loader

Hlavné príznaky hernie krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice s frekvenciou výskytu je na druhom mieste po lumbálnej prietrži a bez vhodného ošetrenia môže viesť k rozvoju závažných patológií. Vyskytuje sa, keď je narušená štruktúra disku umiestneného medzi stavcami. Príznaky závisia od stupňa poškodenia disku a jeho negatívneho účinku na susediace nervy a miechu..

Príčiny hernie v krčnej chrbtici

Krčka chrbtice sa skladá zo 7 stavcov, zvyčajné je v lekárskej literatúre označiť písmenom C a zodpovedajúcim umiestnením stavcov číslom. Medzi dvoma susednými stavcami sa nachádza disk, ktorý sa skladá z vláknitého elastického prstenca a želatínovej hmoty umiestnenej v jeho strede - jadra. Hlavnou funkciou disku je amortizácia pohybov vstupujúcich do stavcov zvonka. Pri normálnej štruktúre diskov sa nepociťujú nepohodlie a bolesť pri vykonávaní naklápania hlavy, ohýbania a predlžovania krku a vykonávania rotačných pohybov..

Vláknité jadro disku prijíma výživu a tekutinu z okolitých tkanív, v normálnom stave by mala byť želatínová časť vždy elastická a nasýtená vodou. Je to táto podmienka, ktorá poskytuje dostatočnú amortizáciu pre všetky pohyby uskutočnené pomocou krčných stavcov. Výživa disku je narušená počas vývoja degeneratívnych procesov v chrbtici, mnohé patologické stavy môžu spôsobiť tieto zmeny:

 • Osteochondróza krčnej chrbtice.
 • Hypodynamia.
 • zranenia.
 • Nesprávne držanie tela.

Degeneratívne procesy na diskoch a stavcoch sa zrýchľujú s genetickou predispozíciou, vrodenými malformáciami krčnej chrbtice a celej chrbtice, ako telo starne, v dôsledku profesionálnych pracovných podmienok. Kýla v krčnej chrbtici sa často vyskytuje vo veku od 30 do 45 - 50 rokov, to znamená, že v prvom rade života sa tento druh nepríjemností vyskytuje častejšie u ľudí, ktorí neustále pracujú v kancelárii pri počítači..

Patologické zmeny, ktoré sa vyskytujú na diskoch, spôsobujú jej rednutie a krehkosť vláknitého prstenca. Pri nadmernom tlaku sa vnútorné buničité jadro pritláča na stenčenú stenu vláknitého prstenca a tým spôsobuje jeho patologické vystupovanie, v závažných prípadoch sa vonkajšia škrupina úplne pretrhne a tekutá časť disku úplne opustí svoj rám.

Výstup z disku do miechového kanálu spôsobuje zovretie a stlačenie nervu, zatiaľ čo bolesť a ďalšie príznaky krčnej prietrže. Najnebezpečnejším stavom je úplné oddelenie jedného z prvkov disku, ktoré hrozí zablokovaním miechy a výskyt závažných komplikácií. Medziobratlová hernia bez liečby zriedka sama osebe odchádza, užívanie liekov proti bolesti len komplikuje ďalšiu liečbu..

Príznaky prietrže

Medzistavcová krčná prietrž sa najčastejšie prejavuje náhle s bolesťou ramien a krku, hlavy, necitlivosti horných končatín a obmedzením pohyblivosti. Bolesť zosilňuje, keď sa pokúsite otočiť alebo nakloniť hlavu. Kompresia prietrže priľahlými nervovými zakončeniami narúša inerváciu s ňou spojených častí tela a vyvoláva výskyt kyslíka v mozgu..

Prejavuje sa to závratmi, hučaním v ušiach, stmavnutím očí, krátkodobým mdlením, je možná narušená koordinácia pohybov. Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa obvykle lokalizuje medzi piatym a siedmym stavcom a príznaky choroby sa vytvárajú v závislosti od oblasti kompresie..

• S rozvojom prietrže medzi piatym a štvrtým stavcom (C4-C5) sa zaznamenávajú bolesti a slabosť svalov predlaktia, znížená citlivosť končatín. Bolesť zosilňuje, keď sú ruky zdvihnuté nad plecia..

• Kompresia 7. krčka nervu (C6-C7) sa prejavuje bolesťou a slabosťou svalov v palci a tricepsoch. Necitlivosť predlaktia sa objaví, objavia sa „husacie hrbole“.

• Kýla na siedmej krčnej a prvej úrovni hrudníka sa prejavuje slabosťou v paži, zníženou citlivosťou a bolesťou v malíčku po celej ruke..

Výrazný proces rozvoja prietrže je sprevádzaný radiálnym syndrómom, v tomto stave dochádza k intenzívnej bolesti, ktorá sa tiahne až k hlave, ramenám, lopatkám. Citlivosť kože umiestnenej nad oblasťou patológie je znížená. Dlhodobý radiálny syndróm vedie k atrofii svalov krčnej chrbtice, čo ďalej zhoršuje priebeh a terapiu choroby. Uvedené príznaky sú najpravdepodobnejšie pri hernii krčných stavcov.

Je však tiež potrebné poznať a zohľadniť skutočnosť, že telo každej osoby je čisto individuálne a klinické príznaky choroby závisia od kombinácie mnohých faktorov vrátane súvisiacich somatických ochorení. Príznaky hernie v krčnej chrbtici tiež závisia od smeru, v ktorom je pozorovaný výčnelok disku - bočný, zadný alebo predný.

V počiatočných fázach môže prietrž krčnej chrbtice sprevádzať minimálne zmeny v pohody. Pacienti pociťujú bolesť, pravidelne sa vyskytujú bolesti v krku, migrény, závraty a rýchlo prechádzajúcu znecitlivenie rúk a prstov. Bolesť v krku a intermitentný kašeľ môžu tiež naznačovať vývoj patológie disku. Po mnoho rokov môže byť človek neúspešne liečený na hypertenziu, neurologické poruchy, záchvaty bolesti hlavy, bez podozrenia, že vinníkom všetkých týchto porúch je prietrž.

Dôsledky a komplikácie

Dlhá neošetrená kýla krčnej chrbtice ovplyvňuje nielen výskyt bolesti, ale môže spôsobovať aj iné patológie. V dôsledku zmenšenia vzdialenosti medzi stavcami rastie ich kostné tkanivo, čo ďalej zvyšuje pravdepodobnosť radiulárneho syndrómu. Najpravdepodobnejšími komplikáciami prietrže krčnej chrbtice sú:

 • Porucha hlavných pohybov sa prejavuje slabosťou rúk, neschopnosťou vykonať niektoré pohyby. Normálna pohyblivosť svalov hornej končatiny a ramenného pletenca sa znižuje. Najhoršou komplikáciou môže byť paréza alebo ochrnutie..
 • Porucha citlivosti kože. V prvých fázach vývoja prietrže je stanovená zvýšená citlivosť pokožky, v budúcnosti naopak naopak klesá. Príznakom medzistavcovej prietrže je narušenie citlivosti, najskôr z končekov prstov, potom sa príznaky šíria do rúk, predlaktia a vyššie..
 • Porušenie obsahu miechy, to znamená miechy. Tento stav sa považuje za vážnu komplikáciu a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť. Zlomená miecha nad 4. stavcom môže viesť k ochrnutiu dýchacích ciest. Patológia, ktorá sa vyvíja na úrovni 4 a 5 stavcov, vyvoláva ochabnutie ochabnutia v rukách. Poranenie prietrže medzi 6. a 7. stavcami vedie k ochrnutiu dolných a horných končatín, charakteristickým znakom je zachovanie pohyblivosti lakťového kĺbu..
 • Konštantná nútená poloha krku, znižujúca bolesť, vedie k oslabeniu svalov na jednej strane a k ich napätiu na druhej strane. To všetko spôsobuje nesprávnu anatomickú polohu krčnej chrbtice a ovplyvňuje výskyt jej zakrivení, ktoré je pri dlhom priebehu choroby viditeľné voľným okom.

