loader

Maternicové myómy - čo to je a čo je nebezpečné

Maternicové myómy - ochorenie, ktoré sa vyskytuje u žien akéhokoľvek veku. Väčšina gynekológov verí, že myóm je nádor a môže sa transformovať na zhubný nádor. Aby sa tomu zabránilo, chirurgovia odstránia myóm alebo maternicu. Po odstránení reprodukčného orgánu žena nielen stráca svoju reprodukčnú funkciu, ale zažije aj psychologické nepohodlie. Odporúčame ženám, aby pokojne reagovali na správy o prítomnosti maternicových fibroidov a volaní. Naši špecialisti vám rezervujú schôdzku a dohodnú liečbu na popredných moskovských klinikách na liečbu myómov.

Najlepší gynekológovia, s ktorými spolupracujeme, používajú postup na zachovanie orgánov na liečbu fibroidov - embolizáciu maternicových tepien. Odbornú radu môžete získať e-mailom. Budeme vás sprevádzať vo všetkých fázach diagnostiky a liečby. Po embolizácii maternicových tepien vykonaných na našich klinikách zostáva maternica u pacientov, známky fibroidov zmiznú, obnoví sa plodnosť a zlepší sa kvalita sexuálneho života. Ohrozuje maternicové myómy život? Myoma je plná komplikácií, ktoré môžu ohroziť ženský život.

Príčiny maternicových myómov

Lekári sa dlho domnievali, že maternicové myómy sa vyskytujú z nasledujúcich dôvodov:

 • hormonálne poruchy;
 • nesprávne použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov;
 • časté potraty;
 • zápalové ochorenia ženského reprodukčného systému;
 • metabolické poruchy.

Ochorenie vyvoláva neustály stres, genetickú predispozíciu. Nodulárny myóm maternice - čo je a je nebezpečné? Gynekológovia našich kliník súhlasili s tým, že myóm je reakciou maternice na účinky škodlivých faktorov, ktorých hlavnou príčinou je menštruácia. Myoma sa skutočne podobá nádoru, ale nie je to tak. Riziko transformácie maternicových fibroidov je extrémne nízke. Vo väčšine prípadov chirurgovia odstránia maternicu bez fibroidov bez dobrého dôvodu..

Fibroid je najprv tvorený vo forme malej primordie, ktorá je lokalizovaná myometriom. Sú to obyčajné bunky svalovej vrstvy maternice, ale podľa charakteristík zodpovedajú bunkám, ktoré sa vyvíjajú počas tehotenstva. S kolísaním hladiny pohlavných hormónov počas opakovane sa opakujúcich menštruačných cyklov začínajú rásť myomatózne uzliny myómu. Niektoré z nich sú veľké, iné sa vyvíjajú dozadu.

Vzhľadom na to, že riziko premeny fibroidov na rakovinový nádor je nízke. Naši gynekológovia radikálne zmenili taktiku liečenia novotvarov v maternici. Po presvedčení s pomocou moderných výskumných metód benígnej povahy vzdelávania naši lekári nevykonávajú chirurgické zákroky na odstránenie maternice. Endovaskulárni chirurgovia embolizujú maternicové tepny. Po zákroku sa veľkosť myomatóznych uzlín zmenšila a potom sa podrobili opačnému vývoju. Príznaky choroby pominú.

Čo sú nebezpečné myómy

Pri debute tohto ochorenia sú maternicové myómy asymptomatické. Počas tohto obdobia vývoja choroby sa veľkosť tumoru postupne zväčšuje, čo vedie k komplikáciám ovplyvňujúcim rôzne telesné systémy. Ženy potom vo väčšine prípadov navštívia gynekológa, objavia sa sprievodné choroby a komplikácie.

Sú maternicové myómy nebezpečné? Pri myóme sa môžu vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

 • anémia (anémia);
 • krútenie nôh uzla;
 • nekróza (nekróza) myomatózneho uzla;
 • porušenie funkcií vnútorných orgánov;
 • choroby genitourinárneho systému;
 • endometritída (zápal vnútornej vrstvy maternice);
 • patologické tehotenstvo;
 • neplodnosť.

Tieto komplikácie predstavujú vážne riziko pre zdravie žien. Gynekológovia kliník, s ktorými spolupracujeme pri detekcii myómových uzlín, vykonávajú komplexné vyšetrenie pacienta pomocou moderných diagnostických metód a vyberajú optimálnu liečebnú taktiku. Vo väčšine prípadov odporúčame, aby pacienti vykonali embóliu maternicovej artérie. Jedná sa o bezbolestný postup, ktorý umožňuje nielen zbaviť sa príznakov choroby, ale tiež zabrániť vzniku komplikácií..

Chronická anémia s nedostatkom železa je najbežnejšou komplikáciou maternicových fibroidov. Dôvodom vzniku tejto komplikácie sú ťažké, dlhotrvajúce obdobia, počas ktorých žena stráca veľa krvi. Ak ženy nechodia do gynekológa, hladina hemoglobínu môže klesnúť na kritickú hodnotu. S anémiou majú pacienti malátnosť, závraty, pocit slabosti, dýchavičnosť. Majú nízky krvný tlak, zvýšenie srdcovej frekvencie.

Krútenie nôh uzla sa môže vyskytnúť pri nadmernej fyzickej námahe, svalovej námahe. Keď sú nohy myomatózneho uzla skrútené, jeho výživa je narušená. U pacientov sa vyskytuje akútna bolesť v podbrušku, nevoľnosť a zvracanie. Telesná teplota stúpa.

Ak nastane nekróza myomatózneho útvaru v dôsledku krútenia nohy, tkanivá uzla odumrú. Syndróm bolesti je výrazný, telesná teplota stúpa na vysoké čísla. Ak uzol vyčnieva do maternicovej dutiny, nekrotické tkanivo sa môže pohybovať nezávisle vaginou. Niekedy však nekróza uzla vedie k peritonitíde (zápalu pobrušnice). Tento stav s predčasnou lekárskou starostlivosťou môže viesť k smrti.

Veľké myomatózne uzly vyvíjajú tlak na orgány umiestnené v blízkosti maternice: močový mechúr a konečník. U pacientov je narušené močenie a akt defekácie. Kompresia sedacieho nervu spôsobuje príznaky lumbálnej radikulitídy. Aby sa predišlo následkom fibroidov u žien, naši gynekológovia embolizujú maternicové tepny aj s veľkými myomatóznymi uzlinami. V niektorých prípadoch sa po významnom zmenšení veľkosti objemovej formácie odstráni zostávajúci uzol laparoskopickou metódou v technicky priaznivejších podmienkach. Proces zotavenia po operácii je rýchlejší.

Nodulárne fibroidy sú nebezpečné, pretože u žien môže byť narušená reprodukčná funkcia. Uzol bráni implantácii embrya a vývoju plodu. Pri dlhom tehotenstve sa môžu vyskytnúť komplikácie pri pôrode. Z tohto dôvodu naši gynekológovia embolizujú maternicové tepny vo fáze plánovania tehotenstva ženy. Po zákroku nie sú na maternici žiadne jazvy, tehotenstvo pokračuje bez komplikácií. Ženy nepotrebujú pomoc pri doručovaní. Pôrod sa vyskytuje bez komplikácií prirodzeným spôsobom.

