loader

Hlavná

Hlava

Aký je rozdiel medzi vyčnievajúcim a herniovaným diskom, symptómami a komplikáciami

Príčiny hernie a výčnelkov sú rovnaké - sú to degeneratívne a dystrofické zmeny v chrbtici. Faktory, ktoré k nim prispievajú, sú tiež podobné: osteochondróza, staroba, poruchy metabolizmu, zlá výživa, fyzická nečinnosť alebo nadmerné energetické zaťaženie. Aký je rozdiel medzi chorobami a aké následky hrozia, ak nebudete venovať pozornosť svojmu zdraviu?

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Čo je to výčnelok?

K výčtu medzistavcových platničiek dochádza proti osteochondróze, pevnostnému zaťaženiu chrbtice, zmenám súvisiacim s vekom, ktoré prispievajú k degeneratívnym dystrofickým poruchám. Impulzom pre rozvoj výčnelku, ktoré ovplyvňuje krčnú, hrudnú alebo bedrovú chrbticu, sú často choroby, ktoré spôsobujú predčasné starnutie chrbtice: skolióza, patologická lordóza a kyphosis, osteoporóza..

Výčnelok je predzvesťou kýly. Mierne posunutie (výstupok) disku nenarúša vonkajší vláknitý krúžok. Lekári však uprednostňujú v prípade, že veľkosť patológie, aj keď celý kruh presahuje 5 mm, ju nazývame kýla, a preto ju liečte trochu odlišným spôsobom.

Čo je kýla?

Keď sa vláknitý kruh rozbije v dôsledku konštantného tlaku na vytlačený disk, želatínový obsah buničitého jadra je voľný a začne tlačiť do okolitého tkaniva. Objavuje sa silná bolesť, motorické schopnosti pacienta sa znižujú v dôsledku kompresie nervových koreňov miechových nervov. Ak sa prietrž nelieči, hrozí, že spôsobí poruchy, ako je paréza a ochrnutie končatín.

Príznaky prietrže a výčnelku sú podobné.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou?

Rozdiely medzi patológiami medzistavcových platničiek sú nasledujúce:

 1. Výčnelok - výčnelok disku bez prerušenia krúžku. Kýla je tiež výčnelok. Jediným rozdielom je prasknutie vláknitej membrány.
 2. Keď vyčnieva bez prasknutia, disk si zachováva svoju integritu a hernia komprimuje nervové korene jadrom, ktoré presahuje vláknitý kruh..
 3. Výčnelok sa týka porušenia, ktorého veľkosť nepresahuje 5 mm. Veľké veľkosti nútia lekárov diagnostikovať „herniu“, pričom uprednostňujú rozlíšenie chorôb podľa svojich rozmerov.
 4. Príznaky jednoduchého vydutia môžu byť úplne rozmazané alebo úplne chýbajú. Kýla je bolesť, ktorú nemožno ignorovať.
 5. Výstupok sa nakoniec vyvinie na kýlu. Neexistuje žiadna opačná situácia.
 6. Liečba výčnelku je konzervatívna. Kýla sa najčastejšie lieči chirurgicky. Metódy sa však môžu líšiť napríklad v počiatočnom štádiu prietrže je ľahko prístupná konzervatívnej liečbe.

Diagnostika chorôb

Pri prvých príznakoch ochorení chrbtice by ste sa mali poradiť s lekárom, ktorý urobí správnu diagnózu, so zameraním na údaje získané na základe vyšetrenia, vypočúvanie pacienta. inštrumentálne techniky sa nevyhnutne používajú na štúdium stavu chrbtice. Po prvé, toto je MRI. Menej často sa predpisujú CT (počítačová tomografia) a rádiografia z dôvodu určitého poškodenia zdravia, čo neumožňuje úplne vyhodnotiť stav mäkkých tkanív okolo stavcov..

CT - metóda diagnostikovania chorôb chrbtice

Liečebné metódy

Liečba akýchkoľvek degeneratívnych zmien disku vždy zahŕňa celý rad opatrení. S výstupkom sa dôraz kladie na zastavenie syndrómu bolesti, posilnenie svalového korzetu, ktorý podporuje chrbticu v optimálnej polohe, čím sa odstraňujú príčiny narušenia. Okrem liekovej terapie, ktorá spočíva v užívaní protizápalových nesteroidných liekov, svalových relaxancií, biostimulancií a chondroprotektorov, sa pozornosť venuje aj fyzioterapii:

 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • masáž
 • manuálna terapia;
 • reflexológia atď..

Tieto spôsoby liečby sú tiež relevantné pre skutočnú tvorbu medzistavcových prietrží detegovaných v počiatočnej fáze ochorenia. Používajú sa aj minimálne invazívne metódy spracovania, napríklad odparovanie laserom.

Dôležité! Pri silnej bolesti, prolase, extrúzii, tvorbe sekvestrátorov (časti disku, ktoré prepadli poškodeným vláknitým prstencom do miechového kanála) sa používa chirurgický zákrok. Tým sa predíde závažným komplikáciám, ako je narušenie fungovania panvových orgánov a ochrnutie.

záver

Choroby chrbtice sú spojené s neobvyklým životným štýlom. Nezdravá výživa, nedostatok primeranej fyzickej aktivity, nepozornosť voči zdraviu človeka - to všetko deformuje a mení chrupavkové a kostné tkanivo. Ak dávate pozor na svoje zdravie, potom môžete zabudnúť na problémy s chrbticou na mnoho rokov. Ako preventívne opatrenie, ktoré posilňuje svalový korzet, budú užitočné jednoduché cvičenia, ktorých komplex je uvedený v nasledujúcom videu:

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou

Akékoľvek poškodenie medzistavcovej platničky, ako jedného zo štrukturálnych prvkov chrbtice, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania chrbtice a tela ako celku. Preto ďalej zistíme, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek a či existujú rozdiely v metódach liečby..

Čo je kýla a výčnelok

Aby sme odpovedali na otázky, či je výčnelok prietrž alebo nie, čo sú tieto javy a ako s nimi súvisia, vezmeme do úvahy patologické údaje v kontexte vývoja procesu degeneratívnych zmien samotného medzistavcového disku..

Referencie. Medzistavcové platničky sú druhom tlmičov nárazov pre stavce vďaka špeciálnej štruktúre štruktúry, ktorú predstavuje vláknité jadro želé podobnej konzistencie a vláknitý prsteň, ktorý obklopuje jadro a chráni ho pred vonkajšími vplyvmi..

Pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov však disk podlieha patologickým zmenám, ktoré podliehajú takým vývojovým štádiám:

 1. Počiatočná degenerácia - tvorba drobných trhlín, defektov spôsobených podvýživou a prísunom krvi na vláknitom prstenci, vyvolaná rôznymi dôvodmi.
 2. Výčnelok je narušenie integrity vnútorných vlákien vláknitého tkaniva bez prasknutia jeho vonkajšieho obalu. Jadro zostáva v hraniciach kruhu, ale tvorí sa pohyblivý fragment, ktorý siaha za stavce.
 3. Extrúzia - dochádza k narušeniu integrity vláknitého prstenca a prolapsu jadra, ktorý je držaný iba pozdĺžnym väzom chrbtice.
 4. Kýla - úplné narušenie integrity vláknitého prstenca a posunutie jadra, ku ktorému môže dôjsť v ľubovoľnom smere vzhľadom na os chrbtice..
 5. Sekvestrácia - komplikovaný priebeh prietrže, počas ktorého časť buničitého jadra (sekvestrácia) vypadne do miechového kanála.

Na základe vyššie uvedeného môžeme bezpečne vyvodiť záver, že výčnelok nie je prietrž. Výčnelok je jedným z štádií tvorby prietrže, ktorá pod vplyvom negatívnych faktorov a pri absencii liečby progreduje a vedie k vytvoreniu hernie.

Preto sa tieto dva patologické javy nemôžu posudzovať oddelene..

V čom je rozdiel

Výčnelok a prietrž - aký je rozdiel? Po preskúmaní definícií nájdeme hlavné rozlišovacie charakteristiky týchto štátov (uvedené v tabuľke nižšie)..

výčnelokPruh
Podmienky vláknitého krúžku
Zachovala sa integrita vonkajšieho plášťaRoztrhnutie vláknitého prstenca
Stav jadra buničiny
Nachádza sa vo vnútri hraníc vláknitého prstenca, je však už mobilný a presahuje chrbticuPredahuje vláknité tkanivo a stavce
Veľkosť hrčiek
Menej ako 5 mmViac ako 5 mm
symptomatológie
Je mierne, v niektorých prípadoch môže chýbaťMá závažné príznaky, ktoré závisia od miesta prietrže
liečba
Zvyčajne konzervatívnyMôžu byť indikované konzervatívne, ale chirurgické indikácie

Takéto charakteristiky umožňujú presnú diagnostiku a výber účinného ošetrenia: v prípade výčnelku - na zabránenie rozvoja prietrže, v prípade prietrže - na zastavenie progresie choroby a na zabránenie nebezpečným komplikáciám (napríklad ochrnutie nôh).

Ako výstupok prechádza do medzistavcovej prietrže

S už existujúcimi patologickými zmenami na disku - vyčnievaním môžu rôzne okolnosti vyvolať prechod tohto javu na kýlu.

Referencie. Pod vplyvom negatívneho dopadu dochádza k konečnému pretrhnutiu vláknitého prstenca a posunu jadra, t. J. K tvorbe prietrže..

Tento sprievod môžu vyvolať nasledujúce sprievodné choroby a okolnosti:

 • prítomnosť osteochondrózy a absencia jej liečby;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • predĺžený pobyt v jednej polohe;
 • zakrivenie chrbtice;
 • narušenie metabolických procesov;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • nadváhou;
 • fajčenie;
 • stály emocionálny stres.

Slabý tón svalového korzetu, ktorý drží chrbticu, môže vyvolať progresiu patologického fenoménu..

