loader

Hlavná

Žalúdok

Rozdiel medzi prietržou a vyčnievaním chrbtice

"Je to v poriadku, máte iba výčnelok," často sa objavujú diagnózy pacientov, ktorí chodili k neurológovi, ktorý sa sťažoval na bolesti chrbta.

Existuje stabilná, ale nesprávna myšlienka, že výstupok nie je desivý, nie nebezpečný, nie je potrebné pracovať a líši sa od prietrže iba svojou veľkosťou. V skutočnosti zvyčajné veľkosti výčnelkov zriedka presahujú 1 až 4 mm. Napriek tomu existujú „obri“ - až do 10-15 mm. Podľa lekárskych štatistík je výčnelok disku diagnostikovaný u 60% mužov starších ako 40 rokov. U žien je toto percento mierne nižšie, ale u nich je vyčnievanie disku jednou z hlavných príčin bolesti chrbta a choroby, ako je ischias (zápal nervového koreňa). Najbežnejší výčnelok je v dolnej časti driekovej chrbtice, aj keď podľa rovnakých štatistík, výčnelky krčných diskov s nimi čoskoro dohasnú v prevalencii.

Výčnelok - aké zviera?

Trochu anatómie. Aby sa chrbtica amortizovala každým z vašich pohybov, medzi stavcami existuje látka, ktorá pripomína malú želé cukrovinky s náplňou vo vnútri. Toto je medzistavcový disk. Medzistavcové, nie „medzistavcové“, nevadí!

Takže u detí sa tento disk v konzistencii podobá sladkostiam, ktoré veľmi milujú, a u dospelých „opotrebuje“ a „starne“, stráca vodu (dehydruje) a svoje vlastnosti absorbujúce otrasy. Kvôli prehľadnosti považujeme takzvaný vláknitý kruh za najsladší a želatínové vláknité jadro medzistavcových platničiek za tekutú náplň, mierne pripomínajúcu marmeládu alebo hustý džem..

Ak si tento krúžok zachováva integritu a štruktúra disku nie je porušená, dôjde k vyčnievaniu. Ak je krúžok roztrhaný a časť disku vytečená - je to prietrž. Výstupok z disku teda stále nie je chorobou, ale je počiatočným štádiom tvorby medzistavcovej prietrže. To je v štádiu vyčnievania, že bolesť v dolnej časti chrbta, chrbta alebo krku sa stáva permanentnou, bolesťou, vyčerpávajúcou pacienta. Chronické ochorenie chrbtice, pri ktorom sú postihnuté medzistavcové platničky a chrupavky, sa nazýva osteochondróza. Výčnelok je teda začiatkom osteochondrózy, prietrž je jej pokračovaním.

Protrúzia a prietrž - aký je rozdiel medzi týmito chorobami

Aký je rozdiel a aké sú znaky liečby vyčnievania a prietrže

Je výčnelok a prietrž rovnaké ochorenie alebo je medzi nimi rozdiel? Ako vyliečiť výčnelok, aby sa nestala kýlou? Metódy bezpečnej, nechirurgickej terapie, masážne cvičenia. Kde začať liečbu a ktorého lekára kontaktovať?

Článok pre ľudí stredného veku

Protrúziu alebo prietrž obvykle zažívajú ľudia vo veku 20 až 45 rokov, ktorí sa na pracovisku venujú tvrdej práci. Obe choroby majú nepríjemné príznaky, obmedzujú fyzickú aktivitu človeka. Výčnelok a prietrž - čo je a je medzi nimi rozdiel?

Čo to je?

Obe choroby postihujú medzistavcové platničky, vyskytujú sa na pozadí osteochondrózy, mechanického poškodenia alebo iných ochorení chrbtice. Medzistavcový disk pozostáva z jadra a vláknitého prstenca. S oboma ochoreniami je stlačený, dochádza k výčnelku. Disk časom stráca vodu, škrupina zasychá, praskne a nakoniec sa zlomí a obsah sa uvoľní von.

Výčnelok a prietrž prierezu medzistavcových (medzistavcových) platničiek

V čom je rozdiel?

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek? Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pri vyčnievaní je vyčnievanie malé (do 5 mm), vláknitý prstenec je stále neporušený a prietržný krúžok je považovaný za chorobu, pričom vyčnieva obsah jadra. Zhruba povedané, výčnelok je počiatočnou fázou prietrže, ktorá, pokiaľ sa nelieči, pokračuje v ďalšom stupni..

Ako ich rozlíšiť?

Ako je uvedené vyššie, prvým kritériom je veľkosť. Ak je výstupok do 5 mm, nejde o kýlu. Nájdete to pomocou diagnostiky hardvéru: MRI alebo CT. Lekár zavádza kontrastný prostriedok a fotografuje chrbticu, ktorá vám umožní presne vidieť umiestnenie veľkosti, tvaru výčnelku.

Symptomaticky sú obe choroby podobné: bolesť chrbta, závraty, znecitlivenie končatín (ak sú lokalizované v krčnej chrbtici), ťažkosti s pohybom (zákruty, plachty tela). S prietržou sa však symptómy javia jasnejšie, existuje tu riziko, že sa výstupok zovrie.

Výčnelok sa vyznačuje miernym výčnelkom a prietrž je roztrhnutie kotúčového prstenca s vytvorením veľkého výčnelku.

Ak sa pýtate: „Protrúzia alebo prietrž, ktorá je horšia?“, Potom je odpoveď jednoznačná - prietrž, pretože pri vyčnievaní chrbtice nedochádza k pretrhnutiu tkanív a zostáva možnosť liečby bez chirurgického zákroku. Kýla si však vyžaduje chirurgický zákrok, a keď je stlačený - súrne.

príčiny

V 90% prípadov je hlavnou príčinou výčnelkov osteochondróza, jej dôsledky:

 • nedostatok minerálov v kostiach;
 • znížená motorická aktivita, vďaka ktorej je svalový korzet oslabený;
 • narušenie zásobovania krvi av dôsledku toho nedostatočný príjem živín;
 • zníženie elasticity, narušenie metabolizmu vody v tkanivách.

Pruh

Ak sa liečba nezačne v štádiu vysunutia, potom sa ochorenie vyvinie a vyvinie sa do prietrže. Hlavným dôvodom tohto prechodu je nedostatok liečby, zvýšené zaťaženie chrbtice počas choroby.

diagnostika

Pri obidvoch chorobách sa diagnóza vykonáva podľa jednej schémy. Lekár začne zbieraním anamnézy, počas ktorej musí pacient podrobne opísať príznaky choroby, ich trvanie, intenzitu. Je dôležité poskytnúť lekárovi úplné a spoľahlivé informácie, inak môže byť diagnóza komplikovaná.

Ak chcete diagnostikovať túto chorobu, určite by ste sa mali skontaktovať s ortopédom alebo chiropraktikom

Potom sa uskutoční vizuálne vyšetrenie, počas ktorého ortoped alebo chiropraktik vyšetrí, cíti chrbát, a môže požiadať pacienta, aby podnikol určité kroky (sklopenie, otočenie)..

Na potvrdenie diagnózy sa vykonajú hardvérové ​​štúdie:

 • magnetická rezonancia - najinformatívnejšia metóda diagnostiky hardvéru, poskytuje presné údaje o veľkosti, tvare, umiestnení výčnelku;
 • počítačová tomografia založená na obrazoch postihnutej oblasti vytvára trojrozmerný model, ale táto metóda je z hľadiska informácií horšia ako MRI;
 • Röntgen sa vykonáva na vylúčenie iných chorôb.

