loader

Hlavná

Žalúdok

Inguinálna kýla u dieťaťa

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..

Príčina slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat.

U chlapcov je inguinálna hernia oveľa častejšia ako u dievčat a je spojená s tvorbou semenníkov, ktoré sa vyskytujú v dolnej časti obličiek počas embryonálneho vývoja. Po 6-7 mesiacoch tehotenstva zostupujú semenníky po zadnej stene brušnej dutiny a pred pôrodom zostupujú do mieška. V priebehu prolapsu semenníkov sa vytvára vnútorný trieslový kruh. Ak po narodení chlapca nie je ingvinálny prsteň dostatočne stlačený, dieťa vytvorí ingvinálnu prietrž.

U dievčat sa pri výhni maternice vytvára trieslová prietrž. Maternica sa u dievčat najskôr pripája k dvom väzom, ktoré následne spolu začnú rásť a vytvárajú peritoneum. Keď maternica spadne na svoje miesto, peritoneum sa nemusí uzavrieť a môže tvoriť proces v tvare vaku, ktorý sa vydúva.

Táto vada môže byť tak na jednej zo strán, ako aj na oboch, ľavá a pravá.

Inguinálna hernia je vrodená vada, ale môže sa objaviť, keď sa vnútorné otvorenie inguinálneho kanála stane pomerne veľkým..

Výsledkom je, že časť čreva padá do kanála. Môže sa to stať okamžite po narodení alebo postupne, ako dieťa rastie..

Ako rozpoznať slabinovú prietrž

Porucha je zistená rodičmi alebo ošetrujúcim lekárom počas rutinného vyšetrenia.

 1. Výčnelok v slabine. Formácia môže mať malé rozmery a celkom pôsobivá, ak niekoľko slučiek čreva spadne do trieslovej oblasti.
 2. Výstupok má okrúhly alebo oválny tvar.
 3. Pri zatlačení na tesnenie môžete počuť praskavý zvuk..
 4. Formácia je na dotyk mäkká, s miernym tlakom, prst sa nastaví bez toho, aby spôsobil bolesť dieťaťu, ak neexistujú žiadne komplikácie vo forme stlačenia. Po korekcii výčnelku hmatom môžete cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.
 5. Patologické vystupovanie má tendenciu miznúť a znova sa objaviť, keď dieťa zmení polohu.
 6. S napätím, kričaním, plačom, smiechom sa výčnelok stáva zreteľnejším.

Potom, čo ste u dieťaťa nezávisle diagnostikovali ingvinovú prietrž, okamžite vyhľadajte lekára. Na objasnenie diagnózy vám budú pridelené nasledujúce postupy:

 1. Ultrazvuk brucha, panvy, trieslových kanálikov a mieška
 2. cystografii
 3. irrigografie

Deti trpiace chorobami uvedenými nižšie vyžadujú diferenciálnu diagnostiku:

 1. kvapkavé semenníky u chlapcov
 2. femorálna prietrž
 3. cysta vazy maternice u dievčat
 4. cysta spermií u chlapcov
 5. inguinálna lymfadenitída
 6. kryptorchidizmus u chlapcov

Komplikácie slabinovej prietrže u detí

Porušenie je najbežnejšou komplikáciou ingínovej prietrže. Črevá a u dievčat niekedy vaječník sa pri porušení porušujú prietržami a nedajú sa vrátiť späť do brušnej dutiny..

Takáto „neredukovateľná“ hernia je sprevádzaná bolesťou brucha, zápchou a zvracaním. Dieťa neustále plače a chová sa veľmi podráždene.

Závažnejšia komplikácia sa nazýva uškrtenie - ide o porušenie prietrže. Vyskytuje sa opuch črevnej steny, narušuje sa prietok krvi a rozvíja sa nekróza - komplikácia, ktorá predstavuje ohrozenie života.

Ak sa včasné ošetrenie nevykoná, poškodený orgán zomrie

U chlapcov sa táto komplikácia dá ľahšie určiť, pretože trieslovina sa zväčšuje a začervenáva, čím spôsobuje dieťaťu bolesť. Pretože prietrž je zrejmá iba vtedy, keď časť čreva vyčnieva cez prsteň, nie je pre chirurga ľahké nájsť ju..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie:

 • energetické zaťaženie
 • kašeľ
 • nadúvanie
 • zápcha

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u detí

 1. Bolesť v slabinách. Novonarodené deti plačú, pričom neustále stláčajú nohy na brucho.
 2. Výstupok je hustý, nedá sa narovnať, dieťa pociťuje bolesť pri pohmate.
 3. Nadúvanie, kolika, zadržiavanie stolice.
 4. Pri priestupkoch u chlapcov, v oblasti semenníkov a mieška, dochádza k nadmernému hromadeniu tekutín, podobne ako pri kvapkách.
 5. Opakované vracanie.
 6. Keď sa u dievčat uštipne trieslová prietrž, najčastejšie trpia vaječníky alebo vajcovody, môžu tieto orgány čiastočne alebo úplne vymrieť.

Liečba slabiny prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž sa u detí nelieči liekmi. Existujú rôzne obväzy, ale mnohí lekári v súčasnosti trvajú na prijatí mimoriadnych opatrení, aby sa predišlo nezvratným následkom. Jediná liečba je chirurgická. Ak môže pupočná kýla prejsť sama o sebe, potom priedušná kýla u dieťaťa nikdy neprejde.!

Počas operácie je inguinálny otvor šitý na normálnu veľkosť. To znamená, že od chirurga sa vyžaduje len šitie dvoch zväzkov. Operácia inguinálnej hernie sa spravidla uskutočňuje bez komplikácií a rizík, je pre deti dobre tolerovaná a netrvá dlhšie ako 30 minút..

Ak sa zistí hernia s ľavou stranou (alebo naopak), vyvstáva otázka skúmania druhej strany. Najpopulárnejšou výskumnou metódou je v poslednej dobe laparoskopická metóda. Počas štúdie sa pomocou malej dierky v brušnej dutine zavedie videokamera, pomocou ktorej sa vyšetrenie vykoná.

Našťastie komplikácie po odstránení slabinovej prietrže u detí sú mimoriadne zriedkavé. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj naďalej existuje mierne riziko krvácania alebo infekcie. Medzi špecifické komplikácie patrí recidíva, zhoršená dodávka semenníkov, poškodenie semenného kanálika.

Nedostatočné zaobchádzanie môže mať jeden z troch následkov:

 • šírenie prietrže
 • porušenie
 • uškrtenie

Inguinálna kýla nikdy sama nezmizne. V niektorých prípadoch sa komplikácie objavujú niekoľko dní po vzniku prietrže, v niektorých prípadoch v priebehu rokov.

Nie je možné predpovedať, ako rýchlo sa môže komplikácia vyvinúť. Je potrebné mať na pamäti: ak je prietrža zreteľne viditeľná, spôsobuje bolesť, pravdepodobnosť porušenia a uškrtenie je dosť vysoká..

V prípade porušenia a uškrtenia slabinovej prietrže u dieťaťa by sa malo toto vyšetrenie okamžite previezť do nemocnice. Oneskorenie môže mať vážne následky..

Operácia prietržnej hernie u dieťaťa

Inguinálna kýla u dieťaťa je pomerne vážnym problémom, ktorého riešenie by sa nemalo oneskoriť. Je lepšie byť v bezpečí, ihneď po vykonaní operácie, ako zničiť zdravie dieťaťa a rozhodnúť sa počkať, kým kýla neprejde sama o sebe.

Príčiny výskytu a liečby slabinovej prietrže u detí

Podľa štatistík je inguinálna hernia u detí diagnostikovaná u 5% novorodencov, väčšinou chlapcov, kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry tela. Zo všetkých brušných hernií je 70% nepatrných.

Anatómia Inguinálneho kanála

Hlavné príčiny porušenia

Klasifikácia a príznaky

V mieste patológie

Podľa umiestnenia herniálneho vaku

Zranená slabinová prietrž

Liečebné metódy bez chirurgického zákroku

Môže prejsť slabinová prietrž bez liečby?

Indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Je možný relaps??

Prognóza a možné následky choroby

Video „Kýla u detí“

Komentáre a recenzie

Anatómia Inguinálneho kanála

Predtým, ako pochopíme príčiny a metódy liečby slabinovej prietrže, zoznámime sa s fyziológiou ľudského tela, konkrétne so štruktúrou ingvinálneho kanála - miestom, kde sa môže vyskytovať prietrž.

