loader

Hlavná

Hlava

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly

Patológiou podporného systému nikoho neprekvapíte. Okrem toho to môžu byť nielen zranenia, ale aj degeneratívne choroby. Pomerne často sa medzi takýmito chorobami nachádza Schmorlova kýla bedrovej chrbtice. Ochorenie má svoje vlastné charakteristiky a predstavuje určité zdravotné riziko..

Charakteristiky rozvoja vzdelávania

Ochorenie sa vyvíja v dôsledku zlyhania stavcových koncových doštičiek, v dôsledku čoho chrupavkové tkanivo preniká hubovitou látkou stavca. Deficity kostrového vývoja sú často výsledkom genetickej predispozície.

Schmorlova hernia sa vytvára v hrudníku alebo v dolnej časti chrbta počas obdobia veľmi rýchleho rastu tela. Dieťa má v tomto čase intenzívny nárast svalového tkaniva, ale kosti sú mierne pozadu. V dôsledku toho sa v hubovitom tele stavca objaví dutina, do ktorej potom padne blokovacia doska.

Schmorlova hernia sa mierne líši od výčnelkov iných typov týmito vlastnosťami:

 • umiestnenia
 • nedostatok stiahnutia do zápalového procesu nervových zakončení a krvných ciev;
 • nízka intenzita symptómov alebo ich úplná neprítomnosť;
 • čas vývoja: problém sa najčastejšie diagnostikuje u detí.

Napriek tomu, že choroba nemusí spôsobovať žiadne nepohodlie, je stále potrebné ju liečiť. Schmorlova kýla v krčnej chrbtici môže viesť ku kompresnému zlomeniu. A to už vyžaduje vážnejšie zaobchádzanie..

Príčiny choroby

Čo je Schmorlova kýla - už je známe, teraz by sme mali pochopiť, čo vyvoláva jej vývoj. Niektoré môžu predstavovať zdravotné riziko, iné majú skutočnú šancu tomu zabrániť. Existujú také dôvody na objavenie sa patológie:

 • Poranenie miechy.
 • Zhoršený metabolizmus v kostiach a chrupavkách (v tomto prípade Schmorlov výčnelok v hrudnej chrbtici môže negatívne ovplyvniť tvorbu tela).
 • dedičnosť.
 • Nadmerné zaťaženie bedrových, hrudných alebo krčných stavcov.
 • Patologický vnútromaternicový vývoj plodu (Schmorlova kýla hrudnej oblasti, ako aj spodná časť chrbta sa môžu vyskytnúť dokonca aj v období rastu embrya).
 • osteoporóza.
 • Dysplazia spojivového tkaniva.
 • Zlý prísun krvi do chrbtice kvôli nedostatočnej pohybovej aktivite.
 • Vekové degeneratívne zmeny stavcov.
 • Zlá výživa.
 • Prudký nárast hmotnosti.
 • Systémové a iné patológie kostry degeneratívnej-dystrofickej povahy.
 • Schmorlova hernia v bedrovej oblasti sa môže vyskytnúť v dôsledku zníženia stability stavcov. Tento problém sa vyvíja v dôsledku nedostatočného prísunu krvi do chrbtice, a tým aj jej výživy.

Napriek tomu, že hernie malého Schmorla sa ťažko diagnostikujú, ich včasné odhalenie a liečba zabráni rozvoju mnohých sprievodných chorôb..

Aké je nebezpečenstvo tejto choroby

Ak sa tieto malé uzliny neliečia, potom sa u pacienta môže neskôr vyvinúť osteochondróza, kyfóza alebo artróza. Hlavným nebezpečenstvom choroby je riziko zlomenín chrbtice v dôsledku veľkého zaťaženia. Okrem toho, Schmorlova hernia v bedrovej chrbtici vyvoláva zhoršenú funkciu disku v dôsledku nerovnomerného zaťaženia kostí..

Ďalším problémom je proliferácia kostí. Osteofyty následne vyvíjajú tlak nielen na vláknitý kruh, ale aj na svaly, väzivo a nervy. To znamená, že ďalej sa u pacienta vyvinú ďalšie choroby: ischias, osteoartróza, spondylóza.

Komplikácia, ktorú vyvoláva Schernlova medziobratlová hernia, je kompresná zlomenina chrbtice, ktorá sa vyskytuje dokonca aj počas pádu. Preto je nevyhnutné včasné liečenie patológie.

Príznaky patológie

Pri Schmorlovej kýle sú príznaky takmer neviditeľné, pretože v počiatočnej fáze vývoja nie je tlak na nervové korene a krvné cievy. Chýba zápalový proces a svalové kŕče.

Určite, či je choroba získaná náhodne počas röntgenového vyšetrenia pacienta. V niektorých prípadoch vyvoláva Schmorlova kýla hrudnej chrbtice miernu bolesť, ktorá je lokalizovaná na jednom mieste. Po cvičení sa objaví nepríjemný pocit a počas odpočinku zmizne..

Počas hmatu postihnutej oblasti chrbtice môže osoba pociťovať bolesť alebo nepohodlie. Okrem toho sa ochorenie vyznačuje zvýšenou únavou a obmedzenou flexibilitou chrbtice.

Schmorlova kýla chrbtice môže byť lokalizovaná v bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtici. Viaceré hernie Schmorlu ovplyvňujú veľkú časť chrbtice. Hlavnými príznakmi tejto formy patológie sú: chronická bolesť, ktorej intenzita sa zvyšuje, keď človek stojí.

Sklon chrbta je tiež viditeľný u pacienta, sklon chrbtice smerom dopredu sa zvyšuje. Viaceré hernie Schmorlovy sú však niekedy asymptomatické..

Funkcie liečby drogami

V počiatočnej fáze sa boj proti patológii uskutočňuje pomocou konzervatívnych techník a liekov. Schmorlova hernia sa lieči liekmi, fyzioterapiou a fyzioterapiou. Liečbu predpisuje iba lekár v závislosti od príznakov a stupňa výčnelku. Gymnastika a masáže sa vykonávajú iba pod dohľadom skúseného odborníka.

Ak sa u človeka nájde Schmorlova kýla, liečba sa vykonáva pomocou týchto liekov:

 • lieky proti bolesti;
 • kŕčom;
 • prostriedky na zlepšenie krvného obehu v tkanivách;
 • prípravky obsahujúce vápnik;
 • je ukázané použitie chondroprotektorov;
 • pri silnej bolesti sú indikované nesteroidné protizápalové alebo hormonálne látky.

Je potrebné poznamenať, že pacient by si mal vytvoriť stravu tak, aby do tela vnikli všetky potrebné živiny - najmä bielkoviny. Aby sa u pacienta nevyvinuli komplikácie, je taká kýla chrbtice liečená fyzioterapeutickými procedúrami. Schmorlova kýla v hrudnej oblasti je dobre eliminovaná pomocou manuálnej terapie.

Z fyzioterapeutických procedúr sa častejšie používa akupunktúra, odieranie alkoholu a terapeutická masáž. Schmorlova kýla chrbtice v tomto prípade nespôsobí žiadne komplikácie.

Cvičenie v boji proti chorobe

Schmorlova hernia sa tiež lieči fyzioterapiou. Gymnastiku vyberá individuálne odborník, ktorý sa vykonáva pod jeho kontrolou. Najväčší účinok bude mimo obdobia zápalu. Existuje niekoľko sád gymnastických cvičení, nižšie je jedno z mnohých. Nasledujúce cvičenia budú užitočné:

 • Ležiaci na bruchu, musíte natiahnuť ruky dopredu a striedať sa súčasne zdvihnúť opačnú ruku a nohu. Po niekoľkých opakovaniach by ste sa mali na pár sekúnd zastaviť a potom pokračovať.
 • Pri ležaní na bruchu je potrebné zdvihnúť hornú a dolnú končatinu. Držte ich asi 3 sekundy. Cvičenie sa niekoľkokrát opakuje..
 • Na zvýšenie zaťaženia musíte položiť ruky za hlavu a potom zdvihnúť hornú polovicu tela.
 • Keď stojíte na všetkých štyroch, musíte striedavo zdvihnúť nohy a narovnať ich v kolene.
 • Prezentované cvičenie by sa malo uskutočniť na švédskej stene. Nohy je potrebné zdvíhať pod uhlom 90 stupňov. Táto akcia by sa mala vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou, pretože jednoducho zaťažuje chrbticu. Pred začatím tohto cvičenia sa musíte vždy poradiť s lekárom. Pri Schmorlovej kýle hrudnej chrbtice musí byť ošetrenie šetrné. Inak môžete pacienta ešte viac poškodiť.

