loader

Hlavná

Pažerák

Inguinálna hernia - príznaky a liečba chirurgického zákroku

Tento článok bol napísaný spoločne s odborníkmi Centra pre laparoskopickú chirurgiu Hernia gryzha-operaciya.ru. Inguinálna hernia je mäkká formácia z pobrušnice, do ktorej orgány brušnej dutiny padajú a spadajú do medzery v slabinách (trieslovinový kanál). Deformačné zmeny sa častejšie vyskytujú u mužov v starobe. Podľa štatistík ide o najbežnejší typ prietrže - v 75% všetkých identifikovaných výčnelkov. Prietrž v ingvinálnej oblasti narúša chôdzu, spôsobuje bolesť, je nebezpečný pre rozvoj život ohrozujúcich komplikácií, môže sa liečiť iba chirurgicky.

Opis choroby

Inguinálna hernia sa dá opísať ako prolaps brušných orgánov cez trieslovinový kanál s tvorbou nádorových výbežkov..

Patofyziológia choroby sa vysvetľuje súčasným oslabením anatomického otvoru a zvýšeným tlakom z brušnej dutiny na brušnú stenu zvnútra. Pod jeho vplyvom sa obsah brušnej dutiny tlačí do oslabenej diery.

Inguinálny kanál má zložitú štruktúru:

 • 4 steny: aponeuróza (predná), priečna fascia vzadu, dolná hrana šikmých a priečnych svalov brucha (horná hranica), ingvinálny väz pod ňou;
 • 2 krúžky: povrch vlákien aponeurózy šikmého svalu brucha, hlboká je diera v intraabdominálnej fascii, do ktorej môže vytečať spermatická šnúra u mužov a okrúhly väz maternice u opačného pohlavia..

V dôsledku deformácie spojivového tkaniva sa trieslový kanál zmení na prietržovú bránu. V dôsledku zvláštností anatómie sa prietrže u mužov vyskytujú päťkrát častejšie ako u žien. Mužský trieslový kanál je spočiatku širší a kratší ako samica.

Patologická klasifikácia

V praktickej medicíne sa rozlišuje niekoľko typov slabinových hernií. Vzhľadom na miesto výstupu existuje priama, šikmá a kombinovaná patológia. Každá z nich sa môže objaviť počas života alebo formy už v lone. V súlade s tým sa takéto trieslové kýly nazývajú nadobudnuté a vrodené.

Priame trieslové kýly sa objavujú po narodení, častejšie u dospelých pacientov. Pri tejto odrode herniálny vak „spadne“ priamo do ingvinálneho priestoru. Vnútorný ingvinálny prsteň a spermatická šnúra prechádzajú šikmej prietržovej hernii. Tento typ herniovej chyby sa môže vyskytnúť u detí vrátane novorodencov. Šikmou kýlu prietrže môže byť:

 • kanál - hernial formácia zostupuje k vonkajšiemu krúžku kanálu;
 • spermatický - spodok defektu môže byť lokalizovaný v spermatickej šnúre;
 • inguinal-scrotal - výstupok zostupuje do mieška, v dôsledku čoho sa zväčšuje jeho veľkosť.

Kombinované hernie sú kombináciou niekoľkých patologických formácií, ktoré sa vyskytujú v rôznych dierach.

Kýla môže byť opraviteľná a nezmeniteľná. Vymeniteľná vada ľahko vracia orgány do správnej anatomickej polohy. Keď je kýlový vak a jeho obsah roztavený, objaví sa neredukovateľná formácia.

Inguinálna prietrž sa niekedy nazýva pošmyknutia. V tomto prípade herniálny vak vstupuje do močového mechúra, maternice, vaječníkov a ďalších vnútorných orgánov malej panvy a dutina je vytvorená z dvoch vrstiev.

Kýla sa môže objaviť na pravej strane - na pravej strane, na ľavej strane - na ľavej strane alebo na oboch stranách - bilaterálne. Podľa klinických prejavov existujú nekomplikované a komplikované kýly, ktoré boli porušené..

Dôvody vzhľadu

Vrodená hernia sa u mužov formuje už po 6 až 7 mesiacoch vývoja plodu, keď semenníky a semenná šnúra u chlapcov padajú cez trieslovinu a guľatý väz maternice u dievčat. Počas tohto obdobia sa už objavujú anatomické predpoklady na vývoj defektu..

Výskyt slabinovej prietrže u dospelých mužov prispieva k:

 • oslabenie svalov brušnej steny pri obezite;
 • degenerácia vlákien s náhlym úbytkom hmotnosti;
 • zmeny štruktúry tkanív súvisiace s vekom;
 • metabolické poruchy - zníženie syntézy kolagénu;
 • chronický suchý kašeľ, ktorý vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • narušenie čriev - častá zápcha;
 • zdvíhať závažia.

U žien s predispozíciou na vývoj kýlovej kýly môže porucha spôsobiť tehotenstvo. Pri operácii sa niekedy vyskytuje prietrž, aby sa odstránil žlčník, zapálený dodatok a chirurgická liečba chorôb ženského reprodukčného systému..

Vývojové fázy

Vznik herniálnej chyby je postupný. Lekári rozlišujú niekoľko stupňov vyčnievania - 3 v priamej línii a 4 v šikmej ingvinálnej prietrži:

etapyšikmýrovno
začiatokHernálny vak spadá do medzery medzi svalmi, ale nie úplne. Cítite to prstom, ak ho vložíte do vonkajšej diery a požiadate pacienta, aby kašľal.Malý tubercle sa objaví na zadnej strane triesloviny.
Kanál (šikmý)

Intersticiálna (priama)

Spodná časť prietrže dosahuje k vonkajšiemu krúžku.Tvorba strednej veľkosti, ktorá sa nachádza za aponeurózou šikmého svalu brucha.
Šikmé lano

Priamy ingvinálny scrotal

Herniový výstupok klesá na koniec kanála a je nahmataný zvonka.Kýla opúšťa kanál, ktorý sa nachádza vedľa spermatickej šnúry, ale nespadá do mieška.
Šikmé a slabé šikmoHernálny vak sa prekĺzne po celej dĺžke spermatickej šnúry a končí v miešku.Pri priamej ingvinálnej prietrži u mužov sa etapa 4 nestane.

príznaky

Pacient odhaduje herniu nezávisle vydutím v oblasti trojuholníka. Objaví sa v stojacej polohe s kašľom alebo kýchnutím a zmizne, keď si pacient ľahne. Na dotyk je formácia mäkká a bezbolestná. Ako choroba postupuje, zvyšuje sa „hrbol“. Klasickým príznakom slabinovej prietrže u mužov je asymetria mieška.

Veľká kýla je sprevádzaná objavením sa nasledujúcich príznakov:

 • výstupok zabraňuje počas pohybu;
 • bolesť v slabinách a dolnej časti chrbta po cvičení, dlhá chôdza;
 • bolesť je od tej doby konštantná.

Chronická bolesť je alarmujúcim symptómom prietrže, keď sa vyžaduje neodkladná lekárska starostlivosť..

U rôznych pacientov sa klinický obraz líši v závislosti od obsahu herniálneho vaku:

 • prvá časť hrubého čreva - oneskorené pohyby hrubého čreva, zvýšená tvorba plynu, nadúvanie, bolesť v črevách;
 • močový mechúr - časté močenie, bolesť v podbrušku, niekedy močová retencia;
 • zapálený dodatok - horúčka, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, búšenie srdca.

Hlavnými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú nádorovité výčnelky a bolesť počas menštruácie. Časť maternice, vaječníkov alebo vajcovodov môže spadnúť do herniálneho vaku.