V dôsledku patologického účinku na stavcovú artériu sa vyskytujú cievne poruchy, ktoré sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 • Náhle zmeny tlaku.
 • Závraty, hučanie v ušiach, periodické bolesti hlavy, slabo uvoľnené analgetiká. Pacienti hlásia zvýšenú bolesť hlavy po vynútenej, nepohodlnej polohe krku.
 • Porucha funkcie zraku - pred očami sa zisťuje hmla a muchy, zorné pole je zúžené, obraz viditeľného objektu je rozmazaný. Obočie sa môže náhodne škubnúť.
 • Problémy so sluchom.
 • Nauzea, vracanie sú tiež príznakmi vaskulárnych porúch..
 • Pleť získava neprirodzenú farbu - tvár a ruky sa môžu pravidelne blednúť alebo sčervenať.
 • Sú problémy s koordináciou pohybov, pacient je zle orientovaný v priestore, znížený výkon.
 • Závažná cerebrovaskulárna príhoda často vedie k vzniku mozgovej príhody, a to nielen u pacientov vo veku, ale aj u mladých ľudí..

Výskyt vážnych následkov pre telo s prietržom medzistavcovej platničky na krku sa zvyšuje, keď vyčnieva do chrbtice. Čím dlhšie ochorenie trvá bez vhodnej liečby, tým väčšia je pravdepodobnosť narušenia celého fungovania tela. Preto včasná diagnostika a terapia umožňujú pacientovi vrátiť sa do normálneho života v minimálnom časovom období a preventívne opatrenia nebudú viesť k opätovnému vytvoreniu prietrže..

Okrem výčnelku je dokonca možné oddeliť aj časť disku - sekvestráciu.

Diagnostika a základné princípy liečby

Príznaky prietrže v krčnej chrbtici môžu zodpovedať iným patológiám, takže úlohou lekára je správne určiť diagnózu a vylúčiť vplyv iných chorôb na ochorenie. Diferenciálna diagnostika prietrže sa uskutočňuje pri chorobách, ako je diabetická polyneuropatia, nádory krčka maternice. Vplyv metastáz zhubných novotvarov nachádzajúcich sa v iných orgánoch nie je vylúčený. Pri vyšetrení venujte pozornosť ďalším chronickým ochoreniam hlavných orgánov a pohybového aparátu, zistiť prítomnosť zranení v minulosti. Dokonca aj najmenšie poranenia môžu viesť k vytvoreniu prietrže, takže pacientovi by sa malo pamätať na vplyv akýchkoľvek nepriaznivých faktorov..

Diagnóza sa vykonáva na základe cervikálnej rádiografie, počítačovej tomografie, sťažností pacientov a stanovenia zmien medzistavcovej prietrže. Liečba kýly je založená na vymenovaní protizápalovej terapie, masáže, fyzioterapie a bahna. Pri všetkých kýlach chrbtice v období zotavenia je potrebné vykonávať terapeutické cvičenia na zlepšenie flexibility krčnej chrbtice a svalovej práce. Cvičenie po celý zvyšok života minimalizuje riziko zhoršenia choroby.

Pozitívny účinok liečby závisí nielen od spôsobilosti ošetrujúceho neurológa, ale aj od toho, v akom štádiu patologického procesu pacient vyhľadá kvalifikovanú pomoc. Preto akékoľvek bolesti hlavy, závraty, zhoršené pocity a pohyby v rukách, nepohodlie v krku sú dôvodom komplexného vyšetrenia tela.

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice: podstata choroby, príznaky, liečba

Medzistavcová hernia je patológia, pri ktorej je želé podobná časť medzistavcových platničiek vyčnievajúca za jej hranice (do kanála, kde prechádza miecha). Ochorenie vedie k poruchám krvného obehu buď v mieche samotnej, alebo v nervoch odchádzajúcich z nej.

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice je najnebezpečnejšou lokalizáciou choroby, pretože krčná miecha je zodpovedná za životne dôležité funkcie: dýchanie, srdcové funkcie, pohyb a citlivosť všetkých končatín..

V počiatočnej fáze sa prietrž môže prejavovať iba zníženou citlivosťou alebo slabosťou jedného alebo viacerých prstov, pravidelnou stratou rovnováhy, hučaním v ušiach, závratmi. Ale s progresiou patológie sa prejavy môžu stať fatálnymi, život ohrozujúcimi.

Ochorenie sa vždy prejavuje dobre v počiatočných fázach vývoja. Ak pacient okamžite konzultuje neurológa a dôsledne sa venuje komplexnej liečbe, môžete zastaviť ďalší progresie prietrže, zastaviť jej príznaky a viesť plnohodnotný životný štýl. Ak začnete s liečbou v neskorších štádiách ochorenia, je veľmi ťažké dosiahnuť významné zlepšenie zdravia..

Mechanizmus vývoja medzistavcovej prietrže krku

Medzi stavcami človeka je špecifická vrstva - medzistavcový disk. Jeho stredná časť - dužinové jadro - je naplnená želé podobnou látkou a zohráva úlohu tlmiča nárazov..

Vonku okolo obvodu je buničité jadro obklopené vláknitým prstencom, ktorý pozostáva z látky pripomínajúcej hustotu svalovej hmoty. Keď tento prsteň v niektorých miestach oslabí, nadobudne účinnosť princíp „tam, kde je tenký, rozbije sa“: jadro podobné želé okamžite prúdi do medzery, snaží sa vylomiť a vytlačiť miechu alebo nervy, ktoré sa od nej odchyľujú. Výčnelok jadra, ktorý sa objavuje mimo stavcov, je medzistavcová prietrž.

Oddelenie krčka maternice (krčka maternice) je najnebezpečnejšou lokalizáciou tvorby prietrže. V tejto oblasti sa nachádzajú stredy miechy, ktoré vedú k nervom, ktoré prechádzajú do dýchacích svalov (k hlavnému - bránica a k ďalším - medzirezortným respiračným svalom). Paralýza tohto svalu znamená zastavenie toku vzduchu do pľúc. Ak príde pomoc včas, môže byť osoba zachránená pripojením k umelému dýchaciemu prístroju.

