loader

Hlavná

Liečba

Inguinálna kýla u dieťaťa. Foto 1, 2, 3 roky, 5 rokov. Liečba ľudovými prostriedkami, operácia

Inguinálna hernia je vyčnievanie peritoneálnych orgánov v trieslovej oblasti. Deteguje sa u dieťaťa aj u dospelých. Rodičia by mali diagnostikovať patológiu včas, pretože v opomenutom stave môže dôjsť k štiepeniu orgánov, čo môže viesť k smrti. V záujme prehľadnosti bude článok obsahovať fotografie.

Čo je to trieslová prietrž

Inguinálna hernia je prolaps vnútorných orgánov (črevá, vajcovod, spermatická šnúra) do oblasti slabín. Vizuálne môžu rodičia vidieť miernu pečať, opuch. Ak je dieťa na bruchu, prietrž sa môže zmenšiť. Zároveň patológia nie je vždy sprevádzaná bolesťou.

Ak je vyzrážaný orgán v herniálnom vaku (spojivové tkanivo, ktoré sa rozprestiera do pobrušnice spolu s časťou vyzrážaného orgánu), potom je jeho fungovanie narušené. Preto choroba, aj keď v miernej forme, spôsobuje nenapraviteľné poškodenie zdravia dieťaťa.

U mužov je ochorenie fixované trikrát častejšie ako u žien. Je to kvôli charakteristikám fyziologickej štruktúry a vývoja. Prietrž v ingvinálnej oblasti sa môže vyskytovať jednak na jednej, jednak na druhej strane. Ak je podozrenie na chorobu, kvôli diagnostike je potrebné poradiť sa s pediatrickým chirurgom.

Príčiny slabinovej prietrže u detí

Inguinálna kýla u detí môže byť vrodená a získaná.

Pravdepodobnosť patológie sa zvyšuje s týmito faktormi:

 • nezrelosť. Svaly a orgány dieťaťa ešte nie sú úplne formované, čo je priaznivý faktor pri vývoji choroby;
 • predispozícia na genetickej úrovni (je možné zdediť štrukturálny rys panvovej oblasti u rodičov, ktorý má predispozíciu na výskyt prietrže);
 • porušenie priebehu tehotenstva chorobami matky, fajčením a nadmerným požívaním alkoholu. V tomto prípade môže mať dieťa patologické stavy pri vývoji orgánov a svalov. Tým sa vytvoria priaznivé podmienky pre vzhľad prietrže.

Tieto faktory priamo nespôsobujú rozvoj patológie, ale v kombinácii s vrodenými alebo získanými príčinami sa pravdepodobnosť vzniku choroby zvyšuje o 90%. Vzhľadom na štrukturálne vlastnosti má výskyt vrodenej ingvinálnej prietrže u chlapcov a dievčat odlišný charakter vývoja choroby..

Vrodená hernia u chlapcov

Intuitívna hernia u dieťaťa (fotografie v tomto článku pomôžu rodičom presnejšie určiť prítomnosť patológie) je bežnejšia vo veku 1 roka a je vrodená.

U chlapcov je tento proces spôsobený vývojom orgánov reprodukčného systému. Počas obdobia formácie sa semenníky nenarodeného dieťaťa nachádzajú v bruchu a po šiestom mesiaci sa postupne dostávajú do mieška. Za nimi je časť pobrušnice, ku ktorej sú pripojené, pritiahnutá.

V čase narodenia je proces úplne ukončený. Všetky orgány sú na svojom mieste a dotiahne sa otvor pre semenníky, ktoré prechádzajú do mieška.

U predčasne narodených detí je tento proces neúplný, medzera zostáva otvorená alebo nie je úplne utiahnutá, preto sa u nich často zaznamenáva vývoj slabinovej kýly od narodenia..

Časť čreva alebo spermatického kordu môže spadnúť do medzery pre priechod semenníkov. Keď tieto orgány uviaznu, vyvinie sa proces trávenia a defekácie alebo dôjde k neplodnosti (v závislosti od toho, ktorý orgán je poškodený)..

Inguinálna kýla u dieťaťa: fotografia choroby u chlapcov

Vrodená prietrž môže byť aj u novorodenca, ak počas tehotenstva vznikli patologické nálezy vo vývoji reprodukčného systému, ktoré by mohli byť spôsobené chorobami matky, nikotínu alebo alkoholu. V tomto prípade je svalové tkanivo slabé a orgány vstupujú do medzery, cez ktorú zostávajú semenníky..

Ak kýla nie je nebezpečná, potom je chlapcom predpísaný chirurgický zákrok po 6 mesiacoch. V tomto veku sa brušné svaly posilňujú a prietrž sa môže samy sprísniť.

Vrodená hernia u dievčat

Z podobného dôvodu sa u dievčat vyskytuje vrodená trieslová prietrž. Maternica je spočiatku umiestnená v bruchu tesne nad priestorom, ktorý je na ňu vyhradený, a pri jej spúšťaní tiež ťahá vnútro pobrušnice, ktorá vytvára určitý druh záhybu. Pri normálnom ďalšom vývoji sa záhyb odstráni.

Ak sa tak nestane, potom sa v oblasti slabín rozvíja svalová slabosť, ktorá sa prejavuje prolapsom vajcovodov, vaječníkov alebo čriev. Nespracovaná kýla v dospelosti môže mať za následok prolaps maternice počas tehotenstva. Preto je táto patológia u dievčat okamžite chirurgicky odstránená.

Získaná kýla u detí

Získaná prietrž je oveľa menej častá a vyskytuje sa hlavne u mužov. Častejšie sa ochorenie zaznamenáva u detí s predispozíciou k rozvoju patológie.

Faktory vyvolávajúce vznik prietrže:

 • rýchle zvýšenie alebo zníženie hmotnosti. Svaly v trieslovej oblasti sú slabé a časť orgánov môže vypadnúť;
 • hmotnosť je oveľa vyššia ako normálne. V tomto prípade orgány vyvíjajú nadmerný tlak na spodnú časť brucha, svaly nemusia vydržať dlhé zaťaženie a môžu sa vytvárať kýly;
 • ostré zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • zvýšená alebo znížená fyzická aktivita;
 • časté a ťažké kašeľ. V procese kašľa je silný tlak na vnútorné orgány a ak sú svaly slabiny slabé, potom sa vyvinie patológia;
 • pravidelná zápcha, spôsobujú dieťaťu ťažšie namáhanie počas pohybov čriev, na spodnú časť pobrušnice je silný tlak. Pri stálej expozícii sa môže vytvoriť prietrž;
 • trauma do brucha alebo chirurgický zákrok v tejto oblasti;
 • benígnych a zhubných nádorov v slabinách.

Získaná kýla je už väčšie nebezpečenstvo ako vrodená. Svaly dieťaťa sú už vyvinuté a môže dôjsť k zovretiu spadnutého orgánu. V tomto prípade sa na liečbu často predpisuje chirurgický zákrok. V opačnom prípade nebude dieťa schopné viesť normálny život.

Druhy chorôb

Intuálna hernia u dieťaťa (fotografie uvedené v článku pomôžu rodičom určiť typ tvorby hernie) má niekoľko klasifikácií.

