loader

Hlavná

Pažerák

Príčiny, príznaky a liečba slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia je výstup orgánov brušnej dutiny smerom von cez ingvinálny kanál (párový štrbinovitý útvar v dolnej brušnej stene, v ktorom normálne prechádza maternicový väzivo u žien). Pri hýrii slučky čreva (hrubé alebo tenké), omentum, močový mechúr, vaječník, vajcovody, zriedka močovod, obličky a slezina vystupujú cez trieslovinový kanál. Intuitívna hernia u žien je často získaným ochorením, hoci existujú aj vrodené formy. Môže sa vyskytnúť na jednej alebo dvoch stranách naraz..

Príznaky siahajú od jemného nepohodlia po neznesiteľnú bolesť a obrovské škaredé slabiny v slabinách (hlavnými príznakmi sú bolesť a vzdelanie)..

V každom prípade je potrebné po potvrdení diagnózy vykonať operáciu čo najskôr, pretože vznik je možné odstrániť iba chirurgickým zákrokom..

Operácie s nepoddajnými kýlami sú jednoduché a zotavenie po nich nastane rýchlo. Nemá zmysel odkladať liečbu, pretože aj malé útvary môžu byť narušené (to znamená, že orgány sú stlačené v oblasti výstupu z brušnej dutiny), a tento stav je už život ohrozujúci a vyžaduje si núdzový chirurgický zákrok..

Ak dôjde k porušeniu, zastaví sa prívod krvi do orgánu, ktorý spadol do herniálneho vaku. Diagram ukazuje stočenú slučku čreva

Päť príčin choroby

Príčiny získanej inguinálnej hernie u žien sú rôzne stavy sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Tu je 5 hlavných:

tehotenstvo (najmä opakované tehotenstvo);

pôrod (zvlášť závažný);

nadmerná fyzická námaha (cvičenie brucha, vzpieranie);

Vrodená ingvinálna hernia sa vyskytuje v dôsledku defektov v ingvinálnom kanáli a anatomicky slabých brušných svalov.

Charakteristické príznaky

Hlavnými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú bolesť a prítomnosť objemnej hmoty v slabinách.

Závažnosť príznakov závisí od štádia prietrže (začiatok alebo vznik):

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hodnotenie symptómov u žien je nejasné a najčastejšie sa vyskytuje opis periodického nepohodlia.

Pacienti predkladajú jasné sťažnosti, že lekár akejkoľvek špecializácie môže ľahko diagnostikovať diagnózu.

Bolesť v ingvinálnej oblasti je neprítomná alebo mierne znepokojuje ženy, ktoré vznikajú iba z času na čas (s intenzívnou fyzickou námahou, po dlhom pobyte v stoji).

Bolesť sa postupne stáva intenzívnejšou, zaznamenávajú sa v pokoji alebo pacienty neustále mučia - niekedy sa zosilňujú alebo niekedy upokojujú..

Počas externého vyšetrenia nie sú stanovené žiadne objemové útvary.

Objemová formácia v slabinách vo forme výčnelku v ingvinálnom záhybe nad pubou v oblasti labia majora.

Výstupok môže mať rôzne veľkosti - od sotva pozorovateľnej po veľmi veľkú formáciu, čo spôsobuje nepríjemnosti pri chôdzi. Veľkosť výčnelku má malý vplyv na intenzitu bolesti a riziko vzniku porušenia. Pri nekomplikovaných formáciách malej veľkosti dochádza k vyčnievaniu v stojacej polohe a pri tlaku brušného lisu a pri relaxácii a ľahnutí sa prietrž spontánne zapadá.

Symptómy patológie tiež závisia od toho, ktorý orgán vystupuje cez trieslovinový kanál. Takže, keď sa vyvinú slučky výstupu z hrubého čreva, dôjde k chronickej zápche, a keď sa vaječník, vajcovod, trubica alebo výstup z maternice, ženy znepokojujú bolesťami v dolnom bruchu, siahajúcimi až k spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti, ktoré sa počas menštruácie prudko zvyšujú..

V smere šípky - herniálny výstupok v slabinách

diagnostika

V prípade zjavných príznakov sa diagnóza ľahko stanoví po vyšetrení a vypočúvaní pacienta. Ale v počiatočných fázach, keď sa príznaky choroby vymažú alebo chýbajú, môže byť správna diagnóza zložitá, ak pacient nejde k chirurgovi, ale k lekárovi inej špecializácie (terapeut, gynekológ). Skúsený chirurg počas vyšetrenia a palpácie (palpácia) ľahko určí herniu, aj keď je vo vnútri trieslového kanála..

Možné komplikácie

Najčastejšie pozorovanou komplikáciou je priestupok a pri výstupe z slepého čreva sa môže objaviť zápal vermiformného dodatku (dodatok) priamo vo vnútri ingvinálnej prietrže. V obidvoch prípadoch sa vyvíja obraz „akútneho brucha“: silná bolesť brucha, sucho v ústach, nevoľnosť, opakované nezvratné vracanie..

Ak sa vyskytnú komplikácie, mali by ste okamžite kontaktovať chirurgickú nemocnicu, pretože je potrebná neodkladná operácia.

Jediné ošetrenie

Ženská hernia sa u žien lieči iba chirurgicky.

Neexistujú žiadne iné metódy liečby, ale v niektorých prípadoch je operácia dočasne oneskorená (napríklad počas tehotenstva) a potom sa odporúča jemný režim fyzickej aktivity (obmedzovanie zaťaženia brušnej tlače) a nosenie špeciálneho obväzu..

Zhrnúť

Bez ohľadu na to, aké závažné sú príznaky choroby, liečba by sa mala začať čo najskôr. Lekári ihneď po potvrdení diagnózy odporučia plánovanú operáciu bez kontraindikácií (tehotenstvo alebo závažné ochorenie, pri ktorom je akýkoľvek chirurgický zákrok kontraindikovaný)..

Nepokúšajte sa kýlu liečiť iným spôsobom alebo odložiť operáciu - to je spojené s rozvojom nebezpečných komplikácií..

Inguinálna hernia u žien: príznaky, liečba, diagnostika, príčiny

Nie je náhoda, že inguinálna medzera je najbežnejším miestom pre vyčnievajúce kýly. Dôvod spočíva v jeho zložitej štruktúre a prirodzenej „slabosti“. Zvlášť je oslabený u mužov, hoci kýly sa vyskytujú u žien rôzneho veku..

V inguinálnej oblasti je niekoľko vrstiev fascie, medzi ktorými leží inguinálny kanál. V ňom majú ženy guľatý väz maternice, tepnu a nervový zväzok. Rovnako ako v každom kanáli má vonkajší a vnútorný krúžok (výstup a vstup).

Normálne všetky vrstvy inguinálnej oblasti úspešne odolávajú tlaku orgánov zvnútra. Kombináciou niektorých faktorov však prechádzajú cez „slabé“ miesta a vytvárajú prietrž.

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia je prienik vnútorných orgánov do trieslovinového kanála cez jej prirodzené otvory a trhliny. Obsah herniálneho vaku môže byť všetko, čo je v brušnej dutine. Najbežnejšia žľaza a tenké črevo, menej často hrubé črevo, vaječníky, maternice a vajcovody, slezina, dokonca žlčník a žalúdok.

Hernia je patologický proces, vedie k nemu súbor faktorov. Predispozičné príčiny vytvárajú pozadie pre herniovú chorobu a produkčné faktory spôsobujú priame vyčnievanie vnútorných orgánov. K tejto chorobe vedie kombinácia príčin týchto dvoch skupín.

Predispozičné faktory

 • Slabá postava
 • Málo cvičenia
 • Vrodené štrukturálne vlastnosti svalov a väzov
 • Dedičná predispozícia

Produkčné faktory

Zvýšený brušný tlak:

 • časté plač a kričanie u detí
 • dlhodobý, bolestivý kašeľ (na rôzne choroby)
 • častá chronická zápcha alebo hnačka
 • ťažkosti s močením (s nádormi a zúžením močových ciest)
 • ťažká práca
 • zvracanie
 • dychový nástroj
 • ťažké narodenie (najmä druhé a nasledujúce)

Oslabenie svalov prednej brušnej steny:

 • sedavý spôsob života, nedostatok pohybu
 • choroby vedúce k úbytku hmotnosti a svalovej slabosti
 • obezita
 • opakované tehotenstvo a pôrod
 • poranenia, operácie v prednej brušnej stene

Vrcholy tvorby kýly sa vyskytujú u detí (1 - 2 roky) a dospelosti (od 40 rokov a starších). Predpokladá sa, že pri kojencoch sú hernie častejšie „vrodené“ spojené s anatomickým defektom väzov, ale u starších ľudí sú produkčné faktory veľmi dôležité. Ženy čelia tejto chorobe oveľa menej ako muži. Dôvodom je obsah a vlastnosti formovania trieslového kanála. V procese vnútromaternicového vývoja semenníky u chlapcov zostupujú do mieška z brušnej dutiny a vytvárajú ľahkú cestu prietrže. Vaječníky dievčat nikam nespadajú, takže je ťažké preniknúť cez obsah brucha cez trieslovinový kanál..

