loader

Ako sa diagnostikuje a prejavuje cirhóza

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré je v našom svete rozšírené. Podľa štúdií ročne zomrie na túto patológiu asi 300 tisíc ľudí. Aj napriek rýchlo sa rozvíjajúcemu lekárstvu dosiahol nárast úmrtí za posledných desať rokov 12%, čo je pre ľudstvo obrovský počet. V tomto článku podrobne preskúmame, o aký druh ochorenia ide, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje cirhóza pečene..

Funkcie a ochorenia pečene

Pečeň je najrozsiahlejším orgánom brušnej dutiny. Nachádza sa pod bránicou pod pravými pľúcami, za pravou stranou klenebného oblúka. Pečeň má veľa funkcií. Medzi hlavné patrí čistenie krvi neúčinných látok (jedy, toxíny atď.), Tvorba žlče (ktorá aktivuje črevnú motilitu), skladovanie glykogénu, ktorý sa tvorí v glukóze. Ďalšou dôležitou funkciou orgánov je syntéza proteínov:

 • Niektoré proteíny zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, takže neopúšťa tkanivo a nespôsobuje opuch;
 • Posledne menované sú základom gama globulínov;
 • Ešte ďalšie sú zapojené do zrážania krvi;
 • Štvrté sú súčasťou enzýmov zodpovedných za hlavné reakcie v našom tele.

Cirhóza je chronické ochorenie, ktoré je náchylné na progresiu. V priebehu ochorenia sa pečeňové bunky transformujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria hrubé jazvy a jazvy. Nemyslite si, že cirhóza je veľa iba alkoholikov, pretože toto ochorenie je posledným štádiom chronických chorôb orgánov.

Cirhóza niekedy môže byť aj nezávislou patológiou spôsobenou útokom vlastnej imunity na žlčový trakt. Alebo napríklad nemajú vôbec žiadne vysvetlenie. Ochorenie kompletne komplikuje život pacienta, musí sa obmedziť nielen v jedle, ale aj v motorickom režime, sledovať lieky, udržiavať svoju imunitu atď..

Cirhóza sa vzťahuje na tie typy chorôb, na ktoré umierajú, pretože žiadny iný orgán nemôže vykonávať funkciu pečene. Ale sú tu dobré správy - pečeň sa dokonale regeneruje, z malého miesta môže orgán narásť do plného objemu. Je to však skutočné, ak sa nezohľadnili prvé príznaky cirhózy a prijali sa včasné opatrenia na odstránenie tohto problému. Existujú prípady, keď transplantácia pečene pomôže, ale je tiež dôležité nevynechať príslušné obdobie na túto operáciu.

Prvé príznaky a hlavné príznaky

Prvé prejavy cirhózy pečene nie sú vždy správne rozpoznané osobou. Po prvé, je ovplyvnená skutočnosťou, že v 20% prípadov choroba pokračuje latentne, t.j. príznaky chýbajú alebo sú veľmi minimálne a nemôžu spôsobiť podozrenie. Po druhé, ľudia nie sú vždy dostatočne pozorní na svoje telá, neexistuje trvalý zvyk kontaktovať lekárov kvôli rôznym obavám. To vedie k tomu, že v 20% prípadov sa choroba zistí po smrti osoby. Už teraz však teší, že zostávajúci pacienti majú šancu rozpoznať patológiu. Prvé príznaky cirhózy:

 1. Pravidelná bolesť v pravej hypochondrii, bolesť sa zvyšuje po fyzickej námahe a objavuje sa aj po jedle ťažkých mastných potravín, alkoholu;
 2. Ráno sa v ústnej dutine prejavuje nadmerná suchosť a horká dochuť;
 3. Pravidelné nadúvanie bez osobitného dôvodu;
 4. Hmotnosť pacienta je znížená, objavuje sa únava a prepuknutie podráždenia;
 5. Rýchla saturácia tela, pacient aj po malých dávkach jedla pociťuje preplnený žalúdok;
 6. Mierna horúčka, krvácanie z ďasien;
 7. Pri post-nekrotickej cirhóze sa žltačka môže objaviť už v prvých štádiách.

Postupom choroby sa symptómy zväčšujú a zosilňujú. Ak je k dispozícii, už nie je ťažké rozpoznať cirhózu pečene. Tie obsahujú:

 1. Bolesť napravo sa začína zosilňovať, je to skôr kolika, ktorá kňučí, hromadí a dáva pocit ťažkosti;
 2. Pacient začína prekonávať pocity nevoľnosti, ktorá často končí zvracaním; zvracanie môže obsahovať krv, znamená to krvácanie do žalúdočných žíl;
 3. V krvi je nadbytok žlčových kyselín, ktoré sa prejavujú svrbením kože;
 4. Ochorené sily odchádzajú, atrofia svalov a strácajú tón;
 5. Pokožka sa stane ikterickou, skléra očí žltne, sliznice sú natreté, táto situácia naznačuje posledné štádium choroby;
 6. Na horných viečkach sa tvoria škvrny s lipidovou zložkou;
 7. Stav prstov sa zmení, na koncoch zhustnú a pripomínajú paličky;
 8. Kĺby sa zväčšujú, na bruchu sa rozširujú žily;
 9. Na hornej časti tela nad pupočnou zónou sa nachádzajú pavúčie žily;
 10. U mužov rastú prsné žľazy, atrofia pohlavných orgánov, vypadávanie ochlpenia;
 11. Strata hmotnosti v končatinách, brucho rastie a vydúva sa dopredu;
 12. Nezdravá pleť, zväčšené slinné žľazy, rozšírené kapiláry.

Podrobnejšie sme tiež písali o príznakoch cirhózy pečene u mužov.

Fázy cirhózy pečene

Precirrotické štádium nebude skryté pred skúseným lekárom. Pri včasnom prístupe k lekárom dostane človek potrebnú pomoc a jeho stav tela sa stabilizuje. Cirhóza pečene sa ďalej prejavuje v 4 štádiách:

 1. Kompenzačné. V tomto štádiu sa choroba prejavuje málo. Ak bola diagnostikovaná včas, potom pomocou liekov je hepatocytová nedostatočnosť úplne kompenzovaná. Napriek tomu, že pohoda človeka je normálna, v tele vládne zápal. Ak neprijmete vhodné opatrenia, choroba sa okamžite vyvinie a pečeň prestane plniť svoje funkcie. Ak má niekto podozrenie na niečo, ale nevie, ako rozpoznať cirhózu, pomôže v úvodnej fáze krvný test. Znížený bilirubín a protrombický index pod 60 indikujú problém..
 2. Subcompensated. V tejto fáze sa vo väčšine prípadov človek začne cítiť prvé príznaky. Začína slabosť, znížená výkonnosť, apatia, chudnutie, nevoľnosť atď. Pacient vyzerá unavene a vychudnute. Laboratórne testy ukazujú nielen redukovaný bilirubín, ale aj albumín, protrombický index klesá na 40.
 3. Terminál. V tejto fáze sa s ich funkciou vyrovná kriticky málo hepatocytov. Postupuje zlyhanie pečene. Bolesť v bruchu znepokojuje pacienta čoraz viac, pokožka zožltne. Hodnoty protrombického indexu a albumínu sú kriticky nízke. Je ľahké identifikovať chorobu, ale lekári pravdepodobne nebudú schopní osobe pomôcť. Pacient musí byť vždy v nemocnici.
 4. Posledný. Orgán je tak poškodený, že ťažko funguje. Bolesť je neznesiteľná, čo vedie k neustálemu používaniu liekov proti bolesti. V tomto štádiu nie je možné zastaviť vývoj choroby. Prognóza je nepriaznivá a pacient zomiera na najzávažnejšie určité komplikácie.

diagnostika

Diagnóza cirhózy pečene zahŕňa niekoľko fáz. Spočiatku využívajú inštrumentálny výskum:

 • Ultrazvuk - umožňuje vykonať iba predbežnú diagnózu, ale je povinnou metódou pri štúdiu hypertenzie a ascitu;
 • MRI alebo CT - presnejšie výskumné metódy;
 • Biopsia - umožňuje určiť typ cirhózy a jej príčinu.

Ďalej, keď je stanovená diagnóza, sú určené podľa príčiny choroby. Za týmto účelom urobte krvný test a skontrolujte nasledujúce:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • Hladiny medi a ceruloplazmínu;
 • Antitochondriálne protilátky;
 • Alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • Hladina imunoglobulínov A a G, ako aj T-lymfocytov.

Potom sa diagnostikujú ďalšie choroby, ktoré naznačujú úroveň poškodenia tela:

 • Vykoná sa scintigrafia pečene. Pomocou tejto pomoci určte, ktoré bunky v orgáne stále fungujú..
 • Lipidogram, proteinogram, koagulogram, ALT, AST, krvný test na bilirubín, cholesterol, alkalická fosfatáza atď..
 • Analyzujú tiež, aké sú poškodené obličky..

príčiny

Príčinou choroby môže byť množstvo rôznych faktorov. Najskôr sa odporúča skontrolovať cirhózu pečene u tých, ktorí pili alkohol dlhú dobu, ktorí majú poruchu metabolizmu, či dochádza k systematickej podvýžive alebo ak došlo k otrave drogami. Ostatné dôvody zahŕňajú:

 • Vírusová hepatitída. Približne 20% ľudí, ktorí mali hepatitídu B, C alebo D (tiež nedávno objavenú novú hepatitídu G), bude neskôr trpieť cirhózou..
 • Poruchy imunitného systému.
 • Ochorenia žlčových ciest: primárna sklerotizujúca cholangitída, cholelitiáza, extrahepatálna obštrukcia.
 • Žilové preťaženie v pečeni.
 • Portálna hypertenzia.
 • Dedičné choroby vedúce k genetickým metabolickým poruchám: Wilson-Konovalovova choroba, deficit A1-antitrypsínu, ochorenie akumulácie glykogénu atď..
 • Otrava jedovatými hubami alebo chemikáliami.
 • Dlhodobé užívanie niektorých liekov: anabolické steroidy, iprazid, izoniazid atď..
 • V 12 - 40% prípadov sa vyskytuje aj kryptogénna cirhóza, ktorej príčiny doteraz liek nezistil..

záver

Toto ochorenie je, bohužiaľ, stále také bežné ako pred desiatkami rokov. Dobrou správou je, že lekári majú viac skúseností, sú vybavení zdokonaleným vybavením, viac sa orientujú na diagnostiku cirhózy pečene. Koniec koncov, čím skôr sa choroba zistí, tým ľahšie bude s ňou bojovať a čím rýchlejšie sa ľudské telo vráti k normálu. Ak ste zistili akékoľvek príznaky, trápite bolesti na pravej strane, ale neviete, ako určiť cirhózu, potom najlepším riešením by bolo okamžite ísť do nemocnice. V tejto veci bude veľká pozornosť venovať vášmu zdraviu iba do rúk.