Existujú nejaké rozdiely v metódach liečby?

Liečba vyčnievania a prietrže chrbtice sa vykonáva komplexne pomocou rôznych terapeutických metód.

Referencie. Terapia týchto dvoch stavov sa navzájom veľmi nelíši..

Konzervatívna liečba prietrže a výčnelku zahŕňa nasledujúce terapeutické opatrenia:

 1. Odpočinok na lôžku - pozorovaný po dobu najmenej 3 dní a je zvlášť potrebný pri hernii
 2. Drogová terapia predpisovala rôzne skupiny liekov, ktoré sú určené na zmiernenie bolesti, zápalu, svalových kŕčov, zlepšenie metabolizmu a krvného obehu, zlepšenie nervového vedenia, urýchlenie procesu regenerácie chrupavkového tkaniva:
  • NSAID - diklofenak, ibuprofén, nimesulid;
  • svalové relaxanciá - Midokalm, baklofén, Sirdalud;
  • chondroprotektory - Chondrogard, Artradol;
  • blokáda novokainu (so silnou bolesťou);
  • komplexné vitamíny B - Milgamma.
 3. Fyzioterapia (magnetoterapia, elektroforéza, elektrická stimulácia) - pomáha odstraňovať bolesť, zápal, kŕče, normalizovať krvný obeh a trofizmus.
 4. Ortopedický režim - špecialista vyberie špeciálne korzety, obväzy, ktorých použitie umožňuje vyložiť chrbticu a dať jej správnu polohu.
 5. Cvičebná terapia - je predpísaná po stabilizácii a je určená na zlepšenie krvného obehu, posilnenie svalov, normalizáciu svalového tonusu. V oboch prípadoch by mal odborník vybrať súbor cvičení.
 6. Masáž - vymenovaná po období exacerbácie. Používajú sa jemné masážne techniky. Musí byť vykonávaná iba odborníkom..

Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, používa sa hlavne pri hernii chrbtice s hrozbou komplikácií alebo neúčinnosti konzervatívnej liečby..

Výčnelok nie je priamou indikáciou operácie, ale v niektorých prípadoch môže byť predpísaný, čo závisí od individuálnych charakteristík tela a povahy patologických zmien na disku.

Výber metodiky a techniky (diskektómia, mikrodisektómia, laserová diskoplastika) operácie určuje lekár v závislosti od charakteristík choroby, závažnosti procesu, veku a celkového stavu pacienta..

záver

Dokonca aj nepatrné porušenie štruktúry chrbtice, ktoré je ponechané bez náležitej pozornosti, sa môže vyvinúť v závažné ochorenie a spôsobiť rôzne komplikácie. Preto musíte monitorovať stav chrbtice av prípade potreby vyhľadať pomoc lekára.

Vo fáze vyčnievania sa môže prietrž zvrátiť

Pravdepodobne mnoho pacientov narazilo na niekoľko rôznych degeneratívnych-dystrofických chorôb chrbtice (DDDZ):

 • osteochondrosis;
 • vyčnievanie disku;
 • medziobratlová kýla.

Z tradičného konzervatívneho lekárskeho hľadiska sú tieto názvy synonymá, pretože ich povaha je rovnaká. Napriek tomu moderná medicína na celom svete už neporovnáva osteochondrózu a prietrž, pričom prvú patológiu pripisuje deformujúcim dorzopatiám a druhú léziu medzistavcových platničiek (MTD) - choroby kódované v ICD 10 pod kódmi M50 - M51. Staré meno „hernia“ zostalo iba pri Schmorlovej kýle a výčnelok úplne zmizol. To niekedy mýli nielen pacientov, ale aj ošetrujúcich lekárov: stále existujú také choroby, a ak nie, prečo sa stále píšu v diagnostike??

Kam smerovali výčnelky a prietrže z ICD 10??

Uisťujeme našich pacientov a lekárov - vo formuláciách „vyčnievania“ a „kýly“ nie je nič zásadne nesprávne a nezmizli, len:

 • Lézie MPD, ako sú klasifikované v ICD, sú širokou skupinou chorôb, ktoré kombinujú všetky patologické patológie diskov spojené nielen s DDD (dôraz na degeneratívny charakter sa dnes vôbec vôbec neuvádza), ale aj s posunmi a inými špecifikovanými a nešpecifikovanými léziami. Dôležitý bod: poškodenie disku sa týka dorzopatií, ak spôsobujú príznaky rádikulopatie (radikulárny syndróm) alebo myelopatie (príznaky kompresie miechy). Inými slovami, pri akýchkoľvek neurologických alebo myelopatických prejavoch v chrbtici môže lekár mať podozrenie na léziu medzistavcových platničiek..
 • Táto diagnóza (poškodenie MTD) vyžaduje ďalší hĺbkový výskum s určením typu (DDD alebo výtlak), stupňa (veľkosť výčnelku / hernie alebo rozsahu výtlaku). Záver: Pri degeneratívnej patológii bude lekár stále čeliť potrebe diagnostikovať výčnelok alebo prietrž, s jediným rozdielom, že formálne nemusí dnes na kartu písať presnú diagnózu. Dostatočne hmlisté „MPD porážka“.
 • Diagnóza vyčnievania alebo prietrže zužuje etiológiu choroby nielen na skupinu DCD, ale tiež umožňuje určiť jej štádium, čo objasňuje klinický obraz a umožňuje pochopiť, ako liečiť patológiu..

Čo je to vyčnievanie disku a ako sa líši od kýly

Dokonca aj mnohí naši domáci experti považujú výbežok a prietrž za rovnakú chorobu. Do určitej miery to platí (tj. Stupeň!), Pretože akýkoľvek výčnelok sa dá nazvať herniou, ale v žiadnom prípade nie je herniou výčnelok.

Kýla chrbtice sa nazýva degeneratívno-dystrofická deformácia disku, ktorá vedie k vynúteniu jej želatínového jadra za anatomický priestor stavcov, s poškodením vláknitého prstenca alebo bez neho, so stratou alebo bez nej (sekvestrácia).

Stav disku, veľkosť deformácie je určená stupňom kýly chrbtice.

Napríklad nasledujúce diagnózy nie sú chyby:

 • Kýla (výstupok) disku l4 - l5 bedrovej chrbtice s veľkosťou 5 mm.
 • Kýla (prolaps) krčka maternice s5 - s6, 3 mm.
 • Kýla (vytláčanie) disku l4 - l5, 12 mm, s prieniku vláknitého prstenca.
 • Kýla (sekvestrovaná) lumbosakrálnej l5 - s1 s veľkosťou 15 mm, s prolapsom v medziobratlovom kanáli.

Vo všetkých týchto prípadoch nezáleží na tom, čo sa nazýva patológia - jednoducho kýla alebo výčnelok, prolaps, extrúzia, sekvestrácia.

Výčnelok je druhou etapou prietrže, keď už došlo k deformácii pod vplyvom DDD, ale integrita vláknitého prstenca (plášťa šľachy disku) nie je narušená a jadro, hoci je premiestnené, je vnútri.

Výčnelok medzistavcových platničiek obvykle nie je väčší ako 10 mm, jedná sa však o empirickú hodnotu a v niektorých prípadoch môže dôjsť k prelomeniu prstenca, najmä pri vyčnievaní krčnej chrbtice ešte skôr, ako deformácia dosiahne 10 mm, a naopak, dokonca aj pri veľkosti presahujúcej 10 mm. prietrž môže ešte zostať vo fáze vystupovania.

Chybné budú všetky diagnózy, ktoré uvádzajú zlomenú integritu vonkajšieho plášťa krúžku alebo oddelenie časti disku v kombinácii s definíciou výčnelku, napríklad:

 • Výčnelok krčnej chrbtice, disk l3 - 14, 8 mm, s prieniku vláknitého prstenca. (Zlé! Toto nie je výčnelok, ale kýla).
 • Dorsálny výčnelok disku 14 - 150, veľkosť 11 mm, so stratou sekvestrácie v miechovom kanáli. (Zlé! Toto je oddelená prietrž).

Aký výčnelok sa považuje za patológiu

Moderná klasifikácia nám umožňuje posudzovať patológie vyžadujúce povinné ošetrenie iba tie výčnelky a prietrže, ktoré vedú k narušeniu nervov alebo stlačeniu miechy, to znamená, že sa prejavujú symptómami bolesti..

To neznamená, že musíte zavrieť oči pred existenciou tohto problému: keďže to neubližuje, potom je s ním Boh. Prítomnosť aj nepatrnej deformácie, a ešte viac, je jasným znakom degeneratívneho procesu, ktorý treba liečiť..

Keďže výčnelok chrbtice, aj keď nie prvý, ale stále pomerne skorý štádium prietrže, v ktorej je vláknitý kruh disku stále neporušený, považuje sa za reverzibilnú chorobu.

Či je výstupok vážnym nebezpečenstvom, pomáha samotný klinický obraz (povaha bolesti, prítomnosť príznakov motorického poškodenia a strata citlivosti), ako aj CT alebo MRI, ktoré určujú smerový vektor deformácie disku..

Všeobecne sa výčnelok považuje za neškodný a bezbolestný:

 • ventrálne (predné, nasmerované od chrbtice smerom k brušnej dutine;
 • bočné (bočné).

Veľké bočné výčnelky môžu niekedy ovplyvniť miechový nerv, ktorý sa vyvíja bočnými procesmi a spôsobiť epizodickú bolesť.

Príčiny chronickej diskogénnej dorzopatie môžu byť iba dorzálne (zadné) výčnelky.

Výstupok dorzálneho disku - čo to je

Dorsal je vyčnievanie stavcov, smerované od osi stavca dozadu, smerom k miechovému kanálu. Jeho nebezpečenstvo je, že keď vstúpi do medzistavcových priestorov, môže ovplyvniť miechové nervy av najhoršom prípade nervy a krvné cievy epidurálneho priestoru a výstelku miechy:

 • v prvom prípade sa to prejavuje vo forme radikulopatie;
 • v druhom - v príznakoch neuralgie, ischémie a myelopatie.