Maternicové myómy sú faktorom, ktorý môže zvýšiť riziko vzniku potratu. U maternicových fibroidov počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • zvýšená kontraktilita maternice;
 • fetálna hypoxia;
 • narušenie prietoku krvi maternicou a placentou, ktoré stláča krvné cievy;
 • vrodené malformácie plodu;
 • bohaté popôrodné krvácanie.

Po embolizácii maternicových tepien sa tieto komplikácie u našich pacientov nepozorovali..

Moderné pohľady na liečbu maternicových myómov

Ženy sa často zaujímajú o to, čo sú maternicové myómy, či je to nebezpečné a ako liečiť túto chorobu. V súčasnosti existuje niekoľko pohľadov na liečbu maternicových fibroidov. Najúčinnejšia je embolizácia maternicových tepien, pri ktorých je zablokovaný prietok krvi arteriálnymi cievami, ktoré dodávajú kyslík a živiny do myomatóznych uzlín. Embolizáciu používajú poprední odborníci našich kliník na liečbu fibroidov u pacientov, ktorí chcú v budúcnosti otehotnieť a udržať si maternicu..

Väčšina gynekológov je toho názoru, že operácia odstránenia maternice je hlavnou liečbou fibroidov. Pri výbere prístupu, spôsobu a objemu chirurgického zákroku gynekológovia berú do úvahy vek pacienta, veľkosť a pohyblivosť maternice, lokalizáciu myomatóznych uzlín a prítomnosť sprievodnej patológie. Na mnohých gynekologických klinikách s myómom maternice sa vykonávajú rôzne varianty myomektómie:

 • brušnej
 • laparoskopická;
 • transcervikálním.

Myolýza sa vykonáva pomocou ultrazvuku, tepelnej ablácie myomatóznych uzlín so zameraním ultrazvuku. Všetky tieto techniky neumožňujú radikálne zbaviť sa fibroidov (s výnimkou hysterektómie - odstránenie maternice). Chirurg nemá technickú schopnosť ovplyvňovať začiatok fibroidov a postupom času rastú nové uzly..

V poslednej dobe gynekológovia začali vykonávať laparoskopickú operáciu odstránenia fibroidov pomocou robotického systému da Vinci. Táto technológia poskytuje trojrozmerné operačné pole a umožňuje dosiahnutie vysoko kvalitného chirurgického švu. Hysteroskopická alebo transkervikálna myomektómia je metóda výberu liečby pre submukózne usporiadanie myomatózneho uzla. Gynekológ vloží do dutiny maternice hysteroskop, vyreže myomatózny uzol, poškriabe endometrium a vypáli sliznicu maternice, aby sa vytvorila amenorea. Hysteroresektoskopia sa považuje za alternatívu radikálnej chirurgickej liečby submukózneho uzla s priemerom najviac 5 centimetrov, pokiaľ pacient nemá kombinovanú patológiu z panvových orgánov, má záujem o udržanie menštruačnej a reprodukčnej funkcie..

Po laserovej myolýze sa veľkosť uzlov zmenila na 6% do 6 mesiacov. Po zásahu sa však často vytvárajú veľmi husté vláknité adhézie, čo obmedzuje použitie tejto metódy.

Pri použití metódy cieleného ultrazvukového chirurgického zákroku (CFC) pri liečbe fibroidov prechádzajú zvukové vlny tkanivami tela bez ich poškodenia. V mieste ich zaostrenia sa tkanivá zahrejú na 55 až 90 ° C. To spôsobuje tepelnú koaguláciu v oblasti myomatózneho uzla. Táto metóda sa používa, ak má pacient myómy s priemerom do 9 cm. Procedúra sa vykonáva ambulantne bez celkovej anestézie a bez osobitného predbežného ošetrenia. FUH neumožňuje zbaviť sa zárodkov fibroidov, z ktorých môžu v priebehu času myomatózne uzliny opäť rásť..

Embolizácia maternicovej artérie je minimálne invazívnou metódou na konzerváciu orgánov na liečenie myómov maternice. Vedie to k zníženiu veľkosti tvorby myómov a zmierneniu klinických prejavov choroby. Embolizácia maternicových artérií sa uskutočňuje v prítomnosti príznakov, ktoré sú spôsobené myómom umiestneným pod sliznicou alebo v hrúbke steny maternice. Na našich klinikách postup vykonáva endovaskulárny chirurg.

Táto technika spočíva v embolizácii maternicových tepien zavedením embolizačných častíc cez katéter do lúmenu maternicových tepien. Sú dodávané krvným riečiskom do konečných častí arteriálneho lôžka. V tkanivách myómového uzla sa tvoria ložiská masívnej nekrózy a vaskulárnej trombózy. U 93% pacientov sa po embolizácii maternicových tepien zaznamenalo úplné uzdravenie. Po 6 mesiacoch lekári pri ultrazvukovom vyšetrení zistili u 95% pacientov s myómom významné zníženie veľkosti myomatóznych uzlín a objemu maternice. U väčšiny pacientov sa veľkosť maternice po roku blíži normálu.

Naši endovaskulárni chirurgovia používajú najnovšie embolizujúce lieky, ktoré nespôsobujú alergické reakcie na embolizáciu maternicových tepien. Použitie jednorazových nástrojov pomáha predchádzať infekcii pacientov. Po zákroku si ženy obnovili reprodukčnú funkciu, opäť môžu pocítiť šťastie z materstva.

Tri hlavné prístupy k liečbe fibroidov maternice

Maternicové fibroidy sú fibroidy, nádor benígnej etiológie. Jej hlavnými miestami lokalizácie môžu byť steny maternice alebo vnútri stien maternice.

Ochorenie môže začať objavením sa nádoru, ktorý v priemere nepresahuje niekoľko milimetrov, s rastúcou jeho veľkosťou sa jeho priemer môže zväčšiť na niekoľko centimetrov. Táto patológia je charakterizovaná výskytom viacerých nádorov naraz, aby lekári mohli posúdiť veľkosť fibroidov, merajú ju podľa veľkosti postavenia maternicového fundusu počas tehotenstva..

príčiny

Nasledujúce dôvody môžu slúžiť ako základ pre vývoj tohto patologického procesu:

 1. Genetická predispozícia (zaťažená dedičnosťou).
 2. Hormonálne poruchy v ženskom tele.
 3. Ochorenia, pri ktorých sa vyskytuje endometriálna hyperplázia vnútornej vrstvy maternice (polypy, endometrióza, ovariálna cysta).
 4. Časté používanie vnútromaternicových zariadení a potrat, zápal.
 5. Genitálne choroby spôsobené infekciou.
 6. Porušenie psychoemotačného stavu, ktorého vznik prispieva k stresovým situáciám.
 7. Choroby endokrinného systému, cukrovka, nadváha.
 8. Sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).
 9. Nepravidelný sexuálny život.
 10. Používanie perorálnej antikoncepcie (tablety).
 11. Nadmerné vystavenie UV žiareniu.

