loader

Hlavná

Hlava

Dôsledky a komplikácie odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice

Bedrová medzistavcová prietrž je jednou z najbežnejších komplikácií osteochondrózy, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami v bedrovej oblasti. Toto narušenie nie je vždy možné odstrániť pomocou konzervatívnej liečby, preto lekári často odporúčajú, aby sa pacienti pri operácii zbavili prietrže.

Rovnako ako pri každej inej operácii je tento postup sprevádzaný vysokým rizikom komplikácií. Dôsledky odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice môžu byť veľmi závažné, ale takmer všetky z nich sa dajú liečiť, ak sa včas skontaktujete so špecialistom..

Možné komplikácie

Komplikácie vznikajúce po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže chrbtice sa delia na skoré a neskoré. Medzi prvé patria purulentno-septické procesy, ktoré sa vyskytujú v tkanivách chrbtice a jej okolitých oblastiach krátko po operácii (epiduritída, osteomyelitída, hnisanie stehov). Neskoré komplikácie chirurgického výkonu zahŕňajú relaps medzistavcovej prietrže, degeneratívne patológie (artróza) a výskyt adhézií..

Jazva a adhézie

Počas odstraňovania medzistavcovej prietrže v lumbálnej oblasti je narušená integrita tkanív obklopujúcich chrbticu..

Keď sa zotavujú, môžu sa na poškodenej oblasti vyskytnúť jazvy a adhézie, ktoré pozostávajú z spojivového tkaniva..

Transformované oblasti už nemôžu správne vykonávať svoje funkcie, a preto pri tvorbe adhézií vznikajú rôzne poruchy fungovania pohybového aparátu..

Jazvy, ktoré sa objavia po odstránení kýly, môžu tiež silne stlačiť nervové zakončenie, ktoré často spôsobuje bolesť v dolných končatinách a dolnej časti chrbta a necitlivosť v dolných končatinách.

Porušenie močenia a stolice

V dôsledku tvorby adhézií po odstránení medzistavcovej prietrže a stlačení koreňov nervov môže byť aktivita panvových orgánov narušená. To vedie k inkontinencii moču a stolice, strate citlivosti pri vyprázdňovaní čreva a močového mechúra, k zníženiu alebo zvýšeniu frekvencie močenia.

Epiduritis

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku na medzistavcovej prietrži, patrí epiduritída, zápalový proces v epidurálnom priestore, ktorý sa nachádza medzi tvrdým plášťom miechy a periosteom stavcov..

Pri akútnom priebehu choroby sa v tejto oblasti tvorí hnisavý výpotok, ktorý je najčastejšie spôsobený infekciou vstupujúcou do miechy..

V tomto prípade sa charakteristické príznaky patológie objavia v prvých týždňoch po operácii. Pacient má zlú bolesť chrbta, končatiny sú znecitlivené, zvyšuje sa telesná teplota.

Epiduritída sa môže vyvinúť aj na pozadí procesu zjazvenia. V tomto prípade bude mať patológia pomalý priebeh a bolesť chrbtice sa neobjaví v prvých mesiacoch po operácii, ale oveľa neskôr - po 1-1,5 rokoch. V najzávažnejších prípadoch vedie epiduritída k zhoršenej motorickej funkcii a invalidite..

Vývoj artritických procesov

Poškodenie tkanív chrbtice počas odstraňovania prietrže lumbálnej chrbtice a tvorba adhézií vedie k podvýžive miechy a rozvoju hlbokých degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré spôsobujú artrózu chrbtice. Toto ochorenie je charakterizované zhoršením chrupavky umiestnenej medzi stavcami, výskytom silnej bolesti chrbtice a obmedzením motorickej aktivity..

osteomyelitída

Osteomyelitída sprevádzaná zápalom kostného tkaniva miechy sa objavuje, keď infekcia preniká do tvrdých tkanív chrbtice, čo môže byť spôsobené nedodržiavaním pravidiel asepsie a antiseptík počas operácie, znížením imunity a šírením infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

V neprítomnosti liečby vedie osteomyelitída k deštrukcii a premiestneniu stavcov (najčastejšie v oblasti diskov 14-15), k neschopnosti pacienta.

V pokročilých prípadoch choroba spôsobuje smrť.

Pooperačné ošetrenie

Liečba komplikácií vznikajúcich po odstránení prietrže chrbtice sa najčastejšie uskutočňuje konzervatívne. Odporúča sa začať liečbu čo najskôr, aby sa zabránilo progresii patológií a vzniku nových chorôb.

Neurochirurg, ktorý operoval pacienta, predpíše vhodný liečebný režim. V tomto prípade je lekár založený na údajoch z externého vyšetrenia, MRI a röntgenovej snímky chrbtice.

liečenie

Komplexná lieková liečba dôsledkov chirurgického zákroku zahŕňa použitie liekov zameraných na odstránenie bolesti chrbta a končatín, normalizáciu motorickej aktivity, odstránenie zápalového procesu a opuch tkanív..

Používajú sa tieto skupiny liekov:

 • antibiotiká (s infekciou) - gentamicín, klaritromycín;
 • protizápalové lieky - ketorol, ibuprofén, diklofenak;
 • svalové relaxanciá - tizanidín;
 • chondroprotektory - Arthra, Fermatron.

konzervatívny

Drogová terapia musí byť doplnená o ďalšie metódy konzervatívnej liečby, ktoré urýchľujú obnovu tkanív pohybového aparátu a skracujú rehabilitačné obdobie po operácii..

Pacientovi s diagnostikovanými pooperačnými komplikáciami je predpísaná fyzioterapia - elektroforéza, UHF, laserové ožarovanie, magnetoterapia.

S rozvojom akútnych zápalových procesov v chrbtici sa fyzioterapia nepoužíva.

Keď sa v tkanivách chrbtice vyskytnú degeneratívne-dystrofické zmeny, je indikované nosenie korzetu (bandáž). Tento produkt znižuje stres na chrbtici a znižuje bolesti chrbta. Korzet je potrebné vybrať spolu s ošetrujúcim lekárom.

Užitočné po odstránení medzistavcovej prietrže bedrových a fyzioterapeutických cvičení. Komplex úloh sa vyberá individuálne, pričom sa berie do úvahy stav pacienta a charakteristiky patológie.

Tí, ktorí majú obmedzenú pohybovú aktivitu a závažné poruchy fungovania pohybového ústrojenstva, sa odporúča cvičiť pri ležaní alebo sedení. V ostatných prípadoch je dovolené vstúpiť do postavenia.

Po celú dobu rehabilitácie musí pacient dodržiavať wellness stravu.

V budúcnosti môže byť pacient odkázaný na kúpeľnú liečbu s cieľom upevniť výsledky predchádzajúcej liečby.

Opakujte operáciu

Opakovaná operácia môže byť potrebná pre opakujúcu sa prietrž, ako aj na rozvoj osteomyelitídy.

recenzia

Anna, 35 rokov, Naberezhnye Chelny

Vo veku 29 rokov vykonali prvú operáciu na odstránenie medzistavcovej prietrže. Po tom to bolo oveľa lepšie, ale bolesť v nohe úplne nezmizla. Po 4 mesiacoch urobila MRI, výsledok je sklamaním - relaps. Opäť som musel ísť na operáciu, po ktorej som sa rok neobťažoval žiadnymi príznakmi choroby. Ale potom to všetko začalo znova a prietrž bola tretíkrát odstránená. Obdobie zotavenia bolo ťažké a ťažké - približne 5 mesiacov.

Victor, 37 rokov, Kirov

Po 3 rokoch aktívneho športu bola pri stavci zistená prietrž. Dlhá konzervatívna liečba nepomohla a môj stav sa zhoršil. Potom sa rozhodol ísť na operáciu. Nebolo možné to urobiť zadarmo, takže som musel šetriť peniaze, pretože náklady na odstránenie prietrže sú dosť vysoké. Operácia a rehabilitácia prebehli dobre, teraz sa cítim dobre, nič neobťažuje.

Odstránenie prietrže chrbtice: pokroky v medicíne storočia XX-XXI

Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1]. Liečba hernií medzistavcových platničiek je najčastejšie dlhá a konzervatívna, avšak pri absencii účinku sa môže chirurgický zákrok uchýliť k.

Najbežnejšou súčasnou operáciou je odstránenie postihnutého disku - diskektómia. Počas operácie sa môžu odstrániť aj časti väzov, osteofyty, fragmenty tiel alebo oblúky stavcov (laminektómia). Na zníženie tlaku na nervové korene sa susedné stavce zosilňujú pomocou špeciálnych vložiek alebo tyčí. Všetky tieto operácie sa uskutočňujú s otvoreným prístupom, t. J. S kožným rezom..

Modernejšou verziou discektómie je mikrodisektómia. Toto je operácia vykonaná pomocou výkonného mikroskopu. Použitie mikroskopu umožňuje zložité a precízne operácie, menšie poškodenie okolitého tkaniva a menšie rezy.

Ďalším smerom pri vývoji spinálnej chirurgie je minimálne invazívna chirurgia bez rezov. V tomto prípade je doba zotavenia po operácii skrátená a je dosiahnutý dobrý estetický účinok. Všetky typy chirurgie miechy majú svoje indikácie a kontraindikácie. Ak však predtým neexistovali iné alternatívy ako otvorený chirurgický zákrok, pacient a neurochirurg majú na výber.

