loader

Hlavná

Späť

Dôsledky slabinovej prietrže

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Inguinálna hernia sa považuje za pomerne časté ochorenie a dá sa dobre liečiť, ale rovnako ako každé ochorenie môže mať určité komplikácie. Dôsledky slabinovej prietrže sa vyskytujú pri nesprávnom zaobchádzaní, pri absencii liečby, ako aj z individuálnych dôvodov..

Samotná prítomnosť ingínovej prietrže už predstavuje dosť vážne nebezpečenstvo. Narušením integrity inguinálnej oblasti môžu prvky vnútorných orgánov (časť omentum, čreva, semenník alebo vaječník) skončiť v herniálnom vaku. Tento stav môže vyvolať rôzne choroby, nepohodlie, nepohodlie a komplikácie (napríklad porušenie).

Čo je nebezpečné slabinová prietrž:

 • herniované zranenie;
 • zápalový proces v herniálnej dutine;
 • zhubnosť výčnelkov;
 • rozvoj črevnej obštrukcie;
 • coprostasis;
 • porušenie hrudnej dutiny;
 • reprodukčná dysfunkcia.

Následky môžu pacienta kedykoľvek predbehnúť: chirurgický zákrok je najčastejšie naliehavý. Z tohto dôvodu lekári neodporúčajú odďaľovať liečbu prietrže, ale včas odstraňovať problém, aby v budúcnosti neriskovali svoje zdravie a život..

ICD-10 kód

Dôsledky slabinovej prietrže u mužov

Ak sa prietrž nelieči, môžu vzniknúť vážne komplikácie, ktoré môžu byť ťažšie liečiteľné ako základné ochorenie. Preto čím skôr sa liečba začne, tým lepšie. Pozrite sa na najčastejšie následky slabinovej prietrže.

Najbežnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je štípanie. Tento stav sa v zásade vyznačuje náhlou a nepredvídateľnou situáciou: príznaky porušenia sa objavia okamžite, bez postupného zvyšovania. Pri štípaní je potrebný urgentný chirurgický zákrok, pretože s každou minútou sa zvyšuje nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Prvky orgánov, ktoré spadli do dutiny herniálneho vaku, postupne odumierajú, krvný obeh v nich zmizne, tkanivá podľahnú dystrofii a nekróze. V poškodených orgánoch je narušená ich prirodzená funkcia.

 • Zápalová hernia.

Zápalová reakcia v prietrži sa môže vyvinúť z niekoľkých dôvodov:

 • vonkajšia infekcia vstupuje do herniálnej dutiny (v dôsledku poškodenia vonkajšieho výčnelku - zranenia, škrabance atď.);
 • vnútorná infekcia vstupuje do dutiny (napríklad výkaly).

Pri prítomnosti zápalového procesu sa prietrž stáva sčervenenou, na dotyk horúcou a bolestivou.

Zranenie prietrže sa dá dosiahnuť pri pokusoch o jej samostatné umiestnenie, ako aj pri vonkajších príčinách (v dôsledku neúspešného pádu alebo úderu do oblasti slabín, pri nesprávnom použití obväzu atď.). Tento stav je nebezpečný pre poškodenie vnútorných orgánov, porušenie integrity tkanív. Hlavnými príznakmi poranenia sú bolesť a hematóm v oblasti herniálneho vaku.

Ak časť čreva vnikne do herniálnej dutiny, môže to vyvolať rozvoj črevnej obštrukcie. Pacientka má bolesti brucha, plynatosť, nedostatok pohybu čriev. Ak pacientovi nie je včas poskytnutá pomoc, začne sa rozklad a fermentácia stolice, je to bolesť hlavy, zvracanie. Tento stav často prechádza do koprostázy..

Čo predstavuje koprostázu, je stagnácia výkalov, keď je črevný lúmus upchaný výkaly a spôsobuje príznaky črevnej obštrukcie. Táto komplikácia sa vyznačuje stratou chuti do jedla, zvýšenou tvorbou plynov, nevoľnosťou a zvracaním, horúčkou, bolesťou hlavy a brucha..

 • Vývoj zhubného procesu.

Malígna hernia je pomerne zriedkavý jav, ktorý sa však v praxi lekárov niekedy pozoruje. Degenerácia buniek sa tvorí hlavne v orgánoch, ktoré vstupujú do hernálnej dutiny alebo v okolitých tkanivách.

Komplikácie by sa nemali očakávať. Ak sa objavia prvé príznaky prietrže, odporúča sa poradiť sa s lekárom a vopred odstrániť vadu.

Dôsledky slabinovej prietrže u žien

Výskyt slabinovej prietrže u žien môže mať takmer rovnaké komplikácie ako u mužov (porušenie, obštrukcia čreva, koprostáza), má však svoje vlastné charakteristiky.

Existujú situácie, keď vniknutie častí orgánov do hernálnej dutiny nespôsobuje nepohodlie. Pacientka si môže vrecko pravidelne narovnať sama, pretože prietrž nespôsobuje bolesť, nezvyšuje sa ani sa nespevňuje. Postupom času sa však môžu vyskytnúť problémy, ak je liečba oneskorená..

Po prvé, väčšina komplikácií sa objavuje so zvýšením telesnej hmotnosti ženy alebo počas tehotenstva. V tehotenstve môžu navyše vzniknúť problémy s priamym priebehom tehotenstva. Inguinálna kýla je počas práce istým nebezpečenstvom - veľmi vysoká pravdepodobnosť jej porušenia.

Hernálny vak sa môže zväčšovať súčasne so zvýšením brucha tehotnej ženy. A riziko nie je len to, že počas pohybov budú nepríjemné pocity a nepohodlie, zápcha sa zhorší, začnú sa vyskytovať problémy s močením. Variant priebehu pôrodu priamo závisí od vývoja a veľkosti prietrže. Či už ide o prirodzený pôrod, alebo o cisársky rez, rozhodne lekár.

Faktom je, že pri prirodzenom pôrode je počas pôrodu nadmerné zaťaženie brušnej steny a prietrž môže byť kedykoľvek porušená. Ak k tomu dôjde, je nevyhnutná okamžitá operácia.

Dôsledky operácie so slabinou prietrže

Prostredníctvom chirurgického zákroku sa vyriešia takmer všetky problémy spojené s trieslovinou prietrže. Samotná operácia však môže mať napriek svojej relatívnej jednoduchosti určité negatívne dôsledky. Prečo môžu vzniknúť? Dôvody sú rôzne - od individuálnych charakteristík tela po chirurgické chyby počas operácie.

Stáva sa, že pacient ešte pred ošetrením prietrže poškodil niektoré nervové vlákna (napríklad po predchádzajúcej operácii). Opakovaný zásah môže viesť k bolestivosti a svalovej slabosti..

Za najbežnejšie pooperačné komplikácie sa však považujú nasledujúce..

 • Poškodenie spermatickej šnúry pri odstraňovaní herniálneho vaku v dôsledku neopatrného pôsobenia chirurga. Aby sa tomu zabránilo, musí lekár najskôr oddeliť šnúru od zvyšku tkanív. Čo ohrozuje túto komplikáciu? Porušenie hormónov a spermatogenézy, čo môže viesť k neplodnosti a atrofickým procesom v semenníku.
 • Poškodenie črevnej oblasti, keď sa odstráni hernálny vak, v dôsledku nedbanlivosti operačného chirurga. Pri plastickej chirurgii alebo pri vysokom bandážovaní vrecka môže lekár tiež narušiť integritu močového mechúra.
 • Poškodenie bedra v kĺbe pri použití drsných švov. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa vyskúšať všetky tkaniny, ktoré sú najbližšie k spoju.
 • Krvácanie z dôvodu poškodenia plavidla počas šitia. Táto situácia je napravená stlačením stlačenej lode..
 • U starších pacientov sa často vyskytuje krvná zrazenina v hlbokých žilných nohách. Aby sa predišlo takejto komplikácii, lekár po operácii predpíše antikoagulanciá - predchádza sa tým riziku trombózy..
 • Hydrocele - kvapka semenníkov - jednostranná alebo obojstranná. Takáto komplikácia si môže vyžadovať opätovné otvorenie..
 • Recidácia prietrže. Môže sa to objaviť, keď pacient poruší pravidlá pooperačnej rehabilitácie a lekár sa nebude riadiť pokynmi.
 • Infekčná komplikácia - výskyt infekcie v mieste operácie. Vyžaduje ďalšiu antibiotickú liečbu.

Uvedené následky sa môžu prejaviť buď zavinením operujúceho lekára, alebo zavinením samotného pacienta, ako aj v dôsledku individuálnych charakteristík tela..

Pacient by mal dodržiavať všetky odporúčania lekára a dodržiavať všetky pravidlá rehabilitačnej liečby. Po dobu 2-3 dní po operácii sa odporúča dodržiavať prísny odpočinok na lôžku, nie na namáhanie, na fyzickú prácu. Aj jednoduché pokusy vstať z postele môžu vyvolať zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny, čo môže mať za následok nežiaduce následky..

Okrem toho je dôležité dodržiavať určitú stravu, ktorá vylučuje použitie potravín, ktoré vyvolávajú plynatosť - jedná sa o surovú zeleninu a ovocie, strukoviny, sladkosti.