Druhy a príznaky dorzálnych výčnelkov

Dorsálne výčnelky medzistavcových platničiek sa zase delia svojim vektorom:

 • na mediáli, nasmerovaný pozdĺž stredovej osi striktne do stredu miechového kanála (najčastejšie spôsobujú myelopatiu);
 • stredne-bočné (choďte od osi v bočných smeroch);
 • paramedial (s posunom od osi doprava alebo doľava, bočný smer) - sú sprevádzané skoliózou nasmerovanou v opačnom smere od výčnelku.
 • foraminálne (zamerané na laterálne procesy, ktoré tvoria výstup pre pár miechových koreňov);
 • kruhový (začínajúci od stredu a smerujúci rovnomerne vo všetkých smeroch po celom obvode MTD).

Predsieňový výčnelok

Foraminálne výčnelky sa vyznačujú príznakmi akútnej bolesti, aj keď nepresahujú 5 mm. Pri tomto druhu prietrže sa môže bolesť náhle zmocniť, pri prudkom otočení alebo naklonení, takže je nemožné zmeniť postoj, je tak silná. Pri predĺženom chronickom radiálnom syndróme dochádza k nervovej atrofii:

 • na prstoch alebo na nohách je slabosť a strata citlivosti;
 • hlavné reflexy v dolných končatinách zmiznú;
 • jednoduché automatické pohyby sú ťažké (napríklad osoba si všimne, aké ťažké je pre neho držať zástrčku, chodiť).

Kruhové a difúzne výčnelky

Kruhový výčnelok disku je jedným z najhorších typov dorzálnych deformít, pretože môže viesť k akútnej radikulitíde a vážnym neurologickým a mozgovým komplikáciám spôsobeným kompresiou miechy..

Z tohto hľadiska je tiež neúspešný dorzálny difúzny výstupok disku, na ktorom nie je viditeľná lokálna deformácia a je ovplyvnená veľká plocha alebo dokonca celý MTD). Takáto patológia má zvyčajne zlú prognózu:

Difúzne výčnelky označujú systémovú a nezvratnosť DZDP a skôr alebo neskôr vedú k vytláčaniu, sekvestrácii a úplnému zničeniu disku..

Obehový a difúzny výčnelok sú často kombinované.

Príznaky výčnelku sú určené jeho topografickou polohou v chrbtici a konkrétnym sektorom.

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Aj malý, päťmilimetrový výstupok môže byť v krčnej oblasti veľkým problémom, pretože je to najužšia časť chrbtice, ktorá má najväčšiu plnosť: nie sú to iba stavce, miecha, nervové korene, ale aj jedna z hlavných krvných línií, ktoré živia hlavu. mozog je stavcová tepna. Výskyt prietrže alebo výčnelku je preto mimoriadne naliehavý. Vďaka Bohu, že sa takéto patológie vyvíjajú v krku zriedka.

Symptómy sa líšia v závislosti od oblasti sektorovej lézie MTD..

Hlavné znaky cervikálneho výčnelku disku C5 - C6:

 • bolesti hlavy spojené so závratmi;
 • bolesť v oblasti krčka maternice (cervikalgia), vyžarujúca do hornej končatiny, lopatky, ramena;
 • pocity znecitlivenia, mravčenia, husia koža (parestézia);
 • hučanie v ušiach, rozmazané videnie, vizuálne halucinácie;
 • hypertenzia;
 • zvýšená úzkosť.

Výčnelok bedrovej chrbtice

Najčastejšie sa výčnelok bedrových medzistavcových platní vyvíja v lumbosakrálnej oblasti z dôvodu tradične zvýšeného zaťaženia tejto časti kmeňa, posunov panvy a kompenzačných deformácií. Akékoľvek horné alebo dolné deformácie nevyhnutne ovplyvňujú bedrové drieky:

 • kyphosis (ohýbanie dozadu v hrudnej oblasti) je kompenzované zvýšením bedrovej lordózy (ohýbanie vpred) a kyfózou krížovej kosti;
 • ploché nohy vedú k deformáciám končatín, TBS a tie zase začínajú upravovať biomechaniku lumbosakrálnej a ďalej celej chrbtice.

V dôsledku zvýšeného statického napätia v chrbtici, pri snahe udržať rovnováhu a stabilitu, dochádza k svalovým kŕčom, čo znižuje vzdialenosť medzi stavcami. Tlak na disky sa zvyšuje, prestávajú zadržiavať vlhkosť, vysychajú a začínajú sa zrútiť.

Najužšia časť driekovej časti l4 - l5 a tzv. Prechodné odvetvie sú najviac náchylné na hernie bolesti: l5 - S1:

Pri pozorovaní výčnelkov v 14 - 15:

 • lumbalgia (bolesť dolnej časti chrbta);
 • fenomény parestézie;
 • znecitlivenie prstov na nohách.

S výstupkom 15 - S1:

 • sciatica - bolesť v lumbosakrálnej oblasti s ožiarením zadku a nohy na boľavej strane (syndróm chvosta);
 • s chronickou ischémiou a atrofiou nervových vlákien, so stratou citlivosti nôh, močovou inkontinenciou a inými poruchami panvových orgánov.

Výčnelok hrudnej miechy

Kýly alebo výčnelky hrudnej oblasti sú extrémne zriedkavé, zvyčajne v posledných fázach rozšíreného DDD. Najčastejšie to trpia disky C7 - T1 a T12 - L1 umiestnené na hraniciach oddelení. Patológia sa prejavuje:

 • silná bolesť na hrudi a medzi rebrami;
 • bolesť pri dýchaní;
 • vyžarujúci príznak bolesti medzi lopatkami.

Pri vyčnievaní prsníkov sa často pozoruje pseudoanginálny syndróm - bolesť je veľmi podobná typickým bolesťou s rozsiahlym srdcovým infarktom, infarktom myokardu alebo komorami. Výčnelok od kardiopatie môžete odlíšiť nedostatočným účinkom po užití liekov na srdce a nezávislosťou od pohybu od bolesti.

Ako liečiť výčnelok miechy

Protrúzia bez príznakov bolesti stále vyžaduje profylaktické ošetrenie, pretože týmto spôsobom je možné zastaviť DZDP a zabrániť procesu v prechode do štádia extrúzie (jadro buničiny opúšťajúce disk).

Ak dôjde k výčnelku, niečo sa zjavne pokazí: metabolické a regeneračné procesy v diskoch sú už narušené alebo existujú nejaké iné, traumatické, hormonálne, infekčné a zápalové príčiny. Konečným zastavením mnohých procesov v chrbtici je smrť MTD: napríklad ankylozujúca spondylitída sa môže začať takmer asymptomaticky, ale konečným výsledkom je ankylóza všetkých stavovcových kĺbov a spondylóza stavcov a diskov..

Preventívne ošetrenie bezbolestných výčnelkov

Proaktívne ošetrenie zahŕňa:

 • rehabilitácia;
 • aktívny, aktívny životný štýl;
 • normalizovaná výživa vrátane prírodných chondroprotektorov, základných stopových prvkov a vitamínov;
 • udržiavanie správnej rovnováhy vody

Nie je to také ťažké, ale nanešťastie to vyžaduje vytrvalosť a ľudskú lenivosť a pokoru s ich škaredým hypodynamickým spôsobom života plní svoju prácu a výbežok postupuje a prechádza do tretieho nezvratného štádia, v ktorom zničený disk nemožno často bez chirurgického zákroku obnoviť. dôsledky:

 • predĺžené vypnutie chrbtice od aktívneho pohybu;
 • spustenie diaľkového snímania v susedných odvetviach;
 • konkurzy.

Múka začína.

Ošetrenie dorzálneho výčnelku

Pretože tento výčnelok je takmer určite spojený s bolesťou, pozostáva konzervatívna liečba zo symptomatickej a etiologickej časti.

Symptomatická liečba potláča radikulárny syndróm, zápal, svalové kŕče, neurologické, ischemické a myelopatické príznaky:

 • neselektívne alebo selektívne NSAID (ibuprofén, diklofenak, movilis, nimesil);
 • GCS (glukokortikosteroidy - dexametazón, diprospán, prednison);
 • blokáda novokainu pre pretrvávajúcu akútnu bolesť;
 • antispasmodiká (midcalm, sirlalud);
 • Vitamíny B;
 • sedatíva;
 • lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh do mozgu, mikrocirkulácia

Cieľom etiologického ošetrenia je zníženie mechanického podráždenia nervu alebo kompresie miechy a obnovenie poškodeného disku:

 • Pohon na špeciálnych zariadeniach s následnou imobilizáciou stavca v korzete.
 • Fyzioterapeutické cvičenia, s výnimkou axiálneho zaťaženia, ostré flexie / predĺženie s lumbosakrálnou prietržou. Veľmi dobré ťahové cvičenia na doske Evminov.
 • Gymnastika, ktorá posilňuje svaly a väzivo chrbtice.
 • Masáž, akupunktúra, fyzioterapia - na zmiernenie chronickej spastickej bolesti chrbtice, spôsobenie napätia a zvýšeného tlaku na medzistavcových platničkách.
 • Prijímanie chondroprotektorov.
 • Sanatórium.
 • diéta.

Ak konzervatívna liečba neodstráni bolesť, zastaví alebo nezmení proces DDD, je možné chirurgicky odstrániť výstupok dorzálneho disku, jednu z metód použitých na odstránenie prietrže.

Ako sú výčnelky a prietrže miechy?