Druhy minimálne invazívnej chirurgie miechy

Všetky také intervencie možno rozdeliť do dvoch skupín: endoskopická operácia na odstránenie herniovaného disku a nukleoplastika.

Endoskopická discektómia

V súčasnosti je to jedna z najpopulárnejších metód chirurgického zákroku na odstránenie prietrže chrbtice..

Výhody endoskopickej chirurgie:

 • vizuálna kontrola znižuje pravdepodobnosť poškodenia nervového koreňa;
 • minimálne poškodenie tkaniva - chirurgický zákrok vyžaduje narezanie asi desať milimetrov;
 • nie je potrebné odstraňovať časti stavcov alebo väzov na uľahčenie prístupu, čo znamená, že sa zachováva prirodzená stabilizácia segmentu stavcov;
 • Ak sa bolesť počas obdobia zotavovania znižuje, môže byť pacient prepustený z kliniky hneď nasledujúci deň.
 • niektoré typy kýly nie sú anatomicky vhodné pre endoskopiu: napríklad stredné kýly v krčnej časti chrbtice často vyžadujú otvorenú prednú operáciu.

Endoskopická discektómia sa vykonáva pomocou endoskopu, pomocou ktorého chirurg vidí operačnú oblasť. Na zavedenie endoskopu je potrebný rez asi 10 mm - to stačí na odstránenie toho, čo stlačuje nerv pomocou špeciálnych nástrojov. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, operácia trvá asi hodinu..

Praktizuje sa aj mikroendoskopická discektómia - kombinácia endoskopickej techniky a mikrochirurgických postupov. Rez je 12 mm.

Indikácie endoskopickej chirurgie na odstránenie prietrže chrbtice:

 • medziobratlová disková hernia potvrdená pomocou MRI;
 • syndróm bolesti viac ako 4 týždne;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby.
 • nestabilita v segmente chrbtice;
 • osteofyty, spondylolistéza, zúženie miechy;
 • opakované herniované disky.

Nucleoplasty

Toto je operácia, pri ktorej nemusíte odstrániť celý disk. Jediným cieľom pre nukleoplastiku je medzistavcový disk.

Cieľom nukleoplastiky je znížiť tlak v buničitom jadre medzistavcových platničiek. Súčasne sa zníži opuch vláknitého prstenca a v dôsledku toho sa zastaví kompresia nervového koreňa. Existujú rôzne typy nukleoplastík v závislosti od typu pôsobiacej sily:

 • studená plazma;
 • hydroplasty (kvapalina pod tlakom);
 • mechanický náraz;
 • rádiofrekvenčná ablácia;
 • laserové svetlo.

Expozícia laserom alebo vyparovanie spôsobuje prudké zvýšenie teploty, zatiaľ čo jadro sa vyparuje. Táto metóda však často vedie ku komplikáciám - popáleniu okolitého tkaniva, ktoré zhoršuje hojenie.

Najbežnejšou metódou je pôsobenie studenej plazmy alebo zrážanie (skratka pre abláciu za studena, deštrukcia za studena). Na rozdiel od vystavenia laserom alebo vysokofrekvenčnému žiareniu nespáluje tkanivo tkanivo. Použitie studenej plazmy v medicíne sa začalo v 80. rokoch a prvé zariadenie založené na studenej plazme bolo navrhnuté v roku 1995. Od tejto chvíle sa aktívne vyvíjala metóda spolupráce..

Nukleoplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. Presnosť je zabezpečená konštantnou röntgenovou kontrolou. Prostredníctvom punkcie 2 - 3 mm sa do jadra disku privádza ihla s elektródou, cez ktorú na jadro pôsobí studená plazma. V dôsledku toho sa veľkosť buničitého jadra zmenšuje a vláknitý kruh už nestláča nervový koreň. Celá operácia trvá pol hodiny, hospitalizácia pacienta nie je potrebná.

Indikácie pre nukleoplastiku:

 • prítomnosť prietrže alebo výčnelku medzistavcovej platničky;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas troch až štyroch týždňov.

V 70 - 80% prípadov použitia nukleoplastiky sa pozoruje pozitívny výsledok.

Nie vždy však umiestnenie alebo štruktúra prietrže umožňuje použitie minimálne invazívnych technológií. Pri niektorých typoch prietrží je výhodná otvorená chirurgia..

Klasifikácia medzistavcových prietrží

Kýly medzistavcových platničiek môžu byť rozdelené podľa ich umiestnenia v chrbtici, podľa polohy prietrže v disku, ako aj podľa štruktúrnych prvkov prietrže.

Lokalizáciou alebo úrovňou polohy môžeme rozlíšiť:

 • hernie lumbosakrálnej chrbtice, najbežnejšie, viac ako 80% prípadov radikulitídy sú spojené s herniou disku [2];
 • hernie krčnej chrbtice sú oveľa menej časté, asi 4% všetkých degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice [3];
 • hernie hrudnej chrbtice sú najvzácnejšie.

Umiestnenie prietrže určuje najvhodnejší typ operácie. Takže pri operáciách hrudnej chrbtice zvyčajne nevyžaduje posilnenie chrbtového segmentu kolíkmi, pretože hrudné stavce sú navzájom najmenej pohyblivo spojené. Obsah miechového kanála sa tiež líši na rôznych úrovniach. Ak je miecha umiestnená na úrovni krku a hrudníka v chrbtici, potom na úrovni 1 - 2 bedrových stavcov prechádza do „chvosta koňa“ - zväzku nervov. Preto je v oblasti krku v niektorých prípadoch ľahšie priblížiť sa k chrbtici spredu, vykonať chirurgický zákrok s otvoreným prístupom, hoci sa používa aj endoskopická chirurgia.

Polohou prietrže vzhľadom na strednú os chrbtice je možné rozlíšiť také druhy, ako sú:

 • stredný (stredný, stredný) - prietrže, ktoré sú umiestnené v strede vzhľadom na stred stavcov, môžu stlačiť polovicu miechy alebo úplne;
 • paramedian - kýly, ktoré sú odsadené od centrálnej osi; nebezpečenstvo tohto typu prietrže je stlačenie miechy z jednej strany;
 • bočné (bočné) - hernie, ktoré rastú bočne a priliehajú k oblúkom stavcov;
 • foraminal - kýly prenikajúce medzistavcovými foramenmi, ktorými prechádzajú nervové korene; zvláštnosťou týchto prietrží je silná bolesť.

Herniované disky sa tiež líšia v etapách formovania:

 • mierny výstupok disku - 2 - 3 mm;
 • výstupok - výstupok väčší ako 5 mm;
 • extrúzia - takmer celé jadro presahuje medzistavcové platničky.

Poslednou fázou bude postupné ničenie disku a spojenie susedných stavcov medzi sebou.

V samostatnom type sa oddeľuje kýla. Vyskytuje sa, keď sa časť jadra oddelí od herniálneho výčnelku a vstúpi do miechového kanála.

Hernia Odstránenie chirurgia: Míľniky

Bez ohľadu na zvolený spôsob odstránenia prietrže chrbtice zahŕňa proces ošetrenia tri stupne:

 • príprava na chirurgický zákrok (vyšetrenie, v prípade potreby konzervatívna liečba);
 • priamy chirurgický zákrok;
 • obdobie zotavenia po operácii.

Môžete podrobnejšie preskúmať každú fázu pomocou príkladu endoskopického odstránenia prietrže miechy, pretože táto operácia je široko používaná a osvedčila sa..

Príprava na operáciu

Pred endoskopickou operáciou lekár vyšetrí pacienta a analyzuje predchádzajúcu liečbu. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak bola konzervatívna terapia vykonávaná v primeranom objeme počas štyroch mesiacov a nepriniesla výsledky. Pred chirurgickým zákrokom môže byť tiež potrebné mať MRI chrbtice s pozdĺžnymi rezmi. Lekár vyhodnotí výsledky vyšetrenia, prediskutuje možné výsledky s pacientom. Ak sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, pacient sa tiež stretne s anestéziológom.

operácie

Operácia sa vykonáva v polohe pacienta na boku alebo na bruchu. S pomocou malého rezu chirurg vytvorí kanál pre prístup k prietrži. V tomto prípade sa tkanivá obvykle nerežú, ale úhľadne sa od seba vzdialia, výsledkom je urýchlenie regenerácie po chirurgickom zákroku. Do vytvoreného kanála je vložený špeciálny endoskop, ktorý umožňuje chirurgovi vidieť oblasť operácie a starostlivo odstrániť všetko, čo viedlo ku kompresii nervového koreňa. Po odstránení chirurg odstráni všetky nástroje a umiestni malý intradermálny steh na miesto rezu. Procedúra trvá asi hodinu.

Pooperačné zotavenie

Obvykle sa dve hodiny po endoskopickej operácii nechá pacient vstať a ak všetko pôjde dobre, potom sa po 12 až 24 hodinách prepustí z domu. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové liečivo. Je tiež potrebné vyhnúť sa zaťaženiam, najmä ohybom a zákrutám, najmä v prvých týždňoch po zákroku.

