loader

Hlavná

Hlava

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou

Akékoľvek poškodenie medzistavcovej platničky, ako jedného zo štrukturálnych prvkov chrbtice, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania chrbtice a tela ako celku. Preto ďalej zistíme, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek a či existujú rozdiely v metódach liečby..

Čo je kýla a výčnelok

Aby sme odpovedali na otázky, či je výčnelok prietrž alebo nie, čo sú tieto javy a ako s nimi súvisia, vezmeme do úvahy patologické údaje v kontexte vývoja procesu degeneratívnych zmien samotného medzistavcového disku..

Referencie. Medzistavcové platničky sú druhom tlmičov nárazov pre stavce vďaka špeciálnej štruktúre štruktúry, ktorú predstavuje vláknité jadro želé podobnej konzistencie a vláknitý prsteň, ktorý obklopuje jadro a chráni ho pred vonkajšími vplyvmi..

Pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov však disk podlieha patologickým zmenám, ktoré podliehajú takým vývojovým štádiám:

 1. Počiatočná degenerácia - tvorba drobných trhlín, defektov spôsobených podvýživou a prísunom krvi na vláknitom prstenci, vyvolaná rôznymi dôvodmi.
 2. Výčnelok je narušenie integrity vnútorných vlákien vláknitého tkaniva bez prasknutia jeho vonkajšieho obalu. Jadro zostáva v hraniciach kruhu, ale tvorí sa pohyblivý fragment, ktorý siaha za stavce.
 3. Extrúzia - dochádza k narušeniu integrity vláknitého prstenca a prolapsu jadra, ktorý je držaný iba pozdĺžnym väzom chrbtice.
 4. Kýla - úplné narušenie integrity vláknitého prstenca a posunutie jadra, ku ktorému môže dôjsť v ľubovoľnom smere vzhľadom na os chrbtice..
 5. Sekvestrácia - komplikovaný priebeh prietrže, počas ktorého časť buničitého jadra (sekvestrácia) vypadne do miechového kanála.

Na základe vyššie uvedeného môžeme bezpečne vyvodiť záver, že výčnelok nie je prietrž. Výčnelok je jedným z štádií tvorby prietrže, ktorá pod vplyvom negatívnych faktorov a pri absencii liečby progreduje a vedie k vytvoreniu hernie.

Preto sa tieto dva patologické javy nemôžu posudzovať oddelene..

V čom je rozdiel

Výčnelok a prietrž - aký je rozdiel? Po preskúmaní definícií nájdeme hlavné rozlišovacie charakteristiky týchto štátov (uvedené v tabuľke nižšie)..

výčnelokPruh
Podmienky vláknitého krúžku
Zachovala sa integrita vonkajšieho plášťaRoztrhnutie vláknitého prstenca
Stav jadra buničiny
Nachádza sa vo vnútri hraníc vláknitého prstenca, je však už mobilný a presahuje chrbticuPredahuje vláknité tkanivo a stavce
Veľkosť hrčiek
Menej ako 5 mmViac ako 5 mm
symptomatológie
Je mierne, v niektorých prípadoch môže chýbaťMá závažné príznaky, ktoré závisia od miesta prietrže
liečba
Zvyčajne konzervatívnyMôžu byť indikované konzervatívne, ale chirurgické indikácie

Takéto charakteristiky umožňujú presnú diagnostiku a výber účinného ošetrenia: v prípade výčnelku - na zabránenie rozvoja prietrže, v prípade prietrže - na zastavenie progresie choroby a na zabránenie nebezpečným komplikáciám (napríklad ochrnutie nôh).

Ako výstupok prechádza do medzistavcovej prietrže

S už existujúcimi patologickými zmenami na disku - vyčnievaním môžu rôzne okolnosti vyvolať prechod tohto javu na kýlu.

Referencie. Pod vplyvom negatívneho dopadu dochádza k konečnému pretrhnutiu vláknitého prstenca a posunu jadra, t. J. K tvorbe prietrže..

Tento sprievod môžu vyvolať nasledujúce sprievodné choroby a okolnosti:

 • prítomnosť osteochondrózy a absencia jej liečby;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • predĺžený pobyt v jednej polohe;
 • zakrivenie chrbtice;
 • narušenie metabolických procesov;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • nadváhou;
 • fajčenie;
 • stály emocionálny stres.

Slabý tón svalového korzetu, ktorý drží chrbticu, môže vyvolať progresiu patologického fenoménu..

Existujú nejaké rozdiely v metódach liečby?

Liečba vyčnievania a prietrže chrbtice sa vykonáva komplexne pomocou rôznych terapeutických metód.

Referencie. Terapia týchto dvoch stavov sa navzájom veľmi nelíši..

Konzervatívna liečba prietrže a výčnelku zahŕňa nasledujúce terapeutické opatrenia:

 1. Odpočinok na lôžku - pozorovaný po dobu najmenej 3 dní a je zvlášť potrebný pri hernii
 2. Drogová terapia predpisovala rôzne skupiny liekov, ktoré sú určené na zmiernenie bolesti, zápalu, svalových kŕčov, zlepšenie metabolizmu a krvného obehu, zlepšenie nervového vedenia, urýchlenie procesu regenerácie chrupavkového tkaniva:
  • NSAID - diklofenak, ibuprofén, nimesulid;
  • svalové relaxanciá - Midokalm, baklofén, Sirdalud;
  • chondroprotektory - Chondrogard, Artradol;
  • blokáda novokainu (so silnou bolesťou);
  • komplexné vitamíny B - Milgamma.
 3. Fyzioterapia (magnetoterapia, elektroforéza, elektrická stimulácia) - pomáha odstraňovať bolesť, zápal, kŕče, normalizovať krvný obeh a trofizmus.
 4. Ortopedický režim - špecialista vyberie špeciálne korzety, obväzy, ktorých použitie umožňuje vyložiť chrbticu a dať jej správnu polohu.
 5. Cvičebná terapia - je predpísaná po stabilizácii a je určená na zlepšenie krvného obehu, posilnenie svalov, normalizáciu svalového tonusu. V oboch prípadoch by mal odborník vybrať súbor cvičení.
 6. Masáž - vymenovaná po období exacerbácie. Používajú sa jemné masážne techniky. Musí byť vykonávaná iba odborníkom..

Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, používa sa hlavne pri hernii chrbtice s hrozbou komplikácií alebo neúčinnosti konzervatívnej liečby..

Výčnelok nie je priamou indikáciou operácie, ale v niektorých prípadoch môže byť predpísaný, čo závisí od individuálnych charakteristík tela a povahy patologických zmien na disku.

Výber metodiky a techniky (diskektómia, mikrodisektómia, laserová diskoplastika) operácie určuje lekár v závislosti od charakteristík choroby, závažnosti procesu, veku a celkového stavu pacienta..

záver

Dokonca aj nepatrné porušenie štruktúry chrbtice, ktoré je ponechané bez náležitej pozornosti, sa môže vyvinúť v závažné ochorenie a spôsobiť rôzne komplikácie. Preto musíte monitorovať stav chrbtice av prípade potreby vyhľadať pomoc lekára.

4 rozdiely medzi výčnelkami a prietržami

Kýla a výčnelok sú choroby, ktoré ovplyvňujú medzistavcové platničky a vyvíjajú sa s osteochondrózou, mechanickým poškodením alebo inými patológiami chrbtice. Vyznačujú sa špecifickým klinickým obrazom a bez liečby môžu viesť k závažným komplikáciám..

Hlavným rozdielom medzi chorobami sú degeneratívne procesy, ktoré sa vyskytujú v mieche. Navrhujeme zvážiť vlastnosti každej patológie, použité diagnostické schémy a účinné metódy liečby.

Čo je to výčnelok?

Výčnelok je „výčnelok“ medzistavcových platničiek za chrbticou. Diagnóza sa vykonáva za podmienky, že vláknitý prstenec je zdeformovaný, ale zachovaná celistvosť alebo výčnelok nepresahuje 5 mm..

Pozor! Podľa štatistík sa táto patológia vyskytuje u 1/2 populácie staršej ako 30 rokov.

Klinický obraz výbežku je vyjadrený špecifickými príznakmi:

 • syndróm lokálnej bolesti,
 • ostré skoky v krvnom tlaku,
 • znecitlivenie dolných končatín,
 • tesnosť a nepohodlie v postihnutej oblasti,
 • bolesti hlavy,
 • celková slabosť.

Formy výčnelku:

názovpopissymptomatológie
chrbtovejDochádza k posunu k miechovému kanáluKompresia nervových zakončení vyvoláva silnú bolesť
postrannéPosun vľavo alebo vpravoVyznačuje sa asymptomatickým klinickým obrazom a absenciou komplikácií.
Podľa štatistík je to menej bežné ako iné formy výčnelku, pretože bočná sa prakticky neprejavuje.

Pre účinnú liečbu výčnelkov je dôležité určiť nielen lokalizáciu patológie, ale aj formu jej prejavu..

Čo je kýla?

Kýla je premiestnenie fragmentu zdeformovaného medzistavcového disku. Vláknitý krúžok nevydrží tlak, ktorý vedie k jeho prasknutiu. V 68-73% prípadov je patológia lokalizovaná v bedrovej chrbtici.

Klinický obraz prietrže sa nelíši v obsahu od príznakov vyčnievania, ale je vyjadrený oveľa intenzívnejšie. Okrem toho sa pozorujú špecifické príznaky (v závislosti od lokalizácie patológie):

 • intercostal neuralgia (s poškodením hrudnej oblasti),
 • problémy s močením (s vývinom v bedrovej oblasti),
 • sciatica (kýla krčnej chrbtice).

V ťažkých prípadoch a bez riadnej liečby je pacient ťažko pohyblivý kvôli bolesti, nie je vylúčená paralýza dolných končatín.

Ako ich rozlíšiť?

Absencia riadneho liečenia na vyčnievanie medzistavcovej platničky je faktorom, ktorý vyvoláva vznik prietrže. Prietrž sa však nemôže zmeniť na výstupok ani pri účinnej konzervatívnej liečbe..

Rozdiely prietrže a výčnelku:

Medzistavcová prietržMedzistavcové vystúpenie disku
Veľkosť hrčiek
Viac ako 5 mmMenej ako 5 mm
Klinický obraz
Závažne sa prejavuje v závislosti od štádia patológieMálo sa prejavuje, v niektorých prípadoch to môže chýbať
liečba
Konzervatívny, ale indikatívny chirurgický zákrok je povolenýKonzervatívny (fyzioterapeutické opatrenia, lieková terapia atď.)
Stav jadra buničiny
Prekračuje vláknitý prsteňNezmení sa

Príčiny a príznaky

Medzistavcové platničky - druh flexibilného „zasunutia“ umiestneného medzi stavcami na odpisy. Skladajú sa z polotekutého buničitého jadra a vláknitého prstenca, ktorý pri prietrži alebo kýlu stráca svoju pôvodnú elasticitu a oslabuje.

