loader

Hlavná

Späť

Liečba maternicových myómov: účinné prostriedky a metódy

Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov. Najčastejšie sa maternicové myómy vyskytujú u žien po 40. roku. V súčasnosti sa však toto ochorenie stáva mladším. Jedinou útechou je, že liek nestojí. V poslednej dobe teda nové účinné metódy boja proti tejto chorobe.

Maternicové myómy (fibromyóm, leiomyóm) sú benígnym nádorom vo svalovej vrstve maternice - myometria. V 95% prípadov sa myóm nachádza priamo v maternici a iba v 5% - v krčku maternice. Myóm je uzol pozostávajúci z pojivového a svalového tkaniva. Priemer jedného uzla môže byť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Myoma je jednoduchá aj mnohonásobná. Najčastejšie sa však objaví ďalší uzol, ak sa objaví jeden uzol. A dokonca aj po odstránení myómov zostáva vysoké riziko nových formácií. Lekári rozlišujú tri typy fibroidov v závislosti od smeru rastu uzlov. Intramuskulárne - nádor sa nachádza v hrúbke steny maternice a vyvíja sa medzi svalovými tkanivami. Submukózne - rast fibroidov nastáva v smere maternicovej dutiny. A subperitoneálne - uzol rastie smerom do brušnej dutiny.

Príčiny patológie sú:

 • hormonálne poruchy;
 • nesprávne použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov;
 • potrat;
 • zápalové ochorenia reprodukčného systému;
 • nadmerná nadváha - ako rizikový faktor;
 • neustále napätie;
 • genetická predispozícia.

Mnohí vedci sa zhodli na tom, že riziko maternicových fibroidov závisí od počtu menštruačných cyklov, ktoré nie sú ukončené začiatkom tehotenstva. Ak je ich viac ako 200, potom je riziko extrémne vysoké. Ukazuje sa, že ženy staršie ako 40 rokov sú na túto chorobu najviac náchylné. Ale choroba sa stáva mladšou. Aky je dôvod?

Rytmus života moderných žien je veľmi intenzívny, preberajú funkcie sestry rodiny a strážkyne krbu. Výsledná patológia je volaním po pomoci od tela, ktoré vyhlasuje, že sa nedokáže vyrovnať s bremenom, ktoré je naň kladené. Zdravie ženy je navyše vysoko závislé od jej emocionálneho stavu. Rozvod, prepustenie, problémy s dospievajúcim dieťaťom - to všetko sa môže stať impulzom pre objavenie sa nezhoubných aj malígnych formácií.

Zákernosť choroby spočíva v tom, že môže byť dlho neviditeľná. A keď sa príznaky prejavia - myóm už dosahuje veľkú veľkosť a dá sa liečiť iba rýchlo.

Dôsledkom vývoja maternicových fibroidov môže byť dlhá a nadmerná menštruácia, ktorá v priebehu času vedie k rozvoju chronickej anémie. Anémia naopak prispieva k zníženiu imunity, výskytu chronickej únavy, vypadávaniu vlasov, ochabnutej pokožke atď. Anémia s nedostatkom železa vedie nielen k nedostatku kyslíka v tkanivách, ale aj k zhoršeným funkciám dôležitých orgánov, v dôsledku ktorých sa k uvedeným príznakom pridávajú tachykardia a bolesti hlavy. závrat, zhoršená funkcia srdca.

Príznaky maternicových myómov

Ako myomatózne uzliny rastú, u žien sa začínajú objavovať špecifické príznaky choroby, ako napríklad:

 • Bolesť rôznej povahy v dolnej časti brucha. Intenzita a trvanie záchvatov bolesti závisí od veľkosti, rýchlosti rastu a umiestnenia nádoru.
 • Menorágia. Ťažká menštruácia trvajúca dlhšie ako obvykle.
 • Metrorágia. Krvácanie z maternice nesúvisí s menštruačným cyklom.
 • Bledosť, anémia, zmeny, ktoré sú viditeľné pri klinickom krvnom teste (pokles počtu červených krviniek).
 • Problémy s močením a vyprázdňovaním spojené s tým, že zväčšená maternica tlačí na susedné orgány - močový mechúr a črevá. Prejavuje sa vo forme zápchy a častých močení.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov vyžaduje okamžitý panvový ultrazvuk. Len tak sa dá zistiť vzdelanie. Myóm hrozí neplodnosťou av niektorých prípadoch sa môže vyvinúť do malígnej formácie a vyžaduje okamžitú liečbu.

Konečne sa môžete zbaviť maternicových myómov iba odstránením. Takéto metódy ako bylinná medicína, homeopatia a všetky druhy ľudových liekov nemôžu tento nádor ovplyvniť a nedokážu zastaviť jeho rast. Najúčinnejšou liečbou fibroidov sú chirurgické a minimálne invazívne metódy zahŕňajúce odstránenie alebo zničenie nádoru.

Metódy a prostriedky liečby myómov maternice

Taktika liečby fibroidov závisí od veľkosti a počtu uzlov, ako aj od prejavov príznakov. Pri absencii príznakov a malej veľkosti fibroidov je pacient často vyzvaný, aby pravidelne podstúpil ultrazvukové vyšetrenie, to znamená, že lekár si zvolí taktiku vyčkávania a videnia. Táto pozícia je veľmi kontroverzná, pretože myóm je nebezpečná patológia. Preto by rozumnejším prístupom bolo nájsť najlepšiu terapiu..

Existuje niekoľko spôsobov liečby fibroidov. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Je možné liečiť myóm liekmi

Z dôvodu neefektívnosti sa lieky prakticky nepoužívajú na liečbu myómov v zahraničí. Lieky v najlepšom prípade zastavia rast fibroidov alebo mierne znížia jeho veľkosť. Tento účinok je krátkodobý a všetko sa môže vrátiť do pôvodného stavu..

Okrem toho liečba fibroidov hormonálnymi liekmi, ktoré užívajú postsovietski lekári, vedie k poklesu hladín estrogénov u žien, narúša plodnosť a podporuje rozvoj osteoporózy..

Myoma tiež nereaguje na liečbu rôznymi bylinami (bylinné liečivá), homeopatickými liekmi, doplnkami výživy (Indinol, Epigallat, Stella atď.). Nie všetky tieto lieky navyše spĺňajú medzinárodné normy, čo znamená, že účinok nie je možné zaručiť..

Minimálne invazívne metódy

Tieto spôsoby liečenia maternicových myómov zahŕňajú postupy, ktoré sú pre pacienta najmenej traumatické. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Embolizácia maternicovej artérie (EMA) je vysoko účinná a najobľúbenejšia liečba maternicových fibroidov na celom svete. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. V oblasti slabín sa na koži urobí mikro-rez a do femorálnej artérie sa zavedie katéter. Privedie sa na cievy, ktoré vyživujú myóm. Látka sa zavádza do ciev, ktoré ich upchávajú a bránia vniknutiu krvi. Potom fibroidné bunky odumrú a vymiznú. Regenerácia po EMA trvá 7 až 10 dní a nevyžaduje si povinný pobyt v nemocnici.

Myolýza alebo laparoskopická operácia je predpísaná, ak uzly nie sú väčšie ako 3 a ich veľkosť nie je väčšia ako 3 až 5 cm. Podstatou postupu je deštrukcia fibroidov elektrickým prúdom alebo laserom. Je tiež možná expozícia pri nízkej teplote (kryomyolýza). Myolýza sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Po operácii nezostanú žiadne jazvy, pretože všetky manipulácie sa vykonávajú niekoľkými malými otvormi na koži (0,5 - 1,5 cm)..