Hlavným rozdelením patológie je výčnelok, z ktorého sa objavila strana (napravo, naľavo alebo na oboch stranách). Pravá kýla je častejšia u chlapcov. U dievčat prevažujú bilaterálne hernie. Tieto druhy sa ďalej klasifikujú..

Podľa miestaPodľa miestaPorušením
Trieslová. Výčnelok sa nachádza v oblasti slabín, nepoškodzuje semenníky (u chlapcov).Šikmé. Rozbaľovací orgán prechádza cestou, po ktorej zostupujú semenníky alebo maternica. Vzdelávanie sa objavuje vedľa genitálií (semenníky alebo stydké pysky).Zdržanlivý. Nebezpečný stav, keď je orgán stlačený, sa uhynutie tkaniva v kýlovej vake ďalej rozvíja.

Tento typ sa delí na tieto typy porušení:

 • elastické. Je to drvenie upravenej prietrže počas fyzickej expozície (kýchanie, kašeľ, zdvíhanie ťažkosti);
 • fekálne. Zvieranie sa vyvíja v dôsledku pretečenia stolice;
 • retrográdna. Vyznačuje sa prolapsom a zovretím niekoľkých slučiek čreva naraz;
 • temennej. Varhany stena zovretá.
Inguinal scrotal. Taká kýla je charakteristická iba pre chlapcov, pretože herniálny vak je spustený do mieška.

V závislosti od toho, ako kýla zostúpila v miešku, je rozdelená:

 • lanová dráha. Prolaps sa vyskytuje do spermatickej šnúry, približne do stredu mieška;
 • semenníkov. Hériový vak úplne vyplní miešok.
Straight. Kýla sa nachádza tesne nad pubou a je tvorená výčnelkom orgánov cez brušnú stenu. Tento druh sa získava iba v prírode..Neviazané alebo nastaviteľné. Patológia prebieha bez akýchkoľvek konkrétnych príznakov. Padlý orgán sa dá redukovať prstami alebo je v pokojnom stave ťahaný sám. Procedúra je pre dieťa bezbolestná..Kombinovať. Dieťa má okamžite šikmé a priame kýly, ktoré nie sú vzájomne prepojené. Môžu sa objaviť s malým rozdielom v čase alebo v rovnakom čase. Rôzne orgány môžu vypadnúť.

Pri kontakte s chirurgom špecialista najskôr určí stav prietrže (či je postihnutý alebo nie), potom ďalšiu diagnostiku a liečbu.

Príznaky a príznaky patológie

U detí môže byť ingvinálna prietrž určená rodičmi vizuálne a pomocou sprievodných symptómov. Vonkajšie vyšetrenie dieťaťa sa môže vykonať pri kúpaní alebo pri zmene odevu.

V oblasti slabín sa objaví opuch alebo zväčšenie veľkosti semenníkov / pyskov. Keď kliknete na hrču, zmizne. Výčnelok sa zväčšuje s plačom, kašľom alebo inou fyzickou námahou. V pokoji to nemusí byť vizualizované. Stav kože sa nemení.

Pri výstupe z herniálneho vaku alebo pri jeho premiestnení sa ozve rachotenie (iba s prolapsom čreva). Dieťa môže cítiť bolesť a nepohodlie, malé deti to signalizujú plačom. Je tiež možné narušiť fungovanie tráviaceho traktu (s prolapsom čreva): nevoľnosť, zvracanie, oneskorené výkaly..

Jedným z príznakov slabinovej prietrže je nevoľnosť a zvracanie.

Táto symptomatológia je charakteristická pre kontrolovanú prietrž, keď sa objaví štípanie (bude diskutované nižšie), potom sa príznaky patológie dramaticky zmenia. Potom naliehavo potrebovali pohotovostnú starostlivosť. Čím rýchlejšie chirurg vyšetrí dieťa a predpíše liečbu, tým menšie bude poškodenie orgánu, ktorý spadol.

diagnostika

Intuitárna prietrž môže byť diagnostikovaná u dieťaťa pri nasledujúcom vyšetrení detským lekárom alebo chirurgom. Doma môžu rodičia z fotografie (dostupnej na internete) predpokladať prítomnosť kýly. Konečnú diagnózu môže chirurg urobiť až po úplnom vyšetrení.

Na presnú diagnózu špecialista zbiera všetky informácie o dieťati od narodenia (v akom období sa narodilo, či došlo k vývoju patologických nálezov, o správaní matky počas tehotenstva), ako aj o prítomnosti slabínovej kýly v detstve u rodičov. Chirurg okrem toho objasňuje, kedy sa prvýkrát objavil výčnelok, čo mu predchádzalo a či sa vyskytol príznak bolesti..

Ďalej sa vykonáva inšpekcia a prehmatanie. Špecialista hodnotí celkový stav dieťaťa, či je prietrž detegovaný v pokojnom stave a aký výrazný je pri fyzickej námahe (kašeľ, ohýbanie vpred). Stlačením herniového vaku sa stanoví bolestivosť a typ prietrže (upravenej alebo znehybnenej).

Priradené sú ďalšie diagnostiky:

 • Ultrazvuk dolnej časti brucha;
 • Röntgenové kontrastné činidlo;
 • diafaloskopia sa vykonáva v miešku. Počas postupu je orgán vystavený malému lúču svetla. V prítomnosti kvapaliny sa zmení farba lúča. Táto metóda eliminuje pokles ovárií.

Uvedené vyšetrenie hardvéru vám umožňuje vylúčiť choroby podobné symptómom ako pri slabinovej prietrži:

 • prietrž stehna;
 • nádorové útvary v reprodukčných orgánoch;
 • zápal lymfatických uzlín v slabinách.

Tiež sa určí, ktorý orgán vypadne alebo je stlačený. Je to nevyhnutné pre vymenovanie následného ošetrenia..

Konzervatívna terapia

Inguinálna kýla u detí môže byť odstránená konzervatívnou metódou (posilnením svalov pobrušnice) alebo chirurgickým zákrokom (prietržová trhlina sa odstráni chirurgicky).

Chirurg spočiatku určuje, či sa prietrž upravuje. Ak nie je v obmedzenom stave a existujú kontraindikácie pre operáciu (zlá koagulácia krvi, vyčerpanie tela alebo infekčné choroby), potom lekár predpíše konzervatívnu liečbu..

Ak tento typ liečby zlyhá a stav kýly sa zhorší, bude potrebná chirurgická liečba.

Ľudové lieky

Pri liečení ľudových prostriedkov sa používajú na spevnenie stien pobrušnice odvar na orálne použitie alebo príprava obkladov..

Táto metóda je vhodnejšia na profylaxiu alebo v kombinácii s fyzioterapeutickými procedúrami..