Hlavnou príčinou patológií sú degeneratívne procesy, ktoré vedú k zníženiu odolnosti obsahu diskov. Hlavné príčiny vyčnievania a prietrže:

 • nadmerné zaťaženie chrbtice,
 • nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien,
 • patológia chrbtice (skolióza atď.),
 • svalové oslabenie,
 • nedostatok mikronutrientov potrebný na obnovenie chrupavky.

Bez správneho ošetrenia sa výčnelok postupne zväčší, čo spôsobí pomalé premiestnenie diskov a deformáciu vláknitého prstenca. Charakteristické znaky prietrže alebo výčnelku sa zvyšujú s vývojom patológie (bolesť, necitlivosť, nepohodlie atď.)..

video

Čo je to spinálny výčnelok a prečo je zamieňaný s herniou.

Ako diagnostikovať?

Diagnóza začína anamnézou - ortopéd objasňuje príznaky patológie, ich trvanie a intenzitu prejavu. Pri vizuálnom vyšetrení sa špecialista cíti chrbtom (môže požiadať osobu, aby vykonala zákruty do strany, zákruty atď.).

Diagnostické schémy pre výčnelok a prietrž:

 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Umožňuje získať presné informácie o veľkosti, tvaru a umiestnení patológie,
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Vytvorenie trojrozmerného modelu pomocou grafických obrazov postihnutej oblasti,
 • Röntgenové vyšetrenie. Je potrebné zostaviť klinický obraz a vylúčiť iné patológie.

Včasná a správna diagnóza chorôb chrbtice je kľúčom k účinnej liečbe v budúcnosti.

Ako liečiť?

Cieľom liečby prietrže a kýly je obnovenie motorických schopností a predchádzajúcej flexibility diskov. Konzervatívna a chirurgická terapia je zameraná na prevenciu degeneratívnych procesov v tkanivách a navrátenie citlivosti nervových zakončení..

Metódy liečby obštrukcie:

 • Drogová terapia. Lieky proti bolesti, dekongestanty a protizápalové lieky sú predpísané. Môžu sa použiť chondoprotektívne lieky.,
 • Fyzioterapia. Hlavné činnosti - laserová a magnetická terapia, masáže, bahenné kúpele, manuálna terapia,
 • Trakcia chrbtice (hardvérová metóda). Jeho cieľom je vylúčiť kompresiu medzistavcových platničiek a zabrániť kompresii nervových zakončení,
 • Liečba fitness.

Pomáha posilňovať svalový korzet a zlepšuje mikrocirkuláciu.

Metódy liečby prietrže:

 • Anestetické injekcie / blokáda chrbtice. Používajú sa počas obdobia exacerbácie, v ostatných prípadoch sú indikované tabletové lieky,
 • Komplex liečebných cvičení. Pri hernii má cvičebná terapia široké spektrum kontraindikácií, preto by sa mala vykonávať pod dohľadom špecialistu.,
 • Chondoprotektívne lieky (zvyčajne chondrolon a chondroxid). Poskytujú normálnu tvorbu chrupavky.,
 • Chirurgický zákrok (endoskopia, mikrochirurgia atď.). Indikácia - narušenie vnútorných orgánov a neúčinnosť konzervatívnej liečby.

Na zabezpečenie účinnosti liečby sa odporúčajú konzervatívne opatrenia.

Aké sú komplikácie??

K čomu vedie výstupok:

 • kompresia koncov miechy,
 • necitlivosť a nepohodlie dolných končatín,
 • medziobratlová ploténka.

Čo vedie kýla

 • narušené fungovanie kardiovaskulárneho systému, gastrointestinálneho traktu a vnútorných orgánov,
 • radiculitis,
 • chronická bronchitída,
 • zápal pankreasu,
 • dysfunkcia panvových orgánov,
 • porucha citlivosti končatín.

Účinná liečba patológií chrbtice je príležitosťou na predchádzanie komplikáciám a nevyliečiteľným zdravotným problémom.

prevencia

Hlavné preventívne opatrenia na zabránenie výskytu patológií chrbtice (prietrž / výčnelok):

 • Správna výživa - vyvážená strava vrátane normálneho množstva vitamínov a minerálov,
 • Fyzická aktivita - denné cvičenie a cvičenia zamerané na napínanie a posilnenie svalového korzetu,
 • Každoročné vyšetrenie neurológom s vyšetrením MRI - schopnosť včas identifikovať patologický proces,
 • Odmietnutie nadmerne vysokých nákladov, správne zdvíhanie ťažkých predmetov a nákladov, pravidelný odpočinok.

Výčnelok je teda počiatočnou fázou prietrže, keď sa vláknitý prstenec a jeho obsah deformujú, ale zachovávajú si svoju integritu. S prietržou vyčnieva obsah vláknitého jadra, čo brzdí fungovanie vnútorných orgánov a stlačuje nervové zakončenie..

Iba včasná a účinná liečba výbežku zabráni jeho transformácii na herniálny výčnelok a súvisiace komplikácie. Ak potrebujete diagnózu a liečbu, vyhľadajte pomoc ortopeda alebo chiropraktika..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou a ako liečiť choroby?

Problémy s chrbticou nie sú dnes neobvyklé. Napríklad, ak majú pacienti ťažkosti s bolesťou chrbta, lekár v 90% prípadov diagnostikuje osteochondrózu, ktorej následky sú výčnelok a prietrž.

Mnohí považujú tieto choroby za identické, ale v skutočnosti sa navzájom jasne líšia. Je nesmierne dôležité pochopiť, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek, pretože každá z patológií má niekoľko znakov, ktoré treba pri liečbe brať do úvahy..

Čo je to výčnelok

V ľudskom hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktorých funkciou je znižovať tlak na chrbticu, ako aj zabezpečovať jej celkovú flexibilitu a silu. Disk pozostáva z vláknitého kruhu a buničitého jadra želatínovej štruktúry.

Výčnelok disku - jeho vytláčanie z chrbtice, tzv. Výčnelok. Faktom je, že vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a keď je vyčerpaný, disk sa začne deformovať.

Výstupok, ktorý nepresahuje 5 mm, sa nazýva „výstupok“. Jadro je pritom stále umiestnené vo vláknitom kruhu. V tejto fáze je dôležité mať čas na prijatie opatrení na odstránenie choroby, aby nedochádzalo k ďalšiemu rozvoju degeneratívnych procesov. V opačnom prípade sa bude tlak na disk naďalej zvyšovať, čo vedie k prietrži.

Príčiny a príznaky patológie

Výčnelok je takmer vždy dôsledkom osteochondrózy. Degeneratívne procesy sa vyvíjajú v dôsledku nedostatku minerálnych prvkov v kostných tkanivách. Dôvod spočíva aj v nedostatku motorickej aktivity, čo platí najmä v modernom svete.

Pasívny životný štýl, sedavá práca, absencia rovnomerných ranných cvičení a najmä pravidelných tréningov oslabujú korzet svalov. Problémy metabolizmu vody a narušenia krvného zásobovania sú schopné vyvolať vyčnievanie, vďaka čomu sa živiny nemôžu voľne dostať do tkanív kostí a chrupavky..

V závislosti od časti chrbtice ovplyvnenej výčnelkom sa príznaky choroby líšia:

 1. Krčný sektor. Prejavuje sa ako pocit mravčenia rúk a krku, parestézie. Fyzikálnu aktivitu je ťažké tolerovať, pravidelne dochádza ku skokom v krvnom tlaku.
 2. Hrudná časť. Bolesť v medzirebrovej oblasti počas zákruty tela. Existuje hlboký dych a výdychy. Bolesť v srdci, simulácia záchvatov angíny.
 3. bedrový Bolesť sa prejavuje pri dlhodobom sedení alebo pri fyzickej námahe. Pocity môžu byť zanedbateľné a pacienti tento prejav často prehliadajú, nevenujú mu pozornosť a vyhadzujú ho pri bežnej únave..

Čo je herniovaný disk

Kýla je patológia, pri ktorej sa vláknitý prstenec pretrhne v dôsledku trvalého zranenia. Často cez trhliny a trhliny, želatínové jadro presakuje do miechového kanála, a toto je plné štípaných nervov..

Ak sa pri krčnej chrbtici vyskytuje hernia, zhoršuje sa prívod krvi do mozgu. To spôsobí závraty, ako aj patológiu pamäti. Ochorenie môže vyvolať rozvoj krčnej radikality, a dokonca ochrnutie, ak dôjde k stlačeniu miechy..

Kýla vytvorená v hrudnej oblasti môže spôsobiť medzirebrovú neuralgiu, v bedrovej oblasti môže spôsobiť patológie panvových orgánov. V niektorých prípadoch môže byť pre človeka ťažké chodiť a dokonca sedieť v spojení so silnou bolesťou, znecitlivením nôh.

Nesprávna liečba výčnelku alebo jeho úplnej neprítomnosti je hlavným dôvodom vzniku prietrže chrbtice. Patológia sa tiež môže rozvíjať na pozadí traumy. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja prietrže, patrí pasívny životný štýl, zakrivené držanie tela, nadmerná fyzická aktivita (najmä ak sú zriedkavé a telo je nepripravené), prítomnosť nadmernej hmotnosti a predĺžená jazda (v dôsledku vibrácií a polohy tela). ).

Ak sa neposkytne správne a včasné ošetrenie, medziobratlová kýla môže spôsobiť ešte závažnejšie zdravotné problémy. Ochorenie nepriaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, spôsobuje ischias, gastritídu a dokonca aj bronchitídu. Ďalšia kýla narušuje krvný obeh mozgu, ktorý je plný výskytu mozgových príhod u ľudí.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Aby ste pochopili, aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou, musíte pochopiť, že posledná uvedená je dôsledkom prvej. Deplécia a ďalšia deštrukcia vláknitého kruhu prispieva k metabolickým poruchám.

V dôsledku toho prsteň stráca pevnosť a elasticitu, získava mnoho defektov. S výčnelkom sa napriek defektom nedotkne integrita krúžku a prietrž sa pretrhne a výčnelok začne presahovať 5 mm.

Rozdiely v diagnostike patológií

Diagnóza oboch patológií je rovnaká. Lekár zhromaždí anamnézu a potom vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta. Ďalej sa vykonáva magnetická rezonancia (MRI), ktorá vám umožní zistiť polohu výčnelku a jeho veľkosť..

