loader

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Chirurgická liečba prietrže je indikovaná približne v 10% prípadov, keď konzervatívna terapia neprináša výsledok a pacient naďalej vykazuje výrazné príznaky. Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže bedrovej, krčnej alebo hrudnej chrbtice si vyžaduje dobre zvolený súbor opatrení na obnovenie mobility. V takom prípade bude lehota na zotavenie jednoduchšia a bude trvať kratšie. Primeraný rehabilitačný kurz je kľúčovým faktorom úspešného uzdravenia pacienta..

V nemocnici Yusupov si odborníci vyberajú individuálny plán rehabilitácie pre pacientov po odstránení kýly. Rehabilitačný kurz v nemocnici Yusupov prispieva k rýchlemu uzdraveniu a návratu do plného života.

Medzistavcová kýla: chirurgia a rehabilitácia

Rehabilitačný kurz je predpísaný 1-1,5 mesiaca po operácii. Rehabilitácia po odstránení oddelenej prietrže začína neskôr, pretože odstránenie komplikovanej prietrže vyžaduje dlhšie obdobie na obnovenie integrity tkaniva. Rehabilitácia sa začína po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a operovaným chirurgom. Proces zotavovania prebieha pod dohľadom ortopedického chirurga, traumatológa a neurológa. Lekári spoločne vypracujú liečebný plán, ktorý bude potrebné dodržiavať počas celého obdobia rehabilitácie. Liečebný proces bude zahŕňať denné procedúry, ktoré podporujú hojenie a obnovu funkcií miechy..

Hlavnými cieľmi rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže sú:

 • posilnenie svalov chrbtice;
 • obnovenie pohyblivosti stavcov;
 • normalizácia metabolických procesov v prevádzkovanej oblasti.

V počiatočnej fáze bude pacientovi predpísaná fyzická terapia a masáže. Intenzita záťaže sa bude postupne zvyšovať, aby sa nepreťažovala chrbtica. V budúcnosti sa používajú rôzne typy fyzioterapie a dávkovaná chrbtová trakcia..

Zotavenie po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže

Dôsledky prietrže medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice ovplyvnia ľudský stav po dlhú dobu. Odstránenie prietrže nie je posledným krokom v liečbe pacienta. Po operácii, asi ďalší rok, sa človek podrobuje rehabilitácii, aby obnovil normálne fungovanie chrbtice. Na prevenciu recidívy patológie a rozvoj novej prietrže bude potrebné celý život robiť špeciálne cvičenia..

Rehabilitácia po operácii medzistavcovej prietrže zahŕňa:

 • užívanie liekov;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia.

Druh procedúry predpisuje striktne ošetrujúci lekár v závislosti od rozsahu operácie a stavu osoby. Rehabilitačný kurz možno podmienečne rozdeliť do troch období:

 • elementárne. Toto obdobie zahŕňa prvé 2 až 3 týždne po operácii. Po operácii môžete chodiť o niekoľko dní neskôr a dávkovať. Zvyšok času by ste mali ležať. V tomto okamihu je už možné vykonávať ľahké gymnastické cvičenia, ale prednostne tiež ležať;
 • middle. 1-2 mesiace po operácii je pacientovi predpísaná fyzioterapia, súbor fyzických cvičení. Pripravuje sa pacient na vykonávanie známych činností v domácnosti;
 • neskoro. Je potrebné pokračovať v udržiavaní fyzickej aktivity, posilňovaní svalov chrbta. Po ukončení hlavného rehabilitačného kurzu bude potrebné pokračovať v preventívnych opatreniach..

Účinná obnova miechy tiež znamená určité obmedzenia. Prvých šesť mesiacov je pacient s operovanou kýlou zakázané:

 • sedieť;
 • nakloňte chrbát;
 • vykonávať akúkoľvek činnosť bez podporného korzetu;
 • zapojiť sa do akéhokoľvek športu okrem fyzickej terapie;
 • pohybovať sa ostro;
 • zdvíhajte bremeno do 4 kg.

Je veľmi dôležité chrániť telo pred podchladením a nadmerným zaťažením (fyzickým a emocionálnym). Ak je to potrebné, na odstránenie depresie by ste mali použiť pomoc psychológa.

Hernia krčných medzistavcových platničiek: dôsledky a rehabilitácia

Rehabilitácia po medziobratlovej kýle krčnej chrbtice si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože akýkoľvek chirurgický zákrok v tejto oblasti môže mať vážne následky:

 • poškodenie meningov;
 • infekcie
 • zhoršená reč, dýchanie;
 • poranenie pažeráka.

V pooperačnom období je pacientovi zakázané vstávať, vykonávať náhle pohyby. Dlho nemôžete sedieť ani preto, aby ste sa vyhli ďalším komplikáciám. Pacient musí byť veľmi pozorný k svojmu stavu a pri prvých príznakoch zhoršenia (akútna bolesť, necitlivosť, závraty) okamžite vyhľadať lekára..

Cervikálna rehabilitácia bude zahŕňať:

 • na sebe ortopedický korzet, krčný golier;
 • masáže;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapia.

Herniated Disc: Cvičenie

Cvičenie kýly chrbtice prispieva k liečbe patológie a prevencie. Terapeutická gymnastika pomáha posilňovať svaly chrbta, normalizuje krvný obeh v chrbtici a zlepšuje pohyblivosť stavcov. Fyzioterapeutické cvičenia sú určené pre pacientov v rehabilitačnom procese a pre ľudí, u ktorých existuje riziko rozvoja prietrže (sedavá práca, sedavý spôsob života, pravidelná ťažká fyzická práca)..

Cvičebnú terapiu kýly Schmorl pri lumbálnej chrbtici vykonáva odborník v závislosti od stavu pacienta, stupňa poškodenia tkaniva. Cvičenia budú zahŕňať otočenie chrbta, ohnutie a roztiahnutie rúk a zdvihnutie panvy. Cvičebná terapia pre Schmorlovu herniu hrudnej chrbtice zahŕňa cvičenia na štúdium tejto oblasti. Zložitosť a intenzita cviku by sa mala zvoliť individuálne a ak máte vážne ťažkosti, pacient by mal informovať lekára.

Medzistavcová prietrž: zotavenie bez chirurgického zákroku v Moskve

Chirurgický zákrok pri prietrži chrbtice je extrémnym opatrením, keď sú iné manipulácie neúčinné. Liečba kýly by sa mala vykonávať včas, aby sa dosiahol významný progres patológie, čím sa zabráni chirurgickému zákroku. Ak máte bolesti chrbta a iné príznaky prietrže v Moskve, môžete sa obrátiť na nemocnicu Yusupov. Vykonáva sa tu kvalitná liečba kýly chrbtice, ako aj rehabilitácia pacientov po operácii. Obdobie rehabilitácie po operácii medzistavcových prietrží je individuálne a závisí od stavu pacienta a rozsahu samotného zákroku. V priemere trvá rehabilitácia od šiestich mesiacov do roka.

V nemocnici v Jusupove sú zamestnaní skúsení lekári (ortopédovia, neurológovia, fyzioterapeuti, rehabilitační terapeuti), ktorí zostavujú liečebný plán pre každého pacienta individuálne. Spoločná práca špecialistov nám umožňuje dosahovať lepšie výsledky v liečbe medzistavcovej prietrže a jej prevencii.

Môžete si dohodnúť schôdzku, objasniť informácie o práci rehabilitačného centra a ďalšie zaujímavé otázky zavolaním do nemocnice Jusupov.

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného disku

Rehabilitačný proces trvá 3 mesiace až 1 rok po operácii v závislosti od zložitosti. Po 6 mesiacoch sa pacientom odporúča, aby pokračovali v triedach rehabilitačného zariadenia pod dohľadom lekára alebo inštruktora fyzioterapie, aby sa predišlo recidíve herniovaného disku, pre ktorý sa vyberie individuálny súbor cvičení na vytvorenie svalového korzetu a zlepšenie krvného obehu v problémových oblastiach..

Obdobie zotavenia je pod dohľadom neurológa, ktorý predpisuje priebeh liekovej terapie, odporúča konzultáciu s inými odborníkmi o účinnejšej liečbe.

Obdobie predčasnej rehabilitácie (od 1 do 3 mesiacov).

 1. Nesadajte si 3-6 týždňov po operácii (v závislosti od závažnosti operácie).
 2. Nerobte ostré a hlboké pohyby v chrbtici, ohýbajte sa dopredu, do strán, krútiace pohyby v bedrovej chrbtici 1-2 mesiace po operácii.
 3. Neveďte vozidlo ani neobsluhujte vozidlo, kým sedíte 2-3 mesiace po operácii (môžete jazdiť ako ležiaci spolujazdec so sklopeným sedadlom)..
 4. Nezdvíhajte viac ako 3-5 kilogramov po dobu 3 mesiacov.
 5. Do 3 mesiacov po operácii by ste nemali jazdiť na bicykli, zapájať sa do hry (futbal, volejbal, basketbal, tenis atď.).
 6. Pravidelne vykladajte chrbticu (počas dňa si ľahnite 20-30 minút).
 7. Nosenie pooperačného korzetu nie viac ako 3 hodiny denne.
 8. Po celú dobu rehabilitácie je vhodné nefajčiť ani nepiť alkohol. Intímny život nie je kontraindikovaný.

