loader

Hlavná

Späť

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou a ako liečiť choroby?

Problémy s chrbticou nie sú dnes neobvyklé. Napríklad, ak majú pacienti ťažkosti s bolesťou chrbta, lekár v 90% prípadov diagnostikuje osteochondrózu, ktorej následky sú výčnelok a prietrž.

Mnohí považujú tieto choroby za identické, ale v skutočnosti sa navzájom jasne líšia. Je nesmierne dôležité pochopiť, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek, pretože každá z patológií má niekoľko znakov, ktoré treba pri liečbe brať do úvahy..

Čo je to výčnelok

V ľudskom hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktorých funkciou je znižovať tlak na chrbticu, ako aj zabezpečovať jej celkovú flexibilitu a silu. Disk pozostáva z vláknitého kruhu a buničitého jadra želatínovej štruktúry.

Výčnelok disku - jeho vytláčanie z chrbtice, tzv. Výčnelok. Faktom je, že vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a keď je vyčerpaný, disk sa začne deformovať.

Výstupok, ktorý nepresahuje 5 mm, sa nazýva „výstupok“. Jadro je pritom stále umiestnené vo vláknitom kruhu. V tejto fáze je dôležité mať čas na prijatie opatrení na odstránenie choroby, aby nedochádzalo k ďalšiemu rozvoju degeneratívnych procesov. V opačnom prípade sa bude tlak na disk naďalej zvyšovať, čo vedie k prietrži.

Príčiny a príznaky patológie

Výčnelok je takmer vždy dôsledkom osteochondrózy. Degeneratívne procesy sa vyvíjajú v dôsledku nedostatku minerálnych prvkov v kostných tkanivách. Dôvod spočíva aj v nedostatku motorickej aktivity, čo platí najmä v modernom svete.

Pasívny životný štýl, sedavá práca, absencia rovnomerných ranných cvičení a najmä pravidelných tréningov oslabujú korzet svalov. Problémy metabolizmu vody a narušenia krvného zásobovania sú schopné vyvolať vyčnievanie, vďaka čomu sa živiny nemôžu voľne dostať do tkanív kostí a chrupavky..

V závislosti od časti chrbtice ovplyvnenej výčnelkom sa príznaky choroby líšia:

 1. Krčný sektor. Prejavuje sa ako pocit mravčenia rúk a krku, parestézie. Fyzikálnu aktivitu je ťažké tolerovať, pravidelne dochádza ku skokom v krvnom tlaku.
 2. Hrudná časť. Bolesť v medzirebrovej oblasti počas zákruty tela. Existuje hlboký dych a výdychy. Bolesť v srdci, simulácia záchvatov angíny.
 3. bedrový Bolesť sa prejavuje pri dlhodobom sedení alebo pri fyzickej námahe. Pocity môžu byť zanedbateľné a pacienti tento prejav často prehliadajú, nevenujú mu pozornosť a vyhadzujú ho pri bežnej únave..

Čo je herniovaný disk

Kýla je patológia, pri ktorej sa vláknitý prstenec pretrhne v dôsledku trvalého zranenia. Často cez trhliny a trhliny, želatínové jadro presakuje do miechového kanála, a toto je plné štípaných nervov..

Ak sa pri krčnej chrbtici vyskytuje hernia, zhoršuje sa prívod krvi do mozgu. To spôsobí závraty, ako aj patológiu pamäti. Ochorenie môže vyvolať rozvoj krčnej radikality, a dokonca ochrnutie, ak dôjde k stlačeniu miechy..

Kýla vytvorená v hrudnej oblasti môže spôsobiť medzirebrovú neuralgiu, v bedrovej oblasti môže spôsobiť patológie panvových orgánov. V niektorých prípadoch môže byť pre človeka ťažké chodiť a dokonca sedieť v spojení so silnou bolesťou, znecitlivením nôh.

Nesprávna liečba výčnelku alebo jeho úplnej neprítomnosti je hlavným dôvodom vzniku prietrže chrbtice. Patológia sa tiež môže rozvíjať na pozadí traumy. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja prietrže, patrí pasívny životný štýl, zakrivené držanie tela, nadmerná fyzická aktivita (najmä ak sú zriedkavé a telo je nepripravené), prítomnosť nadmernej hmotnosti a predĺžená jazda (v dôsledku vibrácií a polohy tela). ).

Ak sa neposkytne správne a včasné ošetrenie, medziobratlová kýla môže spôsobiť ešte závažnejšie zdravotné problémy. Ochorenie nepriaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, spôsobuje ischias, gastritídu a dokonca aj bronchitídu. Ďalšia kýla narušuje krvný obeh mozgu, ktorý je plný výskytu mozgových príhod u ľudí.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Aby ste pochopili, aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou, musíte pochopiť, že posledná uvedená je dôsledkom prvej. Deplécia a ďalšia deštrukcia vláknitého kruhu prispieva k metabolickým poruchám.

V dôsledku toho prsteň stráca pevnosť a elasticitu, získava mnoho defektov. S výčnelkom sa napriek defektom nedotkne integrita krúžku a prietrž sa pretrhne a výčnelok začne presahovať 5 mm.

Rozdiely v diagnostike patológií

Diagnóza oboch patológií je rovnaká. Lekár zhromaždí anamnézu a potom vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta. Ďalej sa vykonáva magnetická rezonancia (MRI), ktorá vám umožní zistiť polohu výčnelku a jeho veľkosť..

Potom sa urobí röntgen, aby sa vylúčila prítomnosť ďalších pravdepodobných patológií. Lekár vykoná diagnózu až po prijatí a analýze všetkých údajov a určí, či je na pacienta nepríjemné vysunutie alebo kýla. Na to potrebuje vedieť, aké príznaky odlišujú prietrž od kýly. Rozdiel je zreteľne znázornený na nasledujúcej fotografii:

Ako rýchlo výčnelok prechádza do prietrže

Rýchlosť prechodu výčnelkov medzistavcových platničiek do prietrže závisí od mnohých faktorov. Nie je možné presne určiť, ako dlho sa to stane. Rozvoj degeneratívnych zmien v neprítomnosti liečby sa urýchli, najmä ak pacient nezmení svoj životný štýl a ignoruje všetky príznaky choroby. Nesprávna strava, neaktívny životný štýl, sedavá práca, občasná trauma - to všetko iba zhorší situáciu a priblíži vývoj prietrže medzistavcových platničiek..

Terapeutická taktika

Hneď ako je choroba diagnostikovaná, v oboch prípadoch by mal pacient obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu a nahradiť ju masážnymi a liečebnými cvičeniami. Ak je prípad obzvlášť zanedbaný, lekár predpíše injekcie, ktorých hlavnou funkciou je zvýšenie kvality chrupavky, zvýšenie jej odolnosti voči tlaku a zvýšenie elasticity..

Liečba protúziou

Terapia tohto ochorenia vyžaduje predovšetkým zníženie fyzickej aktivity. Je dôležité dodržiavať toto pravidlo minimálne počas obdobia liečby. Potom môžete urobiť konzervatívnu liečbu, ktorú zostaví ošetrujúci lekár.

Patria sem cvičebné terapie, plávanie a gymnastika, návštevy masáží a procedúry manuálnej terapie. Fyzioterapia, kinezioterapia, akupunktúra bude mať priaznivý vplyv na zdravie pacienta a celkovú pohodu.

Takmer vždy lekári predpisujú pacientovi chondroprotektory, pretože tieto lieky sú jedným z najúčinnejších protrúzií. Vykonáva sa okrem iného hardvérová ťažba chrbtice a symptomatická terapia, ktorá zahŕňa použitie analgetík a NSAID..

Liečba prietrže

Keďže choroba môže spôsobiť úplné alebo čiastočné obmedzenie mobility a v niektorých prípadoch dokonca postihnutie a paralýzu, musí byť jej liečba nevyhnutne komplexná a včasná. Je dôležité pochopiť, že konzervatívny účinok tu už nebude dostatočne účinný..

Takéto liečenie len čiastočne zlepší blahobyt zastavením progresie vývoja choroby a navrátením disku medzi stavcami do pôvodného stavu a tvaru, čím sa obnoví jeho funkčnosť, takže nie je možné.

Pre úplné vyliečenie je potrebné vykonať chirurgický zákrok, ale pred operáciou aj po operácii je v rehabilitačnej fáze pacientovi predpísaná procedúra zahrnutá v konzervatívnej kategórii: masáže, cvičebná terapia, plávanie a ďalšie. Ak osoba trpí neznesiteľným syndrómom bolesti, lekár mu môže predpísať injekcie, ktoré poskytujú blokádu novokainu.

Kýla a vyčnievajúce cvičenia

Cvičenie bude rovnako užitočné pre výčnelok aj prietrž. Cieľom gymnastiky v tomto prípade je posilnenie svalov pacienta a tiež dobrý výsledok. Komplex zostavuje lekár alebo inštruktor cvičebnej terapie. Zahŕňa predĺženie a predĺženie chrbtice o:

 • napínanie ramien pozdĺž tela v polohe na bruchu, najprv so zahnutými a potom s rovnými nohami;
 • ťahanie kolien k hrudníku striedavo v polohe na chrbte;
 • natiahnutie chrbta a paží v sede na pätách atď..

Je veľmi dôležité trénovať, vyhýbať sa všetkým druhom krútiacich cvičení, ako aj náhlym pohybom a trhnutiam počas fitnesu, ktoré spôsobujú pocity bolesti..

Ľudové lieky v boji proti tejto chorobe

Výčnelok a prietrž nemôžete liečiť iba ľudovými metódami, pretože sami sa s týmto problémom nedokážu vyrovnať. Pri použití v kombinácii s hlavným tradičným ošetrením budú účinné. Niektoré populárne recepty na liečenie lektvarov sú uvedené nižšie..

Cesnak lisuje

Rozomelte 300 gramov cesnaku, pridajte do dužiny 150 ml vodky a nechajte ju 10 dní v tmavej miestnosti. Výslednú zmes použite na obklady, na tenkú vrstvu tela naneste tenkú vrstvu. Horná časť kompozície musí byť pokrytá fóliou a teplou handrou, aby sa dosiahol skleníkový efekt.

Odporúča sa kompresiu odstrániť po 45 minútach, ale v prípade nepohodlia dokončite postup skôr, nedržte ho silou, pretože môže dôjsť k popáleniu. Tento postup sa odporúča vykonávať každý druhý deň a medzi terpentínovými kúpeľmi.

Terpentínové kúpele

Je povolené uchýliť sa k postupu iba pre ľudí, ktorí netrpia problémami s kardiovaskulárnym systémom. Vezmite 10 gramov detského mydla, ktoré bolo predtým rozdrvené strúhaním, rozriedite ho jedným litrom horúcej vody a pohárom terpentínu..

Pridá sa tam 30 mililitrov salicylového alkoholu (1%). Zmiešajte všetko tak, aby boli všetky komponenty úplne skombinované, a odošlite do chladničky na uskladnenie. Pridajte tri lyžice tejto zmesi do kúpeľa po naplnení nádoby vodou pri teplote nie vyššej ako 45 stupňov. Ľahnite do tejto vody 10 minút.

Kalanchoe komprimuje

Rastlina sa často nazýva ženšen ženšen, čo nie je prekvapujúce, pretože jej šťava môže preniknúť cez pokožku a mať terapeutický účinok. Odstráňte z rastliny niekoľko listov, odrežte hornú tenkú šupku nožom a pripevnite ju k postihnutej oblasti chrbtice, vystužte omietkou navrchu.

