebo čiastočné odstránenie disku. Zriedkavo sa cvičil.
 • Endoskopická operácia pomocou malého rezu.
 • Laserové ošetrenie. S jeho pomocou je možné zmenšiť prietrž na polovicu alebo dokonca trikrát tým, že urobíte iba jednu malú punkciu.

Všeobecne platí, že pri správnej liečbe chirurgia spravidla nedosiahne operáciu..

Prevencia hernie krčnej chrbtice

Aby sa predišlo radikálnym opatreniam, mali by sa pacienti a zdraví ľudia riadiť odporúčaniami na prevenciu kýly krčnej chrbtice:

 • Žiadne ostré pohyby krku.
 • Neprechladzujte: zápal v chrbtici je priamym spôsobom, ako sa s ňou stretnúť.
 • Potrebujete spať na pohodlnom vankúši, najlepšie ortopedickom.
 • Nemôžete zostať dlho na rovnakej pozícii.
 • Každých niekoľko hodín sa odporúča robiť ľahké cvičenia, ak existuje taký faktor, ako je fyzická nečinnosť..

Kýla krčnej chrbtice je vo väčšine prípadov „tichá“ až do poslednej, kým proces neprejde do aktívnej fázy. Ak je pacient v ohrození, odporúča sa každých šesť mesiacov podstúpiť preventívne vyšetrenie. Našťastie moderné liečebné metódy môžu minimalizovať nepríjemné pocity a zlepšiť kvalitu života pacientov.

Aké je nebezpečenstvo prietrže v krčnej chrbtici?

Funkcie prietrže krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice je ochorenie postihujúce medzistavcové platničky, ktoré v dôsledku vývoja patológie vyčnieva a štiepi prvky obehového systému, nervového systému a miechy. V dôsledku toho sa na týchto oddeleniach vyvinú poruchy obehového systému, čo spôsobuje charakteristické príznaky. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby existuje riziko závažných komplikácií. Preto sa nemôžete spoliehať na články, ktoré obsahujú slová „Žijem dobre s kýlou chrbtice bez toho, aby som použil zákopový obojok, operácie a lieky“. Bez klasického alebo chirurgického ošetrenia nie je možné sa uzdraviť.

Hlavné príznaky

1-2 stavce

Medzi týmito stavcami môže lézia medzistavcovej platničky v dôsledku kýly v krčnej chrbtici viesť k rozvoju nasledujúcich príznakov:

 • psychóza
 • Zhoršená koordinácia;
 • závraty;
 • tinitus;
 • Bolesti hlavy na jednej strane;
 • Poruchy spánku.

Takéto "týlne" príznaky môžu mať konštantný, predĺžený alebo periodicky sa vyskytujúci priebeh. Liečba kýly krčnej chrbtice sa v takýchto prípadoch najlepšie začína v počiatočnej fáze. Pre kýlu tohto oddelenia je nebezpečná strata času na ošetrenie v počiatočných fázach.

2-3 stavce

Z tejto oblasti začína inervácia prívodom krvi do čela, jazyka a očí. Je dôležité vyliečiť kýlu tohto oddelenia, pretože príznaky choroby môžu spôsobiť nestabilitu duševného stavu. Symptómy sa prejavujú nasledovne:

 • Záchvaty paniky;
 • husia koža;
 • Potenie v oblasti hlavy;
 • Najmenšie miesta, „husacie hrbole“ pred očami;
 • bolesti hlavy;
 • torticollis;
 • nervozita;
 • Zhoršenie chuti;
 • depresie.

Mnohí nevenujú pozornosť prejavujúcim sa príznakom medzistavcovej prietrže, kým nezačnú ovplyvňovať kvalitu života. Metódy liečby závisia od štádia choroby..

3-4 stavce

Medzistavcová hernia v krčnej oblasti vykazuje príznaky v závislosti od zanedbania a lokalizácie patológie. Z prezentovanej časti sa vynára nervový koreň, ktorý dokáže inervovať zuby, kosti tváre, vonkajšie ucho a líca. Zovretie tohto nervu prietržom na krčku maternice vedie k rozvoju:

 • Trigeminálna neuralgia;
 • Poškodenie sluchu, zrak;
 • Oslabenie čuchu.

Takéto príznaky sú často zamieňané s bolesťami zubov, problémami inej povahy. Nesprávne vyšetrenie môže viesť k rozvoju patológie a dlhodobej bolesti, ktorú je ťažké odstrániť pomocou konvenčných liekov proti bolesti..

4-5 stavce

Z tejto oblasti medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice pokračuje inervácia nazoslabiálneho trojuholníka. Porušenie tohto oddelenia vedie k rozvoju takých príznakov, ako sú:

 • bolesti hlavy;
 • Ochrnutie svalov na jednej strane tváre;
 • Zvýšené choroby ucha, nosa;
 • Neschopnosť zdvihnúť zbrane rôznymi smermi;
 • Krk je ťažké nakloniť hlavu dozadu a do strán;
 • Predĺženie ramena v ohybe je ťažké alebo oslabené.