Potom sa urobí röntgen, aby sa vylúčila prítomnosť ďalších pravdepodobných patológií. Lekár vykoná diagnózu až po prijatí a analýze všetkých údajov a určí, či je na pacienta nepríjemné vysunutie alebo kýla. Na to potrebuje vedieť, aké príznaky odlišujú prietrž od kýly. Rozdiel je zreteľne znázornený na nasledujúcej fotografii:

Ako rýchlo výčnelok prechádza do prietrže

Rýchlosť prechodu výčnelkov medzistavcových platničiek do prietrže závisí od mnohých faktorov. Nie je možné presne určiť, ako dlho sa to stane. Rozvoj degeneratívnych zmien v neprítomnosti liečby sa urýchli, najmä ak pacient nezmení svoj životný štýl a ignoruje všetky príznaky choroby. Nesprávna strava, neaktívny životný štýl, sedavá práca, občasná trauma - to všetko iba zhorší situáciu a priblíži vývoj prietrže medzistavcových platničiek..

Terapeutická taktika

Hneď ako je choroba diagnostikovaná, v oboch prípadoch by mal pacient obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu a nahradiť ju masážnymi a liečebnými cvičeniami. Ak je prípad obzvlášť zanedbaný, lekár predpíše injekcie, ktorých hlavnou funkciou je zvýšenie kvality chrupavky, zvýšenie jej odolnosti voči tlaku a zvýšenie elasticity..

Liečba protúziou

Terapia tohto ochorenia vyžaduje predovšetkým zníženie fyzickej aktivity. Je dôležité dodržiavať toto pravidlo minimálne počas obdobia liečby. Potom môžete urobiť konzervatívnu liečbu, ktorú zostaví ošetrujúci lekár.

Patria sem cvičebné terapie, plávanie a gymnastika, návštevy masáží a procedúry manuálnej terapie. Fyzioterapia, kinezioterapia, akupunktúra bude mať priaznivý vplyv na zdravie pacienta a celkovú pohodu.

Takmer vždy lekári predpisujú pacientovi chondroprotektory, pretože tieto lieky sú jedným z najúčinnejších protrúzií. Vykonáva sa okrem iného hardvérová ťažba chrbtice a symptomatická terapia, ktorá zahŕňa použitie analgetík a NSAID..

Liečba prietrže

Keďže choroba môže spôsobiť úplné alebo čiastočné obmedzenie mobility a v niektorých prípadoch dokonca postihnutie a paralýzu, musí byť jej liečba nevyhnutne komplexná a včasná. Je dôležité pochopiť, že konzervatívny účinok tu už nebude dostatočne účinný..

Takéto liečenie len čiastočne zlepší blahobyt zastavením progresie vývoja choroby a navrátením disku medzi stavcami do pôvodného stavu a tvaru, čím sa obnoví jeho funkčnosť, takže nie je možné.

Pre úplné vyliečenie je potrebné vykonať chirurgický zákrok, ale pred operáciou aj po operácii je v rehabilitačnej fáze pacientovi predpísaná procedúra zahrnutá v konzervatívnej kategórii: masáže, cvičebná terapia, plávanie a ďalšie. Ak osoba trpí neznesiteľným syndrómom bolesti, lekár mu môže predpísať injekcie, ktoré poskytujú blokádu novokainu.

Kýla a vyčnievajúce cvičenia

Cvičenie bude rovnako užitočné pre výčnelok aj prietrž. Cieľom gymnastiky v tomto prípade je posilnenie svalov pacienta a tiež dobrý výsledok. Komplex zostavuje lekár alebo inštruktor cvičebnej terapie. Zahŕňa predĺženie a predĺženie chrbtice o:

 • napínanie ramien pozdĺž tela v polohe na bruchu, najprv so zahnutými a potom s rovnými nohami;
 • ťahanie kolien k hrudníku striedavo v polohe na chrbte;
 • natiahnutie chrbta a paží v sede na pätách atď..

Je veľmi dôležité trénovať, vyhýbať sa všetkým druhom krútiacich cvičení, ako aj náhlym pohybom a trhnutiam počas fitnesu, ktoré spôsobujú pocity bolesti..

Ľudové lieky v boji proti tejto chorobe

Výčnelok a prietrž nemôžete liečiť iba ľudovými metódami, pretože sami sa s týmto problémom nedokážu vyrovnať. Pri použití v kombinácii s hlavným tradičným ošetrením budú účinné. Niektoré populárne recepty na liečenie lektvarov sú uvedené nižšie..

Cesnak lisuje

Rozomelte 300 gramov cesnaku, pridajte do dužiny 150 ml vodky a nechajte ju 10 dní v tmavej miestnosti. Výslednú zmes použite na obklady, na tenkú vrstvu tela naneste tenkú vrstvu. Horná časť kompozície musí byť pokrytá fóliou a teplou handrou, aby sa dosiahol skleníkový efekt.

Odporúča sa kompresiu odstrániť po 45 minútach, ale v prípade nepohodlia dokončite postup skôr, nedržte ho silou, pretože môže dôjsť k popáleniu. Tento postup sa odporúča vykonávať každý druhý deň a medzi terpentínovými kúpeľmi.

Terpentínové kúpele

Je povolené uchýliť sa k postupu iba pre ľudí, ktorí netrpia problémami s kardiovaskulárnym systémom. Vezmite 10 gramov detského mydla, ktoré bolo predtým rozdrvené strúhaním, rozriedite ho jedným litrom horúcej vody a pohárom terpentínu..

Pridá sa tam 30 mililitrov salicylového alkoholu (1%). Zmiešajte všetko tak, aby boli všetky komponenty úplne skombinované, a odošlite do chladničky na uskladnenie. Pridajte tri lyžice tejto zmesi do kúpeľa po naplnení nádoby vodou pri teplote nie vyššej ako 45 stupňov. Ľahnite do tejto vody 10 minút.

Kalanchoe komprimuje

Rastlina sa často nazýva ženšen ženšen, čo nie je prekvapujúce, pretože jej šťava môže preniknúť cez pokožku a mať terapeutický účinok. Odstráňte z rastliny niekoľko listov, odrežte hornú tenkú šupku nožom a pripevnite ju k postihnutej oblasti chrbtice, vystužte omietkou navrchu.

Čo je horšie a nebezpečnejšie: vyčnievanie alebo kýla?

Keďže prietrž je dôsledkom výčnelku, bolo by logické predpokladať, že sa považuje za nebezpečnejšiu. Ale v skutočnosti nie je všetko také jednoduché. dôležitý je nielen stupeň a úroveň výčnelku, ale aj umiestnenie lézie, napríklad:

 1. Vytlačenie medzistavcových platničiek smerom k medzistavcovému kanálu, ak má veľkosť 4 mm, bude výrazne nebezpečnejšie ako stredná prietrž s veľkosťou 5 mm..
 2. Kýla v bedrovom sektore je menej nebezpečná ako vyčnievanie disku v krčnej oblasti.
 3. Schmorlova kýla, aj keď dosiahla 10 mm, nemôže človeka úplne vyrušiť, ale výčnelok je často veľmi bolestivý.

Ako je zrejmé, stupeň nebezpečenstva ochorenia je relatívny a na jeho určenie sa musí naraz zohľadniť niekoľko faktorov. Ale napriek tomu, že všetky ostatné veci sú rovnaké, to znamená, že ak porovnáme prietrž a výčnelok, ktorý vznikol v tom istom oddelení, nasmerovaný jedným smerom, potom prietrž je určite nebezpečnejšia.

záver

Výčnelok medzistavcových platničiek sa líši od kýly predovšetkým stupňom výčnelku, integritou vláknitého prstenca. Silný rám svalov a správne držanie tela chráni telo pred takýmito chorobami.

Pri športe je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, predchádzať nadmernej hmotnosti a jesť zdravé jedlo. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, ktoré sa aj vzdialene podobajú problémom s chrbticou, musíte okamžite navštíviť neurológa, aby ste začali bojovať proti tejto chorobe v ranom štádiu jej vývoja..

Protrúzia a prietrž - aký je rozdiel medzi týmito chorobami

Aký je rozdiel a aké sú znaky liečby vyčnievania a prietrže

Je výčnelok a prietrž rovnaké ochorenie alebo je medzi nimi rozdiel? Ako vyliečiť výčnelok, aby sa nestala kýlou? Metódy bezpečnej, nechirurgickej terapie, masážne cvičenia. Kde začať liečbu a ktorého lekára kontaktovať?

Článok pre ľudí stredného veku

Protrúziu alebo prietrž obvykle zažívajú ľudia vo veku 20 až 45 rokov, ktorí sa na pracovisku venujú tvrdej práci. Obe choroby majú nepríjemné príznaky, obmedzujú fyzickú aktivitu človeka. Výčnelok a prietrž - čo je a je medzi nimi rozdiel?

Čo to je?

Obe choroby postihujú medzistavcové platničky, vyskytujú sa na pozadí osteochondrózy, mechanického poškodenia alebo iných ochorení chrbtice. Medzistavcový disk pozostáva z jadra a vláknitého prstenca. S oboma ochoreniami je stlačený, dochádza k výčnelku. Disk časom stráca vodu, škrupina zasychá, praskne a nakoniec sa zlomí a obsah sa uvoľní von.

Výčnelok a prietrž prierezu medzistavcových (medzistavcových) platničiek

V čom je rozdiel?

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek? Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pri vyčnievaní je vyčnievanie malé (do 5 mm), vláknitý prstenec je stále neporušený a prietržný krúžok je považovaný za chorobu, pričom vyčnieva obsah jadra. Zhruba povedané, výčnelok je počiatočnou fázou prietrže, ktorá, pokiaľ sa nelieči, pokračuje v ďalšom stupni..

Ako ich rozlíšiť?

Ako je uvedené vyššie, prvým kritériom je veľkosť. Ak je výstupok do 5 mm, nejde o kýlu. Nájdete to pomocou diagnostiky hardvéru: MRI alebo CT. Lekár zavádza kontrastný prostriedok a fotografuje chrbticu, ktorá vám umožní presne vidieť umiestnenie veľkosti, tvaru výčnelku.

Symptomaticky sú obe choroby podobné: bolesť chrbta, závraty, znecitlivenie končatín (ak sú lokalizované v krčnej chrbtici), ťažkosti s pohybom (zákruty, plachty tela). S prietržou sa však symptómy javia jasnejšie, existuje tu riziko, že sa výstupok zovrie.

Výčnelok sa vyznačuje miernym výčnelkom a prietrž je roztrhnutie kotúčového prstenca s vytvorením veľkého výčnelku.

Ak sa pýtate: „Protrúzia alebo prietrž, ktorá je horšia?“, Potom je odpoveď jednoznačná - prietrž, pretože pri vyčnievaní chrbtice nedochádza k pretrhnutiu tkanív a zostáva možnosť liečby bez chirurgického zákroku. Kýla si však vyžaduje chirurgický zákrok, a keď je stlačený - súrne.

príčiny

V 90% prípadov je hlavnou príčinou výčnelkov osteochondróza, jej dôsledky:

 • nedostatok minerálov v kostiach;
 • znížená motorická aktivita, vďaka ktorej je svalový korzet oslabený;
 • narušenie zásobovania krvi av dôsledku toho nedostatočný príjem živín;
 • zníženie elasticity, narušenie metabolizmu vody v tkanivách.