Druhy maternicových myómov

Rozlišujú sa nasledujúce typy maternicových myómov:

 1. Intramuskulárna (intramurálna) patologická formácia sa nachádza vo vrstve myometria.
 2. Abdominálne (suberózne) miesto lokalizácie novotvaru sa vyskytuje pod sliznicou maternicovej vrstvy..
 3. Submukózna (submukózna) pre tento typ patológie je charakterizovaná skutočnosťou, že novotvar sa nachádza vnútri sliznice..
 4. Prepojovací (intraligamentárny) nádor sa objavuje v oblasti väzov maternice.

príznaky

V skorých štádiách je tento patologický stav zvyčajne asymptomatický..

Ak má veľkosť nádoru priemer 2 cm, môžu sa objaviť prvé príznaky klinického obrazu:

 1. Žena má na začiatku menštruačného cyklu spastické kŕče v dolnom bruchu.
 2. Menštruačný cyklus je po celej jeho dĺžke sprevádzaný neustálymi bolesťami.
 3. Je potrebné si uvedomiť, že menštruácia vyzerá hojne.
 4. V intervaloch medzi menštruačným cyklom sa objavuje špinenie krvi.
 5. Trvanie menštruácie je porušené, môžu sa skrátiť alebo naopak predĺžiť.
 6. Najznepokojivejším príznakom je, že žena nemôže otehotnieť dieťa.

V ďalších a neskorších štádiách ochorenia sa k tomuto klinickému obrazu môžu pridať závažnejšie príznaky:

 1. Bolesť v bruchu je zosilnená, čo sa často prejavuje na nohách alebo bedrovej oblasti. K ich posilneniu môže dôjsť na pozadí zvýšenej fyzickej práce av pokoji.
 2. Zvyšuje sa brucho, zatiaľ čo telesná hmotnosť sa nemení.
 3. Vďaka svojmu množeniu začína myóm vyvíjať tlak na blízke orgány (močový mechúr, črevá), kvôli ktorým má žena poruchu stolice (zápchu) a bolestivé močenie.
 4. Veľmi znepokojivým príznakom je výskyt obrazu akútneho brucha. Takéto príznaky sa pozorujú, ak je noha novotvaru skrútená a nekróza sa vyvíja v dôsledku nekrózy. Tento stav si vyžaduje neodkladnú operáciu.

Myóm možno rozoznať nepriamymi príznakmi:

 1. Na pozadí častého krvácania sa vyvíja anémia.
 2. V časných oblastiach sú bolesti hlavy a závraty.
 3. Môže sa objaviť bolesť za hrudnou kosťou..
 4. V dôsledku úzkostných myšlienok sa vyvíjajú neurotické stavy spolu s pocitom úzkosti a nebezpečenstva.

Čo sú nebezpečné myómy?

Maternicové myómy nepredstavujú ohrozenie života ženy, ale ak nedôjde k včasnej liečbe, komplikácie predstavujú ohrozenie života pacienta:

 • Nebezpečným dôsledkom je to, že sa myóm začína pohybovať z nezhoubného po zhubný nádor, ktorý sa prejavuje ako rakovina krčka maternice. Tento patologický proces prispieva k zníženiu imunity. Táto degenerácia je pozorovaná u 2% pacientov s touto patológiou..
 • Vývoj anémie z nedostatku železa v dôsledku dlhodobého krvácania. V tomto stave žena pociťuje:
  • Bolesť hlavy a závraty.
  • Bledosť a cyanóza kože.
  • Objavia sa mdloby.
  • Únava a dýchavičnosť.
  • Zhoršená pozornosť a rozptýlenie.
 • K nekrotizácii tkanív dochádza v dôsledku narušenia prietoku krvi v dolnej časti myómového uzla. Toto sa najčastejšie vyskytuje po dlhodobej fyzickej práci a je charakterizované výskytom akútneho klinického obrazu:
  • Žena má akútnu dýku v dolnom bruchu.
  • Telesná teplota prudko stúpa na kritické úrovne.
  • Nevoľnosť môže spôsobiť zvracanie..
 • Ak je zvolená nesprávna metóda liečby, potom môže rastúci veľký myóm vyvíjať viacnásobný tlak na susedné orgány. Pri nadmernom tlaku na črevo sa žena nemôže usádzať, dochádza k zápche. Ak je močový mechúr pod tlakom, môže byť ťažké separovať moč.
 • Niekedy počas tohto patologického procesu dôjde k otehotneniu, ale jeho ložisko je sprevádzané neustálymi hrozbami potratu. A v prípade svojho normálneho priebehu, v čase pôrodu, môže nielen normálny, ale aj malý myómový uzol zasahovať do normálneho výstupu plodu z pôrodného kanála..

diagnostika

Diagnostické metódy:

 • Presná diagnóza maternicových fibroidov je stanovená gynekológom. Pri gynekologickom vyšetrení je prvým príznakom jeho nárast. Na presné potvrdenie diagnózy je potrebný ultrazvuk alebo MRI. Pomocou neho môžete nastaviť veľkosť novotvaru, ktorého uzla, kde je jeho umiestnenie, počet uzlín myómu.
 • Hysteroskopia je predpísaná pre biopsiu, pre následnú histologickú analýzu. To vám umožní zistiť štruktúru fibroidov.
 • Laparoskopická metóda (moderná) sa používa súbežne s diagnostikou a liečbou suberóznych novotvarov.

Liečba myroidom

Existujú dve metódy liečby maternicových myómov:

 1. Konzervatívne zaobchádzanie. Na tento účel sa používajú lieky, homeopatia, byliny, pijavice, včelárske výrobky.
 2. Ordinácie. Metóda zahŕňa operatívne metódy zásahu.

Ak žena, ktorej vek prekročil známku 40 rokov, a je v stave menopauzy a veľkosť novotvaru nepresahuje 12 týždňov týždenne, môže sa liečba ženy počas menopauzy vykonať bez chirurgického zákroku. Okrem toho je veľmi dôležité, aby sa neobťažovala bolesťou a klinický obraz by nebol zaťažený príznakmi.

Liečba drogami

Účinok takejto liečby podporuje resorpciu fibroidov, redukuje neoplazmy, iba ak sú fibroidy malé a nepresahujú jeden a pol cm. Tieto dávkové formy sa najlepšie používajú ako ďalší spôsob liečby..

 • Liečba antikoncepčnými perorálnymi kontraceptívami sa predpisuje:
  • dezogestrel.
  • Novinet.
  • Marvelon.
  • Mercilon.
  • Rigevidon.
  • Ovidon.

  Liečba ľudovými receptami

  Pri liečbe tohto patologického procesu sa používajú zabudnuté recepty tradičnej medicíny. Ale ich použitie doma sa uskutočňuje iba v nasledujúcich prípadoch:

  • Keď je žena v období pred menopauzou (nie po menopauze). V tomto prípade je v ženskom tele pozorované zníženie hladín hormónov, a preto použitie liečivých bylín môže mať pozitívny účinok..
  • Počiatočné štádiá myómov.
  • Povinná konzultácia s gynekológom.
  • Infúziu, tinktúry a lekárske odvary používajte iba ako dodatočný spôsob liečby.
  • Metódami, ktoré zahŕňajú iba použitie liečivých bylín, nie je možné dosiahnuť úplné vyliečenie maternicových myómov..