Čo je horšie a nebezpečnejšie: vyčnievanie alebo kýla?

Keďže prietrž je dôsledkom výčnelku, bolo by logické predpokladať, že sa považuje za nebezpečnejšiu. Ale v skutočnosti nie je všetko také jednoduché. dôležitý je nielen stupeň a úroveň výčnelku, ale aj umiestnenie lézie, napríklad:

 1. Vytlačenie medzistavcových platničiek smerom k medzistavcovému kanálu, ak má veľkosť 4 mm, bude výrazne nebezpečnejšie ako stredná prietrž s veľkosťou 5 mm..
 2. Kýla v bedrovom sektore je menej nebezpečná ako vyčnievanie disku v krčnej oblasti.
 3. Schmorlova kýla, aj keď dosiahla 10 mm, nemôže človeka úplne vyrušiť, ale výčnelok je často veľmi bolestivý.

Ako je zrejmé, stupeň nebezpečenstva ochorenia je relatívny a na jeho určenie sa musí naraz zohľadniť niekoľko faktorov. Ale napriek tomu, že všetky ostatné veci sú rovnaké, to znamená, že ak porovnáme prietrž a výčnelok, ktorý vznikol v tom istom oddelení, nasmerovaný jedným smerom, potom prietrž je určite nebezpečnejšia.

záver

Výčnelok medzistavcových platničiek sa líši od kýly predovšetkým stupňom výčnelku, integritou vláknitého prstenca. Silný rám svalov a správne držanie tela chráni telo pred takýmito chorobami.

Pri športe je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, predchádzať nadmernej hmotnosti a jesť zdravé jedlo. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, ktoré sa aj vzdialene podobajú problémom s chrbticou, musíte okamžite navštíviť neurológa, aby ste začali bojovať proti tejto chorobe v ranom štádiu jej vývoja..

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek??

Výčnelok alebo prietrž chrbtice... Tieto diagnostikujú zvuk desivý a pacient často nerozumie, či ide o rôzne choroby alebo nie. Skúsme sa vysporiadať s každou z nich a zvážiť rozdiely.

Štruktúra a výživa zdravého disku

Mnoho chorôb chrbtice začína zmenami medzistavcových platničiek. Každá z nich pozostáva z:

 1. Vláknitý prsteň.
 2. Želé podobné jadro vyplňujúce stred prsteňa.

Väčšina jadra je tekutá, takže môže meniť tvar. Vďaka tomu je chrbtica flexibilná a pomáha zmierňovať ostré bremená..

Po 20 až 30 rokoch nastane výživa disku výlučne difúziou v dôsledku susediacich tkanív. V tomto období sa môžu začať vážne problémy.

výčnelok

Charakterizuje sa vytláčaním disku. Vláknitý kruh zostáva neporušený a obmedzuje jadro, ktoré vypukne.

Nesprávna výživa disku vyschne. Je tu nepohodlie, miestna bolesť. V budúcnosti sa výčnelok zvyšuje. Môže byť pozorovaná necitlivosť končatín..

Príznaky choroby v závislosti od lokalizácie

Smer bolesti do značnej miery závisí od umiestnenia disku s chorobou:

 • Hlavné bremeno padá na bedrovú kosť. Tam sa často vyskytuje vydutie diskov. Nepohodlie a bolesť v dolnej časti chrbta. So zväčšením veľkosti výčnelku prechádza bolesť do oblasti nôh a panvy. Necitlivosť v nohách naznačuje, že choroba zašla príliš ďaleko.
 • Najjednoduchšia je oblasť hrudníka. Je málo mobilný a záťaž je menšia. Ale ak je disk stále vytlačený, bolesť je cítiť v oblasti lopatiek, srdca.
 • Krčná oblasť nenesie významné zaťaženie, ale je veľmi mobilná. Pri vystupujúcej bolesti sa prvýkrát objaví v krku stuhnutosť. V budúcnosti trpia ramená. Môže sa objaviť brnenie, znížená citlivosť. Choroby tohto oddelenia často vedú k závratom, bolesti hlavy.

Druhy výčnelkov

Vo svojom priebehu to môže byť:

 1. miestna K vydutiu dochádza rôznymi smermi. Najnebezpečnejší smer vyčnievania je späť do miechy.
 2. Kruhová. Rozmiestnené po obvode. Zvyčajne absolvuje chronický kurz.

Príčiny choroby

Okrem sedavého životného štýlu alebo neustáleho nadmerného zaťaženia existuje mnoho dôvodov, prečo sa toto ochorenie vyskytuje. Ich hlavná časť:

 • Rachiocampsis.
 • Poranenie miechy.
 • Vrodené choroby.
 • Nesprávne držanie tela.
 • Veľká telesná hmotnosť.
 • podvýživa.
 • Vek sa mení.
 • Slabé svaly.
 • Sprievodné choroby.

liečba

Pozitívny výsledok prináša iba s integrovaným prístupom. Ošetrujúci lekár v závislosti od závažnosti ochorenia predpisuje:

 1. Nesteroidné lieky v rôznych formách. Najväčší účinok má injekcia. Masti a gély sú menej účinné. Pri dlhodobom používaní trpí gastrointestinálny trakt.
 2. Hormonálne protizápalové lieky. Priradiť iba v závažných prípadoch a keď je potrebné zmierniť akútnu bolesť. Na krátku dobu vybitý. Mnoho vedľajších účinkov.
 3. Chondoprotectors. Konajte podľa samotného mechanizmu zmeny tkanív. Pri dlhodobom používaní sa stav medzistavcových platní zlepšuje..

Skráťte trvanie liečby:

 • masáž.
 • akupunktúra.
 • fyzioterapia.
 • fyzioterapia.

Uľahčuje stav jogy. Chrbtica sa nepovažuje za zbierku kostí, ale za os vesmíru. Potrebujete sa len naučiť, ako reorganizovať priestor okolo neho a spazmodické svaly sa uvoľnia.

Pruh

Môžeme povedať, že prietrž je výbežok vo svojej extrémnej fáze. Vláknitý prsteň je roztrhnutý. Nervové korene sú stlačené. Tento proces je už nezvratný a nedá sa obnoviť..

Prečo vzniká

Výskyt prietrže vedie k:

 • Poranenie miechy.
 • Nie úplne vyliečený výčnelok.
 • samoliečba.

Ťažká váha, zakrivenie chrbtice, nadmerný stres - ďalšie riziko tohto ochorenia.

príznaky

Prietrž krčnej oblasti zhoršuje prísun krvi do mozgu. Pamäť trpí, závraty zosilňujú. Trápenie hlavy, tlakové skoky. Môže ohroziť mozgovú príhodu.

Hrudné ochorenie vyvoláva výskyt medzirestálnej neuralgie.

Porážka bedrového kĺbu môže narušiť fungovanie panvových orgánov, čo môže viesť k paréze dolných končatín. Kašeľ, kýchanie dramaticky zvyšuje bolesť.

Liečba medzistavcovej prietrže

Po stanovení diagnózy lekár rozhodne o liečbe. Pacientovi môžu byť ponúknuté:

 1. Konzervatívne zaobchádzanie. Zameriava sa na odstránenie bolesti, zníženie zápalu. Výsledok sa dosiahne použitím nesteroidných liekov, ktorých účinok sa zvyšuje fyzioterapiou. Dobrým výsledkom je hirudoterapia, akupunktúra. Počas remisie - pohybová terapia, terapeutická masáž, plávanie. V akomkoľvek štádiu choroby použitie ortopedických pásov, golierov, ortéz uľahčuje stav.
 2. Ordinácie. Zamerané na rýchle uvoľnenie zovretých nervových koreňov. Priradiť, ak konzervatívna liečba nepomohla 3 mesiace. Použite niekoľko spôsobov prevádzky. Medzi hlavné patria: endoskopická metóda, dekompresia punkcie, hydrodisektómia.

Metódu chirurgickej liečby volí lekár. Podrobne opisuje pacientovi priebeh operácie, spôsob anestézie, možné riziká a trvanie rehabilitácie. Informuje pacienta, že úspešná operácia je iba prvým krokom k úplnému uzdraveniu.

Aký je rozdiel medzi herniou a výčnelkom?

Hlavným rozdielom medzi týmito chorobami je veľkosť výčnelku a integrita krúžku disku. kde:

 • Kýla sa vyskytuje v čase narušenia integrálnej vrstvy vláknitého prstenca disku.
 • Výskyt prietrže je nezvratný proces.

Zatiaľ čo výstupok nepresahuje 5 mm a vláknitý krúžok nie je poškodený, je diagnostikovaný výstupok disku. V tomto prípade jadro zostáva v medziach disku. Pri náraste vytlačovania o viac ako 5 mm alebo o roztrhnutí krúžku disku musíte prekonať prietrž. Jadro siaha za a cez slzy a trhliny môžu vstupovať do miechového kanála. Postup častíc pozdĺž nej vedie ku stlačeniu koreňov miechy.

Najdôležitejšie rozdiely medzi týmito chorobami sú tieto:

 1. Výčnelok v prípade nesprávneho zaobchádzania alebo bez neho pravdepodobne povedie k prietrži.
 2. Kýla za žiadnych okolností nevstúpi.
 3. Výčnelok sa vyznačuje lokalizovanou bolesťou..
 4. Pri prietrži sa bolesť šíri nervami k zodpovedajúcim končatinám alebo dokonca k vnútorným orgánom.
 5. Kýla môže viesť k narušeniu funkcie vnútorných orgánov.
 6. Protrúzna liečba sa najčastejšie obmedzuje na lieky, fyzioterapiu, cvičebnú terapiu, masáže.
 7. Kýla často nereaguje na konzervatívnu liečbu a vyžaduje chirurgický zákrok.

Účinky týchto chorôb sú tiež rôzne. Výčnelok vedie k bolesti rôznej intenzity, znecitliveniu končatín a následkom toho k prietrži.

Kýla bez riadneho liečenia narúša kardiovaskulárny systém a gastrointestinálny trakt. Môže tiež vyvolať výskyt radiikulitídy, chronickej bronchitídy alebo spôsobiť močovú inkontinenciu a dokonca ochrnutie končatín..

Nezabudnite, že prietrž je dôsledkom výčnelku. Vyžaduje často chirurgický zákrok a vedie k veľmi nebezpečným komplikáciám. A počiatočnú fázu výčnelku je možné úplne vyliečiť spoločným úsilím s dobrým špecialistom.

Výčnelok a prietrž chrbtice - aký je rozdiel?

Degeneratívne zmeny v chrbtici sú celosvetovo najväčším problémom.

Dnes touto chorobou trpí veľká väčšina malých detí a starších pacientov..

Ešte horšie však je, ak je tento stav komplikovaný prietržami a výčnelkami medzistavcovej platničky.

V takom prípade bude liečba dlhá a mala by byť komplexná..

Aký je však rozdiel medzi týmito dvoma stavmi - výčnelok a prietrž?

Skúsme to zistiť.

Výčnelok a prietrž

S výstupkom alebo prietržou čelia ľudia vo vekovej kategórii od 20 do 45 rokov. Riziko sa niekoľkokrát zvyšuje, ak sa zapájajú do ťažkej fyzickej práce vo výrobe. Obidve tieto choroby majú nepríjemné príznaky, ktoré obmedzujú fyzickú aktivitu osoby.

výčnelok

Výčnelok je porušením chrbtice, pri ktorej miechový disk vyčnieva do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Väčšina odborníkov túto podmienku nazýva predohernená.

