loader

Hlavná

Liečba

Mozgová hernia u novorodencov Mozgová kýla u detí

Anomálie vo vývoji nervového systému

Vnútromaternicový vývin osoby má jasnú sekvenciu a môže byť často narušený vplyvom nepriaznivých faktorov ovplyvňujúcich telo matky..

Medzi tieto faktory patria:

· Vírusové choroby matky počas tehotenstva.

· Nedostatočná cirkulácia maternice.

· Toxické a teratogénne látky.

Mimoriadny význam má expozičná doba škodlivého faktora. Ak k tomu dôjde v prvom trimestri gravidity, potom dochádza k tvorbe hrubých malformácií nervového systému. V tomto období dochádza k jeho formovaniu a intenzívnemu kladeniu. Ak sa škodlivý účinok prejaví v neskorších štádiách, potom sa pozorujú menej výrazné vývojové poruchy.

V mnohých prípadoch sú malformácie mozgu sprevádzané malými vývojovými abnormalitami alebo stigmami. Tie obsahujú:

Anomálie oblohy (Gothic sky, flattened sky, split uvula).

· Chyby vo vývoji hornej čeľuste.

Aplazia dolnej čeľuste.

Mikrognatia (zníženie hornej čeľuste).

· Prognatizmus (predĺžená horná čeľusť).

Pokrok (predĺžená dolná čeľusť).

Anomálie v ušiach (zle diferencovaný obrazec, okcipitopetálne usporiadanie ušníc).

Anomálie kostry tváre.

Deformácia rúk a nôh (široká dlaň, nízka poloha palca, dvojbodka alebo trojnožka na nohách).

Podiel nervového systému klesá zo všetkých malformácií o 26 - 28%.

Kraniocerebrálna prietrž

Ide o kombinovanú malformáciu mozgu a lebky v dôsledku poruchy uzáveru predného konca neurálnej trubice. Miera deficitu 1 na 5 000 novorodencov.

Kýly sú zvyčajne lokalizované pozdĺž stredovej čiary v oblasti uzavretia kraniálnych stehov. Koža pokrývajúca herniálny výčnelok, cyanotický karmín alebo s hyperpigmentáciou. Na pokožke nad prietržou môže byť ulcerácia, ktorá vedie k mozgomiechovej tekutine a infekcii.

V závislosti od obsahu existujú meningokele, encefalomeningocele, encefalocystocele.

Meningocele je vydutie v kostnej defekte meningov. Prietrž hernie prechádza, keď sa punkcia znižuje, koža nad ňou je zoslabená.

Encephalomeningocele - vysunutie látky mozgu a membrán do defektu v lebke. Príznaky závisia od umiestnenia a veľkosti herniového výčnelku. Pri hernii v lícnej kosti (zadná kraniálna hernia) sa pozoruje zhoršená chôdza, statika, koordinácia a svalový tonus. Môže dôjsť k porušeniu prehĺtania, dýchania. Prietrž v oblasti etmoidnej kosti sa nachádza intranazálne. Hlavným prejavom sú respiračné poruchy a nedostatok nosového dýchania..

Encefalocystocele je hrubá malformácia, keď do membrány hernia vyčnievajú nielen membrány a látka mozgu, ale aj mozgové komory. Pozorujú sa anomálie vaskulárneho a mozgovomiechového systému v mozgu.

Diagnóza kraniocerebrálnej prietrže je stanovená na základe vyšetrenia. Môže sa vykonať prietrž prietrže. Liečba - chirurgická.

Miechová prietrž

Miechová kýla je kombinovaná malformácia miechy kvôli defektu vo vývoji nervovej trubice. Otvorom sa otvára membrána, korene, látka miechy. Kýla sa zvyčajne nachádza v stredovej línii. Miera nedostatočnosti 1 prípad na 1 000 novorodencov. Kýly sa nachádzajú na úrovni lumbosakrálnej chrbtice (60%), hrudníka (30%) a veľmi zriedka na úrovni krčka maternice (7,5%)..

Kýla je zaoblený a oválny výčnelok cyanotickej farby alebo pigmentovaný. Koža nad prietržou je zoslabená alebo vredovitá. Môže existovať mozgomiešna tekutina, ktorá povedie k rozvoju subakútnej alebo chronickej meningitídy.

Rozlišujú sa nasledujúce typy kýly.

Meningocele - vydutie v mieche, iba membrány miechy. Koža nad prietržou je zoslabená, môže byť pigmentovaná, pokrytá vlasmi. Pri vpiche sa prietrž zmenšuje. Toto je najpriaznivejšia forma všetkých miechových kýly..

Meningoradiculocele - vydutie v herniálnom výstupku z membrán a koreňov miechy. Korene sú nariedené, nesprávne tvarované a končia v stenách herniálneho vaku. Pri vpiche sa prietrž zmenšuje. S lokalizáciou prietrže v lumbosakrálnej oblasti, periférnou paralýzou a parézou sa vyskytujú trofické poruchy dolných končatín..

Myelomeningocele - membrány mozgu a miechy napučiavajú do prietrže. Miecha je nedostatočne rozvinutá, s prvkami gliózy, zväčšeným centrálnym kanálom. Pri punkcii sa prietrž nemení. Symptómy závisia od úrovne lokalizácie a stupňa zapojenia mozgovej látky do procesu. Existuje paralýza, paréza nôh, paréza zvierača močového mechúra, konečník. Môžu sa vyskytnúť trofické poruchy: opuchy nôh, vredy, otlaky na dolných končatinách a trupe.

Myelocystocele sa vyznačuje vystupovaním látky miechy, jej membrán a centrálneho kanála do miechy. V tomto prípade sa látka mozgu stáva stenami prietrže. Z vonkajšej strany je hernie vrece pokryté modrastou pokožkou s nezšpinivými fistulami obklopenými granulačným tkanivom. V neurologickom stave sú zistené výrazné poruchy - paralýza, panvové poruchy, narušenie tkanivového trofizmu.

Miechy sa dajú kombinovať s hydrocefalom, malformáciami dolných končatín, kongenitálnou Clubfoot, dislokáciami, syndactyly, polydactyly.

Chirurgické ošetrenie kýly. Uskutočňuje sa so zachovaním funkcií miechy a so zachovaním duševného vývinu dieťaťa.

Mikrocefália je zmenšovanie lebky v dôsledku nedostatočného rozvoja mozgu, sprevádzané mentálnou retardáciou a neurologickými poruchami. Účty za 20% oligofréniu.

Mikrocefália je rozdelená na dedičné, embryopatické a syndromologické. Frekvencia 1,6 na 1 000 novorodencov.

Dedičná mikrocefália sa nazýva pravda. Rovnako bežné u chlapcov a dievčat. Prenáša sa autozomálne recesívnym a pohlavne viazaným dedičstvom. Oligofrénia a epilepsia sa nachádzajú v rodokmeni. Krvný vzťah sa vyskytuje v 1/3 prípadov.

Embryopatická mikrocefália sa vyskytuje počas tehotenstva pod vplyvom nasledujúcich nepriaznivých faktorov: infekcia (chrípka, toxoplazmóza, rubeola), intoxikácia (alkohol, nebezpečenstvo pri práci), narušená rovnováha vitamínov, hypoxia novorodenca.

Najväčší význam vo vývojových mechanizmoch má hypoxia novorodencov a narušenie metabolizmu fosforu a vápnika v neskorších štádiách..

Mozog je zmenšený. Pomer mozgu k telesnej hmotnosti je 1/100 s normou 1/33. Najviac trpí mozgová kôra: dochádza k nedostatočnému rozvoju častí mozgu, drobných gyrusov, niektoré chýbajú. Pozorujú sa malformácie corpus callosum. Čelné časti mozgu sú viac postihnuté. Pomer rôznych častí mozgu je narušený. Pomer mozočka k mozgovej hmote ako celku je normálne 1/8. Pri mikrocefálii sa tento pomer mení smerom k zvýšeniu mozočku. Môžu sa vyskytnúť oblasti krvácania do mozgu, poruchy myelinizácie, stopy zápalu, skamenenie.

Prejavy mikrocefálie sú zistené nerovnováhou medzi mozgom a tvárovými časťami lebky, medzi hlavou a telom. Hlava je zúžená, čelo je nízko, sklonené, objavujú sa obočie. Riasy sú dlhé, silné. Uši sú veľké, vyčnievajúce, asymetrické. Zuby sú veľké, zriedkavé. Obloha je vysoká, úzka.

Odhaľuje sa intelektuálna vada (idiotstvo, imbecilita, deability). Priame emócie sú o niečo lepšie zachované..

Podľa aktivity, pohyblivosti, temperamentu sú pacienti rozdelení do dvoch skupín:

1. Prvú skupinu pacientov charakterizuje letargia, nečinnosť, ľahostajnosť k životnému prostrediu. Činnosti sú svojou povahou pasívne-napodobňujúce. Pri prudkom poklese inteligencie sa zachová emocionálna stránka osobnosti.

2. Pacienti druhej skupiny sú príliš pohybliví, drsní a snažia sa o aktivitu. Pozornosť je mimoriadne nevyspytateľná.

Zachovanie emočnej zložky umožňuje pacientom dobre ovládať zručnosti praktického správania, získať určitú praktickú orientáciu. Lepšie sa prispôsobiť v rodinnom a spoločenskom prostredí.

