loader

Hlavná

Späť

Odstránenie prietrže chrbtice: pokroky v medicíne storočia XX-XXI

Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1]. Liečba hernií medzistavcových platničiek je najčastejšie dlhá a konzervatívna, avšak pri absencii účinku sa môže chirurgický zákrok uchýliť k.

Najbežnejšou súčasnou operáciou je odstránenie postihnutého disku - diskektómia. Počas operácie sa môžu odstrániť aj časti väzov, osteofyty, fragmenty tiel alebo oblúky stavcov (laminektómia). Na zníženie tlaku na nervové korene sa susedné stavce zosilňujú pomocou špeciálnych vložiek alebo tyčí. Všetky tieto operácie sa uskutočňujú s otvoreným prístupom, t. J. S kožným rezom..

Modernejšou verziou discektómie je mikrodisektómia. Toto je operácia vykonaná pomocou výkonného mikroskopu. Použitie mikroskopu umožňuje zložité a precízne operácie, menšie poškodenie okolitého tkaniva a menšie rezy.

Ďalším smerom pri vývoji spinálnej chirurgie je minimálne invazívna chirurgia bez rezov. V tomto prípade je doba zotavenia po operácii skrátená a je dosiahnutý dobrý estetický účinok. Všetky typy chirurgie miechy majú svoje indikácie a kontraindikácie. Ak však predtým neexistovali iné alternatívy ako otvorený chirurgický zákrok, pacient a neurochirurg majú na výber.

Druhy minimálne invazívnej chirurgie miechy

Všetky také intervencie možno rozdeliť do dvoch skupín: endoskopická operácia na odstránenie herniovaného disku a nukleoplastika.

Endoskopická discektómia

V súčasnosti je to jedna z najpopulárnejších metód chirurgického zákroku na odstránenie prietrže chrbtice..

Výhody endoskopickej chirurgie:

 • vizuálna kontrola znižuje pravdepodobnosť poškodenia nervového koreňa;
 • minimálne poškodenie tkaniva - chirurgický zákrok vyžaduje narezanie asi desať milimetrov;
 • nie je potrebné odstraňovať časti stavcov alebo väzov na uľahčenie prístupu, čo znamená, že sa zachováva prirodzená stabilizácia segmentu stavcov;
 • Ak sa bolesť počas obdobia zotavovania znižuje, môže byť pacient prepustený z kliniky hneď nasledujúci deň.
 • niektoré typy kýly nie sú anatomicky vhodné pre endoskopiu: napríklad stredné kýly v krčnej časti chrbtice často vyžadujú otvorenú prednú operáciu.

Endoskopická discektómia sa vykonáva pomocou endoskopu, pomocou ktorého chirurg vidí operačnú oblasť. Na zavedenie endoskopu je potrebný rez asi 10 mm - to stačí na odstránenie toho, čo stlačuje nerv pomocou špeciálnych nástrojov. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, operácia trvá asi hodinu..

Praktizuje sa aj mikroendoskopická discektómia - kombinácia endoskopickej techniky a mikrochirurgických postupov. Rez je 12 mm.

Indikácie endoskopickej chirurgie na odstránenie prietrže chrbtice:

 • medziobratlová disková hernia potvrdená pomocou MRI;
 • syndróm bolesti viac ako 4 týždne;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby.
 • nestabilita v segmente chrbtice;
 • osteofyty, spondylolistéza, zúženie miechy;
 • opakované herniované disky.

Nucleoplasty

Toto je operácia, pri ktorej nemusíte odstrániť celý disk. Jediným cieľom pre nukleoplastiku je medzistavcový disk.

Cieľom nukleoplastiky je znížiť tlak v buničitom jadre medzistavcových platničiek. Súčasne sa zníži opuch vláknitého prstenca a v dôsledku toho sa zastaví kompresia nervového koreňa. Existujú rôzne typy nukleoplastík v závislosti od typu pôsobiacej sily:

 • studená plazma;
 • hydroplasty (kvapalina pod tlakom);
 • mechanický náraz;
 • rádiofrekvenčná ablácia;
 • laserové svetlo.

Expozícia laserom alebo vyparovanie spôsobuje prudké zvýšenie teploty, zatiaľ čo jadro sa vyparuje. Táto metóda však často vedie ku komplikáciám - popáleniu okolitého tkaniva, ktoré zhoršuje hojenie.

Najbežnejšou metódou je pôsobenie studenej plazmy alebo zrážanie (skratka pre abláciu za studena, deštrukcia za studena). Na rozdiel od vystavenia laserom alebo vysokofrekvenčnému žiareniu nespáluje tkanivo tkanivo. Použitie studenej plazmy v medicíne sa začalo v 80. rokoch a prvé zariadenie založené na studenej plazme bolo navrhnuté v roku 1995. Od tejto chvíle sa aktívne vyvíjala metóda spolupráce..

Nukleoplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. Presnosť je zabezpečená konštantnou röntgenovou kontrolou. Prostredníctvom punkcie 2 - 3 mm sa do jadra disku privádza ihla s elektródou, cez ktorú na jadro pôsobí studená plazma. V dôsledku toho sa veľkosť buničitého jadra zmenšuje a vláknitý kruh už nestláča nervový koreň. Celá operácia trvá pol hodiny, hospitalizácia pacienta nie je potrebná.

Indikácie pre nukleoplastiku:

 • prítomnosť prietrže alebo výčnelku medzistavcovej platničky;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas troch až štyroch týždňov.

V 70 - 80% prípadov použitia nukleoplastiky sa pozoruje pozitívny výsledok.

Nie vždy však umiestnenie alebo štruktúra prietrže umožňuje použitie minimálne invazívnych technológií. Pri niektorých typoch prietrží je výhodná otvorená chirurgia..

Klasifikácia medzistavcových prietrží

Kýly medzistavcových platničiek môžu byť rozdelené podľa ich umiestnenia v chrbtici, podľa polohy prietrže v disku, ako aj podľa štruktúrnych prvkov prietrže.

Lokalizáciou alebo úrovňou polohy môžeme rozlíšiť:

 • hernie lumbosakrálnej chrbtice, najbežnejšie, viac ako 80% prípadov radikulitídy sú spojené s herniou disku [2];
 • hernie krčnej chrbtice sú oveľa menej časté, asi 4% všetkých degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice [3];
 • hernie hrudnej chrbtice sú najvzácnejšie.

Umiestnenie prietrže určuje najvhodnejší typ operácie. Takže pri operáciách hrudnej chrbtice zvyčajne nevyžaduje posilnenie chrbtového segmentu kolíkmi, pretože hrudné stavce sú navzájom najmenej pohyblivo spojené. Obsah miechového kanála sa tiež líši na rôznych úrovniach. Ak je miecha umiestnená na úrovni krku a hrudníka v chrbtici, potom na úrovni 1 - 2 bedrových stavcov prechádza do „chvosta koňa“ - zväzku nervov. Preto je v oblasti krku v niektorých prípadoch ľahšie priblížiť sa k chrbtici spredu, vykonať chirurgický zákrok s otvoreným prístupom, hoci sa používa aj endoskopická chirurgia.