Vďaka moderným minimálne invazívnym operáciám sa pacienti môžu zbaviť problémov spôsobených herniovaným diskom a rýchlejšie sa vrátiť do normálneho života. Bohužiaľ, aj tie najmodernejšie metódy neposkytujú 100% záruku vyliečenia. Existujú tiež prípady opakovaného výskytu prietrže, najmä ak sa nedodržiavajú odporúčania odborníka. Preto je pre úspešnú liečbu veľmi dôležité starostlivo zvoliť lekára a druh chirurgického zákroku.

 • 1 https://www.lvrach.ru/2006/06/4534108/
 • 2 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/lumbar_disc_herniation.pdf
 • 3 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/cervical_disc_herniation.pdf

Nezabudnite na najjednoduchšiu prevenciu: keď sedíte, každú hodinu alebo dve vstaňte zo stoličky a urobte trochu cvičenia - aspoň chodte po kancelárii. Sledujte svoju polohu, udržiavajte správnu polohu. Pokúste sa posunúť viac.

Chirurgické ošetrenie bedrovej prietrže chrbtice: keď je potrebný postup?

Pacienti s bedrovou kýlou často bezpochyby dodržiavajú všetky odporúčania lekára, uskutočňujú liekovú terapiu a fyzioterapiu, ale nepozoruje sa žiadne zlepšenie..

Bolesť neprestáva, naopak sa šíri do oblasti bokov, nôh a chodidiel.

Je potrebné poznamenať, že môžu dôjsť k ďalším komplikáciám až do ochrnutia nôh.

Preto, ak je konzervatívna liečba neúčinná, vyžaduje sa okamžitý chirurgický zákrok..

Viac o tom bude nasledovať..

Čo je bedrová prietrž?

Znakom ochorenia je bolesť v dolnej časti chrbtice. Bolesť sa prejavuje v rôznych intenzitách a príznaky sa podobajú osteochondróze: svalová slabosť a znížená citlivosť. Postup patológie vedie k tlaku na miechový kanál, ktorý môže spôsobiť paralýzu dolných končatín.

Diagnóza sa stanoví aj po externom vyšetrení. Jadro vyčnieva z presne vymedzenej oblasti (medzi 4 a 5 bedrových stavcov alebo medzi 1 svätou a 5 bedrovou), takže zakrivenie chrbtice bude zreteľné.

Hlavné príznaky bedrovej prietrže:

 • Bolesti chrbta v bedrovej oblasti.
 • Spútaná spodná časť chrbta.
 • Objaví sa obmedzenie pohybu.
 • Nohy sú znecitlivené.
 • závrat.
 • Porucha gastrointestinálneho traktu.
 • Atrofia dolných končatín.

Akékoľvek štádium choroby bude sprevádzané bolesťou. Zmení to však miesto lokalizácie, intenzitu a charakter.

Ak je potrebná operácia prietrže?

Existujú dve kategórie špecifických indikácií na odstránenie prietrže: absolútna a relatívna.

Do absolútnej kategórie patria tieto kategórie:

 • Nohy strácajú pocit. U pacienta sa chodidlá ohýbajú s veľkými problémami. Znak je dosť vážny a naznačuje vývoj parézy. Funguje nervová sústava, ktorá sa vyskytla v dôsledku poškodenia nervových vlákien. Bez chirurgického zákroku spôsobuje paréza ireverzibilnú svalovú atrofiu. Stáva sa to veľmi rýchlo, do jedného mesiaca od prvých príznakov komplikácií.
 • Sekvencia prietrže. V tomto prípade je vláknité jadro úplne vyčnievajúce. Spadená prietrž zasekáva nervové korene, čo prispieva k vzniku akútnej bolesti. Silná bolesť, ktorá sa objavuje v dolnej časti chrbta, sa začína stehná. Operácia je jednoducho nevyhnutná, inak je riziko ochrnutia veľké.
 • Veľká medzistavcová prietrž. Tento stav má lekársky termín - syndróm chvosta. Procesy močenia a defekácie sú narušené a u mužov sa erektilná funkcia znižuje. Ak sa neobrátite na operáciu, lézia sa stane nezvratnou.

Ak sa pokúsili konzervatívnou liečbou odstrániť medzistavcovú prietrž, ale nedosiahli pozitívny výsledok, môžeme hovoriť o relatívnych indikáciách.

Bedrová prietržová bolesť nie je najhoršie znamenie. Lekári by mali byť kontaktovaní, ak sa stratí pocit na nohách, slabosť sa objaví na dolných končatinách a je pozorovaná gastrointestinálna dysfunkcia..

Video: "Príznaky bedrovej prietrže"

Druhy operácií a ich vlastnosti

Spôsob operácie je zvolený na základe klinických indikácií, schopností kliniky a želania pacienta. Existuje niekoľko spôsobov vykonávania operácií.

endoskopia

Táto moderná metóda sa používa na odstránenie malej prietrže nachádzajúcej sa v oblasti prístupnej endoskopu. Používa sa pri absencii pozitívneho výsledku z tradičnej liečby. V mieste lokalizácie prietrže sa uskutoční defekt, prostredníctvom ktorého sa endoskopom odstránia fragmenty zničeného disku..

Endoskopia je dvoch typov:

 • Chemonucleolysis Celulózne jadro sa riedi liečivami, ktoré sa injikujú ihlou..
 • Nukleoplastika studenej plazmy. Jadro sa topí s elektródou.

Hlavnou výhodou tohto spôsobu je, že manipulácia sa uskutočňuje mimo miechy. Pomocou röntgenového prístroja lekár riadi postup, ktorý vylučuje poškodenie miechy. Tkanivo v okolí je mierne narušené..

laminektomie

Metóda je radikálna a používa sa pri veľkých kýlach a komplikáciách choroby. Počas operácie sa po excízii tkaniva odstráni prietrž spolu s poškodenou časťou disku. To eliminuje tlak na nervy, čo vedie k vymiznutiu bolesti.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá až 3 hodiny. Vymazaný fragment disku sa niekedy nahradí implantátom. V niektorých prípadoch sa súčasne s touto operáciou vykonáva vertebrálna artrodéza, to znamená, že sa implantuje kostný štep pacienta, čo môže vyvolať opravu prirodzeného tkaniva..

Po laminektómii je pacient na 2 hodiny v špeciálnej miestnosti. V tomto okamihu sledujte stav pacienta. Potom sa pacient do jedného týždňa podrobí liekovej terapii.

Laserové odparovanie

Pomerne komplikovaný postup, ktorý spočíva v „odparení“ kvapaliny z postihnutého disku. Metóda je možná, ak nedôjde k oddeleniu fragmentov časti disku.

Operácia je nasledovná:

 • Neurochirurg prepichne a vloží ihlu do tkaniva disku.
 • Ihlou prechádza kremenná niť, ktorá predstavuje svetlovod.
 • Laserová energia emitovaná svetelným sprievodcom zahrieva jadro disku na vysokú teplotu.
 • Voda obsiahnutá v disku sa začína vyparovať. Spolu s týmto procesom dochádza k denaturácii proteínov. Jednotka sa výrazne zmenšuje. Prietrž sa tiež mení vo veľkosti, vysychá.

Je zaznamenaná takmer okamžitá eliminácia bolesti. Operácia netrvá dlhšie ako hodinu, dokonca aj v niekoľkých častiach chrbtice.

Microdisectomy

Táto operácia vyžaduje použitie mikroskopu. Prostredníctvom malého rezu chirurg odstráni zničený fragment disku špeciálnym nástrojom. Na optimálnu viditeľnosť sa vyžaduje mikroskop. Do rezu sa zavádza špeciálny gél, aby sa zabránilo priľnutiu alebo jazvám.

Táto metóda sa odporúča iba po dôkladnom vyšetrení tomografom. Táto technika redukuje rehabilitáciu na niekoľko dní. Po operácii syndróm bolesti rýchlo zmizne.

Hydroplastics

Táto metóda spočíva v vymytí postihnutých fragmentov z miechy fyziologickým roztokom. Adhézie a jazvy po zákroku nezostávajú a zotavenie trvá niekoľko dní.

Hydroplastika sa predpisuje, keď je medzistavcová prietrž malá (nie viac ako 0,6 mm). Použitie tejto techniky je vylúčené, ak existuje podozrenie na onkológiu alebo ak je zlomený vláknitý kruh.

Laserové zotavenie

Vlastnosti lasera sa niekedy používajú ako obnovujúci účinok. Počas postupu sa disk zahrieva laserovým lúčom. Začína sa tým proces prirodzenej obnovy chrupavky. Vytvárajú sa nové bunky, ktoré vyplňujú trhliny chrupavkového tkaniva a obnovujú štruktúru disku.

Zničenie nervov faziet

Táto metóda účinne zmierňuje bolesť, pretože receptory bolesti umiestnené v medzistavcových kĺboch ​​sú deaktivované.

Na potvrdenie fazetového syndrómu je potrebné blokovať nervové zakončenie. Ak bolesť zmizla, môže sa považovať za vhodné zničenie nervov. Počas procedúry sa vkladá RF sonda. Zmierňuje to bolesť. Vystavenie vysokofrekvenčnému žiareniu netrvá dlhšie ako 2 minúty a celkové trvanie manipulácie nie je dlhšie ako 30 minút.