Možné komplikácie

Nedostatok včasnej a primeranej liečby slabinovej kýly je nebezpečne závažný. Akákoľvek komplikácia začína zhoršením vzdelania. Tento stav je charakterizovaný výstupom herniálneho vaku do trieslovinového kanálika s ostrým spazmom na herniálnom portáli. Výsledkom je zovretie častí vnútorných orgánov a krvných ciev, narušenie krvného obehu, výskyt akútnej ischémie. Ak neurobíte nič, poškodené tkanivo zomrie.

Nekróza obsahu herniálneho vaku vedie k nasledujúcim dôsledkom:

 • coprostasis - pretečenie hrubého čreva;
 • orchitída - zápal semenníkov na pozadí ischémie;
 • flegmon - hnisavý zápalový proces vo vnútri prietrže;
 • peritonitída, sepsa.

Znakmi porušenia sú ostrá intenzívna bolesť, záchvaty nevoľnosti, zvracanie, porušenie výtoku plynu. Ak sa takéto príznaky objavia, nemôžete sa stratiť v dohadoch. Pacient by mal okamžite vyhľadať kvalifikovanú pomoc lekára. Rýchlo sa vyvíjajúce dôsledky nemusia byť kompatibilné so životom..

diagnostika

Diagnózu „ingínovej prietrže“ vykonáva chirurg. Lekár vykonáva fyzické vyšetrenie, študuje veľkosť a umiestnenie prietrže. Na skúmanie obsahu prietrže a jej diferenciácie na iné choroby sa ďalej predpisuje:

 • ultrazvukové vyšetrenie panvy a brušnej dutiny;
 • herniografia - získanie röntgenového snímky s kontrastom;
 • v prípade potreby irrigoskopia (vyšetrenie tenkého a hrubého čreva), cystoskopia, cystografia.

Diagnóza slabiny prietrže nie je náročná. Môžete ho zameniť s kvapkami semenníkov, femorálnou prietržou, zapálenými lymfatickými uzlinami, kŕčovými žilami spermatickej šnúry..

Liečebné metódy

Jediným spôsobom, ako eliminovať slabiny prietrže, je chirurgický zákrok. Porušenie anatomických štruktúr nie je možné napraviť doma masťami, tabletami alebo receptami tradičnej medicíny. Hlavným cieľom liečby slabinovej prietrže u mužov a žien je navrátenie „vnútorností“ herniálneho vaku do dutiny brušnej a zošívanie (posilnenie) slabej oblasti, aby sa zabránilo relapsu choroby. Toto je možné vykonať iba počas operácie.

Chirurgická hernia

Dnes existujú dva spôsoby, ako defekt uzavrieť - vlastnými tkanivami aponeurózy za predpokladu, že spojovacie tkanivo je vo vynikajúcom stave a oslabená oblasť je zosilnená chirurgickou sieťou. V závislosti od spôsobu odstránenia herniálnej formácie sa stáva:

Druhy hernioplastikyStručný opis
Otvorené (vonkajšie)Operácia sa uskutoční rezom 6-8 cm, otvorí sa trieslovinový kanál, izoluje sa herniálna defekt, vyreže sa obsah (časti vnútorných orgánov) a vráti sa do brušnej dutiny. Hernálny vak je vyrezaný a miesto hernálneho portálu je fixované lemovaním endoprotézy oka. V priebehu času sa biokompatibilná sieť propylénu vyplní spojivovým tkanivom, čím sa zabráni opätovnému výskytu slabinovej prietrže.
LaparoskopickáMinimálne invazívna technika spočíva v odstránení defektu prakticky bez narušenia integrity brušnej steny - po stranách a pod pupkom sú urobené 3-4 vpichy 1-1,5 cm. Najskôr sa do brušnej dutiny vstrekne teplý oxid uhličitý. Je to bezpečný postup a vyžaduje sa pre optimálne „manévrovanie“ chirurgických nástrojov. Endoskopické zariadenie s miniatúrnou videokamerou a osvetľovacím systémom (laparoskop) a manipulačné nástroje sa vkladajú cez duté trubice (trokary). Chirurg riadi všetky činnosti pomocou obrazu na monitore.

Výber liečby závisí od závažnosti príznakov slabinovej prietrže u mužov alebo ženy, od stavu pacienta. Bez ohľadu na typ hernioplastiky sa excízia defektu vykonáva v celkovej anestézii. Niekedy sa otvorená operácia vykonáva pomocou epidurálnej anestézie, pri ktorej je spodná časť tela „vypnutá“, zatiaľ čo je zachované vedomie pacienta..

Dĺžka rehabilitačného obdobia tiež závisí od typu operácie. Laparoskopia zaručuje rýchle uzdravenie, po 7 až 10 dňoch je osoba považovaná za funkčnú. Po otvorenej operácii sa pooperačná lehota oneskorí až o niekoľko mesiacov.

Bandážová aplikácia

Na profylaktické a terapeutické účely lekár predpisuje nosenie herniovej bandáže. Toto je ortopedický výrobok, ktorý zabraňuje vypadnutiu herniového vaku z trieslového kanálika. Korzet je vo forme spodných nohavičiek alebo v špeciálnom dizajne s vreckami, do ktorých môžete vložiť malé peloty (vankúšiky). Vložky možno použiť vpravo, ak má pacient prietrž s pravou rukou, vľavo alebo na obidvoch stranách súčasne.

Bandáž je nasadená v polohe na chrbte a predtým vložila trieslovú prietrž do panvovej dutiny. Ak nie je možné „odstrániť“ chybu rukou, produkt sa nemôže použiť. Nevratná prietrž - kontraindikácia pre nosenie korzetu prietrže.

Indikácie pre použitie:

 • prevencia zvyšovania a porušovania vady;
 • prevencia objavenia sa slabinovej prietrže počas cvičenia alebo chronického kašľa u ľudí s predispozíciou na vývoj choroby;
 • produkt je užitočný aj po chirurgickom zákroku - znižuje tlak na kĺby, čím sa eliminuje riziko pooperačnej prietrže.

Je vhodné, aby si muž so slabinovou prietržou nasadil obväz pred vykonaním ťažkej fyzickej práce, na dlhú dobu v horizontálnej polohe, ak pri pohybe je nepohodlie a bolesť..

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva podľa plánu a pred ňou chirurg predpíše ortopedický režim, ktorý zahŕňa použitie obväzu. Pacienti, u ktorých je chirurgická liečba kontraindikovaná kvôli veku alebo závažným somatickým ochoreniam, idú na život s pomôckou na uchovávanie triesloviny.

predpoveď

Pri včasnej naplánovanej operácii sa pacient úspešne zbaví nebezpečnej patológie. K relapsom dochádza zriedkavo, hlavne po trakčnej hernioplastike. Ak pacient dodržiava všetky odporúčania lekára, je rehabilitácia rýchla a ľahká..

Pacient má právo odmietnuť chirurgický zákrok a potom bude musieť človek žiť s trieslovinou prietrže, rovnako ako s chronickým ochorením. V prípade porušenia sa predpoveď zmení na nepriaznivú. Komplikácia si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok, takže chirurgickej liečbe nie je možné sa vyhnúť. Ale ťahaním von bude mať človek dlhé uzdravenie proti negatívnym dôsledkom.

prevencia

Nie je možné úplne sa chrániť pred výskytom slabinovej kýly. Pri dodržaní všeobecne prijatých preventívnych opatrení je však možné minimalizovať pravdepodobnosť vzniku choroby:

 • vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu;
 • ak je pracovná činnosť spojená so vzpieraním, používajte preventívne obväzy;
 • pravidelne vykonávať cvičenia na posilnenie svalového tkaniva;
 • kontrolná hmotnosť;
 • upravte jedlo tak, aby nedošlo k zápche a zvýšenej tvorbe plynu.