Mikrocefália môže byť jedným z príznakov chromozomálnych aberácií: Edwardsove syndrómy (trizómia E), Patau (trizómia D), Downova choroba, syndróm výkriku mačiek. Nachádza sa pri chorobách výmeny aminokyselín, lipidov.

Mikrocefáliu je potrebné odlíšiť od kraniostenózy, ktorá sa vyvíja v neskoršom veku, nesprevádza ju zmena v proporciách častí hlavy a lebky. Pri mikrokraniu je inteligencia zachovaná, hlava je úmerne znížená.

Liečba mikrocefálie zahŕňa stimulačné lieky, sedatíva, antikonvulzíva, aminokyseliny. Predpísané sú masáže, fyzioterapeutické cvičenia, ergoterapia. Nápravné opatrenia výrazne zlepšujú sociálnu adaptáciu takýchto detí.

Deti sú zaregistrované na klinike. Kontrolné meranie obvodu hrudníka, hlavy, výšky, hmotnosti sa vykonáva 1krát mesačne v prvom roku života, 1krát za 6 mesiacov počas 2 - 3 rokov života..

Prognóza závisí od formy mikrocefálie a stupňa mentálnej retardácie. Cieľom prevencie je prevencia škodlivých faktorov počas tehotenstva, kontrola chronických ochorení u tehotných žien (diabetes mellitus, tyreotoxikóza), prevencia vírusových chorôb..

Hydrocefalus je expanzia komorových systémov mozgu a subarachnoidálnych priestorov v dôsledku prebytku mozgovomiechového moku. Inými slovami sa to nazýva kvapka mozgu. Vyvíja sa ako dôsledok zvýšenej produkcie mozgomiechového moku (hypersekrecie) alebo v dôsledku zhoršenej absorpcie (areresorbent). Frekvencia hydrocefalu je 0,2 - 4 na 1 000 novorodencov. Vrodená stenóza akvaduktu mozgu sa vyskytuje v 30% prípadov, malformácie otvorov Magendie a Lyushky - v 2-4%.

· Otvorená (komunikujúca) je charakterizovaná expanziou všetkých ventrikulárnych systémov v mozgu a absenciou prekážok cirkulácie mozgovomiechového moku. Hlava sa zväčšuje, švy a fontanely sa líšia a kosti lebky sú tenšie. Nadmerná veľkosť hlavy sa dá pozorovať už v období vnútromaternicového vývoja. V neurologickom stave sú detegované spastické parézy, narušená koordinácia pohybov, chvenie rúk, brady, hlavy. Na funduse sú kongestívne disky, neskôr sa vyvinie atrofia optických nervov. Tlak mozgovomiechového moku 200 až 300 mm vody, čl., Množstvo proteínu je znížené.

· Uzavretá (oklúzna) sa vyskytuje, keď je mozgomiešna tekutina narušená vývojovými anomáliami, adhéziami. Krízová oklúzia sa vyznačuje silnými bolesťami hlavy, nútenou polohou hlavy, zvracaním. Existuje bledá koža, bradykardia. Mimo záchvatov sa pozoruje zvýšenie intrakraniálneho tlaku. Vyvíja sa stagnácia fundusu a znižuje sa zraková ostrosť.

Vonkajší hydrocefalus s expanziou subarachnoidálnych priestorov mozgu.

· Vnútorné s rozšírením mozgových komôr.

Akútne a chronické.

· Kompenzovaná forma hydrocefalu sa vyznačuje neprítomnosťou klinických príznakov, neuropsychický vývoj dieťaťa netrpí. S dekompenzovaným hydrocefalom sa objavujú príznaky neurologického a mentálneho nedostatku.

S hydrocefalom, zväčšením obvodu hlavy, porušením proporcií hlavy a tela sa pozoruje divergencia švíkov. Čelo je previsnuté, vysoké, kostra tváre je pomerne malá, viečka sú čiastočne zavreté. Koža na čele, viečkach a chrámoch má výrazný cievny vzor. Po poklepaní na hlavu sa ozve zvuk „prasknutej nádoby“. Lebka môže siahať do kruhu až do 80 - 100 cm.

Deti s hydrocefalom zaostávajú v mentálnom vývoji. Ich mobilita je obmedzená, pretože je pre nich ťažké držať hlavy. V neurologickom stave sú detegované nystagmy, atrofia optických nervov, ktoré vedú k oslepnutiu, spastickej parézii, paralýze. Trofia tkanív je narušená, môžu sa vyskytnúť preležaniny. Zároveň sa v jednotlivých predmetoch môžu rozvíjať hudobné a matematické schopnosti..

Diagnóza hydrocefalu je stanovená v neprítomnosti mozgového nádoru.

Liečba hydrocefalu zahŕňa lieky, ktoré znižujú intrakraniálny tlak (diuretiká), ktoré majú protizápalové účinky.

S rastúcim hydrocefalom je nutný neurochirurgický zásah.

Craniostenosis

Tento termín sa týka predčasného uzavretia kraniálnych stehov, čo vedie k obmedzeniu objemu lebky, jej deformácii a zvýšeniu intrakraniálneho tlaku. Frekvencia ochorenia je 1 z 2 000 novorodencov, u chlapcov 2-krát častejšie ako u dievčat.

Kraniostenóza sa vyvíja v dôsledku metabolických porúch spôsobujúcich zvýšenú osteogenézu a vývoj kostí a membrán v dôsledku zápalu a rôntgenového žiarenia v prvej polovici tehotenstva..

Predčasné uzavretie stehov vedie k obmedzeniu rastu lebky v prednom, hornom smere. Jeho tvar je špicatý.

Kraniostenóza sa prejavuje zvýšeným intrakraniálnym tlakom a porušením venózneho výtoku z lebečnej dutiny..

Rozlišuje sa kompenzovaná a dekompenzovaná kraniostenóza..

Pri kompenzovanom tvare sa lebka mení, zvýšenie intrakraniálneho tlaku je mierne. Tam sú bolesti hlavy, stredne označené kongestívne disky optických nervov sú stanovené na fundus, cerebrospinálna tekutina tlak sa zvýši na 200-300 mm vody.

Pri dekompenzovanej forme sa výrazne zvyšuje intrakraniálny tlak (až do 500 mm vody), pozorujú sa bilaterálne exoftalmy, existujú známky poškodenia okulomotorických nervov. Preťaženie oka a optická atrofia.

Na roentgenograme nie sú viditeľné švy lebky, kosti sú riedené, sú vyjadrené odtlačky prstov, vnútorný povrch lebky má bodkovaný vzor.

Chirurgické ošetrenie zamerané na zväčšenie objemu lebečnej dutiny.

Anencefália a hydranencefalia

Anencefália je úplná absencia mozgových hemisfér v kombinácii s defektom v kostiach lebky. Kosti mozgovej lebky úplne chýbajú alebo sú predstavované ostrovčekmi chrupavky. Kmeňové kmene kmeňa sú tiež nedostatočne rozvinuté. Frekvencia anencefálie je 5 - 8 na 10 000 novorodencov. V 70-80% ide o mŕtve narodené deti. Priemerná dĺžka života nie viac ako 10 dní.

Hydranencefalia je vrodená malformácia mozgu, v ktorej chýbajú mozgové hemisféry a sú nahradené dutinou naplnenou tekutinou. Niekedy existujú stopy prednej a týlnej kôry. Frekvencia 1 prípad na 18 000. Bublina s vodou je pokrytá mäkkými tkanivami. Od narodenia sa zaznamenávajú kŕče. Zistili sa hrubé motorické a duševné poruchy. Deti zomrú v prvých 3 až 4 mesiacoch života.

Pri prevencii týchto stavov je dôležité pred narodením dieťaťa určiť, či existujú polyhydramniá, v ktorých množstvo plodovej vody prekračuje normu 8-10 krát, množstvo estrogénu v moči tehotných žien je znížené, obsah alfa-fetoproteínu v plodovej vode je zvýšený..

Mozgová kýla u novorodencov - Všetko o liečbe kýly

Mozgová hernia u novorodencov Mozgová kýla u detí

Pohotovostná medicína

Kraniálna hernia je pomerne zriedkavá malformácia (vyskytujúca sa u 1 zo 4 000 až 8 000 novorodencov), pri ktorej sa mozgové membrány a niekedy aj jej podstata vylučujú defektmi v kostiach lebky..

Výskyt kraniocerebrálnych hernií je spojený s narušeným vývojom lebky a mozgu v skorých štádiách embryonálneho obdobia, keď je mozgová doska položená a zablokovaná do mozgovej trubice. Medzi príčiny kraniocerebrálnej kýly patria infekčné a iné choroby matky počas tehotenstva. Pripisovať veľký význam dedičnosti..

Kraniálna hernia sa delí na:

 • predné,
 • sagitál (kraniálny trezor),
 • späť a
 • kýla spodnej časti lebky (bazilárna).

V najzriedkavejších formách hernií je defekt lokalizovaný v oblasti prednej alebo strednej kraniálnej fossy, pričom herniálny obsah vyčnieva do nosnej dutiny alebo ústnej dutiny. Predné kýly sa vyskytujú prevažne, ktoré sú lokalizované v miestach embryonálnych puklín - v koreňoch nosa, na vnútornom okraji obežnej dráhy (obr. 106). Zadné mozgové kýly sa nachádzajú v oblasti týlnych foramen (nad alebo pod ňou).

Obr. 106. Predná cerebrálna prietrž.