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Je potrebné zaoberať sa patogénnymi zmenami, ktoré vedú k tejto patológii. Ochorenie začína porušením difúznej výživy chrupavky medzistavcových platničiek. Fyziologicky je usporiadané, že disk prijíma krv, tekutinu, živiny a kyslík iba difúznou výmenou s okolitými svalovými vláknami zadného rámu. Ak sú svaly dobre vyvinuté a neustále vystavené miernej, ale dostatočnej fyzickej námahe, potom správne a úplne dochádza k difúznemu metabolizmu. Chrupavkový disk neustále doplňuje zásoby tekutín a živín, vyrovnáva sa so svojimi povinnosťami tlmiča nárazov pri akýchkoľvek pohyboch.
Ak sa zadné svaly stávajú senilnými a nie sú pravidelne zaťažované fyzickou námahou, začína sa proces patologických degeneratívnych zmien:

 • najskôr vláknitý prstenec stráca tekutinu a zmenšuje sa objem;
 • potom sa zníži jeho amortizačná schopnosť a je vystavená neustálym dopadom na stavce;
 • na jeho povrchu sa tvoria malé praskliny, ktoré sa napĺňajú usadzovaním vápenatých solí;
 • medziobratlová platnička stráca schopnosť úplne absorbovať výživné látky a tekutinu získanú počas difúzneho metabolizmu počas práce so svalovými vláknami;
 • to vyvoláva vývoj primárneho zápalového komplexu, ktorý blokuje činnosť svalov;
 • svaly sa kŕčia a dodávajú syndróm napätia, nemôžu difúzne kŕmiť tkanivo chrupavky;
 • v postihnutej oblasti dochádza k zápalovému opuchu a kompresii radiálnych nervov pochádzajúcich z miechy;
 • tieto faktory spôsobujú deštrukciu disku v dôsledku jeho deformácie vplyvom hmotnosti stavcov.

Nakoniec dôjde k zlomeniu vláknitého kruhu a dôjde k herniálnemu vyčnievaniu buničitého jadra. Toto je konečné štádium osteochondrózy - medzistavcové prietrže.

Aký je rozdiel medzi prietržou a výčnelkom?

Prvá vec, ktorá odlišuje prietrž od výčnelku, sú patologické zmeny v tkanive chrupavky. Počas výčnelku nastáva iba deformácia vláknitého prstenca so zmenou jeho obrysov a hrúbky steny. Pri prietrži sa pozoruje prasknutie vláknitého prstenca a výčnelok želatínového buničitého tela..

Klinický obraz prietrže a kýly môže byť podobný a môže obsahovať nasledujúce príznaky:

 1. silná bolesť postihnutej chrbtice s ožarovaním pozdĺž poškodených radiálnych nervov;
 2. znížená citlivosť kože v ohniskách, za inerváciu, za ktorú je poškodená oblasť zodpovedná;
 3. syndróm napätia svalových vlákien;
 4. obmedzenie mobility;
 5. zmena postoja;
 6. znížený výkon.

Niekedy sa môže vyskytnúť primárna paréza a ochrnutie, ktoré prechádzajú po eliminácii kompresie v radiálnej nervovej zóne. Pri prietrži sa môžu vyvinúť abnormality vo fungovaní orgánov brušnej dutiny panvy. Napríklad sa vyvíja dlhodobá pretrvávajúca zápcha spastickej a atonickej povahy. Môže sa vyskytnúť anúria (nedostatok močenia) alebo naopak močová inkontinencia.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a vertebrálnou kýlou v diagnostike?

Pri diagnostike sa používajú špeciálne výskumné metódy. Na oddelenie, kde sa pozorujú klinické príznaky, sa priraďuje röntgen. Pri vyhodnocovaní rádiografických snímok musíte vedieť, aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržou. Prvým z nich sú obrysy medzistavcových platničiek. Ak sú nerovnaké, ale nepresahujú stavce tela, hovoríme o výstupkoch. Pri prietrži je viditeľný charakteristický výčnelok, ktorý môže mať veľkosť od 2 mm do 10 - 15 mm alebo viac. Čím väčšie sú rozmery, tým výraznejšie klinické prejavy a tým ťažšia budúca liečba..
Ďalej sa hodnotí stav konjugovaných častí chrbtice. Pri predĺženom súčasnom výčnelku je možné určiť poškodenie stavcov s rastom kostného tkaniva. Deformujúca sa spondylartróza je vážna komplikácia osteochondrózy a zhoršuje priebeh výbežku, čím sa zrýchľuje vzhľad medzistavcovej prietrže.

Rozdiel v liečbe kýly a vyčnievania medzistavcovej platničky

V súčasnosti je prietrž a výčnelok medzistavcového disku veľmi liečiteľné bez použitia chirurgického zákroku. Úradné lieky bohužiaľ nie sú schopné účinne pomáhať takýmto pacientom. Sú predpísané iba symptomatické metódy, ktoré eliminujú bolesť, stuhnutosť pohybov a zhoršenú citlivosť. Nemajú však terapeutický účinok. Účinne vyčnievanie a prietrž možno liečiť pomocou metód manuálnej terapie..

Nie sú žiadne rozdiely v liečbe kýly a výčnelku. Najprv sa kompresný tlak eliminuje trakčnou trakciou. V tejto fáze majú pacienti výrazné zmiernenie bolesti. Potom sa aplikuje osteopatia a masáž. S ich pomocou. Proces obnovenia integrity chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca.

Terapeutická gymnastika a kinezoterapia zabezpečujú fungovanie chrbtových svalov, čo normalizuje difúznu výživu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Po niekoľkých reláciách sa obnoví. Po liečbe sa u našich pacientov zvyčajne nevyskytujú príznaky exacerbácie osteochondrózy po dobu 3 až 5 rokov.

Pozývame vás na úvodnú bezplatnú konzultáciu. Počas vymenovania vás skúsený lekár vyšetrí a povie vám o všetkých vyhliadkach na liečbu vašej choroby.

Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou a ako liečiť choroby?

Problémy s chrbticou nie sú dnes neobvyklé. Napríklad, ak majú pacienti ťažkosti s bolesťou chrbta, lekár v 90% prípadov diagnostikuje osteochondrózu, ktorej následky sú výčnelok a prietrž.

Mnohí považujú tieto choroby za identické, ale v skutočnosti sa navzájom jasne líšia. Je nesmierne dôležité pochopiť, ako sa výčnelok líši od kýly medzistavcových platničiek, pretože každá z patológií má niekoľko znakov, ktoré treba pri liečbe brať do úvahy..

Čo je to výčnelok

V ľudskom hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktorých funkciou je znižovať tlak na chrbticu, ako aj zabezpečovať jej celkovú flexibilitu a silu. Disk pozostáva z vláknitého kruhu a buničitého jadra želatínovej štruktúry.

Výčnelok disku - jeho vytláčanie z chrbtice, tzv. Výčnelok. Faktom je, že vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a keď je vyčerpaný, disk sa začne deformovať.

Výstupok, ktorý nepresahuje 5 mm, sa nazýva „výstupok“. Jadro je pritom stále umiestnené vo vláknitom kruhu. V tejto fáze je dôležité mať čas na prijatie opatrení na odstránenie choroby, aby nedochádzalo k ďalšiemu rozvoju degeneratívnych procesov. V opačnom prípade sa bude tlak na disk naďalej zvyšovať, čo vedie k prietrži.

Príčiny a príznaky patológie

Výčnelok je takmer vždy dôsledkom osteochondrózy. Degeneratívne procesy sa vyvíjajú v dôsledku nedostatku minerálnych prvkov v kostných tkanivách. Dôvod spočíva aj v nedostatku motorickej aktivity, čo platí najmä v modernom svete.

Pasívny životný štýl, sedavá práca, absencia rovnomerných ranných cvičení a najmä pravidelných tréningov oslabujú korzet svalov. Problémy metabolizmu vody a narušenia krvného zásobovania sú schopné vyvolať vyčnievanie, vďaka čomu sa živiny nemôžu voľne dostať do tkanív kostí a chrupavky..

V závislosti od časti chrbtice ovplyvnenej výčnelkom sa príznaky choroby líšia:

 1. Krčný sektor. Prejavuje sa ako pocit mravčenia rúk a krku, parestézie. Fyzikálnu aktivitu je ťažké tolerovať, pravidelne dochádza ku skokom v krvnom tlaku.
 2. Hrudná časť. Bolesť v medzirebrovej oblasti počas zákruty tela. Existuje hlboký dych a výdychy. Bolesť v srdci, simulácia záchvatov angíny.
 3. bedrový Bolesť sa prejavuje pri dlhodobom sedení alebo pri fyzickej námahe. Pocity môžu byť zanedbateľné a pacienti tento prejav často prehliadajú, nevenujú mu pozornosť a vyhadzujú ho pri bežnej únave..

Čo je herniovaný disk

Kýla je patológia, pri ktorej sa vláknitý prstenec pretrhne v dôsledku trvalého zranenia. Často cez trhliny a trhliny, želatínové jadro presakuje do miechového kanála, a toto je plné štípaných nervov..

Ak sa pri krčnej chrbtici vyskytuje hernia, zhoršuje sa prívod krvi do mozgu. To spôsobí závraty, ako aj patológiu pamäti. Ochorenie môže vyvolať rozvoj krčnej radikality, a dokonca ochrnutie, ak dôjde k stlačeniu miechy..

Kýla vytvorená v hrudnej oblasti môže spôsobiť medzirebrovú neuralgiu, v bedrovej oblasti môže spôsobiť patológie panvových orgánov. V niektorých prípadoch môže byť pre človeka ťažké chodiť a dokonca sedieť v spojení so silnou bolesťou, znecitlivením nôh.

Nesprávna liečba výčnelku alebo jeho úplnej neprítomnosti je hlavným dôvodom vzniku prietrže chrbtice. Patológia sa tiež môže rozvíjať na pozadí traumy. Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja prietrže, patrí pasívny životný štýl, zakrivené držanie tela, nadmerná fyzická aktivita (najmä ak sú zriedkavé a telo je nepripravené), prítomnosť nadmernej hmotnosti a predĺžená jazda (v dôsledku vibrácií a polohy tela). ).