Prvé príznaky a príznaky cirhózy, príčiny, ako sa liečiť?

Čo je cirhóza pečene?

Cirhóza pečene je rozsiahla lézia orgánov, pri ktorej dochádza k odumretiu tkaniva a k postupnému nahradeniu vláknitými vláknami. Výsledkom substitúcie sú uzly rôznych veľkostí, ktoré radikálne menia štruktúru pečene. Výsledkom je postupné znižovanie funkčnosti tela až po úplnú stratu výkonu. To vedie k zhoršeniu kvality života pacienta a jeho ďalšej smrti.

Je to pečeň, ktorá čistí telo od škodlivých látok, syntetizuje tuky, uhľohydráty, bielkoviny, podieľa sa na trávení, produkuje albumín, atď. Preto je porážka pečeňových lalokov, pozostávajúca z hepatocytov, a ich degenerácia predstavuje pre telo mužov i žien hroznú chorobu..

Toto ochorenie je rozšírené po celom svete. Podľa najnovších údajov zomiera na túto patológiu každý rok až 300 tisíc ľudí a miera úmrtnosti neustále rastie. Napriek všetkým úspechom v medicíne za posledných 10 rokov sa frekvencia úmrtí na cirhózu zvýšila o pôsobivých 12%. Okrem toho rovnaké percento ľudí s chronickou závislosťou od alkoholu má v anamnéze ochorenie, je však asymptomatické.

Častejšie je patológia diagnostikovaná u mužov ako u žien. Neexistujú žiadne prísne vekové obmedzenia, ale táto choroba postihuje najmä ľudí vo veku 40 a viac rokov.

Koľko môžete žiť s cirhózou?

Toto ochorenie má inú prognózu. Pri adekvátnej liečbe, ktorá sa začala včas, je možné zastaviť progresiu patologického procesu. Roli hrá aj prítomnosť sprievodných chorôb, komplikácií, životného štýlu človeka a štádia cirhózy..

Ak si človek zachová funkčné schopnosti hepatocytov, prehodnotí svoj životný štýl a dodržiava liečebný režim predpísaný lekárom, prežitie na sedem alebo viac rokov predstavuje 50% z celkového počtu pacientov. Takáto priaznivá prognóza je vhodná vzhľadom na kompenzovanú formu choroby..

Pri podkompenzovanej forme je priemerná dĺžka života približne 5 rokov. Je to spôsobené skutočnosťou, že hepatocyty sa postupne vyčerpávajú a ich počet sa stáva nedostatočným pre normálne fungovanie orgánu.

Medzi pacientmi v štádiu dekompenzácie nežije viac ako 40% ľudí tri roky. Je to kvôli vývoju závažných komplikácií, ktoré sú často nezlučiteľné so životom..

Okrem toho existujú špeciálne navrhnuté systémy na výpočet prognózy prežitia pri cirhóze podľa určitých kritérií. Medzi ne patrí predpovedný systém Child-Pugh, Coxov model proporcionálneho rizika a ďalšie. Všetky sú založené na určitých ukazovateľoch zdravia osoby s cirhózou (etiológia choroby, účinnosť liečby, prítomnosť žltačky, neurologické poruchy, ascites, dilatacia pažeráka atď.) A umožňujú v každom prípade urobiť presnejšiu alebo menej presnú prognózu..

Prvé príznaky cirhózy

Podozrenie na prítomnosť choroby skorými príznakmi nie je vždy možné, pretože v 20% prípadov postupuje latentne a nijakým spôsobom sa neprejavuje. Navyše u ďalších 20% pacientov sa patológia zistí až po smrti. Avšak u zostávajúcich 60% sa choroba stále prejavuje.

Preto medzi skoré príznaky naznačujúce cirhózu je možné uviesť:

Pravidelne sa vyskytujúce bolesti s lokalizáciou v pravej hypochondrii. Majú tendenciu sa zvyšovať po zvýšenej fyzickej námahe alebo po prijatí tučných a vyprážaných jedál, alkoholických nápojov;

V ústach sa objavuje pocit horkosti a sucha, zvlášť často ráno;

Osoba môže byť narušená periodickými poruchami stolice, zvýšenou plynatosťou;

Pacient stráca určitú váhu, stáva sa podráždeným, unavuje sa rýchlejšie;

Niektoré formy choroby, napríklad post-nekrotická cirhóza, sa prejavujú vo forme žltačky v skorých štádiách vývoja..

V niektorých prípadoch je choroba akútna a neexistujú žiadne skoré príznaky..

Iné príznaky cirhózy pečene

Hlavné príznaky choroby sa zvyšujú s progresiou:

Bolesť na pravej strane sa zosilňuje v dôsledku rozšírenia kapsuly pečene, môže mať charakter koliky. So sprievodnou hypokinetickou dyskinéziou sa zvyšuje, stáva sa bolesťami, sprevádzaná pocitom tiaže;

Pacient pociťuje nevoľnosť, často sprevádzanú zvracaním. Vomit môže obsahovať krvné nečistoty, ktoré naznačujú krvácanie zo žíl žalúdka a pažeráka;

V súvislosti s hromadením prebytočných žlčových kyselín v krvi sa u pacienta vyvinie svrbivá koža;

Do vyčerpania dochádza k strate telesnej hmotnosti;

Získanie ikterickej kože, jej peeling. Ťažká žltačka je príznakom posledného štádia choroby. Najskôr sa namaľujú skléry očí, sliznice ústnej dutiny, dlane a chodidlá a potom celé telo. Je to kvôli neschopnosti hepatocytov metabolizovať bilirubín;

Vzhľad xantotelových škvŕn s lipidovou zložkou, lokalizovaný hlavne v horných viečkach;

Prsty na koncoch zahusťujú, majú formu tyčiniek, koža okolo nechtových otvorov sa zmení na červenú;

Kĺby sa zväčšujú a začínajú bolieť;

Žily v žalúdku sa rozširujú;

Na hornej časti tela lekári nájdu pavúčie žily. Charakteristickým rysom cirhózy - telangiektázie sa nikdy netvorí pod pupočnou zónou. Počas akútnej fázy ochorenia sa hviezdy zväčšujú, vyzerajú veľmi zreteľne;

Okraj nosa a rohy očí pokrývajú angiomy;

Začervenanie dlaní, menej často chodidlá;

Jazyk napučiava, získava svetlú farbu;

U mužov začínajú prsné žľazy rásť a funkcie atrofie pohlavných orgánov. Druhotné sexuálne vlastnosti sú znížené: vypadávajú ochlpenia a podpazušia;

Ascites je jednou z neskorých komplikácií cirhózy, ktorá sa vyznačuje hromadením tekutiny v brušnej dutine;

Tvár získava nezdravý odtieň, lícne kosti jasne vystupujú, slinné žľazy sa zväčšujú, kapiláry na tvári sa rozširujú a dodávajú jej červenú farbu;

Končatiny schudnú, žalúdok sa naopak vydúva;

Často dochádza ku krvácaniu z nosa;

Existujú zrejmé poruchy zo strany nervovej aktivity: pacient trpí nespavosťou a zhoršenou funkciou pamäte. Je tu chvenie končatín, ľahostajný postoj k tomu, čo sa deje okolo.

Príčiny cirhózy pečene

Medzi hlavné príčiny vedúce k rozvoju choroby patria:

Vírusová hepatitída, ktorá podľa rôznych odhadov vedie k tvorbe patológie pečene v 10 až 24% prípadov. Druhy hepatitídy, ako je B, C, D a nedávno objavená hepatitída G, ochorenie ukončujú;

Užívanie veľkých dávok alkoholu najmenej 10 rokov. Nie je závislá od konkrétneho typu nápoja, základným faktorom je prítomnosť etylalkoholu v ňom a jeho pravidelný príjem do tela;

Poruchy imunitného systému. Mnoho autoimunitných chorôb vedie k rozvoju cirhózy;

Rôzne choroby žlčových ciest, vrátane extrahepatálnej obštrukcie, žlčníkovej choroby a primárnej sklerotizujúcej cholangitídy;

Žilové preťaženie pečene alebo Budd-Chiariho syndróm;

Dedičné choroby, najmä geneticky stanovené metabolické poruchy (anomálie pri akumulácii glykogénu, Wilson-Konovalovova choroba, nedostatok A1-antitrypsínu a galaktóza-1-fosfát-uridyltransferázy);

Otrava chemikáliami, ktoré majú toxický účinok na organizmus. Z týchto látok sú pre pečeň osobitne škodlivé priemyselné jedy, soli ťažkých kovov, aflatoxíny a huby;

Dlhodobé užívanie liekov vrátane iprazidu, anabolických steroidných liekov, izoniazidu, androgénov, metyldopy, inderalu, metotrexátu a niektorých ďalších;

Zriedkavé ochorenie typu Rand-Osler môže spôsobiť aj cirhózu.