Nebezpečenstvo prietrže kýly je už známe, a preto by sa mali terapeutické cvičenia vykonávať každý deň. Poskytne príležitosť na posilnenie chrbtice, zachovanie jej flexibility.

Alternatívne spôsoby liečby choroby

Ak veľkosť útvaru nie je príliš veľká a nespôsobuje nepohodlie, ošetrujúci lekár môže okrem komplexnej liečby odporučiť aj niektoré alternatívne liečebné metódy. Na odstránenie Schmorlovej prietrže v stavovcoch sú užitočné nasledujúce recepty:

 1. Kompresia na báze červenej hliny. Zlepšuje metabolické procesy v tkanivách. Na jej prípravu by sa mala hlina zmiešať s vodou a položiť na tenkú farbu. Výsledná zmes by sa mala zahriať v peci na 37 - 38 stupňov a upevniť na boľavé miesto. Vrchná časť obkladu je potiahnutá polyetylénom.
 2. Zmes múmie a medu. Tento recept je vhodný na liečbu krčnej chrbtice. Musíte zmiešať 100 gramov medu a 1 gram múmie. Pred použitím tohto lieku musíte postihnuté miesto zbrúsiť jedľovým olejom. Potom sa zmes aplikuje na postihnutú oblasť počas 30 minút. Kompresia by mala byť izolovaná.
 3. Schmorlova kýla krčnej chrbtice sa lieči tinktúrou z konského gaštanu na alkohol zmiešaný s púpavou.

operácie

Ak všetky metódy konzervatívnej liečby neprinášajú účinnosť, je indikovaná chirurgická liečba a prietrž hernie. Po vyšetrení MRI lekár určí optimálnu metódu zákroku. Potom budete musieť prejsť určitým obdobím rehabilitácie, po ktorom sa príznaky prestanú obťažovať. V niektorých prípadoch sa medzistavcové kĺby ľahšie blokujú, čo úplne vylučuje možnosť pohybu v nich. Takáto operácia sa nazýva spinálna fúzia..

Preventívne opatrenia

Centrálna Schmorlova hernia je schopná zničiť medzistavcové platničky, čo vyvoláva vývoj závažnejších patológií. Aby sa tak nestalo, je lepšie dodržiavať také preventívne opatrenia:

 • sledovať svoju váhu;
 • snažte sa zdvíhať veci príliš ťažké;
 • je lepšie prestať fajčiť, pretože prispieva k zhoršeniu pružnosti chrupavky;
 • jesť správne.

Schmorlova hernia, ktorú už pozná každý, sa nepovažujú za smrteľnú chorobu. Môžu však výrazne skomplikovať život. Preto by ste určite mali vedieť, ako zaobchádzať so Schmorlovou kýlou správne. byť zdravý!

Schmorlova kýla: čo to je, príznaky, liečba, možné následky

Schmorlova kýla alebo presnejšie Schmorlova chrupavková uzlina je porušením štruktúry kostného tkaniva, pri ktorej kostné tkanivo stráca svoju silu, stáva sa mäkkým a pružným. So zvyšujúcim sa zaťažením chorej chrbtice sa uzatváracie platničky chrupavky disku tlačia do hubovitej vrstvy susedných stavcov..

Pretože dierovanie nastáva vo vnútri kosti, kde nie sú žiadne nervové zakončenie, objavuje sa patológia bez symptómov bolesti alebo obmedzenia motorických schopností. Jedinými príznakmi, ktoré si človek môže všimnúť, sú únava a napätie zadných svalov, ktoré prechádza po krátkom odpočinku. Kýla Schmorla nemá vplyv na kvalitu každodenného života a môže obťažovať iba profesionálnych športovcov alebo ľudí zapojených do ťažkého fyzického rybníka..

Ochorenie si vyžaduje povinnú liečbu, pretože môže vyvolať rozvoj závažných patológií (spondylartróza, stlačenie koreňov miechy, zúženie miechy).

Dobrou správou je, že moderná konzervatívna terapia poskytuje vynikajúce výsledky liečby. Pri včasnej diagnostike a dobre zvolených metódach konzervatívnej liečby nepríjemné príznaky úplne vymiznú a obnova štruktúr kostného tkaniva je intenzívna..

Príčiny Schmorlovej kýly

Predpoklady rozvoja tejto prietrže sú stanovené v období vnútromaternicového vývoja. Pri skúmaní toho, čo je Schmorlova kýla, dospelo mnoho vertebroológov k záveru, že patológia do značnej miery závisí od dedičných faktorov..

Táto hernia najčastejšie ovplyvňuje:

 • deti a dospievajúci v obdobiach intenzívneho rastu, keď kostné tkanivo neudržiava tempo rastu iných štruktúr a v nich sa tvoria dutiny;
 • starší ľudia s anamnézou osteoporózy alebo zhoršenou mineralizáciou.

Hlavné príčiny Schmorlovej kýly:

narušenie metabolických procesov v tele;

pretrvávajúce zakrivenie tela, ktoré vedie k podvýžive v niektorých častiach chrbtice;

kompresné poranenia chrbtice (zlomeniny spôsobené kompresiou).

Príznaky choroby

Vývoj Schmorlovej hernie nie je sprevádzaný nepríjemnými symptómami, pretože táto prietrž neovplyvňuje miechový kanál a nekomprimuje nervové korene..

Únava a pocit únavy vznikajú v dôsledku reakcie zadných svalov, ktoré sú nútené prevziať zvýšenú záťaž a chránia poškodené stavce..

Bolesť na bolesť sa objaví až vtedy, keď kýla dorastie do veľmi veľkej veľkosti. Potom sú do výslednej poruchy zatlačené nielen koncové platne, ale aj telo disku - to môže spôsobiť výčnelok alebo medzistavcovú prietrž, ktorá vyvoláva výskyt syndrómu bolesti..

Možné následky

Neustály tlak na vnútorné tkanivá stavcov spúšťa patologické procesy, ktoré ničia ich štruktúru. V dôsledku toho sa zvyšuje riziko zlomenín pri stlačení, nestabilita chrbtice sa rýchlo zvyšuje..

Päť ošetrení

Komplex terapeutických opatrení je zameraný na odstránenie príčiny prietrže a v mnohých ohľadoch od nej závisí.

Ak je patológia spôsobená osteochondropatiou chrbtice (odumretie stavovcov v dôsledku podvýživy) - liečba kýly Schmorlovej začína korekciou držania tela..

Pri vzniku patológie v dôsledku traumy sa predpisujú lieky na posilnenie kostného tkaniva a obnovu chrupavkových štruktúr.

Podľa rozhodnutia Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2010 sa prístup k liečbe kýly Schmorlovej radikálne zmenil. Ak v 90. rokoch prevládala chirurgická intervencia, po ktorej sa u 72,9% pacientov vyvinuli závažné komplikácie (znecitlivenie končatín, svalová atrofia), teraz je prioritou konzervatívna terapia, ktorá poskytuje vynikajúce výsledky..

1. Liečba drogami

 • chondroprotektory (arthra, teraflex, alflutop);
 • priebeh vitamínu „D“;
 • vápnikové prípravky.

Predpokladom účinnosti užívania liekov je ich kombinácia s inými liečebnými metódami..

2. Dekompresná terapia

Dekompresná terapia zahŕňa činnosti, ktoré zmierňujú príznaky kompresie: cvičenia v bazéne s hmotnostným pásom, natiahnutie chrbtice na funkčné lôžko a nosenie podporného korzetu.

3. Masáž

U pacientov so Schmorlovou chorobou sa masáž vykonáva iba šetrnou metódou. Skúsený masér uvoľňuje napäté svaly chrbta, jeho masáž zmierňuje únavu a stimuluje krvný obeh..

Po prvých reláciách ustúpia príznaky patológie. A ďalší prísun krvi a lymfy do postihnutej oblasti normalizuje metabolické procesy a dodáva poškodeným tkanivám ďalšiu výživu.

4. Terapeutická gymnastika

Pri Schmorlovej chorobe je najúčinnejšou liečbou liečba gymnastickými cvičeniami.

Cvičenia robte opatrne a hladko, bez náhlych pohybov..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba

Pomaly zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu tak ďaleko, ako môžete. Tiež pomaly nižšie.