Za zmienku stojí, že výčnelok nie je nezávislé ochorenie. Je to len dôsledok akéhokoľvek patologického procesu v chrbtici, najmä v bedrovej alebo krčnej chrbtici..

Pruh

Kýla je vyčnievanie orgánu, jeho časti alebo vnútorných tkanív organizmu prírodnými kanálmi alebo patologicky formovanými otvormi. Vyčnievajúce tkanivá menia svoju polohu a presahujú dutinu, v ktorej musia byť. Tieto látky sú potiahnuté jednou alebo niekoľkými škrupinami a nemajú žiadny kontakt s okolím..

Kýla pozostáva z niekoľkých zložiek, konkrétne:

 • Obsah prietrže je vyčnievajúce tkanivo alebo orgán, ktorý mení svoju polohu;
 • Hernia golier - kanál / otvor, cez ktorý prechádzajú orgány;
 • Taška alebo kýla. Vak je fólia, ktorá zakrýva obsah. Pôsobí ako úložisko brán a obsahu. Škrupiny sú vyrobené z kože, fascie a jazvového tkaniva..

V tomto prípade môžeme hovoriť o pretrhnutí vláknitého prstenca a prolapsu buničitého jadra disku do miechového kanálika..

Príznaky týchto stavov

V tejto časti zvážime, ktoré príznaky sú spoločné pre tieto stavy a ktoré sú odlišné..

Časté príznaky

Obidva tieto stavy majú také bežné príznaky, ako sú:

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá je akútna;
 • Tuhosť kĺbov pri chôdzi spôsobuje najmenšie otočenie tela silnou bolesťou;
 • Brnenie v prstoch alebo na nohách;
 • Celková svalová slabosť;
 • Pokles krvného tlaku.

Okrem toho je potrebné poznamenať, že pacient je takmer vždy v depresii.

Video: "Príznaky vyčnievania a prietrže chrbtice"

Rôzne príznaky

Príznaky výčnelku:Prejavy prietrže:
 • Ostrá bolesť v paži / ramene;
 • Tinnitus, zhoršené videnie, závraty, zhoršenie pamäti, tras;
 • Bolesť srdca, poruchy trávenia.
 • Bolesť, ak niekto začne tlačiť;
 • Vypálená prietrž pri kašli, v stoji. Kýla je menej nápadná, ak človek jednoducho klama;
 • Neustály pocit, že niekto tlačí na postihnutú oblasť;
 • Porucha močenia.

Video: „Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a kýlou!

Čo je nebezpečnejšie?

Pri odpovedi na túto otázku je potrebné poznamenať, že výčnelok je predherniálny stav, ktorý je možné liečiť, zatiaľ čo kýlová terapia je dlhý proces a nemá vždy pozitívne výsledky..

Možné účinky výčnelku

Závažné komplikácie sa spravidla začínajú vyvíjať vo fáze vývoja herniovaného disku. Vo fáze vyčnievania je možné pozorovať pokles lúmene miechového kanála, ako aj jeho ďalšie porušenie. Toto je možné iba vtedy, ak výstupok prechádza do stavca.

V takom prípade je možná strata citlivosti, ochrnutie alebo ochrnutie končatín. Okrem toho má pacient narušenú funkciu panvových orgánov.

Dôsledky prietrže

Dôsledky kýly každého z oddelení zvážte osobitne.

 • Ak neprijmete žiadne opatrenia na liečbu prietrže, zmeny sa prejavia ďalej. Zaťaženie sa začne distribuovať nerovnomerne, čo povedie k zvýšeniu patologických parametrov vydutia. Najnebezpečnejším dôsledkom je poškodenie miechy, ktoré v budúcnosti nevyhnutne povedie k posteli a invalidite. Tento stav sa vyznačuje príznakmi, ako je zlyhanie obehového systému, nemožnosť normálneho používania toalety a zníženie svalovej aktivity..
 • Ďalším dôsledkom medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice je zníženie priemeru krčnej tepny (čiastočné alebo plné). V takom prípade môže osoba omdlieť;
 • Neurotické poruchy, zhoršené videnie a sluch, časté mdloby, ako aj poruchy žalúdka (vracanie, nevoľnosť), nekoordinácia chôdze.
 • Radikulitida. Spravidla sa objavuje, keď vyčnieva vláknité tkanivo do miechy. Okrem toho tento stav spôsobuje podráždenie nervových zakončení, silnú bolesť, ktorá sa zhoršuje pri pokusoch o akýkoľvek pohyb;
 • Bolesť v nohách. Objavuje sa neustály opuch, žilové kanály pod vplyvom spazmu sa začínajú zmenšovať. Tieto podmienky sú charakteristické najmä pre obdobie exacerbácie;
 • Porucha funkcie panvových orgánov. Tento stav je charakterizovaný spontánnym vyprázdňovaním močového mechúra, ako aj čriev;
 • Kýla chrbtice spôsobuje v mieste lézie také účinky, ako je svalová slabosť, ako aj úplná alebo čiastočná strata citlivosti končatín. Závažnosť prejavov závisí od zanedbávania a štádia vývoja choroby. V poslednom štádiu vývoja patológie disk nespadá na svoje miesto. Okrem toho v tomto štádiu existuje možnosť neustáleho zovretia stavcov, čo spôsobuje trvalú znecitlivenie a nervové vlákna / tkanivá strácajú svoju funkčnosť;
 • Výskyt lumbalgie (v prípade vývoja tohto stavu sa u pacienta prejavuje silná bolesť);
 • Porucha funkcie bedrových a kolenných kĺbov.

Dôsledky prietrže v hrudnej chrbtici. Bez včasného ošetrenia môže herniovaný disk viesť k rozvoju rôznych komplikácií. Z tohto dôvodu je narušený krvný obeh, čo vedie k progresii mŕtvice.

Výsledkom deformácie diskov môže byť výskyt radikulitídy, vývoj akýchkoľvek chorôb, napríklad gastritídy, ako aj chorôb pankreasu. Choroby z behu môžu spôsobiť akékoľvek poruchy fungovania panvových orgánov až do rozvoja paralýzy končatín..

Ak ste boli liečení, ale nepodstúpili ste rehabilitačný kurz, môžete mať následky, ako napríklad:

 • Čiastočná strata citlivosti v končatinách;
 • Porušenie normálneho fungovania vnútorných orgánov;
 • Opakovaný výskyt prietrže.

Dá sa vyliečiť a prietrž??

Výčnelok krčnej chrbtice je úplne liečiteľný, pretože stavce v tejto oblasti sú najviac náchylné na zmenu. Ak je choroba v akútnom štádiu a je lokalizovaná v oblasti hrudníka, bude s ňou veľmi ťažké sa vysporiadať.

V drvivej väčšine prípadov je možné významne zmenšiť veľkosť výčnelku a zmierniť bolesť. Po liečbe spravidla zostáva malý výčnelok, ale je možné úplne eliminovať akékoľvek príznaky choroby.

Miechový výčnelok sa dá úplne vyliečiť pomocou konzervatívnej liečby alebo chirurgického zákroku. Najdôležitejšie je, aby sa po liečbe dodržiavalo viaceré preventívne opatrenia..

Nie je možné úplne zbaviť prietrže ktoréhokoľvek oddelenia a obnoviť pôvodnú mobilitu na 100%, pre každého pacienta je však k dispozícii veľké množstvo metód na účinné odstránenie príznakov. Chirurgický zákrok má veľa rizík a nezabezpečuje úplné vyliečenie - nemali by ste robiť také opatrenia, pokiaľ máte aspoň 10 metód úplnej kontroly nad týmto stavom..

Ak však liečba liekmi neprináša výsledky a prietrž hernie pokračuje, lekár môže odporučiť operáciu.

K dnešnému dňu existuje pomerne veľké množstvo metód na vykonanie operácie, pre každú osobu je zvolená najoptimálnejšia a najbezpečnejšia metóda. Spravidla sa používa minimálne invazívna metóda. Je dobre tolerovaný a poskytuje dobré výsledky pri liečbe..

Po operácii by mal pacient podstúpiť dlhý liečebný cyklus, ktorý zahŕňa fyzioterapiu a fyzioterapiu.

záver

Existuje niekoľko tipov, na ktoré by v žiadnom prípade nemal zabudnúť nikto, kto trpí vyčnievaním alebo kýlou:

 • Výčnelok a prietrž chrbtice sú rôzne patológie.
 • Výstupok je charakterizovaný výstupkom disku;
 • Kýla - prolaps vláknitého jadra disku;
 • Počas liečby sa v žiadnom prípade neodporúča piť alkohol;
 • Malo by byť zrejmé, že prietrž alebo kýla nie je veta. S týmito ochoreniami môžete žiť celý život, hlavnou vecou je dodržiavať niektoré preventívne opatrenia;
 • V prípade bolesti na žiadnom oddelení by ste nemali ťahať zájazd k lekárovi. Čím skôr sa začne liečba, tým je pravdepodobnejšie, že sa úplne zbaví tohto ochorenia;
 • Predtým, ako pôjdete na operačnú tabuľku, mali by ste vyskúšať všetky dostupné metódy liečby. A iba ak vám nepomohli a výsledky testu sa nezlepšia, rozhodne lekár o chirurgickom zákroku.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek??

Výčnelok alebo prietrž chrbtice... Tieto diagnostikujú zvuk desivý a pacient často nerozumie, či ide o rôzne choroby alebo nie. Skúsme sa vysporiadať s každou z nich a zvážiť rozdiely.

Štruktúra a výživa zdravého disku

Mnoho chorôb chrbtice začína zmenami medzistavcových platničiek. Každá z nich pozostáva z:

 1. Vláknitý prsteň.
 2. Želé podobné jadro vyplňujúce stred prsteňa.

Väčšina jadra je tekutá, takže môže meniť tvar. Vďaka tomu je chrbtica flexibilná a pomáha zmierňovať ostré bremená..

Po 20 až 30 rokoch nastane výživa disku výlučne difúziou v dôsledku susediacich tkanív. V tomto období sa môžu začať vážne problémy.

výčnelok

Charakterizuje sa vytláčaním disku. Vláknitý kruh zostáva neporušený a obmedzuje jadro, ktoré vypukne.

Nesprávna výživa disku vyschne. Je tu nepohodlie, miestna bolesť. V budúcnosti sa výčnelok zvyšuje. Môže byť pozorovaná necitlivosť končatín..

Príznaky choroby v závislosti od lokalizácie

Smer bolesti do značnej miery závisí od umiestnenia disku s chorobou:

 • Hlavné bremeno padá na bedrovú kosť. Tam sa často vyskytuje vydutie diskov. Nepohodlie a bolesť v dolnej časti chrbta. So zväčšením veľkosti výčnelku prechádza bolesť do oblasti nôh a panvy. Necitlivosť v nohách naznačuje, že choroba zašla príliš ďaleko.
 • Najjednoduchšia je oblasť hrudníka. Je málo mobilný a záťaž je menšia. Ale ak je disk stále vytlačený, bolesť je cítiť v oblasti lopatiek, srdca.
 • Krčná oblasť nenesie významné zaťaženie, ale je veľmi mobilná. Pri vystupujúcej bolesti sa prvýkrát objaví v krku stuhnutosť. V budúcnosti trpia ramená. Môže sa objaviť brnenie, znížená citlivosť. Choroby tohto oddelenia často vedú k závratom, bolesti hlavy.

Druhy výčnelkov

Vo svojom priebehu to môže byť:

 1. miestna K vydutiu dochádza rôznymi smermi. Najnebezpečnejší smer vyčnievania je späť do miechy.
 2. Kruhová. Rozmiestnené po obvode. Zvyčajne absolvuje chronický kurz.

