loader

Hlavná

Pažerák

Dôsledky prietrže v bedrovej oblasti a komplikácie po operácii

Lekár vám povie, prečo je kýla chrbtice nebezpečná a prečo by sa mala liečiť. Koniec koncov, je to vážne ochorenie, ktoré môže viesť k rozvoju závažných komplikácií, ktoré významne zhoršujú pohodu a kvalitu života pacienta. Preto musí pacient podstúpiť všetky potrebné vyšetrenia, aby objasnil parametre patologického výčnelku. Na ich základe je vyvinutý individuálny liečebný režim, ktorý môže zabrániť výskytu komplikácií, ktoré ohrozujú ľudský život a zdravie.

Aká je hernia v bedrovej oblasti

Kýla medziobratlového disku je roztrhnutím vláknitého prstenca a výstupom z buničitého jadra za ním. Tento proces začína prasklinou, ktorá sa zvyšuje kvôli nedostatočnej výžive tkanív..

Pod vplyvom vysokého zaťaženia nemôže poškodený disk vydržať, krúžok sa pretrhne.

Želatínové jadro v prípade poškodenia môže odtiecť do vytvorenej trhliny a vytlačiť miechu. Bude to prvá a hlavná príčina nebezpečných podmienok. Pripúšťajú tiež, že takéto porušenie vedie k chemickému účinku jadra buničiny na nervové korene, čo vyvoláva problémy neurologickej povahy. Kombinácia týchto dvoch faktorov sa prejavuje vo forme znecitlivenia, bolesti a slabosti..

Klinika kýly bedrovej chrbtice:

 • bolesť je hlavným a stálym príznakom prietrže, trápi sa nielen pri fyzickej práci, ale aj v pokoji, chrbát neustále bolí;
 • vyžarujúca bolesť v jednej nohe - kombinovaná so zníženou citlivosťou kože, pocit bežiacich husacích hrčiek, mravenčenie v zadku a stehnách;
 • syndróm chvosta - nepohodlie v slabinách a na vnútornej strane stehna;
 • svalová slabosť, strata reflexov;
 • porušenie močenia, zápchy.

Ak chcete potvrdiť diagnózu a začať liečbu skôr, musíte podstúpiť výskum - MRI alebo CT, myelogram, punkciu miechy. Na určenie, či je potrebná operácia, pomôže diskografia - štúdium medzistavcových platničiek pomocou kontrastného média.

Opakovaný výskyt prietrže

Keď pacient ide na operáciu, lekár ho musí upozorniť, že je možný relaps. Niekedy je to kvôli chybám chirurga. A niekedy kvôli samotnému pacientovi, ak počas rehabilitačného obdobia nedodržiava odporúčania. Ak sa vyskytnú komplikácie, možno budete musieť vykonať druhú operáciu, v tomto prípade však nikto nezaručuje úplné uzdravenie..

Podľa štatistík k recidíve nedochádza tak často (v 10% prípadov). Ak chcete patriť medzi zdravých pacientov, malo by uplynúť dlhé rehabilitačné obdobie. Je prísne zakázané vystavovať telo fyzickej aktivite a viesť nezdravý životný štýl. Medzi ďalšie užitočné tipy patria:

 • časté prestávky počas sedavej práce;
 • odmietnutie alkoholu a fajčenie;
 • zahrnutie do vášho zoznamu denných aktivít nabíjania, plávania s inštruktorom a pešej turistiky;
 • ak lekár dovolil zdvíhať závažia, hmotnosť by sa mala rovnomerne rozdeliť na dve ruky;
 • Do stravy by mala byť zahrnutá strava s vysokým obsahom bielkovín. Spotreba korenených, vyprážaných a mastných potravín sa najlepšie zníži na minimum;
 • vždy držte svoju polohu.

Nebezpečné účinky

Dôsledky vertebrálnej hernie pred operáciou:

 • ireverzibilné poškodenie nervov, ktoré kontrolujú močový mechúr a črevá - to vedie k inkontinencii moču, spontánnemu pohybu čriev;
 • chronická bolesť - ovplyvňuje kvalitu života, ovplyvňuje psycho-emocionálny stav, spôsobuje neurologické poruchy, pacient stráca spánok, je nútený neustále užívať lieky proti bolesti, ktoré ovplyvňujú stav pečene, obličiek a žalúdka, choroby gastrointestinálneho traktu a hepatobiliárny systém;
 • atrofia svalov chrbta a nôh - človek stráca schopnosť vykonávať ľahkú prácu, chodiť a tvrdo stojí, akýkoľvek pohyb je ťažký;
 • časté bolesti chrbta, bolesť zadku.

V počiatočnom štádiu patológie driekovej chrbtice hrebeňa pacienta sú mierne príznaky znepokojujúce. Potom je tu bedrová kosť, bolesť v bedrovej oblasti, potom bedrová ischialgia - s ožarovaním nohy. Nepríjemné pocity sa zintenzívňujú dlhodobým zachovaním jednej polohy, ku ktorej dochádza pri práci na počítači a pri riadení automobilu.

Pri vývoji ochorenia sa symptómy zvyšujú:

 • naklonenia hlavy sú sprevádzané bolesťou v postihnutej chrbtici;
 • nie je možné priamo zdvihnúť nohu, ktorej je zabránené silnou bolesťou;
 • tlak na bedrovú oblasť bolí priľahlé oblasti.

Zvýšená bolesť môže spôsobiť akýkoľvek náhly pohyb a činnosť, najmä kýchanie, vyklápanie, skákanie, jazda po nerovných cestách.

Keď sa spojí radikálový syndróm (kompresia nervov), je to doplnené svalovým kŕčom, čo vedie k takým dôsledkom, ako je zmena chôdze, sklopenie, skrútenie tela a ohromenie pri chôdzi..

Aká je nebezpečná prietrž bedrovej chrbtice s radiálnym syndrómom:

 • svalová slabosť pod poškodeným diskom - je ťažké zapojiť sa do rovnakého typu práce, monotónne pohyby vedú k pocitu silnej kompresie v bedrovej a kostrči, pacient sa pokúša čupať častejšie, čo prináša dočasnú úľavu;
 • narušenie svalového tonusu - svaly sú také slabé, že pacient nemôže vykonávať žiadnu fyzickú prácu;
 • svalová atrofia - zníženie objemu nôh a zadku, zjavná je asymetria;
 • zníženie alebo zvýšenie citlivosti - tieto poruchy sa prejavujú vo forme častej necitlivosti nôh, brnenia, pálenia, chvenia, náhlej bolesti;
 • paralýza - patológia postupuje a končí so zdravotným postihnutím.

Pooperačné komplikácie

Po odstránení medzistavcovej prietrže sú možné tieto následky:

 • infekcia - infekcia sa vyskytuje počas alebo po chirurgickom zákroku, na liečbu sa používajú antibakteriálne lieky, môže byť potrebný opakovaný chirurgický zákrok;
 • recidíva - hernia sa vyskytuje opäť u 7 - 10% pacientov po operácii, hlavnými dôvodmi tohto zlyhania sú chyby chirurga a skorý návrat do stresu;
 • osteochondróza - toto ochorenie často predchádza prietrž, ale môže sa objaviť aj po ňom, čo je spojené s poranením disku počas operácie a narušením výživy.

Odporúčania pre liečbu

Účinnosť liečby priamo závisí od toho, koľko času pacient navštívil nemocnicu. Je tiež potrebné vykonať dôkladnú a kvalitnú diagnózu, za ktorú by ste nemali šetriť peniaze, pretože liečba komplikácií môže byť oveľa drahšia. Ak sa rozhodne použiť konzervatívnu liečbu, vykonáva sa komplexne. Pacient pije liek (ak je to potrebné), chodí na masáže a zúčastňuje sa fyzickej terapie.

Ak sú potrebné lieky, predpisujú sa protizápalové a steroidné lieky. Keď pacient dodržiava plán prijatia, možno sa zbaví patológie bez chirurgického zákroku. Chirurgia sa vykonáva ako posledná možnosť, ak iné metódy liečby nepriniesli pozitívny výsledok.

Lekári vždy vysvetľujú ľuďom, prečo je prietrž nebezpečná, pretože nie každý bere túto chorobu vážne a liečbu nelieči včas. Mnohí pijú lieky proti bolesti a pokračujú v tvrdej práci a postupne zhoršujú svoj stav. V procese liečby môžete použiť alternatívne metódy, ale iba so súhlasom lekára.

prevencia

Individuálny program obnovy po operácii pomôže predchádzať následkom. V ideálnom prípade by mal byť pacient v rehabilitačnom centre, kde lekári rôznych odborov neustále sledujú zdravotný stav, čo vám umožňuje včas identifikovať a eliminovať nežiaduce faktory..

Pooperačné zotavenie zahŕňa tieto činnosti:

 1. Fyzioterapeutické procedúry - elektrická stimulácia, laserová a ultrazvuková terapia, bahenné kúpele, liečba „teplom“ a „chladom“.
 2. Cvičebná terapia - súbor cvičení na posilnenie svalov chrbta.
 3. Bandáž - pravidelné nosenie korzetu po operácii.
 4. Strava - obnovuje rovnováhu vitamínov a minerálov, vracia organizmu správnu výživu na silu a zdravie.

Po operácii je užitočné začať s bremenom ľahkým zahrievaním, naťahovacími cvičeniami a svalovou relaxáciou. Nie je potrebné okamžite zdvíhať závažia a drepnúť pomocou činky, čo však nie je vylúčené po niekoľkých mesiacoch. Lekári špecializujúci sa na športovú traumatológiu precvičujú svoju predchádzajúcu fyzickú zdatnosť a dokonca aj so zvýšením záťaže, ktorá pri správnom prístupe končí úspechom.

Ak sa naopak, kvôli strachu z náhodného zranenia, postaráte o svoje chrbát, môžete prísť k druhému ochoreniu as vážnejšími následkami. Niektorí lekári sa domnievajú, že fyzická nečinnosť po prietrži je nebezpečnejšia ako šport..

Kľúčový význam po operácii má obväz. Prítomnosť prietrže naznačuje slabosť svalov alebo traumu, ktorá nie je kombinovaná s možnosťou rovnomerného rozdelenia záťaže na rôzne časti chrbta bez ďalších zariadení. Je však ešte dôležitejšia pri prevencii komplikácií, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok.