Bežne používané recepty a uznávané:

 1. Ak je prietrž minimálna a má malú veľkosť, môže sa k nej pripojiť medená minca. Zvyčajne sa na to používa lepiaca náplasť, potom treba mať na pamäti, že pokožka dieťaťa je veľmi tenká a pri odlupovaní sa môže zraniť. V tomto prípade mince neumožňuje, aby hernálny vak prešiel do štrbiny. Počas nosenia mincí môžu byť svaly silnejšie..
 2. Stlačiť šťavu z kyslej kapusty. Je potrebné urobiť 2-3 hodiny do 30 dní. Tento postup má priaznivý vplyv na stav svalov..
 3. Infúzia z riasy. V 180 - 200 ml vriacej vody naparte 20 - 25 g trávy. Nápoj by sa mal piť počas dňa (musí byť rozdelený do 3 dávok). Priebeh liečby nie je dlhší ako 15 dní.
 4. Každý večer utrite herniálny výčnelok s octom 9%.
 5. Infúzia ďateliny trávy. V 200 ml vriacej vody je potrebné napariť 15 g byliny. Rozdeľte na 3 dávky a konzumujte denne.
Ľudový liek proti slabinovej prietrži - infúzia ďateliny

Táto liečba by mala byť dohodnutá s detským lekárom, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť alergických reakcií. Ak má dieťa iné patologické abnormality, stav môže zhoršiť tradičná medicína.

fyzioterapia

Po korekcii kýly a tendencii k prerastaniu hernálnej pukliny môže chirurg predpísať detskú gymnastiku a nosiť obväz. Rodičia musia zvážiť všetky nuansy vykonávania fyzických cvičení a použitia obväzu:

 • Obväz. Ak kýla nespôsobí dieťaťu vážne ťažkosti, odporúča sa nosiť ho počas nabíjania alebo iného zaťaženia. Pri neustálom opotrebovaní môžu brušné svaly atrofovať, čo situáciu zhoršuje..

Ale ak má dieťa pravidelný silný kašeľ alebo existuje veľká šanca, že prietrž sa degeneruje na zadržiavaného a operácia je zakázaná, potom sa obväz neustále nosí. V takom prípade je potrebné dať telu odpočinok jedenkrát denne (čas určuje chirurg). Bandáž je potrebné správne upraviť tak, aby sa dieťa nepohodlo.

 • Fyzické cvičenia. Nemali by byť ostré a spôsobovať silné svalové napätie v pobrušnici. Pri ich vykonávaní je potrebné kýlu opraviť.

Druhy cvičení:

 • dieťa by malo ležať na chrbte, rodičia by sa mali ohýbať a striedavo stehovať nohy dieťaťa. Na oblasť prietrže nemôžete vyvíjať veľký tlak;
 • v polohe na chrbte dieťa zdvíha a spúšťa panvovú oblasť;
 • sediaca poloha, ohnuté nohy. V takom prípade by sa malo dieťa dotknúť pravého lakťa na ľavom kolene a naopak.
 • ležiace na chrbte by malo dieťa zhlboka dýchať s nafúknutím brucha a výdychom. Postupom času začnem ukladať malú záťaž.

O rozsahu cvičenia sa rokuje s chirurgom. Spočiatku sa odporúča, aby sa vykonávali v kancelárii LFK pod dohľadom odborníka. Neskôr už bolo povolené doma.

Ak fyzické cvičenie spôsobí bolesť prietrže, je to ohlásené ošetrujúcemu lekárovi, nabíjanie sa zruší.

Chirurgické metódy

Inguinálna hernia u dieťaťa (fotografie chirurgickej liečby sú uvedené nižšie) sa často eliminujú chirurgicky. U chlapcov, keď sa zistí výčnelok, sa na začiatku predpíše konzervatívna liečba. Ak prietrž nie je obmedzená a nespôsobuje nepohodlie, potom je operácia predpísaná po dosiahnutí 5 rokov (ak prietrž nie je konzervatívne odstránená).

U dievčat je patológia eliminovaná iba chirurgickým spôsobom. Je to odôvodnené skutočnosťou, že existuje vysoká pravdepodobnosť prolapsu a stlačenia vaječníkov (v tomto prípade obete vajíčok). V dospelosti hrozí prietrž pri výhľade maternice do pobrušnice hrozba prietrže. Operácia u dievčat sa vykonáva po dosiahnutí 6 mesiacov.

Chirurgický zákrok možno vykonať otvoreným alebo uzavretým spôsobom. Spôsob chirurgického zákroku určuje chirurg v závislosti od stavu prietrže a veku dieťaťa.

Pruh

Oprava prietrže je otvorený typ chirurgickej metódy na opravu prietrže. Ak je výčnelok veľký, je predpísané.

Postupnosť operácie:

 1. Dieťa sa vstrekne do anestézie a do prietrže sa uskutoční 2 až 3 cm rez.
 2. Chirurg vyhodnotí stav prolapsovaného orgánu (v prípade štípania je možné štiepenie tkaniva), pri normálnom fungovaní je prolapovaná časť umiestnená späť do brušnej dutiny. Ak sa zistí nekróza, je potrebné odstrániť poškodenú časť..
 3. Vyprázdnený kýlový vak je odstránený. Priepasť, ktorou prešla hernia, je šitá. V opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť nového výčnelku.

6 hodín pred operáciou nemôžete dieťa nakŕmiť, pretože pri zavedení anestézie je možné zvracanie. Ak sa po zákroku nezistia komplikácie, matka a dieťa sa prepustia 4. deň.

laparoskopia

Laparoskopia je uzavretý chirurgický zákrok na opravu prietrže. Uskutočňuje sa miernym vyčnievaním herniového vaku s obsahom.

Výhodou metódy je krátka doba na zotavenie (pacient je prepustený z domu 2. deň), absencia pooperačných švov (ktoré môžu spôsobiť komplikácie).

Počas operácie v oblasti kýly sa uskutočnia 3 rezy, prostredníctvom ktorých sa vloží kamera so svetelným zariadením (na vizualizáciu procesu), nástroje (na odstránenie prietrže) a trubica (na prívod vzduchu)..

Táto technika je podobná ako pri otvorenej metóde (na korekciu padlého orgánu, odstránenie herniálneho vaku a prešívanie medzery, cez ktorú došlo k výčnelku)..

Poranenie prietrže - indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok

Ingulinálna hernia u dieťaťa (fotografie z internetu nepomôžu identifikovať komplikácie) sa môžu kedykoľvek zhoršiť. Tento proces môže nastať v dôsledku kýchania, prudkého zvýšenia gravitácie. V takom prípade si rodičia môžu nezávisle všimnúť zmeny, ktoré si vyžadujú pohotovostnú operáciu.

Zmeny v porušovaní normálnej prietrže:

 • v oblasti slabín sa vyskytuje silná bolesť, je možné, že vyzrážaná oblasť zafarbí na modro;
 • dieťa zvracia;
 • brušné svaly sú napäté. Kýla samotná sa zväčšuje a dochádza k miestnemu zvýšeniu teploty;
 • nie je možné vrátiť prietrž samu (neodporúča sa to kvôli pravdepodobnosti prasknutia kýly a poškodeniu orgánu). Dieťa tiež jej nedovolí dotýkať sa kvôli bolesti;
 • po 5 až 6 hodinách môže bolesť ustupovať (pretože došlo k nekróze tkaniva), zatiaľ čo dieťa je bledé a letargické.

Štipnutý orgán prestáva prijímať kyslík a živiny, čo vedie k nekróze tkaniva. Smrť vaječníkov (ak boli v herniálnom vaku) nastáva 2 hodiny po štiepení iných orgánov, o 3 hodiny neskôr. Preto je dôležité, aby ste neodkladne priviedli dieťa k chirurgovi na pohotovostnú operáciu.

