loader

Hlavná

Hlava

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou

Akékoľvek poškodenie medzistavcovej platničky, ako jedného zo štrukturálnych prvkov chrbtice, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania chrbtice a tela ako celku. Preto ďalej zistíme, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek a či existujú rozdiely v metódach liečby..

Čo je kýla a výčnelok

Aby sme odpovedali na otázky, či je výčnelok prietrž alebo nie, čo sú tieto javy a ako s nimi súvisia, vezmeme do úvahy patologické údaje v kontexte vývoja procesu degeneratívnych zmien samotného medzistavcového disku..

Referencie. Medzistavcové platničky sú druhom tlmičov nárazov pre stavce vďaka špeciálnej štruktúre štruktúry, ktorú predstavuje vláknité jadro želé podobnej konzistencie a vláknitý prsteň, ktorý obklopuje jadro a chráni ho pred vonkajšími vplyvmi..

Pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov však disk podlieha patologickým zmenám, ktoré podliehajú takým vývojovým štádiám:

 1. Počiatočná degenerácia - tvorba drobných trhlín, defektov spôsobených podvýživou a prísunom krvi na vláknitom prstenci, vyvolaná rôznymi dôvodmi.
 2. Výčnelok je narušenie integrity vnútorných vlákien vláknitého tkaniva bez prasknutia jeho vonkajšieho obalu. Jadro zostáva v hraniciach kruhu, ale tvorí sa pohyblivý fragment, ktorý siaha za stavce.
 3. Extrúzia - dochádza k narušeniu integrity vláknitého prstenca a prolapsu jadra, ktorý je držaný iba pozdĺžnym väzom chrbtice.
 4. Kýla - úplné narušenie integrity vláknitého prstenca a posunutie jadra, ku ktorému môže dôjsť v ľubovoľnom smere vzhľadom na os chrbtice..
 5. Sekvestrácia - komplikovaný priebeh prietrže, počas ktorého časť buničitého jadra (sekvestrácia) vypadne do miechového kanála.

Na základe vyššie uvedeného môžeme bezpečne vyvodiť záver, že výčnelok nie je prietrž. Výčnelok je jedným z štádií tvorby prietrže, ktorá pod vplyvom negatívnych faktorov a pri absencii liečby progreduje a vedie k vytvoreniu hernie.

Preto sa tieto dva patologické javy nemôžu posudzovať oddelene..

V čom je rozdiel

Výčnelok a prietrž - aký je rozdiel? Po preskúmaní definícií nájdeme hlavné rozlišovacie charakteristiky týchto štátov (uvedené v tabuľke nižšie)..

výčnelokPruh
Podmienky vláknitého krúžku
Zachovala sa integrita vonkajšieho plášťaRoztrhnutie vláknitého prstenca
Stav jadra buničiny
Nachádza sa vo vnútri hraníc vláknitého prstenca, je však už mobilný a presahuje chrbticuPredahuje vláknité tkanivo a stavce
Veľkosť hrčiek
Menej ako 5 mmViac ako 5 mm
symptomatológie
Je mierne, v niektorých prípadoch môže chýbaťMá závažné príznaky, ktoré závisia od miesta prietrže
liečba
Zvyčajne konzervatívnyMôžu byť indikované konzervatívne, ale chirurgické indikácie

Takéto charakteristiky umožňujú presnú diagnostiku a výber účinného ošetrenia: v prípade výčnelku - na zabránenie rozvoja prietrže, v prípade prietrže - na zastavenie progresie choroby a na zabránenie nebezpečným komplikáciám (napríklad ochrnutie nôh).

Ako výstupok prechádza do medzistavcovej prietrže

S už existujúcimi patologickými zmenami na disku - vyčnievaním môžu rôzne okolnosti vyvolať prechod tohto javu na kýlu.

Referencie. Pod vplyvom negatívneho dopadu dochádza k konečnému pretrhnutiu vláknitého prstenca a posunu jadra, t. J. K tvorbe prietrže..

Tento sprievod môžu vyvolať nasledujúce sprievodné choroby a okolnosti:

 • prítomnosť osteochondrózy a absencia jej liečby;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • predĺžený pobyt v jednej polohe;
 • zakrivenie chrbtice;
 • narušenie metabolických procesov;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • nadváhou;
 • fajčenie;
 • stály emocionálny stres.

Slabý tón svalového korzetu, ktorý drží chrbticu, môže vyvolať progresiu patologického fenoménu..

Existujú nejaké rozdiely v metódach liečby?

Liečba vyčnievania a prietrže chrbtice sa vykonáva komplexne pomocou rôznych terapeutických metód.

Referencie. Terapia týchto dvoch stavov sa navzájom veľmi nelíši..

Konzervatívna liečba prietrže a výčnelku zahŕňa nasledujúce terapeutické opatrenia:

 1. Odpočinok na lôžku - pozorovaný po dobu najmenej 3 dní a je zvlášť potrebný pri hernii
 2. Drogová terapia predpisovala rôzne skupiny liekov, ktoré sú určené na zmiernenie bolesti, zápalu, svalových kŕčov, zlepšenie metabolizmu a krvného obehu, zlepšenie nervového vedenia, urýchlenie procesu regenerácie chrupavkového tkaniva:
  • NSAID - diklofenak, ibuprofén, nimesulid;
  • svalové relaxanciá - Midokalm, baklofén, Sirdalud;
  • chondroprotektory - Chondrogard, Artradol;
  • blokáda novokainu (so silnou bolesťou);
  • komplexné vitamíny B - Milgamma.
 3. Fyzioterapia (magnetoterapia, elektroforéza, elektrická stimulácia) - pomáha odstraňovať bolesť, zápal, kŕče, normalizovať krvný obeh a trofizmus.
 4. Ortopedický režim - špecialista vyberie špeciálne korzety, obväzy, ktorých použitie umožňuje vyložiť chrbticu a dať jej správnu polohu.
 5. Cvičebná terapia - je predpísaná po stabilizácii a je určená na zlepšenie krvného obehu, posilnenie svalov, normalizáciu svalového tonusu. V oboch prípadoch by mal odborník vybrať súbor cvičení.
 6. Masáž - vymenovaná po období exacerbácie. Používajú sa jemné masážne techniky. Musí byť vykonávaná iba odborníkom..

Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, používa sa hlavne pri hernii chrbtice s hrozbou komplikácií alebo neúčinnosti konzervatívnej liečby..

Výčnelok nie je priamou indikáciou operácie, ale v niektorých prípadoch môže byť predpísaný, čo závisí od individuálnych charakteristík tela a povahy patologických zmien na disku.