V mieche (v cervikálnej oblasti) sú aj ďalšie dôležité centrá, ktoré vydávajú príkazy srdcu, pažeráku a rukám. Obratle v tejto oblasti sú v tesnom kontakte s karotickými tepnami, krčními žilami a ich vetvami, zabezpečujú výživu orgánov krku, hlavy a čo je najdôležitejšie - mozgu. Ak prietrha medzi krčami prietrží v oblasti krčka maternice, môže sa vyvinúť ischemická mozgová príhoda..

Príčiny krčnej prietrže

Medzistavcová prietrž v krčnej oblasti sa vyskytuje u každej tisíciny osoby; častejšie sú ľudia chorí. „Obľúbený“ vek - nad 60 rokov.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Narušenie krvného zásobovania medzistavcových platní súvisiace s vekom, vďaka ktorému sa vláknitý kruh stáva „suchším“ a krehkým.

2. Osteochondróza, pri ktorej je medzistavcová platnička zničená v dôsledku metabolických porúch.

Zhoršený celkový metabolizmus (je spôsobený chorobami endokrinných orgánov)

3. Časté poranenia krčnej chrbtice: profesionálna činnosť, pri ktorej je krk osoby často nútený zaujať neprirodzené miesto, trhať sa a ostro sa otáčať. Príkladom sú športovci: boxeri, zápasníci, pretekári, basketbalisti.

Zvyk piť trochu tekutiny (menej ako 30 ml za deň na kg vašej hmotnosti)

Predĺžená poloha nepohyblivého krku počas dňa vďaka sedavej práci

Choroby chrbtice (ankylozujúca spondylitída, infekcia stavcov)

Vrodené chyby štruktúry alebo relatívnej polohy krčných stavcov

Príznaky choroby

Počiatočné prejavy kýly krčnej chrbtice:

 • nepohodlie v krku;
 • pravidelné krútenie pri otáčaní hlavy (najmä ak ju prudko otočíte);
 • pri otáčaní a nakláňaní hlavy na krku dochádza k bolesti.

Neskoršie príznaky patológie závisia od toho, ktorý disk je prietrže poškodený..

Príznaky medzistavcovej prietrže závisia od miesta jej výstupu. Na diagrame: ktoré časti miechy v cervikálnej oblasti sú zodpovedné za aké funkcie a aké problémy vznikajú, keď sú poškodené.
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Tri príčiny patológieFaktory, ktoré zvyšujú šance na rozvoj prietrže

Ak disk má medzi 1 a 2, medzi 2 a 3 alebo 3 a 4 stavcami

V najhoršom prípade sa prietrž prejavuje respiračným zlyhaním a nepravidelným krvným tlakom.

Prinajlepšom: zmyslové poškodenie tváre; "lumbago" napodobňujúce elektrický prúd, ktorý "môže ísť" od krku k ramenu alebo k hlave

Medzi 4 a 5 stavcami

Bolesť v jednom ramene, slabosť pri ohýbaní a uvoľňovaní ramena a tiež jeho pohyb do strany

Medzi 5 a 6 stavcov

Je ťažké ohnúť ruku v lakte a zápästiach. Aj bez pohybov sa v ramene objaví bolesť, ktorá siaha od ramenného kĺbu po palec. Okrem tejto bolesti pacient pociťuje brnenie, pálenie a znecitlivenie vonkajšej strany predlaktia

Medzi 6 a 7 stavcami

Je ťažké predĺžiť predlaktie a prsty. Horenie a brnenie sa šíri po chrbte ramena k prostrednému prstu

Medzi 7 krčku a 1 hrudníka

Pocit "bavlny" kefy, vďaka ktorej sa podanie ruky stáva "pomalým", je ťažké pomocou kefy písať, šiť a vykonávať malé pohyby. Pacient pociťuje bolesť sprevádzanú zníženou citlivosťou, mravenčením celého ramena a predlaktia malíčku

Ak praskajúce vláknité jadro prietrže stlačí cievy, ktoré živia mozog, zaznamenajú sa tieto príznaky:

 • hluk v ušiach;
 • nestabilná chôdza;
 • nerovnováha: človek ju môže opísať ako „plavá hlava s úplne jasným vedomím“;
 • bolesti hlavy;
 • znížená ostrosť zraku;
 • „muchy“ pred očami;
 • ťažkosti so sústredením sa na nejakú úlohu, znížená pozornosť.

Diagnostické metódy

Na stanovenie správnej diagnózy je potrebné vyšetriť neurológa.

Príznaky, o ktorých sme hovorili vyššie, sa vyskytujú aj pri iných chorobách:

 • nádory miechy;
 • spinálne metastázy (nádorové bunky prinesené krvou z rakovinového nádoru);
 • poškodenie miechy pri cukrovke,

Neuropatológ okrem skúmania a určovania reflexov predpíše:

 • röntgenová snímka chrbtice;
 • elektromyografia (štúdia elektrickej aktivity svalov);
 • myelogram (röntgen miechy, keď sa pomocou lumbálnej punkcie vstrekne kontrastná látka do priestoru nad ňou);
 • magnetická rezonancia (lepšie „vidí“ podstatu miechy) alebo počítačová tomografia (lepšie vizualizuje kosti).

Konzervatívna a chirurgická liečba

Medzistavcové platničky sa nezotavujú rýchlo a úplne, ako napríklad rezaná koža alebo zlomené kosti. Neustále ho ovplyvňuje aj zaťaženie prekrývajúcich sa častí tela (v prípade krčných stavcov je to hlava), čo tiež sťažuje uzdravenie..

 • dočasne imobilizujte časť chrbtice „chorým“ diskom;
 • zlepšovať výživu a odstraňovať zápal pomocou liekov;
 • posilňovať svaly, ktoré sa podieľajú na udržiavaní chrbtice, aby sa na konci obdobia imobilizácie situácia ešte viac nezhoršovala (je potrebné zabrániť tomu, aby sa „problematické“ stavce pohybovali smerom k najslabším svalom).

Kýla medzistavcovej platničky krčnej chrbtice sa lieči konzervatívne a operatívne. Pri absencii príznakov respiračných a obehových porúch sa vykonáva konzervatívna terapia..

Príznaky krčnej prietrže, liečba

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je choroba, pri ktorej časť štruktúry spájajúcej dva stavce presahuje tento kĺb. Tento výčnelok sa uskutočňuje v smere, v ktorom sú umiestnené prvky nervového systému, miecha a nervy odchádzajúce z neho, ako aj veľké cievy, ktoré živia mozog. Hustá hmota deformovaného disku, ktorá pritláča tieto orgány, môže narušiť krvný obeh v nich. To spôsobuje charakteristické príznaky..

Kýla krčnej chrbtice je nebezpečné ochorenie, ktoré vyžaduje rýchlu diagnostiku a liečbu. Účel liečby: opraviť vyčnievajúcu časť miechy vo vnútri nej a umožniť periférnym štruktúram obnoviť bariérovú bariéru. Ak zistíte tento stav v skorých štádiách a začnete ho liečiť, má konzervatívna terapia dobrý účinok. Inak, s cieľom odstrániť syndróm bolesti a obnoviť kvalitu života, je potrebné uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Aj keď sa toto vyšetrovanie, vzhľadom na súčasné zručnosti chirurgov a ich vybavenie, vykonáva pomerne rýchlo a ľahko, nemali by ste čakať, kým sa jej výpoveď neobjaví.