Vzhľadom na to, že krčná prietrž sa najčastejšie prejavuje častými relapsmi iných chorôb, mnohé z nich nevenujú pozornosť hlavným príznakom patológie, a preto často chýba čas na liečbu. Ako liečiť prietrž, môže to povedať iba lekár.

5-6 stavcov

Z tejto časti pochádzajú nervové korene ovplyvňujúce fungovanie hltanu, hltanu a hlasiviek. Primerane sa teda prejavuje priškrtená prietrž v krčnej chrbtici:

 • Relapsy očných chorôb so zvýšenou frekvenciou;
 • Stále bolesti v krku;
 • chrapot;
 • Relapsy orálnych chorôb;
 • Mierne chvenie a znecitlivenie rúk;
 • Porušenie extenzie-flexia zápästia;
 • Ochabnutá ochrnutie ruky;
 • Pocit cudzieho tela v hrdle;
 • Brnenie, pálenie, znecitlivenie predlaktia;
 • Slabé bicepsy;
 • Bolesť v ramene od ramena po palec.

6-7 stavcov

Táto medzera má nervové korene, ktoré ovplyvňujú funkcie ramena, krku a mandlí. S kýlou chrbtice sa v tejto časti rozvíja:

 • Kríže;
 • dýchavičnosť;
 • Chronický kašeľ
 • chrapot;
 • Slabosť Tricepsu;
 • Pálenie a brnenie z ramena na stredný prst.

Túto symptomatológiu pacienti často ignorujú aj dlho, kým nenastane zhoršenie. Komplikácie prietrže krčnej chrbtice tejto časti môžu významne ovplyvniť výkon osoby. Preto sa nemusíte čudovať, ako žiť s herniou. Predovšetkým je lepšie si kúpiť zákopový obojok, ktorý vám lekár pomôže pri výbere. Používa sa tiež vtedy, keď sa pacient po odstránení kýly podrobí rehabilitácii..

7-8 stavce

Táto oblasť predstavuje spojenie hrudnej a krčnej chrbtice. Tu dochádza k inervácii ramien, lakťov a štítnej žľazy. Preto zovretá medzistavcová prietrž v krčnej oblasti uvedenej medzery vedie k:

 • Častá bronchitída;
 • Bolesť ramien a ramien;
 • Častá artróza, burzitída;
 • Letargia na podanie ruky;
 • Ochorenie štítnej žľazy;
 • Porušenie jemných pohybových schopností rúk;
 • Zmena citlivosti z malého prsta na lopatku.

Väčšina z vyššie uvedených príznakov prietrže krčnej chrbtice môže byť príznakom iných chorôb, vrátane nádorov malígnej a benígnej povahy, zápalu koreňov miechy. Takéto patológie medzistavcových platničiek a okolitých orgánov, tkanív sa dajú rozlíšiť iba pomocou závažných diagnostických opatrení vrátane MRI a počítačovej tomografie, ultrazvuku, krvných testov atď..

Komplikácie a ďalšie príznaky krčnej prietrže

Na pozadí kýly v krčnej chrbtici sa často vyvíjajú príznaky a choroby rôznej povahy. Je to vo väčšej miere spôsobené skutočnosťou, že v procese patológie sú nervové korene a krvné cievy vystavené najväčšiemu negatívnemu dopadu. Z toho vyplývajú všetky následné komplikácie. Z uvedených komplikácií je možné pochopiť nebezpečenstvo tejto choroby a jej následky pre človeka..

Cievna mozgová príhoda

Kýla môže viesť k ochoreniu, ako je ischemická mŕtvica. Predpovedanie takýchto dôsledkov je takmer nemožné. Takáto komplikácia sa vyvíja v dôsledku zovretia stavcovej artérie, ktorá prechádza v blízkosti miechy. Krvná zásoba mozgu je cez ňu.

So znížením prietoku krvi cez túto tepnu začnú trpieť rôzne časti mozgu. Pri dlhodobej expozícii tohto charakteru existuje riziko úmrtia mozgových buniek. V tomto prípade to môže byť nielen kýla, ale aj mäkké útvary, edematózne tkanivá, svaly v postihnutej oblasti. Kvôli bolesti sa začínajú sťahovať, čo spôsobuje ďalšie zaťaženie tepny. Vo všeobecnosti sa pozorujú tieto príznaky:

 • Hluk v ušiach;
 • ospalosť;
 • Zmätok, spomalenie vedomia;
 • Zvracanie s nevoľnosťou;
 • Bolesť hlavy a závraty;
 • Dvojité videnie „muchy“.