Opakujte najmenej 10 krát.

Zdvihnite obe nohy a obe ruky súčasne. Podržte najmenej 5 sekúnd a pomaly spustite.

Prvé dni stačí zavesiť na brvno a prikryť ho najprv priamym uchopením rúk a potom dozadu. V budúcnosti urobte výťahy a nezabudnite si zmeniť priľnavosť rukami.

Kolená smerujúce k stene

Dajte ruky na stenu. Zdvihnite jednu nohu a roztiahnite ju dozadu, potom ju pomaly spustite. Opakujte to isté s druhou nohou..

Tieto cvičenia zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy, čím stimulujú regeneračné procesy v kostnom tkanive..

5. Domáce ošetrenie

Schmorlova kýla patrí do kategórie chorôb, ktoré sa najúčinnejšie liečia prírodnými prostriedkami v kombinácii s gymnastikou. Vertebroológovia (špecialisti na problémy s chrbticou) preto venujú osobitnú pozornosť metódam liečby doma: cvičebnej terapii a ľudovým receptom..

Dva z najpopulárnejších spôsobov eliminácie nepríjemných symptómov Schmorlovej kýly (od vertebroológov):

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Počiatočná polohaCvičebná technika

Chren a strúhaný zemiakový obklad

Zmiešajte obe zložky v rovnakom pomere a priložte k postihnutej oblasti v súlade so všetkými pravidlami pre nastavenie komprimácie.

Táto zmes má otepľovací účinok a tým stimuluje krvný obeh..

Lotion tinktúry stoniek gaštanu a púpavy

Naplňte stonky púpavy a rozdrvené gaštany pollitrovou nádobou v pomere 2: 1, nalejte vodkou alebo zriedeným liehom..

Po dni si spravte krém na 10 minút. Postupne zvyšujte čas na 30 minút, ale nič viac.

Tinktúra má protizápalový účinok, zlepšuje schopnosť obnovy tkaniva.

zhrnutie

Samotná kýla Schmorla nepredstavuje ohrozenie ľudského zdravia, ale jej ničivé následky môžu viesť k zdravotnému postihnutiu. Včasná konzervatívna liečba zaisťuje úplné uzdravenie a návrat pacienta do plného života.

Odložením návštevy na stavovca riskujete spustenie operácie, ktorej výsledok nie je vždy priaznivý.

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Ahoj! Mám dve otázky: Po rádiografii výsledky: spondylogramy ukazujú miernu odchýlku pozdĺž ľavej osi, zvýšenú kyfózu v hrudníku, zníženie výšky medzistavcových platničiek Th6-Th11, subchondrálnu sklerózu uzatváracích dosiek v susedných sekciách vyššie. Regionálna osifikácia v pozdĺžnom ligamente na úrovni Th7-Th11, Schmorlovej prietrže Th7, Th8, Th11, priečna artróza v priečnom smere. Bolesť chrbta je prítomná Prvá otázka je: Potrebujem operáciu? A za druhé: na ktorého lekára by som mal ísť?

Ahoj miláčik. K zníženiu výšky medzistavcových platničiek dochádza práve kvôli kyfóze. Subchondrálna kyfóza sa vyskytuje na základe iných existujúcich chorôb pohybového aparátu a takáto patológia sa nedá úplne vyliečiť, je možné zmierniť tento stav. Bežná je Schmorlova prietrž v oblasti Th7 - Th12. Práve táto zóna je najviac postihnutá poruchami pohybového aparátu. V priebehu času choroba vedie k rednutiu každého stavca oddelenia, stáva sa zraniteľným a slabým vo vzťahu k fyzickej aktivite a šoku. Detekcia Schmorlovej prietrže v týchto oblastiach na röntgenovom snímaní je signálom, že medziobratlová kýla sa môže vyskytnúť v budúcnosti. Na rozdiel od Schmorlovho výčnelku neprechádza asymptomaticky. To je presne to, čo Schmorlova kýla je nebezpečná. Ľudia s touto prietržou niekedy môžu žiť donekonečna a nedôverujú jej existencii.

Liečia sa konzervatívne a chirurgicky. Táto technika je vybraná v závislosti od stupňa poškodenia, sťažností pacienta, prítomnosti vážneho poškodenia vnútorných orgánov na základe klinického vyšetrenia. Konzervatívna terapia je predpísaná stavcom, operáciu vykonáva neurochirurg.

Lekár, ktorý mám herniu "Shmorl" L-5 13 mm, je možné liečiť bez chirurgického zákroku.

Prietrž Schernlovho prietrže sa dá liečiť konzervatívne, avšak liečebné postupy sú napriek tomu determinované existujúcimi komplikáciami a celkovým stavom pacienta. Liečba je povinná, pretože má progresiu. Ak lekár predpísal chirurgický zákrok, je nevyhnutná súprava fyzioterapeutických procedúr, sú potrebné aj terapeutické cvičenia (vyvinuté inštruktorom na základe vášho celkového stavu, miesta prietrže atď.), Masáže, manuálna terapia a diéta. Je dôležité sledovať svoju váhu a odstraňovať zlé návyky.

Ak máte podozrenie na kôru Schmorl v hrudnej chrbtici - prečítajte si článok

Schmorlova hernia (uzliny) je ochorenie chrbtice spojené s tlačením chrupavkového tkaniva koncovej platne medzistavcového disku do horných alebo dolných konjugovaných stavcov..

Ochorenie môže spôsobiť myelopatiu (nezápalové lézie miechy) a mnoho ďalších závažných a nepriaznivých symptómov..

Príčiny Schmorlovej kýly v hrudnej chrbtici

Schmorlova kýla je časté ochorenie, ktoré sa často stretáva s miernou degeneráciou (starnutím) chrbtice spojenou s jej štrukturálnymi zmenami. Toto ochorenie sa však môže vyskytnúť aj u mladých ľudí..

Ochorenie nastáva, keď stavce stratia schopnosť normálneho pohybu. V dôsledku toho je sila, obvykle rozložená v nestlačiteľnom želatínovom centre medzistavcového disku (v jeho želatínovom jadre), koncentrovaná na malej ploche. To spôsobuje deformáciu koncových dosiek medzistavcového kotúča a získanie konkávneho tvaru.

Choroba môže byť spôsobená:

 • spinálne kosti sa časom opotrebujú;
 • zhoršené držanie tela alebo metabolizmus v tele;
 • veľká fyzická práca u mladých pracovníkov;
 • znížená sila kostí v dôsledku nedostatku vitamínu D v tele;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov v mladom veku, keď stavce ešte nie sú úplne posilnené.

Existujú náznaky vysokej dedičnosti choroby, čo predstavuje asi 75% prípadov. Ochorenie má tendenciu sa vyvíjať v prípade deformácií miechy, najmä s juvenilnou kyfózou.

klasifikácia

Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICD-10) má choroba kód M51.04 „Porucha medzistavcových platničiek s myelopatiou v hrudnej chrbtici“..

Ochorenie sa vzťahuje na choroby pohybového ústrojenstva a spojivového tkaniva, hrudníka, torakolumbaru a bedrovej kĺbovej poruchy medzistavcových platničiek.

Príznaky choroby v hrudnej chrbtici

Kýla (uzly alebo malá kýla Shmorlu v hrudnej chrbtici) Shmorl sa zvyčajne vyvíja postupne a po dlhú dobu nevykazuje žiadne príznaky. Až do určitého bodu sa nedotýkajú susedných nervových zakončení a ciev bez toho, aby spôsobovali príznaky bolesti, svalové kŕče a zápalové procesy..

Vyvolávajúce sa príznaky bolesti sa môžu zhoršiť:

 • pri zdvíhaní závaží;
 • s predĺženou fyzickou aktivitou;
 • v dôsledku silného úderu na hrudník alebo chrbát;
 • keď zaujímate dlhé statické miesto v polohe na sedenie alebo státie.

Príznaky môžu byť výsledkom:

 • znížená pohyblivosť chrbtice v oblasti hrudníka;
 • pálenie, brnenie a bolesť v chrbtových svaloch, kŕčoch;
 • silná slabosť, ktorá znemožňuje zdvihnutie dokonca ľahkých predmetov;
 • neschopnosť dlhodobo sedieť bez podpory chrbta.

Ako sa líši táto choroba od iných typov medzistavcových prietrží?