Ak sa objaví priľahlá kýla, nemali by ste váhať navštíviť lekára. Doma je nemožné zbaviť sa chyby. Inguinálna hernia by sa mala liečiť iba chirurgicky a pred operáciou je dôležité vylúčiť faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie alebo zvýšenie výčnelku. Ani pri absencii bolesti nie je možné ignorovať miestne príznaky choroby, prietrž predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta.

Inguinálna kýla - príznaky a liečba

Čo je to trieslová prietrž? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Svechkar I. Yu., Chirurg so skúsenosťami 12 rokov.

Definícia choroby. Príčiny choroby

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom cez „slabé miesto“ dolnej časti brušnej steny alebo skôr do trieslovej oblasti opúšťajú alebo vyčnievajú orgány brucha. Slabou stránkou je v tomto prípade slabinový kanál. Je prítomná u všetkých ľudí, u mužov, cez ňu prechádza spermatická šnúra, u žien - kruhový väz maternice..

Normálne sa tento kanál nerozširuje a prechádza iba vyššie uvedenými formáciami. Niekedy sa rozširuje a potom sa v ňom vytvára ďalší kýlový kanál. Tvorba prietrže je podporovaná chorobami alebo situáciami sprevádzanými zvýšeným vnútrobrušným tlakom (ťažké fyzické namáhanie, najmä s ich „výbušnou“ povahou - napríklad tlačenie tyčinky vo vzpieračoch, výrazné zvýšenie telesnej hmotnosti, zápcha, hromadenie tekutín, veľké tumory brušnej dutiny a retroperitoneálny priestor, niekedy - tehotenstvo). [3]

Rolu môže hrať tzv. „Slabosť spojivového tkaniva“ - geneticky určené alebo získané v priebehu života narušenie prirodzenej rovnováhy zložiek svalov a spojivového tkaniva, ktoré vedie k zníženiu ich tónov a zvýšeniu rozšíriteľnosti. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, zranenia (pády, úrazy do slabín) takmer nikdy nevedú k vytvoreniu kýly.

V rôznych vekových skupinách je výskyt choroby rôzny. Ak hovoríme o ranom veku, potom u detí sa inguinálne kýly vyskytujú takmer výlučne u chlapcov, sú vrodenej povahy spôsobené neúplným zamorením embryonálnych membrán semenníkov a objavujú sa v prvých rokoch života. U dievčat sú ingvinálne kýly veľmi zriedkavé. V mladosti a dospelosti je slabinová prietrž osudom mužov zapojených do fyzickej práce. Bližšie k starobe, kvôli zníženiu tónu svalov a spojivového tkaniva, sú ingvinálne kýly častejšie a opäť u mužov [3] [8] u žien - zriedka..

Príznaky slabinovej prietrže

Existuje málo klinických príznakov slabinovej prietrže, sú však celkom jasné a vo väčšine prípadov ich človek ľahko rozozná aj bez lekárskeho vzdelania:

1. Výčnelok v trieslovej oblasti je hlavným a najzreteľnejším symptómom, ktorý najčastejšie zistí samotný pacient. Výstupok môže mať rôzne veľkosti a tvary, umiestnené bližšie k stredovej línii brucha alebo bližšie k inguinálnemu záhybu. Môže klesať do mieška a výrazne zväčšiť jeho objem a deformáciu - v takýchto prípadoch je potrebné rozlišovať tento stav s kvapkou semenníka..

2. Bolesť. Toto je príznak, ktorý sa nemusí vždy vyskytnúť v menej ako polovici prípadov. Je lokalizovaná v oblasti úzkeho miesta prietrže hernia a najčastejšie indikuje zväčšenie prietrže a periodické kompresie hernia v tomto mieste, čo je výstražný signál. Operácia v prípade postupného zvyšovania bolesti je potrebná bez dlhých oneskorení. Okrem toho sa môže vyskytnúť bolesť, keď je hernálny vak stlačený nervovými kmeňmi, ktoré prechádzajú touto oblasťou - ileoinguinálny nerv a jeho vetvy..

3. nepohodlie v slabinách. Pozoruje sa častejšie ako bolesť, má rovnaký pôvod, ale je menej výrazný.

4. Porušenie močenia (ťažkosti, bolesť, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra). Vyskytuje sa v prípadoch, keď časťou močového mechúra je herniálny obsah, v prípade tzv. Kĺzavej ingvinovej prietrže, čiastočne sa ohýba, zhoršuje funkciu a vyprázdňuje sa. Prakticky neexistujú žiadne prípady akútneho úplného zadržania moču proti prietrži.

5. Porucha funkcie čriev. Nájdenie časti tenkého alebo hrubého čreva v prietrži môže viesť k jej deformácii a narušeniu priechodu obsahu, čo sa prejavuje zápchou, nadúvaním, ťažkou stolicou a plynom, bolesťou v rôznych častiach brucha. Extrémnym prejavom tohto príznaku je vznik akútnej črevnej obštrukcie, ktorá si vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť.

6. Porušenie plodnej funkcie u mužov. Viaceré vedecké štúdie uskutočnené v posledných rokoch preukázali súvislosť pri slabinovej prietrži so zhoršenou spermatogenézou, zníženou aktivitou a fertilizačnou schopnosťou spermií. Je to tak v dôsledku mechanického pôsobenia, ako aj porušenia primeraného teplotného režimu v zóne spermatogenézy. V tomto prípade môže operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže pomôcť odstrániť tento dôležitý problém tak z lekárskeho, ako aj sociálneho hľadiska..

Patogenéza ingvinovej prietrže

Ako sa vytvára šikmá inguinálna prietrž? So zvýšeným vnútrobrušným tlakom (ťažká fyzická námaha, kašeľ, zápcha atď.) Sa svalové a šľachové vlákna vnútorného prstenca ingvinálneho kanálika napínajú a deformujú (zvnútra, zo strany brušnej dutiny). Peritoneum preniká do tohto zväčšeného prstenca - tenká silná membrána lemujúca brušnú dutinu zvnútra. Pretože vnútorný trieslový prsteň je najodolnejšou a odolnou zložkou trieslového kanálika, je ďalšia expanzia spodných úsekov trieslového kanála omnoho jednoduchšia a rýchlejšia. Keď k tomu dôjde, peritoneum vytlačené intraabdominálnym tlakom preniká ďalej pozdĺž rozširujúceho sa trieslového kanálika a tvorí herniálny peritoneálny vak.

Priebeh a umiestnenie herniového vaku sa líši v závislosti od typu kýly. Rôzne orgány a tkanivá brušnej dutiny môžu vstúpiť do herniálneho vaku, najmä ak sú veľké - časť väčšieho omentum, hrubého a tenkého čreva, slepého čreva, maternicových príveskov, močového mechúra..

Hernálny vak môže rásť dlho a dosiahnuť značnú veľkosť. Opisujú sa prípady obrovských bradavínovitých hernií do 10 litrov, ktoré obsahujú väčšinu brušných orgánov, ktoré tam migrovali..

Klasifikácia a štádiá vývoja slabinovej prietrže

Akákoľvek ingvinálna prietrž by mala byť opravená na operačnej sále. V zásade sú všetky trieslové kýly v závislosti od charakteristík priechodu herniového kanála rozdelené na:

1. Šikmo - výstup cez vnútornú laterálnu trieslovinu, priechod cez ingvinálny kanál a jeho vnútorný krúžok, u mužov môžu zostúpiť nižšie do mieška. U mužov sú častejšie jednostranné. U žien sú takmer vždy pozorované šikmé kýly. Častejšie vedú k porušovaniu ako priame kýly.

2. Priamy - výstup vnútornou strednou trieslovinou fossa, neprechádzajú celým inguinálnym kanálom a oslabením jeho zadného vývodu do subkutánneho tkaniva suprapubickej oblasti. Častejšie bilaterálne a u mužov. U žien je to veľmi zriedkavé. Menej náchylné na porušenie ako šikmé.