Pooperačná terapia

V závislosti od typu chirurgického zákroku, ako aj od veku a celkového stavu dieťaťa môže obdobie zotavenia trvať od 1 týždňa do mesiaca.

Po operácii je potrebná zmena obväzu. Inak môže dôjsť k hnisavému spoju. Ak sa objaví začervenanie a objaví sa cudzí výtok, je naliehavo potrebné ďalšie vyšetrenie dieťaťa, prípadne sa do rany dostala infekcia..

Po otvorení sa stehy odstránia po 7 dňoch, ak sa nepoužívajú absorpčné stehy. Ak sa vyskytne bolesť, vyskytuje sa pri tomto type chirurgického zákroku, predpisujú sa lieky proti bolesti (panadol, paracetamol, ibuprofén)..

Počas obdobia regenerácie je dieťaťu zakázané podávať produkty spôsobujúce tvorbu plynu (kapusta, jablká, fazuľa) a zápchu (mastné mäso, údené mäso, silný čaj). V ponuke používajte potraviny bohaté na vlákninu. Taktiež je vhodné nosiť obväz a robiť spevňujúce cvičenia (týždeň po operácii).

Na základe súhlasu pediatra sa odporúča podať imunostimulačné lieky, aby sa zabránilo prechladnutiu, pretože kašeľ a kýchanie môže spôsobiť rozvoj novej prietrže alebo stehy sa môžu zlomiť.

Ak sa zistí sčervenanie v mieste stehu alebo ak je dieťa pomalé, je tu teplota, musíte vyhľadať pomoc v núdzi, je možné vyvinúť komplikácie..

Sú možné relapsy??

Po chirurgickom zákroku sa hernia objaví zriedkavo (menej ako 0,1%) a ak sa nedodržiavajú opatrenia predpísané chirurgom. Možno vznik vedľajších účinkov, ak by bol chirurgický zákrok naliehavý a prietrž bola veľká. Až do úplného uzdravenia je dieťa zaregistrované u chirurga.

Inguinálna kýla nemôže dlhodobo spôsobovať bolesť a objaviť sa u dieťaťa s miernym výčnelkom počas plaču alebo námahy. Táto patológia vyžaduje chirurgickú alebo konzervatívnu liečbu, inak je pravdepodobnosť, že dôjde k porušeniu, vysoká. Fotografie uvedené v článku umožnia rodičom predstaviť si, ako vyzerá táto patológia.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Dizajn výrobku: Natalie Podolskaya

Video o slabinovej prietrži

Inguinálna kýla u dieťaťa - foto + video:

Inguinálna kýla u dieťaťa

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..

Príčina slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat.

U chlapcov je inguinálna hernia oveľa častejšia ako u dievčat a je spojená s tvorbou semenníkov, ktoré sa vyskytujú v dolnej časti obličiek počas embryonálneho vývoja. Po 6-7 mesiacoch tehotenstva zostupujú semenníky po zadnej stene brušnej dutiny a pred pôrodom zostupujú do mieška. V priebehu prolapsu semenníkov sa vytvára vnútorný trieslový kruh. Ak po narodení chlapca nie je ingvinálny prsteň dostatočne stlačený, dieťa vytvorí ingvinálnu prietrž.

U dievčat sa pri výhni maternice vytvára trieslová prietrž. Maternica sa u dievčat najskôr pripája k dvom väzom, ktoré následne spolu začnú rásť a vytvárajú peritoneum. Keď maternica spadne na svoje miesto, peritoneum sa nemusí uzavrieť a môže tvoriť proces v tvare vaku, ktorý sa vydúva.

Táto vada môže byť tak na jednej zo strán, ako aj na oboch, ľavá a pravá.

Inguinálna hernia je vrodená vada, ale môže sa objaviť, keď sa vnútorné otvorenie inguinálneho kanála stane pomerne veľkým..

Výsledkom je, že časť čreva padá do kanála. Môže sa to stať okamžite po narodení alebo postupne, ako dieťa rastie..

Ako rozpoznať slabinovú prietrž

Porucha je zistená rodičmi alebo ošetrujúcim lekárom počas rutinného vyšetrenia.

 1. Výčnelok v slabine. Formácia môže mať malé rozmery a celkom pôsobivá, ak niekoľko slučiek čreva spadne do trieslovej oblasti.
 2. Výstupok má okrúhly alebo oválny tvar.
 3. Pri zatlačení na tesnenie môžete počuť praskavý zvuk..
 4. Formácia je na dotyk mäkká, s miernym tlakom, prst sa nastaví bez toho, aby spôsobil bolesť dieťaťu, ak neexistujú žiadne komplikácie vo forme stlačenia. Po korekcii výčnelku hmatom môžete cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.
 5. Patologické vystupovanie má tendenciu miznúť a znova sa objaviť, keď dieťa zmení polohu.
 6. S napätím, kričaním, plačom, smiechom sa výčnelok stáva zreteľnejším.

Potom, čo ste u dieťaťa nezávisle diagnostikovali ingvinovú prietrž, okamžite vyhľadajte lekára. Na objasnenie diagnózy vám budú pridelené nasledujúce postupy:

 1. Ultrazvuk brucha, panvy, trieslových kanálikov a mieška
 2. cystografii
 3. irrigografie

Deti trpiace chorobami uvedenými nižšie vyžadujú diferenciálnu diagnostiku:

 1. kvapkavé semenníky u chlapcov
 2. femorálna prietrž
 3. cysta vazy maternice u dievčat
 4. cysta spermií u chlapcov
 5. inguinálna lymfadenitída
 6. kryptorchidizmus u chlapcov

Komplikácie slabinovej prietrže u detí

Porušenie je najbežnejšou komplikáciou ingínovej prietrže. Črevá a u dievčat niekedy vaječník sa pri porušení porušujú prietržami a nedajú sa vrátiť späť do brušnej dutiny..

Takáto „neredukovateľná“ hernia je sprevádzaná bolesťou brucha, zápchou a zvracaním. Dieťa neustále plače a chová sa veľmi podráždene.

Závažnejšia komplikácia sa nazýva uškrtenie - ide o porušenie prietrže. Vyskytuje sa opuch črevnej steny, narušuje sa prietok krvi a rozvíja sa nekróza - komplikácia, ktorá predstavuje ohrozenie života.

Ak sa včasné ošetrenie nevykoná, poškodený orgán zomrie

U chlapcov sa táto komplikácia dá ľahšie určiť, pretože trieslovina sa zväčšuje a začervenáva, čím spôsobuje dieťaťu bolesť. Pretože prietrž je zrejmá iba vtedy, keď časť čreva vyčnieva cez prsteň, nie je pre chirurga ľahké nájsť ju..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie:

 • energetické zaťaženie
 • kašeľ
 • nadúvanie
 • zápcha

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u detí

 1. Bolesť v slabinách. Novonarodené deti plačú, pričom neustále stláčajú nohy na brucho.
 2. Výstupok je hustý, nedá sa narovnať, dieťa pociťuje bolesť pri pohmate.
 3. Nadúvanie, kolika, zadržiavanie stolice.
 4. Pri priestupkoch u chlapcov, v oblasti semenníkov a mieška, dochádza k nadmernému hromadeniu tekutín, podobne ako pri kvapkách.
 5. Opakované vracanie.
 6. Keď sa u dievčat uštipne trieslová prietrž, najčastejšie trpia vaječníky alebo vajcovody, môžu tieto orgány čiastočne alebo úplne vymrieť.