Ak dodržiavate všetky vyššie uvedené pravidlá a starostlivo dodržiavate lekárske predpisy a rady, následky ingvinálnej prietrže na vás nebudú mať vplyv..

Inžinierska hernia u mužov

Dokonca aj prvé príznaky slabinovej prietrže u mužov hovoria, že choroba sa musí naliehavo liečiť konzervatívnou liečbou alebo chirurgickým zákrokom, inak to môže mať vážne následky. Ochorenie je výstup do štrbiny podobnej medzery rôznych orgánov brušnej dutiny v dôsledku stratifikácie svalov v oblasti slabín. Kýla môže byť získaná alebo vrodená patológia. V inguinálnej zóne je to jedna z najbežnejších.

Čo je to slabinová prietrž u mužov

Pri tejto chorobe sa steny brušnej dutiny oslabujú, vďaka čomu už nemôžu udržať vnútorné orgány na svojom mieste. Jednou zo slabých častí tejto oblasti je slabinový kanál. Je to medzera, ktorou prechádza spermatická šnúra. Trvá od hlbokého ingvinálneho kruhu po povrchový povrch, odkiaľ sa za určitých podmienok vydúvajú brušné orgány..

Ako to vyzerá

Prvým príznakom tejto patológie je výskyt opuchu v oblasti trieslovín, ktorý sa líši veľkosťou. Pri ležaní môže zmiznúť. Pri zmene polohy sa znova objaví nafúknutie. To isté sa deje s kašľom, chodením na toaletu as fyzickou námahou. Veľkosť výčnelku môže byť buď veľmi malá, okolo matice, ako je znázornené na fotografii, alebo môže dosiahnuť väčšie rozmery.

príznaky

Popri výčnelku v dolnom bruchu, v oblasti ochlpenia sa môže prejaviť prietrž pri slabinách a množstvo ďalších príznakov. Pacient má obavy z menších bolestí, ktoré rýchlo prechádzajú, takže ich človek jednoducho nevenuje pozornosť. Hnačkový výčnelok sprevádzaný ďalšími príznakmi:

 • nadúvanie;
 • grganie;
 • zápcha
 • časté močenie
 • horenie v oblasti slabín;
 • opuch a bolesť v miešku;
 • ťažkosť a tlak v slabinách.

V prvých fázach patológia nespôsobuje bolesť. Z tohto dôvodu veľa pacientov chodí k lekárovi v pokročilom štádiu. Prítomnosť alebo neprítomnosť bolesti je určená zložitosťou vyvinutej patológie. Niektorí pacienti sa sťažujú na pocit pálenia, ktorý sa po fyzickej námahe zosilňuje. Iní majú brnenie a tupú bolesť. S výrazným zvýšením výčnelku sa môže zvýšiť

Prvé príznaky

Prvým znakom je malý opuch v oblasti slabín. Postupom času sa postupne zvyšuje. Na tomto pozadí sa môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • zmena veľkosti a tvaru opuchu pri fyzickej námahe;
 • horenie v oblasti slabín;
 • Je to tupá bolesť;
 • nepohodlie pri chôdzi;
 • pocit preplnenia v dolnej časti brucha.

príčiny

Kýla u mužov môže byť vrodená alebo získaná. V prvom prípade sa patológia vytvára aj vo vnútri lona. Získané sa vyvíjajú v dôsledku oslabenia svalov pobrušnice. Príčiny takejto patológie sú:

 • zmeny spojivového tkaniva s vekom;
 • následky chirurgických zásahov do brušnej dutiny;
 • svalová slabosť v dôsledku systémových chorôb;
 • stav predĺženého zvýšeného tlaku v bruchu počas práce spojenej so zdvíhaním, obezitou, zápchou alebo predĺženým kašľom;
 • sedavý spôsob života.

Formy choroby

V závislosti od umiestnenia prietrže v slabinách u mužov môžu byť pravostranné alebo ľavostranné alebo dvojstranné. Môžu byť tiež správne a nesprávne. V prvom prípade môže výstupok zmiznúť v dôsledku skĺznutia späť do brušnej dutiny. Ak je hernálny vak už spájkovaný s obsahom, stáva sa nenapraviteľným. Vzhľadom na vlastnosti anatomickej štruktúry môže byť patológia:

 1. Škúlenie. Stáva sa to získaná alebo vrodená slabina prietrže. Jeho obsah sa nachádza pozdĺž trieslového kanálika vo vnútri spermatickej šnúry. Duktálna, spermatická a trieslovinová hernia u mužov sú odrody šikmého třísla.
 2. Straight. Takú kýlu je možné získať iba. Výčnelok pobrušnice je v tomto prípade mimo spermatickej šnúry a prechádza inguinálnym priestorom.
 3. Priamy intersticiálny alebo subkutánny. Hernálny vak tu nespadá do dutiny mieška, ale nachádza sa v podkožnom tkanive aponeurózy šikmého vonkajšieho svalu..
 4. Kombinovať. Tento druh kýly je z hľadiska anatómie veľmi náročný. Skladá sa z niekoľkých herniálnych vakov.

Čo je nebezpečné slabinová prietrž u mužov

Najnebezpečnejšia vec sa stane, keď sa prietrže v slabinách mužov dostane zaťatú. Potom sa obsah herniálneho vaku stlačí. Tento stav je nebezpečný, pretože porušenie obmedzuje tok krvi do čreva alebo sa zastaví pohyb obsahu po ňom. Pokiaľ ide o zníženie prietrže, tu už nehovoríme. Kvôli poruchám krvného obehu sa externe stáva červeno-fialovým alebo modro-karmínovým. To je dôvod na okamžitú operáciu. Kýčovitá prietrž ohrozuje mužov nebezpečnými komplikáciami, ako napríklad:

 • úplné zastavenie prietoku krvi vo spevnených slučkách, ich nekróza;
 • obštrukcia čriev;
 • otrava tela;
 • zápal pobrušnice.

diagnostika

Patológia je vždy viditeľná voľným okom, pretože prvým znakom je výskyt herniálneho výčnelku v oblasti slabín. S cieľom potvrdiť diagnózu a získať ďalšie údaje sa pacientovi okrem vyšetrenia predpísajú tieto postupy:

 • cystografia - röntgen močového mechúra s kontrastnou farbou;
 • herniografia - röntgen herniálneho vaku;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva po naplnení kontrastným médiom na zistenie obsahu prietrže, veľkosti jeho brán;
 • Ultrazvuk inguinálnej zóny, brušnej dutiny a močového mechúra;
 • cystoskopia - endoskopické vyšetrenie s cystoskopom vnútorného povrchu močového mechúra.

Ak existuje podozrenie na porušenie prietrže, vykoná sa diferenciálna diagnostika bez porušenia. Je potrebné rozlišovať medzi týmito chorobami:

 • varicocele;
 • femorálna prietrž;
 • lymfadenitída;
 • hydrokéla.

liečba

U mužov sa inguinálna hernia lieči dvoma spôsobmi - konzervatívnym a chirurgickým. Len chirurgický zákrok môže umožniť dodanie orgánu v ktoromkoľvek štádiu choroby:

 • odstránenie hernie;
 • laparoskopia, t. odstránenie výčnelku cez vonkajší otvor.

Ak choroba nie je zanedbávaná, konzervatívna liečba niekedy pomáha zbaviť sa jej. Je dôležité pravidelne a správne implementovať všetky odporúčania. Konzervatívna liečba slabinovej prietrže zahŕňa:

 • nosiť obväz;
 • obklady z dubovej kôry, nakladanej kapusty alebo kyseliny octovej;
 • dodržiavanie špeciálnej diéty;
 • pravidelné cvičenie na posilnenie brušných svalov;
 • užívanie nesteroidných protizápalových liekov a analgetík na zmiernenie zápalu a bolesti.

Liečba bez chirurgického zákroku

Konzervatívna liečba je indikovaná iba vo výnimočných prípadoch, keď nie je možné pacienta operovať. Platí to pre starších pacientov alebo s kardiovaskulárnymi chorobami. Lekár ich predpisuje, aby nosili špeciálny obväz. Liečba slabinovej prietrže u mužov bez chirurgického zákroku zahŕňa použitie určitých liekov, terapeutické cvičenia, diétu.

Cvičenie

Cvičenia kýly sú zamerané na posilnenie svalov peritoneálnej steny, ale to môže spomaliť progresiu choroby iba na chvíľu. Úplne opraviť výčnelok pomocou športu nebude fungovať. Lekári stále odporúčajú plávanie, pomalý beh a chôdzu. Je potrebné trénovať v bandáži. Špecifické cvičenia, ktoré liečia prietrž, sú zamerané na posilnenie väzov a svalov brušnej dutiny:

 1. "Nožnice". Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy o 30 - 40 cm a prekrížte ich ako nožnice. Do 3 sady 8-10 krát.
 2. "Bicykel". Ležiac ​​na chrbte, ohýbajte nohy na kolenách a potom s nimi vykonávajte pohyby, akoby šliapali na bicykli. Opakujte 30 až 60 sekúnd.
 3. Stlačenie lopty. Zostaňte v rovnakej polohe na chrbte, ohýbajte nohy a držte nohy na podlahe. Medzi kolená položte malú loptičku, stlačte a na minútu ju uvoľnite.

diéta

Hlavným cieľom stravy je prevencia zápchy a nadúvania, saturácia tela minerálmi, chudnutie. Na liečbu herniálneho výčnelku musíte jesť často a kúsok po kúsku, až 4-5 krát po celý deň. Vyhnite sa nasledujúcim potravinám:

 • mastné, slané, vyprážané a korenené;
 • múka a sladké jedlá;
 • alkoholické nápoje;
 • silný čaj a káva;
 • kapusta, hrach, čerstvé uhorky a iné výrobky, ktoré vyvolávajú zápchu.