Príznaky prietrže

 • Výčnelok nádoru v trieslovej oblasti
 • Bolesť v slabinách a bolesť v dolnej časti brucha, vyžarujúca do krížovej kosti a dolnej časti chrbta (nie vždy)
 • Možná zvýšená bolesť počas kašľa, kýchania a fyzickej námahy
 • Poruchy trávenia (hnačka, zápcha, nadúvanie)

Príznaky slabinovej prietrže u žien môžu byť odstránené, pretože veľkosť výčnelku je často malá. Okrem toho sa bolestivosť počas menštruácie zosilňuje, čo naznačuje prítomnosť genitálnych orgánov v prietrži.

Počiatočná kýlatvoril
Začiatok tvorby kýlytvoril
 • Neexistuje žiadna silná bolesť, po dlhej vertikálnej polohe s fyzickou námahou sa vyskytuje mierne nepohodlie.
 • V slabinách nie sú žiadne vonkajšie známky hernie.
 • Bolesť sa javí, teraz zosilňujúca, potom klesajúca, obťažuje ženu aj v pokoji.
 • Pri vyšetrení je zreteľne viditeľný výčnelok nad pubou v trieslovom záhybe.

Druhy trieslovínovej hernie

Všetky trieslové kýly môžu byť rozdelené do 3 skupín v závislosti od toho, kde vyčnievajú.

 • Šikmá prietrž - obsah vrecka vystupuje cez vonkajšiu trieslovinu. Väčšina prípadov je tohto typu..
 • Priama kýla - výstup cez vnútornú trieslovinu
 • Vonkajšia supravezikálna kýla vystupuje cez supravezikálnu fossu.

Ďalším kritériom je rozdelenie prietrže. Je miera jeho zákonnosti.

 • Vystužené kýly sa dajú ľahko opraviť sami (napríklad v ležiacej polohe) alebo pomocou malej pomoci rúk.
 • Nezvratné prietrže sa nedajú priviesť späť, sú stále v tomto stave. Kýly sa väčšinou prestanú fixovať počas procesu lepenia, môžu spôsobiť trávenie, zvracanie a zníženú schopnosť pracovať..

Komplikácie slabiny prietrže

Estetická vada a nepohodlie sú ďaleko od najsmutnejších dôsledkov prietrže. Existuje mnoho komplikácií, ktoré sa niekedy vyskytnú náhle a vedú k vážnemu stavu..

zápal

Zápalový proces v herniálnom vaku je pomerne zriedkavou, ale nepríjemnou komplikáciou. Najčastejšie sa v rámci prietrže vyvinie akútna apendicitída, kolitída a zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov. Niekedy stav ženy netrpí veľa, teplota mierne stúpa. Ale aj v miernych prípadoch sa tvoria komisúry, ktoré spôsobujú nezmeniteľnosť z opraviteľnej kýly. Ak sa stav prudko zhorší, objaví sa bolesť, nevoľnosť a zvracanie - môže to byť napríklad príznak akútneho zápalu v dodatku. Takéto situácie si vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok..

upchatie

Ak je obsah herniálneho vaku časťou hrubého čreva, potom existuje riziko upchatia stolice. Časť čreva sa postupne stáva nepriechodnou, keď sa v nej hromadí výkaly. To má za následok narušenie trávenia a vo vyspelých prípadoch smrť čreva z dôvodu nedostatku krvi. Tento výsledok sa zvyčajne vyskytuje u starších obéznych ľudí s nezvratnou prietržou. Niekedy je možné zmierniť stav týchto pacientov pomocou masáže a preháňadiel. Ale chirurgia je často jediným spôsobom, ako zbaviť vnútornosti pred stagnáciou..

zneužívanie

Poranenie slabinovej prietrže je veľmi hrozná komplikácia, ktorá sa často vyvíja náhle a rýchlo. V tomto prípade sú orgány, ktoré sú súčasťou herniového vaku, stlačené pri jeho bráne. Naruší sa prísun krvi a inervácia. Podľa štatistík je porušených asi 15% všetkých slabinových hernií. Hlavné znaky porušenia prietrže:

 • náhle objavenie kýly nezvratnosti, ktorá bola predtým voľne upravená
 • silná bolesť v slabinách a niekedy aj v žalúdku
 • pri porušení vaječníkov a maternice je bolesť neznesiteľná a často vedie k šoku
 • herniálny výčnelok je veľmi hustý a na dotyk napnutý
 • nevoľnosť, zvracanie
 • niekedy horúčka

Diagnóza slabiny prietrže

Najskôr lekár počuje sťažnosti (príznaky slabinovej prietrže u žien sú podobné sťažnostiam u mužov), potom skúma.

Palpácia (palpácia) herniálneho vaku

 • Príznak „potlačenia kašľa“: pri kašľaní sa vibrácie prenášajú na obsah prietrže
 • Príznak ‚napnutej šnúry ': pacient s trieslovinou prietrž vytvorenou počas procesu adhézie po vyrovnaní cíti napätie v bruchu. Preto sa tieto ženy v stojacej alebo sediacej polohe pokúšajú mierne ohýbať, aby znížili nepohodlie.
 • Stanovenie kontrolovateľnosti prietrže.

S pomocou ultrazvuku nie je skutočnosť prietrže určená, ale jej obsah. To je dôležité vedieť pred operáciou.

Dvojstranné vyšetrenie

Vyšetrenie cez vagínu a konečník. Táto metóda sa používa, ak obsah prietrže sú ženské pohlavné orgány (napr. Vaječníky). Známky slabinovej prietrže.

Prejav slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia u žien - prejavuje sa vyčnievaním orgánov umiestnených v brušnej dutine cez trieslovinový kanál. Najčastejšie omentum, vaječníky, vajcovody, črevné slučky a močový mechúr vyčnievajú cez trieslovinu a slezina, močovod a obličky sú menej pravdepodobné. Táto choroba môže existovať už pri narodení, ale môže sa objaviť po celý život. Existujú pravostranné, ľavostranné a dvojstranné formy choroby. Príznaky slabinovej prietrže u žien môžu mať rôzne príznaky, môže to byť buď menšie nepohodlie alebo nesnesiteľná bolesť, vzhľad sa môže tiež líšiť - od malého tuberkulínu po veľkú formáciu. Takéto vzdelanie je možné odstrániť iba chirurgicky, takže je veľmi dôležité rýchlo diagnostikovať prietrž v slabinách v skorých štádiách..

Pokiaľ to nie je porušené, môže sa liečiť konzervatívne alebo rýchlo, respektíve je zotavenie po operácii rýchlejšie a ľahšie. V prípade porušenia je potrebný neodkladný chirurgický zákrok, pretože taký stav je život ohrozujúci.

Etiológia tohto fenoménu

Predisponujúce faktory sú:

 • sedavý spôsob života;
 • nedostatočne silný väzivový aparát (vrodená vlastnosť tela).

Produkujúce faktory sú:

 • dlhodobý ťažký kašeľ;
 • časté a dlhé výkriky a výkriky v detstve;
 • slabý odtok moču v prítomnosti nádorov, ktoré tlačia na močový kanál;
 • neustále zdvíhanie, ťažká práca;
 • dlhodobé zvracanie
 • komplikácie po pôrode;
 • nadváha;
 • peritoneálne zranenia, najmä ak bola slabina po zranení vážne slabá;
 • operácia brucha.

Riziko tvorby prietrže existuje v dvoch vekových kategóriách - od 1 roka do 2 a po 40 rokoch. Predpokladá sa, že u dieťaťa vzniká kvôli defektu alebo slabosti väzov a u ľudí vo veku vyvoláva jeden z vyššie uvedených faktorov..