Ak sa neposkytne správne a včasné ošetrenie, medziobratlová kýla môže spôsobiť ešte závažnejšie zdravotné problémy. Ochorenie nepriaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, spôsobuje ischias, gastritídu a dokonca aj bronchitídu. Ďalšia kýla narušuje krvný obeh mozgu, ktorý je plný výskytu mozgových príhod u ľudí.

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Aby ste pochopili, aký je rozdiel medzi vyčnievaním a prietržou, musíte pochopiť, že posledná uvedená je dôsledkom prvej. Deplécia a ďalšia deštrukcia vláknitého kruhu prispieva k metabolickým poruchám.

V dôsledku toho prsteň stráca pevnosť a elasticitu, získava mnoho defektov. S výčnelkom sa napriek defektom nedotkne integrita krúžku a prietrž sa pretrhne a výčnelok začne presahovať 5 mm.

Rozdiely v diagnostike patológií

Diagnóza oboch patológií je rovnaká. Lekár zhromaždí anamnézu a potom vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta. Ďalej sa vykonáva magnetická rezonancia (MRI), ktorá vám umožní zistiť polohu výčnelku a jeho veľkosť..

Potom sa urobí röntgen, aby sa vylúčila prítomnosť ďalších pravdepodobných patológií. Lekár vykoná diagnózu až po prijatí a analýze všetkých údajov a určí, či je na pacienta nepríjemné vysunutie alebo kýla. Na to potrebuje vedieť, aké príznaky odlišujú prietrž od kýly. Rozdiel je zreteľne znázornený na nasledujúcej fotografii:

Ako rýchlo výčnelok prechádza do prietrže

Rýchlosť prechodu výčnelkov medzistavcových platničiek do prietrže závisí od mnohých faktorov. Nie je možné presne určiť, ako dlho sa to stane. Rozvoj degeneratívnych zmien v neprítomnosti liečby sa urýchli, najmä ak pacient nezmení svoj životný štýl a ignoruje všetky príznaky choroby. Nesprávna strava, neaktívny životný štýl, sedavá práca, občasná trauma - to všetko iba zhorší situáciu a priblíži vývoj prietrže medzistavcových platničiek..

Terapeutická taktika

Hneď ako je choroba diagnostikovaná, v oboch prípadoch by mal pacient obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu a nahradiť ju masážnymi a liečebnými cvičeniami. Ak je prípad obzvlášť zanedbaný, lekár predpíše injekcie, ktorých hlavnou funkciou je zvýšenie kvality chrupavky, zvýšenie jej odolnosti voči tlaku a zvýšenie elasticity..

Liečba protúziou

Terapia tohto ochorenia vyžaduje predovšetkým zníženie fyzickej aktivity. Je dôležité dodržiavať toto pravidlo minimálne počas obdobia liečby. Potom môžete urobiť konzervatívnu liečbu, ktorú zostaví ošetrujúci lekár.

Patria sem cvičebné terapie, plávanie a gymnastika, návštevy masáží a procedúry manuálnej terapie. Fyzioterapia, kinezioterapia, akupunktúra bude mať priaznivý vplyv na zdravie pacienta a celkovú pohodu.

Takmer vždy lekári predpisujú pacientovi chondroprotektory, pretože tieto lieky sú jedným z najúčinnejších protrúzií. Vykonáva sa okrem iného hardvérová ťažba chrbtice a symptomatická terapia, ktorá zahŕňa použitie analgetík a NSAID..

Liečba prietrže

Keďže choroba môže spôsobiť úplné alebo čiastočné obmedzenie mobility a v niektorých prípadoch dokonca postihnutie a paralýzu, musí byť jej liečba nevyhnutne komplexná a včasná. Je dôležité pochopiť, že konzervatívny účinok tu už nebude dostatočne účinný..

Takéto liečenie len čiastočne zlepší blahobyt zastavením progresie vývoja choroby a navrátením disku medzi stavcami do pôvodného stavu a tvaru, čím sa obnoví jeho funkčnosť, takže nie je možné.

Pre úplné vyliečenie je potrebné vykonať chirurgický zákrok, ale pred operáciou aj po operácii je v rehabilitačnej fáze pacientovi predpísaná procedúra zahrnutá v konzervatívnej kategórii: masáže, cvičebná terapia, plávanie a ďalšie. Ak osoba trpí neznesiteľným syndrómom bolesti, lekár mu môže predpísať injekcie, ktoré poskytujú blokádu novokainu.

Kýla a vyčnievajúce cvičenia

Cvičenie bude rovnako užitočné pre výčnelok aj prietrž. Cieľom gymnastiky v tomto prípade je posilnenie svalov pacienta a tiež dobrý výsledok. Komplex zostavuje lekár alebo inštruktor cvičebnej terapie. Zahŕňa predĺženie a predĺženie chrbtice o:

 • napínanie ramien pozdĺž tela v polohe na bruchu, najprv so zahnutými a potom s rovnými nohami;
 • ťahanie kolien k hrudníku striedavo v polohe na chrbte;
 • natiahnutie chrbta a paží v sede na pätách atď..

Je veľmi dôležité trénovať, vyhýbať sa všetkým druhom krútiacich cvičení, ako aj náhlym pohybom a trhnutiam počas fitnesu, ktoré spôsobujú pocity bolesti..

Ľudové lieky v boji proti tejto chorobe

Výčnelok a prietrž nemôžete liečiť iba ľudovými metódami, pretože sami sa s týmto problémom nedokážu vyrovnať. Pri použití v kombinácii s hlavným tradičným ošetrením budú účinné. Niektoré populárne recepty na liečenie lektvarov sú uvedené nižšie..

Cesnak lisuje

Rozomelte 300 gramov cesnaku, pridajte do dužiny 150 ml vodky a nechajte ju 10 dní v tmavej miestnosti. Výslednú zmes použite na obklady, na tenkú vrstvu tela naneste tenkú vrstvu. Horná časť kompozície musí byť pokrytá fóliou a teplou handrou, aby sa dosiahol skleníkový efekt.

Odporúča sa kompresiu odstrániť po 45 minútach, ale v prípade nepohodlia dokončite postup skôr, nedržte ho silou, pretože môže dôjsť k popáleniu. Tento postup sa odporúča vykonávať každý druhý deň a medzi terpentínovými kúpeľmi.

Terpentínové kúpele

Je povolené uchýliť sa k postupu iba pre ľudí, ktorí netrpia problémami s kardiovaskulárnym systémom. Vezmite 10 gramov detského mydla, ktoré bolo predtým rozdrvené strúhaním, rozriedite ho jedným litrom horúcej vody a pohárom terpentínu..

Pridá sa tam 30 mililitrov salicylového alkoholu (1%). Zmiešajte všetko tak, aby boli všetky komponenty úplne skombinované, a odošlite do chladničky na uskladnenie. Pridajte tri lyžice tejto zmesi do kúpeľa po naplnení nádoby vodou pri teplote nie vyššej ako 45 stupňov. Ľahnite do tejto vody 10 minút.

Kalanchoe komprimuje

Rastlina sa často nazýva ženšen ženšen, čo nie je prekvapujúce, pretože jej šťava môže preniknúť cez pokožku a mať terapeutický účinok. Odstráňte z rastliny niekoľko listov, odrežte hornú tenkú šupku nožom a pripevnite ju k postihnutej oblasti chrbtice, vystužte omietkou navrchu.

Čo je horšie a nebezpečnejšie: vyčnievanie alebo kýla?

Keďže prietrž je dôsledkom výčnelku, bolo by logické predpokladať, že sa považuje za nebezpečnejšiu. Ale v skutočnosti nie je všetko také jednoduché. dôležitý je nielen stupeň a úroveň výčnelku, ale aj umiestnenie lézie, napríklad:

 1. Vytlačenie medzistavcových platničiek smerom k medzistavcovému kanálu, ak má veľkosť 4 mm, bude výrazne nebezpečnejšie ako stredná prietrž s veľkosťou 5 mm..
 2. Kýla v bedrovom sektore je menej nebezpečná ako vyčnievanie disku v krčnej oblasti.
 3. Schmorlova kýla, aj keď dosiahla 10 mm, nemôže človeka úplne vyrušiť, ale výčnelok je často veľmi bolestivý.

Ako je zrejmé, stupeň nebezpečenstva ochorenia je relatívny a na jeho určenie sa musí naraz zohľadniť niekoľko faktorov. Ale napriek tomu, že všetky ostatné veci sú rovnaké, to znamená, že ak porovnáme prietrž a výčnelok, ktorý vznikol v tom istom oddelení, nasmerovaný jedným smerom, potom prietrž je určite nebezpečnejšia.

záver

Výčnelok medzistavcových platničiek sa líši od kýly predovšetkým stupňom výčnelku, integritou vláknitého prstenca. Silný rám svalov a správne držanie tela chráni telo pred takýmito chorobami.

Pri športe je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, predchádzať nadmernej hmotnosti a jesť zdravé jedlo. Akonáhle sa objavia prvé príznaky, ktoré sa aj vzdialene podobajú problémom s chrbticou, musíte okamžite navštíviť neurológa, aby ste začali bojovať proti tejto chorobe v ranom štádiu jej vývoja..

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Mechanizmus tvorby kýly a výčnelkov

Ľudská chrbtica je strednou časťou axiálnej kostry, ktorá zahŕňa aj kosti krku a lebky, rebier a hrudnej kosti. Pozostáva z 33 (u niektorých ľudí - z 34) stavcov kostnej chrupavky, z ktorých každý má telo, oblúk a proces..

Stavce obklopujú miechu a ich procesy sa spájajú so svalmi, ktoré fixujú chrbticu a držia ju v anatomicky správnej polohe. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky - spojivové tkanivové prvky naplnené želatínovou buničinou (želatínové jadro), ktorá má želé podobnú konzistenciu.