Zaostrená ultrazvuková ablácia (FUS) je relatívne nová možnosť liečby. Jeho výhodou je, že má priamy vplyv na nádor, zatiaľ čo na tele pacienta nezostávajú žiadne jazvy. Postup sa uskutočňuje v prístroji na terapiu magnetickou rezonanciou. To umožňuje zreteľne určiť umiestnenie fibroidov a odoslať doň ultrazvuk s vysokou intenzitou. Ničí bunky myómu a neovplyvňuje susedné tkanivá a orgány. Po ablácii FUS sa zničené bunky samy rozpustia. Tento postup sa neodporúča pre veľké myómy a ak je ich niekoľko.

Dlho sa verilo, že myóm je ochorenie, ktoré sa nakoniec vyvinie na rakovinu, takže odstránenie maternice bolo jedinou metódou liečby. Len pred 30 rokmi vedci dokázali, že myóm sa transformuje na malígnu formáciu iba v 2% prípadov a začal používať šetrné metódy liečby..

Chirurgická liečba fibroidov

Pri plnohodnotnom chirurgickom zákroku sú možné dva prístupy, ktoré sa od seba zásadne líšia.

 • myomectomy
  Laparoskopická myomektómia. Táto minimálne invazívna operácia sa vykonáva ako samostatne, tak aj po embolizácii maternicových tepien v prítomnosti malých vonkajších fibroidov. Operácia sa vykonáva pomocou malých vpichov v pobrušnici, do ktorých sa vkladá endoskop s podsvietením, mikroskopická kamera a mikrochirurgické nástroje. Pokiaľ je to možné, používa sa metóda SILS (Single Incision Laparocopic Surgery) - jednorázová operácia prostredníctvom jediného vpichu..
  Hysteroskopická myomektómia. Toto je minimálne invazívna operácia na odstránenie submukóznych fibroidov vaginou, do ktorej je vložený hysteroskop (metóda NOTES)..
  Otvorená myomektómia. Táto operácia sa vykonáva iba v prítomnosti viacerých veľkých fibroidov, keď nie je možné minimálne invazívne chirurgické ošetrenie. Počas operácie sa vykoná rez na krčme s dĺžkou asi 10 cm.
 • hysterektómia
  Odstránenie maternice. Je to extrémna metóda liečby a vyžaduje si špeciálne indikácie. Hysterektómia je predpísaná, ak je myóm príčinou silného pokračujúceho krvácania, rastie veľmi rýchlo, sú zistené prekancerózne alebo rakovinové zmeny v krčku maternice alebo endometria. Počas operácie môžu byť odstránené vaječníky a vajcovody (ak je to uvedené), po ktorých nasleduje menopauza. Hysterektómia je komplexná operácia a zotavenie po nej môže trvať veľmi dlhú dobu, fyzickú aj psychologickú.

V súčasnosti existuje teda niekoľko účinných spôsobov liečby fibroidov maternice. Výber optimálnej terapie závisí od klinického obrazu ochorenia, ako aj od veku a individuálnych charakteristík pacienta. Preto je veľmi dôležité urobiť presnú diagnózu, jasne určiť veľkosť a umiestnenie fibroidov, ako aj vyhodnotiť celkový stav tela. To všetko vám umožní zvoliť najšetrnejšie zaobchádzanie..

Je možné vyliečiť maternicové myómy bez chirurgického zákroku a ako sa to robí??

indikácia

Je možné vyliečiť maternicové myómy bez chirurgického zákroku a ako sa to robí??

Maternicové myómy. Liečba bez chirurgického zákroku je hlavnou nádejou veľkej väčšiny žien, ktoré túto diagnózu počuli. Zároveň by ste sa nemali ponáhľať do mušle - fibroidy maternice sú benígny nádor, ktorý je diagnostikovaný u 12 - 25% prípadov gynekologických ochorení. Súčasne sa asi 7% diagnostikovaných myómov vymizlo samo. Prípady degenerácie nádoru na rakovinu sú mimoriadne zriedkavé..

Obrázok 1 - Myóm sa môže vyskytnúť kdekoľvek v maternici

Niektorí odborníci uvádzajú strašidelné postavy. Tvrdia, že maternicové myómy sa v skutočnosti vyvíjajú u 85% žien. Vo väčšine prípadov je však asymptomatický a ženy jeho existenciu ani netušia. Diagnostikujte ochorenie v približne 30% prípadov, keď sa nádor sám cítil nepríjemnými symptómami alebo bol zistený počas ultrazvuku.

Čo sú maternicové myómy?

Maternicové myómy sú benígny nádor nachádzajúci sa vo svalovej vrstve maternice v 95% prípadov a v krčku maternice v 5% prípadov. Uzly pozostávajú zo svalov a spojivového tkaniva, sú umiestnené po jednom alebo v skupinách. Priemerný priemer uzla je od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. V smere rastu uzlov môže byť nádor:

  intermuskulárne (intersticiálne, itramurálne). Nachádza sa v hrúbke steny maternice, medzi svalovými tkanivami. Takéto nádory významne zväčšujú veľkosť maternice a stávajú sa dôvodom, že tlačí na konečník alebo močový mechúr.

submukózne (submukózne). Rastie smerom do dutiny maternice. Uzly môžu byť úplne v dutine maternice, vyčnievajú o 10 až 50%. Tento typ nádoru je najnebezpečnejší - vedie k ťažkému menštruačnému krvácaniu, ktoré spôsobuje problémy s tehotenstvom.

  subperitoneal. Rastie smerom do brušnej dutiny. Uzol je zvonku pripevnený k maternici. Jedná sa o najviac „pokojné“ útvary, ktoré neobťažujú ženu, aj keď rastú do veľkých rozmerov..

  Obrázok 2 - Myómy sa najčastejšie klasifikujú podľa smeru rastu uzlín.

  Prečo ste mali myómy??

  Myómy sa často vyvíjajú v dôsledku hormonálnych porúch. Vývoj nádorov vedie k:

  • porušenie výroby estrogénu;
  • nerovnováha mechanizmov prideľovania estriolu a estrónu;
  • progesterónový účinok.

  Nežiaduce uzly sa môžu objaviť aj v dôsledku chronických infekcií, neliečených chorôb, zápalových procesov, traumy do myometria počas kyretáže, potratov a manuálnych manipulácií počas pôrodu. Predpokladá sa, že dedičná predispozícia môže viesť k rozvoju myómov. Existuje dokonca názor, že bunky maternice, z ktorých nádor rastie, sa nesprávne tvoria v štádiu vnútromaternicového vývoja človeka..

  Obrázok 3 - Maternicové myómy - signál, že v tele je porucha

  Niektorí vedci tvrdia, že užívanie hormonálnej antikoncepcie znižuje riziko vzniku nežiaduceho zápalu o štvrtinu. Pri predpisovaní liekov na maternicové myómy sa lekár môže opýtať, ako sa chránite..

  Ako liečiť myómy: rezané alebo pitné pilulky?

  Predtým sa chirurgický zákrok považoval za hlavnú liečbu maternicových fibroidov. Podľa niektorých správ predstavovalo odstránenie uzlíkov asi 80% gynekologických operácií. Gynekológovia sa ich snažili zbaviť, len čo ich považovali za nositeľov malígnej choroby - leiomyosarkómu. Po preukázaní „dobroty“ fibroidov však lekári začali uprednostňovať nechirurgické techniky.

  Po excízii nádoru zostáva na maternici jazva. Preto sa po operácii odporúča počkať 6 - 12 mesiacov a až po tomto období naplánovať tehotenstvo. Na zníženie rizika počas pôrodu sa môže odporučiť cisársky rez..

  Obrázok 4 - Laparoskopia - minimálne traumatická metóda chirurgického zákroku

  V každom prípade zostane posledné slovo u lekára. Vo všeobecnosti je chirurgický zákrok nevyhnutný, keď nádor:

  • umiestnené pod sliznicou maternice alebo v jej krku;
  • Je to veľké;
  • spôsobuje krvácanie (najmä pri anémii);
  • rýchlo rastie;
  • komprimuje susedné orgány - močový mechúr, konečník;
  • rastie u žien po menopauze.