Liečba slabiny prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž sa u detí nelieči liekmi. Existujú rôzne obväzy, ale mnohí lekári v súčasnosti trvajú na prijatí mimoriadnych opatrení, aby sa predišlo nezvratným následkom. Jediná liečba je chirurgická. Ak môže pupočná kýla prejsť sama o sebe, potom priedušná kýla u dieťaťa nikdy neprejde.!

Počas operácie je inguinálny otvor šitý na normálnu veľkosť. To znamená, že od chirurga sa vyžaduje len šitie dvoch zväzkov. Operácia inguinálnej hernie sa spravidla uskutočňuje bez komplikácií a rizík, je pre deti dobre tolerovaná a netrvá dlhšie ako 30 minút..

Ak sa zistí hernia s ľavou stranou (alebo naopak), vyvstáva otázka skúmania druhej strany. Najpopulárnejšou výskumnou metódou je v poslednej dobe laparoskopická metóda. Počas štúdie sa pomocou malej dierky v brušnej dutine zavedie videokamera, pomocou ktorej sa vyšetrenie vykoná.

Našťastie komplikácie po odstránení slabinovej prietrže u detí sú mimoriadne zriedkavé. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj naďalej existuje mierne riziko krvácania alebo infekcie. Medzi špecifické komplikácie patrí recidíva, zhoršená dodávka semenníkov, poškodenie semenného kanálika.

Nedostatočné zaobchádzanie môže mať jeden z troch následkov:

 • šírenie prietrže
 • porušenie
 • uškrtenie

Inguinálna kýla nikdy sama nezmizne. V niektorých prípadoch sa komplikácie objavujú niekoľko dní po vzniku prietrže, v niektorých prípadoch v priebehu rokov.

Nie je možné predpovedať, ako rýchlo sa môže komplikácia vyvinúť. Je potrebné mať na pamäti: ak je prietrža zreteľne viditeľná, spôsobuje bolesť, pravdepodobnosť porušenia a uškrtenie je dosť vysoká..

V prípade porušenia a uškrtenia slabinovej prietrže u dieťaťa by sa malo toto vyšetrenie okamžite previezť do nemocnice. Oneskorenie môže mať vážne následky..

Operácia prietržnej hernie u dieťaťa

Inguinálna kýla u dieťaťa je pomerne vážnym problémom, ktorého riešenie by sa nemalo oneskoriť. Je lepšie byť v bezpečí, ihneď po vykonaní operácie, ako zničiť zdravie dieťaťa a rozhodnúť sa počkať, kým kýla neprejde sama o sebe.

Príčiny výskytu a liečby slabinovej prietrže u detí

Podľa štatistík je inguinálna hernia u detí diagnostikovaná u 5% novorodencov, väčšinou chlapcov, kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry tela. Zo všetkých brušných hernií je 70% nepatrných.

Anatómia Inguinálneho kanála

Hlavné príčiny porušenia

Klasifikácia a príznaky

V mieste patológie

Podľa umiestnenia herniálneho vaku

Zranená slabinová prietrž

Liečebné metódy bez chirurgického zákroku

Môže prejsť slabinová prietrž bez liečby?

Indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Je možný relaps??

Prognóza a možné následky choroby

Video „Kýla u detí“

Komentáre a recenzie

Anatómia Inguinálneho kanála

Predtým, ako pochopíme príčiny a metódy liečby slabinovej prietrže, zoznámime sa s fyziológiou ľudského tela, konkrétne so štruktúrou ingvinálneho kanála - miestom, kde sa môže vyskytovať prietrž.

Inguinálny kanál je šikmá medzera medzi svalmi brucha, ktorých dĺžka je asi 5 cm. Nachádza sa na spodnej časti brušnej steny, pozostáva z vtoku a výtoku - tzv. Hlbokých a povrchných trieslovinových prstencov. Vo vnútri kanála je spermatická šnúra, ak ide o mužov, a okrúhly väz maternice, ak ide o ženy..

Inguinálne kanály sú zvyčajne chránené pred zväčšením svalov a šliach a samy osebe sú dosť úzke, čo bráni vstupu vnútorných orgánov do nich..

Ak sa z nejakého dôvodu rozšíria ingvinálne prstence, môžu do nich vstúpiť vnútorné orgány, čím sa vytvorí ingvinická kýla, ktorá sa vo väčšine prípadov pociťuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa.

príčiny

Inguinálna kýla u detí je najčastejšie bezbolestná choroba, ktorá nespôsobuje dieťaťu a jeho rodičom veľa starostí. Je to druh nádoru v oblasti trieslovín, ktorý sa zvyšuje počas chôdze, plaču, ťažkého kašľa, zvracania..

Nebezpečenstvo slabinovej prietrže spočíva vo vysokej pravdepodobnosti jej zovretia, najmä u jednoročného dieťaťa, ktoré sa už dokáže samostatne pohybovať a neustále napína svaly pobrušnice..

Pri chlapcoch je hnačka Inguinal až 10-krát bežnejšia. Je to kvôli fyziologickému procesu znižovania semenníkov u samčích embryí. Počas tohto procesu sa vytvára vaginálny proces pobrušnice - druh vaku z pojivového tkaniva, ktorý prerastie pred narodením dieťaťa. Ak z nejakého dôvodu k tomu nedôjde, do tohto vaku sa dostanú vnútorné orgány (črevné slučky, vaječníky alebo vajcovody, zámok omentum) - nazýva sa to trieslová kýla.

Pretože dievčatá nemajú vaginálny proces, mechanizmus formovania kýlovej prietrže je odlišný. V procese vývoja sa maternica spočiatku zaujíma na vyššej pozícii ako po narodení, zostupuje, ťahá sa pozdĺž steny pobrušnice a výsledkom je, že sa vak vytvorí ako vaginálny proces..

Rizikové faktory

Popri priamych príčinách, ktoré vedú k formovaniu prišívanej prietrže, tento proces ovplyvňuje aj množstvo faktorov..

Rizikovými faktormi prietrže v slabinách môžu byť:

 • zlá dedičnosť - najbližší príbuzní viac ako 11% detí s podobnou patológiou mali rovnakú diagnózu v detstve;
 • dieťa s nadváhou;
 • mechanické poškodenie brušnej steny.

Vrodená prietrž

Vo väčšine prípadov je slabinová prietrž u detí vrodená a je diagnostikovaná počas prvých mesiacov života dieťaťa..

V závislosti od pohlavia dieťaťa môžu byť príčinou jeho výskytu:

 • intrauterinná patológia pri vývoji brušnej steny;
 • nezatvorenie vaginálneho procesu.

akvizícia

Okrem vrodenej hernie sa dá získať aj v prírode, hoci to nie je bežné. Táto patológia sa spravidla vyskytuje u chlapcov zapojených do športu a trpiacich silnou fyzickou námahou. Deti so slabým spojivovým tkanivom brucha sú zvlášť citlivé na prietrž.