Toto jedlo musí byť nahradené zdravším jedlom, z ktorého si môžete pripraviť stravu na týždeň alebo mesiac vopred. Zoznam takýchto výrobkov obsahuje:

 • obilniny;
 • Ovocné šťavy;
 • bujóny;
 • čerstvé ovocie a zelenina;
 • chudé mäso a ryby;
 • želé a želé;
 • šípkový vývar;
 • omeleta.

chirurgia

Jedinou liečbou prietrže je operácia. Konzervatívne metódy neprinášajú pozitívny výsledok. Výčnelok môže odstrániť iba chirurg. Operácia sa uskutočňuje otvoreným alebo laparoskopickým spôsobom, t.j. cez malú dieru. Prvá metóda je bežnejšia. Operácia prebieha takto:

 • lokálna anestézia s spinálnou anestéziou;
 • otvorenie mäkkých tkanív prednej brušnej steny na prístup k orgánom;
 • pridelenie herniálneho vaku z okolitých tkanív, jeho otvorenie rezmi rovnobežnými s trieslovinami;
 • redukcia obsahu vaku do brušnej dutiny;
 • šitie a úprava krku herniového vaku v oblasti brány;
 • odrezanie prebytočného peritonea, ktoré presahovalo brušnú dutinu;
 • odstránenie herniových brán a posilnenie brušnej steny.

účinky

Kýla môže okrem porušenia viesť k ďalším nebezpečným komplikáciám. Medzi najbežnejšie patria:

 • zápal semenníkov;
 • penetrácia do brušnej dutiny infekcie;
 • poruchy reprodukčného systému u mužov;
 • obštrukcia čriev.

Po chirurgickej liečbe kýly sú možné aj niektoré negatívne následky. Vo väčšine prípadov vznikajú zavinením pacienta, ktorý nedodržiava odporúčania týkajúce sa obdobia zotavenia. Aj keď to môže spôsobiť lekárova chyba. Pooperačné komplikácie sú vo všeobecnosti:

 • hematóm (na ich odstránenie ihneď po operácii sa aplikuje ľad);
 • kvapka semenníkov v dôsledku poškodenia ich škrupiny;
 • poškodenie bedrového kĺbu hrubým zošitím;
 • infekcia a hnisanie rany;
 • poškodenie spermatickej šnúry v dôsledku zavinenia lekára;
 • nezrovnalosť švíkov;
 • relapsu choroby;
 • poškodenie krvných ciev, ktoré vedie k atrofii semenníkov.

predpoveď

Ak pacient podstúpil operáciu, aby včas odstránil ingínovú prietrž, potom to zaručuje úplné uzdravenie a obnovenie postihnutia v krátkom čase. Nezávislým zaobchádzaním s ľudovými liekmi sú možné vážne následky. Kýla sa v takýchto prípadoch stáva nenapraviteľnou. Okrem toho jej porušenie a možné komplikácie ďalej zhoršujú prognózu.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju takejto patológie, je dôležité riadiť sa niekoľkými jednoduchými pravidlami, ktoré odporúčajú dokonca aj lekári. Medzi tieto tipy patrí:

 • pravidelná fyzická aktivita zameraná na posilnenie brušných svalov;
 • odvykanie od fajčenia vedúce k chronickému kašľu;
 • vylúčenie nadmernej fyzickej námahy, ktorá zdvíha príliš veľkú váhu;
 • nosiť obväz po operácii na brušných orgánoch;
 • rozdelenie zaťaženia pri prenose celkových vecí na obidve ruky;
 • správna výživa na odstránenie obezity;
 • postupné chudnutie, ktoré vylučuje náhle chudnutie.

video

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Inguinálna kýla pri liečbe mužov bez chirurgického zákroku s ľudovými liekmi. Príčiny, príznaky a diagnóza slabiny prietrže u mužov

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa brušné orgány začínajú vydutie a tvoria herniálny vak. Z dôvodu anatomických schopností je častejší u mužov ako u žien. Patológia je sprevádzaná bolesťou a slabosťou. Úplne prekonať to je možné iba chirurgickým zákrokom. Liečba ingvinovej prietrže u mužov bez chirurgického zákroku sa predpisuje v počiatočných štádiách alebo pri kontraindikácii radikálnych metód. Viac podrobností o alternatívnych možnostiach liečby sa bude diskutovať v dnešnom článku..

Hlavné dôvody

Patológia sa vytvára v dôsledku porušenia sily inguinálnych svalov alebo nadmerného tlaku na ne. Hlavné príčiny inguinálnej kýly u mužov sú zvyčajne rozdelené do skupín v závislosti od veku pacienta.

U novorodencov sa vyvíja v dôsledku:

 • predčasnosť, keď svaly nemali čas na úplné formovanie;
 • patológie vnútromaternicového vývoja;
 • kolika a zápcha, ktorá je sprevádzaná napätím svalov a tlakom na vnútorné orgány.

U detí do jedného roka sa prietrže môžu prenášať samostatne. S rastom svalov sa posilňujú všetky štruktúry tela. V tomto prípade je však pravdepodobnosť opakovania patológie v dospelosti vysoká..

Príčiny slabinovej prietrže u mužov (vo veku od jedného roka do 60 rokov) môžu byť tieto:

 • vrodená prietrž sa nelieči včas;
 • dedičná predispozícia;
 • nestálosť telesnej hmotnosti;
 • obezita;
 • choroby genitourinárnej oblasti;
 • fyzická aktivita, vzpieranie;
 • slabosť svalov v dôsledku chirurgického zákroku alebo nedostatočnej aktivity;
 • zranenia a poškodenie brucha.

Vo veku 35 - 40 rokov je patológia u mužov najbežnejšia. Po 60 rokoch môže fyzická nečinnosť, problémy s pohybmi čriev a vzpieranie viesť k jej vzhľadu. Nezabudnite na opotrebovanie svalov spojené s vekom.

Ako identifikovať mužskú prietrž?

Kýla je nádorový výčnelok, jemný na dotyk. V počiatočnom štádiu sa dá ľahko nastaviť. Rastie v dôsledku zvýšeného tlaku v peritoneálnej dutine. Napríklad pri kašľaní alebo smiechu. Veľkosť výčnelku sa mení a môže sa podobať matici alebo dosiahnuť veľké rozmery.

Príznaky sa objavujú postupne. Po prvé, pacient je znepokojený nepohodlím v slabinách, ktorý po chvíli zmizne sám. Potom sa doplní klinický obraz:

 • periodická bolesť a ťažkosť v bruchu;
 • zväčšenie veľkosti mieška;
 • zhoršená funkcia čriev (plynatosť, zápcha, dunenie).

Vylúčené nie sú ani poruchy močenia, bolesť nad ochlpením a močovou trubicou.

Možné komplikácie

Inguinálna hernia je vážna patológia, ktorej príznaky nemožno ignorovať. Ak sa nelieči, pravdepodobnosť komplikácií je vysoká..

Čo je pre mužov nebezpečné trieslové kýly:

 1. Problémy v intímnom živote, rozvoj neplodnosti.
 2. Zápal prietrže.
 3. Narušenie zažívacieho traktu.
 4. Zhoršujúca sa kvalita života pri neustálej bolesti.
 5. Poranenie prietrže, ktoré vedie k:
 • črevná obštrukcia sa vyvíja a hromadenie výkalov začne telo otráviť;
 • prolaps slepého čreva a jeho zápal;
 • hnisanie prietrže a jej prasknutia;
 • zápal pobrušnice.

Obmedzený výčnelok nie je možné sám upraviť kvôli vysokému riziku smrti. Ak nádor zmení farbu na modrú alebo karmínovú, pacient potrebuje okamžitú hospitalizáciu.

Diagnostické metódy

Chirurg sa podieľa na diagnóze ingvinovej prietrže u mužov. Najskôr vykoná externé vyšetrenie a prehmatanie. Vyhodnotenie tvaru a veľkosti výčnelku sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe, potom sa pacientovi ponúkne kašeľ a napätie..

Na získanie rozšíreného klinického obrazu sa môže vyžadovať ďalšie vyšetrenie. Spravidla zahŕňa tieto činnosti:

 • cystografia (močový mechúr sa vyplní kontrastným činidlom, po ktorom sa urobí jeho obrázok);
 • cystoskopia (endoskopické vyšetrenie vnútorného povrchu močového mechúra);
 • herniografia (röntgen herniálneho vaku);
 • irrigoskopia (röntgenové vyšetrenie hrubého čreva po naplnení kontrastnou látkou);
 • Ultrazvukové vyšetrenie.

Intuinálna hernia u mužov je dôležitá na rozlíšenie s varikokélou, lymfadenitídou, hydrocelé.

Spôsoby odstránenia slabinovej prietrže

Existujú dve možnosti, ako eliminovať trieslovinu prietrže: chirurgická a konzervatívna. Patológiu je možné úplne odstrániť iba laparoskopickým zásahom.