Na základe získaných údajov lekár diagnostikuje výčnelok alebo prietrž, predpíše vhodnú liečbu.

liečba

Ako liečiť tieto choroby? Všeobecne sa liečba oboch ochorení vykonáva podľa podobnej schémy, ale niektoré body majú významné rozdiely. Budeme ich opisovať v samostatných oddieloch a táto časť bude venovaná opisu všeobecných etáp.

Na liečenie tohto ochorenia je v niektorých prípadoch pacientovi predpísané terapeutické cvičenie

V obidvoch prípadoch, keď sa zistí choroba, musia pacienti zabezpečiť mier a znížiť fyzickú aktivitu. Takmer všetci pacienti majú predpísané fyzioterapeutické procedúry: masáže, liečebné cvičenia.

Ďalej sú predpísané injekcie chondrolonu pre hernie a výčnelky disku. Tento liek patrí do skupiny chondroprotektorov, ktoré zlepšujú stav chrupavkového tkaniva, zvyšujú jeho elasticitu, odolnosť voči tlaku. Ich priemerná cena je 600 rubľov..

Ako anestetizovať? Na tento účel sa používajú lieky, ktoré sú uvedené v tabuľke.

názovaktcenaProducentská krajina
aspirínanalgetikum, antipyretikum5-10 rRusko
Baralginprotizápalové, antipyretické, analgetické, antipyretické200 - 250 rJuhoslávia, Nemecko
ibuprofenanalgetické, antipyretické, protizápalové30 rRusko, Bielorusko, Kanada

Na zmiernenie napätia sa diskutuje nepohodlie v chrbtici, masážne kurzy a cvičenia, o ktorých budeme hovoriť ďalej..

masáž

Mäkký mechanický účinok na chrbát stimuluje tok krvi do buniek a tým aj živiny. Hmatový efekt uvoľňuje, posilňuje svaly, odstraňuje svorky, normalizuje pohybovú aktivitu, zmierňuje bolesti, odstraňuje nepohodlie. Procedúra sa vykonáva iba podľa predpisu lekára v kancelárii profesionálneho masážneho terapeuta s lekárskym vzdelaním..

Masáž spravidla predpisuje zmiernenie napätia a nepohodlia v chrbte.

Napriek výhodám má tento postup svoje kontraindikácie:

 • silná bolesť;
 • zápalový proces;
 • kožné lézie: nezhojené rany, móly, papilomómy;
 • prvé dni po operácii.

Dôležité! Neopíšte si sami masáž bez toho, aby ste sa poradili s odborníkom, nemusíte brať do úvahy kontraindikácie, ktoré poškodzujú vaše zdravie.

Na liečbu oboch chorôb sa používajú rôzne typy masáží:

 • Thajčina - okrem mechanických účinkov na chrbát obsahuje aj prvky jogy, fyzické cvičenia;
 • bankovanie sa uskutočňuje pomocou malých pohárov, ktoré sa držia na chrbte pacienta a pohybujú sa po určitých líniách;
 • bod sa vykonáva vystavením rôznej intenzity, trvania v konkrétnych bodoch chrbta;
 • segmentový - vypracuje konkrétnu časť tela;
 • klasický - celá chrbát je prepracovaný, ale osobitná pozornosť je venovaná postihnutej oblasti.

Aký konkrétny typ postupu bude predpísaný - pacient a lekár sa spoločne rozhodujú na základe závažnosti choroby, potrieb, charakteristikách pacienta, jeho finančných možnostiach.

fyzioterapia

Ide o súbor cvičení zameraných na obnovenie prirodzenej polohy kostí a chrupavky, cvičenie, posilnenie svalového korzetu, zvýšenie pohyblivosti, elasticitu stavcov. Existujú rôzne súbory cvičení zameraných na rôzne stupne ochorenia, fyzické schopnosti pacientov.

výčnelok

Hlavným cieľom terapie je odstrániť príčinu, ktorá sa stala katalyzátorom rozvoja choroby. Najčastejšie je to osteochondróza, preto sa okrem liečby výčnelku predpisuje aj liečba osteochondrózy. Okrem toho môže lekár predpísať lieky proti bolesti a / alebo protizápalové lieky na zmiernenie príznakov..

Trakcia chrbtice je ďalšou metódou liečby, ktorú je možné vykonať na špeciálnom stole s ortopédom alebo pod vodou. V prvom prípade je pacient pomocou špeciálnych remienkov pripevnený k stolu a natiahne chrbticu. Počas procedúry pod vodou sú na tele pacienta pripevnené špeciálne závažia a sú umiestnené horizontálne na vode..

To zaisťuje najprirodzenejšiu polohu tela a vďaka vztlaku vody dochádza k jemnej a bezbolestnej trakcii. Okrem toho voda pôsobiaca na organizmus masíruje tkanivá tým, že ich uvoľňuje. Terapeutický účinok trakcie sa dosiahne zväčšením medzistavcového priestoru, ktorý vypĺňa výčnelok.

Procedúra sa vykonáva v špeciálnom kúpeli pod dohľadom lekára..

Pruh

Jedinou známou účinnou metódou na liečenie prietrže je chirurgia. Pacientovi sa v závislosti od veľkosti výstupku, štádia choroby pridelí jeden z typov chirurgických zákrokov:

 1. Laminektómia - odstránenie časti vyčnievania a stavcov v oblasti nervového koreňa pod tlakom. Umožňuje zmierniť bolesť. Má značné nevýhody - veľkú pooperačnú ranu, dlhé obdobie zotavenia, počas ktorého je svalový korzet oslabený..
 2. Endoskopia je metódou minimálne invazívnou (t. J. S minimálnym traumatom pre tkanivá a pokožku), má však kvôli tomu určité obmedzenia, a preto nie je vždy možná jej aplikácia. Pacient je prepustený z nemocnice na 2-4 dni.
 3. Laserová terapia spočíva v odparení hrče laserovým lúčom. Považuje sa to za vysoko rizikový postup, pretože lúč sa ťažko reguluje..
 4. Mikrochirurgia sa vykonáva pomocou mikroskopu alebo pomocou špeciálneho operačného lupy na čele, ktoré môžu výrazne zväčšiť viditeľnú oblasť. S pomocou mikrochirurgie lekár získa prístup do ktorejkoľvek časti chrbtice a odstráni prietrž akejkoľvek hustoty. Rez po zákroku nie je väčší ako 5 cm, doba zotavenia je krátka.

Rehabilitačné obdobie

Prvýkrát po operácii je rehabilitačné obdobie, počas ktorého musí byť pacient opatrný o svoje zdravie a starostlivo dodržiavať pokyny lekára..

Trvanie a "závažnosť" zotavenia závisí od spôsobu chirurgického zákroku, ktorý sa použil na liečbu.

Mikrochirurgia, laserová terapia a endoskopia umožňujú pacientovi rehabilitáciu v krátkom čase, hojenie tkanív prebieha rýchlo, pretože pooperačná trauma je malá. Extrakt sa objaví najneskôr do 5 dní.

Po laminektómii prechádzajú pacienti komplexnejšou a dlhou dobou zotavenia. V dňoch 7-14 sa uskutoční prepustenie z nemocnice.

Na obnovenie tela po operácii sú predpísané cvičebné terapie

Vo všetkých prípadoch, prvý mesiac po operácii, nemôžu pacienti zdvíhať predmety s hmotnosťou väčšou ako 5 kg a prejavujú sa silnou fyzickou námahou. Namiesto toho sú predpísané masáže, cvičebná terapia, plávanie. Po mesiaci sa pacienti môžu postupne vracať k svojmu obvyklému životnému štýlu, aby sa zapojili do prístavu.