Pruh

Ak sa liečba nezačne v štádiu vysunutia, potom sa ochorenie vyvinie a vyvinie sa do prietrže. Hlavným dôvodom tohto prechodu je nedostatok liečby, zvýšené zaťaženie chrbtice počas choroby.

diagnostika

Pri obidvoch chorobách sa diagnóza vykonáva podľa jednej schémy. Lekár začne zbieraním anamnézy, počas ktorej musí pacient podrobne opísať príznaky choroby, ich trvanie, intenzitu. Je dôležité poskytnúť lekárovi úplné a spoľahlivé informácie, inak môže byť diagnóza komplikovaná.

Ak chcete diagnostikovať túto chorobu, určite by ste sa mali skontaktovať s ortopédom alebo chiropraktikom

Potom sa uskutoční vizuálne vyšetrenie, počas ktorého ortoped alebo chiropraktik vyšetrí, cíti chrbát, a môže požiadať pacienta, aby podnikol určité kroky (sklopenie, otočenie)..

Na potvrdenie diagnózy sa vykonajú hardvérové ​​štúdie:

 • magnetická rezonancia - najinformatívnejšia metóda diagnostiky hardvéru, poskytuje presné údaje o veľkosti, tvare, umiestnení výčnelku;
 • počítačová tomografia založená na obrazoch postihnutej oblasti vytvára trojrozmerný model, ale táto metóda je z hľadiska informácií horšia ako MRI;
 • Röntgen sa vykonáva na vylúčenie iných chorôb.

Na základe získaných údajov lekár diagnostikuje výčnelok alebo prietrž, predpíše vhodnú liečbu.

liečba

Ako liečiť tieto choroby? Všeobecne sa liečba oboch ochorení vykonáva podľa podobnej schémy, ale niektoré body majú významné rozdiely. Budeme ich opisovať v samostatných oddieloch a táto časť bude venovaná opisu všeobecných etáp.

Na liečenie tohto ochorenia je v niektorých prípadoch pacientovi predpísané terapeutické cvičenie

V obidvoch prípadoch, keď sa zistí choroba, musia pacienti zabezpečiť mier a znížiť fyzickú aktivitu. Takmer všetci pacienti majú predpísané fyzioterapeutické procedúry: masáže, liečebné cvičenia.

Ďalej sú predpísané injekcie chondrolonu pre hernie a výčnelky disku. Tento liek patrí do skupiny chondroprotektorov, ktoré zlepšujú stav chrupavkového tkaniva, zvyšujú jeho elasticitu, odolnosť voči tlaku. Ich priemerná cena je 600 rubľov..

Ako anestetizovať? Na tento účel sa používajú lieky, ktoré sú uvedené v tabuľke.

názovaktcenaProducentská krajina
aspirínanalgetikum, antipyretikum5-10 rRusko
Baralginprotizápalové, antipyretické, analgetické, antipyretické200 - 250 rJuhoslávia, Nemecko
ibuprofenanalgetické, antipyretické, protizápalové30 rRusko, Bielorusko, Kanada

Na zmiernenie napätia sa diskutuje nepohodlie v chrbtici, masážne kurzy a cvičenia, o ktorých budeme hovoriť ďalej..

masáž

Mäkký mechanický účinok na chrbát stimuluje tok krvi do buniek a tým aj živiny. Hmatový efekt uvoľňuje, posilňuje svaly, odstraňuje svorky, normalizuje pohybovú aktivitu, zmierňuje bolesti, odstraňuje nepohodlie. Procedúra sa vykonáva iba podľa predpisu lekára v kancelárii profesionálneho masážneho terapeuta s lekárskym vzdelaním..

Masáž spravidla predpisuje zmiernenie napätia a nepohodlia v chrbte.

Napriek výhodám má tento postup svoje kontraindikácie:

 • silná bolesť;
 • zápalový proces;
 • kožné lézie: nezhojené rany, móly, papilomómy;
 • prvé dni po operácii.

Dôležité! Neopíšte si sami masáž bez toho, aby ste sa poradili s odborníkom, nemusíte brať do úvahy kontraindikácie, ktoré poškodzujú vaše zdravie.

Na liečbu oboch chorôb sa používajú rôzne typy masáží:

 • Thajčina - okrem mechanických účinkov na chrbát obsahuje aj prvky jogy, fyzické cvičenia;
 • bankovanie sa uskutočňuje pomocou malých pohárov, ktoré sa držia na chrbte pacienta a pohybujú sa po určitých líniách;
 • bod sa vykonáva vystavením rôznej intenzity, trvania v konkrétnych bodoch chrbta;
 • segmentový - vypracuje konkrétnu časť tela;
 • klasický - celá chrbát je prepracovaný, ale osobitná pozornosť je venovaná postihnutej oblasti.

Aký konkrétny typ postupu bude predpísaný - pacient a lekár sa spoločne rozhodujú na základe závažnosti choroby, potrieb, charakteristikách pacienta, jeho finančných možnostiach.

fyzioterapia

Ide o súbor cvičení zameraných na obnovenie prirodzenej polohy kostí a chrupavky, cvičenie, posilnenie svalového korzetu, zvýšenie pohyblivosti, elasticitu stavcov. Existujú rôzne súbory cvičení zameraných na rôzne stupne ochorenia, fyzické schopnosti pacientov.

výčnelok

Hlavným cieľom terapie je odstrániť príčinu, ktorá sa stala katalyzátorom rozvoja choroby. Najčastejšie je to osteochondróza, preto sa okrem liečby výčnelku predpisuje aj liečba osteochondrózy. Okrem toho môže lekár predpísať lieky proti bolesti a / alebo protizápalové lieky na zmiernenie príznakov..

Trakcia chrbtice je ďalšou metódou liečby, ktorú je možné vykonať na špeciálnom stole s ortopédom alebo pod vodou. V prvom prípade je pacient pomocou špeciálnych remienkov pripevnený k stolu a natiahne chrbticu. Počas procedúry pod vodou sú na tele pacienta pripevnené špeciálne závažia a sú umiestnené horizontálne na vode..

To zaisťuje najprirodzenejšiu polohu tela a vďaka vztlaku vody dochádza k jemnej a bezbolestnej trakcii. Okrem toho voda pôsobiaca na organizmus masíruje tkanivá tým, že ich uvoľňuje. Terapeutický účinok trakcie sa dosiahne zväčšením medzistavcového priestoru, ktorý vypĺňa výčnelok.

Procedúra sa vykonáva v špeciálnom kúpeli pod dohľadom lekára..

Pruh

Jedinou známou účinnou metódou na liečenie prietrže je chirurgia. Pacientovi sa v závislosti od veľkosti výstupku, štádia choroby pridelí jeden z typov chirurgických zákrokov:

 1. Laminektómia - odstránenie časti vyčnievania a stavcov v oblasti nervového koreňa pod tlakom. Umožňuje zmierniť bolesť. Má značné nevýhody - veľkú pooperačnú ranu, dlhé obdobie zotavenia, počas ktorého je svalový korzet oslabený..
 2. Endoskopia je metódou minimálne invazívnou (t. J. S minimálnym traumatom pre tkanivá a pokožku), má však kvôli tomu určité obmedzenia, a preto nie je vždy možná jej aplikácia. Pacient je prepustený z nemocnice na 2-4 dni.
 3. Laserová terapia spočíva v odparení hrče laserovým lúčom. Považuje sa to za vysoko rizikový postup, pretože lúč sa ťažko reguluje..
 4. Mikrochirurgia sa vykonáva pomocou mikroskopu alebo pomocou špeciálneho operačného lupy na čele, ktoré môžu výrazne zväčšiť viditeľnú oblasť. S pomocou mikrochirurgie lekár získa prístup do ktorejkoľvek časti chrbtice a odstráni prietrž akejkoľvek hustoty. Rez po zákroku nie je väčší ako 5 cm, doba zotavenia je krátka.

Rehabilitačné obdobie

Prvýkrát po operácii je rehabilitačné obdobie, počas ktorého musí byť pacient opatrný o svoje zdravie a starostlivo dodržiavať pokyny lekára..

Trvanie a "závažnosť" zotavenia závisí od spôsobu chirurgického zákroku, ktorý sa použil na liečbu.

Mikrochirurgia, laserová terapia a endoskopia umožňujú pacientovi rehabilitáciu v krátkom čase, hojenie tkanív prebieha rýchlo, pretože pooperačná trauma je malá. Extrakt sa objaví najneskôr do 5 dní.

Po laminektómii prechádzajú pacienti komplexnejšou a dlhou dobou zotavenia. V dňoch 7-14 sa uskutoční prepustenie z nemocnice.

Na obnovenie tela po operácii sú predpísané cvičebné terapie

Vo všetkých prípadoch, prvý mesiac po operácii, nemôžu pacienti zdvíhať predmety s hmotnosťou väčšou ako 5 kg a prejavujú sa silnou fyzickou námahou. Namiesto toho sú predpísané masáže, cvičebná terapia, plávanie. Po mesiaci sa pacienti môžu postupne vracať k svojmu obvyklému životnému štýlu, aby sa zapojili do prístavu.

Odpovede na otázky

Je výčnelok prietrž alebo nie? To je to isté? Nie, jedná sa o dve rôzne choroby, ktoré sú založené na podobných príčinách. Kýla sa často stáva komplikáciou vyčnievania, ktorá sa vyvíja v neprítomnosti liečby alebo pri vysokej fyzickej záťaži pohybového aparátu..

Vychádza výčnelok vždy do prietrže?

Nie vždy. Ak včas začnete kontaktovať lekára, potom je choroba v 90% prípadov úplne vyliečená. Po liečbe je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia a nepreťažovať telo, aby nedošlo k recidíve.

prevencia

Najlepším spôsobom, ako vyliečiť chorobu, je vyhnúť sa mu. Na tento účel sa odporúča:

 1. Vyvarujte sa silnému pravidelnému stresu v mieche.
 2. Posilnenie chrbtových svalov pomocou ľahkých fyzických cvičení, gymnastiky (drepy s hmotnosťou na natiahnutých pažiach, ohyby).
 3. Pokúste sa vytvoriť vyváženú stravu, aby sa zabezpečilo, že tkanivá majú dostatok živín.
 4. Ak sa zistia príznaky, neodkladajte kontaktovanie lekára.
 5. V dobrej viere a úplne dodržiavajte všetky odporúčania lekára, neprerušujte priebeh liečby bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.
 6. Nepreťažujte telo fyzickou aktivitou, nevyťahujte závažia, pri prenášaní ťažkých vecí dodržiavajte bezpečnostné opatrenia (zdvíhajte ich z podrepia)..
 7. Vyhnite sa zraneniam a inému mechanickému poškodeniu chrbta..