Aj keď prietrž krčnej chrbtice (lekár určuje príznaky liečby) sa vytvára postupne a pacient na začiatku pociťuje v postihnutej oblasti iba tupú bolesť, komplikácie tohto účinku sa môžu objaviť už v počiatočnom štádiu v latentnej forme. Takáto patológia môže dokonca viesť k smrti.

paralýza

Ďalšou nezvratnou komplikáciou, ktorá spôsobuje prietrž krčnej chrbtice, sú symptómy živé. Vo všeobecnosti je paralýza jednej alebo dvoch rúk spojená s atrofiou nervu miechy umiestnenej v cervikálnej oblasti. Pretože nervové bunky potrebujú živiny, kyslík a ďalšie stavebné prvky, ich nedostatok vedie k smrti veľkého počtu koncov. Toto vo väčšej miere ovplyvňuje citlivosť viacerých orgánov. Táto komplikácia sa často vyskytuje, ak sa vyvinie dorzálna hernia, pri ktorej sa v zadnej časti chrbtice objaví výčnelok..

Táto komplikácia sa vyskytuje pomerne zriedka, pretože telesné systémy majú svoje vlastné rezervné pohyby. Umožňujú obísť prekážky a organizovať takmer normálne prísun krvi. Ale v niektorých prípadoch, ak je kompresia krvných ciev príliš silná a rozsiahla, je stále možná atrofia mnohých nervových vlákien..

Dôležité! Akákoľvek komplikácia prietrže krku sa objavuje postupne. Pred akoukoľvek chorobou existuje ďalšia symptomatológia na dlhú dobu, ktorá je známa vopred. To vám umožní identifikovať chorobu v počiatočnom štádiu. Medzistavcová hernia krčnej chrbtice vyžaduje ošetrenie v prvom štádiu.

Cervikálna ischias

Keď sa kýla začína tvoriť, tkanivo nie je touto patológiou okamžite ovplyvnené. V priebehu času však výstupok disku vedie k zúženiu krvných ciev, nervových zakončení a tkanív. Zvýšenie prietrže vedie k rozvoju zápalu, ktorý je zosilnený svalovým kŕčom.

S predĺženým zápalovým procesom sa vyvíja cervikálna radikulitída. Je to skôr bolestivé ochorenie, ktoré sa ťažko lieči a nemôže sa úplne vyliečiť. Čím dlhšie zápalový proces trvá, tým väčšia je šanca na rozvoj radikulitídy.

Iné dôsledky

Kýla medzistavcovej platničky krčnej chrbtice môže vyvolať vývoj rôznych patológií, ktoré ovplyvňujú zdravie pacienta a jeho vitálne funkcie. Ďalšími dôsledkami sú nasledujúce komplikácie prietrže prietrže:

 • Strata citlivosti;
 • Zhoršená chôdza;
 • Zhoršený prietok krvi mozgom;
 • Poškodenie pamäte.

Toto nie je úplný zoznam komplikácií a sprievodných symptómov zdĺhavého stavu s herniou krčnej chrbtice. Dôsledky takýchto symptómov môžu byť sprievodné choroby, ktoré sú ireverzibilné a nedajú sa liečiť..

liečba

Ako liečiť krčnú prietrž? Liečba sa môže podmienečne rozdeliť na klasickú a chirurgickú. V počiatočnom štádiu sa lekári snažia nepredpisovať chirurgický zákrok, snažia sa obmedziť iba na lieky, fyzioterapiu a korekciu životného štýlu. Ak sú komplikácie alebo prietrž krčných stavcov už veľké, ostáva iba vykonať chirurgický zákrok..

Klasická terapia

Klasická terapia pozostáva z liekov, fyzioterapie a ďalších techník. Drogová liečba prietrže je primárne zameraná na zmiernenie bolesti, zápalu a obnovenie výživy. Vitamínové prípravky sa tiež bežne predpisujú. Používajú sa najmä tieto kategórie liekov:

 • NSAID sú nesteroidné protizápalové lieky. Predstavuje diklofenak, ibuprofén, nimesulid a iné podobné látky..
 • Hormonálne protizápalové lieky - hydrokortizón;
 • Lieky proti bolesti - ketonal, nimesulid atď. Tiež sa používajú blokády novokainu..
 • Vitamínové prípravky - so zaujatosťou pre vitamíny skupiny B, C atď. To znamená obnoviť fungovanie krvného zásobovania a nervového systému v krčných stavcoch a nielen.
 • Chondroprotektory - lieky na obnovu kostí a chrupavky. Zastúpené chondroxidom, chondrolonom, glukozamínom, Rumalonom, Elbonou atď..
 • Svalové relaxanciá - Tolperizon, Sirdalud, Tizalud.

Fyzioterapia sa vykonáva bez problémov. Používajú sa hlavne masáže, terapeutické cvičenia, elektroforéza, magnetoterapia, ultrazvuk, manuálna terapia, parafínové kúpele a pod. Niektoré postupy zahŕňajú užívanie drog. Cvičebnú terapiu nie je možné vykonať so zhoršením stavu. Masáž herniou krčnej chrbtice môže byť zverená iba odborníkom, inak existuje riziko zhoršenia patológie a stavu pacienta. V nemocnici sa niekedy používa trakcia alebo predĺženie krku. Používa sa tiež zákopový golier, ktorý umožňuje upevnenie krku v anatomicky správnej polohe. Možno v tom budete musieť na chvíľu spať..