Okrem toho stojí za zmienku osobitne o kryptogénnej cirhóze, ktorej príčiny zostávajú nejasné. Vyskytuje sa v rozmedzí od 12 do 40% prípadov. Vyvolávajúcimi faktormi pri tvorbe jazvového tkaniva môžu byť systematická podvýživa, infekčné choroby, syfilis (u novorodencov môže spôsobiť cirhózu). Kombinovaný vplyv etiologických faktorov, napríklad kombinácie hepatitídy a alkoholizmu, významne zvyšuje riziko vzniku choroby.

Fázy cirhózy pečene

Ochorenie prechádza niekoľkými fázami vývoja, z ktorých každé má určité klinické príznaky. Nielen stav osoby, ale aj terapia, ktorú vyžaduje, bude závisieť od toho, ako patológia pokročila..

Cirhóza pečene 1. stupňa

V tomto štádiu vývoja sa choroba nijako neprejavuje. Ak sa zistí v tomto okamihu, ešte stále je možné kompenzovať hepatocytovú nedostatočnosť pomocou drog. Lekári preto nazývajú počiatočnú fázu choroby kompenzačnou.

Napriek tomu, že pacient nepozoruje žiadne klinické príznaky, zmeny v orgánoch sa už začali. Ak nezačnete včasnú liečbu, cirhóza bude postupovať rýchlo a po krátkom čase už nebude pečeň schopná úplne zvládnuť svoje funkcie. Pokiaľ ide o laboratórne ukazovatele, hladina bilirubínu v krvi stúpa a protrombický index môže klesnúť na 60. Zároveň sa však človek cíti úplne zdravý. Bolesť v pravej hypochondrii ho môže občas vyrušiť.

Pretože na laboratórne indikátory existuje podozrenie na cirhózu, je nevyhnutné pravidelné preventívne vyšetrenie lekárom.

Cirhóza pečene 2. stupňa

Ďalšia fáza sa nazýva subkompenzovaná. Na základe názvu je zrejmé, že dochádza k výraznejšiemu poklesu funkčných schopností orgánu, čo je dôsledkom zvýšenia počtu mŕtvych hepatocytov..

V tejto fáze si človek môže všimnúť, že sa jeho telu niečo deje. Začína trpieť slabosťou, apatiou, zníženou výkonnosťou, nevoľnosťou, stratou hmotnosti a ďalšími skorými príznakmi choroby. U mužov sa už v tejto fáze objavujú prvé príznaky gynekomastie.

Pokiaľ ide o laboratórne ukazovatele, hladina albumínu začína klesať a protrombický index môže dosiahnuť 40 rokov. Ak sa však liečba začne včas, stále existuje možnosť preniesť túto fázu do kompenzačnej fázy. To znamená, že pri správnej liečbe bude chorý orgán schopný fungovať bez komplikácií pre ľudské zdravie.

Cirhóza pečene 3. stupňa

Nebezpečenstvo predstavuje štádium 3 choroby, pretože existuje kriticky málo fungujúcich hepatocytov. To spôsobuje progresiu zlyhania pečene a zvýšenie symptómov choroby. Koža sa dostáva do žltačky, bolesti brucha človeka viac a viac obťažujú. Často sa v tejto fáze vyvíja ascites, ktorý sám nebude schopný prejsť.

Hladina albumínu a protrombický index klesajú na kritické hodnoty.

Liečba v tomto štádiu je už neúčinná, hoci stále existuje šanca, že lieky pomôžu vyrovnať sa s týmto ochorením. Pacient by mal byť v nemocnici pod dohľadom lekárov, pretože toto štádium je charakterizované výraznou metabolickou poruchou.

Nebezpečenstvom sú komplikácie choroby, ktoré môžu viesť k smrti. Medzi najpozoruhodnejšie patrí kóma pečene, rakovina pečene, vnútorné krvácanie, peritonitída a zápal pľúc. Táto fáza sa nazýva terminál.

Cirhóza pečene 4. stupňa

Posledné štádium choroby je charakterizované skutočnosťou, že tkanivá orgánu sú natoľko poškodené, že už nie sú schopné zvládnuť úlohy, ktoré sú im pridelené. Bolesť je veľmi silná, pacientovi je predpísaný konštantný príjem silných liekov proti bolesti.

V tomto štádiu nie je možné zastaviť progresiu choroby. Prognóza je obvykle zlá a pacient bez transplantácie pečene zomiera na závažné komplikácie.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

Existuje možnosť posúdiť závažnosť choroby podľa klasifikácie navrhnutej Dr. Childom a Pughom. Je založená na pridelení určitého počtu bodov za každý príznak choroby. Špecialisti rozdelili prognózu prežitia do troch tried: A, B a C. Pre každú triedu je percento, ktoré závisí od počtu získaných bodov.

1 bod sa nastavuje pre každý z parametrov, ak pacient:

Ascites nie sú pozorované;

Bilirubín je nižší ako 34 μmol na liter;

Hepatálna encefalopatia chýba;

Protrombický index je viac ako 60 alebo protrombínový čas je v rozsahu od 1 do 4 alebo INR je menej ako 1,7.

2 body za každý z parametrov sa nastavia, ak:

Ascites je liečiteľný;

Bilirubín najviac 50 μmol na liter;

Albumín nie je nižší ako 2,8;

Existuje mierna a zvládnuteľná hepatálna encefalopatia;

PTI najmenej 40 alebo PTV od 4 do 6 alebo INR nepresahuje 2,2.

Za každý parameter sú stanovené 3 body:

Slabá kontrola ascitu;

Bilirubín viac ako 50;

Albumín menej ako 2,8;

Hepatálna encefalopatia 3 alebo 4 stupňov a slabo kontrolovaná;

PTI menej ako 40 alebo PTV viac ako 6 alebo INR viac ako 2,2.

Skupina Child Pugh

50 μmol / L (> 3 mg / dl)

bodovania

Bodovanie a súčty:

Ak pacient získa 5 až 6 bodov, ročná miera prežitia je 100% a dvojročná - 85%.

Ak pacient získa 7 až 9 bodov, je zaradený do triedy B: jednoročné prežitie je 81% a dvojročné 57%.

Trieda C sa rovná rozsahu 10 až 15 bodov a prognóza je oveľa horšia. Jednoročné prežitie je 45% a dvojročné prežitie je 35%..

Malo by byť zrejmé, že tento systém hodnotenia je indikatívny a nie je schopný vziať do úvahy ďalšie parametre choroby, ako sú kŕčové žily žalúdka a pažeráka..

Dôsledky a komplikácie cirhózy

Ochorenie je pre ľudí nebezpečné vývojom závažných komplikácií, ktoré najčastejšie spôsobujú smrť:

Rozvoj ascitu, to znamená hromadenie tekutiny v brušnej dutine;

Výskyt peritonitídy, tj zápalu pobrušnice;

Kŕčové žily, ktoré prechádzajú pažerákom alebo žalúdkom, a tým aj vývoj vnútorného krvácania. Medzi príznaky, ktoré charakterizujú začiatok takého krvácania, patrí výskyt zvracania nečistotami krvi, zafarbenie výkalov v čiernej farbe, pokles krvného tlaku a výrazné zvýšenie srdcovej frekvencie;

Strata alebo zmätok vedomia;

Vývoj malígneho nádoru (karcinómu), ktorý je ťažko liečiteľný a rýchlo postupuje;

Hepatorenálny syndróm charakterizovaný zlyhaním obličiek;

Pokles hladiny kyslíka v krvi alebo hepato-pulmonálny syndróm;

Hepatálna gastropatia - poruchy žalúdka;

Hepatálna kolopatia - narušená funkcia čriev;

Diagnóza cirhózy pečene

Lekár nemôže vykonať takúto závažnú diagnózu bez komplexného vyšetrenia pacienta. Po prvé, pacient bude musieť darovať krv na biochemickú analýzu. Ak výsledky upozornia lekára, pošle pacienta na ďalšiu diagnózu..

Vykonanie koagulogramu ukáže, či došlo k porušeniu koagulačného systému krvi. Úplný krvný obraz odhalí hladinu hemoglobínu, ktorá sa spravidla znižuje u pacientov s cirhózou. Anémia je často diagnostikovaná. Okrem toho sa výrazne znížil počet leukocytov a krvných doštičiek..

Aby sa vylúčila alebo potvrdila vírusová povaha choroby, pacient musí byť vyšetrený na hepatitídu A, B, C, D a G. Ak chcete zistiť prítomnosť okultného krvácania v gastrointestinálnom trakte, pomôže stolici analýza okultnej krvi..

Zlyhanie obličiek je určené hladinou elektrolytov a kreatínu. Ak je podozrenie na rakovinu pečene, pacient bude musieť darovať krv na alfa-fetoproteín.

Ďalej je potrebné vykonať ultrazvuk všetkých orgánov brušnej dutiny a portálnych ciev. Je dôležité určiť prítomnosť ascitu a zväčšenej sleziny..

S pomocou ezofagastastroduodenskopie lekár urobí záver o existujúcich kŕčových žilách pažeráka a žalúdka.

Pečeňová biopsia pomôže objasniť diagnózu a určiť štádium vývoja choroby. Ak je to potrebné, lekár pošle pacienta na scintigrafiu pečene alebo CT.