Príčiny choroby

Okrem sedavého životného štýlu alebo neustáleho nadmerného zaťaženia existuje mnoho dôvodov, prečo sa toto ochorenie vyskytuje. Ich hlavná časť:

 • Rachiocampsis.
 • Poranenie miechy.
 • Vrodené choroby.
 • Nesprávne držanie tela.
 • Veľká telesná hmotnosť.
 • podvýživa.
 • Vek sa mení.
 • Slabé svaly.
 • Sprievodné choroby.

liečba

Pozitívny výsledok prináša iba s integrovaným prístupom. Ošetrujúci lekár v závislosti od závažnosti ochorenia predpisuje:

 1. Nesteroidné lieky v rôznych formách. Najväčší účinok má injekcia. Masti a gély sú menej účinné. Pri dlhodobom používaní trpí gastrointestinálny trakt.
 2. Hormonálne protizápalové lieky. Priradiť iba v závažných prípadoch a keď je potrebné zmierniť akútnu bolesť. Na krátku dobu vybitý. Mnoho vedľajších účinkov.
 3. Chondoprotectors. Konajte podľa samotného mechanizmu zmeny tkanív. Pri dlhodobom používaní sa stav medzistavcových platní zlepšuje..

Skráťte trvanie liečby:

 • masáž.
 • akupunktúra.
 • fyzioterapia.
 • fyzioterapia.

Uľahčuje stav jogy. Chrbtica sa nepovažuje za zbierku kostí, ale za os vesmíru. Potrebujete sa len naučiť, ako reorganizovať priestor okolo neho a spazmodické svaly sa uvoľnia.

Pruh

Môžeme povedať, že prietrž je výbežok vo svojej extrémnej fáze. Vláknitý prsteň je roztrhnutý. Nervové korene sú stlačené. Tento proces je už nezvratný a nedá sa obnoviť..

Prečo vzniká

Výskyt prietrže vedie k:

 • Poranenie miechy.
 • Nie úplne vyliečený výčnelok.
 • samoliečba.

Ťažká váha, zakrivenie chrbtice, nadmerný stres - ďalšie riziko tohto ochorenia.

príznaky

Prietrž krčnej oblasti zhoršuje prísun krvi do mozgu. Pamäť trpí, závraty zosilňujú. Trápenie hlavy, tlakové skoky. Môže ohroziť mozgovú príhodu.

Hrudné ochorenie vyvoláva výskyt medzirestálnej neuralgie.

Porážka bedrového kĺbu môže narušiť fungovanie panvových orgánov, čo môže viesť k paréze dolných končatín. Kašeľ, kýchanie dramaticky zvyšuje bolesť.

Liečba medzistavcovej prietrže

Po stanovení diagnózy lekár rozhodne o liečbe. Pacientovi môžu byť ponúknuté:

 1. Konzervatívne zaobchádzanie. Zameriava sa na odstránenie bolesti, zníženie zápalu. Výsledok sa dosiahne použitím nesteroidných liekov, ktorých účinok sa zvyšuje fyzioterapiou. Dobrým výsledkom je hirudoterapia, akupunktúra. Počas remisie - pohybová terapia, terapeutická masáž, plávanie. V akomkoľvek štádiu choroby použitie ortopedických pásov, golierov, ortéz uľahčuje stav.
 2. Ordinácie. Zamerané na rýchle uvoľnenie zovretých nervových koreňov. Priradiť, ak konzervatívna liečba nepomohla 3 mesiace. Použite niekoľko spôsobov prevádzky. Medzi hlavné patria: endoskopická metóda, dekompresia punkcie, hydrodisektómia.

Aký je rozdiel medzi herniou a výčnelkom?

Hlavným rozdielom medzi týmito chorobami je veľkosť výčnelku a integrita krúžku disku. kde:

 • Kýla sa vyskytuje v čase narušenia integrálnej vrstvy vláknitého prstenca disku.
 • Výskyt prietrže je nezvratný proces.

Zatiaľ čo výstupok nepresahuje 5 mm a vláknitý krúžok nie je poškodený, je diagnostikovaný výstupok disku. V tomto prípade jadro zostáva v medziach disku. Pri náraste vytlačovania o viac ako 5 mm alebo o roztrhnutí krúžku disku musíte prekonať prietrž. Jadro siaha za a cez slzy a trhliny môžu vstupovať do miechového kanála. Postup častíc pozdĺž nej vedie ku stlačeniu koreňov miechy.

Najdôležitejšie rozdiely medzi týmito chorobami sú tieto:

 1. Výčnelok v prípade nesprávneho zaobchádzania alebo bez neho pravdepodobne povedie k prietrži.
 2. Kýla za žiadnych okolností nevstúpi.
 3. Výčnelok sa vyznačuje lokalizovanou bolesťou..
 4. Pri prietrži sa bolesť šíri nervami k zodpovedajúcim končatinám alebo dokonca k vnútorným orgánom.
 5. Kýla môže viesť k narušeniu funkcie vnútorných orgánov.
 6. Protrúzna liečba sa najčastejšie obmedzuje na lieky, fyzioterapiu, cvičebnú terapiu, masáže.
 7. Kýla často nereaguje na konzervatívnu liečbu a vyžaduje chirurgický zákrok.

Účinky týchto chorôb sú tiež rôzne. Výčnelok vedie k bolesti rôznej intenzity, znecitliveniu končatín a následkom toho k prietrži.

Nezabudnite, že prietrž je dôsledkom výčnelku. Vyžaduje často chirurgický zákrok a vedie k veľmi nebezpečným komplikáciám. A počiatočnú fázu výčnelku je možné úplne vyliečiť spoločným úsilím s dobrým špecialistom.

Aký je rozdiel medzi prietržou a výčnelkom krčnej chrbtice?

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Choroby chrbtice nie sú ani zďaleka nezvyčajné. Osteochondróza v 90% prípadov je príčinou bolesti chrbta a jej následkami sú vyčnievanie a prietrž. Všeobecne sa uznáva, že ide o jednu a tú istú chorobu, ktorá má odlišný stupeň vývoja, a aby sme pochopili, ako sa výčnelok líši od prietrže medzistavcových platničiek, je potrebné zistiť, čo je výčnelok a čo je prietrž, ako aj aké sú ich vlastnosti.

Čo je to výčnelok?

V chrbte osoby medzi stavcami sa nachádzajú kotúče, ktoré znižujú tlak na chrbticu a tiež zvyšujú pevnosť a pružnosť chrbtice. Medzistavcové platničky zase pozostávajú zo silného vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého sa nachádza buničité jadro v polotekutom stave. Výčnelok disku je „výčnelok“ medzistavcového disku za chrbticou. Vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a v prípadoch, keď je táto medza vyčerpaná, je medzistavcový disk zdeformovaný a vytvára výčnelok.

Dokiaľ vláknitý prsteň alebo výčnelok nepresiahne 5 mm, lekári diagnostikujú výčnelok. Jadro disku leží v tomto prípade vo vláknitom krúžku. Ak sa v tejto fáze neprijmú žiadne opatrenia na odstránenie patológie, vyvinú sa degeneratívne procesy a tlak na medzistavcové platničky nakoniec povedie k rozvoju prietrže.

Príčiny a príznaky

Kľúčovým dôvodom vzniku choroby sú degeneratívne procesy v chrbtici, pri ktorých tkanivá disku strácajú vlhkosť a stávajú sa menej elastickými. Vďaka tomu sa tlmiaca funkcia medzistavcových platničiek zhoršuje, sú viac stlačené. Lekári sa tiež domnievajú, že nesprávne formovanie hmotnosti, zhoršené držanie tela, nerovnováha v metabolických procesoch a silné napätia prispievajú k tvorbe a rozvoju vyčnievania disku. Medzi príznaky patria nasledujúce faktory:

 • Časté závraty a bolesti hlavy;
 • Lokálna bolesť v mieste lézie disku;
 • Necitlivosť končatín;
 • Pokles krvného tlaku.

Bolesť v krku a na zadnej časti hlavy sa vyskytuje s vyčnievaním v krčnej chrbtici. Pacient môže často cítiť necitlivosť a slabosť v rukách. Bolesť v strede alebo vo vnútri chrbta sa objaví s výčnelkom v hrudníku. Pacient sa zároveň cíti obmedzený a nemý. Výčnelky v bedrovej chrbtici prinášajú bolesť v dolnej časti chrbta. Pacient zároveň trpí stuhnutosťou a slabosťou nôh. Ťažkosti s močením. Výčnelok je malý a môže byť asymptomatický. Ochorenie sa prejavuje v závislosti od umiestnenia a individuálnych charakteristík tela.

Čo je kýla?

Pri kýle medzistavcového disku poškodený vláknitý krúžok netoleruje tlak a praskliny. Pomerne často, prostredníctvom zlomov a prasklín, jadro vstupuje do miechového kanála, čo zase môže viesť k stlačeniu nervov v mieche..

Ak sa pri krčnej chrbtici vytvorila hernia, krvná zásoba mozgu sa zhoršuje, objavujú sa závraty a zhoršuje sa pamäť. Toto ochorenie môže spôsobiť radikulitídu v krku a je možné ochrnutie, keď je miecha stlačená. V oblasti hrudníka kýla prispieva k rozvoju medzirestálnej neuralgie. Problémy s panvovými orgánmi sa vyskytujú pri hernii bedrovej chrbtice. V niektorých prípadoch má pacient ťažkosti pri chôdzi a dokonca aj sedení, môže dôjsť k ochrnutiu nohy.

Hlavným dôvodom vzniku prietrže medzi stavcami je neprítomnosť alebo nesprávne zaobchádzanie s výčnelkom. Kýla sa môže objaviť aj v dôsledku poranenia miechy. Rizikové faktory, ktoré prispievajú k rozvoju prietrže, sú:

 • Neaktívny a neaktívny životný štýl;
 • Nadmerná fyzická námaha na chrbticu;
 • Krútené držanie tela;
 • nadváhou;
 • Dlhá jazda autom.

Pri absencii riadneho a včasného ošetrenia vedie medzistavcová prietrž často k závažným následkom v tele. Patológia zhoršuje činnosť srdca, môže byť hlavnou príčinou chorôb, ako sú bronchitída, radikulitída a gastritída. Kýla tiež zhoršuje krvný obeh mozgu a môže spôsobiť mŕtvicu.

Najnebezpečnejšia medziobratlová hernia je v prípade kompresie miechy a môže viesť k strate citlivosti alebo paralýze..

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou?

Výčnelok je mierny výčnelok až do 5 mm, v ktorom vláknitý prstenec ešte nie je poškodený, a prietrž je roztrhnutie kotúčového prstenca s vytvorením výčnelku viac ako 5 mm. Príznaky obidvoch chorôb sú podobné: bolesť chrbta, pravidelné závraty, znecitlivenie končatín a ťažkosti s pohybom, ale pri prietrži sa symptómy javia jasnejšie a bolesť je oveľa silnejšia..

Diagnostika chorôb

Pre obe patológie je diagnóza rovnaká. Ortopedický lekár zhromažďuje anamnézu a vykonáva vizuálne vyšetrenie. Potom nasleduje magnetická rezonancia, vďaka ktorej je možné určiť miesto a veľkosť výčnelku, ako aj röntgenové lúče, aby sa vylúčili ďalšie choroby. Po prijatí všetkých údajov lekár vykoná diagnózu - výčnelok alebo prietrž a určí potrebný priebeh liečby.