Bandáž bude potrebné postupne odstaviť, odstrániť v noci a nechať ju len počas cvičenia. Keď syndróm bolesti pominie, musíte ho úplne opustiť, aby ste nedostali opačný efekt - svalovú atrofiu.

Diagnóza choroby

Diagnóza sa vykonáva na základe zhromaždených sťažností pacienta, externého vyšetrenia, ako aj na základe indícií získaných pomocou magnetickej rezonancie..

Je to táto vyšetrovacia metóda, ktorá môže poskytnúť komplexné informácie o presnej lokalizácii patologického procesu a stave okolitých tkanív.

Dôležitosť bandáže

Pri kýle bedrovej chrbtice je dôležité, aby pacient pozoroval mierny režim zaťaženia chrbta, aby sa vylúčili ostré zákruty a náhodné zranenia. Na tento účel sa používa špeciálny podporný obväz, ktorý je možné zvoliť pre patológiu ktoréhokoľvek oddelenia. Na dočasnú opravu bolesti chrbta, zníženie zaťaženia poškodeného disku a zabránenie kompresie nervových koreňov je potrebný lekársky korzet..

Bandáž je vybraná spolu s lekárom, pretože nesprávny model môže byť neúčinný alebo dokonca poškodiť.

Korzet môže byť mäkký, stredne tvrdý a tuhý. Prvá sa používa na preventívne účely, keď potrebujete dočasne uvoľniť určitú časť chrbtice po ťažkej fyzickej námahe alebo pri poranení svalov..

Tvrdá a stredná tvrdosť je indikovaná prietrzi bedrovej a hrudnej chrbtice, aby sa imobilizovala, uvoľnila a znížila záťaž..

Zdravotnícke korzety na chrbte sú podľa dohody opravné a opravné. V prvom prípade obväz udržuje chrbticu v správnej polohe, čo je dôležité pre korekciu držania tela. Fixačný korzet je predpísaný, aby sa eliminovala bolesť pri hernii a iných patologických stavoch, keď sa má pacientova chrbta na chvíľu imobilizovať a fixovať v anatomicky správnej polohe..

Bandáž herniovaného disku v bedrovej oblasti by nemala byť trvalým meradlom. Dlhé nosenie negatívne ovplyvňuje zdravie stavcov, začína atrofia svalov a chrbtica stráca svoj prirodzený svalový korzet.

výhoda

Bandáž môže zabrániť následkom prietrže v dolnej časti chrbta kvôli viacerým funkciám:

 • znížené zaťaženie poškodeného oddelenia;
 • dočasná anestézia a zmiernenie kŕčov;
 • prevencia kompresie nervových koreňov;
 • svalová relaxácia, rovnomerné rozloženie záťaže;
 • prevencia náhlych pohybov, ktoré sa môžu stať faktorom komplikácií;
 • udržiavanie chrbtice počas rehabilitácie po operácii.

Hlavnou úlohou bandáže zostáva fixácia bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice. Niektoré druhy korzetov majú otepľovací účinok, ktorý vedie k zníženiu bolestivosti. Existujú modely s masážnym účinkom, ktoré pomáhajú zlepšovať metabolizmus a urýchľovať prietok krvi do postihnutého disku.

Pravidlá výberu a nosenia

Dôležitým kritériom kvality je materiál. Mal by byť hypoalergénny a gyroskopický, to znamená, že nespôsobuje alergickú reakciu a dobre absorbuje vlhkosť.

Bandáž s magnetickými vložkami pomôže zmierniť bolesť po operácii. Elastický je užitočný na kompresiu, pretože zväčšuje priestor medzi stavcami a korzet s parafínom stimuluje krvný obeh, posilňuje svaly a väzivo..

Ako nosiť obväz, aby sa zabránilo účinkom herniovaného disku:

 • pri fyzickej práci ju musíte nosiť niekoľko hodín denne;
 • bude to užitočné v období silnej bolesti;
 • v noci si nemôžete dať korzet ani ho nechať celý deň (s výnimkou pooperačného);
 • je dôležité správne utiahnuť pás tak, aby sa nestlačil a nebol uvoľnený;
 • domáce korzety nemôžu nahradiť korzety továrne a neprinášajú nič dobré.

Prevencia komplikácií herniovaného disku sa nemôže obmedziť iba na jeden pás. Keď je táto patológia diagnostikovaná, musíte podstúpiť komplexnú liečbu a korzet bude jej súčasťou. Bandáž je nevyhnutná v prípade chorôb, ktoré predchádzajú hernii - vyčnievaniu a osteochondróze. Správne vybraný model bude dôležitým stupňom v prevencii následkov pred a po operácii.

Príčiny a rizikové faktory

Príčiny hernie krčnej chrbtice zahŕňajú:

 1. Osteochondróza. Toto ochorenie vedie k oslabeniu vláknitého prstenca. S nečakaným a silným trhnutím je schopný roztrhnúť a vytvoriť medzeru, cez ktorú bude výstupok prenikať;
 2. Nehoda. Takmer vo všetkých prípadoch zrážka automobilov vedie k tomu, že hlava človeka sa rýchlo nakloní vpred. Môže to tiež spôsobiť prasknutie vláknitého prstenca. Nezáleží na tom, či osoba už predtým mala takéto choroby;
 3. Poranenie krčnej chrbtice. To je zriedkavý dôvod, ale musí mať svoje miesto. Pri konštantných ochoreniach tejto časti tela vláknitý prsteň slabne. Môže to spôsobiť prasknutie a poškodenie..

Osobitným nebezpečenstvom je prietrž krčnej chrbtice, pretože vývoj tohto ochorenia ovplyvňuje veľa faktorov:

 • nadváhou;
 • Užívanie nikotínu;
 • Rachiocampsis;
 • Nesprávna výživa;
 • Nedostatok fyzickej aktivity alebo naopak oslabujúce zaťaženie.

Najčastejšie sa toto ochorenie prejavuje u vysokých mužov vo veku 35 až 40 rokov..

Kraniosakrálna terapia: aké choroby sa liečia, ako sa relácie hodnotia

V súčasnosti sa lekári často uchyľujú k manuálnej terapii. Jedným z jeho typov je kraniosakrálna terapia. Vzťahuje sa na osteopatiu. Toto je západná technika, ktorej cieľom je obnoviť fungovanie ľudského tela úpravou jeho vnútorných vibrácií. Táto metóda sa tiež používa na prevenciu a liečbu mnohých chorôb. V kraniosakrálnom systéme, okrem lebky a chrbtice, membrány miechy a mozgu, krížovej kosti, mozgovomiechového moku.

Obsah článku: Podstata a zásady Ako zasadnutie prebieha Choroby a výsledky

Mnohí sa obávajú manuálnej terapie, obávajú sa, že to nepoškodí. Aby ste rozptýlili strach, musíte poznať kraniosakrálnu terapiu, čo to je a ako to funguje.

Podstata tejto metódy liečby spočíva v nasledujúcich krokoch:

 1. Posúdenie stavu vrodeného kraniálneho rytmu u pacienta.
 2. Zriadenie pevného bodu v oblasti spodnej časti lebky.
 3. Postupné a mäkké kývanie sakrálneho regiónu.
 4. Účinok na spodnú časť chrbta a sakrálnu oblasť chrbtice.
 5. svetelnosť.
 6. Uvoľnenie hyoidnej kosti.
 7. Práca s rôznymi kosťami lebky.

Kraniosakrálna terapia má základné princípy:

 1. Aktivácia vlastných síl tela a jeho zdrojov.
 2. Človek sa môže venovať holistickému uvažovaniu ako jednota fyzického tela s psychoemocionálnymi a duchovnými sférami..
 3. Zlepšenie vzťahu štruktúry tela k jeho fungovaniu.

Túto metódu môžu psychoterapeuti použiť na terapeutické účely u pacientov s depresívnymi poruchami, pri strese, s chronickou únavou, psychosomatikami a posttraumatickou stresovou poruchou. Pri práci s touto technikou pacient aktivuje zdroje potrebné na samoreguláciu.

Takýto spôsob, ako kraniosakrálna terapia, bol objavený začiatkom 20. storočia americkým osteopatom Sutherlandom. Svoje prvé objavy o kraniosakrálnej terapii uviedol vo vedeckej práci „Kraniálny vaskulárny“. Vedec vykonal mnoho štúdií, počas ktorých zistil, že ľudská lebka sa rozširuje a rytmicky sa tiež zmenšuje. Potom predstavil koncept „lebečného rytmu“..

Jeho výskum pokračoval lekár D. Upleger. Vytvoril teóriu cyklických zmien v mozgovomiechovom moku a zdôraznil dôležitosť spojenia spojivových tkanív s lebečným rytmom..

Všetky kosti lebky sa súčasne rozširujú a sťahujú spolu a tento rytmus sa zhoduje s rytmom mozgovomiechového moku. Tento jav sa nazýva kraniosakrálny rytmus. Pohyby kostí lebky spolu s mozgomiešnou tekutinou spôsobujú vibrácie membrán. To vedie k nedobrovoľnej expanzii a kontrakcii ľudského tela, dochádza k vzájomne prepojenému pohybu jednotlivých častí tela.

Pri relácii tohto typu manuálnej terapie sú ruky vystavené samostatným častiam tela, v ktorých sú uvoľnené svaly a mäkké tkanivá ľudského tela. Obnovujú svoju fyziologickú pohyblivosť, rytmickú kontrakciu kraniosakrálneho systému.

Kraniosakrálna terapia sa používa pri takýchto patológiách:

 • chronická bolesť chrbta a hlavy;
 • únava a únava;
 • oneskorený vývoj reči a psychiky u detí;
 • choroby dýchacích ciest;
 • syndrómy porúch autonómneho systému;
 • bronchiálna astma;
 • VVD;
 • poranenia hlavy;
 • poranenia chrbtice a nervového systému;
 • hypertenzný hydrocefalický syndróm;
 • posttraumatické porušenie hemo - a likvodynamiky;
 • patológia kraniálnych nervov;
 • funkcie mozgu;
 • idiopatická skolióza;
 • prevencia vzniku adhézií po chirurgickom zákroku;
 • oneskorená fúzia zlomenín;
 • bolesť v krčnej a bedrovej oblasti v dôsledku patológií stavcov a medzistavcových platničiek.

