loader

Hlavná

Žalúdok

Príznaky a liečba medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice: robí niečo iné ako chirurgický zákrok?

Bedrová chrbtica je najčastejšie sa vyskytujúcim (80%) medzi populačným typom lokalizácie medzistavcových kýly. Patológia často postihuje ľudí v produktívnom veku - 25 - 50 rokov. V prevažnej časti pacientov je patogenéza dôsledkom pokročilej osteochondrózy, v dôsledku ktorej sa disky medzi bedrovými stavcami vyrovnajú a vydutia. To všetko je sprevádzané zápalom, opuchom, mechanickým kompresiou nervových koreňov a miechy, čo spôsobuje hroznú bolesť pozdĺž postihnutých nervov..

Ochorenie nie je len psychicky dosť vyčerpávajúce, ale tiež znemožňuje normálne vykonávať základné fyzické úlohy. Odcudzenie osoby zo sociálnych, domácich a profesionálnych oblastí činnosti. Vzhľadom na vysoký záujem pacientov o zotavenie sme pripravili užitočný materiál o hlavných metódach liečby hernií bedrovej / bedrovej časti tela a o tom, aký účinok sa od nich dá skutočne očakávať. Podľa tradície najskôr predstavujeme prípad týkajúci sa špecifík a štádií samotnej choroby.

Čo je bedrová prietrž?

Bedrový sval obsahuje 5 stavcov (L1, L2, L3, L4, L5), medzi nimi sú medzistavcové platničky. Každý disk je predstavovaný vláknitou chrupavkovou sústavou pozostávajúcou z vláknitého prstenca (zaberajúceho obvodovú časť stavca) a vláknitého jadra, ktoré je umiestnené vnútri tohto prstenca. Vláknitý prvok je vláknité spojivové tkanivo ako šľacha, ktoré vytvára vrstvy vo forme krúžkov. Celulózna zložka je chrupavkové tkanivo gélovej konzistencie pozostávajúce z vody (80%) a kolagénových vlákien.

Všeobecne platí, že disk akéhokoľvek oddelenia, nielen bedrovej časti, je primárne zodpovedný za funkcie absorbujúce náraz, to znamená, že absorbuje a zjemňuje zaťaženie chrbtice v čase fyzickej aktivity. Podporuje tiež optimálnu flexibilitu a podporu miechového systému na každej úrovni..

Kýla sa začína tvoriť v dôsledku progresívnych degeneratívnych-dystrofických procesov v chrbtici, ktoré ovplyvnili ktorýkoľvek z prvkov medzi dvoma susednými stavcami. V našom prípade sa napríklad medzi bedrovými stavcami, napríklad, medzi kostnými telesami L4 a L5, najčastejšie určujú lézie. Bežnou lokalizáciou je aj L5-S1, avšak tu je už vytvorená lézia disku medzi posledným bedrovým stavcom a prvým sakrálnym stavom..

Traumatický faktor môže tiež prispievať k rozvoju choroby, ale etiologický základ stále častejšie tvorí degeneratívna-dystrofická patológia (osteochondróza). Degenerácia disku sa vytvára na základe zhoršeného bunkového metabolizmu v konkrétnej stavcovej zóne, kvôli ktorej dochádza k nedostatkom výživy. Výsledkom je, že medzistavcová výstelka začína strácať vlhkosť a riedka, na vláknitom krúžku sa tvoria trhliny. Vláknité jadro sa pohybuje do defektu prstenca, deformuje a vyčnieva disk za anatomické orientačné body. Potom dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca, cez ktorý vyjde želatínový fragment - častejšie v miechovom kanáli. Toto je prietrž bedrovej chrbtice.

Druhy a štádiá medzistavcových prietrhov v dolnej časti chrbta

Patogenéza sa zvyčajne delí na druhy podľa lokalizácie, povahy a stupňa výčnelku. Lokalizácia zaostrenia môže byť stanovená v priebehu diagnózy na jednej alebo viacerých úrovniach naraz:

Ako sme už uviedli, najväčší počet prípadov pripadá na posledné dve úrovne (asi 90%). Tieto oblasti trpia častejšie ako iné, pretože sú nielen vysoko pohyblivé, ale sú aj základom chrbtice a každý deň preberajú väčšinu vertikálneho zaťaženia..

Hrudné útvary v dolnej časti chrbta podľa charakteru výčnelku, to znamená v smere deformácie voči zónam chrbtice, sú nasledujúcich typov:

 • predné - vyčnievajúce z predných stavovcov (zriedkavé a klinicky priaznivé);
 • chrbát - nasmerovaný do miechového kanálu (častý a jeden z najnebezpečnejších, pretože spôsobuje silnú neurologickú bolesť a môže spôsobiť kompresiu miechy);
 • bočné - vyčnievajúce bočné z miechového kanála, tj z boku - doprava alebo doľava (tiež nebezpečné a rozšírené, porušujú korene miechy prechádzajúce cez foraminálny otvor);
 • Schmorlova kýla - s nimi je vyduté chrupavkové tkanivo vtlačené do hubovitých štruktúr susedného stavca, čo môže spôsobiť deštrukciu kostného tela a zlomenie kompresie (lézia v bedrovej oblasti je zriedkavá, a ak sa vyskytuje, potom väčšinou v oblasti L2-L3).

Schmorlova kýla na MRI.

Ochorenie je tiež klasifikované podľa závažnosti, a to klinického štádia jeho vzniku od počiatočného po posledné štádium.

 1. Výčnelok, prolaps (1 polievková lyžica) - začiatok vývoja, posun disku je zanedbateľný, zvyčajne od 1 mm do 4 mm. Vláknitý prsteň je riedený, jeho vrstvy majú malé praskliny. Celistvosť zadnej strany prstenca je však zachovaná, preto je jadro posunuté na perifériu stále v rámci svojich limitov.
 2. Extrúzia (2 - 3 lyžice) - spravidla konečná kýla s rozmermi viac ako 5 mm. Vláknitý okraj sa zlomí, jadro sa zlomí cez defekt a visí kvapka v medzistavcovom priestore a drží na pozdĺžnom ligamente. V závislosti od veľkosti priehybu, ktorý môže dosiahnuť 12 - 15 mm, sa extrúzia u rôznych ľudí pohybuje od strednej (5-8 mm) po ťažkú ​​fázu (9 mm alebo viac)..
 3. Sekvestrácia (4 polievkové lyžice) - kritický stupeň sprevádzaný fragmentáciou prvku na previsnutie jadra. Chrupavkovitý fragment (sekvestrácia), odtrhnutý od disku a najmä z jadra, vstupuje do miechového kanála s možnou migráciou pozdĺž anatomických expanzií stavcov. Sekvencii môže predchádzať akákoľvek fáza extrúzie, najvyššie riziko majú ľudia s tvarom väčším ako 8 mm. Fáza sekvestrácie je plná ochrnutia a závažných autoimunitných reakcií, v 80% až 90% prípadov vedie k invalidite.