Biochemický krvný obraz sa počíta s cirhózou

Skúsený lekár má spravidla podozrenie na chorobu na základe iba jednej analýzy - biochémie krvi. Ukazovatele cirhózy sa menia podľa určitého modelu: zvyšuje sa hladina bilirubínu, pečeňových transamináz (nie vyšších ako 40 IU), alkalických fosfatáz (nemá byť vyšších ako 140 IU), globulínov, protrombínového času, haptoglobínu, špecifických pečeňových enzýmov. Na tomto pozadí pokles albumínu (menej ako 40 g na liter), protrombínu, močoviny (menej ako 2,5 μmol), cholesterolu (menej ako 2 μmol).

Predovšetkým indikatívny je zvýšenie hladiny bilirubínu s cirhózou, pretože táto látka je produkt rozpadu červených krviniek a hemoglobínu a musí sa spracovávať v pečeni. Ak je funkčnosť orgánu narušená, bilirubín začne v krvi prebytočný. To vedie k zafarbeniu výkalov v žlto-zelenej farbe, ako aj k žltnutiu kože, slizníc a očných proteínov. Celkový bilirubín by preto za normálnych okolností nemal prekročiť 20,5 μmol na liter, voľný - 17,1 a viazaný - 4.3. Ako choroba postupuje, tieto čísla môžu rásť niekoľkokrát.

Môže sa vyliečiť cirhóza pečene?

Väčšina pacientov, ktorí počuli hroznú diagnózu od lekára, si celkom rozumne kladie otázku: je možné sa úplne zbaviť choroby? Moderná medicína takéto schopnosti nemá. Jedinou možnosťou radikálnej liečby je transplantácia darcovského orgánu. Transplantácia pečene však nie je vhodná pre každého pacienta a zároveň stojí veľa peňazí.

Nezúfajte však, pretože ak bolo ochorenie zistené v skorých štádiách, je možné adekvátnou liečbou zastaviť jeho progresiu. V prípade zistenia cirhózy v neskorších štádiách môžu byť lekári schopní spomaliť progresiu ochorenia a oddialiť nástup komplikácií..

Vedci sa neopúšťajú pokusy vyvinúť liek, ktorý môže zmierniť cirhózu. Úradné lieky však zatiaľ neoznámili jediný liek, ktorý by mohol človeka úplne vyliečiť. Prevod cirhózy do kategórie kontrolovaných chronických chorôb je však celkom realistický..

Ako liečiť cirhózu pečene?

Pokiaľ ide o ošetrenie, v každom prípade sa vyberá prísne individuálne. Na liečbu choroby sa však vzťahujú určité kritériá. Vyrovnané štádium cirhózy musí teda odstrániť hlavnú príčinu, ktorá viedla k rozvoju patológie. Pacientovi sú predpísané lieky na liečbu hepatitídy, robia sa pokusy zbaviť ho závislosti od alkoholu, atď. Okrem toho je potrebné znížiť riziko komplikácií, ktoré môžu zhoršiť priebeh ochorenia..

Pacient musí dodržiavať diétu s optimálnym obsahom bielkovín a uhľohydrátov. Je dôležité vylúčiť akýkoľvek druh alkoholu, škodlivých výrobkov. Všetky lieky sa používajú iba podľa predpisu lekára, ich príjem by mal byť nevyhnutne nevyhnutný..

Pacientovi sa spravidla neodporúčajú fyzioterapeutické procedúry, fyzická aktivita, tepelné ošetrenie. Žiadny tradičný liek sa nesmie používať bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

Ak pacient vyhľadá pomoc vo fáze dekompenzácie, lieči sa v nemocnici, čo je spôsobené vysokým rizikom komplikácií. Hlavným cieľom, ktorý v tomto období sleduje lekár, je zastaviť progresiu choroby. Na tento účel sa používajú lieky, ktoré sa vyberajú podľa individuálnej schémy a závisia od formy cirhózy.

Je možné predpísať hepatoprotektory, prípravky kyseliny ursodeoxycholovej, nitráty a b-blokátory.

Transplantácia pečene s cirhózou

Jedinou radikálnou liečbou je transplantácia poškodeného orgánu. Operácia sa vykonáva, ak vaša vlastná pečeň nie je schopná zvládnuť funkcie, ktoré sú jej priradené, a konzervatívna terapia je bezmocná.

Darcovský orgán je odstránený od zosnulej osoby, ktorá počas svojho života nenapísala odmietnutie takejto výnimky, hoci zákony sa v rôznych krajinách líšia. Pretože operácia je pomerne komplikovaná a následne si vyžaduje celoživotné podávanie liekov, ktoré potláčajú imunitný systém, nevykonáva sa v skorých štádiách cirhózy..

Medzi indikácie pre transplantáciu možno rozlíšiť:

Vnútorné krvácanie, ktoré nie je možné liečiť;

Ascit, ktorý nereaguje na liečbu;

Albumín s hmotnosťou pod 30 g;

Rast protrombínového času nad 17 s.

Tieto ukazovatele sú priamym ohrozením nielen pre zdravie, ale aj pre život pacienta, a preto si vyžadujú transplantáciu orgánov. Zoznam kontraindikácií však nie je kratší, vrátane prítomnosti infekčného procesu, závažných patológií srdca a pľúc, akýchkoľvek zhubných nádorov s metastázami, poškodenia mozgu, veku staršieho ako 60 rokov alebo mladšieho ako 2 roky, obezity atď..

Samotná operácia trvá najmenej 8 hodín, spočíva v odstránení poškodeného orgánu a presadení zdravého orgánu. Je možné, že od darcu bude transplantovaná iba časť pečene. Pokiaľ ide o prognózu po transplantácii, je celkom priaznivá, aj keď stále existujú určité riziká, napríklad odmietnutie pečene, trombóza pečene a ďalšie. Prežitie počas nasledujúcich piatich rokov je 75%, čo je vzhľadom na závažnosť choroby dobrý ukazovateľ, pričom približne 40% ľudí žije s telom niekoho iného viac ako 20 rokov..

Dávajú postihnutia cirhózu?

Je možné urobiť z tohto ochorenia zdravotné postihnutie. Skupina, ktorá bude priradená osobe, závisí od závažnosti priebehu cirhózy a jej štádia. Pri diagnostike prvého štádia choroby sa pacientovi spravidla zaradí tretia skupina postihnutých. Ak cirhóza dosiahne štádium dekompenzácie, osobe sa pridelia 2 skupiny zdravotne postihnutých. Keď je choroba v terminálnom štádiu, daná osoba sa dostane do prvej skupiny.

Aby mohol pacient dostať pomoc od štátu, bude musieť podstúpiť špeciálnu komisiu, ktorej ho pošle ošetrujúci lekár..

Prevencia cirhózy

Cirhóza je ochorenie, ktorému sa dá úplne vyhnúť, ak dodržiavate určité preventívne opatrenia vrátane:

Liečba hepatitídy pomocou kvalifikovaného hepatológa a dodržiavanie predpísaného terapeutického režimu;

Obmedzenie samoaplikácie liekov, zamedzenie práce v nebezpečnom priemysle;

Príjem vitamínových a minerálnych komplexov;

Dodržiavanie stravovacích návykov, odmietanie mastných, vyprážaných a korenených potravín, z konzervovaných a ľahkých potravín;

Odmietnutie zneužívania alkoholu, najmä návykov;

Preventívne opatrenia zamerané na prevenciu infekcie hepatitídou;

Ročný priechod endoskopického vyšetrenia gastrointestinálneho traktu;

Osobná hygiena a používanie výrobkov osobnej starostlivosti;

Vakcinácia proti hepatitíde B.

Autor článku: Kuzmina Vera Valerevna | Endokrinológ, odborník na výživu

vzdelanie: Diplom Ruskej štátnej lekárskej univerzity pomenovaný po N. I. Pirogov, špecializácia "Všeobecné lekárstvo" (2004). Pobyt na Moskovskej štátnej lekárskej a zubnej univerzite, diplom „Endokrinológia“ (2006).

Príčiny a povaha bolesti pri cirhóze. Ako zmierniť bolesť

Cirhóza pečene je ochorenie, pri ktorom sa na orgáne vyskytuje jazva (proliferácia spojivového tkaniva). Často sa vyvíja pri chronickom zápale pečene. Či pečeň bolí s cirhózou, závisí od jej štádia. Počiatočný stupeň deštrukcie orgánu nie je sprevádzaný bolestivými pocitmi. Dajú sa zistiť iba laboratórnymi a inštrumentálnymi diagnostickými metódami. V terminálnom (poslednom) štádiu cirhózy sa k bolesti pripájajú špecifické príznaky poškodenia pečene.

Príčiny bolesti

Ihneď po vzniku cirhózy sa nevyskytuje bolesť. V skutočnosti vo fáze 1 - 2 (s fibrózou) ochorenie narušuje iba medzibunkový metabolizmus bez zvýšenia objemu orgánu. S progresiou cirhózy sa zväčšuje veľkosť pečene, čo vedie k rozťahovaniu kapsuly. Bolí to bolesť. Ak sa cirhóza vyvinie na pozadí hepatitídy C, tento symptóm sa považuje za prejav choroby a nevenuje sa jej pozornosť..

Ťažká bolesť pri cirhóze je znakom deštrukcie veľkej časti orgánu, zhoršenia prietoku krvi v pečeňových žilách, kŕče. Takéto bolesti sa objavia, keď je vláknitý proces nezvratný (menej ako 15% funkčného žľazového tkaniva zostáva, zvyšná plocha je absorbovaná jazvami).

Povaha bolesti pri cirhóze

Pri cirhóze bolesť v dôsledku napínania kapsuly orgánov bolí. Ťahavé bolesti, ktoré sa šíria po pravej hypochondrii, sa po jedle zintenzívňujú, najmä ak boli mastné alebo vyprážané..