Video: „Laminektomická technika“

Odhadovaná transakčná cena

Všetko záleží na type chirurgického zákroku. Cena samozrejme závisí od regiónu, v ktorom sa operácia uskutoční. Napríklad v provincii tradičná prevádzka nebude stáť viac ako 20 tisíc rubľov a v Moskve cenová lišta začína od 50 tisíc.

Orientačnú úroveň cien môžete uviesť v Rusku:

 • Endoskopia - od 12 do 90 tisíc rubľov.
 • Laminektómia - v rozmedzí 12 - 125 tisíc.
 • Mikrodisektómia - 12 - 155 tisíc rubľov.
 • Zničenie nervov faziet - od 16 do 125 tisíc.

Bedrová hernia môže byť samozrejme odstránená zadarmo. Robí sa to v štátnej lekárskej inštitúcii, musíte však mať poistnú zmluvu. Smer dáva lekár okresnej kliniky po absolvovaní určitých testov.

kontraindikácie

Následky operácie budú nepredvídateľné, ak:

 • Starší pacient.
 • Prítomnosť zhubného nádoru.
 • cukrovka.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Ochorenie srdca a ciev.

Ak existuje najmenej jedna kontraindikácia, liečba by sa mala vykonávať pomocou moderných liekov a fyzioterapie.

Možné komplikácie a dôsledky

Neskrývajte, že po odstránení prietrže často vznikajú komplikácie.

Bežné problémy zahŕňajú:

 • Adhézie a jazvy. Pri každej operácii je poškodené zdravé tkanivo. Ovládaný disk sa stane platobne neschopným. Na ochranu poškodenej oblasti sa v blízkosti kostí a chrupavky začína hromadiť tkanivo. V prípade odmietnutia nových buniek pokračuje zápalový proces a spôsobuje veľké nepríjemnosti.
 • Epiduritis. Pri tejto patológii sa vlákno miechy zapáli a často sa javí ako hnisavá lézia. Vývoj zápalového procesu zvyšuje tkanivá, ktoré zvierajú nervové zakončenie, a to je plné paralýzy dolných končatín..
 • Defekácia a močenie sú narušené. Táto komplikácia je spôsobená jazvovým procesom..
 • Artritické procesy. V dôsledku fúzie stavcov sa stratí ich mobilita a začína sa rozvíjať atrosa. Objaví sa silná bolesť chrbta.
 • Osteomyelitída. Existuje septický proces spôsobený zápalom kostného tkaniva. Musí sa liečiť v nemocnici.

Dôsledky po odstránení prietrže môžu byť závažnejšie ako samotná patológia.

Rehabilitácia

Nasledujúce postupy sa týkajú regeneračných programov po operácii:

 • Fyzioterapia. V tomto prípade sa používa bahenná terapia, elektroforéza, elektrická stimulácia. Tieto spôsoby liečby zahŕňajú obnovenie chrupavkového tkaniva a zlepšený prietok krvi.
 • Kinezioterapia. Ide o jedinečnú gymnastiku používajúcu ortopedické pomôcky. Účelom cvičenia je natiahnutie chrbtice, aby sa vytvorilo vákuum medzi stavcami. To znižuje zaťaženie nervových zakončení..
 • Cvičebná terapia. Cvičenie sa môže vykonávať, keď zmizne bolesť a obnoví sa pohyblivosť. Cieľom komplexu je posilniť korzet a normalizovať svalový tonus. Cvičenie sa musí vykonávať pod lekárskym dohľadom..
 • Hydro procedúry. K tomu použite vane so špeciálnym riešením. Cieľom týchto postupov je zmiernenie zápalu a zlepšenie krvného obehu..
 • Trakcia chrbtice. Navrhnuté na zvýšenie pohyblivosti a uvoľnenia svalov.

Okrem toho sa musia dodržiavať dôležité odporúčania:

 • Po operácii by mal byť pacient v pokojnom stave najmenej dva týždne. Nie je povolená najmenšia fyzická námaha..
 • Aby sa vylúčilo napätie na diskoch, poloha sedenia by sa mala minimalizovať..
 • Je prísne zakázané masírovať.
 • V priebehu času musíte častejšie meniť polohu tela..

Odporúča sa dlhodobá rehabilitácia v sanatóriu, kde je predpísaná špeciálna strava. Normalizuje fungovanie panvových orgánov.

záver

Príčinou herniovaného disku je jeho dlhodobé ničenie. Operácia na odstránenie takého disku alebo jeho postihnutej časti nie je liečebnou metódou. Liečba sa týka procesu regenerácie a operácia je sanitkou. Chirurgický zákrok sa používa, keď je konzervatívna liečba neúspešná..

Bohužiaľ, moderné metódy liečby neposkytujú 100% záruku liečby. Existujú situácie, keď skúsený špecialista je pred touto patológiou bezmocný. Ani najnovšie techniky nepomáhajú.

Konkrétne v takýchto prípadoch musí lekár predpísať operáciu. Konečné rozhodnutie sa však prijíma na základe prísnych dôkazov, a nie podľa veľkosti prietrže určenej pomocou MR.

Chirurgický zákrok bol predpísaný extrémne zriedka, ale v moderných podmienkach, pri použití nových technológií, sa odstránenie prietrže stáva bezpečným. Svedčí o tom množstvo pozitívnych hodnotení pacientov, ktorí podstúpili operáciu.

Chirurgická liečba lumbálnej prietrže odstraňuje problém a príznaky charakteristické pre túto patológiu. Pomáha tiež predchádzať relapsom, čoho dôkazom sú recenzie pacientov. Je to však možné, keď sa dodržiavajú všetky odporúčania lekára počas rehabilitačného obdobia..

Cervikálna kýla

Medzistavcové kýly krčnej chrbtice môžu nielen významne znížiť kvalitu života a spôsobiť silnú bolesť, ale môžu tiež vyvolať vážne a niekedy nebezpečné komplikácie. Preto je veľmi dôležité, keď sa zistí, že starostlivo monitorujú svoj vývoj, uplatňujú konzervatívne metódy liečby a ak existujú náznaky, okamžite ich chirurgicky odstránia..

Funkcie chirurgických metód na liečenie kýly krčnej chrbtice

Malo by sa pamätať na to, že operácia odstránenia krčnej kýly chrbtice je omnoho komplikovanejšia ako podobná operácia bedrovej chrbtice. Preto by sa malo spoľahnúť na to, že ju budú vykonávať iba vysokokvalifikovaní chirurgovia s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami, ktorí sú z prvej ruky oboznámení s modernými minimálne invazívnymi chirurgickými metódami.

To sú presne vertebroológovia „SL Clinic“. Naši odborníci majú dlhoročné skúsenosti, hlboké znalosti v oblasti chirurgie chrbtice a vysokú mieru úspešného odstránenia medzistavcových prietrží. Môžu vykonávať akúkoľvek operáciu a najnovšie vybavenie vám umožňuje vykonávať aj tie najzložitejšie technické postupy. Dáme každému pacientovi šancu sa zotaviť.

Vo väčšine prípadov operácie na krčnej chrbtici vyžadujú použitie celkovej anestézie, aj keď podobné zákroky na bedrovej chrbtici sa vykonávajú v spinálnej anestézii. Z bezpečnostných dôvodov sa zvyčajne volí typ prístupu spredu alebo spredu. Moderné, minimálne invazívne metódy však môžu účinne odstrániť herniálnu formáciu a zároveň nie sú spojené s rizikom tvorby veľkých jaziev..

Indikácie na odstránenie kýly krčnej chrbtice

U pacientov, u ktorých sa v počiatočných štádiách diagnostikuje herniová formácia, je preukázané, že majú komplexnú konzervatívnu liečbu vrátane individuálneho výberu liekov, fyzioterapie a záťažovej terapie. Operácia odstránenia prietrže krčnej chrbtice je extrémnym opatrením nevyhnutným s úplnou neúčinnosťou konzervatívnej liečby najmenej 1,5 mesiaca a progresiou choroby, ktorá je sprevádzaná:

 • silná bolesť v krku, zhoršená akýmkoľvek pohybom;
 • znecitlivenie alebo brnenie v rukách;
 • časté, dlhodobé bolesti hlavy;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • zhoršená motorická schopnosť horných končatín.

Niekedy, keď existuje vážne zdravotné riziko, sa operácia nemôže oneskoriť. Vykonáva sa v naliehavom prípade so sekvestračnými prietržami, kompresiou vytváraním veľkých krvných ciev dodávajúcich krv do mozgu alebo závažnou kompresiou nervov a miechy, ktorá je plná narušenia ich trofizmu a paralýzy..

V takýchto situáciách na základe výsledkov diagnostických postupov miechový chirurg vertebroológ odporúča tento alebo ten typ chirurgického zákroku. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, ako aj dobre definované indikácie a kontraindikácie..

Mikrochirurgické techniky

Posledným úspechom lieku je odstránenie prietrže v krčnej chrbtici a následná protetika medzistavcových platničiek. Z toho vyplýva eliminácia patologického výčnelku malým priečnym rezom dlhým 1,5 až 2 cm.