Inguinálny kanál je šikmá medzera medzi svalmi brucha, ktorých dĺžka je asi 5 cm. Nachádza sa na spodnej časti brušnej steny, pozostáva z vtoku a výtoku - tzv. Hlbokých a povrchných trieslovinových prstencov. Vo vnútri kanála je spermatická šnúra, ak ide o mužov, a okrúhly väz maternice, ak ide o ženy..

Inguinálne kanály sú zvyčajne chránené pred zväčšením svalov a šliach a samy osebe sú dosť úzke, čo bráni vstupu vnútorných orgánov do nich..

Ak sa z nejakého dôvodu rozšíria ingvinálne prstence, môžu do nich vstúpiť vnútorné orgány, čím sa vytvorí ingvinická kýla, ktorá sa vo väčšine prípadov pociťuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa.

príčiny

Inguinálna kýla u detí je najčastejšie bezbolestná choroba, ktorá nespôsobuje dieťaťu a jeho rodičom veľa starostí. Je to druh nádoru v oblasti trieslovín, ktorý sa zvyšuje počas chôdze, plaču, ťažkého kašľa, zvracania..

Nebezpečenstvo slabinovej prietrže spočíva vo vysokej pravdepodobnosti jej zovretia, najmä u jednoročného dieťaťa, ktoré sa už dokáže samostatne pohybovať a neustále napína svaly pobrušnice..

Pri chlapcoch je hnačka Inguinal až 10-krát bežnejšia. Je to kvôli fyziologickému procesu znižovania semenníkov u samčích embryí. Počas tohto procesu sa vytvára vaginálny proces pobrušnice - druh vaku z pojivového tkaniva, ktorý prerastie pred narodením dieťaťa. Ak z nejakého dôvodu k tomu nedôjde, do tohto vaku sa dostanú vnútorné orgány (črevné slučky, vaječníky alebo vajcovody, zámok omentum) - nazýva sa to trieslová kýla.

Pretože dievčatá nemajú vaginálny proces, mechanizmus formovania kýlovej prietrže je odlišný. V procese vývoja sa maternica spočiatku zaujíma na vyššej pozícii ako po narodení, zostupuje, ťahá sa pozdĺž steny pobrušnice a výsledkom je, že sa vak vytvorí ako vaginálny proces..

Rizikové faktory

Popri priamych príčinách, ktoré vedú k formovaniu prišívanej prietrže, tento proces ovplyvňuje aj množstvo faktorov..

Rizikovými faktormi prietrže v slabinách môžu byť:

 • zlá dedičnosť - najbližší príbuzní viac ako 11% detí s podobnou patológiou mali rovnakú diagnózu v detstve;
 • dieťa s nadváhou;
 • mechanické poškodenie brušnej steny.

Vrodená prietrž

Vo väčšine prípadov je slabinová prietrž u detí vrodená a je diagnostikovaná počas prvých mesiacov života dieťaťa..

V závislosti od pohlavia dieťaťa môžu byť príčinou jeho výskytu:

 • intrauterinná patológia pri vývoji brušnej steny;
 • nezatvorenie vaginálneho procesu.

akvizícia

Okrem vrodenej hernie sa dá získať aj v prírode, hoci to nie je bežné. Táto patológia sa spravidla vyskytuje u chlapcov zapojených do športu a trpiacich silnou fyzickou námahou. Deti so slabým spojivovým tkanivom brucha sú zvlášť citlivé na prietrž.

Hlavné príčiny porušenia

Zaseknutá tříslová kýla sa nazýva kompresia herniálneho vaku bez možnosti narovnať jej obsah.

Dôvody možného porušenia:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • tráviace problémy (zápcha);
 • kašeľ;
 • zvracanie
 • výkrik.

Inými slovami, akékoľvek konanie, ktoré spôsobuje zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny, môže u detí vyvolať porušenie ingvinálnej prietrže..

Klasifikácia a príznaky

Inguinálna hernia u dieťaťa môže byť jednostranná alebo bilaterálna a má nasledujúce príznaky:

 • prítomnosť opuchu v slabinách, ktorý sa zvyšuje pri akomkoľvek zaťažení brušnej dutiny a v pokoji klesá alebo úplne zmizne;
 • opuch sa ľahko opravuje;
 • mierna bolesť v mieste vyčnievania prietrže;
 • asymetria mieška alebo labia majora (v závislosti od pohlavia dieťaťa) v prípade výhřezu prietrže.

V mieste patológie

V závislosti od umiestnenia prietrže sa rozlišujú tieto typy:

 • trieslová;
 • inguinal-scrotal - typ prietrže, ktorý sa dostal do mieška (nachádza sa u chlapcov).

Podľa umiestnenia herniálneho vaku

Na tomto základe sa rozlišujú tri typy slabinovej prietrže:

 1. Šikmé. Je to hlavne vrodená patológia a vyskytuje sa v procese prolaps semenníkov do mieška.
 2. Straight. Najčastejšie sa získava v prírode. Jeho umiestnenie je vnútorná trieslová fossa, tento typ prietrže nespadá do miešku.
 3. Kombinovať. Pacient má dva typy patológie naraz.

Zranená slabinová prietrž

Ako už bolo spomenuté, trieslová prietrž nie je nebezpečná, pokiaľ k nej nedôjde. Ak je prietrž štiepená, môže to mať za následok nekrózu orgánu, ktorý upadol do herniálneho vaku, preto si tento stav vyžaduje okamžitú operáciu.

Nasledujúce príznaky naznačujú, že prietrž je obmedzená a mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc:

 • silná bolesť v oblasti priestupku, ktorá môže spôsobiť slabiny, brucho, stehno;
 • neschopnosť upraviť obsah herniálneho vaku;
 • zvracanie, ktoré môže byť buď jednoduché s včasnou pomocou, alebo konštantné, ak nebudete včas kontaktovať odborníka.

diagnostika

Inguinálna hernia u dieťaťa môže byť zistená detským lekárom pri mesačnej rutinnej prehliadke. Najčastejšie sa však rodičia obracajú na chirurga, ktorý si všimol opuch na jednej alebo dvoch stranách slabiny dieťaťa. Palpácia inguinálnej oblasti stačí na to, aby skúsený odborník potvrdil diagnózu. Kýla má oválny alebo okrúhly tvar, vydutie sa pri námahe a v pokoji sa dá ľahko opraviť.

Ak má lekár pochybnosti, pacientovi sa môžu predpísať ďalšie štúdie:

 • Ultrazvuk slabinových kanálov;
 • ultrazvukové vyšetrenie šourku u chlapcov, panvy u dievčat;
 • irigografia - vyšetrenie hrubého čreva pomocou röntgenového žiarenia s použitím kontrastného média;
 • herniografia - röntgen orgánov brušnej dutiny, používa sa aj kontrastná látka;
 • cystografia - röntgenové vyšetrenie močového mechúra je predpísané, ak tento orgán vstúpi do herniálneho vaku.

Ak má dieťa podozrenie na slabinovú prietrž, neodkladajte návštevu lekára - dokonca aj vzdelanie maloletých bez včasnej pomoci môže mať v budúcnosti vážne následky..

Liečebné metódy bez chirurgického zákroku

Chirurgia je považovaná za extrémnu metódu liečby, pacienti sa jej boja a snažia sa jej vyhnúť všetkými možnými spôsobmi. Z dôvodu strachu z chirurgického zákroku sa snažia liečiť ingvinálnu prietrž pomocou konzervatívnych metód a ľudových prostriedkov.

Môže prejsť slabinová prietrž bez liečby?

Obsah herniálneho vaku sa spravidla ľahko umiestni do náchylnej polohy bez bolesti, a preto rodičia často odkladajú návštevu lekára. Názor väčšiny chirurgov na túto záležitosť je jednomyseľný - slabinu prietrže možno odstrániť iba chirurgickým zákrokom..

Samostatne zvážte sprisahanie. Odpoveď je jednoznačná - nedá sa hovoriť ani guinejským, ani iným kýlom. Opačný názor položili tradiční liečitelia. Využívajú skutočnosť, že pupočníková prietrž sa na rozdiel od ingvinálnej prietrže môže časom uzavrieť kvôli posilneniu svalov pupočného prstenca. V prípade pupočnej kýly však takéto „ošetrenie“ neubližuje. Ak sa spoliehate na sprisahanie diagnostikované pri slabinovej prietrži, môžete stratiť čas a dostať vážne komplikácie.

Po zhlédnutí nižšie uvedeného videa získate názor na liečbu kýly prietrže u detí Alexandra Grishina, detského chirurga v zdravotnom stredisku Dobrobut..