  Ak vyššie uvedené príznaky chýbajú, lekár s najväčšou pravdepodobnosťou umožní pacientovi liečbu liekmi, navrhne minimálne invazívne alebo fyzioterapeutické metódy. Lekári sa neponáhľajú s operáciami, ak:

  • tvar maternice sa nezmení alebo orgán už zmenil tvar, ale stále má malé rozmery;
  • nádor je medzi svaly;
  • žena stále v plodnom veku.

  Obrázok 5 - Aby ste netrpeli myómami, musíte brať liečbu vážne

  Je dôležité si uvedomiť, že to, či sa maternicové myómy liečia bez chirurgického zákroku, v každom prípade záleží na samotnej pacientke. Aby sa úplne zotavila, bude musieť výrazne prispôsobiť svoj životný štýl:

  • pozorujte prirodzený spánkový režim - opustite nočné smeny, nezdržiavajte sa neskoro;
  • viesť pravidelný sexuálny život;
  • prestať fajčiť, alkohol, nezdravé jedlo;
  • ovládajte svoju váhu;
  • pravidelne sa venujte fyzickej aktivite, pravidelne navštevujte čerstvý vzduch;
  • brať vitamíny (napr. Aevit).

  Ak pacientka počas liečby otehotnie, tehotenstvo sa zvyčajne udržiava. Príjem hormonálnych liekov sa súčasne zastaví. Faktom je, že v priebehu prepravy dieťaťa, pôrodu a dojčenia myóm často prestane rásť, klesá a môže dokonca úplne zmiznúť..

  Obrázok 6 - V niektorých prípadoch myóm nezasahuje do nosenia dieťaťa

  Ako sa zbaviť myómov bez chirurgického zákroku?

  Ak nie je pochybnosť o diagnóze, je dôležité najprv premýšľať o tom, ako vyliečiť maternicové myómy bez chirurgického zákroku. Faktom je, že po operácii sa môžu znova objaviť nežiaduce uzliny. Preto sa na liečbu fibroidov používajú nasledujúce metódy:

  • lieková terapia. Používa sa nehormonálne liečivo Esmia, ktorého účinnou látkou je ulipristal acetát. Esmia sa predpisuje pred operáciou alebo v priebehu liečby pre stredne závažné a závažné príznaky choroby u žien v reprodukčnom veku. Z prehľadov vyplýva, že v takmer 80% prípadov, počas užívania drogy u pacientov, menštruácia ustane. Maximálne trvanie jedného liečebného cyklu je 3 mesiace. Ak sa kurz musí opakovať, malo by sa to uskutočniť počas druhého menštruačného cyklu, ktorý sa uskutoční na konci predchádzajúceho cyklu. Najlepšie výsledky sa dosahujú v počiatočných štádiách choroby..
  • hormonálna liečba. Recenzie ukazujú, že tento typ liečby je najúčinnejší, keď sú maternicové myómy stále malé. V tomto prípade sa používajú deriváty 19-norsteroidov (napríklad Norethisterone, Norkolut), ktoré znižujú krvné straty a normalizujú hladiny hemoglobínu. Antagonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (napríklad Buserelin, Diferelin) pomáhajú významne zmenšiť veľkosť uzlov, pretože prispievajú k nástupu menopauzy. Preto sa neodporúčajú používať počas liečby žien v plodnom veku. Z antigestagénov (liekov, ktoré inhibujú ovuláciu) sa často používa ginestril, ktorého účinnou látkou je mifepriston. Tablety z maternicových myómov je potrebné používať striktne podľa schémy predpísanej lekárom - od toho závisí účinnosť liečby.
  • embolizácia maternicovej tepny. Do maternicových tepien sa zavádzajú špeciálne látky, ktoré blokujú tok krvi do buniek, ktoré tvoria nádor. V tomto prípade sa zavedú embólie, aby sa zachovala výživa zdravých myometrických buniek. Bez príjmu výživy sú bunky myómu nahradené spojivovým tkanivom. Nie je potrebné sa obávať, že lekár zablokuje „zlé“ cievy - cievy, ktoré živia nádor, sa prakticky nepripojia k iným cievam, navyše sú niekoľkokrát hrubšie ako „zdravé“ cievy. Predpísať pomocné lieky na myóm maternice, ktorý prešiel embóliou alebo nie, rozhodne lekár.
  • FUZ ablácia. Počas procedúry sa do uzla odosiela fokusovaný ultrazvuk. V tomto prípade sa látka zahrieva a zrúti. Postup a výsledky procesu sa monitorujú pomocou MRI. Veľké uzly sa po častiach zohrievajú. Neuskutočňujú sa žiadne rezy a pacient je poslaný domov v ten istý deň..
  • fyzioterapeutické metódy. Toto je pomocný súbor opatrení, ktoré nemôžu nahradiť hlavné zaobchádzanie. Zameriava sa na zvýšenie tónu tela, stimuláciu regeneračných procesov, stabilizáciu hormonálneho pozadia. Na liečbu fibroidov maternice sa pacientom odporúča, aby okrem užívania liekov absolvovali elektroforézu, radónové a jód-brómové kúpele a magnetoterapiu. Wellness pobyt sa najčastejšie začína 5. až 7. dňom menštruačného cyklu.

  Odborníci na tradičnú medicínu vám však neodporúčajú, aby ste sa zapojili. Aj keď bylinky a poplatky obsahujú rovnaké účinné látky a vitamíny ako liečivá, v tomto prípade nie je možné zvoliť účinnú dávku a dodržiavať ju v priebehu liečby..

  Obrázok 7 - Prípravky na myóm maternice by mal predpisovať iba lekár

  Niekedy sa ako pomocná metóda liečby fibroidov maternice bez chirurgického zákroku nazýva hirudoterapia. V tejto súvislosti sa názory expertov zdieľajú.

  • Navrhovatelia metódy tvrdia, že použitie pijavíc eliminuje hormonálnu nerovnováhu. Avšak záruka, že nádor sa nezvyšuje v dôsledku účinkov červov, nikto nedáva. Uvádza sa, že hirudín obsiahnutý v slinách pijavice normalizuje prietok krvi a koaguláciu, pomáha eliminovať krvnú stázu v panvových orgánoch..
  • Odporcovia metódy poznamenávajú, že použitie pijavíc spôsobuje stratu krvi, ktorá je neprijateľná pri anémii, ktorá sa zvyčajne pozoruje pri myóme.

  Je IVF možné s myómom maternice?

  Obrázok 8 - Maternicové myómy - nie je dôvod opustiť dlho očakávané materstvo

  Americká spoločnosť pre reprodukčnú medicínu tvrdí, že myóm vedie k neplodnosti iba v 2 až 3% prípadov. Preto prítomnosť nádoru nie je dôvodom na odloženie návštevy kliniky IVF. Odborníci hodnotia veľa parametrov vrátane folikulárnych zásob. Ale napriek povzbudivým správam by ste sa nemali o svoje zdravie starať - pred plánovaním tehotenstva sa musí žena s touto diagnózou podrobiť dôkladnému vyšetreniu av prípade potreby liečbe. Lekár si vyberie typ programu a stimulačnú schému v každom prípade podľa indikácie.

  • Uzol menší ako 3 cm, ktorý nedeformuje maternicu, neinterferuje s IVF.
  • Ak je uzol umiestnený vo svalovej vrstve maternice a zdeformuje ju, pravdepodobnosť úspešného tehotenstva po jednom pokuse sa zníži na polovicu, napriek tomu však existuje.
  • Ak ste podstúpili konzervatívnu myomektómiu, je najlepšie vykonať IVF procedúru v nasledujúcom roku. V tejto dobe je pravdepodobnosť recidívy minimálna. Po chirurgickom odstránení nádoru by sa IVF nemalo vykonávať skôr ako 6 - 12 mesiacov, aby jazva mala čas na správne formovanie. Zároveň sa neodporúča odložiť postup o viac ako 1,5 roka po liečbe.