Nie je ťažké riadiť sa týmito preventívnymi opatreniami, ale významne znižujú pravdepodobnosť výskytu a vývoja choroby.

Zhrnúť

V článku sme hovorili o 2 chorobách: výčnelku a prietrži. Hlavné rozdiely v nich: veľkosť výčnelku, závažnosť symptómov a poškodenie tkanív disku.

Pripomeňme, že prietrž je komplikáciou vyčnievania, ktorá sa vyvíja v dôsledku nedostatočného liečenia a dá sa eliminovať iba chirurgickým zákrokom, zatiaľ čo výstupok sa úspešne lieči masážou, gymnastikou a trakciou..

Venujte pozornosť preventívnym opatreniam, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa rozvoju choroby. Podeľte sa o svoje skúsenosti s liečbou oboch chorôb v komentároch, účinných metódach, položte zaujímavé otázky.

Aký je rozdiel medzi chorobami, ako je výčnelok a prietrž

Rozdiel medzi výčnelkom a prietržou je možné určiť pochopením povahy každej z týchto chorôb. Výčnelky sú častejšie a majú tendenciu ísť do herniálnych útvarov bez riadneho ošetrenia..

Čo je to výčnelok

V dôsledku degeneratívnych dystrofických zmien na medzistavcovej platničke sa jej výčnelok tvorí mimo normálnej polohy a iných stavcov. Aký je v zásade rozdiel medzi vyčnievaním medzistavcových platničiek z prietrže - vláknitý prstenec zostáva nedotknutý.

Dôvodom rozvoja choroby je nedostatočný príjem živín a vlhkosti na disk..

V dôsledku nedostatočného metabolizmu sa tkanivo disku zmenšuje, stráca pevnosť. Normálna vzdialenosť medzi stavcami sa znižuje, zvyšuje sa tlak na disk. Krehkosť tkaniva a zvýšený tlak naň vedie k vytlačeniu a následnému vyčnievaniu disku.

Existujú 3 typy výčnelkov:

 1. Dorsálne - vyskytuje sa, keď je disk premiestnený do miechy so stlačenými koreňmi nervov a silnou bolesťou;
 2. Bočné - k výtlaku do strany od osi chrbtice, choroba nie je sprevádzaná bolesťou alebo komplikáciami;
 3. Ventrálne - menej časté, vyčnievanie prechádza smerom dopredu alebo dozadu vzhľadom k chrbtici, s týmto výstupkom tiež nie je žiadna bolesť.

Na určenie, či je výčnelok prietrž alebo nie, môžete použiť röntgenové vyšetrenie. Názov choroby pochádza z diagnostickej metódy (výčnelok). Prítomnosť zaujatosti sa často zisťuje iba ultrazvukom, ak disk netlačí na nervové korene a nespôsobí bolesť osobe..

Príčiny osteoblastómových kostných nádorov v chrbtici

Čo je kýla

Počas röntgenového vyšetrenia sa stanoví výčnelok disku a hernia disku. Bez ďalšieho výskumu sa za kýlu považuje výčnelok viac ako 5 mm. Toto ochorenie je spojené s pretrhnutím vláknitého prstenca..

Kýla vždy spôsobuje bolesť, necitlivosť, slabosť. Bez ošetrenia môže hernia viesť k úplnému oddeleniu disku od chrbtice.

Je dôležité si uvedomiť, že malá prietrž je ešte nebezpečnejšia a bolestivejšia ako vyčnievanie.

Diagnostické rozdiely

Kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek sú svojou povahou podobné, ale spôsobujú rôzne následky v ľudskom tele. Ako je uvedené vyššie, prietrž je nebezpečnejšia a často je ďalšou fázou výčnelku.

Lekárska diagnostika prebieha v niekoľkých fázach - štúdium klinického obrazu a inštrumentálna diagnostika.

Klinický obraz

Na základe príznakov a sťažností je možné porozumieť tomu, čo pacient trpí, prietrži alebo výčnelku:

 • V prípade poškodenia nervových koreňov spôsobuje výčnelok lokálnu bolesť;
 • Kýla, bez ohľadu na veľkosť, sa podáva blízkym orgánom a končatinám.

Čím silnejší je hernálny výstupok, tým väčšia je oblasť tela, ktorá sa cíti nepohodlne. Ľudia so spinálnou prietržou si sťažujú na bolesť v dolnej časti chrbta, krku a končatín. Ak sa prietrž celkom posunula, na miechu sa objaví tlak, ktorý je sprevádzaný poruchou niektorých orgánov. Pri výčnelku neexistujú žiadne takéto príznaky, bolesť sa prejavuje bodovo.

Prístrojová diagnostika

Príznaky nestačia na presnú diagnózu a na určenie toho, ako sa výčnelok líši od kýly. Moderná medicína používa nasledujúce diagnostické metódy:

MRI ultrazvukový röntgen

Komplexnou štúdiou patologickej oblasti je zrejmé, do akej miery sa medziobratlová platnička posunula, či je narušená integrita vláknitého prstenca. Výstupková štruktúra sa líši od herniálnych posunov. Ak sú vylúčené chyby prístrojovej diagnostiky.

Rozdiel v metódach liečby

Lekári predpisujú rôzne liečebné komplexy, pretože rozumejú hernii a výčnelku. Metodika eliminácie výčnelku medzistavcovej platničky je u oboch chorôb podobná. Pri hernii sú však potrebné súčasne účinnejšie a presnejšie opatrenia. Stav osoby s prietržou je výrazne horší, preto by sa liečba mala začať okamžite.

Liečba a diagnostika hyperlordózy bedrovej chrbtice

popis

V ľudskej chrbtici medzi stavcami sú platničky, ktorých funkciou je rozdeľovať tlak medzi všetky časti chrbtice. Každý disk sa skladá z vláknitého kruhu a vláknitého jadra..

Kýly a výčnelky sú komplikáciou osteochondrózy alebo iných metabolických chorôb a patologických stavov chrbtice:

 • nedostatok minerálov a vitamínov;
 • neaktívny životný štýl;
 • vaskulárne a srdcové choroby;
 • diabetes mellitus a infekčné choroby;
 • autoimunitné procesy.

Etiológia a patogenéza vývoja výčnelkov pri osteochondróze

Výbežky medzistavcových platničiek sa považujú za najbežnejšie komplikácie osteochondrózy.

Predpokladá sa, že práve osteochondróza vedie k degeneratívnym procesom, ktoré spôsobujú výskyt výčnelkov.

Výčnelky sa považujú za počiatočnú fázu tvorby medzistavcovej prietrže, preto sa oplatí minimalizovať riziko ich výskytu. Osteochondróza vedie k objaveniu sa hlavných faktorov vývoja výčnelkov, najmä:

 • Nedostatočné zásobovanie tkaniva vodou;
 • Nedostatočné doplnenie aminokyselín;
 • Nedostatok tkanivovej saturácie mikroelementmi.

Na pochopenie toho, čo je vyčnievanie, je potrebné porozumieť štruktúre medzistavcových platničiek, ktorá ovplyvňuje osteochondrózu. Disk medzistavcových chrupaviek pozostáva z želatínového jadra obklopeného vláknitým kruhom spojivového a vláknitého chrupavkového tkaniva.

Nedostatočné zásobovanie tkanív živinami v dôsledku osteochondrózy vedie k vážnemu poškodeniu tkanív vláknitého prstenca chrupavkového disku, ktorý drží želatínové jadro v medzistavcovom disku. Proces degradácie tkaniva je sprevádzaný objavením sa prasklín vo vláknitom kruhu a únikom želatínového jadra do prasklín..

Degeneratívne procesy sprevádzajúce osteochondrózu ovplyvňujú iba vnútorné vlákna vláknitého prstenca, zatiaľ čo vonkajšie vlákna sa stávajú mobilnejšími a nakoniec vyčnievajú z chrbtice..

V tomto prípade je možné pozorovať posun samotného vláknitého prstenca asi o 1 až 5 mm za miechovú štruktúru..

Ďalej, v dôsledku pohyblivosti vláknitého prstenca, je pozorovaný výstupok vytvoreného výstupku do miechového kanálika, čo vedie k výskytu syndrómu bolesti v dôsledku stlačenia nervových vlákien..

Pohyblivosť vláknitého disku môže okrem iného viesť k nestabilite celého segmentu stavcov. Ďalší progres tohto procesu môže viesť k prasknutiu vláknitého prstenca a vymiznutiu želatínového jadra, ktoré je diagnostikované ako miechová kýla.

Okrem dystrofických procesov sprevádzajúcich osteochondrózu môže prítomnosť ďalších patológií, vrátane skoliózy, osteoporózy, kyfózy, ovplyvniť rýchlosť tvorby výbežkov. V niektorých prípadoch môže výčnelok prispieť k poraneniam chrbtice..

Protrúzia a prietrž - aký je rozdiel medzi týmito chorobami

Ak je výčnelok sprevádzaný prasknutím vláknitého prstenca a čiastočným výstupom želatínového obsahu smerom von, choroba sa zvyčajne nazýva kýla miechy..

Symptomatológia ochorenia je výrazná, bolesť sa prudko rozvíja, mobilita pacienta je výrazne obmedzená. Znaky patológie závisia od lokalizácie diskových lézií.

krčnej

Toto je názov útvaru malej veľkosti, ktorý neporušuje integritu vláknitého prstenca. Aby ste pochopili, ktorá patológia sa vyvinula - výčnelok alebo prietrž - musíte vziať do úvahy veľkosť kapsuly. Ak nepresiahne 5 mm, môžeme hovoriť o miernom výčnelku. Existujú 2 typy výčnelkov:

V pokoji vzdelanie zmizne. Takto dochádza k prirodzenému obnoveniu tvaru medzistavcových platničiek.

Toto sa nazýva intenzívna deformita medzistavcových platničiek. Prolaps tkaniva pulpózneho jadra za vláknitým prstencom sa môže vyskytovať v rôznych smeroch pozdĺž priemeru membrány a dokonca smerom k kostnému tkanivu..

Niekedy dochádza k rovnomernej strate želatínového obsahu disku po celom obvode alebo jeho väčšej časti (kruhová prietrž). Kapsula sa nezotavuje v pokojnom stave tela, naopak, pod vplyvom negatívnych faktorov sa jej veľkosť neustále zväčšuje, môže zakrývať susedné zdravé oblasti.

Aby sme odpovedali na otázky, či je výčnelok prietrž alebo nie, čo sú tieto javy a ako s nimi súvisia, vezmeme do úvahy patologické údaje v kontexte vývoja procesu degeneratívnych zmien samotného medzistavcového disku..