Aké bolesti vás obťažujú, závisí od štádia cirhózy a životného štýlu. Pitie alkoholu môže viesť k zlyhaniu pečene, mastné potraviny spôsobujú kŕče. Nervový a fyzický stres urýchľuje ničenie hepatocytov, čo vedie k zvýšenej bolesti a strate jeho spojenia s príjmom potravy - kŕče sa vyskytujú aj v noci.

Existujú 4 štádiá cirhózy (fibróza):

 1. V štádiu fl fibróza pokrýva nie viac ako 15% pečeňových buniek. Neexistujú takmer žiadne špecifické príznaky. V pravom hornom kvadrante po požití nezdravého jedla je pocit ťažkosti. Ak sa v tomto štádiu zistí cirhóza, dá sa vyliečiť bez následkov, čím sa obnoví funkčnosť žľazy.
 2. Fáza f2 sa nazýva subkompenzovaná. Bolesť je paroxysmálna, ľahko sa dá zmierniť voľnými liekmi, žľaza sa zväčšuje. Plocha poškodenia - do 50%.
 3. Vo fáze f3 sa záchvaty bolesti nemôžu tolerovať bez liekov na predpis. Klinický obraz cirhózy sa prejavuje, čo sa odráža vo vzhľade. Osoba stráca na váhe, koža zožltne, ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine), „hlava Medusa“ na koži brucha. Vláknitý proces ovplyvňuje až 85% plochy orgánu.
 4. Fáza končí smrťou, pretože ak je postihnutých viac ako 85% plochy pečene, jej funkčnosť nie je možné obnoviť. Ušetriť môže iba transplantácia orgánov. Podporná terapia zahŕňa nepretržitú analgéziu pomocou silných liekov na predpis, čistiacu krv metabolických produktov.

Ako určiť cirhózu pomocou ďalších príznakov

Keď ochorenie dosiahne štádium 3, objavia sa špecifické príznaky cirhózy. Okrem bolesti a nepohodlia v hypochondrii si človek všimne aj tieto príznaky:

 1. Žltosť kože a očných proteínov. Vyskytuje sa v dôsledku vniknutia veľkého počtu žlčových pigmentov do krvi v dôsledku stagnácie žlče..
 2. Svrbivá pokožka. Žlčové pigmenty nielen zafarbujú pokožku, ale tiež oxidujú krv, čo vedie k podráždeniu cievnych stien.
 3. Podkožné krvácanie, pavúčie žily. Pečeň je zodpovedná za tvorbu koagulačných faktorov. Pri silnej porážke tieto látky nie sú prítomné v dostatočnom množstve. U pacientov s cirhózou spôsobuje dokonca aj menšia rana tvorbu modrín. V závažných prípadoch sa modriny vyskytujú bez traumatických účinkov..
 4. Ascites je voda v brušnej dutine. Spolu so zmenou veľkosti pečene vedie ascites k výraznému zvýšeniu veľkosti brucha. Kvapalina z brušnej dutiny sa chirurgicky odstraňuje iba pomocou špeciálnej drenáže..
 5. "Medusa hlava" na žalúdku - kŕčové žily saphenous žíl. Vyskytuje sa v dôsledku trombózy pečeňových žíl, keď sa krv začína obchádzať. Saphenous žila brucha nie je určený pre taký objem krvi, takže sa výrazne zväčšujú a zväčšujú napučiavajú.

Inštrumentálne vyšetrenie pečene je schopné potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenie lekárov o cirhóze: ultrazvuk, scintigrafia, elastometria, MRI.

Pretože u ľudí s hepatitídou je oveľa väčšie riziko vzniku cirhózy ako u zdravých ľudí, sú im každé 3 mesiace poskytnuté profylaktické ultrazvukové vyšetrenia. Toto opatrenie identifikuje cirhózu v skorých štádiách, čo zvyšuje šance na úspešnú liečbu..

Ako zmierniť bolesť

Bolesť v pečeni s cirhózou sa môže zmierniť symptomatickou liečbou. Počas útoku na silnú bolesť musíte pacientovi poskytnúť pokoj, položiť ho na jeho pravú stranu, dať No-shp alebo Drotaverin.

Mimo útokov človek pociťuje ťažkosti a brnenie na pravej strane, neustále boľavé bolesti. Odstraňuje sa komplexnou liečbou, ktorá zmierňuje príznaky fibrózy v dôsledku normalizácie metabolizmu. Zoznam liekov obsahuje:

 • Prípravky kyseliny ursodeoxycholovej - Ursosan, Urdox, Ursoliv. Vyrovnávajú nedostatok žlče v gastrointestinálnom trakte a normalizujú jeho odtok z pečene a žlčníka..
 • Lieky na báze ademethionínu, ktoré obnovujú štruktúru pečene a znižujú prejavy bolesti - Heptral, Heptor, Hepabene.
 • Prípravky s fosfolipidmi a vitamínmi, ktoré urýchľujú obnovu pečeňových buniek. Tiež spomaľujú deštrukciu hepatocytov. Medzi tieto lieky patrí Essentiale, Essliver.

Zdravý životný štýl a dodržiavanie výživových odporúčaní lekára tiež znižuje záťaž pečene. Pri liečbe fibrózy s 1 až 2 stupňami zlepšenia sa vyskytujú za 1 až 2 mesiace a úplné zotavenie trvá až 3 roky. V tretej etape je možné len spomalenie deštruktívneho procesu. Vo štvrtom štádiu môže osoba zachrániť iba transplantácia pečene.

Cirhóza pečene - prvé príznaky, príznaky, príčiny a liečba cirhózy

Dobrý deň, milí čitatelia!

V dnešnom článku zvážime s vami také ochorenie, ako je cirhóza pečene, ako aj jej príznaky, príčiny, typy, stupne, diagnostika, liečba, ľudové lieky a prevencia. Takže...

Čo je cirhóza pečene?

Cirhóza pečene je chronické ochorenie pečene charakterizované trvalým poškodením pečene, pri ktorom je normálne pečeňové tkanivo nahradené vláknitým spojivovým tkanivom. Konečným výsledkom porážky, ak neurobíte nič, je rozvoj zlyhania pečene a portálna hypertenzia, po ktorej pacient zvyčajne vedie k smrti. Smrť sa zvyčajne vyskytuje za 2 až 4 roky choroby. Cirhóza niekedy vedie k rakovine pečene.

Pečeň hrá jednu z hlavných úloh pri čistení tela toxických látok, prispieva tiež k syntéze tukov, bielkovín a uhľohydrátov, podieľa sa na procesoch trávenia a produkcii látok potrebných pre normálnu činnosť tela. Pri cirhóze je pečeň zjazvená, rastie a zväčšuje alebo zmenšuje svoju veľkosť, je hustá, drsná a hrboľatá. Jeho bunky (hepatocyty) degenerujú a prestávajú plniť svoje funkcie, preto zničenie tohto orgánu predstavuje hrozbu pre život živého organizmu, či už ide o osobu alebo zviera..

Hlavnými príznakmi cirhózy pečene sú postupne sa zvyšujúce bolesti v bruchu (hlavne v pravej hypochondrii), ktoré sa v poslednom štádiu vývoja pacienta stávajú tak silné, že aj lieky na omamné látky a zažívacie ťažkosti (bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie) sa predpisujú ako lieky proti bolesti..

Hlavnými dôvodmi rozvoja cirhózy pečene sú vo väčšine prípadov hepatitída, ako aj častá a nadmerná konzumácia alkoholických nápojov, ktoré v skutočnosti otrávia nielen pečeň, ale celé telo..

Koľko ľudí žije s cirhózou?

Počet rokov života s cirhózou do značnej miery závisí od stupňa (štádia) patologického procesu v pečeni, od metód liečby a prísneho dodržiavania terapeutických a profylaktických predpisov ošetrujúceho lekára, ako aj od životného štýlu pacienta..

Kompenzovaná forma cirhózy je zvyčajne charakterizovaná prežitím v 50% prípadov. Pri podkompenzovanej forme lekári predpovedajú životnosť pacienta v priemere - 5 rokov, s dekompenzovanou formou - až 3 roky.

Mnoho špecialistov určuje štádium choroby podľa Child-Pugha, Coxa a ďalších.

Ponáhľam sa však poznamenať, že táto sieť obsahuje svedectvá ľudí, ktorí verili v Ježiša Krista, ktorí sa zotavili po obrátení, a to aj v najpokročilejších štádiách cirhózy, keď lekári nedali šancu na uzdravenie, preto vždy existuje nádej!

Štatistika chorôb

Lekári poznamenávajú, že cirhóza sa pozoruje hlavne u polovice populácie mužov, okolo 3 až 1. Je to predovšetkým kvôli tomu, že muži častejšie ako ženy radi pijú silné alkoholické nápoje, a to, ako sme už povedali, vo väčšine prípadov je hlavnou príčinou cirhózy.

Ak hovoríme o všeobecnom obraze, potom patologické zmeny v pečeni (cirhóza, hepatitída, rakovina) vedú k úmrtiu asi 300 tisíc ľudí ročne. Navyše vo vyspelých krajinách sa cirhóza vyskytuje v priemere u 20 ľudí na 100 000 obyvateľov, zatiaľ čo v bývalom ZSSR je to 1% populácie. Nižšie je uvedená mapa výskytu cirhózy na celom svete (od roku 2004). Čím je farba svetlejšia (bližšie k žltej), tým menej prípadov ochorenia je, tým tmavšie, tým viac:

Za posledných 10 rokov sa percento výskytu tohto ochorenia zvýšilo o 12%!

Vek pacientov je vo väčšine prípadov od 40 do 60 rokov.

Cirhóza - ICD

ICD-10: K74,3 - K74,6;
ICD-9: 571.