  Recidíva maternicových fibroidov je nepriaznivým faktorom IVF. Ak sa takýto nádor zistí, lekári môžu postup odmietnuť.

  Obrázok 9 - Ako sa zbaviť fibroidov bez chirurgického zákroku vo vašom prípade a zostať zdravý, povie to váš lekár

  Ak ste diagnostikovali maternicové myómy, liečba bez chirurgického zákroku veľmi pravdepodobne pomôže obnoviť stratené zdravie. Hlavnou vecou je presne dodržiavať všetky odporúčania lekára a naladiť ich na pozitívne.

  Maternicové myómy: ako liečiť a prečo nie je potrebné ich odstraňovať?

  Andrei Anatolyevič Dubinin, gynekológ, MD, hlavný lekár kliniky Matka a dieťa v Petrohrade, vo svojom stĺpci na webovej stránke Eva.Ru jednoducho a zreteľne hovorí o najbežnejších chorobách žien a navrhne algoritmus činnosti, Aby ste vedeli, aké otázky sa majú opýtať lekára a nebojí sa liečiť.

  Čo je to všetko - myóm?

  Maternicové myómy sú jednoduché aj komplexné choroby. Jednoduché, pretože to vo väčšine prípadov nie je nebezpečné, a my vieme, ako sa s tým liečiť. Je to komplikované, pretože úplne nerozumieme dôvodom jeho výskytu a nemôžeme mu úplne zabrániť. Je to však jedna z najbežnejších chorôb žien!

  Podľa našich údajov zistí po 35 rokoch jedna zo štyroch až piatich žien myómy maternice (percento obyvateľov Kaukazu je vyššie). Po 50 rokoch však tieto uzliny majú 80 - 90% žien. Povedal by som: v absolútne každej maternici má myóm právo rásť - má prirodzenú povahu.

  Hlavná vec, ktorú potrebujete vedieť o myóme: je to benígny nádor, nedáva metastázy a neohrozuje život. Preto, po objavení malého myómu u ženy, kompetentný lekár nebude ponúkať jej odstránenie. Povie: pozrime sa na ňu, čakám na teba na ultrazvuku za šesť mesiacov. Je bežnou vecou, ​​že žena žije s myómom roky a neobťažuje ju.

  Ak potrebujete prejsť od pozorovaní k činom?

  Existuje niekoľko dôvodov. Keď fibroid začne rýchlo rásť. V tomto prípade má lekár dôvod na podozrenie, že nejde o myóm, ale o sarkóm, tj o zhubný nádor. Toto sa deje veľmi zriedka, ale lekár by mal najprv vylúčiť tento scenár..

  Ďalším dôvodom na odstránenie myómov je to, že rastú vo vnútri (do dutiny) maternice. Po prvé, taký myóm môže spôsobiť krvácanie, a preto žena v dôsledku trvalo nízkeho hemoglobínu starne rýchlejšie - všetky orgány trpia nedostatkom železa v tele. Po druhé, taký myóm môže zasahovať, pretože môže spôsobiť neplodnosť alebo spôsobiť potrat. Ak žena plánuje tehotenstvo, je potrebné jasne určiť, či myóm rastie v maternicovej dutine. To sa dá urobiť pomocou ultrazvuku alebo MRI a hysteroskopiou (ide o najpresnejšiu metódu najmä pri malých uzloch). Ak uzol neovplyvňuje dutinu, je ponechaný, ak je, je odstránený.

  Kedy je potrebný chirurgický zákrok??

  Ak myóm rastie veľmi rýchlo, lekár má dôvodné podozrenie, že sa nestotožňuje s myómom, ale sarkómom, ktorým je rakovina. Toto sa deje veľmi zriedka, ale lekár, ktorý našiel fibroidnú mal by najprv vylúčiť tento scenár. Rýchly rast je jedným zo znakov sarkómu. Po operácii je nádor odoslaný na analýzu a podľa výsledkov je už možné presne pochopiť, čo je nádor (sarkóm alebo nie?) Ďalším dôvodom na odstránenie myómu je, ak rastie v dutine maternice. To môže spôsobiť krvácanie, čo znamená, že žena starne rýchlejšie a stráca svoje imunitné vlastnosti v dôsledku trvalo nízkej hladiny hemoglobínu. A taký myóm môže spôsobiť neplodnosť, vyvolať potraty.

  NEODSTRAŇUJTE: ak malý fibroid nespôsobuje krvácanie, pomaly rastie a nekomprimuje vnútorné orgány.

  ODSTRÁNIŤ: ak máte krvácanie, ak plánujete tehotenstvo a myóm rastie v maternicovej dutine, ak rastie veľmi rýchlo a lekár navrhuje sarkóm.

  Aký spôsob odstránenia maternicových fibroidov si vybrať?

  Toto je najpokročilejší spôsob, ako odstrániť myómy rastúce v dutine maternice. Hysteroskopia sa vykonáva cez krčka maternice bez rezov. Technika operácie spočíva v odrezaní a vylúpnutí uzla, takže po nej nie sú na maternici žiadne jazvy. To je dôležité, ak plánujete tehotenstvo - jazva na maternici môže byť zdrojom problémov. Hysteroskektoskopia si však vyžaduje veľmi dobré vybavenie a veľmi pokročilého lekára a veľkosť fibroidov by nemala presiahnuť 4 až 5 centimetrov..

  Problém je v tom, že na resekciu lekár použije 4 mm slučku na odstránenie nádoru do 4 centimetrov. Pri veľkých uzlinách prebieha hysteroskopektroskopia v dvoch etapách: najprv sa odstráni časť fibroidov, ktorá vyčnieva do dutiny maternice, potom po 2 až 3 mesiacoch časť, ktorá je vo vnútri steny..

  Ak je myóm príliš veľký na hysteroresektoskopiu, je vhodná laparoskopia a možno aj normálna brušná (otvorená) operácia so zárezom. Obe zanechajú jazvu na maternici.

  Laparoskopia sa vykonáva pomocou malých vpichov brušnej steny pomocou špeciálnej videokamery vloženej do brucha. Táto kamera prenáša zväčšený, ultra ostrý obraz na monitor a gynekológ vidí najmenšie krvné cievy. Laparoskopia vám umožňuje vyhnúť sa mnohým komplikáciám po operácii (prietrž, krvné zrazeniny, adhézie), významne znížiť bolesť v porovnaní s otvoreným chirurgickým zákrokom a prepustiť pacienta z domu v deň operácie alebo nasledujúci deň.

  Laparotómia alebo chirurgický rez

  Málokedy sa vykonáva iba pri gigantických (nad 10 cm) veľkostiach uzlov. Ale laparotómia neznamená komplikáciu. V niektorých (zanedbávaných) prípadoch je v rukách kompetentného špecialistu jedinou možnou možnosťou operácie..

  Čo robiť, ak lekári navrhnú odstránenie maternice?

  A teraz o hlavnej veci. Čo robiť, ak je veľmi veľký myóm alebo ak maternica obsahuje veľké množstvo uzlov a lekári navrhujú odstránenie maternice?

  Kedy nie je potrebné odstraňovať? Ak plánujete tehotenstvo. V tomto prípade lekári spravidla dokážu vždy uložiť maternicu - aj keď máte viacnásobné myómy.

  Kedy potrebujete premýšľať o odstránení? Ak je žena v premenopauze, neplánuje tehotenstvo a maternica sa v dôsledku myómu rozrástla na veľkú veľkosť. DÔLEŽITÉ: odstránenie maternice krčka maternice sa v tomto prípade nerovná menopauze - je nevyhnutné, aby lekár neodstránil vaječníky, potom hormonálne pozadie zostalo stabilné a žena pociťovala horšie zmeny po odstránení orgánu, buď vo všeobecnom stave alebo pri sexe.