Liečba trieslovej prietrže u mužov bez chirurgického zákroku sa odporúča s miernym defektom, prítomnosťou genitourinárnych infekcií, ako aj v prípade kontraindikácií pre chirurgický zákrok. Medzi tieto patria:

 • choroby srdcového systému;
 • hepatitída, cirhóza;
 • pyelonefritída v akútnom štádiu;
 • anémia, leukémia a iné poruchy krvácania;
 • dekompenzovaný diabetes.

Konzervatívna terapia sa vykonáva iba pod dohľadom lekára. Je dôležité pravidelne a správne dodržiavať všetky jeho odporúčania. Môžu sa použiť tieto metódy:

 • nosiť obväz;
 • fyzické cvičenie;
 • ethnoscience;
 • diéty.

Každá z možností liečby slabinovej prietrže u mužov bez chirurgického zákroku bude podrobnejšie opísaná ďalej v článku..

Pomôžte tradičnej medicíne

Liečba ľudskými liekmi na slabinovú prietrž u mužov zahŕňa použitie rôznych odvarov, tinktúr a obkladov. Pomáhajú zmierniť bolesť a zlepšiť celkový stav. Je možné ich používať iba po konzultácii s lekárom, pretože existuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Pacienti najčastejšie robia pleťové vody na zníženie opuchu a zmiernenie nepohodlia bolesti. Môžu sa pripraviť na báze bylín a liekov. Jedným z účinných prostriedkov sú žihľavy. Na prípravu musíte mletie čerstvých listov v mixéri na smotanu. Výsledná hmota sa umiestni na list zelí a potom sa aplikuje na miesto lézie.

Tiež v alternatívnej medicíne sa používajú rôzne masti na báze tuku. Sú účinné výlučne v počiatočnom štádiu patológie. Masť na báze tuku, surových vajec a octu je obzvlášť populárna. Budete musieť zmiešať 100 ml tekutiny a jedno kuracie vajce, pridať predtavený bravčový tuk (0,5 l), premiešať. Výsledná zmes by sa mala nechať týždeň na tmavom mieste. Potom sa zahreje, pridajú sa 2 prepelice, lyžička jazvečieho tuku. Tento liek sa môže používať jedenkrát denne..

Takéto masti posilňujú svalový aparát, čo bráni ďalšiemu rozvoju choroby a porušeniu prietrže. Aplikujú sa priamo na postihnuté miesto a pokrývajú sa gázou. Trvanie takejto terapie je zvyčajne asi mesiac. Hotové masti by sa mali uchovávať v chladničke.

Vnútorné použitie ľudových liekov: bylinné infúzie

Terapia slabinovej kýly ľudovými prostriedkami sa vykonáva nielen lokálne. Interne sa môžu používať rôzne infúzie. Majú analgetické vlastnosti, tónujú organizmus, zvyšujú imunitu. Okrem toho pomáhajú zbaviť sa príznakov iných chorôb genitourinárneho systému..

Ako liečiť slabinovú prietrž infúziami? Najvyššiu účinnosť charakterizujú recepty využívajúce smrekovec smrekovec. Na jej prípravu sa musí 100 g kôry naplniť pohárom vriacej vody, nechať uvariť na teplom mieste asi dve hodiny. Potom musí byť nástroj filtrovaný. Použite ho v malých dávkach pred jedlom. Terapia trvá 6 mesiacov s týždennými prestávkami.

Použitie obväzu

Bandáž sa odporúča používať u všetkých pacientov. Najmä ak je chirurgický zákrok kontraindikovaný alebo existuje vysoké riziko zovretia prietrže. Malo by sa zakúpiť iba po konzultácii s chirurgom. Bude schopný určiť vhodnú veľkosť..

V niektorých prípadoch je použitie obväzu kontraindikované, pretože pacient:

 • kýla bez sprievodcu;
 • nadváhou;
 • diabetes;
 • novotvary vo slabinách rôznych etiológií;
 • narušenie integrity kože v slabinách.

Bandáž by sa mala nosiť iba pri ležaní, keď sú svaly uvoľnené a prietrž je na svojom mieste. V počiatočnej fáze patologického procesu sa uchyľujú k svojej pomoci iba pri športovaní a iných fyzických činnostiach. Po spustení formulára je obväz pravidelne nosený, a to výhradne pri vodných procedúrach. Ak je pravdepodobnosť komplikácií zanedbateľná, možno ju odstrániť v noci a popoludní. Predtým je však potrebné poradiť sa s chirurgom.

Komplexná cvičebná terapia

Liečba slabinovej prietrže u mužov bez chirurgického zákroku spočíva v realizácii cvičebných cvičení. Komplex vybraný lekárom vám umožní posilniť vazy a svaly brušnej steny, obnoviť prietok krvi, odtok lymfy. V dôsledku pravidelnej implementácie sa výživa tkanív výrazne zlepšuje, bolesťový syndróm sa zastavuje.

Najefektívnejšie cvičenia sú uvedené nižšie:

 1. Popruh. Z náchylnej polohy by malo byť telo zdvihnuté nad podlahu a malo by spočívať na nohách a lakťoch. V tejto polohe musíte zostať až 10 sekúnd.
 2. Nožnice. Je potrebné zaujať ležiacu polohu, položiť ruky pozdĺž tela. Zdvihnite nohy nad podlahu v uhle 45 stupňov a krížte, simulujúc nožnice. Opakujte 15-20 krát.
 3. Bicykel. Východisková pozícia ako v predchádzajúcom cvičení. V takom prípade musíte zdvihnúť nohy a vykonávať pohyby, akoby jazdili na bicykli po dobu 15 až 20 sekúnd.

Cvičebná terapia sa neodporúča v prípade zvieracej prietrže alebo bolesti.

Zmena stravy

Strava je neoddeliteľnou súčasťou liečby. Lekári dávajú nasledujúce odporúčania týkajúce sa príjmu potravy:

 1. Jedlo by malo byť frakčné. Prejedanie nie je povolené..
 2. V potrave by mali prevládať potraviny bohaté na vlákninu, chudé mäso a ryby, vývary a cereálie na vode..
 3. Je lepšie odmietnuť jedlo, ktoré vyvoláva nadúvanie a nadúvanie, zápchu. Hovoríme o vyprážaných a tučných jedlách, pikantných, slaných a zle strávených potravinách. Budete tiež musieť opustiť sýtené nápoje, alkohol, silný čaj a kávu.
 4. Pri nízkych dávkach by ste mali znížiť používanie muffínov, mliečnych výrobkov a chleba.

Dodržiavanie týchto odporúčaní vám umožňuje normalizovať stolicu a trávenie. Črevá zároveň nebudú preťažené. V prípade potreby môže lekár predpísať laxatíva na rastlinnej báze. Všetky tieto opatrenia pomáhajú eliminovať nadmerný tlak vo vnútri pobrušnice, čo znižuje pravdepodobnosť progresie ochorenia..

Metódy prevencie

Nechirurgické metódy na liečbu slabinovej prietrže u mužov sú účinné iba v počiatočnom štádiu patológie. Takáto terapia zvyčajne trvá asi rok. V prípade úplného zotavenia je potrebné dodržiavať určité pravidlá prevencie, aby sa zabránilo recidíve:

 1. Navštívte chirurga dvakrát ročne, aby ste sledovali zdravie.
 2. Nezdvíhajte závažia a nevylučujte športy bez použitia špeciálneho obväzu.
 3. Posilňovanie gymnastiky denne.
 4. Kontrolná telesná hmotnosť.
 5. Jedzte zdravú výživu.
 6. Včas vylieči všetky choroby.

Ako liečiť slabinovú prietrž, lekár by mal povedať. Dnes je možné túto patológiu prekonať nechirurgickými technikami. V tomto prípade sa však zvyšuje riziko jej recidívy. Preto, keď sa príznaky vrátia alebo zhoršia, pripravte sa na operáciu.

Inžinierska hernia u mužov

Inguinálna hernia je jedným z častých chirurgických ochorení. Medzi inými druhmi je na prvom mieste frekvencia trieslovej prietrže, ktorá predstavuje približne 80 - 90% z celkového počtu. Inguinálne kýly u mužov sa vyvíjajú 10-krát častejšie ako u žien. Ochorenie sa môže objaviť v akomkoľvek veku, ale maximálny výskyt sa vyskytuje za 30 - 45 rokov.

Podľa štatistík sú vrodené kýly zistené u detí v 99% prípadov, ktoré boli šikmé v strednom veku (vo veku 25 - 40 rokov) a u starších ľudí (nad 60 rokov), rovných aj šikmých..

príčiny

Intuinálna hernia u mužov je omnoho bežnejšia kvôli štrukturálnym vlastnostiam ingvinálneho kanála. Spermatická šnúra prechádza dovnútra a v ranom detstve semenníky zostupujú do mieška z brušnej dutiny. Preto sa vstup do slabinového kanála naďalej rozširuje a proces kanála pobrušnice neprerastá. Chlapec čoskoro rastie a za prítomnosti provokujúcich faktorov môže brucho ísť do „voľného priestoru“..

V dospelosti je u mužov ingvinálny kanál „slabým miestom“ z rovnakých dôvodov. K získaným rizikovým faktorom sa pripájajú nadobudnuté rizikové faktory, oslabujú sa svaly prednej brušnej steny a vytvára sa herniálny výčnelok..