  Pri výbere tohto spôsobu liečby musíte vedieť, že liečivé rastliny sa svojím pôsobením dajú rozdeliť do niekoľkých skupín, z ktorých každá bude mať špecifický terapeutický účinok:

  • Protinádorové rastliny. Do tejto skupiny patria byliny:
   • Sabre marsh.
   • bolehlav.
   • Trávnik obyčajný.
   • Európsky zyuznik.
   • Maternica je bór.
   • Biele imelo.
  • Liečivé byliny s imunomodulačným účinkom:
   • Rhodiola rosea.
   • Eleutherococcus.
   • Schisandra chinensis.
   • Swamp Zamaniha.
   • Aralia Manchurian.
  • Bylinky, ktorých cieľom je obnova menštruácie, ich cyklu a odstránenia príznakov bolesti:
   • Harmančeková tráva.
   • hop.
   • vratič.
   • Spať trávu.
  • Ak žena má krvácanie z maternice počas prerušenia menštruačného cyklu, budú užitočné nasledujúce byliny:
   • rebríček.
   • Kabelka pastiera trávy.
   • Čučoriedkové ovocie.

  Môžete si pripraviť dekorácie, tinktúry a infúzie bez toho, aby ste opustili svoj domov, sami.

  Vývar a nálev

  Na prípravu odvarov a infúzií sa používajú tieto recepty:

  • Vezmite 30 gramov trávovej žihľavy a rebríčka, zalejte vriacou vodou (250 ml) a nalejte do termosky. Trvajte na výslednej zmesi 3 hodiny a pred jedlom vypite 80 ml trikrát denne.
  • Pri diagnostike fibromyómu sa pozoruje dobrý účinok, keď sa používa odvar konopných semien, pije sa v 3 šároch kávy denne po dobu 14 dní..
  • Materská borovica (jedna lyžica) sa naleje prevarenou vodou v objeme 1 šálka, naparí sa vo vodnom kúpeli 10 minút a spotrebuje sa v lyžici 1 hodinu pred jedlom..

  Na prípravu alkoholovej tinktúry môžete použiť nasledujúci recept:

  • Vezmite 250 gramov alkoholu, pridajte doň lyžičku orechových membrán a nechajte ju variť 14 dní. Tinktúra sa môže konzumovať v 30 kvapkách, nie viac ako 3-krát denne.
  • V mlynčeku na mäso rozomelte 10 g. koreň lopúcha, pridajte pol litra horúcej vody a nechajte ju variť 12 hodín. Infúziu je možné užívať 4-krát denne po dobu 30 dní. Po desaťdennej prestávke je možné infúziu znova použiť.

  Hygienické kúpele

  Liečivé byliny sa môžu používať nielen na interné použitie, ale aj na vonkajšie použitie, na čistenie a oddychovanie hygienických kúpeľov:

  • Na tento účel sa vyberie hlboká nádoba, do ktorej sa pridá lyžica masla, medu a dechtu. Roztok je zmiešaný a tampón navlhčený v ňom je vložený do pošvy na noc. Nasledujúci deň sa použije gáforový olej, tampón namočený v ňom sa umiestni hlboko do pošvy. Tieto postupy sa v priebehu mesiaca striedajú..
  • Vysušená lastúrniková tráva v množstve jednej polievkovej lyžice sa naleje vriacou vodou a mizne vo vodnom kúpeli po dobu pol hodiny, po ktorej sa vypustí a použije sa na výkop nie viac ako dvakrát za jeden deň..
  • Infúzia kvetov nechtíka. Na jej prípravu sa jedna lyžička sušených kvetov nechtíka naleje vriacou vodou v objeme 0,5 litra, potom sa môže naliať do termosky a trvať na jednej noci. Nasledujúce ráno sa infúzia môže užiť vo viacerých dúškoch pred jedlom po dobu dvoch týždňov. Alebo použiť na hygienické kúpele.

  Techniky chirurgického ošetrenia

  Niekedy je nedostatok liečby drogami, nie je vždy možné dosiahnuť pozitívnu dynamiku v liečbe tohto patologického procesu.

  Existuje celý rad dôvodov, pre ktoré sa chirurgický zákrok stáva nevyhnutným stavom:

  1. Zmena veľkosti maternice, ktorá je viac ako 12 týždňov. V tomto prípade sa zvyšuje tlak na najbližšie orgány.
  2. Vývoj fibroidného rastu je sprevádzaný veľkým krvácaním z maternice.
  3. Neoplazma a nekrotizácia.
  4. Spojenie adenomyózy fibroidov maternice.

  Po podrobnom vyšetrení lekár rozhodne, či s pacientom bude pracovať.

  Na tento účel sa používajú tri typy chirurgických zákrokov:

  1. Laparoskopia. Aby sa to uskutočnilo, urobí sa malý rez na prednej brušnej stene, ktorým sa uskutoční chirurgický zákrok.
  2. Hysteroskopia. Na takúto operáciu nie je potrebný rez. Celý priebeh operácie sa uskutočňuje cez vagínu.
  3. laparotómia Jedná sa o druh brušnej chirurgie, pri ktorej je urobený rez v bruchu. Používa sa veľmi zriedkavo, keď je potrebný urgentný chirurgický zákrok pri príznakoch akútneho brucha (pri krútení nôh fibroidov s následnou nekrotizáciou)..

  Ak sa rast fibroidov vyskytuje veľmi rýchlo a v krátkom čase, používa sa radikálna metóda na úplné odstránenie tela maternice (hysterektómia)..

  Prvé dve možnosti chirurgického zákroku možno považovať za najobľúbenejšie. Ich najdôležitejšou výhodou je nedostatok chirurgických švov, rýchla rehabilitácia chorej ženy a schopnosť udržať funkciu nosenia detí..

  prevencia

  Aby sa predišlo výskytu tejto patológie, je potrebné dodržiavať súbor opatrení zameraných na zachovanie normálneho fungovania tela a dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu..

  Žena potrebuje:

  • Sledujte svoj psychoemotačný stav, ovládajte stresové situácie, udržiavajte pokoj, pokiaľ je to možné, a nie paniku v ťažkých situáciách.
  • Dodržiavajte pravidlá správnej výživy. Správne používajte režim práce a odpočinku. Venujte sa každodenným vonkajším prechádzkam.
  • Sledujte svoj vzhľad a ovládajte svoju váhu.
  • Posilnite imunitný systém spevnením tela ošetrením vodou.
  • Do 1 roka podstúpiť fyzickú prehliadku a vyšetriť gynekológom. Po dosiahnutí veku 40 rokov sa raz ročne podrobí ultrazvukovému vyšetreniu brušnej dutiny a panvových orgánov..
  • Správne sa chráňte pred nechceným tehotenstvom, vyhnite sa potratom.
  • Majte pravidelný sexuálny život.
  • Vyvarujte sa nadmernému vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu..
  • Na jeseň a na jar sa ďalej používajú obohatené komplexy, ktoré zahŕňajú vitamíny skupín A, C, E, ako aj železo a jód, meď a zinok..

  Komplex týchto opatrení zabráni rozvoju maternicových fibroidov.

  recenzia

  Recenzie žien o maternicových fibroidoch:

  Čo sa vyhnúť myómu?