Symptomatické prejavy

V niektorých prípadoch pokračuje inguinálna hernia u žien úplne bez akýchkoľvek príznakov, nespôsobuje nepohodlie a je detekovaná iba pri rutinnom vyšetrení. Najčastejšie je však sprevádzaná nepohodlím v oblasti slabín. Znaky sú bolesť, tlak a pálenie, môžu sa vyskytnúť iba na jednej strane alebo okamžite na oboch. Stáva sa, že znaky sa objavujú po dlhom sedení alebo po zdvíhaní závaží. Asi mesiac po prvých príznakoch sa objaví charakteristický hrbolček, ktorý sa môže objaviť vľavo alebo vpravo. Čo je pozoruhodné, že vydutie môže zmiznúť potom, čo žena ľahne. Faktom je, že poloha na bruchu pomáha znižovať tlak vo vnútri pobrušnice..

Ak je inguinálna kýla napraviteľná, potom sa pri vypuknutí na vydutie vydutý orgán vráti na svoje miesto, ale nie na dlho. Ak je zovretá, nie je možné ju napraviť a žena má ostrú a neznesiteľnú bolesť, môže sa zvýšiť teplota, môže sa objaviť zvracanie, koža na vyčnievajúcej oblasti zčervená.

Klasifikácia tříslovnej kýly sa vykonáva podľa stupňa regulácie a na mieste jej umiestnenia. V súlade so stupňom vyčnievania môže byť prietrž nastaviteľná a nenastaviteľná. V závislosti od miesta - priamy, šikmý a čiastočný. Príznaky a liečba rôznych typov kýly sú rovnaké.

Šikmé a priame trieslové kýly

Ak kýla prepadne vnútorným krúžkom slabín, nazýva sa to kosa. Jeho vývoj prebieha vo viacerých etapách. Prolaps je spočiatku zanedbateľný a je vizuálne nemožné odhaliť prietrž - zistí sa iba pri vyšetrení. Potom výstupok stúpa a je už viditeľný pri napätí, ale po relaxácii zmizne. Ďalej sa zvyšuje tak, že výstupok sa vyskytuje vo veľkej pery. Ak sa prietrž stane veľmi veľkou, potom vyčnieva takmer celý orgán, niekedy sa dokonca stane, že slabinová prietrž klesá na koleno. V tomto prípade si trieslový kanál zmení svoj tvar a šikmý smer vyzerá ako prsteň.

Priama trieslová prietrž. Tento druh je možné získať iba, prolaps sa vyskytuje od stredu triesloviny. Vyvoláva taký kýlový stres, tento typ sa vyvíja hlavne u žien vo veku.

Možné komplikácie

Ak je inguinálna hernia úplne vytvorená, spôsobuje to ženám nepohodlie, navyše je to skôr neestetická kozmetická vada. Bohužiaľ to nie sú všetky komplikácie, ktoré môže výčnelok spôsobiť..

Vo vnútri hernálneho vaku sa môže vyskytnúť zápalový proces. Môže to byť kolitída, zápal slepého čreva, zápal ženských pohlavných orgánov. Žena môže mať horúčku, zhoršuje sa jej pohoda. Ale to nie je všetko. V dôsledku zápalu sa tvoria zrasty, v prítomnosti ktorých nebude možné kornúciu prietrž. V akútnom štádiu zápalu je nevyhnutný okamžitý chirurgický zákrok, žena je mučená horúčkou, zvracaním a veľmi silnou bolesťou..

Ak sa v hrudnom vaku objaví časť hrubého čreva, môže dôjsť k upchatiu traktu. Takýto proces nenastane náhle, vyvíja sa postupne - nejakú dobu sa stolica hromadí v oblasti zahrnutej v herniálnom vaku, a preto je tráviaci proces pacienta narušený. Ak sa nelieči a kvôli nedostatočnému krvnému obehu, môže črevá vymrieť. Niekedy môžu laxatíva alebo masáže poskytnúť dočasnú pomoc, ale na úplné odstránenie stagnujúceho procesu je potrebná operácia.

Najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie prietrže. Náhle sa objaví. Všetko, čo bolo vo vnútri hernálneho vaku, je stlačené, dochádza k štiepeniu nervových vlákien a k prudkému narušeniu krvného obehu. Ak dôjde k porušeniu, dôjde k prudkým bolestiam, je nemožné korigovať prietrž (aj keď to bolo ľahké pred porušením), vyskytne sa zvracanie, teplota sa môže zvýšiť. Porušenie je pozorované u 15% pacientov.

Diagnostické opatrenia

Ak je podozrenie na slabinovú prietrž, lekár najprv vyšetrí a sonduje oblasť slabín v stojacej polohe, sede a ľahne. Pri malej prietrži lekár položí prst na trieslovinový kanál a požiada ženu, aby zakašlala, ak v momente napätia nastane tlak a mierny výčnelok, potom to naznačuje prítomnosť patológie. Diagnostika slabinovej prietrže u žien je o niečo ťažšia ako u mužov, pretože bolesť v dolnom bruchu ženy sa najčastejšie používa na gynekologické ochorenie a je zistená dosť neskoro..

Pokiaľ ide o testy, predpisujú sa pred operáciou. Bude potrebné darovať krv, moč a vzorky na sexuálne prenosné choroby a hepatitídu. Pri inguinálnych herniách sa často používa ako diagnóza ultrazvuk, ale táto metóda môže poskytnúť výsledky a informácie iba vtedy, keď vnútorné orgány už prenikli do oblasti slabín, skôr ako tento ultrazvuk neukáže nič..

Irrigoskopia môže určiť ingvinálne formácie, lekár sa uchýli k takej diagnóze, ak patológia nemá žiadne príznaky, je ťažké diagnostikovať alebo mať podozrenie na kĺzavú prietrž. Pri irrigoskopii sa do čreva vstrekne kontrastné činidlo a potom sa urobí röntgen.

Herniografia je v diagnóze kýly veľmi častá. Za týmto účelom sa do tenkej ihly vstrekne špeciálny roztok do pobrušnice, potom je pacient požiadaný, aby si ľahol na brucho, zakašlal a stiahol mu žalúdok..

Zásady liečby

Ako sa lieči kýla? Jedinou účinnou metódou pri liečbe slabinovej prietrže je jej odstránenie. Existuje veľa tipov a ľudových metód, ktoré sľubujú, že sa táto metla zbaví navždy, existujú celé komplexy cvičení, obväzy, atď. Ale toto všetko si na operáciu vyžaduje čas. Zatiaľ čo žena nosí obväzy, pije infúzie a odvarky, čas pokračuje a riziko komplikácií je vyššie. Je dôležité pochopiť, že tříslová prietrž sa na rozdiel od pupočnej kýly nevyrieši. Cieľom chirurgického zákroku je odstránenie výčnelku a zníženie rizika relapsu na nulu. Existuje niekoľko metód na odstránenie prietrže, ktoré sa použijú v konkrétnom prípade, rozhodne lekár.

Pooperačné komplikácie

Podobne ako pri iných chirurgických zákrokoch sa môžu po odstránení kýly vyskytnúť komplikácie. Najbežnejšie z nich sú zhoršovanie črevnej motility, infekcie rán, pľúcne a srdcové problémy. Tieto komplikácie sú bežné najmä u žien s chronickými chorobami. Zároveň sa však častejšie vyskytujú komplikácie protrúzie bez chirurgického zákroku a ich nebezpečenstvo je vyššie.

Stáva sa, že po operácii dôjde k relapsu. Môže k tomu dôjsť, ak sa po operácii objaví infekčný proces v rane s ťažkou fyzickou námahou a ak sa v dýchacom systéme alebo v čreve vyskytujú chronické ochorenia..

Prevencia chorôb

Žena musí zostaviť taký plán výživy, aby nezískala nadváhu, je tiež potrebné vyhnúť sa zraneniam slabín. Ak existuje dedičná predispozícia, potom by sa mala vylúčiť ťažká fyzická aktivita. Hneď ako vzniknú predpoklady pre patológiu, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Inguinálna kýla u žien - príčiny, príznaky a liečba

Stav, pri ktorom sa orgány brušnej dutiny v dôsledku poškodenia výstupu z jej steny do trieslovinového kanálika nazývajú kýla. U žien je výbežok menej častý ako u mužov (1 prípad oproti 6), nie je to však menej nebezpečné, pretože spôsobuje silnú bolesť a zápal. Ak žena nepomôže pri zovretej prietrži, je možný smrteľný výsledok.

Mechanizmus rozvoja prietrže v slabinách u žien

Medzera, cez ktorú sa ileoinguinálny nerv a okrúhly väz, ktorý bráni maternici v prevrátení späť, nazýva canalis inguinalis u žien. Ďalším menom je trieslovinový kanál. Tvorí sa po tom, ako priečne a vnútorné šikmé svaly dorastajú k okrajom väziva. V strede nie sú tieto svaly pevné, vďaka čomu sa vytvára kanál 4 - 4,5 cm dlhý.