Liečebné metódy

V oboch situáciách by pacienti pri identifikácii choroby mali znižovať všetku fyzickú aktivitu, začať sa venovať terapeutickým cvičeniam a absolvovať masážne kurzy. Vo zvlášť pokročilých prípadoch lekári predpisujú injekcie, ktoré zvyšujú kvalitu chrupavkového tkaniva, zvyšujú jeho elasticitu a odolnosť voči tlaku.

Mäkký mechanický efekt na chrbte pri masáži stimuluje tok živín do buniek. Hmatové pôsobenie pomáha posilňovať svaly, neutralizuje svorky, zmierňuje bolesť a odstraňuje nepohodlie.

Terapeutická gymnastika obnovuje prirodzenú polohu kostí a chrupaviek, posilňuje svalový korzet, zvyšuje elasticitu stavcov..

Trakcia chrbtice počas výčnelku je ďalšou liečebnou metódou, ktorá sa vykonáva na špeciálnom stole s ortopedickým chirurgom alebo pod vodou. V prvom prípade je pacient pomocou špeciálnych remienkov pripevnený k stolu, zatiaľ čo natiahne chrbticu. Počas procedúry pod vodou sa k telu, ktoré je vodorovné, pripevňujú špeciálne navrhnuté závažia a vďaka vztlaku vody je chrbtica pomerne bezbolestne natiahnutá..

Najúčinnejšou metódou na liečbu prietrže je v súčasnosti chirurgia. Prvý mesiac po operácii nemôžu pacienti zdvíhať závažia nad 5 kg, aby zažili silnú fyzickú námahu. Ortopédia okrem toho predpisuje masáže, cvičebnú terapiu a plávanie. Iba o mesiac neskôr sa môžu pacienti vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu, začať so športom.

Ako je uvedené vyššie, kľúčové rozdiely medzi vyčnievaním a medzistavcovou prietržou sú veľkosť vyčnievania, závažnosť symptómov a poškodenie tkanív disku. Nezabudnite, že prietrž je dôsledkom výčnelku, ktorý sa vyvíja v dôsledku predčasného alebo správneho ošetrenia a môže ho odstrániť iba chirurg, zatiaľ čo výčnelok účinne lieči masér, gymnastika a trakcia ortopéd..

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Kruhový výstupok disku, čo to je?

Čo je foraminal kýla?

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice

Ako podať injekciu prietrži pri lýtkovej chrbtici?

Rozdiel medzi prietržou disku a výčnelkom disku: rozdielom v symptómoch a liečbe

V prípade abnormálneho a nerovnomerného starnutia medzistavcových platničiek sa vyskytujú oddelené oblasti nerovnomernej dehydratácie. To vedie k nerovnakým fyzikálnym vlastnostiam diskov a ich deštrukcii. Nové morfologické príznaky (výskyt výčnelkov, hernie, výskyt osteofytov, spondylolistéza, zhrubnutie väzov) spôsobujú prejavy osteochondrózy. Je veľmi dôležité včas rozlíšiť prietrž od výčnelkov disku. To vám umožní určiť stratégiu, taktiku liečby, dať prognózu.

Výčnelok a prietrž spoločne vedú k vzniku kliniky komplikovanej osteochondrózy. Jedná sa o reflexné syndrómy - sú asi 85% a kompresia alebo tzv. Rádikulopatie. Existuje asi 15% všetkých prípadov diskogénnej bolesti chrbta.

Reflexné syndrómy zahŕňajú tzv. Známky podráždenia, prejavujú sa rôznymi poruchami svalov, dystrofie a ciev. Kompresívne syndrómy sa prejavujú hlavne prolapsom alebo absenciou normálnej citlivej alebo motorickej reakcie. Ak je prvá skupina príznakov charakterizovaná bolesťou, parestéziou, autonómnymi poruchami, potom sa príznaky druhej skupiny už budú vyznačovať stratami citlivosti a zníženou citlivosťou, výskytom parézy alebo ochrnutím, poruchami močenia..

Zvyčajne príznaky reflexného spojenia existujú omnoho dlhšie, čo vedie k výskytu zhustenia priečne pruhovaných svalov, tzv. Myofasciálneho (svalovo-tonického) syndrómu a vine za tento výčnelok diskov. Príčiny príznakov kompresie sú najčastejšie herniované disky. Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou?

Čo je to výčnelok?

Každý medzistavcový disk pozostáva z chrupavky, ale jeho štruktúra je heterogénna. V strede je mäkšie, elastickejšie tkanivo zvané buničité jadro. Na obvode disku je chrupavkové tkanivo hustejšie, vláknité, jeho vlákna sú kruhové a pripomínajú početné tenké pásy obklopujúce disk v kruhu. Toto je vláknité vláknité prstencové tkanivo..

Úlohou vláknitého prstenca môže byť udržiavanie disku v geometrických medziach, zmierňovanie nárazového zaťaženia. Zjednodušene povedané, vláknité jadro funguje ako kvapalina - tlmič nárazov v hlavni a vonkajší vláknitý prstenec je železný prstenec, ktorý je pripevnený k tomuto valcu..

Ak dôjde k podkritickému zaťaženiu, nastane dočasná deformácia diskov. Tkanivá pulpózneho jadra sú premiestnené, ale narazili na vonkajší vláknitý prstenec, pružili sa späť a vrátili sa na svoje miesto. Tento proces je možný s vysoko elastickým „mladým“ diskom. Ale s postupom dehydratácie sa časom jedného dňa vyskytne množstvo nad kritickou úrovňou. Tkanivá buničitého jadra sa už nevracajú na svoje miesto a obrys disku mení svoju normálnu konfiguráciu. Vyskytuje sa tak výčnelok.

Zároveň je však dostatočná pružnosť a sila vonkajších tkanív vláknitého prstenca, aby nedošlo k roztrhnutiu a udržaniu tohto výčnelku, ktorý niekedy môže byť až polovicou obvodu disku. Takéto výrazné zväčšenie oblasti chrupavky spôsobuje bolesť, pretože pri začatí kompresie nervových zakončení je výskyt výčnelkov istou príčinou objavenia sa reflexných a svalovo-tonických syndrómov..

Čo je kýla?

Kýla alebo herniálny výčnelok je ďalšou etapou vo vývoji výbežku, vo väčšine prípadov sa vyvíja priamo z neho. Z morfologického hľadiska je prietrž hernia otvorený výčnelok, v ktorom je roztrhaný vonkajší vláknitý kruh a vnútorné tkanivo vláknitého jadra už nie je obmedzené..

Aký je rozdiel medzi herniou a výčnelkom disku?

Z hľadiska štruktúry sa prietrž z výčnelku líši iba v roztrhaných vláknach vláknitého prstenca, čo je porušením jeho integrity. Tento rozdiel v štruktúre vyčnievania a prietrže má však ďalekosiahle následky:

 • počas výstupkov nie je vzdialenosť disku tak veľká a tlak na výstupok nie je taký silný, aby prelomil zadný pozdĺžny väz;
 • pri medziobratlových kýlach nemôže zadný pozdĺžny väz (na typickom mieste) vydržať, je roztrhaný (perforovaný) a prietržová kýla;
 • tkanivo prietrže medzistavcovej platničky potichu preniká do epidurálneho priestoru, dotýka sa priľahlých koreňov miechy a zodpovedajúcich vetiev radiálnych alebo radiálnych tepien;
 • najprv sa zintenzívnia príznaky reflexného podráždenia, ktoré sa po vývoji edému a bloku neurologických impulzov zmenia na príznaky straty.

Ako sa objaví charakteristický klinický obraz stabilného výčnelku a novovytvorenej prietrže? Aké znaky budú mať spoločné a ktoré budú odlišné??

Príznaky vyčnievania a prietrže

Znaky tu uvedené budú, samozrejme, celkom všeobecné a podmienené. V každej špecifickej klinickej situácii to všetko závisí od lokalizácie, závažnosti zmien v okolitých tkanivách, od prítomnosti osteofytov, individuálnej reakcie väzov, ich fibrotických zmien atď., Až po prítomnosť sprievodnej patológie (diabetes mellitus)..

Časté príznaky

Bežné príznaky stabilného vyčnievania a novovytvorenej prietrže sú predovšetkým lokálne bolesti na zodpovedajúcej úrovni chrbtice. Najčastejšie sa lumbalgia alebo lumbago vyskytuje ako synonymum pre akútnu radiálnu bolesť v chrbte. Vývoj bolesti, primárne v dôsledku podráždenia receptorov bolesti zadného pozdĺžneho väziva.

Tento impulz bolesti bude pravidelný s výčnelkom, pretože bude často dráždiť zadný väz s pohybmi, a najmä s exacerbáciou (hypotermia, trápny pohyb)..

Kýla významne podráždi väz alebo ho roztrhne. To spôsobí veľmi silnú bolesť, pri ktorej je takmer nemožná fyzická aktivita a zmena držania tela (akútny atak bedrového kĺbu)..

V tomto prípade bude charakteristickým znakom v oboch prípadoch napätie paravertebrálnych alebo paravertebrálnych svalov. Pri vyšetrení si pacient všimne plynulosť bedrovej lordózy, bude mať obmedzenú pohyblivosť chrbta a pri pohmate budú paravertebrálne svaly husté a bolestivé, najmä na postihnutej strane..

Výčnelok, najmä mierne výrazný, prestane dráždiť väzivo, akútna bolesť čoskoro zmizne, zostane iba jeho svalová zložka. Kýla, akonáhle naruší jej integritu, spôsobí prudkú bolesť, ktorá potom zmení svoj charakter s výskytom príznakov straty kompresie. Svalová zložka v prípade prietrže bude ešte výraznejšia.

Rozdiely v príznakoch

Charakteristickým znakom hernie disku bude rýchly nástup symptómov diskogénnej radikulitídy, to znamená zápalu koreňov na segmentovej úrovni. Pri vystupovaní nie je impulz bolesti dostatočne silný na to, aby spôsobil reflexný edém, ischémiu a opuch oblasti okolo deštrukcie disku..

Pri hýrii je edém mäkkých tkanív v blízkosti medzistavcovej foramíny pomerne silný a na začiatku prvého dňa prietrže je tiež syndróm podráždenia koreňov miechy. To spôsobuje príznaky na primeranej úrovni. Preto pacienti okrem akútnej bolesti chrbta pociťujú rôzne vodivé bolesti. S rozvojom prietrže lumbosakrálnej chrbtice, veľmi silnej bedrovej kosti na zadnej strane a stehne do chrbtovej jamky alebo dokonca na chodidle bude výskyt známok podráždenia citlivých zakončení, ako sú plazivé husacie kožušiny, klasický. To všetko je sprevádzané silným napätím chrbtového svalstva a obmedzenou pohyblivosťou..

Lokalizácia príznakov bolesti.

Spolu s tým sa budú postupne vyvíjať príznaky ďalšieho štádia neurologických porúch - strata senzorických a motorických funkcií..

V tomto prípade hovoríme o segmentálnych poruchách citlivosti a pohybu. V tomto prípade sa parciálna paréza, parciálna paralýza alebo paréza svalov vyvíja veľmi rýchlo, niekedy doslova niekoľko minút po zranení, nepríjemnom pohybe alebo objavení sa akútnej bolesti. Človek sa nemôže okamžite postaviť na nohy. Pri súbežnej oklúzii radiálnej artérie, ktorá je umiestnená v miechovom kanáli, spolu so zodpovedajúcim segmentovým miechovým nervom, dochádza k prudkej necitlivosti.