Ihneď ako má pacient k dispozícii chodiť, mal by sa poradiť s lekárom fyzioterapie o časovom rozvrhu a komplexe fyzioterapeutických cvičení, ktoré závisia od objemu a charakteru chirurgického zákroku, ako aj od pooperačných komplikácií. Mesiac po nekomplikovanej operácii sa triedy v telocvični (nie v telocvični!) Zobrazujú pod dohľadom lekára fyzioterapie bez mŕtvej váhy. Užitočné brušné plávanie.

Jeden mesiac po operácii môžete v nekomplikovaných prípadoch začať pracovať (o otázke načasovania a konkrétnej vykonanej práce sa rozhodne vždy individuálne s ošetrujúcim lekárom).

Neskorá rehabilitácia (3-6 mesiacov).

 1. Neodporúča sa zdvíhať viac ako 5 - 8 kilogramov, najmä bez zahrievania a zahrievania chrbtových svalov, vysokých skokov, dlhých ciest autom..
 2. Ak idete vonku za nepriaznivého počasia: vietor, dážď, nízka teplota, je vhodné nosiť v bedrovej oblasti otepľovací pás..
 3. Nosenie korzetu, zvlášť dlhého, sa neodporúča, aby sa zabránilo atrofii dlhých chrbtových svalov.

Počas tohto obdobia je možné starostlivo začať s tvorbou svalového korzetu pod dohľadom lekára fyzioterapie, cvičením na posilnenie svalov chrbta.

Po 6 mesiacoch a najmenej 2-krát ročne sa odporúča absolvovať kurz masáže, fyzioterapie a jemnej manuálnej terapie vo všetkých častiach chrbtice..

Zdravý životný štýl, odvykanie od fajčenia, pravidelné cvičenie v telocvični, plávanie, sauna, obmedzovanie vzpierania výrazne znižuje riziko vzniku herniovaných diskov.

Aby ste predišli bolesti chrbta, mali by ste sa vyhnúť: stresu, podchladeniu, predĺženej monotónnej práci v nútenej polohe, zdvíhaniu hmotnosti, náhlym pohybom za studena, nevyhrievaným svalom, vzniku nadmernej telesnej hmotnosti..

Okrem toho v ktoromkoľvek štádiu rehabilitácie môže byť akupunktúra a fyzioterapia zahrnutá do komplexu rehabilitačných opatrení..

Odporúčaná súprava cvičení (jeden mesiac po operácii)

 • Najprv urobte 1 až 5 opakovaní cvičení dvakrát denne, až 10 opakovaní každého cvičenia dvakrát denne..
 • Cvičte plynulo a pomaly, bez náhlych pohybov. Ak počas výkonu cítite nepohodlie alebo bolesť, nerobte toto cvičenie chvíľu. Ak takéto pocity pretrvávajú, mali by ste sa poradiť s lekárom.
 • Intenzita zaťaženia závisí od vašej pohody. Akonáhle sa objaví bolesť, znížte intenzitu cvičenia.

Cvičenie 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohýbajte nohy na kolenách a pritláčajte ich na hrudník, cítite napätie v svaloch svalu. Uvoľnite svaly svalu. Nechajte svoje nohy zohnuté po dobu 45-60 sekúnd, potom ich pomaly narovnajte.

Cvičenie 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolenách, ruky na podlahe v rôznych smeroch. Zdvihnite umývadlo nad podlahu a podržte ho 10-15 sekúnd. Ponechajte retenčný čas na 60 sekúnd.

Cvičenie 3. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, nohy ohnuté na kolenách. Otočte nohy striedavo najprv doprava, potom doľava a dotknite sa kolena na podlahe; horná časť tela zostáva vodorovná. Držte nohy na 60 sekúnd.

Cvičenie 4. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, prekrížte ruky na hrudi a pritlačte si bradu k hrudníku. Napínanie brušných svalov, ohýbanie vpred a držanie v tejto polohe po dobu 10 sekúnd, potom relaxácia. Opakujte 10 až 15 krát a postupne zvyšujte počet opakovaní.

Cvičenie 5. Východisková poloha na rukách a nohách ohnutých v kolenách. Súčasne vodorovne roztiahnite ľavú nohu a pravé rameno a zaistite v tejto polohe 10 až 60 sekúnd. Opakujte zdvihnutím pravej ruky a ľavej nohy.

Cvičenie 6. Východisková poloha: ležiace na bruchu, ramená ohnuté v lakťových kĺboch, ležiace blízko hlavy. Narovnajte ruky, zdvihnite hornú časť tela a hlavu nahor, ohýbajte sa v bedrovej oblasti a boky držte mimo podlahy. V tejto polohe držte 10 sekúnd. Posaďte sa na zem a relaxujte.

Cvičenie 7. Východisková poloha ležiaca na bruchu, ruky pod bradou. Pomaly, nízko, zdvihnite svoju rovnú nohu bez toho, aby ste zdvihli panvu z podlahy. Pomaly sklopte nohu a opakujte s druhou nohou..

Cvičenie 8. Východisková poloha: stojte na jednej nohe, druhá, narovnaná, položená na stoličku. Nakloňte sa dopredu, ohnite nohu ležiacu na stoličke v kolene a držte ju v tejto polohe 30 - 45 sekúnd. Narovnať a vrátiť sa do východiskovej polohy.

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je dlhý proces. Následky operácie ovplyvnia život. Aby sa zabránilo rozvoju novej prietrže, je potrebné začať každý deň ľahkými preventívnymi cvičeniami. Počas rehabilitačného obdobia do šiestich mesiacov je neprijateľné sadnúť si a zaťažovať chrbát. Nízke teploty a prievan bude potrebné vylúčiť. Aby bolo rehabilitačné obdobie úspešnejšie, pacientovi je predpísaná fyzioterapia, lieky, cvičebná terapia.

Rehabilitačné úlohy

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže už nie je možné liečbu ukončiť. Uskutočnil sa chirurgický zákrok, ale u pacienta sa môžu vyskytnúť nepríjemné príznaky po dlhú dobu: zhoršenie citlivosti, bolesť. Nervy sú stále podráždené, zápalový proces ešte musí ísť, a preto je na obnovenie pacienta potrebný komplexný zásah.

Rehabilitácia po operácii zahŕňa nasledujúce úlohy:

 • Stabilizujte stav človeka, zbavte sa obmedzení v každodennom živote;
 • Obnoviť normálne fungovanie chrbtice;
 • Eliminujte obmedzenia fyzického stresu;
 • Neutralizujú neurologické príznaky a bolesť.

Dva hlavné ciele: obnoviť výkon pacienta a zabrániť vývoju novej prietrže.

Obdobie rehabilitácie môže trvať až rok, v závislosti od toho, ako ťažké bolo operovanie. Základné procedúry - fyzioterapia, lieky, cvičebná terapia, len relaxácia.

Pravidlá a etapy rehabilitácie

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže, zásady, ako sú:

 • Kompetentný výber postupov pre konkrétneho pacienta a riešenie jeho problémov;
 • Je potrebné neustále lekárske sledovanie stavu tela. Zúčastniť sa musí odborník, ktorý operáciu vykonal.

Takisto je potrebné vziať do úvahy také momenty, vek a iné patologické stavy chrbtice, aké pokročilé boli vzdialené prietrže, aký spôsob chirurgického zákroku bol zvolený.

Obdobie vymáhania prechádza týmito fázami:

 1. Prvé dva týždne - musíte zastaviť bolesť pacienta, psychicky ho podporiť. Po operácii môžete chodiť niekoľko dní. Cvičebná terapia po odstránení prietrže je už preukázaná v tomto štádiu, ale je lepšie robiť gymnastiku v náchylnej polohe;
 2. Prvé dva mesiace - musíte pacienta pripraviť na známy život v domácich podmienkach. Celý tento čas sú neprijateľné pohyby s veľkými amplitúdami, krútením chrbta a nakláňaním;
 3. O tri mesiace neskôr - musíte si udržať fyzickú aktivitu, posilniť svaly a zabrániť recidíve. Toto obdobie trvá najmenej jeden rok po operácii, ale musíte venovať pozornosť preventívnym opatreniam a pamätať na svoj problém celý život.

Je neprijateľné sedieť najmenej tri mesiace a najviac šesť mesiacov (v závislosti od lekárskej rady). V tejto polohe je zaťaženie bedrovej chrbtice vysoké..

Nemôžete viesť vozidlo najmenej tri mesiace. V úlohe cestujúceho môžete byť v polosedu alebo ísť spať. Nespúšťajte, neskakujte, nekrútte chrbticu - môžete poraniť stavce a disky.

 • Odporúčame vám prečítať si: korzety na herniu bedrovej chrbtice.

obmedzenia

Najmenej tri mesiace po odstránení prietrže bedrovej chrbtice nesmiete:

 • Dotiahnite fyzicky bez použitia korzetu;
 • Uskutočňujte stretnutia s chiropraktikom alebo masérom;
 • Jazda na bicykli, zapojenie sa do športových hier;
 • Pohybujte sa ostro.

Počas roka po operácii je zakázané:

 • Byť v doprave po dlhú dobu;
 • Robiť gymnastiku, nie dobre sa napínať;
 • Precítiť účinky prechladnutia a prievanu;
 • Korzet s dlhým oblečením;
 • Zdvíhať náklad viac ako osem kilogramov;
 • Dlhodobý pobyt v akejkoľvek polohe.