Čo je medzistavcová prietrž

Miecha nie je integrálnou štruktúrou. Pozostáva z 34 stavcov, z ktorých 24 je pohyblivo spojených pomocou niekoľkých kĺbov (1 veľký - medzi telami a pár menších, medzi procesmi stavcov). Zostávajúcich 10 je krížová kosť a chvostová kosť, 5 spolu zvarených a zmutovaných stavcov.

Krčná chrbtica je najmobilnejšia zo všetkých: musí držať hlavu a otáčať ju rôznymi smermi. Toto je povolené vďaka nasledujúcim vlastnostiam tohto segmentu:

 • Ohyb je vydaný v tvare písmena C smerom dopredu. To je dôležité pre držanie dosť ťažkej lebky. Pomáhajú v tom aj ligatúry, ktoré sú v tomto segmente mnohé..
 • Hrudníková časť po krčku je tiež konvexná, ale jej ohyb je nasmerovaný opačným smerom. Zaťaženie je teda okamžite rozdelené na 2 osi.
 • Prvé 2 stavce nie sú ako ostatné: prvý sa podobá krúžku, ktorý sa točí okolo výstupku druhého stavca. To vám umožní kývnuť hlavou, nakláňať ju dozadu a dopredu a do strán.

Akýkoľvek krčný stavca je špongia, ktorá sa skladá z jednotlivých kostných lúčov. Všetky stavce, s výnimkou prvých dvoch krčných, pozostávajú z valcového tela, z ktorého úzke oblúkové polkruhy vyčnievajú sprava a zľava a od nich sa odchyľuje 7 procesov: 2 po stranách, 2 hore, 2 dole a 1 späť. To je to, čo vidíme u ľudí: tvorí obrys chrbtice a je možné to cítiť (a u ľudí bez ťažkej obezity - a vidieť to). Tie stavce, ktoré sa pohybujú hore a dole, tvoria plné kĺby. Keď sú tieto kostné kĺby zablokované, nastáva skolióza, nestabilita stavcov, drvenie v chrbte. Situácia s nerovnomerným zaťažením na rôznych stranách chrbtice a „uvoľnením“ medzirastových kĺbov vedie k rozvoju prietrže medzistavcových platničiek..

Medzi stavcami je tiež spoj, ale pohyby v ňom sú minimálne: horná stavca sa môže tlačiť buď na prednú alebo na zadnú časť tela ležiaceho „suseda“, takže sa vzdialenosť zväčšuje buď medzi zadnými polovicami stavcov alebo medzi jej prednými časťami. Takže sa človek môže nakloniť dopredu alebo dozadu.

V opísanom spoji medzi stavcami je „vinník kýly“ - medzistavcový disk. Skladá sa z želatínovej (želatínovej) konzistencie centra - buničitého jadra, obklopeného prsteňom hustého tkaniva šľachy nazývaného „vláknitý prsteň“. Želatínové jadro je potrebné na zaistenie tlmenia pri pohybe stavcov. Je schopný sa mierne pohybovať v rôznych smeroch, prispôsobovať sa meniacemu sa smeru gravitácie. V jeho strede je malá dutina s priemerom 1 - 1,5 cm 3.

Vláknitý kruh sa skladá z hustých vlákien spojivového tkaniva, ktoré sú vzájomne prepletené rôznymi smermi. Jeho centrálne vlákna ležia voľne a postupne prechádzajú do kapsuly buničitého jadra. Na periférii sú vlákna vláknitého prstenca veľmi husto umiestnené a rastú do okraja kosti horných a dolných stavcov. Okrem toho je v cervikálnej oblasti zadná polovica kruhu slabšia ako predná a samotný disk neoddeľuje stavce po celom tele..

Celý stavcový disk sa živí nasledovne: so zväčšujúcou sa medzerou medzi stavcami sa rozširuje ako špongia, priťahuje kyslík a potrebné látky zo susedných tkanív. Keď sa medzera zníži, disk sa stlačí a odpadové produkty získajú vlastný metabolizmus. Tieto javy sa vyskytujú iba pri pohyboch a čím väčší je ich objem, tým lepšie sa podáva disk. S vekom sa jej výživa zhoršuje v dôsledku zhoršenia prieniku látok do štruktúry a naopak, ale tento proces sa zreteľne urýchľuje nečinnosťou alebo vykonávaním monotónnych pohybov. Potom sa vláknitý prsteň, ktorý nemá potrebné látky, stáva tenším a vytvára oblasť so zníženým tlakom, v ktorej sa vlní želatínové jadro, ktoré sa stalo hustejším. Pri pohybe oslabeného prstenca do strany tvorí jadro prietrž. A ak pred jej vyčnievaním v intervale medzi stavcami môže byť situácia ešte napravená najprv vytvorením mieru pre disk a následným poskytnutím dostatočnej výživy, potom po objavení sa prietrže, najmä ak sa v procese zahrnú stavcové kosti, rastie namiesto nariedeného disku, je ťažšie to urobiť. Okrem toho potrebujeme jasný plán takýchto opatrení..

Ako už bolo povedané, vláknitý prsteň je v zadnej časti slabší od začiatku. Zadná časť je časťou, z ktorej odchádzajú polkruhy oblúkov. Medzi ňou a stavcom je kruhová diera. Všetky také priestory stavcov sú spojené do jedného kanála, v ktorom je umiestnená miecha. Z tejto časti centrálneho nervového systému miechové nervy opúšťajú orgány opúšťajúce miechový kanál cez otvory medzi bočnými procesmi stavcov. Pri vypuknutí môže vláknité jadro vytlačiť jednu z týchto štruktúr nervového systému, čo je veľmi nebezpečné, pretože je to z krku, ktorý prikazuje dýchať, udržiavať krvný tlak a srdcové funkcie. V oblasti 5., 6. a 7. stavcov majú otvory, ktorými výstupy miechových nervov vystupujú, trojuholníkový tvar, čo na tomto mieste uľahčuje drvenie koreňov. Preto je hernia c5 c6 najbežnejšia.

Okrem toho v krčnej oblasti blízko stavcov prechádza stavcová artéria, ktorá prenáša krv do drene oblongata a zadných častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za videnie, rovnováhu a sluch. Vláknité jadro, ktoré sa stalo prietrží, ju môže zraniť. Vyskytujúce sa príznaky potom naznačujú poškodenie oddelení, ktorých prívod krvi je narušený.

Prečo sa vyvíjajú medzistavcové prietrže?

Vypuknutie pulpózneho jadra medzi krčné stavce sa vyskytuje u 5 ľudí z 10 000 obyvateľov, najčastejšie u mužov nad 60 rokov. Na túto chorobu sú najviac náchylní vodiči, atléti (boxeri, plavci, basketbalisti, zápasníci), tanečníci..

„Podiel“ tohto oddelenia predstavuje iba 8% všetkých medzistavcových prietrží: väčšina z nich je lokalizovaná v bedrovej, najviac „zaťaženej“ časti..