Všetky manipulácie sa uskutočňujú pod rôntgenovou kontrolou pomocou moderných obrazovkových zosilňovačov. Prostredníctvom malého rezu sa zavedie špeciálny dilatátor, ktorým sa operácia vykonáva

 • Chirurg tlačí paravertebrálne tkanivo a vystavuje stavce tela diskom, na ktorom je hernia.
 • Je nainštalovaný expandér Caspar, disk s kýlou je opatrne odstránený, uzatváracie dosky susedných stavcov sú odkryté a vyčistené.
 • Protéza disku je inštalovaná na blokovacích doskách v rámci stavovcov.
 • Röntgenová kontrola je hotová a operácia končí.
 • Trvanie je asi 50 minút. Po 12 hodinách môžete vstať, chodiť, sedieť.

Dnes je možné vykonávať mikrochirurgické operácie na krku s prístupom spredu alebo zozadu.

 • používa sa na prednú kompresiu miechy a koreňov, najbežnejší prístup, ktorý vám umožňuje úplne vyriešiť problém herniovaných diskov v krku;
 • nízko-traumatická operácia rýchlo odstraňuje bolesť a obnovuje poškodené nervové štruktúry;
 • Rehabilitácia je nízka so schopnosťou pracovať do 14 dní;
 • Ihneď po operácii dochádza k regenerácii poškodených nervových zakončení. V niektorých prípadoch, keď ochrnutie z kýly v krčnej chrbtici už začalo, trvá nejaký čas po operácii, čo môže byť od jedného do šiestich mesiacov.
 • Používa sa na zadnú kompresiu alebo stenózu miechy..
 • Menej traumatický rez, ktorým sa odstránia osteofyty a väzivá, ktoré tlačia na miechu alebo korene
 • Používa sa na krčnú myelopatiu

Stupeň nebezpečenstva pri odstraňovaní prietrže krčnej chrbtice

Hlavnou výhodou všetkých vyššie uvedených prístupov je takmer úplná absencia rizika komplikácií. Pravdepodobnosť ich výskytu je menšia ako 1%. Toto sú najšetrnejšie metódy odstraňovania prietrže, aké sú dnes známe. Prístup z prednej alebo zadnej strany sa však nezobrazí každému. Indikácie pre takéto operácie sú veľmi prísne. Navyše, ich cena je vyššia ako pri iných chirurgických zákrokoch, pretože je potrebné nainštalovať protetický disk.

Odstránenie prietrže disku je indikované pre veľkosti 5-6 mm, silnú bolesť, neurologické komplikácie a takmer úplnú neprítomnosť iných chorôb alebo porúch chrbtice a miechy. Operácia poskytuje viac ako 98% úspešného odstránenia nepohodlia a umožňuje vám zostať dlho na klinike. Väčšina pacientov si však všimne okamžité zlepšenie.

Najpopulárnejšou, najbezpečnejšou a najúčinnejšou technikou je inštalácia protetického disku. Protéza môže byť statická, ako je klietka alebo dynamická protéza. Rozdiel medzi nimi je malý, ale keďže neexistujú žiadne ideálne podobné ochorenia a stavy, vyberie si miechový lekár najvhodnejšiu možnosť na základe MRI, diagnostiky, testov, veku a ďalších ženských ukazovateľov..

Protetický disk

Prístup k parafaryngeálnemu mikrochirurgickému vyšetreniu vám umožňuje bezpečne pristupovať k herniovanému disku bez svalových rezov. Pirogovov trojuholník je miesto, ktoré vám umožňuje bezpečne odstrániť výstupok z disku a nepoškodiť okolité tkanivá. Veľmi jemne sa tkanivo chová špeciálnymi nástrojmi, svalové cievy a väzivá sa sťahujú preč. Obratové tkanivo sa posunie na stranu a medzistavcový disk sa odkryje, čo sa odstráni.

Existujú špeciálne modely protéz, ktoré si vertebroológ vyberie počas operácie a po vybratí disku sa medzi telesami nastavujú rôzne veľkosti modelu. Keď sa rozloženie prispôsobí svojej veľkosti, nainštaluje sa umelý disk. Týmto spôsobom sa obnoví anatómia chrbtice a telo nemá pocit, že disk odstránila. Rozmery protézy sú rovnaké a na susedné segmenty chrbtice nie je zaťažené.

Na vloženie protézy sa používa samostatný prístroj. Je nainštalovaný rozprašovač Caspar, ktorý rozširuje stavce po stranách a v tomto okamihu sa protéza ľahko inštaluje do medzery medzi telieskami. Ďalšie výhody metódy sú:

 • Obnova integrity medzistavcových platničiek;
 • nízke riziko pooperačných komplikácií;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • nedostatok výraznej pooperačnej bolesti.

Táto operácia sa používa na vytvorenie prietrže na boku alebo v strede disku. Nie je kontraindikovaný pri zápalovom procese v miechovom kanáli, ale nemôže sa vykonať so stenózou. V druhom prípade je riešenie problému možné iba prostredníctvom prístupu zozadu alebo kombináciou prístupu zozadu a spredu.

Ceny za operáciu prietrže krčnej chrbtice

Náklady na odstránenie prietrže disku krčnej chrbtice sú od 270 000 rubľov a závisia od:
- spôsob odstránenia hernie disku (zadný alebo predný)
- Implantujte firmy výrobcov.
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
- Analýzy pred operáciou (ak sa vyšetrenie uskutoční s nami)
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- Implantáty
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
- Vyšetrenia pred operáciou (ak si u nás prenajmete)
Cena je za metódu mikrochirurgického odstránenia. Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Na našej klinike je možné vykonávať operácie s krčnou prietržou rôzneho stupňa zložitosti. Trvá od 50 do 120 minút. Po operácii môže pacient vstať, chodiť a sedieť takmer okamžite. Ľahká rehabilitácia umožňuje opustiť kliniku na piaty deň.

Je operácia miechy nebezpečná

Laserové odstránenie

Laserové odstránenie prietrže chrbtice - laserová diskoplastika - spočíva v tom, že pomocou lúča malého výkonu sa disk zohreje na určitú teplotu, čo prispieva k jeho obnove. Použitie takejto operácie sa neodporúča bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom bez vykonania analýzy. Navyše laserová chirurgia nie je univerzálna. Podľa odborníkov nie je vhodná pre všetky typy kýly..

Po tejto operácii sú pravdepodobné komplikácie, takže pacient musí podstúpiť antibakteriálnu liečbu.

 • všeobecná analýza krvi;
 • výskum hladiny cukru a osobných antigénnych charakteristík;
 • všeobecný močový test;
 • reumatické tromby na identifikáciu stupňa citlivosti vnútorných orgánov, kĺbov a všetkých typov telesných tkanív na zápalový proces;
 • opis elektrokardiogramu;
 • MRI údaje.

V deň chirurgického zákroku je potrebné zastaviť príjem tekutín a potravy po dobu 7-8 hodín, ako aj konzultovať s anesteziológom protrahované choroby a alergickú reakciu na lieky pri anestézii..

Pred operáciou sa vykoná rôntgenové značenie, aby sa presne určilo umiestnenie hrčiek jadra medzistavcového disku a štiepeného nervu..

Trvanie zákroku závisí od toho, ako zle sú ovplyvnené medzistavcové platničky, veľkosť výčnelku a úroveň zručnosti chirurga. V priemere to trvá od 50 do 120 minút.

Podstata operácie

Pacientovi je podaná lokálna anestézia - epidurálna anestézia, v ktorej môže opísať svoje pocity počas manipulácie.

Lekár vykoná rez v mieste, kde je nainštalovaná prietrž, s rozmermi 0,5 - 1,5 centimetra a roztiahne tkanivo, aby sa dostal do chrbtice. Potom do otvoru vloží ihlu, ktorá slúži ako vodítko pre lekársky spinálny endoskop.

Endoskop je zariadenie vybavené elektricko-optickým prevodníkom, ktorý pomáha lekárovi odstrániť rozšírené buničité jadro a monitorovať presnosť jeho činnosti na monitore bez vážneho poškodenia tkanív..

Chirurg nasmeruje endoskop do kanála, kde je miecha v kontakte s koreňmi nervov. Vykoná sa excízia a odstránenie vyčnievajúcej časti disku a odumretého tkaniva, zovretie nervového zakončenia a spôsobenie bolestivého neurologického syndrómu. Po dokončení všetkých manipulácií je rez narezaný antiseptikom a je naň aplikovaná šva..

Je operácia nebezpečná

 • zavedenie infekcie;
 • hematóm sprevádzaný dlhodobou bolesťou;
 • objavenie prietrže na rovnakom mieste chrbtice po nejakej dobe;
 • zníženie pružnosti tkaniva v dôsledku vývoja zápalového procesu a prechodu mäkkého spojivového tkaniva na tuhé vláknité tkanivo, ktoré vytvára jazvu;
 • zúženie kanálika chrbtice, vyvolanie bolesti v dolnej časti chrbta a nôh;
 • trauma nervového koreňa alebo dura mater operujúcich chirurgov počas manipulácií („ľudský faktor“).