Medzera je umiestnená na spodnej časti pobrušnice na oboch častiach brucha, bezprostredne nad trieslovým väzom. U mužov je kanál oveľa širší ako u žien. Je to spôsobené skutočnosťou, že v období vnútromaternicového vývoja u chlapcov semenníky zostupujú do mieška, zatiaľ čo u dievčat zostávajú vaječníky v panvovej dutine. Vo trieslovom kanáli sa rozlišujú 4 steny, 2 krúžky a niekoľko jam:

 • Predná stena. Tvorí aponeurózu (široká šľachová doska, ktorá pozostáva z hustých elastických a kolagénových vlákien) vonkajšieho šikmého svalu brucha..
 • Zadná stena. Skladá sa z priečnej fascie (membrána spojivového tkaniva, ktorá pokrýva orgány, cievy, nervy), zahustená šľachovými prvkami..
 • Horná stena. Tvorí sa od dolného okraja vnútorných šikmých a priečnych svalov.
 • Spodná stena - ingvinálny väz.
 • Povrchový krúžok. Cez ňu kruhový väz a nerv opustia kanál. Otvor je umiestnený v prednej stene nad predným tubercle. U žien je povrchový krúžok polovičný ako u mužov.

Kruhový väz vstupuje do kanála cez lievikovité vybranie - hlboký krúžok umiestnený v zadnej stene pred pobrušnicou. V ženskom tele je jeho veľkosť 10 - 11 cm, u mužov - o 6 cm viac. U žien ňou prechádza iba kruhový väz maternice a nervov, u mužov - vazelína, krvné cievy, sval, ktorý zvyšuje semenník..

Vo vnútri hlbokého ingvinálneho kruhu tvoria spermatickú šnúru. Pobrušnice, ktoré zakrývajú zadnú stenu, tvoria dve jamky, cez ktoré môžu brušné orgány vyčnievať do trieslovinového kanálika:

 • Bočné fosílie. Vzniká, keď je peritoneum zvýšené vonkajšou iliálnou artériou, ktorá pod ňou prechádza. Vybratie je umiestnené mimo laterálnych (laterálnych) pupkových ohybov. Vo vnútri útvaru sa nachádza hlboký ingvinálny prsteň.
 • Mediálna fossa je záhyb, ktorý obsahuje zarastenú pupočnú tepnu. Je umiestnený medzi stredným a bočným záhybom, oproti povrchovému krúžku.

Ďalšia priehlbina, supravesikálna fossa, sa nachádza medzi stredným a stredným pupočným záhybom pobrušnice nad močovým mechúrom. Nachádza sa za šikmým svalom konečníka, ktorý sa vyznačuje vysokou silou, takže riziko vzniku prietrže je minimálne, aj keď je to možné. Pri poškodení svalov môžu brušné orgány vstúpiť do trieslového kanálika.

Z tohto dôvodu nemôžu brušné orgány preniknúť do trieslovinového kanálika. Ak je medziväzbový väz málo rozvinutý, prsteň sa roztiahne. Toto tvorí bránu, cez ktorú môžu štruktúry umiestnené blízko otvoru preniknúť cez kanál. Pretože hlboký kruh u mužov je širší, patológie sa u nich vyskytujú častejšie. Brušné orgány vstupujú do kanálika vo vaku, ktorý je tvorený fasciou, svalom, kožou, podkožným tkanivom..

Aké orgány môžu vstúpiť do herniálneho vaku

Akýkoľvek orgán brušnej dutiny môže preniknúť do trieslovinového kanálika. Vo väčšine prípadov ide o tieto prípady:

 • omentum - dlhý a široký záhyb, medzi listami, z ktorých je voľné spojovacie tkanivo preniknuté krvnými cievami a tukom;
 • tenké črevo - časť gastrointestinálneho traktu, kde dochádza k tráveniu.

Menej často preniká brána:

 • hrubé črevo - časť tráviaceho traktu, kde sa tvoria výkaly;
 • maternica, vajcovody, vaječníky - ženské pohlavné orgány;
 • slezina - podieľa sa na tvorbe lymfocytov, ničení červených krviniek;
 • žlčník - zhromažďuje žlč pochádzajúcu z pečene a potom ju posiela do tenkého čreva;
 • žalúdok je súčasťou tráviaceho traktu, kde sa jedlo mechanicky spracováva.

Čo je nebezpečná prietrž pre ženy

Vysunutie brušných orgánov do trieslového kanálika spôsobuje tieto komplikácie:

 • Zápal stien alebo obsahu herniálneho vaku. Patológia môže vyvolať zápal slepého čreva, kolitídu, zápal vaječníkov, vajcovody. Zápal je sprevádzaný horúčkou, slabosťou, rýchlou únavou. V priebehu času sa môžu objaviť adhézie, kvôli ktorým nie je možné korigovať výčnelok..
 • Črevná obštrukcia. Patológia sa vyvíja, ak je časť hrubého čreva v herniálnom vaku. Pri fekálnom blokáde dochádza k nekróze tkaniva. V takom prípade potrebuje osoba neodkladnú operáciu. Črevná obštrukcia je častá u starších a obéznych ľudí.
 • Priškrtená prietrž. Tkanivá a orgány brušnej dutiny sú stlačené, čo vedie k narušeniu toku krvi a inervácii. Najnebezpečnejšia komplikácia, pretože sa vyvíja veľmi rýchlo a vyžaduje urgentný chirurgický zákrok. Ak sa nedostanete na záchranu osoby včas, je možná smrť..

Príčiny prietrže

Vo väčšine prípadov sa výbežok vyskytuje u dievčat vo veku od 1 do 2 rokov, ako aj u žien po 40 rokoch. Výskyt anomálií u detí je spojený s poruchou väzivového aparátu. U starších ľudí môže byť patológia spôsobená niekoľkými dôvodmi..

Provokatívne faktory

Inguinálna hernia sa u žien môže objaviť v dôsledku anatomických znakov tela:

 • slabé svaly a fascia prednej brušnej steny, ktoré bránia orgánom preniknúť do trieslovinového kanálika;
 • genetická predispozícia na prietrž;
 • nedostatok pohybu - slabé svaly kvôli sedavému životnému štýlu;
 • vrodené patológie väzivového a svalového aparátu v oblasti slabín.

Produkčné faktory

Prítomnosť provokujúcich príčin nie vždy vedie k výskytu výčnelkov. Impulzom pre jej vznik môžu byť vnútorné choroby a ženský životný štýl. Existujú dve rôzne príčiny výroby:

faktorZdroj patológie
Zvýšenie tlaku v brušnej dutine
 • časté, dlhotrvajúce plačanie u dojčiat a malých detí;
 • chronický kašeľ;
 • častá hnačka, zápcha, vracanie;
 • problémy s odtokom moču;
 • ťažké narodenie;
 • špecifická práca (vzpieranie, hranie dychových nástrojov, fúkanie skla).
Svalová slabosť prednej brušnej steny
 • sedavý spôsob života;
 • obezita;
 • sedavá práca;
 • poranenia brucha;
 • laparotómia (chirurgický zákrok, pri ktorom sa urobil brušný rez);
 • choroby, ktoré vyvolali oslabenie svalového rámu a chudnutie;
 • druhé a následné tehotenstvo.

Druhy kýly v slabinách u žien

V závislosti od toho, na ktorej strane tela sa nachádza výstupok, je obvyklé rozlíšiť bilaterálnu patológiu ľavostrannú, pravostrannú. Ďalšia klasifikácia oddeľuje prietrže podľa toho, ako prechádzajú pozdĺž trieslovinového kanála:

 • Šikmé. Najbežnejšia forma, pri ktorej vak líšiaci sa nabok prechádza cez bočnú priehlbinu, často klesajúcu do veľkých pyskov..
 • Priamy (interný). Herniový vak vyčnieva cez strednú trieslovinu.
 • Vonkajší superbublinový povrch. Vrecko vystupuje cez supravesikálnu fosíliu, medzi stredným a stredným pupočným záhybom pobrušnice. Zriedkavá forma výčnelku.

Kýly sú rozdelené podľa stupňa regulácie. Niektoré formácie sa môžu vrátiť do brušnej dutiny samostatne alebo s miernym tlakom na výstupok, keď pacient zaujme určitú polohu v tele (leží na chrbte). Toto sa vyskytuje pri širokej bráne, ak sa orgány, ktoré prenikli do trieslového kanálika, navzájom neuzavreli. Iné výčnelky sú tvrdé alebo vôbec nerobia.