K dispozícii sú tiež posuvné kýly - jedná sa o prietrž, do ktorej je časť brušného orgánu umiestnená anatomicky a upevnená vedľa nej, ako to bolo, sklíčka, napríklad močový mechúr alebo rektosigmoidné spojenie hrubého čreva..

Komplikácie trieslovej prietrže

Jedinou, ale nesmierne hroznou komplikáciou inguinálnej kýly je jej porušenie. Stáva sa to, keď v určitom okamihu herniálny obsah prechádza veľkým objemom do hernálneho vaku cez úzke miesto - herniové brány a vzhľadom na ich zúženie sa nemôžu vrátiť späť do svojej brušnej dutiny..

V tomto prípade dochádza k narušeniu dodávky krvi do obmedzeného orgánu (ischémia), čo môže v priebehu času rýchlo vyvolať nekrózu tkaniva (nekrózu) a vznik extrémne nežiaducich javov - peritonitída, hernia vak a flegmon mäkkých tkanív brušnej steny. Poranenie sa môže vyskytnúť u ktoréhokoľvek z vyššie uvedených orgánov, ale spravidla sa mu vystavia najmobilnejšie štruktúry brušnej dutiny - tenké črevo a omentum. Ak dôjde k porušeniu priľahlej prietrže, je nevyhnutná neodkladná operácia. Čím rýchlejšie je operácia vykonaná, tým menej výrazné ischemické zmeny obmedzených štruktúr budú, čím menší bude objem zásahu a tým lepšia bude celková prognóza zotavenia.

Neexistujú žiadne ďalšie komplikácie. Bolesť a neredukovateľnosť prietrže pri neprítomnosti porušenia (to sa stáva!) Nejde o komplikácie, ako sa často verí, ale o príznaky choroby..

Diagnóza slabiny prietrže

Identifikácia a diagnostika slabiny prietrže sa vykonáva chirurgom. Ako ukazuje život, diagnóza praktického lekára, praktického lekára alebo suseda Kolyu, ktorý „mal to isté pred tromi rokmi a bol vyrezaný“, sa často nepotvrdzuje. Existujú pochybnosti - choďte na vymenovanie chirurga. Odporúča sa chirurgovi, ktorý sám vykonáva operácie na trieslovinových kýlach a má potrebné skúsenosti. Lekár zhromažďuje anamnézu - vedie rozhovor s pacientom, určuje, ako dlho a za akých okolností sa prietrž vyskytla, či sa v priebehu času zvýšila a aké príznaky boli sprevádzané. Nasleduje najdôležitejšia časť diagnostického procesu (a toto nie je ultrazvuk, ako niektorí veria!) - vyšetrenie a prehmatanie trieslovej oblasti. Podľa štatistík skúsený chirurg v tejto fáze diagnostikuje v 97-99% prípadov. Diagnostická sila modernej medicíny vo forme ultrazvuku, CT a MRI s príslušnou chorobou nie je potrebná. Aj keď, ak je to žiaduce, nedôverčivých a pochybujúcich pacientov, tieto štúdie potvrdia prítomnosť slabinovej prietrže a pomôžu vyriešiť pochybnosti..

Liečba prietržnej hernie

Akákoľvek ingvinálna prietrž sa podrobuje chirurgickému ošetreniu. Žiadne iné metódy - užívanie liekov, nosenie obväzov, po odporúčaní liečiteľov, šťastcov a ostatných prívržencov alternatívnej medicíny ich nevylučuje.

Ak existuje inguinálna kýla - musí sa operovať podľa plánu na chirurgickom oddelení. Ak sa náhle vyskytne porušenie ingvinálnej prietrže, postup pri operácii sa zmení na núdzový stav. V ideálnom prípade by sa táto operácia mala vykonať do dvoch hodín od momentu porušenia. Preto je lepšie odložiť obavy a vyriešiť problém čo najskôr.

Teraz zvážte typy operácií používaných na liečbu slabinovej prietrže. Odhliadnuc od historických aspektov a desiatok predtým navrhovaných autorských techník, ktoré sa už používajú, môžeme povedať, že v skutočnosti ostávajú 3 až 3 metódy plastového trieslového kanála. Existuje otvorená metóda a laparoskopická.

Otvorená alebo vonkajšia metóda na odstránenie prietrže je, keď je pod všeobecnou alebo miechou (ale nie lokálna, je to tiež minulosť!) V inguinálnej oblasti sa vykoná incízia 6-8 cm dlhá incízia a otvorí sa inguinálny kanál. Kýla sa potom odstráni - izoláciou, otvorením a vyrezaním herniálneho vaku, vrátením herniálneho obsahu (črevo, omentum alebo močový mechúr) na svoje miesto v brušnej dutine. To, čo nasleduje, je najdôležitejšou časťou operácie - spevňovací alebo plastový trieskový kanál. Celá variabilita autorových návrhov bola práve v tejto fáze. Teraz sa takmer vždy používa lichtenštajnská metóda, ktorá zahŕňa šitie implantátu z polypropylénovej siete do zadnej steny trieslového kanála. [2] [3] [10]

Polypropylén je takmer rovnaký materiál, z ktorého je rybárska vlasnica vyrobená, je tenšia, plastickejšia a správne sterilizovaná. Je veľmi odolný, neabsorbuje sa a jeho medzera je prakticky vylúčená. Veľkosť ôk sa vyberá jednotlivo. Sieť je pripevnená pomocou samostatných stehov k silným šľachovým štruktúram v oblasti trieslovín. Trvanie operácie je v priemere od 30 minút do 2 hodín. Spoľahlivá metóda: 95-98% pravdepodobnosť, že nedôjde k relapsu. [2] [3] [7] [10] Z nuancií - možnosť lokálnych komplikácií rany (tvorba nahromadených tekutín v blízkosti oka, možnosť hnisania rany, bolesť po operácii, niekedy - pretrvávajúci syndróm dlhodobej bolesti spojený s poškodením nervových kmeňov prechádzajúcich dovnútra). zóna prevádzky).

Oprava laparoskopickej prietrže. Celé meno je transperitoneálna preperitoneálna laparoskopická hernioplastika (TAPP v anglickej skratke) a celková extraperitoneálna ingvinálna hernioplastika (TEP). [1] [4] [10] Uprednostňuje sa otvorená metóda. Najmodernejšia, najpokročilejšia a najspoľahlivejšia metóda na zbavenie sa slabinovej prietrže. Prvýkrát bol testovaný v roku 1991 v Európe, v širokom klinickom použití v ruskej medicíne, relatívne nedávno - po dobu 10 rokov. Vykonáva sa nie na každej klinike (je nutná prítomnosť drahých laparoskopických stánkov a nástrojov) a nie u každého špecialistu (je potrebná určitá úroveň výcviku a skúseností). Vykonáva sa v celkovej anestézii, rovnako ako pri akejkoľvek laparoskopickej operácii. Urobia sa tri rezy - punkcie brušnej steny dlhé 1-1,5 cm. Do brušnej dutiny sa zavedie oxid uhličitý (je to bezpečné!). Nasleduje zavedenie špeciálnych dlhých nástrojov a špeciálnych kamier cez špeciálne duté trubice (trokary). Pri operácii zvnútra, zo strany brušnej dutiny sa prietrž odstraňuje. Potom sa z vnútornej strany nainštaluje sieťový implantát (existujú variácie, ale vo všeobecnosti zodpovedá tomu, čo sa inštaluje otvorenou metódou). Anatomická vrstva sieťovej inštalácie - predperitoneálna - sa líši od otvorenej metódy. Veľkosť ôk vytvorená laparoskopiou je väčšia ako pri lichtenštajnskej metóde otvorenej v priemere 15 x 10 cm. A čo je veľmi dôležité, oblasť anatomického prekrývania oka je tiež väčšia a pokrýva miesta možného výstupu 3 hernie - šikmé triesloviny, priame triesloviny a stehná z príslušnej strany. Sieť je pripevnená špeciálnymi konzolami k šľachovým konštrukciám v trieslovej oblasti a je zvnútra uzatvorená peritoneálnou membránou, aby sa zabránilo tvorbe adhézií. Spoľahlivosť metódy je veľmi vysoká: pravdepodobnosť recidívy je 1-5%. [5] [6] [7] [9] [10] Výhody laparoskopickej techniky sú okrem vysokej spoľahlivosti tiež: vysoký kozmetický účinok (malé rezy sa hojia s tvorbou takmer nepostrehnuteľných jaziev), nízka frekvencia komplikácií rany, nižšia úroveň bolesti, rýchly - do jedného dňa - aktivácia pacienta, kratší pobyt v nemocnici. [4] [6] [8] [9]