Hlavný rozdiel medzi týmto ochorením a inými typmi medzistavcových prietrží spočíva v tom, že Schmorlove uzly zriedka spôsobujú kompresiu miechových nervov alebo miechy, ktorá sa v miernych prípadoch prejavuje bez akejkoľvek bolesti..

Patologický proces sa tiež často vyvíja vo vertebrálnom segmente bez toho, aby spôsobil posunutie jadra medzistavcových platničiek a jeho následné prasknutie (medzistavcová prietrž)..

Aké je riziko Schmorlovej kýly hrudnej oblasti (Malé kýly)?

Ochorenie je však nebezpečné, pretože sa môže vyvíjať dlhý čas bez príznakov, čo sťažuje jeho diagnostikovanie v počiatočných štádiách vývoja. Počas vývoja uzlov môžu patologické procesy ísť dosť ďaleko, čo značne komplikuje liečbu.

V mnohých prípadoch nie sú uzliny Schmorl zvlášť nebezpečné, hlboké uzly v kontakte s kostnou dreňou môžu spôsobiť veľmi vážne problémy a vyžadovať chirurgický zákrok..

Toto ochorenie môže v priebehu času vyvolať zlyhanie medzistavcovej platničky v prietrži, čo spôsobuje poruchy v práci. Vyvolá to najnebezpečnejšiu komplikáciu - kompresnú zlomeninu stavca s veľkým zaťažením alebo nárazom do chrbta..

komplikácie

V niektorých prípadoch môžu komplikácie ochorenia zahŕňať regresiu vaskulárnych kanálov v blízkosti uzlov a oslabenie prednej alebo chrupavky stavcov. Môže sa vyskytnúť výrazná strata miesta na disku alebo degeneratívne ochorenie kĺbov faziet..

Môže sa tiež vyvinúť včasná artróza sprevádzaná bolesťou chrbta a srdcovými problémami spojenými s dýchavičnosťou a búšením srdca spôsobeným problémami s krvným obehom a neurologickými komplikáciami..

diagnostika

Diagnóza choroby sa vykonáva v súlade so vznikajúcimi symptómami. Ak je podozrenie na ochorenie, vykoná sa röntgenové vyšetrenie alebo počítačová a magnetická rezonancia, ak je ťažké uznať uzly pomocou röntgenového žiarenia..

Medzi príznaky choroby často patria:

 • celková slabosť;
 • pretrvávajúca bolesť chrbta a hrudníka;
 • pálenie a brnenie v končatinách.

Schmorlova kýla hrudnej chrbtice - liečba choroby, konzervatívne metódy

Konzervatívne metódy liečby môžu zahŕňať použitie ortopedického korzetu pre hrudnú chrbticu, ktorý bezpečne fixuje chrbát a znižuje zaťaženie poškodených oblastí. Použitie korzetu, najmä pri práci, významne znižuje riziko vzniku medzistavcovej prietrže.

Liečba drogami

Lieky do Schmorlových uzlov spravidla pozostávajú z metód zvládania bolesti. Používajú sa všeobecné lieky proti bolesti.

Na liečbu príznakov choroby sú priradené:

 • pri chronickej únave: Modafinil, Dextroamfetamín;
 • pri depresii: fluoxetín, venlafaxín, antidepresíva;
 • so symptómami bolesti: pregabalín, hydrokodón, acetaminofén;
 • pri úzkostných stavoch: Alprazolam, Clonazepam, Duloxetine.

Pri významných syndrómoch bolesti sa predpisujú silné lokálne lieky proti bolesti vo forme náplastí.

Fyzioterapeutické metódy

Pri kýle hrudnej chrbtice je liečba zameraná hlavne na zlepšenie prísunu krvi do chrbtice, aby sa znížila pravdepodobnosť zápalu a stagnujúcich procesov, je možné predpísať masáž a chiropraktické metódy, ako aj akupunktúru. Odporúča sa plávanie.

Tieto opatrenia vám umožňujú zvýšiť prísun krvi do postihnutých oblastí, posilniť oblasť pohybového aparátu v oblasti hrudníka a vytvoriť správne a bezpečné držanie tela..

chirurgia

V niektorých prípadoch môže byť potrebné dočasne umiestniť ortézu na stavce v mieste lézie, aby sa znížil zápalový proces a bolesť..

Agresívnejšie prípady ochorenia môžu vyžadovať fúziu časti chrbtice (fúzie), aby sa zabránilo treniu stavcov proti sebe..

Prevencia chorôb

Akákoľvek činnosť súvisiaca s zaťažením chrbtice, ak sa vykonáva príliš aktívne alebo s nesprávnym držaním tela, môže viesť k herniovanému disku..

V tomto ohľade je prvou radou v oblasti liečby chorôb naučiť sa, ako vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu menej agresívne alebo prirodzenejšie, pri súčasnom udržiavaní správnej polohy chrbta počas cvičenia..

Je tiež zakázané skákať, zdvíhať závažia, robiť ostré zákruty a pohyby, zapojiť sa do silových športov.

fyzioterapia

Liečebné cvičenia môžu byť predpísané na posilnenie chrbtových svalov a zvýšenie medzistavcovej vzdialenosti.

Cvičte hyperextension. Cvičenie si vyžaduje špeciálny simulátor s dôrazom na oblasť prednej plochy stehien a prítlačných valcov v oblasti Achillovej šľachy nôh. Poloha pri vykonávaní cvičenia lícom nadol, uhol náklonu tela je približne 45 stupňov. Cvičenie napína chrbticu a posilňuje pozdĺžne svaly chrbta.

Tlačové cvičenia. Vykonáva sa z polohy na chrbte, zdvíha a ohýba nohy na kolenách. Pri výkone je potrebné zdvíhať iba hornú časť chrbta a netlačiť bradu z hrudníka. Cvičenie sa vykonáva s minimálnou fyzickou aktivitou.

Posilnenie ramenných svalov. Ramená je potrebné zdvihnúť zo sedu alebo zo stojacej polohy. V rukách môžete používať malé závažia. Ak sú kontraindikácie, sú užitočné aj otočné turnikety.

ethnoscience

Pri tejto chorobe môže pomôcť komprimácia zemiakov a chrenu. Na jeho prípravu sa strúhaný chróm a zemiaky zmiešajú v rovnakých dieloch.

Zmes sa nanáša na gázu a nanáša sa na bolestivú časť tela na niekoľko hodín. Kompresia zmierňuje zápaly, znižuje bolesť a podporuje hojenie tkanív.

Mletie z poľných rastlín sa používa na zmiernenie zápalového procesu a zvýšenie pohyblivosti miechy.

Mletie sa pripravuje z rastlín:

 • šabľový koreň
 • gaštan konský;
 • koreň púpavy;
 • semeno hemlock.

Rastliny (celková hmotnosť 20 gramov) sa rozdrvia a nalievajú sa alkoholom počas dvoch týždňov. Potom sa tinktúra filtruje a trie sa každý deň po bolestivej oblasti chrbta, pričom sa chrbát zakrýva teplou látkou.

Užitočné video

Vizuálne si pozrite, čo je kýla Schmorla v hrudnej oblasti a prečo sa tvorí vo videu nižšie.

záver

Posledné štúdie ukazujú, že Schmorlova hernia (malá Schmorlova hernia) sú mimoriadne časté a vyskytujú sa približne v 75% senilných prípadov..

Väčšina uzlov je stabilná a choroba je asymptomatická. Napriek tomu môžu aktívne uzly zvýšiť riziko zlomenín miechy približne o 10%, ako aj zvýšiť riziko, že kostné mikrotrhliny spôsobujú hlbokú a akútnu bolesť, opuchy a zápaly. V tejto súvislosti je potrebné identifikovať chorobu v počiatočných štádiách vývoja, až kým nespôsobí vážne komplikácie a nebude sa dať účinne liečiť..

Pozývame všetkých zainteresovaných účastníkov, aby diskutovali o článku v komentároch a podelili sa o svoje pripomienky k tomuto problému. Môžete sa tiež prihlásiť na odber nášho spravodajcu, aby ste dostávali aktuálne a aktuálne informácie o tejto závažnej chorobe. Poštový formulár je uvedený v článku.

Schmorlova kýla príčiny vzhľadu. Patológie, ktoré spôsobujú ničenie stavcov. Liečba kýly Schmorl

Často kladené otázky

Čo je Schmorlova kýla?

Schmorlova hernia je výčnelok buničitého jadra medzistavcových platničiek nasmerovaný k hornej alebo dolnej doske horného alebo dolného stavca. Mechanizmus tvorby tohto výčnelku je spojený so zoslabením vláknitého prstenca medzistavcových platničiek alebo so objavením sa dutín v hubovitej látke stavcov..