Hlavným bodom je ochrana ovládanej oblasti pred chladom a akýmkoľvek napätím.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické procedúry majú nasledujúce priaznivé účinky:

 • Bahenné zábaly anestetizujú, potláčajú zápal;
 • Intersticiálna elektrická stimulácia regeneruje nervové bunky, ktoré boli v zovretom stave, obnovuje metabolické procesy v tkanive chrupavky a kostí;
 • Ultrazvukové ošetrenie regeneruje, stimuluje rast a stabilizuje výživu buniek;
 • Magnetická terapia obnovuje pohyblivosť, znižuje riziko opuchy;
 • Vysokofrekvenčná terapia obnovuje svalový tonus svalov a väzov pacienta, odstraňuje bolesti a zápaly;
 • Ionoforéza pomôže zaviesť lieky pod kožu, stimulovať regeneráciu medzistavcových platničiek a zmierniť bolesť;
 • Fonoforéza predstavuje lieky pomocou ultrazvuku. Neutralizuje opuchy a zápaly.

Gymnastika, rané obdobie

Ak si pacient stále nemôže sadnúť v súlade s lekárskymi predpismi, gymnastické cvičenia sa musia vykonávať pri ležaní na chrbte, pokiaľ možno na špeciálnom koberci:

 1. Ohnite nohy v kolennom kĺbe, natiahnite ruky, resp. Doľava a doprava. Zdvihnite panvovú oblasť a podržte ju asi desať sekúnd. Zvýšte čas nábehu s časom na jednu minútu;
 2. Položte jednu ruku na druhú na oblasť hrudníka, ohnite nohy v kolennom kĺbe. Pritlačte bradu k telu. Pri namáhaní pobrušnice nadvihnite telo dopredu a držte ho desať sekúnd. Odpočívajte. Počet opakovaní - zvyšuje sa na 15 v závislosti od stavu pacienta;
 3. Jemne ohnite nohy v kolennom kĺbe a pritlačte ich k hrudnej kosti. Zameriavame sa na napínanie svalov zadku. Opäť hladko uvoľnite svaly zadku a nohy sa nenechajú v prirodzenej polohe až štyridsať sekúnd. Jemne ich vyrovnajte.

Neskôr môžete pokračovať v nasledujúcich cvičeniach:

 1. Vstávame na všetkých štyroch, striedavo zdvíhame opačnú ruku a nohu. Držíme sa od desiatich sekúnd do minúty, vymieňame si ruky a nohy;
 2. Ľahneme si na brucho, položíme ruky na chrbát hlavy. Jediným hladkým pohybom narovnávame ruky a zdvíhame hornú časť tela. Zameriavame sa na bedrové vychýlenie. Neroztrhajte chodidlá z rohože;
 3. Ľahneme si na žalúdok, dlane položíme pod bradu. Nohu mierne nadvihnite, držte ju rovno a jemne ju sklopte dozadu. Zopakujte pohyb s druhou nohou. Udržujte svoju panvovú oblasť v pokoji.

Neskoré cvičenie

Pacient by si mal vždy pamätať na problém medzistavcovej prietrže a nedovoliť jej nový vývoj v bedrovej oblasti. Na tento účel je vhodné každý deň pracovať na vašej chrbtici:

 1. Zatlačte správnou technikou - chrbát by mal byť rovný. Netlačíme na opotrebenie, nie viac ako 15 opakovaní v sade. Keď robíme cvičenie, znižujeme sa inšpiráciou, povstávame výdychom;
 2. Klasický „bicykel“. Rozsah opakovaní na priblíženie je od desiatich do sto, v závislosti od toho, koľko času uplynulo od odstránenia bedrovej prietrže;
 3. drepy Pohyby by mali byť také veľké, ako by ste prešli a sadli si na lavičku. Hlboké drepanie je neprijateľné. Tiež dosť na 15 opakovaní.

Tento jednoduchý komplex, ktorý sa vykonáva ráno, pomôže udržať chrbticu a svaly podporujúce ju v dobrom stave po celý deň..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Funkcie rehabilitácie po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže

Rehabilitácia po operácii prietrže lumbálnej chrbtice je rad postupov na obnovenie ľudskej mobility, hojenie pooperačných rán a odstránenie možných komplikácií. Budúce zdravie pacienta, schopnosť starostlivosti o seba a udržanie plnohodnotného životného štýlu závisia od správneho výberu rehabilitačných opatrení..

Rehabilitačný koncept

Rehabilitácia je komplex lekárskych, pedagogických a preventívnych opatrení, ktorých účelom je obnoviť alebo kompenzovať funkcie, ktoré sú v tele poškodené v dôsledku choroby alebo zranenia. Rozdiel medzi rehabilitáciou a liečbou spočíva v tom, že sa nevykonáva pri akútnom priebehu choroby, to znamená, že sa používa na obnovu tela počas nástupu remisie, po operáciách. Úspech obdobia zotavenia závisí tak od správne zvolených rehabilitačných opatrení, od spôsobilosti zdravotníckeho personálu, ako aj od úsilia samotného pacienta..

Prečo potrebujete obdobie na zotavenie

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta zahŕňa tieto úlohy:

 1. Definovanie jasného rámca pre fyzickú aktivitu pacienta.
 2. Zmierniť a úplne odstrániť bolesť.
 3. Normalizácia fyzikálnych parametrov u pacienta.
 4. Stabilizácia biochemických parametrov tela.
 5. Obnova motorickej činnosti, spoločný rozvoj.
 6. Svalový tón.
 7. Eliminácia neuralgických symptómov.
 8. Prevencia relapsu.

Úsilie pacienta počas obdobia zotavenia a zodpovedný prístup k jeho zdraviu nie sú o nič menej dôležité ako kvalifikovaný výber rehabilitačných techník a ich použitie..

Čo sa nedá urobiť

Pacientom sa odporúča ľahnúť si do 2 týždňov po odstránení prietrže dolnej časti chrbta, pretože v sede sa zvyšuje zaťaženie chrbtice, čo môže spôsobiť recidívu choroby. Verejná doprava by sa mala opustiť, a to najmä na začiatku rehabilitácie, prísne sa zakazuje beh, zápas, skákanie, cyklistika a iné intenzívne športy. Nemôžete byť dlho v statickej polohe. Akákoľvek fyzická aktivita sa najlepšie vykonáva v podpornom obväze. S výhradou všetkých zákazov počas rehabilitačného obdobia sa šanca na úspešné zotavenie po operácii výrazne zvyšuje.

Rehabilitačné fázy

Nasledujúce etapy sa týkajú rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice:

 1. Včasné zotavenie - začína od okamihu, keď chirurgický zákrok na odstránenie prietrže trvá 7 až 14 dní. Úsilie zdravotníckeho personálu nemocnice je zamerané na odstránenie bolesti a opuchu pacienta a na zabránenie skorým pooperačným komplikáciám.
 2. Neskoré zotavenie - môže trvať až 2 mesiace. V tomto štádiu je obnovenie svalovej aktivity, schopnosť starostlivosti o seba, psychologické prispôsobenie.
 3. Následná rehabilitácia trvá celý život, úsilie pacienta je zamerané na postupné obnovenie funkcií pohybového aparátu, prevenciu recidívy a zvýšenie svalového tonusu..

Počas obdobia zotavenia je dôležité riadiť sa všetkými pokynmi lekára, aby ste sa zamerali na prevenciu poranenia chrbtice. Vďaka tomu je možné úplne normalizovať motorické funkcie, návrat do plného života.

Hlavné metódy

Rehabilitačné metódy po vyrezaní kýly chrbtice, ich intenzita a trvanie závisí od týchto faktorov:

 • chirurgická technika;
 • sprievodné choroby;
 • prítomnosť komplikácií;
 • vek pacienta.

Existujú všeobecné zásady rehabilitačného programu. Medzi ne patrí odpočinok na lôžku s úplným vylúčením záťaže chrbtice počas obdobia skorej rehabilitácie, zavedenie fyzickej aktivity na obnovenie mobility chrbtice, použitie fyzioterapie a niektoré ďalšie metódy.

Pokyny pre rehabilitačný program:

 1. Drogová terapia.
 2. fyzioterapia.
 3. fyzioterapia.
 4. diéta.
 5. Pobyt v sanatóriu a rehabilitačnom centre.

Opísané metódy rehabilitácie nie sú samostatnými typmi rehabilitačných programov, ale jediným komplexom na zlepšenie zdravotného stavu, obnovenie pohybových funkcií tela..

Drogová terapia

Počas rehabilitačného obdobia po odstránení medzistavcovej prietrže dostávajú všetci pacienti predpísané lieky. Cieľom liekovej terapie je eliminácia syndrómu bolesti, prevencia infekcie pooperačných rán, obnovenie chrupavky, zníženie opuchov a ďalších prejavov počas rehabilitácie..

Skupiny liekov sú opísané v tabuľke:

Skupina liekovPôsobenie drogNázov lieku
Nesteroidné protizápalové liekyEliminujte zápalové procesy, majú analgetický účinokdiclofenac
Ketorol
Diclac
analgetikumZmiernite kŕče a bolestiaspirín
Movalis
ketotifén
Svalové relaxanciáUvoľnite svalové napätie, jemne odstráňte bolesť
Methacarbamol
tolperizón
tizanidín
Chondroprotektívne činidláPoužíva sa na obnovu chrupavkyArthro
Aflutop
antidepresívaNormalizujte emocionálne pozadie pacientasertralín
Insidon
sedatívaZmierniť psychický stres, normalizovať spánokPersen
Fitosed
Novo-PASSIT ®

Neskorá rehabilitácia po operácii na odstránenie kýly dolnej časti chrbta nevyhnutne zahŕňa metódy fyzioterapie.