Nosiť obväz

Toto zariadenie vám umožňuje zabrániť strate vnútorných orgánov v herniálnom vaku a ich následnému zovretiu. Bandáž sa nosí priamo na tele, je možné ju odstrániť iba v noci, keď dieťa nemá silné fyzické námahy. Pri použití tejto metódy nezabudnite na hygienu - pokožka pod obväzom sa musí pravidelne umývať, aby sa zabránilo vyrážkam z plienok. Na fotografii nižšie môžete vidieť, ako obväz vyzerá pre dieťa.

masáž

Na rozdiel od pupočnej kýly, pri ktorej existujú určité masážne techniky, ktoré riešia problém konzervatívnym spôsobom, pri slabinovej prietrži nie je masáž nielen neúčinná, ale aj kontraindikovaná, pretože môže prispieť k zovretiu obsahu kýly.

Ľudové lieky

Ak je operácia odložená na nejaký čas, môžete zmierniť stav dieťaťa pomocou ľudových metód:

 • Pleťové vody s odvarom z paliny, kôry a duba, žalude;
 • kyslá kapusta;
 • umývanie miesta výstupu kýly octom;
 • vo vnútri sa používajú infúzie rastlín, ako sú napríklad chrpa, kvety egreše, lúčna tráva, kôra smrekovca.

Pred použitím ľudových metód sa musíte poradiť s lekárom.

Chirurgický zákrok

Operácia s trieslovkou prietrže u dieťaťa sa považuje za jednoduchú, podľa hodnotení, vo väčšine prípadov je dobre tolerovaná, po niekoľkých dňoch sa dieťa vráti do normálneho života.

Celý postup trvá asi 15 minút a prebieha v celkovej anestézii masky..

U detí sa používajú dva typy techník na chirurgické odstránenie ingínovej prietrže:

 1. Otvorená prevádzka. Rez sa uskutoční v mieste ingvinálnej prietrže, prostredníctvom ktorej chirurg získa prístup k herniálnemu vaku a vyreže ho..
 2. Zatvorená prevádzka (laparoskopia). Menej traumatickým spôsobom je prístup k prietrži tromi vpichmi v brušnej stene. Táto metóda je indikovaná predovšetkým na diagnostikovanie jednostrannej prietrže - pri vykonávaní operácie s laparoskopom môže lekár vidieť prietrž z druhej strany, ktorá nebola stanovená pri vyšetrení. Po laparoskopii sa dieťa vráti do normálneho stavu po 1-2 dňoch.

výcvik

Operácia opravy prietrže nie je náročná, preto sa pred jej vykonaním vyžadujú štandardné prípravné opatrenia:

 • konzultácie s detským lekárom;
 • zložené testy;
 • konzultácia s neurológom a kardiológom, ak je dieťa zaregistrované u týchto špecialistov;
 • pred anestéziou nemôže byť dieťa nejaký čas kŕmené.

Indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok

Priama indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok pri herniálnej prietrži je štípanie. Chýbajúca včasná pomoc pri porušovaní je spojená s nekrózou tkanív orgánu, ktorá upadla do hrudného vaku, a nemožnosťou jej fungovania v budúcnosti. Ak sa v prípade čreva odstráni jeho časť a vo väčšine prípadov orgán funguje dobre, musia byť napríklad úplne odstránené prívesky u dievčat, čo má vplyv na reprodukčnú funkciu v dospelosti.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Kontraindikácie pri operácii prietrže sú:

 • pacient má závažné choroby, najmä kardiovaskulárne neurologické ochorenia, akútne infekcie;
 • slabost pacienta (predčasná starostlivosť, podváha u detí);
 • vek dieťaťa do 6 mesiacov.

Posledne menovaná je relatívnou kontraindikáciou, pretože pri zjavných indikáciách sa kýlová oprava vykonáva bez ohľadu na vek.

Pooperačné ošetrenie

Zotavenie dieťaťa po operácii závisí od typu zákroku zvoleného chirurgom.

Pri otvorenej chirurgii sú malým pacientom predpísané lieky proti bolesti, šija po zákroku je uzavretá obväzom.

Po laparoskopii zostanú na bruchu dieťaťa tri malé stopy po vpichoch, ktoré sú najskôr pokryté obväzom. Bolesť v uzavretej operácii je oveľa slabšia, takže nemôžete robiť lieky proti bolesti..

Pretože anestézia je vážnym testom na krehké telo dieťaťa, bez ohľadu na to, ktorý spôsob zákroku je zvolený, odporúča sa chrániť dieťa pred fyzickou námahou vrátane masáže počas 3 až 4 týždňov a vyhnúť sa očkovaniu..

Je možný relaps??

Podľa štatistík iba v 4% prípadov sa pri operácii znovu objaví slabina prietrže. Príčinou recidívy sú porušenia operácie alebo veľká veľkosť prišitej prietrže. Na odstránenie tohto problému sa odporúča, aby ošetrujúci lekár navštívil pacienta mesiac po zákroku, aby ho vyšetril.

komplikácie

Aj keď sa operácia na odstránenie slabinovej prietrže považuje za jednoduchú a netraumatickú, stále existuje celý rad možných komplikácií, ktoré tento postup môže spôsobiť..

Komplikácie po oprave kýly zahŕňajú:

 1. Hematóm v slabinách alebo miešku. Tento problém sa vyrieši samostatne do 1-2 týždňov..
 2. Porušenie integrity orgánu, ktorý spadol do herniálneho vaku. V tomto prípade sa po operácii otvorí krvácanie, čo si vyžaduje druhú núdzovú operáciu.
 3. Výmena vaječníkov do trieslového kanálu u dievčat.

Metódy používané v modernej medicíne na odstránenie slabinovej prietrže takmer úplne eliminujú výskyt komplikácií.

Prognóza a možné následky choroby

Pri včasnom prístupe k lekárovi je prognóza inguinálnej hernie vo väčšine prípadov priaznivá - po operácii hernie sa malý pacient môže do niekoľkých dní vrátiť do normálneho života.

Ak sa neposkytla pomoc, následky prietrže môžu byť:

 1. Porušenie vnútorného orgánu - ingvinálny prsteň je stlačený a je schopný zovrieť obsah, ktorý sa dostal do herniálneho vaku.
 2. Zápal pobrušnice. Zápal serózneho krytu brušnej dutiny, ktorý je sprevádzaný závažným celkovým stavom tela
 3. Nekróza zovretého orgánu s úplným alebo čiastočným odstránením.
 4. Zhoršená plodnosť.

prevencia

Bohužiaľ, nikto nie je v bezpečí pred vrodenou patológiou a riziko tohto ochorenia môžete znížiť iba tým, že sa budete chrániť pred predčasným pôrodom, pretože predčasne narodené deti sú oveľa citlivejšie na slabnú hernie.

Ak sa chcete vyhnúť získanej patológii, skúste vylúčiť nasledujúce faktory:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • poranenia brucha;
 • nesprávna výživa dieťaťa, ktorá vedie k nadváze.

Video „Kýla u detí“

Názor Dr. Komarovského na kýly u detí je uvedený v nižšie uvedenom videu.

Č. 185 O tom, čo je to slabinová prietrž

Je inguinálna kýla u dieťaťa nebezpečná? Čo robiť v tomto prípade?

Máme slabinovú prietrž. Vo semenníkoch (chlapec 1 rok 7 mesiacov). Naši lekári nám povedali, že sa prechádza cez črevá. Koľko to len pôjde? A aké je to nebezpečné?

 • Lyubov Fedorovna (babička), Mytishchi
 • 29. januára 2018, 09:49

Nikitsky Michail Nikolaevič

 • Pracovná prax: 20 rokov
 • Prevádzky za rok: 480

Ak je dieťaťu diagnostikovaná inguinálna kýla - je to vážne. Povinná chirurgická liečba je potrebná v blízkej budúcnosti, pretože môže dôjsť k porušeniu, ktoré vedie k neodkladnej chirurgickej liečbe.

Črevy sa neprepletajú. Črevo je obsahom ingínovej prietrže a môže ísť až na dno mieška.

Ak je jednoduchými slovami o tom, čo je ingvinická prietrž u dieťaťa, potom ide o pohyb, vydutie časti brušného orgánu cez trieslovinu (malá medzera medzi svalovými tkanivami). To, čo vstupuje do prietrže sa nazýva obsah prietrže. Črevo môže byť takým orgánom..

Keď obsah prietrže zostúpi do mieška („prietrž v semenníkoch“), jednáme o slabinovú - suternú prietrž u detí.