Výber metodiky a techniky (diskektómia, mikrodisektómia, laserová diskoplastika) operácie určuje lekár v závislosti od charakteristík choroby, závažnosti procesu, veku a celkového stavu pacienta..

záver

Dokonca aj nepatrné porušenie štruktúry chrbtice, ktoré je ponechané bez náležitej pozornosti, sa môže vyvinúť v závažné ochorenie a spôsobiť rôzne komplikácie. Preto musíte monitorovať stav chrbtice av prípade potreby vyhľadať pomoc lekára.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek??

Výčnelok alebo prietrž chrbtice... Tieto diagnostikujú zvuk desivý a pacient často nerozumie, či ide o rôzne choroby alebo nie. Skúsme sa vysporiadať s každou z nich a zvážiť rozdiely.

Štruktúra a výživa zdravého disku

Mnoho chorôb chrbtice začína zmenami medzistavcových platničiek. Každá z nich pozostáva z:

 1. Vláknitý prsteň.
 2. Želé podobné jadro vyplňujúce stred prsteňa.

Väčšina jadra je tekutá, takže môže meniť tvar. Vďaka tomu je chrbtica flexibilná a pomáha zmierňovať ostré bremená..

Po 20 až 30 rokoch nastane výživa disku výlučne difúziou v dôsledku susediacich tkanív. V tomto období sa môžu začať vážne problémy.

výčnelok

Charakterizuje sa vytláčaním disku. Vláknitý kruh zostáva neporušený a obmedzuje jadro, ktoré vypukne.

Nesprávna výživa disku vyschne. Je tu nepohodlie, miestna bolesť. V budúcnosti sa výčnelok zvyšuje. Môže byť pozorovaná necitlivosť končatín..

Príznaky choroby v závislosti od lokalizácie

Smer bolesti do značnej miery závisí od umiestnenia disku s chorobou:

 • Hlavné bremeno padá na bedrovú kosť. Tam sa často vyskytuje vydutie diskov. Nepohodlie a bolesť v dolnej časti chrbta. So zväčšením veľkosti výčnelku prechádza bolesť do oblasti nôh a panvy. Necitlivosť v nohách naznačuje, že choroba zašla príliš ďaleko.
 • Najjednoduchšia je oblasť hrudníka. Je málo mobilný a záťaž je menšia. Ale ak je disk stále vytlačený, bolesť je cítiť v oblasti lopatiek, srdca.
 • Krčná oblasť nenesie významné zaťaženie, ale je veľmi mobilná. Pri vystupujúcej bolesti sa prvýkrát objaví v krku stuhnutosť. V budúcnosti trpia ramená. Môže sa objaviť brnenie, znížená citlivosť. Choroby tohto oddelenia často vedú k závratom, bolesti hlavy.

Druhy výčnelkov

Vo svojom priebehu to môže byť:

 1. miestna K vydutiu dochádza rôznymi smermi. Najnebezpečnejší smer vyčnievania je späť do miechy.
 2. Kruhová. Rozmiestnené po obvode. Zvyčajne absolvuje chronický kurz.

Príčiny choroby

Okrem sedavého životného štýlu alebo neustáleho nadmerného zaťaženia existuje mnoho dôvodov, prečo sa toto ochorenie vyskytuje. Ich hlavná časť:

 • Rachiocampsis.
 • Poranenie miechy.
 • Vrodené choroby.
 • Nesprávne držanie tela.
 • Veľká telesná hmotnosť.
 • podvýživa.
 • Vek sa mení.
 • Slabé svaly.
 • Sprievodné choroby.

liečba

Pozitívny výsledok prináša iba s integrovaným prístupom. Ošetrujúci lekár v závislosti od závažnosti ochorenia predpisuje:

 1. Nesteroidné lieky v rôznych formách. Najväčší účinok má injekcia. Masti a gély sú menej účinné. Pri dlhodobom používaní trpí gastrointestinálny trakt.
 2. Hormonálne protizápalové lieky. Priradiť iba v závažných prípadoch a keď je potrebné zmierniť akútnu bolesť. Na krátku dobu vybitý. Mnoho vedľajších účinkov.
 3. Chondoprotectors. Konajte podľa samotného mechanizmu zmeny tkanív. Pri dlhodobom používaní sa stav medzistavcových platní zlepšuje..

Skráťte trvanie liečby:

 • masáž.
 • akupunktúra.
 • fyzioterapia.
 • fyzioterapia.

Uľahčuje stav jogy. Chrbtica sa nepovažuje za zbierku kostí, ale za os vesmíru. Potrebujete sa len naučiť, ako reorganizovať priestor okolo neho a spazmodické svaly sa uvoľnia.

Pruh

Môžeme povedať, že prietrž je výbežok vo svojej extrémnej fáze. Vláknitý prsteň je roztrhnutý. Nervové korene sú stlačené. Tento proces je už nezvratný a nedá sa obnoviť..

Prečo vzniká

Výskyt prietrže vedie k:

 • Poranenie miechy.
 • Nie úplne vyliečený výčnelok.
 • samoliečba.

Ťažká váha, zakrivenie chrbtice, nadmerný stres - ďalšie riziko tohto ochorenia.

príznaky

Prietrž krčnej oblasti zhoršuje prísun krvi do mozgu. Pamäť trpí, závraty zosilňujú. Trápenie hlavy, tlakové skoky. Môže ohroziť mozgovú príhodu.

Hrudné ochorenie vyvoláva výskyt medzirestálnej neuralgie.

Porážka bedrového kĺbu môže narušiť fungovanie panvových orgánov, čo môže viesť k paréze dolných končatín. Kašeľ, kýchanie dramaticky zvyšuje bolesť.

Liečba medzistavcovej prietrže

Po stanovení diagnózy lekár rozhodne o liečbe. Pacientovi môžu byť ponúknuté:

 1. Konzervatívne zaobchádzanie. Zameriava sa na odstránenie bolesti, zníženie zápalu. Výsledok sa dosiahne použitím nesteroidných liekov, ktorých účinok sa zvyšuje fyzioterapiou. Dobrým výsledkom je hirudoterapia, akupunktúra. Počas remisie - pohybová terapia, terapeutická masáž, plávanie. V akomkoľvek štádiu choroby použitie ortopedických pásov, golierov, ortéz uľahčuje stav.
 2. Ordinácie. Zamerané na rýchle uvoľnenie zovretých nervových koreňov. Priradiť, ak konzervatívna liečba nepomohla 3 mesiace. Použite niekoľko spôsobov prevádzky. Medzi hlavné patria: endoskopická metóda, dekompresia punkcie, hydrodisektómia.