Medzistavcová kýla v lumbosakrálnych segmentoch v ktorejkoľvek fáze môže poškodiť muskuloskeletálny systém aj vnútorné orgány. Neurovaskulárne útvary, ktoré sa vyskytujú v tejto oblasti, môžu byť podráždené, stlačené zdeformovaným diskom, dokonca aj v štádiu vyčnievania..

Príznaky a bolesti bedrovej prietrže

Prvé bolesti v počiatočnej fáze vývoja sú do značnej miery spôsobené podráždením a excitáciou receptorov bolesti, ktoré sú vybavené vonkajšími vrstvami vláknitého prstenca. Impulzy z nočných receptorov kruhu sa prenášajú do miechy pozdĺž vetiev synuvertebrálneho nervu, čo reflexne spôsobuje svalové kŕče v dolnej časti chrbta a imobilizáciu poškodeného úseku..

Sanogénne (ochranné) mechanizmy v budúcnosti, ako sa bude patológia vyvíjať, budú nahradené priamym poškodením prietrže priľahlého koreňa miechy a zodpovedajúceho nervového uzla. To znamená, že už dochádza k zápalu, opuchu a mechanickému stlačeniu špecificky miechových nervov v dolnej časti chrbtice. Klinický obraz vyvoláva radikulopatiu so syndrómom výraznej bolesti.

Príznaky choroby môžu spôsobovať neustále nepohodlie, niekedy neznesiteľné. U niektorých pacientov sa občas vyskytuje v tolerantnejšom prejave. Symptómy typické pre toto ochorenie sú:

 • bolesť v dolnej časti chrbta v kombinácii s bolesťou v jednej dolnej končatine (pocity v nohách sú zvyčajne výraznejšie);
 • jednostranná bolesť v jednom z zadku a s ňou spojená noha (súčasne sa prakticky nevyskytuje pravostranná a ľavostranná bolesť);
 • bolestivý syndróm, ktorý sa objavuje v dolnej časti chrbta alebo v glutálnej oblasti, potom sa pozdĺž nervu sakrálneho plexu rozširuje na stehno, dolnú časť nohy, chodidlo;
 • parestézia (znecitlivenie, mravčenie atď.) v dolných končatinách, stehnách, slabinách, zadku;
 • zvýšená parestézia a príznaky bolesti v zvislej polohe s motorickou aktivitou v čase sedenia;
 • znížený potenciál rozsahu pohybu v dolnej časti chrbta, ťažkosti pri chôdzi, slabosť chodidla (syndróm „visiacej nohy“), neschopnosť zdvihnúť prsty na nohách alebo ich pohybovať;
 • porušenie postavenia kvôli bolesti a pocitu blokovania v chrbte, pacient sa v tomto ohľade začína silno sklopiť;
 • autonómne poruchy vo forme blanšírovania kože dolnej časti chrbta a nôh, výskyt bielych alebo červených škvŕn v týchto oblastiach;
 • v pokročilých prípadoch - inkontinencia moču a / alebo stolice, pretrvávajúca strata citlivosti nôh (je možná paralýza).

Znaky bolesti v posledných štádiách sú spravidla prudké pálenie alebo natáčanie v prírode žiarením do oblastí nachádzajúcich sa pod léziou. V počiatočných fázach prietrže zvyčajne spôsobuje nejednotnú matnú a boľavú bolesť chrbta.

Diagnóza bedrového kĺbu

Na stanovenie diagnózy sa používajú neurologické testy a inštrumentálne metódy výskumu. Testovanie neurologického stavu sa vykonáva neurológom, ortopédom alebo neurochirurgom. Špecialista počas počiatočného vyšetrenia na základe výsledkov testov zahŕňajúcich hodnotenie sily svalov a šľachových reflexov môže mať podozrenie na prietrž lumbálnej lokalizácie. Na potvrdenie diagnózy pacienta sa pošle vyšetrenie MSCT alebo MRI..

Niekedy pred CT / MRI predchádza röntgen, ktorý umožňuje identifikovať štrukturálne zmeny v kostnom tkanive spojené s patológiou a zúžením medzistavcového priestoru. Rôntgenové žiarenie si však nevie predstaviť samotný disk, miechu, neurovaskulárne útvary súvisiace s mäkkými tkanivami. Preto sa röntgenová snímka môže použiť iba v prvej fáze vyšetrenia. Objasní sa, či sa v stavcoch vyskytujú štrukturálne a pozičné odchýlky a či je potrebné pacienta vyšetriť pomocou informatívnejších zobrazovacích metód..

Najväčšia klinická hodnota v diagnostike je magnetická rezonancia. MRI kvalitatívne určuje stav diskov, ako aj:

 • lokalizácia, povaha, veľkosť vydutia;
 • prasknutia vláknitého prstenca;
 • stupeň dislokácie želatínového jadra;
 • skutočnosť kompresie miechy a kompresie nervových ganglií;
 • šírka miechového kanála;
 • bezplatné sekvestrácie;
 • zhoršený prísun krvi;
 • všetky súvisiace patológie v skúmanej muskuloskeletálnej oblasti.

Pre neschopnosť podrobiť sa MRI sa pacientovi môže odporučiť multi-helikálne CT vyšetrenie - multislice skenovanie bedrovej oblasti röntgenovými lúčmi. CT v akejkoľvek podobe je však v porovnaní so schopnosťou MRI v spoľahlivosti diagnózy, v množstve informácií získaných na klinickom obraze, v bezpečí pre zdravie pacienta horšie..

Pravda o liečbe bedrovej kýly

Pomáhajú lieky?

Medzi lieky na lokálne a interné použitie, ktoré sa bežne používajú pri liečbe bolesti v dolnej časti chrbta, sú známe:

 • tradičné nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín atď.) - áno, účinné, ale viac pri zastavení bolesti a zápalu o 1-2 lyžice. diagnóza;
 • silné analgetiká (Ketorolac, Ketonal, atď.) - sú predpísané na silnú a dlhodobú bolesť na 2 až 3 lyžice, účinnosť sa odhaduje na 50/50 (po ukončení liečby sa zvyčajne bolesti znova obnovia);
 • opioidné prípravky (Tramadol, atď.) - predpisujú sa iba najťažším pacientom so strašnými a neznesiteľnými bolesťami počas prípravy na operáciu;
 • injekcie glukokortikoidných hormónov alebo lidokaínu do chrbtice - takéto blokády sa používajú v zriedkavých prípadoch, keď je exacerbácia bolesti neznesiteľná a konvenčné NSAID nefungujú (taká klinika naliehavo vyžaduje chirurgický zákrok).

Akékoľvek lieky proti bolesti, ktoré sa užívajú, sa nemôžu užívať dlho, pretože majú negatívny vplyv na fungovanie gastrointestinálneho traktu, obličiek, pečene, srdca a krvných ciev a krvotvorbu. Lokálne prípravky vo forme mastí sú jemnejšie, ale nemajú dostatočnú penetračnú schopnosť, aby normálne upokojili zapálený miechový nerv..

Život pacienta iba samotnými liekmi, ktorým sa v prípade potreby zabráni operácii, bude pre pacienta drahý. Je to slepá ulička, ktorá nevyhnutne vedie k invalidite v dôsledku progresívnej kýly, nezvratnej atrofie nervového tkaniva a okrem toho, že sa vyskytnú ďalšie zdravotné problémy. Nedá sa povedať, že nekontrolované užívanie drog je návykové av niektorých prípadoch je to úplný nedostatok účinku.