Polohou prietrže vzhľadom na strednú os chrbtice je možné rozlíšiť také druhy, ako sú:

 • stredný (stredný, stredný) - prietrže, ktoré sú umiestnené v strede vzhľadom na stred stavcov, môžu stlačiť polovicu miechy alebo úplne;
 • paramedian - kýly, ktoré sú odsadené od centrálnej osi; nebezpečenstvo tohto typu prietrže je stlačenie miechy z jednej strany;
 • bočné (bočné) - hernie, ktoré rastú bočne a priliehajú k oblúkom stavcov;
 • foraminal - kýly prenikajúce medzistavcovými foramenmi, ktorými prechádzajú nervové korene; zvláštnosťou týchto prietrží je silná bolesť.

Herniované disky sa tiež líšia v etapách formovania:

 • mierny výstupok disku - 2 - 3 mm;
 • výstupok - výstupok väčší ako 5 mm;
 • extrúzia - takmer celé jadro presahuje medzistavcové platničky.

Poslednou fázou bude postupné ničenie disku a spojenie susedných stavcov medzi sebou.

V samostatnom type sa oddeľuje kýla. Vyskytuje sa, keď sa časť jadra oddelí od herniálneho výčnelku a vstúpi do miechového kanála.

Hernia Odstránenie chirurgia: Míľniky

Bez ohľadu na zvolený spôsob odstránenia prietrže chrbtice zahŕňa proces ošetrenia tri stupne:

 • príprava na chirurgický zákrok (vyšetrenie, v prípade potreby konzervatívna liečba);
 • priamy chirurgický zákrok;
 • obdobie zotavenia po operácii.

Môžete podrobnejšie preskúmať každú fázu pomocou príkladu endoskopického odstránenia prietrže miechy, pretože táto operácia je široko používaná a osvedčila sa..

Príprava na operáciu

Pred endoskopickou operáciou lekár vyšetrí pacienta a analyzuje predchádzajúcu liečbu. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak bola konzervatívna terapia vykonávaná v primeranom objeme počas štyroch mesiacov a nepriniesla výsledky. Pred chirurgickým zákrokom môže byť tiež potrebné mať MRI chrbtice s pozdĺžnymi rezmi. Lekár vyhodnotí výsledky vyšetrenia, prediskutuje možné výsledky s pacientom. Ak sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, pacient sa tiež stretne s anestéziológom.

operácie

Operácia sa vykonáva v polohe pacienta na boku alebo na bruchu. S pomocou malého rezu chirurg vytvorí kanál pre prístup k prietrži. V tomto prípade sa tkanivá obvykle nerežú, ale úhľadne sa od seba vzdialia, výsledkom je urýchlenie regenerácie po chirurgickom zákroku. Do vytvoreného kanála je vložený špeciálny endoskop, ktorý umožňuje chirurgovi vidieť oblasť operácie a starostlivo odstrániť všetko, čo viedlo ku kompresii nervového koreňa. Po odstránení chirurg odstráni všetky nástroje a umiestni malý intradermálny steh na miesto rezu. Procedúra trvá asi hodinu.

Pooperačné zotavenie

Obvykle sa dve hodiny po endoskopickej operácii nechá pacient vstať a ak všetko pôjde dobre, potom sa po 12 až 24 hodinách prepustí z domu. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové liečivo. Je tiež potrebné vyhnúť sa zaťaženiam, najmä ohybom a zákrutám, najmä v prvých týždňoch po zákroku.

Vďaka moderným minimálne invazívnym operáciám sa pacienti môžu zbaviť problémov spôsobených herniovaným diskom a rýchlejšie sa vrátiť do normálneho života. Bohužiaľ, aj tie najmodernejšie metódy neposkytujú 100% záruku vyliečenia. Existujú tiež prípady opakovaného výskytu prietrže, najmä ak sa nedodržiavajú odporúčania odborníka. Preto je pre úspešnú liečbu veľmi dôležité starostlivo zvoliť lekára a druh chirurgického zákroku.

 • 1 https://www.lvrach.ru/2006/06/4534108/
 • 2 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/lumbar_disc_herniation.pdf
 • 3 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/cervical_disc_herniation.pdf

Nezabudnite na najjednoduchšiu prevenciu: keď sedíte, každú hodinu alebo dve vstaňte zo stoličky a urobte trochu cvičenia - aspoň chodte po kancelárii. Sledujte svoju polohu, udržiavajte správnu polohu. Pokúste sa posunúť viac.

Cervikálna kýla

Medzistavcové kýly krčnej chrbtice môžu nielen významne znížiť kvalitu života a spôsobiť silnú bolesť, ale môžu tiež vyvolať vážne a niekedy nebezpečné komplikácie. Preto je veľmi dôležité, keď sa zistí, že starostlivo monitorujú svoj vývoj, uplatňujú konzervatívne metódy liečby a ak existujú náznaky, okamžite ich chirurgicky odstránia..

Funkcie chirurgických metód na liečenie kýly krčnej chrbtice

Malo by sa pamätať na to, že operácia odstránenia krčnej kýly chrbtice je omnoho komplikovanejšia ako podobná operácia bedrovej chrbtice. Preto by sa malo spoľahnúť na to, že ju budú vykonávať iba vysokokvalifikovaní chirurgovia s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami, ktorí sú z prvej ruky oboznámení s modernými minimálne invazívnymi chirurgickými metódami.

To sú presne vertebroológovia „SL Clinic“. Naši odborníci majú dlhoročné skúsenosti, hlboké znalosti v oblasti chirurgie chrbtice a vysokú mieru úspešného odstránenia medzistavcových prietrží. Môžu vykonávať akúkoľvek operáciu a najnovšie vybavenie vám umožňuje vykonávať aj tie najzložitejšie technické postupy. Dáme každému pacientovi šancu sa zotaviť.

Vo väčšine prípadov operácie na krčnej chrbtici vyžadujú použitie celkovej anestézie, aj keď podobné zákroky na bedrovej chrbtici sa vykonávajú v spinálnej anestézii. Z bezpečnostných dôvodov sa zvyčajne volí typ prístupu spredu alebo spredu. Moderné, minimálne invazívne metódy však môžu účinne odstrániť herniálnu formáciu a zároveň nie sú spojené s rizikom tvorby veľkých jaziev..

Indikácie na odstránenie kýly krčnej chrbtice

U pacientov, u ktorých sa v počiatočných štádiách diagnostikuje herniová formácia, je preukázané, že majú komplexnú konzervatívnu liečbu vrátane individuálneho výberu liekov, fyzioterapie a záťažovej terapie. Operácia odstránenia prietrže krčnej chrbtice je extrémnym opatrením nevyhnutným s úplnou neúčinnosťou konzervatívnej liečby najmenej 1,5 mesiaca a progresiou choroby, ktorá je sprevádzaná:

 • silná bolesť v krku, zhoršená akýmkoľvek pohybom;
 • znecitlivenie alebo brnenie v rukách;
 • časté, dlhodobé bolesti hlavy;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • zhoršená motorická schopnosť horných končatín.

Niekedy, keď existuje vážne zdravotné riziko, sa operácia nemôže oneskoriť. Vykonáva sa v naliehavom prípade so sekvestračnými prietržami, kompresiou vytváraním veľkých krvných ciev dodávajúcich krv do mozgu alebo závažnou kompresiou nervov a miechy, ktorá je plná narušenia ich trofizmu a paralýzy..