Hlavné príčiny porušenia

Zaseknutá tříslová kýla sa nazýva kompresia herniálneho vaku bez možnosti narovnať jej obsah.

Dôvody možného porušenia:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • tráviace problémy (zápcha);
 • kašeľ;
 • zvracanie
 • výkrik.

Inými slovami, akékoľvek konanie, ktoré spôsobuje zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny, môže u detí vyvolať porušenie ingvinálnej prietrže..

Klasifikácia a príznaky

Inguinálna hernia u dieťaťa môže byť jednostranná alebo bilaterálna a má nasledujúce príznaky:

 • prítomnosť opuchu v slabinách, ktorý sa zvyšuje pri akomkoľvek zaťažení brušnej dutiny a v pokoji klesá alebo úplne zmizne;
 • opuch sa ľahko opravuje;
 • mierna bolesť v mieste vyčnievania prietrže;
 • asymetria mieška alebo labia majora (v závislosti od pohlavia dieťaťa) v prípade výhřezu prietrže.

V mieste patológie

V závislosti od umiestnenia prietrže sa rozlišujú tieto typy:

 • trieslová;
 • inguinal-scrotal - typ prietrže, ktorý sa dostal do mieška (nachádza sa u chlapcov).

Podľa umiestnenia herniálneho vaku

Na tomto základe sa rozlišujú tri typy slabinovej prietrže:

 1. Šikmé. Je to hlavne vrodená patológia a vyskytuje sa v procese prolaps semenníkov do mieška.
 2. Straight. Najčastejšie sa získava v prírode. Jeho umiestnenie je vnútorná trieslová fossa, tento typ prietrže nespadá do miešku.
 3. Kombinovať. Pacient má dva typy patológie naraz.

Zranená slabinová prietrž

Ako už bolo spomenuté, trieslová prietrž nie je nebezpečná, pokiaľ k nej nedôjde. Ak je prietrž štiepená, môže to mať za následok nekrózu orgánu, ktorý upadol do herniálneho vaku, preto si tento stav vyžaduje okamžitú operáciu.

Nasledujúce príznaky naznačujú, že prietrž je obmedzená a mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc:

 • silná bolesť v oblasti priestupku, ktorá môže spôsobiť slabiny, brucho, stehno;
 • neschopnosť upraviť obsah herniálneho vaku;
 • zvracanie, ktoré môže byť buď jednoduché s včasnou pomocou, alebo konštantné, ak nebudete včas kontaktovať odborníka.

diagnostika

Inguinálna hernia u dieťaťa môže byť zistená detským lekárom pri mesačnej rutinnej prehliadke. Najčastejšie sa však rodičia obracajú na chirurga, ktorý si všimol opuch na jednej alebo dvoch stranách slabiny dieťaťa. Palpácia inguinálnej oblasti stačí na to, aby skúsený odborník potvrdil diagnózu. Kýla má oválny alebo okrúhly tvar, vydutie sa pri námahe a v pokoji sa dá ľahko opraviť.

Ak má lekár pochybnosti, pacientovi sa môžu predpísať ďalšie štúdie:

 • Ultrazvuk slabinových kanálov;
 • ultrazvukové vyšetrenie šourku u chlapcov, panvy u dievčat;
 • irigografia - vyšetrenie hrubého čreva pomocou röntgenového žiarenia s použitím kontrastného média;
 • herniografia - röntgen orgánov brušnej dutiny, používa sa aj kontrastná látka;
 • cystografia - röntgenové vyšetrenie močového mechúra je predpísané, ak tento orgán vstúpi do herniálneho vaku.

Ak má dieťa podozrenie na slabinovú prietrž, neodkladajte návštevu lekára - dokonca aj vzdelanie maloletých bez včasnej pomoci môže mať v budúcnosti vážne následky..

Liečebné metódy bez chirurgického zákroku

Chirurgia je považovaná za extrémnu metódu liečby, pacienti sa jej boja a snažia sa jej vyhnúť všetkými možnými spôsobmi. Z dôvodu strachu z chirurgického zákroku sa snažia liečiť ingvinálnu prietrž pomocou konzervatívnych metód a ľudových prostriedkov.

Môže prejsť slabinová prietrž bez liečby?

Obsah herniálneho vaku sa spravidla ľahko umiestni do náchylnej polohy bez bolesti, a preto rodičia často odkladajú návštevu lekára. Názor väčšiny chirurgov na túto záležitosť je jednomyseľný - slabinu prietrže možno odstrániť iba chirurgickým zákrokom..

Samostatne zvážte sprisahanie. Odpoveď je jednoznačná - nedá sa hovoriť ani guinejským, ani iným kýlom. Opačný názor položili tradiční liečitelia. Využívajú skutočnosť, že pupočníková prietrž sa na rozdiel od ingvinálnej prietrže môže časom uzavrieť kvôli posilneniu svalov pupočného prstenca. V prípade pupočnej kýly však takéto „ošetrenie“ neubližuje. Ak sa spoliehate na sprisahanie diagnostikované pri slabinovej prietrži, môžete stratiť čas a dostať vážne komplikácie.

Po zhlédnutí nižšie uvedeného videa získate názor na liečbu kýly prietrže u detí Alexandra Grishina, detského chirurga v zdravotnom stredisku Dobrobut..

Nosiť obväz

Toto zariadenie vám umožňuje zabrániť strate vnútorných orgánov v herniálnom vaku a ich následnému zovretiu. Bandáž sa nosí priamo na tele, je možné ju odstrániť iba v noci, keď dieťa nemá silné fyzické námahy. Pri použití tejto metódy nezabudnite na hygienu - pokožka pod obväzom sa musí pravidelne umývať, aby sa zabránilo vyrážkam z plienok. Na fotografii nižšie môžete vidieť, ako obväz vyzerá pre dieťa.

masáž

Na rozdiel od pupočnej kýly, pri ktorej existujú určité masážne techniky, ktoré riešia problém konzervatívnym spôsobom, pri slabinovej prietrži nie je masáž nielen neúčinná, ale aj kontraindikovaná, pretože môže prispieť k zovretiu obsahu kýly.

Ľudové lieky

Ak je operácia odložená na nejaký čas, môžete zmierniť stav dieťaťa pomocou ľudových metód:

 • Pleťové vody s odvarom z paliny, kôry a duba, žalude;
 • kyslá kapusta;
 • umývanie miesta výstupu kýly octom;
 • vo vnútri sa používajú infúzie rastlín, ako sú napríklad chrpa, kvety egreše, lúčna tráva, kôra smrekovca.

Pred použitím ľudových metód sa musíte poradiť s lekárom.

Chirurgický zákrok

Operácia s trieslovkou prietrže u dieťaťa sa považuje za jednoduchú, podľa hodnotení, vo väčšine prípadov je dobre tolerovaná, po niekoľkých dňoch sa dieťa vráti do normálneho života.

Celý postup trvá asi 15 minút a prebieha v celkovej anestézii masky..