Lekári musia pacientom predpisovať lieky zo série chondroprotektorov. Chondroprotektory zlepšujú výživu chrupavky disku, ale opäť, ak disk ešte nie je kriticky zdeformovaný. Preto sú chondroprotektívne látky vhodné na izolovanú osteochondrózu alebo na vyčnievanie medzistavcových L-diskov, v iných prípadoch nefungujú..

Účinok gymnastických cvičení

Je možné udržať prietrž pod kontrolou pomocou špeciálnych fyzických cvičení v bedrovej oblasti? Gymnastické cvičenia by mali byť odporúčané skúseným rehabilitológom, ktorý má v rukách váš obraz MRI a je plne oboznámený s vašimi fyzickými údajmi a zdravotným stavom. Prvý kurz by sa mal uskutočňovať pod dohľadom lekára pri záťažovej terapii. Autotestovanie gymnastických zázračných cvičení z internetu je spojené so zvýšením a / alebo premiestnením hrudnej hmoty v nebezpečnej zóne so zvýšením neurologického deficitu.

Priaznivým účinkom gymnastických cvičení, navrhnutých individuálne pre každého pacienta, je zvýšenie krvného obehu v postihnutej oblasti, posilnenie a uvoľnenie svalov, vyrovnanie stavcov a zväčšenie medzistavcových priestorov. Pravidelné a správne naplánované cvičenia prispievajú k zníženiu frekvencie relapsov ak zlepšeniu motorických schopností. Dobrým doplnkom cvičebnej terapie budú triedy v bazéne pod dohľadom inštruktora plávania a aqua gymnastiky.

V akútnom období je však kontraindikované angažovať sa, až kým príznaky exacerbácie neodstránia pokoj a lieky. Okrem toho môže fyzický dopad (najmä trakcia) na spodnú časť chrbta s veľkými kýlami (> 8 mm), dokonca aj na terapeutické účely, spôsobiť viac škody ako úžitku. Odborníci preto zdôrazňujú, že títo pacienti musia najskôr vykonať herniu čo najskôr a až potom, čo sa fyzioterapeutickými cvičeniami zapoja do produktívneho obnovenia pohybového ústrojenstva a centrálneho nervového systému..

Dopad na masáž

Masážna taktika je zameraná na zlepšenie tkanivového trofizmu (zvýšenie prietoku krvi a odtoku lymfy, zásobovanie buniek výživou a kyslíkom), uvoľnenie svalového napätia, zabránenie atrofii a zníženie tlaku na medzistavcové platničky. V akútnych obdobiach choroby je zakázané ako v prípade cvičebnej terapie prísť do styku. Masážne a manuálne procedúry sú vykonávané striktne podľa indícií na vysokej úrovni odborníkom v odbore „neurológia-ortopédia“, keďže prietrž je nezhodná.

Akákoľvek reflexológia by sa mala vykonávať veľmi starostlivo a profesionálne, bez zášklbov, skrútení, nadmerného tlaku na chrbticu, aby sa ešte viac nepoškodil slabý disk a aby sa výčnelok nesmeroval nepriaznivým smerom. Z rovnakého dôvodu je nežiaduce používať všetky druhy taktík na zníženie prietrže, účinok môže byť úplne opačný..

Masáž pre túto oblasť má mnoho kontraindikácií: vyduté výčnelky (3 lyžice), sekvestráciu, hypertenziu, ochorenie obličiek atď. Masážne techniky, ak nie sú kontraindikované, by sa mali posudzovať výlučne v kontexte základného liečebného procesu, a nie ako jediná liečebná metóda. Masáž, manuálna terapia nie je všeliekom, nedokáže vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku, ale môže byť veľmi užitočná pri „mladej“ prietrži, ktorá sa len objavuje. Masáž má neoceniteľné výhody pri obnove chrbtice po operácii..

Fyzioterapia bedrového kĺbu

Fyzioterapeutické sedenia sú jednou zo súčastí preventívnej liečby. Fyzioterapeutické postupy nebudú viesť k úplnému uzdraveniu, zvrátenie deštrukcie medzibunkových chrupavkových medzistavcových výsteliek tiež nie je v ich silách. Avšak je celkom dosiahnuteľné zastaviť progresiu fibro-chrupavky a degenerácie kostí v projekcii bedrovej bedrovej kosti pomocou fyzioterapie. Remisia sa dosiahne znížením opuchov okolo postihnutého disku, obnovením dobrého krvného obehu a znížením svalovej hypertonicity.

Elektroforéza a fonoforéza, magnetoterapia, pulzná terapia, ultrazvuk, laserová terapia, elektromyostimulácia sú štandardné postupy odporúčané v určitej kombinácii ľuďom s takouto diagnózou. Koľko pacientov pomohlo zmierniť alebo úplne odstrániť bolestivé príznaky? Štatistiky sú sklamaním. Iba 50% ľudí po absolvovaní bedrovej fyzioterapie uvádza výraznú a pretrvávajúcu úľavu.

V približne 10% prípadov sa fyzioterapia nezlepšuje alebo zhoršuje. A až 40% ľudí trpí úplným fiaskom z fyzioterapie, ktorý sa sťažuje na výskyt a zosilnenie bolesti. Ide o to, že fyzioterapeutické metódy sú väčšinou založené na zásadách hlbokého zahrievania mäkkých tkanív alebo elektrickej neuromuskulárnej stimulácie. Takéto fyziomanipulácie nemusia prispievať k eliminácii, ale naopak, zvyšujú opuchy na zapálenom nervovom kmeni, čo vyvoláva zvýšenie bolestivých symptómov..

Komplikácie a následky medzistavcovej prietrže

Bedrová, lumbosakrálna hernia chrbtice s nesprávnou a predčasnou liečbou vedie k narušeniu inervácie panvových orgánov, svalov dolných končatín a zvýšeniu neurologického deficitu. Najnepriaznivejším dôsledkom, častejším pri 3-4 lyžiciach, je syndróm chvosta koní, ktorý sa prejavuje:

 • bolestivá intenzívna radiálna bolesť;
 • periférna paralýza alebo paréza nôh s prevahou v distálnych úsekoch;
 • strata všetkých typov citlivosti a reflexov v dolných končatinách a perineu;
 • závažné poruchy funkcií sigmoidu a konečníka, močových ciest, reprodukčných systémov mužov a žien (fekálna inkontinencia, nekontrolované močenie, impotencia, neplodnosť atď.).

Ak sa zistí najmenej jeden z uvedených príznakov lézie konského chvosta, pacient potrebuje neurochirurgickú liečbu čo najskôr. Žiadna konzervatívna taktika v tomto prípade nezachráni! Prognóza zotavenia nervovej inervácie a funkčných porúch bude úplne závisieť od toho, koľko času uplynulo od momentu, keď sa syndróm objavil po operácii..

záver

Nie je možné obnoviť integritu vláknitého prstenca a zmenšiť veľkosť vytvorenej prietrže pomocou taktiky konzervatívnej liečby. Symptomatológia lumbálnych hernií je ťažké zvládnuť konzervatívne v pokročilých štádiách, pretože zdroj bolestivého stavu nezmizne. V skutočnosti neexistuje jediný pacient, ktorý by sa pri takej závažnej diagnóze zbavil prietrže a jej následkov bez chirurgického zákroku..