V dôsledku toho sa u pacienta môžu vyvinúť také motorické poruchy, ako je ochrnutie extenzorov chodidla, chôdza z kohútov spojená s poškodením peronálneho nervu. V tomto prípade pacient zdvihne nohu vysoko, pretože noha visí dole. Keď sa pokúsite dať túto nohu na oporu chodidla, bude sa hojdať vpred, klábosiť sa, potom klepať prst na podlahe s neschopnosťou ovládať spúšťanie chodidla..

U pacienta s herniou sa môžu vyskytnúť iné kompresne ischemické syndrómy spojené napríklad so sekvestráciou hernie, ako je napríklad dysfunkcia miechy alebo syndrómu miechy koní, je to však opísané osobitne. Ich príčinu je možné považovať za najzávažnejšie neurologické poruchy, ktoré sú možné len pri hernii. Bude to akútna spinálna ischemická mozgová príhoda spojená s akútnym nedostatkom cerebrospinálnej cirkulácie.

Základné princípy diagnostiky

Napriek tomu, že vyššie boli opísané výlučne klinické príznaky, jediná metóda, ktorá presne a spoľahlivo odlišuje výčnelok od prietrže, sú neuroimagingové techniky a predovšetkým magnetická rezonancia (MRI). Je dôležité, aby sila magnetického poľa na tomografovom kruhu bola najmenej 1,5 T. Takéto napätie nám umožňuje rozlíšiť medzi minimálnymi veľkosťami vzdelania rovnými 1 mm, čo je dosť na to, aby sme urobili správnu morfologickú diagnózu vyčnievania alebo prietrže. Iné rutinné diagnostické metódy, ako napríklad rádiografia a dokonca aj myelografia, budú neúčinné, pretože nemôžu preukázať chrupavku, a preto charakter procesu..

Existuje rozdiel v zaobchádzaní?

Existuje samozrejme rozdiel v stratégii a taktike liečby. Kýla je často operovaná a akýkoľvek typ chirurgickej liečby prietrže, ak je uvedený, je účinnejší ako konzervatívne metódy. Takže v Spojených štátoch sa každý rok vykonáva viac ako 200 tisíc rôznych operácií s herniovanými diskami, v Nemecku približne 30 tisíc. V iných vyspelých krajinách západnej Európy, napríklad v Českej republike, je počet operácií tiež vysoký, vďaka použitiu moderných technológií, rozsiahlemu zavedeniu endoprotetiky a vysokej kvalite života pacientov aj v odľahlých pooperačných obdobiach..

Spočiatku sa bude výbežok a prietrž v prvý alebo dva dni liečiť rovnakým spôsobom, aby sa odstránil existujúci syndróm akútnej bolesti, normalizoval sa krvný obeh v zadných svaloch a v prípade prietrže, aby sa zabránilo výskytu opuchov, ischémie segmentových koreňov a ciev a aby sa vyvinuli príznaky straty. V prípade progresie akútneho neurologického deficitu, príznakov myelopatie, je pacient hospitalizovaný podľa urgentných indikácií.

Na tento účel sa používajú tieto metódy ošetrenia:

 • použitie NSAID v krátkych kurzoch intramuskulárne, po ktorom nasleduje prechod na orálne formy;
 • použitie relaxantov centrálneho svalstva;
 • lokálne vymenovanie krémov, gélov a mastí;
 • prvý - druhý deň - odmietnutie zahriatia, aby sa zabránilo progresii opuchov a bolesti;
 • v prípade neefektívnosti - vymenovanie diuretík šetriacich draslík na zmiernenie opuchov, implementácia paravertebrálnych novokainových blokád, a to aj v prípade GCS, vymenovanie analgetík;
 • s transformáciou bolesti na neuropatickú bolesť, s výskytom pálenia, hyperpatiou, pridaním antikonvulzív a antidepresív.

Orálne chondroprotektory (chondroitín, glukozamínové prípravky) sa nepreukázali ako účinné pri liečbe komplikovaných foriem osteochondrózy..

MRI a röntgenové lúče po umiestnení implantátu.

Po zlepšení stavu a dosiahnutí remisie (zvyčajne sa to stáva tretí alebo piaty deň) je potrebné použiť racionálny ortopedický režim, na sebe polotuhý korzet, zvládnutie správnych pohybov, začatie terapeutickej gymnastiky a primerané cvičenia na zníženie stagnácie v hlbokých vrstvách chrbtových svalov a odstránenie myofasciálneho - syndróm bolesti. Potom sa spoja fyzioterapeutické metódy liečby, podvodná trakcia, elektroforéza, magnetoterapia, rôzne druhy lekárskych masáží. Spolu s tým sa používajú akupunktúrne techniky av dlhodobom období rehabilitácie sa kúpeľná liečba zobrazuje v balneologických strediskách.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Radikálne odstránenie jedinej prietrže medzistavcovej platničky sa samozrejme prejaví iba v podmienkach vysokého rozvoja medicíny na pozadí pacienta, ktorý dodržiava pravidlá zdravého životného štýlu, keď sa výskyt prietrže disku pôvodne považuje za mimoriadnu udalosť. Ak väčšina ľudí v dospelosti nemá nadváhu, potom pacient nemá priťažujúci faktor na relaps a lekár a pacient vnímajú chirurgickú liečbu ako najlepšie riešenie problému.

Priama indikácia pre chirurgický zákrok.

V domácich podmienkach neexistuje systematický prístup spojený s realizáciou plánovaných chirurgických zákrokov podľa všeobecných indikácií. Výčnelok má zvyčajne chronický, opakujúci sa priebeh, hoci sa bolesť vracia, ale s exacerbáciami, ktoré sú najčastejšie spojené s náhlymi pohybmi a podchladením, a domáci pacienti sú veľmi trpezliví a uprednostňujú komunikáciu s chirurgmi iba s bezprostredným ohrozením života..

Podľa štúdií Vroomena a kolegov (2002) sa zistilo, že 73% pacientov s medziobratlovou kýlou v bedrovej chrbtici preukázalo významné zlepšenie pohody 12 týždňov po nástupe prvých príznakov bez akejkoľvek operácie..

Vždy by ste si však mali pamätať na to, že úľava od prietrže je dočasným javom a vo väčšine prípadov existuje riziko pretrvávajúcej traumy, ako aj zápalu nervových koreňov. V súčasnosti sú indikácie chirurgickej liečby prietrže a dokonca aj pri výčnelkoch:

 • neúčinnosť protizápalovej liečby, pretrvávajúce pretrvávajúce akútne bolesti chrbta mesiac po exacerbácii alebo vytvorení kýly;
 • progresívne zníženie sily v nohách (v pažiach alebo vo svaloch trupu, v mieste, kde sa nachádza kýla);
 • progresívne zníženie citlivosti alebo rozšírenie zóny znecitlivenia.

Ako vidíte, medzi týmito indikáciami neexistujú žiadne naliehavé indikácie, ktoré by naznačovali zapojenie chvosta alebo štruktúr cauda equina do procesu. Hovoríme tu o pokračujúcej kompresii koreňov prietrže na miestnej úrovni..

Na chirurgický zákrok sa spravidla používajú štandardné metódy - discektómia, mikrodisektómia, endoskopická liečba malými výčnelkami, laserová enukleácia. V prípade veľkých medzistavcových prietrží je jedným z najlepších chirurgických postupov, pri ktorých je zachovaná vysoká kvalita života, discektómia nasledovaná endoprotetikou medzistavcových platničiek..

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou a ako s ňou zaobchádzať

Výčnelok medzistavcových platničiek, rovnako ako prietrž, je patológia, pri ktorej je narušená integrita medzistavcových platničiek. Typicky sa takéto lézie vyskytujú na pozadí chorôb pohybového aparátu, ale môžu byť spôsobené aj inými dôvodmi. Rozdiel medzi výčnelkom a prietržou je v tom, že ide o dva rôzne stupne toho istého degeneratívneho procesu, ktorý sa vyskytuje na medzistavcovej platničke. Kľúčové rozdiely - rozsah a rozsah poškodenia, veľkosť „vyčnievania“ vláknitého prstenca disku, závažnosť príznakov.

Ako sa objavuje výčnelok, v takom prípade sa z neho stáva kýla MTD

Medzistavcové platničky (MTD) sú jedným z najdôležitejších štrukturálnych prvkov chrbtice. Hlavnou funkciou disku je tlmenie nárazov. Medzistavcové platničky chránia stavce počas pohybu alebo zaťaženia, sú zodpovedné za pohyblivosť, silu, flexibilitu celej chrbtice a celého tela..

Ak sa pozriete na MTD v kontexte, ukázalo sa, že pozostáva z dvoch prvkov. Mimo disku je hustý kruh vláknitého tkaniva. Vo vnútri prstenca je želé podobné vláknité jadro. Pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov sa medzistavcové platničky môžu začať posúvať za svoje normálne umiestnenie. V procese premiestňovania si vláknitý prstenec môže nejaký čas zachovať svoj prirodzený tvar, pretože má určitú pevnosť v ťahu. Ale skôr alebo neskôr je tento limit vyčerpaný a MTD sa deformuje, takzvaný „výčnelok“. Zároveň nie je narušená integrita vláknitého prstenca a buničité jadro je v rámci svojich limitov. Toto je stav medzistavcových platničiek, keď sa veľkosť "výstupku" do 5 mm nazýva výstupok..

Ak „výčnelok“ nebol diagnostikovaný v čase, vyvinie sa na prietrž. Je to v dôsledku progresie degeneratívnych procesov a tiež v dôsledku toho, že jadro buničiny stráca vlhkosť. Funkcia tlmenia nárazov MTD sa postupne zhoršuje a stavce stláčajú medzistavcové platničky viac. V dôsledku toho sa výčnelok zvyšuje (viac ako 5 mm) a vláknitý prstenec sa zlomí. V tomto prípade sa vláknité jadro rozširuje za vláknitý kruh - jedná sa o kýlu medziobratlového disku. Aj keď prsteň vonkajšieho tkaniva sa ešte nezlomil a „výčnelok“ je už väčší ako 5 mm, tento stav sa klasifikuje aj ako kýla.

Čo je nebezpečnejšie, výčnelok alebo hernia MTD

Logicky by mal byť výčnelok, ktorý je počiatočným štádiom patológie, menej nebezpečný ako prietrž. Nie je to však také jednoduché. Všetko záleží na mieste a veľkosti patológie, napríklad:

 1. Výčnelok MTD v smere medzistavcového kanála, koreňa nervov a veľkosti 4 mm je oveľa nebezpečnejší ako stredná prietrž s veľkosťou 5 mm..
 2. Schmorlova kýla, dokonca dosahujúca 10 mm, nemusí spôsobovať žiadne bolesti a výčnelok môže byť v niektorých prípadoch veľmi bolestivý.
 3. Riziko prietrže v bedrovej chrbtici je oveľa nižšie ako riziko vyčnievania MTD, ktoré sa objavilo v krčkovom hoteli..

Ak však porovnáme výčnelok a prietrž, ktoré vznikli na rovnakom mieste a rovnakým smerom ako výčnelok, potom prietrž je určite nebezpečnejšia.

Príčiny a príznaky vyčnievania, hernia MTD

Dôvody, prečo sa môže objaviť výčnelok medzistavcových platničiek, sú rôzne:

 • osteochondróza a iné choroby chrbtice;
 • metabolické poruchy, znížená imunita;
 • ťažká fyzická práca;
 • neustále zdvíhanie;
 • fyzická nečinnosť;
 • porušenie postoja;
 • niektoré športy (kulturistika, posilňovanie, vzpieranie);
 • poranenia ODE, najmä kompresie;
 • veľká nadváha (aj počas tehotenstva);
 • neopatrné akcie počas chirurgických zákrokov na chrbtici.