Cieľom fyzioterapie je zníženie bolesti, opuchu, rýchleho hojenia po operácii, odstránenie hematómov, zvýšenie svalového tonusu chrbta, obnovenie chrupavky chrbtice..

 1. Elektroforéza - technika, ktorá zvyšuje účinok liekov na poškodené tkanivá a chrupavky.
 2. Masáž - posilňuje ochranné funkcie tela, zvyšuje prietok krvi a svalový tonus.
 3. Laserové a ultrazvukové ošetrenie - eliminuje bolesť, kŕče, zlepšuje celkovú pohodu pacienta.
 4. Bahenná terapia - saturuje poškodenie tkanív užitočnými minerálmi, čo prispieva k rýchlejšiemu hojeniu rán po operácii.
 5. Magnetoterapia - normalizuje metabolické funkcie, znižuje zápalový proces, odstraňuje bolesti.

Osobitná pozornosť sa venuje masáži. Procedúra je predpísaná niekoľko mesiacov po vyrezaní kýly. Medzi ciele masáže patrí zahrievanie svalov, zlepšenie krvného obehu, lymfatická drenáž. Zároveň sú zakázané energetické techniky, manuálna terapia, trakcia chrbtice.

fyzioterapia

Gymnastika je potrebná na obnovenie pohybovej aktivity osoby po odstránení kýly lumbosakrálnej chrbtice (v segmente L5-S1). Fyzikálna terapia pomáha obnoviť schopnosť starostlivosti o seba, posilňuje svaly bedrovej oblasti. Cvičenia sa vyberajú osobitne pre každého pacienta, berúc do úvahy anamnézu a celkovú pohodu pacienta. Zároveň je zakázaná sila, ostré cvičenia, krútenie. Nesprávne použitie terapeutickej fyzickej kultúry iba zhoršuje situáciu, vedie k rozvoju relapsov a komplikácií.

Samostatným typom lekárskej gymnastiky je kinezioterapia - obmedzená fyzická aktivita vykonávaná pod prísnym dohľadom lekára pomocou špeciálnych simulátorov..

Odporúčania týkajúce sa telesnej výchovy

Na dosiahnutie optimálneho terapeutického účinku by ste mali dodržiavať pravidlá vykonávania terapeutických cvičení:

 1. Súbor cvičení, ktoré je možné vykonávať doma, vyvíja školiteľ.
 2. Výučba by sa mala konať pomalým tempom, pri nabíjaní je dôležité sledovať vaše dýchanie, zdravie.
 3. Ak sa vyskytne bolesť, musíte o tom informovať trénera..
 4. Cvičenia na bolesť alebo nepohodlie sa posudzujú alebo úplne vylučujú.
 5. Terapeutické cvičenia sa vykonávajú pravidelne, triedy by nemali spôsobiť únavu.

Frekvenciu tréningu určuje lekár. Je zakázané nezávisle zvyšovať zaťaženie, používať nové cvičenia a čas na zvyšovanie odporúčaného zaťaženia.

Funkcie stravovania

Po excízii prietrže chrbtice je dôležité dodržiavať zásady výživy:

 1. Vylúčte z jedla mastné, korenené, údené, slané jedlá a odmietajte ostré korenie.
 2. Alkohol a nápoje obsahujúce vysoké množstvá kofeínu sú zakázané.
 3. Fixačné a plynotvorné výrobky by sa mali zlikvidovať..
 4. Výživa pacienta by mala byť nasýtená veľkým množstvom vitamínov, minerálov.
 5. Z nápojov sa uprednostňujú bylinné čaje, kompoty, džúsy, brusnicová šťava je veľmi užitočná.
 6. Osobitný význam sa prikladá prírodným chondroprotektorom. Strava nevyhnutne zahŕňa želé, želé, želé mäso, ryby s nízkym obsahom tuku, zeleninu, mliečne výrobky a výrobky z kyslého mlieka.

Jedlo sa užíva v zlomkoch, v malých porciách - podľa odporúčania dietológa. Varené jedlá varia, dusia alebo varia. Jedzte teplé jedlo v deň prípravy. Príjem výrobkov po uvedenom dátume exspirácie nie je povolený.

Výhody kúpeľnej liečby

Liečba v sanatóriách sa nevykonáva v skorých štádiách rehabilitácie, pretože zmena klimatických podmienok môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie pacienta. V neskorých fázach regenerácie v sanatóriách sa používajú tieto činnosti:

 • diétna terapia;
 • hydraulické postupy;
 • použitie terapeutického bahna a hliny;
 • akupunktúra;
 • masáže;
 • parafínové kúpele;
 • svalová elektrická stimulácia.

Výhodou rehabilitácie sanatória po odstránení kýly chrbtice je schopnosť používať širšiu škálu postupov pod dohľadom kvalifikovaných pracovníkov..

Rehabilitácia je nevyhnutným prvkom liečby po excízii vertebrálnej kýly. Neprijatie rehabilitačných opatrení negatívne ovplyvňuje zdravie pacienta, vyvoláva relapsy a iné nežiaduce následky.

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Správna rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže nie je o nič menej dôležitá ako samotná operácia. A nezáleží na tom, ktorá časť chrbtice sa podrobila operácii. Obdobie zotavenia si vyžaduje úsilie lekára aj pacienta. Všetky vlastnosti procesu obnovy budú opísané nižšie..

Materiál

Rehabilitačné úlohy po odstránení bedrovej prietrže

Pacient, ktorý sa pripravuje na operáciu na odstránenie vertebrálnej prietrže, je vždy upozornený, že operácia je iba prvým krokom nevyhnutným na úplné vyliečenie. Po odstránení prietrže chrbtice sa vykonáva celý komplex rehabilitačných opatrení..

Chrbtica pred a po operácii bedrovej medzistavcovej prietrže

Ak je cieľom operácie odstránenie pôvodnej príčiny choroby, má rehabilitačné obdobie také ďalšie ciele:

 • Obnovenie pohyblivosti, biomechanika, muskuloskeletálne funkcie.
 • Zbavte pacienta všetkých druhov bolesti.
 • Zlepšenie svalového tonusu.
 • Všeobecná stabilizácia zdravia.
 • Odstránenie pacienta zo všetkých druhov bolesti.

Dôležité! Po každom chirurgickom zákroku sa pacientovi pripisujú rôzne obmedzenia fyzickej aktivity. Úlohou rehabilitačného obdobia je preto zbaviť sa týchto obmedzení a vrátiť sa k obvyklému spôsobu života.

A hoci vyššie uvedené úlohy môže vykonávať iba pacient sám, lekári by mu mali v pooperačnom období poskytnúť pomoc a podporu. Pre úspešný rehabilitačný proces v pooperačnom období by mal pacient vedieť, z ktorých fáz procesu regenerácie pozostáva a ako sa správať v jednej alebo druhej fáze..

Niektoré cvičenia by sa mali vykonávať iba v prítomnosti špecialistu, ktorý nielen riadi proces, ale tiež pomáha pacientovi správne vykonávať činnosť.

Pooperačné obdobie po odstránení prietrže chrbtice sa dá rozdeliť do niekoľkých fáz:

 • Čoskoro, jeden až dva týždne.
 • Neskoro, prichádza tretí týždeň po operácii. Trvá asi dva mesiace.
 • Oneskorené, ktorého trvanie trvá celý život pacienta. Začína sa od ôsmeho týždňa po operácii.

Lekári predpisujú chirurgický zákrok na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice veľmi zriedka. Najčastejšie sa vykonáva, keď bolesť pretrváva dlhú dobu alebo sa začnú prejavovať poruchy fungovania orgánov. Dnes existuje niekoľko možností pre operáciu, pri ktorej je odstránená bedrová kýla. Pozrime sa bližšie.

Proces rehabilitácie sa po rôznych operáciách samozrejme bude výrazne líšiť. Po odstránení bedrovej prietrže môže pacient potrebovať niektoré postupy a cvičenia a po operácii krčnej chrbtice môžu byť potrebné ďalšie. Ale rehabilitácia po prietrži chrbtice v obidvoch prípadoch sa nebude veľmi líšiť.

Odporúčame študovať:

Funkcie rehabilitačného obdobia

Rehabilitácia po odstránení kýly zahŕňa celý rad opatrení, lekárskych postupov a fyzických cvičení, ktoré musí pacient vykonať alebo vykonať priamo v pooperačnom období..

Fyzioterapeutické procedúry v rámci rehabilitácie po odstránení bedrovej prietrže

Dôležité! Dĺžka rehabilitačného obdobia je u každého pacienta iná a závisí od jeho zdravotného stavu. Preto dĺžku regenerácie tela určuje lekár.

Obnova zahŕňa tieto akcie:

 • Komplexné sledovanie rôznych špecializácií lekármi. Schôdzky monitoruje chirurg, neurológ, rehabilitológ. V prípade komplikácií môžu pacienta sledovať aj ďalší lekári..
 • Priebeh fyzioterapie, ktorý sa v niektorých prípadoch vykonáva niekoľkokrát. Snaží sa predchádzať komplikáciám a zmierňovať bolesť.
 • Užívanie liekov zameraných na zmiernenie bolesti a prevenciu komplikácií.
 • Použitie špeciálnych postupov na zmiernenie stresu z chrbtice.
 • Terapeutické cvičenie, ktoré vám umožní obnoviť svalový tonus, obnoviť pohyblivosť krčka, hrudníka a bedier.
 • Sanatórium.