Nechirurgický prístup môže byť opodstatnený iba v počiatočnom štádiu, keď je deformácia zanedbateľná a ešte neviedla k prasknutiu vlákien väzivového tkaniva disku, k poškodeniu nervových zakončení. Iba v počiatočnej forme je možné dosiahnuť stabilnú remisiu v dôsledku prebiehajúcej komplexnej terapie s pravidelnými liečebnými cyklami počas celého života. Inými slovami, konzervatívna liečba vytvorí podporný preventívny účinok v dôsledku stimulácie krvného obehu a metabolizmu, ktorý spomalí deštrukčné procesy a zabráni prechodu výbežku na extrúziu..

V predposlednej a poslednej etape strácajú konzervatívne metódy svoj význam. Pokiaľ by to nebolo žiaduce, nebudú môcť vytiahnuť prietrž späť, rozpustiť sekvestráciu a vypestovať zlomený kruh. V tejto súvislosti sú všetky nechirurgické metódy bezmocné. V neskorších štádiách je maximum, ako môžu pomôcť, zníženie intenzity syndrómu bolesti. A potom, ako ukazujú praktické skúsenosti, v ojedinelých prípadoch.

zistenie

 • Konzervatívna terapia nemôže byť alternatívou k chirurgickému zákroku, pretože neodstraňuje prietrž, ale má iba symptomatický účinok..
 • Podľa klinických pozorovaní má najmenej 40% pacientov liečených konzervatívnym spôsobom neuspokojivé výsledky. Po 6 až 12 mesiacoch sa na nich pracuje z dôvodu neúčinnosti predchádzajúcej liečby alebo vyvinutých komplikácií.
 • Pri ochorení 3 štádií a 4 štádií je indikovaný chirurgický zákrok (mikrodiscektómia, endoskopia). Vo fáze 4 je vzhľadom na vysoké riziko ireverzibilného poškodenia miechy a nervových zväzkov sekvestráciou naliehavo predpísaná operácia na odstránenie sekvestrácie a korekcie disku..
 • Ak je neinvazívny prístup pre 1-2 lyžice. patológia po dobu 6 mesiacov bola neúspešná v boji proti bolesti alebo progresii na MRI je zaznamenané, je vhodné zvážiť minimálne invazívnu metódu odstránenia prietrže (endoskopia, nukleoplastika).

Nástup príznakov straty citlivosti je zlým znakom, ktorý predpovedá začiatok paraplegie v blízkej budúcnosti. Aby sa predišlo dramatickému výsledku vo forme ochrnutia, z ktorého chirurgický zákrok nezachráni, je dôležité podrobiť sa neurochirurgickej operácii na obmedzený čas..

Liečba exacerbácie bedrovej prietrže

Dystrofické zmeny vo vláknitom tkanive miechy bez vhodnej terapie môžu viesť k vytvoreniu medzistavcovej prietrže. Dôvodom rozvoja tejto patológie je fyzická nečinnosť, zmeny súvisiace s vekom, metabolické procesy a iné. Kýla sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Najčastejšie sa v bedrovej oblasti pozoruje degeneratívna zmena disku. S progresiou ochorenia sa vyvíja exacerbácia prietrže, ktorá má charakteristické príznaky.

Príčiny exacerbácie

Deformácia vláknitého tkaniva medzi stavcami sa vyvíja v dôsledku zaťaženia chrbtice. V dôsledku toho je narušená integrita vláknitého prstenca a chrupavkového tkaniva. Disk stráca svoju anatomickú štruktúru (vyčnieva), nervové korene a krvné cievy podliehajú kompresii a vyskytuje sa syndróm bolesti. Bolesť môže byť spôsobená zadkom, funkcie nôh a motorov sú obmedzené. Zanedbaný stav choroby môže viesť k závažným komplikáciám vrátane zdravotného postihnutia..


Tento typ dystrofických zmien sa prejavuje ako komplikácia osteochondrózy. Príčiny rozvoja patológie sú:

 • fyzická nečinnosť;
 • ťažká fyzická práca;
 • tehotenstva;
 • zmeny veku.

Exacerbácia miechovej prietrže môže byť vyvolaná:

 • zranenia - nehoda, priame úrazy, poškodenie domácnosti;
 • Obezita
 • dedičnosť;
 • podvýživa;
 • intenzívna fyzická námaha;
 • podchladenie;
 • výrony chrbtice;
 • zdvíhať závažia.

Pri kýle chrbtice je potrebné kvalifikované včasné ošetrenie. Kompresia nervových koreňov vedie k zhoršeniu inervácie končatín a vnútorných orgánov. Zanedbaný stav môže viesť k zhubným nádorom..

Mnohí nevedia, čo robiť s exacerbáciou bedrovej prietrže. V takom prípade sa považuje za najlepšiu možnosť vyhľadať lekársku pomoc. Samoliečba sa neodporúča, pretože sa môžu vyskytnúť komplikácie. Lekári by sa mali zaoberať liečbou tejto patológie..

symptomatológie


Exacerbácia medzistavcových prietrží je charakterizovaná týmito príznakmi:

 • silná bolesť v oblasti dystrofických zmien v disku, ktorá sa premieta na končatiny (v závislosti od toho, v ktorej časti chrbtice sa nachádza prietrž), horná alebo dolná časť epigastrickej oblasti, vzadu, srdce môže bolieť;
 • hypertermia v dôsledku zvýšeného zápalu vo vláknitých tkanivách;
 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • pohyb vpred alebo otáčanie tela vedie k silnej bolesti, pacient môže stratiť vedomie;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • s léziami krčnej chrbtice - bolesti hlavy, závraty, strata sluchu a zraku.

Ak sa objavia príznaky, je vhodné podstúpiť štúdiu v nemocnici a liečebný cyklus.

Čo robiť s exacerbáciou

Exacerbácia bedrovej prietrže sa rýchlo vyvíja. Pri pomoci pacientovi je dôležité vedieť, čo robiť. Akékoľvek cvičenia, fyzické úsilie a pokusy narovnať sa sú prísne zakázané. To len prehĺbi bolesť a zhorší stav pacienta..


Najprv musíte:

 • privolať lekára alebo previezť osobu do nemocnice sama;
 • poskytnúť pacientovi pohodlnú polohu, v ktorej nepohodlie nebude také intenzívne;
 • aplikujte lieky proti bolesti perorálne (Ibuprofen);
 • na oblasť zápalu naneste studený obklad.

Liečba medzistavcovej prietrže sa predpisuje po laboratórnych a hardwarových štúdiách. urobené:

 • MRI - na určenie lokalizácie patológie a vylúčenie chorôb vnútorných orgánov;
 • krvné a močové testy;
 • lumbálna punkcia na vyhodnotenie tlaku mozgomiechového moku;
 • elektromyografie;
 • ultrazvuk
 • ECG.