Okrem toho sa KST používa na preventívne účely..

Tento typ manuálnej terapie môže používať iba dobre vyškolený lekár, osteopat. Toto je špecialista, ktorý dokáže obnoviť svalovú a kostrovú rovnováhu v tele pomocou techník bez drog. Diagnóza a liečba chorôb sa vykonáva iba pomocou rúk..

príčiny

 • Predĺžená poloha sedenia. Môže ísť napríklad o študentov a administratívnych pracovníkov. Tento faktor je obzvlášť zlý, ak je chrbát zvlnený. Na sedavé práce musíte mať pohodlnú stoličku a sedieť sa oprieť o chrbát.
 • Aby mal disk dostatočný prísun živín, je potrebné vykonať mierny počet pohybov chrbtice. Pri motorických manipuláciách sa okolo disku vytvára tlakový rozdiel a zlepšuje sa difúzna dodávka jedla, sedavý spôsob života vedie k degeneratívnym javom v tlmičoch chrbtice. A to je predpoklad na vytvorenie prietrže.
 • Osteochondróza má potenciálne kýlu.
 • Zranenia chrbtice vytvárajú prostredie pre vzhľad kýly. Bedrová hernia sa často vyskytuje po nehode. Pri náhlom brzdení môže rýchly pohyb hlavy vo forme kývnutia vpred - dozadu spôsobiť „poranenie krčnej chrbtice“ a vyvolať kýlu dolnej časti chrbta..
 • Zkosenie panvy vytvára predpoklady pre výskyt prietrže. Stáva sa to, ak liečba nebola úspešná pri TBS dysplázii..
 • Fajčenie je ochudobnené, pretože znižuje množstvo kyslíka v krvi. Užívanie kávy tiež zhoršuje pohyb krvi v tkanivách, a preto znižuje tok živín.

Príznaky kompresie stavcov

Foto: štruktúra krčnej chrbtice

Ako je uvedené vyššie, kompresia stavcov môže viesť k ischemickej mozgovej príhode. Predtým sa však začnú objavovať príznaky, ktoré nemožno ignorovať. Prvou je bolesť. Kýla sa vytvára postupne, ale zároveň sa pacient cíti iba matne. Keď stlačíte krvnú artériu, bolesť neprestáva okamžite, dochádza k prešívaniu a ostrej bolesti.

V tomto prípade sa pozorujú ďalšie príznaky:

 • Vzhľad hučania v ušiach;
 • Neustála ospalosť;
 • Vedomie je potlačené a zmätené;
 • Pred mojimi očami zdvojnásobí a "muchy" blikajú;
 • Závraty, bolesti hlavy;
 • Existuje miesto, ktoré by malo byť nauzea a zvracanie.

Nebezpečná výrazná medzistavcová prietrž krčka maternice

Prostredníctvom chrbtice sú prietrže, ktoré poskytujú výživu mozgu. Cerebrospinálna hernia vytvorená v krčku maternice, bez včasnej relatívnej pomoci, môže z nich prenášať stenózu, ktorá môže usmerňovať mozgový obeh a viesť k liečbe mozgovej príhody. Bez liečby prietrže začína v mesiacoch zápal svalových nervov.

Takto sa opakujúci sa vývoj cervikálnej radikulitídy, medziobratlovej choroby, ktorá spôsobuje veľmi neúčinný pocit. Toto je opakovaná príčina jeho výskytu..

Sciatica je vždy pod zápalovým zaťažením, aby sa udržala nevyhnutná. Táto pamätná chrbtica sa navyše vyznačuje konzervatívnosťou. Pacienti s herniou v oddelení metód by však mali vedieť, že akýkoľvek náhly pohyb a sklopenie hlavy sú často manuálnou príčinou bolesti a kompresie terapie vláknami a tepnami. V dôsledku liečby dôjde k strate citlivosti určitých telies, je možné ochrnutie, čo je pravdepodobne mozgová príhoda.

Použiť na obsah

Ischemická hernia

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je obzvlášť nebezpečná, pretože toto ochorenie môže spôsobiť ischemickú mozgovú príhodu. Nie je možné predvídať takéto následky. Kýla má veľkú záťaž na stavcovej tepne a prechádza blízko chrbtice. Táto artéria sa priamo podieľa na zásobovaní mozgu krvou. Ak sa prietok krvi zastaví, časti mozgu sa okamžite začnú odumierať kvôli nedostatku kyslíka.

Na vertebrálnu artériu môže mať vplyv nielen kýla, ale aj svaly, edematózne tkanivá, mäkké integuments. Začínajú sa sťahovať kvôli bolesti, ktorá spôsobuje napätie v tepne.

Takéto vedľajšie účinky môžu viesť k smrti alebo pacient bude po zvyšok svojho života zdravotne postihnutý..

výhrez

Ďalšia fáza vývoja choroby, charakterizovaná prasknutím materiálu disku, sa nazýva prolaps (prolaps) alebo priamo prietrž. V dôsledku degeneratívnych procesov a veľmi často v dôsledku poranenia miechy vnútro buničitého jadra vyčnieva cez praskliny vo vláknitej membráne..

Pretože prolaps sa zvyčajne vyskytuje v smere mnohých nervových zakončení umiestnených v miechovom kanáli, je prolaps často sprevádzaný silnou bolesťou. V takom prípade, ak liečba liekmi neprináša požadovaný účinok, lekár rozhodne, či je nutný chirurgický zákrok.

Vývojové fázy

 • Pri absencii symptómov sa paradoxne môže vyskytnúť prietrž! V skutočnosti 40% populácie, ktorá netrpí bedrovou bolesťou, má disk herniation, ktorý komprimuje nervový koreň. Bolesť sa vyskytuje iba pri výskyte zápalu. Bez tohto stavu väčšina herniovaných diskov zmizne bez pôsobenia bolesti..
 • Keď začínajú prvé príznaky, najprv sa objaví bolesť, ktorá sleduje cestu nervového koreňa umiestneného blízko prietrže disku. Najčastejšie je to jeden z tých nervových zakončení, ktoré tvoria sedací nerv. Výsledkom je, že bolesť obvykle zostupuje od zadku po chodidlo, pozdĺž zadnej alebo bočnej (vonkajšej) časti nohy. Táto bolesť má tendenciu sa zvyšovať, keď sa človek pohybuje, kašeľuje, kýcha alebo sa snaží sprísniť svaly zvierača. Vo väčšine typických prípadov je bolesť v nohách sprevádzaná mravenčaním alebo necitlivosťou na celom bolestivom povrchu alebo jeho časti..
 • Znížila sa citlivosť na dotyk (v porovnaní s druhou nohou), čo sa dá zistiť napríklad pri umývaní nôh.
 • Môže dôjsť k zníženiu svalového tonusu postihnutej nohy (v porovnaní s druhou nohou). Zvyčajne sú postihnuté svaly, ktoré pohybujú prstami na nohách, chodidlách alebo členkoch..
 • Vo výnimočných prípadoch ťažkosti s močením alebo naopak so stratou moču alebo stolice.
 • Niekedy, ale nie vždy, je sprevádzaná bedrová bolesť spojená s obmedzením pohyblivosti bedrovej oblasti, ktoré môže dosiahnuť zablokovanie alebo neschopnosť stáť vzpriamene. Horná časť tela sa zvyčajne nakláňa dopredu a / alebo do strán.

Dôležité informácie: väčšina bolesti chrbta je sprevádzaná bolesťou nôh bez zápalu nervového koreňa alebo hernie disku. Iba malé množstvo takejto bolesti (10 - 20%) je skutočne spojené s herniovaným diskom. A iba klinické lekárske vyšetrenie vám umožňuje určiť správnu diagnózu a zvoliť správnu liečbu.

kontraindikácie

Čo sa nedá urobiť s kýlou v bedrovej oblasti:

 1. Lieky proti bolesti by sa nemali používať bez naliehavej potreby..
 2. Aby sa predišlo svalovým kŕčom, je potrebné vyhnúť sa podchladeniu..
 3. Kýlu nevystavujte prehriatiu. Stimulovaný krvný obeh v budúcnosti môže zvýšiť opuchy tkanív.
 4. Masáž môže viesť k rovnakému výsledku, preto sa neodporúča..
 5. Prietrž nemusí byť vystavená silnému mechanickému namáhaniu, napríklad treniu, pomliaždeninám.
 6. Trakcia chrbtice vertikálnym poklesom na priečke je kontraindikovaná. Svaly sú dosť preťažené a táto udalosť zvýši zaťaženie.
 7. Nemali by ste jesť mastné potraviny, alkohol, sladké, korenené, múky.

paralýza

Ďalším nebezpečenstvom je nezvratná paralýza jednej alebo dvoch rúk naraz. Takáto komplikácia môže byť spojená s atrofiou mozgového nervu umiestneného v cervikálnej oblasti. Ako každá časť tela, aj nervové bunky potrebujú kyslík aj živiny. Ak kýla začne tlačiť krvné cievy, potom zomrie mnoho nervov. Toto ovplyvní citlivé inervovanie niektorých orgánov..

Táto nezvratná komplikácia je zriedkavým javom. Obehový systém tela má všetky potrebné rezervy, ktoré vám umožňujú začať krvácať a prekonávať prekážky, ktoré sa objavili na jeho ceste. V mimoriadne ťažkých situáciách, ak má hernia obrovské parametre a mäkké tkanivá pôsobia na cievy veľkou záťažou, potom časť buniek stále atrofuje..

Malo by sa pamätať na to, že tieto dôsledky sa nezačnú vyvíjať neočakávane. Zažijú príznaky, ktoré nikto nemôže ignorovať. S včasným prístupom k lekárovi sa môžete zbaviť mnohých problémov.

Ako a prečo vzniká?

S vekom u takmer všetkých ľudí medzistavcové platničky začínajú starnúť, dochádza k takzvanej degenerácii diskov. Tento proces starnutia je charakterizovaný stratou vody, ktorá vedie k vysušeniu a riedeniu elastického buničitého jadra a krehkosti a delaminácii tkanív vláknitého prstenca..