  Príklad 1: žena vo veku 45 - 50 rokov, ktorá už mala pôrod, maternica je malá, má však karcinóm endometria. Potrebujete odstrániť.

  Príklad 2: žena vo veku 45 - 50 rokov, myóm rastie rýchlo, krváca - musíte myslieť na odstránenie. Zachovanie orgánu je však možné!

  Príklad 3: žena vo veku 45 - 50 rokov, už bola v práci, myóm je 5 až 6 cm, krvácanie. Neexistuje žiadny rýchly rast, žena chce opustiť maternicu - môžete odstrániť uzol a opustiť maternicu.

  Príklad 4: žena vo veku 40 rokov, ktorá sa narodila, mnohopočetné myómy s krvácaním, ale bez rýchleho rastu. Lekári môžu odstrániť iba tie najvýznamnejšie uzly, aby sa minimalizovalo poškodenie orgánu. Aby nedošlo k vzniku jaziev (riziko ruptúry maternice počas tehotenstva a pri narodení dieťaťa s nedostatočným prišívaním maternice počas chirurgického zákroku), je lepšie použiť metódu hysterorektoskopie bez rezu..

  Ako si vybrať lekára pre hysteroskopektroskopiu?

  Pri konzultácii prediskutujte všetky možné možnosti liečby, možné komplikácie (mali by byť predpísané v „informovanom dobrovoľnom súhlase s operáciou“). Opýtajte sa lekára: „Ale čo je táto komplikácia? Prečo vznikajú? Ako tomu zabrániť? “ Zistite, koľko podobných operácií vykonal, koľko komplikácií mal po nich. Ak lekár hovorí podrobne, potom má skúsenosti.

  Aké je nebezpečenstvo jazvy na maternici po odstránení myómov?

  Skutočnosť, že počas tehotenstva môže dôjsť k zlomeniu stehu a existuje riziko utrpenia pre matku aj pre dieťa. Jazva je husté tkanivo, ktoré spája svalové hrany maternicovej steny. Šesť mesiacov po operácii lekári spravidla nechajú otehotnieť, ale najskôr musíte vyhodnotiť jazvu na ultrazvuku alebo MRI. Pri dobrej jazve môže byť niektorým pacientom umožnené porodiť niektorých pacientov samotných, ale niektorým z nich sa stále ponúka cisársky rez, aby nedošlo k zaťaženiu jazvy počas kontrakcií. Výber spôsobu dodania nastane po dôkladnej diskusii s pôrodníkom-gynekológom, ktorý pôrod vykoná, berúc do úvahy vlastnosti operácie.

  Zaujímavé je, že po odstránení fibroidov a po cisárskom reze existujú zásadné rozdiely v jazve maternice. Po cisárskom reze sa jazva zvyčajne nachádza v dolnom segmente maternice nad krčka maternice. Mentálna stena je menšia a slzy sa vyskytujú menej často. A s laparoskopickým alebo otvoreným odstránením myómu môže byť jazva kdekoľvek, v závislosti od umiestnenia uzla myómu, preto k prasknutiu jazvy dochádza častejšie po myomektómii ako po cisárskom reze..

  Je možné liečiť myómy bez chirurgického zákroku?

  Existujú také metódy, ale nie sú príliš účinné..

  Najznámejšou metódou je embolizácia, to znamená prekrývanie lúmenu zásobnej cievy myómu. Pretože fibroidy sú vždy dobre zásobené krvou, s čiastočným uzavretím jej ciev, dochádza k čiastočnej nekróze fibroidov. Vedie to k bunkovej smrti, nahradeniu fibroidov tkanivom jazvy. V praxi je to srdcový infarkt myómových uzlín a čiastočne maternicových tkanív, čo samo o sebe nie je veľmi dobré.

  Predpokladá sa, že embolizácia je indikovaná v prípadoch, keď je tradičný chirurgický zákrok kontraindikovaný. Napríklad ženy, ktoré by nemali byť anestetizované, ženy so závažnými sprievodnými ochoreniami, s ťažkou obezitou alebo adhéziou. V skutočnosti je však embolizácia tiež operáciou, pretože po nej sa vytvorí jazva a po operácii má žena silnú bolesť a komplikácie môžu byť vážne..

  Ďalšími dôsledkami embólie sú skoré zastavenie funkcie vaječníkov, zníženie kontraktility maternice v dôsledku zníženého prietoku krvi, zvýšené riziko predčasného pôrodu a abnormality pripútania k placente počas tehotenstva. Embolizácia tiež znamená vážne rôntgenové žiarenie, ktoré teoreticky môže zvýšiť riziko onkológie. A účinnosť v boji proti myómu je pochybná - aj keď budete pôsobiť jasne na jednom veľkom uzle, potom sa jeho rast môže po určitom čase obnoviť.

  Pri rádiofrekvenčnej ablácii pod ultrazvukovou kontrolou sa do myómu zavádza špeciálna elektróda do krčka maternice v celkovej anestézii (alebo počas laparoskopie) a potom sa zapne vysokofrekvenčný prúd, ktorý uzol vyhrieva. Z tohto dôvodu sa vyskytuje miestna nekróza - nekróza uzla a opäť tvorba jazvy. Metóda sa používa zriedka. Po operácii neexistujú žiadne dlhodobé pozorovania, metóda sa neodporúča pre široký okruh pacientov.

  Čokoľvek čítate na internete, musíte pochopiť: neexistujú žiadne lieky, ktoré by viedli k resorpcii myómov. Ale pretože je to nádor, ktorého bunky nesú hormónové receptory, môžeme zastaviť rast uzla pomocou množstva liekov. Tieto lieky - agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny a modulátory receptorov progesterónu, ktoré sa používajú v prítomnosti anémie na zníženie veľkosti uzla, zastavenie krvácania a zlepšenie podmienok pre operáciu.

  Tieto lieky môžu inhibovať rast myómových uzlín, mierne zmenšovať ich veľkosť.

  Ak žena menštruuje, tieto lieky povedú k dočasnému zastaveniu menštruácie. Zvyčajne nie je zaručené, že po zastavení liečby sa príznaky neobnovia a ťažké obdobia sa znova nezmiznú. Dôležité: Pred predpísaním modulátorov progesterónových receptorov sa musí skontrolovať funkcia pečene. A agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, ktoré spôsobujú umelú menopauzu, sa neodporúčajú dlhšie ako šesť mesiacov, môžu spôsobiť osteoporózu..

  Užívanie hormonálnych kontraceptív (COC)

  Je dokázané, že ak žena po dobu 5 rokov užíva perorálne hormonálne kontraceptíva, riziko vzniku fibroidov sa zníži o 20%. Ženy sa zvyčajne boja hormonálnej antikoncepcie, myslia si, že to spôsobí hormonálne poruchy, ale nie je tomu tak. Hormonálna antikoncepcia má pozitívne vedľajšie účinky, napríklad prevencia fibroidov, menštruačných kŕčov a PMS, ktoré pomáhajú regulovať cyklus. Špecifický dávkovací režim môže zabrániť rozvoju endometriózy.

  Existujú však kontraindikácie - to je fajčenie, obezita (predpísaná opatrne), ako aj kardiovaskulárne choroby.

  Ako to pochopiť: stále je to myóm alebo sarkóm?

  V menopauze sa častejšie vyskytujú situácie, keď lekári majú podozrenie na sarkóm. Pretože s vekom je telo hromadením mutácií. Sarkóm je tiež nádor, ktorý má malígny rýchly rast a metastázuje. A ani ultrazvuk ani MRI nedokážu odpovedať na otázku: je to sarkóm alebo myómy? Neexistujú žiadne absolútne znaky, ale sú nepriame.