V takýchto situáciách na základe výsledkov diagnostických postupov miechový chirurg vertebroológ odporúča tento alebo ten typ chirurgického zákroku. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, ako aj dobre definované indikácie a kontraindikácie..

Mikrochirurgické techniky

Posledným úspechom lieku je odstránenie prietrže v krčnej chrbtici a následná protetika medzistavcových platničiek. Z toho vyplýva eliminácia patologického výčnelku malým priečnym rezom dlhým 1,5 až 2 cm.

Všetky manipulácie sa uskutočňujú pod rôntgenovou kontrolou pomocou moderných obrazovkových zosilňovačov. Prostredníctvom malého rezu sa zavedie špeciálny dilatátor, ktorým sa operácia vykonáva

 • Chirurg tlačí paravertebrálne tkanivo a vystavuje stavce tela diskom, na ktorom je hernia.
 • Je nainštalovaný expandér Caspar, disk s kýlou je opatrne odstránený, uzatváracie dosky susedných stavcov sú odkryté a vyčistené.
 • Protéza disku je inštalovaná na blokovacích doskách v rámci stavovcov.
 • Röntgenová kontrola je hotová a operácia končí.
 • Trvanie je asi 50 minút. Po 12 hodinách môžete vstať, chodiť, sedieť.

Dnes je možné vykonávať mikrochirurgické operácie na krku s prístupom spredu alebo zozadu.

 • používa sa na prednú kompresiu miechy a koreňov, najbežnejší prístup, ktorý vám umožňuje úplne vyriešiť problém herniovaných diskov v krku;
 • nízko-traumatická operácia rýchlo odstraňuje bolesť a obnovuje poškodené nervové štruktúry;
 • Rehabilitácia je nízka so schopnosťou pracovať do 14 dní;
 • Ihneď po operácii dochádza k regenerácii poškodených nervových zakončení. V niektorých prípadoch, keď ochrnutie z kýly v krčnej chrbtici už začalo, trvá nejaký čas po operácii, čo môže byť od jedného do šiestich mesiacov.
 • Používa sa na zadnú kompresiu alebo stenózu miechy..
 • Menej traumatický rez, ktorým sa odstránia osteofyty a väzivá, ktoré tlačia na miechu alebo korene
 • Používa sa na krčnú myelopatiu

Stupeň nebezpečenstva pri odstraňovaní prietrže krčnej chrbtice

Hlavnou výhodou všetkých vyššie uvedených prístupov je takmer úplná absencia rizika komplikácií. Pravdepodobnosť ich výskytu je menšia ako 1%. Toto sú najšetrnejšie metódy odstraňovania prietrže, aké sú dnes známe. Prístup z prednej alebo zadnej strany sa však nezobrazí každému. Indikácie pre takéto operácie sú veľmi prísne. Navyše, ich cena je vyššia ako pri iných chirurgických zákrokoch, pretože je potrebné nainštalovať protetický disk.

Odstránenie prietrže disku je indikované pre veľkosti 5-6 mm, silnú bolesť, neurologické komplikácie a takmer úplnú neprítomnosť iných chorôb alebo porúch chrbtice a miechy. Operácia poskytuje viac ako 98% úspešného odstránenia nepohodlia a umožňuje vám zostať dlho na klinike. Väčšina pacientov si však všimne okamžité zlepšenie.

Najpopulárnejšou, najbezpečnejšou a najúčinnejšou technikou je inštalácia protetického disku. Protéza môže byť statická, ako je klietka alebo dynamická protéza. Rozdiel medzi nimi je malý, ale keďže neexistujú žiadne ideálne podobné ochorenia a stavy, vyberie si miechový lekár najvhodnejšiu možnosť na základe MRI, diagnostiky, testov, veku a ďalších ženských ukazovateľov..

Protetický disk

Prístup k parafaryngeálnemu mikrochirurgickému vyšetreniu vám umožňuje bezpečne pristupovať k herniovanému disku bez svalových rezov. Pirogovov trojuholník je miesto, ktoré vám umožňuje bezpečne odstrániť výstupok z disku a nepoškodiť okolité tkanivá. Veľmi jemne sa tkanivo chová špeciálnymi nástrojmi, svalové cievy a väzivá sa sťahujú preč. Obratové tkanivo sa posunie na stranu a medzistavcový disk sa odkryje, čo sa odstráni.

Existujú špeciálne modely protéz, ktoré si vertebroológ vyberie počas operácie a po vybratí disku sa medzi telesami nastavujú rôzne veľkosti modelu. Keď sa rozloženie prispôsobí svojej veľkosti, nainštaluje sa umelý disk. Týmto spôsobom sa obnoví anatómia chrbtice a telo nemá pocit, že disk odstránila. Rozmery protézy sú rovnaké a na susedné segmenty chrbtice nie je zaťažené.

Na vloženie protézy sa používa samostatný prístroj. Je nainštalovaný rozprašovač Caspar, ktorý rozširuje stavce po stranách a v tomto okamihu sa protéza ľahko inštaluje do medzery medzi telieskami. Ďalšie výhody metódy sú:

 • Obnova integrity medzistavcových platničiek;
 • nízke riziko pooperačných komplikácií;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • nedostatok výraznej pooperačnej bolesti.

Táto operácia sa používa na vytvorenie prietrže na boku alebo v strede disku. Nie je kontraindikovaný pri zápalovom procese v miechovom kanáli, ale nemôže sa vykonať so stenózou. V druhom prípade je riešenie problému možné iba prostredníctvom prístupu zozadu alebo kombináciou prístupu zozadu a spredu.

Ceny za operáciu prietrže krčnej chrbtice

Náklady na odstránenie prietrže disku krčnej chrbtice sú od 270 000 rubľov a závisia od:
- spôsob odstránenia hernie disku (zadný alebo predný)
- Implantujte firmy výrobcov.
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
- Analýzy pred operáciou (ak sa vyšetrenie uskutoční s nami)
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- Implantáty
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
- Vyšetrenia pred operáciou (ak si u nás prenajmete)
Cena je za metódu mikrochirurgického odstránenia. Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Na našej klinike je možné vykonávať operácie s krčnou prietržou rôzneho stupňa zložitosti. Trvá od 50 do 120 minút. Po operácii môže pacient vstať, chodiť a sedieť takmer okamžite. Ľahká rehabilitácia umožňuje opustiť kliniku na piaty deň.

Odstránenie prietrže chrbtice. Aké je nebezpečenstvo operácie?

V modernej vertebroológii existuje názor, že chirurgia je najjednoduchším a najradikálnejším spôsobom, ako eliminovať medzistavcovú prietrž. Jednoduché áno. Ale je to lepšie?

1. Čo je medziobratlová kýla a prečo ju odstrániť?

Kýla je výčnelok medziobratlovej platničky, keď je vytlačený jej obsah. Disky slúžia ako elastické podložky absorbujúce otrasy medzi stavcami. Vďaka nim má ľudská chrbtica také vlastnosti ako flexibilita, mobilita, odolnosť voči stresu.

Každý disk pozostáva z jadra a tvrdého vláknitého kruhu tvoreného vláknami spojivového tkaniva. Jeho vnútorným obsahom je želé podobný kolagén s vysokým obsahom vody. Odolnosť voči stresu poskytuje voda. Spojivové tkanivo slúži ako špongia, ktorá drží vodu.