Provokatívne faktory

Medzi faktory, ktoré prispievajú k výskytu prietrží prednej brušnej steny patria:

 • silná fyzická námaha - športová a profesionálna;
 • choroby spôsobujúce zvýšenie tlaku v bruchu - chronická obštrukčná choroba pľúc, bronchiálna astma, akútna bronchitída a zápal pľúc, choroby gastrointestinálneho traktu, cirhóza pečene;
 • zlé návyky - fajčenie (spôsobuje dlhý, neproduktívny kašeľ) a alkoholizmus;
 • obezita je častým faktorom u mužov starších ako 40 rokov, zvyšuje záťaž na prednej brušnej stene a dlhodobo bráni odhaleniu prietrže.

Príznaky slabinovej prietrže

V počiatočných fázach vývoja hernie zostávajú bez povšimnutia na dlhú dobu, pretože neexistujú žiadne príznaky. Pacienti si najčastejšie všimnú výčnelok v čase silnej námahy alebo pri tlakovej „tlači“, ako aj pri kašľaní..

Najbežnejšie sťažnosti na slabinovú prietrž sú tieto:

 • bolestivé ťahové pocity v slabinách, pri premietaní herniálneho vaku;
 • opuch zaobleného tvaru v slabinách, ktorý sa zvyšuje s napätím brucha (pozri fotografiu vyššie), a v polohe na chrbte sa ľahko nastavuje nezávisle alebo prstami;
 • nepohodlie pri chôdzi, zaťažené nákladom;
 • hnačka alebo zápcha, falošné nutkanie na toaletu spojené so zníženou črevnou motilitou;
 • poruchy močenia - k tomu dochádza zriedkavo, keď močový mechúr vnikne do herniálneho vaku cez obrovský trieslový kruh.

klasifikácia

Inguinálna kýla je rozdelená na dva typy:

 • Vrodená. Vyvíjajú sa v prípadoch, keď sa proces pobrušnice, ktorá je v ranom detstve v trieslovom kanáliku, neprerastá a jej dutina voľne komunikuje s brušnou dutinou..
 • Získal. Objavujú sa hlavne u dospelých mužov a zase sa delia na dva typy:
  • Priama alebo vnútorná prietrž. Priebeh priamej kýly je krátky, nie je spojený s reprodukčným systémom a je vždy získavaný.
  • Šikmé alebo vonkajšie. Pri tomto type prietrže je herniový vak pevne spojený s membránou spermatickej šnúry, ako aj semenníkom, čo často vedie ku komplikáciám z pohlavných orgánov..

Šikmé kĺbové hernie majú zase niekoľko typov:

 • Počiatočná kýla. Pri tejto forme je herniálny vak cítený iba pri vchode do trieslového kanála. Je takmer nemožné identifikovať túto prietrž pacientom.
 • Forma kanála. V tomto prípade sa hernálny vak nachádza vo trieslovom kanáli, ale neovplyvňuje brušnú stenu a dá sa zistiť iba pri silnom napätí prednej brušnej steny..
 • Tvar šnúry. Hernálny vak je spustený pozdĺž spermatickej šnúry smerom k miešku.
 • Formulár mieška. Najzávažnejšia forma šikmej prietrže, ktorá sa u nás vyskytuje pomerne často. Pri tejto forme je herniálny vak so všetkým jeho obsahom (črevné slučky, pobrušnice, vnútorné orgány) spustený do mieška, čím sa jeho veľkosť niekoľkokrát zväčšuje..

diagnostika

Pri sebeidentifikácii vzdelania v slabinách môže vyvstať otázka, na ktorého lekára sa obrátiť. Vyšetrenie s prietržom brucha vykonáva chirurg. Hlavnou metódou vyšetrenia tohto ochorenia je externé vyšetrenie, hmatová prietrž a stanovenie kašľa. Kontrola sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe, ponúka námahu a kašeľ. Ak je detegovaný výčnelok v trieslovej oblasti, je možné určiť tvar, veľkosť a tiež správnosť prietrže.

Pre vyšetrenie, niekedy uchýliť k použitiu ultrazvuku. Tento typ vyšetrenia umožňuje zobraziť obsah herniálneho vaku, stav a veľkosť ingvinálneho prstenca. Keď je štrbina, šourek sa stáva veľmi veľkým a vyzerá ako kvapka semenníka. V tomto prípade je tiež veľmi efektívne použiť ultrazvuk na rozlíšenie týchto chorôb..

Krvné testy, testy moču a ďalšie laboratórne výskumné metódy sa predpisujú iba bezprostredne pred operáciou, aby sa určili funkcie orgánov a systémov, ako aj aby sa určili relatívne kontraindikácie..

liečba

Vo všetkých rozvinutých krajinách je liečba slabinovej kýly výlučne chirurgická bez ohľadu na príčinu a vek pacienta. Je to spôsobené skutočnosťou, že plánovaná identifikácia a operácia v raných štádiách kýly zriedkavo spôsobuje komplikácie a relapsy..

Kýly veľkých veľkostí a ešte viac tak uškrtené sa vyskytujú takmer v 50% prípadov. Uvoľnená kýla je operovaná v naliehavom prípade, čo spôsobuje veľa komplikácií z genitourinárneho a gastrointestinálneho systému, na dlhú dobu spôsobuje, že pacient je nespôsobilý a pri dlhodobom porušovaní môže dôjsť k úmrtiu. Konzervatívna terapia sa používa v zriedkavých prípadoch, ako bude opísané nižšie..

Ako liečiť túto patológiu v každom jednotlivom prípade, iba chirurg rozhodne, posúdi stav pacienta a načasovanie chirurgickej liečby..

chirurgia

V súčasnosti je „zlatým štandardom“ pre chirurgickú liečbu slabínovej hernie lichtenštajnská hernioplastika..

Táto operácia sa používa pre všetky typy kýly..

Po jeho vykonaní sa vyrobí plast z trieslovinového kanálika a spevní sa špeciálnou sieťou vyrobenou z polymérnych materiálov, ktorá zabraňuje riziku recidívy. V niektorých prípadoch je však potrebné použiť aj iné úpravy kýly:

 • pri šikmých kýlach malej veľkosti, najmä u mladých pacientov, sa používa hernioplastika podľa Girarda-Spasokukotského;
 • s priamymi trieslovinami, opakujúcimi sa a šikmými veľkými rozmermi sa používa metóda Bassiniho alebo Kukudzhanovova. U starších pacientov sa uprednostňujú rovnaké typy operácií..
 • s obmedzenými kýlami, ak sa operácia uskutočnila včas a obmedzený orgán nebol odstránený, operácia sa príliš nelíši od konvenčnej hernioplastiky podľa Kukudzhanovovej.

Konzervatívna liečba (bez chirurgického zákroku)

Liečba bez chirurgického zákroku, či už liečivými alebo ľudovými, je povolená pod dohľadom lekára a vykonáva sa, ak v súčasnosti existujú kontraindikácie na plánovanú chirurgickú liečbu. Relatívne kontraindikácie zahŕňajú:

 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému: akútna fáza mozgovej príhody alebo infarktu, zlyhanie srdca IV FC, hypertenzia s krízou;
 • choroby pľúcneho systému: emfyzém, ťažká astma;
 • exacerbácia chronickej pyelonefritídy alebo glomerulonefritídy;
 • akútna hepatitída a cirhóza;
 • anémia, leukémia a ďalšie poruchy systému zrážania krvi;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus - v mnohých chirurgických nemocniciach môžu pacienti s cukrom pod 9 - 10 mmol / l vykonávať operácie.

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, operácia sa vykoná naliehavo podľa vitálnych indikácií, t.j. Aby sa zachránil život pacienta, chirurgovia sa už nepozerajú na relatívne kontraindikácie. Konzervatívna liečba je silne kontraindikovaná..

Konzervatívna liečba môže odstrániť iba príznaky dyspepsie, ktoré sa môžu objaviť, keď sú slučky hrubého alebo tenkého čreva v herniálnom vaku, ako aj zmierniť nepohodlie pri chôdzi a cvičení..

Najprv je potrebné poznamenať, že je dôležité dodržiavať diétu s trieslovými kýlami, najmä ak sú črevné slučky v herniálnom vaku. Požiadavky na stravu:

 • obmedziť a pri prítomnosti slepej, gigantickej alebo opakovanej formy prietrže vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú kvasenie v čreve a tvorbu plynu - strukoviny, kapusta, pivo, čerstvé pečivo, kvasnice, vajcia, veľké množstvo mäsa;
 • mali by ste tiež znížiť príjem potravín obsahujúcich hrubú vlákninu z potravy, ktorá je zle stráviteľná a môže spôsobiť zápchu. Taký stav pri tejto chorobe je nežiaduci, pretože spôsobuje ďalšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku a zvyšuje riziko porušenia;
 • pred použitím je vhodné mleté ​​jedlo alebo dôkladne žuť, aby nedošlo k zápche.

Ďalším dobrým spôsobom prevencie bolesti, ako aj rastu vzdelania pred operáciou a rozvoja recidívy po nej je nosenie špeciálneho obväzu..

Lieky

Lieky, ktoré sa môžu používať na prietrž:

 • Antacidá: Fosfhalugel, Maalox, Almagel sa používajú na prevenciu poškodenia sliznice tráviaceho traktu;
 • Antispasmodiká: No-Shpa, Papaverine, používaný na nepohodlie, zvýšená peristaltika.