  Prvým podozrením je rýchly rast. Za rýchly sa považuje rast fibroidov dvakrát alebo viackrát za 1 rok. Druhé znamenie: ak vidíme, že uzol je silne zásobovaný krvou, existuje veľké množstvo ciev. Tretí príznak: heterogénna štruktúra nádoru na ultrazvuku. Po štvrté, klinický príznak: jediný uzol, ktorý rastie a spôsobuje anémiu. Potom existuje šanca na sarkóm.

  Ale predtým, ako sa rozhodnete pre operáciu, musíte urobiť ďalší ultrazvuk na inom zariadení a u iného lekára. Vždy existuje možnosť chyby prvého ultrazvuku, je potrebné údaje dvakrát skontrolovať. Takúto diagnózu je často možné vykonať až po operácii. Našťastie sarkóm je zriedkavé ochorenie.!

  Čo vieme o príčinách myómov?

  Dôvodom je s najväčšou pravdepodobnosťou skutočnosť, že maternica je orgán so zníženým imunitným dohľadom (počas tehotenstva obsahuje geneticky neidentický plod matky) a príroda to poskytuje možnosť otehotnenia..

  Mutácie, ktoré sa vyskytujú v myometriálnych bunkách, vedú k tvorbe uzlín myómu a miestne mutácie tieto mutácie preskočia.

  Predispozičné faktory sú genetická predispozícia, to znamená zvýšená frekvencia mutácií. Ak mala mama alebo babička fibroid, pravdepodobne to bude jej dcéra.

  Druhým faktorom je skorý začiatok menštruácie a jej neskorý koniec, obezita, polycystický vaječník. Pretože nádor rastie pod vplyvom hormónov, ich dlhšie vystavenie maternici môže prispievať k častému vývoju fibroidov. Naopak, užívanie hormonálnej antikoncepcie znižuje riziko vzniku fibroidov. Pri ostatných vonkajších faktoroch sa nesleduje jasný vplyv na frekvenciu fibroidov..

  Čo robiť, aby sa znížilo riziko myómov?

  Recept je jednoduchý: viesť zdravý životný štýl, športovať, získať dostatok vitamínu D - to všetko sú nešpecifické metódy prevencie. Absolútna prevencia fibroidov však neexistuje!

  Pravidelné monitorovanie gynekológom a panvovým ultrazvukom vám pomáha pri výbere správnej taktiky na liečbu myómov, aby ste zabránili chirurgickému zákroku. A ak je to nevyhnutné, potom musíte mať čas zvoliť si spôsob operácie na zachovanie orgánu. Najdôležitejšou vecou je preto sledovať vaše zdravie!

  Maternicové myómy

  V tejto časti sa dozviete:

  Jedným z typov novotvarov ženského genitourinárneho systému je myóm: vyskytuje sa v dutine maternice (na krku alebo stenách tela) a vyvíja sa z jeho buniek. Nádor je benígny, veľkosť a počet novotvarov sa mení. Často sa diagnostikuje niekoľko lézií, z ktorých každá môže mať priemer niekoľko milimetrov až niekoľko centimetrov alebo viac..

  Niekedy sa maternicové myómy krčka maternice alebo maternice nazývajú leiomyómy alebo fibroidy (fibromyómy). Uzly sú tvorené zo svalov alebo spojivového tkaniva a nemajú konkrétne umiestnenie. Patológiu možno diagnostikovať v priemere u žien vo veku 30 - 35 rokov.

  Diagnóza cervikálnych fibroidov by nemala byť strašidelná - neoplazma, bez ohľadu na veľkosť a množstvo, je vždy benígna. Zároveň maternicové myómy nemôžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku a rozvoja rakoviny alebo slúžiť ako jasná príčina neplodnosti..

  V zriedkavých prípadoch spôsobuje maternicový leiomyóm ťažkosti pri počatí, ale pri kompetentnom prístupe k riešeniu tohto problému je účinok nádorov všeobecne zanedbateľný. Všetko je samozrejme individuálne a vyžaduje si profesionálne zaobchádzanie. Reprodukčné centrum Genesis vám poskytne kompletné informácie o počatí a tehotenstve s fibroidmi a kvalifikovanej liečbe.

  Ak máte diagnózu maternicových fibroidov, nezabudnite, že ide o nerakovinový nádor, ktorý je možné liečiť a zriedka spôsobuje neplodnosť alebo počatie ťažkostí. Dnes existujú spoľahlivé liečebné metódy a technológie, ktoré pomáhajú pacientovi vyriešiť problém čo najbezpečnejšie..

  Ako a ako nebezpečné maternicové myómy, či je potrebné pracovať (vymazať)?

  Toto je prirodzená otázka, ktorá vzniká u pacientov s touto diagnózou. Ženy sa najčastejšie zaujímajú o to, ako môžu novotvary ovplyvniť reprodukčnú funkciu a aké môžu mať následky a komplikácie pri liečbe myómov alebo ich neprítomnosti. Každý prípad je individuálny a závisí od mnohých faktorov - typu fibroidov, počtu uzlov, ich veľkosti a umiestnenia, celkového zdravotného stavu pacienta, jej veku atď..

  Prítomnosť novotvarov môže potenciálne viesť k takým dôsledkom, ako sú:

  • rozsiahle krvácanie z maternice, ktoré zase vedie k anémii;
  • zápal uzlín a okolitých tkanív;
  • nekróza fibroidného tkaniva (často po pôrode s kontrakciou maternice);
  • krútenie uzla s tenkou nohou atď..

  Ak máte podozrenie alebo potvrdíte prítomnosť maternicových fibroidov, musíte sa poradiť s lekárom, aby ste vylúčili možné komplikácie tohto ochorenia. Iba odborník, ktorý posudzuje jednotlivé vlastnosti prípadu, povie, čo je nebezpečné a ohrozuje myómy maternice, či má byť odstránený (prevádzkovaný) a ako liečiť.

  Aj v prípade neprítomnosti sťažností sa ženám vo veku 30 rokov odporúča, aby sa pravidelne podrobovali vyšetreniam gynekológa, aby sa znížila pravdepodobnosť odstránenia maternicových fibroidov a aby sa rozhodlo, či sa majú odstrániť, ako aj iné choroby a problémy genitourinárneho systému a reprodukčnej funkcie..

  Aké symptómy a príznaky sa vyskytujú pri myóme (fibrom, fibromyóm) krčka maternice, čo umožňuje jeho rozpoznanie?

  Patológia nemá výrazné príznaky a je často diagnostikovaná „náhodne“, ak pacientka chodila na rutinné vyšetrenie alebo z iných dôvodov, ktoré ju rušia.

  Ako rozpoznať maternicové fibroidy (fibromyóm), ak sa v skorých štádiách nijako neprejavuje a akékoľvek príznaky a znaky, ktoré sa vyskytujú u ženy, môžu naznačovať iné choroby?

  Existuje množstvo príznakov, ktoré môžu spôsobiť podozrenie na benígne nádory v dutine maternice:

  • časté močenie;
  • porušenie pravidelnosti stolice;
  • zvýšenie krvného tlaku;
  • výskyt bolesti v dolnej časti chrbta a brucha;
  • poruchy cyklu;
  • únava a únava atď..

  S myómom maternice, hojnou a dlhotrvajúcou menštruáciou je tiež možné pozorovať zriedkavo krvácanie z maternice a špinenie uprostred cyklu. Ak maternicové myómy dosiahli veľké veľkosti, choroba už má výraznejšie príznaky - napríklad zvýšenie brucha bez všeobecného zvýšenia telesnej hmotnosti a objemu..

  Pretože príznaky maternicových fibroidov, ako je nadmerné krvácanie počas menštruácie alebo špinenie počas cyklu, môžu naznačovať rôzne patológie, je možné fibroidy rozoznať a diagnostikovať iba s komplexnou diagnostikou a pod dohľadom dobrého špecialistu..