Ak je operácia úspešná, u pacienta sa môžu vyskytnúť príznaky „operovaného syndrómu chrbtice“ - deštrukcia medzistavcovej platničky, cysta synoviálnej dutiny kĺbu, dislokácia stavcov, tvorba falošného kĺbu, ischias..

Podstata operácie

Ošetrujúci lekár predpisuje predbežné klinické štúdie podobné štúdiám opísaným pre laserové a endoskopické operácie. Pomôžu operačnému chirurgovi pochopiť význam a potrebu inštalácie stabilizačného implantátu. Pacientovi sa podávajú anestetiká, potom neurochirurg urobí rez na úrovni otvoru medzi oblúkmi stavcov..

Mnoho pacientov, ktorí podstúpili operáciu chrbtice, dúfa, že sa v krátkom čase vrátia do normálneho života. Na úplné uzdravenie je však potrebné urobiť veľa práce, aby sa odstránili následky operácie.

Kvalifikovaní chirurgovia vo videu hovoria o tom, aké následky očakáva operovaná chrbtica..

Najmenej možným nebezpečenstvom je chirurgický zákrok na odstránenie medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta. Miecha u väčšiny ľudí končí anatomicky na úrovni prvého a druhého bedrového stavca, takže pri obsluhe segmentov, v ktorých sa najčastejšie vyskytujú prietrže (L3-L4-L5-S1), nehrozí vôbec žiadne poškodenie.

Samozrejme v akejkoľvek časti chrbtice vrátane v bedrovej oblasti existuje potenciálne nebezpečenstvo poškodenia nervového koreňa, ktoré je spojené s ťažkou bolesťou, stratou citlivosti a funkcie v dolných končatinách, avšak moderná technológia, ako aj prístupové metódy používané v našom oddelení úplne eliminujú možnosť poškodenia..

Operácia odstránenia prietrže v lumbálnej chrbtici sa uskutoční pomocou malého rezu. Na maximalizovanie integrity susedných tkanív a svalov a zvýšenie efektívnosti a bezpečnosti operácie sa používa navíjač trubiek (navíjač) a najnovší generačný elektronický mikroskop na operáciu..

Pri určitých anatomických vlastnostiach pacienta operácie odstránenia prietrže v bedrovej oblasti navyše využívajú technológiu neurofyziologického monitorovania, ktorá neurochirurgovi umožňuje počas operácie overiť, či je neurochirurgický nástroj v bezpečnej vzdialenosti od koreňov nervov..

príznaky

Kýla chrbtice je extrémne nebezpečná, v dôsledku ktorej človek pociťuje neustálu, pretrvávajúcu bolesť a poškodenie jeho vnútorných orgánov. Nesprávna diagnóza môže túto situáciu zhoršiť, preto je presná diagnóza mimoriadne dôležitá.

Čo je prietrž bedrovej chrbtice, príznaky a liečba tejto patológie, zvážime nižšie. Z iných chorôb s podobnými príznakmi sa dá zistiť týmito príznakmi:

 • existujú silné, výrazné bolestivé pocity, ktoré nezmiznú napriek lekárskemu ošetreniu;
 • pacient nemôže držať výkaly a moč;
 • je možná paralýza dolných končatín;
 • znížená citlivosť v nich;
 • po liečbe trvajúcej tri mesiace sa stav pacienta nezlepší.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Možno budete potrebovať urgentné odstránenie kýly chrbtice. Okrem toho by sa mala venovať veľká pozornosť kvalifikácii odborníka. Nie sú zriedkavé prípady, keď lekár z dôvodu nepozornosti, nedostatočného zaškolenia a neprofesionality urobí nesprávnu diagnózu. A najbežnejšou nesprávnou diagnózou je ischias. Chyba v neprítomnosti liečby môže viesť k ochrnutiu osoby.

Takto je nebezpečná prietrž bedrovej chrbtice. Jej príznaky a liečba sú samozrejme vzájomne prepojené..

Funkcie chirurgickej liečby

Je stanovená diagnóza. Čo ďalej? Aké sú spôsoby liečby kýly chrbtice? Ktoré sú najúčinnejšie? V skutočnosti existuje veľa liečebných metód. To môže byť:

 • rehabilitácia;
 • liečba drogami;
 • techniky manuálnej terapie;
 • masáže;
 • má na chrbte špeciálny korzet;
 • strava;
 • ľudové metódy;
 • odstránenie miechy.

Použitie každého z nich je dôsledkom individuálnych charakteristík každého pacienta a jeho celkového stavu. Najlepšie ošetrenie je však založené na všetkých metódach, ktoré nie sú kontraindikované, tj komplexné. A je možné, že z tohto dôvodu nie je potrebné odstraňovať prietrž chrbtice.

Indikácie na operáciu kýly

"Volám sa Catherine, mám 42 rokov." Pred niekoľkými rokmi som mal silnú chrípku, po ktorej som s komplikáciami buchol do nemocnice. Jednou z komplikácií bol zápalový proces v dolnej časti chrbta a kĺboch. Röntgenové lúče vykazovali počiatočné príznaky lumbálnej osteochondrózy a prietrže. A v tom čase som mal 39 rokov.

Pri chôdzi pri stúpaní po schodoch v dolnej časti chrbta a na nohu bola bolesť. Veľa som to vyskúšal: Voltaren, Milgamm, Meloxicam... Niečo pomohlo viac, niečo menej. Ale iba tento nový liek odstránil strašné bolesti. Posledný rôntgen nevykazoval nič. A chcem tento obrázok zamávať lekárom, ktorí povedali, že by to mohlo byť horšie, ale nič by sa to nezlepšilo. Náradie držím po ruke a odporúčam ho všetkým. To ma zachránilo, to je isté. "Prečítajte si viac»

Chirurgia je extrémne a efektívne opatrenie na odstránenie prietrže v dolnej časti chrbta. Indikácie chirurgického zákroku sú relatívne a absolútne..

Relatívne indikácie - neprítomnosť pozitívneho účinku tradičných liečebných metód vrátane terapeutickej blokády počas dvoch mesiacov.

Absolútne údaje o operácii:

 1. akútna pretrvávajúca bolesť po dobu šiestich mesiacov;
 2. sekvestrácia prietrže. V tomto prípade jadro stavca úplne alebo čiastočne vypadne, sú narušené nervové korene v chrbtici, v bedrovej oblasti nastane akútna bolesť a potom prechádza do dolných končatín. Ak sa operácia neuskutoční včas, môže dôjsť k znecitliveniu alebo dokonca ochrnutiu dolných končatín;
 3. problém s citlivosťou dolných končatín. Ak sa chodidlá nepohybujú dobre, potom je to veľmi vážny príznak bedrovej prietrže, čo naznačuje výskyt parézy - narušenie nervového systému. Bez chirurgického zákroku vedie paréza k atrofii svalov a väzov do jedného mesiaca od nástupu počiatočných príznakov;
 4. syndróm chvosta. Toto je stav na konci miechového kanála (oblasť kostrče), v ktorom sú narušené nervové zakončenie. To spôsobuje hroznú bolesť. Následne sa môžu objaviť problémy s močením a vyprázdňovaním, môže sa vyvinúť impotencia. Bez chirurgického zákroku sú tieto príznaky nevratné.

Indikácie, že je možné vykonať operáciu odstránenia prietrže chrbtice, môžu byť relatívne a absolútne. V prvom prípade sa stáva povinným. Okrem toho sa musí operácia vykonať čo najskôr.

A relatívne indikácie znamenajú, že ošetrenie vykonané pred tým neovplyvnilo posun smerom k zotaveniu a operácia je stále potrebná, ale nie tak naliehavá. Je predpísané, ak po dvoch mesiacoch liečby nenastali zmeny k lepšiemu.

Operácia odstránenia prietrže chrbtice môže byť uskutočnená rôznymi spôsobmi. Uvádzame ich.

Chirurgická liečba kýly krčnej chrbtice má veľa kontraindikácií a vykonáva sa iba v extrémnych prípadoch. Je to spôsobené skutočnosťou, že v oblasti krku je veľa veľkých krvných ciev, ktoré živia mozog, a nervové zakončenie, ktoré je zodpovedné za hlavné procesy života. Preto je chirurgický zákrok predpísaný v prípadoch, keď ohrozenie života pacienta výrazne prevyšuje riziko vzniku pooperačných komplikácií. Všetky indikácie chirurgickej liečby sú rozdelené na absolútnu a relatívnu. Absolútne indikácie zahŕňajú:

 • čiastočná alebo úplná paralýza v dôsledku zovretých nervových zakončení;
 • progresívna svalová atrofia;
 • porušenie močenia;
 • nedostatočná koordinácia.

Relatívne indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • nedostatok výsledkov dlhodobej liečby konzervatívnymi metódami;
 • zhoršenie stavu pacienta, a to napriek použitiu mnohých metód;
 • zhoršené videnie, sluch;
 • časté záchvaty migrény;
 • neustála bolesť v krku, ktorú nemožno odstrániť žiadnymi drogami;
 • znecitlivenie rúk a nôh;
 • tlakové rázy, časté mdloby.