Relatívne vysoké disky bedrovej oblasti prechádzajú najväčšou dehydratáciou, ich výška sa znižuje, priemer sa zväčšuje a vzdialenosť medzi dvoma stavcami sa zmenšuje. Po pomalom a zákernom procese degenerácie disku sa prietrž najčastejšie vyskytuje s nadmernou fyzickou námahou, náhlym pohybom, rôznymi zraneniami a niekedy sa vyskytuje u osoby s úplne zdravou chrbticou. Najčastejšie hernie sú spôsobené laterálnym a zadným posunutím medzistavcových platničiek.

konfiškácia

V prípade, že predchádzajúce štádiá choroby nie sú podrobené potrebnej liečbe, existuje riziko sekvestrácie, to znamená úplnej straty jadra disku v miechovom kanáli chrbtice. V skutočnosti ide o úplné zničenie medzistavcových platničiek, a preto to môže viesť k nezvratným následkom, ako je úplná alebo čiastočná paralýza. Navyše prvky zničeného jadra spôsobujú ďalší zápal, ktorý vedie k ešte väčšiemu zhoršeniu klinického obrazu. Jedinou možnosťou liečby v tejto situácii je chirurgický zákrok. Terapeutické metódy môžu pomôcť len zmierniť bolesť.

L4-L5 a L5-S1


Ako viete, bedrová oblasť (L - anglická bedrová bedra) pozostáva z 5 stavcov. Označenie L4-L5 znamená, že prietrž je medzi 4. a 5. stavcami. Pod touto zónou je zóna L5-S1 (S - anglická krížová kosť), ktorá sa nachádza medzi 5. bedrovým a 1. krížovým stavcom. Sú to najčastejšie a najnebezpečnejšie zo všetkých druhov prietrže, pretože záťaž v tejto oblasti je najväčšia a následky môžu byť najstraššie.

Kýla medziobratlovej platničky bedrovej chrbtice

V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch. Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je komplikáciou dlhodobej lumbosakrálnej osteochondrózy. Toto degeneratívne degeneratívne ochorenie začína vo veku 18 - 20 rokov a postupne vedie k tomu, že vláknitý kruh disku je úplne zničený. Vláknité jadro vo vnútri zhasne. Toto je prietrž disku bedrovej chrbtice, ktorý vyvoláva neustály zápal, podráždenie okolitých tkanív, vývoj radiálnej ischémie nervov a krvných ciev..

Všetky tieto degeneratívne dystrofické zmeny vedú k tomu, že sa susedný disk postupne rozpadá. Kompresia radiálnych nervov a ich vetiev spôsobuje porušenie inervácie vnútorných orgánov panvovej dutiny a brucha. Začína sa zápcha, hnačka, hyperfunkcia močového mechúra, erektilná dysfunkcia u mužov, neplodnosť alebo skorá menopauza u žien, kŕčové žily dolných končatín, hemoroidy atď. Všetky tieto komplikácie pokročilej osteochondrózy, pri ktorých sa vytvára prietrž bedrovej medzistavcovej platničky, možno vylúčiť, ak sa uskutoční včasná komplexná liečba..

V súčasnej dobe boli vyvinuté techniky na liečenie hernie disku bez chirurgického zákroku. Toto je manuálna terapia v kombinácii s liečebnými cvičeniami, kinezioterapiou, trakčným trakciou chrbtice, akupunktúrou atď. Jedinou situáciou, keď nie je možné pomôcť pacientovi bez chirurgického zákroku, je sekvestrácia herniálneho výčnelku - oddelenie časti buničitého jadra alebo jeho úplný výstup z vláknitého prstenca a kĺzanie po chrbtici. V tomto stave môže iba choroba zmierniť stav pacienta.

Včasné kontaktovanie lekára s vývojom vertebrálnej hernie umožňuje liečbu konzervatívnymi metódami. Ak je v bedrovej oblasti bolesť, neignorujte ju, vyhľadajte lekára a podrobte sa kompletnému vyšetreniu. Pomocou röntgenového a MRI skenovania môžete vykonať presnú diagnostiku..

Príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je komplikáciou osteochondrózy. Toto degeneratívne degeneratívne ochorenie postupne ničí vláknitý kruh medzistavcových platničiek. Stratí svoju elasticitu a pevnosť, je dehydratovaný. Potom sa na jeho povrchu začnú objavovať usadeniny vápenatých solí. To narúša normálny proces difúznej výživy medzistavcových platničiek. Ďalším stupňom osteochondrózy je výčnelok. Vláknitý prsteň s ňou prijíma časť tekutiny z buničitého jadra, ktoré je vo vnútri umiestnené. Vláknité jadro stráca svoju hmotu a odpisovaciu kapacitu. V tomto prípade medzistavcová platnička stráca svoju fyziologickú výšku a zväčšuje sa plocha. Tlak tlaku začína na okolitom mäkkom tkanive. Začína sa proces kompresie radiálnych nervov a ich vetiev. To negatívne ovplyvňuje inerváciu určitých častí tela. Môže dôjsť k poškodeniu funkcií vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy.

Ďalším stupňom vývoja degeneratívnej degeneratívnej choroby chrbtice je extrúzia. V tomto štádiu je vláknitý kruh už úplne dehydratovaný. Na povrchu sa tvoria trhliny a osteofyty. Pri výraznej fyzickej námahe, napríklad pri zdvíhaní závaží alebo krútení trupu, dochádza k narušeniu integrity vláknitého prstenca. Vytvorí sa priechodná trhlina, ale v mieste, kde je výstup z buničitého jadra obmedzený blízkym pozdĺžnym alebo krátkym žltým väzom..

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice sa vytvára pod vplyvom nasledujúcich patogénnych príčin:

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s nedostatkom pravidelnej fyzickej námahy na svalový korzet chrbta a hlavne sedavú prácu;
 • prítomnosť nadváhy spojenej s nedostatkom fyzickej aktivity alebo zažívacieho typu obezity;
 • ťažká fyzická práca s ťažkými bremenami na chrbte (nakladače, stavitelia, maliari, finišery, sadry, športovci na vzpieračoch);
 • - poranenia chrbta, ako je kompresná fraktúra stavcov, prasklina spinálneho procesu, dislokácia alebo subluxácia, podvrtnutie alebo prasknutie zariadenia na väzivo a šľachu, modriny s tvorbou hematómov atď.;
 • infekčné lézie tkanív chrbtice a priľahlých svalov (tuberkulóza, syfilis, poliomyelitída);
 • narušenie procesov dodávky krvi, napríklad na pozadí akútneho alebo chronického kardiovaskulárneho zlyhania;
 • nesprávne umiestnenie chodidla s následným zakrivením nôh a bokov, čo má za následok nerovnomerné rozdelenie odpisového zaťaženia chrbtice;
 • deformujúca osteoartróza bedrového, kolenného alebo členkového kĺbu;
 • dystrofia svalového vlákna v zadku, stehnách, dolných končatinách a dolnej časti chrbta;
 • deštrukcia sakroiliakálnych kĺbov kostí a syfyzitídy u žien;
 • porušenie postoja (sklon, vyhladenie prirodzenej kyfózy a lordózy, skolióza);
 • Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, sklerodermia a iné reumatoidné procesy;
 • porušenie pravidiel ergonómie pracovného priestoru a priestoru na spanie (také usporiadanie tela v statickom stresu, pri ktorom je narušený proces difúznej výživy medzistavcových platničiek);
 • vrodené patológie;
 • dysplázia chrupavky systémovej povahy;
 • nedostatok v strave určitých živín a stopových prvkov;
 • osteomalacia a osteoporóza, najmä tie, ktoré sa vyvíjajú na pozadí hormonálnej dysfunkcie počas menopauzy menopauzy u žien.

Toto nie je úplný zoznam dôvodov vývoja medzistavcovej hernie disku v lumbosakrálnej chrbtici. V niektorých prípadoch je osteochondróza idiopatické ochorenie s nešpecifikovanou príčinou. V polovici prípadov sa poruchou v ľudskom tele stávajú degeneratívne procesy súvisiace s vekom.

Klinické príznaky bedrovej medzistavcovej prietrže

Prvé príznaky bedrovej prietrže nie je ťažké rozoznať. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov s chronickým degeneratívnym degeneratívnym ochorením miechy (osteochondróza). Majú pretrvávajúce nudné alebo ťahavé bolesti v dolnej časti chrbta.

Príznaky prietrže lumbálnej chrbtice sa vyskytujú akútne v čase jej výskytu:

 • ostrá, prenikavá bolesť, ktorá v doslovnom zmysle slova vyvoláva pohyb, ochromuje;
 • okamžite dochádza k výraznej svalovej slabosti v nohách;
 • svaly v bedrovej oblasti sú veľmi napäté, na palpáciu bolestivé;
 • osoba sa nemôže ohýbať samostatne, narovnať chrbát, otočiť sa na druhú stranu v ležiacej polohe.

Toto sú prvé klinické príznaky, pri ktorých je nevyhnutné ľahnúť si na chrbát na tvrdom povrchu a pokúsiť sa uvoľniť príliš napäté svaly. V nasledujúcich hodinách by sa malo poradiť s lekárom. Ak je herniálny výčnelok narušený väzivovým, šľachovým alebo svalovým aparátom, môže sa začať ischémia a sekundárna nekróza tkaniva.

Po niekoľkých hodinách sa objavia neurologické príznaky bedrovej medzistavcovej prietrže:

 • znecitlivenie pozdĺž postihnutého radiálneho nervu;
 • ostrá streľba po celej nohe na postihnutej strane;
 • porušenie čriev, degenerácia bez peristaltiky, zápcha;
 • narušenie funkcie močového mechúra (rýchle močenie alebo jeho oneskorenie);
 • narušenie dodávky krvi do mäkkých tkanív dolnej končatiny (prejavujúce sa vo forme ochladzovania a bledosti pokožky);
 • znížená citlivosť a výskyt parestézií (brnenie, pocity plazenia atď.).

Výskyt neurologických príznakov je príležitosťou na naliehavé odvolanie sa na neurológa. Ak pacientovi včas neposkytnete lekársku starostlivosť, môžu sa vyskytnúť rôzne komplikácie..