Referencie. Medzistavcové platničky sú druhom tlmičov nárazov pre stavce vďaka špeciálnej štruktúre štruktúry, ktorú predstavuje vláknité jadro želé podobnej konzistencie a vláknitý prsteň, ktorý obklopuje jadro a chráni ho pred vonkajšími vplyvmi..

Výčnelok disku za čiarou chrbtice je výčnelok. Ochorenie sa diagnostikuje najmä u ľudí vo vekovej skupine 30 rokov. Charakteristický rys - udržiavanie integrity vláknitého jadra.

V modernom svete sa človek často stretáva s bolesťou chrbta. Tento nepríjemný príznak môže významne ovplyvniť kvalitu života osoby a obmedziť schopnosť normálneho života..

Charakteristické znaky prietrže a výčnelku

Napriek podobnosti symptómov stále existujú príčiny vývoja, rozdiely medzi výčnelkom a prietržou:

 1. Pri výčnelkoch vláknitý prstenec nestráca svoju integritu. Kýla je sprevádzaná prasknutím vláknitej membrány.
 2. V lekárskej praxi sa výčnelky bežne nazývajú výčnelky s veľkosťou menšou ako 6 mm. Ťažká deformácia, viac ako 6 mm, je charakteristická prietrž, čo odlišuje vyčnievanie od prietrže
 3. Ak sa nelieči, výčnelok sa vyvinie na prietrž. Opačný proces nie je možný.
 4. Symptómy s vyčnievaním nie sú také výrazné ako prietrž, patológia nevedie k paralýze. Jednou z komplikácií prietrže je obmedzenie motorickej aktivity alebo jej úplná strata.
 5. Výčnelok je prístupný konzervatívnej liečbe liekmi a fyzioterapiou. Rozdiel v liečbe prietrže a výčnelku je pri prvej možnosti výlučne chirurgický spôsob.

Kýla je vo väčšine prípadov dôsledkom neošetreného výčnelku, nasledujúceho štádia degeneratívnej lézie medzistavcových platničiek, zvyčajne osteochondrózy..

Výčnelok je výčnelok disku za úrovňou okrajov stavcov. V tomto prípade zostáva vláknitý kruh obklopujúci elastické vláknité jadro neporušený.

Kýla medzistavcového disku sa vyznačuje prasknutím vláknitého prstenca - prestane držať jadro a jeho časti začnú vyčnievať za hranice medzistavcových priestorov..

Medzistavcová hernia aj výčnelok medzistavcových platničiek sú výčnelok jadra želatínového disku, iba v jednom prípade praskne vláknitá membrána, v druhom nie. Klasifikácia podľa veľkosti výčnelku sa tiež bežne uplatňuje: ak výčnelok nepresahuje 5 mm, považuje sa za výčnelok; výstupok väčší ako 5 mm je klasifikovaný ako prietrž.

Druhy výčnelkov

Konzervatívna terapia sa používa hlavne na výčnelky. Pri kýloch sa chirurgický zákrok nemusí obísť iba v počiatočných štádiách vývoja patológie.

Hlavné odrody: chrbtová, bočná, ventrálna, stredná. Okrem toho existujú prechodné stavy: posterolaterálne, anterolaterálne, paramediálne. Pridelte Schernlovu prietrž. Táto patológia sa vyznačuje smerom prečnievania - smerom k stavcom. Vláknitý prsteň si zachováva integritu.

chrbtovej

symptomatológie

Diagnóza oboch foriem sa uskutočňuje pomocou röntgenového snímania, magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie. Vizuálna prehliadka, palpácia, drepy a trup nepovedú nič skúsenému odborníkovi. Symptómy sa tiež príliš nelíšia. Výčnelok v poslednej fáze môže mať rovnaké nebezpečné príznaky:

 1. Bolesť v postihnutých stavcoch, s vyčnievaním, prietržami a pozdĺž nervov. Aj keď pri silnej kompresii v závislosti od postihnutej oblasti av jednej a druhej fáze bude bolesť v lokalizačnej zóne a pozdĺž nervových vlákien a rovnako nepríjemná..
 2. Pri výčnelkoch sú charakteristické závraty, bolesti hlavy a pokles krvného tlaku, ale prietrže medzistavcovej platničky môžu tieto príznaky vyvolať.
 3. Výrazne sa líšia iba narušenie vnútorných orgánov. V prípade výčnelkov to ešte nie je také výrazné, ale funkčné poruchy sú už jasne viditeľné..
 4. Najvýznamnejším znakom lekára pri zhromažďovaní anamnézy a palpácie je bolesť. Či už sa rozšírila z miesta lézie, alebo je stále lokalizovaná na jednom mieste. To však môže byť tiež netypické, ak je výstupok na tenkej línii, ktorá ho odlišuje od kýly.

Príznaky a diagnostika

Pre správne liečenie akejkoľvek choroby je potrebná presná diagnóza. Platí to aj pre osteochondrózu. V závislosti od stupňa poškodenia medzistavcových platničiek je predpísaná liečba. Diagnóza začína identifikáciou klinických príznakov. Pri výčnelkoch má syndróm bolesti spravidla lokálny charakter a nerozšíri sa ďaleko po nervoch.

Pri hernii sa bolesť šíri ďalej, napríklad lézia bedrovej oblasti môže byť sprevádzaná bolesťou v dolnej končatine až po samotné končeky prstov..

Kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek sú svojou povahou podobné, ale spôsobujú rôzne následky v ľudskom tele. Ako je uvedené vyššie, prietrž je nebezpečnejšia a často je ďalšou fázou výčnelku.

Lekárska diagnostika prebieha v niekoľkých fázach - štúdium klinického obrazu a inštrumentálna diagnostika.

Klinický obraz

Na základe príznakov a sťažností je možné porozumieť tomu, čo pacient trpí, prietrži alebo výčnelku:

 • V prípade poškodenia nervových koreňov spôsobuje výčnelok lokálnu bolesť;
 • Kýla, bez ohľadu na veľkosť, sa podáva blízkym orgánom a končatinám.

liečba

Terapeutické opatrenia pre obe patológie sú podobné. Pri kýlách sú však na jednej strane potrebné intenzívnejšie liečebné postupy, na druhej strane presnejšie, aby nedošlo k zhoršeniu situácie..

Protrúzia bez príznakov bolesti stále vyžaduje profylaktické ošetrenie, pretože týmto spôsobom je možné zastaviť DZDP a zabrániť procesu v prechode do štádia extrúzie (jadro buničiny opúšťajúce disk).

Liečba protúziou

Konzervatívna liečba medzistavcových výčnelkov zahŕňa liečenie základného ochorenia (osteochondrózy) a prevenciu ďalšieho progresu chirurgických patológií..

Aby sa zvýšila hustota, elasticita a elasticita vláknitej membrány a zabránilo jej prasknutiu v počiatočnej fáze osteochondrózy, je indikovaná diétna korekcia. Kolagén (fibrilárny proteín) je hlavnou zložkou chrupavky a spojivového tkaniva, ktoré tvoria chrupavkové doštičky a vláknitý kruh medzistavcových platničiek..

Vysoko kvalitný proteín sa nachádza v chudom mäse, rybách, vajciach, tvarohu, mliečnych výrobkoch.

Je tiež dôležité získať dostatok vápnika (sezam, mlieko), železa (pohánka, sušené marhule, teľacie mäso, jablká) a fosforu (ryby)..

Vitamíny A, C, E, ktoré sú mnohými rastlinnými olejmi, tresčou pečeňou, zeleninou a ovocím, sú zodpovedné za elasticitu tkanív a výživu chrupavky..

Výčnelok a prietrž chrbtice - aký je rozdiel?

Degeneratívne zmeny v chrbtici sú celosvetovo najväčším problémom.

Dnes touto chorobou trpí veľká väčšina malých detí a starších pacientov..

Ešte horšie však je, ak je tento stav komplikovaný prietržami a výčnelkami medzistavcovej platničky.

V takom prípade bude liečba dlhá a mala by byť komplexná..

Aký je však rozdiel medzi týmito dvoma stavmi - výčnelok a prietrž?

Skúsme to zistiť.

Výčnelok a prietrž

S výstupkom alebo prietržou čelia ľudia vo vekovej kategórii od 20 do 45 rokov. Riziko sa niekoľkokrát zvyšuje, ak sa zapájajú do ťažkej fyzickej práce vo výrobe. Obidve tieto choroby majú nepríjemné príznaky, ktoré obmedzujú fyzickú aktivitu osoby.

výčnelok

Výčnelok je porušením chrbtice, pri ktorej miechový disk vyčnieva do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Väčšina odborníkov túto podmienku nazýva predohernená.

Za zmienku stojí, že výčnelok nie je nezávislé ochorenie. Je to len dôsledok akéhokoľvek patologického procesu v chrbtici, najmä v bedrovej alebo krčnej chrbtici..

Pruh

Kýla je vyčnievanie orgánu, jeho časti alebo vnútorných tkanív organizmu prírodnými kanálmi alebo patologicky formovanými otvormi. Vyčnievajúce tkanivá menia svoju polohu a presahujú dutinu, v ktorej musia byť. Tieto látky sú potiahnuté jednou alebo niekoľkými škrupinami a nemajú žiadny kontakt s okolím..

Kýla pozostáva z niekoľkých zložiek, konkrétne:

 • Obsah prietrže je vyčnievajúce tkanivo alebo orgán, ktorý mení svoju polohu;
 • Hernia golier - kanál / otvor, cez ktorý prechádzajú orgány;
 • Taška alebo kýla. Vak je fólia, ktorá zakrýva obsah. Pôsobí ako úložisko brán a obsahu. Škrupiny sú vyrobené z kože, fascie a jazvového tkaniva..

V tomto prípade môžeme hovoriť o pretrhnutí vláknitého prstenca a prolapsu buničitého jadra disku do miechového kanálika..

Venujte pozornosť tomu, ako sa kýla líši od výčnelku

Príznaky týchto stavov

V tejto časti zvážime, ktoré príznaky sú spoločné pre tieto stavy a ktoré sú odlišné..

Časté príznaky

Obidva tieto stavy majú také bežné príznaky, ako sú:

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá je akútna;
 • Tuhosť kĺbov pri chôdzi spôsobuje najmenšie otočenie tela silnou bolesťou;
 • Brnenie v prstoch alebo na nohách;
 • Celková svalová slabosť;
 • Pokles krvného tlaku.

Okrem toho je potrebné poznamenať, že pacient je takmer vždy v depresii.