Odpovede na otázky

Je výčnelok prietrž alebo nie? To je to isté? Nie, jedná sa o dve rôzne choroby, ktoré sú založené na podobných príčinách. Kýla sa často stáva komplikáciou vyčnievania, ktorá sa vyvíja v neprítomnosti liečby alebo pri vysokej fyzickej záťaži pohybového aparátu..

Vychádza výčnelok vždy do prietrže?

Nie vždy. Ak včas začnete kontaktovať lekára, potom je choroba v 90% prípadov úplne vyliečená. Po liečbe je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia a nepreťažovať telo, aby nedošlo k recidíve.

prevencia

Najlepším spôsobom, ako vyliečiť chorobu, je vyhnúť sa mu. Na tento účel sa odporúča:

 1. Vyvarujte sa silnému pravidelnému stresu v mieche.
 2. Posilnenie chrbtových svalov pomocou ľahkých fyzických cvičení, gymnastiky (drepy s hmotnosťou na natiahnutých pažiach, ohyby).
 3. Pokúste sa vytvoriť vyváženú stravu, aby sa zabezpečilo, že tkanivá majú dostatok živín.
 4. Ak sa zistia príznaky, neodkladajte kontaktovanie lekára.
 5. V dobrej viere a úplne dodržiavajte všetky odporúčania lekára, neprerušujte priebeh liečby bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.
 6. Nepreťažujte telo fyzickou aktivitou, nevyťahujte závažia, pri prenášaní ťažkých vecí dodržiavajte bezpečnostné opatrenia (zdvíhajte ich z podrepia)..
 7. Vyhnite sa zraneniam a inému mechanickému poškodeniu chrbta..

Nie je ťažké riadiť sa týmito preventívnymi opatreniami, ale významne znižujú pravdepodobnosť výskytu a vývoja choroby.

Zhrnúť

V článku sme hovorili o 2 chorobách: výčnelku a prietrži. Hlavné rozdiely v nich: veľkosť výčnelku, závažnosť symptómov a poškodenie tkanív disku.

Pripomeňme, že prietrž je komplikáciou vyčnievania, ktorá sa vyvíja v dôsledku nedostatočného liečenia a dá sa eliminovať iba chirurgickým zákrokom, zatiaľ čo výstupok sa úspešne lieči masážou, gymnastikou a trakciou..

Venujte pozornosť preventívnym opatreniam, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa rozvoju choroby. Podeľte sa o svoje skúsenosti s liečbou oboch chorôb v komentároch, účinných metódach, položte zaujímavé otázky.

Aký je rozdiel medzi chorobami, ako je výčnelok a prietrž

Rozdiel medzi výčnelkom a prietržou je možné určiť pochopením povahy každej z týchto chorôb. Výčnelky sú častejšie a majú tendenciu ísť do herniálnych útvarov bez riadneho ošetrenia..

Čo je to výčnelok

V dôsledku degeneratívnych dystrofických zmien na medzistavcovej platničke sa jej výčnelok tvorí mimo normálnej polohy a iných stavcov. Aký je v zásade rozdiel medzi vyčnievaním medzistavcových platničiek z prietrže - vláknitý prstenec zostáva nedotknutý.

Dôvodom rozvoja choroby je nedostatočný príjem živín a vlhkosti na disk..

V dôsledku nedostatočného metabolizmu sa tkanivo disku zmenšuje, stráca pevnosť. Normálna vzdialenosť medzi stavcami sa znižuje, zvyšuje sa tlak na disk. Krehkosť tkaniva a zvýšený tlak naň vedie k vytlačeniu a následnému vyčnievaniu disku.

Existujú 3 typy výčnelkov:

 1. Dorsálne - vyskytuje sa, keď je disk premiestnený do miechy so stlačenými koreňmi nervov a silnou bolesťou;
 2. Bočné - k výtlaku do strany od osi chrbtice, choroba nie je sprevádzaná bolesťou alebo komplikáciami;
 3. Ventrálne - menej časté, vyčnievanie prechádza smerom dopredu alebo dozadu vzhľadom k chrbtici, s týmto výstupkom tiež nie je žiadna bolesť.

Na určenie, či je výčnelok prietrž alebo nie, môžete použiť röntgenové vyšetrenie. Názov choroby pochádza z diagnostickej metódy (výčnelok). Prítomnosť zaujatosti sa často zisťuje iba ultrazvukom, ak disk netlačí na nervové korene a nespôsobí bolesť osobe..

Príčiny osteoblastómových kostných nádorov v chrbtici

Čo je kýla

Počas röntgenového vyšetrenia sa stanoví výčnelok disku a hernia disku. Bez ďalšieho výskumu sa za kýlu považuje výčnelok viac ako 5 mm. Toto ochorenie je spojené s pretrhnutím vláknitého prstenca..

Kýla vždy spôsobuje bolesť, necitlivosť, slabosť. Bez ošetrenia môže hernia viesť k úplnému oddeleniu disku od chrbtice.

Je dôležité si uvedomiť, že malá prietrž je ešte nebezpečnejšia a bolestivejšia ako vyčnievanie.

Diagnostické rozdiely

Kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek sú svojou povahou podobné, ale spôsobujú rôzne následky v ľudskom tele. Ako je uvedené vyššie, prietrž je nebezpečnejšia a často je ďalšou fázou výčnelku.

Lekárska diagnostika prebieha v niekoľkých fázach - štúdium klinického obrazu a inštrumentálna diagnostika.

Klinický obraz

Na základe príznakov a sťažností je možné porozumieť tomu, čo pacient trpí, prietrži alebo výčnelku:

 • V prípade poškodenia nervových koreňov spôsobuje výčnelok lokálnu bolesť;
 • Kýla, bez ohľadu na veľkosť, sa podáva blízkym orgánom a končatinám.

Čím silnejší je hernálny výstupok, tým väčšia je oblasť tela, ktorá sa cíti nepohodlne. Ľudia so spinálnou prietržou si sťažujú na bolesť v dolnej časti chrbta, krku a končatín. Ak sa prietrž celkom posunula, na miechu sa objaví tlak, ktorý je sprevádzaný poruchou niektorých orgánov. Pri výčnelku neexistujú žiadne takéto príznaky, bolesť sa prejavuje bodovo.

Prístrojová diagnostika

Príznaky nestačia na presnú diagnózu a na určenie toho, ako sa výčnelok líši od kýly. Moderná medicína používa nasledujúce diagnostické metódy:

MRI ultrazvukový röntgen

Komplexnou štúdiou patologickej oblasti je zrejmé, do akej miery sa medziobratlová platnička posunula, či je narušená integrita vláknitého prstenca. Výstupková štruktúra sa líši od herniálnych posunov. Ak sú vylúčené chyby prístrojovej diagnostiky.

Rozdiel v metódach liečby

Lekári predpisujú rôzne liečebné komplexy, pretože rozumejú hernii a výčnelku. Metodika eliminácie výčnelku medzistavcovej platničky je u oboch chorôb podobná. Pri hernii sú však potrebné súčasne účinnejšie a presnejšie opatrenia. Stav osoby s prietržou je výrazne horší, preto by sa liečba mala začať okamžite.

Liečba a diagnostika hyperlordózy bedrovej chrbtice

popis

V ľudskej chrbtici medzi stavcami sú platničky, ktorých funkciou je rozdeľovať tlak medzi všetky časti chrbtice. Každý disk sa skladá z vláknitého kruhu a vláknitého jadra..