Na diagnostiku sa používa röntgenový obrázok, ktorý vylučuje pravdepodobnosť poškodenia kostného tkaniva. MRI vyšetrenie je tiež predpísané - umožňuje vám vidieť lokalizáciu herniálneho výčnelku pulpózneho jadra a veľkosť.

Aká je nebezpečná vertebrálna prietrž bedrového kĺbu

Vertebrálna kýla bedrovej chrbtice bez včasnej liečby je nebezpečná pre zdravie a život pacienta. Najčastejšou komplikáciou je stenóza miechového kanála. Na tomto pozadí sa môže vyskytnúť paréza a ochrnutie dolných končatín..

Veľmi často sa pri lumbálnej prietrži u človeka vytvára množstvo vaskulárnych patológií:

 • Kŕčové žily;
 • hemoroidy v konečníku a konečníku;
 • ateroskleróza dolných končatín;
 • odstraňovanie endarteritídy atď..

Môže byť narušená funkcia hrubého čreva. Po úplnom stlačení radiálneho nervu dochádza k ochrnutiu hrubého alebo tenkého čreva. Tento stav môže byť fatálny..

Bedrová hernia u mužov často spôsobuje erektilnú dysfunkciu a u žien spôsobuje prolaps maternice, nestabilitu menštruačného cyklu, skorú menopauzu atď..

Ako zaobchádzať s bedrovou kýlou bez chirurgického zákroku

Pred liečením bedrovej prietrže musíte vykonať komplexné vyšetrenie. Diagnóza a liečba lumbálnej miechy bez chirurgického zákroku sa vykonáva neurológom alebo stavcom.

Úradná medicína používa na liečbu prietrže bedrovej chrbtice bez chirurgického výkonu niekoľko farmakologických liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky môžu eliminovať proces zápalu vyvolaný dráždivým účinkom látky jadra buničiny;
 • chondroprotektory sú navrhnuté tak, aby obnovili zlomenú integritu vláknitého prstenca, sú však zbytočné, pretože pri absencii úplnej difúznej výmeny medzi chrupavkovými tkanivami medzistavcového disku a okolitými svalovými vláknami tieto látky jednoducho nedosiahnu svoje miesto určenia;
 • Vitamíny B - schopné podporovať fungovanie nervovej vlákniny pri dlhodobej kompresii a ischémii;
 • kyselina nikotínová - zvyšuje lokálny prietok krvi v malých kapilároch;
 • svalové relaxanciá - potrebné na odstránenie svalového kŕče a obnovenie zásobovania krvi postihnutým miestom.

Vo väčšine prípadov je takáto liečba prietrže lumbálnej platničky výlučne symptomatická liečba. Bolesť a zápal sú eliminované a pacient je prepustený do práce. Miechový disk sa v skutočnosti ďalej zrúti.

Existuje však efektívnejšia metóda liečby kýly bedrovej chrbtice - ide o manuálnu terapiu v kombinácii s terapeutickými cvičeniami a kinezioterapiou. O tom, ako sa to stane, budeme hovoriť neskôr v tomto článku..

Liečba chrbtovej kýly bedrovej kosti

Liečba lumbálnej prietrže pomocou metód manuálnej terapie začína procedúrou trakčnej trakcie chrbtice. súčasne sa zväčšujú medzistavcové priestory, vytvárajú sa podmienky na obnovenie integrity vláknitého prstenca.

Ďalej, na liečenie prietrže lumbálnej chrbtice sa vyvinie individuálny liečebný cyklus pre každého pacienta. Môže zahŕňať nasledujúce metódy liečby medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice:

 • masáž a osteopatia - na zlepšenie elasticity mäkkých tkanív a zvýšenie mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín v lézii;
 • kinezioterapia - zastavenie kŕčov svalov a zvýšenie ich tonusu, obnovenie fyziologického zásobovania krvi;
 • terapeutické cvičenia na aktiváciu procesu difúznej výživy chrupavky chrbtice;
 • fyzioterapia a vystavenie laserom na urýchlenie procesu hojenia;
 • Akupunktúra - na aktiváciu procesu regenerácie tkanív pomocou skrytých rezerv tela.

Liečba vertebrálnej kýly bedrovej oblasti pomocou metód manuálnej terapie sa vždy vykonáva individuálne. Preto musíte vyhľadať skúseného manuálneho terapeuta vo vašom meste a vyhľadať pomoc od neho.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Miechová prietrž - čo to je a ako sa s ňou liečiť

Ľudská chrbtica sa skladá z viac ako 30 stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky: krčka maternice (C1 - C7), hrudníka (Th1 - Th12), bedrovej (L1 - L5), sakrálnej (S1 - S3) a fúzovanej coccygeal (Co). Vykonávajú tlmiace funkcie a tiež poskytujú pohyblivosť a flexibilitu chrbtice..

Samotný disk má vnútorný obsah (vláknité jadro) a vonkajšiu membránu (vláknitý kruh). Nad a pod vláknitým jadrom sú uzatváracie alebo koncové platne.

Pod vplyvom zaťaženia, zmien súvisiacich s vekom alebo iných negatívnych faktorov sa symetria poruší a časť buničitého jadra sa posunie smerom k vláknitému kruhu, ktorý sa nazýva výstupok. V neprítomnosti interferencie v procese v tejto fáze sa vláknitý prstenec stále viac a viac napína a prípadne sa pretrhne. To vedie k uvoľneniu vnútorného obsahu disku nad jeho hranice, to znamená k vytvoreniu prietrže.

Na disku, rovnako ako v zadnom pozdĺžnom ligamente, existuje veľa nervových receptorov. Preto porušenie anatomických parametrov vedie k okamžitému prenosu nervových impulzov do mozgu, čo sa prejavuje akútnou bolesťou chrbta v postihnutej oblasti. Ale s výčnelkom sa bolesť pozoruje iba v chrbte, zatiaľ čo pri prietrži sa často vyskytuje bolesť v nohe.

Etapy herniation disku

 • Degeneratívne-dystrofické zmeny disku. Mikrofrakcie sa vyskytujú vo vláknach buničitého jadra, vlákna vláknitého prstenca sa oslabujú a v uzatváracích doštičkách dochádza k zníženiu intenzity prietoku krvi a k ​​zníženiu kvality výživy disku. To vedie k zhoršeniu tlmiacich funkcií disku..
 • Čiastočný prolaps disku. Vlákna strácajú svoju schopnosť znášať záťaže, ktorých hodnota môže dosiahnuť 150 - 300 kg na disk. V dôsledku toho sa pulpózne jadro vytlačí a potom vyčnieva do miechového kanálika, t. V tomto stave často nie sú žiadne zvláštne problémy, ale asymetrický výstupok môže narušiť nervy, čo vedie k vzniku syndrómu bolesti..
 • Hernia disku. Na pozadí progresívnych degeneratívnych zmien sa buničité jadro rozširuje za vláknitý kruh a dotýka sa nervového koreňa. Vonkajší obal, ktorý sa môže nazývať ako puzdro na disk, môže narušiť časť buničitého jadra a úplne zabrániť jeho úplnému vypadnutiu. Výsledkom je radiálna bolesť vyžarujúca na nohu.
 • Zhabanie. V závažných prípadoch je vylúčená časť vnútorného obsahu disku oddelená a môže stúpať alebo klesať pozdĺž miechového kanála, čo spôsobuje vážne neurologické komplikácie..

Zaujímavosti:

Osoba s hmotnosťou asi 65 kg s trupom nakloneným dopredu o 30 ° a zdvíhaním bremena s hmotnosťou 14 kg vytvára na kotúčoch L3-L4 a L4-L5 zaťaženie každého rádovo 150 až 200 kg. Ak zväčšíte uhol sklonu tela na 70 °, zaťaženie sa zvýši na 300 kg, čo môže viesť k prasknutiu vo vláknitom krúžku, najmä pri oslabenom svalovom prístroji a opotrebovanom disku..

Medzistavcové platničky vydržia zaťaženie asi 5 atmosfér, zatiaľ čo pre porovnanie v automobilovom kolese sa za optimálnu úroveň tlaku považuje atmosféra 2,2 atmosféry..

Príčiny medzistavcovej prietrže

Miechový kanál prechádza dovnútra chrbtice, obsahuje miechu. Šírka kanálu je v priemere 1,5–2 cm po celej dĺžke. Časť miechy v priemete úrovne prvých stavcov bedrovej oblasti L1-L2 a pod sa nazýva cauda equina, pretože v tejto oblasti všetky nervové vlákna klesajú a vetvia v každej úrovni stavcov, inervujúc určité časti tela..

Nervový koreň, ktorý odchádza na úrovni L3-L4, je zodpovedný za inerváciu prednej strany stehna ku kolennému kĺbu, na úrovni L4-L5 - po stranách nôh a na úrovni L5-S1 - za zadné strany nôh. Z miechového kanála sa nervové korene rozprestierajú do laterálneho vrecka (recesia), t. J. Do oblasti, kde dochádza k vyčnievaniu diskov. Je tvorený na jednej strane zozadu vláknitého prstence medzistavcových platničiek a stavcov a na druhej strane žltými väzmi a chrbticami na stranách medzistavcových kĺbov..

Dôležité! Veľkosť recesie od narodenia sa môže líšiť. S malým objemom môže aj malý výbežok spôsobiť silné stlačenie nervu.

K rozvoju medzistavcových prietrží prispieva mnoho faktorov. Po prvé, sú to tieto:

 • slabosť pohybového ústrojenstva chrbtice v dôsledku fyzickej nečinnosti;
 • slabosť vláknitého prstenca, ktorý je zvyčajne zdedenou vlastnosťou;
 • nadváha;
 • vzpieranie, profesionálne športy;
 • pravidelné nepretržité statické zaťaženie;
 • prenos zranení chrbta;
 • deformácie, ako aj patológia chrbtice, najmä sakralizácia, lumbolizácia;
 • pracovné črty (sťahovatelia, truckeri, programátori a predstavitelia iných špecialít súvisiacich so sedavou prácou sú náchylnejší k rozvoju osteochondrózy).