Schmorlova hernia sú pomerne častým nálezom, keď je röntgenová snímka alebo tomografia chrbtice spôsobená inými chorobami. Vo väčšine prípadov sa absolútne nevyskytujú klinicky a nevyžadujú liečbu. V zriedkavých prípadoch však môžu spôsobiť silné bolesti a zlomeniny stavcov, ktoré môžu mať po celý život vážne následky na zdravie..

Okrem toho, ak samotná Schmorlova kýla najčastejšie nespôsobuje vážne obavy, potom by lekár mal byť signálom na kontrolu pravdepodobných príčin jej výskytu. Tieto výčnelky sa teda môžu vyvíjať s hyperparatyroidizmom, osteoporózou, menej často s osteochondrózou a inými metabolickými chorobami. V zriedkavých prípadoch je mnoho hernií na niekoľkých stavcoch spojené s chorobou, ako je Scheuermannova kyphosis (Scheuermann-Mauova choroba, juvenilná kyphosis). Niekedy môžu maskovať primárne kostné nádory, metastázy nádorov iných miest v stavcoch, niektoré reumatické choroby atď..

Miechová anatómia

Vertebrálny stĺpec je pohyblivá podpora celého tela, pozostávajúca z 33 - 34 stavcov, vzájomne prepojené množstvom väzov. Pohyby v chrbtici sú spôsobené prácou približne 100 kĺbov, ktorých fungovanie je sprostredkované prácou k nim pripojených svalov. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky pozostávajúce z rôznych typov tkanív chrupavky. Ich hlavnou funkciou je amortizácia chvenia prenášaného na chrbticu počas ľudských pohybov (chôdza, beh, skákanie atď.)..

Ďalším systémom navrhnutým na vyrovnávanie mechanických impulzov, ktoré dostáva chrbtica, je systém fyziologických ohybov chrbtice. Celkom existujú štyri fyziologické ohyby - dva v prednom smere (krčná a bedrová lordóza) a dva v zadnom smere (hrudná a sakrálna kyfóza). Základom prvého aj druhého systému tlmenia nárazov sú medzistavcové platničky.

Stavba stavcov

Stavce tvoria kosti chrbtice. Po celej svojej dĺžke sa ich tvar môže výrazne líšiť v závislosti od priradeného zaťaženia a rozsahu pohybu. Ich hlavné prvky však zostávajú nezmenené. Každý stavec sa skladá z tela a oblúka. Telo je huby, niekoľko centimetrov vysoké, pripomínajúce trojuholník alebo nepravidelný ovál. Špongiová látka je obklopená relatívne tenkou vrstvou odolnejšej kompaktnej látky, ktorá sa nazýva uzamykacia doska. Oblúk stavcov tvorí kanál, v ktorom je umiestnená miecha so všetkými membránami. Mimo oblúka sú oddelené procesy (od troch do piatich), na ktoré sú naviazané väzivá a veľké množstvo paravertebrálnych svalov.

Štruktúra medzistavcových platničiek

Medziobratlový disk je tenký chrupavkový disk s priemerom zhodným s veľkosťou stavcových telies, medzi ktorými je umiestnený, as hrúbkou nepresahujúcou 11 mm (lumbálna chrbtica). Anatomicky pozostáva iba z dvoch zložiek - buničitého (želatínového) jadra a vláknitého prstenca. Celulózne jadro pozostáva z gélovitej látky a vyznačuje sa vysokou tvárnosťou. Vláknitý prsteň obklopuje buničité jadro zo všetkých strán, a naopak, je veľmi silný a elastický. Pri tejto štruktúre bez zaťaženia (napríklad keď je osoba vo vodorovnej polohe) má medzistavcový disk mierne vypuklý tvar hore a dole. Pri zaťažení sa sploští, buničité jadro má sklon k odstredivému toku a vláknitý krúžok tomu bráni, čo zaisťuje elasticitu celého systému..

Príčiny Schmorlovej kýly

V závislosti od pôvodu je Schmorlova kýla rozdelená na vrodenú a získanú. Je však prakticky nemožné určiť, do ktorej kategórie konkrétna kýla patrí..

Vrodená hernia Schmorla

Vrodená hernia sa dá zistiť hneď po narodení alebo ako dieťa rastie. Podmienkou ich vzniku je prítomnosť slabého miesta vo vláknitom kruhu medzistavcového kotúča alebo v susednej doske stavcovej uzatváracej platne. Na začiatku zaťaženia chrbtice (obdobie, keď dieťa začína sedieť samo) sa zvyšuje tlak na medzistavcové platničky, čo vedie k vyčnievaniu buničitého jadra do stavcovej dutiny, čo je v podstate Schmorlova kýla.

Ďalší mechanizmus tvorby tohto typu prietrže spôsobenej vrodenou chybou stavcov je zaznamenaný v neskorších štádiách dozrievania dieťaťa. Ako viete, rast dieťaťa sa vyskytuje nerovnomerne. Obdobia so zvýšenou dĺžkou tela sa striedajú s dobami nárastu svalovej hmoty. Podobne rast koncovej dosky (rámu) jednotlivých stavcov je pred nárastom hmotnosti hubovitej látky. Z tohto dôvodu sa v hubovitej látke, v ktorej oblasti je lisovaná uzatváracia doska, tvoria dutiny a v nich sa prepadá chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek..

Získal Schmorlovu prietrž

Získaná Schmorlova kýla sa vytvára na stavci, ktorý je spočiatku plný z hľadiska anatomickej štruktúry. V dôsledku určitých chorôb sa v kostnom tkanive stavcov alebo medzistavcových platničiek tvoria slabé miesta. Medzi takéto choroby patria najmä zlomeniny stavcov, osteoporóza, osteochondróza, hyperparatyreóza, dlhodobé účinky ožarovania, malígne kostné nádory alebo metastázy malígnych nádorov iných lokalizácií v stavcoch. Mechanizmy vytvárania slabých stránok stavcov pre každú chorobu sú jedinečné a ich opis je príliš objemný a zaslúži si pozornosť v samostatnej téme..

Príznaky Schmorlovej kýly

Vo veľkej väčšine prípadov sa Schmorlova hernia vôbec neobjavuje klinicky a sú to relatívne časté rádiologické nálezy. V niektorých prípadoch však môže byť pacient narušený bolesťou, ktorej intenzita môže dosiahnuť mimoriadne vysoké hodnoty.

Syndróm bolesti spojený so Schmorlovou prietržou sa vyskytuje u:

 • akútna Schmorlova kýla;
 • zlomenina stavca spôsobená Schmorlovou kýlou;
 • sekundárna Schmorlova hernia spôsobená deštrukciou nádoru stavca atď..

Akútna kýla Schmorla

Prietrž Acute Schmorl je pomerne zriedkavý jav, ktorý spočíva v súčasnom nátlaku stavcovej koncovej platne pod vplyvom sily presahujúcej jej limity pevnosti. Spravidla k tomu dôjde, keď padá na nohy alebo zadok s vertikálne orientovaným telom. Toto ochorenie častejšie postihuje pacientov vo veku od 50 rokov v dôsledku postupného ochudobnenia kostnej matrice a zníženia percenta vápnika v nej. Podobné prípady sa však vyskytujú u mladých pacientov, ktorí často vykazujú sprievodné metabolické poruchy.

Podľa mechanizmu poškodenia je akútna prietržová kýla určitým druhom zlomeniny, ale röntgenová snímka aj počítačová tomografia často nevykazujú žiadne znaky zlomeniny. V tomto prípade sa teda vyskytuje Schmorlova hernia v dôsledku akútneho zničenia chrbtovej časti chrbtice. Bolesť s týmto mechanizmom poškodenia je dôsledkom deštrukcie periostu, akumulácie krvi a lytických enzýmov a rozvoja akútneho zápalového procesu..

Zlomenina stavca spôsobená Schmorlovou kýlou

Na rozdiel od vyššie opísanej akútnej kýly Schmorl, v tomto prípade sa prietrž vytvára počas dlhého obdobia a často pacienta neobťažuje. S rastom však dochádza k zoslabnutiu stavca, do ktorého zasahuje, čo nepochybne vedie k zníženiu jeho sily. Skôr alebo neskôr pod vplyvom normálneho zaťaženia sa stavca zlomí a jej fragmenty silno stlačia nervové korene siahajúce od zodpovedajúceho segmentu miechy, čo spôsobuje silnú bolesť.