Pri všetkých typoch hernií prednej brušnej steny sa neodporúča používať nesteroidné protizápalové lieky. Dôvodom je skutočnosť, že tieto lieky nielen zmierňujú zápal, ale tiež odstraňujú bolesť (najmä analgín a ketorolak). Ak vezmete tieto tablety, môžete vynechať okamih porušenia normálnej prietrže, ktorý je smrtiaci.

Alternatívne metódy liečby

Liečba ľudovými liekmi je tiež zameraná na odstránenie niektorých príznakov a zlepšenie trávenia. Na tento účel môžete použiť nasledujúce osvedčené recepty:

 • Na ochranu črevnej sliznice (analogicky s maaloxom atď.) Sa môže použiť odvar z koreňa lopúcha v mlieku. Je potrebné vziať 1 lyžicu koreňa nasekaného v mlynčeku na mäso, naliať pohár mlieka a variť 20 minút. Tento vývar vypije 3 polievkové lyžice 30-40 minút pred jedlom.
 • Infúzia koriandrových semien a rasca tiež zlepšuje trávenie a zabraňuje zápche. Tieto semená sa predávajú vo väčšine obchodov s potravinami. Na prípravu infúzie si zoberte 1 čajovú lyžičku týchto semien (najlepšie ich rozdrvte), nalejte pohár vriacej vody, nechajte 10 minút a vypite po každom jedle.

Existuje mnoho ľudových prostriedkov na liečbu kýly vo forme obkladov, pleťových vôd a mastí. Tieto druhy sú neúčinné, pretože účinná látka nielen prenikne kožou a podkožným tukom do svalov a priamo do herniálneho vaku, ale môže tiež spôsobiť maceráciu a podráždenie. To isté platí pre rôzne masti na báze tuku, bylín a kôry.

prevencia

Medzi opatrenia na zabránenie rozvoja slabinovej prietrže patria:

 • múdro pristupovať k triedam so silovými cvičeniami (bench press, deadlift atď.);
 • vyhnúť sa zápche - ak je stolica oneskorená o viac ako deň, použite preháňadlá alebo klystír;
 • pri dlhodobom ťažkom kašli by ste mali kontaktovať terapeutov, aby vám predpísali expektoranciu a iné lieky;
 • vykonávanie špeciálnej sady cvičení zameraných na rozvoj svalov prednej brušnej steny.

predpoveď

Pri včasnej návšteve chirurga a čase operácie je prognóza priaznivá. Po hernioplastike podľa Lichtenštajnska je miera recidívy veľmi nízka, iba 0,3 - 0,5%. Pri použití starších techník na opravu prietrže sa relaps vyskytuje častejšie.

Pri obmedzenej hernii vykonanej s resekciou (odstránením) jej obsahu v dôsledku rozvinutej nekrózy a peritonitídy môžu byť následky rôzne:

 • u 8-15% zomierajú pacienti na komplikácie - sú to hlavne oslabení starší muži;
 • v dôsledku infekcie brušnej dutiny operácia nekončí plastickou prietržovou bránou, v dôsledku čoho je miera recidívy prietrže v tomto prípade 16-25%.

Všetko, čo potrebujete vedieť o slabinovej prietrži u mužov: príznaky a moderné metódy liečby

Inguinálna hernia je u mužov 7-krát častejšia ako u žien kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry panvových orgánov a zvýšenej fyzickej námahe. Patológia sa môže vyskytnúť v každom veku. V článku sa budeme venovať typom ingvinálnej prietrže, z toho, čo sa objaví a ktoré liečebné metódy sú najúčinnejšie.

Čo je to trieslová prietrž

Inguinálna kýla je vyčnievanie časti čreva alebo záhybov pobrušnice (omentum) do trieslovinového kanálika (pretiahnutá dutina, cez ktorú semenník z pobrušnice klesá do mieška). Proces vývoja je nasledujúci:

 1. Najskôr sa vytvoria tzv. Herniové brány. Počas tohto obdobia, pri behu, skákaní a inej fyzickej námahe, človek pociťuje brnenie v dolnom bruchu na ľavej alebo pravej strane. Najskôr sú bolesti zanedbateľné, ale postupne sa zintenzívňujú (ako sa tkanivá líšia pod tlakom čreva)..
 2. Črevo chránené tenkým filmom pobrušnice (herniálny vak) preniká do vytvorenej diery. V skutočnosti je to už len slabinová prietrž. Vonku to vyzerá ako vydutie, mäkký nádor v oblasti ochlpenia bližšie k bedru.
 3. Ďalej, slučka čreva klesá nižšie do mieška, kvôli čomu sa stáva asymetrickou. Takáto prietrž sa nazýva slabinovitá.

Vývoj hernie husí

Výraz „zničený“ znamená „zarastený“. Vaginálny (vaginálny) proces je vnútornou výstelkou trieslového kanálika. Normálne prerastie po spustení semenníka do mieška. Inak sa vytvorí vrodená trieslovinová prietrž. Jeho hlavný rozdiel od získaného je lokalizácia semenníka. S vrodenou formou patológie sa nachádza v herniálnom vaku.

Vrodená a získaná slabinová prietrž

Črevo vydláždi cestu do mieška cez trieslovinový kanál

Inguinálna kýla na fotografii

Foto 18+ vzhľad rôznych typov trieslových kýly:

 • Takto vyzerá prietržová hernia - http://prntscr.com/s40gv7.
 • Rozsiahla bilaterálna neregulovaná kýčovitá hernia - http://prntscr.com/s40hqt.

Inguinálna hernia by sa mala odlišovať od femorálnej. Tieto sa vyskytujú hlavne u žien. Predstavujú výčnelok čreva do anatomického otvoru - femorálny kanál. Nádor sa nachádza na stehne mimo šourku..

Femorálny kanál (povrchový krúžok)

klasifikácia

Inguinálne kýly sa líšia vo fáze pôvodu, umiestnenia a vývoja. Hlavné typy sú uvedené v nasledujúcej tabuľke..

Kýla je v závislosti od miesta výstupu rovná a šikmá. Línia je vždy získaná, charakteristická pre starších ľudí, ktorá sa často vyvíja na oboch stranách. V tomto prípade črevo vystupuje cez strednú trieslovinu. Môže zostať v trieslovom kanáli (neúplná prietrž) alebo môže trčať za ňou (úplná prietrž). Nikdy nespadá do mieška. Taký výčnelok je mimoriadne zriedkavý. Rozmery nepresahujú 10 cm.

Šikmá prietrž sa diagnostikuje v prípade úniku čriev v oblasti hlbokého trieslového prstenca. Môže pohybovať spermatickou šnúrou (plexus žíl, tepien a vas deferens) na stranu alebo prenikať do hrúbky jej prvkov. Taký výčnelok je náchylný na porušenie. Veľkosť môže dosiahnuť 4 až 40 cm.

Priama a šikmá slabina prietrže

Veľmi zriedkavým typom je prietrž močového mechúra. V tomto prípade je črevo stlačené otvorom nazývaným supravesikálna fossa. Zriedkavou formou je tiež falošná kýla - prolaps niektorých orgánov pod kožou, keď sa peritoneum pretrhne.

Kombináciou niekoľkých foriem výčnelkov sa diagnostikuje kombinovaná prietrž. Kombinácia šikmého a rovného sa nazýva pantalon.

Pri výbere metódy chirurgickej korekcie sa lekári riadia klasifikáciou navrhnutou v roku 1993 L. M. Nyhusom, podľa ktorej sú všetky trieslové kýly rozdelené do nasledujúcich typov:

 1. Šikmé s normálnou veľkosťou inguinálneho kruhu. Hernálny vak sa nedotýka zadnej steny trieslového kanála. Tento typ sa bežne vyskytuje u detí a mladých mužov..
 2. Šikmá deformácia ingvinálneho prstenca. Je posunutý alebo rozšírený. Črevo nespadá do mieška.
 3. Tretí typ sa skladá z niekoľkých podskupín: A - priama kýla, B - šikmá so zväčšeným ingvinálnym prstencom, pantalon a kýlová kýla, C - femorálna.
 4. Táto skupina zahŕňa všetky opakujúce sa hernie. Podskupiny: A - priamy tříselný, B - šikmý, C - femorálny, D - kombinovaný, kombinovaný.

Nyhuská klasifikácia

Hernie v slabinách sa niekedy vyvíjajú na pozadí pooperačnej jazvy. Nazývajú sa ventrálne. Spravidla takéto útvary vznikajú po urgentnej operácii, keď lekári urobia technické chyby: nadmerne napínajte pobrušnicu, používajte materiál na nekvalitnú chirurgiu. Príčinou môžu byť pooperačné komplikácie vo forme hematómov, hnisania alebo nezrovnalosti sutúr..

Nebezpečná forma slabinovej prietrže je kĺzajúca (plávajúca), keď akýkoľvek orgán pôsobí ako jedna zo stien herniálneho vaku. Počas operácie sa ľahko poškodí..