V období exacerbácie medzistavcovej prietrže je prvým stupňom liečby lieková liečba zameraná na zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalu a obnovu vláknitého tkaniva. Rozsah liekov zahŕňa: analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá, chondroprotektory. Ďalej sa predpisujú vitamínové komplexy.

Počas remisie pacient absolvuje fyzioterapeutické procedúry, masáže, akupunktúru a manuálnu terapiu, je možná aj cvičebná terapia.

Lieky

Lieky, ktoré sú predpísané na exacerbáciu prietrže medzistavcovej platničky:

 • lieky proti bolesti - Analgin, Baralgin, Ketorol;
 • NSAID - diklofenak, nimesulid, indometacín (podávaný perorálne maximálne 7 dní, topické prípravky - masti, gély - na použitie nie sú stanovené žiadne obmedzenia);
 • svalové relaxanciá - Midokalm, Tizalud;
 • chondroprotektory - Teraflex, Arta, Don, Rumalon;
 • vazodilatátor - Trental, Eufillin, Burliton a ďalšie.

Vo veľmi závažných prípadoch, s veľmi ťažkým zápalovým procesom, sú predpísané steroidné protizápalové lieky Dexametazol, Diprosan..

Veľmi silné bolesti sú zmiernené anestetickou blokádou Novocain alebo Lidocaine.

chirurgia

Operácia sa vykonáva vtedy, keď sa pri zhoršení kýly chrbtice zhoršuje stav pacienta, pri neprítomnosti konzervatívnej liečby príliš pokročilý stav patológie..

 • Mikrodisektómia - endoskopický zásah s malými rezmi, pravdepodobnosť komplikácií je nízka, rehabilitačné obdobie je asi 3 mesiace.
 • Vyparovanie pomocou lasera - pod vplyvom laserového lúča sa jadro medzistavcového disku vyschne. To vedie k zníženiu prietrže, obnove anatomickej štruktúry stavcov a platničiek.
 • Discectómia - operácia odstránenia medzistavcových platničiek s následnou imobilizáciou susedných stavcov. Poškodený disk je možné nahradiť protézou, ktorá má vlastnosti takmer prirodzené. Obdobie vymáhania po takomto zásahu je dlhé - približne 6 mesiacov.

Po operácii sa vykonáva konzervatívna liečba liekmi, cvičebná terapia, masáže..

fyzioterapia

Pri exacerbácii bedrovej prietrže sa používajú postupy zahrievania. Po oslabení syndrómu bolesti môžete pristúpiť k komplexu liečebných cvičení zameraných na napínanie chrbtice. Cvičenia na ohýbanie a krútenie by sa nemali robiť kategoricky. Užitočný článok na túto tému - je možné čerpať lis herniou bedrovej chrbtice.

Fyzioterapeutický komplex je vybraný fyzioterapeutom s prihliadnutím na štádium choroby. Masáže zmierňujú svalové kŕče, obnovia normálne prísun krvi, zlepšia výživu buniek a urýchlia proces opravy poškodených tkanív.

Aby sa zabránilo rozvoju medzistavcových prietrží, je potrebné dodržiavať správnu výživu (viac informácií - výživa s prietržami chrbtice), vyhnúť sa dlhodobému sedeniu v jednej polohe, vykonávať fyzické cvičenia, ktoré posilňujú svaly chrbtice, navštíviť bazén. Preventívne opatrenia bránia rozvoju medzistavcovej prietrže.

Ako liečiť medzistavcovú prietrž v dolnej časti chrbta počas exacerbácie?

Liečba medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta počas exacerbácie je dôležitou otázkou pre väčšinu mužov po 40 rokoch. Životný štýl mnohých z nich je sedavý a dlhé sedenie pred monitorom. Neprispieva k sile chrbtice.

Výskyt prietrže je proces natiahnutý v priebehu času, ktorý je chronickej povahy. Z tohto dôvodu môže dôjsť k náhlej exacerbácii tohto ochorenia. Pri prvom vyšetrení bude lekár nútený diagnostikovať to.

Aby sme pochopili procesy, ktoré sa vyskytujú v tomto prípade, je potrebné zvážiť príčiny a príznaky choroby. Mali by sme si spomenúť na anatómiu: chrupavkové disky sa umiestňujú medzi stavce a pôsobia ako tlmič nárazov z dôvodu pružnosti. Disk pozostáva z niekoľkých vrstiev: vonkajšia hustá membrána (vláknitý krúžok) a mäkká vnútorná časť (jadro buničiny)..

Keď sa na disku objavia praskliny, vnútorná vrstva sa najskôr zdeformuje, vytvorí výčnelok, potom vytiekne a stlačí nervové zakončenie. Bolesť, ktorá z toho vyplýva, naznačuje dysfunkciu podporného aparátu a môže byť veľmi závažná. Telo, ktoré stratilo podporu, reaguje s narušením fungovania vnútorných orgánov, so zmenou citlivosti končatín alebo určitých častí tela..

Čo môže ovplyvniť jedinečnú štruktúru sily ľudskej chrbtice??

Existuje niekoľko dôvodov a ich znalosti pomáhajú pacientovi presne pochopiť, čo sa s ním deje a ako konať v období exacerbácie..

Jednou z hlavných príčin choroby je trauma, vzpieranie, ktoré sa často stáva u mladých aktívnych mužov. Druhým je oslabenie krvného zásobovania chrbtových svalov v dôsledku sedavého životného štýlu. Disky nemajú svoj vlastný výživový systém a funkciu vďaka najbližším tkanivám - chrbtovým svalom. V tomto prípade funguje nasledujúca schéma: sedavý chrbát - nie je potrebný prísun krvi - disk hladuje, stáva sa menej silný - praskne.

Vertebrálna hernia sa môže vyskytnúť s individuálnymi charakteristikami tela - defektmi spojivového tkaniva.

Kýla v bedrovej oblasti spôsobuje nasledujúce príznaky: bolesť dolnej časti chrbta, ktorá spôsobuje nôh (časť chodidla a dolnej časti nohy sa stáva necitlivou, objaví sa bolesť chrbta, ktorá sa pri zatáčaní a chôdzi prudko zosilňuje). Človek sa snaží byť na jednom mieste a má strach z iného záchvatu bolesti.

Uvádzajúcimi faktormi sú: osteochondróza (považuje sa za počiatočné štádium medzistavcovej prietrže) a dedičnosť. Môže spôsobiť prietrž:

 • onkologické a gynekologické choroby;
 • zlomené a posunuté stavce;
 • zmeny bedra v dôsledku zápalu.

V prvej fáze sa človek snaží zmierniť bolesť pri liekoch - pilulky, masti, obklady. S lekárom sa najčastejšie konzultuje v pokročilom štádiu ochorenia, keď sa proces stupňuje.

Ak navštívite lekára (neurológa alebo ortopéda) so sťažnosťami na bolesti chrbta, necitlivosť v končatinách, je predpísaná rádiografia chrbtice..