Pri dystrofických procesoch v chrbtici sa obsah vody v jadre znižuje. V dôsledku toho klesá odolnosť proti zaťaženiu a disk sa začne splošťovať. Súčasne sa zmenšuje jeho hrúbka a zväčšuje sa plocha. Z chrbtice sa spravidla vyskytuje lokálne, na jednom mieste, najčastejšie spätným smerom - k mieche. Tento výstupok sa nazýva výstupok..

Keď sa výstupok zväčšuje, vláknitý krúžok sa stále viac napína a v určitom okamihu neznesie vnútorný tlak a zlomí sa..

Vnútorný obsah vychádza a stláča nervový koreň alebo miechu. Toto je prietrž. Je to nebezpečné, pretože stlačenie miechy môže viesť k ochrnutiu nôh. Preto lekári predpisujú chirurgickú liečbu, aby sa vyhli najhoršiemu prípadu..

2. Aká je chirurgická liečba prietrže?

Operácia odstránenia prietrže spočíva v tom, že lekár odreže a odstráni spadnutú časť disku. Tá časť, ktorá zostáva v chrbtici, je zachovaná. Táto operácia sa nazýva čiastočná discectómia. Iba v zriedkavých prípadoch je disk úplne odstránený - nazýva sa to radikálna discektómia.

3. Aké je riziko vybratia disku?

Nebezpečenstvo chirurgickej liečby medzistavcových prietrží spočíva v komplikáciách operácie a následkoch na chrbticu, ktoré sú spojené s nedokonalosťou metódy.

- Prvým je nebezpečenstvo samotnej operácie. Odrezaním časti disku sa lekár môže skalpelom dotknúť skalpelu, ktorý je v tesnej blízkosti. Ak je narezaná, časť vlákien prestane viesť signály. To bude znamenať čiastočnú necitlivosť alebo znehybnenie nohy. Najnepríjemnejšou vecou je, že nebude možné obnoviť funkcie poškodeného nervu.

Častou motorickou komplikáciou disektomómie je paréza nohy. V dôsledku poškodenia nervového koreňa je narušený signál pre svaly chodidla, jeho flexia a predĺženie. V dôsledku toho človek nemôže normálne zdvihnúť nohu pri chôdzi, je tu „výprask“.

Ak je nerv vážne poškodený alebo (najhoršie je!) Úplne porezaný, môže to viesť k vážnemu narušeniu inervácie genitourinárneho systému, ochrnutiu nohy. Miera komplikácií po operácii diskektómie je až 10%.

- Druhým je nedokonalosť metódy. Odstránením extrudovanej časti jadra (prietrže) lekár nevylučuje dôvod, prečo bol extrudovaný. Prečo vznikli také zaťaženia a prečo sa disk deformoval v dôsledku vnútorného tlaku, objavil sa výčnelok? Prečo sa pod tlakom zvnútra pretrhol tvrdý vláknitý prsteň a časť jadra disku sa vytlačila von?

Táto operácia neodpovedá na tieto otázky. Príčinu týchto javov nevylučuje. Odstráni len následky.

Dôvody sa naďalej uplatňujú, teraz na susedné disky. Jeden disk bol čiastočne zničený a odstránený, teraz je rad na susedných. Ak sa operácia uskutočnila v segmente L4-L5, potom bude nasledovať otočenie segmentov L3-L4, L2-L-3, L1-L2. To isté v krčnej oblasti.

Preto po odstránení medzistavcovej prietrže k jej recidívam často dochádza v susedných sekciách. Vyžadujú nové operácie a zaťaženie chrbtice sa zakaždým uloží. To znamená, že žiadna operácia nemôže byť považovaná za konečnú a poslednú. Miera recidívy prietrže po jej odstránení je od 15% do 40% prípadov (v rôznych skupinách).

4. Ako sa odstráni prietrž v orientálnej medicíne??

Na tibetskej klinike sa medzistavcová prietrž odstráni bez chirurgického zákroku. Liečba spočíva v aktivácii procesov obnovy tkaniva a lokálneho metabolizmu..

Vďaka tomu sa spojovacie tkanivo, z ktorého pozostáva extrudovaná časť jadra disku, postupne absorbuje. Zdá sa, že vysychá, zmenšuje sa, čo je vidieť na obrázkoch MRI.

Veľkosť prolasu sa postupne zmenšuje, jeho nebezpečenstvo zmizne a funkcie disku sa pomaly, ale isto obnovujú.

Z tohto dôvodu nedochádza k prenosu záťaže na susedné disky, k opakovaniu hernie.

Okrem toho je nechirurgická metóda na liečenie medzistavcovej prietrže najlepšou zárukou proti komplikáciám pri chirurgii..


Tento článok bol pripravený za účasti reflexológa na tibetskej klinike Sanzhizhapova Augustina Dondopova..

Prečo je nebezpečné odstraňovať medzistavcovú prietrž?

Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času. Dôvodom rozvoja osteochondrózy je tiež sedavý spôsob života, nadváha a nedostatok fyzickej aktivity.

Medzistavcové platničky nemajú „priamy“ prísun krvi, dostávajú výživu zo susedných stavcov. Pri chôdzi a prenášaní váhy z jednej nohy na druhú sa disk narovnáva a vstrebávajú sa živiny, a keď príde na nohu, stlačí sa a odpadové látky zmiznú. To pripomína činnosť čerpadla a čerpadla. Ak sa o 9:00 hod. Muž posadil k počítaču, jeho disky sa zmenšili a v 18 hodín vstal - nezaťažený, to znamená, že jeho medzistavcové disky nedostali energiu celý deň. Stratia tak vlhkosť, znižujú sa výšky a objavuje sa vyčnievanie a potom prietrž.

Chrbtica musí byť chránená od mladého veku. Aby ste to dosiahli, musíte sa pravidelne zapájať do telesnej výchovy, trénovať svaly chrbta a abs, ktoré podporujú stavce v správnom stave. Nie je potrebné sedieť v rade dlhšie ako jednu hodinu, aj keď máte sedavé zamestnanie. Každú hodinu vstaň a choď. Nezdvíhajte závažie naklonením sa dopredu.

Ak sa vám skutočne nedarí bez pomoci, zdvihnite váhu ako vzpierač: najprv si sadnite s rovným chrbtom a zdvihnite. Hernia chrbtice sa najčastejšie diagnostikuje u mladých mužov, ktorí boli požiadaní, aby vyložili alebo usporiadali nábytok. A tento jediný prípad spôsobuje výskyt herniovaného disku - v dôsledku nesprávneho zaťaženia chrbtice vedie vláknitý prsten k prasknutiu a cez neho chrupavka smeruje k miechovému kanálu.

U ľudí pripadá maximálne zaťaženie na stavce v bedrovej oblasti, takže väčšina hernií sa vyskytuje medzi stavcami L4-L5 a L5-S1. Medzi najčastejšie sťažnosti pacientov s kýlou chrbtice v tomto oddelení patrí silná bolesť v dolnej časti chrbta na jednej strane, ktorá niekedy dáva nohe obmedzujúci pohyb. Postupom času sa dostavujú ďalšie príznaky: zakrivenie chrbtice, atrofia svalov, znecitlivenie nohy...