Druhy posuvnej kýly

Dôvody rozvoja

Faktory vyvolávajúce výskyt slabinovej prietrže:

 • Ťažký chronický kašeľ;
 • Slabé tkanivá brucha (genetický rys);
 • Ochorenia spôsobujúce zvýšenie tlaku v brušnej dutine, častá zápcha;
 • Zdvíhacie závažia, najmä nesúce ich pred sebou;
 • Prudký výrazný úbytok hmotnosti, ktorý vedie k tvorbe dutín pritláčajúcich peritoneum;
 • Nadváha.

Najčastejšou príčinou je vzpieranie. Vo vysoko rizikovej zóne športovci, sťahováci.

príznaky

Inguinálna kýla môže narušiť chôdzu, periodicky kňučať (ťahať bolesti), zvyšovať sa pri silnej fyzickej námahe a pri ležaní klesať. Niektorí muži dokonca dokážu vyplniť výčnelok späť do trieslovinového kanála (nastaviteľná prietrž), ale nie na dlho. Zároveň sa ozve charakteristický črevný dunivý zvuk. Toto je možné, ak sa prietrž objavila nedávno - medzi prolapsovaným črevom, herniovým vakom a okolitým vláknom nie sú žiadne adhézie..

Malá kýla sa nemusí nijako prejaviť, ale ako sa zvyšuje, začína vyvíjať tlak na okolité orgány. Z tohto dôvodu sa vyskytujú bolesti brucha a spodnej časti chrbta. Časť čreva, ktorá sa nachádza v herniálnom vaku, je stlačená, čo výrazne komplikuje priechod stolice. Z tohto dôvodu začínajú rôzne poruchy gastrointestinálneho traktu: dunenie, zápcha, hnačka. Niekedy časť močového mechúra vstupuje do herniálneho vaku, potom môže byť narušené močenie: bolesť, pocit pálenia, nutkanie častejšie.

Ak je výčnelok napätý, bolestivý, nemení sa veľkosť v žiadnej polohe a pri kašľaní došlo k porušeniu. Tento stav si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc..

Znaky porušenia hernie:

 1. Vyčnievanie bolestivé a elastické.
 2. Nadúvanie, zápcha.
 3. Zvracanie, nevoľnosť.
 4. Cardiopalmus.

diagnostika

Diagnózu slabinovej prietrže môže chirurg ľahko urobiť pri vizuálnom vyšetrení a pohmatu v stojacej a ležiacej polohe pacienta. Lekár vyhodnotí veľkosť výčnelku, jeho umiestnenie, kontrolovateľnosť. Za týmto účelom sa od muža žiada, aby tlačil, kašeľ. Je dôležité rozlišovať prietrž od iných novotvarov: lymfocel, hydrocele, kvapka spermií, femorálna prietrž, zväčšené lymfatické uzliny..

Z prístrojových diagnostických metód sa používajú tieto nástroje:

 • Ultrazvuk slabinových kanálov. Umožňuje určiť presnú veľkosť a štrukturálne vlastnosti herniálneho vaku. Obrys prietrže bude hyperechoický (načrtnutý tmavo) a obsah bude hypoechoický (svetlý), pretože obsahuje plyn a tekutinu.
 • Röntgen s kontrastom. Odhaduje obsah výčnelku, veľkosť prietržovej brány, stav slabinového kanála.
 • Laparoskopia. Aplikujte v ťažkých prípadoch. Vyrába sa v celkovej anestézii. Tenké nástroje sa umiestnia do brušnej dutiny cez punkcie na vyšetrenie prietrže zvnútra..

Z laboratórnych metód sa môže vyžadovať všeobecný a biochemický krvný test.

Šikmá prierezová prietrž na ultrazvuku

liečba

Inguinálnu prietrž možno liečiť iba chirurgickým zákrokom. Na internete je veľa informácií o rôznych konzervatívnych metódach, ale v najlepšom prípade sú pomocné. Nie je možné radikálne vyriešiť problém s ich pomocou.

Je možné urobiť bez operácie

Bez chirurgického zákroku môžete postupovať iba v prípade, že prietrž je v počiatočnej fáze a nespôsobuje žiadne nepohodlie. Je celkom možné s ňou žiť. Preventívne opatrenia pomôžu zabrániť rozvoju:

 1. Nosiť obväz.
 2. Špeciálne cvičenia na posilnenie brušnej steny.
 3. Prevencia zápchy.

Niekedy je možné korigovať výčnelok bez chirurgického zákroku, ale táto metóda funguje iba u malých detí. U dospelých mužov sa to vráti, pretože brány už boli vytvorené.

Existujú situácie, keď chirurgovia neponáhľajú operovať ani veľkú, nestresovanú prietrž. Napríklad v prípade starších pacientov, u ktorých môže anestézia spôsobiť viac škody ako samotný výčnelok.

Liečba bez chirurgického zákroku doma

S bolesťou pri ťahu môžete užívať antispasmodiká. Najbezpečnejším liekom je No-Shpa. Nesteroidné protizápalové lieky účinne zmierňujú nepohodlie, ale kvôli vedľajším účinkom nemôžu byť užívané dlho. Tieto lieky môžu navyše utopiť bolesť, čo je znakom porušenia, čo môže viesť k vážnym následkom v dôsledku strateného času..

Aby sa nevyvolávali komplikácie, je dôležité monitorovať včasný pohyb čriev. V potrave sa musí nachádzať vláknina: ovocie, surová a dusená zelenina, obilniny, zelenina. Pravidelné čistenie čriev uľahčujú jablká. Musia sa konzumovať na lačný žalúdok 20-30 minút pred hlavným jedlom. Je lepšie nezneužívať kapustu a strukoviny, aby sa zabránilo nadúvaniu. Je tiež nežiaduce jesť veľa živočíšnych bielkovín a pekárskych výrobkov - to je plné zápchy.

Ak chcete zosilniť brušnú stenu, môžete pri ležaní na chrbte vykonávať špeciálne cvičenia:

 • Dajte na žalúdok váhu 1 až 2 kg, vdýchnite peritoneum bez toho, aby ste zvýšili hrudnú kosť;
 • Zdvihnite rovné nohy o 30 °;
 • Ruky držte za hlavou a opierajte chrbát hlavy o dlane, aby ste mohli zdvihnúť ramenný opasok;
 • Ohnite kolená, držte loptu medzi nimi a stlačte ju.

Pri každom zaťažení musíte nosiť podporný obväz. Neustále to nie je potrebné, inak svaly tlače oslabia. Dôležitá poznámka: obväz je prípustný iba pri korekčných prietržoch a pri kontraindikáciách pre chirurgický zákrok. Inak môže stlačiť výstupok, čo bude viesť k komplikáciám..

Na výstupok nemôžete aplikovať chlad, aby ste nevyvolávali kŕče. Taktiež je nemožné to zámerne zahriať.

Alternatívna medicína ponúka lokálnu terapiu ako adjuvans, napríklad:

 1. Polievkovú lyžicu nasekanej dubovej kôry zalejeme 0,5 litra vody, povaríme 15-20 minút, nechajte vychladnúť. Vo výslednom vývare navlhčite gázu zloženú vo viacerých vrstvách a aplikujte ako výstupok na výstupok. Udržujte 2-3 hodiny.
 2. Stlačiť šťavu z kyslej kapusty.
 3. 4 polievkové lyžice octu jablčného muštu (prírodného) zriedeného v 0,5 l vody. Vytvorte krémy na pol hodiny.
 4. Recept na masť: v rovnakom pomere zoberte cibuľu, listy plantajnu a rastliny zlatého fúzy. Prejdite mlynčekom na mäso a ako spojivo pridajte bravčový tuk.

Chirurgická hernia

Existuje viac ako 300 chirurgických techník na odstránenie trieslovej prietrže. Všeobecne platí toto:

 1. Najprv sa odrežú mäkké tkanivá, odumretý orgán sa vráti na svoje miesto (alebo sa podľa indikácie vyreže jeho porušená časť - vykoná sa prietrž).
 2. Potom posilnite slabú časť brušnej steny, kde bola brána prietrže, pomocou vlastných tkanív pacienta (metóda napínania) alebo syntetického pletiva (nenapínaná hernioplastika alebo aloplastika)..
 3. Sieť sa postupne spája s okolitým vláknom a stáva sa súčasťou tela.

Operácie trvajú v priemere 30 až 60 minút. V komplikovaných prípadoch môže proces trvať 3-4 hodiny.

Nevýhody metód napätia:

 • Zvýšené riziko odchýlok švu, ich nesprávne zjazvenie;
 • Dlhé a bolestivé rehabilitačné obdobie;
 • Relatívne vysoká miera recidívy.

V súčasnosti sa používa prevažne nenapnutá hernioplastika. Výhody: riziko relapsu nie je väčšie ako 3%, zrýchlené obdobie rehabilitácie. Jedinou negatívou sú vysoké náklady na sieť.

Plastická chirurgia sa môže vykonávať otvoreným alebo laparoskopickým prístupom. Absolútnymi indikáciami sú porušenie výčnelku, relaps alebo pravdepodobnosť prasknutia prietrže, zápal oblasti okolo neho, adhézie, obštrukcia čreva..

Posilnenie pobrušnice pomocou pletiva

Rezy sa môžu robiť pomocou bežného skalpelu alebo laserom. V druhom prípade operácia pokračuje bez straty krvi, riziko infekcie rán je výrazne znížené. Procedúra trvá 20-30 minút a nevyžaduje si hospitalizáciu. Pooperačná jazva úplne zmizne po 3 až 4 mesiacoch. Relapsy sú vylúčené. Ihneď po operácii môžete vykonávať svoje obvyklé činnosti, s výnimkou ťažkej fyzickej námahy počas 2 týždňov.