Dôležité: Nie všetky metódy chirurgickej liečby prietrže lumbálnej a hrudnej bedrovej kosti sa môžu aplikovať na krčnú chrbticu. V krku je veľa nervových zakončení, ktorých poškodenie vedie k úplnej nehybnosti pacienta.

Aj pri indikáciách nie je vždy možné vykonať operáciu krčnej chrbtice. Kontraindikácie pri operácii sú:

 • vážne srdcové problémy, pri ktorých pacient nebude schopný tolerovať anestéziu;
 • infekčné choroby v akútnej fáze;
 • spinálne metastázy;
 • závažné nervové poruchy;
 • tehotenstvo.

Život bez následkov

Po určitom čase po chirurgickom zákroku a odstránení stehu sa liečba pacienta stále neukončí. Začne sa nová fáza akcií, dosť veľká, a výsledky operácie budú do istej miery závisieť od:

 • Pacient sa musí pravidelne zapájať do fyzickej terapie, sledovať denný režim, na chrbát nosiť špeciálny korzet. Bezprostredne po operácii však nemôžete vykonávať fyzickú aktivitu. Najprv musíte dokonca vstávať opatrne a vyhnúť sa zbytočným náhlym pohybom.
 • Po dobu jedného mesiaca sa neodporúča sedieť tak, aby sa prietrž opäť nevytvárala a aby nedochádzalo ku kompresii stavcových platní. Nemôžete chodiť ani stáť prvýkrát. Každú hodinu alebo dve si musíte oddýchnuť chrbtom, ležať 15 minút.
 • Vzpieranie nie je povolené..
 • Okrem toho sa na posteľ vzťahujú opatrenia na zotavenie. Potrebujete špeciálny tvrdý ortopedický matrac.
 • Do sprchy môžete ísť iba tri dni po operácii, ale neodporúča sa vykúpať sa prvý mesiac po odstránení stehov.
 • Neignorujte plánované vyšetrenia lekárom..

Je potrebné si uvedomiť, že k relapsu nemusí nevyhnutne dôjsť okamžite po operácii. Môže sa tiež objaviť po dlhom čase.

Podľa mnohých hodnotení pacientov opísané operácie spravidla fungujú dobre. Komplikácie sú zriedkavé. Obnova trvá asi šesť mesiacov, po ktorých môžete znova žiť a pracovať..

Podľa odborníkov, ak sú dodržané všetky bezpečnostné opatrenia a sú dodržané všetky odporúčania lekára, následky odstránenia kýly chrbtice budú minimálne. Samozrejme, veľa záleží na kvalite operácie, pretože existuje pravdepodobnosť recidívy. Ale najčastejšie to všetko končí bezpečne.

Zoznam hlavných následkov recidívy prietrže po operácii zahŕňa:

 • Svalová paréza;
 • Možnosť ochrnutia niektorých svalov (všetko záleží na tom, ktorý spinálny disk bol podrobený chirurgickému zákroku);
 • Nedostatok koordinácie spôsobený nedostatkom mozgovomiechového moku;
 • Inkontinencia moču;
 • Fekálna inkontinencia;
 • Porušenie funkcie panvových orgánov;
 • Rôzne osteo-choroby;
 • Degeneratívne procesy v oblasti anabolického vývoja svalov susediacich s miestom;
 • Jizvové tkanivo.

Je možné tieto následky vyliečiť, ako sa s nimi vysporiadať, žiť a vyhrať?

Paréza a paralýza

Ak sú ovplyvnené nervy spájajúce svaly s miechou, môže dôjsť k paralýze a paralýze. Existujú dva typy liečby. Pokiaľ nervy úplne nestratili svoju citlivosť (skúška elektrickým šokom a syndróm bolesti), je možné nadviazať svalové spojenie neustálym pôsobením rôznych metód. Okrem toho sa vytvára spojenie svalovej pamäte.

Ak existuje predispozícia k deformite chrbtice, určite vyjdú v recidíve. Zvyčajne, aby ste predišli novotvarom, musíte byť pravidelne vyšetrení lekárom a udržiavať svoj svalový korzet v dobrej kondícii..

Rovnako ako v prípade parézy a ochrnutia, počas operácie bolo prerušené spojenie medzi nervami a orgánmi. Odporúčania sú rovnaké. Okrem toho pri operácii v brušnej dutine existuje riziko poškodenia a nezvratných degeneratívnych zmien v oblasti panvy. Výsledkom je porucha orgánov.

Spočiatku sa tieto účinky liečia pomocou špeciálneho korzetu, až kým sa svaly opäť neosladia. V budúcnosti sa táto komplikácia lieči špeciálnymi cvičeniami pre základné svaly..

Najobľúbenejšie cvičenie, ktoré eliminuje bežné panvové komplikácie, je dýchanie brušným vákuom..

Týmto procesom čelí 100% prevádzkovaných. Zbaviť sa ich je pomerne jednoduché, ale drahé. Jediným východiskom je odstránenie jaziev laserom. Inak budete mať malú jazvu pripomínajúcu prenesenú chorobu.

Je možný život bez následkov po operácii? Všetko je podmienené. Samozrejme nemožno obísť korzet a fyzioterapiu. Tieto rehabilitačné procesy umožňujú obnoviť nervové spojenie medzi svalmi a miechou.

Pri správnom fungovaní vyjde ¾ pacientov úplne zdravo. Ak chcete dať úplnú odpoveď, musíte samozrejme vziať do úvahy mnoho faktorov:

 • Chrbtica postihnutá prietržou;
 • Kvalifikácia lekára vykonávajúceho operáciu;
 • Prítomnosť súbežných chorôb;
 • Predispozícia k narušeniu štruktúry kostí;
 • Vývoj svalového korzetu a percento telesného tuku;
 • Stupeň rozvoja prietrže.

Iba so znalosťou všetkých týchto parametrov je možné presne určiť, či operácia bude mať následky alebo či bude odstránenie úplne bezbolestné.

Aby sa predišlo opakovaným relapsom, odporúča sa tiež počas rehabilitačného obdobia: používať nechirurgické metódy liečby:

 • Liečba liečivami;
 • Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, meloxikam, nimesulid);
 • Glukokortikoidy (polcortolone, dermoveyt);
 • Antispasmodiká (midokálne);
 • Analgetiká (ketorol);
 • Komplexy terapeutickej gymnastiky;
 • Kúpeľná liečba;
 • Ihlová reflexológia
 • Fyzioterapia (diadynamické prúdy, elektroforéza);
 • masáž.

Bude to tiež zaujímavé: prevencia prietrže chrbtice.

Samotná medzistavcová prietrž predstavuje veľké zdravotné riziko, ktoré ohrozuje človeka s úplnou ochrnutím. Ak pacient s operáciou súhlasí, musí vopred poznať všetky dôsledky, niekedy nie tie najpríjemnejšie, ale často sa s nimi stretávame.

Aby sa predišlo väčšine dôsledkov medziobratlovej kýly, stačí kvalifikácia špecialistu alebo použitie rôznych typov predĺžení (voda, sucho). Ďalej sa používajú korzety a fyzioterapia. To všetko stačí na to, aby ste pokračovali v živote aj po mesiaci bez kýly, akoby sa nič nestalo!

Chirurgia na odstránenie medzistavcovej prietrže je zložitý chirurgický zákrok a vyžaduje si určité zotavovacie obdobie. Dĺžka a dĺžka rehabilitačného obdobia závisí od typu vykonanej operácie. Obdobie rehabilitácie je rozdelené na skoré a neskoré.

Prvý sa začína okamžite po operácii a trvá až 25-30 dní, kým sa neodstránia stehy. Po operácii je pacient v nemocnici 5 až 10 dní, v závislosti od zákroku. Prvé dva dni je pacientovi zobrazený odpočinok na lôžku. Na tretí deň máte dovolené vstávať. Toto by sa malo robiť veľmi opatrne, nabok, položenými na rukách..

Na zmiernenie bolesti a zabránenie opuchu lekár predpisuje protizápalové a analgetické lieky..

Stehy sa odstránia asi po mesiaci. Celý mesiac nemôžete sedieť, vykúpať sa, zaťažovať chrbticu. Vyhnite sa ostrým pohybom, spánok sa odporúča na tvrdom povrchu, chrbticu udržiavajte vždy rovnú.

Nevyhnutnou súčasťou rehabilitácie je pooperačný ortopedický korzet so špeciálnou dlahou na krku. Pomáha udržiavať chrbticu v správnej polohe, odstraňuje zbytočné napätie z krku a chrbta. Typ obväzu, ktorý si musíte zvoliť, určí lekár.

Potom prichádza neskoré rehabilitačné obdobie, ktoré v závislosti od typu operácie trvá jeden rok až dva roky. Jeho cieľom je zachovať výsledky operácie a obnoviť pohyblivosť chrbtice. V tejto fáze je pacientovi pridelený špeciálny súbor fyzických cvičení, ktorý sa vykonáva pod dohľadom rehabilitačného inštruktora.

Dôležité: Ročná spinálna liečba je indikovaná u ľudí, ktorí sa podrobili operácii chrbtice.

Po chirurgickej liečbe hernie budú musieť pacienti počas svojho života dodržiavať určité obmedzenia, aby sa predišlo recidíve. Je nevyhnutné prísne dodržiavať lekárske odporúčania, aby sa zabránilo fyzickej námahe na chrbticu, vylúčiť niektoré športy (činka, športový tanec, gymnastika). Je potrebné pravidelne vykonávať MRI chrbtice.