Liečba liekom môže pacienta zbaviť bolesti a zabrániť možným komplikáciám

Dôležité! Vyššie uvedené akcie nie sú samostatnými krokmi. Predstavujú jediný komplex, ktorý je zameraný na obnovenie zdravia pacienta. Obdobie rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže zahŕňa nielen odporúčania, ale aj niekoľko obmedzení.

Ďalej odporúčame:

Čo je zakázané robiť po operácii na odstránenie vertebrálnej kýly

Rehabilitácia po odstránení stavovej kýly zahŕňa tieto zákazy:

 • Zdvíhacia hmotnosť nad 3 kg.
 • Nosiť korzet viac ako 3 hodiny denne.
 • Robte ostré pohyby bez použitia korzetu.
 • Užívajte lieky proti bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Zapojte sa do akejkoľvek telesnej výchovy bez súhlasu lekára.

V pooperačnom období musíte niečo zdvihnúť správne

Tieto kontraindikácie sú platné počas pooperačného obdobia. Pacient by tiež mal opustiť zlé návyky a starostlivo dodržiavať diétu.

V neskorom období existujú také obmedzenia:

 • Je zakázané dlhodobo byť v stabilnej pozícii..
 • V doprave nemôžete podniknúť dlhé cesty.
 • Korzet musí nosiť menej ako tri hodiny denne.
 • Je zakázané zdvíhať ťažkú ​​váhu. Pre rôznych pacientov sa môže povolená hmotnosť líšiť. Pre niektorých je to 5 kg a pre iných - 8 kg, ktoré určuje ošetrujúci lekár.

Poradenstvo! Pred akoukoľvek fyzickou námahou musíte najprv natiahnuť chrbtové svaly.

Okrem vyššie uvedených bodov by mal pacient odpočívať každé 4 hodiny ležiace po dobu 20-30 minút.

Čo zahŕňa pooperačné obdobie?

Po odstránení bedrovej alebo krčnej prietrže je pacientovi predpísaný liečebný postup pomocou kvapkadiel, injekcií, tabliet. Fáza liečiva sa uskutočňuje s cieľom znížiť riziko komplikácií a zmierniť bolesť.

Výskyt bolesti sa môže vyskytnúť z dvoch hlavných dôvodov:

 • V dôsledku dlhej kompresie nervu, ktorá môže byť spôsobená vertebrálnou prietržou.
 • Ak dôjde k úrazu počas chirurgických zákrokov.

Ako lieková liečba sa pacientovi predpisujú tieto lieky:

 • Prispievanie k normalizácii krvného obehu: kyselina nikotínová, picamilon atď..
 • Nesteroidné lieky s protizápalovým účinkom: nimesil, movalis atď..

Postup bol zameraný na rehabilitáciu pohybového aparátu

 • Imunoprotektory a komplexy vitamínov, ktoré zvyšujú imunitu.
 • Chondroprotektory, ako napríklad alflutop, piaskledín.

Okrem liečby liekmi je pacientovi predpísaný aj kurz fyzioterapie v závislosti od klinického obrazu:

 • Elektroforéza, fonoforéza, ktorej hlavným účelom je zlepšiť prenikanie liečiv do tela.
 • Ultrazvukové výkony a laserová terapia, ktoré prispievajú k hojeniu švov a stimulujú rast nových buniek.
 • Postupy EHF na normalizáciu krvného obehu.
 • Bahenná terapia. Urýchľuje vstrebateľné procesy.
 • Magnetoterapia, ktorá prispieva k aktivácii metabolických procesov a zaisťuje rýchlejšie obnovenie pohybových funkcií.
 • Elektrická stimulácia potrebná na výživu poškodených tkanív a nervov.

Dôležité! Každý pacient prechádza z tohto zoznamu iba na tie postupy, ktoré jeho lekár považuje za potrebné.

Elektroforéza bedrového kĺbu

Hydroterapia počas rehabilitačného obdobia

Moderná medicína aktívne využíva hydroterapiu na obnovenie tela po operácii. Zahŕňa nasledujúce postupy:

 • Terpentínové kúpele, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú zápal. Prispievajú tiež k rýchlej resorpcii pooperačných švov a zabraňujú tvorbe adhézií.
 • Radónové kúpele určené na zlepšenie vedenia nervov.
 • Sirovodíkové kúpele, ktoré podporujú regeneráciu tkanív a obnovu motorických funkcií. Sulfidové kúpele majú rovnaký účinok..
 • Bylinné kúpele, ktoré môžu upokojiť celkový stres s upokojujúcim, relaxačným účinkom.

Dôležité! Rehabilitácia môže tiež zahŕňať napínanie miechy, ktoré môže byť suché alebo podvodné. Vo väčšine prípadov sa napínanie kĺbov vykonáva na úkor vlastnej váhy pacienta, ale niekedy sa na tento účel používajú ďalšie zaťaženia..

Postup pri trakcii chrbtice pod vodou sa vykonáva pomocou špeciálneho vybavenia

fyzioterapia

Komplex gymnastických cvičení v pooperačnom období by mal byť zameraný na:

 1. Obnovenie svalového tonusu.
 2. Prevencia adhézií urýchlením krvného obehu v mieste poranenia.
 3. Zvýšená rozšíriteľnosť a vytrvalosť väzov, ktoré podporujú chrbticu.

Poradenstvo! V prvých dňoch by sa takéto cvičenia mali vykonávať pod dohľadom odborníkov.

Bez ohľadu na druh postupu budú tieto záruky:

 • Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, okamžite kontaktujte rehabilitológa.
 • Každé cvičenie by malo byť čo najpomalšie..
 • V prípade bolesti musíte znížiť záťaž alebo zastaviť cvičenie.

Kinezoterapia sa v poslednej dobe stala veľmi populárnou na rehabilitačné účely. Je to súbor pohybov na simulátoroch, ktoré sú individuálne pre každého pacienta. V tomto prípade sa nepoužívajú športy, ale špeciálne ortopedické tréneri. Ich zvláštnosťou je, že dokážu mať trvalý účinok na svaly, kĺby a stavce, čím poskytujú dobrý účinok..

Výučba v telocvični samostatne a pod dohľadom odborníka

záver

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže pacient potrebuje dlhodobú rehabilitáciu zameranú na predchádzanie možným problémom a celkové uzdravenie tela. Špecialista by mal určiť priebeh regenerácie a pacient musí prísne dodržiavať jeho pokyny.

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Čo zahŕňa intenzívna rehabilitácia??

Telesná výchova v pooperačnom období je povinná. Pacient je prepustený z nemocnice po približne mesiaci, ak sa operácia vykonala otvorenou metódou, a po približne 2 týždňoch, ak sa uskutočnila pomocou endoskopie. V obidvoch prípadoch sa však vyžaduje nielen nabíjanie, ale aj komplexné opatrenia na obnovenie mobility chrbtice.

Vo fáze skorého zotavenia sa vykonávajú tieto rehabilitačné cvičenia:

 1. Jemne ohýbajte nohy v polohe na chrbte. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť pritlačiť si kolená k hrudníku. V tejto polohe musíte zostať asi 45 sekúnd a potom sa pomaly vráťte na svoju predchádzajúcu pozíciu.
 2. V polohe na chrbte roztiahnite ruky. Dolné končatiny sa ohýbajú na kolenách. V tejto polohe sa pokúste zdvihnúť panvu. Najprv sa musíte pokúsiť udržať túto pozíciu asi 10 sekúnd, potom sa tento čas postupne zvyšujte.
 3. Otočte nohy (na chrbte), zatiaľ čo končatiny sú ohnuté na kolenách.
 4. V polohe spočívajúcej na kolenách a pažiach je potrebné súčasne protiahnuť končatiny v horizontálnej polohe. Skúste ich udržať v tejto polohe najmenej 5 sekúnd. Potom si musíte vymeniť ruky a nohy.
 5. V polohe na bruchu je potrebné zdvihnúť rovnú spodnú končatinu nahor a panva nevypadne z podlahy. Ďalej, bez zdvíhania panvy je potrebné znížiť dolnú končatinu.

Pooperačné komplikácie

Pri prísnom dodržiavaní odporúčaní lekára a sledovaní jeho stavu často nevznikajú negatívne následky. V jednotlivých prípadoch však môže pacient po operácii dôjsť k takýmto porušeniam:

 • problémy s kardiovaskulárnym a respiračným systémom v dôsledku vplyvu anestézie;
 • infekcia rany počas chirurgického zákroku;
 • poškodenie nervových vlákien, krvných ciev;
 • tvorba hematómov;
 • nestabilita stavcov;
 • zúženie miechového kanála.

PREDSEDNÍCTVO JAPONSKÉHO DOKUMENTA PRE JOINTSOVO DANIU CENU RADY, KTORÁ SA NEBEZPEČÍ

„Ak nemáte príležitosť sa dohodnúť na stretnutí s inteligentným lekárom: neurológom, ortopédom alebo reumatológom, odporúčame vám, aby ste sa okamžite riadili odporúčaniami Dr. Yoshinori Osumiho..

A vy môžete 100% liečiť svoje bolesti chrbta a kĺbov - a to za pár dní. ““

Zaujímavý článok, čítajte nevyhnutne »

Chirurgia nejde vždy dokonale, čo môže viesť k rôznym komplikáciám. Aké následky sa môžu vyskytnúť (pah-pah-pah) pri odstraňovaní medzistavcovej prietrže?