Video: „Príznaky vyčnievania a prietrže chrbtice“

Rôzne príznaky

Príznaky výčnelku:Prejavy prietrže:
 • Ostrá bolesť v paži / ramene;
 • Tinnitus, zhoršené videnie, závraty, zhoršenie pamäti, tras;
 • Bolesť srdca, poruchy trávenia.
 • Bolesť, ak niekto začne tlačiť;
 • Vypálená prietrž pri kašli, v stoji. Kýla je menej nápadná, ak človek jednoducho klama;
 • Neustály pocit, že niekto tlačí na postihnutú oblasť;
 • Porucha močenia.

Video: „Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a kýlou?!

Čo je nebezpečnejšie?

Pri odpovedi na túto otázku je potrebné poznamenať, že výčnelok je stav pred predetretriou, ktorý je možné liečiť, zatiaľ čo kýlová terapia je dlhý proces a nemá vždy pozitívne výsledky..

Možné účinky výčnelku

Závažné komplikácie sa spravidla začínajú vyvíjať vo fáze vývoja herniovaného disku. Vo fáze vyčnievania je možné pozorovať pokles lúmene miechového kanála, ako aj jeho ďalšie porušenie. Toto je možné iba vtedy, ak výstupok prechádza do stavca.

V takom prípade je možná strata citlivosti, ochrnutie alebo ochrnutie končatín. Okrem toho má pacient narušenú funkciu panvových orgánov.

Dôsledky prietrže

Dôsledky kýly každého z oddelení zvážte osobitne.

krčka maternice:

 • Ak neprijmete žiadne opatrenia na liečbu prietrže, zmeny sa prejavia ďalej. Zaťaženie sa začne distribuovať nerovnomerne, čo povedie k zvýšeniu patologických parametrov vydutia. Najnebezpečnejším dôsledkom je poškodenie miechy, ktoré v budúcnosti nevyhnutne povedie k posteli a invalidite. Tento stav sa vyznačuje príznakmi, ako je zlyhanie obehového systému, nemožnosť normálneho používania toalety a zníženie svalovej aktivity..
 • Ďalším dôsledkom medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice je zníženie priemeru krčnej tepny (čiastočné alebo plné). V takom prípade môže osoba omdlieť;
 • Neurotické poruchy, zhoršené videnie a sluch, časté mdloby, ako aj poruchy žalúdka (vracanie, nevoľnosť), nekoordinácia chôdze.

Komplikácie krčnej prietrže sú dosť nebezpečné, pretože v krčku maternice je veľa tepien a nervových zakončení.

bedrový:

 • Radikulitida. Spravidla sa objavuje, keď vyčnieva vláknité tkanivo do miechy. Okrem toho tento stav spôsobuje podráždenie nervových zakončení, silnú bolesť, ktorá sa zhoršuje pri pokusoch o akýkoľvek pohyb;
 • Bolesť v nohách. Objavuje sa neustály opuch, žilové kanály pod vplyvom spazmu sa začínajú zmenšovať. Tieto podmienky sú charakteristické najmä pre obdobie exacerbácie;
 • Porucha funkcie panvových orgánov. Tento stav je charakterizovaný spontánnym vyprázdňovaním močového mechúra, ako aj čriev;
 • Kýla chrbtice spôsobuje v mieste lézie také účinky, ako je svalová slabosť, ako aj úplná alebo čiastočná strata citlivosti končatín. Závažnosť prejavov závisí od zanedbávania a štádia vývoja choroby. V poslednom štádiu vývoja patológie disk nespadá na svoje miesto. Okrem toho v tomto štádiu existuje možnosť neustáleho zovretia stavcov, čo spôsobuje trvalú znecitlivenie a nervové vlákna / tkanivá strácajú svoju funkčnosť;
 • Výskyt lumbalgie (v prípade vývoja tohto stavu sa u pacienta prejavuje silná bolesť);
 • Porucha funkcie bedrových a kolenných kĺbov.

Výčnelok disku v bedrovej oblasti môže spôsobiť syndróm chvosta koňa

Dôsledky prietrže v hrudnej chrbtici. Bez včasného ošetrenia môže herniovaný disk viesť k rozvoju rôznych komplikácií. Z tohto dôvodu je narušený krvný obeh, čo vedie k progresii mŕtvice.

Výsledkom deformácie diskov môže byť výskyt radikulitídy, vývoj akýchkoľvek chorôb, napríklad gastritídy, ako aj chorôb pankreasu. Choroby z behu môžu spôsobiť akékoľvek poruchy fungovania panvových orgánov až do rozvoja paralýzy končatín..

Ak ste boli liečení, ale nepodstúpili ste rehabilitačný kurz, môžete mať následky, ako napríklad:

 • Čiastočná strata citlivosti v končatinách;
 • Porušenie normálneho fungovania vnútorných orgánov;
 • Opakovaný výskyt prietrže.

Dá sa vyliečiť a prietrž??

Výčnelok krčnej chrbtice je úplne liečiteľný, pretože stavce v tejto oblasti sú najviac náchylné na zmenu. Ak je choroba v akútnom štádiu a je lokalizovaná v oblasti hrudníka, bude s ňou veľmi ťažké sa vysporiadať.

V drvivej väčšine prípadov je možné významne zmenšiť veľkosť výčnelku a zmierniť bolesť. Po liečbe spravidla zostáva malý výčnelok, ale je možné úplne eliminovať akékoľvek príznaky choroby.

Výčnelok je možné liečiť v počiatočnej fáze. Pri prietrži môžu byť príznaky iba zmiernené. Miechový výčnelok sa dá úplne vyliečiť pomocou konzervatívnej liečby alebo chirurgického zákroku. Najdôležitejšie je, aby sa po liečbe dodržiavalo viaceré preventívne opatrenia..

Nie je možné úplne zbaviť prietrže ktoréhokoľvek oddelenia a obnoviť pôvodnú mobilitu na 100%, pre každého pacienta je však k dispozícii veľké množstvo metód na účinné odstránenie príznakov. Chirurgický zákrok má veľa rizík a nezabezpečuje úplné vyliečenie - nemali by ste robiť také opatrenia, pokiaľ máte aspoň 10 metód úplnej kontroly nad týmto stavom..

Ak však liečba liekmi neprináša výsledky a prietrž hernie pokračuje, lekár môže odporučiť operáciu.

K dnešnému dňu existuje pomerne veľké množstvo metód na vykonanie operácie, pre každú osobu je zvolená najoptimálnejšia a najbezpečnejšia metóda. Spravidla sa používa minimálne invazívna metóda. Je dobre tolerovaný a poskytuje dobré výsledky pri liečbe..

Po operácii by mal pacient podstúpiť dlhý liečebný cyklus, ktorý zahŕňa fyzioterapiu a fyzioterapiu.

záver

Existuje niekoľko tipov, na ktoré by v žiadnom prípade nemal zabudnúť nikto, kto trpí vyčnievaním alebo kýlou:

 • Výčnelok a prietrž chrbtice sú rôzne patológie.
 • Výstupok je charakterizovaný výstupkom disku;
 • Kýla - prolaps vláknitého jadra disku;
 • Počas liečby sa v žiadnom prípade neodporúča piť alkohol;
 • Malo by byť zrejmé, že prietrž alebo kýla nie je veta. S týmito ochoreniami môžete žiť celý život, hlavnou vecou je dodržiavať niektoré preventívne opatrenia;
 • V prípade bolesti na žiadnom oddelení by ste nemali ťahať zájazd k lekárovi. Čím skôr sa začne liečba, tým je pravdepodobnejšie, že sa úplne zbaví tohto ochorenia;
 • Predtým, ako pôjdete na operačnú tabuľku, mali by ste vyskúšať všetky dostupné metódy liečby. A iba ak vám nepomohli a výsledky testu sa nezlepšia, rozhodne lekár o chirurgickom zákroku.

Rozdiel medzi výčnelkom a prietržou

Osteochondróza je v modernom svete problémom. Dnes mnoho mladých a starých ľudí trpí touto zákernou chorobou. Ale ešte horšie je, ak je to komplikované prietržami chrbtice alebo výčnelkami. pokúsme sa zistiť, aký je rozdiel medzi týmito dvoma pojmami a čo by sa malo obávať, ak vám lekár dal túto diagnózu.

Vyčnievanie medzistavcových platničiek sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek mimo úrovne chrbtice bez porušenia trhliniek. Príčinou výčnelkov sú často degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách, napríklad pokles výšky stavcových telies..

Medzistavcová prietrž je ďalšou fázou výčnelku, ktorá sa javí ako výsledok prasknutia vláknitého prstenca. Počas tohto obdobia môže pacient pociťovať nepríjemnú bolesť v oblasti chrbtice a motorických porúch.

Porovnanie

Hlavným dôvodom rozvoja výčnelku medzistavcovej platničky je osteochondróza. Ochorenie sa často vyvíja po dlhom zaťažení chrbtice: športový tréning, mikrotrauma, vzpieranie. Takéto poranenia sa niekedy vyskytujú počas pôrodu a sprevádzajú človeka celý jeho život.

Ale existuje mnoho chorôb, ktoré prispievajú k starnutiu chrbtice a tvorbe výčnelkov: osteoporóza, patologická lordóza alebo kyphosis, skolióza. Dôležitými rizikovými faktormi sú zlé návyky, škodlivé faktory z povolania, vek.

To všetko vedie k degeneratívnym zmenám v chrbtici ak vyčnievaniu medzistavcových platničiek..

Hneď ako sa vláknitý kruh medzistavcových platničiek zlomí a časť želatínového jadra cez neho začne vyčnievať, vytvorí sa medziobratlová hernia. Všeobecne platí, že ako protrúzia, tak medziobratlová hernia sú degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcovej platničke.

Inými slovami, výstupok je malá prietrž s nevybuchnutým vláknitým prstencom. Pretože toto oddelenie je veľmi svojvoľné, za výstupok sa považuje výčnelok až do 5 mm a viac ako kýla.

Liečba výčnelkov disku sa obmedzuje na fyzickú terapiu, masáž (ak je výčnelok v krčnej chrbtici, masáž sa neodporúča), odstránenie bolesti.

Vo väčšine prípadov je liečba miechy chirurgická, hoci konzervatívne metódy liečby sa v poslednej dobe stávajú populárnejšie, najmä v prípadoch, keď neexistuje syndróm pretrvávajúcej bolesti..

Závery TheDifference.ru

 1. Výčnelok je výčnelok medziobratlovej platničky bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Kýla je tiež výčnelok disku s roztrhnutím vláknitého prstenca.
 2. V predvolenom nastavení je výstupok výstupok, ktorý je menší ako 5 mm. Kýla sa nazýva výstupok väčší ako 5 mm.
 3. Pokiaľ sa výstupok disku nespracováva, potom sa časom zmení na medzistavcovú prietrž. Kýla sa nemôže zmeniť späť na výstupok.
 4. Medzistavcový výčnelok disku je počiatočným prejavom prietrže.
 5. Výčnelok disku možno liečiť konzervatívne (masáž, cvičenie, nesteroidné protizápalové lieky). Miechová kýla sa lieči chirurgickým zákrokom, hoci sa konzervatívne liečia aktívne.