Podľa anatomickej štruktúry sa lýtkové kýly delia

Obr. 107. Formy mozgovej prietrže. a - meningocele; b - encefalocely; in - encephalocystocele

Meningokele (meningokele) - forma, v ktorej je obsah hernálneho vaku iba membránami mozgu (mäkká a arachnoidná) a mozgovou tekutinou. Dura a medulla zostávajú nedotknuté.

Encephalocele (encephalocele) - skutočná kraniocerebrálna kýla. Obsah herniálneho vaku sú meningy a zmenené mozgové tkanivo.

Encephalocystocele (encephalocystocele) - najťažšia forma, keď je obsah herniálneho vaku mozgovou látkou s časťou zväčšenej mozgovej komory..

Pomerne často sa pozorujú prietržované mozgové kýly. Toto je najvýhodnejšia forma, keď neexistuje komunikácia s lebečnou dutinou.

V závažných prípadoch sú mozgové kýly sprevádzané mikro- a hydrocefalom.

Klinický obraz s kraniocerebrálnymi kýlami

Kraniálne kýly majú rôzny tvar a veľkosť, čo určuje variabilitu klinického obrazu. Pri vyšetrení dieťaťa sa zisťuje nádorovitá formácia, ktorá sa nachádza častejšie v nosovom mostíku, vo vnútornom rohu oka alebo, menej často, v týlnej oblasti. Koža nad nádorom sa nezmení, palpácia je bezbolestná.

S prednou prietržou priťahujú pozornosť široko posadené oči. Konzistencia herniálneho výčnelku je mäkká elastická, niekedy sa určuje kolísanie. S úzkosťou dieťaťa sa opuch stáva intenzívnejším; niekedy je možné určiť kolísanie, ktoré naznačuje správu s lebečnou dutinou. Hrany kostného defektu lebky sú oveľa menej často určené..

Pri prednej kraniálnej hernii sa do popredia dostávajú deformácie tvárového skeletu (vyrovnanie nosa, široké oči, škvrnitosť); zadné mozgové prietrže, pri ktorých mozog viac trpí, sú často sprevádzané mikrocefáliou a mentálnou retardáciou.

Diferenciálna diagnóza predných kraniálnych hernií sa vykonáva hlavne s dermoidnými cystami, ktoré sa niekedy nachádzajú vo vnútornom kútiku oka. Na rozdiel od mozgových kýiel sú dermoidné cysty zvyčajne malé (zriedka viac ako 1-1,5 cm), s hustou konzistenciou. Príčinou diagnostickej chyby je použiteľnosť kostnej doštičky zistená röntgenovým vyšetrením, ktoré sa mýli za kostný defekt v mozgovej hernii. Diferenciálna diagnóza pomáha pri lumbálnej punkcii, po ktorej kraniocerebrálna hernia významne klesá.

Významnejšie menej, kraniocerebrálna hernia sa musí rozlišovať podľa lipómu, hemangiómu a lymfangiómu. Spinálna punkcia je v týchto prípadoch tiež dôležitou diferenciálnou diagnostickou technikou. Okrem toho pri nádoroch mäkkých tkanív sa nikdy neurčí defekt kostí a pulzácia charakteristická pre kraniálnu prietrž..

Nasledujúce príznaky umožňujú rozlíšiť intranazálnu cerebrálnu prietrž od nosového polypu: zvláštna deformácia nosnej kostry vo forme rozšírenia nosa, vydutie jednej z jej strán. Nosná priehradka je ostro drvená v opačnom smere. Farba prietrže je namodralá na rozdiel od šedej farby polypu z nosa. Kýla sú spravidla jednostranné, majú širokú základňu. Po prepichnutí kýly sa v punkcii nájde defekt.

Chirurgia sa zvyčajne vykonáva vo veku 1-3 rokov. S rýchlo rastúcou prietržami a hrozbou prieniku membrán sa operácia vykonáva v akomkoľvek veku vrátane novorodencov. Závažné duševné poruchy dieťaťa sú kontraindikáciou chirurgického zákroku (mentálna retardácia sa pozoruje približne u 16% detí s kraniocerebrálnou herniou)..

Pri sprievodnom hydrocefaluse je prvým krokom operácia kvapky mozgu, druhým krokom je kraniálna hernia.

Extrakraniálna metóda spočíva v odstránení herniálneho vaku a uzavretí kostnej chyby bez otvorenia lebečnej dutiny. Používa sa na vylisované prietrže a malé kostné defekty u detí mladších ako 1 rok..

Na odstránenie defektu sa používa autotransplantát holennej kosti, chrupavkové doštičky lebky plodu, štiepené rebro, konzervované kostné tkanivo atď. U novorodencov je plastová porucha možná vďaka mäkkým tkanivám.

U detí starších ako jeden rok sa používa intrakraniálna metóda - uzatváranie vnútorného otvoru kostnej vady prístupom k nej z lebečnej dutiny. Operácia sa vykonáva v dvoch fázach. Prvým stupňom je intrakraniálna plastová defekt lebečnej kosti, druhým stupňom je odstránenie herniálneho vaku a plastu z nosa (vykonáva sa po 3 až 6 mesiacoch).

Je známych veľa modifikácií tejto operácie. Herzenova operácia v Ternovskej modifikácii je bežná. Pozdĺž okraja vlasovej pokožky sa vykoná oblúkový rez kože, potom sa vytvoria frézovacie otvory, z ktorých sa pomocou Gigliho píly vyreže kostná periostálna klapka, ktorá vyzerá ako motýľ (aby nedošlo k poškodeniu sagitálnej dutiny)..

Klapka sa zloží nadol a potom sa otvorí voľný prístup k nohe hernálneho vaku. Po odstránení herniálneho vaku sa vykoná plastická chirurgia na vnútornom otvorení defektu s odrezaním kostného štepu z vnútornej platne kostnej chlopne. Potom sa diera vytvorená vŕtačkou upevní na miesto pomocou hodvábnych švov. Rana sa šije vo vrstvách.

Pri zadnej kraniálnej prietrži sa operácia vykonáva v jednom kroku.

Najčastejšími komplikáciami v pooperačnom období sú mozgomiešna tekutina, zvýšenie hydrocefalu. Aby sa predišlo komplikáciám, vykonáva sa dehydratačná terapia a systematické bedrové vpichy..

Výsledky chirurgickej liečby lebečnej kýly sú priaznivé.

Isakov Yu, F. Pediatric Surgery, 1983.

Prečo sa narodí dieťa s kýlovou kýlou

Miechová kýla u novorodencov, ktorá sa ťažko lieči, sa nachádza v 60% všetkých prípadov porúch pohybového aparátu. Nie je možné úplne liečiť túto chorobu u dojčiat, ale včasnými opatreniami je možné znížiť počet a intenzitu komplikácií a pomôcť dieťaťu viesť relatívne normálny život..

Miecha pri novorodencovi je vrodené ochorenie, ktorého etiológia ešte stále nie je úplne objasnená. Existujú nezvratné dôkazy o tom, že nedostatok vitamínov a minerálov v tele nenarodeného dieťaťa môže viesť k rozvoju patológie..

 • Spina bifida occulta je choroba, ktorá sa často zistí náhodou v dôsledku skrytej medzery v oblúkoch. S patológiou neexistuje herniálny výčnelok. Lokalizácia - sakrálna alebo bedrová. Uzatvorená chrbtová hernia sa najľahšie lieči.

Ako už bolo uvedené, príčiny mozgovej kýly u dieťaťa stále nie sú úplne objasnené. Patológia je vrodená, ale genetická závislosť choroby je vylúčená. Výskyt prietrže nie je ovplyvnený skutočnosťou, že podobné odchýlky kalu rodičov vykazovali podobnú odchýlku..

 • Nedostatok potrebných látok pre vývoj plodu. Hoci výskyt hernie ovplyvňuje veľa chemických a fyziologických faktorov, podľa odborníkov je katalyzátorom choroby nedostatok kyseliny listovej v tele matky..

Miechová kýla je prakticky neliečiteľná. Na domácich klinikách sa terapia v podstate scvrkáva, aby sa eliminovali následky choroby. Výsledkom patológie je:

 • Postihnutie - s kvalifikovanou liečbou vrátane chirurgického zákroku, fyzioterapie, špeciálnej diéty a masáže bude dieťa schopné viesť relatívne normálny život. V prípade komplikácií nebude možné vyhnúť sa invalidnému vozíku.

Okrem ochrnutia končatín často dochádza k nedobrovoľnému močeniu a vyprázdneniu. Fyzický vývoj dieťaťa zaostáva za normálnym stavom, ale vo všeobecnosti môže absolvovať kvalifikované vzdelanie a viesť celý život..

Keďže príznaky môžu naznačovať iné choroby, u detí sa vykonáva diferenciálna diagnostika vrodenej miechy. Na potvrdenie diagnózy sa často vyžaduje röntgen alebo MRI. Po vyšetrení sa chorobe pridelí kód ICD a predpíše sa vhodná liečba.

Chirurgická liečba vrodených miechových kýly u detí sa vykonáva buď v perinatálnom období alebo po narodení dieťaťa..

Považuje sa za najúčinnejšiu metódu chirurgickej liečby. Operácia sa vykonáva do jedného týždňa od začiatku tehotenstva. Podstatou chirurgickej liečby je uzavrieť anatomickú abnormalitu v štruktúre chrbtice. Výsledkom je, že miecha sa vracia na miesto, ktoré je najviac chránené pred možným poškodením..