V oblasti hrudníka sú prietrhy mimoriadne zriedkavé, pretože majú osobitný vzhľad v dôsledku spojenia s rebrami a hrudnou kosťou. V krčnej oblasti najčastejšie trpia dolné disky: C5-C6, C6-C7. Miecha tu prechádza, takže ak je prietrž bočná a tlačí na nervové korene, ruka bolí.

Ak je prietrž v strede, potom v rukách nemusí byť žiadna bolesť, existuje však vysoké riziko poškodenia miechy. Kýla niekedy dosahuje takú veľkosť, že doslova stláča miechu, ale zároveň necíti bolesť. Takáto kýla je nebezpečná, pretože môže spôsobiť zameranie ischémie na miechu - časť porúch obehového systému s následným rozvojom slabosti nôh. To môže viesť k zdravotnému postihnutiu..

Všeobecne sa uznáva, že prietrž väčšia ako 6 mm sa nedá liečiť, preto je potrebná operácia. Zameranie len na veľkosť prietrže je však nesprávne. Existujú ľudia s vrodeným úzkom miechovom kanáli, a potom aj výčnelok 5-6 mm spôsobí bolesť. A u ľudí so širokým kanálom sa niekedy neriadené kýly s veľkosťou 10 mm necítia. V prípade neprítomnosti ostrej bolesti je pacientovi na 2 mesiace predpísaná intenzívna konzervatívna liečba.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa používajú protizápalové lieky, chondoprotektory a vazodilatátory na zmiernenie exacerbácie zápalu, zlepšenie stavu medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. V prípade, že aj po 2 mesiacoch liečby pretrvávajú silné bolesti, je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok. Existujú tri indikácie pre chirurgický zákrok:

Prvým je narušenie panvových funkcií: močenie, defekácia a erekcia u mužov. Ak súčasne dochádza k záchvatom bolesti na chrbte a na nohách a pri MRI sa zistí veľká prietrž, mali by ste okamžite vykonať operáciu.

Druhou je slabosť v dolných končatinách: sú narušené funkcie extenzorov a flexorov nôh, človek nemôže stáť na päte alebo na špičke. Je potrebné naliehavo pracovať, inak bude slabina v chodidle zostať po zvyšok jeho života.

Tretí - syndróm bolesti kĺbov, ktorý neprechádza konzervatívnou liečbou 2 mesiace. Táto indikácia je relatívna - založená na pocitoch pacienta..

Anatómia vetiev lumbosakrálneho plexu

Konzervatívna terapia problém nerieši radikálne. Počas zápalu opuchy korienkov narastú a u pacienta sa vyvinie bolesť nôh. Terapia zmierňuje zápal, zatiaľ čo pacient, zatiaľ čo ležiaci, je relatívne pohodlný. Kýla však nezmizla. Ak pacient dodržiava odporúčania a nezaťažuje chrbticu, môže ďalej žiť. Ale ak neúmyselne zdvihol váhu, kýla si znova pripomenie. V dôsledku toho, ak sa obdobia bezbolestí skracujú a obdobia exacerbácie sú dlhé, problém sa vyrieši smerom k operácii..

Každý druhý pacient s kýlou chrbtice sa pýta: „Dostanem sa po operácii na invalidný vozík?“ Chirurgia vždy rieši problém radikálne a, samozrejme, je spojená s rizikami, ale iba v 2 prípadoch: keď sa po operácii vyvinie infekcia a v hlbokých žilách dolných končatín sa vytvorí krvná zrazenina..

Počas chirurgického zákroku by ste sa však nemali báť poškodenia miechy. Miecha končí na úrovni prvého bedrového stavca a prietrže bedrovej oblasti sa objavujú hlavne na úrovni 4 až 5 stavcov. Preto bez ohľadu na to, čo robíte pri odstraňovaní bedrovej prietrže, miecha nebude trpieť.

Dnes sa vďaka mikroskopu urobí len malý rez, nie je potrebné prejsť oblúkom, aby ste sa dostali do prietrže, ako predtým. Mikrochirurgické alebo endoskopické odstránenie prietrže vám umožní uvoľniť vylisovaný nerv a obnoviť narušený krvný obeh, čím sa zachová samotný disk. Takáto operácia prakticky nespôsobuje komplikácie a výrazne skracuje čas na obnovenie pracovnej kapacity.

Po týchto situáciách sa vyvíja názor na možné zdravotné postihnutie po operácii: človek s veľkou centrálnou prietržou krčnej chrbtice nechodí na operáciu dlho, hoci sa mu opakovane ponúka. V určitom okamihu kýla stláča miechu, ruky a nohy zlyhávajú. V sanitke ho privedú na kliniku a pôsobia. Ak sa však vyvinula slabina v rukách a nohách, potom neexistuje prakticky žiadna šanca na uzdravenie. Osoba prišla so zdravotným postihnutím a pravdepodobne odíde v rovnakom stave. A iní si myslia, že sa to stalo kvôli operácii. Existuje vzorec: čím lepšie sa pacient cíti pred operáciou, tým lepšie sa po ňom bude cítiť.

Po prvé, pacienti s podozrením na spinálnu herniu sú podrobení röntgenovým lúčom, je však informačná iba v počiatočných štádiách choroby. Jedinou spoľahlivou metódou na diagnostiku prietrže je magnetická rezonancia (magnetická rezonancia). Jeden obraz MRI však nestačí na nasmerovanie na operáciu, vždy je potrebná interná konzultácia, aby sa zistilo, či sa klinický obraz zhoduje s rádiologickým obrazom. Aj keď kýla na obrázku je obrovská, nedotýkajte sa jej, ak nespôsobuje bolesť a svalovú slabosť, nenarúša normálny život. Kýla chrbtice neohrozuje život, ale v pokročilých prípadoch môže výrazne zhoršiť jej kvalitu.

Ak sa potvrdí diagnóza „hernie chrbtice“, lekár okrem predpisovania liekov predpíše fyzioterapiu, masáž, reflex a fyzioterapiu. Vďaka týmto technikám môžete odstrániť syndróm bolesti. Niekedy sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe medzistavcovej prietrže po priebehu manuálnej liečby a osteopatie. Každé štádium choroby má svoju vlastnú liečbu..

Inštruktážne video anatómie bedrového plexu

- Vráťte sa na obsah časti „Neurológia“.

Chirurgické ošetrenie bedrovej prietrže chrbtice: keď je potrebný postup?

Pacienti s bedrovou kýlou často bezpochyby dodržiavajú všetky odporúčania lekára, uskutočňujú liekovú terapiu a fyzioterapiu, ale nepozoruje sa žiadne zlepšenie..

Bolesť neprestáva, naopak sa šíri do oblasti bokov, nôh a chodidiel.

Je potrebné poznamenať, že môžu dôjsť k ďalším komplikáciám až do ochrnutia nôh.

Preto, ak je konzervatívna liečba neúčinná, vyžaduje sa okamžitý chirurgický zákrok..

Viac o tom bude nasledovať..

Čo je bedrová prietrž?

Znakom ochorenia je bolesť v dolnej časti chrbtice. Bolesť sa prejavuje v rôznych intenzitách a príznaky sa podobajú osteochondróze: svalová slabosť a znížená citlivosť. Postup patológie vedie k tlaku na miechový kanál, ktorý môže spôsobiť paralýzu dolných končatín.