Bedrová medzistavcová prietrž sa vyvíja v 2 etapách:

 • prvá je degeneratívna zmena v tejto časti chrbtice, praskliny, opuchy, bolesť v napnutých svaloch;
 • druhá - v tomto štádiu bolesť ovplyvňuje korene stavcových nervov, dochádza k strate citlivosti a diagnostikuje sa prietrž.

Stav diskov sa odhaduje podľa vôle na obrázku. Pre presnejšiu diagnózu je predpísaná diskografia - približne rovnaká ako rádiografia, ale so zavedením kontrastného média do podozrivej oblasti. Ultrazvuk s bedrovou prietržou nebude účinný. Najlepšia diagnostická metóda je magnetická rezonancia pomocou kontrastných látok.

V prvom štádiu medzistavcovej prietrže počas obdobia jej exacerbácie sa predpisujú lieky na zmiernenie zápalu a bolesti. Lieky môžu byť vo forme mastí, injekcií alebo tabliet.

Fyzioterapeutické postupy dávajú veľmi dobrý výsledok - masáž, akupunktúra, UHF, elektroforéza, laserové ošetrenie. Všetky tieto prostriedky zmierňujú bolesť, problém však neodstránia..

Chirurgickej liečbe je možné sa vyhnúť v 2/3 prípadoch exacerbácie medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta, ale pri zníženej citlivosti nôh, pravidelných bolestivých bolestiach v dolnej časti chrbta a nesprávnom fungovaní panvových orgánov je chirurgická liečba nevyhnutná. Je potrebné, aby sa frekvencia exacerbácií ustálila raz za 90 dní a bolesť sa nezmiernila.

Pri konzervatívnej liečbe exacerbácií takýchto kýly sa používa tradičná medicína a alternatívne recepty. Zmierňujú bolesť dostatočne dobre, ale liečba vyžaduje najmenej dva týždne času a veľké množstvo liekov. Dráždia membránu žalúdka a dvanástnika, pôsobia na obličky a pečeň a môžu vyvolať alergie. V prítomnosti gastritídy a vredov ich nemôžete užívať.

Ak sa používa farmakoterapia exacerbácií:

 • masti proti bolesti proti bolesti Diclofenac, Movalis;
 • injekcie alebo tablety Naproxen, Indometacín, Tenoxikam.

Ak už pacient pozná svoju diagnózu a prežíva ďalšie zhoršenie, musí na zmiernenie bolesti prijať nasledujúce opatrenia:

 • choďte spať, poškodená spodná časť chrbta a chrbtica nepodporujú telesnú hmotnosť;
 • musíte urobiť posteľ pevnou, pokúsiť sa zaujať postoj, pri ktorom je bolesť najmenšia z dôvodu menšieho napätia v koreňoch, môžete zdvihnúť nohy o podporu;
 • nasadiť upevňovací pás tak, aby nebolo možné vykonať náhle pohyby, ktoré vyvolajú obnovenie bolesti;
 • Naučte sa netraumatické postavenie: najprv si pomaly sklopte nohy, potom sa musíte zdvihnúť, oprieť sa o ruky, posadiť sa na okraj a udržať trup rovno, postaviť sa;
 • upravovať výživu, odstraňovať ťažké, mastné a korenené jedlá;
 • odmietajú sex: naznačujú pohyblivosť v dolnej časti chrbtice;
 • používať lieky predpísané lekárom - masti protizápalových a analgetických účinkov Finalgon, Diklofenak, Indometacín, injekcia antibiotík, vitamínové komplexy.

Pri znížení bolesti sú predpísané triedy fyzioterapie. Lekár Vám tiež odporučí masáž, fyzioterapiu, akupunktúru a akupresúru..

Všetky tieto účinky sa vykonávajú iba medzi záchvatmi bolesti a pod dohľadom odborníka na fyzioterapiu. Pri zníženej bolestivosti môže pacient cvičiť sám.

Základné pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať:

 • minimálny fyzický stres;
 • malý rozsah pohybu;
 • cvičenia sa môžu vykonávať na posteli s vankúšom, zozadu alebo po boku a zastaviť sa, keď sa bolesti znovu obnovia;
 • pozorovať postupnosť uvoľnenia stresu;
 • cvičenia pre zdravé časti tela sa vykonávajú ako prvé: je potrebné začať s nohami a pažami, zatiaľ čo spodné končatiny sú na posteli;
 • kurzy trvajú 10 až 15 minút počas 3 hodín denne;
 • pohyby miechy sú zakázané: časti disku sú inervované mnohými procesmi a dokonca aj najmenší tlak zosilňuje bolesť;
 • nemôžete sa ohnúť príliš nízko, sú zobrazené cvičenia na napínanie chrbtice, zatiaľ čo korene nervov sú uvoľňované.

Cvičenie počas remisie sa musí robiť veľmi opatrne, aby nedošlo k zovretiu a relapsu..

Ak takáto liečba zlyhá, je nevyhnutná hospitalizácia so zvýšenou terapiou alebo chirurgickým zákrokom..

Vankúš a správna poloha na spanie s kýlou chrbtice

Dôsledky prietrže


Pri kýle disku sú možné komplikácie vo forme narušenia funkcií panvovej oblasti a dolných končatín.Ak nechceme liečiť výskyt herniovej prolamy neúmyselne a nezaobchádzať sa s ňou včas, môže mať kýla vážne následky. Stlačenie koreňov miechových nervov nespôsobí len neustálu bolesť chrbta, ale keď sa ochorenie začne, povedie to k neustálej všeobecnej slabosti..

Tuhosť pohybov sa bude postupne vyvíjať - to spôsobí potrebu zmeniť obvyklý spôsob života a môže viesť k potrebe neustáleho odpočinku v posteli..

To je zaujímavé: Bolesť po akupunktúre so strednou prietržou

Vytlačená prietrž korien miechy môže spôsobiť znecitlivenie dolných končatín a narušenie panvových orgánov. Zmeškaný výhřez kýly môže dokonca spôsobiť ochrnutie dolných končatín a viesť k celoživotnému postihnutiu.

Liečba exacerbácie

Ak je pozorovaná exacerbácia ochorenia, napríklad medziobratlová hernia bedrového kĺbu alebo iné oddelenia, je terapia zameraná predovšetkým na zmiernenie stavu pacienta - t.j. úplné zastavenie alebo maximálne zmiernenie bolesti. Používa sa väčšinou konzervatívna liečba (t.j. bez chirurgického zákroku). V niektorých prípadoch je možná iba operácia..

Používanie liekov

Najbežnejšia medziobratlová hernia je v dolnej časti chrbta, čo sa vysvetľuje skutočnosťou, že hlavná záťaž je spojená s touto oblasťou chrbta (napríklad pri zdvíhaní závaží). Počas exacerbácie sa cíti silnými, často neznesiteľnými bolesťami.