Hlavnými dôvodmi sú prítomnosť adhézií spôsobených zápalom stien a fúziou orgánov, ktoré vkĺznu do trieslovinového kanálika. V prípade neriadenej kýly sú vnútorné orgány vo vrecku neustále poškodené. To vedie k vzniku adhézií, zhoršenej cirkulácii, odtoku lymfy.

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Prenikanie brušných orgánov do trieslového kanálika je charakterizované výčnelkom v dolnom bruchu, ktoré má formu podobnú nádoru. Veľkosť vzdelania je malá, takže ženy ju nemôžu vždy objaviť samy. Okrem toho nevyčnieva z povrchu okamžite, ale niekoľko mesiacov po svojom vzhľade.

U niektorých žien je nádor neustále viditeľný, u iných zmizne v polohe na chrbte. Je to spôsobené skutočnosťou, že v stojacej polohe sa zvyšuje tlak v brušnej oblasti, svaly brucha sa napínajú a tlačia hernálny vak cez bránu. Ďalšie príznaky patológie sú:

 • nepohodlie v spodnej časti brucha, pocit pálenia, tlak, bolesť, ktorá môže dať spodnej časti chrbta alebo oblasti krížovej kosti;
 • bolesť zhoršená kašľom alebo kýchaním, fyzická námaha;
 • zápcha, hnačka, plynatosť;
 • zvýšená bolesť počas menštruácie, čo naznačuje, že pohlavné orgány boli v herniálnom vaku.

Ak je výčnelok jednostranný, bolesť sa objaví iba na pravej alebo ľavej strane dolného brucha. U mnohých pacientov chýba ráno, objavuje sa bližšie k večeru, ak žena sedí dlhý čas alebo stojí celý deň.

Regulovaná kýla

Príznaky korigovanej prietrže je niekedy ťažké rozpoznať. Ochorenie sa môže vyvinúť náhle alebo postupne. Teplota, zvracanie, obštrukcia čreva chýbajú, bolesť môže byť mierna. Tvorba malých veľkostí, ktoré sa môžu objaviť pri kašli, zmizne pod tlakom. Keď je cítiť, môže byť výstupok mäkký, napätý alebo tvrdý..

neriadený

Kreslenie v dolnej časti brucha, siahajúce až po spodnú časť chrbta, je jedným zo symptómov nekontrolovateľnej prietrže. V polohe na chrbte alebo po stlačení výstupok nezmizne, aj keď sa môže mierne zmenšiť. Spočiatku sa choroba vyvíja postupne, niekedy sa vyskytuje zvracanie, nie je tu žiadna teplota, pri pohmate je tvorba mierna. Ak časť hrubého čreva vstúpi do herniálneho vaku, stolica začne stagnovať, keď sa choroba vyvíja. Zápcha, nevoľnosť, vracanie, slabosť, zhoršenie chuti do jedla, zníženie výkonu. Veľkosť vrecka sa zvyšuje. Výčnelok sa zafixuje.

zneužívanie

Vážnou komplikáciou je stlačenie prietrže. V tomto stave sú orgány, ktoré sú vo vaku, stlačené v oblasti brány. To vedie k problémom s krvným obehom, prietokom lymfy, nekrózou buniek a smrťou. Situácia si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok, preto je veľmi dôležité venovať pozornosť týmto príznakom ingvinálnej prietrže u žien v čase:

 • náhly záchvat bolesti dolnej časti brucha;
 • neschopnosť upraviť výstupok;
 • nezvratné zvracanie;
 • teplu;
 • zväčšenie herniálneho vaku;
 • elasticita, tvrdosť formovania pri pocite;
 • úplná obštrukcia čriev;
 • šokový stav.

diagnostika

Ak sa objavia príznaky naznačujúce prenikanie orgánov z brušnej dutiny do trieslového kanálika, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Lekár určí patológiu podľa výsledkov lekárskeho vyšetrenia a symptómov. Najprv sa uskutoční palpácia - prehmatanie brucha. Po zistení vzdelania lekár určí:

 • Lokalizácia výčnelku: pravostranná, ľavostranná alebo dvojstranná.
 • Schopnosť premiestniť herniálny vak.
 • Prítomnosť kašľa. Pri kašľaní sa do tumoru prenášajú vibrácie. Ak sa tak nestane, potom je to nekontrolovaná alebo obmedzená prietrž.
 • Príznak roztiahnutého reťazca. Ak je výskyt hernálneho vaku sprevádzaný zápalovým procesom, výskytom adhézií, žena podvedome zaujme vhodnú polohu na zníženie bolesti: mierne sa nakláňa dopredu, keď sedí alebo stojí.

Po objavení výčnelku lekár predpíše ultrazvuk brušnej dutiny, panvy. Výskum pomôže určiť obsah vrecka. Ak je v nej maternica alebo jej prídavky, je jej priradená bimanálna diagnóza. Zahŕňa pocit herniálneho vaku cez vagínu a črevá, aby sa určila povaha, veľkosť a poloha výčnelku..

Liečba slabiny prietrže u žien

Anomálie sama o sebe nezmizne. Jedinou účinnou liečbou je chirurgický zákrok. Iné spôsoby liečby sa používajú pred chirurgickým zákrokom alebo po ňom, ak neexistuje chirurgická kontraindikácia. Sú schopní spomaliť rast výčnelkov alebo zabrániť preškoleniu, ale nezbavia patológie. Tie obsahujú:

 • nosiť obväz;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • špeciálne fyzické cvičenia;
 • obklady.

Druhy operácií na odstránenie prietrže v slabinách

Nie je potrebné čakať, až dôjde k zovretiu a je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť. Plánovaná operácia na odstránenie slabinovej prietrže u žien málokedy spôsobuje komplikácie. Počas nej chirurg skúma obsah herniálneho vaku. Zápalné alebo odumreté bunky sa odstránia a zdravý chirurg sa vráti späť do brušnej dutiny. Ďalšie akcie závisia od typu operácie:

Druh operáciePodstata metódykladymínusy
Ťahová hernioplastikaUťahovanie tkaniva pacienta a šitie v oblasti brányDostupná prevádzková cena
 • Šev sa môže kvôli silnému napätiu rozpadnúť;
 • existuje možnosť nesprávneho zjazvenia, čo vedie k dlhodobej rehabilitácii;
 • po operácii sa môže objaviť bolesť;
 • existuje riziko recidívy.
Ľahká hernioplastikaAplikuje sa implantát nahrádzajúci svalové tkanivo. Navonok sa podobá sieťke vyrobenej z materiálov inertných k polyméru, ktoré vydrží vysoké zaťaženie. Operáciu je možné vykonať dvoma spôsobmi:
 • Metóda otvorenej laparotómie. Chirurg odreže tkanivo, aby získal prístup k orgánom..
 • Metóda laparoskopie. Chirurg zavádza laparoskop cez malé vpichy, na ktorých je namontovaná videokamera. Potom pomocou miniatúrnych nástrojov položil prietrž a vytvoril syntetickú sieťku. Táto metóda sa považuje za najmenej traumatickú a je vhodná pre pacientov, ktorí by nemali dostať celkovú anestéziu..
 • Žiadne tkanivové napätie;
 • pravdepodobnosť recidívy je minimálna;
 • liečenie je rýchle a bezbolestné.
 • Implantát je drahý;
 • prevádzka trvá dlho.
Endovidoskopická extraperitoneálna hernioplastikaPočas laparoskopie sa nad peritonea pod kožu umiestni sieťový implantát.Vo vnútri brušnej dutiny nie sú žiadne zrastyPostup je veľmi komplikovaný

Pooperačná rehabilitácia

Chirurgia na odstránenie herniového vaku je dobre tolerovaná. Niekedy sa vyskytnú komplikácie:

 • zápal alebo hnisavé procesy v oblasti, kde bol chirurgický zákrok vykonaný;
 • infekcia pooperačnej rany;
 • recidíva
 • poškodenie susedných orgánov, ciev, nervov počas operácie;
 • silné napätie v tkanive;
 • offset mriežky;
 • vzhľad adhézií;
 • odmietnutie implantátu;
 • švy.

Aby sa zabránilo opätovnému objaveniu sa slabinovej prietrže u žien, je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára:

 • užívať analgetiká;
 • dodržujte diétu zameranú na prevenciu zápchy, pretože akékoľvek napätie na brušnej stene môže spôsobiť odchýlenie švíkov;
 • nosiť obväz na rýchle hojenie tkanív;
 • opustiť aktívne cvičenie;
 • nezdvíhajte závažia;
 • po uzdravení stehu začnite vykonávať cvičenia zamerané na posilnenie tlače, aby sa zabránilo opätovnému vytvoreniu herniálneho vaku.