  Príčiny vzniku maternicových fibroidov (fibromyóm) u žien

  Jedným z hlavných dôvodov výskytu novotvarov v maternicovej dutine je hormonálna choroba (najmä v mladom veku). Zvýšená hladina hormónu estrogénu teda môže vyvolať výskyt uzlov na stenách alebo krčku maternice.

  Príčiny maternicových myómov u žien sú okrem iného:

  • dedičnosť a genetická predispozícia;
  • zápal a infekcia genitourinárneho traktu a genitálií;
  • nedostatok orgazmov počas pohlavného styku (anorgazmia) a pravidelnej sexuálnej aktivity;
  • zdravotné problémy: metabolické patológie, chronické choroby, nadváha, cukrovka, endokrinné choroby atď.;
  • potraty
  • neustále stresujúce podmienky a neaktívny životný štýl;
  • použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov atď..

  Príčiny výskytu a výskytu maternicových fibroidov sa môžu líšiť. Je dôležité nielen ich poznať, ale aj sledovať prebiehajúce zmeny v tele a zdravotnom stave, najmä ak máte chronické ochorenie a predispozíciu na ne..

  Z toho, čo sa u žien tvorí a odkiaľ pochádzajú maternicové myómy?

  Niektoré z príčin patológie si vyžadujú osobitnú pozornosť:

  • Hormonálne poruchy

  Myóm možno považovať za chorobu, ktorá vo veľkej miere závisí od hormonálneho pozadia ženského tela. Súčasne môže vyvolať výskyt formácií v maternici nielen zvýšenie hladín estrogénu, ale aj porucha hormonálneho systému ako celku..

  • Pôrod, tehotenstvo, potrat

  U nulliparous žien môže byť absencia aspoň jednej anamnézy potenciálnou príčinou maternicových myómov. Pri rodení žien sa pri diagnóze berú do úvahy také faktory, ako je počet tehotenstiev a pôrod, spôsob, akým postupovali, trvanie dojčenia atď..

  • Pribrať

  Prečo sa u žien vyvinú maternicové myómy alebo existuje taká šanca, ak sa telesná hmotnosť výrazne zvýši? Nadváha a percento tuku v tele môžu viesť k hormonálnej nerovnováhe a vyvolať zvýšenie množstva estrogénu, čo, ako je uvedené vyššie, je jednou z príčin novotvarov..

  Ženy, ktoré vedia, prečo sa vyskytujú maternicové myómy, sa radia nielen k pravidelnej návšteve ordinácie gynekológa, ale aj k monitorovaniu ich výživy a životného štýlu. Akékoľvek zdravotné problémy sú potenciálne príčiny problémov s reprodukčným systémom. Podrobnú konzultáciu o tejto otázke získate od odborníkov reprodukčného centra Genesis.

  Druhy maternicových myómov

  Myómy môžu mať rôzne veľkosti a môžu byť umiestnené na rôznych miestach dutiny maternice. Novotvary sa spravidla delia na typy podľa ich umiestnenia:

  • Subserózne fibroidy maternice alebo subperitoneálne: tvoria sa na vonkajšej strane maternice, blízko pobrušnice, pod sliznicou..
  • Submukózne fibroidy maternice alebo submukózne: uzol sa vytvára priamo v dutine orgánov alebo do nej vyčnieva, pod vnútornou sliznicou maternice..
  • Intersticiálne maternicové fibroidy alebo intramuskulárne (intramuskulárne, intramurálne formy): novotvar sa objaví vo vnútri myometria vo svalovej vrstve..
  • Intraligamentárne alebo vzájomne prepojené: podľa názvu sa objavuje medzi väzmi maternice.

  Medzi typmi maternicových fibroidov sa tiež líšia formácia na nohách (sú silné a tenké), ich klasifikácia a definície sú rovnaké ako tie, ktoré sú uvedené vyššie..

  Podľa typu distribúcie vzdelávania sa delia do nasledujúcich kategórií: nodulárny myóm maternice a difúzny. Difúzna forma sa rozširuje široko a rastie pozdĺž stien maternice (myometria). Nodulárne (multinodulárne) maternicové fibroidy (fibromyóm) znamenajú výskyt rôznych veľkostí (veľkých aj malých) a počtu uzlov a diagnostikujú sa častejšie difúzne.

  Správne stanovenie typu fibroidov je nesmierne dôležité: od toho závisí budúca liečba a prístup k plánovaniu tehotenstva. Na zistenie, aký typ maternicových fibroidov (suberózny fibromyóm, suberozálny intramurálny, suberosálny intersticiálny, sakulárny), mnohopočetný alebo jednoduchý atď., Je potrebné podstúpiť kvalitatívnu diagnózu. Druh a metódy vyšetrenia a analýzy určí a predpíše lekár po konzultácii a zhromaždení primárnych informácií a anamnéze pacienta.

  Diagnostika maternicových fibroidov

  Keďže sa choroba objavuje a prebieha takmer asymptomaticky, iba lekár po diagnostickom vyšetrení môže dať presnú odpoveď na otázku, či máte fibroidnú chorobu..

  Absencia výrazných symptómov a podobnosť symptómov s inými chorobami znemožňuje presne a okamžite diagnostikovať maternicové myómy, preto je potrebná komplexná diagnostika a konzultácia s rôznymi odborníkmi..

  Na úvod doktor zhromažďuje informácie o zdravotnom stave pacienta, objasňuje, či je tehotná, plánuje otehotnieť v blízkej budúcnosti. ďalej:

  • vyšetrenie sa vykonáva s cieľom zistiť prítomnosť zjavných nepravidelností maternice alebo zväčšenie jej veľkosti a prítomnosť tuleňov;
  • Ak existuje podozrenie na maternicový fibroid, predpíše sa krvný test na stanovenie hladiny hemoglobínu;
  • musia sa uviesť informácie o genetickej predispozícii a ďalšie dôležité informácie.

  Na presnú diagnostiku a potvrdenie podozrení na maternicové fibroidy je pacientovi predpísaná ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk). Tento typ vyšetrenia je bezpečný a bezbolestný, umožňuje získať najpresnejšie údaje o prítomnosti novotvarov, ich veľkosti a umiestnení..

  Ak lekár potrebuje viac informácií (v skorom aj neskorom štádiu s myómom maternice), môžu sa okrem panvového ultrazvuku predpísať aj ďalšie diagnostické metódy - MRI, počítačová tomografia, laparoskopia atď. Typ a počet testov sa prideľujú individuálne a závisia od z dôvodov liečby - problémy s počatím, túžba otehotnieť, jednoducho zdravotné problémy a genitourinárny systém.

  V závislosti od umiestnenia nádoru môže byť vyšetrenie vonkajšie (pozdĺž brušnej steny) alebo vnútorné (transvaginálne). Prvá metóda ultrazvuku sa ukáže nielen vtedy, ak sa v maternici nachádza myóm, ale umožní vyhodnotiť stav maternice ako celku, vaječníkov a priľahlých orgánov. Druhá metóda umožňuje detekovať aj malé uzly, čo je obzvlášť dôležité v počiatočných fázach..

  Kedy je lepšie robiť ultrazvuk s myómom maternice?

  Procedúra sa môže vykonať v ktorýkoľvek deň cyklu - na odporúčanie lekára. Prvý spôsob ultrazvukovej diagnostiky je výhodný uskutočňovať v období od 3. do 7. dňa cyklu. Ultrazvuk maternice s myómom sa nevykonáva v dňoch menštruácie. Procedúra si nevyžaduje špeciálnu prípravu, skôr ako bude pacient požiadaný, aby vypil veľké množstvo vody.

  Na základe výsledkov ultrazvuku a prvých výsledkov testov lekár rozhodne, či bude potrebné ďalšie vyšetrenie, alebo okamžite pristúpi k vypracovaniu liečebného plánu v závislosti od počiatočných úloh (napríklad plánovanie tehotenstva)..

  Ako sa lieči maternicové myómy?