Choroba je spôsobená:

 • osteochondróza - stav, pri ktorom je podvýživa vláknitého kruhu medzistavcovej platničky, v dôsledku ktorej je vysušená, zdeformovaná, krehká;
 • spondylóza - zápal kĺbu medzi procesmi horných a dolných stavcov. V dôsledku tejto patológie dochádza k nesprávnemu rozdeleniu záťaže na medzistavcové platničky;
 • náhly pohyb krku;
 • časté poranenia krku;
 • monotónne pohyby krku alebo ich nájdenie v nepohyblivom a nepohodlnom stave. Toto zvyčajne sprevádzajú odborné činnosti..

Rizikové faktory výskytu medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice možno nazvať:

 • choroby chrbtice: ankylozujúca spondylitída, tuberkulóza alebo iná spondylitída;
 • konštantná, chronická dehydratácia, keď do tela vchádza menej tekutín, ako stráca: so zvykom piť trochu vody, pracovať v horúcej predajni, choroby, ktoré spôsobujú stratu tekutín s hnačkami, dýchavičnosťou, horúčkou;
 • nesprávne držanie tela;
 • metabolické poruchy spôsobené endokrinnými chorobami alebo nedostatočným príjmom potrebných látok;
 • fajčenie, keď všetky telesné tkanivá bez výnimky trpia nedostatkom kyslíka;
 • abnormality krčných stavcov;
 • fyzická nečinnosť;
 • práca s vibráciami.

Znaky patológie

Počiatočné príznaky kýly krčnej chrbtice sú nasledujúce:

 • v krku sa pravidelne vyskytujú nepríjemné pocity;
 • človek nemôže dosiahnuť svojej hrudnej kosti pomocou brady. Počas tohto testu môže byť krk mierne zatiahnutý, ale nesprevádza ho bolesť hlavy alebo silné nepohodlie;
 • ak je hlava ostro otočená do strany, v krku je kŕč.

Progresia choroby vedie k objaveniu sa príznakov, ktoré závisia od miesta prietrže:

Lokalizácia prietržepríznaky
lokalizáciapríznaky
Medzi prvým a druhým stavcomPorážka disku tejto lokalizácie vedie k:

 • bolesti hlavy v jednej polovici hlavy;
 • závrat
 • poruchy spánku;
 • psychóza;
 • hučanie v ušiach;
 • narušená koordinácia pohybov
Medzi druhým a tretím stavcomOdtiaľ pochádza inervácia a prísun krvi do očí, jazyka, na čelo. Preto sú príznaky poškodenia tohto oddelenia nasledujúce:

 • „Husacie hrbole“ pred očami;
 • potenie hlavy;
 • bolesť hlavy;
 • torticollis;
 • zhoršenie chuti;
 • depresívny stav;
 • nervozita;
 • záchvaty paniky;
 • pocit plazivých husacích hrčiek
Medzi tretím a štvrtýmOdtiaľ pochádza nervový koreň, ktorý inervuje líca, zuby, vonkajšie ucho a tvárové kosti. Jeho zovretie vedie k rozvoju:

 • oslabenie zápachu;
 • sluchové postihnutie;
 • zrakové postihnutie;
 • trigeminálna neuralgia
Medzi štvrtým a piatym stavcomOdtiaľ pochádza inervácia nosa, pier, úst. Jeho porušenie vedie k výskytu takýchto príznakov:

 • ochrnutie tvárových svalov na jednej strane;
 • bolesť hlavy;
 • časté choroby uší;
 • neustále sa opakujúce choroby nosa;
 • neschopnosť zdvihnúť natiahnuté ruky;
 • je ťažké nakloniť krk do strany a dozadu;
 • slabosť v ohybe-predĺženie ramena
Kýla 5 a 6 stavcaV intervale medzi týmito stavcami je koreň, ktorý inervuje hlasivky, hltan a hltan. Je stlačený:

 • chrapot;
 • pocity cudzieho tela v hrdle;
 • časté očné choroby;
 • hrdla s konštantnými bolesťami;
 • opakujúce sa choroby ústnej dutiny;
 • znecitlivenie a mierne chvenie rúk;
 • porušenie funkcie flexie-predĺženie zápästia;
 • môže dôjsť k ochabnutiu zápästia;
 • brnenie, pálenie alebo znecitlivenie na vonkajšom povrchu predlaktia;
 • slabosť bicepsov na ramene;
 • bolesť v ramene, ktorá siaha od ramenného kĺbu po palec
Poškodený disk medzi 6 a 7 stavcamiZ tohto intervalu dochádza k inervácii svalov krku a ramien a tiež sa inervujú mandle. Porušenie koreňa vedie k vývoju:

 • lapanie po dychu
 • chrapot hlasu;
 • krúpy;
 • chronický kašeľ;
 • slabosť tricepsu;
 • mravčenie a pálenie, zostupovanie po chrbte ruky dole k prostrednému prstu
Medzistavcové platničky medzi siedmym krčným a prvým hrudným stavcom trpeliOdtiaľ pochádza inervácia štítnej žľazy, lakťov a oblasti ramien. Po stlačení tohto koreňa sa objavia nasledujúce príznaky:

 • bolesť ramena alebo ramena;
 • častá bronchitída;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • častá artróza, burzitída;
 • „Letargia“ potrasenia rukou;
 • pocit „bavlny“ ruky, viac v oblasti ruky;
 • môže dôjsť k porušeniu jemných pohybových schopností ruky;
 • citlivosť sa líši od lopatky po malíček

Tieto príznaky sa nelíšia od príznakov nádoru alebo zápalu koreňov miechy, ako aj od osteochondrózy tohto oddelenia. Tieto patológie sa dajú rozlíšiť podľa magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie krčnej chrbtice.

Pri existujúcej diagnóze „osteochondrózy krčnej chrbtice“ sa môže tiež vyskytovať hernia, pretože na pozadí liečby tohto ochorenia nedochádza k zlepšeniu alebo sa stav zhoršuje..

Aká je diagnóza

Pred predpísaním liečby sa musí potvrdiť kýla krčnej chrbtice. U tejto osoby by mal neurológ vyšetriť. Stanovením reflexov zo šliach rúk a citlivosti horných končatín určí lekár polohu poškodeného nervového koreňa a na základe výsledkov štúdie na mape bude môcť neskôr vyhodnotiť účinnosť liečby..

Potvrďte, že diagnóza môže slúžiť len na pomocné štúdie:

 1. X-ray chrbtice. Toto je najdostupnejší typ štúdie, ale v prípade medzistavcovej prietrže môže naznačovať iba nepriame príznaky patológie..
 2. Magnetická rezonancia. Toto je štúdia, ktorú nie je možné použiť, ak sa v tele nachádzajú kovové protézy alebo kardiostimulátor, pretože sa „vykonáva“ pomocou veľkého magnetu. Podľa jeho výsledkov je prietrž diagnostikovaná..
 3. CT sken. Ide o röntgenovú štúdiu, ktorej kontraindikáciou je gravidita a kŕmenie, čo diagnózu nezhorší ako predchádzajúca. Lepšie „vidí“ kosti, zatiaľ čo MRI je informatívnejšia z hľadiska vizualizácie mäkkých tkanív. Pretože pri hernii je to v zásade rovnocenné, zamerajte sa na tomografiu predpísanú ošetrujúcim neurológom.
 4. Myelogram. Toto je kontrastná röntgenová štúdia, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť stupeň zúženia kanála, ktorým prechádza miecha. Kontrastné médium sa vstrekne vpichom medzi stavce. Tento typ diagnózy sa vykonáva podľa prísnych indikácií..