Moderná technológia prevádzky a predbežné vykonávanie nevyhnutných vyšetrení prakticky eliminujú strašné následky. Nemali by sme však vylúčiť individuálnu reakciu na anestéziu, inú rýchlosť zotavenia po tomto type liečby. U niektorých pacientov v prvých dňoch po operácii môžu nastať nasledujúce následky:

 • Závažné zotavenie po anestézii (nevoľnosť, zvracanie, závraty), toto obdobie môže trvať od niekoľkých hodín do dvoch dní.
 • Bolesť v operovanej oblasti chrbtice. V týchto prípadoch je indikovaná liečba bolesti..
 • Ťažkosti s prehĺtaním (vzhľadom na blízkosť hrtanu kýly).
 • Svalová slabosť.

Ak pacient dodržiava všetky odporúčania ošetrujúceho lekára, negatívne symptómy zmiznú v priebehu niekoľkých dní.

Pri pooperačných komplikáciách, pri správnom fungovaní a správnom vykonávaní rehabilitácie je riziko vzniku komplikácií minimalizované. Takéto typy chirurgických zákrokov, ako je mikrodisektómia, laser a kryooperácia, nemajú prakticky žiadne negatívne dôsledky. Pri discektómii sú komplikácie častejšie.

Najčastejšie komplikácie:

 • Počas operácie sú korene miechy poškodené. To je plné zániku citlivosti v nervovej oblasti a ochrnutia.
 • Ak sa antiseptické pravidlá nedodržiavajú, môže sa rana infikovať. To vedie k rozvoju závažného zápalu, hnisania, sepsy..
 • Zistilo sa, že pacient má alergickú reakciu na lieky používané počas chirurgického zákroku, anestézie alebo na materiál používaný na šitie rezov. V závažných prípadoch sa vyvíja anafylaktický šok, ktorý vedie k smrti.
 • Pri discektómii tiež niekedy nie sú stavce úplne fúzované..
 • Ak sa počas operácie nepoužívajú špeciálne kompresné pančuchy alebo obväzy, existuje riziko trombózy.
 • Krvné cievy alebo priedušnica môžu byť veľmi zriedkavé..
 • Jednou z najčastejších komplikácií po operácii je recidíva prietrže..

postdiskektomického

Discectómia je najbežnejším typom operácie. Spočíva v tom, že v celkovej anestézii sa asi 8 centimetrov vykoná rez na koži chrbta. Potom sa cez ňu postihnutá miecha úplne odstráni alebo, ak je to možné, iba jej časť.

Hlavnou nevýhodou tohto typu operácie je, že po ňom je riziko zápalových procesov extrémne vysoké. Aby sa im zabránilo, pacient by mal byť v nemocnici sledovaný najmenej 10 dní a podrobiť sa antibiotickej liečbe.

Podľa posudkov odborníkov sa pohybové funkcie chrbtice po operácii vrátia k normálu oveľa pomalšie ako pri iných typoch chirurgických zákrokov, a to v dôsledku skutočnosti, že sa počas nich spôsobia pomerne veľké zranenia..

Táto operácia má však nielen nevýhody. Medzi výhody patrí malé percento recidívy (3%). Dôvodom je skutočnosť, že postihnutý disk alebo jeho časť je úplne odstránená.

Koľko stojí operácia miechy? Jeho cena, podľa hodnotenia pacientov, je nízka a začína od 20 000 rubľov.

Mikrodisektómia je operácia založená na neurochirurgii. Vykonáva sa pomocou najnovších nástrojov a výkonného mikroskopu. Na chrbte pacienta sa urobí rez 3-4 cm, ktorý by sa mal urobiť v oblasti nervu, ktorý je stlačený prietrž. Disková prietrž sa odstráni, čím sa uvoľní nerv. Teraz je táto operácia podľa odborníkov jedna z najbežnejšie používaných.

V dôsledku toho syndróm bolesti zmizne takmer okamžite. Pacient môže opustiť zdravotnícke zariadenie hneď nasledujúci deň. Za mesiac sa bude môcť vrátiť do práce (samozrejme, ešte nie je aktívny). Bude možné začať aktívne o jeden a pol až dva mesiace..

Takáto operácia sa spravidla odporúča pre tých, ktorí majú niekoľko hernií. Od jeho použitia ich môžete odstrániť v rámci jedného zásahu.

Nanešťastie miera recidívy dosahuje 10-15%. A prevádzka je pomerne drahá.

Ako dlho je práceneschopnosť

Druh operácieDĺžka pobytu v nemocniciTermín listu so zdravotným postihnutím
po endoskopickej chirurgiiDo 2 dní2 - 3 týždne (v závislosti od zložitosti operácie)
po laserovom odparení1 deň2 týždne (pod dohľadom neurológa)
po interlaminárnom zásahuTýždeň1,5 - 2 mesiace

laminektomie

Laminektómia spočíva v tom, že časť stavcového oblúka je odstránená k pacientovi, na ktorý je nervový koniec stlačený prietrž. Výsledkom je, že podľa odborníkov je rehabilitácia pacienta dostatočne rýchla - do 3 dní. Okrem toho v dôsledku uvoľnenia nervu pacient takmer okamžite prestane cítiť bolesť.

Existujú však riziká. Napríklad riziko infekcie je dosť vysoké. A čo je o niečo nebezpečnejšie, existuje možnosť poškodenia nervov počas operácie.

endoskopia

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice sa vykonáva pomocou endoskopu a extrémne malých nástrojov. Toto poskytuje príležitosť na zníženie veľkosti rezu na minimum. Rovná sa 5 mm. Tento druh operácie je pomerne slávny a populárny kvôli mnohým výhodám. Po prvé, toto trvanie nie je dlhšie ako hodinu.

Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že táto operácia nie je univerzálna. Nie je vhodný pre niektoré typy miechy a po ňom je riziko relapsu pomerne vysoké (10%). A takáto operácia bohužiaľ nie je vôbec lacná - jej cena na klinikách dosahuje 130 000 rubľov.

Možné komplikácie

Aké komplikácie môžu vzniknúť po operácii chrbtice? Sú rozdelené na intraoperačnú a pooperačnú. Prvý výskyt sa vyskytuje počas samotného chirurgického zákroku:

 • Môže to poškodiť nerv. Pretože je to prietrž, je celkom ľahké ju poškodiť, najmä ak sa vykonáva discektómia. V takom prípade sa po operácii môžu vyskytnúť problémy s citlivosťou nôh, objaví sa svalová slabosť..
 • Môže byť poškodená. Ak si chirurg počas operácie všimne poškodenie, medzeru zašije. V opačnom prípade bude mať pacient po operácii silnú bolesť hlavy, pretože z miechového kanála bude unikať cerebrospinálna tekutina, čo vyvolá zmeny intrakraniálneho tlaku. Tvrdá škrupina sa uzdraví sama o sebe, ale bude to nejaký čas trvať (približne 2 týždne).

Môžu sa vyskytnúť aj pooperačné komplikácie. Rozdeľujú sa na 2 typy:

 1. Prví. Prejavujú sa hnisavými septikálnymi komplikáciami (epiduritída, osteomyelitída, pneumónia, sepsa) a tromboembolickými komplikáciami (pľúcna embólia, venózna trombóza dolných končatín)..
 2. Neskoré pooperačné komplikácie sa prejavujú relapsom medzistavcovej prietrže. Bohužiaľ, tento typ komplikácií je pomerne častý, v priemere 30%. Možné sú aj jazvy a adhézie, ktoré zvierajú nerv, čo vedie k bolesti.

S výhradou všetkých pravidiel rehabilitácie sa dá vyhnúť oneskoreným pooperačným komplikáciám..

Paréza a paralýza

Ako robiť gymnastiku?

Gymnastika je veľmi dôležitá po odstránení prietrže chrbtice. Pozostáva z nasledujúcich cvičení:

 1. Pomaly zdvíhané kolená ohnuté v polohe na chrbte.
 2. Zdvíhanie panvy na ohnutých kolenách, ležiace na chrbte.
 3. Nohy sú ohnuté v polohe na chrbte. Pomaly sa otáčajte nohami jedným smerom a druhým smerom. Pokúste sa dostať kolená na zem.
 4. Kľačanie, opreté o ruky, pomaly natiahnite jednu rovnú nohu dozadu, držte 30 sekúnd a nohu vymeňte.
 5. Ležiaci na bruchu, striedavo zdvíhajte a držte nohy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..
Schmorlova kýla, čo to je a ako s tým zaobchádzať? Fotografie, príznaky a liečba
Schmorlova medziobratlová hernia je zmena medzistavcových platničiek, ktorá sa prejavuje ako „odsadenie“ disku do segmentu horného alebo dolného stavca.
1. Membrána: štruktúra a funkcie 2. Formy a štruktúra 3. Patológia tureckého sedlaRozmery tureckého sedla sú v týchto rozsahoch: 9–15 mm - vzdialenosť medzi stenami (predné a zadné), 7–13 mm od najhlbšieho bodu k bránici.