Inguinálna kýla u tehotných žien

Keď žena čaká dieťa, riziko kýly v slabinách sa zvyšuje v dôsledku tlaku vyvíjaného plodom na steny pobrušnice. Pri prvých príznakoch anomálie sa poraďte s lekárom. Vo väčšine prípadov herniální vak nepoškodzuje dieťa a lekári ho neodporúčajú odstrániť pred pôrodom. Pacientom sa odporúča nosiť špeciálne obväzy, dodržiavať diétu a vyhýbať sa fyzickej námahe. Ak je formácia malá, pôrod je povolený prirodzeným spôsobom, ktorým lekár podporí hernálny vak, aby sa predišlo komplikáciám. Ak je výstupok veľký, je potrebný cisársky rez.

Prevencia prietržnej hernie

Aby sa zabránilo patologickému výčnelku dolnej časti brucha, musí žena postupovať podľa nasledujúcich odporúčaní:

 • jesť správne;
 • kontrola hmotnosti, zabránenie obezite;
 • viesť aktívny životný štýl, viac sa pohybovať, chodiť, športovať;
 • počas tréningu noste ochranné vybavenie, ak môže dôjsť k poraneniu slabinovej oblasti;
 • obmedziť fyzickú aktivitu, vyhnúť sa vzpieraniu, ak má osoba predpoklady na vytvorenie prietrže, zlá dedičnosť.

video

recenzia

Alexandra, 37 rokov: Pred 7 rokmi som podstúpila operáciu, lekár použil epidurálnu anestéziu. Všetko bolo v poriadku, po laparoskopii pri slabinovej prietrži bolesť brucha trochu bolela, ale ďalší deň to nebolo bolesti. V pondelok som bol operovaný a vo štvrtok som už odišiel z domu. O týždeň neskôr boli stehy odstránené. Aby sa všetko rýchlo vytiahlo rýchlejšie a aby sa neobnovilo, rozmazal som miesto rezu zeleným a Kontraktubeksom. Na tele zostala sotva viditeľná jazva.

Taisiya, 32 rokov: Odložila operáciu na odstránenie prietrže v slabinách, ako najlepšie dokázala, o 5 rokov. Keď som sa napriek tomu rozhodol, uvedomil som si, že sa bojím zbytočne - operácia bola úplne bezbolestná, hoci pocity počas lokálnej anestézie boli nepríjemné. Lekári povedali, že musíte schudnúť a zabezpečiť si výživu, aby ste sa vyhli relapsom. Počas rehabilitačného obdobia začala navštevovať fyzioterapeuta, vyzdvihol niekoľko cvičení, aby postupne posilnil brušné svaly..

Anastasia, 41 rokov: Dlhú dobu som mala ingvinálnu prietrž - viac ako 7 rokov. Bola veľmi malá, nevedela som, čo to je a nešla som do nemocnice, pretože prietrž ma neobťažovala. Keď sa jej rast stal viditeľným a objavil sa pocit nepohodlia, išla k doktorovi. Okamžite mi bola predpísaná operácia (trakčná hernioplastika). Všetko šlo dobre a bezbolestne - urobili to v lokálnej anestézii. Pooperačné obdobie tiež prešlo bez komplikácií, takmer bez jaziev.

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Druhy, príznaky a liečba slabinovej prietrže u žien

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Inguinálna hernia je patológia, pri ktorej v dôsledku oslabenia brušnej steny časť pobrušnice a vnútorných orgánov spadajú do oblasti trieslovín, u žien sa ochorenie zvyčajne vyvinie po 40 rokoch. Tento stav prináša osobe veľa nepríjemností a môže viesť k vážnym následkom..

Kýly sa najčastejšie vyskytujú u mužov, ale ženy sú náchylné na vývoj choroby, najmä pri narodení..

ICB kód 10

Pri klasifikácii chorôb 10 revízií je ingvinická prietrž pod kódom K40.

ICD-10 kód

Príčiny slabinovej prietrže u žien

Ako už bolo uvedené, inguinálna prietrž u žien je menej častá ako u mužov.

Hlavným dôvodom tohto stavu sú fyziologické vlastnosti žien, aj pri vnútromaternicovom vývoji sa v brušnej dutine otvára otvor (u chlapcov semenníky zostupujú podobným otvorom do mieška). Zvyčajne je takáto diera u žien omnoho menšia, ale v niektorých prípadoch je to príčinou vypadávania pobrušnice..

Kýla môže tiež vyvolať vzpieranie a ďalšie faktory, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine (obezita, vzpieranie, silný kašeľ, častá zápcha atď.)..

Kýla môže byť tiež dôsledkom operácie na brušnej alebo brušnej dutine.

patogenézy

Inguinálny kanál je umiestnený v dolnej časti inguinálnej oblasti, má štyri steny, ktoré sú tvorené šikmými a priečnymi svalmi brucha. Spojivové tkanivo pokrýva kanál zvnútra a trieslový väz zo spodnej strany. Pri poškodení alebo uvoľnení väzov alebo svalov sa vytvorí diera, cez ktorú vyčnieva časť pobrušnice..

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia môže byť asymptomatická, bez spôsobovania nepohodlia, k detekcii patológie dochádza hlavne pri rutinnom fyzickom vyšetrení.

Vo väčšine prípadov je prietrž sprevádzaný pocitom nepohodlia v oblasti slabín (tlak, pálenie, tupá bolesť na jednej alebo dvoch stranách atď.). Pohodlie sa často objaví až po dlhšom sedení, vzpieraní atď..

Vypuknutie, ktoré sa objavuje spravidla nejaký čas po objavení sa nepohodlia (týždne alebo mesiace), môže naznačovať tvorbu prietrže.

Vypuknutie môže zmiznúť po ľahnutí ženy, pretože ľahnutie pomáha znižovať tlak vo vnútri brušnej dutiny.

S odstrániteľnými prietržami v inguinálnej zóne po stlačení hrčiek sa vnútorné orgány na chvíľu vrátia na svoje miesto, ale ak je prietrž prilepená, nie je možné ju vrátiť späť týmto spôsobom, v slabinách je silná bolesť, problémy so stolicou, teplota, zvracanie, slabosť, koža nad prietržou zmení farbu na červenú.

Šikmá prierezová prietrž u žien

Šikmá prietrž v inguinálnej oblasti prepadá vnútorným inguinálnym krúžkom. Vrodené patológie slabinového kanála môžu niekedy viesť k rozvoju prietrže, ale najčastejšie sa tento typ prietrže získava.

Priebeh šikmej kýly sa vyskytuje v niekoľkých štádiách, spočiatku dochádza k miernej strate inguinálneho kanála, prietrž je takmer nemožné vidieť, pri vyšetrení inguinálneho kanála sa odhalí patológia.

V priebehu času sa vo vnútri trieslového kanálika objaví malý nádor, ktorý sa pociťuje napätím a po relaxácii zmizne.

S úplnou prietržou u žien dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov do veľkej pery.

Pri kýloch s pôsobivou veľkosťou vypadávajú väčšina vnútorných orgánov, v tomto prípade je už nemožné korigovať kýlu stlačením (v niektorých prípadoch môžu ísť až na koleno).

Ak kýla dosiahne veľkú veľkosť, potom sa pretiahne aj diera, cez ktorú vypadávajú vnútorné orgány, ingvinálny kanál zmení svoj tvar a prirodzený šikmý smer má tvar prstenca..

Priama trieslová prietrž u žien

Získa sa iba priama prietrž, taká prietrž sa vyvíja a vypadáva z vnútornej dutiny brucha, bližšie k stredu (slučka čreva sa postupne začína dostávať mimo brušnej dutiny)..

Tento typ prietrže sa najčastejšie vyvíja u žien v dospelom veku, čo vyvoláva patológiu, fyzické nadmerné zaťaženie, v zriedkavých prípadoch operácie v ingvinálnej oblasti..

Požitie slabinovej prietrže u žien

Porušenie sa nazýva drvivá prietrž, ktorá vedie k narušeniu krvného obehu a smrti tkanív.

Vo väčšine prípadov zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny a strata väčšieho objemu vnútorných orgánov, ako je obvyklé, vedie k zovretiu, v dôsledku čoho sa zhluknuté orgány zovrú a zostanú vonku..

Zranenie je najnebezpečnejšou a najbežnejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži, v tomto prípade je dôležité poznať príznaky a včas sa poradiť s lekárom..