Prognóza. prevencia

Neexistuje stopercentná prevencia, ktorá by zabránila formovaniu a porušovaniu trieslovej prietrže. Z odôvodnených odporúčaní je možné ponúknuť iba abstinenciu od ťažkej fyzickej námahy, prevenciu zápchy, včasnú liečbu chorôb sprevádzaných kašľom..

Prognóza včasnej chirurgickej liečby je priaznivá. Operácia vykonaná plánovaným spôsobom v chirurgickej nemocnici chirurgom s dostatočnými skúsenosťami je zriedkavo sprevádzaná komplikáciami a extrémne zriedka vedie k recidíve prietrže. Recidícia, mimochodom, nie je nič hrozného a podlieha chirurgickému zákroku. [1]

Ak pacient odmietne liečbu, existujú ďalšie dve možnosti rozvoja udalostí. Prvá - ingvinálna prietrž zostáva u človeka na celý život ako sprievodná patológia a do istej miery ovplyvňuje jeho pohodu. Druhý prípad - pri porušení prietrže je ďalšia prognóza veľmi variabilná a závisí už od mnohých faktorov (trvanie porušenia, povaha poškodeného obsahu prietrže, stupeň ischémie alebo nekrózy, ako aj vek, celkový stav tela, prítomnosť a stupeň kompenzácie sprievodných chorôb)..

Preto ak máte diagnostikovanú kýlu prietrže, nebuďte vystrašení, odložte pochybnosti a zaregistrujte sa na plánovanú operáciu. V takom prípade bude váš problém vyriešený. byť zdravý!

Inžinierska hernia u mužov. Liečba bez chirurgického zákroku pomocou ľudových prostriedkov, bandáž, podľa metódy Bubnovského, Bolotov, Neumyvakin. Príznaky, dôsledky

Inguinálna hernia je častejšia u mužov. Je to kvôli fyziológii rozvoja svalov (inguinálna oblasť je menej chránená spojivovým tkanivom ako u žien). Liečba bez chirurgického zákroku je možná, keď je choroba v počiatočnom štádiu (výčnelok je malý a prolaps nie je taký častý)..

Dôvody pre vzdelanie

Príčinou vzniku kýly je narušenie sily brušných svalov alebo nadmerný tlak na ne. Rôzne vekové skupiny sú charakterizované rôznymi dôvodmi vzniku prolapsov vnútorných orgánov mimo pobrušnice.

Pre deti do jedného roka:

 • nezrelosť. Svaly ešte nie sú úplne formované a nie celkom silné;
 • patológia s vnútromaternicovým vývojom;
 • koliky. Vyvolávajú bolesť. Dieťa na to odpovedá častými a plačúcimi výkrikmi. V tomto čase sú svaly nadmerne zaťažené a tlak na vnútorné orgány;
 • zápcha. Dieťa musí vynaložiť veľké úsilie pri pohybe čriev a črevá môžu spadnúť do oblasti trieslovín.

Kýla môže preniesť samostatne až 6 mesiacov. Do tejto doby sa svaly v trieslovej oblasti stávajú silnejšími a črevný prolaps sa zastaví. Pravdepodobnosť jeho výskytu v dospelosti (dôvody sú opísané nižšie).

Od 1. roku do veku 60 rokov:

 • nevyliečená vrodená prietrž;
 • genetická predispozícia;
 • nesúlad hmotnosti. So zvyšovaním a znižovaním hmotnosti dochádza k napínaniu svalov. Postupom času môžu pri ďalšom chudnutí zostať v natiahnutom stave;
 • plnosť. V dôsledku prejedania sa orgány zväčšujú a začínajú vyvíjať tlak na svalové tkanivo. Môže dôjsť k prasknutiu a orgány opúšťajú pobrušnicu v slabinách;
 • problémy s močením a stolicami;
 • silný a dlhotrvajúci kašeľ;
 • silná fyzická námaha a vzpieranie;
 • svalová slabosť v ingvinálnej oblasti môže byť spôsobená nedostatkom svalovej aktivity alebo následkom chirurgického zákroku v brušnej oblasti;
 • trauma v bruchu;
 • prudká zmena atmosférického tlaku (k tomu dôjde pri skoku z vrtuľníka / lietadla);
 • narušenie nervov zodpovedných za činnosť brušných svalov;
 • akumulácia tekutín v pobrušnici.

V tomto veku, ak neexistujú kontraindikácie a prietrž už nebola zahájená, sa odporúča liečba drogami. Je dôležité si uvedomiť, že po odstránení prietrže z jednej strany je pravdepodobné, že sa objaví na druhej strane.

Po 60 rokoch:

 • opotrebovanie svalov v závislosti od veku;
 • nízka mobilita;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • chronické kašeľ;
 • porušenie stolice;
 • poranenie brucha.

Po 60 rokoch sa trieslová hernia odstráni iba chirurgicky. Samoliečba je zakázaná. Ak sa objaví prietrž, okamžite vyhľadajte lekára.

Keď sa zistí prietrž, chirurg určí, kedy sa objaví, miesto a závažnosť priebehu choroby. V závislosti od toho bude predpísaná liečba.

Kým sa objaví prietrž, môže to byť:

 • vrodená. Tvorí sa kvôli slabosti svalov alebo kvôli neprerastaniu diery, cez ktorú zostupujú semenníky do mieška;
 • získal. Dôvodom jeho výskytu môžu byť vyššie uvedené faktory.

V mieste lokalizácie môže byť prietrž:

 • rovno. K vydutiu dochádza v dôsledku zhoršenej sily svalov v brušnej dutine. Tento typ prietrže sa získava. Majú malú veľkosť (nie viac ako 11 cm). Kontúzia orgánov je mimoriadne zriedkavá;
 • šikmá. Prolaps orgánov sa vyskytuje v mieste výstupu spermatickej šnúry. Kýla môže spadnúť do miešku, s bežnou formou priebehu choroby. Môže dosiahnuť veľkosť 38 cm, puzdrá na štipce nie sú neobvyklé. Kýla môže byť vrodená a získaná;
 • pohybu. Vyskytuje sa neúplný prolaps orgánov. Za pobrušnicou je jej malá časť (jedna zo stien orgánu) a herniálny vak nie je vždy prítomný. Tento druh je ťažké odstrániť aj chirurgicky;
 • kombinovať. V tomto prípade sa kombinuje priama a šikmá prietrž.

Podľa závažnosti priebehu choroby:

 • opraviteľný. Orgán môžete vrátiť do brušnej dutiny sami (ale neodporúča sa). Toto je charakteristické pre začiatok choroby a prietrž hernie je stále malý. Môže byť eliminovaný ľudskými metódami a chirurgicky;
 • nenapraviteľné. Môže sa líšiť veľkosťou, ale nevracia sa úplne do brušnej oblasti. Kýla nie je v napätí a nespôsobuje silné bolesti. Dá sa odstrániť iba chirurgicky;
 • zdržanlivý. Nezmení sa veľkosť, je v napätí a spôsobuje bolesť. V takom prípade sa odporúča urgentný chirurgický zákrok..