Ďalšie otázky z nadpisu "Inguinálna hernia"

O typoch operácií pri slabinovej prietrži

 • Dievča, 7 rokov
 • Inguinálna kýla

Moja dcéra má 7 rokov a bola diagnostikovaná bilaterálna hnačka. Chirurg uviedol, že je potrebné vykonať operáciu. Čítal som, že môžete urobiť laparoskop. ďalej

O príčinách slabinovej prietrže u detí

 • Dievča, 7 rokov
 • Inguinálna kýla

Ahoj. Povedz mi prosím. Môže športovanie (najmä letecká gymnastika) spôsobiť dievčaťu slabinovú prietrž. ďalej

O časovaní operácie

 • Chlapec, 9 mesiacov
 • Inguinálna kýla

Ahoj. U dieťaťa bola nájdená hernia třísloviny. Málokedy sa plazí, ľahko sa nastaví späť. Lekár odporúča, aby ste ich dodržiavali do 3 rokov. ďalej

O anestézii pre dieťa mladšie ako 2 až 4 roky

 • 2 ročné dievča
 • Inguinálna kýla

Moja dcéra má slabinovú prietrž. Boli sme diagnostikovaní takmer od narodenia, ale prietrž nám nevadila. Teraz má dieťa 2,6 roka a lekár už je. ďalej

Naraz na slabiny dievčaťa

 • Dievča, 8 mesiacov
 • Inguinálna kýla

Dcera má 8 mesiacov a na jej pravej strane stydkých pyskov je na vrchu hrbolček. Čo robiť? Aká je pravdepodobnosť tejto slabinovej prietrže? Scary if. ďalej

Inguinálna kýla u dieťaťa vo veku 3 rokov

 • Chlapec, 3 roky starý
 • Inguinálna kýla

Moje dieťa má 3-ročného chlapca s trieslovou kýlou. Čo robiť? Existujú nechirurgické metódy na liečbu prietrže a je tam naozaj slabina. ďalej

O analýze a príprave na chirurgický zákrok

 • Chlapec, 4 roky
 • Inguinálna kýla

Koľko testov na operáciu na odstránenie ingvinálnej prietrže 4-ročného dieťaťa? Aký iný prípravok je potrebný okrem analýzy, čo je potrebné? Op. ďalej

O potrebe chirurgického zákroku

 • Chlapec, 1 rok 6 mesiacov.
 • Inguinálna kýla

1,5-ročný chlapec má slabinovú prietrž, ale jeho semenník je veľmi tesný a modrý. Najprv bola prietrž preč. A teraz, keď dieťa chodí, prietrž je konštantná. ďalej

Inguinálna kýla u detí

Inguinálna hernia u dieťaťa je vrodená patológia, pri ktorej brušné orgány presahujú brušnú dutinu v oblasti trieslovín. U chlapcov - najčastejšie sú to črevá, u dievčat - vaječníky, vajcovody.

Dôvody rozvoja slabinovej prietrže v detstve

Počas vnútromaternicového vývinu dieťaťa sa semenníky tvoria v brušnej dutine a až potom dole po trieslovine zostupujú do mieška. Pri anomálii vývoja sa tento kanál nemusí úplne uzavrieť a zostane hlásenie medzi brušnou dutinou a mieškom, čo vedie k vzniku herniálnej chyby..

To je skutočnosť, ktorá vysvetľuje, že tieto hernie sa vyskytujú u chlapcov oveľa častejšie ako u dievčat (80% - 90% sa vyskytuje u mužov). U dievčat je príčinou defekt vo vývoji a tvorbe väzivového aparátu maternice.

Pri dlhodobom tehotenstve je nepravdepodobné, že v prípade neexistencie vyššie uvedených patológií vývoja bude vznik vrodenej trieslovej kýly

Stanovisko Dr. Komarovského

Je potrebné zamerať pozornosť rodičov na skutočnosť, že silné plačanie, časté zápchy, katarálne choroby, ktoré sú sprevádzané záchvatmi silného kašľa, vedú k skoršiemu prejavu choroby a zhoršujú jej priebeh. Je tiež potrebné poznamenať, že ani maximálne možné obmedzenie dieťaťa od všetkých vyššie uvedených problémov ho nezachráni pred patogenézou kongenézy, ktorá sa prejaví skôr či neskôr, a nikto sa nebude v tejto situácii obviňovať - ​​ani lekár, ani rodičia ani dedko. babička.

Pretože každý rodič má záujem o celý život svojho dieťaťa, pri diagnostikovaní hernálnej chyby by dieťa nemalo byť obmedzené fyzickou aktivitou ani inými voľnočasovými aktivitami, ale malo by sa poradiť s lekárom o chirurgickej liečbe, ktorá sa musí vykonať maximálne do 6 mesiacov..

diagnostika

Všetky deti v predškolskom veku musia podstúpiť povinnú skúšku od viacerých odborníkov, ktorých zoznam by mal obsahovať chirurga. Počas vyšetrenia chirurg upozorňuje na trieslovinu, vykonáva prehmatanie tejto oblasti, u chlapcov je povinné vyšetriť miešok na prítomnosť 2 semenníkov. Počas hmatu, v prítomnosti prietrže, sa rozprestrie rozšírený trieslový kruh alebo priamo prietrž, ktorá môže spadnúť do miešku..

Hernálny nádor sa zvyšuje so silným kašľom, keď dieťa plače alebo sa pokúša ísť na toaletu „z väčšej časti“. Z vizuálneho hľadiska to môže vyzerať ako asymetria inguinálnej oblasti alebo opuch. Ďalšie výskumné metódy sa spravidla nevyžadujú, ale je možné použiť ultrazvuk v oblasti trieslovín a miešok. MRI alebo CT sú veľmi zriedkavé, iba vo výnimočných prípadoch.

Taktika pri slabinovej prietrži u detí

Diagnóza kýly u dieťaťa je 100% indikáciou pre chirurgickú liečbu plánovaným spôsobom. Táto patológia by mala byť vykonaná do 6 mesiacov od jej diagnózy, bez ohľadu na vek dieťaťa. Všetky herniálne defekty prednej brušnej steny sa liečia výlučne chirurgickou metódou u detí aj dospelých. Použitie ľudových metód, špeciálnych cvikov, obväzov na kýlu v najlepšom prípade spomalí nárast veľkosti herniovej chyby a v najhoršom povedie k porušeniu predpisov, a v dôsledku toho k pohotovostnej hospitalizácii a chirurgickému zákroku..

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť?

Pri neexistencii včasnej liečby tejto patológie sa herniový defekt postupne zväčší, čo sa môže predĺžiť po celé roky (alebo mesiace, týždne), ale čím väčší je herniálny defekt, tým väčšia je pravdepodobnosť jeho porušenia. Obmedzená brušná prietrž vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu na chirurgickom oddelení, ak sa prietrž prietržuje a menej ako hodina uplynula, existuje možnosť spontánnej redukcie do brušnej dutiny, na pozadí konzervatívnej terapie, potom bude operovaná podľa plánu, ak k redukcii nedôjde alebo lekár má pochybnosti o životaschopnosti obmedzeného orgánu. - zobrazuje sa iba núdzová prevádzka. Za povšimnutie stojí, že obmedzená prirážka kýly u dievčat v každom prípade povedie k núdzovej operácii.

Príznaky obmedzenej prietrže

 • Ostrá bolesť v slabinách na strane herniálnej chyby.
 • Hernálny nádor sa stáva hustým, koža nad ním je hyperemická,.
 • Ak bolo pred porušením možné umiestniť ho do brušnej dutiny, potom po jeho upevnení v hernálnej bráne.
 • Telesná teplota sa môže zvyšovať, môže sa objaviť nevoľnosť, zvracanie, uvoľnené stolice.

operácie

Chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Pre skúseného chirurga táto operácia nespôsobuje technické ťažkosti a zriedka presahuje 30-40 minút. U chlapcov si kvôli anatomickým rysom a najmä prítomnosti spermatickej šnúry úzko spojenej s herniovým vakom vyžaduje tremózne ošetrenie všetkých prvkov v tejto oblasti. Po tomto štádiu sa technika operácie u dievčat a chlapcov nelíši, herniálny vak je vyrezaný, obviazaný a ponorený do brušnej dutiny. Vykoná sa plastický materiál z trieslovinového kanálika a zošitie po operácii po operácii. Dôležitým bodom je, že polypropylénové siete sa nepoužívajú u detí.