 • pri použití anestézie - deformácia pažeráka alebo priedušnice;
 • alergický na zložky, ktoré tvoria anestéziu.
 • nekontrolované zníženie krvného tlaku;
 • zástava srdca alebo dýchacích ciest;
 • prasknutie výstelky miechy, čo môže viesť k trvalým migrénam;
 • infekcia mozgovomiechového moku a mozgomiechového moku;
 • poškodenie opakujúceho sa nervu, ktoré môže viesť k ťažkostiam s dýchaním a strate hlasu. Nezávisle sa zotaví po niekoľkých mesiacoch;
 • pravdepodobnosť poškodenia nervových koreňov;
 • náhodné poranenie miechy, ktoré môže viesť k ochrnutiu, neurologickým chorobám a iným chorobám;
 • poškodenie artikulárnej artérie, najmä v oblasti prietrže L4-S1, kde sa choroba vyskytuje najčastejšie. To vedie k ochrnutiu a inkontinencii moču..

Správnou prevádzkou a rehabilitáciou komplikácií po operácii sa môžete úplne vyhnúť

 • vertebrálna osteomyelitída - hnisavé útvary, ktoré ovplyvňujú funkciu stavcov. To vedie k zlomenine chrbtice;
 • toxické otravy vnútorných orgánov;
 • spinálna stenóza s kompresiou miechy a nervových koreňov. V tomto prípade je indikovaný opakovaný chirurgický zákrok, čo je spinálna stenóza
 • relaps choroby je znovuobjavenie novej prietrže v oblasti operácie. Môže sa to stať rok po vykonaní postupu pri hernii disku;
 • premiestnenie stavcov so poškodením medzistavcových platničiek a následkom toho - výskyt výčnelkov alebo prietrže.

Chirurgia nie je jediný spôsob, ako odstrániť prietrž. Existujú aj iné spôsoby liečby tohto ochorenia chrbtice. Preto by sa mal chirurgický zákrok vykonať v prípade, že do šiestich mesiacov nebude mať úžitok z iných druhov liečby.

Skvelý článok na tému: Top 8 najlepších typov operácie bedrovej prietrže

fyzioterapia

 • eliminovať opuchy;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • zmierniť kŕče;
 • znížiť opuch.

Pri fyzioterapii sa používajú rôzne postupy, najmä ultrazvuk, vystavenie laserom, ionoforéza s liekmi, rázové prúdy a oveľa viac. Všetky fyzioterapeutické procedúry sa vykonávajú až po vymenovaní lekára..

Najobľúbenejšie metódy fyzického vplyvu na oblasť chirurgického zákroku sú:

 • elektroforéza alebo ionoforéza, používajú sa na zlepšenie penetračných vlastností liekov a na zmiernenie bolesti;
 • blato, ktoré podporuje resorpciu pooperačných jaziev a znižuje zápalové procesy;
 • ultrazvuková technika pomáha posilňovať výživu buniek, vďaka ktorej začína ich rýchly intenzívny rast;
 • UHF pomáha zlepšovať prietok krvi a zvyšuje aktivitu svalového tkaniva a väzov;
 • elektrická stimulácia tkanivových buniek pomáha liečiť bolesť a obnovuje nervové zakončenie;
 • zavedenie liekov pomocou ultrazvuku (fonoforéza) bráni rozvoju zápalového procesu a opuchu v oblasti zásahu.

Význam pooperačnej rehabilitácie

Hlavnou črtou rehabilitácie je jej individuálne trvanie, ktoré závisí od typu operácie, vekovej kategórie, veľkosti kýly. Pacient by mal byť pravidelne vyšetrený odborníkom, ktorý ho pred operáciou ošetril, ktorý operáciu vykonal a ktorý sa špecializuje na pooperačnú rehabilitáciu.

Hlavné úlohy vykonávané správnym pooperačným vymáhaním sú tieto:

 • Tvorba správneho držania tela a korzetu svalov;
 • Reštrukturalizácia životného štýlu s ohľadom na zmenu výšky chrbtice;
 • Prevencia recidívy;
 • Zbaviť sa bolesti a vrátiť sa k normálnemu životnému štýlu.

Dĺžka rehabilitácie môže byť niekoľko mesiacov alebo rok.

Je rozdelená do nasledujúcich etáp:

Počiatočné obdobieTrvá 1 - 2 týždneZahŕňa to veľké množstvo obmedzení. Priebeh liečby drogami stále pokračuje. Pacient musí v súčasnosti podstúpiť sériu vyšetrení. O niekoľko dní je povolená chôdza, pre ktorú sa odporúča používať pevný ortopedický korzet.
Neskoré obdobiePrichádza v treťom týždni a trvá asi dva mesiaceZačiatok sa považuje za okamih, keď sa pacient prestane sťažovať na bolesť. Úlohou v tejto fáze je obnoviť pohyblivosť chrbta, posilniť svalový korzet a úplne sa zbaviť bolesti.
Odložené obdobieTrvá život pacientaZačína sa v priemere od ôsmeho týždňa po zákroku

Bolesť nôh po operácii

Predtým, ako to začnete, uistite sa, že podložky nie sú podceňované. Ako správne držať pózu, aké vychýlenie chrbtice si udržať, ako sa postaviť a tak ďalej, to všetko sa naučíte včas. Najprv je dovolené sedieť iba na okraji stoličky, zatiaľ čo kolená by mali byť pod bedrovými kĺbmi. Je potrebné sedieť a vstávať a oprieť sa rukami o kolená alebo lakťové opierky stoličky.

Počas rehabilitácie, najmä v počiatočnom štádiu, môžu zvyšné javy, ktoré boli v predoperačnom období, pretrvávať určitý čas. Najbežnejšou z nich je bolesť nôh. Skutočnosť, že bolesť v nohách alebo necitlivosť je stále prítomná, nie je prekvapujúca, vysvetlíme prečo. Po dlhú dobu boli nervové štruktúry v kontakte s herniou, ktorá na ne pritláčala a podráždila.

Áno, takýto výsledok, žiaľ, nie je vylúčený. Pravdepodobnosť komplikácie, ako je relaps, sa nedá považovať za zanedbateľnú, pohybuje sa od 5% do 10%. A žiaden chirurg vám nedá záruky, že v budúcnosti nebude druhá exacerbácia, či už na rovnakom disku alebo na akomkoľvek inom, a to ani pri dokonale vykonanej operácii..

Nie je ťažké podozrenie na takúto komplikáciu, najmä u ľudí, ktorí sú oboznámení s klinickým obrazom kýly. Okrem bolesti, straty citlivosti a znížených pohybových funkcií končatín môže byť človek narušený aj poruchami panvových orgánov. Niektorí sa sťažujú, že moč uniká v dôsledku narušenej inervácie močového mechúra, ktorá je riadená nervami miechy..

Nesnažte sa problém vyriešiť komplikáciami, s odkazom na osteopatov a iných netradičných liečiteľov, môžete stav zhoršiť až nezvratnosťou. Aj keď osteopatia má určité uznanie pri liečbe neurogénnych syndrómov pochádzajúcich zo chrbtice, v našej krajine, úprimne povedané, táto oblasť medicíny nie je vôbec zvládnutá..

Ale amatéri a šarlatáni v Rusku, ktorí ponúkajú nekvalitné osteopatické sedenia, sú obrovské

Teraz však nejde o to, že je dôležité pochopiť, že následky po operácii sú vždy vážne a nebezpečné, pretože môžu rýchlo zmeniť osobu na osobu so zdravotným postihnutím. Preto by ich diagnostiku a liečbu mali vykonávať neurochirurgovia a neurológovia!

Preto je hospitalizácia v nemocnici ukončená, teraz je pacient povinný zotavovať sa v ambulancii alebo v rehabilitačnom stredisku. Ale pretože niektorí pacienti nepovažujú za potrebné vykonávať všetky rehabilitačné opatrenia pod dohľadom vysokokvalifikovaných rehabilitačných terapeutov a inštruktorov v záťažovej terapii, čo je veľmi zlé, mnohí z nich majú rôzne druhy excesov v jednej alebo druhej fáze, čo by sa malo naliehavo oznámiť špecialistovi. Bez čakania na plánované vyšetrenie, ktoré by bolo možné naplánovať po 6 a 12 týždňoch, všetko nechajte a choďte k neurochirurgovi, ak máte:

 • popáleniny, pečenie, popáleniny;
 • zhoršené močenie;
 • znížená sila dolnej končatiny;
 • bolesť brucha;
 • noha, ruka začala bolieť;
 • horúčka sa zvýšila;
 • náhle bolesť v chrbte a zosilnenie;
 • kŕče zadných svalov;
 • opuchnutá alebo vytekajúca pooperačná rana.

Moderné mikrochirurgické taktiky vo všeobecnosti umožňujú prenos chirurgickej liečby s maximálnou bezpečnosťou a minimálnymi intra- a pooperačnými rizikami. Rovnako ako po každom chirurgickom zákroku však existuje pravdepodobnosť výskytu negatívnych reakcií. V klinickej praxi sa zriedkavo vyskytujú následky, ako napríklad:

 • povrchová a hlboká infekcia rany;
 • hnisavý zápal miechy (epiduritída);
 • sekundárna spinálna stenóza;
 • osteomyelitída, spondylitída;
 • progresia osteochondrózy;
 • zjazvenie jaziev v rámci chirurgického prístupu;
 • porušenie funkcií panvových orgánov;
 • svalová slabosť nôh, ramien;
 • opakovaná medzistavcová prietrž.