Kýla sa vyskytuje, keď nie je diagnostikovaný výčnelok. V niektorých prípadoch je spinálna hernia vrodená patológia, ktorá je diagnostikovaná u detí..

Príznaky vystupovania sú slabá alebo významná bolesť na určitom mieste v chrbtici, závraty a bolesť hlavy, skoky v krvnom tlaku, znížená citlivosť končatín alebo čiastočná strata citlivosti. Existujú však časté prípady, keď výčnelok nastáva asymptomaticky a je detekovaný náhodne na MRI.

Príznaky prietrže môžu byť podobné príznakom vyčnievania, ale môžu byť výraznejšie. Napríklad, ak pulpózne jadro, keď sa pretrhne, vstúpi do miechového kanála, môže dôjsť k zovretiu nervového tkaniva. Bolesť v tomto prípade bude veľmi silná až do úplnej neschopnosti pohybovať sa, ochrnutie. Patológia v cervikálnej oblasti sa prejavuje nielen závratmi a bolesťou, ale aj výraznými poruchami v činnosti mozgu, sluchových orgánov, zraku a reči. Výskyt patológie v iných častiach chrbtice sa môže prejavovať kardiovaskulárnymi, pľúcnymi chorobami, narušením tráviaceho systému..

Metódy liečby výčnelku MTD

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je znížiť fyzickú aktivitu, aspoň počas obdobia liečby. Potom môžete pristúpiť k konzervatívnej liečbe ochorenia (metódy určí lekár):

 1. Cvičenie, masáže, plávanie, manuálna terapia a fyzioterapia (elektroterapia, fyzioterapia, laserová terapia).
 2. liečebný telocvik.
 3. Manuálna terapia, akupunktúra.
 4. Prijímanie chondroprotektorov.
 5. Trakcia chrbtice.
 6. Symptomatická liečba - užívanie nesteroidných protizápalových liekov, analgetík.

V období rehabilitácie po liečbe sa na simulátoroch chrbta používa „pohybová liečba“.

Metódy liečby hernie MTD

Keďže patológia môže viesť k lokálnemu alebo úplnému obmedzeniu pohyblivosti pacienta, až po postihnutie alebo paralýzu, jeho liečba by mala byť nielen aktuálna, ale aj komplexná. Dôležité je, že konzervatívne liečenie v tomto prípade nie je dostatočne účinné. Môže zmierniť stav pacienta a zastaviť progresiu ochorenia. Konzervatívna terapia však vo väčšine prípadov nie je schopná obnoviť medzistavcové platničky do ich prirodzeného stavu, obnoviť jej funkčnosť. Pred operáciou a po operácii sú pacientovi predpísané procedúry týkajúce sa konzervatívnych metód - masáže, cvičenia, plávania a iných procedúr používaných pri liečbe vyčnievania MTD. Ak má pacient obavy zo silnej, neznesiteľnej bolesti, je mu predpísaná injekcia na blokádu novokainu.

 1. Laminektómia na príslušnej úrovni.
 2. Intralaminárne mikrochirurgické odstránenie patológie.
 3. Microdisectomy.
 4. endoskopia.

Výčnelok medzistavcových platničiek je nepochybne patológia, ale celkom ľahko reverzibilná. Ak je výčnelok diagnostikovaný v čase, liečba bude neinvazívna a krátkodobá. V 95% všetkých prípadov môže byť stav disku normalizovaný. Ak „výčnelok“ MTD zostane bez dozoru alebo sa uskutoční iba symptomatické ošetrenie, dôjde skôr alebo neskôr k prasknutiu vláknitého prstenca. V tomto prípade môže byť konzervatívna terapia neúčinná a je potrebná chirurgická liečba prietrže medzistavcových platničiek.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Výčnelok a prietržnosť medzistavcového (medzistavcového) disku sú patológie chrbtice, vyznačujúce sa premiestnením jadra vláknitého disku za vláknitú membránu, ktorá má kruhový tvar a pozostáva z spojivového tkaniva..

V takmer 90% prípadov sú výčnelky a kýla chrbtice komplikáciou chronickej osteochondrózy, choroby, pri ktorej sa vyskytujú dystrofické zmeny v štruktúre medzistavcových platničiek, spôsobené predovšetkým narušením výživy chrupavky a znížením elasticity chrupavkových doštičiek v dôsledku intenzívnej dehydratácie. Napriek skutočnosti, že medziobratlové kýly a výčnelky sú chirurgickými patológiami, liečba sa vždy začína konzervatívnymi metódami: korekcia stravy, medikácia, masáž, cvičenie, manuálna terapia, fyzioterapia.

Mechanizmus tvorby kýly a výčnelkov

Ľudská chrbtica je strednou časťou axiálnej kostry, ktorá zahŕňa aj kosti krku a lebky, rebier a hrudnej kosti. Pozostáva z 33 (u niektorých ľudí - z 34) stavcov kostnej chrupavky, z ktorých každý má telo, oblúk a proces..

Stavce obklopujú miechu a ich procesy sa spájajú so svalmi, ktoré fixujú chrbticu a držia ju v anatomicky správnej polohe. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky - spojivové tkanivové prvky naplnené želatínovou buničinou (želatínové jadro), ktorá má želé podobnú konzistenciu.

Jadro disku je umiestnené v hustej vláknitej membráne, ktorá sa tiež nazýva vláknitý prstenec (pretože má okrúhly tvar). Na hornom a dolnom povrchu disku sú biele chrupavkovité platne prstencového tvaru, cez ktoré sa privádza buničina..

Medzistavcové platničky vykonávajú dôležité funkcie, od ktorých závisí nielen pohyblivosť osoby, ale aj práca niektorých vnútorných orgánov, napríklad močového mechúra a iných orgánov malej panvy. Hlavné sú:

 • zvýšená odolnosť proti axiálnemu (vertikálnemu) zaťaženiu;
 • zmiernenie sily a nárazového zaťaženia počas behu, skákania, chôdze, počas trasenia (funkcia odpisovania);
 • zabezpečenie flexibility chrbtice a jej mobility.

Živiny (najmä kolagén), vitamíny, minerály, voda sa dodávajú na medzistavcové platničky prostredníctvom viacerých krvných ciev, ktoré vo veľkom množstve prechádzajú cez telo stavcov. Ak je narušená výživa chrupavkových doštičiek, disk je dehydratovaný a jeho elasticita a elasticita klesá. V priebehu času to vedie k zníženiu výšky medzistavcových platničiek (zvyčajne tento údaj môže dosiahnuť 10 až 11 mm), deformácii blízkych stavcov, stlačeniu chrbtice a rozdrveniu disku..

Pod tlakom susedných stavcov je disk stlačený a dužinaté jadro (spolu s vláknitou membránou) je premiestnené. Výbežok nazývaný výčnelok sa tvorí..

Ak choroba postupuje, môžu sa vo vonkajšom obale vytvoriť praskliny. Posun buničiny za vláknitú membránu cez vzniknuté trhliny a diery sa nazýva prietrž.

Ak sa chcete dozvedieť viac o štruktúre ľudskej chrbtice, ako aj o jej oddeleniach, funkciách a prevencii chorôb, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Príčiny patológie

Hlavným faktorom, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu v patogénnom mechanizme tvorby hernií a výčnelkov, je osteochondróza. Osteochondróza sa týka chronických patologických stavov chrbtice, ktoré sa vyznačujú progresívnou dystrofiou a deformáciou medzistavcových platničiek a je detekovaná v rôznej miere u každej tretej osoby staršej ako 30 rokov..

Základom degeneratívnych-dystrofických zmien v chrupavkových doštičkách je narušenie krvného obehu v cievach miechy a chrbtice, cez ktoré sa kyslík a živiny dodávajú do medzistavcových platničiek. K takýmto porušeniam môžu prispieť tieto faktory:

  iracionálne zaťaženie svalov podporujúcich chrbticu (zvýšená fyzická aktivita, práca v naklonenej alebo sedacej polohe, absencia zahrievania na začiatku športového tréningu atď.);

Výčnelky sú charakteristické pre osteochondrózu stupňa 1-2, keď sa degeneratívne-dystrofické procesy v medzistavcovej chrupavke pomerne ľahko korigujú konzervatívnymi metódami. V tomto štádiu sú pacientom predpísané injekcie chondroprotektorov (menej často, glukokortikosteroidných hormónov), analgetík, cvičenia, masáže.

Ak pacient trpí bolesťou alebo pravidelne používa lieky proti bolesti (často v neprimerane vysokých dávkach), bez toho, aby prijal akékoľvek opatrenia na obnovenie normálneho krvného obehu a odstránenie nedostatku základných prvkov, bude choroba postupovať.

Akútna dystrofia medzistavcových platničiek vedie k zníženiu hustoty vláknitej membrány a jej prasknutiu. Vytvára sa tak medziobratlová hernia - jedna z najzávažnejších komplikácií osteochondrózy, s pokročilým priebehom vyžadujúcim použitie chirurgických metód liečby.

Poznámka! Prispievanie k tvorbe výčnelkov a medzistavcových prietrží môže tiež spočívať v nosení úzkeho, stlačiteľného spodného prádla a odevov, používaní matracov a vankúšov s nízkou tuhosťou, ktoré majú na jednej strane tašku. Pre zamestnancov v kancelárii, ktorí trávia väčšinu času pri počítači, je dôležité, aby si vybrali správnu počítačovú stoličku (mala by mať strednú tuhosť pri sedení a anatomický tvar chrbta) a sledovať veľkosť nábytku podľa vlastnej výšky a stavať.

Kýla a výčnelok: aký je rozdiel?

Medzistavcová hernia aj výčnelok medzistavcových platničiek sú výčnelok jadra želatínového disku, iba v jednom prípade praskne vláknitá membrána, v druhom nie. Klasifikácia podľa veľkosti výčnelku sa tiež bežne uplatňuje: ak výčnelok nepresahuje 5 mm, považuje sa za výčnelok; výstupok väčší ako 5 mm je klasifikovaný ako prietrž.

Porovnávacie charakteristiky medzistavcových prietrží a výčnelkov

Rozmery.≤ 5 mm.≥ 6 mm. Integrita vláknitého prstenca.Uložený. Vláknité jadro je premiestnené spolu s vláknitou membránou.Je zlomené. Vo vláknitej membráne, do ktorej buničina presakuje, sa tvoria trhliny a trhliny. V závažných prípadoch je možné úplné pretrhnutie vláknitého prstenca. Účinnosť konzervatívnej liečby.Viac ako 60% podlieha používaniu komplexných liečebných režimov vrátane cvičebnej terapie, masáže, liekovej terapie, fyzioterapie.20-50% (v závislosti od veľkosti výstupku, jeho umiestnenia, stupňa kompresie nervových zakončení). Fáza osteochondrózy.1-2 etapa.3-4 etapa. Závažnosť klinických príznakov.Mierne alebo stredne ťažké príznaky. V niektorých prípadoch je výčnelok detekovaný náhodne počas röntgenového vyšetrenia chrbtice..Symptómy sú veľmi výrazné, dominantné sú neurologické príznaky (radiálny syndróm)..