Po pôrode je operácia účinná iba v prvých dňoch. Potom je možné rast odstrániť, ale po operácii nevyhnutne dôjde k invalidite. Život po operácii bude v tomto prípade spojený s ťažkosťami spojenými s mentálnou a fyzickou retardáciou dieťaťa.

Počas obdobia zotavenia dieťaťa po operácii kýly môže byť potrebný ďalší chirurgický zákrok:

 • Obtoková chirurgia - Pomáha znižovať tlak hydrocefalu na mozgu dieťaťa a odstraňuje prebytočnú tekutinu..

Po chirurgickom zákroku je v každom prípade nevyhnutná dlhá rehabilitácia..

Ortopedické a rehabilitačné kliniky na odstránenie a liečbu následkov odstránenia miechy sa nachádzajú v Izraeli aj v Rusku..

 • Izraelské kliniky - neurochirurgovia pripúšťajúci tento problém v nemocnici pomenovanej po. Rabin, MC Herzliya, ako aj detské zdravotné stredisko Schneider.

Výsledky liečby do značnej miery závisia od kvalifikácie chirurgov, ako aj od stupňa rastu prietrže. V približne 30% prípadov je možné dosiahnuť viac-menej stabilný zdravotný stav dieťaťa.

Poškodenie mozgu u novorodencov sa môže vyskytnúť tak v maternici, ako aj počas samotného pôrodu. Ak negatívne faktory ovplyvnili dieťa v embryonálnom štádiu vývoja, potom vznikajú závažné chyby, ktoré sú nezlučiteľné so životom. Ak sa takýto účinok prejaví na dieťati po 28 týždňoch tehotenstva, anomália mozgu a miechy u novorodenca mu umožní žiť, ale nebude sa môcť normálne rozvíjať..

Frekvencia takýchto hernií je 1 prípad na 5 000 narodených. Novorodenec pod kožou (herniálny vak) obsahuje buď výstelku mozgu alebo samotnú mozgovú látku. Najzávažnejšou formou kraniocerebrálnej prietrže je hrubá malformácia, keď mozgové komory obsahujú okrem samotnej hmoty mozgu aj kýlu.

Anomálie vo vývoji miechy, ktorá sa prejavuje vyčnievaním meningov a cerebrospinálnej hmoty cez otvor, ktorý sa vytvoril v dôsledku nezatvorenia chrbtice. Kýly sa vyskytujú 1krát na 1000 novorodencov. Obsah herniálneho vaku je obal miechy (najvýhodnejšia možnosť) a jej korene, ako aj obsah miechy..

Prejavuje sa to paralýzou dolných končatín, paralýzou zvierača konečníka a močového mechúra (moč a výkaly neustále unikajú). Keď sú korene umiestnené v herniálnom vaku, objavia sa defekty dolných končatín - opuch nôh, preležín a vredov. Chirurgická liečba miechy sa uskutočňuje s normálnym mentálnym vývinom dieťaťa a so zachovaním funkcie miechy. Vykonávajú sa tiež lekárske masáže a telesná výchova, ako aj fyzioterapeutické procedúry..

Toto je pokles lebky s nedostatočným rozvojom mozgu v nej. Zvyčajne sprevádzané neurologickými poruchami a mentálnou retardáciou. Mikrocefália je dedičná a embryopatická. Druhá forma sa vyskytuje, keď škodlivé faktory ovplyvňujú matku počas tehotenstva. Príčinou mikrocefálie je často aj predĺžená hypoxia plodu..

Mikrocefália je diagnostikovaná ihneď po narodení. Novonarodený má charakteristický vzhľad - objem mozgovej lebky je menší ako tvárový, hlava je neúmerne malá, zúžená smerom nahor. Mikrocefália u detí v prvom roku života je sprevádzaná oneskorením psychomotorického vývoja a potom sa u týchto detí prejavujú intelektuálne poruchy (rôzne stupne oligofrénie)..

Nazýva sa aj kvapka mozgu - jedná sa o rozšírenie priestorov medzi mozgom a mozgovými blánmi v dôsledku zvýšeného množstva mozgovej miechy alebo v rozpore s jej spätnou absorpciou. Príznaky hydrocefalu - prudký nárast hlavy dieťaťa, výrazný rozdiel medzi fontanelami a lebečnými šitím, ako aj stenčenie kostí lebky.

Pri hydrocefale sa často vyskytujú abnormality vo vývoji tváre. Hydrocefalus je zvyčajne sprevádzaný neurologickými poruchami - nedostatkom pohybu v končatinách, zvýšeným svalovým tonom, chvením nôh, ramien, brady. Pri porušení odtoku mozgomiechového moku z lebky sa vyvíja zvýšený intrakraniálny tlak.

Dieťa vyzerá zvracať, koža je bledá, srdcový rytmus je spomalený. V závažných prípadoch sú možné kŕče a zastavenie dýchania. Pri ťažkom hydrocefale dieťa zaostáva v psychomotorickom vývoji a jeho pohyblivosť je obmedzená v dôsledku ťažkostí s držaním hlavy. V telesných tkanivách je narušený krvný obeh, slabý prírastok na váhe, objavujú sa boláky.

Kraniocerebrálna hernia je pomerne zriedkavá malformácia (vyskytujúca sa u 1 zo 4 000 - 8 000 novorodencov), pri ktorej mozgové membrány a niekedy aj ich podstata prolapsujú defektmi v kostiach lebky. Výskyt kraniocerebrálnych hernií je spojený s narušením vývoja lebky a mozgu v skorých štádiách embryonálneho obdobia, keď dôjde k položeniu mozgovej doštičky a jej uzavretiu v mozgovej trubici..

Kraniálne kýly sa delia na prednú, sagitálnu (lebečnú časť tela), zadnú a kýlu spodnej časti lebky (bazilárna). Predné kýly sú väčšinou lokalizované v miestach embryonálnych puklín - v koreni nosa, na vnútornom okraji obežnej dráhy. Zadné mozgové kýly sa nachádzajú v oblasti týlnych foramen (nad alebo pod ňou).

Meningokele je forma, v ktorej je obsah herniového vaku iba membránami mozgu (mäkká a arachnoidná) a mozgovej tekutiny (formy kraniálnej hernie Obrázok a). Dura mater a medulla zostávajú nedotknuté. Dura mater, ktorý sa nezúčastňuje na tvorbe herniálneho výčnelku, sa pripája k okrajom kostného defektu na strane lebečnej dutiny..

Encefalocele je skutočná kraniocerebrálna kýla. Obsah kýly hernia je meninges a mozgové tkanivo (formy kraniálnej kýly Obrázok b).

Ako identifikovať a liečiť zovretý nerv v krčnej chrbtici

Zovretý nerv nie je len častým problémom, ale vyznačuje sa aj silnou bolesťou, intenzívnejšou ako ktorákoľvek iná porucha.

Problém nastáva v procese kompresie nervových koreňov, ktoré siahajú od miechy medzi susednými medzistavcovými platničkami, ako aj stavcov, svalov a novotvarov patologickej povahy..

Zovretie krčka nervu sa vyskytuje na pozadí vzniku ďalších chorôb chrbtice (najčastejšie osteochondróza).

Zranenia rôznej povahy môžu tiež viesť k stlačeniu nervov: akútne alebo dlhodobé zranenie, ktoré je trvalé (zlé držanie tela pri práci, v pokoji). Všetky tieto zranenia a zmeny ovplyvňujú stavce a mäkké tkanivá v krku..

Tento problém sa môže veľmi často vyskytnúť u dojčiat (najmä prvých dvoch stavcov krčnej chrbtice) kvôli ich malému posunu..

Posun je spôsobený vlastnosťami anatomickej štruktúry, svalovej slabosti, väzov, ktoré zatiaľ úplne nevykonávajú svoje podporné a motorické a fixačné funkcie..

Medzi mnohými krvnými cievami a nervami prechádzajúcimi v tejto oblasti do tkanív krku a hlavy je najzraniteľnejšia stavcová tepna, ktorá sa vyvíja z dier v procesoch stavcov. To je to, že sa štipne najčastejšie, a preto sa množstvo živín a kyslíka vstupujúceho do mozgu krvou stáva oveľa menej.

Medzi hlavné dôvody, ktoré spôsobujú takéto porušenie, patria:

 • premiestnenie stavcov;
 • zranenia rôznej povahy;
 • svalové kŕče;
 • výrastky na kosti;
 • rozrastajúce sa spojivové tkanivo;
 • výstupok alebo vypadnutie z disku;
 • výstupok;
 • zúženie vzdialenosti medzi stavcami;
 • herniovaný disk;
 • osteochondróza krčnej chrbtice.

Vyvolajte situáciu, keď je zovretý nerv krčnej chrbtice:

 • endokrinné poruchy;
 • fyzický a emocionálny stres;
 • zatáčky hlavy sa robia veľmi náhle;
 • rôzne choroby počas ich exacerbácie;
 • zväčšený opuch v krku;
 • podchladenie;
 • rastúce jazvy;
 • sedavý spôsob života.

Miecha pri novorodencoch

Vrodená miechová kýla je zriedkavá, ale závažná vývojová anomália. Táto choroba miechy sa vyskytuje iba u 0,1 až 0,03% novorodencov a asi dve tretiny z nich zostávajú na celý život zdravotne postihnuté.

Moderné prostriedky prenatálnej diagnostiky umožňujú zistiť prítomnosť Spina bifida počas tehotenstva. Na tento účel sa používajú údaje z ultrazvuku a ďalšie testy na alfa-fetoproteín. K záverečnému potvrdeniu dochádza počas štúdie plodovej vody - amniocentéza.