Má sa začať s liečbou chrbtice stanovením denného režimu s normalizáciou pokoja a období aktivity, závažnosti fyzickej aktivity, výživy atď. Obzvlášť dôležité je normalizovať presne fyzickú aktivitu, ktorá pomôže obnoviť normálne podmienky fungovania tela. Liečba príznakov prietrže krčnej chrbtice by sa mala vykonávať súbežne s alternatívnymi metódami. Dobré výsledky nebudete môcť dosiahnuť jednotlivo..

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba krčnej kýly chrbtice sa môže predpísať, ak existujú príznaky narušenej mozgovej cirkulácie a funkcie mozgu. Odstránenie prietrže miechy sa vykonáva jedným zo spôsobov, ako si lekár vyberie:

 • Osteosyntéza a predná discektómia;
 • Zadná discektómia s krčnou prietržou;
 • Endoskopická mikrodiscektómia.

Posledný typ operácie krčnej prietrže sa týka menej traumatických manipulácií, ale táto metóda sa nepoužíva pre veľké kýly. Počas procedúry sa uskutoční malý rez, prostredníctvom ktorého sa uskutočnia potrebné manipulácie na odstránenie patológie. Odstránením prietrže krčnej chrbtice je stupeň rizika významný pre zdravie pacienta, a preto nikto nemôže o výsledku operácie hovoriť s úplnou istotou. Vysvetľuje sa to zvolenou metódou chirurgického zákroku, komplikáciami a celkovým stavom pacienta. Ďalej je rehabilitácia vykonaná po odstránení prietrže. Zotavenie a jeho trvanie závisí od typu operácie, zručnosti lekára, ako aj od vedomia operovaného pacienta. Možno budete potrebovať kapucňu v nemocnici alebo nosiť zákopový golier.

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice v skorých štádiách, lekár vám povie lepšie. Liečba sa musí začať pri prvých príznakoch. To umožní upustiť od klasických metód a poraziť chorobu v skorých štádiách, keď sa komplikácie ešte nevyvinuli. Pamätajte, že najlepšou liečbou chrbtice je prevencia chorôb. Kýla v krčnej chrbtici, čo robiť, pri ktorej lekár hovorí, že sa dá vyliečiť bez chirurgického zákroku.

Aká je nebezpečná kýla krčnej chrbtice?

Kýla krčnej chrbtice je vážna patológia, ktorá hrozí stratou výkonnosti. Cervikálna kýla je jednou z mála chorôb, predstavuje menej ako 10%, ktoré majú patológiu na chrbtici. Kýla v cervikálnej oblasti je vytvorená vytlačením želatínového jadra do dutiny miechy. Tlak vytlačí disk z tela stavca. Ochorenie je nebezpečné pre ľudský život, pretože nadmerné premiestňovanie jadra v mozgovomiechovom otvore môže viesť k nesprávnemu fungovaniu životne dôležitých orgánov a končatín a niekedy k úplnej paralýze..

Kýlová prietrž, aj keď nie je bežná, môže spôsobiť viac škody ako medzistavcové patológie iných stavcov. Medzi 4. a 7. stavcom sa tvoria krčné prietrže a niekoľko diskov môže utrpieť naraz. Kýla v krčnej chrbtici sa vytvára v dôsledku oslabenia vláknitého prstenca. Nie je potrebné dúfať, že medziobratlová hernia krčnej chrbtice sa uskutoční sama osebe, pretože je potrebná chirurgická operácia. Nie je potrebné odkladať schôdzku s odborníkom, včasné návštevy nemocnice môžu pacientovi zachrániť život a pomôcť predchádzať poruchám v tele.

príčiny

Kýla v krčnej chrbtici sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov. Môžu byť na sebe nezávislí alebo môžu komplexným spôsobom ovplyvňovať vývoj choroby:

 • Nesprávne držanie tela. Ak je osoba neustále vyhrabávaná, chodí naháňaná, nakláňa sa pri chôdzi dopredu alebo dozadu, môže to spôsobiť kýlu chrbtice. Pri práci s počítačom alebo pri stole musíte venovať pozornosť držaniu tela a snažiť sa sedieť vzpriamene. Toto pravidlo sa musí rozvíjať od detstva;
 • Poranenia krčnej chrbtice. Mechanické poškodenie môže spôsobiť túto chorobu, ak sa nelieči včas. Aby sa znížila pravdepodobnosť ochorenia, je potrebné včas liečiť všetky mechanické poranenia a urobiť z nich röntgenové žiarenie;
 • Nedostatok výživy stavcových platní. Podvýživa sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov: zmeny tela súvisiace s vekom; kardiovaskulárne ochorenie spojené s obštrukciou; choroby endokrinného systému;
 • Monotónna práca. Tento faktor je spojený s prácou, keď je krk stále v rovnakej polohe. Nemôžete povoliť rovnaký druh práce, musíte z času na čas urobiť cvičenia, aby ste zvýšili tonus svalov v krku.

príznaky

Príznaky hernie krčnej chrbtice sa líšia v závislosti od štádia vývoja choroby a od lokalizácie choroby v stavcoch. Čím viac sa objaví stav patológie, tým výraznejšie a nepríjemnejšie pocity prináša pacientovi.