Metódu chirurgickej liečby volí lekár. Podrobne opisuje pacientovi priebeh operácie, spôsob anestézie, možné riziká a trvanie rehabilitácie. Informuje pacienta, že úspešná operácia je iba prvým krokom k úplnému uzdraveniu.

Aký je rozdiel medzi herniou a výčnelkom?

Hlavným rozdielom medzi týmito chorobami je veľkosť výčnelku a integrita krúžku disku. kde:

 • Kýla sa vyskytuje v čase narušenia integrálnej vrstvy vláknitého prstenca disku.
 • Výskyt prietrže je nezvratný proces.

Zatiaľ čo výstupok nepresahuje 5 mm a vláknitý krúžok nie je poškodený, je diagnostikovaný výstupok disku. V tomto prípade jadro zostáva v medziach disku. Pri náraste vytlačovania o viac ako 5 mm alebo o roztrhnutí krúžku disku musíte prekonať prietrž. Jadro siaha za a cez slzy a trhliny môžu vstupovať do miechového kanála. Postup častíc pozdĺž nej vedie ku stlačeniu koreňov miechy.

Najdôležitejšie rozdiely medzi týmito chorobami sú tieto:

 1. Výčnelok v prípade nesprávneho zaobchádzania alebo bez neho pravdepodobne povedie k prietrži.
 2. Kýla za žiadnych okolností nevstúpi.
 3. Výčnelok sa vyznačuje lokalizovanou bolesťou..
 4. Pri prietrži sa bolesť šíri nervami k zodpovedajúcim končatinám alebo dokonca k vnútorným orgánom.
 5. Kýla môže viesť k narušeniu funkcie vnútorných orgánov.
 6. Protrúzna liečba sa najčastejšie obmedzuje na lieky, fyzioterapiu, cvičebnú terapiu, masáže.
 7. Kýla často nereaguje na konzervatívnu liečbu a vyžaduje chirurgický zákrok.

Účinky týchto chorôb sú tiež rôzne. Výčnelok vedie k bolesti rôznej intenzity, znecitliveniu končatín a následkom toho k prietrži.

Kýla bez riadneho liečenia narúša kardiovaskulárny systém a gastrointestinálny trakt. Môže tiež vyvolať výskyt radiikulitídy, chronickej bronchitídy alebo spôsobiť močovú inkontinenciu a dokonca ochrnutie končatín..

Nezabudnite, že prietrž je dôsledkom výčnelku. Vyžaduje často chirurgický zákrok a vedie k veľmi nebezpečným komplikáciám. A počiatočnú fázu výčnelku je možné úplne vyliečiť spoločným úsilím s dobrým špecialistom.

Vo fáze vyčnievania sa môže prietrž zvrátiť

Pravdepodobne mnoho pacientov narazilo na niekoľko rôznych degeneratívnych-dystrofických chorôb chrbtice (DDDZ):

 • osteochondrosis;
 • vyčnievanie disku;
 • medziobratlová kýla.

Z tradičného konzervatívneho lekárskeho hľadiska sú tieto názvy synonymá, pretože ich povaha je rovnaká. Napriek tomu moderná medicína na celom svete už neporovnáva osteochondrózu a prietrž, pričom prvú patológiu pripisuje deformujúcim dorzopatiám a druhú léziu medzistavcových platničiek (MTD) - choroby kódované v ICD 10 pod kódmi M50 - M51. Staré meno „hernia“ zostalo iba pri Schmorlovej kýle a výčnelok úplne zmizol. To niekedy mýli nielen pacientov, ale aj ošetrujúcich lekárov: stále existujú také choroby, a ak nie, prečo sa stále píšu v diagnostike??

Kam smerovali výčnelky a prietrže z ICD 10??

Uisťujeme našich pacientov a lekárov - vo formuláciách „vyčnievania“ a „kýly“ nie je nič zásadne nesprávne a nezmizli, len:

 • Lézie MPD, ako sú klasifikované v ICD, sú širokou skupinou chorôb, ktoré kombinujú všetky patologické patológie diskov spojené nielen s DDD (dôraz na degeneratívny charakter sa dnes vôbec vôbec neuvádza), ale aj s posunmi a inými špecifikovanými a nešpecifikovanými léziami. Dôležitý bod: poškodenie disku sa týka dorzopatií, ak spôsobujú príznaky rádikulopatie (radikulárny syndróm) alebo myelopatie (príznaky kompresie miechy). Inými slovami, pri akýchkoľvek neurologických alebo myelopatických prejavoch v chrbtici môže lekár mať podozrenie na léziu medzistavcových platničiek..
 • Táto diagnóza (poškodenie MTD) vyžaduje ďalší hĺbkový výskum s určením typu (DDD alebo výtlak), stupňa (veľkosť výčnelku / hernie alebo rozsahu výtlaku). Záver: Pri degeneratívnej patológii bude lekár stále čeliť potrebe diagnostikovať výčnelok alebo prietrž, s jediným rozdielom, že formálne nemusí dnes na kartu písať presnú diagnózu. Dostatočne hmlisté „MPD porážka“.
 • Diagnóza vyčnievania alebo prietrže zužuje etiológiu choroby nielen na skupinu DCD, ale tiež umožňuje určiť jej štádium, čo objasňuje klinický obraz a umožňuje pochopiť, ako liečiť patológiu..

Čo je to vyčnievanie disku a ako sa líši od kýly

Dokonca aj mnohí naši domáci experti považujú výbežok a prietrž za rovnakú chorobu. Do určitej miery to platí (tj. Stupeň!), Pretože akýkoľvek výčnelok sa dá nazvať herniou, ale v žiadnom prípade nie je herniou výčnelok.

Kýla chrbtice sa nazýva degeneratívno-dystrofická deformácia disku, ktorá vedie k vynúteniu jej želatínového jadra za anatomický priestor stavcov, s poškodením vláknitého prstenca alebo bez neho, so stratou alebo bez nej (sekvestrácia).

Stav disku, veľkosť deformácie je určená stupňom kýly chrbtice.

Napríklad nasledujúce diagnózy nie sú chyby:

 • Kýla (výstupok) disku l4 - l5 bedrovej chrbtice s veľkosťou 5 mm.
 • Kýla (prolaps) krčka maternice s5 - s6, 3 mm.
 • Kýla (vytláčanie) disku l4 - l5, 12 mm, s prieniku vláknitého prstenca.
 • Kýla (sekvestrovaná) lumbosakrálnej l5 - s1 s veľkosťou 15 mm, s prolapsom v medziobratlovom kanáli.