  Lekári používajú dve metódy liečby choroby - lieky (použitie liekov a neinvazívne postupy) a chirurgické (chirurgický zákrok).

  Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je súbor opatrení, ktorých cieľom je obmedziť rast útvarov a zlepšiť zdravotný stav pacienta. Konzervatívna liečba môže zahŕňať nasledujúce opatrenia: užívanie hormonálnych liekov (vo forme tabliet a injekcií) a akcie zamerané na:

  • normalizácia cyklu, hormonálneho pozadia a endokrinného systému;
  • liečba infekcií a zápalových procesov v genitourinárnom systéme;
  • posilnenie imunity, normalizácia a úprava výživy;
  • liečba anémie atď..

  Komplexný program na liečbu maternicových fibroidov alebo fibroidov môže zahŕňať aj použitie imunostimulačných látok, vymenovanie fyzioterapeutických procedúr atď..

  Operácia odstránenia maternicových myómov je predpísaná, ak má pacient jednu alebo viac z nasledujúcich indikácií:

  • uzly veľkých rozmerov;
  • častý výskyt nových uzlov a ich rýchle šírenie;
  • vnútromaternicové krvácanie;
  • bolesť (silná a pretrvávajúca bolesť);
  • nekróza tkaniva;
  • výrazné zhoršenie pohody;
  • diagnostika zhubných procesov atď..

  Metódy chirurgickej liečby

  Ak konzervatívne metódy nie sú možné alebo neprinášajú požadovaný výsledok, lekár navrhuje obrátiť sa na chirurgické metódy.

  Ako a pri akej veľkosti sú maternicové myómy odstránené a aké účinné liečby sa používajú?

  Existujú rôzne typy operácií na odstránenie myómov - od štandardnej chirurgie brucha po laparoskopiu, ako aj inovatívne moderné metódy bez zbytočných rezov a zásahov do ženského tela a reprodukčného systému..

  • Laserové odparovanie novotvarov na bunkovej úrovni alebo FUS ablácia maternicových fibroidov je nová moderná technika laserového odstraňovania, ktorá nevyžaduje anestéziu a neovplyvňuje zdravé tkanivové miesta..
  • Utesnenie (zablokovanie) krvných ciev alebo embolizácia maternicových tepien. Embolizácia maternicových tepien vám umožňuje zastaviť prívod krvných formácií a zastaviť ich rast. V budúcnosti by to malo viesť k smrti nádorov..
  • Odstránenie uzlín myómu vaginou alebo krčka maternice (hysteroskopia). Okrem hysteroskopie je možné použiť aj laparoskopickú metódu, to znamená odstránenie maternicových fibroidov pomocou malých rezov v brušnej dutine..
  • Chirurgická operácia brucha.

  Príprava na operáciu závisí od toho, ktorá metóda je vybraná. Lekár na jednej z konzultácií povie viac o tom, ako sa pripraviť, a dá odporúčania.

  Spôsob a typ chirurgického zákroku na odstránenie myómových myómov a účinné možnosti liečby sa vyberajú a prideľujú jednotlivo. V tomto prípade je veľmi dôležité zvoliť si lekára a kliniku, ktorí majú dostatočné skúsenosti a schopnosti na to, aby sa zaručil pozitívny výsledok.

  V našom centre sú predpísané operačné metódy liečby a metódy odstránenia myómov maternice na základe individuálnych charakteristík každého prípadu: príznaky, celkový klinický obraz, vykonané testy a vyšetrenia, vek pacienta a budúce ciele (tehotenstvo)..

  Lekári v Reprodukčnom centre Genesis vám povedia, či je možné vyliečiť fibroidy maternice bez operácie, ako liečiť fibromyóm v závislosti od konkrétneho prípadu atď. Správne vybraná kombinácia liečebných metód a metód umožňuje dosiahnuť úspešné výsledky vrátane zachovania schopnosti pacienta rodiť deti.

  Odstránenie maternice s myómom: dôsledky

  Toto je extrémne opatrenie, ktoré sa používa v prípadoch, keď sa urobilo všetko pre to, aby sa zabránilo úplnému odstráneniu orgánu. Indikáciami pre chirurgický zákrok sú prolaps maternice alebo jej prolaps, ako aj diagnostikované malígne procesy..

  Aké sú následky po operácii odstránenie maternice s myómom??

  • Poškodenie zdravých tkanív a susedných orgánov.
  • Vnútorné krvácanie.
  • Tvorba adhézie a upchatie čriev.
  • Zápalové procesy a peritonitída.
  • Znížená hormonálna funkcia vaječníkov.
  • Zmeny v endokrinnom systéme.

  Odstránenie maternice s myómom je vážny zásah do tela a účinky tohto zásahu by mal monitorovať kvalifikovaný a skúsený lekár..

  Maternicové myómy počas tehotenstva

  Ak máte nejaké problémy so zdravím žien, existujú obavy z následkov. Mnoho pacientov, ktorí sa prihlásili do nášho centra, kladú najčastejšie nasledujúce otázky: sú maternicové fibroidy narušujúce tehotenstvo, je možné rodiť a porodiť dieťa s takouto diagnózou, ako skoro začne tehotenstvo po liečbe, je možné urobiť IVF, aké sú možné následky atď..?

  Takéto otázky a značný počet z nich sú jasné, zrozumiteľné a majú odpovede:

  • Veľmi zriedkavo vedú fibroidy k neplodnosti: u veľmi malého percenta žien sa tehotenstvo nevyskytuje presne na pozadí fibroidov tela alebo krčka maternice a pri takejto diagnóze. V niektorých prípadoch sa vyskytnú problémy s počatím. Nádor môže napríklad odmietnuť plod (interferovať s prichytením vajíčka plodu) alebo sa môže stať prekážkou pre spermie na ceste k oplodneniu vajíčka..
  • Ak sa tehotenstvo očakáva prostredníctvom IVF, potom sú maternicové myómy zriedkavo jediným ovplyvňujúcim faktorom a vedú k nepríjemným následkom. Zároveň však iba kvalifikovaná špecialistka v tejto oblasti môže odpovedať na otázku, či je možné otehotnieť a otehotnieť fibroidmi maternice prostredníctvom IVF, ako aj porodiť..

  Neexistujú jediné odpovede na riešenie problémov s reprodukčnou funkciou. Každý konkrétny prípad má svoje vlastné metódy riešenia a výsledky. Dôležitý je kompetentný prístup a profesionalita odborníka. Lekári v Reprodukčnom centre Genesis sú pripravení odpovedať na vaše otázky a navrhnúť účinné možnosti liečby.

  V prípade absencie tehotenstva patológia zvyčajne nezhoršuje kvalitu života, pretože nemá výrazné príznaky, ale počas tehotenstva môžu mať maternicové myómy tieto následky a komplikácie:

  • krvácajúci
  • bolesť a tlak na chrbticu a brucho;
  • údaje o cisárskom reze (uzly môžu obmedziť pôrodný kanál);
  • zvýšené riziko potratu.

  Je tehotenstvo možné po odstránení maternicových myómov? Akýkoľvek chirurgický zákrok je pre telo stresom. Po operácii bude potrebné určité obdobie rehabilitácie a premyslený plán regenerácie a prípravy na tehotenstvo. Je možné rodiť s maternicovými fibroidmi a či je tehotenstvo po fibroidoch možné, iba kvalifikovaný a skúsený lekár odpovie po dôkladnej štúdii konkrétneho prípadu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Odstránenie burzitídy alebo burzektómie je chirurgická operácia spočívajúca v excise artikulárneho vaku. Najbežnejším a najkomplikovanejším typom je prepatelárna burzitída (burzitída kolenného kĺbu).
Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov.
Problémy s chrbticou trápia človeka od nepamäti. Hernia plot na chrbtici je staroveký liek, ktorý sa používa na liečenie po tisícročia. Správne povedané prietrž, môžete sa tejto choroby zbaviť rýchlo a efektívne doma.