Kýly a výčnelky sú komplikáciou osteochondrózy alebo iných metabolických chorôb a patologických stavov chrbtice:

 • nedostatok minerálov a vitamínov;
 • neaktívny životný štýl;
 • vaskulárne a srdcové choroby;
 • diabetes mellitus a infekčné choroby;
 • autoimunitné procesy.

Etiológia a patogenéza vývoja výčnelkov pri osteochondróze

Výbežky medzistavcových platničiek sa považujú za najbežnejšie komplikácie osteochondrózy.

Predpokladá sa, že práve osteochondróza vedie k degeneratívnym procesom, ktoré spôsobujú výskyt výčnelkov.

Výčnelky sa považujú za počiatočnú fázu tvorby medzistavcovej prietrže, preto sa oplatí minimalizovať riziko ich výskytu. Osteochondróza vedie k objaveniu sa hlavných faktorov vývoja výčnelkov, najmä:

 • Nedostatočné zásobovanie tkaniva vodou;
 • Nedostatočné doplnenie aminokyselín;
 • Nedostatok tkanivovej saturácie mikroelementmi.

Na pochopenie toho, čo je vyčnievanie, je potrebné porozumieť štruktúre medzistavcových platničiek, ktorá ovplyvňuje osteochondrózu. Disk medzistavcových chrupaviek pozostáva z želatínového jadra obklopeného vláknitým kruhom spojivového a vláknitého chrupavkového tkaniva.

Nedostatočné zásobovanie tkanív živinami v dôsledku osteochondrózy vedie k vážnemu poškodeniu tkanív vláknitého prstenca chrupavkového disku, ktorý drží želatínové jadro v medzistavcovom disku. Proces degradácie tkaniva je sprevádzaný objavením sa prasklín vo vláknitom kruhu a únikom želatínového jadra do prasklín..

Degeneratívne procesy sprevádzajúce osteochondrózu ovplyvňujú iba vnútorné vlákna vláknitého prstenca, zatiaľ čo vonkajšie vlákna sa stávajú mobilnejšími a nakoniec vyčnievajú z chrbtice..

V tomto prípade je možné pozorovať posun samotného vláknitého prstenca asi o 1 až 5 mm za miechovú štruktúru..

Ďalej, v dôsledku pohyblivosti vláknitého prstenca, je pozorovaný výstupok vytvoreného výstupku do miechového kanálika, čo vedie k výskytu syndrómu bolesti v dôsledku stlačenia nervových vlákien..

Pohyblivosť vláknitého disku môže okrem iného viesť k nestabilite celého segmentu stavcov. Ďalší progres tohto procesu môže viesť k prasknutiu vláknitého prstenca a vymiznutiu želatínového jadra, ktoré je diagnostikované ako miechová kýla.

Okrem dystrofických procesov sprevádzajúcich osteochondrózu môže prítomnosť ďalších patológií, vrátane skoliózy, osteoporózy, kyfózy, ovplyvniť rýchlosť tvorby výbežkov. V niektorých prípadoch môže výčnelok prispieť k poraneniam chrbtice..

Protrúzia a prietrž - aký je rozdiel medzi týmito chorobami

Ak je výčnelok sprevádzaný prasknutím vláknitého prstenca a čiastočným výstupom želatínového obsahu smerom von, choroba sa zvyčajne nazýva kýla miechy..

Symptomatológia ochorenia je výrazná, bolesť sa prudko rozvíja, mobilita pacienta je výrazne obmedzená. Znaky patológie závisia od lokalizácie diskových lézií.

krčnej

Toto je názov útvaru malej veľkosti, ktorý neporušuje integritu vláknitého prstenca. Aby ste pochopili, ktorá patológia sa vyvinula - výčnelok alebo prietrž - musíte vziať do úvahy veľkosť kapsuly. Ak nepresiahne 5 mm, môžeme hovoriť o miernom výčnelku. Existujú 2 typy výčnelkov:

V pokoji vzdelanie zmizne. Takto dochádza k prirodzenému obnoveniu tvaru medzistavcových platničiek.

Toto sa nazýva intenzívna deformita medzistavcových platničiek. Prolaps tkaniva pulpózneho jadra za vláknitým prstencom sa môže vyskytovať v rôznych smeroch pozdĺž priemeru membrány a dokonca smerom k kostnému tkanivu..

Niekedy dochádza k rovnomernej strate želatínového obsahu disku po celom obvode alebo jeho väčšej časti (kruhová prietrž). Kapsula sa nezotavuje v pokojnom stave tela, naopak, pod vplyvom negatívnych faktorov sa jej veľkosť neustále zväčšuje, môže zakrývať susedné zdravé oblasti.

Aby sme odpovedali na otázky, či je výčnelok prietrž alebo nie, čo sú tieto javy a ako s nimi súvisia, vezmeme do úvahy patologické údaje v kontexte vývoja procesu degeneratívnych zmien samotného medzistavcového disku..

Referencie. Medzistavcové platničky sú druhom tlmičov nárazov pre stavce vďaka špeciálnej štruktúre štruktúry, ktorú predstavuje vláknité jadro želé podobnej konzistencie a vláknitý prsteň, ktorý obklopuje jadro a chráni ho pred vonkajšími vplyvmi..

Výčnelok disku za čiarou chrbtice je výčnelok. Ochorenie sa diagnostikuje najmä u ľudí vo vekovej skupine 30 rokov. Charakteristický rys - udržiavanie integrity vláknitého jadra.

V modernom svete sa človek často stretáva s bolesťou chrbta. Tento nepríjemný príznak môže významne ovplyvniť kvalitu života osoby a obmedziť schopnosť normálneho života..

Charakteristické znaky prietrže a výčnelku

Napriek podobnosti symptómov stále existujú príčiny vývoja, rozdiely medzi výčnelkom a prietržou:

 1. Pri výčnelkoch vláknitý prstenec nestráca svoju integritu. Kýla je sprevádzaná prasknutím vláknitej membrány.
 2. V lekárskej praxi sa výčnelky bežne nazývajú výčnelky s veľkosťou menšou ako 6 mm. Ťažká deformácia, viac ako 6 mm, je charakteristická prietrž, čo odlišuje vyčnievanie od prietrže
 3. Ak sa nelieči, výčnelok sa vyvinie na prietrž. Opačný proces nie je možný.
 4. Symptómy s vyčnievaním nie sú také výrazné ako prietrž, patológia nevedie k paralýze. Jednou z komplikácií prietrže je obmedzenie motorickej aktivity alebo jej úplná strata.
 5. Výčnelok je prístupný konzervatívnej liečbe liekmi a fyzioterapiou. Rozdiel v liečbe prietrže a výčnelku je pri prvej možnosti výlučne chirurgický spôsob.

Kýla je vo väčšine prípadov dôsledkom neošetreného výčnelku, nasledujúceho štádia degeneratívnej lézie medzistavcových platničiek, zvyčajne osteochondrózy..

Výčnelok je výčnelok disku za úrovňou okrajov stavcov. V tomto prípade zostáva vláknitý kruh obklopujúci elastické vláknité jadro neporušený.

Kýla medzistavcového disku sa vyznačuje prasknutím vláknitého prstenca - prestane držať jadro a jeho časti začnú vyčnievať za hranice medzistavcových priestorov..

Medzistavcová hernia aj výčnelok medzistavcových platničiek sú výčnelok jadra želatínového disku, iba v jednom prípade praskne vláknitá membrána, v druhom nie. Klasifikácia podľa veľkosti výčnelku sa tiež bežne uplatňuje: ak výčnelok nepresahuje 5 mm, považuje sa za výčnelok; výstupok väčší ako 5 mm je klasifikovaný ako prietrž.