A ak niektoré z týchto problémov možno odstrániť pomocou intenzívnej konzervatívnej liečby, potom je relaps indikáciou pre ďalšiu operáciu, môže byť potrebné disk úplne odstrániť a nainštalovať stabilizačné systémy..

Funkcie masáže a ďalšie procedúry

Človek by si mal pamätať, že chirurgický zákrok je iba prvým krokom k obnoveniu funkcií postihnutého orgánu. Ďalej očakáva dlhú rehabilitáciu po odstránení medzistavcovej prietrže a veľa z toho závisí od pacienta, jeho trpezlivosti, odhodlania, odhodlania. Prečo sa teda vykonáva rehabilitácia po operácii prietrže? Jeho hlavné úlohy sú:

Zbaviť sa bolesti. Eliminácia zvyškových následkov operácie vo forme neurologických porúch. Stabilizácia chrbtice a obnovenie všetkých ukazovateľov výkonnosti tohto tela, funkcií pohybového aparátu, narušených chorobou a samotnou operáciou

Je tiež dôležité obnoviť pohyblivosť rúk a nôh a normálne fungovanie kĺbov. Posilnenie svalov

Stanovenie potrebných objemov fyzickej námahy potrebnej na normálne fungovanie pohybového aparátu a neprítomnosť nepríjemných pocitov.

Bezprostredne po operácii sa počas prvých 7 dní uskutoční ľahká masáž nohy, ktorá je na strane poškodeného ochorenia. Tento postup je potrebný, ak sa objavia príznaky poškodenia nervových koreňov: slabosť, znížená citlivosť, znížená reflexná aktivita.

Masáž sa aplikuje na bedrovú chrbticu najskôr 30 až 45 dní po operácii. Závisí to od toho, ako rýchlo prechádza proces hojenia rán v oblasti zásahu. V tejto fáze zotavovania sa neodporúča ponáhľať s masážou

Uvedená metóda sa začne aplikovať ihneď po operácii. Počas prvých 10 dní sa odporúča pešia vzdialenosť, ktorá je presne vymedzená. Potom je potrebný odpočinok po dobu najmenej 30 minút. Okrem toho by sa mali vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré pomôžu zmenšiť svalový systém a zlepšiť činnosť dýchacieho systému. Tento špeciálny komplex leží.

Potom by sa mali vykonávať gymnastické cvičenia, ktoré si vyžadujú aktívny pohyb v polohe na chrbte a na bruchu. Je potrebné sa zapojiť do takejto gymnastiky pred uplynutím jedného mesiaca. Potom by ste sa mali zúčastniť liečebného kurzu v hale. Po 45 až 60 dňoch pooperačného obdobia odborníci odporúčajú navštíviť bazén.

Cvičenie kýly chrbtice prispieva k liečbe patológie a prevencie. Terapeutická gymnastika pomáha posilňovať svaly chrbta, normalizuje krvný obeh v chrbtici a zlepšuje pohyblivosť stavcov. Fyzioterapeutické cvičenia sú určené pre pacientov v rehabilitačnom procese a pre ľudí, u ktorých existuje riziko rozvoja prietrže (sedavá práca, sedavý spôsob života, pravidelná ťažká fyzická práca)..

Cvičebnú terapiu kýly Schmorl pri lumbálnej chrbtici vykonáva odborník v závislosti od stavu pacienta, stupňa poškodenia tkaniva. Cvičenia budú zahŕňať otočenie chrbta, ohnutie a roztiahnutie rúk a zdvihnutie panvy. Cvičebná terapia pre Schmorlovu herniu hrudnej chrbtice zahŕňa cvičenia na štúdium tejto oblasti. Zložitosť a intenzita cviku by sa mala zvoliť individuálne a ak máte vážne ťažkosti, pacient by mal informovať lekára.

Masáž je súčasťou terapeutického komplexu najskôr 2 mesiace po prepustení z nemocnice a samotný typ masážnej procedúry musí byť šetrný, zahrieva svaly a zlepšuje prekrvenie chrbta. Masáž by mala vykonávať iba vysoko kvalifikovaná špecialista.

Počas masáže sú energetické techniky kontraindikované, pretože manuálna terapia nebude mať žiadny úžitok, ale môžu vzniknúť skôr zlé následky.

ADRESA HLAVNÉHO LEKÁRA:

Pri vyšetrení pacienta lekári často venujú pozornosť iba kostiam, väzom a kĺbom. Zároveň sa nehovorí nič o svaloch, ktorých kontrakčné funkcie zohrávajú v ľudskom živote významnú úlohu

Svalová slabosť vedie k rednutiu, deformácii kostí.

Bohužiaľ, bežné spôsoby liečby iba zhoršujú situáciu, čo vedie k ešte väčšej bolesti, atrofii svalov a zhoršeniu kvality života pacientov..

Účinnú liečbu si nemožno predstaviť bez opravy svalov. Unikátna metóda kinezoterapie je terapeutický účinok, ktorý zahŕňa predovšetkým svalovú aktivitu počas metodického vykonávania súboru cvičení na špeciálnych simulátoroch..

Všetky cvičenia vykonávajú pacienti, ktorí sedia alebo ležia, takže na kĺboch ​​a obehovom systéme nie je nadmerné zaťaženie a naši inštruktorskí metodológovia upravujú techniku ​​pohybu a monitorujú správnosť pôsobenia.

Pamätajte, že choroby chrbtice a kĺbov nie sú vety, ak si to pacient želá a správny prístup k liečbe, všetko sa dá opraviť!

Komplikácie operácie

Rovnako ako každá iná operácia, chirurgická liečba prietrže je spojená s určitým rizikom komplikácií. Zoberme si niektoré z nich..

 • Poškodenie priedušnice alebo pažeráka laryngoskopom, ak je intubované na anestéziu.
 • Alergické reakcie na anestetické roztoky.
 • Záchrana dýchacích ciest a srdca, nekontrolovaný pokles krvného tlaku.
 • Ruptúra ​​duralovej membrány miechy mozgomiešnou tekutinou (príčina chronických bolestí hlavy), infekcia mozgovomiechového moku s rozvojom meningitídy a tiež (s hnisavou meningitídou) tvorba fistuly duralného vaku s výskytom hnisavých hmôt v okolitých tkanivách. Sepse a smrť.
 • Poškodenie pažeráka, priedušnice alebo cievneho zväzku v cervikálnej oblasti.
 • Porucha opakujúceho sa nervu. Jeho funkcia je obnovená nezávisle po 2-3 mesiacoch po operácii.
 • Riziko poškodenia nervových koreňov.
 • Cerebrospinálna tekutina (menej ako 1%).
 • Priečna myelitída je výsledkom neúmyselného chirurgického poškodenia alebo infekcie miechy. Prejavy závisia od výšky lézie, preto sa môžu vyskytnúť paréza, paralýza, závažné neurologické poruchy.
 • Poškodenie Adamkevichovej artérie v prípade anatomických znakov jej umiestnenia u pacienta počas chirurgického zákroku v oblasti L4-S1, kde sa najčastejšie tvoria hernie. Dôsledkom je nižšia ochrnutie a inkontinencia.
 • Epidurálny hematóm sa vytvára v dôsledku poškodenia cievy počas operácie a akumulácie krvi v epidurálnom tukovom tkanive. S predčasnými opatreniami prijatými na diagnostiku a liečbu sa vyskytuje hnisavá periduritída. Potom sa môže dostať do jazvy s lepivou epiduritídou, ktorá sa v závislosti od lokalizácie procesu prejavuje rôznymi neurologickými príznakmi: paréza, paralýza, bolesť, zhoršená senzorická a motorická funkcia, inkontinencia, poruchy genitourinárnej sféry atď..
 • Toxické poškodenie mozgu, obličiek, pečene a srdca.
 • Osteomyelitída stavcov je purulentná lézia hubovitého tkaniva po chirurgickom zákroku, ktorá sa šíri do okolitých tkanív so stratou podpornej funkcie stavcov. Výsledkom je deštrukcia (zlomenina) chrbtice. U oslabených pacientov je možné zovšeobecnenie procesu s vývojom sepsy..
 • Pooperačná stenóza miechy v dôsledku aktívneho rastu spojivového tkaniva v oblasti operácie. Spojivové tkanivo stláča duralový vak a spomaľuje tok mozgomiechového moku. Následne sa to premieta do úplného zastavenia jeho cirkulácie, t.j. stavu vyžadujúceho okamžitú opätovnú operáciu. Okrem toho spojivové tkanivo priamo komprimuje miechu a jej korene, čo je tiež indikáciou pre opakovaný chirurgický zákrok.
 • Relaps hernie disku je dlhodobou komplikáciou operácie. Reformácia prietrže v oblasti operácie vykonaná pred viac ako rokom.
 • Nestabilita stavcov s tvorbou spondylolistézy. Počas operácie je potrebné odstrániť kostný oblúk stavcov, čo znižuje podpornú funkciu chrbtice. Po operácii je možné premiestniť takýto stavec dozadu alebo dopredu v porovnaní s inými stavcami s traumou na medzistavcový disk, pričom sa vytvorí výčnelok a prietrž.