Výčnelok a prietrž: aký je rozdiel

U pacienta sa môže objaviť výčnelok alebo prietrž v chrbtici. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma podmienkami? Osteochondróza vo väčšine príkladov je príčinou bolesti chrbta, k výčnelku dochádza v medzistavcových platničkách v dôsledku ničenia chrupavky.

Ak stav pacienta lekári nesledujú a nelieči sa, objaví sa prietrž. Toto je jedna a tá istá choroba, ktorá sa líši v rôznych stupňoch prejavu. Nižšie sú uvedené informácie o tom, ako sa medzistavcová prietrž líši od výčnelku.

Čo je to výčnelok

U ľudí sa disky nachádzajú medzi stavcami. Znižujú fyzický tlak na chrbticu. Zvyšuje sa flexibilita, ako aj sila. Celá chrupavka pozostáva z vonkajšieho vláknitého prstenca a mäkkého jadra..

Ak dôjde k vyčnievaniu, medziobratlová platnička zmení anatomicky správnu polohu. Existuje teda výčnelok chrupavky. Pevnosť vláknitého prstenca je obmedzená. Ak je deformácia príliš veľká, dôjde k vyčnievaniu..

Výčnelok sa vyznačuje odstránením tkaniva chrupavky za jeho prirodzenými hranicami najviac o 5 mm. Polotekuté jadro je obklopené vláknitým krúžkom a nikam nevedie. Ak v tomto stave nebudú prijaté žiadne opatrenia na zabránenie patológiám, bude pokračovať deštrukcia tkaniva, tlak na chrupavku sa zvýši, vláknitý kruh môže prasknúť.

Vyvolávajúce faktory a príznaky

Hlavným dôvodom vzniku ochorenia sú problémy s chrbticou, tkanivo chrupavky je zničené, vlhkosť z nich vychádza, stratí sa elasticita.

Tlmiaca schopnosť medzistavcových platničiek sa zhoršuje, viac komprimujú.

Lekári veria, že nesprávna interakcia s hmotnosťou, problémy s držaním tela, zlý metabolizmus, stresové situácie spôsobujú výčnelok. Medzi hlavné vlastnosti patria tieto faktory:

 • Ľudia sa často cítia závraty.
 • Miestna bolesť v oblasti poškodenia chrupavky.
 • Ruky alebo nohy sa začnú znecitliviť.
 • Zmeny ukazovateľa krvného tlaku.

Bolesť v krku alebo v týlnej časti sa vyskytuje pri pohybovej chorobe chrupavky na príslušných oddeleniach. Často sa zároveň ľudia cítia oslabení rúk, stratí sa ich citlivosť. Výčnelky v bedrovej oblasti spôsobujú nepríjemné príznaky v chrbte. Pocit slabých nôh, stuhnutosť pohybov.

Je pravdepodobný výskyt bolesti počas močenia. Výstupok v tomto stave je zanedbateľný, môže sa vyvíjať asymptomaticky. Patológia sa prejavuje v závislosti od lokalizácie a individuálnych vlastností tela.

Čo je kýla

Ak dôjde kýla, praskne vláknitý kruh, vyjde fragment medziobratlovej platničky. Vo väčšine príkladov sa patológia nachádza v bedrovej oblasti. Obsah sa nelíši od známok vystupovania v iných oddeleniach, ale prejavuje sa oveľa intenzívnejšie. Špecifické príznaky sa líšia v dôsledku lokalizácie abnormality chrupavky:

 • Intercostálna neuralgia sa objavuje s deformáciou medzistavcových platničiek.
 • Ťažkosti s močením, ak je problém lokalizovaný v dolnej časti chrbta.
 • Cervikálna ischias.
 • V ťažkých situáciách bez kvalitnej terapie nie je pre pacientov ľahké pohybovať sa, nevylučuje sa znížená citlivosť nôh.

V čom je rozdiel

Nedostatok správnej protrúznej terapie spôsobuje prietrž. Po komplikácii je reverzná mozgová príhoda tejto patológie nemožná. Hernia presahuje výčnelok v:

 • Intenzita symptómov bolesti.
 • Hrúbka výčnelku.
 • Chrupavka nie je flexibilná, lokalizovaná medzi stavcami, aby zmäkla trenie kostí od seba.

Diagnostické metódy

Po prvé, lekár vedie rozhovor s pacientom, traumatológ zisťuje prítomnosť príznakov, zistí, kedy začal, zhromažďuje informácie o chorobe, ktorá sa prejavila skôr. Potom špecialista vykoná externé vyšetrenie a vyšetrenie.

Na potvrdenie diagnózy je potrebné vykonať nasledujúce postupy:

 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou vám umožňuje získať podrobné informácie o lokalizácii a objeme prietrže, identifikovať rozsah poškodenia tkaniva, včasne predpísať terapiu.
 • Počítačová tomografia umožňuje získať trojrozmerný obraz, ktorý ukazuje patologické zameranie.
 • X-ray - relatívne lacné a rýchle vyšetrenie, sa používa na vylúčenie iných chorôb a na posúdenie správnosti anatomickej štruktúry chrbtice.
 • Diagnóza je jednoduchá, môžete sa obmedziť iba na röntgenové lúče a históriu štúdie. Na podrobnú identifikáciu stavu vyčnievania a prietrže sú potrebné všetky ďalšie techniky.

liečba

Tieto dva typy chorôb sa liečia rovnakým spôsobom. Najprv lekári odporúčajú zníženie tlaku na chrbticu. Musíte zmeniť svoj životný štýl, vykonať viac gymnastických cvičení. Fyzioterapeutické cvičenia určuje iba špecialista. V ťažkých situáciách musíte použiť tieto tablety:

 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • Preparáty pre křupavku.
 • Vitamínové komplexy.
 • Svalové relaxanciá.

Ak dôjde k vyčnievaniu, pomáha masážna terapia..

Po takomto pôsobení na svaly v blízkosti chrbtice sa stimuluje krvný obeh, odstránia sa kŕče, zmierni bolesť a odstráni sa nepohodlie..

Terapeutická gymnastika vyžaduje obnovenie fyziologického stavu kostného tkaniva a chrupavky. Gymnastika posilňuje svaly na chrbte, zvyšuje odolnosť voči stlačeniu nervových vlákien.

Pacient je pripevnený pomocou popruhov k doske, zatiaľ čo je chrbtica napnutá. Pri natiahnutí pod vodu sa na pacienta aplikujú špeciálne predmety, ktoré sú pripevnené k telu tak, aby sa chrbtica narovnala..

Chirurgia sa považuje za jedno z najúčinnejších spôsobov liečby. Po tomto postupe nesmú pacienti zdvíhať predmety ťažšie ako 10 kg. Podobné obmedzenia trvajú mesiac. Po takom zásahu je rehabilitačné obdobie asi mesiac, je potrebné vykonať cvičebnú terapiu, ísť na masáž, kúpanie v bazéne.

Hlavné rozdiely medzi týmito dvoma chorobami sú veľkosť výčnelku a stav vláknitého prstenca. Je potrebné mať na pamäti, že výstupok sa v určitom okamihu môže zmeniť na prietrž. Terapia by mala byť zameraná na odstránenie príčin zhoršenia stavu chrupavkového tkaniva, potom sa príznaky zastavia a vykonávajú sa regeneračné postupy..

Blokáda chrbtice

Takýto postup sa uskutočňuje v situácii, keď nie je možné zastaviť príznak jednoduchými spôsobmi. Vykoná sa blokovanie nervového vedenia procesov, ktoré poškodzujú v dôsledku poškodenia..

Na takúto blokádu sa používajú lokálne anestetiká, ktoré vykonávajú funkciu inhibície sodíkových kanálov.

Analgetická injekcia umožňuje okrem odstránenia príznakov určiť, kde je zápal zameraný.

Odborníci nie sú vždy schopní presne určiť polohu prenášaného nervu, takže táto metóda určuje, do ktorej časti chrbtice sa šíri nepríjemný symptóm..

Keď bolí chrbát, anestetická injekcia okamžite vypne bolesť. Ak sa nič také nestane, odborníci musia použiť ďalšie diagnostické metódy, pretože nepríjemné príznaky môžu byť spôsobené iným ochorením..

Liečebnú blokádu vykonávajú iba odborníci s dostatočnými skúsenosťami. Takéto manipulácie vyžadujú, aby lekári poznali ľudskú anatómiu, lokalizáciu stavcov.

Preto sa postup vo väčšine prípadov vykonáva na neurologických alebo chirurgických oddeleniach.

Miecha nemá veľmi dobrú ochranu pred vonkajšími faktormi, vírusmi, rôznymi baktériami. To môže byť štipka stavovej prietrže.

Na vykonanie blokády lekári vždy používajú rukavice, aby nedošlo k infikovaniu pacienta infekciou. Tento postup vyžaduje sterilitu..

Tento proces je podobný ako v prípade lumbálnej tekutiny, iba pacient sa nachádza na bruchu a nie na boku, vstrekuje sa do dolnej časti chrbta..

kontraindikácie

Existuje veľa faktorov, podľa ktorých je blokáda neprijateľná. Všetko záleží na tom, s akými chorobami bol pacient diagnostikovaný:

 • Krvácanie z hemofílie.
 • Infekčné procesy.
 • Použitie antikoagulancií.
 • Človek je v bezvedomí.
 • Vyrába niekoľko doštičiek.
 • Choroby srdca.
 • Problémy s tvorbou.
 • Alergické reakcie na zložky liečiv.
 • Hyponón krvných ciev.
 • Tehotné ženy nemôžu blokovať.
 • Ľudia s epilepsiou, bodové poruchy.
 • Duševné problémy.

Pri blokáde dochádza k ďalšiemu prasknutiu tkaniva pri ďalšom krvácaní. Ak existuje porucha krvotvorby, zlá koagulácia, potom lieky, ktoré spadajú do miechy, zničia tkanivá, ktoré sa tam nachádzajú. Pacient musí byť pri vedomí, keď je pre diagnostiku uskutočnená injekcia blokády..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Najčastejším problémom populácie nad 35 - 40 rokov je lumbosakrálna kýla. Viac ako 67% žien a približne 58% mužov je v riziku nákazy..obsahČo je príčinou takýchto smutných štatistík?
Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.
Fyzikálna terapia alebo záťažová terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice je hlavnou metódou konzervatívnej liečby. Kurzy špeciálneho rehabilitačného vybavenia, kĺbová gymnastika môžu zlepšiť krvný obeh, normalizovať metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek, zväčšiť priestor medzi stavcami, tvarovať a posilňovať svalový korzet.