Druhy výčnelkov

Konzervatívna terapia sa používa hlavne na výčnelky. Pri kýloch sa chirurgický zákrok nemusí obísť iba v počiatočných štádiách vývoja patológie.

Hlavné odrody: chrbtová, bočná, ventrálna, stredná. Okrem toho existujú prechodné stavy: posterolaterálne, anterolaterálne, paramediálne. Pridelte Schernlovu prietrž. Táto patológia sa vyznačuje smerom prečnievania - smerom k stavcom. Vláknitý prsteň si zachováva integritu.

chrbtovej

symptomatológie

Diagnóza oboch foriem sa uskutočňuje pomocou röntgenového snímania, magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie. Vizuálna prehliadka, palpácia, drepy a trup nepovedú nič skúsenému odborníkovi. Symptómy sa tiež príliš nelíšia. Výčnelok v poslednej fáze môže mať rovnaké nebezpečné príznaky:

 1. Bolesť v postihnutých stavcoch, s vyčnievaním, prietržami a pozdĺž nervov. Aj keď pri silnej kompresii v závislosti od postihnutej oblasti av jednej a druhej fáze bude bolesť v lokalizačnej zóne a pozdĺž nervových vlákien a rovnako nepríjemná..
 2. Pri výčnelkoch sú charakteristické závraty, bolesti hlavy a pokles krvného tlaku, ale prietrže medzistavcovej platničky môžu tieto príznaky vyvolať.
 3. Výrazne sa líšia iba narušenie vnútorných orgánov. V prípade výčnelkov to ešte nie je také výrazné, ale funkčné poruchy sú už jasne viditeľné..
 4. Najvýznamnejším znakom lekára pri zhromažďovaní anamnézy a palpácie je bolesť. Či už sa rozšírila z miesta lézie, alebo je stále lokalizovaná na jednom mieste. To však môže byť tiež netypické, ak je výstupok na tenkej línii, ktorá ho odlišuje od kýly.

Príznaky a diagnostika

Pre správne liečenie akejkoľvek choroby je potrebná presná diagnóza. Platí to aj pre osteochondrózu. V závislosti od stupňa poškodenia medzistavcových platničiek je predpísaná liečba. Diagnóza začína identifikáciou klinických príznakov. Pri výčnelkoch má syndróm bolesti spravidla lokálny charakter a nerozšíri sa ďaleko po nervoch.

Pri hernii sa bolesť šíri ďalej, napríklad lézia bedrovej oblasti môže byť sprevádzaná bolesťou v dolnej končatine až po samotné končeky prstov..

Kýla a vyčnievanie medzistavcových platničiek sú svojou povahou podobné, ale spôsobujú rôzne následky v ľudskom tele. Ako je uvedené vyššie, prietrž je nebezpečnejšia a často je ďalšou fázou výčnelku.

Lekárska diagnostika prebieha v niekoľkých fázach - štúdium klinického obrazu a inštrumentálna diagnostika.

Klinický obraz

Na základe príznakov a sťažností je možné porozumieť tomu, čo pacient trpí, prietrži alebo výčnelku:

 • V prípade poškodenia nervových koreňov spôsobuje výčnelok lokálnu bolesť;
 • Kýla, bez ohľadu na veľkosť, sa podáva blízkym orgánom a končatinám.

liečba

Terapeutické opatrenia pre obe patológie sú podobné. Pri kýlách sú však na jednej strane potrebné intenzívnejšie liečebné postupy, na druhej strane presnejšie, aby nedošlo k zhoršeniu situácie..

Protrúzia bez príznakov bolesti stále vyžaduje profylaktické ošetrenie, pretože týmto spôsobom je možné zastaviť DZDP a zabrániť procesu v prechode do štádia extrúzie (jadro buničiny opúšťajúce disk).

Liečba protúziou

Konzervatívna liečba medzistavcových výčnelkov zahŕňa liečenie základného ochorenia (osteochondrózy) a prevenciu ďalšieho progresu chirurgických patológií..

Aby sa zvýšila hustota, elasticita a elasticita vláknitej membrány a zabránilo jej prasknutiu v počiatočnej fáze osteochondrózy, je indikovaná diétna korekcia. Kolagén (fibrilárny proteín) je hlavnou zložkou chrupavky a spojivového tkaniva, ktoré tvoria chrupavkové doštičky a vláknitý kruh medzistavcových platničiek..

Vysoko kvalitný proteín sa nachádza v chudom mäse, rybách, vajciach, tvarohu, mliečnych výrobkoch.

Je tiež dôležité získať dostatok vápnika (sezam, mlieko), železa (pohánka, sušené marhule, teľacie mäso, jablká) a fosforu (ryby)..

Vitamíny A, C, E, ktoré sú mnohými rastlinnými olejmi, tresčou pečeňou, zeleninou a ovocím, sú zodpovedné za elasticitu tkanív a výživu chrupavky..

Výčnelok a prietrž chrbtice - aký je rozdiel?

Degeneratívne zmeny v chrbtici sú celosvetovo najväčším problémom.

Dnes touto chorobou trpí veľká väčšina malých detí a starších pacientov..

Ešte horšie však je, ak je tento stav komplikovaný prietržami a výčnelkami medzistavcovej platničky.

V takom prípade bude liečba dlhá a mala by byť komplexná..

Aký je však rozdiel medzi týmito dvoma stavmi - výčnelok a prietrž?

Skúsme to zistiť.

Výčnelok a prietrž

S výstupkom alebo prietržou čelia ľudia vo vekovej kategórii od 20 do 45 rokov. Riziko sa niekoľkokrát zvyšuje, ak sa zapájajú do ťažkej fyzickej práce vo výrobe. Obidve tieto choroby majú nepríjemné príznaky, ktoré obmedzujú fyzickú aktivitu osoby.

výčnelok

Výčnelok je porušením chrbtice, pri ktorej miechový disk vyčnieva do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Väčšina odborníkov túto podmienku nazýva predohernená.

Za zmienku stojí, že výčnelok nie je nezávislé ochorenie. Je to len dôsledok akéhokoľvek patologického procesu v chrbtici, najmä v bedrovej alebo krčnej chrbtici..

Pruh

Kýla je vyčnievanie orgánu, jeho časti alebo vnútorných tkanív organizmu prírodnými kanálmi alebo patologicky formovanými otvormi. Vyčnievajúce tkanivá menia svoju polohu a presahujú dutinu, v ktorej musia byť. Tieto látky sú potiahnuté jednou alebo niekoľkými škrupinami a nemajú žiadny kontakt s okolím..

Kýla pozostáva z niekoľkých zložiek, konkrétne:

 • Obsah prietrže je vyčnievajúce tkanivo alebo orgán, ktorý mení svoju polohu;
 • Hernia golier - kanál / otvor, cez ktorý prechádzajú orgány;
 • Taška alebo kýla. Vak je fólia, ktorá zakrýva obsah. Pôsobí ako úložisko brán a obsahu. Škrupiny sú vyrobené z kože, fascie a jazvového tkaniva..

V tomto prípade môžeme hovoriť o pretrhnutí vláknitého prstenca a prolapsu buničitého jadra disku do miechového kanálika..

Venujte pozornosť tomu, ako sa kýla líši od výčnelku

Príznaky týchto stavov

V tejto časti zvážime, ktoré príznaky sú spoločné pre tieto stavy a ktoré sú odlišné..