Ak sa chcete podrobnejšie zoznámiť s typmi miechových výčnelkov, ako aj s ohľadom na príznaky, príčiny, diagnostiku a liečbu, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

Príznaky a symptómy

Kýla a výčnelky majú určité príznaky. Ak je výstupok malý (nie viac ako 1 - 2 mm), pacient si nemusí vôbec všimnúť žiadne príznaky a patológia sa deteguje náhodne pri vykonávaní röntgenového vyšetrenia chrbtice. Výčnelky väčšie ako 2 mm môžu vykazovať mierne klinické príznaky. Pre túto patológiu sú najtypickejšie tieto príznaky:

  bolesť miernej alebo strednej intenzity, ktorej lokalizácia závisí od toho, v ktorej časti chrbtice sa nachádza výčnelok (bolesť môže vyžarovať aj do iných častí tela, napríklad pri výčnelku v lumbálnej oblasti sa často vyskytuje bolesť v oblasti trieslovín a nôh);

S prietržou všetky tieto príznaky pretrvávajú a majú vyššiu intenzitu. Bolesť medzistavcovej prietrže môže byť taká silná, že pacient je nútený obmedziť úroveň obvyklej motorickej aktivity (v závažných prípadoch je možná úplná imobilizácia).

Ak chcete zistiť, aké sú príznaky kýly chrbtice u žien, ako aj zvážiť príčiny, prevenciu a liečbu, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

Bolesť prietrže je spôsobená kompresiou koreňov miechových nervov, ktoré sa nachádzajú v miechovom kanáli.

Zintenzívnenie syndrómu bolesti je tiež spôsobené kŕčom a opuchom svalov, vďaka čomu je čiastočne kompenzované kompresné zaťaženie chrbtice v postihnutom segmente..

Poznámka! Vo väčšine prípadov je medzistavcová prietrž kombinovaná s patologickým zakrivením chrbtice (kyphosis, lordóza alebo skolióza) a núti osobu zaujať určité miesto počas exacerbácie syndrómu bolesti. V prípade komplikovaného priebehu môžu byť prietržovými symptómami (s lokalizáciou v lumbosakrali) aj rôzne poruchy fungovania panvových orgánov, napríklad poruchy močenia alebo ťažkosti s pohybom čriev. Chronická zápcha rôznej závažnosti je diagnostikovaná u 45% pacientov s herniou bedrovej chrbtice. Pokiaľ ide o výčnelky, tento klinický obraz je vo väčšine prípadov netypický..

Ako diagnostikovať prietrž a kýlu?

Štandardnou diagnostickou metódou pre medziobratlové kýly a výčnelky, ktoré sa používajú vo väčšine rozpočtových zdravotníckych zariadení, je rádiografia. Účinnosť tejto metódy v porovnaní s modernejšími diagnostickými metódami je pomerne nízka a je okolo 90%.

Malé výčnelky malej veľkosti sa pri štúdiu röntgenového obrazu nedajú vždy zistiť, preto je preferovanou metódou vyšetrenia magnetická rezonancia, počítačová alebo multispirálna počítačová tomografia..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako funguje MRI chrbtice, a tiež zvážiť zobrazenie magnetickej rezonancie, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

V prípade potreby je pacientovi predpísaná myelografia - röntgenové vyšetrenie miechových kanálikov, cez ktoré cirkuluje mozgomiešna tekutina (mozgomiešna tekutina) s použitím kontrastných roztokov.

Liečba kýly a výčnelkov bez chirurgického zákroku

Konzervatívna liečba medzistavcových výčnelkov zahŕňa liečenie základného ochorenia (osteochondrózy) a prevenciu ďalšieho progresu chirurgických patológií..

diéta

Aby sa zvýšila hustota, elasticita a elasticita vláknitej membrány a zabránilo jej prasknutiu v počiatočnej fáze osteochondrózy, je indikovaná diétna korekcia. Kolagén (fibrilárny proteín) je hlavnou zložkou chrupavky a spojivového tkaniva, ktoré tvoria chrupavkové platničky a vláknitý kruh medzistavcových platničiek. Poskytuje pevnosť a elasticitu membrány disku spojivového tkaniva, a preto by sa do pacientovej ponuky malo zahrnúť dostatočné množstvo bielkovín - najmenej 80 - 100 g (pri absencii problémov s obličkami). Vysoko kvalitný proteín sa nachádza v chudom mäse, rybách, vajciach, tvarohu, mliečnych výrobkoch.

Je tiež dôležité získať dostatok vápnika (sezam, mlieko), železa (pohánka, sušené marhule, teľacie mäso, jablká) a fosforu (ryby)..

Vitamíny A, C, E, ktoré sú mnohými rastlinnými olejmi, tresčou pečeňou, zeleninou a ovocím, sú zodpovedné za elasticitu tkanív a výživu chrupavky..

Poznámka! Z diéty pacientov trpiacich patológiou muskuloskeletálneho systému je lepšie úplne vylúčiť „prázdne“ potraviny, ktoré neprinášajú telu žiadny úžitok. Medzi takéto výrobky patria sýtené sladké nápoje, párky, párky, údené mäso, konzervované potraviny, nakladaná zelenina.

Odmietnutie zlých návykov

Ak pacient trpí závislosťou od alkoholu alebo tabaku, je potrebné prijať opatrenia na jeho odstránenie. Jedna cigareta obsahuje viac ako 400 toxických a toxických látok (napríklad amoniak, arzén, nikotín), ktoré podobne ako etanol narušujú absorpciu prospešných a výživných prvkov do systémového obehu..

Užitočné látky vstupujú do medzistavcových platničiek cez krvné cievy miechy, takže fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu zvyšujú riziko rednutia vláknitého prstenca a tvorby výčnelkov a hernií..

lieky

Toto je hlavná časť liečby stavcových výčnelkov a kýly. Na zmiernenie syndrómu bolesti, odstránenie opuchov a svalových kŕčov a prevenciu zápalových procesov sa pacientovi predpisujú tieto lieky:

  nesteroidné protizápalové lieky (Nimesulid, Ketanov);

V prípade syndrómu silnej bolesti, ktorý významne zhoršuje kvalitu života pacienta, je indikovaná blokáda novokainu alebo lidokaínu (pri absencii infekčných chorôb chrbtice a zhubných novotvarov akejkoľvek lokalizácie).

Fyzioterapeutické cvičenia sú jednou z najúčinnejších metód konzervatívnej liečby výčnelkov. Sada špeciálnych cvikov na chrbát nielen redukuje veľkosť výčnelku v dôsledku rozšírenia chrbtice (stavce prestanú stláčať poškodený disk a buničina sa vracia do anatomicky správnej polohy), ale tiež zastavuje progresiu patológie, čím bráni tvorbe medzistavcovej prietrže. Cvičebná terapia sa najlepšie vykonáva v špeciálne vybavenej miestnosti na základe lekárskeho zariadenia, ale ak takáto možnosť neexistuje, vykonávať doma terapeutické cvičenia.

Vykonajte tieto cviky (pozri obrázok vyššie) najmenej 3-4 krát týždenne. Všetky pohyby by mali byť plynulé, bez trhania. Dýchanie - pomalé, pokojné.

Video - cvičebná terapia bedrovej prietrže

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy na liečbu hernií a výčnelkov sa používajú mimo období exacerbácie a ich cieľom je predovšetkým odstránenie bolesti a normalizácia krvného obehu v chrbtici. Najúčinnejšie metódy fyzioterapie sú:

Vo fyzioterapeutickej miestnosti môže byť pacient tiež podrobený tepelným aplikáciám s parafínom a ozokeritom..

Na niektorých klinikách má kancelária fyzioterapeuta hirudoterapiu (ošetrenie pijavicami), ktorá je účinná aj pri liečbe osteochondrózy vrátane komplikovaných foriem.

V ktorých prípadoch je indikovaná chirurgická liečba?

Zriedkavo sa vyžaduje chirurgické ošetrenie výčnelkov. Včasnou detekciou patológie a dodržiavaním predpísanej liečby a režimu pacientom je možné zastaviť progresiu ochorenia pomocou terapeutických metód. Ak sa veľkosť výbežku napriek prebiehajúcej liečbe zvyšuje alebo ak výčnelok prešiel do medzistavcovej prietrže, jedinou liečbou s preukázanou účinnosťou je chirurgický zákrok.

Chirurgické odstránenie prietrže sa vykonáva iba podľa prísnych pokynov, medzi ktoré patrí:

 • neprítomnosť klinicky významného účinku terapeutickej liečby do 3 mesiacov od začiatku liečby;
 • nemožnosť zastaviť bolesť a radiálny syndróm;
 • závažné poruchy fungovania panvových orgánov, vyvíjajúce sa na pozadí silnej kompresie nervových zakončení miechy (inkontinencia stolice a moču, impotencia u mužov atď.).

Prípady, keď pacient potrebuje rýchle uzdravenie (napríklad, ak je potrebných niekoľko operácií v rade) sa posudzujú individuálne pri lekárskej konzultácii, ktorá nevyhnutne zahŕňa cievneho chirurga, neurológa, neurochirurga a stavca.

Odstránenie prietrže a výčnelkov, ktoré sú veľké, sa uskutočňuje endoskopickou a transfaciálnou metódou. Endoskopia sa považuje za „zlatý štandard“ neurochirurgie pri odstraňovaní medzistavcových výčnelkov, pretože táto metóda zabraňuje poškodeniu svalového tkaniva, čo výrazne znižuje zotavenie a rehabilitáciu (pri absencii pooperačných komplikácií sa pacient môže vrátiť do pracovných povinností 7-10 dní po operácii).

Endoskopické odstránenie prietrží a výčnelkov nie je účinné vo všetkých prípadoch, preto ošetrujúci lekár môže ponúknuť účinnejšiu metódu chirurgickej liečby - mikrodisektómiu. Vo väčšine prípadov vám mikrodisektómia umožňuje uložiť medzistavcové platničky a jej úplná excízia je pomerne zriedkavá. Hlavnou výhodou tejto liečebnej metódy je schopnosť odstrániť vyčnievanie akejkoľvek hustoty, veľkosti a umiestnenia, čo nie je vždy možné pomocou štandardných endoskopických prístupov. Po tejto operácii môžete začať fyzickú prácu za 2-4 týždne.

Dôležité! Na prevenciu pooperačných komplikácií (bez ohľadu na to, ako bola odstránená prietrž alebo kýla), je na mesiac indikované použitie polotuhého korzetu alebo obväzu, ako aj obmedzenia sedenia (nie viac ako 10 - 15 minút v rade)..

Video - Čo je to vyčnievajúci a herniovaný disk?

Medzistavcová hernia a výčnelok sú patológiou chrbtice, vo väčšine prípadov ide o komplikáciu osteochondrózy. Hlavný rozdiel medzi týmito typmi výčnelkov je integrita vláknitého prstenca: s výčnelkom zostáva, čo vysvetľuje miernu bolesť a neurologické príznaky. Ak sa výčnelok nelieči v počiatočnom štádiu, môže ísť do prietrže, ktorá v 40% prípadov vyžaduje použitie chirurgických metód liečby a môže spôsobiť vážne komplikácie..

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pečať v pupku môže byť zistená nezávislým vyšetrením tela alebo môže byť zistená vyšetrením lekárom. Oblasť brušnej dutiny umiestnená pod pupkom je obsadená tráviacimi a močovými orgánmi.
Prvé mesiace života dieťaťa sú pre mamu a otca veľmi dôležité a rozhodujúce obdobie. Akákoľvek odchýlka od normy je dôvodom obáv pre rodičov. U novorodencov bývajú často príčinou pupočnej kýly.
Hygróm zápästia sa považuje za veľmi nepríjemné, ale nie život ohrozujúce ochorenie, ktoré je častejšie u žien mladších ako 35 rokov.