Štruktúra medzistavcových platničiek

Jadro disku je umiestnené v hustej vláknitej membráne, ktorá sa tiež nazýva vláknitý prstenec (pretože má okrúhly tvar). Na hornom a dolnom povrchu disku sú biele chrupavkovité platne prstencového tvaru, cez ktoré sa privádza buničina..


Funkcia medzistavcových platničiek

Medzistavcové platničky vykonávajú dôležité funkcie, od ktorých závisí nielen pohyblivosť osoby, ale aj práca niektorých vnútorných orgánov, napríklad močového mechúra a iných orgánov malej panvy. Hlavné sú:

 • zvýšená odolnosť proti axiálnemu (vertikálnemu) zaťaženiu;
 • zmiernenie sily a nárazového zaťaženia počas behu, skákania, chôdze, počas trasenia (funkcia odpisovania);
 • zabezpečenie flexibility chrbtice a jej mobility.

Živiny (najmä kolagén), vitamíny, minerály, voda sa dodávajú na medzistavcové platničky prostredníctvom viacerých krvných ciev, ktoré vo veľkom množstve prechádzajú cez telo stavcov. Ak je narušená výživa chrupavkových doštičiek, disk je dehydratovaný a jeho elasticita a elasticita klesá. V priebehu času to vedie k zníženiu výšky medzistavcových platničiek (zvyčajne tento údaj môže dosiahnuť 10 až 11 mm), deformácii blízkych stavcov, stlačeniu chrbtice a rozdrveniu disku..


Zníženie výšky medzistavcových platničiek

Pod tlakom susedných stavcov je disk stlačený a dužinaté jadro (spolu s vláknitou membránou) je premiestnené. Výbežok nazývaný výčnelok sa tvorí..


Bedrový diskový výčnelok

Ak choroba postupuje, môžu sa vo vonkajšom obale vytvoriť praskliny. Posun buničiny za vláknitú membránu cez vzniknuté trhliny a diery sa nazýva prietrž.


MRI herniation

Ak sa chcete dozvedieť viac o štruktúre ľudskej chrbtice, ako aj o jej oddeleniach, funkciách a prevencii chorôb, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Príznaky týchto stavov

V tejto časti zvážime, ktoré príznaky sú spoločné pre tieto stavy a ktoré sú odlišné..

Časté príznaky

Obidva tieto stavy majú také bežné príznaky, ako sú:

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá je akútna;
 • Tuhosť kĺbov pri chôdzi spôsobuje najmenšie otočenie tela silnou bolesťou;
 • Brnenie v prstoch alebo na nohách;
 • Celková svalová slabosť;
 • Pokles krvného tlaku.

Okrem toho je potrebné poznamenať, že pacient je takmer vždy v depresii.

Video: „Príznaky vyčnievania a prietrže chrbtice“

Rôzne príznaky

Príznaky výčnelku:Prejavy prietrže:
 • Ostrá bolesť v paži / ramene;
 • Tinnitus, zhoršené videnie, závraty, zhoršenie pamäti, tras;
 • Bolesť srdca, poruchy trávenia.
 • Bolesť, ak niekto začne tlačiť;
 • Vypálená prietrž pri kašli, v stoji. Kýla je menej nápadná, ak človek jednoducho klama;
 • Neustály pocit, že niekto tlačí na postihnutú oblasť;
 • Porucha močenia.

Video: „Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a kýlou?!

Zistite, aké výčnelky a prietrž chrbtice sú:

 • Viac informácií o gymnastike počas vyčnievania medzistavcového disku nájdete na tejto stránke
 • Kliknutím na odkaz zistíte, či sa oddelená prietrž dá vyliečiť bez chirurgického zákroku
 • Ak sa chcete dozvedieť viac o strednej prietrži lumbosakrálnej kosti, choďte sem
 • Čo je foraminálna a paraforaminálna bedrová hernia je opísaná v nasledujúcom článku
 • Čo je hediácia paramediánskeho disku a ako sa lieči?
 • Príčiny a liečba dorzálnej miechy

Ako diagnostikovať prietrž a kýlu?

Štandardnou diagnostickou metódou pre medziobratlové kýly a výčnelky, ktoré sa používajú vo väčšine rozpočtových zdravotníckych zariadení, je rádiografia. Účinnosť tejto metódy v porovnaní s modernejšími diagnostickými metódami je pomerne nízka a je okolo 90%.

Malé výčnelky malej veľkosti sa pri štúdiu röntgenového obrazu nedajú vždy zistiť, preto je preferovanou metódou vyšetrenia magnetická rezonancia, počítačová alebo multispirálna počítačová tomografia..


MRI kýla

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako funguje MRI chrbtice, a tiež zvážiť zobrazenie magnetickej rezonancie, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..


Multispirálna počítačová tomografia

V prípade potreby je pacientovi predpísaná myelografia - röntgenové vyšetrenie miechových kanálikov, cez ktoré cirkuluje mozgomiešna tekutina (mozgomiešna tekutina) s použitím kontrastných roztokov.

Metódy liečby hernie MTD

Keďže patológia môže viesť k lokálnemu alebo úplnému obmedzeniu pohyblivosti pacienta, až po postihnutie alebo paralýzu, jeho liečba by mala byť nielen aktuálna, ale aj komplexná. Dôležité je, že konzervatívne liečenie v tomto prípade nie je dostatočne účinné. Môže zmierniť stav pacienta a zastaviť progresiu ochorenia. Konzervatívna terapia však vo väčšine prípadov nie je schopná obnoviť medzistavcové platničky do ich prirodzeného stavu, obnoviť jej funkčnosť. Pred operáciou a po operácii sú pacientovi predpísané procedúry týkajúce sa konzervatívnych metód - masáže, cvičenia, plávania a iných procedúr používaných pri liečbe vyčnievania MTD. Ak má pacient obavy zo silnej, neznesiteľnej bolesti, je mu predpísaná injekcia na blokádu novokainu.

Druhy medziobratlovej chirurgie prietrže:

 1. Laminektómia na príslušnej úrovni.
 2. Intralaminárne mikrochirurgické odstránenie patológie.
 3. Microdisectomy.
 4. endoskopia.

Výčnelok medzistavcových platničiek je nepochybne patológia, ale celkom ľahko reverzibilná. Ak je výčnelok diagnostikovaný v čase, liečba bude neinvazívna a krátkodobá. V 95% všetkých prípadov môže byť stav disku normalizovaný. Ak „výčnelok“ MTD zostane bez dozoru alebo sa uskutoční iba symptomatické ošetrenie, dôjde skôr alebo neskôr k prasknutiu vláknitého prstenca. V tomto prípade môže byť konzervatívna terapia neúčinná a je potrebná chirurgická liečba prietrže medzistavcových platničiek.

Medziobratlová hernia - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Klinika na ošetrenie chrbta a kĺbov №1

Moskva, Pyatnitskoye sh., 6, bldg. 1
VolokolamskayaMitino

 • Konzultácie od 1 000
 • Liečebné kurzy od 7000
 • Masáže od 1500

10 Napíšte vlastnú recenziu

Ústav tradičnej orientálnej medicíny

Moskva, Filippovskij per., 18
Arbat (FL)

 • Konzultácie od roku 1200
 • Manuálna terapia od roku 1300
 • Fyzioterapia od 700

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Metódy liečby výčnelku MTD

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je znížiť fyzickú aktivitu, aspoň počas obdobia liečby. Potom môžete pristúpiť k konzervatívnej liečbe ochorenia (metódy určí lekár):

 1. Cvičenie, masáže, plávanie, manuálna terapia a fyzioterapia (elektroterapia, fyzioterapia, laserová terapia).
 2. liečebný telocvik.
 3. Manuálna terapia, akupunktúra.
 4. Prijímanie chondroprotektorov.
 5. Trakcia chrbtice.
 6. Symptomatická liečba - užívanie nesteroidných protizápalových liekov, analgetík.

V období rehabilitácie po liečbe sa na simulátoroch chrbta používa „pohybová liečba“.

Medzistavcové prietrže - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
Ortopedický chirurg

Dubinsky Artyom Igorevich

Moskva, ul. Sretenka, 9 (Capital Medical Clinic) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Sychenikov Boris Anatolyevich

Moskva, ul. Avtozavodskaya, d.16, budova 2 (Klinika "Medicine 24/7")
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Diagnostika chorôb

Pre obe patológie je diagnóza rovnaká. Ortopedický lekár zhromažďuje anamnézu a vykonáva vizuálne vyšetrenie. Potom nasleduje magnetická rezonancia, vďaka ktorej je možné určiť miesto a veľkosť výčnelku, ako aj röntgenové lúče, aby sa vylúčili ďalšie choroby. Po prijatí všetkých údajov lekár vykoná diagnózu - výčnelok alebo prietrž a určí potrebný priebeh liečby.

príčiny

Výčnelok miechy sa vyskytuje v dôsledku nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 • predchádzajúce zranenia a poškodenie chrbtice;
 • rozvoj osteochondrózy;
 • zakrivenie chrbtice - skolióza, kyfóza atď.;
 • prítomnosť hemangiómu - benígnej formácie;
 • narušený metabolický proces;
 • pasívny životný štýl, nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity;
 • osteoporóza;
 • prítomnosť nadváhy, obezity;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • reumatoidná artritída.

Ohrozené sú tieto kategórie ľudí:

 1. 1 Osoby s genetickou predispozíciou.
 2. 2 Pravdepodobnosť rozvoja patologického procesu, ak má pacient také zlé návyky, ako je fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu.
 3. 3 S vekom je riziko rozvoja patológie vyššie. Je to spôsobené skutočnosťou, že všetky metabolické procesy v tele sa postupne spomaľujú, regenerácia tkanív je pomalšia.
 4. 4 Osoby profesionálne zapojené do športových aktivít, ktoré potrebujú zdvíhať ťažké bremená.