Liečba chorôb

Neurológ, ktorý sa zameriava na údaje z inštrumentálnych vyšetrení, ako aj na výsledky získané počas vyšetrenia pacienta, by mal povedať, ako liečiť prietrž. Rozhoduje sa, či nasmeruje osobu na konzultáciu s neurochirurgom a začne sa pripravovať na chirurgický zákrok, alebo v tomto prípade nedochádza k výraznému narušeniu krvného obehu v mozgu, čo dáva pol roka na liečbu prietrže bez chirurgického zákroku. Ak počas týchto 6 mesiacov nedôjde k zlepšeniu alebo, horšie, k zhoršeniu stavu, príznakom zhoršenia krvného zásobovania mozgu, rada neurochirurgov rozhodne o potrebe a type zásahu. Viac o tom neskôr. Teraz hovorme o metódach konzervatívnej liečby.

Konzervatívne zaobchádzanie

Pozostáva z niekoľkých „veľrýb“ zameraných na:

 1. zlepšiť výživu vláknitého kruhu chorého disku;
 2. uvoľniť svaly na krku stiesnené počas tejto patológie, aby sa zabezpečila rovnováha chrbtice v súčasných podmienkach;
 3. spevniť celý objem svalov krku tak, aby držali krk v správnej polohe a bránili mu v pohybe smerom k slabším svalom;
 4. odstráňte bolesť, ktorá bráni stavcom v zaujatí normálnej polohy.

Na tento účel sa používajú nasledujúce typy liečby..

režim

V prvom týždni je nevyhnutné nosiť Shantsov golier alebo podobné upevňovacie ortézy (napríklad Philadelphia alebo jej modifikácie). Je to alternatíva k odpočinku na kýlu medziobratlových platničiek iných oddelení, ktorá je potrebná na to, aby sa „chorý“ disk mohol začať zotavovať a odobrať buničité jadro späť.

Krk môže byť odstránený iba vtedy, keď bolesť v krku a pažiach pominula. Náhle to nestojí za to. Najprv sa oplatí skúsiť ho odstrániť, keď spíte, a potom sa osprchovať. Po neprítomnosti bolesti môžete skúsiť odstrániť západku vo dne. Aktívne točte hlavou a masírujte si krk potom, čo to nestojí za to..

Keď sa kúpite, z dôvodu nefyziologickej polohy krku sa oplatí počkať 3 až 4 týždne po celú dobu sprchovania..

Liečba drogami

Spočíva v užívaní týchto liekov:

 1. Protizápalové (zmierňujú bolesť odstránením zápalových enzýmov). V priebehu prvých 3 až 5 dní sa najlepšie užívajú vo forme injekcií (jedná sa o diklofenak, analgin, denebol), potom sa prechádzajú na užívanie týchto liekov vo forme tabliet (ibuprofén, meloxikam, nimesil)..
 2. Svalové relaxanciá (relaxačné svaly). Sú to lieky, ktoré odstraňujú kŕče iba „sviazaných“ svalov. Sú to Tizalud, Midokalm, Tolperizon, Sirdalud. Najskôr sa predpisujú vo forme intramuskulárnych injekcií. potom prepnite na tabletky.
 3. Preparáty pre křupavku. Sú to „Arthra“, „Don“, „Structum“ a ďalšie drogy. Musia sa odobrať najmenej šesť mesiacov, aby sa začal proces obnovy vláknitého prstenca disku.
 4. Ak sa zaznamená ťažká slabosť, znížená citlivosť alebo pálenie v ramene, môže byť užitočná blokáda postihnutého segmentu novokainom doplneným o glukokortikoidy. Tento postup by sa nemal opakovať častejšie 3 až 3-krát za 2 mesiace liečby.

Fyzioterapeutické metódy

Na liečbu kýly krčnej chrbtice sa odporúčajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy, ale - po 7 dňoch od začiatku liečby, keď už neexistuje bolesť:

masáž

Masáž herniou by sa mala robiť s veľkou opatrnosťou po 7 dňoch od začiatku liečby a len s veľmi kvalifikovaným odborníkom, ktorý nielenže dokáže uvoľniť sprísnené a zmiernené oslabené svaly, ale tiež neprichytiť stavcovú tepnu alebo miechu. Ak takýto odborník nemá na mysli, je lepšie sa obísť bez tohto postupu..

Manuálna terapia

Tento typ liečby, rovnako ako pri fyzickej terapii prietrže, v rukách profesionálov, je skutočne schopný obnoviť chrbticu. Kompetentný manuálny terapeut nikdy nebude postupovať bez toho, aby mal možnosť oboznámiť sa so zobrazením MRI alebo CT pacienta. Podľa nich bude vedený, kam by jeho úsilie malo smerovať k náprave situácie..

fyzioterapia

Cvičenia s herniou krčnej chrbtice sú rozdelené do troch období. V prvom akútnom stave, ktorý trvá prvých 7 dní od začiatku liečby, je možné vykonávať iba dychové cvičenia na bráničné dýchanie..

Po týždni môžete cvičenia rozšíriť. Stále nemôžete hýbať krkom, ale musíte začať posilňovať svaly rúk. Za týmto účelom vyrobte:

 • kruhové pohyby s kefami;
 • zaťaté ruky v päste a zaťaté päste;
 • kruhové pohyby v lakťových kĺboch;
 • flexia lakťa.

Gymnastika s kýlou po 2 alebo viacerých týždňoch od začiatku liečby pozostáva z takých cvičení, ktoré posilňujú korzet svalu krku:

 • ľahnite si na chrbát a zatlačte chrbát hlavy na gauč;
 • z tej istej polohy pritlačte na čelo lekára alebo asistenta;
 • ležiac ​​na bruchu, pritlačte si čelo na pohovku;
 • z predchádzajúcej polohy musíte zatlačiť zadnú časť hlavy na ruku asistenta;
 • teraz musíte zatlačiť ruku asistenta, potom čelom, potom chrbtom hlavy (ale nie v plnej sile), z miesta na sedenie;
 • tiež sedí, ale položte kefy na stôl, zdvihnite a spustite plecia;
 • z miesta na sedenie, ruky voľne ležia na kolenách, pomaly otočte hlavu teraz doprava, potom doľava a postupne zvyšujte uhol rotácie;
 • ďalším krokom bude naklopenie hlavy doľava a doprava a potom tam a späť;
 • postavte sa na nohy, ruky voľne visia pozdĺž tela, chrbát je rovný. Postupne sklopte hlavu a snažte sa bradu dostať na hruď.

Majte na pamäti, že ak zaznamenáte bolesť, závrat alebo akékoľvek nepríjemné príznaky, prestaňte cvičiť..

Dodatočné terapie

Naozaj pomôcť pri liečbe hernie hirudoterapie (liečba pijavice), akupunktúra, rovnako ako metóda postisometrickej relaxácie - cvičenia vykonávané špeciálnym spôsobom, so špecialistom na fyzioterapiu.