Vo všetkých týchto prípadoch nezáleží na tom, čo sa nazýva patológia - jednoducho kýla alebo výčnelok, prolaps, extrúzia, sekvestrácia.

Výčnelok je druhou etapou prietrže, keď už došlo k deformácii pod vplyvom DDD, ale integrita vláknitého prstenca (plášťa šľachy disku) nie je narušená a jadro, hoci je premiestnené, je vnútri.

Výčnelok medzistavcových platničiek obvykle nie je väčší ako 10 mm, jedná sa však o empirickú hodnotu a v niektorých prípadoch môže dôjsť k prelomeniu prstenca, najmä pri vyčnievaní krčnej chrbtice ešte skôr, ako deformácia dosiahne 10 mm, a naopak, dokonca aj pri veľkosti presahujúcej 10 mm. prietrž môže ešte zostať vo fáze vystupovania.

Chybné budú všetky diagnózy, ktoré uvádzajú zlomenú integritu vonkajšieho plášťa krúžku alebo oddelenie časti disku v kombinácii s definíciou výčnelku, napríklad:

 • Výčnelok krčnej chrbtice, disk l3 - 14, 8 mm, s prieniku vláknitého prstenca. (Zlé! Toto nie je výčnelok, ale kýla).
 • Dorsálny výčnelok disku 14 - 150, veľkosť 11 mm, so stratou sekvestrácie v miechovom kanáli. (Zlé! Toto je oddelená prietrž).

Aký výčnelok sa považuje za patológiu

Moderná klasifikácia nám umožňuje posudzovať patológie vyžadujúce povinné ošetrenie iba tie výčnelky a prietrže, ktoré vedú k narušeniu nervov alebo stlačeniu miechy, to znamená, že sa prejavujú symptómami bolesti..

To neznamená, že musíte zavrieť oči pred existenciou tohto problému: keďže to neubližuje, potom je s ním Boh. Prítomnosť aj nepatrnej deformácie, a ešte viac, je jasným znakom degeneratívneho procesu, ktorý treba liečiť..

Keďže výčnelok chrbtice, aj keď nie prvý, ale stále pomerne skorý štádium prietrže, v ktorej je vláknitý kruh disku stále neporušený, považuje sa za reverzibilnú chorobu.

Či je výstupok vážnym nebezpečenstvom, pomáha samotný klinický obraz (povaha bolesti, prítomnosť príznakov motorického poškodenia a strata citlivosti), ako aj CT alebo MRI, ktoré určujú smerový vektor deformácie disku..

Všeobecne sa výčnelok považuje za neškodný a bezbolestný:

 • ventrálne (predné, nasmerované od chrbtice smerom k brušnej dutine;
 • bočné (bočné).

Veľké bočné výčnelky môžu niekedy ovplyvniť miechový nerv, ktorý sa vyvíja bočnými procesmi a spôsobiť epizodickú bolesť.

Príčiny chronickej diskogénnej dorzopatie môžu byť iba dorzálne (zadné) výčnelky.

Výstupok dorzálneho disku - čo to je

Dorsal je vyčnievanie stavcov, smerované od osi stavca dozadu, smerom k miechovému kanálu. Jeho nebezpečenstvo je, že keď vstúpi do medzistavcových priestorov, môže ovplyvniť miechové nervy av najhoršom prípade nervy a krvné cievy epidurálneho priestoru a výstelku miechy:

 • v prvom prípade sa to prejavuje vo forme radikulopatie;
 • v druhom - v príznakoch neuralgie, ischémie a myelopatie.

Druhy a príznaky dorzálnych výčnelkov

Dorsálne výčnelky medzistavcových platničiek sa zase delia svojim vektorom:

 • na mediáli, nasmerovaný pozdĺž stredovej osi striktne do stredu miechového kanála (najčastejšie spôsobujú myelopatiu);
 • stredne-bočné (choďte od osi v bočných smeroch);
 • paramedial (s posunom od osi doprava alebo doľava, bočný smer) - sú sprevádzané skoliózou nasmerovanou v opačnom smere od výčnelku.
 • foraminálne (zamerané na laterálne procesy, ktoré tvoria výstup pre pár miechových koreňov);
 • kruhový (začínajúci od stredu a smerujúci rovnomerne vo všetkých smeroch po celom obvode MTD).

Predsieňový výčnelok

Foraminálne výčnelky sa vyznačujú príznakmi akútnej bolesti, aj keď nepresahujú 5 mm. Pri tomto druhu prietrže sa môže bolesť náhle zmocniť, pri prudkom otočení alebo naklonení, takže je nemožné zmeniť postoj, je tak silná. Pri predĺženom chronickom radiálnom syndróme dochádza k nervovej atrofii:

 • na prstoch alebo na nohách je slabosť a strata citlivosti;
 • hlavné reflexy v dolných končatinách zmiznú;
 • jednoduché automatické pohyby sú ťažké (napríklad osoba si všimne, aké ťažké je pre neho držať zástrčku, chodiť).

Kruhové a difúzne výčnelky

Kruhový výčnelok disku je jedným z najhorších typov dorzálnych deformít, pretože môže viesť k akútnej radikulitíde a vážnym neurologickým a mozgovým komplikáciám spôsobeným kompresiou miechy..

Z tohto hľadiska je tiež neúspešný dorzálny difúzny výstupok disku, na ktorom nie je viditeľná lokálna deformácia a je ovplyvnená veľká plocha alebo dokonca celý MTD). Takáto patológia má zvyčajne zlú prognózu:

Difúzne výčnelky označujú systémovú a nezvratnosť DZDP a skôr alebo neskôr vedú k vytláčaniu, sekvestrácii a úplnému zničeniu disku..

Obehový a difúzny výčnelok sú často kombinované.

Príznaky výčnelku sú určené jeho topografickou polohou v chrbtici a konkrétnym sektorom.

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Aj malý, päťmilimetrový výstupok môže byť v krčnej oblasti veľkým problémom, pretože je to najužšia časť chrbtice, ktorá má najväčšiu plnosť: nie sú to iba stavce, miecha, nervové korene, ale aj jedna z hlavných krvných línií, ktoré živia hlavu. mozog je stavcová tepna. Výskyt prietrže alebo výčnelku je preto mimoriadne naliehavý. Vďaka Bohu, že sa takéto patológie vyvíjajú v krku zriedka.

Symptómy sa líšia v závislosti od oblasti sektorovej lézie MTD..

Hlavné znaky cervikálneho výčnelku disku C5 - C6:

 • bolesti hlavy spojené so závratmi;
 • bolesť v oblasti krčka maternice (cervikalgia), vyžarujúca do hornej končatiny, lopatky, ramena;
 • pocity znecitlivenia, mravčenia, husia koža (parestézia);
 • hučanie v ušiach, rozmazané videnie, vizuálne halucinácie;
 • hypertenzia;
 • zvýšená úzkosť.