V modernom svete sa endoskopické plasty tříslovínovej kýly, vrátane plastov v detskom veku, vykonávajú stále častejšie a oproti otvoreným operáciám majú niekoľko výhod:

 • Menej chirurgická trauma.
 • Nižšia miera recidívy, pooperačné komplikácie.
 • Schopnosť vykonávať operácie súčasne na oboch stranách.
 • Výraznejší kozmetický efekt.

Bohužiaľ, nie každé lekárske centrum má potrebné lekárske vybavenie.

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku je pacient v nemocnici 2-3 dni, potom je prepustený na ambulantnú liečbu. V oblasti pooperačnej rany, ako aj v miešku, sa môže objaviť opuch tkaniva, ktorý sa postupne znižuje do 5 až 7 dní..

Obväzy sa vykonávajú raz za dva dni, je zakázané navlhčiť ranu, ak je obvaz mokrý alebo špinavý, ak by mal byť vymenený. Švy sa odstraňujú 7. až 8. deň, najčastejšie sa používajú u detí, kozmetické švy s resorbovateľnou niťou, preto nie je potrebné tieto švy odstraňovať. Prvý deň je dovolené piť vodu, čerstvé vývary.

Pri absencii pooperačných komplikácií na druhý deň môže byť dieťaťu poskytnutá obvyklá strava. V prvom mesiaci sa odporúča čo najviac obmedziť dieťa zo stresových situácií, ktoré môžu viesť k silnému plaču, u starších detí obmedziť fyzickú aktivitu na jeden mesiac.

Inguinálna kýla u detí

Narodenie dieťaťa je udalosť plná nových emócií a radostných okamihov. Ale niekedy to môže byť zatienené rôznymi vrodenými patológiami u dieťaťa, ktoré sú diagnostikované v prvých týždňoch života. Jedným z takýchto ochorení sa môže stať ingvinálna prietrž, ktorá je dôsledkom vnútromaternicového vývoja, slabo vyvinutých svalov dieťaťa a ďalších príčin..

Inguinálna hernia u detí, čo to je?

Novorodenci a dojčatá sú stále také malé, že nedokážu oznámiť bolesť, ktorá im vadí. Preto, aby ste identifikovali konkrétne ochorenie dieťaťa, musíte byť pozorní na zmeny v jeho správaní, poruchy spánku, rôzne vyrážky na koži..

Inguinálna kýla sa môže prejaviť až po určitom čase. Toto ochorenie je tvorba tkanivového vrecka, do ktorého vyčnieva vnútorný orgán vo trieslovej oblasti napríklad slučka čreva, omentum alebo vaječník..

Táto patológia sa vyskytuje u 5% detí a častejšie sa prejavuje u predčasne narodených detí. U chlapcov sa táto patológia vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u dievčat. Jedným z dôvodov jeho výskytu je narušenie vnútromaternicového vývoja, pri ktorom určitá oblasť pobrušnice dieťaťa pred narodením nerastie a pri vysokom tlaku jeden z orgánov tlačí túto oblasť..

Okrem toho sa toto ochorenie môže pozorovať v kombinácii s akýmikoľvek vrodenými ortopedickými patológiami, napríklad s dislokáciou bedra..

Príčiny slabinovej prietrže

Hlavným dôvodom výskytu tejto patológie u dieťaťa je nezrelosť spojivového tkaniva, čo vedie k nesprávnemu vývoju membrány brušnej dutiny a jej výčnelku. Okrem toho sa tento jav môže objaviť bezprostredne po narodení, v zriedkavých prípadoch, niekedy po narodení. Stáva sa to z niekoľkých dôvodov:

 1. Dedičný faktor, keď v prípade detí s trieslovkou prietrže aspoň jeden z rodičov predtým podstúpil chirurgický zákrok na odstránenie kýly.
 2. Získaná inguinálna hernia sa vyskytuje v dôsledku silnej svalovej slabosti prednej brušnej steny.
 3. Zvýšená fyzická aktivita a napätie brušných svalov prenášaných deťmi.

Príznaky u detí

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je opuch v oblasti trieslovín, ktorý sa môže zvyšovať s kašľom, plačom a napínaním dieťaťa. Patológia sa okrem toho vyznačuje týmito príznakmi:

 1. V pokoji môže výstupok spontánne zmiznúť alebo klesnúť..
 2. Tento opuch môže byť guľatý alebo oválny.
 3. Bolesť v tejto oblasti môže byť neprítomná alebo ťahaná..
 4. Výstupok sa často nastaví ručne, ale pri najmenšom napätí sa znova objaví.
 5. Ak slučka čreva padá do herniálneho vaku, potom so znížením budete počuť charakteristický dunivý zvuk.

U chlapcov môže inguinálna hernia viesť k zníženiu herniálneho vaku v miešku a u dievčat - na labia majora..

Inguinálna prietrž pri liečbe detí

Výskyt výčnelkov v oblasti slabín dieťaťa by mal byť alarmujúcim signálom pre rodičov, ktorí potrebujú navštíviť lekára. Lekár obvykle predpisuje vyšetrenie a ďalšie chirurgické ošetrenie. V súčasnosti sa chirurgia považuje za jediný spôsob liečby tejto patológie u dieťaťa.

Ak sa takáto patológia zistí u novorodenca, plánuje sa operácia vo veku 6-12 mesiacov dieťaťa. Operácia opravy prietrže sa vykonáva otvorenou metódou alebo laparoskopiou. V zriedkavých prípadoch sa po vyhodnotení životaschopnosti padlého orgánu uskutoční jeho resekcia..

Inguinálna kýla u chlapcov

Ako je uvedené vyššie, inguinálna hernia je častejšia u chlapcov ako u dievčat, a to v dôsledku porušenia procesu prolapsu semenníkov z brušnej dutiny do mieška. Väčšina chlapcov má okrem toho pravostrannú tříslovnú prietrž, menej často - dvojstrannú.

U novonarodených chlapcov sa často vyskytuje kvapka semenníkov, ktorá sa vyznačuje opuchom v miešku, ktoré sa pri kričaní alebo plaču zvyšuje alebo znižuje. Takáto patológia môže náhle prejsť v ranom veku až do 1 roka. Ak ochorenie pretrváva pred 2 rokmi, môže byť potrebný chirurgický zákrok..

Kedy je potrebný chirurgický zákrok? Rehabilitácia

Podľa rodičov nie je trieslová kýla vážnym nebezpečenstvom a ak dieťa má malú veľkosť a nespôsobuje dieťaťu problémy, musí ho vyrastať. Ale bez ohľadu na pôvod, táto patológia predstavuje nebezpečenstvo, pretože môže mať vážne následky. Otázka načasovania operácie u detí sa rozhoduje individuálne na základe charakteristík vývoja. Operácia sa najčastejšie vykonáva 6 mesiacov po narodení dieťaťa.

U chlapcov môže kompresia ciev semenníkov následne viesť k neplodnosti a u dievčat môže vaječník spadnúť do herniálneho vaku. Existuje tiež riziko zovretia prietrže, čo môže viesť k oneskoreniu krvného obehu a ohrozeniu života. V týchto prípadoch je trieslovinová prietrž predmetom chirurgického zákroku. Operácia je najčastejšie predpísaná v blízkej budúcnosti po diagnostikovaní patológie, v prípade zranenej prietrže, ihneď po porušení.

Podstatou takejto operácie je odstránenie a zošívanie hernálneho vaku v celkovej alebo lokálnej anestézii, ako aj redukcia vyzrážaného orgánu do brušnej dutiny. V dôsledku operácie sa obnoví anatómia trieslového kanálika a orgány tejto oblasti. Uskutočnenie takejto operácie u chlapcov si vyžaduje osobitnú pochúťku a špeciálne zručnosti chirurga, vzhľadom na úzke spojenie herniálneho vaku s spermatickou šnúrou..

Spravidla sa takáto operácia nepovažuje za zložitý typ chirurgického zákroku, ak sa vykonáva podľa plánu, takže sa výtok uskutoční hneď nasledujúci deň po operácii. Po prepustení, najmenej 3 dni, musíte sledovať odpočinok na lôžku a preháňadlo. Do 10 - 14 dní dieťa potrebuje domáci režim, s výnimkou fyzickej aktivity. Týždeň po operácii chirurg odstráni stehy.

Možné komplikácie

Najbežnejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži je jej porušenie. V tomto prípade je prietržový vak spadajúci do trieslovinového kanálika zovretý a stlačený orgán môže zomrieť kvôli poruchám obehového systému. Hlavným príznakom porušenia je bolesť na palpácii, škytavka, zvracanie alebo hnačka sa môžu stať sekundárnymi príznakmi. Môže sa tiež pozorovať začervenanie alebo opuch trieslovej oblasti. Všetky tieto faktory sú dôvodom okamžitej hospitalizácie dieťaťa..