Diagnóza sa stanoví aj po externom vyšetrení. Jadro vyčnieva z presne vymedzenej oblasti (medzi 4 a 5 bedrových stavcov alebo medzi 1 svätou a 5 bedrovou), takže zakrivenie chrbtice bude zreteľné.

Hlavné príznaky bedrovej prietrže:

 • Bolesti chrbta v bedrovej oblasti.
 • Spútaná spodná časť chrbta.
 • Objaví sa obmedzenie pohybu.
 • Nohy sú znecitlivené.
 • závrat.
 • Porucha gastrointestinálneho traktu.
 • Atrofia dolných končatín.

Akékoľvek štádium choroby bude sprevádzané bolesťou. Zmení to však miesto lokalizácie, intenzitu a charakter.

Ak je potrebná operácia prietrže?

Existujú dve kategórie špecifických indikácií na odstránenie prietrže: absolútna a relatívna.

Do absolútnej kategórie patria tieto kategórie:

 • Nohy strácajú pocit. U pacienta sa chodidlá ohýbajú s veľkými problémami. Znak je dosť vážny a naznačuje vývoj parézy. Funguje nervová sústava, ktorá sa vyskytla v dôsledku poškodenia nervových vlákien. Bez chirurgického zákroku spôsobuje paréza ireverzibilnú svalovú atrofiu. Stáva sa to veľmi rýchlo, do jedného mesiaca od prvých príznakov komplikácií.
 • Sekvencia prietrže. V tomto prípade je vláknité jadro úplne vyčnievajúce. Spadená prietrž zasekáva nervové korene, čo prispieva k vzniku akútnej bolesti. Silná bolesť, ktorá sa objavuje v dolnej časti chrbta, sa začína stehná. Operácia je jednoducho nevyhnutná, inak je riziko ochrnutia veľké.
 • Veľká medzistavcová prietrž. Tento stav má lekársky termín - syndróm chvosta. Procesy močenia a defekácie sú narušené a u mužov sa erektilná funkcia znižuje. Ak sa neobrátite na operáciu, lézia sa stane nezvratnou.

Ak sa pokúsili konzervatívnou liečbou odstrániť medzistavcovú prietrž, ale nedosiahli pozitívny výsledok, môžeme hovoriť o relatívnych indikáciách.

Bedrová prietržová bolesť nie je najhoršie znamenie. Lekári by mali byť kontaktovaní, ak sa stratí pocit na nohách, slabosť sa objaví na dolných končatinách a je pozorovaná gastrointestinálna dysfunkcia..

Video: "Príznaky bedrovej prietrže"

Druhy operácií a ich vlastnosti

Spôsob operácie je zvolený na základe klinických indikácií, schopností kliniky a želania pacienta. Existuje niekoľko spôsobov vykonávania operácií.

endoskopia

Táto moderná metóda sa používa na odstránenie malej prietrže nachádzajúcej sa v oblasti prístupnej endoskopu. Používa sa pri absencii pozitívneho výsledku z tradičnej liečby. V mieste lokalizácie prietrže sa uskutoční defekt, prostredníctvom ktorého sa endoskopom odstránia fragmenty zničeného disku..

Endoskopia je dvoch typov:

 • Chemonucleolysis Celulózne jadro sa riedi liečivami, ktoré sa injikujú ihlou..
 • Nukleoplastika studenej plazmy. Jadro sa topí s elektródou.

Hlavnou výhodou tohto spôsobu je, že manipulácia sa uskutočňuje mimo miechy. Pomocou röntgenového prístroja lekár riadi postup, ktorý vylučuje poškodenie miechy. Tkanivo v okolí je mierne narušené..

laminektomie

Metóda je radikálna a používa sa pri veľkých kýlach a komplikáciách choroby. Počas operácie sa po excízii tkaniva odstráni prietrž spolu s poškodenou časťou disku. To eliminuje tlak na nervy, čo vedie k vymiznutiu bolesti.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá až 3 hodiny. Vymazaný fragment disku sa niekedy nahradí implantátom. V niektorých prípadoch sa súčasne s touto operáciou vykonáva vertebrálna artrodéza, to znamená, že sa implantuje kostný štep pacienta, čo môže vyvolať opravu prirodzeného tkaniva..

Po laminektómii je pacient na 2 hodiny v špeciálnej miestnosti. V tomto okamihu sledujte stav pacienta. Potom sa pacient do jedného týždňa podrobí liekovej terapii.

Laserové odparovanie

Pomerne komplikovaný postup, ktorý spočíva v „odparení“ kvapaliny z postihnutého disku. Metóda je možná, ak nedôjde k oddeleniu fragmentov časti disku.

Operácia je nasledovná:

 • Neurochirurg prepichne a vloží ihlu do tkaniva disku.
 • Ihlou prechádza kremenná niť, ktorá predstavuje svetlovod.
 • Laserová energia emitovaná svetelným sprievodcom zahrieva jadro disku na vysokú teplotu.
 • Voda obsiahnutá v disku sa začína vyparovať. Spolu s týmto procesom dochádza k denaturácii proteínov. Jednotka sa výrazne zmenšuje. Prietrž sa tiež mení vo veľkosti, vysychá.

Je zaznamenaná takmer okamžitá eliminácia bolesti. Operácia netrvá dlhšie ako hodinu, dokonca aj v niekoľkých častiach chrbtice.

Microdisectomy

Táto operácia vyžaduje použitie mikroskopu. Prostredníctvom malého rezu chirurg odstráni zničený fragment disku špeciálnym nástrojom. Na optimálnu viditeľnosť sa vyžaduje mikroskop. Do rezu sa zavádza špeciálny gél, aby sa zabránilo priľnutiu alebo jazvám.

Táto metóda sa odporúča iba po dôkladnom vyšetrení tomografom. Táto technika redukuje rehabilitáciu na niekoľko dní. Po operácii syndróm bolesti rýchlo zmizne.

Hydroplastics

Táto metóda spočíva v vymytí postihnutých fragmentov z miechy fyziologickým roztokom. Adhézie a jazvy po zákroku nezostávajú a zotavenie trvá niekoľko dní.

Hydroplastika sa predpisuje, keď je medzistavcová prietrž malá (nie viac ako 0,6 mm). Použitie tejto techniky je vylúčené, ak existuje podozrenie na onkológiu alebo ak je zlomený vláknitý kruh.

Laserové zotavenie

Vlastnosti lasera sa niekedy používajú ako obnovujúci účinok. Počas postupu sa disk zahrieva laserovým lúčom. Začína sa tým proces prirodzenej obnovy chrupavky. Vytvárajú sa nové bunky, ktoré vyplňujú trhliny chrupavkového tkaniva a obnovujú štruktúru disku.

Zničenie nervov faziet

Táto metóda účinne zmierňuje bolesť, pretože receptory bolesti umiestnené v medzistavcových kĺboch ​​sú deaktivované.

Na potvrdenie fazetového syndrómu je potrebné blokovať nervové zakončenie. Ak bolesť zmizla, môže sa považovať za vhodné zničenie nervov. Počas procedúry sa vkladá RF sonda. Zmierňuje to bolesť. Vystavenie vysokofrekvenčnému žiareniu netrvá dlhšie ako 2 minúty a celkové trvanie manipulácie nie je dlhšie ako 30 minút.