Výčnelok bedrovej chrbtice

Najčastejšie sa výčnelok bedrových medzistavcových platní vyvíja v lumbosakrálnej oblasti z dôvodu tradične zvýšeného zaťaženia tejto časti kmeňa, posunov panvy a kompenzačných deformácií. Akékoľvek horné alebo dolné deformácie nevyhnutne ovplyvňujú bedrové drieky:

 • kyphosis (ohýbanie dozadu v hrudnej oblasti) je kompenzované zvýšením bedrovej lordózy (ohýbanie vpred) a kyfózou krížovej kosti;
 • ploché nohy vedú k deformáciám končatín, TBS a tie zase začínajú upravovať biomechaniku lumbosakrálnej a ďalej celej chrbtice.

V dôsledku zvýšeného statického napätia v chrbtici, pri snahe udržať rovnováhu a stabilitu, dochádza k svalovým kŕčom, čo znižuje vzdialenosť medzi stavcami. Tlak na disky sa zvyšuje, prestávajú zadržiavať vlhkosť, vysychajú a začínajú sa zrútiť.

Najužšia časť driekovej časti l4 - l5 a tzv. Prechodné odvetvie sú najviac náchylné na hernie bolesti: l5 - S1:

Pri pozorovaní výčnelkov v 14 - 15:

 • lumbalgia (bolesť dolnej časti chrbta);
 • fenomény parestézie;
 • znecitlivenie prstov na nohách.

S výstupkom 15 - S1:

 • sciatica - bolesť v lumbosakrálnej oblasti s ožiarením zadku a nohy na boľavej strane (syndróm chvosta);
 • s chronickou ischémiou a atrofiou nervových vlákien, so stratou citlivosti nôh, močovou inkontinenciou a inými poruchami panvových orgánov.

Výčnelok hrudnej miechy

Kýly alebo výčnelky hrudnej oblasti sú extrémne zriedkavé, zvyčajne v posledných fázach rozšíreného DDD. Najčastejšie to trpia disky C7 - T1 a T12 - L1 umiestnené na hraniciach oddelení. Patológia sa prejavuje:

 • silná bolesť na hrudi a medzi rebrami;
 • bolesť pri dýchaní;
 • vyžarujúci príznak bolesti medzi lopatkami.

Pri vyčnievaní prsníkov sa často pozoruje pseudoanginálny syndróm - bolesť je veľmi podobná typickým bolesťou s rozsiahlym srdcovým infarktom, infarktom myokardu alebo komorami. Výčnelok od kardiopatie môžete odlíšiť nedostatočným účinkom po užití liekov na srdce a nezávislosťou od pohybu od bolesti.

Ako liečiť výčnelok miechy

Protrúzia bez príznakov bolesti stále vyžaduje profylaktické ošetrenie, pretože týmto spôsobom je možné zastaviť DZDP a zabrániť procesu v prechode do štádia extrúzie (jadro buničiny opúšťajúce disk).

Ak dôjde k výčnelku, niečo sa zjavne pokazí: metabolické a regeneračné procesy v diskoch sú už narušené alebo existujú nejaké iné, traumatické, hormonálne, infekčné a zápalové príčiny. Konečným zastavením mnohých procesov v chrbtici je smrť MTD: napríklad ankylozujúca spondylitída sa môže začať takmer asymptomaticky, ale konečným výsledkom je ankylóza všetkých stavovcových kĺbov a spondylóza stavcov a diskov..

Preventívne ošetrenie bezbolestných výčnelkov

Proaktívne ošetrenie zahŕňa:

 • rehabilitácia;
 • aktívny, aktívny životný štýl;
 • normalizovaná výživa vrátane prírodných chondroprotektorov, základných stopových prvkov a vitamínov;
 • udržiavanie správnej rovnováhy vody

Nie je to také ťažké, ale nanešťastie to vyžaduje vytrvalosť a ľudskú lenivosť a pokoru s ich škaredým hypodynamickým spôsobom života plní svoju prácu a výbežok postupuje a prechádza do tretieho nezvratného štádia, v ktorom zničený disk nemožno často bez chirurgického zákroku obnoviť. dôsledky:

 • predĺžené vypnutie chrbtice od aktívneho pohybu;
 • spustenie diaľkového snímania v susedných odvetviach;
 • konkurzy.

Múka začína.

Ošetrenie dorzálneho výčnelku

Pretože tento výčnelok je takmer určite spojený s bolesťou, pozostáva konzervatívna liečba zo symptomatickej a etiologickej časti.

Symptomatická liečba potláča radikulárny syndróm, zápal, svalové kŕče, neurologické, ischemické a myelopatické príznaky:

 • neselektívne alebo selektívne NSAID (ibuprofén, diklofenak, movilis, nimesil);
 • GCS (glukokortikosteroidy - dexametazón, diprospán, prednison);
 • blokáda novokainu pre pretrvávajúcu akútnu bolesť;
 • antispasmodiká (midcalm, sirlalud);
 • Vitamíny B;
 • sedatíva;
 • lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh do mozgu, mikrocirkulácia

Cieľom etiologického ošetrenia je zníženie mechanického podráždenia nervu alebo kompresie miechy a obnovenie poškodeného disku:

 • Pohon na špeciálnych zariadeniach s následnou imobilizáciou stavca v korzete.
 • Fyzioterapeutické cvičenia, s výnimkou axiálneho zaťaženia, ostré flexie / predĺženie s lumbosakrálnou prietržou. Veľmi dobré ťahové cvičenia na doske Evminov.
 • Gymnastika, ktorá posilňuje svaly a väzivo chrbtice.
 • Masáž, akupunktúra, fyzioterapia - na zmiernenie chronickej spastickej bolesti chrbtice, spôsobenie napätia a zvýšeného tlaku na medzistavcových platničkách.
 • Prijímanie chondroprotektorov.
 • Sanatórium.
 • diéta.

Ak konzervatívna liečba neodstráni bolesť, zastaví alebo nezmení proces DDD, je možné chirurgicky odstrániť výstupok dorzálneho disku, jednu z metód použitých na odstránenie prietrže.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou a ako liečiť choroby?

Problémy s chrbticou nie sú dnes neobvyklé. Napríklad, ak majú pacienti ťažkosti s bolesťou chrbta, lekár v 90% prípadov diagnostikuje osteochondrózu, ktorej následky sú výčnelok a prietrž.