Po operácii môžu nastať komplikácie, ak boli vykonané nesprávne alebo s oneskorením. Jednou z vážnych komplikácií pri slabinovej prietrži u chlapcov môže byť neplodnosť alebo relaps. Okrem komplikácií po chirurgickom zákroku je možné uviesť lymfocyt, lymfhostázu vo semenníku, vysokú fixáciu semenníka a ďalšie. Oneskorené ošetrenie obmedzenej prietrže môže byť dokonca smrteľné..

prevencia

Hlavným preventívnym opatrením, ktoré má zabrániť výskytu slabinovej prietrže u dieťaťa, je včasná identifikácia faktorov ovplyvňujúcich vývoj choroby a pravidelné vyšetrenie odborníkmi..

Takáto patológia sa dá zistiť pozorovaním matky a dieťaťa v rôznych štádiách vývoja. Okrem toho je možné zabrániť faginálnej prietrži u detí dodržiavaním správnej výživy, vyhýbaním sa zápche a nadmernému stresu..

Samotná keratínová kýla u dieťaťa nemôže sama osebe predstavovať nebezpečenstvo pre život, pokiaľ nehrozí jej porušenie. Preto neodkladajte vyšetrenie a liečbu dieťaťa na dobu neurčitú v nádeji, že patológia sa vylúči sama osebe. Včasná liečba pomôže predchádzať možným komplikáciám a udržiava zdravie dieťaťa.

Hlavná vec týkajúca sa slabinovej prietrže u detí: príčiny, príznaky a liečba

S chorobou vyčnieva tříslová prietrž u detí pod kožou v oblasti trieslovín jeden alebo viac orgánov v brušnej dutine. Stáva sa to, keď má dieťa tenké štruktúry, ktoré tvoria vrodenú (najčastejšie) alebo získanú príčinu prednú stenu brucha.

Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa.

Kýla sama o sebe zvyčajne deti nijako neobťažuje, neubližuje - prejavuje sa iba ako kozmetická vada. Niekedy však môže dôjsť k porušeniu obsahu herniového vaku - potom je potrebná urgentná operácia.

Chirurgia je jediná liečba. Môže byť vykonaná aj ambulantne, dobre vyvinutá a takmer vždy úspešná.

Ak sa operácia vykonáva plánovaným spôsobom, potom choroba navždy zmizne zo života dieťaťa.

Prečítajte si podrobný prehľad choroby: prečo sa vyskytuje, aké typy chorôb existujú, ako diagnostikovať a liečiť?

V trieslovom kanáli majú chlapci spermatickú šnúru a dievčatá majú okrúhly väz maternice. Inguinálny výčnelok sa vytvára, keď brušné orgány prechádzajú cez trieslovinový kanál..

Dôvody rozvoja patológie

Táto patológia je veľmi častá: vyvíja sa u 5% novorodencov a predčasne narodených detí - 3 až 5-krát častejšie (15 - 25%)..

Príčiny vývoja detskej inguinálnej hernie sa podmienečne delia na vrodené a získavané.

Vrodené príčiny

Vrodené výčnelky sa vyskytujú v dôsledku patológie spojivového tkaniva.

Chlapci sú chorí 3-10 krát častejšie ako dievčatá. Dôvodom je skutočnosť, že u chlapcov s vrodenými príčinami sa prietrže tvoria len vtedy, keď sa semenníky presunú do mieška. Pochádzajú z brušnej dutiny, kde boli utvorené, a musia prejsť do podkožného trieslového kanálika.

Dievčatá nemajú semenníky. Vaječníky neprechádzajú fázou pohybu, ale navždy zostávajú tam, kde sa tvoria. Inguinálna prietrž u dievčat je preto mimoriadne zriedkavá.

Vrodený herniálny výčnelok je často kombinovaný s patológiami, ako sú cysta spermatického kordu, kvapka semenníkov, abnormality chrbtice a bedrových kĺbov..

Získané príčiny - v detstve

Získaná forma patológie sa vyvíja v dôsledku:

 • operácie na orgánoch v miešku alebo brušnej dutine, pri ktorých sa vykoná incízia v trieslovej oblasti;
 • poranenia oblasti blízko krčmy;
 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, kašeľ alebo neskrývajúce zvracanie).

Druhy patológie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jednostranný (to znamená, že vzdelanie sa pozoruje v slabinách iba na jednej strane).

Priamy (nachádza sa bližšie k stredovej línii tela ako spermatická šnúra alebo väzivo maternice).

Tento typ patológie sa vyvíja iba v dôsledku získaných príčin..

Šikmé (umiestnené mimo spermatickej šnúry alebo väziva maternice).

Táto lokalizácia môže mať vrodený aj získaný charakter..

V neredukovateľnej fáze je proces adhézie silne rozvinutý (medzi orgánmi z pojivového tkaniva, podobne ako peritoneum), vznikajú špeciálne „preklady“, čo nedovoľuje „skrývať“ obsah hernálneho vaku v brušnej dutine..

Strangulovaný (existuje kompresia orgánov prítomných v hernálnom vaku s herniálnym portálom - krúžok spojivového tkaniva)

Priama trieslová prietrž leží mimo spermatickej šnúry a v nej prechádza šikmá čiara. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Charakteristické príznaky

Rodičia môžu zistiť príznaky patológie v akomkoľvek veku, od narodenia, ale najčastejšie chlapci do dvoch rokov.

Ochorenie sa prejavuje vo forme elastickej pečate v oblasti trieslovín, ktorá môže mať pokračovanie v miešku alebo labia majora..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hovädzie hernie u dieťaťa sú

Nachádza sa na jednej alebo dvoch stranách (u chlapcov je 60% hernií ľavostranných, u dievčat viac ako 50% dvojstranných).

Ťažká bolesť pri výčnelku

Po stlačení bezbolestne

Dieťa úzkostlivo plače

Pri kašľaní, plaču alebo namáhaní sa formácia zvyšuje

Pri zatlačení na výstupok a vo vodorovnej polohe sa nastaví (voliteľný znak)

Plyny prestávajú plynúť (dieťa neprestáva prdať a zároveň nadúvajú)

Ak je prietrž rovná, má tvar gule, šikmé výčnelky majú podlhovastý tvar.

Ak v nemocnici okamžite nekontaktujete pediatrického lekára so známkami porušenia, objavia sa príznaky peritonitídy (zápal pobrušnice): je možné nauzea, horúčka, zvracanie, strata vedomia. Toto je život ohrozujúci stav..

Bilaterálna prietrž môže byť iba šikmá

Ľavá bočná kýla: takto to vyzerá, keď stojíte s napätím vo svaloch brušnej steny.

Ako lekár robí správnu diagnózu

Detský chirurg diagnostikuje dieťa. Zohľadní:

výsledky niektorých testov (napr. vytrhávajú sa pri kašľaní, namáhaní, chôdzi);

ultrazvukové výsledky (ktoré ukážu, ktoré orgány sú v herniálnom vaku, sú adhézie alebo nie);

údaje z irigografie - röntgenové vyšetrenie s kontrastom (ktoré preukáže prítomnosť čreva nachádzajúceho sa v herniálnom vaku).

liečba

Hnačka sa lieči iba operatívnym spôsobom (u dospelých aj u detí). Operácia sa vykonáva od veku 6 mesiacov.

Bandáže, obklady, spevnenie kýlovej brány pomocou bandážnych pomôcok - jedná sa o neúčinné ošetrenie.

Ak sa operácia vykonáva podľa plánu, bez čakania na vývoj komplikácií, potom sa vykonáva laparoskopicky pomocou troch malých rezov. Laparoskopická operácia sa vykonáva za 15-30 minút v anestézii a nasledujúci deň môže byť dieťa prepustené z domu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva malými rezmi na prednej brušnej stene. Chirurg vykonáva zásah pomocou manipulátorov a na monitore vidí, čo sa deje v brušnej dutine..

Podstatou operácie je rozobrať herniálny vak, premiestniť orgány nachádzajúce sa v ňom „na miesto“ - do brušnej dutiny. Potom je diera, cez ktorú vyšli orgány, zosilnená vlastnými tkanivami alebo polypropylénovou sieťou, aby sa zabránilo opätovnému výskytu prietrže..