Druhy medzistavcových prietrží

V závislosti od umiestnenia medzistavcovej prietrže možno rozdeliť na:

 • centrálny alebo stredný - nachádza sa v strede miechového kanála a môže vyvolávať bolesť na ľavej aj pravej strane;
 • paramediálny - na rozdiel od centrálnych sú posunuté trochu do strany od centrálnej osi, ale môžu tiež spôsobiť bolesť na oboch stranách;
 • ľavostranný - nachádza sa na ľavej strane miechového kanálika a podľa toho vyvoláva bolesť v ľavej polovici tela;
 • pravostranný - lokalizovaný z pravej strany a spôsobujúci bolesť na pravej strane;
 • kruhový - zaberá celý priestor miechového kanálu na úrovni postihnutého segmentu a je schopný vyvolať silný syndróm bolesti;
 • chrbtová - nachádza sa na zadnej strane miechového kanála;
 • posterolateral - lokalizovaný na určitej strane, priamo v oblasti umiestnenia nervových vlákien;
 • foraminal - sú na najužšom mieste miechového kanála a vyvolávajú bolestivú bolesť;
 • extraforaminálny - nachádza sa mimo predného otvoru chrbtice.

Kýly sa tiež líšia veľkosťou. prideliť:

 • malý - od 5 mm;
 • stredná - 5–7 mm;
 • veľké - 8 mm alebo viac.

Dôležité! Veľkosť medzistavcovej prietrže nie je ukazovateľom toho, ako sa má liečiť: konzervatívne alebo chirurgicky.

Preto môžu mať pacienti s herniou 5 mm silné bolesti a nemajú pozitívny účinok pri konzervatívnej liečbe, ktorá vyžaduje chirurgický zákrok. Zároveň pacienti s herniou 10 mm nemusia mať najmenšie narušenie a detekcia výčnelku na MRI sa stáva neočakávaným nálezom..

Medzistavcové prietrže sú podväzkové a sekvestrované (pretrhnutie väzov). Posledne menované sú zvlášť nebezpečné, pretože siahajú za medzistavcové platničky a dokážu sa pohybovať po miechovom kanáli. Preto rozlišujte vzostupnú a zostupnú sekvestrovanú prietrž.

šípky označujú sekvestráciu smerom nadol

Kýla sa môžu tvoriť v rôznych častiach chrbtice. Najčastejšie sa nachádzajú v krčku a drieku, oveľa menej v hrudníku.

Cervikálna kýla

Spôsobuje. Vývoj patológie najčastejšie prispieva k oslabeniu vláknitého prstenca, väzov a svalov chrbtice. Navyše ani výskyt nepriameho zaťaženia krčnej chrbtice nie je zásadným faktorom pri tvorbe kýly.

príznaky Prvým príznakom je akútna bolesť krčnej chrbtice pri otáčaní hlavy do strán a obmedzovaní pohybov. Môže dať paži, ramenu alebo hlave. Necitlivosť a slabosť v horných končatinách sa často pozorujú, pretože vetva krčných nervov stlačených prietržou je zodpovedná za pohyb a citlivosť v rukách..

Hoci krčné medzistavcové platničky sú 2-krát menšie ako bedrová kosť, horné časti miechy sú na svojej úrovni. Pri vystavení herniálnemu výčnelku sa môžu vyskytnúť závažné neurologické komplikácie.

Diagnóza: MRI krčnej chrbtice

hernie krčnej chrbtice

Charakteristiky operácie krčnej prietrže: Kompletné odstránenie disku s prietržom. Na zachovanie normálnej funkcie chrbtice je na jej miesto po celý život nainštalovaná protézová vložka.

Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii. Vykonáva sa rezom na prednej časti krku s dĺžkou 1,5–2 cm. Podstata operácie je nasledovná:

 1. poloha pacienta na chrbte;
 2. spracovanie chirurgického poľa;
 3. vykonanie rezu v parafaryngeálnej oblasti;
 4. vystavenie predného povrchu krčnej chrbtice;
 5. označenie disku, ktorý vyžaduje odstránenie pomocou elektricko-optického prevodníka (EOC);
 6. odstránenie disku s prietržou;
 7. inštalácia protézy alebo klietky;
 8. šitie;
 9. sterilný obväz.

Chirurgia tohto druhu je sprevádzaná minimálnou stratou krvi (do 60 ml) a jej trvanie je 50–80 minút. Hneď nasledujúci deň môže pacient vstať a chodiť. V tomto prípade bolesť okamžite zmizne.

Interbody protéza krčka disku s prídavnou svorkou.

Pacient je prepustený z nemocnice 5. až 7. deň, ale práceneschopnosť sa vydáva v priemere na 2-3 týždne. Potom sa uskutoční rehabilitácia, ktorej trvanie sa pohybuje od 1 do 2 mesiacov. Počas obdobia obnovy sa aktívny športový režim neodporúča. Neuplatňujú sa žiadne ďalšie obmedzenia..

Shantsin golier, ktorý uvoľňuje svaly krku.

Kýla hrudnej chrbtice

Hrudná chrbtica je chránená rebrovým korzetom pozostávajúcim z 12 párov rebier. Pretože je nehybný a nezúčastňuje sa extenzorových a flexi pohybov chrbtice, hernie hrudníka sú menej časté.

príznaky Ochorenie sa prejavuje bolesťou alebo pálením, ktoré môže spôsobiť predný povrch tela, oblasť srdca. Lokalizácia bolesti závisí od toho, ktorý medziobratlový disk má prietrž. Takže pri porážke Th4-Th5 je prítomný v projekcii hrudníka (symptomatológia sa často podobá srdcovým chorobám), Th11 - Th12 - sa teda pozoruje v pupku..

Pri veľkých formáciách vznikajú neurologické komplikácie:

 • slabosť nôh;
 • porušenie funkcií panvových orgánov;
 • nekontrolovateľná chôdza, pretože nohy sú „pletené“ alebo „neposlúchajú“.

Diagnóza: MRI hrudnej chrbtice.

Bedrová hernia

Dôvody: Bedrová chrbtica má najväčšie zaťaženie, pretože pri zdvíhaní závaží (najmä na svahu) nesú hlavnú záťaž stavce. Za predpoklady vzniku hernie v ňom sa považujú aj nadváha, slabosť svalovo-väzivového aparátu a príslušnosť k niektorým profesiám. Nakladače, truckeri, ako aj predstavitelia sedavých povolaní často trpia prietržmi bedrovej chrbtice, pretože v sede sa zaťaženie chrbtice zvyšuje dvakrát, čo negatívne ovplyvňuje jeho funkčnosť..

Príznaky: Povaha klinického obrazu závisí od miesta prietrže. Najčastejšie sa na disku nachádzajú výčnelky na úrovni L5 - S1 (v 40% prípadov). Toto je charakterizované radikulopatiou koreňa S1, t.j.

Šípka ukazuje herniovaný disk L5-S1.

 • neschopnosť postaviť sa na prsty na nohách;
 • vzhľad bolesti pri ťahaní na zadnej strane nôh;
 • necitlivosť prstov.

Kýla na úrovni L4 - L5 sa vyskytuje o niečo menej často (v 30% prípadov) a môže spôsobiť kompresiu a zápal koreňa L5, ktorý sa prejavuje:

 • neschopnosť stáť na pätách;
 • výskyt bolesti pozdĺž bočného povrchu nôh;
 • znecitlivenie alebo nepohodlie na špičke.

V 20% prípadov sa pozoruje hernia disku L3 - L4. Prejavuje sa:

 • silná bolesť pri ťahaní pozdĺž prednej časti stehna po koleno, ktorá môže vyčnievať do kolenného kĺbu;
 • ohýbanie kolena pri chôdzi;
 • zvýšená bolesť chrbta pri zdvíhaní nôh.

Iba 10% pacientov má diagnostikovaný výčnelok medziobratlového disku L2 - L3. Môže spôsobiť stlačenie nervu L3, ktoré je sprevádzané nepohodlím vo vnútornom stehne po koleno.

Diagnóza choroby

Bohužiaľ, keď sa vyskytnú príznaky medzistavcovej prietrže, ľudia často odďaľujú návštevu lekára a podrobujú sa vyšetreniu, hľadajú informácie o sporných miestach a zastavujú syndróm bolesti pomocou svojich vlastných drog. Pomáha to dočasne zmierniť stav, čím sa vytvorí falošný pocit zotavenia..

Preto pacienti naďalej vykonávajú obvyklú prácu, ktorá ďalej zhoršuje situáciu a zvyšuje riziko neurologických komplikácií. Týmto negatívnym dôsledkom sa dá predísť, ak včasné vyšetrenie odhalí príčinu nepohodlia.

Hlavnou metódou diagnostiky prietrže je MR. Výskum je pre človeka bezpečný a poskytuje komplexné a presné údaje. Umožňuje vám zistiť najmenšie degeneratívne zmeny na disku, ako aj výčnelok, skutočne prietrž a posunutie stavcov.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie sa môže vykonávať pomocou špeciálnych veľkých zariadení uzavretého alebo otvoreného typu. Po prvé, pacient leží na gauči, ktorý vchádza do potrubia, kde sa vytvára magnetické pole. Aby ste získali jasný obraz, je dôležité udržiavať úplné ticho. Procedúra trvá asi 20 minút, ale nie je vhodná pre ľudí, ktorí majú v tele kovové implantáty starej generácie (nie sú vyrobené z titánu), ich fragmenty a iné predmety, ako aj tých, ktorí trpia klaustrofóbiou..

Otvorené zariadenia sú určené na MR u pacientov, ktorí sa obávajú uzavretých priestorov. Vytvárajú však menej silné magnetické pole (až do 0,2–1,2 Tesla), ktoré negatívne ovplyvňuje kvalitu výsledného obrazu. V zariadeniach uzavretého typu môže byť magnetická indukčná sila 1, 1,5 a 3 Tesla.