Preto lekári prijímajú naliehavé opatrenia:

 1. Injekcie protizápalových nesteroidných liekov (intramuskulárne) - napríklad liek „Movalis“.
 2. Glukokortikosteroidy - sú predpísané pacientom s medzistavcovou prietržou bedrovej chrbtice alebo iných častí chrbtice v prípade prudkej exacerbácie. Takéto injekcie sú silnejšie ako nesteroidné protizápalové lieky.
 3. Svalové relaxanciá (napríklad „Midokalm“) uvoľňujú svaly, takže prestávajú mačať postihnuté oblasti a zmierňujú bolesti..
 4. Nakoniec, v extrémnych prípadoch, je potrebné používať steroidné protizápalové lieky - napríklad Diprosan alebo Dexamethasone. Sú im tiež podávané injekcie..

Fyzioterapeutické procedúry a masáže

Po stanovení diagnózy lekári predpíšu určité fyzioterapeutické postupy:

 • elektroforéza;
 • magnetoterapia;
 • ultrazvukové ošetrenie;
 • manuálna terapia;
 • spinálna trakcia (trakčná terapia);
 • masáže;
 • akupunktúra atď.

Chirurgická aplikácia

U pacientov s medziobratlovou herniou bedrovej časti (alebo iných častí) v pokročilých prípadoch (vrátane exacerbácií) je indikovaný chirurgický zákrok. V súčasnosti sa používa niekoľko druhov intervencií, z ktorých najbežnejšie sú opísané v tabuľke.

fyzioterapia

V prípade exacerbácie prietrže je liečba takmer vždy predpísaná komplexne. Použitie špeciálnych cvikov hrá v terapii zvláštnu úlohu. Niektoré z nich sú podrobne opísané v nasledujúcej časti..

Rizikové faktory a príčiny exacerbácie

Medziobratlová hernia sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s osteochondrózou. Toto ochorenie vedie k postupnej deštrukcii medzistavcových platničiek, čo v konečnom dôsledku spôsobuje výskyt herniálnej prolapsy..

Kýla je často vystavená aj týmto kategóriám ľudí:

 • tí, ktorí vedú sedavý spôsob života (napríklad, povolanie si vyžaduje trávenie veľkého času pri počítači alebo na dokumentáciu);
 • ľudia, ktorí pravidelne vykonávajú fyzicky tvrdú prácu;
 • ľudia vo vekovej kategórii nad 30 rokov;
 • ženy v období narodenia dieťaťa.

Príčiny exacerbácie prietrže môžu byť:

 • Telové podchladenie.
 • Poranenie chrbtice (napríklad silná rana pri nehode alebo páde).
 • nadváha.
 • Dedičná predispozícia.
 • Nesprávna výživa (vedie k nedostatku zložiek a minerálov potrebných pre organizmus).
 • Poruchy metabolizmu v tele.
 • Vzpieranie od 5 kg.
 • Náhle pohyby tela.

Ako klamať

Zdravý spánok pre priaznivý výsledok prietrže chrbtice je veľmi dôležitý. Tento proces možno vylepšiť tromi spôsobmi: teplota, zdvíhanie a vyrovnávanie chrbtice. Okrem toho musíte ležať nie na mäkkej posteli, ale nie na tvrdej posteli. Je potrebné nájsť „strednú zem“. Je to potrebné, aby si telo počas spánku lepšie udržalo svoje fyziologické ohyby.

Vyberieme cviky na prietrž lumbálnej chrbtice. Pri „streľbe“, akútnej bolesti, keď človek nemôže vykonať takéto úkony, sa používa iná technika. Pacient na všetkých štyroch sa pomaly plazí na posteľ. Najprv si pohne rukou a potom nohami. Okrem toho, aj keď pacient nemá kýlu chrbtice, ale skôr starobu, pred zahrnutím na nohy bude veľmi užitočné malé zahriatie..

cvičenie

Na prevenciu akútnej bolesti, keď máte diagnózu kýly chrbtice, môžete každý deň vykonávať jednoduchú gymnastiku. Šport by mal byť obmedzený, napríklad je veľmi žiaduce venovať sa plávaniu, chôdzi, cyklistike. Neodporúča sa však behať a skákať. Tu je zoznam cvičení, ktoré pozitívne ovplyvňujú dynamiku pacienta:

 1. ľahnite si na chrbát a roztiahnite nohy. Najprv odtiahnite jeden prst od seba a druhý k vám. Potom ich odložte nabok a spojte ich.
 2. Poloha - na chrbte, kolená sú ohnuté. Nakloňte nohy doľava a doprava a potom ich spojte.
 3. Rovnaká poloha s ohnutými kolenami. Spustite a zdvihnite svoje panvové telo, oprite sa o svoje chodidlá a lopatky.
 4. Ľahnite si na bok a otočte si rovnú nohu dozadu a dopredu.
 5. Postavte sa na všetky štyri, znížte a zdvihnite chrbát, ale pomaly.
 6. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Pokúste sa preniesť ľavé koleno na pravé koleno a potom ľavé koleno na pravé koleno.

Vďaka týmto jednoduchým cvičeniam začnete posilňovať chrbticu a čoskoro bude menej bolestivé cítiť sa v pohybe. Takéto terapeutické cvičenia často môžu zlepšiť život človeka aj s ostrými, šijacími bolesťami. Je dôležité pamätať na také jednoduché dogmy, ako je skutočnosť, že by ste sa nemali ostro pohybovať a okamžite stratíte strach z pocitu bolesti pri streľbe. Preto tieto pohyby hrajú obrovskú úlohu pri obnove tela..

Liečba medzistavcovej prietrže počas exacerbácie

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Prítomnosť osteochondrózy u 80% populácie vo vekovej kategórii nad 30 rokov nie je prakticky sporná. A pacienti si zvykli na stálu kŕčovú bolesť v bedrovej oblasti. Je však potrebné pochopiť, že osteochondróza spôsobuje, aj keď postupné, ale postupné ničenie medzistavcových platničiek. Nie je vylúčené, že dôjde k pretrhnutiu vláknitého prstenca, v dôsledku čoho sa vytvorí prietrž.

Môžete sa tiež naučiť žiť s touto podmienkou. Najmä ak v čase herniálneho výčnelku na klinike predpísal terapeut nesteroidnú protizápalovú terapiu. Akútne príznaky sa úplne zastavia, človek sa vráti do svojho obvyklého života a výkonu svojich pracovných povinností. A medziobratlová platnička sa naďalej zrúti.

Skôr alebo neskôr dôjde k exacerbácii medzistavcovej prietrže, ktorú možno potlačiť aj pomocou účinných farmakologických liekov. Tentoraz sa bude zväčšovať herniálny výčnelok. A to sa stane, až kým nezačne kompresia radiálneho nervu. V tomto prípade úradné lieky pošlú pacienta na urgentnú operáciu. V dôsledku zásahu sa poškodený disk odstráni.

Miecha čiastočne stráca svoju tlmiacu schopnosť. 2 až 3 roky po operácii sa relaps vyvíja pri premietaní ďalších medzistavcových platničiek.

Medzitým sa môže pri exacerbácii liečiť medziobratlová hernia tak, aby sa pacient úplne zbavil osteochondrózy a zároveň sa zachovala anatomická štruktúra chrbtice. Ako na to - v článku sa dozvieme ďalej. Lumbosakrálna chrbtica má najčastejšie podobnú chorobu. Preto sa budeme zaoberať jeho príkladom.