Príznaky cirhózy pečene

Hlavným príznakom cirhózy je bolesť brucha, najmä pri pravej hypochondrii, ale začiatok choroby môže byť sprevádzaný ďalšími príznakmi. Okrem toho existujú prípady (približne 20%), keď je poškodenie pečene asymptomatické a patológia sa dá zistiť až po smrti osoby. Budeme sa však zaoberať tým, ako sa choroba prejavuje v počiatočných fázach, v strede a na konci svojho vývoja..

Prvé príznaky cirhózy

 • Pravidelná bolesť brucha, najmä v pravej hypochondrii, ktorá sa zhoršuje po jedle mastných, vyprážaných a nakladaných potravín, alkoholických nápojov, ako aj pri nadmernej fyzickej námahe;
 • Pocit horkosti a sucha v ústnej dutine, najmä ráno;
 • Únava, podráždenosť;
 • Periodické poruchy gastrointestinálneho traktu - nechutenstvo, nadúvanie, nevoľnosť, zvracanie, hnačka;
 • Možné zožltnutie kože, slizníc a očných proteínov.

Hlavné príznaky cirhózy pečene

Pacient okrem počiatočných príznakov vykazuje aj tieto príznaky cirhózy pečene:

 • Bolesť brucha sa časom zosilňuje, v konečných štádiách netolerancie, sama o sebe bolí alebo šije, má pocit ťažkosti;
 • Rýchly úbytok na váhe, vyčerpanie tela, najmä chudnutie nôh, zatiaľ čo žalúdok sa môže vydávať dopredu, ako pri kyphosis;
 • Nevoľnosť sprevádza pacienta častejšie, ako aj ataky zvracania a zvracanie môže obsahovať krv, čo zvyčajne znamená krvácanie do žíl zažívacieho systému;
 • Svaly oslabujú, atrofiu, človek je často v slabom stave;
 • V kĺboch ​​je bolesť a opuch, končatiny prstov zhustnú a pokožka nechtov získava načervenalý odtieň;
 • Palmy, chodidlá, kapiláry na tvári sú tiež namalované v červených odtieňoch;
 • Horná časť tela pacienta je pokrytá pavučinovými žilami, ktorých počet a viditeľnosť sa zvyšuje s progresiou rozkladu pečene;
 • Mliečne žľazy u mužov sa zväčšujú, vypadávajú podpazušia a ochlpenia, genitálna atrofia;
 • Koža, sliznice a očné proteíny (skléra) získavajú žltkastý odtieň, čo naznačuje, že pečeň nemôže bilirubín ďalej spracovať;
 • Objaví sa opuch nôh a jazyka, svrbenie kože, krvácanie z nosa, ktoré spolu s viečkami je pokryté aj nádormi (angiomy) a v očných viečkach sa začína objavovať xantelasma;
 • Po pacientovi nasleduje apatia na všetko, nespavosť, zmätenosť a narušené vedomie, zhoršuje sa pamäť;
 • Telesná teplota je zvyčajne zvýšená a normalizuje sa hlavne vtedy, keď sa stav a normalizácia pečene zlepšia;
 • Zvyšuje sa tiež veľkosť sleziny, množstvo tekutiny v brušnej dutine, portálna hypertenzia.

Komplikácie cirhózy pečene

Medzi komplikácie cirhózy pečene je možné rozlíšiť tieto príznaky a následky choroby:

 • Ascites (nadbytočná tekutina v brušnej dutine);
 • Hepatálna encefalopatia;
 • zápal pobrušnice;
 • Kŕčové žily v celom tele, trombóza, ako aj vnútorné krvácanie;
 • Nízky krvný tlak, po ktorom nasleduje vývoj arteriálnej hypotenzie;
 • Renálne zlyhanie;
 • Hepatálna gastropatia, kolopatia alebo kóma;
 • Spojenie sekundárnych infekčných chorôb - zápal pľúc, sepsa a iné;
 • Zhubný nádor pečene (hepatocelulárny karcinóm);
 • Smrteľný výsledok.

Príčiny cirhózy pečene

Hlavnými príčinami cirhózy sú:

 • vírusová hepatitída, hlavne typu B, C, D a G, ktorej konečným výsledkom je patologická degenerácia pečene;
 • pravidelná konzumácia alkoholických nápojov, najmä nadmerná;
 • metabolická porucha, ktorá je sprevádzaná mastnou hepatózou;
 • otrava pečene určitými liečivami (androgény, anabolické steroidné látky, Iprazid, Inderal, Metyldofa, Methotrexate atď.), soli ťažkých kovov, priemyselné jedy, jedlá (huby) a iné látky;
 • systematická podvýživa, ako aj jesť prevažne nezdravé jedlo;
 • prítomnosť chronických dedičných a iných chorôb, ako aj patologických stavov - hemochromatóza, nedostatok alfa-1-antitrypsínu a galaktóza-1-fosfát-uridyltransferázy, Wilson-Konovalovova choroba, Randu-Oslerova choroba, autoimunitné ochorenie pečene, žlčové kamene, extrahepatálna obštrukcia,, portálna hypertenzia, kongestívne zlyhanie srdca, Budd-Chiariho syndróm, prítomnosť infekcií (aspergilóza, kandidóza, opisthorchiasis, schistosomiáza) a ďalšie.

Súčasný účinok niekoľkých vyššie uvedených faktorov na organizmus, napríklad hepatitídy pri požívaní alkoholu, urýchľuje patologickú degeneráciu pečene, niekedy aj desiatky krát!

Klasifikácia cirhózy

Cirhóza pečene sa podľa klasifikácie delí na tieto typy:

Podľa morfológie:

 • Cirhóza s malým priemerom (melkonodularná) - priemer uzlov 1-3 mm;
 • Cirhóza veľkých uzlov (makronodulárna) - priemer uzlov je 3 mm alebo viac;
 • Neúplná septálna forma;
 • Zmiešaná forma.

Podľa etiológie:

 • alkoholik;
 • vírusovej;
 • drog;
 • Sekundárne žlčové;
 • Vrodené kvôli týmto chorobám:

- hemochromatóza;
- tyrozinóza;
- hepatolentikulárna degenerácia;
- nedostatok a1-antitrypsínu;
- glykogenóza;
- galaktozémia.

 • Budd-Chiariho choroba a syndróm;
 • Stojatá (s nedostatočným krvným obehom);
 • Výmenný doplnok vyplývajúci z:

- Obezita;
- uloženie obtokovej anastomózy tenkého čreva;
- závažný diabetes mellitus;

 • Idiopatická (nejasná etiológia), ktorá môže byť:

- kryptogénne;
- primárne žlčové;
- indické deti.

Fázy cirhózy pečene

K rozvoju cirhózy pečene dochádza počas niekoľkých štádií, z ktorých každá je charakterizovaná klinickými prejavmi a liečebnými metódami. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Cirhóza pečene 1 (kompenzačná fáza). Cirhóza pečene 1. stupňa je charakterizovaná neprítomnosťou takmer akýchkoľvek príznakov - pacient sa zriedkavo môže obťažovať krátkodobou bolesťou v pravej hypochondrii, a to najmä v prípadoch, keď osoba pila alkoholický nápoj alebo zjedla niečo z tukov alebo vyprážané. Testy obvykle ukazujú pokles bilirubínu a protrombického indexu (až o 60). Pozitívna prognóza liečby je veľmi priaznivá a liečba zahŕňa najmä použitie liekov zameraných na obnovu hepatocytov (pečeňové bunky)..

Cirhóza pečene 2. stupňa (subkompenzovaná). Cirhóza stupňa 2 sa vyznačuje častou bolesťou brucha na pravej strane, stálym pocitom únavy a slabosti, pravidelnými záchvatmi nevoľnosti, úbytkom hmotnosti a krátkodobým ascitom. U mužov sa prejavujú príznaky gynekomastie, pri ktorých sa zväčšuje veľkosť mliečnych žliaz, okrem toho sa vlasová línia v podpazuší začína zmenšovať. Laboratórne štúdie ukazujú pokles nielen v bilirubíne, tak ako v prvom stupni choroby, ale aj v albumíne, index protrombínu klesá na 40. Je veľmi dôležité zvoliť správnu liečbu a preniesť chorobu zo subkompenzovanej na kompenzovanú..

Cirhóza pečene 3. stupňa (terminálna). Cirhóza pečene 3. stupňa je charakterizovaná akútnou bolesťou, rýchlym úbytkom hmotnosti, nevoľnosťou a zvracaním, zožltnutím kože a slizníc, krvácanie z nosa, žíl pavúkov, pretrvávajúcou slabosťou, apatiou a nespavosťou. Pacient má metabolické zlyhanie. Laboratórne štúdie ukazujú pokles bilirubínu, albumínu a protrombického indexu na kritické úrovne. V tomto štádiu sa u pacienta niekedy rozvíja vnútorné krvácanie, rakovina pečene, kóma pečene, peritonitída a ďalšie choroby a stavy, pri ktorých môže človek rýchlo zomrieť..

Cirhóza pečene 4. stupňa. Cirhóza pečene 4. stupňa je charakterizovaná zhoršením všetkých druhov príznakov a symptómov choroby, silnými bolesťami, ktoré zastavujú iba silné lieky, niekedy narkotické. Lekári dnes nemôžu zastaviť ďalší vývoj choroby a človek zomrie.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

Závažnosť cirhózy pečene, ako aj percento úmrtí, je tiež určená systémom Child-Pugh. Je pravda, že musíte pamätať na to, že tento „test“ nezohľadňuje mnoho ďalších faktorov choroby, a preto je iba indikatívny, a preto sa neukazuje, nevzdáva sa!