Ak je nemožné mať v tele napríklad MRI v prítomnosti kovu (okrem zúženia titánu), použijú sa ďalšie diagnostické metódy:

 • CT - postup s vysokou presnosťou vám umožňuje zistiť odchýlky v stave kostných komponentov chrbtice v dôsledku priechodu lúča ionizujúceho žiarenia. S jeho pomocou sa diagnostikuje osteoporóza, zlomeniny a tiež hernie. Štúdia trvá 5 minút a nemá prakticky žiadne kontraindikácie.
 • X-ray - slúži na diagnostiku nestability segmentu miechy. Výskum sa zvyčajne vykonáva v laterálnej a priamej projekcii. Ďalej môže byť priradené na príjem snímok počas ohýbania, predlžovania v stojacej polohe. Pomáha to zvyšovať zaťaženie chrbtice a získavať objektívne informácie. Röntgenové snímky vám umožňujú vyhodnotiť výšku diskov, určiť prítomnosť kostných výrastkov, anomálie stavcov a ich posunutie..

Oddelenie výsledkov výskumu hardvéru si vyžaduje špecifické znalosti a skúsenosti. Preto by ste sa nemali pokúšať samostatne diagnostikovať patológiu, je lepšie okamžite kontaktovať odborníka, ktorý správne vyhodnotí povahu zmien a bude schopný zvoliť optimálny liečebný režim..

Ktorého lekára kontaktovať

Najprv by ste sa v prípade bolesti chrbta mali poradiť s neurológom a pokiaľ možno s vertebroológom. Tento špecialista vykoná dôkladné vyšetrenie, v prípade potreby zhromaždí anamnézu, pridelí potrebný zoznam štúdií a bude schopný správne dešifrovať svoje výsledky..

Ak sa počas vyšetrenia zistí výčnelok alebo prietrž, vyvinie sa vertebroológ od svojej veľkosti a klinického obrazu účinnú taktiku konzervatívnej liečby alebo odporučí pacienta na neurochirurga, spinálneho chirurga, ortopedického traumatológa a operatívne odstránenie hernie.

Komplikácie a dôsledky:

Ak problém ignorujete, zvýšená bolesť nebude jediným dôsledkom progresie prietrže. Keď sa postupne zvyšuje, je to plné:

 • spinálna stenóza;
 • narušenie panvových orgánov;
 • paréza alebo ochrnutie dolných končatín.

Konzervatívne zaobchádzanie

Pri absencii hrubých neurologických príznakov (slabosť končatín, zhoršená funkcia panvových orgánov) a výrazná kompresia nervových zakončení je možná nechirurgická liečba prietrže. Jeho účinnosť do značnej miery závisí od správneho výberu každej zložky konzervatívnej liečby, ktorými sú:

Liečba drogami

Vyvíja sa individuálne a vždy zahŕňa lieky skupiny NSAID v perorálnej forme (tablety), injekčné formy alebo vo forme mastí na zmiernenie bolesti, vitamíny skupiny B (Milgamma) na zlepšenie trofických nervov. Je tiež ukázané podávanie svalových relaxancií. Pacientom môžu byť predpísané chondroprotektory (ich cena je pomerne vysoká a účinnosť sa oficiálne nepotvrdzuje, ale mnohí pacienti si všimli pozitívny trend).

blokáda

Indikuje sa v prípadoch vyžadujúcich zmiernenie bolesti. V závislosti od miesta podania injekcie existuje niekoľko typov blokád. Môžu sa uskutočňovať pomocou roztokov kortikosteroidov alebo analgetík..

fyzioterapia

Priebeh liečby magnetoterapiou, elektroforézou, fonoforézou a ultrazvukom zvyšuje účinnosť liečby a urýchľuje úľavu od bolesti. V miernych prípadoch sa môžu fyzioterapeutické procedúry vykonávať doma zakúpením špeciálneho prístroja.

Nevyhnutnou súčasťou konzervatívnej liečby. S cieľom zlepšiť prísun krvi v oblasti stlačeného nervu sa nervové bunky regenerujú v dôsledku prietoku krvi. Denne sa musí vykonávať skupina individuálne vybraných cvikov, ktoré monitorujú pocity a vyhýbajú sa náhlym pohybom. Ak sa objaví alebo zosilnie bolesť, musíte navštíviť lekára, aby ste pochopili, čo spôsobilo nepohodlie, a ak je to potrebné, upravte komplex cvičení..

Trakcia chrbtice

Trakčná terapia je účinná liečba prietrže, najmä krčnej chrbtice. Podstatou tejto metódy je dočasne oslabiť tlak na nervy prietrže, čo vám umožňuje zásobovať postihnutú oblasť živinami, minerálmi a vitamínmi. Procedúry sa vykonávajú na špeciálnom prístroji (niekedy vo vode), ktorý dáva pozitívny výsledok v prvom mesiaci.

kinezioterapia

Jedna z oblastí cvičebnej terapie, ktorá si vyžaduje vykonávanie určitých pasívnych a aktívnych pohybov. V dôsledku začatia aktívnych svalových kontrakcií sa svalový korzet posilňuje, čo následne preberá záťaž a znižuje kĺby chrbtice a zlepšuje ich prísun krvi. Čo pomáha znižovať opuch a eliminuje svalové kŕče.

akupunktúra

Vplyv špeciálnych ihiel na špecifické bioaktívne body zvyšuje účinnosť liečby a pomáha rýchlo eliminovať bolesť.

reflexné

Znamená to použitie napríklad aplikátora Kuznetsov, ktorý pomáha uvoľňovať kŕče a zmierňovať bolesti chrbta. Jeho dizajn umožňuje simultánne pôsobiť na akupunktúrne body a masáže, ale použitie aplikátora Kuznetsov je možné iba podľa pokynov lekára. Na spracovanie rôznych zón boli vyvinuté aplikátory rôznych typov: pás, koberec, rolka.

osteopatia

Znamená to dopad prstov lekára na určité oblasti, aby sa kĺby a svaly vrátili do fyziologicky správnej polohy a zlepšila sa ich pohyblivosť..

Záver konzervatívnej liečby:

Pri prísnom dodržiavaní lekárskych odporúčaní môže po ukončení konzervatívnej liečby bolesti zmiznúť. V takýchto prípadoch hovoria o remisii choroby. Jeho trvanie závisí od toho, ako presne sa pacient bude riadiť pokynmi lekára a od množstva fyzickej aktivity.

Doma by sa malo vyhnúť statickému a fyziologicky nesprávnemu zaťaženiu chrbtice. Na zníženie zaťaženia môžete na odporúčanie lekára nosiť ortopedickú bandáž (korzet). Odporúča sa nesedieť dlho v jednej polohe, pravidelne sa zahrievať a cvičiť, čím sa zabezpečí potrebný prietok krvi do všetkých svalov a kĺbov..

Kýlová chirurgia

Už v 90. rokoch 20. storočia a dokonca aj na začiatku XXI bola chrbtová chirurgia zle rozvinutá. Preto iba polovica operácií skončila úspešne, čo spôsobilo u ľudí veľa obáv. Dnes chirurgia pokročila ďaleko vpred a je možné vykonávať všetky potrebné manipulácie s vysokou presnosťou pomocou malých rezov alebo dokonca vpichov mäkkých tkanív..

Mnohoročné skúsenosti domácich spinálnych chirurgov, neurochirurgov, ortopedických traumatológov, používanie najnovších technológií a neustála prax umožňujú zvládnuť najťažšie problémy bez opustenia krajiny..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok je indikovaný pre neúčinnosť konzervatívnej liečby alebo výskyt príznakov neurologického deficitu spôsobeného kompresiou nervov:

 • syndróm bolesti;
 • znecitlivenie;
 • zvýšená citlivosť pokožky pri dotyku;
 • slabosť (paréza) alebo nedostatok pohyblivosti jednej alebo obidvoch nôh, čo závisí od umiestnenia herniálneho výčnelku;
 • porušenie funkcie panvových orgánov, prejavujúce sa nedobrovoľným močením alebo vyprázdnením;
 • porušenie kvality života.

Metódy a vlastnosti operácií

Existuje mnoho techník na ovládanie kýly. Výber konkrétneho závisí od rôznych faktorov vrátane:

 • umiestnenia;
 • veľkosť výstupku;
 • povaha klinického obrazu;
 • dostupné sprievodné choroby.

Hernie rôznych častí chrbtice sa dnes liečia rôznymi metódami. Hlavné sú:

V prípade potreby sa po odstránení prietrže uskutoční protetika disku inštaláciou endoprotéz alebo uzavretím defektu vzniknutého po čiastočnej discektómii pomocou špeciálnych implantátov..

Nucleoplasty

Nukleoplastika (hydroplastika) - minimálne invazívny chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa všetky potrebné zásahy punkciou. Sú takí šetrní, že za 20 minút sa pacient nielen zbaví bolesti, ale môže byť prepustený aj domov.

Operácia vpichu sa používa pre malé a stredne veľké väzivové kýly s veľkosťou menšou ako 7 mm, ak stlačujú nerv a vyvolávajú syndróm bolesti..

Minimálne invazívne operácie tohto druhu zahŕňajú:

Jeden z najlepších výsledkov je daný hydroplastickým prístrojom SpineGet. Zahŕňa to odstránenie časti buničitého jadra tlakom kvapaliny, ktorá je okamžite nasávaná z disku špeciálnou špičkou zariadenia. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii, poskytuje rýchly výsledok a je prakticky bez rizika..

Hydroplastika nie je spojená s potrebou vystavenia tkaniva vysokým teplotám a nevedie k zjazveniu. Okrem toho sa často vykonáva ako prípravný krok pred inštaláciou klietok PLIF a TLIF..

Endoskopická chirurgia

Jemnou metódou na rýchle vyriešenie problému je endoskopické odstránenie. Je určený na hernie nachádzajúce sa na úzkych miestach miechového kanála, najmä na foraminálnom otvore. Sú tiež účinné pri odstraňovaní hrčiek veľkých rozmerov..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii v polohe pacienta na bruchu. V projekcii diskovej prietrže sa sprístupní špeciálna kosačka s diamantom, ktorá sa nazýva holiaci strojček. Endoskopická metóda spočíva v odstránení prietrže pomocou špeciálnych nástrojov vložených cez trubicu inštalovanú v punkcii..