1 stavca

Príznaky skorého štádia medzistavcovej prietrže v prvom stavci krčnej chrbtice:

 • Časté bolesti hlavy;
 • závraty;
 • Nervový kmeň a podráždenosť;
 • Problémy so spánkom, nespavosť;
 • tinitus;
 • Prudké porušenie koordinácie pohybu.

Príznaky hernie krčnej chrbtice v počiatočnom štádiu môžu byť podobné príznakom iných chorôb, pretože v tomto štádiu sa choroba nazýva „chameleón“, správna diagnóza sa dá urobiť až po vyšetrení krčnej chrbtice a porovnaní príznakov. Ošetrujúci lekár v ranom štádiu môže predpísať liek, ktorý odstráni nástup choroby a príznaky.

2 a 3 stavce

Kýla krčnej chrbtice na 2. a 3. stavci má tieto príznaky:

 • Zhoršenie chuti jazyka;
 • Hlava často bolí a potí;
 • V jednom zo smerov je zakrivenie krku (vizuálne sa hlava nakláňa doprava alebo doľava);
 • Záchvaty paniky;
 • „Hviezdy“ v očiach;
 • Pocit plazivých husacích hrčiek na hlave;
 • Pretrvávajúca depresia.

Druhý a tretí stavec je zodpovedný za prívod krvi do očných guličiek, prednej časti hlavy a jazyka. Predčasné liečenie tejto patológie môže viesť k strate zraku a zhoršeniu rečového aparátu.

3 a 4 stavce

3 a 4 stavce sú zodpovedné za fungovanie labiálnych svalov, horných dýchacích ciest a úst. Kýla krčnej chrbtice na 3. a 4. stavci sa vyznačuje týmito príznakmi:

 • Vízia sa zhoršuje;
 • Vypočutie sa zhoršuje;
 • Trigeminálny nerv podlieha zápalu;
 • Zlý zápach.

5 a 6 stavcov

Medzi 5. a 6. stavcami prechádza koreň nervových zakončení, ktorý je priamo zodpovedný za prácu hltana, hlasiviek a hltanu. Tvorba v tejto oblasti zviera nerv a spôsobuje jeho zápal, ktorý spôsobuje nasledujúce príznaky:

 • Časté choroby horných dýchacích ciest (angína, nachladnutie, infekcie);
 • Chrapľavý hlas z neznámych dôvodov;
 • Očné choroby;
 • Problémy s zápästiami v rukách (letargický stav, čiastočná necitlivosť, bolesť);
 • Bolesť v jednej z rúk, ktorá začína od ramena a končí pri končekoch prstov;
 • Krvácacie kóma.

7 stavcov

Kýla chrbtice na siedmej krížovej kosti sa vyznačuje:

 • Ochorenie štítnej žľazy;
 • Slabosť v rukách, zhoršené jemné motorické schopnosti, neustála letargia v ohybe lakťa;
 • Zvýšenie chorôb priedušiek a anémie.

diagnostika

Liečba kýly krčnej chrbtice sa nemôže začať, kým sa choroba nepotvrdí. Aby sa diagnostikovala patológia, je potrebné stanoviť niekoľko dôležitých vyšetrení, aby sa zistilo, aký typ medzistavcovej kýly krčnej chrbtice a medzi ktorými stavcami. Najprv musíte vyhľadať pomoc skúseného neuropatológa, ktorý dá pokyny nasledujúcim vyšetreniam:

 • X-ray. Röntgenové žiarenie môže určiť vytesnenie stavcových platničiek, ale je nepravdepodobné, že bude schopný spoľahlivo potvrdiť samotné ochorenie..
 • Myelogram. Je to bolestivý postup. Vykonáva sa iba v smere ošetrujúceho lekára, ak na to nie sú kontraindikácie. Kvapalina sa vstrekuje do miechy cez ihlu, ktorá ukáže možné stlačenie miechy na monitore..
 • Tomografia. Pomocou tomografie môžete vidieť zmeny kostí a posuny kostí, ktoré naznačujú prietrž krčnej chrbtice.
 • MRI Najúčinnejšia metóda potvrdzujúca, že prebieha hernie medzistavcovej platničky krčnej chrbtice.

liečba

Liečba medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice predpisuje ošetrujúci neurológ. Aby sa zistilo, či je v tomto štádiu choroby potrebný chirurgický zákrok, alebo či je možné upustiť od liekov proti prietrži prietrže. Ak po vyšetrení je možné zmierniť príznaky bez chirurgického zákroku, potom vykonajte terapiu, ktorá trvá 6 mesiacov.