  S rozvojom tejto choroby sa vyžaduje súlad s určitými pravidlami, ktoré neumožňujú rýchly vývoj tohto typu patológie:

  • Nemocná žena by nemala používať procedúry založené na tepelnom účinku (horúce kúpele, sauny, kúpele)..
  • Pri výbere dovolenkovej destinácie zvoľte krajiny s miernym podnebím, v lete sa vyhnite dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu. Ultrafialové žiarenie môže viesť k náhlej exacerbácii a progresii choroby
  • Užívajte aspoň 8 hodín spánku denne.
  • Vyhnite sa stresovým situáciám.
  • Dodržiavajte všetky pokyny predpísané lekárom..

  Účinnosť liečby tohto ochorenia sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak sa pred chirurgickým zákrokom a po ňom dodržia pravidlá a normy.

  V prípade, že operácia nebola vykonaná a liečba sa vykonáva lekársky alebo pomocou receptov tradičnej medicíny, pacient by mal vedieť, že tento druh liečby nie je účinný a nedáva veľký výsledok, a niekedy môže byť škodlivý pre zdravie (neprimerané a negramotné používanie liečivých rastlín)..

  Maternicové myómy

  V tejto časti sa dozviete:

  Jedným z typov novotvarov ženského genitourinárneho systému je myóm: vyskytuje sa v dutine maternice (na krku alebo stenách tela) a vyvíja sa z jeho buniek. Nádor je benígny, veľkosť a počet novotvarov sa mení. Často sa diagnostikuje niekoľko lézií, z ktorých každá môže mať priemer niekoľko milimetrov až niekoľko centimetrov alebo viac..

  Niekedy sa maternicové myómy krčka maternice alebo maternice nazývajú leiomyómy alebo fibroidy (fibromyómy). Uzly sú tvorené zo svalov alebo spojivového tkaniva a nemajú konkrétne umiestnenie. Patológiu možno diagnostikovať v priemere u žien vo veku 30 - 35 rokov.

  Diagnóza cervikálnych fibroidov by nemala byť strašidelná - neoplazma, bez ohľadu na veľkosť a množstvo, je vždy benígna. Zároveň maternicové myómy nemôžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku a rozvoja rakoviny alebo slúžiť ako jasná príčina neplodnosti..

  V zriedkavých prípadoch spôsobuje maternicový leiomyóm ťažkosti pri počatí, ale pri kompetentnom prístupe k riešeniu tohto problému je účinok nádorov všeobecne zanedbateľný. Všetko je samozrejme individuálne a vyžaduje si profesionálne zaobchádzanie. Reprodukčné centrum Genesis vám poskytne kompletné informácie o počatí a tehotenstve s fibroidmi a kvalifikovanej liečbe.

  Ak máte diagnózu maternicových fibroidov, nezabudnite, že ide o nerakovinový nádor, ktorý je možné liečiť a zriedka spôsobuje neplodnosť alebo počatie ťažkostí. Dnes existujú spoľahlivé liečebné metódy a technológie, ktoré pomáhajú pacientovi vyriešiť problém čo najbezpečnejšie..

  Ako a ako nebezpečné maternicové myómy, či je potrebné pracovať (vymazať)?

  Toto je prirodzená otázka, ktorá vzniká u pacientov s touto diagnózou. Ženy sa najčastejšie zaujímajú o to, ako môžu novotvary ovplyvniť reprodukčnú funkciu a aké môžu mať následky a komplikácie pri liečbe myómov alebo ich neprítomnosti. Každý prípad je individuálny a závisí od mnohých faktorov - typu fibroidov, počtu uzlov, ich veľkosti a umiestnenia, celkového zdravotného stavu pacienta, jej veku atď..

  Prítomnosť novotvarov môže potenciálne viesť k takým dôsledkom, ako sú:

  • rozsiahle krvácanie z maternice, ktoré zase vedie k anémii;
  • zápal uzlín a okolitých tkanív;
  • nekróza fibroidného tkaniva (často po pôrode s kontrakciou maternice);
  • krútenie uzla s tenkou nohou atď..

  Ak máte podozrenie alebo potvrdíte prítomnosť maternicových fibroidov, musíte sa poradiť s lekárom, aby ste vylúčili možné komplikácie tohto ochorenia. Iba odborník, ktorý posudzuje jednotlivé vlastnosti prípadu, povie, čo je nebezpečné a ohrozuje myómy maternice, či má byť odstránený (prevádzkovaný) a ako liečiť.

  Aj v prípade neprítomnosti sťažností sa ženám vo veku 30 rokov odporúča, aby sa pravidelne podrobovali vyšetreniam gynekológa, aby sa znížila pravdepodobnosť odstránenia maternicových fibroidov a aby sa rozhodlo, či sa majú odstrániť, ako aj iné choroby a problémy genitourinárneho systému a reprodukčnej funkcie..

  Aké symptómy a príznaky sa vyskytujú pri myóme (fibrom, fibromyóm) krčka maternice, čo umožňuje jeho rozpoznanie?

  Patológia nemá výrazné príznaky a je často diagnostikovaná „náhodne“, ak pacientka chodila na rutinné vyšetrenie alebo z iných dôvodov, ktoré ju rušia.

  Ako rozpoznať maternicové fibroidy (fibromyóm), ak sa v skorých štádiách nijako neprejavuje a akékoľvek príznaky a znaky, ktoré sa vyskytujú u ženy, môžu naznačovať iné choroby?

  Existuje množstvo príznakov, ktoré môžu spôsobiť podozrenie na benígne nádory v dutine maternice:

  • časté močenie;
  • porušenie pravidelnosti stolice;
  • zvýšenie krvného tlaku;
  • výskyt bolesti v dolnej časti chrbta a brucha;
  • poruchy cyklu;
  • únava a únava atď..

  S myómom maternice, hojnou a dlhotrvajúcou menštruáciou je tiež možné pozorovať zriedkavo krvácanie z maternice a špinenie uprostred cyklu. Ak maternicové myómy dosiahli veľké veľkosti, choroba už má výraznejšie príznaky - napríklad zvýšenie brucha bez všeobecného zvýšenia telesnej hmotnosti a objemu..

  Pretože príznaky maternicových fibroidov, ako je nadmerné krvácanie počas menštruácie alebo špinenie počas cyklu, môžu naznačovať rôzne patológie, je možné fibroidy rozoznať a diagnostikovať iba s komplexnou diagnostikou a pod dohľadom dobrého špecialistu..

  Príčiny vzniku maternicových fibroidov (fibromyóm) u žien

  Jedným z hlavných dôvodov výskytu novotvarov v maternicovej dutine je hormonálna choroba (najmä v mladom veku). Zvýšená hladina hormónu estrogénu teda môže vyvolať výskyt uzlov na stenách alebo krčku maternice.

  Príčiny maternicových myómov u žien sú okrem iného:

  • dedičnosť a genetická predispozícia;
  • zápal a infekcia genitourinárneho traktu a genitálií;
  • nedostatok orgazmov počas pohlavného styku (anorgazmia) a pravidelnej sexuálnej aktivity;
  • zdravotné problémy: metabolické patológie, chronické choroby, nadváha, cukrovka, endokrinné choroby atď.;
  • potraty
  • neustále stresujúce podmienky a neaktívny životný štýl;
  • použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov atď..