Video: „Laminektomická technika“

Odhadovaná transakčná cena

Všetko záleží na type chirurgického zákroku. Cena samozrejme závisí od regiónu, v ktorom sa operácia uskutoční. Napríklad v provincii tradičná prevádzka nebude stáť viac ako 20 tisíc rubľov a v Moskve cenová lišta začína od 50 tisíc.

Orientačnú úroveň cien môžete uviesť v Rusku:

 • Endoskopia - od 12 do 90 tisíc rubľov.
 • Laminektómia - v rozmedzí 12 - 125 tisíc.
 • Mikrodisektómia - 12 - 155 tisíc rubľov.
 • Zničenie nervov faziet - od 16 do 125 tisíc.

Bedrová hernia môže byť samozrejme odstránená zadarmo. Robí sa to v štátnej lekárskej inštitúcii, musíte však mať poistnú zmluvu. Smer dáva lekár okresnej kliniky po absolvovaní určitých testov.

kontraindikácie

Následky operácie budú nepredvídateľné, ak:

 • Starší pacient.
 • Prítomnosť zhubného nádoru.
 • cukrovka.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Ochorenie srdca a ciev.

Ak existuje najmenej jedna kontraindikácia, liečba by sa mala vykonávať pomocou moderných liekov a fyzioterapie.

Možné komplikácie a dôsledky

Neskrývajte, že po odstránení prietrže často vznikajú komplikácie.

Bežné problémy zahŕňajú:

 • Adhézie a jazvy. Pri každej operácii je poškodené zdravé tkanivo. Ovládaný disk sa stane platobne neschopným. Na ochranu poškodenej oblasti sa v blízkosti kostí a chrupavky začína hromadiť tkanivo. V prípade odmietnutia nových buniek pokračuje zápalový proces a spôsobuje veľké nepríjemnosti.
 • Epiduritis. Pri tejto patológii sa vlákno miechy zapáli a často sa javí ako hnisavá lézia. Vývoj zápalového procesu zvyšuje tkanivá, ktoré zvierajú nervové zakončenie, a to je plné paralýzy dolných končatín..
 • Defekácia a močenie sú narušené. Táto komplikácia je spôsobená jazvovým procesom..
 • Artritické procesy. V dôsledku fúzie stavcov sa stratí ich mobilita a začína sa rozvíjať atrosa. Objaví sa silná bolesť chrbta.
 • Osteomyelitída. Existuje septický proces spôsobený zápalom kostného tkaniva. Musí sa liečiť v nemocnici.

Dôsledky po odstránení prietrže môžu byť závažnejšie ako samotná patológia.

Rehabilitácia

Nasledujúce postupy sa týkajú regeneračných programov po operácii:

 • Fyzioterapia. V tomto prípade sa používa bahenná terapia, elektroforéza, elektrická stimulácia. Tieto spôsoby liečby zahŕňajú obnovenie chrupavkového tkaniva a zlepšený prietok krvi.
 • Kinezioterapia. Ide o jedinečnú gymnastiku používajúcu ortopedické pomôcky. Účelom cvičenia je natiahnutie chrbtice, aby sa vytvorilo vákuum medzi stavcami. To znižuje zaťaženie nervových zakončení..
 • Cvičebná terapia. Cvičenie sa môže vykonávať, keď zmizne bolesť a obnoví sa pohyblivosť. Cieľom komplexu je posilniť korzet a normalizovať svalový tonus. Cvičenie sa musí vykonávať pod lekárskym dohľadom..
 • Hydro procedúry. K tomu použite vane so špeciálnym riešením. Cieľom týchto postupov je zmiernenie zápalu a zlepšenie krvného obehu..
 • Trakcia chrbtice. Navrhnuté na zvýšenie pohyblivosti a uvoľnenia svalov.

Okrem toho sa musia dodržiavať dôležité odporúčania:

 • Po operácii by mal byť pacient v pokojnom stave najmenej dva týždne. Nie je povolená najmenšia fyzická námaha..
 • Aby sa vylúčilo napätie na diskoch, poloha sedenia by sa mala minimalizovať..
 • Je prísne zakázané masírovať.
 • V priebehu času musíte častejšie meniť polohu tela..

Odporúča sa dlhodobá rehabilitácia v sanatóriu, kde je predpísaná špeciálna strava. Normalizuje fungovanie panvových orgánov.

záver

Príčinou herniovaného disku je jeho dlhodobé ničenie. Operácia na odstránenie takého disku alebo jeho postihnutej časti nie je liečebnou metódou. Liečba sa týka procesu regenerácie a operácia je sanitkou. Chirurgický zákrok sa používa, keď je konzervatívna liečba neúspešná..

Bohužiaľ, moderné metódy liečby neposkytujú 100% záruku liečby. Existujú situácie, keď skúsený špecialista je pred touto patológiou bezmocný. Ani najnovšie techniky nepomáhajú.

Konkrétne v takýchto prípadoch musí lekár predpísať operáciu. Konečné rozhodnutie sa však prijíma na základe prísnych dôkazov, a nie podľa veľkosti prietrže určenej pomocou MR.

Chirurgický zákrok bol predpísaný extrémne zriedka, ale v moderných podmienkach, pri použití nových technológií, sa odstránenie prietrže stáva bezpečným. Svedčí o tom množstvo pozitívnych hodnotení pacientov, ktorí podstúpili operáciu.

Chirurgická liečba lumbálnej prietrže odstraňuje problém a príznaky charakteristické pre túto patológiu. Pomáha tiež predchádzať relapsom, čoho dôkazom sú recenzie pacientov. Je to však možné, keď sa dodržiavajú všetky odporúčania lekára počas rehabilitačného obdobia..

Dôsledky a komplikácie odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice

Bedrová medzistavcová prietrž je jednou z najbežnejších komplikácií osteochondrózy, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami v bedrovej oblasti. Toto narušenie nie je vždy možné odstrániť pomocou konzervatívnej liečby, preto lekári často odporúčajú, aby sa pacienti pri operácii zbavili prietrže.

Rovnako ako pri každej inej operácii je tento postup sprevádzaný vysokým rizikom komplikácií. Dôsledky odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice môžu byť veľmi závažné, ale takmer všetky z nich sa dajú liečiť, ak sa včas skontaktujete so špecialistom..

Možné komplikácie

Komplikácie vznikajúce po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže chrbtice sa delia na skoré a neskoré. Medzi prvé patria purulentno-septické procesy, ktoré sa vyskytujú v tkanivách chrbtice a jej okolitých oblastiach krátko po operácii (epiduritída, osteomyelitída, hnisanie stehov). Neskoré komplikácie chirurgického výkonu zahŕňajú relaps medzistavcovej prietrže, degeneratívne patológie (artróza) a výskyt adhézií..

Jazva a adhézie

Počas odstraňovania medzistavcovej prietrže v lumbálnej oblasti je narušená integrita tkanív obklopujúcich chrbticu..

Keď sa zotavujú, môžu sa na poškodenej oblasti vyskytnúť jazvy a adhézie, ktoré pozostávajú z spojivového tkaniva..