Mnohí považujú tieto choroby za identické, ale v skutočnosti sa navzájom jasne líšia. Je nesmierne dôležité pochopiť, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek, pretože každá z patológií má niekoľko znakov, ktoré treba pri liečbe brať do úvahy..

Čo je to výčnelok

V ľudskom hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktorých funkciou je znižovať tlak na chrbticu, ako aj zabezpečovať jej celkovú flexibilitu a silu. Disk pozostáva z vláknitého kruhu a buničitého jadra želatínovej štruktúry.

Výčnelok disku - jeho vytláčanie z chrbtice, tzv. Výčnelok. Faktom je, že vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a keď je vyčerpaný, disk sa začne deformovať.

Výstupok, ktorý nepresahuje 5 mm, sa nazýva „výstupok“. Jadro je pritom stále umiestnené vo vláknitom kruhu. V tejto fáze je dôležité mať čas na prijatie opatrení na odstránenie choroby, aby nedochádzalo k ďalšiemu rozvoju degeneratívnych procesov. V opačnom prípade sa bude tlak na disk naďalej zvyšovať, čo vedie k prietrži.

Príčiny a príznaky patológie

Výčnelok je takmer vždy dôsledkom osteochondrózy. Degeneratívne procesy sa vyvíjajú v dôsledku nedostatku minerálnych prvkov v kostných tkanivách. Dôvod spočíva aj v nedostatku motorickej aktivity, čo platí najmä v modernom svete.

Pasívny životný štýl, sedavá práca, absencia rovnomerných ranných cvičení a najmä pravidelných tréningov oslabujú korzet svalov. Problémy metabolizmu vody a narušenia krvného zásobovania sú schopné vyvolať vyčnievanie, vďaka čomu sa živiny nemôžu voľne dostať do tkanív kostí a chrupavky..

V závislosti od časti chrbtice ovplyvnenej výčnelkom sa príznaky choroby líšia:

 1. Krčný sektor. Prejavuje sa ako pocit mravčenia rúk a krku, parestézie. Fyzikálnu aktivitu je ťažké tolerovať, pravidelne dochádza ku skokom v krvnom tlaku.
 2. Hrudná časť. Bolesť v medzirebrovej oblasti počas zákruty tela. Existuje hlboký dych a výdychy. Bolesť v srdci, simulácia záchvatov angíny.
 3. bedrový Bolesť sa prejavuje pri dlhodobom sedení alebo pri fyzickej námahe. Pocity môžu byť zanedbateľné a pacienti tento prejav často prehliadajú, nevenujú mu pozornosť a vyhadzujú ho pri bežnej únave..

Čo je herniovaný disk

Kýla je patológia, pri ktorej sa vláknitý prstenec pretrhne v dôsledku trvalého zranenia. Často cez trhliny a trhliny, želatínové jadro presakuje do miechového kanála, a toto je plné štípaných nervov..

Ak sa pri krčnej chrbtici vyskytuje hernia, zhoršuje sa prívod krvi do mozgu. To spôsobí závraty, ako aj patológiu pamäti. Ochorenie môže vyvolať rozvoj krčnej radikality, a dokonca ochrnutie, ak dôjde k stlačeniu miechy..

Kýla vytvorená v hrudnej oblasti môže spôsobiť medzirebrovú neuralgiu, v bedrovej oblasti môže spôsobiť patológie panvových orgánov. V niektorých prípadoch môže byť pre človeka ťažké chodiť a dokonca sedieť v spojení so silnou bolesťou, znecitlivením nôh.

Nesprávna liečba výčnelku alebo jeho úplnej neprítomnosti je hlavným dôvodom vzniku prietrže chrbtice. Patológia sa tiež môže rozvíjať na pozadí traumy. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja prietrže, patrí pasívny životný štýl, zakrivené držanie tela, nadmerná fyzická aktivita (najmä ak sú zriedkavé a telo je nepripravené), prítomnosť nadmernej hmotnosti a predĺžená jazda (v dôsledku vibrácií a polohy tela). ).

Ak sa neposkytne správne a včasné ošetrenie, medziobratlová kýla môže spôsobiť ešte závažnejšie zdravotné problémy. Ochorenie nepriaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, spôsobuje ischias, gastritídu a dokonca aj bronchitídu. Ďalšia kýla narušuje krvný obeh mozgu, ktorý je plný výskytu mozgových príhod u ľudí.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Aby ste pochopili, aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou, musíte pochopiť, že posledná uvedená je dôsledkom prvej. Deplécia a ďalšia deštrukcia vláknitého kruhu prispieva k metabolickým poruchám.

V dôsledku toho prsteň stráca pevnosť a elasticitu, získava mnoho defektov. S výčnelkom sa napriek defektom nedotkne integrita krúžku a prietrž sa pretrhne a výčnelok začne presahovať 5 mm.

Rozdiely v diagnostike patológií

Diagnóza oboch patológií je rovnaká. Lekár zhromaždí anamnézu a potom vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta. Ďalej sa vykonáva magnetická rezonancia (MRI), ktorá vám umožní zistiť polohu výčnelku a jeho veľkosť..

Potom sa urobí röntgen, aby sa vylúčila prítomnosť ďalších pravdepodobných patológií. Lekár vykoná diagnózu až po prijatí a analýze všetkých údajov a určí, či je na pacienta nepríjemné vysunutie alebo kýla. Na to potrebuje vedieť, aké príznaky odlišujú prietrž od kýly. Rozdiel je zreteľne znázornený na nasledujúcej fotografii:

Ako rýchlo výčnelok prechádza do prietrže

Rýchlosť prechodu výčnelkov medzistavcových platničiek do prietrže závisí od mnohých faktorov. Nie je možné presne určiť, ako dlho sa to stane. Rozvoj degeneratívnych zmien v neprítomnosti liečby sa urýchli, najmä ak pacient nezmení svoj životný štýl a ignoruje všetky príznaky choroby. Nesprávna strava, neaktívny životný štýl, sedavá práca, občasná trauma - to všetko iba zhorší situáciu a priblíži vývoj prietrže medzistavcových platničiek..

Terapeutická taktika

Hneď ako je choroba diagnostikovaná, v oboch prípadoch by mal pacient obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu a nahradiť ju masážnymi a liečebnými cvičeniami. Ak je prípad obzvlášť zanedbaný, lekár predpíše injekcie, ktorých hlavnou funkciou je zvýšenie kvality chrupavky, zvýšenie jej odolnosti voči tlaku a zvýšenie elasticity..

Liečba protúziou

Terapia tohto ochorenia vyžaduje predovšetkým zníženie fyzickej aktivity. Je dôležité dodržiavať toto pravidlo minimálne počas obdobia liečby. Potom môžete urobiť konzervatívnu liečbu, ktorú zostaví ošetrujúci lekár.