Ak sa prietrž krčných stavcov neznížil a naďalej vyvíja tlak na miechu, potom sa na vymenovanie operácie zhromaždí rada neurochirurgov a nájdu riešenia pomocou skalpelu..

liečenie

Kýla krčnej chrbtice sa lieči v tých štádiách, keď neinterferuje s prísunom krvi do miechy, neštipuje ju a neporušuje funkcie životne dôležitých orgánov a končatín. Hlavným cieľom liečby liečivom je zlepšiť štruktúru vláknitého prstenca tak, aby hernia krčka disku neprestávala rásť..

Ako liečiť cervikálnu prietrž pomocou liekov:

 • Lieky, ktoré zmierňujú zápal. Je lepšie brať protizápalové lieky v akútnej fáze vo forme injekcií, aby sa vyliečila prietrž a zmiernili zápalové príznaky, ktoré spôsobujú bolesť;
 • Svalové relaxanciá. Tieto lieky sú predpísané, ak dochádza k upínaniu svalov, umožňujú ich priviesť ich do zvyčajného tónu;
 • Výplňový materiál. Nazývajú sa tiež chondroprotektory. Prispievajú k obnove vláknitého prstenca medzi stavcami. Najčastejšie sa predpisujú ako intramuskulárne injekcie;
 • Vitamínové komplexy. Vitamíny pre patológiu sú predpísané na zlepšenie metabolizmu a výživy.

masáž

Ako liečiť kýlu bez chirurgického zákroku, aby sa dosiahol výsledok, každý chorý človek má záujem o toto ochorenie. Medzistavcová hernia krčnej chrbtice si vyžaduje liečbu nielen liekmi, ale aj fyzioterapeutickými metódami, z ktorých sú populárne a účinné. Masáž sa predpisuje pacientom, keď prebehne štádium exacerbácie patológie. Procedúra terapeutickej masáže je potrebná iba u skúseného odborníka. Musíte absolvovať najmenej 10 relácií každý deň alebo aspoň každý druhý deň. Po zákroku potrebuje pacient pokoj.

Spolu s masážou sa praktizuje manuálna terapia s umiestnením diskov na ich miesto. Metóda sa používa iba v prípade, že existuje diskový posun.

akupunktúra

Je to metóda analógového spracovania, ktorá sa všeobecne neuplatňuje a neschvaľuje. Medzistavcová kýla krčnej chrbtice vyžaduje liečenie nielen príčin choroby, ale aj akútnych symptómov, ktoré neopúšťajú pacienta a spôsobujú veľké nepohodlie. Akupunktúra sa vykonáva v dôsledku prepichnutia hornej časti kože pomocou špeciálnych ihiel. Dráždia receptory na koži a spôsobujú fungovanie svalov, čím uvoľňujú napätie a zovretie.

Akupunktúra by sa mala vykonávať každý deň a kurz zahŕňa 10 - 15 relácií, inak sa nedosiahne výsledok.

Hirudotherapy

Liečba pijavicami je známa priaznivým účinkom na väčšinu ľudských orgánov. Pijavice sú zasadené do oblasti krku, kde sa nachádza choroba. Pijavice vylučujú enzýmy, ktoré stabilizujú krvný obeh na vybranom mieste. Ak sa krvný tok zlepší, metabolizmus sa stane aktívnejším. Hirudoterapia sa nepoužíva na väčšine klasických kliník, ale môže sa robiť doma. Ak to chcete urobiť, musíte sa najskôr poradiť so svojím lekárom a zvážiť všetky pozitívne a negatívne body liečby.

Trakcia chrbtice

Kryt sa vykonáva iba zo smeru neurochirurga. Procedúra sa vykonáva na špeciálnom zariadení a iba v prítomnosti lekárov. Krčka chrbtice sa ťahá pomocou zariadenia. Táto manipulácia je tolerovateľná, ale niekedy sú bolesti. V tomto prípade sú stavce predĺžené a medzistavcové platničky sú vymenené. Kapucňa pomáha nielen pri odstraňovaní chorôb, ale slúži aj ako preventívne opatrenie..

operácie

Ošetrovateľ po vykonaní liekovej liečby vykoná druhé vyšetrenie. Ak zmeny neprišli pozitívnym smerom a existuje riziko pre zdravie pacienta, je potrebné chirurgicky odstrániť postihnutý disk..

Súčasné metódy odstraňovania patológií chrbtice zahŕňajú jednoduché operácie, ktoré trvajú menej ako hodinu.

Operácia odstránenia poškodeného disku sa nazýva discectómia. Po odstránení neurochirurg vykoná postup zostrihu susediacich stavcov. Tento proces sa nazýva fúzia. Komplikácie operácie sú nepravdepodobné, ak ju vykonávajú vysokokvalifikovaní neurochirurgovia. Preto by ste mali byť zodpovední za výber kliniky. V pooperačnom období musíte dodržiavať všetky pokyny lekára a rehabilitácia bude rýchla a bezbolestná.