Po operácii je potrebné nosiť obväz, ktorý sa nosí iba pri ležaní a najprv odstránený až v noci. Po 14 dňoch začnú predlžovať čas chôdze bez obväzu počas dňa.

V pooperačnom období je veľmi dôležité zapojiť sa do fyzioterapie, masáže brucha, ktorá aktivuje krvný obeh v tejto oblasti a bude v budúcnosti vynikajúcou prevenciou prietrže..

Riešenie porušenia

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia v detskej nemocnici, ktorá má chirurgické oddelenie. Tam môžu lekári počas 1-2 hodín tlačiť poranené orgány do brušnej dutiny pomocou konzervatívnych metód pomocou:

 • zavádzanie liekov, ktoré zmierňujú črevné kŕče;
 • vyprázdňovanie oblastí čreva, ktoré sa nachádzajú za priestupkom, s opatrným pokusom narovnať obsah.

Ak tento účinok neexistuje, vykoná sa neodkladná operácia.

zistenie

Hnačka u dieťaťa sa vyskytuje hlavne v dôsledku vrodenej patológie spojivového tkaniva.

Pretože je nebezpečné zasahovať do orgánov nachádzajúcich sa v nej, ak je zistená, okamžite sa obráťte na pediatrického lekára. Povie vám, aké vyšetrenia musíte absolvovať, aby ste mohli operovať s dieťaťom. Takáto liečba je potrebná, aby najmenšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku u dieťaťa pri namáhaní, kašľaní alebo plaču neviedlo k obmedzeniu vnútorných orgánov..

Inguinálna hernia u dieťaťa: ako rozpoznať a či je potrebná operácia

Dobrý deň, milí rodičia. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo je inguinálna hernia u detí. Dozviete sa, ako sa táto choroba prejavuje. Zistite, aké faktory ovplyvňujú jeho vývoj. Dozviete sa, ako je prietrž diagnostikovaná, rovnako ako sa zbavíte tohto ochorenia.

Definícia a klasifikácia

Inguinálna hernia je ochorenie, ktoré sa častejšie diagnostikuje u malých detí, najmä u chlapcov mladších ako tri roky. V širšom zmysle slova je touto chorobou únik určitých orgánov z pobrušnice do slabých oblastí brucha. Ak sa v šourku objaví prolaps, ingvinická prietrž sa stane ingvinálno-skolitou.

Podľa dotknutej oblasti existujú:

 • inguinálny - výstupok je v slabinách;
 • inguinal a scrotal - taška klesá do mieška. Môže sa vyskytnúť semenná alebo spermatická šnúra.

V mieste lokalizácie:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • bilaterálne.

Vzhľadom na výskyt sa delia na:

 • vrodené - sú výsledkom nedostatočne vyvinutej brušnej steny;
 • nadobudnuté - vznikajú, keď sa nadmerná sila aplikuje v čase, keď sú brušné svaly nedostatočne vyvinuté.

Ak je to možné, zníženie:

 • opraviteľné - ktoré sa niekedy objavia a nezávisle zmiznú;
 • nezmeniteľné - ktoré zavádzajú iba odborníci. V tomto prípade prebieha príliš veľa vzdelávania. Herniový vak sa spája s jeho obsahom, v dôsledku čoho sa táto formácia nemôže vrátiť do brušnej dutiny bez vynaloženia úsilia..

Na základe štrukturálnych vlastností.

 1. Priamo - tesne nad ohniskom. Stredná oblasť ingvinálneho kruhu sa stáva bránou prolapsu. Charakteristické je zničenie vnútornej steny kanála.
 2. Šikmé - hrboľ sa nachádza v blízkosti stydkých pyskov alebo semenníkov.
 3. Kombinovať. V tomto prípade existuje niekoľko vriec, medzi ktorými nie je spojenie. V tejto situácii sa môže súčasne vyvíjať priama aj šikmá prietrž..

príčiny

Tvorba inguinálnej prietrže ovplyvňujú dva typy faktorov:

Prvý z nich je možné zistiť u detí oboch pohlaví, zatiaľ čo druhý je diagnostikovaný hlavne u mladých chlapcov.

Pokiaľ ide o vrodené príčiny, je potrebné samostatne zvážiť situáciu každého pohlavia.

 1. U chlapcov je výskyt prietrže spôsobený tvorbou reprodukčných orgánov počas vývoja plodu. Spočiatku sú semenníky umiestnené v bruchu a po šiestom mesiaci postupne klesajú do mieška, po ktorom sa časť pobrušnice, ku ktorej boli pripojené, natiahne. Keď sa dieťa narodí, tento proces je už ukončený a všetky orgány na svojom mieste, diera, cez ktorú semenníky prechádzajú do mieška, sa oneskoria. Ak sa dieťa narodí predčasne, potom tento proces nemá čas na dokončenie, vzhľad ingvinálnej prietrže nie je neobvyklý. Celoročná kýla môže byť aj u novorodenca, ak sa počas tvorby reprodukčného systému vyskytnú patologické procesy, ktoré by mohli byť spôsobené chorobami matky, zneužívaním alkoholu alebo fajčením. V takejto situácii je slabé svalové tkanivo, orgány prenikajú do medzery, cez ktorú prechádza znižovanie semenníkov..

Ak diagnostikovaná kýla nepredstavuje nebezpečenstvo pre život omrvín, potom je chirurgický zákrok predpísaný po dosiahnutí veku šiestich mesiacov. Počas tohto obdobia je možné posilniť svaly pobrušnice a samovoľne pritiahnúť prietrž.

 1. Dievčatá majú v tomto prípade podobnú situáciu. Maternica sa pôvodne nachádza v bruchu, mierne nad miestom, kde bude v budúcnosti umiestnená. Keď sa znižuje v procese vývoja plodu, ťahá sa pozdĺž určitej časti pobrušnice a vytvára určitý druh záhybu. Ak ďalší vývoj pokračuje normálnym spôsobom, tento záhyb sa odstráni. Ak nie, potom sa vyvíja oslabenie svalov inguinálnej oblasti, čo sa prejavuje prolapsom vaječníkov, vajcovodov alebo čriev. Ak kýla nie je napravená v čase, v dospelosti sa môže skončiť prolapsom maternice počas tehotenstva..

Rozlišujú sa tieto faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu ingínovej kýly získanej povahy:

 • ostré nastavenie alebo strata hmotnosti, čo vedie k oslabeniu svalov nachádzajúcich sa v trieslovej oblasti;
 • prítomnosť nadmernej telesnej hmotnosti - tlak vnútorných orgánov sa aplikuje na spodné brucho, čoho výsledkom je, že svaly pri dlhodobom stresu nevydržia a vytvorí sa prietrž;
 • zdvíhať závažia;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • silný a častý kašeľ, ktorý je sprevádzaný tlakom na orgány a pri prítomnosti slabých svalu třísky sa vytvára prietrž;
 • predĺžený, nahnevaný plač;
 • trauma do brucha alebo chirurgický zákrok v tej istej oblasti;
 • častá zápcha - dieťa je v čase defekácie veľmi napäté, čo spôsobuje vážny tlak na spodnú časť pobrušnice;
 • vývoj zhubných alebo benígnych nádorov v oblasti slabín.

Získaná prietrž je oveľa nebezpečnejšia ako vrodená prietrž, pretože existuje zvýšené riziko zovretia.

symptomatológie

Zaznamenávajú sa časté znaky vyčnievania: zriedkavá bolesť po pohyboch, prípadne výskyt boľavých bolestí, pocit nepohodlia, ktorý u malých detí sprevádza závažná úzkosť, nálady a plač..

Pri absencii náležitej liečby sa môžu objaviť ďalšie príznaky:

 • neustále bolesti;
 • nadúvanie;
 • držanie kresla;
 • porušenie procesu močenia je možné.

Medzi miestne patrí výskyt vzdelávania v oblasti slabín, ktorý má tieto príznaky:

 • veľkosť - od malých, takmer nepostrehnuteľných, do 10 cm a viac;
 • tvar je elastický na dotyk;
 • tvar - guľatý alebo oválny;
 • keď zmeníte polohu tela, môže sa objaviť alebo zmiznúť;
 • zväčšuje sa veľkosť v čase brušného napätia, napríklad keď dieťa kýcha, kričí alebo kašle;
 • zvuk „kňučania“ alebo „vrčania“ môže naznačovať, že črevo vstupuje do brušnej dutiny.