Kýla je jednostranná alebo obojstranná. Je lepšie poveriť chirurga, aby určil typ prietrže, pretože nesprávne vykonané opatrenia môžu priviazať odchádzajúci orgán, čo môže mať vážne následky.

Známky prietrže

Pri ingulinálnej hernii u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je možná v počiatočnom štádiu, preto je dôležité ju včas identifikovať) sa diagnostikujú tieto príznaky:

 1. V oblasti trieslov sa objaví okrúhly alebo oválny výčnelok. Po stlačení zaznie slabé kolísanie.
 2. V horizontálnej polohe môže formácia úplne zmiznúť a objaviť sa, keď zaujímate vertikálnu polohu alebo s trochou fyzickej námahy, s kašľom..
 3. V dolnom bruchu je nepohodlie, ktoré je pri chôdzi znepokojujúcejšie.
 4. Kýla v miešku je cítiť počas pohybu.
 5. Silné svalové napätie v pobrušnici sprevádzané bolesťou.
 6. Bolesť sa môže dať kostrči, dolnej časti chrbta a celej oblasti trieslovín.
 7. Pálenie sa objaví v oblasti, kde sa objaví prietrž.
 8. Proces defekácie a močenia je narušený. Krv sa môže vyskytovať v stolici (s pokročilou formou priebehu ochorenia).
 9. Anorexia s nevoľnosťou.
 10. Pocit ťažkosti a plnosti brucha.
 11. Potencia sa zhoršuje, stáva sa nestabilnou.

Inguinálna hernia v miešku sa môže zamieňať s nádorom vo vaječníkoch. Preto by mal odborník vykonať presnú diagnostiku a liečbu. Pri určovaní kýly musíte kontaktovať terapeuta. Ak sa potvrdí, ďalšie ošetrenie vykoná chirurg. Samoliečba je vylúčená, choroba je nebezpečná komplikácia.

Čo je nebezpečné slabinová prietrž u mužov?

Inguinálna kýla predstavuje nebezpečenstvo v akejkoľvek forme svojho priebehu, ale obmedzená prietrž je obzvlášť nebezpečná.

Pri ignorovaní príznakov choroby alebo samoregulácie môžu nastať komplikácie:

 1. Porušenie intímneho života a rozvoj neplodnosti.
 2. Zápalný proces vo vaječníku vyvolaný prietržou alebo zápalom prietrže samotnej.
 3. Pri črevnom prolase je tráviaci trakt narušený, dochádza k oneskoreniu stolice.
 4. Kýla prestáva usadzovať, narúša normálny rytmus života, zvyšuje sa riziko zovretia orgánu.
 5. Poranenie prietrže. Ako výsledok:
 • prietok krvi do tela sa znižuje alebo zastavuje, čo môže mať za následok nekrózu tkaniva;
 • ak je konečník stlačený, výkaly v ňom začnú otráviť telo a v budúcnosti sa vyvinie obštrukcia čreva;
 • so stratou doplnku sa orgán rýchlo zapáli;
 • prietrž sa môže začať hnisať a jej obsah môže po roztrhnutí vstúpiť do brušnej dutiny.

6. Pri nepresnom nastavení kýly môžete poškodiť rozbaľovací orgán a susedné orgány.

Nekontrolovanú alebo obmedzenú prietrž nie je možné opraviť samostatne. Veľké riziko smrti. Ak sa farba prietrže zmení (na modrú alebo vínovú) a bolesť zosilnie, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia..

Liečba hernie husí u mužov bez chirurgického zákroku

Neexistuje operatívna prietrž u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je predpísaná, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok) pri ochoreniach krvi, infekčných chorobách alebo starobe..

Keď sa formácia zistí v počiatočnej fáze a existuje šanca zotaviť sa bez chirurgického zákroku.

Na domácu liečbu sa používajú tieto výrobky:

 • ľudové liečivá;
 • fyzické cvičenia;
 • lieky
 • dodržiavanie špeciálneho menu a stravovania;
 • obväz.

Pri správnom použití finančných prostriedkov je predpoveď na úplné vymáhanie viac ako 50%. Je dôležité, aby ste sa riadili pokynmi lekára. Vyhnite sa odchýlkam a samoliečbe.

obklady

Lekárske obklady pomáhajú zmierniť bolesť, zabrániť alebo zmierniť zápalový proces. Nemali by byť horúce, pretože oblasť prietrže sa nedá vyhrievať (v procese zrýchleného zásobovania krvi existuje vysoké riziko rozšírenia orgánov, čo môže spôsobiť štipnutie).

Kompresia pri liečbe slabinovej prietrže u mužov musí byť chladná!

Nemali by však byť veľmi chladní, môžete zmraziť inguinálnu oblasť a chlad zúžiť cievy, čo zvýši bolesť.

Tabuľka prípravy a použitia obkladov:

súčastiMetóda vareniaAko použiťTrvanie liečby
PruhPremytá tráva sa udržiava nad parou počas 7-10 minút. Potom rozdrvilKaša sa aplikuje na prietrž a je pripevnená obväzom. Udržujte až 35-45 minútProcedúra sa môže vykonávať až 2-krát denne po dobu 2 týždňov
Žihľava, kyslá smotana a list z kapustyListy žihľavy (10 g) by sa mali umyť a nasekať a zmiešať so 70 ml kyslej smotanyZmes sa položí na prietrž, pokryje sa na ňu listom kapusty a fixuje sa obväzom.Kompresia sa vykonáva v noci. Trvanie používania najmenej 1 mesiac
Aloe a sódaOdlepte plachtu a posypte sódouPripojte kýlu a opravtePostup sa uskutočňuje v noci. Trvanie do 30 dní.
Nakladaná kapustaMäkké tkanivo máčané v soľanke a vyžmýkanéMateriál je pripevnený k prietrži obväzom alebo olejovou utierkou a lepiacou omietkou.Vydržte noc. Trvanie nie dlhšie ako 15 dní
Praslička kvetyTinktúra je hotová. Trvá 20 g kvetov a 200 ml vriacej vodyNavlhčite mäkkú handričku v teplej infúzii a pripevnite ju na prietržCompress sa aplikuje raz denne po dobu 2 týždňov
Kostné listy a medNa 100 ml vriacej vody sa odoberie 10 g listov a trvá na tom 4 - 5 hodín. Potom sa v infúzii rozpustí 10 ml meduNa použitie v infúzii je tkanina navlhčená a pripevnená na prietržUdržujte až 40-45 minút. Kurz 15-30 dní.
Chlieb z ražnej múky a infúzie paliny (je možné si ich kúpiť v lekárni)Kus chleba s hrúbkou 3 až 4 cm sa navlhčí v infúziiNaneste na prietrž a opravteKompresiu udržiavajte 25-30 minút. Nový sa aplikuje po 30 - 45 minútach. Trvanie do 2 týždňov
Listy egrešovZa 150 ml vriacej vody sa odoberie 10 g sušených listov. Trvajte na tom, kým vychladneAplikujte tkaninu namočenú v infúzii na prietržV noci je možné absolvovať 30 až 40 minút až 3-krát denne. Trvanie nie dlhšie ako 1 mesiac

Kompresie úplne neodstránia prietrž, ale ich použitie neumožní rozvoj prietrže a zníži sa tiež pravdepodobnosť zápalového procesu. Pred ich použitím sa odporúča konzultovať s lekárom alebo chirurgom..

Masti pomáhajú posilňovať svalové tkanivo, zmierňujú bolesť a tiež bránia zápalu. Môže byť použitý striedavo s obkladmi.