  Príčiny výskytu a výskytu maternicových fibroidov sa môžu líšiť. Je dôležité nielen ich poznať, ale aj sledovať prebiehajúce zmeny v tele a zdravotnom stave, najmä ak máte chronické ochorenie a predispozíciu na ne..

  Z toho, čo sa u žien tvorí a odkiaľ pochádzajú maternicové myómy?

  Niektoré z príčin patológie si vyžadujú osobitnú pozornosť:

  • Hormonálne poruchy

  Myóm možno považovať za chorobu, ktorá vo veľkej miere závisí od hormonálneho pozadia ženského tela. Súčasne môže vyvolať výskyt formácií v maternici nielen zvýšenie hladín estrogénu, ale aj porucha hormonálneho systému ako celku..

  • Pôrod, tehotenstvo, potrat

  U nulliparous žien môže byť absencia aspoň jednej anamnézy potenciálnou príčinou maternicových myómov. Pri rodení žien sa pri diagnóze berú do úvahy také faktory, ako je počet tehotenstiev a pôrod, spôsob, akým postupovali, trvanie dojčenia atď..

  • Pribrať

  Prečo sa u žien vyvinú maternicové myómy alebo existuje taká šanca, ak sa telesná hmotnosť výrazne zvýši? Nadváha a percento tuku v tele môžu viesť k hormonálnej nerovnováhe a vyvolať zvýšenie množstva estrogénu, čo, ako je uvedené vyššie, je jednou z príčin novotvarov..

  Ženy, ktoré vedia, prečo sa vyskytujú maternicové myómy, sa radia nielen k pravidelnej návšteve ordinácie gynekológa, ale aj k monitorovaniu ich výživy a životného štýlu. Akékoľvek zdravotné problémy sú potenciálne príčiny problémov s reprodukčným systémom. Podrobnú konzultáciu o tejto otázke získate od odborníkov reprodukčného centra Genesis.

  Druhy maternicových myómov

  Myómy môžu mať rôzne veľkosti a môžu byť umiestnené na rôznych miestach dutiny maternice. Novotvary sa spravidla delia na typy podľa ich umiestnenia:

  • Subserózne fibroidy maternice alebo subperitoneálne: tvoria sa na vonkajšej strane maternice, blízko pobrušnice, pod sliznicou..
  • Submukózne fibroidy maternice alebo submukózne: uzol sa vytvára priamo v dutine orgánov alebo do nej vyčnieva, pod vnútornou sliznicou maternice..
  • Intersticiálne maternicové fibroidy alebo intramuskulárne (intramuskulárne, intramurálne formy): novotvar sa objaví vo vnútri myometria vo svalovej vrstve..
  • Intraligamentárne alebo vzájomne prepojené: podľa názvu sa objavuje medzi väzmi maternice.

  Medzi typmi maternicových fibroidov sa tiež líšia formácia na nohách (sú silné a tenké), ich klasifikácia a definície sú rovnaké ako tie, ktoré sú uvedené vyššie..

  Podľa typu distribúcie vzdelávania sa delia do nasledujúcich kategórií: nodulárny myóm maternice a difúzny. Difúzna forma sa rozširuje široko a rastie pozdĺž stien maternice (myometria). Nodulárne (multinodulárne) maternicové fibroidy (fibromyóm) znamenajú výskyt rôznych veľkostí (veľkých aj malých) a počtu uzlov a diagnostikujú sa častejšie difúzne.

  Správne stanovenie typu fibroidov je nesmierne dôležité: od toho závisí budúca liečba a prístup k plánovaniu tehotenstva. Na zistenie, aký typ maternicových fibroidov (suberózny fibromyóm, suberozálny intramurálny, suberosálny intersticiálny, sakulárny), mnohopočetný alebo jednoduchý atď., Je potrebné podstúpiť kvalitatívnu diagnózu. Druh a metódy vyšetrenia a analýzy určí a predpíše lekár po konzultácii a zhromaždení primárnych informácií a anamnéze pacienta.

  Diagnostika maternicových fibroidov

  Keďže sa choroba objavuje a prebieha takmer asymptomaticky, iba lekár po diagnostickom vyšetrení môže dať presnú odpoveď na otázku, či máte fibroidnú chorobu..

  Absencia výrazných symptómov a podobnosť symptómov s inými chorobami znemožňuje presne a okamžite diagnostikovať maternicové myómy, preto je potrebná komplexná diagnostika a konzultácia s rôznymi odborníkmi..

  Na úvod doktor zhromažďuje informácie o zdravotnom stave pacienta, objasňuje, či je tehotná, plánuje otehotnieť v blízkej budúcnosti. ďalej:

  • vyšetrenie sa vykonáva s cieľom zistiť prítomnosť zjavných nepravidelností maternice alebo zväčšenie jej veľkosti a prítomnosť tuleňov;
  • Ak existuje podozrenie na maternicový fibroid, predpíše sa krvný test na stanovenie hladiny hemoglobínu;
  • musia sa uviesť informácie o genetickej predispozícii a ďalšie dôležité informácie.

  Na presnú diagnostiku a potvrdenie podozrení na maternicové fibroidy je pacientovi predpísaná ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk). Tento typ vyšetrenia je bezpečný a bezbolestný, umožňuje získať najpresnejšie údaje o prítomnosti novotvarov, ich veľkosti a umiestnení..

  Ak lekár potrebuje viac informácií (v skorom aj neskorom štádiu s myómom maternice), môžu sa okrem panvového ultrazvuku predpísať aj ďalšie diagnostické metódy - MRI, počítačová tomografia, laparoskopia atď. Typ a počet testov sa prideľujú individuálne a závisia od z dôvodov liečby - problémy s počatím, túžba otehotnieť, jednoducho zdravotné problémy a genitourinárny systém.

  V závislosti od umiestnenia nádoru môže byť vyšetrenie vonkajšie (pozdĺž brušnej steny) alebo vnútorné (transvaginálne). Prvá metóda ultrazvuku sa ukáže nielen vtedy, ak sa v maternici nachádza myóm, ale umožní vyhodnotiť stav maternice ako celku, vaječníkov a priľahlých orgánov. Druhá metóda umožňuje detekovať aj malé uzly, čo je obzvlášť dôležité v počiatočných fázach..

  Kedy je lepšie robiť ultrazvuk s myómom maternice?

  Procedúra sa môže vykonať v ktorýkoľvek deň cyklu - na odporúčanie lekára. Prvý spôsob ultrazvukovej diagnostiky je výhodný uskutočňovať v období od 3. do 7. dňa cyklu. Ultrazvuk maternice s myómom sa nevykonáva v dňoch menštruácie. Procedúra si nevyžaduje špeciálnu prípravu, skôr ako bude pacient požiadaný, aby vypil veľké množstvo vody.

  Na základe výsledkov ultrazvuku a prvých výsledkov testov lekár rozhodne, či bude potrebné ďalšie vyšetrenie, alebo okamžite pristúpi k vypracovaniu liečebného plánu v závislosti od počiatočných úloh (napríklad plánovanie tehotenstva)..

  Ako sa lieči maternicové myómy?

  Lekári používajú dve metódy liečby choroby - lieky (použitie liekov a neinvazívne postupy) a chirurgické (chirurgický zákrok).

  Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je súbor opatrení, ktorých cieľom je obmedziť rast útvarov a zlepšiť zdravotný stav pacienta. Konzervatívna liečba môže zahŕňať nasledujúce opatrenia: užívanie hormonálnych liekov (vo forme tabliet a injekcií) a akcie zamerané na:

  • normalizácia cyklu, hormonálneho pozadia a endokrinného systému;
  • liečba infekcií a zápalových procesov v genitourinárnom systéme;
  • posilnenie imunity, normalizácia a úprava výživy;
  • liečba anémie atď..

  Komplexný program na liečbu maternicových fibroidov alebo fibroidov môže zahŕňať aj použitie imunostimulačných látok, vymenovanie fyzioterapeutických procedúr atď..

  Operácia odstránenia maternicových myómov je predpísaná, ak má pacient jednu alebo viac z nasledujúcich indikácií:

  • uzly veľkých rozmerov;
  • častý výskyt nových uzlov a ich rýchle šírenie;
  • vnútromaternicové krvácanie;
  • bolesť (silná a pretrvávajúca bolesť);
  • nekróza tkaniva;
  • výrazné zhoršenie pohody;
  • diagnostika zhubných procesov atď..

  Metódy chirurgickej liečby

  Ak konzervatívne metódy nie sú možné alebo neprinášajú požadovaný výsledok, lekár navrhuje obrátiť sa na chirurgické metódy.

  Ako a pri akej veľkosti sú maternicové myómy odstránené a aké účinné liečby sa používajú?

  Existujú rôzne typy operácií na odstránenie myómov - od štandardnej chirurgie brucha po laparoskopiu, ako aj inovatívne moderné metódy bez zbytočných rezov a zásahov do ženského tela a reprodukčného systému..

  • Laserové odparovanie novotvarov na bunkovej úrovni alebo FUS ablácia maternicových fibroidov je nová moderná technika laserového odstraňovania, ktorá nevyžaduje anestéziu a neovplyvňuje zdravé tkanivové miesta..
  • Utesnenie (zablokovanie) krvných ciev alebo embolizácia maternicových tepien. Embolizácia maternicových tepien vám umožňuje zastaviť prívod krvných formácií a zastaviť ich rast. V budúcnosti by to malo viesť k smrti nádorov..
  • Odstránenie uzlín myómu vaginou alebo krčka maternice (hysteroskopia). Okrem hysteroskopie je možné použiť aj laparoskopickú metódu, to znamená odstránenie maternicových fibroidov pomocou malých rezov v brušnej dutine..
  • Chirurgická operácia brucha.

  Príprava na operáciu závisí od toho, ktorá metóda je vybraná. Lekár na jednej z konzultácií povie viac o tom, ako sa pripraviť, a dá odporúčania.

  Spôsob a typ chirurgického zákroku na odstránenie myómových myómov a účinné možnosti liečby sa vyberajú a prideľujú jednotlivo. V tomto prípade je veľmi dôležité zvoliť si lekára a kliniku, ktorí majú dostatočné skúsenosti a schopnosti na to, aby sa zaručil pozitívny výsledok.

  V našom centre sú predpísané operačné metódy liečby a metódy odstránenia myómov maternice na základe individuálnych charakteristík každého prípadu: príznaky, celkový klinický obraz, vykonané testy a vyšetrenia, vek pacienta a budúce ciele (tehotenstvo)..

  Lekári v Reprodukčnom centre Genesis vám povedia, či je možné vyliečiť fibroidy maternice bez operácie, ako liečiť fibromyóm v závislosti od konkrétneho prípadu atď. Správne vybraná kombinácia liečebných metód a metód umožňuje dosiahnuť úspešné výsledky vrátane zachovania schopnosti pacienta rodiť deti.

  Odstránenie maternice s myómom: dôsledky

  Toto je extrémne opatrenie, ktoré sa používa v prípadoch, keď sa urobilo všetko pre to, aby sa zabránilo úplnému odstráneniu orgánu. Indikáciami pre chirurgický zákrok sú prolaps maternice alebo jej prolaps, ako aj diagnostikované malígne procesy..

  Aké sú následky po operácii odstránenie maternice s myómom??

  • Poškodenie zdravých tkanív a susedných orgánov.
  • Vnútorné krvácanie.
  • Tvorba adhézie a upchatie čriev.
  • Zápalové procesy a peritonitída.
  • Znížená hormonálna funkcia vaječníkov.
  • Zmeny v endokrinnom systéme.

  Odstránenie maternice s myómom je vážny zásah do tela a účinky tohto zásahu by mal monitorovať kvalifikovaný a skúsený lekár..

  Maternicové myómy počas tehotenstva

  Ak máte nejaké problémy so zdravím žien, existujú obavy z následkov. Mnoho pacientov, ktorí sa prihlásili do nášho centra, kladú najčastejšie nasledujúce otázky: sú maternicové fibroidy narušujúce tehotenstvo, je možné rodiť a porodiť dieťa s takouto diagnózou, ako skoro začne tehotenstvo po liečbe, je možné urobiť IVF, aké sú možné následky atď..?

  Takéto otázky a značný počet z nich sú jasné, zrozumiteľné a majú odpovede:

  • Veľmi zriedkavo vedú fibroidy k neplodnosti: u veľmi malého percenta žien sa tehotenstvo nevyskytuje presne na pozadí fibroidov tela alebo krčka maternice a pri takejto diagnóze. V niektorých prípadoch sa vyskytnú problémy s počatím. Nádor môže napríklad odmietnuť plod (interferovať s prichytením vajíčka plodu) alebo sa môže stať prekážkou pre spermie na ceste k oplodneniu vajíčka..
  • Ak sa tehotenstvo očakáva prostredníctvom IVF, potom sú maternicové myómy zriedkavo jediným ovplyvňujúcim faktorom a vedú k nepríjemným následkom. Zároveň však iba kvalifikovaná špecialistka v tejto oblasti môže odpovedať na otázku, či je možné otehotnieť a otehotnieť fibroidmi maternice prostredníctvom IVF, ako aj porodiť..

  Neexistujú jediné odpovede na riešenie problémov s reprodukčnou funkciou. Každý konkrétny prípad má svoje vlastné metódy riešenia a výsledky. Dôležitý je kompetentný prístup a profesionalita odborníka. Lekári v Reprodukčnom centre Genesis sú pripravení odpovedať na vaše otázky a navrhnúť účinné možnosti liečby.

  V prípade absencie tehotenstva patológia zvyčajne nezhoršuje kvalitu života, pretože nemá výrazné príznaky, ale počas tehotenstva môžu mať maternicové myómy tieto následky a komplikácie:

  • krvácajúci
  • bolesť a tlak na chrbticu a brucho;
  • údaje o cisárskom reze (uzly môžu obmedziť pôrodný kanál);
  • zvýšené riziko potratu.

  Je tehotenstvo možné po odstránení maternicových myómov? Akýkoľvek chirurgický zákrok je pre telo stresom. Po operácii bude potrebné určité obdobie rehabilitácie a premyslený plán regenerácie a prípravy na tehotenstvo. Je možné rodiť s maternicovými fibroidmi a či je tehotenstvo po fibroidoch možné, iba kvalifikovaný a skúsený lekár odpovie po dôkladnej štúdii konkrétneho prípadu..

  Čoho sa myóm bojí??