Jedným z hlavných problémov porušenia je rozmanitosť príznakov, ktoré závisia od štádia choroby, celkového stavu pacienta, pohlavia a vonkajších faktorov. Podozrenie by malo byť spôsobené bolesťou v spodnej časti brucha (v oblasti slabín), zvracaním, nevoľnosťou, pri stlačení na vydutie sa objavujú bolestivé pocity, v polohe na chrbte nádor nezmizne a pri napätí sa zväčšuje.

Okrem toho symptomatológia závisí od zovretého orgánu, napríklad časté zvieranie sa vyskytuje pri zvieraní čriev, zvieranie omentum spôsobuje iba malú bolesť a nevyvolá sa zvracanie a nevoľnosť. Okrem toho sa môže vyskytnúť horúčka a horúčka..

Ak niekto vie o prítomnosti kýly, akékoľvek zmeny sa okamžite stanú viditeľnými.

Prvé príznaky

Inguinálna kýla sa vyvíja postupne a má svoje vlastné príznaky, ktoré si nemožno vôbec všimnúť.

Prvým príznakom patológie je bolesť v ingvinálnej zóne, navyše v polohe na chrbte je nepohodlie a bolesť v dolnom bruchu..

Postupom času sa objaví nádor, ktorý zmizne, keď leží na chrbte. Toto sú prvé príznaky choroby a pri včasnej návšteve lekára je patológia vyliečenie celkom jednoduché.

Jedným z príznakov prietrže je aj zápcha, najmä pri narodení dieťaťa..

Problémy s močením, bolesť v slabinách, brucho - hlavné príznaky prietrže.

Okrem bolesti môže mať žena pri chôdzi nepríjemný pocit, a to aj pri pomalom tempe, slabosti, pálení, bolesti..

S patológiou sa môžete vyrovnať v raných štádiách bez chirurgického zákroku..

Bolesť s trieslovinou prietrže u žien

Bolesť s trieslovinou prietrže môže mať rôznu intenzitu a závažnosť (silná, stredne ťažká, ťažná atď.). Prietrž sa môže vyvinúť na akútnu formu. V takom prípade sa príznaky objavujú neočakávane, pacient si sťažuje na silnú bolesť a charakteristický výčnelok v dolnom bruchu..

Ak sa choroba vyvíja pomaly a prietrž je malá, bolesť je zvyčajne mierna alebo úplne chýba.

Pri dlhšom priebehu ochorenia alebo pri veľkej hernii sa pozoruje nepretržitá bolesť v ingvinálnej zóne, ktorá sa môže dať krížovej kosti, dolnej časti chrbta..

Čo je nebezpečné slabinové prietrže u žien?

Inguinálna hernia je nebezpečná patológia, ktorá si vyžaduje chirurgické ošetrenie. V procese vyčnievania pobrušnice môže dôjsť k štípaniu, ktoré povedie k tvrdnutiu herniálneho vaku, odumretiu tkaniva, zápalu vnútorných orgánov..

V niektorých prípadoch sa v skorých štádiách môže vyzrážaný orgán vrátiť na svoje miesto stlačením, ale ak sa oneskorí s chirurgickým zákrokom, môže sa začať zápal vnútorných orgánov a štípanie..

Chirurgia na úpravu prietrže je kontraindikovaná iba pre ženy počas tehotenstva (ak nedochádza k jej zvieraniu), v tomto prípade špecialista odporúča dočasne nosiť obväz, aby boli na mieste vnútorné orgány..

účinky

Dôsledky ingvinovej prietrže začínajú od okamihu jej výskytu, v prvom rade je to zmena v ingvinálnej zóne. Pretože vnútorné orgány prenikajú do slabín a vytvárajú akýsi „vak“, môžu sa objaviť rôzne choroby, najmä zápalové procesy, štípanie, neplodnosť, trauma, obštrukcia čriev, kongescia v črevách, tuberkulóza vnútorných orgánov..

komplikácie

Najčastejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži je štípanie, ktoré vyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu. Pri porušení sa môže začať nekróza tkanív - slučky čreva, omentum, vajcovod, atď., Ktoré spadli do herniálneho vaku, ako aj zápalové procesy v brušnej dutine..

Menej nebezpečnými komplikáciami sú narušená stolica, tráviace problémy, nadúvanie atď..

Diagnóza slabiny prietrže u žien

Ak je podozrenie na bradavkovú prietrž, vykoná sa vyšetrenie, špecialista sonduje trieslovinu v rôznych polohách (státie, ležanie, sedenie). Ak je prietrž malá alebo v počiatočnom štádiu, špecialista tiež urobí predbežnú diagnózu palpáciou - položí prst na trieslovinový kanál a pacient by mal v tomto okamihu kašlať, ak v čase napätia je charakteristický výčnelok, naznačuje to vývoj patológie.

U žien je inguinálna hernia v porovnaní s mužmi ťažšie diagnostikovateľná, pretože bolesť v spodnom bruchu vedie ženy k gynekológovi a prietrž sa často mýli za iné patológie (cysta, nádor atď.)..

analýzy

Ak sa zistí prietrž, pred operáciou sa predpíšu testy. Je povinné vykonať krvné testy (všeobecné, biochemické, na cukor), moč, testy na hepatitídu a sexuálne prenosné choroby (AIDS, syfilis)..

Prístrojová diagnostika

Pri inguinálnej hernii sa na potvrdenie diagnózy môžu použiť rôzne inštrumentálne diagnostické metódy..

Ultrazvukové vyšetrenie inguinálnych kanálov sa často používa pri patologických patológiách..

Ultrazvuk sa zvyčajne predpisuje v prípade pochybností špecialistov alebo v špeciálnych prípadoch (napríklad pri príliš malých formáciách)..

Táto diagnostická metóda je účinná iba vtedy, ak časť vnútorností už prenikla do trieslovej oblasti, v iných prípadoch ultrazvuk neukáže nič..

Irrigoskopia tiež pomáha pri určovaní inguinálnych formácií, zvyčajne je táto metóda predpísaná, ak má špecialista podozrenie na kĺzavú prietrž, čo je dosť ťažké diagnostikovať a má málo závažných príznakov.

Táto výskumná metóda spočíva v zavedení kontrastného média do čreva a vykonaní röntgenového žiarenia. Irrigoskopia vám umožňuje študovať stav čreva, identifikovať patológie a rôzne choroby.

Ak existuje podozrenie na prietrž, môže sa predpísať aj ultrazvuk močového mechúra, cystoskopia a cystografia..

Herniografia je rozšírená v diagnostike hernií. Pri tejto výskumnej metóde sa do brušnej dutiny vstrekne špeciálna látka tenkou ihlou, potom by osoba mala ležať na bruchu, aby kašľala, napínala mu žalúdok, v tomto okamihu odborník urobí niekoľko röntgenových snímok, ktoré ukážu umiestnenie prietrže.

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnóza spočíva v odstránení chorôb, ktoré nie sú vhodné na symptómy alebo iné ukazovatele, až nakoniec zostane jediná pravdepodobná diagnóza.

Je dôležité rozlišovať tříslovnú prietrž od lipómov, nádorov, zápalu lymfatických uzlín, femorálnej prietrže, cysty väzivového tkaniva maternice..

Na koho sa obrátiť?

Liečba slabiny prietrže u žien

Ak sa u ženy zistí priľahlá kýla, liečba je predpísaná v závislosti od veľkosti prietrže, sprievodných chorôb atď. Ak prietrž nespôsobuje závažné nepohodlie, lekár sa môže rozhodnúť vykonať dynamické pozorovanie, ktoré ukáže, ako sa prietrž vyvinula. Vzhľadom na stabilitu nemusí byť potrebná ďalšia liečba, lekár predpisuje špeciálnu výživovú a šetriacu dávku, aby nevyvolával zhoršenie. So zvýšením prietrže a nie s účinnosťou preventívnych opatrení je predpísaná jediná možná metóda liečby - chirurgický zákrok.

Počas operácie chirurg vracia spadnuté orgány do normálnej polohy, odstraňuje dieru, cez ktorú došlo k prolapsu, obnovuje narušený krvný obeh.

Operácia odstránenia prietrže nie je komplikovaná a takmer vždy má priaznivý výsledok. Asi 14 dní po operácii sa žena môže vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu, musí sa iba držať šetrného režimu, nie zdvíhať závažia, aby sa predišlo relapsom.