Chirurgické ošetrenie

Plánuje sa operácia na odstránenie kýly krčnej chrbtice:

 • príznaky obehových porúch mozgu. Je to závrat, bolesť hlavy, zhoršený sluch, zrak, zápach;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • prítomnosť veľkých sekvestrov (oddelené fragmenty buničitého jadra) v stavovcových kanáloch.

Kýla sa odstráni jednou z nasledujúcich metód:

 1. Predná discektómia a osteosyntéza. Na prednej časti krku sa urobí rez asi 3 cm dlhý. Tkanivá z neho odlupujú: orgány, krvné cievy, svaly, nervy, ktoré sa pohybujú nabok. Ďalej sa uskutoční odstránenie časti disku, ktorá tlačí na štruktúru nervového systému. Vo výslednej dutine je kostná hmota, ktorá zlúči 2 stavce spolu. Namiesto hmoty sa môže vložiť umelý disk, aby sa udržala pohyblivosť medzi stavcami.
 2. Back discectomy. V tomto prípade sa vykoná rez na zadnej strane krku. Svaly sú tlačené do strán tupým spôsobom (gázovým tampónom zovretým v zvierke alebo pinzetou), je odkryté kostné tkanivo stavcovského procesu, z ktorých niektoré bude potrebné odstrániť, aby sa zabezpečil prístup k disku. Ďalej je hernia disku odstránená a výstupné miesto bývalého upnutého miechového nervu v kostnom kruhu je mierne rozšírené.
 3. Mikroendoskopická discektómia. Toto je minimálne poškodenie tkanivovej operácie. Prístup je zabezpečený zozadu krku, ale manipulácia sa vykonáva pomocou malých nástrojov. Viditeľnosť chirurgického poľa je zabezpečená endoskopom - nástrojom s kamerou vloženou do rezu, zatiaľ čo na monitore sa zobrazuje „obraz“..

prevencia

Aby sa zabránilo medzistavcovej prietrži krčnej chrbtice, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • vyhnúť sa nepríjemným polohám hlavy;
 • pravidelne zahrievajte krk a pracujte pri počítači;
 • spať na tvrdej posteli (optimálne s ortopedickou matracou) s malým vankúšom;
 • držte chrbát rovno;
 • nepreťažujte chrbticu.

Ak sa objavia prvé príznaky patológie, neodkladajte liečbu až neskôr - okamžite kontaktujte neurológa.

Kýla v krčnej chrbtici? Dozviete sa pravdu o chorobe!

Ekológia života. Medzistavcové prietrže sa považujú za veľmi častý jav, ktorý mnohí ľudia zažívajú. Osobitná skupina zahŕňa prípady, keď sa pri krčnej chrbtici objaví prietrž.

Medzistavcové prietrže sa považujú za veľmi častý jav, ktorý mnohí ľudia zažívajú. Osobitná skupina zahŕňa prípady, keď sa pri krčnej chrbtici objaví prietrž. Dôvod spočíva v špecifikách tohto oddelenia, ktorým bude tento článok venovaný. Z dôvodu tejto špecifickosti môžu nastať vážne komplikácie, ktoré ovplyvňujú život pacienta aj boj proti samotnej chorobe.

Táto choroba má druhé miesto v prevalencii medzi všetkými existujúcimi typmi kýly chrbtice, ale nepovažuje sa to za veľmi časté. Ochoria najmä vo vekovom rozmedzí 30 - 50 rokov. Ako ukazujú americké štatistiky, na túto závažnú patológiu je dnes náchylná každá dvetisícina osoba na Zemi. Z celkového počtu pacientov, ktorí požiadali o pomoc lekára, sú väčšinou muži.

Kýla v krčnej chrbtici. Aké ťažkosti vznikajú?

Hlavným problémom je to, že prietrž v krčnej chrbtici sa nedetekuje jednoducho preto, že oddelenie je dosť malé. Dá sa to porovnať s „úzkym profilom“, len v ľudskom tele je to najzraniteľnejšie miesto.

Objem krku je zjavne malý, to isté možno povedať o priemere miechového kanála v tejto časti chrbtice. Mnoho takýchto krvných ciev a samozrejme nervových kanálov však stále prechádza takým malým objemom. Ich vysokú hustotu možno vysvetliť skutočnosťou, že mozog potrebuje dobrú zásobu kyslíka a prijímanie všetkých potrebných signálov z nervových zakončení..

V normálnom stave táto vysoká hustota najdôležitejších ciev a kanálov nebude problém. Krčný región je vysoko pohyblivý, dokonca aj u človeka, ktorý sa drží sedavého životného štýlu, krk dostáva záťaž takmer nepretržite. Ľudské telo sa teda snaží „poistiť sa“ proti možnému výskytu problémov.

V tomto stálom zaťažení leží „rubová strana mince“. Dôvodom väčšieho počtu ochorení chrbtice je metabolická porucha. Tento jav často závisí od veku, ale dnes, ak nezohľadníte najlepšiu ekologickú situáciu a nie najvhodnejší systém výživy, môžu tieto problémy vzniknúť aj u mladých ľudí..

Výsledkom, ako už bolo uvedené, je rozvoj osteochondrózy a iných typov chorôb chrbtice, najmä prietrže na krku. Najhoršie zo všetkých medzistavcových platničiek.

Aké sú príznaky tohto ochorenia??

Medzi príznaky hernie na krku sa zvyčajne rozlišuje akútna alebo chronická bolesť, tzv. „Bolesti chrbta“ v krku, bolesť spôsobená ramennému kĺbu, pažám, ako aj ataky necitlivosti rúk, časté plazenie „husacích hrboliek“, znížená citlivosť prstov..

Okrem toho, zvýšená podráždenosť, slza, bolesť hlavy, závraty, náhle skoky v krvnom tlaku, hučanie v ušiach, mierny kašeľ a pocit bolestivosti, ktorý sa dá celkom ťažko zbaviť, sú tiež príznakmi choroby, ako je prietrž krčnej chrbtice.

Za povšimnutie stojí nasledujúci znak: v počiatočnom štádiu choroby je bolesť v zadných stavcoch krku nestabilná, často bolí. Okrem toho sú bolesti hlavy a závraty tiež pozorované v dôsledku porúch obehového systému (prietok krvi do mozgu)..

Počas ďalšieho rozvoja patológie sa pacientova pohoda výrazne zhoršuje. Bolesť sa stáva trvalou, často skutočne neznášanlivou. Vyskytuje sa čiastočná znecitlivenie horných končatín, zhoršená chôdza, objavujú sa rôzne autonómne poruchy, atrofia svalov a dokonca paralýza dýchacích ciest..

Všetky vyššie uvedené príznaky kýly krčnej chrbtice, ktoré vám môžu povedať o začiatku choroby v ranom štádiu.

Čo presne je táto choroba nebezpečná?

Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov, nezabudnite, že je dôležité navštíviť lekára včas, pretože existuje nebezpečenstvo, že prietrž v krčnej oblasti prenesie jednu z tepien, ktorá živí mozog a prechádza cez chrbticu. To znamená, že je narušený krvný obeh mozgu, ktorý je v priebehu času plný mozgovej príhody.