Patria sem cvičebné terapie, plávanie a gymnastika, návštevy masáží a procedúry manuálnej terapie. Fyzioterapia, kinezioterapia, akupunktúra bude mať priaznivý vplyv na zdravie pacienta a celkovú pohodu.

Takmer vždy lekári predpisujú pacientovi chondroprotektory, pretože tieto lieky sú jedným z najúčinnejších protrúzií. Vykonáva sa okrem iného hardvérová ťažba chrbtice a symptomatická terapia, ktorá zahŕňa použitie analgetík a NSAID..

Liečba prietrže

Keďže choroba môže spôsobiť úplné alebo čiastočné obmedzenie mobility a v niektorých prípadoch dokonca postihnutie a paralýzu, musí byť jej liečba nevyhnutne komplexná a včasná. Je dôležité pochopiť, že konzervatívny účinok tu už nebude dostatočne účinný..

Takéto liečenie len čiastočne zlepší blahobyt zastavením progresie vývoja choroby a navrátením disku medzi stavcami do pôvodného stavu a tvaru, čím sa obnoví jeho funkčnosť, takže nie je možné.

Pre úplné vyliečenie je potrebné vykonať chirurgický zákrok, ale pred operáciou aj po operácii je v rehabilitačnej fáze pacientovi predpísaná procedúra zahrnutá v konzervatívnej kategórii: masáže, cvičebná terapia, plávanie a ďalšie. Ak osoba trpí neznesiteľným syndrómom bolesti, lekár mu môže predpísať injekcie, ktoré poskytujú blokádu novokainu.

Kýla a vyčnievajúce cvičenia

Cvičenie bude rovnako užitočné pre výčnelok aj prietrž. Cieľom gymnastiky v tomto prípade je posilnenie svalov pacienta a tiež dobrý výsledok. Komplex zostavuje lekár alebo inštruktor cvičebnej terapie. Zahŕňa predĺženie a predĺženie chrbtice o:

 • napínanie ramien pozdĺž tela v polohe na bruchu, najprv so zahnutými a potom s rovnými nohami;
 • ťahanie kolien k hrudníku striedavo v polohe na chrbte;
 • natiahnutie chrbta a paží v sede na pätách atď..

Je veľmi dôležité trénovať, vyhýbať sa všetkým druhom krútiacich cvičení, ako aj náhlym pohybom a trhnutiam počas fitnesu, ktoré spôsobujú pocity bolesti..

Ľudové lieky v boji proti tejto chorobe

Výčnelok a prietrž nemôžete liečiť iba ľudovými metódami, pretože sami sa s týmto problémom nedokážu vyrovnať. Pri použití v kombinácii s hlavným tradičným ošetrením budú účinné. Niektoré populárne recepty na liečenie lektvarov sú uvedené nižšie..

Cesnak lisuje

Rozomelte 300 gramov cesnaku, pridajte do dužiny 150 ml vodky a nechajte ju 10 dní v tmavej miestnosti. Výslednú zmes použite na obklady, na tenkú vrstvu tela naneste tenkú vrstvu. Horná časť kompozície musí byť pokrytá fóliou a teplou handrou, aby sa dosiahol skleníkový efekt.

Odporúča sa kompresiu odstrániť po 45 minútach, ale v prípade nepohodlia dokončite postup skôr, nedržte ho silou, pretože môže dôjsť k popáleniu. Tento postup sa odporúča vykonávať každý druhý deň a medzi terpentínovými kúpeľmi.

Terpentínové kúpele

Je povolené uchýliť sa k postupu iba pre ľudí, ktorí netrpia problémami s kardiovaskulárnym systémom. Vezmite 10 gramov detského mydla, ktoré bolo predtým rozdrvené strúhaním, rozriedite ho jedným litrom horúcej vody a pohárom terpentínu..

Pridá sa tam 30 mililitrov salicylového alkoholu (1%). Zmiešajte všetko tak, aby boli všetky komponenty úplne skombinované, a odošlite do chladničky na uskladnenie. Pridajte tri lyžice tejto zmesi do kúpeľa po naplnení nádoby vodou pri teplote nie vyššej ako 45 stupňov. Ľahnite do tejto vody 10 minút.

Kalanchoe komprimuje

Rastlina sa často nazýva ženšen ženšen, čo nie je prekvapujúce, pretože jej šťava môže preniknúť cez pokožku a mať terapeutický účinok. Odstráňte z rastliny niekoľko listov, odrežte hornú tenkú šupku nožom a pripevnite ju k postihnutej oblasti chrbtice, vystužte omietkou navrchu.

Čo je horšie a nebezpečnejšie: vyčnievanie alebo kýla?

Keďže prietrž je dôsledkom výčnelku, bolo by logické predpokladať, že sa považuje za nebezpečnejšiu. Ale v skutočnosti nie je všetko také jednoduché. dôležitý je nielen stupeň a úroveň výčnelku, ale aj umiestnenie lézie, napríklad:

 1. Vytlačenie medzistavcových platničiek smerom k medzistavcovému kanálu, ak má veľkosť 4 mm, bude výrazne nebezpečnejšie ako stredná prietrž s veľkosťou 5 mm..
 2. Kýla v bedrovom sektore je menej nebezpečná ako vyčnievanie disku v krčnej oblasti.
 3. Schmorlova kýla, aj keď dosiahla 10 mm, nemôže človeka úplne vyrušiť, ale výčnelok je často veľmi bolestivý.

Ako je zrejmé, stupeň nebezpečenstva ochorenia je relatívny a na jeho určenie sa musí naraz zohľadniť niekoľko faktorov. Ale napriek tomu, že všetky ostatné veci sú rovnaké, to znamená, že ak porovnáme prietrž a výčnelok, ktorý vznikol v tom istom oddelení, nasmerovaný jedným smerom, potom prietrž je určite nebezpečnejšia.

záver

Výčnelok medzistavcových platničiek sa líši od kýly predovšetkým stupňom výčnelku, integritou vláknitého prstenca. Silný rám svalov a správne držanie tela chráni telo pred takýmito chorobami.

Pri športe je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, predchádzať nadmernej hmotnosti a jesť zdravé jedlo. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, ktoré sa aj vzdialene podobajú problémom s chrbticou, musíte okamžite navštíviť neurológa, aby ste začali bojovať proti tejto chorobe v ranom štádiu jej vývoja..

Ako sú výčnelky a prietrže miechy?