Príčiny miechy

Otázka výskytu prietrže miechy nebola dostatočne skúmaná. Z tohto dôvodu rôzni lekárski vedci nazývajú také faktory, ktoré ovplyvňujú pravdepodobnosť jeho výskytu:

Nedostatok vitamínov, najmä kyseliny listovej (vitamín B9). Väčšina vedcov ho považuje za hlavnú príčinu choroby;

Súbor faktorov vyvolávajúcich rôzne abnormality plodu: alkohol a iné omamné látky počas tehotenstva, intoxikácia tela, infekcia budúcej matky určitými infekciami a parazitmi atď.;

Skoré tehotenstvo;

Neurálna trubica nenarodeného dieťaťa sa tvorí počas prvých ôsmich týždňov tehotenstva. V tomto okamihu môžu účinky vyššie uvedených faktorov spôsobiť nedostatočnú fúziu zadnej steny miechového kanála. Z tohto dôvodu je v oblasti spinálnych procesov rozdelených jeden alebo viac stavcov. Pri defekte počas vývoja plodu môžu ísť pevné spinálne membrány, cerebrospinálna tekutina a dokonca aj korene nervov..

Formy miechy pri novorodencoch

Lekári zdieľajú rôzne prípady miechy podľa ich lokalizácie a štrukturálnych vlastností. Poloha defektu hrá veľkú úlohu pre pacienta a lekára, ktorý ho lieči, pretože od toho závisí závažnosť symptómov a zložitosť liečby patológie..

Najjednoduchší typ štiepenia, pri ktorom nie je kýla ako taká, sa nazýva skrytý (spina bif> occulta (lat.) - skrytá spina bifida). V tomto prípade je diagnostikovaná mierna deformácia jedného z stavcov, čo často neprináša pacientovi nepríjemnosti. V niektorých prípadoch sa objavujú mierne neurologické príznaky, ale bez významných zdravotných účinkov..

Vážnejšia porucha v štruktúre chrbtice spôsobuje rozštiepenie prietrže. V tomto prípade je zreteľne viditeľný výstupok presahujúci kožu. Najčastejšie pozostáva z meningov a tekutín. V najťažších prípadoch korene a miecha správne vstupujú do prietrže.

Kýla miechy môže patriť k jednému z troch typov lokalizácie:

V krčnej oblasti je najvzácnejšia verzia prietrže. Ovplyvňuje hornú časť miechy, ktorá inervuje svaly krku, tváre a hlasiviek. V súlade s tým môžu byť narušené koordinačné schopnosti týchto a všetkých spodných častí chrbtice, čo ovplyvňuje pohybovú aktivitu horných a dolných končatín, ako aj srdca a pľúc;

V oblasti hrudníka - vyskytuje sa častejšie ako v krčku maternice, ale stále oveľa menej ako v bedrovej oblasti. Poruchy krku, tváre a hrtana sú vylúčené, ale okrem končatín sú ohrozené aj dýchacie cesty a srdce, ako aj vnútorné orgány (žalúdok, slezina, pečeň, 12 vredov dvanástnika);

V lumbosakrálnej oblasti najčastejšia abnormalita postihujúca dolné končatiny, močový mechúr a konečník, niekedy dokonca obličky a pohlavné orgány..

Bez ohľadu na to, kde sa štiepenie nachádza, závažnosť symptómov určuje stupeň vyčnievania základných štruktúr miechy.

Podľa nej sa patológia považuje za jednu zo štyroch foriem miechy:

Meningocele je mierna forma choroby, ktorá sa vyznačuje prenikaním do medzistavcového defektu výlučne cez miechovú membránu. Miecha samotná zostáva správne tvarovaná a schopná;

Meningomyelocele - okrem membrány sa pozoruje aj výčnelok látky miechy. Štruktúra nervovej trubice je porušená, objavujú sa neurologické príznaky;

Meningoradiculocele - diera tvorená zdeformovanými stavcami sa rozprestiera za telom ako plášť a korene miechových nervov, aj keď nervová trubica zostáva na svojom mieste;

Myelocystocele je najťažšia forma anomálie, pri ktorej sú spinálne tkanivá zvnútra napínané mozgomiešnou tekutinou (špeciálna mozgovomiechová tekutina potrebná na výživu buniek a tkanív nervového systému). Výsledkom je, že štruktúra miechy je takmer úplne narušená, čo sa ťažko obnovuje a pri akejkoľvek liečbe.

Okrem všetkých vyššie uvedených foriem, vo veľmi zriedkavých prípadoch, najzávažnejšie komplikácie vznikajú v dôsledku kombinácie hernie s nádorom. Zvyčajne sa jedná o benígne lipómy alebo fibómy fixované na membránach, koreňoch alebo vnútorných štruktúrach miechy. Nádor sa nedegeneruje na malígny útvar, pretože sa počas chirurgického zákroku odstráni spolu s výbežkom alebo až do tohto bodu, keď dôjde k fatálnemu výsledku.

Príznaky miechy

Prejav príznakov spina bifida závisí od miesta, veľkosti a zloženia prietrže. Skryté štiepenie sa, samozrejme, vyznačuje najvýznamnejšími vonkajšími príznakmi a úplnou absenciou neurologických prejavov. Jediným príznakom takejto patológie je malý zárez v mieste defektu..

Pokiaľ ide o neurologické príznaky, prietrž s výčnelkom samotného puzdra možno povedať rovnako ako o skrytom štiepení. Jediným rozdielom je, že prietrž je volumetrická formácia, nie prehĺbenie. V niektorých prípadoch sa toto miesto vyznačuje aj začervenaním, leskom alebo namodralým zúžením pokožky a tmavými vlasmi..

Neurologické príznaky sa objavujú v prípade meningomyelocele, meningoradiculocele a meningocystocele. Vznikajú v dôsledku narušenia štruktúry miechy, ktoré oneskoruje, skresľuje alebo úplne prestáva viesť nervové signály..

Zahŕňajú:

Nedostatok hmatovej citlivosti a (alebo) citlivosti na bolesť;

Paréza, ochrnutie a podvýživa dolných a v zriedkavých prípadoch horných končatín;

Porucha panvových orgánov, najmä svalov močového mechúra, konečníka a pohlavných orgánov.

Zlyhaná koordinácia srdca, pľúc, tráviacich a endokrinných orgánov sa zriedka vyskytuje, pokiaľ ide o prietrž v krčnej alebo hrudnej chrbtici..

Vyššie uvedené príznaky vedú k sekundárnym komplikáciám:

Atrofia ochrnutých svalov, nedostatočná regulácia teploty v dôsledku straty citlivosti kože, opuch, trofické vredy na koži imobilizovaných končatín;

Kontrakcie flexií (tuhé kĺby, ktoré sa nakoniec stanú nezvratnými);

Tlakové vredy v zadku a dolnej časti chrbta;

Inkontinencia stolice a moču.

Diagnóza miechy pri novorodencoch

Na presnú diagnózu miechy sa vyžaduje kompletné fyzikálne vyšetrenie, ktoré začína anamnézou. V prípade, že ideme po pôrode k lekárovi, u ktorého sa nezistili žiadne patológie, venuje sa osobitná pozornosť vekovým ukazovateľom počas nástupu príznakov choroby (slabosť končatín, príznaky atrofie a zhoršená svalová aktivita)..

Povinné sú také diagnostické postupy, ako sú:

Inšpekcia neurológom, počas ktorého sa vykonáva hodnotenie pohybovej aktivity, overovanie svalového tonusu končatín, detekcia výčnelkov a fixácia príslušných lekárskych ukazovateľov;

Transilluminácia je špeciálny svetelný sken, vďaka ktorému je možné detegovať a charakterizovať obsah herniálneho výčnelku;

Kontrastná myelografia je intravenózne podanie kontrastnej látky, ktorá sa hromadí v určitých častiach miechy. Poskytuje predstavu o štruktúre poškodenia miechy počas tvorby kýly;

Štúdium vrstevnatých obrazov magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie chrbtice, špecifikovanie údajov o porušení v mieche a umožnenie predpovedať ďalší vývoj patológie;

Konzultácia s neurochirurgom s cieľom určiť uskutočniteľnosť chirurgického zákroku.

Liečba miechy pri novorodencoch

Jedinou uznávanou metódou liečby spiny bifida spinálnou herniou je chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok je v tomto prípade potrebný čo najskôr, najlepšie zo všetkých - už v prvom týždni života pacienta. Ohrozeniu života a zdravia novorodenca je možné zabrániť iba úplným odstránením herniového vaku a odstránením defektu medzi deformovanými stavcami..

V niektorých prípadoch sa pri miernych formách choroby (meningokele malej veľkosti, ktorá nenarušuje motorickú aktivitu a citlivosť, ako aj pri udržiavaní normálnej kože) chirurgický zákrok musí odložiť. Náhly chirurgický zákrok môže viesť k poškodeniu dôležitých štruktúr miechy, ktoré spôsobia rovnaké neurologické poruchy, ktorým sa treba vyhnúť. Akákoľvek iná vertebrálna prietrž vyžaduje naliehavý chirurgický zákrok.