Okrem toho v priebehu času sa okolo prietrže vyskytuje zápal svalov alebo väzov. Preto sa niekedy začína vyvíjať krčná ischémia, ktorá sa považuje za veľmi bolestivé a neliečiteľné ochorenie. Tomu sa môžete vyhnúť tým, že začnete liečiť herniovaný disk včas, pretože sa často stáva príčinou radikulitídy krku..

Ako už bolo spomenuté, krčný región je veľmi mobilný a vždy pociťuje stres, pretože drží hlavu. Pri chorobe, ako je herniovaný disk krčnej chrbtice, sú veľmi nebezpečné prevrátenie alebo ostré zákruty hlavy. Akýkoľvek malý nedbanlivý pohyb môže spôsobiť nielen bolesť, ale aj stlačenie nervov alebo tepien. A to môže ohroziť stratu citlivosti ktorejkoľvek časti tela a ešte horšie ochrnutie alebo mozgovú príhodu..

Ak máte príznaky takého ochorenia, ako je krčka prietrže, nezabudnite, že neskoršia návšteva u špecialistu situáciu len skomplikuje a liečba bude dlhšia, okrem toho nezabudnite na možnosť nebezpečných komplikácií v pokročilom štádiu choroby..

Ako prekonať chorobu?

S touto diagnózou sa proces liečby začne ihneď po stanovení kompletnej diagnózy. Je potrebné poznamenať, že ošetrujúci lekár by mal vykonať mnoho rôznych štúdií, aby správne určil veľkosť a umiestnenie medzistavcovej prietrže a vybral potrebné liečebné metódy. Nebudeme sa zaoberať otázkou diagnózy, ale skôr zvážime všetky druhy liečby takej choroby, ako je medzistavcová prietrž v krčnej oblasti..

Všeobecne existujú dve hlavné metódy liečby - tradičné (alebo konzervatívne) a chirurgické.

Ako sa vyhnúť operácii?

Konzervatívne metódy liečby naznačujú, že k zotaveniu dôjde bez chirurgického zákroku. V tomto prípade má špecialista dve hlavné úlohy:

 • zbaviť pacienta bolesti a rôznych neurologických syndrómov;
 • zabrániť progresii choroby a výskytu novej prietrže chrbtice.

Z tohto dôvodu sa v prvom štádiu liečby predpokladá zmiernenie bolestivých syndrómov. Za týmto účelom je pacientovi na krátky čas predpísaný odpočinok na lôžku. Okrem toho sa predpisujú protizápalové a analgetické lieky. Ich úloha je jasná - odstránenie bolesti.

V tomto prípade, ak lieky proti bolesti iba maskujú bolesť, zápal sa vďaka protizápalovým liekom skutočne eliminuje. Z tohto dôvodu kompresia nervových zakončení úplne klesá alebo úplne zmizne, čo nakoniec vedie k zníženiu bolestivých pocitov..

V mnohých prípadoch to stačí na začiatočné štádium liečby a zbavenie sa syndrómu bolesti.

Ďalšou fázou je prevencia progresie hernie v krčnej chrbtici a jej prevencia. Z tohto dôvodu potreba liekov už často vymizla (najčastejšie), hlavnými metódami v tejto fáze sú masáže a špeciálne terapeutické cvičenia.

Aké sú vlastnosti herniovaného disku C5-C6? Prečo je to obzvlášť nebezpečné?

Lámanie vláknitých krúžkov v diskoch medzi piatym a šiestym stavcom krku lekári nazývajú „hernia diskov C5-C6“. Toto je jedno z najčastejších miest lokalizácie prietrže krku, ktorá je často kombinovaná s vyčnievaním, nestabilitou, segmentovou nedostatočnosťou, neartrózou v stavcoch C4-C5, C6-C7..

Tomuto ochoreniu často predchádza chronická bolesť, osteochondróza, obmedzenia pohyblivosti krku, vyčnievanie disku v počiatočnom štádiu, najčastejšie kruhový.

Bezstavcová artróza v stavcoch C6-C7 naznačuje existenciu osteochondrózy s komplikáciami: osteofytóza a tvorba patologických kĺbov..

V lekárskej praxi hrá dôležitú úlohu iba zadná (tiež nazývaná dorzálna) hernia, ktorá môže prispieť k zúženiu medzistavcových a miechových kanálov.

Pri narušení nervového koreňa sa môže objaviť stavcová radikulopatia stavcov 5-6.

Predtým, ako sa toto ochorenie objaví, predchádza mu osteochondróza krku v oblasti stavcov 4-5, 5-6. Vďaka takej vlastnosti medzistavcových platničiek, ako je krehkosť, dochádza k mikrotraumatizácii a vyčnievaniu. Po nejakom čase sa objaví výstupok.

Aké sú najbežnejšie príznaky prietrže C5-C6?

Pri kýle v tejto oblasti dochádza k porušeniu šiesteho nervového koreňa alebo stenóze kanálikov miechy (záleží to na type kýly).

S chorobou, ako je hernia krčných stavcov, sa môžu vyskytnúť úplne odlišné príznaky. Hovoríme o hernii C5-C6.

Po prvé, je to bolesť a znecitlivenie palca a ukazováka, strana rúk, ruky, krk, bolesti hlavy. Po druhé, je to pokles reflexu svalu bicepsu, možný výskyt slabosti počas únosu a rotácie ramien dovnútra. Po tretie, mierne oslabenie pri natiahnutí rúk a zníženie pohyblivosti v krku.

Ako liečiť medzistavcovú prietrž v stavcoch C5-C6?

Najskôr nezabudnite, že liečba by sa mala začať až po kompletnej diagnostike a dôkladnom vyšetrení. Je potrebné vykonať analýzu príznakov, rôzne ďalšie vyšetrenia. Zvyčajne sa vykonáva MRI krčnej chrbtice, ale ak sa zistia vážne problémy, úplná diagnóza stavu hrudnej a bedrovej chrbtice.

Doslov

Dúfame, že tento článok vám pomohol pochopiť mechanizmus vývoja, ako aj príznaky choroby, ako je napríklad krčná medzistavcová prietrž, ktorej je veľa. Ak chcete účinnejšie bojovať s touto chorobou, nezabudnite sa včas poradiť so svojím lekárom. publikoval econet.ru

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Šľachový ganglion, tiež nazývaný hygróm, je nádor, ktorého vzhľad väčšina odborníkov považuje za tzv. Profesionálne patológie. Pri pravidelnom tlaku na oblasť v blízkosti kíbu alebo trenia tejto oblasti o niečo vzniká táto neoplazma.
Črevná divertikulóza je bežná patológia. Môže to čeliť osoba akéhokoľvek veku, častejšie sa však ochorenie vyskytuje u starších ľudí. Presné príčiny patologického procesu - tvorba divertikulárnych vakov na črevnú sliznicu - nie sú známe, ale priamy vplyv výživy na rýchlosť regenerácie je lekársky fakt.
V lekárskej praxi sa výraz „stenóza“ používa na označenie procesu zúženia, zmenšenia klírensu a / alebo priemeru niečoho. Preto, pokiaľ ide o stenózu miechového kanála krčnej chrbtice, dochádza k zmenšeniu priemeru tejto miechy..