Vo väčšine prípadov je výčnelok disku spôsobený chorobami chrbtice a provokujúcimi faktormi sú zlé návyky, vek a metabolické poruchy..

Časté príznaky

Choroba sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. V prípade narušenia držania tela, po zranení, s dlhou pozíciou v sede, príliš veľkou fyzickou námahou alebo naopak, ak nie je prítomná, s narušeným metabolizmom a dedičnými patológiami.

Keď sa objavia prvé príznaky, poraďte sa s lekárom a predpíšte komplexnú liečbu.

Samostatným pohľadom je Schmorlova kýla. Často sa objavuje v bedrovej oblasti. Posun disku nie je pozorovaný v lúmene miechy, ale v kostnom tkanive stavcov. Preto môže byť taká kýla náhodne detekovaná rôntgenovým žiarením. Po prerazení poškodeného segmentu sa taká kýla stane nebezpečnou.

Ľudové lieky v boji proti tejto chorobe

Výčnelok a prietrž nemôžete liečiť iba ľudovými metódami, pretože sami sa s týmto problémom nedokážu vyrovnať. Pri použití v kombinácii s hlavným tradičným ošetrením budú účinné. Niektoré populárne recepty na liečenie lektvarov sú uvedené nižšie..

Cesnak lisuje

Rozomelte 300 gramov cesnaku, pridajte do dužiny 150 ml vodky a nechajte ju 10 dní v tmavej miestnosti. Výslednú zmes použite na obklady, na tenkú vrstvu tela naneste tenkú vrstvu. Horná časť kompozície musí byť pokrytá fóliou a teplou handrou, aby sa dosiahol skleníkový efekt.

Odporúča sa kompresiu odstrániť po 45 minútach, ale v prípade nepohodlia dokončite postup skôr, nedržte ho silou, pretože môže dôjsť k popáleniu. Tento postup sa odporúča vykonávať každý druhý deň a medzi terpentínovými kúpeľmi.

Terpentínové kúpele

Je povolené uchýliť sa k postupu iba pre ľudí, ktorí netrpia problémami s kardiovaskulárnym systémom. Vezmite 10 gramov detského mydla, ktoré bolo predtým rozdrvené strúhaním, rozriedite ho jedným litrom horúcej vody a pohárom terpentínu..

Pridá sa tam 30 mililitrov salicylového alkoholu (1%). Zmiešajte všetko tak, aby boli všetky komponenty úplne skombinované, a odošlite do chladničky na uskladnenie. Pridajte tri lyžice tejto zmesi do kúpeľa po naplnení nádoby vodou pri teplote nie vyššej ako 45 stupňov. Ľahnite do tejto vody 10 minút.

Kalanchoe komprimuje

Rastlina sa často nazýva ženšen ženšen, čo nie je prekvapujúce, pretože jej šťava môže preniknúť cez pokožku a mať terapeutický účinok. Odstráňte z rastliny niekoľko listov, odrežte hornú tenkú šupku nožom a pripevnite ju k postihnutej oblasti chrbtice, vystužte omietkou navrchu.

bedrový

Najbežnejšia patológia. Chrbtica v tejto časti je vystavená maximálnemu zaťaženiu pri chôdzi, zdvíhaní a prenášaní závaží. Zranenia bedrovej chrbtice sú bežné. Najzraniteľnejšie sú 4 a 5 bedrové stavce. Miecha tu nie je - končí niekde na úrovni 1 bedrového stavca. A potom prichádza zväzok nervových vlákien, kvôli štrukturálnej podobnosti zvanej cop.

Posunutie disku a následné mechanické podráždenie chvosta vedie k objaveniu sa nasledujúcich príznakov:

 • pálenie, silná bolesť chrbta, (lumbalgia)
 • reflexné napätie svalov chrbta, dolných končatín
 • výrazná znížená citlivosť
 • zníženie rozsahu pohybu v bedrovej chrbtici
 • pálivé bolesti nôh
 • ťažkosti s chôdzou
 • močová inkontinencia, spontánne pohyby čriev
 • svalová atrofia dolných končatín
 • ischias - neuritída sedacieho nervu

Viac informácií o Karipazime a Karipainu

Video na ošetrenie kýly s herpiou Karipazim

Karipazim (Karipain), zavedený elektroforézou, ovplyvňuje samotnú prietrž. Začína sa postupne znižovať a uvoľňuje nervový koniec, ktorý zviera, a bolesť chrbtice postupne mizne. V menšej miere pôsobí liek na celý medzistavcový disk. Liek zvyšuje regeneráciu tkaniva disku, ktorá obnovuje jeho normálny tvar a funkciu tlmiča nárazov a zároveň „omladzuje“. Karipazim ovplyvňuje aj niekoľko susedných medzistavcových platničiek, čím obnovuje celú chrbticu. Viac informácií o Karipazime a Karipainu nájdete tu

Príčiny, liečba a prevencia osteochondrózy v rámci kondície

Technológia kondičného tréningu je navrhnutá tak, aby zlepšovala organizmus a predchádzala rôznym chorobám a súčasne riešila rôzne ciele zúčastnených. Z tohto dôvodu príslušné triedy fitnes zlepšujú situáciu ako celok.

Zvážte všeobecné odporúčania týkajúce sa technológie odbornej prípravy.

1. Technika cvičení by mala byť správna bez ohľadu na úroveň výcviku a prítomnosť / neprítomnosť osteochondrózy. V prípade výčnelkov a PGM cvičenia so zlou technikou zväčšujú svoju veľkosť, keď dochádza k stlačeniu stavcov pod uhlom. Cvičenie by malo byť čo najprirodzenejšie, aby sa znížilo riziko zranenia..

2. Tréning by sa mal zameriavať na nápravu porušenia postoja a skoliózy bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy. Existuje veľa porúch držania tela v sagitálnej rovine aj v prednej a pri skolióze, porúch v prednej a horizontálnej rovine. V závislosti od týchto porúch sa vyberajú cvičenia a ich dávkovanie podľa objemu a intenzity.

3. Zaťaženie by malo byť vyvážené na antagonistických svaloch (rovnaký počet prístupov a odpor voči hlavným protilahlým svalovým skupinám), bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy, berúc do úvahy posturálne poruchy..

Vďaka nevyváženému zaťaženiu spôsobujú pohodlné cvičenia čoraz väčšiu nerovnováhu vo svaloch, čím zvyšujú zaťaženie kĺbov a svalov, ktoré sa snažia prispôsobiť novej polohe kostí..

4. Nadváha s obezitou zvyšuje riziko problémov s pohybovým ústrojenstvom vrátane narušenia držania tela a neprideleného zaťaženia chrbtice. Je potrebné udržiavať normálne percento telesného tuku.

5. Slabý alebo nefunkčný svalový korzet obmedzuje schopnosť vykonávať cvičenia správnou technikou. Často - nejde o funkčný korzet chrbtice alebo o funkčnú lopatku. Je potrebné rozvíjať určité fyzické funkcie svalov, a nie ich pumpovať.

6. Nedostatočná pohyblivosť kĺbov môže viesť k nadmernej pohyblivosti kĺbov chrbtice, ktorá je plná prejavov a progresie osteochondrózy. Je dôležité zistiť nedostatočnú pohyblivosť kĺbov a zvýšiť ju.

Obmedzenia, ktoré sa vzťahujú na túto chorobu

Osteochondróza a vyčnievanie významne znižuje kvalitu ľudského života a ukladá množstvo funkčných obmedzení. Toto ochorenie môže spôsobiť silnú bolesť, znemožniť pohyb a viesť k narušeniu iných funkcií tela..

 • Obmedzená fyzická aktivita. Nie je možné zdvíhať a prenášať závažia, vykonávať náhle neopatrné pohyby (najmä pri naklonení). Je potrebné neustále monitorovať držanie tela a zaťaženie chrbta opatrne a rovnomerne.
 • Nemôžete spať na vysokom vankúši, mäkkej matraci alebo pohovke, pretože svaly chrbta a krku sa počas spánku nemôžu poriadne uvoľniť. Pri osteochondróze a medzistavcových kýlach sa odporúča používať ortopedickú matraci a vankúš..
 • Malo by sa zabrániť prejedaniu a nadváhe. Aby sa minimalizovalo zaťaženie chrbtice, musíte dodržiavať špeciálnu diétu, nezneužívať soľ, vylučovať alkohol.
 • Malo by sa vyhnúť nepríjemnej obuvi a topánkam s vysokými podpätkami..
 • Je mimoriadne dôležité vylúčiť možnosť podchladenia, aby sa zabránilo nežiadúcemu napätiu svalov chrbtice. Reflexné napätie stavcov počas podchladenia vedie k zvýšeniu tlaku na zapálenú oblasť chrbtice a následkom toho k zhoršeniu ochorenia..
 • V prípade osteochondrózy krčnej chrbtice nie je možné vykonávať plné pohyby hlavy s plnou amplitúdou, ani prasknúť kĺby krku..

prevencia

Aby ste v budúcnosti zabránili prietrži chrbtice, mali by ste prehodnotiť svoj životný štýl. Ak je človek zaneprázdnený sedavou prácou, je potrebné každú hodinu urobiť malú rozcvičku, vykonaním jednoduchých, ale užitočných cvičení pre stavce. Naopak, pri fyzickej aktivite by sa mala znížiť ich intenzita. Z tohto dôvodu sa tlak na chrbticu zníži, čo znamená, že sa proces vysúvania zastaví. Je dôležité sledovať polohu tela, najmä pri sedení.
Okrem toho sa odporúča normalizovať stravu: zavádza sa ovocie, zelenina, bylinky, nízkotučné ryby a mäso, obilniny, orechy. Ak má osoba s nadváhou, musíte starostlivo sledovať, čo používa..