Pooperačná terapia

Na vykonanie takejto operácie bude každé dieťa potrebovať dlhú rehabilitačnú dobu. Novorodenec potrebuje starostlivú starostlivosť, udržiava dokonalú hygienu, liečebné masáže, fyzioterapiu, gymnastiku a prevenciu zápchy. Zoznam konzervatívnych opatrení zahŕňa aj prevenciu otlakov, nácvik zvieračov močového mechúra a konečníka, ošetrenie spinálnych deformít a korekciu podpornými korzetmi..

Zvyčajne sa zotavenie zo spinálnej prietrže uskutoční jedným z dvoch spôsobov:

Po odstránení meningokel a všetkých požadovaných rehabilitačných postupoch vývoj dieťaťa pokračuje normálne. Vo väčšine prípadov tieto deti vyrastajú schopné viesť aktívny životný štýl..

Odstránenie prietrže meningomyelocele, meningoradikulocele a meningocystocele môže spôsobiť určité ťažkosti počas operácie aj po nej. Správne dodržiavanie požiadaviek rehabilitačného obdobia pomáha predchádzať zhoršenej motorickej aktivite končatín, to však nemožno očakávať od funkcií panvových orgánov. Inkontinencia moču a stolice môže trvať oveľa dlhšie ako u normálnych detí. V dospelosti sa aj pri zachovaní vonkajších príznakov zdravia vyskytuje neplodnosť u žien a erektilná dysfunkcia u mužov..

Prevencia spinálneho štiepenia

Pretože spinálna hernia je vrodená vývojová anomália, prevenciou tohto ochorenia je odstránenie jeho príčin pred počatím. Primárnym opatrením je poskytnúť nenarodenému dieťaťu všetky potrebné stopové prvky a vitamíny. Aj keď je tehotenstvo neplánované, užívanie drog a vhodných potravín môže začať po počatí - čím skôr, tým lepšie. V špecifickom prípade prevencie prietrže miechy sa kladie dôraz na vitamín B9 (kyselina listová). Je zaujímavé, že táto látka môže vstúpiť do plodu nielen od matky, ale aj od budúceho otca, pretože sa prenáša cez semennú tekutinu, pričom má významný účinok..

Akákoľvek budúca matka by sa mala spojiť s gynekológom a konzultovať choroby, ktoré sa vyvíjajú v štádiu formovania plodu. Lekár by mal hovoriť o spôsoboch, ako zabezpečiť priaznivé nosenie dieťaťa. Pokiaľ ide o začiatok, väčšina liekov sa zastaví najmenej počas prvých ôsmich týždňov, kým sa u plodu nevytvorí nervová trubica. Nezapájajte sa tiež do kozmetiky, to isté platí pre všetky čistiace prostriedky pre domácnosť..

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Vrodená mozgová prietrž

Mozgová hernia sú vrodené výčnelky obsahu lebky, ktoré komunikujú so svojou dutinou prostredníctvom defektu v kostiach. Podľa materiálov N.V. Schwartza sa jedna z mozgovej prietrže vyskytuje u 4 000 - 5 000 novorodencov. V súčasnosti je mozgová kýla považovaná za malformáciu lebky: časť mozgu môže zostať mimo lebečnej dutiny, ak v počiatočnom období života maternice nie sú mozgové bubliny zakryté mezoblastom, z ktorého sa tvoria kosti lebky. Preto je na základe svojej patogenézy názov defektu samotný nesprávny, pretože pri mozgovej kýle mozog a mozgy nie vždy vypadávajú vrodenou chybou v kostiach lebky. Lokalizácia rozlišuje medzi prednou a zadnou mozgovou herniou. Pri vrodenej prednej mozgovej hernii je kostná defekt v prednej časti lebky medzi prednými a nosnými kosťami a v oblasti nosa alebo na vnútornom okraji obežnej dráhy. Pri zadnej mozgovej hernii je kostná defekt detegovaná v týlnej kosti nad alebo pod týlkovým výbežkom - horná a dolná zadná mozgová hernia.

Medzi predné mozgové kýly, v závislosti od lokalizácie kostného defektu, patria: nazálne-frontálne, nazálne-orbitálne a nazálne-etmoidové hernie.

Klinický obraz prednej mozgovej hernie je charakterizovaný prítomnosťou elastického fluktuujúceho sa nádoru v nose. Tlak na nádor zvyšuje intrakraniálny tlak a môže spôsobiť záchvaty.

Častejšie sa pozorujú zadné mozgové kýly, pri ktorých je defekt v kosti pod týlkovým výbežkom. V týchto prípadoch sa pri palpácii stanoví kolísavý nádor mäkkej konzistencie rôznych veľkostí (od 5 do 20 cm) visiaci cez šupiny týlnej kosti..

Podľa charakteru obsahu herniálneho vaku sa meningokele rozlišujú, keď nádor obsahuje iba meningy naplnené tekutinou, encefaloélia, keď nádor obsahuje zmenenú mozgovú látku, a hydroencefalokély (encefalocystocele), keď nádor obsahuje mozgové tkanivo s dutinou naplnenou tekutinou. Hmota mäkkého tkaniva, ktoré kleslo, sa môže líšiť; s prolapsom celého mozgu sa pozoruje výrazná mikrocefália.

Diagnóza mozgovej prietrže u novorodencov je stanovená už pri externom vyšetrení. Röntgenové vyšetrenie je ďalšie, čo vám umožní určiť umiestnenie, veľkosť a tvar kostného defektu; Závislosť medzi veľkosťou kostného defektu a hmotnosťou mäkkého tkaniva, ktoré vypadlo, však nie je potrebná.


Obr. 23. Predná cerebrálna kýla u dieťaťa 2 dni.

V prípadoch, keď vnútorná stena orbity je vonkajšou stenou herniálneho kostného kanála, určí sa zmena tvaru orbity. Pri röntgenovom vyšetrení však zvyčajne nemožno zistiť zanedbateľnú poruchu v koreni nosa alebo na vnútornom okraji obežnej dráhy, pretože u novorodencov je nemožné vytvoriť röntgen v nosovej brade alebo poloosovej polohe..

Pri diferenciálnej diagnostike s dermoidnou cystou je dôležitým znakom nedostatok kostnej denzity inklúzií v stenách vyčnievania mäkkých tkanív (obrázok 23)..

V prítomnosti zadnej mozgovej hernie by sa malo röntgenové vyšetrenie vykonať v prednej polohe dieťaťa, aby sa zabránilo tlaku na nádor a aby sa nepoškodil hernálny vak..

Mozgová hernia sa často kombinuje s mikrocefáliou, spinálnou prietržou, kostnými abnormalitami, ako aj s ďalšími viacnásobnými životne nezlučiteľnými abnormalitami..

Na röntgenových snímkach lebky u detí so zadnými mozgovými kýlami sme našli defekty v týlnej kosti od 0,5 do 6 cm..

Obr. 24 odkazuje na novonarodené dievča so zadnou mozgovou prietržou, ktorú sme pozorovali. Na stanovenie sa použil nasledujúci predný röntgenový snímok: nedostatočné vyvinutie lebky, obliterácia švov, poškodenie kostí v oblasti šupín okcipitálnej kosti merajúce 3 x 2 cm a cefalohematóm v oblasti pravej parietálnej kosti. Na laterálnom röntgenovom snímaní v oblasti predných a parietálnych kostí sa riedenie kosti určovalo podľa typu lebečnej lebky. Tieň herniového vaku bol viditeľný mimo týlnej kosti. Dievča je mŕtve. Pitva odhalila nedostatočnú vývoj lebky a zadnú mozgovú prietrž s otvorom v týlnej kosti; cerebellum a časti mozgu boli v herniálnom vaku.

Funkcie prietrže u novorodenca

Kýla - choroba, ktorá sa prejavuje vyčnievaním orgánu cez otvor, ktorý je prirodzený fyziologický alebo sa objavil počas vývoja choroby. To sa deje v dôsledku premiestnenia orgánu a jeho následnej nesprávnej polohy. Výsledkom je, že orgán sa stáva veľmi zraniteľným, sú možné jeho funkcie a môže dôjsť k zraneniu..

Umbilická hernia u novorodenca je obzvlášť desivá: mladí rodičia sa starajú o zdravie dieťaťa strachom a panikou, keď si všimnú takéto ochorenie..

Ako určiť kýlu u dieťaťa: pozorovanie a príznaky

Po páde pupočnej šnúry si rodičia všimnú, že pupok vyčnieva, keď dieťa tlačí, plače alebo kričí. Prietrž je ľahká a jednoduchá - vyzerá to ako vydutie guľatého alebo oválneho tvaru. Výbežok sa zvyčajne dá ľahko umiestniť na miesto, a to nespôsobuje dieťaťu žiadne nepohodlie.

Veľkosť prietrže priamo závisí od veľkosti svalov na bruchu. Môže sa tiež zvýšiť v prvých mesiacoch. Pri veľkej veľkosti je pokožka okolo značne opuchnutá. Ak jemne zatlačíte prst do pupka, prenikne do brušnej dutiny - to je ďalší dôkaz choroby.

Diagnóza kýly u dieťaťa

Pediatr robí správnu diagnózu: v procese hmatu určí, či má dieťa herniu. Ak je podozrenie na ochorenie, vykoná sa ultrazvukové vyšetrenie, anamnéza sa zhromaždí zo slov rodiča, identifikujú sa faktory a dôvody rozvoja prietrže na následnú kompetentnú liečbu.