U detí sa používajú dva typy techník na chirurgické odstránenie ingínovej prietrže:

 1. Otvorená prevádzka. Rez sa uskutoční v mieste ingvinálnej prietrže, prostredníctvom ktorej chirurg získa prístup k herniálnemu vaku a vyreže ho..
 2. Zatvorená prevádzka (laparoskopia). Menej traumatickým spôsobom je prístup k prietrži tromi vpichmi v brušnej stene. Táto metóda je indikovaná predovšetkým na diagnostikovanie jednostrannej prietrže - pri vykonávaní operácie s laparoskopom môže lekár vidieť prietrž z druhej strany, ktorá nebola stanovená pri vyšetrení. Po laparoskopii sa dieťa vráti do normálneho stavu po 1-2 dňoch.

výcvik

Operácia opravy prietrže nie je náročná, preto sa pred jej vykonaním vyžadujú štandardné prípravné opatrenia:

 • konzultácie s detským lekárom;
 • zložené testy;
 • konzultácia s neurológom a kardiológom, ak je dieťa zaregistrované u týchto špecialistov;
 • pred anestéziou nemôže byť dieťa nejaký čas kŕmené.

Indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok

Priama indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok pri herniálnej prietrži je štípanie. Chýbajúca včasná pomoc pri porušovaní je spojená s nekrózou tkanív orgánu, ktorá upadla do hrudného vaku, a nemožnosťou jej fungovania v budúcnosti. Ak sa v prípade čreva odstráni jeho časť a vo väčšine prípadov orgán funguje dobre, musia byť napríklad úplne odstránené prívesky u dievčat, čo má vplyv na reprodukčnú funkciu v dospelosti.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Kontraindikácie pri operácii prietrže sú:

 • pacient má závažné choroby, najmä kardiovaskulárne neurologické ochorenia, akútne infekcie;
 • slabost pacienta (predčasná starostlivosť, podváha u detí);
 • vek dieťaťa do 6 mesiacov.

Posledne menovaná je relatívnou kontraindikáciou, pretože pri zjavných indikáciách sa kýlová oprava vykonáva bez ohľadu na vek.

Pooperačné ošetrenie

Zotavenie dieťaťa po operácii závisí od typu zákroku zvoleného chirurgom.

Pri otvorenej chirurgii sú malým pacientom predpísané lieky proti bolesti, šija po zákroku je uzavretá obväzom.

Po laparoskopii zostanú na bruchu dieťaťa tri malé stopy po vpichoch, ktoré sú najskôr pokryté obväzom. Bolesť v uzavretej operácii je oveľa slabšia, takže nemôžete robiť lieky proti bolesti..

Pretože anestézia je vážnym testom na krehké telo dieťaťa, bez ohľadu na to, ktorý spôsob zákroku je zvolený, odporúča sa chrániť dieťa pred fyzickou námahou vrátane masáže počas 3 až 4 týždňov a vyhnúť sa očkovaniu..

Je možný relaps??

Podľa štatistík iba v 4% prípadov sa pri operácii znovu objaví slabina prietrže. Príčinou recidívy sú porušenia operácie alebo veľká veľkosť prišitej prietrže. Na odstránenie tohto problému sa odporúča, aby ošetrujúci lekár navštívil pacienta mesiac po zákroku, aby ho vyšetril.

komplikácie

Aj keď sa operácia na odstránenie slabinovej prietrže považuje za jednoduchú a netraumatickú, stále existuje celý rad možných komplikácií, ktoré tento postup môže spôsobiť..

Komplikácie po oprave kýly zahŕňajú:

 1. Hematóm v slabinách alebo miešku. Tento problém sa vyrieši samostatne do 1-2 týždňov..
 2. Porušenie integrity orgánu, ktorý spadol do herniálneho vaku. V tomto prípade sa po operácii otvorí krvácanie, čo si vyžaduje druhú núdzovú operáciu.
 3. Výmena vaječníkov do trieslového kanálu u dievčat.

Metódy používané v modernej medicíne na odstránenie slabinovej prietrže takmer úplne eliminujú výskyt komplikácií.

Prognóza a možné následky choroby

Pri včasnom prístupe k lekárovi je prognóza inguinálnej hernie vo väčšine prípadov priaznivá - po operácii hernie sa malý pacient môže do niekoľkých dní vrátiť do normálneho života.

Ak sa neposkytla pomoc, následky prietrže môžu byť:

 1. Porušenie vnútorného orgánu - ingvinálny prsteň je stlačený a je schopný zovrieť obsah, ktorý sa dostal do herniálneho vaku.
 2. Zápal pobrušnice. Zápal serózneho krytu brušnej dutiny, ktorý je sprevádzaný závažným celkovým stavom tela
 3. Nekróza zovretého orgánu s úplným alebo čiastočným odstránením.
 4. Zhoršená plodnosť.

prevencia

Bohužiaľ, nikto nie je v bezpečí pred vrodenou patológiou a riziko tohto ochorenia môžete znížiť iba tým, že sa budete chrániť pred predčasným pôrodom, pretože predčasne narodené deti sú oveľa citlivejšie na slabnú hernie.

Ak sa chcete vyhnúť získanej patológii, skúste vylúčiť nasledujúce faktory:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • poranenia brucha;
 • nesprávna výživa dieťaťa, ktorá vedie k nadváze.

Video „Kýla u detí“

Názor Dr. Komarovského na kýly u detí je uvedený v nižšie uvedenom videu.

Hlavná vec týkajúca sa slabinovej prietrže u detí: príčiny, príznaky a liečba

S chorobou vyčnieva tříslová prietrž u detí pod kožou v oblasti trieslovín jeden alebo viac orgánov v brušnej dutine. Stáva sa to, keď má dieťa tenké štruktúry, ktoré tvoria vrodenú (najčastejšie) alebo získanú príčinu prednú stenu brucha.

Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa.

Kýla sama o sebe zvyčajne deti nijako neobťažuje, neubližuje - prejavuje sa iba ako kozmetická vada. Niekedy však môže dôjsť k porušeniu obsahu herniového vaku - potom je potrebná urgentná operácia.

Chirurgia je jediná liečba. Môže byť vykonaná aj ambulantne, dobre vyvinutá a takmer vždy úspešná.

Ak sa operácia vykonáva plánovaným spôsobom, potom choroba navždy zmizne zo života dieťaťa.

Prečítajte si podrobný prehľad choroby: prečo sa vyskytuje, aké typy chorôb existujú, ako diagnostikovať a liečiť?

V trieslovom kanáli majú chlapci spermatickú šnúru a dievčatá majú okrúhly väz maternice. Inguinálny výčnelok sa vytvára, keď brušné orgány prechádzajú cez trieslovinový kanál..

Dôvody rozvoja patológie

Táto patológia je veľmi častá: vyvíja sa u 5% novorodencov a predčasne narodených detí - 3 až 5-krát častejšie (15 - 25%)..

Príčiny vývoja detskej inguinálnej hernie sa podmienečne delia na vrodené a získavané.

Vrodené príčiny

Vrodené výčnelky sa vyskytujú v dôsledku patológie spojivového tkaniva.

Chlapci sú chorí 3-10 krát častejšie ako dievčatá. Dôvodom je skutočnosť, že u chlapcov s vrodenými príčinami sa prietrže tvoria len vtedy, keď sa semenníky presunú do mieška. Pochádzajú z brušnej dutiny, kde boli utvorené, a musia prejsť do podkožného trieslového kanálika.