Laparoskopická operácia

Odstránenie laparoskopickej hernie (endoskopická hernioplastika) sa považuje za najviac šetrné. Vyžaduje sa endotracheálna anestézia, úplná svalová relaxácia. Zásah sa vykonáva pomocou malých rezov v brušnej dutine, do ktorých sú ponorené prístroje a videokamera. Dutina je naplnená plynom pre lepšiu vizualizáciu..

Usporiadanie nástrojov na odstránenie laparoskopickej prietrže

Laparoskopická metóda sa používa na liečbu malých prietrží. Pri veľkých výčnelkoch je práca s takýmto prístupom technicky nepohodlná. Niektorí chirurgovia považujú túto metódu za traumatickú: je možné vytvoriť fistuly močových ciest v dôsledku tlakových vredov implantátu, poškodenia veľkých ciev, rozvoja intestinálnej obštrukcie..

Lichtenštajnský plast

Lichtenštajnská gernioplastika sa považuje za zlatý štandard pri oprave kýly. Vhodný pre všetky typy výčnelkov. Chirurgovia dávajú prednosť operácii v lokálnej anestézii, ale epidurálna alebo celková anestézia sa môže uskutočniť na žiadosť pacienta. Prístup je cez malý rez tesne nad inguinálnym záhybom.

Schéma hernioplastiky podľa Lichtenštajnska (spermatická šnúra smerujúca k semenníkom je udržiavaná na vrchu)

Šitie sieťky na trieslovinu

Hemming do vnútorného šikmého svalu

Konečný výsledok: z obidvoch koncov oka je vytvorený vnútorný ingvinálny prsteň (rekonštrukcia)

Príklady metód napínania

Metódy napätia sa používajú pre malé hernie, ktoré sa objavili prvýkrát. Klasickým príkladom je plast Bassini. Prístup je možný pomocou incízneho rezu do dĺžky 8 cm, peritoneum nie je pitvaný. Chirurg odreže inguinálnu šnúru, nájde prietrž, pritlačí ju späť do brány a potom sa svaly konečníka zošijú na trieslovinu..

Smer herniálneho vaku pozdĺž Bassini

Metodika Postempsky spočíva v odstránení trieslového kanála. Okolité tkanivo sa šije tak, aby sa pohybovala spermatická šnúra a vytvorila sa pre ňu nový trieslový kanálik..

Rehabilitácia po odstránení slabinovej prietrže

Funkcie rehabilitácie závisia od spôsobu operácie. Muž trávi 1 až 3 dni v nemocnici.

Po klasickej hernioplastike (podľa Lichtenštajnska):

 1. Drenáž sa odstráni v deň 2.
 2. Hneď po operácii môžete jesť a pohybovať sa.
 3. Na aktiváciu čriev sa niekedy vyžaduje klystír..
 4. Pracovná neschopnosť sa vydáva na 1 - 2 týždne.
 5. Švy sa odstránia 7. až 10. deň. Pred tým sa spracovávajú denne a udržiavajú sa v suchu..

Úplné zotavenie bude trvať od 2 mesiacov do 6 mesiacov. V prvých týždňoch je veľmi dôležité dodržiavať stravu, vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú zápchu, hnačku a tvorbu plynu. Nemôžete ísť na šport a zdvíhať nad 5 kg na 2-3 mesiace. Skoky, beh, zákruty, sklony sú vylúčené. Sex je povolený po 2 týždňoch. Na obnovenie brušných svalov lekár predpíše cvičebnú terapiu, ktorá zahŕňa dýchacie cvičenia.

Komplikácie po operácii

Pravdepodobnosť vzniku komplikácií závisí od typu prietrže, chirurgickej techniky a prítomnosti sprievodných chorôb. Ak pacient dodržiava pravidlá rehabilitácie, potom prakticky nevznikne.

 • Pooperačný zápal rany;
 • Mechanické poškodenie okolitého výčnelku nervov, krvných ciev a orgánov (atrofia semenníkov je možná pri poškodení krvných ciev);
 • Nadmerné napätie, pri ktorom vlákna začínajú trhať tkanivo;
 • Posunutie ôk alebo jeho odmietnutie (veľmi zriedkavé);
 • Kvapka semenníkov;
 • Poškodenie spermatickej šnúry (plné neplodnosti);
 • Neuralgická bolesť;
 • Hematómy a serómy;
 • Adhezívne ochorenie.

Vo všetkých prípadoch, s výnimkou zápalu, je potrebný chirurgický zákrok.

Recidia slabinovej prietrže

Recidíva je možná po akejkoľvek metóde hernioplastiky. Pacient môže mať geneticky slabé pobrušnice, čo je najmenší tlak, ktorý vyvoláva prolaps orgánov. U niektorých sa rohy pleteniny rozchádzajú a švy sa rozchádzajú.

Pri neobmedzenej hernioplastike je pravdepodobnosť recidívy nízka. Podľa všeobecných štatistík sa po odstránení nekomplikovanej prietrže vyskytuje relaps v 10% prípadov. Po odstránení obrovských, uškrtených alebo posuvných výčnelkov sa pravdepodobnosť návratu patológie zvyšuje na 30%. Po laparoskopickej hernioplastike je riziko recidívy menšie ako 1%.

Prvými príznakmi opätovného vzniku prietrže sú brnenie, ťahanie bolesti v operovanej oblasti. Výčnelok sa vytvára na rovnakom mieste a stáva sa viditeľným.

Čo je nebezpečné slabinová prietrž

Inguinálna prietrž môže spadnúť kedykoľvek, keď dôjde k porušeniu alebo zraneniu. Tento stav je plný komplikácií vo forme nekrózy (smrť) črevných slučiek alebo peritonitídy (zápal brušnej dutiny). Akútna zápal slepého čreva sa môže vyskytnúť v dôsledku podvýživy doplnku kvôli stlačeniu ciev v ingvinálnom kruhu. V niektorých prípadoch sa pri riedení tkanív vytrháva prietrž, prietrž tkaniva a obsah. V takýchto prípadoch sa vyvinie aj peritonitída. Smrteľný stav.

Prietržová kýla môže mať negatívny vplyv na spermie, pretože zvyšuje teplotu v miešku a narušuje krvný obeh v semenníkoch. Pokiaľ ide o účinnosť, vo väčšine prípadov to netrpí. Erekcia zostáva nedotknutá, tiež libido. Problémy môžu začať iba s veľmi veľkým výčnelkom.

FAQ

 • Berú v armáde slabinovú prietrž? - Komisia bude venovať pozornosť jej veľkosti, umiestneniu, pravdepodobnosti porušenia. Kategória D (nevhodné) je určená pre veľké opakujúce sa výčnelky, ktoré majú negatívny vplyv na iné orgány. Kategória B (obmedzená platnosť, môže byť vyvolaná na výcvik alebo vojenskú akciu) je určená pre mierne opakujúce sa prietrže, ktoré sa prejavujú pri fyzickej námahe. V ostatných prípadoch ich vezmú do armády. Môže poskytnúť odklad času na chirurgickú liečbu.
 • Môžem ísť do kúpeľa? - Môcť.
 • Môžem jazdiť na bicykli? - Stredne možné, pokiaľ kýla nie je krátka, môže byť porušená.
 • Môžem mať sex s slabinovou prietržou? - Môcť.
 • Môžem si stiahnuť tlač a hrať športy? - Tlačové zaťaženie vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku, čo zhorší patológiu.

Lekári hovoria o fyzickej aktivite a kúpeľoch:

prevencia

Základné preventívne opatrenia:

 • Nezdvíhajte závažia, nepreťažujte tlač;
 • Vyhnite sa dlhodobej zápche;
 • Liečte kašeľ v čase.

Dobrou profylaxiou je mierne kompetentné zaťaženie svalov lisu, aby sa posilnil korzet svalov.

Recenzie mužov o liečbe

Fóra chvália hlavne hernioplastiku pomocou oka. Výkon sa obnovuje rýchlo, relapsy sú zriedkavé. Recenzie nižšie.

Názor lekára na obdobie rehabilitácie:

záver

Prítomnosť inguinálnej hernie nie je priamou indikáciou pre chirurgický zákrok, ale je potrebné ju pravidelne konzultovať s chirurgom. S výskytom bolesti, zhoršenia spermogramu, porúch stolice je jedinou možnosťou chirurgický zákrok. Jeho účinnosť do značnej miery závisí od disciplíny pacienta v období rehabilitácie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nie každý vie, čo je výčnelok bedrovej miechy. Túto diagnózu čelia ľudia, ktorí sa poradili s lekárom o bolesti a iných problémoch so zadami. Po vypočutí však úplne nechápu, čo to je, ako a prečo sa vytvára výčnelok disku, čo je plné a ako sa vysporiadať s nešťastím..
Miechová hernia je vyčnievanie medzistavcových platničiek medzi stavcami. Je to jedna z komplikácií osteochondrózy a je najčastejšie lokalizovaná v bedrovej oblasti. Termín „záchranár“ označuje smer výčnelku, ktorý sa posúva smerom dovnútra a na stranu vzhľadom na miechový kanál.
Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..