Aby sa však zabránilo výskytu takých chorôb, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť ľudský život a zdravie, je potrebné včas podstúpiť plánované vyšetrenie a liečiť príznaky, aj keď nie sú významné..

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Kruhový výstupok disku, čo to je?

Čo je foraminal kýla?

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice

Aké je nebezpečenstvo prietrže v krčnej chrbtici?

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Kýla krčnej chrbtice je nezvyčajné ochorenie, ale môže nielen poškodiť zdravie ľudí, ale môže tiež spôsobiť, že pacient bude zdravotne postihnutý. V niektorých zvlášť závažných prípadoch môže toto ochorenie viesť k ohrozeniu života..

Kýla krčnej chrbtice sa netvorí tak často, ako:

 • Na krk sa nenachádzajú významné zaťaženia;
 • Väzobný aparát tejto časti tela je dobre vyvinutý;
 • Krčné disky sú výrazne menšie ako disky umiestnené v spodnej časti chrbta.

Príčiny a rizikové faktory

Príčiny hernie krčnej chrbtice zahŕňajú:

 1. Osteochondróza. Toto ochorenie vedie k oslabeniu vláknitého prstenca. S nečakaným a silným trhnutím je schopný roztrhnúť a vytvoriť medzeru, cez ktorú bude výstupok prenikať;
 2. Nehoda. Takmer vo všetkých prípadoch zrážka automobilov vedie k tomu, že hlava človeka sa rýchlo nakloní vpred. Môže to tiež spôsobiť prasknutie vláknitého prstenca. Nezáleží na tom, či osoba už predtým mala takéto choroby;
 3. Poranenie krčnej chrbtice. To je zriedkavý dôvod, ale musí mať svoje miesto. Pri konštantných ochoreniach tejto časti tela vláknitý prsteň slabne. Môže to spôsobiť prasknutie a poškodenie..

Osobitným nebezpečenstvom je prietrž krčnej chrbtice, pretože vývoj tohto ochorenia ovplyvňuje veľa faktorov:

 • nadváhou;
 • Užívanie nikotínu;
 • Rachiocampsis;
 • Nesprávna výživa;
 • Nedostatok fyzickej aktivity alebo naopak oslabujúce zaťaženie.

Najčastejšie sa toto ochorenie prejavuje u vysokých mužov vo veku 35 až 40 rokov..

Ischemická hernia

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je obzvlášť nebezpečná, pretože toto ochorenie môže spôsobiť ischemickú mozgovú príhodu. Nie je možné predvídať takéto následky. Kýla má veľkú záťaž na stavcovej tepne a prechádza blízko chrbtice. Táto artéria sa priamo podieľa na zásobovaní mozgu krvou. Ak sa prietok krvi zastaví, časti mozgu sa okamžite začnú odumierať kvôli nedostatku kyslíka.

Na vertebrálnu artériu môže mať vplyv nielen kýla, ale aj svaly, edematózne tkanivá, mäkké integuments. Začínajú sa sťahovať kvôli bolesti, ktorá spôsobuje napätie v tepne.

Takéto vedľajšie účinky môžu viesť k smrti alebo pacient bude po zvyšok svojho života zdravotne postihnutý..

Príznaky kompresie stavcov

Foto: štruktúra krčnej chrbtice

Ako je uvedené vyššie, kompresia stavcov môže viesť k ischemickej mozgovej príhode. Predtým sa však začnú objavovať príznaky, ktoré nemožno ignorovať. Prvou je bolesť. Kýla sa vytvára postupne, ale zároveň sa pacient cíti iba matne. Keď stlačíte krvnú artériu, bolesť neprestáva okamžite, dochádza k prešívaniu a ostrej bolesti.

V tomto prípade sa pozorujú ďalšie príznaky:

 • Vzhľad hučania v ušiach;
 • Neustála ospalosť;
 • Vedomie je potlačené a zmätené;
 • Pred mojimi očami zdvojnásobí a "muchy" blikajú;
 • Závraty, bolesti hlavy;
 • Existuje miesto, ktoré by malo byť nauzea a zvracanie.

paralýza

Ďalším nebezpečenstvom je nezvratná paralýza jednej alebo dvoch rúk naraz. Takáto komplikácia môže byť spojená s atrofiou mozgového nervu umiestneného v cervikálnej oblasti. Ako každá časť tela, aj nervové bunky potrebujú kyslík aj živiny. Ak kýla začne tlačiť krvné cievy, potom zomrie mnoho nervov. Toto ovplyvní citlivé inervovanie niektorých orgánov..

Táto nezvratná komplikácia je zriedkavým javom. Obehový systém tela má všetky potrebné rezervy, ktoré vám umožňujú začať krvácať a prekonávať prekážky, ktoré sa objavili na jeho ceste. V mimoriadne ťažkých situáciách, ak má hernia obrovské parametre a mäkké tkanivá pôsobia na cievy veľkou záťažou, potom časť buniek stále atrofuje..