Časté príznaky

Obidva tieto stavy majú také bežné príznaky, ako sú:

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá je akútna;
 • Tuhosť kĺbov pri chôdzi spôsobuje najmenšie otočenie tela silnou bolesťou;
 • Brnenie v prstoch alebo na nohách;
 • Celková svalová slabosť;
 • Pokles krvného tlaku.

Okrem toho je potrebné poznamenať, že pacient je takmer vždy v depresii.

Video: „Príznaky vyčnievania a prietrže chrbtice“

Rôzne príznaky

Príznaky výčnelku:Prejavy prietrže:
 • Ostrá bolesť v paži / ramene;
 • Tinnitus, zhoršené videnie, závraty, zhoršenie pamäti, tras;
 • Bolesť srdca, poruchy trávenia.
 • Bolesť, ak niekto začne tlačiť;
 • Vypálená prietrž pri kašli, v stoji. Kýla je menej nápadná, ak človek jednoducho klama;
 • Neustály pocit, že niekto tlačí na postihnutú oblasť;
 • Porucha močenia.

Video: „Aký je rozdiel medzi vyčnievaním a kýlou?!

Čo je nebezpečnejšie?

Pri odpovedi na túto otázku je potrebné poznamenať, že výčnelok je stav pred predetretriou, ktorý je možné liečiť, zatiaľ čo kýlová terapia je dlhý proces a nemá vždy pozitívne výsledky..

Možné účinky výčnelku

Závažné komplikácie sa spravidla začínajú vyvíjať vo fáze vývoja herniovaného disku. Vo fáze vyčnievania je možné pozorovať pokles lúmene miechového kanála, ako aj jeho ďalšie porušenie. Toto je možné iba vtedy, ak výstupok prechádza do stavca.

V takom prípade je možná strata citlivosti, ochrnutie alebo ochrnutie končatín. Okrem toho má pacient narušenú funkciu panvových orgánov.

Dôsledky prietrže

Dôsledky kýly každého z oddelení zvážte osobitne.

krčka maternice:

 • Ak neprijmete žiadne opatrenia na liečbu prietrže, zmeny sa prejavia ďalej. Zaťaženie sa začne distribuovať nerovnomerne, čo povedie k zvýšeniu patologických parametrov vydutia. Najnebezpečnejším dôsledkom je poškodenie miechy, ktoré v budúcnosti nevyhnutne povedie k posteli a invalidite. Tento stav sa vyznačuje príznakmi, ako je zlyhanie obehového systému, nemožnosť normálneho používania toalety a zníženie svalovej aktivity..
 • Ďalším dôsledkom medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice je zníženie priemeru krčnej tepny (čiastočné alebo plné). V takom prípade môže osoba omdlieť;
 • Neurotické poruchy, zhoršené videnie a sluch, časté mdloby, ako aj poruchy žalúdka (vracanie, nevoľnosť), nekoordinácia chôdze.

Komplikácie krčnej prietrže sú dosť nebezpečné, pretože v krčku maternice je veľa tepien a nervových zakončení.

bedrový:

 • Radikulitida. Spravidla sa objavuje, keď vyčnieva vláknité tkanivo do miechy. Okrem toho tento stav spôsobuje podráždenie nervových zakončení, silnú bolesť, ktorá sa zhoršuje pri pokusoch o akýkoľvek pohyb;
 • Bolesť v nohách. Objavuje sa neustály opuch, žilové kanály pod vplyvom spazmu sa začínajú zmenšovať. Tieto podmienky sú charakteristické najmä pre obdobie exacerbácie;
 • Porucha funkcie panvových orgánov. Tento stav je charakterizovaný spontánnym vyprázdňovaním močového mechúra, ako aj čriev;
 • Kýla chrbtice spôsobuje v mieste lézie také účinky, ako je svalová slabosť, ako aj úplná alebo čiastočná strata citlivosti končatín. Závažnosť prejavov závisí od zanedbávania a štádia vývoja choroby. V poslednom štádiu vývoja patológie disk nespadá na svoje miesto. Okrem toho v tomto štádiu existuje možnosť neustáleho zovretia stavcov, čo spôsobuje trvalú znecitlivenie a nervové vlákna / tkanivá strácajú svoju funkčnosť;
 • Výskyt lumbalgie (v prípade vývoja tohto stavu sa u pacienta prejavuje silná bolesť);
 • Porucha funkcie bedrových a kolenných kĺbov.

Výčnelok disku v bedrovej oblasti môže spôsobiť syndróm chvosta koňa

Dôsledky prietrže v hrudnej chrbtici. Bez včasného ošetrenia môže herniovaný disk viesť k rozvoju rôznych komplikácií. Z tohto dôvodu je narušený krvný obeh, čo vedie k progresii mŕtvice.

Výsledkom deformácie diskov môže byť výskyt radikulitídy, vývoj akýchkoľvek chorôb, napríklad gastritídy, ako aj chorôb pankreasu. Choroby z behu môžu spôsobiť akékoľvek poruchy fungovania panvových orgánov až do rozvoja paralýzy končatín..

Ak ste boli liečení, ale nepodstúpili ste rehabilitačný kurz, môžete mať následky, ako napríklad:

 • Čiastočná strata citlivosti v končatinách;
 • Porušenie normálneho fungovania vnútorných orgánov;
 • Opakovaný výskyt prietrže.

Dá sa vyliečiť a prietrž??

Výčnelok krčnej chrbtice je úplne liečiteľný, pretože stavce v tejto oblasti sú najviac náchylné na zmenu. Ak je choroba v akútnom štádiu a je lokalizovaná v oblasti hrudníka, bude s ňou veľmi ťažké sa vysporiadať.

V drvivej väčšine prípadov je možné významne zmenšiť veľkosť výčnelku a zmierniť bolesť. Po liečbe spravidla zostáva malý výčnelok, ale je možné úplne eliminovať akékoľvek príznaky choroby.

Výčnelok je možné liečiť v počiatočnej fáze. Pri prietrži môžu byť príznaky iba zmiernené. Miechový výčnelok sa dá úplne vyliečiť pomocou konzervatívnej liečby alebo chirurgického zákroku. Najdôležitejšie je, aby sa po liečbe dodržiavalo viaceré preventívne opatrenia..

Nie je možné úplne zbaviť prietrže ktoréhokoľvek oddelenia a obnoviť pôvodnú mobilitu na 100%, pre každého pacienta je však k dispozícii veľké množstvo metód na účinné odstránenie príznakov. Chirurgický zákrok má veľa rizík a nezabezpečuje úplné vyliečenie - nemali by ste robiť také opatrenia, pokiaľ máte aspoň 10 metód úplnej kontroly nad týmto stavom..

Ak však liečba liekmi neprináša výsledky a prietrž hernie pokračuje, lekár môže odporučiť operáciu.

K dnešnému dňu existuje pomerne veľké množstvo metód na vykonanie operácie, pre každú osobu je zvolená najoptimálnejšia a najbezpečnejšia metóda. Spravidla sa používa minimálne invazívna metóda. Je dobre tolerovaný a poskytuje dobré výsledky pri liečbe..