Sekundárna hernia spôsobená zničením stavcov nádoru

V prípade vývoja primárnych kostných nádorov stavcov alebo objavenia sa nádorových metastáz na iných miestach stavcov klíčia, pričom funkčné kostné tkanivo sa nahradí oveľa menej trvanlivým nádorovým tkanivom. Ak je taký nádor umiestnený blízko obštrukčnej doštičky stavca, potom pod rastovou doskou sa vytvorí, ako rastie, oblasť charakterizovaná nižšou hustotou. Tlak vyvíjaný medzistavcovým kotúčom na oslabený segment stavca zostáva rovnaký, v spojení s ktorým je blokovacia doska stlačená alebo zlomená a vytvára sa Schmorlova kýla. S rastom nádoru sa bude zväčšovať aj hernia Schmorlovho kýla, až kým nezničí celé stavce a nedôjde k jeho kompresnému zlomeniu. Bolesť je v tomto prípade spôsobená masívnym poškodením periostu a kompresiou nervových koreňov v prípade zlomeniny..

Diagnóza Schmorlovej kýly

Diagnóza Schmorlovej kýly je možná pomocou metód založených na röntgenovej rádiografii stavcov. Medzi tieto metódy patrí jednoduchá a cielená rádiografia a počítačová tomografia. Môžete tiež použiť zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, pomocou ktorého je možné zviditeľniť tkanivo chrupavky.

Schmorlova kýla na jednoduchom röntgenovom snímke

Aby ste mohli diagnostikovať Schmorlovu prietrž pomocou jednoduchej röntgenovej snímky, musíte pri priamej projekcii urobiť aspoň fotografiu chrbtice. Takto je možné spočiatku určiť úroveň, na ktorej sa nachádza prietrž. Následne, aby sa objasnili jeho vlastnosti (veľkosť, tvar, pomer s okolitými tkanivami), odporúča sa nasnímať dva ďalšie cielené snímky stavca záujmu v priamej a bočnej projekcii..

Schmorlova kýla na počítačovej tomografii

Ak chcete diagnostikovať Schmorlovu prietrž pomocou počítačovej tomografie, stačí naskenovať telo. Výsledkom štúdie je, že lekár má možnosť vo vrstvách aj v objeme študovať veľkosť a štruktúru Schmorlovej kýly, ako aj to, ako mení integritu stavcov. Okrem toho táto štúdia v niektorých prípadoch umožňuje podozrenie na onkologické choroby stavcov, pri ktorých sa tieto hernie vyskytujú druhýkrát..

Schmorlova kýla pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou

Funkcie zobrazovacej technológie magnetickej rezonancie umožňujú jasnejšie ako pri počítačovej tomografii vizualizovať tkanivo chrupavky medziobratlového disku, ktoré je bohaté na tekutinu, so všetkými jeho znakmi. Jedným z týchto znakov môže byť perforácia chrupavkovej látky do stavca, čo v skutočnosti je Schmorlova kýla. Okrem toho, pretože periosteum a nervové tkanivo tiež v podstate obsahujú vodu, ich poškodenie bude zreteľnejšie viditeľné pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou ako pri počítačovej tomografii..

Laboratórna diagnostika Schmorlovej hernie

Bohužiaľ, spoľahlivé laboratórne testy, ktoré priamo naznačujú tvorbu Schmorlovej kýly, neexistujú. Niektoré testy v spojení s bolesťou jasnej lokalizácie v konkrétnom stavci však môžu byť užitočné..

Zmeny v analýzach, ktoré nepriamo naznačujú Schmorlovu prietrž, môžu zahŕňať:

 • zvýšenie počtu bielych krviniek (bielych krviniek) vo všeobecnom krvnom teste;
 • zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov (červených krviniek) vo všeobecnom krvnom teste;
 • zvýšenie hladiny C-reaktívneho proteínu a tymolového testu;
 • výskyt zvýšených koncentrácií kyslej a / alebo alkalickej fosfatázy;
 • výskyt zvýšených koncentrácií nádorových markerov;
 • zvýšené koncentrácie parathormónu;
 • vyššie ako normálne ukazovatele vápnika v krvi, atď..

Liečba kýly Schmorl

Vo väčšine prípadov nie je liečba kýly Schmorlovej potrebná, pretože nepredstavuje vážne zdravotné riziko. Môže však byť potrebné, keď sa taká prietrž stane príčinou syndrómu bolesti. Stáva sa to vtedy, keď je jeho veľkosť pomerne veľká alebo ak vedie k kompresnému zlomeninu stavca. Pri nádorových léziách stavcov môžu vzniknúť podobné hernie, avšak liečba v tomto prípade nebude zameraná na odstránenie hernie samotnej, ale na boj proti nádoru. V závislosti od zvolenej taktiky liečby si nádory tiež vyberú liečbu pre Schmorlovu prietrž.

Lieky na Schmorlovu prietrž

Je dôležité poznamenať, že lekárske ošetrenie Schmorlovej hernie spravidla vedie len k dočasnému výsledku, pretože samotná príčina nie je odstránená a skôr alebo neskôr spôsobí obnovenie bolesti. Nie všetky kýly však majú zmysel fungovať, pretože potenciálne komplikácie operácie sú dosť významné. Preto sú pravidelné liečebné postupy hlavnou liečebnou taktikou pre veľkú väčšinu pacientov s podobným ochorením.

Prípravky na liečbu Schmorlovej kýly

Skupina liekov

Mechanizmus terapeutického pôsobenia

zástupcovia

spazmolytiká

(svalové relaxanciá periférnych a centrálnych účinkov)

Nesteroidné protizápalové lieky

Korektory metabolizmu kostí a chrupavky

Vápnik a vitamín D

kalcitonín

Cytostatiká, imunosupresíva a protinádorové látky

(iba so sekundárnymi kýlami na pozadí nádorových ochorení stavcov)

prostriedkyAko variť a aplikovať
 • zníženie reaktívneho spazmu paravertebrálnych svalov;
 • zníženie tlaku na medzistavcové platničky.
 • papaverín;
 • drotaverín;
 • mebeverín;
 • tiokolchikozid a ďalšie.
 • blokovanie cyklooxygenázového enzýmu prvého a druhého typu vedie k pozastaveniu zápalových procesov v tele, znižuje opuch a podráždenie nervových receptorov.
 • nimesulid;
 • meloxicam;
 • indometacín;
 • diclofenac;
 • metamizol sodný a ďalšie.
 • inhibícia aktivity osteoklastov - bunky vstrebávajúce kostné tkanivo;
 • suspenzia vylúhovania vápnika z kostí.
 • kyselina alendrónová.
 • príjem vápenatých solí vo forme liečiva, ktoré sa môže dostatočne absorbovať v čreve, transportovať do kostného tkaniva a podieľať sa na metabolizme osteoblastov (bunky, ktoré tvoria kostné tkanivo).
 • vápnik-D3 (uhličitan vápenatý a cholekalciferol).
 • inhibícia procesu vyplavovania vápnika z kostného tkaniva a stimulácia ukladania vápenatých solí v ňom.
 • kalcitonín (myakalcic, diviak).
 • blokovanie množstva enzýmov, ktoré spôsobujú rýchle množenie nádorových buniek, a to aj v kostných nádoroch.
 • azatioprin;
 • cyklofosfamid;
 • karboplatina;
 • cisplatina;
 • metotrexát;
 • fluóruracil a ďalšie.

Chirurgické ošetrenie Schmorlovej kýly

Chirurgické ošetrenie Schmorlovej hernie je na rozdiel od iných hernií medziobratlových platní mimoriadne zriedkavé, pretože také kýly sú zriedka komplikované. Vyskytujú sa však komplikácie a vo väčšine prípadov sú spojené s deštruktívnymi zmenami v stavci, najmä s kompresnými zlomeninami a kompresiou nervových koreňov miechy alebo dokonca samotnej miechy (s masívnymi zlomeninami). Druh chirurgického zákroku je určený stupňom deštrukcie stavca.

V prípade mierneho alebo stredného poškodenia stavcov sa vykonáva takzvaná „šetrná“ operácia, ktorá sa obmedzuje na vyrezanie tej časti chrupavky, ktorá siaha do dutiny stavca. Potom sa dutina sama naplní zmesou polymérov s vysokou pevnosťou, ktorá po uvoľnení tuhne. Výsledkom je posilnenie stavca a medzistavcové platničky sa stávajú tým, čím boli pred vytvorením kýly..