  Platón prirovnal maternicu k zvieraťu, ktoré žije v tele ženy. "Crazy", začne "behať" cez telo a spôsobiť rôzne príznaky. Tak sa objavil termín „hystéria“ - pred tisícročiami sa verilo, že za vznik tohto stavu je zodpovedný hippokratický súčasník nazývaný hyster („hyster“)..

  Časy staroveku sú už dávno preč, ale stále existujú niektoré mýty. Moderné „nepochopiteľné zviera“ v tele ženy, u ktorej sú dokonca niektorí gynekológovia neznáme - maternicové myómy. Tento „benígny nádor“ je zahalený hustou hmlou klamov a špekulácií..

  V posledných desaťročiach sa veľa zmenilo v chápaní fibroidov. To, čo sa dnes považovalo za samozrejmé, dokonca aj lekári, nie je ničím iným ako len pozostatkom minulosti. Pokúsme sa zistiť, o aký druh zvieraťa ide - o myóm a z čoho sa bojí.

  Myoma sa bojí chirurgov

  Najmä tí, ktorí sa podieľajú na myomektómiách (odstránenie myómov) a hysterektómiách (odstránenie maternice). Samotná maternica sa takýchto operácií tiež bojí a celé telo z nich nie je nadšené. Optimálnym riešením sa niekedy stáva chirurgický zákrok na fibroidy, ale vo väčšine prípadov ide o streľbu z guľometu. Vyplatí sa pripraviť ťažké delostrelectvo, kde môžete robiť muškárov? A nie je tu žiadny hmyz a steny v dome sú neporušené (avšak všetko je v poriadku, budeme hovoriť o "muškách" proti myómom nižšie)..

  Hlavné nevýhody operácie:

  • Skutočnosť, že ide o operáciu. S anestéziou. A so všetkými súvisiacimi rizikami.
  • V 7-14 prípadoch, zo sto, rok po operácii, myómy opäť rastú.
  • Riziko relapsu sa môže znížiť, ale za to sa budú musieť brať hormóny. To, čo telo nie je vždy šťastné.
  • Jednou z komplikácií po operácii sú adhézie v panve. Môžu spôsobiť problémy s počatím dieťaťa..
  • Ak lekár navrhuje odstránenie fibroidov spolu s maternicou, potom stojí za zváženie následkov. Môžu byť závažnejšie ako problémy, ktoré spôsobujú samotnú myómy. Aj keď žena už neplánuje mať deti.

  Záver: Myóm sa bojí chirurgického zákroku, ale možno sa ho neboja iba gynekológov. Nevýhody tohto spôsobu spracovania sú dostatočné. Zvyčajne sa uchýlia k operácii, keď existujú veľké uzly a žena plánuje tehotenstvo v blízkej budúcnosti.

  Myoma sa trochu bojí liekov

  Presnejšie povedané, cíti mierny strach len z jednej drogy - blokátora gestagénnych receptorov Ulipristalu (známy tiež ako Esmiya). Pri správnom priebehu liečby klesá asi 60% myomatóznych uzlín. Účinok sa však u žien líši. Vedci nemôžu s istotou povedať, či lieky pomôžu znížiť myóm na ako dlho..
  Iné hormonálne lieky a špirály "Mirena" myóm vôbec. Bez ohľadu na to, koľko gynekológov „starej školy“ by chcela veriť inak.

  Myoma sa bojí zostať bez kyslíka

  Lekári a vedci to vedia už dlho (od 70. rokov minulého storočia), niektorí však stále neveria. Existuje taký postup - embolizácia maternicových tepien, keď sa do cievy zavedú špeciálne mikrosféry, ktoré kŕmia fibroidy katétrom. Blokujú lúmen tepny, myóm zostáva bez kyslíka a živín, „vyschne“ a v podstate sa zmení na spojivové tkanivo. Tam bol veľký hroznový, zmenil sa na trochu zvýrazniť. A dokonca úplne oddelený od steny maternice a "vyšiel" cez vagínu.

  Americkí lekári v súčasnosti považujú embolizáciu maternicových tepien (skrátene EMA) za zlatý štandard pre liečbu myómov, pretože má niekoľko výhod:

  • K relapsom na rozdiel od chirurgickej liečby nedochádza prakticky.
  • Ak fibroidy spôsobili príznaky, po EMA úplne zmizli u 99% žien.
  • Procedúra trvá 15-30 minút. Neexistuje žiadny strih. Lekár musí len prepichnúť kožu, aby vložil katéter do cievy. Anestézia tiež nie je potrebná.

  Záver: Embolizácia maternicových tepien je rovnaká procedúra, ktorú moderní odborníci odporúčajú používať vo väčšine žien s myómom. Možno ste už počuli iný pohľad, je to však iba pohľad. Účinnosť a bezpečnosť EMA sú vedecky dokázané.

  Myoma sa bojí menopauzy

  Staršie ženy sa teda nemusia vždy liečiť. Keď hladina hormónov v tele klesá, čo sa nevyhnutne vyskytuje u zdravých žien po menopauze, uzly prestanú rásť..

  Čo sa myómu nebojí?

  Myomatózne uzly sa neboja ľudových prostriedkov, doplnkov výživy, homeopatie a všetkých druhov alternatívnych medicínskych metód. Zatiaľ čo žena experimentuje so svojím zdravím, namiesto návštevy lekára môže myóm značne rásť. Bude potrebné serióznejšie zaobchádzanie..

  Prečo je myóm ľahostajný?

  Klasicky sa verí, že myómy sa musia „nosiť“ vo svojom tele opatrne, ako napríklad časovaná bomba, aby sa dodržali mnohé obmedzenia. Moderní vedci pre ženy majú dobrú správu: miera rastu fibroidov je takmer nezávislá od životného štýlu. S myómom môžete:

  • mať sex;
  • hrať športy (ak myóm nevedie k hojnej menštruácii a nie je taký obrovský, že komprimuje susedné orgány);
  • užívať perorálnu antikoncepciu - ale iba ako prostriedok antikoncepcie nelieči fibroidy;
  • vykúpať sa a ísť do sauny;
  • urobiť masáž;
  • je tu všetko, čo sa vám páči (pri ťažkých obdobiach musíte zabezpečiť, aby v strave bolo dostatok železa).

  A prísne povedané, myómy nemožno nazvať nádorom, ba ani benígnym. Rakovina sa v nej vyvíja nie častejšie ako v zdravom myometrii (svalová vrstva maternicovej steny). Preto by ste sa toho nemali báť. Ale určite musíte byť gynekológom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bolesť chrbta pri chôdzi, ohýbaní alebo otáčaní tela často signalizuje vyvíjajúcu sa deformujúcu spondylartrózu. Patológia 1-2 závažnosti môže byť odstránená konzervatívnymi metódami.
Medzistavcová prietrž je stav, pri ktorom dochádza k posunutiu jadra medzistavcového disku. Kýla medzistavcového priestoru môže byť vážnou prekážkou normálneho priebehu tehotenstva a úspešného výsledku pôrodu..
Bolesť na hrudníku u žien v mliečnych žľazách je príznakom rôznych chorôb vrátane osteochondrózy. Nepokoj je často zamieňaný s klinickým prejavom srdcových patológií, pľúcnych ochorení a prsných žliaz.