Dievčatá nemajú semenníky. Vaječníky neprechádzajú fázou pohybu, ale navždy zostávajú tam, kde sa tvoria. Inguinálna prietrž u dievčat je preto mimoriadne zriedkavá.

Vrodený herniálny výčnelok je často kombinovaný s patológiami, ako sú cysta spermatického kordu, kvapka semenníkov, abnormality chrbtice a bedrových kĺbov..

Získané príčiny - v detstve

Získaná forma patológie sa vyvíja v dôsledku:

 • operácie na orgánoch v miešku alebo brušnej dutine, pri ktorých sa vykoná incízia v trieslovej oblasti;
 • poranenia oblasti blízko krčmy;
 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, kašeľ alebo neskrývajúce zvracanie).

Druhy patológie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jednostranný (to znamená, že vzdelanie sa pozoruje v slabinách iba na jednej strane).

Priamy (nachádza sa bližšie k stredovej línii tela ako spermatická šnúra alebo väzivo maternice).

Tento typ patológie sa vyvíja iba v dôsledku získaných príčin..

Šikmé (umiestnené mimo spermatickej šnúry alebo väziva maternice).

Táto lokalizácia môže mať vrodený aj získaný charakter..

V neredukovateľnej fáze je proces adhézie silne rozvinutý (medzi orgánmi z pojivového tkaniva, podobne ako peritoneum), vznikajú špeciálne „preklady“, čo nedovoľuje „skrývať“ obsah hernálneho vaku v brušnej dutine..

Strangulovaný (existuje kompresia orgánov prítomných v hernálnom vaku s herniálnym portálom - krúžok spojivového tkaniva)

Priama trieslová prietrž leží mimo spermatickej šnúry a v nej prechádza šikmá čiara. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Charakteristické príznaky

Rodičia môžu zistiť príznaky patológie v akomkoľvek veku, od narodenia, ale najčastejšie chlapci do dvoch rokov.

Ochorenie sa prejavuje vo forme elastickej pečate v oblasti trieslovín, ktorá môže mať pokračovanie v miešku alebo labia majora..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hovädzie hernie u dieťaťa sú

Nachádza sa na jednej alebo dvoch stranách (u chlapcov je 60% hernií ľavostranných, u dievčat viac ako 50% dvojstranných).

Ťažká bolesť pri výčnelku

Po stlačení bezbolestne

Dieťa úzkostlivo plače

Pri kašľaní, plaču alebo namáhaní sa formácia zvyšuje

Pri zatlačení na výstupok a vo vodorovnej polohe sa nastaví (voliteľný znak)

Plyny prestávajú plynúť (dieťa neprestáva prdať a zároveň nadúvajú)

Ak je prietrž rovná, má tvar gule, šikmé výčnelky majú podlhovastý tvar.

Ak v nemocnici okamžite nekontaktujete pediatrického lekára so známkami porušenia, objavia sa príznaky peritonitídy (zápal pobrušnice): je možné nauzea, horúčka, zvracanie, strata vedomia. Toto je život ohrozujúci stav..

Bilaterálna prietrž môže byť iba šikmá

Ľavá bočná kýla: takto to vyzerá, keď stojíte s napätím vo svaloch brušnej steny.

Ako lekár robí správnu diagnózu

Detský chirurg diagnostikuje dieťa. Zohľadní:

výsledky niektorých testov (napr. vytrhávajú sa pri kašľaní, namáhaní, chôdzi);

ultrazvukové výsledky (ktoré ukážu, ktoré orgány sú v herniálnom vaku, sú adhézie alebo nie);

údaje z irigografie - röntgenové vyšetrenie s kontrastom (ktoré preukáže prítomnosť čreva nachádzajúceho sa v herniálnom vaku).

liečba

Hnačka sa lieči iba operatívnym spôsobom (u dospelých aj u detí). Operácia sa vykonáva od veku 6 mesiacov.

Bandáže, obklady, spevnenie kýlovej brány pomocou bandážnych pomôcok - jedná sa o neúčinné ošetrenie.

Ak sa operácia vykonáva podľa plánu, bez čakania na vývoj komplikácií, potom sa vykonáva laparoskopicky pomocou troch malých rezov. Laparoskopická operácia sa vykonáva za 15-30 minút v anestézii a nasledujúci deň môže byť dieťa prepustené z domu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva malými rezmi na prednej brušnej stene. Chirurg vykonáva zásah pomocou manipulátorov a na monitore vidí, čo sa deje v brušnej dutine..

Podstatou operácie je rozobrať herniálny vak, premiestniť orgány nachádzajúce sa v ňom „na miesto“ - do brušnej dutiny. Potom je diera, cez ktorú vyšli orgány, zosilnená vlastnými tkanivami alebo polypropylénovou sieťou, aby sa zabránilo opätovnému výskytu prietrže..

Po operácii je potrebné nosiť obväz, ktorý sa nosí iba pri ležaní a najprv odstránený až v noci. Po 14 dňoch začnú predlžovať čas chôdze bez obväzu počas dňa.

V pooperačnom období je veľmi dôležité zapojiť sa do fyzioterapie, masáže brucha, ktorá aktivuje krvný obeh v tejto oblasti a bude v budúcnosti vynikajúcou prevenciou prietrže..

Riešenie porušenia

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia v detskej nemocnici, ktorá má chirurgické oddelenie. Tam môžu lekári počas 1-2 hodín tlačiť poranené orgány do brušnej dutiny pomocou konzervatívnych metód pomocou:

 • zavádzanie liekov, ktoré zmierňujú črevné kŕče;
 • vyprázdňovanie oblastí čreva, ktoré sa nachádzajú za priestupkom, s opatrným pokusom narovnať obsah.

Ak tento účinok neexistuje, vykoná sa neodkladná operácia.

zistenie

Hnačka u dieťaťa sa vyskytuje hlavne v dôsledku vrodenej patológie spojivového tkaniva.

Pretože je nebezpečné zasahovať do orgánov nachádzajúcich sa v nej, ak je zistená, okamžite sa obráťte na pediatrického lekára. Povie vám, aké vyšetrenia musíte absolvovať, aby ste mohli operovať s dieťaťom. Takáto liečba je potrebná, aby najmenšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku u dieťaťa pri namáhaní, kašľaní alebo plaču neviedlo k obmedzeniu vnútorných orgánov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osoba, ktorá sa často stretáva s bolesťou krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, najmä po dlhodobom zachovaní statického nepohodlného držania tela, musí pravidelne vykonávať cvičenia, ktoré tvoria gymnastiku pre osteochondrózu.
Účinnosť terapeutických cvičení pri prietrži lumbosakrálnej chrbticeOsteochondróza je hrdzou chrbtice, hovorí Sergej Bubnovský, autor jedinečnej liečebnej techniky pre pohyb.
Asi jednému z deviatich ľudí na planéte hrozia bolesti hlavy v dôsledku problémov s krčnými stavcami. Týmto ochorením trpí asi tretina administratívnych pracovníkov a približne rovnaký počet zástupcov povolaní s fyzickou aktivitou.
Charakteristické znaky prietržeZnaky porušenia
Ak je črevo v herniálnom vaku, potom sa pri stlačení rachotíslabosť