Zvláštnosťou tejto klasifikácie je malý test. Pre každú odpoveď sú 1 až 3 body, po ktorých sa vykoná výpočet a na základe počtu bodov sa určí stav pacienta a ďalšia prognóza jeho zotavenia..

V nasledujúcej tabuľke sú 4 stĺpce - 1 z nich sú testovacie otázky, ďalšie tri (A, B a C) - odpovede a počet bodov za každú z nich..

bodovania

 • Celkové skóre je 5 - 6 (pacient patrí do triedy A): prežitie pacienta v prvom roku od času testovania ponecháva 100%, v druhom roku asi 85%;
 • Celkové skóre je 7-9 (pacient patrí do triedy B): miera prežitia v prvom roku od času testovania ponecháva 81%, v druhom roku asi 57%;
 • Celkové skóre je 10 - 15 (pacient patrí do triedy C): prežitie v prvom roku od okamihu testovania ponecháva 45%, v druhom roku asi 35%;

Diagnóza cirhózy pečene

Diagnóza cirhózy pečene zvyčajne zahŕňa nasledujúce vyšetrovacie metódy:

Liečba cirhózy pečene

Ako liečiť cirhózu pečene? Liečba cirhózy sa zvyčajne začína odstránením príčiny choroby a zahŕňa nasledujúce položky:

1. Liečba drogami;
2. Prísna strava;
3. Fyzioterapeutické ošetrenie;
4. Dávková fyzická aktivita;
5. Chirurgická liečba (v prípade potreby transplantácia pečene).

1. Lieky na cirhózu (lieky na cirhózu)

1.1. Ochrana pečeňových buniek

Ako sme už uviedli, hlavným mechanizmom rozvoja cirhózy pečene je degenerácia jej buniek (hepatocytov). Preto je jedným z najdôležitejších bodov pri liečení cirhózy použitie liekov, ktoré chránia hepatocyty pred patologickou degeneráciou a nahradením. Okrem toho tieto lieky zvyčajne podporujú samotnú pečeň a jej fungovanie..

Na ochranu pečeňových buniek sa používajú hepatoprotektory, - podmienená skupina liekov, ktorá nepriamo v určitých situáciách priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene..

Hepatoprotektorom možno pripísať tieto skupiny liekov:

 • Bylinné prípravky na liečenie cirhózy;
 • Esenciálne fosfolipidy;
 • Lipotropné látky;
 • Vitamíny pre pečeň.

Bylinné prípravky na liečenie cirhózy. Všetky hepatoprotektory rastlinného pôvodu sú založené hlavne na rastline - ostropestreci mariánskom. Je to spôsobené skutočnosťou, že bodkovaný bodliak mlieka obsahuje silymarín, ktorý vykonáva ochrannú funkciu pečeňových buniek pred patologickými účinkami a deštrukciou na ne..

Ďalšou úžasnou liečivou rastlinou, ktorá je základom niektorých hepatoprotektorov, je artičok, ktorého semená sú bohaté na cynarín. Tsinarin je svojou ochrannou funkciou podobný silymarínu.

Medzi inými rastlinami, ktoré vykonávajú ochrannú funkciu pečeňových buniek a ktoré prispievajú k normalizácii činnosti pečene, je možné rozlíšiť výťažky z brezy, hľuzy, kasie, yarrow a ďalšie..

Medzi lieky proti cirhóze rastlín rastlinného pôvodu možno uviesť: „Karsil“, „Legalon“, „Silymarin“, „Gepabene“, „Galstena“, „Tsinariks“, „Allohol“, „Sibektan“, „Bondzhigar“, „Dipana“.,

Esenciálne fosfolipidy. Táto skupina liekov je nevyhnutným komplexným tukom, ktorý je súčasťou membrán všetkých telesných buniek, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri normálnom metabolizme, napríklad medzi krvnou plazmou a červenými krvinkami (červené krvinky). Udržiavajte normálnu rovnováhu tukov, uhľohydrátov a cholesterolu.

Esenciálne fosfolipidy prispievajú k deštrukcii kolagénu, v dôsledku čoho sú pečeňové bunky v skutočnosti nahradené vláknitým tkanivom..

Medzi moderné esenciálne fosfolipidy možno rozlíšiť - „Phosphogliv“, „Fosfoncial“, „Essential“, „Essential Fort N“, „Eslidin“, „Essliver forte“..

Lipotropné látky. Je to skupina liekov pozostávajúcich hlavne z aminokyselín, ktoré znižujú hladinu „zlého cholesterolu“ v krvi (lipoproteíny s nízkou hustotou - LDL), zvyšujú aktivitu lipázy, ktorá pomáha odbúravať tuky a chráni aj pečeň pred prenikaním tukov. Mnoho lipotropných látok sú látky podobné vitamínom..

Lipotropné lieky sú zvyčajne založené na nasledujúcich látkach - ademetionín, arginín, betaín, inozitol (vitamín B8), karnitín (vitamín B11), S-metylmetionín (vitamín U), ornitín, cholín (vitamín B4), cysteín a ďalšie.

Medzi lipotropné lieky možno identifikovať: "Betargin", "Hepa-Merz", "Heptral", "Glutargin-alkocline", "Ornilatex".

Vitamíny pre pečeň. Vitamíny hrajú rozhodujúcu úlohu takmer vo všetkých životne dôležitých procesoch tela, a keď sú nedostatočné (hypovitaminóza), zdravie ľudí a kvalita života sa zvyčajne zhoršujú. Preto pri cirhóze pečene, rovnako ako pri iných chorobách, sa telu musia dodávať vitamíny.

Pri cirhóze by sa mala venovať osobitná pozornosť príjmu vitamínov, ako sú A (retinol), C (kyselina askorbová), E (tokoferol), lipoová (tioktická) kyselina a kokarboxyláza..

Okrem toho sa musíte zamerať aj na vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B9, B12), D (calciferol) a P (rutín)..

Konkrétne vitamíny a ich dávky predpisuje iba lekár, a to iba na základe analýz, pretože niektoré z vitamínov v prípade predávkovania môžu spôsobiť alergické reakcie a iné nepriaznivé účinky.

1.2. Obnovenie nedostatku žlčových kyselín

Pri biliárnej nedostatočnosti sa v tele znižuje produkcia žlčovej kyseliny, ktorá sa priamo podieľa na trávení potravy. Okrem toho je v tomto stave narušená premena enzýmov, ktoré sa neskôr podieľajú aj na udržiavaní a normálnom fungovaní orgánov gastrointestinálneho traktu (GIT)..

Na obnovenie toku žlčovej a pankreatickej šťavy do čreva sa predpisuje kyselina ursodeoxycholová (UDCA), ktorá je syntetickým analógom kyseliny žlčovej. Dávka je obvykle 10 až 15 mg na 1 kg hmotnosti / 1 čas za deň, výhodne v noci.

Okrem toho UDCA pomáha normalizovať imunitnú odpoveď tela na infekčné agens v pečeni, zabraňuje pečeni absorbovať tzv. „Zlý“ cholesterol, zvyšuje činnosť enzýmu lipázy, ktorý pomáha odbúravať tuky, a UDCA pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Kyselinu ursodeoxycholovú možno v skutočnosti pripísať hepatoprotektorom.

Medzi prípravky kyseliny ursodeoxycholovej možno rozlíšiť: „Ursonan“, „Ursodex“, „Ursor“, „Exhol“.

1.3. Posilnenie a stimulácia imunitného systému

Na posilnenie a stimuláciu fungovania imunitného systému, ako aj na posilnenie pečene a zachovanie normálneho fungovania celého organizmu sa predpisujú imunostimulačné lieky..

Medzi lieky určené na stimuláciu imunitného systému možno identifikovať: Vilozen, Zadaxin, Timogen.

1.4. Odstránenie prebytočnej tekutiny z tela

Cirhóza pečene je často sprevádzaná hromadením extra veľkého množstva tekutiny v brušnej dutine. Tento proces sa nazýva ascites. Pri ascite majú pacienti tiež opuchy rúk a nôh, vnútorné orgány. Aby sa tomu zabránilo, pacientovi sú predpísané diuretiká (diuretiká). Niektorí lekári však na profylaktické účely predpisujú diuretiká skôr, ako sa objavia viditeľné znaky ascitu..

Medzi diuretiká na cirhózu pečene možno rozlíšiť tieto skupiny liekov - antagonisty aldosterónu, látky šetriace draslík, tiazidy, inhibítory karboanhydrázy a slučkové diuretiká..

Každá skupina je v princípe účinku veľmi odlišná, takže ich nezávislé použitie je prísne kontraindikované. Lekár predpisuje určitú skupinu diuretík iba na základe testov.

1.5. Symptomatická terapia

Na uľahčenie priebehu cirhózy pečene možno dodatočne predpísať symptomatické lieky.

Proti nevoľnosti a zvracaniu: Motilium, Pipolfen, Tserukal.

Pri silnom svrbení - antihistaminiká: diazolín, claritín, suprastín, difenhydramín.

Proti nespavosti, sedatívum: „Valerián“, „Tenoten“.

2. Diéta na cirhózu

Strava na cirhózu je jedným zo základných bodov, bez ktorých sa priaznivý výsledok choroby zníži na minimum. Z lekárskeho hľadiska je diéta na cirhózu zameraná na vyloženie pečene zo spracovania „ťažkých“ potravín, normalizáciu metabolizmu, obnovu pečeňových buniek a predchádzanie komplikáciám ochorenia, napríklad ascitu..

V lekárskej praxi M.I. Pevzner vyvinul diétu na cirhózu pečene, ktorá sa nazýva - strava č. 5 (tabuľka č. 5).