Intuitívna prietrž prietrže pre ženy

Nosenie obväzu je jediný konzervatívny liek na slabinové kýly. Bandáž sa odporúča používať pri veľkých prietržoch, ktoré sa vyvinuli po operácii slabín alebo keď nie je možné chirurgické ošetrenie (s hnisavými procesmi, relapsami, u starších ľudí alebo detí, počas tehotenstva, akékoľvek kontraindikácie pre operáciu).

Nosenie obväzu situáciu nenapravuje, ale iba zmierňuje nepríjemné príznaky a zlepšuje pohodu pacienta, zabraňuje zovretiu a ďalšiemu rastu prietrže. Keď prestanete nosiť obväz, všetky príznaky patológie sa okamžite vrátia.

Bandáž by sa mala nosiť na voľnom tele a iba ležať. Na začiatku sa človek môže cítiť nepohodlne, ale v priebehu času sa bandáž neprenáša.

Zvyčajne sa odporúča odstrániť obväz v noci, ale ak sa človek bojí kašľa alebo kýchania počas spánku, je lepšie nechať ho v noci, v takom prípade ho môžete odstrániť iba počas kúpeľa alebo sprchy.

Pri dlhodobom nosení ortézy môžu brušné svaly atrofovať, takže chirurgická liečba zostáva najúčinnejšou liečbou patológie..

liečenie

Neexistujú žiadne špeciálne lieky na trieslovinu prietrže, pretože tento stav je spôsobený slabými svalmi tlače, zraneniami alebo chirurgickým zákrokom v oblasti slabín, nadmernou fyzickou námahou. Strata vnútorných orgánov sa lieči výlučne rýchlo, v niektorých prípadoch na zmiernenie príznakov, je predpísaný obväz, šetrný režim (zníženie fyzickej aktivity, nenosenie ťažkosti atď.), Regulácia výživy.

Liečba ľudovými liekmi

Po konzultácii s lekárom môžete použiť niektoré tradičné lieky na zmiernenie príznakov slabiny prietrže:

 • 500 ml vriacej vody, 4 lyžičky. listy angreštu, trvajte asi dve hodiny, sceďte a pite štyrikrát denne, pol pohára pred jedlom.
 • denne komprimujte kyslou kapustou
 • urobiť obklad so silnou infúziou paliny (1 lyžica byliniek, 200 ml vriacej vody, nechajte 2-3 hodiny).
 • nasekané lístia žihľavy s vysokotučnou kyslou smotanou a naneste na pokožku (silnejšiu), prikryte listom kapusty alebo lopúškami a fixujte obväzom, nechajte cez noc. Liečba trvá 1 mesiac.

Chirurgické ošetrenie

Počas chirurgického zákroku môže chirurg použiť vlastné tkanivá alebo sieťové implantáty pacienta..

Najčastejšie sa volí otvorený spôsob vykonávania operácie pomocou špeciálneho vybavenia.

Mladé dievčatá a dievčatá obvykle používajú svoje vlastné tkanivá, pretože v mladom veku existuje extrémne malé riziko relapsu a zotavenie po operácii je lepšie. V pokročilom veku sa prietrž odstraňuje implantátom zo sieťoviny, pretože to znižuje riziko relapsu a urýchľuje proces regenerácie..

Operácia sa zvyčajne vykonáva pri miernej celkovej anestézii, vo výnimočných prípadoch sa používa lokálna anestézia..

Po reze chirurg vráti spadnuté orgány do svojej normálnej polohy a potom vrstva po vrstve zošije pitvanú oblasť..

Môže sa vykonať aj laparoskopia (operácia pomocou malých rezov - do 1 cm). Pretože sa celková anestézia používa v otvorenej chirurgii, v inguinálnej oblasti sa uskutoční niekoľko malých rezov, potom sa žalúdok pacienta nafúkne oxidom uhličitým, aby sa rozšírila chirurgická oblasť..

Operácia sa vykonáva pomocou laparoskopu (miniatúrne optické zariadenie s kamerou), ktorý sa vkladá do jedného z rezov a do zvyšku sa zavádzajú chirurgické nástroje. Pomocou monitora môže chirurg ovládať svoje činy.

Laparoskopia je menej traumatická metóda, takže proces regenerácie je omnoho rýchlejší, navyše v dôsledku malých rezov je riziko infekcie nižšie..

Pooperačné obdobie

Po operácii je pacientovi ukázaný úplný odpočinok na niekoľko dní, zvyčajne sa tieto dni strávia pod dohľadom lekára v nemocnici. Zdravotnícky personál robí každý deň obväzy, stehy sa ošetrujú špeciálnymi pomôckami. V dňoch 7-10 (s laparoskopiou v deň 3-5) sú prepustení z nemocnice..

Do jedného mesiaca po operácii je predpísaný šetrný režim - aby nedošlo k fyzickej námahe, obvaz, nenosiť ťažkosti atď..

Úplné zotavenie nastane po 3 až 6 mesiacoch v závislosti od veku, zvoleného spôsobu operácie, sprievodných chorôb atď..

Cvičenia pri hernii u žien

Kýla sa často vyvíja so slabými svalmi prednej brušnej steny, preto odborníci odporúčajú robiť špeciálnu gymnastiku na posilnenie tejto svalovej skupiny, ktorá pomôže nielen zabrániť rozvoju patológie, ale tiež zabráni opätovnému vytvoreniu prietrže po operácii..

Nasledujúce cvičenia sú vhodné pre ľudí všetkých vekových skupín a pomáhajú posilňovať konečník a šikmé svaly brucha:

 • ľahnite si na chrbát, narovajte si nohy, položte na žalúdok záťaž s hmotnosťou 1 kg (môžete použiť vak naplnený pieskom) a pri vdychovaní nadvihnite vak so žalúdkom čo najvyššie, pri výdychu ho znížte na čo najnižšiu úroveň. Postupom času môžete zvýšiť hmotnosť na 2 a 3 kg.
 • ležiace na chrbte, najprv zdvihnite doľava, potom doprava a dva spolu do uhla 45 o (ruky pozdĺž tela). V priebehu času sa na nohách môžu nosiť závažia.
 • ležiace na chrbte, nohy od seba a trochu ohnuté, na výdychu, zdvihnite panvu (opora je iba na lakťoch, nohách a pleciach).
 • ľahnite si na chrbát a pripevnite si nohy (pod pohovku alebo požiadajte niekoho, aby ich držal). Posaďte sa na výdych, potom vdychujte a nakloňte sa dopredu, na výdych sa vráťte do východiskovej polohy.
 • sediaci na stoličke, oprieť sa o chrbát, uchopiť sedadlo rukami, pri nadýchaní zdvihnúť panvu (oprieť sa o ruky a nohy), relaxovať pri výdychu.

Špeciálna gymnastika sa odporúča robiť trikrát denne..

Pri slabinových kýlach by sa človek nemal zapájať do ťažkých fyzických cvičení (pumpa, činky atď.)..

Pri kontraindikáciách k chirurgickému zákroku by sa cvičenia mali robiť po celý život, ale špecialista by si mal zvoliť súbor cvičení, pričom by mal brať do úvahy stupeň ochorenia a celkový stav pacienta..

Výživa

V niektorých prípadoch je slabinová prietrž u žien výsledkom pravidelnej zápchy, a preto je správna výživa jedným z hlavných preventívnych opatrení. V potrave by malo prevládať dostatočné množstvo vlákniny, čo zlepšuje funkciu čriev.

Po operácii je v priebehu prvých dní predpísaná špeciálna strava, jedlo by malo byť tekuté, teplé (diétne vývary, odvarky z bylín, zeleninové polievky, ovocné a bobuľové šťavy, obilniny, vajcia nealko varené, proteínové omelety).

Diéta po operácii potrebuje iba niekoľko dní, mali by ste si však upraviť svoju ďalšiu diétu a vylúčiť kofeín, alkohol, čokoládu, mastné potraviny a jesť po malých dávkach..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dobrý deň. Samotnú operáciu nie je ťažké vykonať a pre chirurga nepredstavuje ťažkosti, ale komplikácie po nej môžu byť naozaj vážne. Dôvodom môže byť chyba chirurga aj fyziológia tela pacienta.
Poškodenie a zápal pečeňových buniek vedie k ich úplnej smrti. Osemdesiat percent hlásených prípadov cirhózy bolo spôsobených vírusovou hepatitídou alebo alkoholizmom.
Ahoj, vážení čitatelia, musíte počuť taký rozšírený názor, že tehotenstvo a pôrod oživujú ženské telo. Keď však v minulosti zostanú šťastné mesiace očakávania a prvá eufória od narodenia dieťaťa, všimneme si hmatateľné zmeny v našom tele.