Skutočnosť, že môj syn mal prietrž, som začala hádať podľa vzhľadu výbežku v oblasti trieslovín. Obzvlášť často sa objavilo, keď dieťa začalo plakať alebo kašeľ, to znamená namáhať brucho. Súčasne bol výčnelok bezbolestný. Ale akonáhle kýla spôsobila dieťaťu silnú bolesť a slzy.

diagnostika

Tento stav môže byť diagnostikovaný pri nasledujúcom vyšetrení chirurgom alebo pediatrom. Doma môžu rodičia predpokladať prítomnosť prietrže. Konečná diagnóza je stanovená chirurgom.

 1. Špecialista bude určite špecifikovať, kedy bol zaznamenaný prvý výčnelok, čo sa stalo predtým, bol tam syndróm bolesti.
 2. Potom skúma hmatateľnú slabinu.
 3. Vyhodnocuje sa všeobecný stav, kontroluje sa, ako výrazná je prietrž pri fyzickej námahe av pokojnom stave..
 4. Lekár môže stlačiť hrču, aby určil jej bolesť. Môžu sa predpísať ďalšie diagnostiky:
 • Röntgen s kontrastom;
 • Ultrazvuk inguinálnej oblasti;
 • diafaloskopia, ktorá sa vykonáva v miešku, aby sa vylúčila kvapka semenníka.

Na vylúčenie podobných chorôb môžu byť predpísané ďalšie štúdie. Existuje mnoho patológií, ktoré sa podobajú vzhľadu ako pri slabinovej prietrži:

 • výfukové semeno stúpajúce po kanáli môže vydávať vydutie v trieslovej oblasti;
 • vzájomne prepojené hydrocelé - vydutie v miešku nie je tvorené vyčnievajúcim tkanivom, ale tekutinou;
 • femorálna prietrž - vydutie umiestnené v hornej časti stehna, mierne nižšie ako slabina;
 • zápal trieslových lymfatických uzlín;
 • nádorové formácie.

Možné komplikácie

 1. Pri absencii včasnej diagnózy sa môže prietrž uviaznuť, a tým vyvolať nepredvídateľnú, skôr nebezpečnú komplikáciu. Stláčajú sa orgány, ktoré spadli do vrecka ingvinálneho kanála. V komprimovanom obsahu dochádza k porušeniu obehového systému, čo rýchlo vedie k nekróze tkaniva. Pretože črevo vyžaduje neustály prísun čerstvej krvi obohatenej kyslíkom, narušenie normálneho procesu krvného obehu sa končí smrťou orgánu a vznikom život ohrozujúceho syndrómu intoxikácie..

Klinický obraz s porušením

 • zvýšenie vydutia, opuchu;
 • neznesiteľná bolesť v mieste, kde k porušeniu došlo;
 • ak má dieťa jeden rok a takéto dieťa nemôže vysvetliť, čo ho trápi, rodičia si môžu všimnúť, že nohy sú pritlačené k žalúdku. To isté platí pre deti. Existujú bohaté slzy.

Ďalej môže dôjsť k opakovaným zvracaním bez toho, aby sa podnikli nejaké kroky, môže sa vyskytnúť prímes žlče a zápach výkalov. Toto je prejav intoxikácie..

 1. Akútna črevná obštrukcia sprevádzaná kŕčovými bolesťami. U detí je to veľmi zriedkavé. Charakteristická je kombinácia hernie s ďalším ochorením ovplyvňujúcim zažívací trakt (znížená peristaltika). Medzi príznaky črevnej obštrukcie patrí:
 • silná bolesť;
 • nadmerná tvorba plynu bez vypúšťania plynu;
 • nevoľnosť;
 • nedostatok stolice;
 • zvracanie
 • dieťa stráca chuť do jedla;
 • dieťa zbledne.
 1. Výskyt krvácania z čreva nie je vylúčený. Ak sa nevykonajú žiadne ďalšie kroky, teplota sa rýchlo zvýši, postupom času dôjde k dehydratácii, začne sa kŕče a mdloby. Smrť dieťaťa môže nastať druhý deň.

terapia

V zriedkavých prípadoch sa liečba môže uskutočňovať konzervatívnou metódou zameranou na posilnenie svalov brušnej steny. Je to hlavne chirurgické riešenie problému..

Ak chirurg zistí, že prietrž je liečiteľná a v súčasnosti existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, predpíše sa konzervatívna terapia (masáž, obvaz, špeciálna gymnastika). Ak sa jej nepodarí, operácii sa nevyhneme.

Operácia sa vykonáva dieťaťu až po dosiahnutí šiestich mesiacov veku. Hernioplastika sa vykonáva - jednoduchý zákrok, ktorý trvá maximálne pol hodiny, sa vykonáva v celkovej anestézii. Sú možné dve možnosti:

 • otvorené - uskutoční sa pitva tkanív v vyčnievajúcej oblasti, získa sa otvorený prístup k herniálnemu vaku, zníži sa vypadnutie orgánu, odstráni sa hernálny vak, uskutoční sa prešívanie medzery;
 • zatvorené, nazývané aj laparoskopia - v oblasti trieslovín sa vykonávajú malé vpichy, do ktorých sa vkladá špeciálne vybavenie, vykonávajú sa lekárske výkony.

Druhá metóda je obľúbenejšia, v zriedkavých prípadoch komplikácie, na tele dieťaťa zostávajú malé jazvy.

Môj syn mal otvorenú operáciu, nikto neponúkal laparoskopiu. Asi pred 10 rokmi táto metóda ešte nebola praktizovaná v našej nemocnici..

Pooperačné obdobie

V závislosti od typu chirurgického zákroku, celkového stavu dieťaťa a jeho veku môže byť doba zotavenia od jedného týždňa do jedného mesiaca. Po otvorenej operácii je odstránenie stehov naplánované na týždeň, ak sa nepoužívajú absorpčné stehy. V prípade bolesti sa predpisujú analgetiká, najmä paracetamol, panadol alebo ibuprofén..

Deti dobre tolerujú chirurgický zákrok a často majú priaznivú prognózu. S cieľom vylúčiť možné komplikácie je však potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 • vylúčenie zo stravy výrobkov, ktoré spôsobujú tvorbu plynu (strukoviny, jablká, kapusta), ako aj zápcha (údené mäso, mastné mäso, silný čaj);
 • je dôležité obohatiť stravu o potraviny bohaté na vlákninu;
 • ak je dieťa dojčené, matka by sa mala riadiť stravou;
 • odporúča sa nosiť obväz;
 • je mimoriadne dôležité chrániť dieťa pred nadmernou fyzickou námahou;
 • musíte sa ubezpečiť, že arašidový plač neplaká, bráni dlhému kriku - môže to spôsobiť recidívu;
 • rehabilitačné obdobie by malo byť sprevádzané špecializovanými cvičeniami zameranými na posilnenie brušnej steny, ako aj dychovými cvičeniami. Tento postup je však vhodný iba pre staršie deti..

Môjmu synovi bola diagnostikovaná pravostranná tříslová kýla asi rok. Vykonajte operáciu. Mesiac potom bola detegovaná ľavostranná prietrž, bol predpísaný ďalší chirurgický zákrok (nie okamžite, pretože čas po anestézii mal uplynúť). Po druhej operácii, o mesiac neskôr, lekár opäť odhalil pravostrannú tříslovnú kýlu. Musela byť tiež operovaná. To napriek skutočnosti, že v pooperačnom období boli dodržané všetky odporúčania. Našťastie sa tento problém v budúcnosti nepozoroval..

Teraz viete, aké sú príznaky slabinovej prietrže. Ako vidíte, táto choroba je veľmi nebezpečná a môže mať vážne následky. Preto pri najmenšom podozrení nelimikujte sami seba, okamžite vyhľadajte lekára. Ak je jedinou možnosťou chirurgický zákrok, súhlaste s tým.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Profylaxia herniovej hernie môže byť primárna a sekundárna. Primárne znamená zníženie rizika herniového výčnelku u zdravých mužov a druhým je prevencia recidívy trieslovej prietrže po operácii.
Krk je najzraniteľnejšou časťou chrbta, ktorá sa ľahko zraní. Je poddajná pre rôzne druhy dystrofických procesov a zakrivení. Cervikálna kyfóza je zriedkavé ochorenie, pri ktorom je chrbtica zaoblená.
Táto získaná patológia je porušením funkcie svalového korzetu pobrušnice, v ktorej začínajú vyčnievať vnútorné orgány. Príznaky pupočnej kýly u žien sa objavujú päťkrát častejšie ako u mužov.
Charakteristické znaky prietržeZnaky porušenia
Ak je črevo v herniálnom vaku, potom sa pri stlačení rachotíslabosť