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Je potrebné zaoberať sa patogénnymi zmenami, ktoré vedú k tejto patológii. Ochorenie začína porušením difúznej výživy chrupavky medzistavcových platničiek. Fyziologicky je usporiadané, že disk prijíma krv, tekutinu, živiny a kyslík iba difúznou výmenou s okolitými svalovými vláknami zadného rámu. Ak sú svaly dobre vyvinuté a neustále vystavené miernej, ale dostatočnej fyzickej námahe, potom správne a úplne dochádza k difúznemu metabolizmu. Chrupavkový disk neustále doplňuje zásoby tekutín a živín, vyrovnáva sa so svojimi povinnosťami tlmiča nárazov pri akýchkoľvek pohyboch.
Ak sa zadné svaly stávajú senilnými a nie sú pravidelne zaťažované fyzickou námahou, začína sa proces patologických degeneratívnych zmien:

 • najskôr vláknitý prstenec stráca tekutinu a zmenšuje sa objem;
 • potom sa zníži jeho amortizačná schopnosť a je vystavená neustálym dopadom na stavce;
 • na jeho povrchu sa tvoria malé praskliny, ktoré sa napĺňajú usadzovaním vápenatých solí;
 • medziobratlová platnička stráca schopnosť úplne absorbovať výživné látky a tekutinu získanú počas difúzneho metabolizmu počas práce so svalovými vláknami;
 • to vyvoláva vývoj primárneho zápalového komplexu, ktorý blokuje činnosť svalov;
 • svaly sa kŕčia a dodávajú syndróm napätia, nemôžu difúzne kŕmiť tkanivo chrupavky;
 • v postihnutej oblasti dochádza k zápalovému opuchu a kompresii radiálnych nervov pochádzajúcich z miechy;
 • tieto faktory spôsobujú deštrukciu disku v dôsledku jeho deformácie vplyvom hmotnosti stavcov.

Nakoniec dôjde k zlomeniu vláknitého kruhu a dôjde k herniálnemu vyčnievaniu buničitého jadra. Toto je konečné štádium osteochondrózy - medzistavcové prietrže.

Aký je rozdiel medzi prietržou a výčnelkom?

Prvá vec, ktorá odlišuje prietrž od výčnelku, sú patologické zmeny v tkanive chrupavky. Počas výčnelku nastáva iba deformácia vláknitého prstenca so zmenou jeho obrysov a hrúbky steny. Pri prietrži sa pozoruje prasknutie vláknitého prstenca a výčnelok želatínového buničitého tela..

Klinický obraz prietrže a kýly môže byť podobný a môže obsahovať nasledujúce príznaky:

 1. silná bolesť postihnutej chrbtice s ožarovaním pozdĺž poškodených radiálnych nervov;
 2. znížená citlivosť kože v ohniskách, za inerváciu, za ktorú je poškodená oblasť zodpovedná;
 3. syndróm napätia svalových vlákien;
 4. obmedzenie mobility;
 5. zmena postoja;
 6. znížený výkon.

Niekedy sa môže vyskytnúť primárna paréza a ochrnutie, ktoré prechádzajú po eliminácii kompresie v radiálnej nervovej zóne. Pri prietrži sa môžu vyvinúť abnormality vo fungovaní orgánov brušnej dutiny panvy. Napríklad sa vyvíja dlhodobá pretrvávajúca zápcha spastickej a atonickej povahy. Môže sa vyskytnúť anúria (nedostatok močenia) alebo naopak močová inkontinencia.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a vertebrálnou kýlou v diagnostike?

Pri diagnostike sa používajú špeciálne výskumné metódy. Na oddelenie, kde sa pozorujú klinické príznaky, sa priraďuje röntgen. Pri vyhodnocovaní rádiografických snímok musíte vedieť, aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržou. Prvým z nich sú obrysy medzistavcových platničiek. Ak sú nerovnaké, ale nepresahujú stavce tela, hovoríme o výstupkoch. Pri prietrži je viditeľný charakteristický výčnelok, ktorý môže mať veľkosť od 2 mm do 10 - 15 mm alebo viac. Čím väčšie sú rozmery, tým výraznejšie klinické prejavy a tým ťažšia budúca liečba..
Ďalej sa hodnotí stav konjugovaných častí chrbtice. Pri predĺženom súčasnom výčnelku je možné určiť poškodenie stavcov s rastom kostného tkaniva. Deformujúca sa spondylartróza je vážna komplikácia osteochondrózy a zhoršuje priebeh výbežku, čím sa zrýchľuje vzhľad medzistavcovej prietrže.

Rozdiel v liečbe kýly a vyčnievania medzistavcovej platničky

V súčasnosti je prietrž a výčnelok medzistavcového disku veľmi liečiteľné bez použitia chirurgického zákroku. Úradné lieky bohužiaľ nie sú schopné účinne pomáhať takýmto pacientom. Sú predpísané iba symptomatické metódy, ktoré eliminujú bolesť, stuhnutosť pohybov a zhoršenú citlivosť. Nemajú však terapeutický účinok. Účinne vyčnievanie a prietrž možno liečiť pomocou metód manuálnej terapie..

Nie sú žiadne rozdiely v liečbe kýly a výčnelku. Najprv sa kompresný tlak eliminuje trakčnou trakciou. V tejto fáze majú pacienti výrazné zmiernenie bolesti. Potom sa aplikuje osteopatia a masáž. S ich pomocou. Proces obnovenia integrity chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca.

Terapeutická gymnastika a kinezoterapia zabezpečujú fungovanie chrbtových svalov, čo normalizuje difúznu výživu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Po niekoľkých reláciách sa obnoví. Po liečbe sa u našich pacientov zvyčajne nevyskytujú príznaky exacerbácie osteochondrózy po dobu 3 až 5 rokov.

Pozývame vás na úvodnú bezplatnú konzultáciu. Počas vymenovania vás skúsený lekár vyšetrí a povie vám o všetkých vyhliadkach na liečbu vašej choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cervikálna osteochondróza a nadmerný tlak - čo majú tieto patológie spoločné? Aký je medzi nimi vzťah? Nízky alebo vysoký tlak sa pozoruje na pozadí poranenia miechy a tiež, čo robiť v prípade zvýšeného tlaku pri osteochondróze krčnej chrbtice?
Ak sú u žien na spodnom bruchu, v strede alebo na vrchu pečate, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Existuje veľké množstvo dôvodov, ktoré môžu viesť k podobnému problému.
Bolesť v krku je veľmi častým problémom, je zaznamenaných približne 20-40% dospelých. Jednou z hlavných príčin tohto príznaku je cervikálna radikulitída alebo cervikálna (cervikálna) radikulopatia..