Pri liečbe si masti zaslúžia dobré odporúčanie:

 1. Na prípravu musíte roztaviť bravčový tuk (0,5 kg), mierne vychladnúť a skombinovať so 130 ml octovej esencie a 1 vajcom. Všetko je dôkladne premiešané a naplnené infúziou v chladničke počas 5 dní. Výsledná hmota sa znovu roztaví a pridá sa 10 g jazvečieho tuku a 2 prepeličích vajec a znova sa premieša. Používajte ráno a večer. Kurz trvá do 1 mesiaca. Aby ste predišli znečisteniu odevu navrchu, ošetrené miesto zakryte handričkou a mäkkou handričkou. Upevnite lepiacou páskou.
 2. Masť je vyrobená z bylín: plantajna, cibule (indická) a zlatého fúzy. Zložky sa vyberú pri 40 - 50 g. Bylinky sa nasekajú a pridá sa k nim 200 g bravčového tuku, ktoré sa zmieša s miešačom. Používajte ráno až 30 dní..
 3. Gáforový olej alebo rakytník rešetliakový, použite 1 krát denne. Trvanie do 1 mesiaca.

Nepoužívajte otepľovacie alebo chladiace masti. Aby boli finančné prostriedky dobre absorbované, musí sa oblasť najprv očistiť od kontaminantov a utrieť dosucha. V tomto prípade by sa na kýlu nemal vyvíjať veľký tlak. Pri nanášaní mastí tiež nemôžete deformovať výčnelok.

Bylinkové infúzie na vnútorné použitie

Intuálna hernia u mužov sa môže liečiť odvarmi a infúziami. Môžu sa tiež použiť na zabránenie výskytu vyčnievania vnútorných orgánov. Pri liečbe bez chirurgického zákroku by sa bylinné infúzie mali používať s kombináciou fyzickej námahy, obvazu a stravy..

Recepty na prípravu liečivých vývarov a infúzií:

 1. Vývar zo žalúdka. Na tento účel sa odoberie 10 g rastliny a 130 ml vody. Varte na miernom ohni 10 minút. Po úplnom ochladení sa prefiltruje. Užívajte 10-12 ml pred jedlom po dobu 20-25 dní.
 2. Infúzia lúčnych luhov sa pripravuje z 20 - 30 g rastliny a 200 - 250 ml vriacej vody. Trvajte na tom až 3-4 hodiny. Nápoj je rozdelený do 4 dávok a pije sa deň pred jedlom. Nepite viac ako 30 dní.
 3. Infúzia kôry smrekovca alebo osiky. Do 0,5 l vriacej vody sa umiestni 50 - 70 g rozdrvenej kôry a vylúhuje sa celý deň, ale nie viac ako 12 hodín. Vývar je rozdelený do 5 recepcií, ktoré musíte piť denne. Kurz je 6 mesiacov. Nápoj sa používa prerušovane. 2 týždne liečby a 1 týždeň odpočinku od nápoja.
 4. Infúzia ďateliny. Do 200 ml vriacej vody vložte 20-25 g kvetov. Po ochladení napätie. Infúzia je rozdelená do 3 dávok a pije sa denne. Kurz do 30 dní.
 5. Angreštová infúzia (listy). Do 200 ml vriacej vody vložte 25-35 g listov. Nápoj schladený po 100 - 120 ml súčasne, nie viac ako 3-krát denne. Trvanie kurzu do 1 mesiaca.
 6. Infúzia kostných listov. V 200 ml vriacej vody naparte 20 - 30 g listov. Trvajte na tom a pite za deň. Liečba trvá do 30 dní.

Odporúča sa používať ďalšie preháňadlá. Na prevenciu zápchy. Príčinou ďalšieho zhoršenia prietrže je často narušenie pohybu čriev.

Fyzické cvičenia

Správne vybrané fyzické cvičenia sú dôležité na prevenciu prietrže a na jej odstránenie. Cvičenie posilňuje svaly slabín a zlepšuje prekrvenie. Pred začatím gymnastiky musíte skontrolovať stav prietrže. Ak niet bolesti a nepohodlia, môžete začať vyučovať.

Odporúča sa začať pešou chôdzou. Je nevyhnutné nosiť obväz. Sledujte dych a pulz. Okrem toho sa musíte venovať plávaniu, ale skákanie z výšky do vody je zakázané.

Keď si telo zvykne na jednoduché bremená, môžete prejsť na zložitejšie cvičenia. Odporúča sa, aby sa vykonávali pod dohľadom školiteľa, ktorý určí presné zaťaženie, aby nedošlo k žiadnym komplikáciám.

Pri hlavných cvičeniach je vhodné nosiť obväz:

 • bicykel. Ležiaci na chrbte, simulujúci cyklistiku;
 • nožnice. Na zadnej strane sa nožnicové pohyby opakujú;
 • stojaci s nohami na kreslenie kruhov na podlahe;
 • ľahnite si na chrbát a do oblasti pupka vložte predmet s hmotnosťou do 1 kg. Dýchajte cvičenia s vyčnievaním z brucha;
 • nakláňanie prstov prstami na nohách;
 • sedí na stoličke a pomaly zdvíha nohy na brucho;
 • sediaci na stoličke zdvihnú panvu a položia ruky na stoličku.

Ťažká fyzická aktivita je zakázaná (kyvné tlačenie, tlačenie a zdvíhanie činiek). Na začiatku triedy sa nevykonávajú viac ako 3 prístupy ku každému cviku. Musíte ich robiť pravidelne, najmenej trikrát týždenne. Ak sa stav zhoršuje, musíte sa poradiť s chirurgom, triedy prestanú.

Liečba Bubnovského

Inguinálna hernia u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je možná s včasnou detekciou) sa môže liečiť pomocou Bubnovského metódy. Aby ste to dosiahli, musíte byť schopní úplne relaxovať pri záchvate bolesti, zmierni to príznaky a tiež zlepšíte prívod krvi do prietrže..

Metodika tiež zahŕňa denné cvičenie na posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu. Vylúčené sú lieky a tradičná medicína.

Zoznam cvičení:

 1. Začnite cvičiť s rotopedom a nožnicami. Začnite s 3-krát, postupne sa zvyšujte;
 2. V horizontálnej polohe zdvíhajte súčasne hlavu a päty. Udržujte na váhe od 2 do 20 sekúnd. Začnite s 3 prístupmi;
 3. Dychové cvičenia (ležiace) so zaťažením žalúdka do 1 kg. Začnite s 5-krát;
 4. V horizontálnej polohe zdvihnite nohy o 45 stupňov od podlahy a podržte 3 až 20 sekúnd. Začnite s 3 hovormi;
 5. Squat na gymnastickú loptu od 5-krát;
 6. Metóda Bubnovsky spočíva v húpaní tlače, ale bez zbytočného úsilia. Začnite s 5 hojdačkami.

Gymnastiku je potrebné kombinovať s plávaním v bazéne najmenej 4-5 krát týždenne. Pri pravidelnom používaní všetkých pravidiel a správnom správaní sa gymnastiky prechádza za 6 - 8 mesiacov inguinálna kýla.

Liečba neumyvakínom

Zranením prietrže sa môžete zbaviť pozorovaním komplexnej liečby podľa Neumyvakina. Pozitívny výsledok prinesie iba úplné dodržiavanie metodiky..

Na liečbu musíte kombinovať:

1. Masáž. Nepoužívajte kýlu, ale na oblasť vedľa nej.

2. Cvičenie. Zoznam cvičení:

 • zaujmi vodorovnú polohu na chrbte. Zdvihnite nohy nízko z podlahy. 3-5 návštev v prvom týždni, potom môžete zvýšiť a skomplikovať záťaž zdvihnutím hlavy;
 • v rovnakej polohe musíte koleno ohnúť a dostať sa k brade. Aspoň 5 krát;
 • uchopte kolená a hojdajte sa za chrbát. Až 10 výkyvov;
 • v horizontálnej polohe zdvihnite nohy o 90 stupňov a nakloňte ich rôznymi smermi. Začať od 3 stúpaní;
 • vziať si pózu z člna na brucho a hojdať sa desaťkrát.