Po operácii by mal pacient podstúpiť dlhý liečebný cyklus, ktorý zahŕňa fyzioterapiu a fyzioterapiu.

záver

Existuje niekoľko tipov, na ktoré by v žiadnom prípade nemal zabudnúť nikto, kto trpí vyčnievaním alebo kýlou:

 • Výčnelok a prietrž chrbtice sú rôzne patológie.
 • Výstupok je charakterizovaný výstupkom disku;
 • Kýla - prolaps vláknitého jadra disku;
 • Počas liečby sa v žiadnom prípade neodporúča piť alkohol;
 • Malo by byť zrejmé, že prietrž alebo kýla nie je veta. S týmito ochoreniami môžete žiť celý život, hlavnou vecou je dodržiavať niektoré preventívne opatrenia;
 • V prípade bolesti na žiadnom oddelení by ste nemali ťahať zájazd k lekárovi. Čím skôr sa začne liečba, tým je pravdepodobnejšie, že sa úplne zbaví tohto ochorenia;
 • Predtým, ako pôjdete na operačnú tabuľku, mali by ste vyskúšať všetky dostupné metódy liečby. A iba ak vám nepomohli a výsledky testu sa nezlepšia, rozhodne lekár o chirurgickom zákroku.

Rozdiel medzi výčnelkom a prietržou

Osteochondróza je v modernom svete problémom. Dnes mnoho mladých a starých ľudí trpí touto zákernou chorobou. Ale ešte horšie je, ak je to komplikované prietržami chrbtice alebo výčnelkami. pokúsme sa zistiť, aký je rozdiel medzi týmito dvoma pojmami a čo by sa malo obávať, ak vám lekár dal túto diagnózu.

Vyčnievanie medzistavcových platničiek sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek mimo úrovne chrbtice bez porušenia trhliniek. Príčinou výčnelkov sú často degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách, napríklad pokles výšky stavcových telies..

Medzistavcová prietrž je ďalšou fázou výčnelku, ktorá sa javí ako výsledok prasknutia vláknitého prstenca. Počas tohto obdobia môže pacient pociťovať nepríjemnú bolesť v oblasti chrbtice a motorických porúch.

Porovnanie

Hlavným dôvodom rozvoja výčnelku medzistavcovej platničky je osteochondróza. Ochorenie sa často vyvíja po dlhom zaťažení chrbtice: športový tréning, mikrotrauma, vzpieranie. Takéto poranenia sa niekedy vyskytujú počas pôrodu a sprevádzajú človeka celý jeho život.

Ale existuje mnoho chorôb, ktoré prispievajú k starnutiu chrbtice a tvorbe výčnelkov: osteoporóza, patologická lordóza alebo kyphosis, skolióza. Dôležitými rizikovými faktormi sú zlé návyky, škodlivé faktory z povolania, vek.

To všetko vedie k degeneratívnym zmenám v chrbtici ak vyčnievaniu medzistavcových platničiek..

Hneď ako sa vláknitý kruh medzistavcových platničiek zlomí a časť želatínového jadra cez neho začne vyčnievať, vytvorí sa medziobratlová hernia. Všeobecne platí, že ako protrúzia, tak medziobratlová hernia sú degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcovej platničke.

Inými slovami, výstupok je malá prietrž s nevybuchnutým vláknitým prstencom. Pretože toto oddelenie je veľmi svojvoľné, za výstupok sa považuje výčnelok až do 5 mm a viac ako kýla.

Liečba výčnelkov disku sa obmedzuje na fyzickú terapiu, masáž (ak je výčnelok v krčnej chrbtici, masáž sa neodporúča), odstránenie bolesti.

Vo väčšine prípadov je liečba miechy chirurgická, hoci konzervatívne metódy liečby sa v poslednej dobe stávajú populárnejšie, najmä v prípadoch, keď neexistuje syndróm pretrvávajúcej bolesti..

Závery TheDifference.ru

 1. Výčnelok je výčnelok medziobratlovej platničky bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Kýla je tiež výčnelok disku s roztrhnutím vláknitého prstenca.
 2. V predvolenom nastavení je výstupok výstupok, ktorý je menší ako 5 mm. Kýla sa nazýva výstupok väčší ako 5 mm.
 3. Pokiaľ sa výstupok disku nespracováva, potom sa časom zmení na medzistavcovú prietrž. Kýla sa nemôže zmeniť späť na výstupok.
 4. Medzistavcový výčnelok disku je počiatočným prejavom prietrže.
 5. Výčnelok disku možno liečiť konzervatívne (masáž, cvičenie, nesteroidné protizápalové lieky). Miechová kýla sa lieči chirurgickým zákrokom, hoci sa konzervatívne liečia aktívne.

Výčnelok a prietrž: aký je rozdiel

U pacienta sa môže objaviť výčnelok alebo prietrž v chrbtici. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma podmienkami? Osteochondróza vo väčšine príkladov je príčinou bolesti chrbta, k výčnelku dochádza v medzistavcových platničkách v dôsledku ničenia chrupavky.

Ak stav pacienta lekári nesledujú a nelieči sa, objaví sa prietrž. Toto je jedna a tá istá choroba, ktorá sa líši v rôznych stupňoch prejavu. Nižšie sú uvedené informácie o tom, ako sa medzistavcová prietrž líši od výčnelku.

Čo je to výčnelok

U ľudí sa disky nachádzajú medzi stavcami. Znižujú fyzický tlak na chrbticu. Zvyšuje sa flexibilita, ako aj sila. Celá chrupavka pozostáva z vonkajšieho vláknitého prstenca a mäkkého jadra..

Ak dôjde k vyčnievaniu, medziobratlová platnička zmení anatomicky správnu polohu. Existuje teda výčnelok chrupavky. Pevnosť vláknitého prstenca je obmedzená. Ak je deformácia príliš veľká, dôjde k vyčnievaniu..

Výčnelok sa vyznačuje odstránením tkaniva chrupavky za jeho prirodzenými hranicami najviac o 5 mm. Polotekuté jadro je obklopené vláknitým krúžkom a nikam nevedie. Ak v tomto stave nebudú prijaté žiadne opatrenia na zabránenie patológiám, bude pokračovať deštrukcia tkaniva, tlak na chrupavku sa zvýši, vláknitý kruh môže prasknúť.

Vyvolávajúce faktory a príznaky

Hlavným dôvodom vzniku ochorenia sú problémy s chrbticou, tkanivo chrupavky je zničené, vlhkosť z nich vychádza, stratí sa elasticita.

Tlmiaca schopnosť medzistavcových platničiek sa zhoršuje, viac komprimujú.

Lekári veria, že nesprávna interakcia s hmotnosťou, problémy s držaním tela, zlý metabolizmus, stresové situácie spôsobujú výčnelok. Medzi hlavné vlastnosti patria tieto faktory:

 • Ľudia sa často cítia závraty.
 • Miestna bolesť v oblasti poškodenia chrupavky.
 • Ruky alebo nohy sa začnú znecitliviť.
 • Zmeny ukazovateľa krvného tlaku.

Bolesť v krku alebo v týlnej časti sa vyskytuje pri pohybovej chorobe chrupavky na príslušných oddeleniach. Často sa zároveň ľudia cítia oslabení rúk, stratí sa ich citlivosť. Výčnelky v bedrovej oblasti spôsobujú nepríjemné príznaky v chrbte. Pocit slabých nôh, stuhnutosť pohybov.

Je pravdepodobný výskyt bolesti počas močenia. Výstupok v tomto stave je zanedbateľný, môže sa vyvíjať asymptomaticky. Patológia sa prejavuje v závislosti od lokalizácie a individuálnych vlastností tela.