Stručne povedané, strava č. 5 je založená na odmietnutí potravín, ktoré dráždia tráviaci trakt a samotnú pečeň, ako aj na zvýšení stravy bielkovín a uhľohydrátov, zatiaľ čo množstvo tuku v potravinách by sa malo znížiť o 30%. Je tiež potrebné znížiť soľ - až na 1-2 čajové lyžičky / deň, už nie! Obsah kalórií vo výrobkoch by nemal prekročiť 2 500 - 3 000 kcal / deň, množstvo tekutiny - nie viac ako 1,5 litra. Frakčná výživa. Všetky hrubé potraviny by mali byť mleté ​​a konzumované iba v teplej forme..

Čo môžem jesť s cirhózou?

 • Polievky: zelenina, na rôzne obilniny, ovocie, mlieko, ale bez vyprážania.
 • Mäso: nízkotučné odrody mäsa a rýb - kurča, hovädzie mäso, nízkotučné mäso, morka, merlúza, treska.
 • Vajcia: môžu sa jesť vo forme dusených omeliet;
 • Šaláty - z čerstvej zeleniny a rastlinného oleja
 • Pekárske výrobky: pšeničný chlieb z prémiovej múky (nie čerstvý), nie pečivo, nie pečivo;
 • Mliečne výrobky: beztukové mlieko, kyslé mliečne nápoje, tvaroh, mäkký syr;
 • Omáčky: sú povolené mliečne a zeleninové omáčky, podľa možnosti domáce, ako aj sladké ovocné omáčky;
 • Sladkosti: čerstvé a sušené ovocie a bobule, ale v jemnej (strúhanej) forme, želé, med, džem, marshmallows, cukor.
 • Nápoje: dusené ovocie, čerstvo vytlačené šťavy, vývar z ruží, bozk, slabý čaj.
 • Je povolené používať maslo, ale z prírodných prísad.

Čo nemôžete jesť s cirhózou?

 • Čerstvé pečivo, vyprážané koláče;
 • Mastné polievky, boršč a iné prvé jedlá na mastné mäso, huby, kapusta;
 • Tukové mäso - bravčové, kačacie, husacie, údené mäso, párky, masť, pečeň, obličky, mozgy, mastné odrody rýb;
 • Zelenina a ovocie: strukoviny, kapusta, repa, špenát, šťuka, reďkovky, reďkovky, cesnak, zelená cibuľa, huby, nakladaná zelenina, kyslé ovocie a bobule;
 • Mastné mliečne výrobky - smotana, kyslá smotana, tvaroh, korenený syr;
 • Vajcia - vyprážané alebo varené strmé;
 • Pikantné predjedlá, omáčky, kečupy, horčica, paprika, chren, marinády, konzervované výrobky;
 • Sladkosti: čokoláda, zmrzlina, smotanové výrobky;
 • Nápoje: alkohol (ľubovoľný), silný čaj, káva, kakao, nealkoholické nápoje.

3. Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapeutické postupy pri cirhóze pečene prispievajú k zlepšeniu metabolizmu a udržiavajú zdravie pečene. Medzi fyzioterapeutické postupy možno identifikovať:

 • plazmaferéza
 • Ultrazvuk na pečeni;
 • Inductothermy;
 • diatermia;
 • Ionoforéza s roztokmi jódu, novokainu alebo síranu horečnatého.

4. Dávkovaná fyzická aktivita

Pri absencii ascitu lekári odporúčajú dávkovú fyzickú aktivitu - fyzioterapeutické cvičenia (cvičebná terapia).

Liečebné cvičenia zlepšujú metabolizmus, krvný obeh, posilňujú imunitný systém a tiež posilňujú pohybový aparát.

5. Chirurgická liečba (v prípade potreby transplantácia pečene)

Chirurgická liečba cirhózy zahŕňa transplantáciu pečene (transplantáciu). Je to dosť nákladný postup, ktorý je okrem financií komplikovaný aj hľadaním darcu..

Transplantácia sa zvyčajne predpisuje v prípadoch, keď konzervatívna liečba cirhózy pečene nepriniesla potrebné výsledky a patologický proces deštrukcie tohto orgánu sa naďalej nemilosrdne vyvíja..

Nevýhodou transplantácie pečene je okrem ceny aj nepretržité používanie imunosupresívnych liekov a počas celého života.

Kontraindikácie pri transplantácii pečene sú zhubné nádory (rakovina) s metastázami, niektoré závažné patológie srdca a pľúc, obezita, infekčné choroby, zápalové procesy v mozgu a iné..

Ešte raz vám však chcem pripomenúť, že aj keď lekári odmietajú pomôcť a odpísať osobu, v Bohu existuje cesta!

Liečba cirhózy pečene ľudových liekov

Dôležité! Pred použitím ľudových liekov proti cirhóze pečene sa poraďte so svojím lekárom!

Bodliak mlieka. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku rozdrvených semien z bodliaka s 1 čajovou lyžičkou listov tejto rastliny, potom ju naplňte pohárom vriacej vody, nechajte ju 20 minút stáť a nechajte ju vychladnúť. Ďalej je potrebné liek 1krát úplne filtrovať a opiť. Táto infúzia sa má užívať každý deň 3-krát, ráno (na lačný žalúdok), pred večerou a pred spaním. Okrem toho môžete piť mätu mäty piepornej, ktorá okrem sedatívneho účinku tiež zlepší účinok infúzie ostropestreca mariánskeho..

Oman. Pridajte jednu a pol lyžice rozdrveného elecampanu do malého hrnca a nalejte ho do 500 ml vody, vložte výrobok do pomalého ohňa na 30 minút, potom odložte pivovar na 20 minút, preceďte a trikrát 2-3 krát denne, 30 minút pred jedlom vypiť naraz 200 ml. Liečba trvá 10 dní.

Kurkuma. 1 čajová lyžička kurkumického prášku, nalejte pohár teplej prevarenej vody, pridajte sem, aby sa zlepšila chuť medu, dôkladne premiešajte a vypite 100 ml 2-krát denne, 30 minút pred jedlom.

Zeleninové šťavy od Norman Walker. Podstatou liečby je denné používanie čerstvo vylisovaných štiav zo zeleniny. Optimálne množstvo pitnej šťavy je 1 l / deň. Nižšie sú uvedené 3 recepty, ktoré môžete takto piť, 1 veľká pohárik (250 ml) trikrát denne, striedavo:

 • Recept 1. Kombinácia zeleniny v nasledujúcom pomere (10: 3: 3) - mrkva, uhorka a repa.
 • Recept 2. Kombinácia zeleniny v nasledujúcom pomere (10: 6) - mrkva a špenát.
 • Recept 3. Kombinácia zeleniny v nasledujúcom pomere (5: 1) - mrkva a čierna reďkovka.

Bylinná kolekcia 1. Vytvorte zbierku nasledujúcich zložiek - šípky (20 g), odrody pšeničnej trávy (20 g) a dvojdomé lístie žihľavy (10 g). Všetko dôkladne rozdrvte, premiešajte a 1 polievková lyžica. nalejte zbernú lyžičku pohárom vriacej vody, potom zapaľujte výrobok na 15 minút, vyberte, na 15 minút odložte, aby vychladol a trvať na tom, aby sa namáhal. Potrebujete odvar 2 krát denne, ráno a večer.

Bylinná kolekcia 2. Vytvorte zbierku nasledujúcich zložiek (všetky v rovnakých pomeroch) - ovocie (šípky z ruží), korene (elecampan, liečivý šalvia, rebríček a lopúcha), kvety (harmanček, strapec) a byliny (ľubovník bodkovaný, motúz a horolezec). Všetko dôkladne premiešajte a 1 polievková lyžica. zberná lyžica nalejte pohár vriacej vody, potom dajte výrobok na 15 minút do pomalého ohňa, varte, vyberte a odložte produkt na 15 minút, aby trvala na tom, aby vychladla. Po vývare je potrebné 3 krát denne, 30 minút pred jedlom, napiť a pol pohára.

Bylinná kolekcia 3. Vytvorte zbierku nasledujúcich prísad (všetky v rovnakých pomeroch) - ľubovníková tráva, tráva z rebríčka, presličky poľnej a kôra čakanky. Všetko dôkladne rozdrvte, premiešajte a 1 polievková lyžica. nalejte zbernú lyžičku pohárom vriacej vody, vylúhujte ju po dobu 20 minút, namáhajte a odoberte túto časť po celý deň na 3 dávky.

Prevencia cirhózy

Prevencia cirhózy zahŕňa dodržiavanie nasledujúcich preventívnych opatrení:

 • Úplne sa vzdať pitia alkoholu, fajčenia;
 • Nenechávajte choroby orgánov gastrointestinálneho traktu samy osebe, najmä infekčnej povahy (hepatitída atď.);
 • Pokúste sa obmedziť konzumáciu mastných, korenených, vyprážaných a údených potravín, ľahkých jedál a iných nízko užitočných a nezdravých potravín;
 • Pokúste sa jesť potraviny obohatené o vitamíny a minerály;
 • Neužívajte lieky bez konzultácie so svojím lekárom; nezabudnite, že väčšina liekov má závažné vedľajšie účinky;
 • Dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny;
 • Dodržiavajte preventívne opatrenia proti vírusu hepatitídy B..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

liečba kĺbov a miechyPri kýle chrbtice je možné veľa chodiťZáchranný plán pre chrbticuZáchranný plán pre chrbticuLepšie nie, neriskujteBoh má iba dve ruky a obe sú vaše.No, ak to lekár predpísal..
Pupočná kýla u dieťaťa vyvoláva veľa mýtov. Tradičná medicína sa však na taký výčnelok odvoláva celkom pokojne. Aby sa mladí rodičia neznepokojovali maličkosťami, je dôležité poznať príznaky pupočnej kýly u dieťaťa a ako sa s tým vysporiadať.
U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.