Transformované oblasti už nemôžu správne vykonávať svoje funkcie, a preto pri tvorbe adhézií vznikajú rôzne poruchy fungovania pohybového aparátu..

Jazvy, ktoré sa objavia po odstránení kýly, môžu tiež silne stlačiť nervové zakončenie, ktoré často spôsobuje bolesť v dolných končatinách a dolnej časti chrbta a necitlivosť v dolných končatinách.

Porušenie močenia a stolice

V dôsledku tvorby adhézií po odstránení medzistavcovej prietrže a stlačení koreňov nervov môže byť aktivita panvových orgánov narušená. To vedie k inkontinencii moču a stolice, strate citlivosti pri vyprázdňovaní čreva a močového mechúra, k zníženiu alebo zvýšeniu frekvencie močenia.

Epiduritis

Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa vyskytujú po chirurgickom zákroku na medzistavcovej prietrži, patrí epiduritída, zápalový proces v epidurálnom priestore, ktorý sa nachádza medzi tvrdým plášťom miechy a periosteom stavcov..

Pri akútnom priebehu choroby sa v tejto oblasti tvorí hnisavý výpotok, ktorý je najčastejšie spôsobený infekciou vstupujúcou do miechy..

V tomto prípade sa charakteristické príznaky patológie objavia v prvých týždňoch po operácii. Pacient má zlú bolesť chrbta, končatiny sú znecitlivené, zvyšuje sa telesná teplota.

Epiduritída sa môže vyvinúť aj na pozadí procesu zjazvenia. V tomto prípade bude mať patológia pomalý priebeh a bolesť chrbtice sa neobjaví v prvých mesiacoch po operácii, ale oveľa neskôr - po 1-1,5 rokoch. V najzávažnejších prípadoch vedie epiduritída k zhoršenej motorickej funkcii a invalidite..

Vývoj artritických procesov

Poškodenie tkanív chrbtice počas odstraňovania prietrže lumbálnej chrbtice a tvorba adhézií vedie k podvýžive miechy a rozvoju hlbokých degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré spôsobujú artrózu chrbtice. Toto ochorenie je charakterizované zhoršením chrupavky umiestnenej medzi stavcami, výskytom silnej bolesti chrbtice a obmedzením motorickej aktivity..

osteomyelitída

Osteomyelitída sprevádzaná zápalom kostného tkaniva miechy sa objavuje, keď infekcia preniká do tvrdých tkanív chrbtice, čo môže byť spôsobené nedodržiavaním pravidiel asepsie a antiseptík počas operácie, znížením imunity a šírením infekčných agens v tele spolu s lymfou a krvou.

V neprítomnosti liečby vedie osteomyelitída k deštrukcii a premiestneniu stavcov (najčastejšie v oblasti diskov 14-15), k neschopnosti pacienta.

V pokročilých prípadoch choroba spôsobuje smrť.

Pooperačné ošetrenie

Liečba komplikácií vznikajúcich po odstránení prietrže chrbtice sa najčastejšie uskutočňuje konzervatívne. Odporúča sa začať liečbu čo najskôr, aby sa zabránilo progresii patológií a vzniku nových chorôb.

Neurochirurg, ktorý operoval pacienta, predpíše vhodný liečebný režim. V tomto prípade je lekár založený na údajoch z externého vyšetrenia, MRI a röntgenovej snímky chrbtice.

liečenie

Komplexná lieková liečba dôsledkov chirurgického zákroku zahŕňa použitie liekov zameraných na odstránenie bolesti chrbta a končatín, normalizáciu motorickej aktivity, odstránenie zápalového procesu a opuch tkanív..

Používajú sa tieto skupiny liekov:

 • antibiotiká (s infekciou) - gentamicín, klaritromycín;
 • protizápalové lieky - ketorol, ibuprofén, diklofenak;
 • svalové relaxanciá - tizanidín;
 • chondroprotektory - Arthra, Fermatron.

konzervatívny

Drogová terapia musí byť doplnená o ďalšie metódy konzervatívnej liečby, ktoré urýchľujú obnovu tkanív pohybového aparátu a skracujú rehabilitačné obdobie po operácii..

Pacientovi s diagnostikovanými pooperačnými komplikáciami je predpísaná fyzioterapia - elektroforéza, UHF, laserové ožarovanie, magnetoterapia.

S rozvojom akútnych zápalových procesov v chrbtici sa fyzioterapia nepoužíva.

Keď sa v tkanivách chrbtice vyskytnú degeneratívne-dystrofické zmeny, je indikované nosenie korzetu (bandáž). Tento produkt znižuje stres na chrbtici a znižuje bolesti chrbta. Korzet je potrebné vybrať spolu s ošetrujúcim lekárom.

Užitočné po odstránení medzistavcovej prietrže bedrových a fyzioterapeutických cvičení. Komplex úloh sa vyberá individuálne, pričom sa berie do úvahy stav pacienta a charakteristiky patológie.

Tí, ktorí majú obmedzenú pohybovú aktivitu a závažné poruchy fungovania pohybového ústrojenstva, sa odporúča cvičiť pri ležaní alebo sedení. V ostatných prípadoch je dovolené vstúpiť do postavenia.

Po celú dobu rehabilitácie musí pacient dodržiavať wellness stravu.

V budúcnosti môže byť pacient odkázaný na kúpeľnú liečbu s cieľom upevniť výsledky predchádzajúcej liečby.

Opakujte operáciu

Opakovaná operácia môže byť potrebná pre opakujúcu sa prietrž, ako aj na rozvoj osteomyelitídy.

recenzia

Anna, 35 rokov, Naberezhnye Chelny

Vo veku 29 rokov vykonali prvú operáciu na odstránenie medzistavcovej prietrže. Po tom to bolo oveľa lepšie, ale bolesť v nohe úplne nezmizla. Po 4 mesiacoch urobila MRI, výsledok je sklamaním - relaps. Opäť som musel ísť na operáciu, po ktorej som sa rok neobťažoval žiadnymi príznakmi choroby. Ale potom to všetko začalo znova a prietrž bola tretíkrát odstránená. Obdobie zotavenia bolo ťažké a ťažké - približne 5 mesiacov.

Victor, 37 rokov, Kirov

Po 3 rokoch aktívneho športu bola pri stavci zistená prietrž. Dlhá konzervatívna liečba nepomohla a môj stav sa zhoršil. Potom sa rozhodol ísť na operáciu. Nebolo možné to urobiť zadarmo, takže som musel šetriť peniaze, pretože náklady na odstránenie prietrže sú dosť vysoké. Operácia a rehabilitácia prebehli dobre, teraz sa cítim dobre, nič neobťažuje.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lumbálna kýla Liečba: Podrobný popis všetkých liečebných metód a symptómov lumbálnej prietrže. Potrebné cviky a cvičebná terapia prietrže.Jednou z najbežnejších a najzávažnejších chorôb, ktorá postihuje asi 20% svetovej populácie, je lumbálna kýla.
Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:
  Priamo spojená s chirurgickou ranou.
Pažerák je tubulárny orgán zložený zo svalového tkaniva. Prechádza lúmenom bránice z hrudníka do peritoneálnej dutiny. Pod vplyvom nepriaznivých podmienok sa mení anatomické umiestnenie pažeráka a orgán z pobrušnice úplne vstupuje do hrude.