Čo je kýla

Ak dôjde kýla, praskne vláknitý kruh, vyjde fragment medziobratlovej platničky. Vo väčšine príkladov sa patológia nachádza v bedrovej oblasti. Obsah sa nelíši od známok vystupovania v iných oddeleniach, ale prejavuje sa oveľa intenzívnejšie. Špecifické príznaky sa líšia v dôsledku lokalizácie abnormality chrupavky:

 • Intercostálna neuralgia sa objavuje s deformáciou medzistavcových platničiek.
 • Ťažkosti s močením, ak je problém lokalizovaný v dolnej časti chrbta.
 • Cervikálna ischias.
 • V ťažkých situáciách bez kvalitnej terapie nie je pre pacientov ľahké pohybovať sa, nevylučuje sa znížená citlivosť nôh.

V čom je rozdiel

Nedostatok správnej protrúznej terapie spôsobuje prietrž. Po komplikácii je reverzná mozgová príhoda tejto patológie nemožná. Hernia presahuje výčnelok v:

 • Intenzita symptómov bolesti.
 • Hrúbka výčnelku.
 • Chrupavka nie je flexibilná, lokalizovaná medzi stavcami, aby zmäkla trenie kostí od seba.

Diagnostické metódy

Po prvé, lekár vedie rozhovor s pacientom, traumatológ zisťuje prítomnosť príznakov, zistí, kedy začal, zhromažďuje informácie o chorobe, ktorá sa prejavila skôr. Potom špecialista vykoná externé vyšetrenie a vyšetrenie.

Na potvrdenie diagnózy je potrebné vykonať nasledujúce postupy:

 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou vám umožňuje získať podrobné informácie o lokalizácii a objeme prietrže, identifikovať rozsah poškodenia tkaniva, včasne predpísať terapiu.
 • Počítačová tomografia umožňuje získať trojrozmerný obraz, ktorý ukazuje patologické zameranie.
 • X-ray - relatívne lacné a rýchle vyšetrenie, sa používa na vylúčenie iných chorôb a na posúdenie správnosti anatomickej štruktúry chrbtice.
 • Diagnóza je jednoduchá, môžete sa obmedziť iba na röntgenové lúče a históriu štúdie. Na podrobnú identifikáciu stavu vyčnievania a prietrže sú potrebné všetky ďalšie techniky.

liečba

Tieto dva typy chorôb sa liečia rovnakým spôsobom. Najprv lekári odporúčajú zníženie tlaku na chrbticu. Musíte zmeniť svoj životný štýl, vykonať viac gymnastických cvičení. Fyzioterapeutické cvičenia určuje iba špecialista. V ťažkých situáciách musíte použiť tieto tablety:

 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • Preparáty pre křupavku.
 • Vitamínové komplexy.
 • Svalové relaxanciá.

Ak dôjde k vyčnievaniu, pomáha masážna terapia..

Po takomto pôsobení na svaly v blízkosti chrbtice sa stimuluje krvný obeh, odstránia sa kŕče, zmierni bolesť a odstráni sa nepohodlie..

Terapeutická gymnastika vyžaduje obnovenie fyziologického stavu kostného tkaniva a chrupavky. Gymnastika posilňuje svaly na chrbte, zvyšuje odolnosť voči stlačeniu nervových vlákien.

Pacient je pripevnený pomocou popruhov k doske, zatiaľ čo je chrbtica napnutá. Pri natiahnutí pod vodu sa na pacienta aplikujú špeciálne predmety, ktoré sú pripevnené k telu tak, aby sa chrbtica narovnala..

Chirurgia sa považuje za jedno z najúčinnejších spôsobov liečby. Po tomto postupe nesmú pacienti zdvíhať predmety ťažšie ako 10 kg. Podobné obmedzenia trvajú mesiac. Po takom zásahu je rehabilitačné obdobie asi mesiac, je potrebné vykonať cvičebnú terapiu, ísť na masáž, kúpanie v bazéne.

Hlavné rozdiely medzi týmito dvoma chorobami sú veľkosť výčnelku a stav vláknitého prstenca. Je potrebné mať na pamäti, že výstupok sa v určitom okamihu môže zmeniť na prietrž. Terapia by mala byť zameraná na odstránenie príčin zhoršenia stavu chrupavkového tkaniva, potom sa príznaky zastavia a vykonávajú sa regeneračné postupy..

Blokáda chrbtice

Takýto postup sa uskutočňuje v situácii, keď nie je možné zastaviť príznak jednoduchými spôsobmi. Vykoná sa blokovanie nervového vedenia procesov, ktoré poškodzujú v dôsledku poškodenia..

Na takúto blokádu sa používajú lokálne anestetiká, ktoré vykonávajú funkciu inhibície sodíkových kanálov.

Analgetická injekcia umožňuje okrem odstránenia príznakov určiť, kde je zápal zameraný.

Odborníci nie sú vždy schopní presne určiť polohu prenášaného nervu, takže táto metóda určuje, do ktorej časti chrbtice sa šíri nepríjemný symptóm..

Keď bolí chrbát, anestetická injekcia okamžite vypne bolesť. Ak sa nič také nestane, odborníci musia použiť ďalšie diagnostické metódy, pretože nepríjemné príznaky môžu byť spôsobené iným ochorením..

Liečebnú blokádu vykonávajú iba odborníci s dostatočnými skúsenosťami. Takéto manipulácie vyžadujú, aby lekári poznali ľudskú anatómiu, lokalizáciu stavcov.

Preto sa postup vo väčšine prípadov vykonáva na neurologických alebo chirurgických oddeleniach.

Miecha nemá veľmi dobrú ochranu pred vonkajšími faktormi, vírusmi, rôznymi baktériami. To môže byť štipka stavovej prietrže.

Na vykonanie blokády lekári vždy používajú rukavice, aby nedošlo k infikovaniu pacienta infekciou. Tento postup vyžaduje sterilitu..

Tento proces je podobný ako v prípade lumbálnej tekutiny, iba pacient sa nachádza na bruchu a nie na boku, vstrekuje sa do dolnej časti chrbta..

kontraindikácie

Existuje veľa faktorov, podľa ktorých je blokáda neprijateľná. Všetko záleží na tom, s akými chorobami bol pacient diagnostikovaný:

 • Krvácanie z hemofílie.
 • Infekčné procesy.
 • Použitie antikoagulancií.
 • Človek je v bezvedomí.
 • Vyrába niekoľko doštičiek.
 • Choroby srdca.
 • Problémy s tvorbou.
 • Alergické reakcie na zložky liečiv.
 • Hyponón krvných ciev.
 • Tehotné ženy nemôžu blokovať.
 • Ľudia s epilepsiou, bodové poruchy.
 • Duševné problémy.

Pri blokáde dochádza k ďalšiemu prasknutiu tkaniva pri ďalšom krvácaní. Ak existuje porucha krvotvorby, zlá koagulácia, potom lieky, ktoré spadajú do miechy, zničia tkanivá, ktoré sa tam nachádzajú. Pacient musí byť pri vedomí, keď je pre diagnostiku uskutočnená injekcia blokády..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vodné cvičenia na chrbticuKrčnej chrbticeCvičenie vo vode na krčnú chrbticu vo zvislej polohe.Východisková pozícia pre tieto cvičenia je vertikálna. V závislosti od „vztlaku“ vášho tela, stupňa naplnenia pľúc vzduchom bude množstvo ponorenia hlavy odlišné.
U ľudí vo veku 30 - 50 rokov sa zvyšuje riziko ochorenia nazývaného medziobratlová hernia. Za hlavnú príčinu ochorenia sa považuje zníženie funkcie odpisovania medzistavcových platničiek.
Umbilická hernia je kruhová formácia vyčnievajúca z pupka. Tenké črevo, peritoneum, pokryté tukovým záhybom, „padá“ do oslabeného pupočného krúžku v čase kašľa, s napätím brušných svalov, zmenou polohy tela.