Jednou z výhod tejto metódy je prudké zníženie intraoperačných rizík, pretože holiaci strojček nepoškodzuje nervové zakončenie. Endoskopickou metódou však nie je možné odstrániť každú prietrž. Preto spôsob riešenia problému volí operačný chirurg.

mikrochirurgie

Mikrochirurgické metódy, z ktorých jednou je mikrodisektómia, sú indikované pre neurologické poruchy a neprítomnosť pozitívnych zmien po konzervatívnej liečbe, ako aj pre veľké sekvestrované hernie. Pointa je dekompresia miechového kanála odstránením prietrže a bez inštalácie špeciálnych implantátov do stavcov..

Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii. Pozostáva z nasledujúceho:

 1. postavenie pacienta na bruchu a na zdravej strane;
 2. incízia pri premietnutí medzistavcovej prietrže;
 3. postupné vystavenie kĺbov chrbtice a faziet;
 4. namontovanie titánovej štruktúry na fixáciu stavcov (v prípade potreby sa môže nainštalovať barikový implantát);
 5. odstránenie prietrže;
 6. zošitie po vrstve pooperačnej rany;
 7. sterilný obväz.

Odstránenie prietrže hrudnej chrbtice týmto spôsobom trvá až 60 minút a je sprevádzané stratou krvi do 70 ml. Nezávisle je pacientovi umožnené vstať na nohy 3 až 4 hodiny po operácii. Extrakt sa podáva nasledujúci deň.

TPF (transpedikulárna fixácia)

Transpedikulárna fixácia sa používa už viac ako 50 rokov. Používa sa, ak je to potrebné, na fixáciu a stabilizáciu stavcov v anatomicky správnej polohe. Pretože TPF sa vykonáva po úplnom odstránení disku, pravdepodobnosť recidívy ochorenia v rovnakom segmente stavcov je úplne vylúčená..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii cez zadný prístup. Na začiatku sú paravertebrálne svaly oddelené od spinálnych procesov a oblúkov stavcov. Potom sa klietka požadovanej veľkosti nainštaluje a upevní individuálne vybranými samoreznými skrutkami. Aby bolo zaťaženie klietky a segmentu miechy rovnomerne rozdelené, všetky skrutkové skrutky sa kombinujú do jedného systému pomocou špeciálnych pružinových mechanizmov..

Na TPF zvyčajne stačí 3 hodiny. Ak po operácii neexistujú žiadne komplikácie, pacient je prepustený z nemocnice v deň 5-7.

Protetický disk

Inštalácia implantátov a kovových štruktúr je určená pre:

 • spinálna nestabilita kvôli premiestneniu jednotlivých stavcov;
 • častý výskyt prietrže;
 • syndróm chvosta.

Zvyčajne sa inštalujú okamžite po operácii pomocou rezu v prednej alebo zadnej časti. V prvom prípade hovoria o predných protetikách medzistavcových platničiek, v druhom o protetikách s inštaláciou transpedikulárnych implantátov..

V závislosti od situácie môže neurochirurg odporučiť:

 • inštalácia protézového disku M6;
 • inštalácia barikády.

Endoprotetika s umelými diskami M6

Jedná sa o moderné umelé disky, ktoré veľmi presne napodobňujú medzistavcové platničky, čo im umožňuje úplne zachovať biomechaniku chrbtice. Rovnako ako prírodné disky majú jadro, polymérny analóg vláknitého prstenca a vonkajší obal. Endoprotézy sú vyrábané v rôznych veľkostiach, čo vám umožňuje nahradiť odstránené disky v krčnej (M6-C) a bedrovej (M6-L) chrbtici..

Hromadné štúdie potvrdili, že M6 zaisťuje zachovanie normálnej pohyblivosti chrbtice v dôsledku prítomnosti 6 stupňov voľnosti, nezávislého pohybu po osi a zodpovedajúcej fyziologickej úrovne odolnosti voči stlačeniu. Líšia sa:

 • úplná biokompatibilita;
 • vysoká odolnosť proti opotrebeniu;
 • takmer úplná absencia rizika migrácie a výskytu komplikácií počas operácie;
 • ľahká inštalácia a revízia.

Inštalácia endoprotéz M6 sa vykonáva v celkovej anestézii a vyžaduje dôkladnú znalosť postupu inštalácie neurochirurga. Ak je potrebné vymeniť niekoľko diskov naraz, inštalácia endoprotéz sa vykonáva postupne.

Umiestnenie implantátu barikády

Implantát Barricaid je ohybná sieť z veľkého počtu uhlových vlákien nedegradovateľného polyméru. Jeho štruktúra a smer vlákien je čo najbližšie štruktúre prírodného vláknitého prstenca. Všetky vrstvy sú vzájomne prepletené a bezpečne pripevnené k titánovej kotve. Vďaka svojej pomoci je mriežka pripojená k jednému z stavovcov.

Implantát Barricaid je určený na uzatváranie veľkých defektov vláknitého prstenca medzistavcovej platničky, ktorá je po diskektómii v bedrovej chrbtici vystavená vysokému riziku deformácie. Pretože vo vláknitom kruhu nie je priamy prietok krvi, má nízku schopnosť liečiť sa..

Sieťka Barricaid je umiestnená niekoľkými jednoduchými pohybmi na vnútornej strane vláknitého prstenca, čo umožňuje hermetické uzatvorenie vytvorenej chyby a zabráni presakovaniu zvyšnej časti buničitého jadra. Preto po inštalácii funguje ako bariéra, ktorá drží jadro pulposus vo vnútri prevádzkovaného disku. Pomáha tak predchádzať recidíve hernie v tomto segmente stavcov..

Rehabilitácia

Hlavným cieľom rehabilitácie je odstránenie pooperačnej bolesti, prevencia komplikácií a obnovenie normálneho fungovania chrbtice a svalov. Pre každého pacienta bol individuálne vybraný súbor opatrení zameraných na riešenie týchto problémov. V niektorých prípadoch stačí opustiť vzpieranie a prispôsobiť životný štýl, ale po zložitých otvorených zásahoch je potrebná vážna rehabilitácia.

Medzi hlavné súčasti rehabilitačného programu patria:

 • Cvičebná terapia je základom správneho a rýchleho uzdravenia. Triedy začínajú pod vedením odborníka a postupne zvyšujú záťaž. Je dôležité pravidelne vykonávať všetky cvičenia, nevykonávať náhle pohyby a sledovať svoje vlastné pocity.
 • Nosenie korzetu - ortopedické vzory pomáhajú znižovať a správne rozdeľovať zaťaženie chrbtice, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu.
 • Liečba liečivami je zameraná na urýchlenie procesov regenerácie tkanív a zmiernenie bolesti. Môže obsahovať NSAID, chondroprotektory, komplexy vitamínov,
 • Kinesitherapy - je populárna, pretože na rozdiel od cvičenia zahŕňa aj triedy ortopedických simulátorov. Vďaka individuálnemu výberu úrovne zaťaženia chrbtových svalov je možné rýchlo rozvíjať svaly chrbta.
 • Manuálna terapia - predpísaná iba lekárom po skončení včasnej rehabilitácie. Ale aj po získaní povolenia môže chiropraktik použiť iba extrémne šetrnú nárazovú techniku ​​- PIR.
 • Plávanie - pravidelná návšteva bazéna pomáha jemne a bezpečne posilňovať svalový korzet, ktorý pomáha udržiavať chrbticu v správnej polohe..
 • Terapeutická masáž - pomáha odstraňovať opuchy a predchádzať svalovej atrofii. Priebeh zákroku však môžete začať len pár týždňov po operácii a iba so súhlasom lekára.
 • Fyzioterapia - elektroforéza, magnetoterapia, ultrazvuk, bahenné kúpele sa používajú na zmiernenie stavu pacienta a urýchlenie reparatívnych procesov..

Niektorým pacientom sa odporúča dodatočne jóga, naťahovacie cvičenia atď. Hodiny sa však môžu začať iba so súhlasom lekára.

Trvanie a závažnosť rehabilitácie priamo závisí nielen od typu vykonaného chirurgického zákroku, ale aj od individuálnych charakteristík pacienta, prítomnosti sprievodných chorôb atď. Po niektorých operáciách nie je dovolené pacientom sedieť, ohýbať sa a vykonávať určitú prácu. Pri zanedbávaní lekárskych odporúčaní hrozí pacientom riziko pooperačných komplikácií alebo recidívy ochorenia.

prevencia

Aby ste znížili pravdepodobnosť vzniku alebo recesie prietrže, je dôležité zmeniť váš životný štýl. Po prvé:

 • prestať fajčiť a minimalizovať množstvo spotrebovaného alkoholu;
 • Cvičte denne a cvičte naťahovacie cvičenia;
 • dvakrát ročne absolvovať kurz manuálnej terapie;
 • vyhnúť sa stresu a zmeniť postoj k stresovým situáciám;
 • spať najmenej 7-8 hodín;
 • nosiť topánky s vysokými podpätkami maximálne 2 hodiny denne;
 • navštíviť bazén dvakrát týždenne;
 • vyvážiť stravu, opustiť škodlivé potraviny a dodržiavať normálny pitný režim (najmenej 1,5 litra vody denne);
 • berte vitamíny, najmä skupinu B a nenasýtené mastné kyseliny (Omega-3).

Prognóza liečby

Účinnosť liečby, konzervatívnej aj chirurgickej, priamo závisí od toho, ako presne pacient dodržiava lekárske odporúčania. Pravdepodobnosť recidívy tiež závisí od povahy operácie. Ak je disk úplne alebo úplne odstránený, nehrozí riziko recidívy prietrže na rovnakom mieste, ale môže sa vytvoriť v susedných segmentoch stavcov..

Priemerná miera recidívy po chirurgickej liečbe hernií je 11,5%. Najčastejšie sú však tvorené v iných PDS.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Schmorlove uzly: čo to je? Inými slovami, toto ochorenie sa označuje ako Schmorlova kýla. Z tohto dôvodu neexistujú žiadne zjavné príznaky s takouto chorobou. O vývoji prietrže sa môžete dozvedieť iba pomocou diagnózy.
Podľa štatistík 2% pacientov s anamnézou tejto patológie s lokalizáciou v krku vyžaduje chirurgický zákrok na odstránenie prietrže krčnej chrbtice.
Adenomyóza je jednou z foriem ochorenia ženského reprodukčného systému, ako je endometrióza. Tieto choroby sa vyznačujú patologickou proliferáciou tkaniva endometria nad rámec svojej normálnej lokalizácie.