Pupočná prietrž: príčiny

 • Dedičnosť. Ak jeden z rodičov mal prietrže v detskom veku, existuje veľká šanca, že dieťa môže mať aj prietrž.
 • Predčasné a / alebo komplikované tehotenstvo.
 • Slabosť brušných svalov.
 • Porucha spojivového tkaniva.
 • Nízka pôrodná hmotnosť.
 • Zápcha a plyn.
 • Ťažké plač a / alebo kašeľ u dieťaťa.
 • Patológia brušnej steny.
 • krivica.

Výskyt prietrže v mnohých ohľadoch závisí od vývoja plodu počas tehotenstva, keď životný štýl jeho matky významne ovplyvňuje zdravie nenarodeného dieťaťa. Používanie údených a korenených jedál, vášeň pre kávu, alkohol a cigarety môže u dieťaťa vyvolať nadmerne mäkké tkanivá bez tónu. V budúcnosti to môže viesť k vytvoreniu kýly.

Ako zaobchádzať s herniou: techniky, metódy a nástroje

Veľké kýly často prechádzajú samy osebe: dieťa rastie a vyvíja sa, svaly jeho tela rastú a kýla sa postupne uzatvára bez použitia ďalších ošetrení..

Tradičné zaobchádzanie

Ak bolo vaše dieťa diagnostikované herniou, musíte mu doma poskytnúť náležitú starostlivosť.

 • Pred kŕmením sa dieťa na krátky čas položí na žalúdok na tvrdý a rovný povrch pokrytý čistou plienkou. Šíria sa po úplnom vyhojení pupočnej rany.
 • Je potrebné pravidelne masírovať. O tejto otázke je lepšie poradiť sa so svojím lekárom: vysvetlí, čo treba urobiť a ako to urobiť správne, a možno poradí vhodnému špecialistovi. Všeobecne sa masáž brušku vykonáva nasledujúcim spôsobom. Vykonáva sa od druhého týždňa, keď sa pupočníková rana úplne zahojila. Masáž sa vykonáva jemným pohybom v smere hodinových ručičiek, synchrónnymi protiúdermi (pravou rukou na ľavej strane dole, ľavou rukou na pravej strane nahor), hladením šikmých svalov (jedna ruka je na pupku, druhá vykonáva hladiace pohyby). Je dôležité, aby bolo dieťa pri masáži pohodlné a aby neplakal.
 • Fyzioterapia. Fyzikálnu terapiu, napríklad masáž, vykonáva masážny terapeut alebo špecialista na cvičebnú terapiu. Rodičia sa môžu od profesionálov naučiť, ako sami liečiť doma, alebo pravidelne brať svoje dieťa na procedúry.

Medzi tradičné liečby prietrže patrí šírenie na brušných, masážnych a fyzioterapeutických cvičeniach. Moderná medicína ponúka aj špeciálne lekárske omietky, ktoré držia prietrž prietrže a pomáhajú fixovať brušné steny. Produkt je pohodlný a dobrý, ale môže spôsobiť podráždenie jemnej pokožky dieťaťa. Alternatívou bez podráždenia je použitie špeciálneho obväzu. Použitie týchto prostriedkov sa odporúča po konzultácii s detským lekárom.

Chirurgický zákrok

Počas operácie zatvorte pupočníkový krúžok. Ak je to potrebné, operácia by sa mala vykonať pred dosiahnutím veku 5 rokov. Chirurgický zákrok je potrebný v prípade ďalšieho rozvoja patológie a komplikácií.

Komplikácie prietrže u novorodenca

Najdôležitejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie prietrže. Vyskytuje sa zriedkavo, ale aby sme vedeli, ako ho včas identifikovať, je potrebné, aby každý rodič, ktorého dieťa trpí prietržou. Príznaky sú nasledujúce: silné plač a nepohodlie, strata chuti do jedla alebo odmietnutie jesť, silné blednutie alebo začervenanie kože v mieste prietrže, zvracanie.

Je dôležité pochopiť závažnosť situácie v prípade takejto komplikácie..

ethnoscience

Ak lekár diagnostikoval ľahkú a nie nebezpečnú prietrž a povolil použitie doplnkov k ľudovým liekom, je možné použiť ktorýkoľvek z vhodných receptov. Pomôžu rýchlejšie vyliečiť prietrž..

 • Utrite medenú mincu a zabalte ju do mäkkej a čistej handričky, opatrne položte na prietrž a pripevnite ju pomocou pásky. Tiež je možné mincu dôkladne vyčistiť, potom zahriať v rukách a vykonať s ňou ľahkú masáž, ktorá sa striedavo zastavuje v mieste rozvoja prietrže.
 • Pripravte si malý koláč z liečivej hliny, zabalte ho do bandáže a zahrejte na teplotu tela. Potom ju umiestnite na miesto prietrže a pripevnite ju pomocou pásovej pomôcky. Keď hlinka začne vysychať, koláč sa môže odstrániť. Postup sa opakuje nasledujúci deň. V prípade úspešnej liečby sa prietrž rozjasní a po troch dňoch úplne zmizne.

Kýlová profylaxia

V záujme ochrany dieťaťa pred možným výskytom a kýlou v prvých mesiacoch života musia rodičia dodržiavať niekoľko konkrétnych preventívnych pravidiel..

 • Zbavte sa nadmerného plynu a zápchy u dieťaťa. V prípade tvorby plynu používajú výstupné potrubie plynu a predpisujú tiež Plantex, Bobotik, Espumisan, kôporkovú vodu atď. V prípade zápchy sa predpisujú čapíky na glycerín, Dufalac a mikroklystíry Mikrolaks..
 • Rozpätie dieťaťa na brucho častejšie, aby sa posilnili jeho svaly.
 • Pravidelne vykonávajte gymnastiku. Je užitočný nielen ako prevencia tohto ochorenia, ale aj pre úplný a zdravý vývoj dieťaťa.
 • Pri plánovaní tehotenstva musí nastávajúca matka prehodnotiť svoj životný štýl a stravu. Mali by ste opustiť alkoholické nápoje a cigarety, prejsť na zdravú a výživnú stravu, opustiť príliš slané, sladké, korenené a údené jedlá. Je potrebné sledovať vaše zdravie a zdravie plodu ako celku.

Miecha pri novorodencoch

Liečba miechy pri novorodencoch v Izraeli

Miechová kýla je komplexná vrodená anomálie spôsobená zhoršeným vývojom plodu. Miecha pri novorodencoch je spôsobená nezatvorením nervovej trubice v prenatálnom štádiu a neúplnou tvorbou miechy. V oblasti nezatvorenia sa chrbtica rozdelí - jej oblúky nie sú dostatočne pevne uzavreté. Výsledkom je, že časť miechy vyčnieva von z miechového kanála a vytvára herniálny vak. Liečba miechy pri novorodencoch si vyžaduje integrovaný prístup a na tento účel sa v Izraeli vyvinuli špeciálne programy, ktoré koordinujú proces liečby a rehabilitácie. V detskej nemocnici Safra sa na liečebnom procese zúčastňujú špecialisti z rôznych odborov: ortopedickí chirurgovia, detskí neurochirurgovia, urológovia, rehabilitológovia, odborníci na výživu. Individuálne vybrané liečebné a rehabilitačné opatrenia môžu zabrániť rozvoju závažných komplikácií, ako aj poskytnúť dieťaťu s chrbtovou kýlou príležitosť na úspešný rast a vývoj..

Miecha pri novorodencoch sa vyskytuje s frekvenciou 1 - 2 prípadov na tisíc narodených. V dôsledku porušenia normálneho procesu vývoja plodu, najmä uzavretím nervovej trubice a vytvorením miechy, sa v chrbtici vytvorí diera alebo medzera, cez ktorú vyčnieva časť miechy von. Takáto vada, spina bifida, sa označuje latinským výrazom „spina bifida“. V závislosti od závažnosti je spina bifida rozdelená do 3 kategórií: spina bifida occulta, meningocele a myelomeningocele.

Spina bifida occulta alebo latentné štiepenie je najmiernejšou formou choroby. V tomto prípade sa miecha neposúva za miechový kanál a chybou chrbtice je malá medzera. Na povrchu kože v oblasti spina bifida môže byť veľká pigmentová škvrna, ohnisko nadmerného rastu vlasov, malá depresia atď..

Meningocele je stav, v ktorom sú miechové membrány umiestnené v herniálnom vaku vystupujúcom za chrbticu. V tomto prípade miecha a nervové korene nie sú posunuté.

Myelomeningocele je najťažšou formou miechy pri novorodencoch. Pri myelomeningokele sa miecha vybuchne smerom von spolu s okolitými membránami v dôsledku poruchy chrbtice. Tento stav sa vyznačuje motorickými poruchami, stratou citlivosti, dysfunkciou panvových orgánov.

Príčiny miechy pri novorodencoch

Presné príčiny miechy nie sú známe, ale zistilo sa, že špecifické faktory zvyšujú riziko jej rozvoja:

 • Dedičné genetické abnormality
 • Infekcie matky počas tehotenstva
 • Mladý (dospievajúci) vek tehotnej ženy
 • Užívanie matiek počas tehotenstva alkoholom, drogami, kontaktom s chemikáliami
 • Nedostatok vitamínov a živín v potrave tehotnej ženy (najmä kyseliny listovej)

Za normálnych okolností dochádza k uzavretiu nervovej trubice 7 až 8 týždňov tehotenstva. Počas tohto obdobia môžu nepriaznivé environmentálne faktory spôsobiť malformácie plodu..