Malo by sa pamätať na to, že tieto dôsledky sa nezačnú vyvíjať neočakávane. Zažijú príznaky, ktoré nikto nemôže ignorovať. S včasným prístupom k lekárovi sa môžete zbaviť mnohých problémov.

Obtiažne zisťovanie chorôb

Ďalším nebezpečenstvom je to, že prietrž krčnej chrbtice je ťažké odhaliť. Dôvod spočíva v tom, že táto časť tela je malá. Dá sa to povedať o mieche. Na tomto mieste však prechádza veľké množstvo ciev, ktorých hustota sa vysvetľuje skutočnosťou, že mozog vyžaduje neustále zásobovanie kyslíkom.

V zdravom stave sa takáto hustota nebude považovať za problém. Pri osteochondróze alebo metabolických poruchách je však táto časť zaťažená veľkou záťažou. Výsledkom môže byť kompresia časti ciev zodpovedných za výživu mozgu. V tomto prípade je ischemická mozgová príhoda opäť nezvratným dôsledkom..

zápal

Akonáhle sa kýla začne tvoriť, oblasť okolo nej nie je prakticky poškodená. Toto sa dá ľahko vysvetliť: výstupok má malú veľkosť a je umiestnený priamo v medzere bez toho, aby mal negatívny vplyv na susedné cievy, tkanivá a orgány. V neskorších štádiách sa však začína zväčšovať, čo vedie k zápalu okolitých väzov.

V dôsledku toho sa spravidla začína krčná ischémia. Toto je bolestivé ochorenie, ktoré je takmer nemožné vyliečiť. Takéto nebezpečenstvo spočíva v čakaní na každého pacienta, ktorý sa nezaočil starať o svoje zdravie včas.

Ak sa zistí prietrž krčnej chrbtice, odporúča sa okamžite začať s liečbou. V opačnom prípade to môže viesť k komplikáciám, ktoré je ťažké zvládnuť..

Strata citlivosti

Krčná chrbtica je časť tela, ktorá je stále v pohybe, takže neustále prežíva stres. Pri kýle krčnej chrbtice sa všetky náhle pohyby krku a hlavy považujú za nebezpečné. Nemôžu viesť k jednoduchej bolesti, ale ku kompresii nervových buniek.

V tomto prípade je strata citlivá. Bunky postupne odumierajú v dôsledku nedostatku určitých látok. Ak sú všetky príznaky ignorované, potom táto situácia hrozí ochrnutím.

Príznaky vaskulárnej kompresie:

 • Nauzea náhle vstúpi, v niektorých prípadoch je sprevádzaná zvracaním;
 • V očiach je všetko tmavé, hluk v ušiach zosilnie;
 • Niektorí pacienti strácajú vedomie;
 • Pacient nemôže byť v stoji;
 • Ostrá bolesť v mieste prietrže;
 • bolesť hlavy.

Iné dôsledky

Príčinou je často hernia krčnej chrbtice, v dôsledku ktorej je narušený prietok krvi mozgom. Z tohto dôvodu sú postihnuté predovšetkým oblasti mozgu, ktoré nedostávajú potrebné množstvo krvi. To vedie k prudkým závratom, dochádza k narušeniu chôdze. Jedným z dôsledkov môže byť poškodenie pamäte..

Pozor! Najzraniteľnejšia a najslabšia časť krčnej chrbtice sa nachádza pod siedmym stavcom. Toto miesto je spojené s oblasťou hrudníka, takže existuje veľa krvných ciev.

Nezabudnite, že s vekom sa medzistavcové platničky postupne začínajú zrútiť. Iba MR môže pomôcť posúdiť ich stav. Doktor bez vyšetrenia nebude schopný určiť ich integritu. To je tiež jedno z rizík prietrže..

Výčnelok v krčnej chrbtici môže viesť k nezvratným následkom: ischemická mŕtvica, znecitlivenie rúk alebo smrť. Aby sa predišlo týmto komplikáciám, odporúča sa okamžite sa zapojiť do liečby prietrže.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Z tohto článku sa dozviete sadu cvičení pre krk s cervikálnou osteochondrózou od Dr. Bubnovského. Účinnosť, výhody a nevýhody tohto náboja, gymnastika s domácou osteochondrózou krčka maternice.
PrehľadNajčastejším typom prietrže je hnačka. Môže to vyzerať ako opuch, výčnelok, rana v slabinách alebo na vnútornom povrchu stehna. Inguinálna kýla niekedy vedie k zväčšeniu mieška (vak, v ktorom sú umiestnené semenníky).
Výčnelok dorzálneho disku je výstup chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek do oblasti miechového kanála. Tento typ výčnelku je najnebezpečnejší, pretože môže byť ovplyvnená miecha, nervové korene a nervové zväzky sú stlačené.