Pri vážnom poškodení stavcov (veľká prietrž) alebo už vytvorenom kompresnom zlomenine pôsobia tiež v závislosti od závažnosti zlomeniny. Svojou nevýznamnou závažnosťou sa snažia spevniť telo stavcov pomocou skrutiek a vyššie uvedenej silnej plastickej hmoty. V tomto prípade sa oblúk poškodeného stavca niekedy odstráni, aby sa vylúčilo stlačenie koreňov miechy.

Ak po tomografii je zrejmé, že stavca v dôsledku zlomeniny nie je možné obnoviť, obtokom sa inštalujú titánové platne, ktoré sú pevne pripevnené k vyššiemu a dolnému telu stavcov pomocou skrutiek. Samica stavca s nadradeným a dolným medzistavcovým diskom sa zvyčajne odstráni. Takáto operácia je omnoho zložitejšia a traumatickejšia. Po jeho dokončení pacient trochu stratí pohyblivosť v oblasti operácie, avšak úplne si zachová pohyblivosť a citlivosť končatín, ako aj fungovanie panvových orgánov..

Fyzioterapeutická liečba Schmorlovej kýly

Fyzioterapeutická liečba Schmorlovej hernie je jednou z najdôležitejších zložiek pri nechirurgickej liečbe tohto ochorenia. Jeho hlavným cieľom je redukovať zápalové procesy v oblasti herniálneho výčnelku. Dosiahnutie tohto cieľa je sprostredkované rôznymi fyzioterapeutickými vplyvmi.

Je mimoriadne dôležité poznamenať, že ak je Schmorlova kýla sekundárnym prejavom nádorového procesu na stavcoch alebo v zásade v tele, bude väčšina fyzioterapeutických postupov kontraindikovaná. To platí najmä pre tých z nich, ktorých účinok je založený na elektrickom vystavení a lokálnemu zahrievaniu tkanív. Podľa prevažnej väčšiny vedcov je použitie fyzioterapeutických postupov v tomto prípade spojené s prudkým progresom nádorového procesu..

Fyzioterapia pre Schmorlovu prietrž

Názov fyzioterapie

Liečivé účinky

fyzioterapia

 • korekcia tónu paravertebrálnych svalov, čo vedie k zníženiu kompresie medzistavcových platničiek;
 • obnovenie spektra pohybov v poškodenom segmente chrbtice atď..

Ultrazvuková terapia

 • relaxácia kostrových svalov paravertebrálnych svalov;
 • zníženie citlivosti nervových zakončení na bolesť;
 • zníženie intenzity zápalového procesu;
 • zlepšenie lokálneho prietoku krvi;
 • urýchlenie procesov obnovy poškodených tkanív;
 • resorpcia pooperačných jaziev a adhézií atď..

UV žiarenie

(ultrafialové žiarenie strednej vlny)

 • zvýšená vaskulárna permeabilita pre liečivé a biologicky aktívne látky v tele;
 • relaxácia hladkých a kostrových svalov, čo vedie k zníženiu tlaku na medzistavcové platničky;
 • zníženie citlivosti nervových vlákien na bolesť;
 • urýchlenie procesov regenerácie (regenerácie) tkanív atď..

Elektroforéza liekov proti bolesti

 • uľahčenie prenikania liekov proti bolesti hlboko do ohniska zápalu s vytvorením ich miestnych zhlukov;
 • minimálne vedľajšie účinky liekov proti bolesti na iné orgány a systémy v dôsledku nízkej koncentrácie v systémovom obehu;
 • predĺžený analgetický účinok (až niekoľko týždňov po ukončení procedúr) v dôsledku pomalej konzumácie analgetík z miest jeho hromadenia atď..

Vysokofrekvenčná magnetoterapia

 • tvorba rozvetvenej vaskulatúry v oblasti zápalu, čo vedie k miestnemu zlepšeniu krvného obehu a urýchleniu regeneračných procesov;
 • znížený tón paravertebrálnych svalov;
 • zvýšený prah excitability (znížená citlivosť) receptorov bolesti v oblasti zápalu, atď..

Amplipulse

 • resorpcia zápalového ložiska, zníženie lokálneho opuchu;
 • posilnenie procesov obnovy;
 • zlepšenie lokálneho krvného obehu;
 • odstránenie svalového kŕča v ohnisku zápalu, atď..

Chlorid sodný kúpele

 • zníženie zápalových reakcií v kĺboch ​​(vrátane medzistavcových);
 • zníženie všeobecnej vzrušivosti nervového systému;
 • zvýšený prah excitability receptorov bolesti;
 • zlepšenie krvného obehu v periférnej vaskulatúre atď..

Po chirurgickom zákroku na korekciu tejto patológie sa však v tomto prípade používajú aj fyzioterapeutické látky, najmä s cieľom zlepšiť pohyblivosť segmentu chrbtice, ktorý sa podrobil chirurgickému zákroku..

Alternatívne spôsoby liečby Schmorlovej kýly

Použitie alternatívnych metód liečby Schmorlovej hernie je relevantné iba v prípadoch, keď existuje bolesťový syndróm. Pri absencii bolesti nemá použitie ľudových prostriedkov zmysel, pretože nie sú schopní zachrániť pacienta pred samotnou kýlou. Maximálne, na čo sú schopné, je podieľať sa na znižovaní miestnych príznakov zápalu.

Používajú sa predovšetkým látky s lokálne dráždivým účinkom. Podráždením pokožky v oblasti zapáleného stavca dochádza k zvýšeniu prahu excitability, a teda k zníženiu bolesti v tejto zóne..

Najpopulárnejšie ľudové recepty sú:

 • masť z roztavenej zmesi smrekovej alebo borovicovej živice, cibule, rastlinného oleja a síranu meďnatého;
 • nočné obklady s kostrou alebo listami čiernych koreňov;
 • krátkodobá aplikácia obkladov so zmesou stolového chrenu, reďkovky a medu.

Profylaxia hernie Schmorl

Prevencia Schmorlovej kýly je rozdelená na primárnu a sekundárnu. Primárna profylaxia znamená dodržiavanie súboru pravidiel, ktorých účelom je zabrániť výskytu týchto hernií na pôvodne zdravých stavcoch. Sekundárna profylaxia zahŕňa prevenciu komplikácií už vytvorenej prietrže.

Primárne preventívne opatrenia pre Schmorlovu prietrž zahŕňajú:

 • racionálna výživa vrátane dostatočného obsahu vápnika, horčíka a fosforu;
 • menovité zaťaženie;
 • pravidelný a plný spánok (najmenej 8 hodín denne pre dospelých);
 • ročné lekárske vyšetrenie na choroby sprevádzané riedením kostného tkaniva atď..

Medzi opatrenia sekundárnej prevencie Schmorlovej kýly patrí:

 • udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti;
 • posilnenie svalov pozdĺžnych svalov chrbta;
 • rehabilitácia;
 • plávanie;
 • masáže;
 • akupunktúra (akupunktúra);
 • zabránenie stresu na chrbtici (skákanie, vzpieranie, zranenie) atď..

Aká účinná je liečba Schmorlovej kýly?

Súčasné spôsoby liečenia Schmorlovej hernie sa považujú za dosť účinné pre akýkoľvek stupeň závažnosti tejto patológie. Je však potrebné poznamenať, že nie všetky takéto prietrže si vyžadujú liečbu.

Pri ľahkej kôre Schmorl, identifikovanej spravidla pri jednoduchej rádiografii alebo tomografii chrbtice, nie je potrebné ošetrenie a bolesť, aj keď je prítomná, nie je spojená s prietržou. Liečba v tomto prípade znamená skôr rad preventívnych opatrení zameraných na boj proti zvýšeniu prietrže. Medzi vyššie uvedené opatrenia patrí zabránenie námahe, udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti, pravidelný lekársky dohľad a snímanie kontrolných záberov. Kritériom účinnosti takejto profylaxie je neprítomnosť Schmorlovho rastu prietrže v priebehu času, čo je možné sledovať na základe výsledkov opakovaných röntgenových snímok chrbtice. Okrem toho, ak kýla zastavila svoj rast, okolo nej sa vytvorila zóna hustejšej kosti, ktorej detekcia na rôntgenovom žiarení je tiež priaznivým znakom..