Príznaky miechy pri novorodencoch

Miechová prietrž sa najčastejšie vyvíja v lumbosakrálnej oblasti. Spina bifida occulta môže byť asymptomatická. Meningocele a myelomeningocele sú objemové útvary pripomínajúce guľatý vak. V závislosti od závažnosti miechy pri novorodencoch môžu byť sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • Nedostatočná citlivosť v oblastiach pod novotvarom
 • Paralýza dolných končatín
 • Znížená črevná motilita alebo fekálna inkontinencia
 • Močová inkontinencia alebo čiastočné vyprázdnenie močového mechúra
 • Hydrocefalus (cerebrálny edém)

Diagnóza miechy pri novorodencoch

Malformácie chrbtice a miechy sú náchylné na prenatálnu diagnostiku.

 • Test na krvné bielkoviny (alfa-fetoproteín). Vysoká koncentrácia alfa-fetoproteínu v materskej krvi môže naznačovať defekt otvorenej nervovej trubice plodu. Analýza sa uskutočňuje v 15 - 20 týždňoch tehotenstva. Jeho výsledky nie sú jednoznačným potvrdením diagnózy, ale naznačujú zvýšené riziko.
 • ultrazvuk Prenatálny ultrazvuk plodu pomáha identifikovať abnormality vo vývoji centrálneho nervového systému a chrbtice.
 • Amniocentéza. Ak je podozrenie na spinálnu herniu, vykoná sa amniocentéza - punkcia močového mechúra plodu. Výsledná vzorka plodovej vody sa vyšetrí na príznaky defektu otvorenej nervovej trubice..

Liečba miechy pri novorodencoch v nemocnici Safra

Liečba meningokúl a myelomeningokúl sa plánuje pred narodením dieťaťa. V súčasnosti bola vyvinutá chirurgická technika, ktorá vám umožňuje uzavrieť existujúci anatomický defekt chrbtice plodu umiestneného v maternici. Takto je možné zabrániť ďalšiemu poškodeniu miechy. Táto operácia však nevylučuje existujúce porušenia, najmä stratu citlivosti. Z toho istého dôvodu - aby sa zabránilo poraneniu miechy - v prípadoch, keď je plod diagnostikovaný miechovou kýlou, sa odporúča nechať dieťa používať cisársky rez (podrobnosti o narodení v Izraeli z nemocnice Sheba)..

Chirurgická liečba miechy pri novorodencoch v Izraeli zahŕňa tieto opatrenia:

 • Korekcia spinálnej anatomickej chyby
 • Liečba hydrocefalu (najmä chirurgia bypassu)
 • Liečba ortopedických abnormalít: deformity kostí, skolióza, dysplazie kĺbov, ktoré sa vyvinuli na pozadí miechy
 • Liečba dysfunkcie močového mechúra alebo čriev: inkontinencia, oneskorené vyprázdňovanie

Chirurgické opatrenia sú doplnené konzervatívnymi opatreniami: prevencia otlakov, nácvik zvieračov na zlepšenie kontroly funkcie močového mechúra a čriev, fyzioterapeutické cvičenia a fyzioterapia. Cieľom konzervatívnej liečby je prevencia kostných deformít a udržanie mobility. Ak neexistujú indikácie pre chirurgickú liečbu, odporúča sa nosiť podporné korzety alebo ortézy, fyzioterapeutické cvičenia..

Rehabilitačný program pre deti s vrodenou miechovou kýlou je koncipovaný tak, aby zlepšoval kvalitu života dieťaťa, podporoval jeho nezávislosť od vonkajšej pomoci a úspešnú socializáciu..

Pupočná prietrž u novorodencov

Príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Nie je ťažké pochopiť, že vaše dieťa má pupočníkovú prietrž. Kýla vyzerá ako malý tubercle v pupku.

- Ihneď po narodení sa pupočníkový krúžok u mnohých detí rozšíri. To je normálne, “hovorí Evgenia Perunová. - Predĺženie prstenca, ako aj nedostatok svalov a vlákien v oblasti pupka a prispieva k jeho vyčnievaniu. Keď dieťa silne plače, kašeľ, nadúvanie alebo zápcha, potom sa zvýši vnútro-brušný tlak, pupok vyčnieva ešte viac a hernia, ktorá bola neviditeľná, sa stáva viditeľným. A to je norma! Nemysli si, že kýla sa objavila kvôli silnému plaču dieťaťa. Mimochodom, nedochádza k viditeľnému výčnelku, ale pri pohmate lekár pochopí, že pupočníkový prstenec je zväčšený a diagnostikuje pupočnú prietrž..

Liečba pupočnej kýly u novorodencov

Vo väčšine prípadov pupočníková kýla novorodencov nevyžaduje žiadne ošetrenie a, ako sme už uviedli, uzatvára sa o 3 až 5 rokov. Dieťa rastie, rastie navzájom a posilňuje svaly rectus abdominis.

Preto postačuje pozorovanie. Chirurgické ošetrenie je indikované v prípadoch, keď je v pupku výrazná bolesť, farba výčnelku sa zmenila - napríklad sa zmenila na červenú alebo modrú alebo sa objavil opuch. To všetko môže hovoriť o zovretie prietrže. U detí sa však prietrže takmer nikdy nestretli. Kýly s priemerom viac ako jeden a pol centimetra, ktoré sa nezmenšili o 4 až 5 rokov, tiež potrebujú chirurgický zákrok..

Operácia je jednoduchá, vykonáva sa v anestézii, zvyčajne je dieťa prepustené v ten istý deň, v ktorom vykonalo operáciu, alebo nasledujúci deň..

Čo sa dá robiť doma?

Existuje veľa „populárnych“ tipov na to, čo môžete urobiť doma, aby ste vyliečili pupočnú kýlu. Pediatri však žiadajú rodičov, aby sa nezúčastňovali amatérskej činnosti: tieto metódy nemajú nič spoločné s pupočníkovou prietržou a nemôžu ju nijakým spôsobom ovplyvniť..

"Na pupok nemusíte vkladať mince - nič neurobia, ale podráždenie a spôsobenie infekcie je veľmi jednoduché," hovorí Evgenia Perunová. - Nie je potrebné utesňovať pupok lepiacou páskou a snažiť sa ju utiahnuť. Neprináša žiadny účinok. Pamätajte, že aj pri hypoalergénnej náplasti spôsobuje podráždenie pokožky, navlhčuje ju, hrozí nebezpečenstvo infekcie.

Preto najlepšie, čo môžete urobiť doma, je upokojiť sa, nepremýšľať o prietrži a mylných predstavách o pupočníkovej prietrži a užívať si dieťa.

Prečo odporúčať masáž?

V skutočnosti skôr a dnes sa masáž často predpisuje pre pupočníkovú prietrž. Predpokladá sa, že zlepšuje prísun krvi do pupočného kruhu, čo prispeje k jeho zúženiu. Avšak v poslednej dobe mnohí odborníci tvrdia, že masáž konkrétne pri liečbe pupočnej kýly nemá žiadny účinok.

„Pri masáži brucha pre novorodencov nie je nič zlé,“ hovorí detská lekárka Evgenia Perunová. "Uľahčí to jeho stav počas zápchy, kolika." Všeobecná posilňujúca masáž ako celok bude mať pozitívny vplyv na fyzický vývoj dieťaťa. Ale pre zdravého novorodenca je to úplne voliteľné.

Prevencia pupočnej kýly u novorodencov

„Ak sa pýtate, ako zabrániť pupočníkovej prietrži, moja odpoveď znie: v žiadnom prípade,“ hovorí náš expert. - buď existuje a vznikol vo fáze vnútromaternicového vývoja, alebo nie.

Najbežnejším mýtom je, že pupočníkovú herniu možno vykrikovať. Rodičia, ktorí tomu veria, háčikom alebo krivým pohybom, sa snažia zaistiť, aby ich dieťa nikdy nekričalo, nosilo ho stále v náručí, nespalo v noci. V skutočnosti sa tento mýtus objavil, pretože keď sa narodí dieťa, jeho črevá sú prázdne a spravidla nie je viditeľná kýla. A potom s výkrikom a zápchou, tj pri silnom namáhaní brucha, sa prietrž stáva viditeľnou. A rodičia chytili hlavu a vraveli: „kričali“.

Dieťa bude napriek tomu stále kričať, tlačiť, trpieť zápchou a kolikou, jedná sa o prirodzené fyziologické procesy, a to vôbec nie je nebezpečné, kýla sa z tohto dôvodu neobjaví a už sa nestane. Ak je dieťa s herniou veselé, veselé, má veľkú chuť k jedlu, upokojí sa a relaxuje. Veci sú dobré. S pribúdajúcim vekom sa pupočníkový kruh sťahuje, svaly sa posilňujú a pupočná kýla zmizne. Nezabudnite však na lekára.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýlová medzistavcová platnička je choroba, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle. Nepríjemný pohyb, zdvíhanie ťažkých vecí a podchladenie môžu u zdanlivo zdravého človeka vyvolať chorobu.
Kýlová čiara - vyčnievanie vnútorných orgánov herniovou bránou štrbinovitého alebo okrúhleho tvaru, ktorá sa nachádza v oblasti čiary prechádzajúcej od pupka k hornej časti ilium.

Hygróm na prste

Žalúdok
Hygróm je choroba, ktorá postihuje predovšetkým ľudí mladého a stredného veku. Samotné to nie je nebezpečné, ale spôsobuje vážne nepohodlie: zhoršuje vzhľad, v niektorých prípadoch ovplyvňuje mobilitu a narúša obvyklé činnosti.