Populárne chyby pri tréningu s osteochondrózou

1. Posúdenie polohy a pohyblivosti kĺbov. Korekcia porúch držania tela, zlepšenie pohyblivosti kĺbov, kde je obmedzenie, zníženie nadváhy pri obezite.

2. Je možné zmierniť kŕče, opuchy a bolesti svalov určitými pohybmi (somatická korekcia, PIR), počas ktorých proprioreceptory vysielajú signály do centrálneho nervového systému a uvoľňujú sa spazmodické svaly, zlepšuje sa krvný obeh..

3. Vývoj neutrálnej polohy chrbtice pri mnohých cvičeniach. Aby som to urobil, používam v počiatočnej fáze gymnastickú palicu a mechanický tonometer na monitorovanie neutrálnej polohy. A v budúcnosti sa presuniem do zložitejších cvičení a do bežného života. Neutrálna poloha je nevyhnutná, aby sa nezvýšil výčnelok a prietrž.

4. Vývoj silovej vytrvalosti svalov na zlepšenie ich krvného obehu, pružnosti a výživy chrbtice v dôsledku difúzie tekutín. Na tento účel sa používajú niektoré cvičenia z kinezoterapie, ktoré nespôsobujú kompresiu MTD a bolesť. Funkcia svalov spúšťa mechanizmy samoliečenia.

5. Rozvoj rôznych funkčných vlastností svalov vrátane rytmickej stabilizácie na nestabilných povrchoch, aby sa umožnili hlboké svaly chrbtice..

6. Terapeutické metódy na zlepšenie výživy tkanív a odstránenie produktov rozpadu - kontrastná sprcha s rozťahovaním určitých svalov, masáž a práca so syndrómami myofasciálnej bolesti.

7. Zdravá a primeraná výživa.

Ako vidíte, na prácu s touto chorobou je potrebná celá stratégia, a nie samostatné cvičenia kinezoterapeutov alebo posilňovanie svalov, ktoré môžu poškodiť.

- Hyperexlongácia so zaokrúhlením chrbta. Táto technika pomáha stlačiť chrbticu a vytlačiť jadro buničiny do miechového kanála. Riešením je buď vylúčiť cvičenie, alebo udržať chrbticu v neutrálnej polohe a starostlivo vypracovať usmerňovače chrbtice na fitball;

- Zadná injekcia vrátane kinezoterapie. Musíte poznať poruchy v držaní tela a kde musíte posilniť svaly, a nie pumpovať svaly, ktoré môžu stlačiť stavce pod uhlom a narušiť krvný obeh. Riešením je kontaktovať kompetentného trénera;

- Posilnenie povrchových svalov - nesprávna stratégia boja proti osteochondróze. Riešením je, ako možnosť, rozvoj určitých hlbokých svalov chrbtice na nestabilných oporách, neutrálny tréning;

- Noha v simulátore odstráni záťaž z chrbtice. Leví podiel na zraneniach chrbtice, ktoré tu dostali! V skutočnosti je zaťaženie chrbtice veľké (v dôsledku stabilizačných svalov), ktoré vytvára kompresiu v bedrovej oblasti, môže spôsobiť trhanie svalov, premiestniť stavce s veľkou záťažou.

- Predĺženie a ohnutie nôh simulátora eliminuje zaťaženie chrbtice. Pravda, ak je správna cvičebná technika. Často je porušená, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici. Riešením je zníženie hmotnosti a sledovanie panvy;

- Posun vodorovného bloku v sede. Tu je narušená neutrálna poloha chrbtice, ktorá môže zvýšiť progresiu výčnelkov a hernií. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu;

- Cvičenie je bezpečné bez axiálneho zaťaženia chrbtice. V prípade porušenia neutrality chrbtice a techniky cvičenia sa akékoľvek cvičenie stáva nebezpečným aj bez axiálneho zaťaženia;

- Pritlačenie horného bloku k hrudníku. Tu je tiež narušená neutrálna poloha chrbtice, stláčajú sa formy hyperlordózy a stlačí sa MTD. Riešením je udržať chrbticu neutrálnu a mierne namáhať brušné svaly;

- Jóga kobra predstavuje pre napínanie chrbtice a chrbta. V skutočnosti sa chrbtové a chrbtové svaly naopak zbiehajú a stláčajú MTD. Riešením je vylúčiť toto cvičenie a podobne. Na zlepšenie mobility starostlivo používajte mačku a kravu z polohy kolena;

- Nasaďte nohy simulátora na lis. Jedným z pracovných svalov je sval iliopsoas, ktorý v tomto cvičení komprimuje MTD a posúva stavce tela vpred. Riešenie - v určitej fáze môžete zapnúť striedavé zdvíhanie nôh z polohy na chrbte;

- Rímska stolička pre tlač. Situácia je rovnaká ako pri zdvíhaní nôh, iba kompresia je väčšia. Riešenie je rovnaké ako zdvihnutie nôh;

- Výkyvné nohy vylučujú zaťaženie chrbtice. Technika v muškách je často nesprávna, keď sa panva ohýba relatívne k chrbtici a vytvára kompresiu MTD. Riešením je vylúčiť cvičenie alebo monitorovať panvu a chrbticu, čo je niekedy veľmi ťažké;

- Liečba chrbtice zahŕňa vykonávanie cvičení prostredníctvom bolesti. Vyšlo to z kinezoterapie. Cvičenie cez bolesť môže spôsobiť zvýšenie prietrže a výčnelkov, keď je tlak MTD stlačený. Riešením nie je robiť cvičenia, ktoré spôsobujú pretrvávajúcu bolesť a kompresiu MTD;

- Lavičkový lis alebo činka ležiaca. Bedrová oblasť je často zaťažená mostíkom a nestabilnými podperami v 5 bodoch. Riešením je udržanie 5 bodov otáčania (chodidlá, krížová kosť, lopatky, šije) a neutrálna poloha chrbtice. Nohy môžu byť umiestnené na stepi širšie ako ramená, aby sa znížil most;

Hrudné oddelenie

Je to zriedkavé. Chrbtica v tejto časti je ďalej posilnená kosťami hrudníka - rebier a hrudnej kosti. Sedavý spôsob života a nevyvážená strava však prispievajú k častejšiemu výskytu osteochondrózy a prietrže v hrudníku. Príznaky sú nasledujúce:

 • bolesť v hrudnej chrbtici v mieste lézie
 • bolesť na hrudníku (torakalgia)
 • napätie chrbtového svalu
 • narušenie citlivosti kože
 • dýchavičnosť
 • tlkot srdca

Čo je to výčnelok

V ľudskom hrebeni medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktorých funkciou je znižovať tlak na chrbticu, ako aj zabezpečovať jej celkovú flexibilitu a silu. Disk pozostáva z vláknitého kruhu a buničitého jadra želatínovej štruktúry.

Výčnelok disku - jeho vytláčanie z chrbtice, tzv. Výčnelok. Faktom je, že vláknitý krúžok má určitú pevnosť v ťahu a keď je vyčerpaný, disk sa začne deformovať.

Výstupok, ktorý nepresahuje 5 mm, sa nazýva „výstupok“. Jadro je pritom stále umiestnené vo vláknitom kruhu. V tejto fáze je dôležité mať čas na prijatie opatrení na odstránenie choroby, aby nedochádzalo k ďalšiemu rozvoju degeneratívnych procesov. V opačnom prípade sa bude tlak na disk naďalej zvyšovať, čo vedie k prietrži.

Príčiny a príznaky patológie

Výčnelok je takmer vždy dôsledkom osteochondrózy. Degeneratívne procesy sa vyvíjajú v dôsledku nedostatku minerálnych prvkov v kostných tkanivách. Dôvod spočíva aj v nedostatku motorickej aktivity, čo platí najmä v modernom svete.

Pasívny životný štýl, sedavá práca, absencia rovnomerných ranných cvičení a najmä pravidelných tréningov oslabujú korzet svalov. Problémy metabolizmu vody a narušenia krvného zásobovania sú schopné vyvolať vyčnievanie, vďaka čomu sa živiny nemôžu voľne dostať do tkanív kostí a chrupavky..

V závislosti od časti chrbtice ovplyvnenej výčnelkom sa príznaky choroby líšia:

 1. Krčný sektor. Prejavuje sa ako pocit mravčenia rúk a krku, parestézie. Fyzikálnu aktivitu je ťažké tolerovať, pravidelne dochádza ku skokom v krvnom tlaku.
 2. Hrudná časť. Bolesť v medzirebrovej oblasti počas zákruty tela. Existuje hlboký dych a výdychy. Bolesť v srdci, simulácia záchvatov angíny.
 3. bedrový Bolesť sa prejavuje pri dlhodobom sedení alebo pri fyzickej námahe. Pocity môžu byť zanedbateľné a pacienti tento prejav často prehliadajú, nevenujú mu pozornosť a vyhadzujú ho pri bežnej únave..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Axiálna (hiátová) hernia je patológia, ktorá sa vyznačuje premiestnením časti žalúdka a dolného pažeráka do hrudnej dutiny cez pažerový otvor bránice. Ochorenie sa často vyskytuje u ľudí, ktorí trpia poruchami gastrointestinálneho traktu a majú vrodenú predispozíciu.
Úrazy v slabinách - hoci zriedkavé, stále sa vyskytujú na ľudskom tele. Na pokožke mužov, žien a dospievajúcich sú vidieť slzy spojivových vlákien v ingvinálnej zóne.Výskyt atrofických jaziev je často spojený s hormonálnymi zmenami v tele:
Deformujúca sa spondylóza sa vyvíja v dôsledku zmien súvisiacich s vekom, ako aj zranení, infekcií, zakrivenia tela a chodidiel. Symptómy patológie sú slabé: zvyčajne je v postihnutej oblasti tupá bolesť, napätie chrbtových svalov a stuhnutosť pohybov.