Pri stredne veľkých prietržoch väčšinou chýba aj syndróm bolesti, niekedy však existujú prípady, keď bolesť chrbta spôsobuje Schmorlova kýla. Spravidla sa tieto prípady spájajú s tzv. Sekundárnymi kýlami na pozadí rakoviny a osteoporózy. Liečba je primárne zameraná na boj proti základnému ochoreniu. Súbežne, ak neexistujú kontraindikácie, používajú sa prostriedky a metódy liečby zamerané na odstránenie syndrómu bolesti (masáž, fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapia). Účinnosť takejto liečby závisí od mnohých faktorov - zvolených metód liečby, zanedbávania choroby, sprievodných patológií veku a disciplíny pacienta. Všeobecne však takéto liečenie zvyčajne vedie k odstráneniu bolesti na určité obdobie, ktorého trvanie sa môže tiež významne meniť.

Pri masívnych Schmorlových kýlach, keď herniálny uzol zaberá hlavnú časť tela stavcov, vo väčšine prípadov dosť často chýba syndróm bolesti. Jeho výskyt je však výrazne vyšší ako pri herniach malej a strednej veľkosti. Schmorlove primárne kýly sú zvyčajne bezbolestné. Bolesť spôsobujú sekundárne kýly (vznikajúce na pozadí sprievodných patológií). V tomto prípade je ošetrenie kombinované. Z lekárskeho hľadiska, pokiaľ je to možné, posilnite zvyškové kostné tkanivo stavcov a znížte intenzitu syndrómu bolesti. Ak je to potrebné, vytvorte chirurgické posilnenie poškodeného stavca. Je však potrebné poznamenať, že tento druh operácie je technicky komplikovaný, a preto je spojený so závažnými komplikáciami. O jeho uskutočniteľnosti a vhodnosti sa rozhoduje konzultáciou s lekármi, ktorá zahŕňa neurochirurga, neurológa, onkológa, terapeuta, reumatológa a ďalších odborníkov. Úspešná operácia spravidla významne eliminuje bolesť.

Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly?

Schmorlova kýla je nebezpečná pre jej komplikácie a v niektorých prípadoch príčiny. Hlavnou komplikáciou je kompresná zlomenina stavca, ktorá spôsobuje kompresiu miechy so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami. Zriedkavejšou komplikáciou je Scheuermann-Mauova choroba, ktorá sa prejavuje tvorbou patologickej kyfózy hrudníka (zadné ohnutie chrbtice). V niektorých prípadoch môže Schmorlova hernia nepriamo naznačovať množstvo chorôb, ako je osteoporóza, benígne a malígne nádory produkujúce hormóny..

Najbežnejšou komplikáciou Schmorlovej hernie je kompresná fraktúra stavcov. Vo väčšine prípadov sa náhle rozvíja u pacientov, ktorí sa nesťažovali na chronickú bolesť chrbta a neboli si vedomí prítomnosti Schmorlovej kýly. Dôvodom jeho výskytu je riedenie kostného tkaniva vplyvom chrupavkového tkaniva rastúceho vo stavci. V dôsledku zlomeniny sa výška stavcov prudko zníži a miecha, ktorá sa nachádza za stavcom tela, s odchádzajúcimi koreňmi miechy, je porušená hmotnosťou tela. V dôsledku toho sa zvyčajne vyskytuje čiastočná paréza alebo úplná paralýza pod miestom zlomeniny so sprievodnými dysfunkciami panvových orgánov (močová inkontinencia, erektilná dysfunkcia atď.)..

Scheuermann-Mauova choroba je genetická choroba, v dôsledku ktorej pri raste stavcov ich vnútorné kostné tkanivo trochu zaostáva za rastom uzatváracích dosiek (vonkajšia kostra stavcov). V dôsledku takého oneskorenia sa vo stavcoch vytvárajú početné dutiny, do ktorých je v priebehu času stlačené chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek, čím sa vytvára mnohopočetná Schmorlova hernia. V dôsledku toho sa zníži podporná funkcia celej chrbtice. Pod hmotnosťou vlastného tela sa zakrivenie hrudnej chrbtice v smere dozadu zvyšuje. To zasa vedie k poruchám hrudných orgánov, ako aj k trvalej bolesti chrbta.

Mali by sme tiež spomenúť niektoré prípady, v ktorých Schmorlova kýla je jedným z prejavov chorôb iných orgánov a systémov. Medzi tieto choroby patrí primárna a sekundárna osteoporóza - zníženie kostnej sily. Na rozdiel od primárnej osteoporózy, ktorá sa vyvíja u mnohých ľudí v priebehu starnutia, môže sekundárna osteoporóza nastať proti chorobám prištítnych teliesok a obličkám. Schmorlova hernia sa tiež môže schovávať pod kostným nádorom stavcov alebo metastázami zhubného nádoru na inom mieste v stavcoch. V súvislosti s vyššie uvedeným nebude pri týchto kýloch zbytočné aspoň raz ročne kontrolovať hladinu paratyroidných hormónov a hlavných krvných iónov..

Aké je nebezpečenstvo mnohonásobnej prietrže Schmorl?

Viaceré kýly Schmorla po celej chrbtici u dospelých veľmi pravdepodobne naznačujú, že ich vzhľad je spojený s osteoporózou. Ak sú takéto hernie diagnostikované vo veľkom počte u dieťaťa alebo adolescenta, príčinou ich výskytu môže byť pomerne zriedkavá genetická patológia - Scheuermann-Mauova choroba..

Hlavným nebezpečenstvom v prvom aj v druhom prípade je postupná progresívna deformácia chrbtice a kompresné zlomeniny stavcov. S progresívnou deformáciou chrbtice sa jej os odchyľuje častejšie dozadu a trochu do strany a vytvára hrboľ. Zlomeniny kompresie sú nebezpečné s akútnymi neurologickými príznakmi v dôsledku prudkého porušenia miechy a koreňov miechy, čo môže viesť k čiastočnej alebo úplnej strate kontroly nad tou časťou tela, ktorá je pod miestom kompresie miechy..

Aké cvičenia (gymnastika, fyzioterapia) sú odporúčané pre Schmorlovu prietrž?

Existuje súbor fyzických cvičení zameraných na prevenciu komplikácií Schmorlovej kýly, ako sú bolesti a zlomeniny kompresie. Hlavným cieľom týchto cvičení je znížiť zaťaženie chrbtice oslabením tonizovaných spazmov a posilnením oslabených paravertebrálnych svalov..

Cvičenie prietrže pri kýly

Číslo cvičenia

Počiatočná poloha

Spôsob vykonania

1

Každú nohu striedavo nadvihnite (späť) a smerujte do strany. Začnite 6-8 prístupmi. Potom by sa mal počet prístupov zvýšiť na 20.

2

Striedavý únos každej nohy do strán s prístupom kolien do strán. Začnite so 6 až 8 sadami pre každú nohu. Keď sa svaly posilňujú, počet prístupov sa upraví na 18 - 20.

3

Na strane sa dotýka podlahy iba okrajom podrážky a povrchom predlaktia.

Byť v tejto polohe po dobu 10 sekúnd na každej strane. Vyžaduje sa celkom 3 až 5 prístupov na začiatku a 8 až 10 prístupov ako cieľová značka.

4

Na chrbte sú ruky roztiahnuté do strán s dlaňami dole. Ponožky sa spojili.

Nožičky zdvíhajte v uhle 30 - 45 stupňov od podlahy a pomocou vzdušných ponožiek vytiahnite obrysy čísiel od 1 do 10. Cieľová úroveň je až 20.

5

Ležiace na chrbte, ramená sa rozprestierajú po stranách, aby ležali s dlaňami dole.

S špičkou pravej nohy siahajte čo najviac doľava, bez toho, aby sa točil po bruchu. Podobne pre ľavú nohu. Na začiatku sa odporúča 8 až 10 prístupov s postupným zvyšovaním ich počtu na 20.

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
Bubnovsky nie je iba cvičením fyzioterapeutických cvičení. Je založená na kinezoterapii - špeciálnej „liečbe pohybu“, ktorá využíva vnútorné rezervy tela.
Dievčatá prišli s ultrazvukom (mám 12 týždňov) v úplnom hrôze. pri zárodku v pupočnej šnúre bola nájdená prietržová kosť; neviem nič iné; neviem, čo robiť. Lekár povedal, že ak po 2 týždňoch nezmizne, tehotenstvo sa ukončí.