Celá gymnastika sa vykonáva bez náhlych pohybov s postupným zvyšovaním záťaže. Gymnastiku je povolené vykonávať pod dohľadom trénera. Zaťaženie nemôžete zvýšiť sami.

3. Stlačuje. Obklady sa najlepšie aplikujú cez noc a používajú sa po celú dobu liečby..

4. Masti. Používajú sa masti opísané vyššie. Po cvičení je potrebné pravidelné používanie. Potom sa lepšie vstrebávajú.

Pri správnom postupe posilňujú svaly a predchádza vzniku prietrže. Táto metóda sa môže použiť na prevenciu a liečbu. Pre pozitívny efekt sa komplex opakuje každých 6 mesiacov. Trvanie liečby je až 60 dní.

Ošetrenie Bolotovom

Intuitárna prietrž u mužov (liečba bez chirurgického zákroku je možná podľa Bolotovovej techniky) spočíva v obvaze a odstránení prebytočných solí z tela s následnou oxidáciou. Za týmto účelom pripravte obklady z prietrže (opísanej vyššie) alebo z pečenej cibule.

Pečie sa v piesku a aplikuje sa na prietrž na polovicu. Na hornú časť kompresora je nanesená vložka na ohrev vody. Technika sa musí dodržať najmenej 2 mesiace, potom sa prestávka vykoná až do 4 mesiacov.

Bandáže pre mužov

Bandage je jedinou metódou, ktorú lekári uznávajú pri liečbe ingínovej prietrže.

Je povinný nosiť v prípade:

 • ak je operácia kontraindikovaná alebo je potrebné ju presunúť z dôvodu stavu pacienta alebo veku;
 • pred a po operácii kýly;
 • minimalizovať vyčnievanie prietrže pri ťažkej fyzickej námahe;
 • keď existuje pravdepodobnosť štípania prietrže.

Nezabudnite si kúpiť obväz iba po konzultácii s chirurgom. Určí požadovanú veľkosť a stav prietrže.

Existujú prípady, keď nosenie obväzov môže byť škodlivé:

 • prítomnosť neriadenej prietrže;
 • v prípade porušenia padlého orgánu;
 • príliš vysoká nadváha;
 • novotvary v oblasti trieslovín a dolného brucha;
 • narušenie integrity kože so zápalovým procesom v slabinách;
 • cukrovka.

Ak neexistujú kontraindikácie, musí chirurg určiť všetky nuansy, ako si vybrať obväz a nosiť ho.

Pravidlá nosenia:

 • bandáž je nasadená iba v polohe na chrbte, keď sú svaly uvoľnené a prietrž je na svojom mieste;
 • ak je prietrž v počiatočnej fáze, potom sa nosí iba pri športe a pri fyzickej námahe;
 • pri pokročilom štádiu sa musí obväz pravidelne nosiť. Môžete strieľať iba pri postupe s vodou. Je dôležité vziať do úvahy, že svaly môžu atrofovať;
 • ak je vylúčená pravdepodobnosť komplikácií, obväz by sa mal odstrániť v noci a dať telu odpočinok počas dňa 40 minút až 3 krát.

O tom, koľko hodín denne nosiť obväz, sa rozhoduje chirurg. Ak dôjde k zmenám (prietrž je menej narušená alebo brušné svaly sú príliš slabé), je nevyhnutné o tom informovať lekára. Vyberie sa iný obväz alebo doba nosenia..

Pravidlá výberu:

 • obväz by mal mať primeranú veľkosť, aby sa nepohyboval, ale aby sa nevydržal (inak bude zbytočný);
 • materiál by nemal dráždiť pokožku;
 • model je vybraný v mieste výčnelku;
 • veľkosť obväzu by mala byť ľahko a pevne pripevnená;
 • je potrebné venovať pozornosť starostlivosti o obväz, musí byť čistiteľný alebo umývateľný;
 • bandáž má svoju vlastnú životnosť, takže musíte okamžite venovať pozornosť tomu, ako dlho je navrhnutá.

Ak obväz spôsobuje nepohodlie, môžete požiadať chirurga, aby ho naučil, ako ho správne nosiť, alebo si možno kúpil nesprávny model. Nezabudnite vyčistiť obväz včas, inak znečistenie spôsobí podráždenie a môže spôsobiť zápal v hernii.

diéta

Znížte prietrž a zabráňte ďalšiemu rozvoju pomocou výživy. Z tohto dôvodu sú z ponuky vylúčené produkty, ktoré môžu spôsobiť nadmernú tvorbu plynu. Zvyšujú črevá a zvnútra vyvolávajú tlak na brušné svaly. Na určenie týchto produktov je potrebné sledovať reakciu tela po konzumácii rôznych potravín..

Výrobky spôsobujúce zápchu sa zo stravy odstraňujú. Nadmerné pokusy o defekáciu vedú k vyčnievaniu prietrže. Potraviny by sa mali konzumovať častejšie av malých porciách. Nemôžete jesť v noci. To vyvoláva tvorbu plynov a negatívne ovplyvňuje tráviaci trakt.

Potraviny s vysokým obsahom kalórií sú vylúčené, vyvolávajú zvýšenie telesnej hmotnosti, čo môže tiež zhoršiť stav a spôsobiť zvýšenie vyčnievania prietrže.

Podmienky rehabilitácie a prevencie

Nechirurgická metóda na liečbu slabinovej prietrže trvá dlho (do jedného roka). V prípade úplného vymáhania je potrebné v budúcnosti dodržiavať preventívne opatrenia. Iba ich úplná zhoda neumožní návrat hernie.

Pravidlá správania po oprave kýly:

 1. Každých 6 mesiacov navštívte chirurga, ktorý ovláda prietrž (aj keď úplne zmizol).
 2. Vylúčte vzpieranie a ťažkú ​​fyzickú aktivitu bez obväzu.
 3. Vykonajte posilňovacie cvičenia pod dohľadom trénera.
 4. Sledujte váhu a snažte sa udržať ju na rovine.
 5. Kontrola príjmu potravy. Nejedzte potraviny, ktoré spôsobujú plyn a zápchu.
 6. Včas liečiť choroby kašľa a tráviaceho traktu.
 7. Nezabúdajte na profylaxiu obklady a masti raz za 6 mesiacov.

Ak sa choroba nezačne, je možné liečiť haluútu u mužov bez chirurgického zákroku. Je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára. Liečba bez chirurgického zákroku je nebezpečná, pretože pravdepodobnosť návratu choroby je väčšia ako po chirurgickom zákroku. Preto, keď sa príznaky vrátia alebo zhoršia, treba sa pripraviť na chirurgické odstránenie prietrže.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Design článku: Vladimír Veľký

Prečítajte Si O Druhy Kýl

(495) -506 61 01Chirurgia pažeráka ¦ Druhy chirurgických operácií pri bráničnej herniiDruhy chirurgických zákrokov na bráničné kýlyChirurgické ošetrenie má dva hlavné ciele: odstránenie kýlovej brány a vytvorenie antirefluxnej bariéry.
Príznaky a liečba osteoporózy krčnej chrbtice?Osteoporóza krčnej chrbtice je choroba, pri ktorej sa znižuje hustota kostí a znižuje sa jej sila. Zlomia sa z nepríjemného hnutia alebo z menších modrín.
Cirhóza je nebezpečné ochorenie jedného z najdôležitejších orgánov ľudského tela - pečene. Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha pomáha vyhodnotiť možnosti liečby a riziká úmrtia chorého.