Je dôležité pochopiť, že prietrž medzistavcových platničiek a chirurgická liečba tohto ochorenia nespôsobujú zdravotne postihnutú osobu. Správnou liečbou a implementáciou všetkých odporúčaní multidisciplinárneho lekárskeho tímu dôjde v pomerne krátkom čase k návratu k obvyklému životnému štýlu..
Je však tiež potrebné vedieť, že chirurgický zákrok nie je jediný spôsob, ako eliminovať herniu disku

Existujú metódy nechirurgickej liečby. Je preto vhodné uchýliť sa k chirurgickému zákroku iba v prípadoch, keď iné typy liečby z nejakého dôvodu nie sú vhodné pre konkrétneho pacienta..

Televízny kanál „Rusko-1“, program „Na najdôležitejšiu vec“. Bubnovsky hovorí o cvičeniach na herniu chrbtice:

Dôležitosť fyzioterapie

Obdobie zotavenia po odstránení kýly chrbtice trvá v priemere šesť mesiacov, ale po 3 mesiacoch sa pacient vráti do normálneho života a ide na trvalé pracovisko. V prvých mesiacoch po operácii spočíva rehabilitácia v praktizovaní štandardných pohybov. Ak chodíte veľa, obnovte všetky systémy a funkcie tela oveľa rýchlejšie..

Keď sa miesto rezu uzdraví a každý krok nereaguje s bolesťou, môžete začať s čerpaním chrbta. Aj keď nemôžete vstať, môžete urobiť jednoduché cvičenia.

Ľahnite si na chrbát a vankúš vyberte z hlavy. Zdvihnite striedavo rovné nohy do výšky 20 - 30 cm, chodidlá by sa mali skrátiť, nie je potrebné ťahať prst. Jedným z najúčinnejších cvičení na obnovu svalovej kostry chrbtice je plazenie sa na všetkých štyroch. Toto cvičenie sa môže vykonať 2-3 týždne po operácii. Uistite sa, že chrbát sa neohýba, mal by byť rovnako plochý ako doska. Prechádzanie po podlahe.

Šesť mesiacov po operácii môžete začať s návštevou bazéna. Plávanie je ďalším účinným spôsobom, ako obnoviť zdravie chrbtice..

Dikul: „Kričím na teba! Ak vaše kolená, spodná časť chrbta a kĺbov bolia, použite tento cenovo dostupný liek v noci... »Viac informácií»

Pri výkone restoratívnej gymnastiky musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • pohyby by mali byť plynulé, bez náhlych akcií;
 • ak sa objaví bolesť a nepohodlie, cvičenia by sa mali zastaviť;
 • pri stálej bolesti, ktorá sa objavuje pri cvičebnej terapii, by ste sa mali poradiť s lekárom.

Cvičebná terapia by sa mala stať zvykom a mala by sa stať súčasťou života pacienta. Je potrebné angažovať sa neustále a je to lepšie - denne. Inak sa objaví relaps, ktorý povedie k novej operácii a novým komplikáciám..

Cvičebná terapia miechy

Cvičebná terapia v počiatočnom období

Kým je pacientovi zakázané sedieť, mala by sa gymnastika vykonávať na špeciálnom koberci.

 • Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a roztiahnite ruky na obe strany. Ďalej musíte zdvihnúť panvu a v tejto polohe na 10 - 15 sekúnd zdvíhať. Časom by sa mala dĺžka panvovej oblasti predĺžiť na 1 minútu. Počet opakovaní - 10-15 krát.
 • Ruky položte priečne na hruď, nohy by sa mali ohýbať na kolenách. Nakloňte hlavu nadol a pritlačte bradu čo najviac k hrudníku. Dotiahnite lis, nadvihnite telo tela dopredu a nechajte ho stáť 10 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a telo uvoľnite. Opakujte 10-15 krát.
 • Ležiaci na chrbte, pomaly ohýbajte kolená a pritláčajte ich k hrudníku. Pritiahnite svalové svaly. Pomaly uvoľnite svaly zadku, ale nohy nechajte 30 sekúnd v rovnakej polohe a potom ich hladko narovnajte..
 • Ľahnite si na brucho, položte ruky pod bradu. Potom narovnanú nohu pomaly zdvihnite, nie vysoko, a rovnako hladko ju spustite. Panvová oblasť by mala byť nehybná.

V počiatočnej fáze rehabilitácie by mala byť fyzická aktivita obmedzená. Priebeh liečebných cvičení by mal v ideálnom prípade zvoliť kompetentný odborník. Je nežiaduce vykonávať cvičenia sami.

Táto sada cvikov je schopná udržiavať svaly chrbtice a chrbta v dobrom stave..

 • Kľučky. Toto cvičenie sa musí vykonať priamo dozadu. Pri spúšťaní tela musí byť vzduch vdychovaný a výdych musí stúpať. Opakujte 15 krát.
 • Cvičný bicykel. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy a vykonávajte rotačné pohyby simulujúce jazdu na bicykli. Musíte začať s 10 opakovaniami a nakoniec zvýšiť na 150. Zaťaženie sa musí regulovať zvýšením zdvihu nôh.
 • drepy Na dokončenie tohto cvičenia si musíte predstaviť, že sedíte na stoličke. Po operácii na spodnej časti chrbta sú hlboké drepy zakázané. Počet drepov 10-15 krát.

Počas tohto obdobia sa odporúča plávať a cvičiť vo vode. Neskočte ani neskakujte z veže. Je vhodné, aby voda v bazéne nebola chladná.

TOP 50 cvikov na kýlu bedrovej chrbtice: čo môžu a nemôžu byť super efektívne cviky

Príprava na operáciu

Aby sa operácia uskutočnila bez negatívnych následkov a aby bola doba zotavenia rýchla, je potrebné sa na operáciu pripraviť. Lekári odporúčajú viesť hodiny fyzickej terapie ešte pred umiestnením do nemocnice. Čím silnejšie je chrbát pacienta, tým ľahšie sa uzdraví. Cvičenia na chrbte sa vykonávajú bez dodatočnej váhy..

Pacientovi sú predpísané lieky na riedenie krvi. Zabraňujú poruchám obehového systému a krvným zrazeninám. Pred operáciou sa vykonajú všeobecné a podrobné biochemické testy krvi a moču. Týmto spôsobom sú vylúčené sprievodné ochorenia, zápalové procesy, akútne stavy.

Ak chcete zmierniť bolesť chrbta, musíte pred operáciou sedieť čo najmenej. Po zákroku je sedenie vo všeobecnosti zakázané na niekoľko mesiacov. Poloha kolena pomáha pri odstraňovaní bolesti. V ňom je záťaž na chrbticu rovnomerne rozložená a prietrž netlačí na susedné stavce, nekomprimuje nervové zakončenie..

Korzet po odstránení kýly: úloha, načasovanie nosenia

Predpokladom každého, kto podstúpil operáciu, je korzet. Na začiatok sa zameriame na to, koľko budete potrebovať na ortopedické zariadenie. Podľa pooperačných štandardov je potrebné ich uplatňovať najmenej 2 mesiace, 3-6 hodín denne.

Dajte na korzet pre telesnú výchovu, domáce práce, prechádzky. Výlety v doprave a automobile sú teraz kontraindikované, ale ak takáto potreba nastane, v čase cesty musíte byť v korzete. Podporný produkt odstráňte zakaždým pred nočným spánkom a denným odpočinkom, preto si najskôr musíte ľahnúť a potom vybrať korzet.

Ortopedické zariadenie musí byť polotuhé. Vykonáva fixnú a podpornú úlohu, poskytuje spoľahlivú podporu a vykladanie z chrbtice. Vďaka tomu sa ovládaná oblasť zotaví rýchlejšie, pretože bude čo najviac chránená pred preťažením a neprijateľnými ostrými pohybmi motora. Korzet navyše pomáha znižovať bolesť..

Bolesť nôh po operácii

Počas rehabilitácie, najmä v počiatočnom štádiu, môžu zvyšné javy, ktoré boli v predoperačnom období, pretrvávať určitý čas. Najbežnejšou z nich je bolesť nôh. Skutočnosť, že bolesť v nohách alebo necitlivosť je stále prítomná, nie je prekvapujúca, vysvetlíme prečo. Po dlhú dobu boli nervové štruktúry v kontakte s herniou, ktorá ich tlačila a dráždila. Po dekompresii sa postihnuté nervy nemôžu okamžite zotaviť, akonáhle sa odstránia patologické stimuly. To je dôvod, prečo dolná časť nohy stále bolí alebo napríklad narúša stehno, znecitlivenie a slabosť nôh..

Obnovenie citlivosti koreňa problému a normálneho vedenia nervov môže trvať dlhšie ako jeden týždeň. V každom prípade by sa však mal v blízkej budúcnosti dosiahnuť pokrok. Ak nedôjde k zlepšeniu, bolesť a parestézia majú tendenciu zosilňovať sa alebo na pozadí úplného blahobytu, noha sa náhle začne bolieť a znecitlivená - to sú alarmujúce príznaky, ktoré často naznačujú vývoj komplikácií alebo relaps choroby. Neváhajte a opýtajte sa svojho lekára, opýtajte sa, prečo bolí noha bolesť a či je to vo vašom prípade normálne, nakoniec je to vo vašom záujme. Čím skôr bude diagnostikovaný negatívny faktor, tým väčšia je pravdepodobnosť pozitívnej prognózy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Herniová hmota v pupku je treťou z vonkajších brušných hernií. Jedinou účinnou metódou odstránenia defektu je operácia odstránenia pupočnej kýly.
Kruhová hernia je komplikácia degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavky miechy. Najčastejšie sa kruhové prietrže diskov vytvárajú v bedrovej a bedrovej oblasti a spôsobujú výrazné syndrómy bedrovej a bedrovej ischialgie.

Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.