Liečba medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta počas exacerbácie: čo robiť?

Prvá vec, ktorá sa má vykonať pri liečbe medzistavcovej prietrže počas exacerbácie, je vytvorenie podmienok na odstránenie rizika porušenia radikálnych nervov. Ich stlačenie môže viesť k úplnému porušeniu inervácie kontrolovaných oblastí tela. To spôsobí ochrnutie a dysfunkciu niektorých brušných a panvových orgánov..

Typické príznaky exacerbácie medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta môžu byť tieto:

 • akútna bolesť pri prepichnutí;
 • bolesť pozdĺž sedacieho nervu pozdĺž vnútornej alebo vonkajšej strany stehna a dolnej končatiny;
 • neschopnosť voľného pohybu v priestore;
 • ostrá slabosť svalov dolných končatín;
 • syndróm svalového napätia v bedrovej oblasti;
 • porušenie procesu vyprázdňovania čriev a močového mechúra;
 • stagnácia žlče a nedostatok chuti do jedla.

Liečba medzistavcovej prietrže v dolnej časti chrbta počas obdobia exacerbácie by sa mala začať elimináciou radiálnej kompresie. Na tento účel je najúčinnejšie použiť trakčnú trakciu chrbtice. Ak existujú kontraindikácie, môže sa použiť osteopatia. Bez takýchto manipulácií obnovte normálnu polohu stavovcov, stlačte chrupavkový disk a vyrovnajte ho, aby prasklo a objavili sa herniálne výčnelky..

V zásade je zbytočné používať v tejto fáze protizápalové lieky a chondroprotektory. Pokiaľ sa nezabezpečí normálna poloha stavcov, prietrž sa nedá vyliečiť..

Na odstránenie syndrómu bolesti je možné použiť ďalšie metódy expozície, ako je akupunktúra a masáže, reflexológia a kinezoterapia. Ak trpíte silným bolestivým syndrómom v pozadí exacerbácie medzistavcovej prietrže, odporúčame vám, aby ste si naplánovali úvodnú konzultáciu s manuálnym terapeutom na našej klinike..

Táto konzultácia je bezplatná. Počas menovania bude lekár schopný odporučiť postupy, ktoré vás rýchlo zbavia bolesti. Poskytnú sa aj informácie o metódach a perspektívach liečby tejto choroby..

Čo robiť s exacerbáciou medzistavcovej prietrže bedrovej kosti?

Exacerbácia medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice je pomerne nebezpečný prognostický stav. Stlačenie radiálneho nervu môže viesť k zdravotnému postihnutiu. Preto je prvou vecou, ​​ktorá sa má pri zhoršovaní medziobratlovej prietrže doma, pokus o vylúčenie akéhokoľvek fyzického a mechanického namáhania chrbtice. Je potrebné ľahnúť si na chrbát na tvrdý povrch a zavolať lekára. Chôdza v tomto stave na vlastných nohách sa neodporúča. Je nevyhnutné minimálne zmierniť záchvat bolesti a normalizovať stav svalového chrbtového rámu.

Nesnažte sa natiahnuť chrbticu. Na vodorovnej lište visia predovšetkým nebezpečné odporúčania. To je plné vážnych traumatov nervového vlákna. Je dôležité pochopiť, čo robiť pri zhoršovaní medzistavcovej prietrže, postupy podobné trakčnej trakcii chrbtice sa môžu vykonávať iba pod dohľadom lekára..

Po roztiahnutí musíte určitý čas zostať ležať. A pri vyťahovaní po zostupe z vodorovnej lišty je ešte väčšia spätná kompresia.
Nesnažte sa tiež robiť masáž sami. Vyčnievanie buničitého jadra z prasknutia vláknitého kruhu je nahromadením nervových vlákien. Preto akýkoľvek neprofesionálny dopad môže významne zhoršiť stav pacienta.

Algoritmus činnosti pacienta počas exacerbácie medzistavcovej prietrže je nasledujúci:

 • ležať na tvrdom povrchu a snažiť sa uvoľniť napäté svaly bedrovej oblasti;
 • aplikujte chlad na najbolestivejšie miesto (v žiadnom prípade by ste sa nemali zohriať);
 • zavolajte lekára;
 • pri pohybe použite pevný ortopedický rám pre spodnú časť chrbta.

Ak v súčasnosti nie je možné vyhľadať bezpečnú a účinnú pomoc na klinike manuálnej liečby, odporúča sa podať 1 intramuskulárnu injekciu Baralgin alebo Diclofenac.

Liečba relapsu a exacerbácie medzistavcovej prietrže

Mnoho pacientov, ktorí už prešli chirurgickými liečebnými metódami, vie, že chirurgický zákrok sa nezachráni od osteochondrózy. Toto ochorenie spôsobuje úplnú deštrukciu chrupaviek. K recidíve medzistavcovej prietrže dochádza v priebehu nasledujúcich 3 až 5 rokov po chirurgickom zákroku na resekciu disku. Je to spôsobené skutočnosťou, že po zmene anatomickej štruktúry chrbtice sa stratí jej amortizačná kapacita a zvyšné medzistavcové platničky sa začínajú zrútiť obrovskou rýchlosťou..

Akákoľvek exacerbácia medzistavcovej prietrže vyžaduje naliehavý začiatok konzervatívnej liečby. Neuskutočňuje sa pomocou farmakologických prípravkov, ale pomocou skrytých rezerv ľudského tela. Manuálna terapia vám umožňuje efektívne liečiť kýlu akejkoľvek veľkosti bez chirurgického zákroku.

Začať liečbu medzistavcovej prietrže exacerbáciou je celkom realistické. S pomocou niektorých trikov naši lekári rýchlo eliminujú kompresiu, bolesť a korigujú herniálny výčnelok medzistavcovej platničky. A potom začne úplné ošetrenie. To nespôsobí pacientovi žiadne bolesti. Výsledkom bude úplne zdravá chrbtica bez príznakov osteochondrózy a hrozba recidívy medzistavcovej prietrže.

Pamätať! Samoliečba môže byť nebezpečná! Navštívte lekára

Konzultácie s lekárom sú bezplatné. Nezamyťte sa, zavolajte a my pomôžeme +7 (495) 505-30-40

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medziobratlová hernia disku je veľmi časté ochorenie chrbtice.Liečba tejto patológie je veľmi naliehavý problém, pretože jej pokrok môže viesť k postihnutiu.. Otázka použitia chondroprotektorov v medzistavcových kýlach zostáva otvorená, pretože výsledky štúdií ich účinnosti sú protichodné..
Lumbálna hernia doma môže byť liečená, iba ak je pacient neustále monitorovaný skúseným neurológom. Bez lekára je akákoľvek liečba tejto choroby nebezpečná.Faktom je, že prietrž medzistavcových platničiek je stav, ktorý za určitých podmienok môže ohroziť život a zdravie pacienta.
Liečba radiikulitídy liekmi: výhody a nevýhody metódyPodľa štatistík každý 8. obyvateľ planéty nad 40 rokov trpí ischiasou.V poslednej dobe je choroba rýchlo „mladšia“: dnes je diagnostikovaná radikulitída nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí..